Jak správně vybrat krbová kamna

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Chcete si pořídit krb, krbová kamna nebo krbovou vložku? Vysvětlíme vám, jaký je mezi těmito třemi pojmy rozdíl. Dozvíte se, jak vybrat správnou kapacitu topících produktů pro váš domů, byt či chatu. Budete vědět, jak si poradit, pokud nemáte komín a na co si dát pozor během provozu. Tak jdeme na to!

Test krbových kamen 2023

NázevKde koupitTopící výkonVybaveníHodnocení
celkem
1.HAAS+SOHN ArkticZjistit cenu80 %90 %
83 %
Recenze
2.HAAS+SOHN NIVALA TVZjistit cenu90 %40 %
75 %
3.JOTUL F 500 CBZjistit cenu70 %50 %
64 %
4.HS FLAMINGO ESPO IZjistit cenu60 %70 %
63 %
5.Thorma Filex H Zjistit cenu50 %50 %
50 %
Recenze
6.Jotul F 602 N GDZjistit cenu50 %40 %
47 %
Recenze

Hlavní parametry

NázevVýkon (kW)Velikost polen (mm)Vytápěcí schopnost (m3)Typ palivaPrůměr kouřovodu (mm)Účinnost (%)
1.HAAS+SOHN Arktic12500220dřevo, ekobrikety, uhelné brikety15080
2.HAAS+SOHN NIVALA TV11,1300275dřevo, ekobrikety, uhelné brikety15087
3.JOTUL F 500 CB8,5550288dřevo15078
4.HS FLAMINGO ESPO I9350240dřevo, dřevěné brikety15078,1
5.Thorma Filex H 5300110dřevěné briket, dřevo, hnědouhelné brikety12078,5
6.Jotul F 602 N GD5,5400192dřevo12571

Další parametry

NázevHmotnost (kg)Čištění skla vzduchemVývod kouřovoduTerciální spalování
1.HAAS+SOHN Arktic92anohorní + zadníano
2.HAAS+SOHN NIVALA TV221nehorníano
3.JOTUL F 500 CB200anohorní + zadníne
4.HS FLAMINGO ESPO I121anohorníano
5.Thorma Filex H 75nezadníne
6.Jotul F 602 N GD60nehorní + zadníne

Co je co: Krb, krbová vložka, krbová kamna

Krb

Krb je otevřené ohniště, které se nachází uvnitř interiéru. Nejčastěji se umísťuje do největší místnosti v domě (obývák) aby vytopil co největší plochu. Ke stavbě se nejčastěji používá pálená cihla, nebo některé druhy kamenů. Důležité je, aby stavební materiál nebyl hořlavý. Správně postavený krb nekouří a dobře hoří. Jeho výhodou je estetický aspekt, nevýhodou, a to velmi neekonomickou, je velmi nízká účinnost výhřevnosti. U otevřených krbů se pohybuje mezi 12-20 %, což je velmi málo na to, kolik dřeva a vzduchu musíte spotřebovat. Teplotu navíc nelze regulovat. Kvůli otevřenému ohni mohou ven vylétávat žhavé částečky, které mohou poškodit podlahu. Proto je dobré před krb postavit zástěnu.
  • vypadá krásně
  • malá účinnost výhřevu
  • vylétávání žhavých uhlíků mimo krb

Krbová vložka

Krbovou vložku můžeme označit za krb schovaný za dvířky se speciálním sklem, které zabraňuje úniku tepla i vypadávání horkých částic. Dobře řešená a postavená krbová vložka má účinnost 60 – 70 % a spotřebuje o 50 % méně paliva, než klasický otevřený krb. Díky krbové vložce můžete teplý vzduch rozvádět do celého domu, a to i do vzdálenějších místností, protože je možné za ni připojit výměník.
  • vysoká výhřevná účinnost
  • možnost napojení výměníků pro rozvádění tepla po celém domě
  • menší spotřeba paliva než u krbu
  • oheň schovaný za dvířky
  • nutné vložku pečlivě obezdít
  • větší zásah do zdiva
  • vyšší finanční náročnost na zabudování

Krbová kamna

Krbová kamna se od dvou výše popsaných modelů liší tím, že nejsou vestavěná do zdi. Jedná se o samostatně stojící zdroj tepla, který je kamnovou rourou připojen na komín. Protože jsou vyrobena z velmi kvalitních materiálů, mají velmi vysokou účinnost výhřevu, podobně jako krbové vložky, a to i přes to, že jsou menší. Stejně jako u nich je možné teplo z krbových kamen rozvádět do celého domu. Jsou vhodné pro spalování biomasy (pelety), ale i fosilního paliva (uhlí) a dřeva. Cenově bývají dostupnější, ale vše záleží na velikosti, materiálu a dalších aspektech.
  • spalování biomasy i fosilního paliva
  • jednodušší instalace
  • vysoká účinnost ohřevu
  • možnost vytápění celého objektu
  • více času na údržbu
  • obklady za a kolem krbových kamen
  • dostatečná nosnost podlahy, nehořlavý materiál kolem a pod kamny

Způsob rozvádění tepla

Než se pustíte do výběru těch nejlepších krbových kamen pro váš dům, rozmyslete si, jaký rozvod tepla od krbových kamen očekáváte. Podle toho pak zvolte buď krbová kamna s výměníkem, nebo bez výměníku.

Druhy výměníků

Teplovodní krbová kamna (s výměníkem na vodu) vám umožní napojení na soustavu s radiátory, podlahové topení nebo ohřev užitkové vody. V praxi to znamená, že vám krbová kamna s teplovodním výměníkem budou ohřívat vodu, která půjde do radiátorů, podobně jako když topíte třeba plynem. Teplovzdušná krbová kamna mají také výměník, ovšem ne na vodu, ale na vzduchu. Dokážou také vytopit několik místností, a to i v patře. Teplovzdušný výměník je tvořen systémem komor a průduchů, které obepínají vlastní topeniště (prostor, kde se spaluje otop) krbových kamen. Ohřátý vzduch je pak za pomocí průduchů a soustavy trubek vháněn do pokojů. Kamna s teplovzdušným výměníkem nejsou vhodná pro alergiky, protože víří prach. Kvůli průduchům dochází v místnostech k mísení vzduchu, takže se může stát, že se vám třeba do ložnice přenesou pachy z kuchyně a podobně. Rozvířený prach a pachy je možné kompenzovat kvalitními vzduchovými filtry. Průduchy také přenášejí zvuk z jiných místností.

Druhy krbových kamen bez výměníku

Tato kamna můžeme rozdělit na akumulační krbová kamna (převážně sálavá) a dvouplášťová teplovzdušná krbová kamna (konvekční teplovzdušná kamna).

Sálavá kamna

Jedená se především o litinová nebo kachlová krbová kamna, která mají akumulační schopnost a teplo rozvádí pozvolna dlouhou dobu. Sálavé topení vyzařuje teplo podobně jako slunce. Neohřívá se tedy primárně vzduch, ale předměty a lidé. Díky tomu dochází k optimálnímu ohřívání podlahy, stěn a stropu, od nich se pak ohřívá veškerý vzduch v místnosti. Výhodou je, že nedochází k přepalování vzduchu ani k víření prachu, což je pro lidský organismus zatěžující. Tímto způsobem vytopíte jen prostor, ve kterém se kamna nacházejí. Neočekávejte kvalitní vytopení více vzdálených místností natož těch, které jsou umístěné ve druhém patře.

Teplovzdušná konvekční kamna

Jedná se o modely, které mají dvouplášťovou konstrukci. To znamená, že mezi spalovací komorou a druhým pláštěm je mezera s volným prostorem. Do tohoto volného prostoru proudí studený vzduch, který se do kamen dostává od podlahy, prochází kolem kamen, ohřívá se a jako teplý vychází ven z otvorů v horní části krbovek. Díky tomu dochází k pozvolnému ohřívání vzduchu. Vzduch se ohřívá i ve vzdálenějších místnostech či v druhém patře. Místnosti se ohřívají pomaleji, teplý vzduch se hromadí u stropu a od podlahy je větší zima. Velmi často se můžeme setkat s kamny, která kombinují sálavé a konvekční topení, což je nejlepší způsob jak vytápět větší i vzdálenější místnosti.

Principy sálání a konvekce v kostce

Ohřev

Sálavá kamna mají jen jeden plášť. Oheň ohřeje stěny kamen, od kterých se teplo rozprostírá dál do místnosti. K sálání dochází i sklem ve dvířkách. Konvekční kamna jsou složena ze dvou plášťů a fungují tak, že se mezi pláště kamen od země dostává studený vzduch. Mezi plášti se vzduch ohřeje a stoupá nahoru ke stropu, čímž dochází k přirozené cirkulaci vzduchu v místnosti. Ohřívání vzduchu sáláním dochází sklem ve dvířkách.

Využití teplého vzduchu

Sálavá kamna mohou sloužit jako jediný zdroj tepla pro vytápění jedné místnosti. Využít je můžete také jako druhotný zdroj tepla pro přitápění v jedné místnosti. Konvekční kamna jsou vhodná pro vytápění obytných i rekreačních objektů. Je možné je využít i jako druhotný zdroj tepla pro přitápění objektů trvale obývaných a přes otevřené dveře dokáže rovnoměrně vyhřát více místností.

Výhody

Sálavá kamna mají rychlejší hřání. Konvekční kamna mají rovnoměrnější rozvrstvení tepla. Mohou také vyhřívat i další místnosti. Posledním bonusem je nižší teplota na povrchu kamen (to je bezpečnější zejména pro děti).

Nevýhody

Sálavá kamna slouží pouze pro vyhřátí jedné místnosti. U povrchu kamen je velká teplota a mají nerovnoměrné rozvádění tepla (u kamen je větší teplo než na druhé straně pokoje). Konvekční kamna mají složitější výrobu, které odpovídá i vyšší pořizovací cena.

Jaký výkon by kamna měla mít?

Při pořizování krbovek nehleďte jen na to, jak vypadají. To by byla velká chyba! Nejdůležitějším faktorem je totiž jejich výkon, který by měl odpovídat velikosti vytápěných prostorů v metrech krychlových. O tom, jak výkonná kamna pořídit je dobré se poradit s odborníkem, který dokáže určit také tepelné ztráty a nejrůznější faktory, které mají na požadavek výkonu kamen velký vliv. Orientačně můžeme výkon určit podle následujících hodnot. Říká se, že je 1 kW výkonu dokáže vytopit 20 metrů krychlový prostoru. Podle toho si tedy můžete odhad spočítat sami. Nezapomínejte však na to, že velmi záleží na tom, v jakém domě budou kamna umístěna. Budou vytápět dobře izolovanou novostavbu nebo 70 let starý dům? V nízkoenergetických domech a u novostaveb se uvádí, že krbová kamna s výkonem 1 kW vytopí i 40 metrů krychlových. Není proto dobré uvažovat v intencích, že větší výkon znamená lepší vytopení. Výkon kamen by měl být přímo úměrný velikosti vytápění místnosti nebo místností. Pokud si pořídíte kamna s předimenzovaným výkonem, nebudete moct topit naplno, protože vám v místnosti bude příliš horko, takže kamna budete muset přiškrcovat. To vede ke špatnému vytápění, kdy kamna začnou dehtovat. Dehet se pak usazuje na dvířkách, ale hlavně v rourách, takže krb špatně topí a usazeniny dehtu se mohou vznítit ještě snadněji než saze. Poddimenzovaná kamna zase prostor nevytopí, takže budete do kamen stále přikládat a kamna přetopíte. V takovémto případě může dojít k poškození kamen tím, že popraskají jednotlivé díly. Správný výkon je tedy alfou i omegou při výběru krbových kamen. Pro vytopení domu by vám měla postačit kamna s výkonem 4 kW, pokud však plánujete také pořízení výměníku, bude potřeba výkon vyšší. Některá kamna s výměníkem umožňují i 11 kW. Ale jak jsme již napsali, poraďte se s odborníkem.

Stavební prvky a úpravy

Aby kamna dobře fungovala, je nutné zvolit komín, který odpovídá velikosti a typu zvolených kamen nebo krbové vložky. Komín pro hoření vytváří tah a odvádí spaliny pryč z budovy. Připojení krbových kamen ke komínu by měl dělat odborník, nebo byste si to od něj měli nechat alespoň zkontrolovat. Komín pro krbová kamna by měl mít zhruba 5-6 m a průměr je různý, nejčastěji 120 mm, 130 mm, 150 mm, 180 mm. Komín musí být v perfektním stavu, proto si nechte udělat jeho revizi kvalifikovanou firmou (vyjde vás to zhruba na 1 000 Kč). Nejčastější opravou starších komínů je vyvložkování. Pro kamna na pevná paliva se komín vložkuje keramickými nebo nerezovými vložkami. Pokud komín nemá dostatečný průměr, je potřeba jej nechat vyfrézovat, což už je finančně náročnější, počítejte s několika desetitisíci. Průměr komína, který je vhodný pro vámi vybraná kamna, zjistíte v technickém listu krbovek. Správný tah zjistí kominík. Velmi důležité je správné utěsnění kouřovodu. Pokud by netěsnil dobře, unikaly by spaliny do prostorů, které obýváte, což je nebezpečné. Proto, než poprvé zatopíte, pozvěte si kominíka, aby zkontroloval spalinové cesty, a to jak u nového, tak opravovaného komína. Důležitá je také pravidelná revize krbových kamen. Pokud kamna z nějakého důvodu nemůžete napojit na klasický komín, může vám trn z paty vytrhnout tzv. fasádní komín. Jedná se o nerezový komín, který lze vést po fasádě a instalovat ho můžete tam, kde se nachází krb. Dobře se hodí k novostavbám, ale trochu jako pěst na oko bude působit u starších domů. Cena komínu se odvíjí od požadované výšky a začíná kolem 5 000 Kč a končí kolem 10 000 Kč. Před instalací kamen také dbejte na nosnost podlahy. Váha totiž může dosahovat až 200 kg, takže pokud máte obývací prostor podsklepený, možná bude potřeba udělat ve sklepě nosnou podporu, která zajistí, že se vám kamna nepropadnou. Podložky pod krbová kamna by měly být z nehořlavého materiálu, což je cihla, dlažba nebo kamení. Je možné je postavit i na plovoucí podlahu, v tomto případě dejte pod krbová kamna podložku ze skla nebo plechu. Velkou výhodou je, pokud si kolem krbovek necháte vykachlíkovat stěny, protože se vám budou snadno udržovat. Samozřejmě nemějte v blízkosti kamen hořlavé materiály.

Krbová kamna bez komínu

Pokud doma nemáte komín a nemůžete si pořídit ani ten fasádní, můžete problém vyřešit elektrickými krbovými kamny nebo bio krbovými kamny.

Elektrická kamna

Elektrický krb můžete pořídit v několika variantách. Vybírat můžete z:
  • volně stojících,
  • nástěnných,
  • zabudovaných do stěny,
  • krbové vložky.
Pro jejich provoz nepotřebujete žádná tuhá paliva a jsou maximálně bezúdržbová. Efektu plamenů je dosaženo pomocí světla a vzduchu, který prochází přes speciální stínící stěny. Elektrické krby jsou díky svojí nenáročnosti vhodné i do panelových bytů. Jejich nespornou výhodou je, že pokud vás omrzí na jednom místě, můžete je snadno přemístit jinam, jen je důležité, aby byla v dosahu zásuvka. U většiny krbů najdete i vytápění, které může sloužit k doplňkovému topení. Část, která vytváří optický efekt plamenů má spotřebu asi 40-60 W, což můžeme přirovnat ke spotřebě žárovky. Topná část má výkon 1-2 kW, což je srovnatelné s jinými přitápěcími teplovzdušnými konvektory. Dokáží vytopit zhruba 50 metrů krychlových dobře izolovaného prostoru.

Bio krby

Fungují na spalování bio alkoholu nebo denaturovaného 96% alkoholu (Ethanolu). Do vzduchu se odpařuje jen kysličník uhličitý Co2 a voda H2O. Při pořízení tohoto typu je nutné každé dvě hodiny větrat. Jejich nespornou výhodou je, že je můžete instalovat kamkoliv do místnosti. Výkon se pohybuje mezi 3-4 kW, takže se opravdu nejedná o imitaci, která má jen potěšit oko. Bio krby disponují hořákem, do kterého je zabudovaný tepelný výkon. Při maximálním výkonu zhruba 3,5 kW vydrží 1 l biolihu hořet 2-3 hodiny. Při optimálním nastavení vám litr paliva vydrží i 6 hodin. Biolíh je vyrobený z přírodních a obnovitelných zdrojů a je vhodný pro použití v interiéru. 1 litr paliva pořídíte kolem 100 Kč.

Materiály

Materiál pro výrobu se liší nejen svým vzhledem, ale také vlastnostmi. Nejčastěji se na trhu setkáme s kamny keramickými, plechovými a litinovými. Kromě specifických vlastností se také liší cenou. Mezi levnější patří litina a plech, vyšší cenu mají kamna z keramických kachel.

Keramické kachle

Kachle mají dlouhou životnost, vysokou tepelnou účinnost a ekonomický provoz, který spotřebuje méně paliva. Do krbových keramických kamen stačí přiložit jen 2x denně, abyste se cítili příjemně. Navíc kachle dobře akumulují, takže po dohoření vydávají ještě dlouhou dobu teplo. Jejich nevýhodou je delší doba roztápění a vyšší hmotnost.

Plech

Nespornou výhodou plechových krbových kamen je rychlé nahřátí, takže teplo v domě pocítíte velmi rychle. Ovšem stejně rychle, jako se zahřejí, také zchladnou. Krbová kamna s plechovým pláštěm (ideálně dvojitým) jsou ideální na chatu, kde zatápíte jen občas. Pokud byste je chtěli používat jako primární zdroj vytápění, doporučujeme zainvestovat do dražších materiálů.

Litina

Tento materiál v sobě snoubí výhody obou předešlých materiálů. Snadno a rychle se zahřívá, podobně jako plech, ale teplo dokáže akumulovat postupně a ještě dlouho po vyhasnutí, podobně jako keramické kachle. Litina se vyznačuje vysokou pevností v tlaku a dobrou tepelnou vodivostí. Navíc je odolná proti propálení a během topení se nepoškozuje ani nemění tvar.

Jak funguje spalování v krbu

To, že k hoření je potřeba kyslík, je známá věc. Proto je nutné do krbu přivádět vzduch, který podporuje spalování. Kyslík si tedy krbová kamna berou ze vzduchu, který je v místnosti. U starších domů, které nejsou dobře zaizolované, si s externím přívodem vzduchu nemusíte dělat hlavu, protože nedokonalým těsněním do místnosti stále nový vzduch proudí. U novostaveb nebo krbů s výkonem nad 7 kW je však externí přívod vzduchu nutností. Pro přísun vzduchu se nejčastěji používá otvor v zadní části kamen. Krbová kamna s externím přívodem vzduchu ho mohou čerpat buď z vedlejší místnosti, nebo třeba ze sklepa. Díky tomu nedochází ke spalování kyslíku v místnosti, kterou obýváme.

Primární přívod vzduchu

Do topeniště se dostává zespodu a je důležitý při počátečním rozhoření, kdy je potřeba větší množství vzduchu. Napomáhá k rozhoření tuhého paliva. Při hoření za pomocí primárního vzduchu nedochází ke zužitkování plynů, které vznikají při hoření. Tím dochází ke vzniku spalin, které znečišťují komín a životní prostředí.

Sekundární přívod vzduchu

Sekundární vzduch omývá sklo dvířek. Díky němu shoří i spaliny, které znečišťují životní prostředí a komín, takže dochází ke snižování množství emisí, omezuje se znečišťování životního prostředí a lépe se využívá palivo. Krbová kamna s dvojím (sekundárním) spalováním jsou v dnešní době již nutností.

Terciární přívod vzduchu

K ohřívání terciárního vzduchu dochází v zadní nebo boční části vnějšího pláště kamen. Další možností je, že do kamen proudí soustavou trubek, které se nacházejí v horní nebo zadní části spalovací komory. Můžeme říct, že terciární vzduch podporuje ten sekundární, čímž zefektivňuje celý proces a zároveň ho dělá „čistším“. Pořízení krbových kamen s terciárním spalováním je velkou výhodou. Pozor: Nenechte se zmást prodejci, kteří kamna se dvěma přívody vzduchu označují jako terciární! Kamna s terciárním spalováním mají v zadní nebo horní části topeniště soustavu otvorů. Správné množství vzduchu je při hoření velmi důležité. Pokud bude během jednotlivých fází spalování vzduchu málo, bude palivo špatně prohořívat. Pokud však bude při spalování nadbytek vzduchu, bude zatěžovat topeniště kamen, což může vést k poklesu teploty, a tak se topení stává méně efektivní.

Bezpečné používání krbových kamen

Jak správně zapálit oheň

Než začnete rozdělávat oheň, zkontrolujte si uložení roštů a zábrany. Popelník mějte zasunutý v krbové vložce. Pro zapálení se používá papír a třísky ze dřeva, postupně se přidávají větší polínka. Během přikládání otevírejte dvířka pomalu, aby se mohl tah v komínu stabilizovat a kouř zbytečně nevniknul do místnosti. Po přiložení nezapomeňte na regulaci přívodu vzduchu. Nepřikládejte velké množství polen najednou a nezapomeňte na pravidelný úklid popelníku.

Jaké by mělo být dřevo na otop

Pokud v kamnech topíte dřevem, mějte na paměti, že by mělo být dostatečně proschlé. Nemělo by obsahovat více jak 20 % vlhkosti. Za vhodné dřevo k topení se považuje to, které bylo 2 roky od porážky stromu skladované ve větraném a suchém přístřešku. Vlhké dřevo se špatně spaluje, a navíc zanáší deflektory a kouřovod. V kamnech rozhodně netopte dřevem, které vypouští chemické výpary.

Jak kamna udržovat

Kamna byste měli pravidelně čistit 1x za 3-4 dny, záleží na intenzitě používání. Nezapomeňte, že do úklidu se pouštíte až v momentě, kdy jsou krbovky studené. Velmi důležité je odstraňování popela (vychladlého). Tímto úkonem dochází k největšímu zaneřádění bytu, a proto je dobré popel odstraňovat vysavačem. Ten můžete buď napojit na obyčejný vysavač, nebo má svůj vlastní motor, popel sbírá do plechové nádobky, kterou můžete snadno vysypat do popelnice. Sklo ve dvířkách čistíme až v momentě, kdy je vychladlé a nemůžeme se o něj opařit. Používat by se měly speciální čisticí prostředky pro údržbu krbových skel a rozhodně by neměly být abrazivní, aby nedošlo k jejich poškrábání. Po očištění skla čisticím prostředkem jej důkladně omyjeme a vysušíme. Pozor si dejte na rám pod sklem, na kterém by mohly vzniknout skvrny po čisticím prostředku. Podle babských rad se krbové sklo dobře čistí i novinovým papírem. Větší údržbu si kamna zaslouží po topné sezoně. Je potřeba důkladně očistit jejich vnitřek od popela, zajistit, že do nich nebude pršet, a zároveň do nich bude proudit vzduch. Zapomenutý popel může nadělat hodně paseky. Dobře na sebe totiž váže vlhkost, která způsobí korozi části kamen. A to nechcete! Pozornost věnujte také kouřovodu. Ten vyčistíte tak, že jej rozeberete, nebo do něj můžete vložit speciální čisticí tvarovku do kouřové cesty. Povrch krbových kamen se také čistí až v okamžiku, kdy jsou chladná. Od prachu vám pomůže vysavač, jiné znečištění odstraníte teplou vodou s mýdlem nebo obyčejným prostředkem na nádobí. Pro omývání postačí houba nebo hadr. Čištění komínu musíte dělat pravidelně jednou za 12 měsíců. Přehršel usazených sazí by mohl vést až k požáru. Revizi provádí odborník, kominík, který může na komínu odhalit nedostatky, jež by mohly v budoucnu vést ke škodám.

Bezpečné používání kamen s teplovodním výměníkem

Takovýto druh kamen se napojí na termostat, který jakmile zjistí, zvýšení teploty v místnosti, vypne kotel a zapne ohřev vody v topném systému. Kvůli možným výpadkům elektrického proudu, musí být kamna opatřena zabezpečením proti přetopení. Pokud by toto opatření neměla, mohlo být dojít k přehřátí vody a následným škodám. V takovémto případě se čerpadlo přestane otáčet, přestane pohybovat vodou, která může překročit bod varu, což je velmi nebezpečné. Pro tyto případy by součástí krbových kamen měla být vychlazovací smyčka. Pokud není, je možné ji dokoupit a nainstalovat. Ochlazovací smyčka je spirálová trubice, která se na jednom konci připojí na vodovodní řád a druhým koncem vede do odpadu. Mezi přívod z vodovodu a kamna by se měl připojit termostatický ventil s čidlem, který je v normální poloze uzavřen. Pokud však teplota vody stoupne nad 95 °C, ventil se otevře a do ochlazovací smyčky nažene studenou vodu, která jí prochází a smyčka tak může ochlazovat přetopenou vodu ve výměníku. Ohřátá voda, která je na druhé straně smyčky, je odváděna do odpadu. Další možností je pasivní forma ochrany, což je automatická regulace přívodu vzduchu. Pokud tedy dojde k přerušení elektrického proudu, tak v okamžiku, kdy voda dosáhne 95 °C, se termostatická klapka postará o uzavření přívodu vzduchu do spalovací komory. Tím se přeruší hoření a voda se dále nemá jak ohřívat.

Druhy paliva

Asi se ptáte čím topit v krbových kamnech. Při topení v krbu je velmi důležitý dobrý výběr dřeva. V krbu rozhodně nespalujte plasty nebo dřevo, které je chemicky ošetřeno. Do vzduchu se totiž dostávají nezdravé látky, které neprospívají vašemu zdraví, a navíc zatěžují životní prostředí. Aby krb dobře topil a dostatečně vyhřál vaše prostory, je dobré pokud zkombinujete dostatečně proschlé měkké a suché dřevo. Měkké dřevo hoří rychleji a podporuje tak rozhoření tvrdého dřeva. To hoří pomaleji a déle. Pro dobré hoření je nutný také správný tah komína.

Základní dělení dřeva

Tvrdé dřevo Je dražší a platí, že čím tvrdší dřevo, tím delší je doba hoření. Pro vytápění domova je lepší volit tvrdší dřevo, protože hoří pomaleji a teplo z něj déle sálá, navíc se ho pro vytápění spotřebují míň. Mezi tvrdé dřevo řadíme: dub, buk, jasan, javor, habr. Měkké dřevo Měkké dřevo hoří rychleji a je dobré pro rozdělávání ohně, podporuje rozhoření tvrdšího dřeva. Za měkčí dřevo považujeme: smrk, borovici, vrbu a topol. Tvrdší, ale přesto řadící se do měkkého dřeva je modřín, bříza i olše. Středně měkké je dřevo z platanu, kaštanu a lísky. Ideální je kombinace tvrdého i měkkého dřeva.

Druhy dřeva

Buk, jasan – pro topení v kamnech nebo krbu jsou nejvhodnější. Mezi jejich nesporné výhody patří, že rychle vysychají, snadno se zapalují a plameny z ohně mají silné a zářivé plameny. Pokud dřevo z těchto stromů řežete doma, nezapomeňte ho ihned po nařezání schovat na kryté místo. Je totiž náchylné na zahnívání, což vede ke ztrátě výhřevnosti. Dub – patří mezi nejpoužívanější palivo, protože hoří velmi pomalu. Pokud bukové dřevo zpracováváte doma, uskladněte ho na místo, které není kryté. Dešťová voda musí dubové dřevo zbavit tříslovin. Pak dřevo uskladněte na 1-2roky do krytého místa, aby pořádně vyschlo a mohli jste s ním topit. Malé větve obsahují velké množství bělu, který rychle hoří. Habr a ovocné stromy – tato dřeva jsou velmi kvalitní, vzácná a tvrdá. Bříza, lípa, kaštan, topol, vrba, akát trnovník, akácie – jedná se o listnaté stromy s měkkým dřevem. Jejich plameny jsou příliš obnažené a mají málo jiskřící uhlíky. Toto dřevo hoří velmi rychle, a proto se hodí spíše na zatápění nebo rozhoření. U spalování topolového dřeva počítejte s větším množstvím létavého popílku. Dřevo z akátu trnovníku a akácie zase způsobuje prudké vystřelování žhavých uhlíků. Jehličnany – sice uvolňují hodně tepelné energie, ale hoří velmi rychle, a navíc mají nižší výhřevnost. Velkou nevýhodou je, že obsažená pryskyřice způsobuje vystřelování uhlíků, zanáší a ucpává komíny. Dřevo skladujte na suchém a dobře větraném místě. Není nutné, abyste u krbu skladovali příliš mnoho polen, protože to pak zbytečně dál prosychá a ztrácí tak na výhřevnosti. Vlhké dřevo – čerstvé dřevo obsahuje asi 50 % vody. Pokud byste se ho rozhodli spalovat, začne se tvořit hodně sazí a dehtu, které zanáší komín a obecně tyto látky krbu vůbec neprospívají. Dehet se usazuje v komíně a je náchylnější ke vzniku požáru. Dřevo, které je nedostatečně vysušené, špatně hoří a čoudí. Kouř zapáchá, dům se nevytopí, a navíc může dojít k nenávratnému poškození krbu. Ideálně vysušené dřevo do krbových kamen by mělo obsahovat maximálně 20 % vlhkosti. Zajímavost:
  • 1 kg vlhkého dřeva (zhruba 40 % vlhkosti) dokáže vyrobit 2 000/2 500 kcal/hod.
  • 1 kg suchého dřeva (vlhkost 20 %) vyrobí 3 500/4 000 kcal/hod.

Další druhy otopu

Pelety

Topení peletami můžeme označit za nejmodernější dřevní ekopalivo. Pelety vypadají jako granule, které mají průměr od několika do 20 mm, dlouhé mohou být 5-6 cm. Jejich výroba spočívá v lisování rozemleté a přesušené biomasy (odpadní dřevní nebo pěstované rostlinné hmoty-piliny, sláma). Krbová kamna na pelety se zásobníkem mají tu výhodu, že se snadno ovládají. Stačí jen naplnit zásobník a zapálení a regulace teploty už probíhá automaticky. Podle velikosti zásobníku vydrží kamna hořet i několik dní. Při spalování pelet nedochází ke vzniku dřevěného odpadu, takže se jedná o velmi ekologické topení. Krbová kamna na pelety můžete používat v nízkoenergetických domech jako hlavní zdroj tepla. Jinak jsou vhodná spíše jako doplňkový zdroj, který vytápí jednu místnost.

Dřevěné brikety

Jsou, podobně jako pelety, lisovány z dřevního odpadu, nebo z rozemletých štěpků, kůry i pilin. Používají se na spalování ve speciálních kotlích na zplynování dřeva nebo štěpku. Používat se mohou i v peletových topidel, pokud jsou na to přizpůsobena. Pokud se rozhodnete tento otop používat v krbových kamnech či vložce, můžete se spolehnout, že dobře nahradí kusové dřevo (pokud třeba nestihlo dostatečně proschnout). Díky dobré výhřevnosti se hodí pro topení v noci, protože dlouho vydává teplo, takže není nutné tak často přikládat. Nevýhodou je však vyšší pořizovací cena. Aby se vám topení vyplatilo je vhodné dřevěné brikety nakupovat ve velkém, tedy alespoň po tunách.

Elektrika

Pokud doma nemáte komín nebo nechcete v domě rozdělávat oheň, můžete si pořídit elektrická krbová kamna, která lze pověsit třeba na stěnu. Důležité je, aby byla na blízku zásuvka. Elektrická kamna fungují podobně jako přímotopy. Je možné s nimi topit, ale také je používat v tzv. studeném provozu. To znamená, že kamna simulují hoření, ale nevydávají teplo. Výhodou je, že z nich není žádný odpad a můžete je přemístit kamkoliv chcete (tam kde je elektrická zásuvka). Provoz elektrických krbových kamen je finančně náročnější.

Biolíh

Krbová kamna na biolíh ke svému chodu nepotřebují komín ani elektrickou energii. Slouží k přitápění a pro jejich provoz potřebujete biolíh, který se lije do nádoby určené k tomu. Na jedno naplnění mohou kamna hořet 2-5 hodin. Poté se musejí nechat vychladnout a až pak opět naplnit. Tyto krbovky je možné používat jak v panelákových bytech tak bytových domech. Jejich výhodou je, že z nich není žádný odpad. Spalování se obejde bez kouře a škodlivých spalin. Do vzduchu je uvolňováno H2O a CO2, proto je nutné při provozu pravidelně větrat. K biolíhu je možné přidat i nejrůznější vůně a do krbu keramická polena, aby byl výsledný efekt, co nejrealističtější.
4.4/5 76 hodnocení
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

6 Comments
  1. Dobrý den,koupily jsme krbová kamna od firmy Hein a jsou asi předimenzovaná a mají špatný tah. Prosím poraďte krbová kamna máme novostavbu pasivní bungalov 130 m2 . Komín o délce 5 m. Rádi bychom kamna ne s častým přikládáním a dobrým hořením typu kanadska kamna . Máme ke kamnům udělaný přívod vzduchu. Prosím poraďte děkuji s pozdravem Jiří Kokeš.

    • Dobrý den,

      v poslední době jsem slyšel více kladných referencí na následující značky: Osburn a Pacific Energy. Zkuste se podívat na jejich nabídku.

  2. Moc hezký a informativní článek.

  3. My už máme krbová kamna vybraná a jsme s nimi spokojení.

  4. Dobrý den.
    Skvělý článek.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo