Jak vybrat kotel

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Chystáte se stavět nebo rekonstruujete dům? Jistě vás nemine výběr nového kotle, který by měl mít ekonomický provoz, dostatečný výkon, snadné ovládání a dostupný servis. Dostupný servis je jeden z velmi důležitých faktorů, protože neplatíte jen za opravu kotle, ale také za výjezd kvalifikovaného pracovníka.

Test kotlů 2023

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Baxi Prime 24Zjistit cenu
86 %
2.VIADRUS HERCULES U 32 7 čl.Zjistit cenu
83 %
Recenze
3.ATMOS DC 25 SZjistit cenu
83 %
Recenze
4.BOSCH Tronic Heat 3500 H 12Zjistit cenu
81 %
5.Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-AZjistit cenu
79 %
6.Protherm Ray 12KEZjistit cenu
76 %

Parametry

NázevTypVýkon (kW)ÚčinnostInstalaceEmisní třída
1.Baxi Prime 24plynový24109závěsná5
2.VIADRUS HERCULES U 32 7 čl.na tuhá paliva2086,5 %stacionární5
3.ATMOS DC 25 Sna tuhá paliva2781-87 %stacionární5
4.BOSCH Tronic Heat 3500 H 12elektrický1299závěsná-
5.Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-Aplynový19108,5závěsná5
6.Protherm Ray 12KEelektrický1299,5 %závěsná-

Rozměry a hmotnost

NázevTřída energetické účinnostiHmotnost (kg)Výška (cm)Šířka (cm)
1.Baxi Prime 24A7039,5
2.VIADRUS HERCULES U 32 7 čl.A / B / C (dřevo / h. uhlí / č. uhlí) 47212465,5
3.ATMOS DC 25 SA+326118,567,5
4.BOSCH Tronic Heat 3500 H 12D1771,233
5.Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-AA317441,8
6.Protherm Ray 12KED357441

Na trhu se setkáte nejčastěji se 3 základními typy kotlů:

  1. Kotel na tuhá paliva (na dřevo, uhlí)
  2. Plynový kotel
  3. Elektrický kotel (ekologický kotel)

Na následujících řádcích vám jednotlivé typy popíšeme, vysvětlíme výhody a nevýhody a nezapomeneme vám poradit, na co se při výběru zaměřit. Kromě 3 základních typů si představíme také ekologické kotle (vytápění).

V hlavní roli: výkon!

S potřebným výkonem vám poradí odborník. Není dobré doma mít poddimenzovaný nebo předimenzovaný kotel, protože ani v jednom případě byste se nedočkali ekonomického provozu. Abyste si výkon mohli spočítat sami, existuje pro to obecný vzoreček, který však poskytne pouze informativní hodnotu. O přesné hodnotě se poraďte s profesionálem.

Při počítání výkonu musíte brát v úvahu:

  • užitkovou plochu,
  • výšku všech vytápěných místností od podlah až ke stropu,
  • stupeň tepelné izolace (izolovaná budova má potřebnou energii 40 W/m3, neizolovaná 60 W/m3),
  • v úvahu berte také, zda má dům moderní nebo starší instalaci ústředního topení a teplé užitkové vody.

Jak na to?

Vynásobte: Plochu (v m2) x výška (m) x stupeň tepelné izolace (40 nebo 60 W)

Příklad

  • Budova bez izolace
    300 m2 x 3 m x 60 W = 54 000 W (převedeno na kW = kotel o výkonu 54 kW)
  • Izolovaná budova
    300 m2 x 3m x 40 W = 36 000 W (převedeno na kW = kotel o výkonu 36 kW)

Následující tabulka vám ukáže, jak výkonný kotel budete potřebovat na základě obytné plochy a stáří domu s ústředním topením (ÚT) a teplou užitkovou vodou (TUV). Nezapomeňte, že se jedná pouze o přibližné výkony.

Obytná plocha v m2Nový izolovaný dům s moderní instalací ÚT a TUVDům z 80/90 let, dobré zateplení, moderní instalace ÚT a TUV Nezateplený dům z 80/90 let, starší instalace ÚT a TUVNezateplený dům z 80 let, moderní instalace ÚT a TUV Dobře zateplený dům ze 70 let se starší instalace ÚT a TUV Nezateplený dům ze 70 let a starší, stará instalace ÚT a TUV
 Do 60 4 kW5 kW8 kW7 kW6 kW9 kW
 70 5 kW6 kW9 kW8 kW7 kW11 kW
80 6 kW7 kW10 kW9 kW8 kW12 kW
90 6 kW8 kW12 kW10 kW9 kW14 kW
100 7 kW9 kW13 kW11 kW10 kW15 kW
120 8 kW10 kW16 kW13 kW12 kW18 kW
140 10 kW12 kW18 kW15 kW14 kW21 kW
160 11 kW14 kW21 kW18 kW16 kW24 kW
180 13 kW15 kW23 kW20 kW18 kW27 kW

Vlastnosti kotlů

Kotle se dělí na:

  • závěsné
  • stacionární (jsou postavené na zemi)

Zde záleží na vašich preferencích, ale zejména na velikosti prostoru, kde bude kotel umístěn.
Před nákupem se také rozhodněte, zda budete kotlem jen topit nebo také ohřívat užitkovou vodu.

Na trhu jsou:

  • Kotle s průtočným ohřevem – ohřívá se pouze voda, která je právě odebírána. Tuto vlastnost mají většinou plynové kotle.
  • Kotle s vestavěným zásobníkem – užitkovou vodu ukládá do malého zásobníku (objem zhruba 50 l) a jedná se především o plynové kotle.
  • Kotel s externím zásobníkem – který se podobá bojleru. Zásobník je možné koupit buď zvlášť, nebo je součástí sady a je dodáván společně s kotlem. Externí zásobník můžeme přirovnat k bojleru, od kterého se liší tím, že nemá samostatné elektrické těleso na ohřev vody. Kotel s externím zásobníkem rozděluje vodu do radiátorů, a pokud je to potřeba, tak do zásobníku. Externí zásobník pro ohřev vody je většinou součástí kotlů plynových a elektrických.

Možnosti regulace

Regulace teploty nabízí 2 možnosti:

  • Prostorový regulátor – to je klasický termostat ke kotli, který teplotu v místnosti reguluje na základě nastavení. Hodí se především do bytů.
  • Ekvitermní regulátor – teplota se upravuje v závislosti na venkovní teplotě. Tento typ se hodí především do rodinných domů, protože tam dokáže rodinnému rozpočtu ušetřit stovky korun. Regulaci teploty je v domcích možné ovládat i normálním termostatem.

Typy kotlů: kotel na pevná paliva

Rozhodli jste se pro kotel na pevná paliva? Další otázka, na kterou si v tomto případě musíte odpovědět je ta, jaké palivo máte k dispozici a jaké máte možnosti jeho skladování.

Dřevo a uhlí je možné v krajním případě skladovat i venku pod plachtou, mnohem lepší je však mít uhelnu nebo prostor, kde bude otop v suchu. Pelety a brikety musíte skladovat v suchém prostoru, na štěpku (vzniká z odpadu při zpracování dřeva nebo cíleným drcením dřevěných kusů a řadí se k tuhé biomase) už je potřeba poměrně velký sklad a manipulační technika – takže tento typ otopu se pro vytápění domu většiny z nás týkat nebude.

Vytápění dřevem patří mezi nejúspornější možnosti topení. Ovšem to, co ušetříte na pořizovací ceně, zaplatíte vlastním časem a únavou, protože dřevo musíte nasekat a ještě ho uskladnit na suché místo. Podobně je to i s uhlím. Náklady na vytápění domu dřevem vyjdou ročně zhruba na 20 000 Kč.

Kromě paliva je dobré se zaměřit také na technologii spalování (vhodná konstrukce kotle) a možnost kombinovat více druhů paliv.

U toho typu kotlů hraje důležitou roli schopnost řízení spalovacího procesu. Jednoduše řečeno jde o to, jakým způsobem se palivo do kotle dostává. Další důležitá věc je způsob, jakým se do ohniště dostává vzduch.

Přísun spalovacího vzduchu může být:

  • Přirozený – je závislý na tahu komína, který v ohništi vytváří podtlak. Vzduch je do ohniště nasáván speciálními otvory, které je možné více či méně regulovat.
  • Nucený – podtlak v ohništi se reguluje a vytváří odtahovým ventilátorem (existuje i možnost kdy je spalovací vzduch do ohniště vháněn tlačným ventilátorem). Díky nucenému přísunu vzduchu máte větší kontrolu nad spalovacím procesem.

Přísun paliva do kotle může být:

  • Ruční – většinou se jedná o kotle na kusové dřevo, kdy se otop dávkuje ručně v závislosti na tom, jak rychle shoří.
  • Samočinný – většinou se jedná o automatické kotle na tuhá paliva, která si otop dávkují samy a ročně mohou ušetřit až 20 % paliva, jsou ovšem 3x dražší než obyčejné.

Technologie spalování

  • Prohořívací kotel
  • Odhořívací kotel
  • Zplyňovací kotel
  • Automatický kotel

Za kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním a přirozeným přívodem spalovacího vzduchu můžeme označit prohořívací a dohořívací kotle. U těchto typů dochází v průběhu spalování jen k minimálnímu řízení. Spalování nemůžeme více méně dobře ovládat. Výkon z velké míry závisí na množství a kvalitě dřeva, kterým přikládáme a také na velikosti komínového tahu, který ovlivňuje množství přisávaného spalovacího vzduchu.

Prohořívací kotel

Dochází v něm k postupnému spalování. Spaliny procházejí přes vrstvu paliva. Můžeme si tedy představit např. topeniště ve tvaru kvádru, do kterého dáte dřevo nebo uhlí, zapálíte a necháte hořet.

Spaliny, které vytváří teplo, prochází skrz nové palivo, které se postupně rozhoří k ústí sopouchu. Celá vrstva paliva začne hořet poměrně rychle a prchavé hořlaviny se začnou uvolňovat poměrně spontánně a nekontrolovatelně. Proces i výkon hoření se dá jen těžko ovlivnit. Kotle s touto technologií spalování vypouští do ovzduší nejvíce škodlivin.

Mezi prohořívací kotle patří nejčastěji ty litinové, které byly původně vyrobeny pro spalování koksu. Oblibu si mezi svými uživateli našli zejména proto, že je možné v nich spálit téměř cokoliv (a to i domovní odpad). Je však dobré myslet na to, že pokud dojde ke kontrole, budete muset doložit, že v kotli spalujete jen otop, který doporučuje výrobce.

Kotel by měl mít podle zákona 3. emisní třídu. Té může dosáhnout jen při spalování koksu. Při spalování dřeva nebo černého uhlí je dosaženo maximálně 2. emisní třídy a hnědé uhlí by se v něm spalovat vůbec nemělo. Kvůli nízké emisní třídě nebude možné tyto kotle po roce 2022 používat. Více o emisních třídách se dozvíte dále v článku.

Odhořívací kotel

V tomto kotli dochází k postupnému spalování vrstev paliva, které se po určitém čase doplňuje. Spaliny neprochází přes vrstvu otopu, takže si udržují vysokou teplotu a jsou lépe spáleny. Zjednodušeně můžeme říct, že palivo odhořívá postupně vespodu násypky, takže přísun paliva můžeme alespoň trochu ovlivnit. Prchavá hořlavina, kterou uvolňuje palivo, v násypce prochází ve spalovací komoře prostorem s vysokými teplotami, takže dochází k jejímu lepšímu využití než u prohořívacích kotlů. Na výrobním štítku si dobře zkontrolujte, zda kotel splňuje 3. emisní třídu.

Zplyňovací kotel

Často se setkáte s výrazem zplynovací kotel, což je gramatická chyba. Zjednodušeně můžeme říct, že se jedná o upgrade odhořívacího kotle s ručním přikládáním, ale s tím rozdílem, že u spalování dochází k vyšší úrovni, a to díky řízenému přísunu spalovacího vzduchu za pomoci ventilátoru.

Pozor: Ke zplyňování (to je uvolňování prchavé hořlaviny) dochází u jakéhokoliv spalování otopu. Zplyňují tedy i kotle prohořívací a odhořívací. Rozdíl je v tom, že u dvou jmenovaných dochází ke zplyňování dosti živelně, a tak část prchavé hořlaviny „prchne“ ven komínem bez většího využití. Zplyňovací technologie však umožňuje mnohem lepší kontrolu nad uvolňováním prchavé hořlaviny a její lepší využití za pomocí řízeného přísunu spalovacího vzduchu, k tomu dochází díky ventilátoru.

Označení „zplyňovací kotel“ by proto měl nést jen takový výrobek, který má ventilátor!

Automatický kotel

Tento typ kotlů nabízí nejmodernější technologii spalování. Jedná se vlastně o kotel na tuhá paliva se zásobníkem, který si přikládání otopu dávkuje sám a ventilátor řídí přísun spalovacího vzduchu. Tyto automatické činnosti řídí regulátor kotle, podle vybraného programu.

Automatické kotle většinou spadají do emisní třídy kotlů 3 a 4. Pokud v kotli budete topit peletkami, může dosáhnout nejvyššího stupně emisní třídy 5.

Účinnost kotlů v % na základě spalovací technologie

Druh otopuHnědé uhlíDřevěné peletyKusové dřevo
Spalovací technologie
Automatická75-8580-90
Zplyňovací70-8075-85
Odhořívací60-7560-75
Prohořívací40-6055-65

Pořizovací cena kotle je většinou přímo úměrná technologii spalování. Čím menší možnosti ovládat spalovací proces, tím jednodušší zdroj a nižší pořizovací náklady. Moderní technologie, které spalovací proces umožní ovládat co nejlépe, vám sníží roční náklady na palivo, ale budete muset počítat s vyššími náklady, které vynaložíte za servis a nákup náhradních dílů. Nicméně není lepší si užít vyšší tepelnou pohodu a vědění toho, že o přikládání se stroj postará sám?

Revize kotlů na pevná paliva

Majitelé kotlů na pevná paliva, které slouží pro vytápění i ohřev vody a mají tepelný příkon od 10 do 30 kW včetně, jsou povinni si svůj přístroj nechat jednou za 2 roky zkontrolovat, protože jim to stanovuje zákon.

Pokud by revize nebyla provedena a majitel by byl osloven obecním úřadem, aby předložil potvrzení o provedení kontroly, mohl by dostat pokutu ve výši až 20 000 Kč.

Při kontrole se revizní technik zaměřuje na celý kotel, jeho celistvost a těsnost. Zajímá ho také řídící jednotka, regulátor, havarijní termostat, u automatického kotle také podávací zařízení na otop, sklad paliva, ale také to, co se v kotli spaluje (za spalování zakázaného otopu hrozí pokuta až 50 000 Kč).

Revizní technik by vám měl doporučit typy, jak zlepšit fungování otopné soustavy a snížit náklady na palivo, jak eliminovat škodlivé emise, jak zmodernizovat nebo doplnit otopnou soustavu o regulační prvky, akumulační nádobu a podobně.

Nezapomeňte si nechat vystavit doklad o kontrole.

Méně známé rady, které vám hodně pomohou při výběru

Výměník a jeho konstrukce

Vnitřní konstrukce má velký vliv na životnost kotle. Věděli jste, že kotle s vertikálním výměníkem se méně zanáší a nejsou tolik náchylné na propálení? U vertikálního výměníku také nedochází k tak častému zanášení sazemi, takže se snižují nároky na jeho údržbu.

Velikost zásobníku

Do kotlů na tuhá paliva je občas potřeba ručně přiložit. O tom, jak často tuto neoblíbenou činnost budete provádět, rozhoduje kvalita paliva a velikost zásobníku. Do zásobníku běžného kotle na pelety nebo kusové uhlí se zpravidla doplňuje otop 1x za týden. Pokud jsou opravdu velké mrazy, periodicita se může zvýšit na 1x za 2-3 dny. U kusového dřeva to bude ještě častější.

Z jakého materiálu je kotel vyroben

Při výběru se odborníků ptejte na to, za jakého materiálu je vyrobeno těleso kotle a jeho výměník. Velmi často se na trhu setkáte s litinovými přístroji. Přednost byste však měli dát výrobkům z oceli, protože tento materiál má lepší konstrukční možnosti. Chybět by neměl kvalitní 6 mm silný kotlový ocelový plech (měl by být žáruvzdorný a měl by výměníku i celému kotli zaručit dlouhou dobu životnosti). Kotle z ocele mají vyšší účinnost. Ocelový plech pro kotle se označuje zkratkou P265GH.

Střídání paliva

Ne všechny kotle jsou přizpůsobeny pro střídání druhů otopů. Pokud budete chtít topit peletami a občas přiložit i dřevem, zaměřte se na jednoduchou úpravu spalovacího prostoru pro dřevo. Nejčastěji se to dělá tak, že se do spalovací komory vloží rošt.

Emisní třídy kotlů

Emisní třída je podle ČSN EN 303-5 kotlům přidělena podle toho, jak spalují, ale i podle dalších faktorů ještě před tím, než jsou uvedeny na trh. Udává tak technickou vyspělost kotle. Rozpětí je 1-5, přičemž 5. třída je nejvyšší (nejlepší), 1. třída je nejnižší (nejhorší). U kotle se posuzuje tvorba škodlivých emisí, účinnost, bezpečnost a efektivita. Čím vyšší číslo, tím lépe.

Od roku 2014 by v prodeji neměly být kotle emisní třídy 1 a 2, od roku 2018 ani kotle 3. třídy. Od poloviny roku 2022 by měl začít platit zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy.

Typy kotlů

Plynový kotel

U kotle na plyn je, stejně jako u jiných, velmi důležité vybrat si správný výkon. Pokud budete tento typ kotle dávat do novostavby, zjistíte výkon podle tepelné ztráty objektu, která bývá součástí projektu pro novostavbu. Pokud se jedná o rekonstrukci, nechte si tepelnou ztrátu vypočítat od odborníka nebo podle jednoduchého vzorce, který jsme popisovali výše. Nezapomeňte, že se jedná pouze o přibližnou hodnotu, kterou vypočítáte.

Při výběru se zaměřte také na propojení plynového kotle s kouřovou (spalinovou) cestou. Možnosti propojení jsou dvě:

  1. Plynové kotle s odkouřením do komína – spaliny jsou vedeny do komína, který musí být vyvložkován a pravidelně revidován. V tomto případě musíte zajistit dostatečný přísun vzduchu do místnosti, ve které se kotel nachází.
  2. Plynové kotle s nuceným odtahem spalin – najdete je také pod označením plynové turbo kotle. Turbo kotle se používají v případě, že váš plynový kotel nemůže mít klasický odtah do komína. Spaliny jsou tedy odváděny pomocí integrovaného ventilátoru a dodávaného odtahového systému ven většinou přes zeď místnosti, na které je kotel instalován. Další možností je odvod vzduchu svisle přes střechu. Vzduch pro spalování se do kotle nasává z venkovního prostoru, takže se nemusíte starat o přívod vzduchu do místnosti. Tento způsob odvodu vzduchu je typický pro všechny kondenzační kotle.

V obou případech je nutné se o odvodové cestě spalin pobavit s odborníkem, který by měl být schopný na vybranou spalinovou cestu vydat revizi. Nejčastěji se jedná o odbornou kominickou firmu.

Při výběru plynového kotle je také důležité položit si otázku, zda jím chci prostor jen vytápět nebo jím chci ohřívat i teplou užitkovou vodu. Kotle se dělí následovně:

  • Topné plynové kotle – slouží pouze k vytápění objektu.
  • Plynový kotel s ohřevem – v tomto případě se jedná o plynový kombinovaný kotel na topení a ohřev vody. Tento druh kotlů se dále dělí na:

Plynové průtokové kotle

Teplou vodu máte kdykoliv k dispozici. Ohřívá se právě protékající voda a není vytvářena žádná zásoba teplé vody, jako je tomu u bojlerů.

  • malé rozměry zařízení
  • omezený průtok, pokud je voda odebírání z více odběrných míst současně

Kotle s integrovaným zásobníkem vody

Teplá voda se ohřívá do zásoby a ukládá se do menšího zásobníku, který je společně s kotlem instalován v jedné skříni. Kotel s integrovaným zásobníkem pořizujte v momentě, kdy chcete pouze malé kompaktní zařízení s možností odběru vody z více míst.

  • možnost odebírat teplou vodu z více míst najednou
  • malý zásobník se rychle vyčerpá

Sestava kotle a zásobníku

Jedná se o ideální kombinaci, pokud chcete kotlem dům vytápět a zároveň ho používat pro ohřívání vody. Princip fungování kotle spočívá v tom, že „přepíná“ mezi ohřevem radiátorů a ohřevem vody v zásobníku. Ten je většinou umístěn mimo skříň kotle.

  • velikost zásobníku můžete vybírat podle počtu osob v domácnosti

Kondenzační kotle

Účinnost kondenzačních kotlů převyšuje klasické plynové kotle o 10-15 %. Klasické kotle mají výkon kolem 90 % a kondenzační i přes 100 %. Můžeme je označit za nízkoteplotní plynové kotle, které se skvělé hodí pro podlahové vytápění, ale umí topit i na vyšší teplotu topné vody. Při velkých mrazech kotel natápí vodu v topné soustavě jako klasické plynové kotle.

Kondenzační kotle spotřebují až o 30 % méně plynu a emise jsou až o 70 % nižší, než u klasických kotlů.
Stejně jako u klasických plynových, tak i u kondenzačních si můžete vybrat, zda jím budete chtít jen vytápět nebo i ohřívat užitkovou vodu. Kvůli technologii bývají kondenzační kotle dražší než klasické, ale rozdíly v cenách se už teď začínají zmenšovat a postupem doby by se finanční rozlišnost měla srovnat cenu klasických plynových kotlů.

Kondenzační kotel: princip fungování

U kondenzačních kotlů dochází při spalování plynu nebo propanu ke vzniku vody, která se ohřívá a mění na vodní páru. Tato vodní pára a oxid uhličitý (dohromady je označujeme slovem „spaliny“) z kotle odchází a nesou s sebou také tzv. latentní teplo.

Co je to latentní teplo? Jedná se o tepelnou energii ukrytou v tepelných spalinách. Pokud dojde k ochlazení těchto spalin pod teplotu jejich rosného bodu, dojde díky kondenzaci ke změně skupenství a tím k uvolnění tepla. Uvolněná energie se pomocí výměníku používá k ohřevu topné vody. Běžné plynové kotle tuto energii vypouštějí pryč komínem.

Servis a revize plynových kotlů

Revizí plynových kotlů je hned několik, ale ne všechny jsou stanoveny zákonem. Pojďme si je tedy v rychlosti představit.

  • Výchozí revize
    Je stanovena vyhláškou. Provádí se u nového kotle nebo jiného spotřebiče hned po zapojení. Cílem je ověřit, zda byl spotřebič odborně zapojen, nedochází k úniku plynu nebo zda není patrná porucha. Zpráva z výchozí revize se archivuje po celou dobu používání přístroje.
  • Provozní revize
    Je stanovena vyhláškou. Provádí jí revizní technik a měla by být prováděna jednou za 3 roky. Tuto zprávu archivujte po dobu 6 let od data revize.
  • Servisní prohlídky a periodické kontroly plynových kotlů
    Toto neustanovuje zákon. K prohlídkám by mělo docházet každý rok. Servisní technik zkontroluje, jestli kotel správně funguje. Může povést i vyčištění nebo opravu opotřebovaných částí.

Typy kotlů: elektrický kotel

Mezi přednosti elektrických kotlů patří jejich jednoduchá obsluha a ekologický provoz. Počítejte s tím, že budete potřebovat větší kapacitu sítě. Vytápění elektřinou patří i při zvýhodnění tarifů k nejdražším variantám. Výhodou však jsou nižší pořizovací náklady, jednoduché ovládání a vysoká účinnost.

Vytápět můžete několika způsoby:

  • Akumulační kamna – pro topení se využívá levnějšího (nízkého) tarifu na elektřinu. Kamna se v nízkém tarifu nahřívají a teplo, které vznikne, se postupně akumuluje ve speciální vyzdívce, která obklopuje topné tyče. „Nasbírané“ teplo se během dne postupně uvolňuje a vytápí místnost. Kvůli tepelným ztrátám se doporučují používat jen v dobře izolovaných objektech (nízkoenergetické stavby).
    Akumulační topení, které odpovídá požadavkům moderní doby, rychle reaguje na měnící se spotřebu tepla v každé místnosti. Proto je možné každý pokoj vytápět zvlášť a regulovat si topení podle potřeby.
    Ohledně velikosti kamen/topení se poraďte s odborníkem.
  • Topení elektrickým teplovodním kotlem – tento kotel je možné regulovat a chová se úplně stejně jako ostatní teplovodní kotle. Má vysokou účinnost vytápění, takže je skvělé ho použít pro podlahové vytápění i vytápění radiátorů. Teplo, které kotel vyprodukuje, se akumuluje do vody, která je čerpadlem dále rozháněna trubkami do radiátorů v jednolitých místnostech.
    Provoz elektrokotle se řídí buď ovládací jednotkou, nebo prostorovým termostatem.
  • Přímotopy – jejich výhodou je nízká pořizovací cena, jednoduché ovládání, údržba i opravy. Co se týče zatížení sítě, nejedná se o tak velkou zátěž jako v případě akumulačních kamen. U přímotopů však musíte počítat s nejvyššími účty za elektřinu.
  • Tepelná čerpadla – patří mezi ekologické vytápění a jejich podstatu si vysvětlíme v následujícím odstavci.

snadná údržba, jednoduchá regulace, snadný servis
náklady na provoz se zvyšují

Tepelná čerpadla

Ušetří spoustu peněz a poplatky za teplo se stáhnou téměř o polovinu. Nevýhodou je však velmi vysoká pořizovací cena, která se může pohybovat od 25 000 do 350 000 Kč, záleží na způsobu instalování a typu tepelného čerpadla.
Za nejlevnější tepelná čerpadla můžeme považovat typ vzduch/vzduch. Ušetříte nejen při provozu, ale zejména při instalaci, protože není potřeba dělat podzemní vrt. Nevýhodou ovšem je nižší účinnost, takže jím můžete pouze vytápět, ale ne ohřívat vodu.

Mezi levnější tepelná čerpadla patří také typ vzduch/voda, protože ani tady není potřeba při realizaci provádět podzemní vrt nebo plošný kolektor.

Označení jednotlivých typů tepelných čerpadel

  • vzduch/vzduch
  • vzduch/voda
  • voda/voda
  • země/voda

Před lomítkem se uvádí teplonosné médium (které rozvádí teplo) a za lomítkem odváděné tepelné médium (to, co mi doma ohřívá).

Příklad: Vzduch/voda – teplonosným médiem je vzduch, odváděným tepelným médiem je voda.

Kolik to stojí

Orientační ceny tepelných čerpadel, do kterých je započítána i montáž:

  • vzduch/vzduch – 25 000-40 000 Kč
  • vzduch/voda – 200 000-250 000 Kč
  • voda/voda – 250 000-350 000 Kč
  • země/voda – 250 000-350 000 Kč

Cenu velmi ovlivňuje zdroj energie, která se používá na vytápění. Typ čerpadel, který pro svůj provoz uplatňují energii ze vzduchu, jsou levnější, protože pro jejich zprovoznění není potřeba vrt.

Pokud se rozhodnete pro variantu, která pro vytápění potřebuje vrt nebo horizontální plošný kolektor, bude pořizovací cena vyšší. Na 1 kWh potřebujete 12 m vrtu. Optimální hloubka je 100-150 m. Plošný kolektor potřebuje pro výkon 1 kWh zhruba 30m2 plochy, takže potřebujete mít dostatečně velkou zahradu.

Čím vyšší účinnost tepelné čerpadlo má, tím vyšší je jeho cena. Ovšem provoz je efektivnější, takže se brzy vrátí i počáteční investice.

Příklad: Domácnost, která elektrickými přímotopy za rok spotřebuje 20 000 kWh, by zaplatila 54 000 Kč (počítáme to z průměrné ceny za kWh při distribuční sazbě D45d-sazba pro vytápění přímotopem). S pomocí tepelného čerpadla však spotřeba klesne na 13 000 kWh a domácnost tak zaplatí jen 21 000 Kč (při distribuční sazbě D56d-sazba pro tepelná čerpadla). Rodina uspoří 33 000 Kč a investice za tepelné čerpadlo se za 6 let vrátí.

Nad pořizovacími cenami však nemusíte zoufat, protože na tepelná čerpadla můžete čerpat dotace na kotle. Jsou zahrnuta do programu Nová zelná úsporám, ekologické zdroje energie pak podporují i kotlíkové dotace. Co je trochu otravné je nemalý počet podmínek, které musíte pro získání dotace splňovat.

Rozdíly mezi plynovým a elektrickým topením

  • Největší rozdíl pocítíte v ceně provozu a počáteční investici.
  • Pořizovací cena u elektrokotlů se pohybuje kolem 10 000 Kč, to je méně než u plynového kotle.
  • Pro provoz plynového kotle je nutné vybudovat přípojku a odtah zplodin.
  • Plynové kotle potřebují pravidelnou údržbu a revizi. Elektrokotle pravidelné revizi nepodléhají, protože mají jednodušší konstrukci a neprobíhá v nich žádné spalování.
  • Plynové topení to elektrické předčí v nižší ceně za plyn. To znamená, že topení plynem je levnější než topení elektřinou.

Jak vybrat správný elektrický kotel

Důležité je, aby měl kotel dostatečný výkon. Ten se porovnává s tepelnou ztrátou objektu, kterou najdete buď v projektové dokumentaci, nebo si budete muset zaplatit odborníka, který vám ji spočítá. K výsledku se můžete dobrat i sami na základě vzorce, který jsme popisovali v úvodu článku. Vždy však mějte na paměti, že se jedná pouze o orientační číslo, a proto je lepší se poradit s odborníkem.

Obvykle se výkon elektrického kotle pohybuje od 2-60 kW, nezapomeňte, že provoz poměrně zatěžuje soustavu, a proto je nutný vysoký příkon. Musíte si tedy zvolit dostatečnou velikost jističe, aby vám nepadaly pojistky vždy, když do okruhu zapojíte další spotřebič.

Kam se elektrické topení hodí

Pokud nechcete protopit majlant, rozhodně tento typ vytápění neuplatňuje ve starém a špatně izolovaném domě. Hodí se spíše do nízkoenergetických staveb nebo starších domů, které však prošly důkladnou rekonstrukcí.
Nejčastěji elektrokotle fungují jako záloha pro krbové vložky nebo tepelné čerpadlo, protože během velkých mrazů může jeho účinnost poklesnout natolik, že je potřeba dotápět ještě jiným způsobem. Elektrokotel je možné použít jako doplňkový zdroj nebo záložní zdroj ke kotli na tuhá paliva.

Jak ušetřit při topení elektrickým kotlem

Pokud máte v topné soustavě zapojený elektrokotel, můžete u svého distributora (nikoliv dodavatele) elektřiny požádat o nízký 20hodinový tarif, který se označuje jako D45d. Zlevní se vám tak celkový provoz všech elektrospotřebičů v domě, a pokud si je navyknete používat jen během této doby, můžete ušetřit až 50 % nákladů.

Víte, že: Dnes už noční proud neexistuje. Byl nahrazený dvoutarifními distribučními sazbami elektřiny. V různě stanovených intervalech se tedy střídají časy nízkého tarifu (označení NT) a vysokého tarifu (označení VT).
Pro využívání dvoutarifní sazby je potřeba splnit podmínky, které určuje váš distributor. Nejdůležitější je doložení provozu elektricky náročnějšího spotřebiče, mezi které patří: elektrické přímotopy, akumulační kamna, tepelná čerpadla (to znamená, že elektřinou topíte) nebo bojler (slouží k ohřevu vody).

Distributoři elektřiny v České republice jsou: ČEZ, Pražská Energetika a E.ON.

Recenze kotlů

Dakon DOR F 16

Kotel Dakon DOR F 16 je vyrobený z ocelového materiálu. Disponuje speciální konstrukcí pro spalování hnědého uhlí, a proto je manipulace s ním při přikládání snadná. Bezazbestová izolace zaručuje vysokou bezpečnost.

Výrobce uvádí, že v kotli můžete spalovat nejen hnědé uhlí a hnědouhelné brikety, ale také dřevo, brikety, černé uhlí a krátkodobě i koks. V případě, že budete topit hnědým uhlím typu ořech 1, bude kotel splňovat i přísné emisní limity nařízené EU, což jej řadí do emisní třídy 3 podle normy ČSN EN 303-5. Jeho provoz tedy bude možný i po roce 2022. Z praxe však víme, že při spalování briket dochází k tomu, že se příčí a zůstávají viset. S koksem se kotel velmi obtížně roztápí.

Konstrukce bez spalinového ventilátoru kotli propůjčuje dlouhou životnost a spolehlivost. Pro svůj provoz nepotřebuje žádnou elektrickou energii. Aby byl provoz co nejbezpečnější, je kotel zajištěn integrovanou chladicí smyčkou, která jej chrání proti přehřátí. Pro plnou funkci chladicí smyčky je potřeba přikoupit ventil Honeywell TS 131, který není součástí kotle.

Kotel je výrobkem české společnosti a mezi jeho hlavní výhody patří snadná výměna starého kotle za nový díky stejným připojovacím rozměrům. Díky plnění vrchem je vhodný i do menších rodinných domů, protože není náročný na prostor.

Mezi nevýhody oproti starším modelům patří horší kvalita oplechování a to, že plechy nejsou šroubované, ale nasunovací. Navíc chybí i víko a přední izolace.

Slokov Variant SL27-4

Pro výrobku kotle Slokov Variant SL27-4 bylo použito ocelových plechů o tloušťce 5 mm. Díky nové technologii výroby lamel došlo k odstranění výztuh v prostoru výměníku. Čištění kotle je tedy snazší a navíc se eliminuje možnost nafouknutí lamel v případě uhoření výztuh. Termomanometr nově najdete na předním krytu kotle.

Kotel se hodí pro vytápění bytů, ale i rodinných domů, provozoven a dalších podobných objektů s tepelnou ztrátou maximálně 27 kW. Otopný systém můžete zvolit s otevřenou nebo tlakovou expanzní nádobou, se samotížným nebo nuceným oběhem teplé vody.

Předepsané palivo pro tento výrobek je hnědé uhlí, zrnění 20-40 mm a ořech 1. Ve vnitřním prostoru kotle najdete vodní přepážku, která odděluje násypnou šachtu, spalovací komoru a výměník. Pod násypnou šachtou se nachází dvoudílný rošt. Ovládá se pákou z boční strany kotle. Regulace vzduchu se provádí buď ručně, nebo automatickým regulátorem. Automatický regulátor není součástí kotle, dodává se zvlášť.

Může se stát, že při několika prvních zátopech dojde k vysrážení vody. Její množství může být až takové, že se vám může zdát, že kotel teče. Proto je dobré z počátku kotel roztopit na teplotu 80 °C, čímž dojde k vysušení celého kotle. Rosení by se po několika zátopech mělo vytratit. Kotel spadá do emisní třídy 4.

Dakon DOR F 20 kW

Dakon DOR F 20 kW je moderní verzí nejprodávanějšího kotle Dakon DOR F. Má speciální konstrukci pro spalování hnědého uhlí a díky kvalitnější izolaci je bezpečnější, rovněž se zjednodušil způsob přikládání.

Kotel spadá do emisní třídy 3 a je možné v něm topit hnědým uhlím, hnědouhelnými briketami, dřevem, briketami, černým uhlím a krátkodobě i koksem. Pokud se rozhodnete pro topení hnědým uhlím typu ořech 1, bude kotel splňovat nároky na zařazení do 3. emisní třídy podle normy ČSN EN 303-5.

Kotel nemá spalinový ventilátor, což je nejvíce namáhaná část kotle a i přes to je dosaženo nízkých emisí. Výrobek se snadno obsluhuje a ke svému provozu nepotřebuje žádnou elektrickou energii. Velkou předností kotle je zachování původních připojovacích rozměrů, takže starší kotle této značky snadno vyměníte za nový typ. Součástí dodávky jsou i připojovací příruby.

Kotel disponuje šamotovou vyzdívkou a ovládací páka se nachází na levé straně. Kotel se musí používat s chladicí smyčkou a nesmí se v něm topit kaly (což je již obecně zakázané palivo). Za nedostatky pokládáme absenci přední izolace a horního víka. Obecně by kvalita i přesnost zpracování mohly být lepší. Uživatelé se také shodují na tom, že nové příruby nepasují na staré. Po převrtání však vše funguje jak má. Za velké pozitivum obecně platí nižší pořizovací cena a dobrý poměr kvalita a výkon. Plusem je také hustá síť odborného servisu po celé republice.

Dakon DOR F 12

Kotel na tuhá paliva Dakon DOR F 12 je vyrobený z oceli a spadá do emisní třídy 3 dle normy EN 303-5. Jedná se o výrobek pro spalování hnědého uhlí. Jeho předností je vyšší bezpečnost, jednoduší manipulace při přikládání a kvalitnější izolace. Kromě hnědého uhlí v něm mohou uživatelé spalovat také hnědouhelné brikety, dřevo, brikety, černé uhlí a krátkodobě také koks. V případě, že budete spalovat hnědé uhlí typu ořech 1, bude kotel splňovat emisní limity třídy 3.

Nízkých emisí bylo dosaženo i bez spalinového ventilátoru. Kotel je nekomplikovaný, spolehlivý a pro svůj provoz nepotřebuje žádnou elektrickou energii. Stejně jako u jiných nových modelů Dakon, jsou i u tohoto zachovány původní připojovací rozměry, takže můžete váš starý Dakon vyměnit za nový. Kotel se dodává včetně přírub, jež umožňují napojení do stávajícího systému.

Také u tohoto modelu si nejde nepovšimnout horšího řemeslného zpracování, které se odráží třeba v nasazení páky na roštový systém nebo páky na otevírání násypných dvířek, u kterých nešel zarazit jisticí kolík. Kvůli malému otvoru násypové šachty (zhruba 15-25 cm) není kotel příliš vhodný na topení dřevem.

Plusové body kotel získal za snadnou obsluhu a snadnou instalaci při výměně starého typu za nový. Kotel také nemá šamotové cihly, jež by oddělovaly plamen od palivové šachty. Uživatelé také ocení více místa v popílkové komoře, což vede k lepšímu čištění.

Cenová hladina

Jednotlivá cenová rozpětí odpovídají jednotlivým typům kotlů a jejich vybavení. Počítejte s tím, že cena je přímo úměrná kvalitě a délce životnosti kotle.

Kotle do 30 000 Kč

Do částky 30 000 Kč se vlezete s nákupem jakéhokoliv typu kotle: elektrické, plynové i na tuhá paliva. V této cenové relaci můžete dokonce koupit i kondenzační kotel. Kotle na tuhá paliva budou mít většinou výkon kolem 30 kW, jejich hmotnost je kolem 300 kg. Elektrické kotle budou mít pravděpodobně výkon 45 kW. Kromě topení budou výrobky schopné ohřívat i užitkovou vodu. Plynové kotle budou mít akumulační nádrž do 55 litrů.

Kotle v rozmezí 30 000-70 000 Kč

V této cenové kategorii pořídíte zejména ocelové a litinové kotle na tuhá paliva se zásobníky na dřevo nebo pelety. Výkonově se pohybují kolem 75 kW, jedná se o velká zařízení o hmotnosti až 600 kg. Výrobky většinou spadají do 3. třídy emisí. Elektrické kotle v této cenové kategorii jsou převážně samostatně stojící (stacionární). Plynové kotle budete vybírat z řady kondenzačních. Kotle v tomto cenovém rozpětí budou špičkově zpracované, budou mít moderní systém fungování a širokou modulaci výkonu.

Kotle v cenové hladině 70 000-90 000 Kč

Od kotle, za který zaplatíte více než 60 000 Kč, už rozhodně můžete požadovat pořádný výkon. Kotle na tuhá paliva budou velmi pohodlné na ovládání, protože budou samoobslužné. Výkonnými kotli vytopíte i velké prostory, včetně těch komerčních.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 102 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

1 komentář
  1. Před kupováním nového plynového kotle jsme měli jednu velkou výhodu, a sice že jsme se znali s panem Blechou..doporučil nám plynový kotel dokonale se hodící pro naše bydlení..navíc nám řeší servis..oprava zatím nebyla potřeba s tímto kotlem jsme opravdu spokojeni:

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo