Jak vybrat strunovou sekačku (vyžínač / křovinořez) + Test

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Dnes si posvítíme na strunové sekačky – říká se jim někdy i vyžínače, nebo křovinořezy – v rádci si vysvětlíme co, který termín znamená – v principu jsou si docela hodně podobné. Strunové sekačky jsou vynikajícím pomocníkem na zahradě, větším pozemku, svažitých terénech s nálety dřevin, ale i v lese. Hodí se na sečení trávy přerostlé trávy, keřů i mladých stromků, případně pro mulčování, jako kultivátor nebo místo zahrádkářských nůžek. Jak se ale vyznat v nepřeberné škále nejrůznějších modelů? Přečtěte si našeho rádce. Seznámíme vás v něm se všemi typy, důležitými parametry a poradíme vám, jak vybrat nejlepší strunovou sekačku právě pro vás.

Test strunových sekaček, vyžínačů, křovinořezů 2023

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.VeGA BC430PROZjistit cenu
84 %
2.BOSCH EasyGrassCut 18-230Zjistit cenu
82 %
3.FIELDMANN FZS 4003-BZjistit cenu
77 %
4.Riwall PRO RALT 3040Zjistit cenu
75 %
5.Extol Craft 416125Zjistit cenu
73 %
6.Ryobi OLT1832Zjistit cenu
68 %

Testováno bylo několik přístrojů v zastoupení akumulátorového, elektrického i benzínového typu z různých cenových kategorií. Zajímala nás kvalita provedení, konstrukce, hmotnost, výkon, snadnost sečení (se strunovou i kotoučovou hlavou), ale i kvalita popruhů (pokud jimi byl strunovka opatřena), typ rukojeti či způsob tlumení vibrací.

Strunové sekačky recenze

Ryobi OLT1832

Typ pohonuelektrický
Typ akumulátoruli-Ion
Napětí18 V
Kapacita akumulátoru5 Ah
Šíře záběru strunové hlavy25-30 cm
Průměr struny1,6 mm
Antivibrační systémne
Mechanismus odvíjení strunyautomatický
Maximální doba sečení50 min
Typ rukojetiMadlo
Dělená hřídelNe
Hmotnost2,3 kg
Záruční doba2 roky

Model Ryobi OLT1832 spadá do kategorie tzv. vyžínačů. Je tak tedy určen pro dočišťování běžnou sekačkou nebo křovinořezem hůře přístupných míst (okraje cestiček, kolem kmenů stromů apod.) případně sekání méně vzrostlé trávy.

Ryobi OLT1832 je vybaven otočnou strunovou hlavou, kterou je možné nastavit ve třech polohách, volitelná je i šířka střihu a to v rozsahu od 25 do 30 cm. Už tyto poměrně široké možnosti volby poukazují na všestrannost přístroje. Své místo tak najde na většině zahrad, kdy se stane zdatným pomocníkem při jejich údržbě. K dispozici jsou celkem dva módy použitívyžínání a zastřihování – a s povděkem kvitujeme to, že jejich přepnutí je díky funkci EasyEdge otázkou stisknutí jediného tlačítka. Jednoduchost ovládání je vůbec velkým kladem tohoto přístroje. Užívání je díky nastavitelné délce zaobleného madla pohodlné pro všechny uživatele, pokud jste vysocí, nebudete se tak muset při práci hrbit. Snadnost užívání podtrhuje i nízká hmotnost pouze 2,3 kilogramu a také fakt, že se jedná o akumulátorový model. Při údržbě zahrady se vám nebudou plést překážející kabely.

I tak se jedná o poměrně výkonný model – na vyžínač – nabídne velmi slušnou rychlost otáček 8 400 ot/s. Pohodlně s ním obstaráte pozemek o výměře až 1 000 metrů čtverečných. Kladem je i automatická úprava délky struny. Stačí vyžínačem lehce klepnout o zem a struna se sama zkrátí. Škoda jen, že je struna pouze jednosměrná. Na druhou stranu, z pohledu ergonomie nám poněkud schází popruh přes rameno, který považujeme za standard u takových výrobků. Nízká hmotnost ledacos spraví, není ale samospasitelná. Při déletrvající práci vás budou bolet ruce tak jako tak, a popruh by část námahy přenesl na záda.

Není ani žádným překvapením, že je vyžínač Ryobi OLT1832 poněkud hůře použitelný pro zarostlejší plochy. Jeho použití pouze pro začišťování a drobnější úpravy zahrady je zřejmé. Co je však nejzásadnější, společně s vyžínačem nedostanete akumulátor ani nabíječku, je potřeba je dokoupit samostatně. Nicméně, i tak se bude jednat o velice zdatného pomocníka, který se na zahradě neztratí.

  • nízká hmotnost
  • vysoká úroveň přizpůsobení
  • automatické zkrácení struny
  • schází popruh
  • pouze pro drobnější úpravy zahrady
  • součástí balení není ani akumulátor, ani nabíječka
Zjistit cenu

VeGA BC430PRO

Typ pohonubenzínový
Typ akumulátoru/
Napětí/
Kapacita akumulátoru/
Šíře záběru strunové hlavy43 cm
Průměr struny1,6 mm
Antivibrační systémano
Mechanismus odvíjení strunypoloautomatický
Maximální doba sečení-
Typ rukojetiřídítka
Dělená hřídelNe
Hmotnost7,8 kg
Záruční doba2 roky

Výkonná benzínová strunová sekačka  VeGA BC430PRO vás jen tak nezradí. Poradí si i s náročnějšími situacemi, které mohou při údržbě pozemku nastat. Maximální výkon dvoutaktního motoru VeGA je 1,3 kW při 7 500 otáčkách za minutu. Neodolají mu tak ani silnější haluze.

Strunovová hlava s poloautomatickým vysouváním struny má záběr 43 cm patří tak spíše ke strojům s větším záběrem, což určitě oceníte zejména při sekání trávy na větším pozemku. Jak je ale této třídy vyžínačů dobrým zvykem, rychle ji vyměníte za hlavu se žacím nožem se třemi zuby. V takovém případě je záběr 25 centimetrů.  Výše jsme již zmínili, že se sekačku pohání benzínový motor o objemu 43 ccm, objem nádrže na benzín je 1 litr. Startování probíhá pomocí klasického ručního tahacího startéru.

Samotná hřídel, která přenáší energii z motoru na žací hlavu, je u tohoto modelu jednodílná a pochopitelně kovová. Stroj tak nabídne vedle výkonu i solidní odolnost. Samozřejmostí je spolehlivý antivibrační systém, takže práce s tímhle křovinořezem je celkem pohodlná. A to i navzdory tomu, že se jedná o spíše těžší přístroj – váží téměř 8 kg. Na druhou stranu, výrobce pamatoval i na ergonomii. Připraven je tak ramenní popruh se zádovým vyztužením, který výrazně odlehčí rukám. Rukojeť je typu řidítka, velmi jsme uvítali i měkká madla na konci. Rukojeť si navíc podle potřeby velmi jednoduše přizpůsobíte.

Společně se strunovou sekačkou dostanete i základní výbavu v podobě struny a trojzubového žacího nože. Bohužel se ale v obou případech jedná o nejobyčejnější základní typy a je nutné investovat do kvalitnějších. Výsledky práce by totiž byly poloviční.

V balení jsou i dva manuály, český i anglický, a velmi doporučujeme studovat oba dva. Některé věci jsou přeloženy příliš doslovně a v praxi příliš nedávají smysl, místy se liší i informace, jiné podstatné postupy – např. celkem zásadní výměna struny, v textu schází. Nejedná se však o nic složitého. Oba manuály naráží na problém v podobě nekvalitních obrázků, před prvním startem je proto nezbytné postupovat velmi pomalu a opatrně. Navzdory trochu ošizenému příslušenství a zmatečnému manuálu se ale jedná o velmi výkonný a praktický stroj, který navíc potěší i příznivou cenou.

  • slušný výkon
  • široký záběr struny
  • ramenní popruh se zádovou výztuhou
  • chyby v manuálu
  • dodávaná struna a žací nůž jsou pouze základní
Zjistit cenu

BOSCH EasyGrassCut 18-230

Bosch EasyGrassCut 18-230 je kompaktní strunová sekačka, v typické barevné kombinaci pro jeho výrobce. Černo-zelené. Pro sečení používá strunu, průměr střihu je 23 cm. Z toho plyne, že se jedná o vhodný výrobek zejména za situace kdy máte na zahradě větší množství ozdobných kamenů či betonových obrubníků. To jsou překážky u kterých se běžné plastové čepele rychle opotřebí a struna je vhodnější. Akumulátor má 18 V a má vydržet v provozu až 40 minut. Při používání jsme se dostali na nějakých 25 minut.

Váží 2 kg, což je spíše menší váha a práce s ním není únavná. Vlastní zpracování je z masivního a pevného plastu, držadlo není pogumované. Přesto v ruce drží a neklouže. Celkově vypadá velice odolně a věřím, že vydrží dlouhou dobu pomáhat na vaší zahradě. Bezpečnostní pojistka se snadno ovládá palcem a ani s menší velikostí ruky to není nepříjemné. Držadlo pro druhou roku je přizpůsobitelné, můžete si nastavit jeho úhel a díky tomu s ním příjemně pracovat.

Baterie je součástí držadla. Jednoduchým vysunutím ji lze vyjmout a dát nabít nebo vyměnit. Její kapacita je 2 Ah. Jako nabíječka se používá typ AL 1815 CV nebo AL 1810 CV. Je to opravdu výborný pomocník pro obsekávání, který má jednoduchou obsluhu při výměně struny i dobíjení. Přidejte k tomu lehkou konstrukci a snadnou manipulaci a pro menší zahrádky, či obsekávání hůře přístupných míst je to ideální model. Nemůžete však čekat, že nahradí klasickou velkou sekačku při práci na rozlehlejších plochách.

  • zpracování
  • slušná výdrž
  • ovladatelnost
  • menší záběr struny
Zjistit cenu

Extol Craft 416125

Typ pohonuelektrický
Typ akumulátoru/
Napětí/
Kapacita akumulátoru/
Šíře záběru strunové hlavy30 cm
Průměr struny1,6 mm
Antivibrační systémne
Mechanismus odvíjení strunypoloautomatický
Maximální doba sečení-
Typ rukojetiMadlo
Dělená hřídelNe
Hmotnost2,2 kg
Záruční doba2 roky

Cenově velice dostupný elektrický model Extol Craft 416125 svou výbavou patří do kategorie vyžínačů. Je tak určen spíše k drobnějším úpravám trávníku, jako je začišťování okrajů chodníku a záhonů či kosení trávy na obtížně přístupných místech a podobně. Deset tisíc otáček je sice dost, ale 550 W a pouze strunová hlava rozhodně nenabídne příliš razantní výkon pro razantnější zásahy do keřů a vůbec zarostlejších partií vašeho pozemku.

Strunová hlava vyžínače má nastavitelný úhel, práce s ní je tak velmi přesná a jednoduchá i na méně přístupných místech. Záběr struny je 30 cm, což tento model řadí spíše do střední třídy, co se týče záběru, větším problémem by tak nemělo být ani běžné sekání trávy. S tou si poradí bez problémů, a pokud nemáte zrovna velkou zahradu, v takových případech dovede Extol Craft 416125 pohodlně nahradit i klasickou sekačku.

Vyžínač se připojuje do klasické 230 V zásuvky a jak už bývá u elektrických modelů pravidlem, i tady je hlavním omezujícím prvkem délka přívodního kabelu. Ten, který je součástí vyžínače má cca 35 cm a bez prodlužovačky se proto neobejdete. Dobrou vychytávkou je přítomnost háčku, do kterého se přívodní kabel upne a sníží se tak jeho napětí, háček zároveň brání i nechtěnému rozpojování zástrčky. Z pohledu ergonomie je rozhodně kladem, že si délku teleskopické rukojeti přizpůsobíte až o 22 cm, s délkou rukojeti 78 až 98 cm, resp. celého zařízení 100 až 122 cm, se tak s ní bude dobře pracovat i vysokým uživatelům.

Kladně hodnotíme i hmotnost. S necelými dvěma a půl kily patří tento model k těm lehčím na trhu a ani tak příliš nemrzí fakt, že výrobce nepřibalil ramenní popruh, byť by se rozhodně hodil. Práce s vyžínačem Extol Craft 416125 je tak velmi snadná. Nejvíce se osvědčí při běžných úpravách a údržbě zahrady – v tomto ohledu rozhodně nezklame, potěší i velice příznivá cena. Nelze však počítat s tím, že se svým výkonem vyrovná profesionálním strojům, které jsou určené pro těžkou práci.

  • nízká cena
  • slušný výkon
  • nízká hmotnost
  • jen pro základní úpravy
Zjistit cenu

FIELDMANN FZS 4003-B

Typ pohonubenzínový
Typ akumulátoru-
Napětí-
Kapacita akumulátoru-
Šíře záběru strunové hlavy42 cm
Průměr struny2,4 mm
Antivibrační systémne
Mechanismus odvíjení strunypoloautomatický
Maximální doba sečení-
Typ rukojetitéčková
Dělená hřídelne
Hmotnost7,5 kg
Záruční doba2 roky
Výkon1,25 kW
Objem motoru42 ccm
Počet otáček9000 /min
Typ motorudvoutakt
Šíře záběru žacího nože42 cm

Benzínový křovinořez FZS 4003-B značky Fieldmann patří do nízké cenové kategorie. Je vhodný pro sečení nízké i vysoké trávy (až do 1,5 m), kopřiv, slabších keřů bez dřevnatých stonků a slabých náletových dřevin.

Dvoutaktní motor má výkon 1,25 kW a 9 000 ot./min. Překvapil také – v této kategorii strojů nezvykle velký – objem motoru, a to 42 cm³. Motor při práci prokázal překvapivou sílu jak při sečení vysoké trávy, tak vyšších kopřiv a slabých náletových dřevin. Široký záběr 42 cm (pro strunové i kotoučové hlavy) je ideální pro sečení velkých ploch. Potěšila poloautomatická žací hlava.

Problematické se však ukázalo být obtížnější startování – nastartovat se podařilo obvykle až na pátý či šestý pokus. Doporučujeme dávat pozor také na přesný poměr směsi oleje a benzínu (a to 1:25), při špatném poměru je startování téměř nemožné.

Bohužel také kvalita zpracování tohoto modelu je překvapivě nízká. Plast, z níž je vyroben kryt strunové hlavy i samotná originální hlava, je křehký a při práci na několika místech praskl. Vlivem vibrací hrozí také upadnutí krytu nádrže a dalších součástek. FZS 4003-B navíc nemá antivibrační systém, sečení se proto po delší době stává nepříjemným. Na obtíž může být také vyšší produkce zplodin.

Mezi výčet dalších negativ patří originální popruh, který je zbytečně krátký a nepohodlný (při déletrvající práci tlačí do ramene). Pokud se rozhodnete pro tento stroj, rozhodně doporučujeme pořízení jiného popruhu i kvalitní žací hlavy.

Nepotěšil ani nepřehledný návod a složitá výměna struny. Proto ačkoli se jedná o levnou strunovou sekačku s velmi dobrým výkonem, který je schopen odvést skvělou práci, kvůli velmi nízké kvalitě provedení a dalším nedostatkům jej spíše nedoporučujeme.

  • nízká pořizovací cena
  • dostatečný výkon
  • nekvalitní zpracování
  • vyšší hmotnost
  • obtížné startování
  • chybí antivibrační systém
  • nepohodlný popruh
  • složitá výměna struny
  • nepřehledný návod
Zjistit cenu

DOLMAR MS 335.4U

Typ pohonubenzínový
Typ akumulátoru-
Napětí-
Kapacita akumulátoru-
Šíře záběru strunové hlavyneuvedeno
Průměr struny2,7 mm
Antivibrační systémano
Mechanismus odvíjení strunypoloautomatický
Maximální doba sečení-
Typ rukojetitéčková
Dělená hřídelne
Hmotnost7,1 kg
Záruční doba2 roky
Výkon1,07 kW
Objem motoru33,5 ccm
Počet otáček10000 /min
Typ motoručtyřtakt
Šíře záběru žacího noženeuvedeno

Dolmar MS 335.4U je benzínový křovinořez 4takt patřící do vyšší cenové kategorie, což se pozitivně odrazilo i na jeho vlastnostech. Hodí se pro sečení nízké i vysoké trávy, přerostlých kopřiv, keřů i náletových dřevin.

Již při sestavování MS 335.4U potěší robustní, pevnou konstrukcí a kvalitním dílenským zpracováním. Bohužel součástí balení není strunová hlava, tu je nutné dokoupit zvlášť. Doporučujeme zvolit originální a výrobcem doporučenou hlavu s průměrem struny 2,4 mm nebo 2,7 mm.

Součástí balení je kvalitní trojcípý vyžínací nůž, podobně také motorový olej o objemu 100 ml. Chválíme také pohodlné zádové popruhy.

Start strunové sekačky je bezproblémový a nemusíte při něm vynaložit ani příliš mnoho síly. I přes uvedený nižší výkon (1,07 kW), má tento model navrch co se týče otáček s maximální hodnotou 10 000 ot./min. Síla tohoto stroje je proto vynikající. Bez mrknutí oka poseče tuhou trávu, přerostlé kopřivy i náletové dřeviny. Chválíme také tichý chod a nízkou produkci zplodin (což jsou typické vlastnosti čtyřtaktů). Téčkové rukojeti lze navíc nastavit a v případě potřeby otočit do přepravní polohy, což usnadňuje transport.

Díky antivibračnímu systému lze tento stroj používat i několik hodin v kuse, aniž byste pocítili bolest nebo únavu rukou. Navíc, vzhledem k tomu, že se jedná o čtyřtakt, odpadá míchání oleje a benzínu.

Kromě chybějící hlavy zamrzel také nepřehledný návod. Jedná se však o jediná negativa, která jsme zaznamenali.

Při srovnání s ostatními testovanými křovinořezy je MS 335.4U jednoznačným vítězem našeho testu a vřele jej doporučujeme pro domácí i poloprofesionální využití.

  • vysoká kvalita zpracování
  • vysoký reálný výkon
  • pohodlný popruh
  • tichý chod
  • nízká produkce zplodin
  • antivibrační systém
  •  univerzální použití
  • vyšší pořizovací cena
  • vyšší hmotnost
  • strunová hlava není součástí balení
  • nepřehledný návod
Zjistit cenu

Riwall PRO RALT 3040

Typ pohonuakumulátorový
Typ akumulátoruLi-on
Napětí40 V
Kapacita akumulátoru2 Ah
Šíře záběru strunové hlavy30 cm
Průměr struny1,5 mm
Antivibrační systémne
Mechanismus odvíjení strunyautomatický
Maximální doba sečení30 min
Typ rukojetinastavitelná
Dělená hřídelne
Hmotnost3,1 kg
Záruční doba4 roky
Výkon-
Objem motoru-
Počet otáček7500 /min
Typ motoruelektrický
Šíře záběru žacího nože-

Pro správné použití je Riwall PRO RALT 3040 moc příjemný pomocník. Ptáte se jaké je to správné použití? Za mě ideálně dosečení menších částí zahrady jako je okolo pískoviště, plotu, záhonů nebo pro menší zahrádku u bytu nebo rodinného domku. Nemusíte řešit jaký použít olej, zda máte správnou směs benzínu nebo zda máte dostatečně dlouhý kabel. Nic z toho tato akumulátorová sekačka nepotřebu. Poradí si s nižší i vysokou trávou (posekala i vzrostlé kopřivy), ale nemůžete čekat že se vyrovná silné benzínové strunové sekačce a poradí si s obří zahradou.

Baterie se standardně dodává 2 Ah a vydrží v provozu od 20 do 30 minut, podle toho s jak „silným protivníkem“ si potřebujete poradit. Pro představu plochu o rozměru cca 10 * 8 m s travou vysokou 25 cm se povedlo bez potíží posekat na jedno nabití 2 AH baterie. Zde je důležité připomenout, že lze koupit jen samostatnou sekačku, nebo sekačku i s nabíječkou a baterií (označuje se jako Riwall PRO RALT 3040 set). Sekačka bez nabíječky stojí 2 000, s nabíječkou a baterií 4 000 Kč. Proto když bude srovnávat ceny jednotlivých nabídek, mějte na paměti zda chcete i baterii s nabíječkou nebo nikoliv. Baterie jde použít i na další stroje Riwall.

Hmotnost je nízká, takže si na práci s ním nestěžují ani zástupci něžného pohlaví, ale kvůli přítomnosti baterie váží o trochu více než elektrické sekačky s kabelem. Vlastní manipulace je však bez kabelu mnohem příjemnější. Tělo přístroje je pochopitelně z plastu. Zpracování se nebojím označit za průměrné. Není to žádný „šunt“, ale ani top materiál a provedení. Při sečení si můžete všimnout že kryt u struny je pod specifickým úhlem. To znamená že obséci důkladně vyvýšený záhon nebo základ zahradní domku znanmná správně se vůči němu se sekačkou nastavit, jinak vám bude zavazet kryt. Po chvíli cviku to jde samo.Levný

  • Pro nenáročné použití dostatečný výkon
  • Příjemně se používá
  • Nejlevnější nabídky nemají baterii
  • Neporadí si tlustými rostlinami
Zjistit cenu

Jak vybrat strunovou sekačku, vyžínač a křovinořez?

Výběr vám může výrazně usnadnit, pokud se nejdříve pokusíte najít co nejpřesnější odpovědi na následující řadu otázek:

  • Jaký typ porostu a v jak svažitém terénu budete sekat?
  • Jak často a jak rozsáhlou plochu budete sekat?
  • Můžete si dovolit hlučnější sečení, nebudete rušit sousedy?
  • Jak těžký stroj unesete?

    

Rozdíl mezi vyžínačem, strunovou sekačkou a křovinořezem

Křovinořez a vyžínač si mnoho lidí plete, jelikož se v obou případech jedná o stroje určené k sečení. Přitom se od sebe poměrně výrazně liší a rozdíl je patrný již na první pohled.

Vyžínač alias strunová sekačka

Strunová sekačka je odlehčenou verzí křovinořezu. Vyznačuje se jednoduchou konstrukcí, která se podobá trubce zahnuté na spodním konci. Na jeho hlavu nelze použít pilový kotouč, ale pouze strunu, velmi často se jim proto říká strunové sekačky.

Obvykle se používá k dočišťování hůře přístupných míst (kolem záhonů, plotů, obrubníků, stromů či skalek) a pro sekání nižší trávy. Vyznačuje se celkově lehčí a menší konstrukcí, nemá pevnou hřídel a výkon je přenášen pomocí bowdenu (speciálního krouceného lanka). Mezi jeho výhody patří snazší manipulace a lepší skladnost.

Výhody a nevýhody vyžínačů

  • nižší pořizovací cena
  • nízká hmotnost a rozměry
  • lepší skladnost
  • jednostranné využití (pouze pro menší plochy a nižší trávu)
  • nižší výkon
  • chybí antivibrační systém

Křovinořez

Křovinořez (někdy označován jako motorová kosa) je naopak určen pro sečení velkých ploch a hustě zarostlých či těžko přístupných míst (zejména vysoké trávy, mlází, zarostlých mýtin apod.), své využití proto často nachází také při profesionálním lučním i lesním hospodaření.

Jedná se o robustnější a výrazně těžší stroj, jehož výkon je přenášen pomocí pevné náhonové hřídele s úhlovou převodovkou, díky čemuž dochází k lepšímu přenosu kroutícího momentu (bowden by se při takovém zatížení jednoduše rozpletl nebo přetrhl). Rukojeť a nosná trubka těchto strojů je navíc chráněna proti vznikajícím vibracím tzv. silentbloky nebo pružinami.

Velkou výhodou je také univerzálnost křovinořezů – lze s nimi sekat jak pomocí strunové hlavy, tak se speciální sekací hlavou s výměnným pilovým kotoučem či nožem (se speciálním nástavcem je ale můžete využít také pro mulčování, jako kultivátor, nebo dokonce jako zahrádkářské nůžky pro zastřihávání živých plotů). V případě potřeby samozřejmě lze zvolit kotouč vhodný také k sečení křovin s větším průměrem kmínků (a to až 15 cm).

Výhody a nevýhody křovinořezů

  • univerzální sečení
  • antivibrační systém
  • vhodné pro velké plochy, těžký terén, mlází atp.
  • vyšší pořizovací cena
  • vyšší hmotnost a rozměry
  • horší skladnost

Typy strunových sekaček

Strunové sekačky se vyrábějí v nejrůznějších provedeních pro různé využití. Nejčastěji se dělí podle typu pohonu na:

  • benzínové,
  • elektrické,
  • akumulátorové.

Benzínové strunové sekačky

Benzínové strunové sekačky jsou nejoblíbenější. Nabízejí totiž řadu předností. Mezi největší z nich patří vynikající výkon, robustní konstrukce a absence kabelu. Díky tomu nejsou limitovány a můžete je vzít téměř kamkoli. Jsou vhodné jak pro velké plochy trávy, tak pro sečení keřů a menších dřevin. Poradí si i v náročném terénu.

Mezi nevýhody patří výrazně vyšší hmotnost, hlučnost a požadavky na pravidelnou údržbu.

  • vynikající výkon
  • robustní konstrukce
  • univerzální využití
  • vysoká hmotnost
  • vysoká spotřeba paliva
  • hlučnost

Benzínové strunové sekačky se dále dělí podle typu motoru na dvoutaktní a čtyřtaktní. Tyto dva typy se liší konstrukcí, která má vliv na výkon.

Dvoutaktní motor

Tzv. dvoutakt je konstrukčně výrazně jednodušší, proto je snazší na údržbu. U tohoto typu se navíc mazací olej přidává rovnou do benzínu, proto na něm nenajdete nádržku na olej. Dvoutaktní motor má také vyšší výkon a kroutící moment než čtyřtaktní. Nevýhodou je výrazná hlučnost a větší produkce zplodin. Přesto se jedná o oblíbenější a častější variantu.

Čtyřtaktní motor

Čtyřtakt je konstrukčně složitější a náročnější na údržbu (příp. opravy), má také o něco nižší výkon. Pro čtyřtaktní křovinořez jsou dvě nádržky (zvlášť na olej a na benzín). Mezi jeho nesporné výhody však patří jednodušší obsluha, menší tvorba zplodin a výrazně nižší hlučnost, což se hodí zejména, pokud s ním budete pracovat v zástavbě.

Elektrické strunové sekačky

Jak již název napovídá elektrické strunové sekačky využívají elektrické energie z běžné zásuvky. Jsou proto opatřeny přívodním kabelem, který ale omezuje jejich využití – můžete s nimi sekat jen tam, kam dosáhne zmiňovaná elektrická šňůra (nejčastěji v okolí domu). Kabel je navíc při sečení nepraktický, protože se vám může plést pod nohama, zachytávat o předměty či keře apod.

Velkou výhodou elektrických strunových sekaček je výrazně nízká hmotnost (vhodné jsou proto také pro ženy), tichý chod, snadné ovládání a nízká pořizovací cena. Počítat však musíte s nižším výkonem. Jedná se o ideálního pomocníka na menší plochy (trávník před domem, okolo plotu apod.). Tyto modely jsou ale zcela nevhodné pro sečení vyšší trávy a větších ploch.

  • nízká hmotnost
  • tichý chod
  • omezený dosah
  • nižší výkon

Akumulátorové strunové sekačky

Aku strunová sekačka je určitým kompromisem mezi benzínovým a elektrickým typem. Jedná se o mobilní přístroj, mezi jehož klady patří především jednoduchá obsluha a tichý chod. Velkou výhodou je také to, že nepotřebujete napájecí kabel ani palivo.

Nevýhodou je vyšší hmotnost tohoto typu strunové sekačky (baterie bývají zpravidla těžší), doba sečení je navíc omezená kapacitou akumulátoru (obvykle 30–50 minut) a výkon je všeobecně nižší. Hodí se proto spíše pro sečení menších ploch, nižší trávy a dosékání hůře přístupných míst (okolo chodníků, schodišť, skalek apod.).

  • mobilita
  • tichý chod
  • nepotřebuje napájecí kabel ani palivo
  • vyšší hmotnost
  • nižší výkon
  • omezená výdrž akumulátoru

Důležité parametry

Doporučujeme se při výběru zaměřit zejména na tato kritéria:

  • výkon motoru,
  • objem motoru,
  • kroutící moment motoru,
  • hmotnost,
  • šířku záběru,
  • typ rukojeti,
  • dostupnost servisu a náhradních dílů.

Výkon motoru

Na výkonu motoru závisí, jak namáhavá bude práce a co všechno bude možné s daným strojem sekat. Obecně platí, že čím je výkon nižší, tím namáhavější práce bude (a to jak pro stroj, tak pro jeho obsluhu). S rostoucím výkonem však zase stoupá hmotnost, spotřeba a provozní náklady. Pro běžné potřeby proto doporučujeme volit zlatý střed.

Při výběru si ujasněte hlavně to, jaký druh plochy budete sekat – zda půjde o menší zatravněné plochy nebo špatně přístupný svah zarostlý nízkými stromky.

Obvykle se podle výkonu motoru stroje dělí na tři základní skupiny:

  • 0,65–1 kWnejnižší výkon, stroje určené pro domácí využití na zahradě, pro nižší trávu,
  • 1–2 kWstřední výkon, poloprofesionální strunové sekačky pro velké a zarostlé plochy, zahrady i hůře přístupný terén, vysokou trávu, keře a slabší dřeviny,
  • 2–3 kWvysoký výkon, profesionální strunové sekačky pro nepřetržitou práci a sečení velkých a zarostlých ploch i ve špatně přístupném terénu, poradí si i se silnějšími dřevinami, mají ale velkou spotřebu a vysokou hmotnost, práce s nimi je náročnější.

V případě elektrických strunových sekaček počítejte s nejvyšším výkonem pouze 1,7 kW. Elektrický motor totiž není schopný dosáhnout vyššího výkonu.

Objem motoru

S výkonem úzce souvisí také objem motoru, ten se týká samozřejmě pouze benzínových křovinořezů. Platí, že čím vyšší objem, tím je vyšší také výkon (s výkonem ale výrazně roste spotřeba).

Tento parametr ovšem volte nejen s ohledem na využití stroje, ale i s přihlédnutím k typu osoby, která jej bude ovládat. Čím vyšší totiž objem motoru je, tím více síly je nutné vynaložit pro jeho nastartování (jde o tzv. kompresi při startování).

Opět lze podle objemu vydělit tři základní kategorie:

  • do 27 cm³ – nejnižší objem, typický pro málo výkonné, malé a lehké stroje,
  • 30–40 cm³ – střední objem, pro běžné zahrady a mírně těžší terén,
  • nad 50 cm³ – nejvyšší objem, stroje pro profesionální využití, vysoká komprese při startování.

Kroutící moment motoru

Především u strojů určených pro náročné podmínky si všímejte nejen výkonu, ale i kroutícího (točivého) momentu motoru. Ačkoli by se mohlo zdát, že se jedná o jiné vyjádření téhož, není to tak docela pravda. Zjednodušeně lze říci, že maximální výkon určuje, do jakých otáček má motor smysl točit, kdežto maximální kroutící moment uvádí otáčky, v nichž je motor nejefektivnější (nejsilnější).

U kvalitních modelů je síla motoru přenášena k sekací hlavě pomocí pevné náhonové hřídele.

Hmotnost

Jak jsme již zmínili výše, hmotnost stroje úzce souvisí jak s výkonem tak s objemem motoru. Pokud potřebujete výkonnou strunovou sekačku, počítejte také s nárůstem spotřeby a váhy.

I podle hmotnosti se stroje dělí do tří základních skupin:

  • do 3–4 kg – lehké stroje s nízkým výkonem, které obvykle nemají popruh,
  • 5–7 kg – univerzální strunové sekačky pro běžné domácí využití vybavené popruhem,
  • nad 10 kg – vysoce výkonné profesionální modely s dvouramenným zádovým popruhem.

V rámci vyšší hmotnosti dávejte pozor také na to, zda je stroj vybaven nějakým typem antivibračního systému, který zamezuje přenosu vznikajících vibrací do rukou. Vibrace totiž vedou k rychlé únavě a celkovému snížení efektivity sečení. V tomto ohledu je důležité sledovat také kvalitu hřídele, jejímž prostřednictvím se vibrace přenáší.

Šířka záběru

Šířka záběru označuje, jak velkou plochu strunová sekačka poseče najednou (pokud s ním nepohnete). Standardně se setkáte s modely se záběrem 30–50 cm. Menší záběr je vhodný pro hůře dostupná místa (kolem záhonů, plotů, obrubníků, stromů či skalek). Větší záběr zase výrazně usnadní sečení velkých ploch.

Typ rukojeti

Při nákupu vyžínače je důležité zohlednit také celkovou ergonomii, s níž výrazně souvisí typ a provedení rukojeti (řídítek). Její tvar totiž podstatně ovlivňuje komfort při sečení a obsluze stroje, a ten se v konečném důsledku promítne i do efektivity práce. V současné době se setkáte se dvěma základními typy rukojetí: jednoduchým madlem ve tvaru písmena „D“ a s rukojetí ve tvaru písmena „T“.

V ideálním případě je možné rukojeť složit, a tím usnadnit transport a skladování. Zejména u těžších strojů je důležité také to, zda je možné řídítka nastavit tak, aby docházelo k rovnoměrnému zatížení zad a aby maximálně vyhovovala postavě uživatele.

Rukojeť ve tvaru písmena „D“

Jednoduché držadlo obloukového typu (písmena „D“), tzv. déčková rukojeť je ideální pro velmi přesné obsekávání objektů, sečení hůře přístupných míst i menších ploch. Strunové sekačky s tímto typem držadla jsou lehčí a skladnější.

Rukojeť ve tvaru písmena „T“

Rukojeť ve tvaru řídítek (anglicky bike) neboli téčková rukojeť zaručuje snadné a pohodlné ovládání a sečení podobající se práci s klasickou kosou. Vyskytuje se především u těžkých a výkonných modelů. Nevýhodou je vyšší hmotnost stroje a špatná přístupnost do užších míst. Stroje s tímto typem rukojeti jsou proto určeny převážně pro sečení velkých ploch. Dodávají se vždy s popruhem a jsou vhodné také pro začátečníky. Některé z těchto strojů umožňují sklopení madel pro snazší uskladnění či přepravu.

Kombinovaná rukojeť

Některé stroje disponují tzv. kombinovanou rukojetí, která slučuje prvky obou předchozích typů. Tvoří ji jak déčková rukojeť, tak poloviční téčková. Díky tomu ji lze držet více způsoby. Typická je spíše pro lehčí a méně výkonné zahradní stroje.

Dostupnost servisu a náhradních dílů

Vždy počítejte s tím, že se stroj může porouchat či nějak poničit. Pro tyto případy se vyplatí, aby měl vámi zvolený vyžínač dobrou dostupnost servisu i náhradních dílů. To zpravidla najdete u známých a prověřených výrobců, kteří jsou schopni dodat náhradní díly do několika dnů (maximálně týdnů) a dostupnost i kvalita servisu bývá také na skutečně dobré úrovni.

Jednotlivé části

Při výběru strunové sekačky dávejte dobrý pozor na kvalitu a zpracování níže uvedených částí, které mají výrazný vliv na to, jak efektivně bude stroj fungovat a jak snadno se s ním bude pracovat.

Motor

Motor je bezpochyby srdcem každé strunové sekačky a je velmi důležité mu věnovat pozornost. Pro nenáročné práce postačí stroje s motorem uloženým pouze na jedné straně. Na straně druhé je uložená spojka a uprostřed startování. Tyto stroje se vyznačují nižší pořizovací cenou a jsou určeny pro základní použití.

Náročnější uživatelé by se měli rozhlížet po strojích s motory uloženými na obou stranách. Takové stroje poznáte podle startování na zadní straně motoru.

Hřídel

Pomocí hřídele (a spojky) dochází k přenosu energie od motoru k hlavě křovinořezu. Jedná se o důležitou a silně namáhanou část celého stroje, proto byste jejímu výběru měli věnovat náležitou pozornost.

Hřídel mívá různý průměr (většinou od 24 do 30 mm). Přitom platí, že čím silnější je, tím vyšší by měla být životnost daného stroje.

Hřídel může být uložena ve speciálním pouzdře, což je typické pro méně výkonné stroje určené pro střední zátěž. Profesionální modely mají hřídel uloženou v ložiskách. Kvalita hřídele souvisí také s přenosem vibrací – čím kvalitnější hřídel je, tím méně vibrací přenáší, a práce je tedy snazší a méně namáhavá.

Setkat se můžete také s pevnou nebo dělitelnou hřídelí. Díky dělitelné hřídeli je možné vyžínač rozdělit na dva kusy, což usnadňuje transport a skladování.

Vstřikovač paliva, poloautomatický sytič, dekompresní ventil

Vstřikovač paliva, poloautomatický sytič a dekompresní ventil jsou části, které najdete pouze u benzínových strunových sekaček. Vyšší kvalita vstřikovače a sytiče a přítomnost dekompresního ventilu výrazně usnadňuje startování stroje, jelikož na něj nemusíte vynakládat tolik fyzického úsilí.

Sekací hlava

Obrovskou výhodu křovinořezů je to, že jsou multifunkční. Díky různým hlavám a příslušenství je totiž můžete využít k mnoha účelům (sečení trávy, mulčování, vyžínání náletových dřevin apod.). Volba daného typu sekací hlavy se tedy odvíjí především od účelu použití. Pro sečení zatravněných ploch postačí běžná strunová hlava, pro řezání náletových dřevin a slabých kmenů však musíte zvolit některý z žacích nožů nebo kotoučů.

Strunové hlavy

Strunová hlava patří mezi základní vybavení každého strunové sekačky. Obvykle ji lze rozložit na kryt a cívku, do níž se navíjí struna.

Žací struna pak funguje na principu odstředivé síly. Díky ní se napne a dokáže přeseknout i poměrně silné stonky, případně slabší kmeny keřů. Přitom platí, že čím rychlejší má přístroj otáčky, tím pevnější struna je.

Strunové žací hlavy jsou určeny zejména k sečení nízké i vyšší trávy. Jejich zásadní nevýhodou je poměrně rychlé opotřebení struny. Tomu lze částečně předejít pořízením originálních nylonových strun (nebo ještě lépe strun z tzv. kopolyamidu), které jsou sice dražší, ale vydrží déle a odvedou lepší práci.

Při výběru žací struny je potřeba dodržovat určitá pravidla, ne každá struna je totiž vhodná pro libovolný křovinořez. Strunu je totiž obvykle potřeba přizpůsobit danému typu stroje. Při rozhodování proto zohledněte především průměr, profil a délku struny.

Průměr žací struny

Průměr struny volte vždy s ohledem na výkon strunové sekačky a konstrukci strunové hlavy. Ideálně používejte strunu se stejným průměrem, jaký měla originální struna od výrobce.

Pokud zvolíte větší průměr struny (většinou ve snaze docílit vyšší životnosti), nejenže může dojít k jejímu špatnému odvíjení a zadrhávání, ale velmi snadno lze tímto způsobem zničit motor křovinořezu, který nezvládne vyšší odpor vzduchu při nižších otáčkách. Sečení navíc bude výrazně neefektivní (často dochází spíše k namotávání stébel trávy, než k jejich přeseknutí).

Při volbě slabší struny sice nehrozí zničení stroje, místo toho vás ale čeká rychlé opotřebení struny. Koupě slabší struny je tedy zbytečnou investici.

Profil žací struny

Většinou se lze setkat se třemi základními typy profilů: kruhovým, čtvercovým a hvězdicovým.

Kruhový je nejběžnější. Vyniká vysokou odolností (pomalým opotřebením), seče ale o něco hůře než ostatní typy.

Čtvercový profil je díky ostrým hranám při sečení účinnější, ale kvůli profilování ztrácí na své síle, kvůli čemuž je méně odolný (rychleji ubývá).

Nejlépe seče struna hvězdicová, opotřebí se ale nejrychleji ze všech typů.

Je však pravdou, že na typu profilu příliš nezáleží. Při vysokých otáčkách je totiž pro sečení využito asi jen 15 milimetrů na konci struny. Více proto záleží na vašich vlastních zkušenostech a preferencích.

Délka žací struny

Mohlo by se zdát, že čím delší strunu koupíte, tím lépe. Není to však docela pravda. Před nákupem si vždy ujasněte, jak často budete strunovou hlavu používat. Protože ačkoli jsou žací struny vyrobeny z odolných materiálů, přeci jen se jedná o plast, který časem ztrácí na své síle, pružnosti a rychleji křehne (při použití pak rychleji ubývá). Žací struny proto nedoporučujeme skladovat v řádech několika let. Vyvarujte se také skladování na přímém slunci.

Poloautomatické odvíjení struny

Běžnou součástí většiny benzínových strunových sekaček je také poloautomatické odvíjení struny. Jedná se o speciální strunovou hlavu s mechanismem posuvu struny Tap & Go. Díky němu stačí pouze lehce poklepat sekací hlavou (přesněji kloboučkem, který se na ní nachází) o zem, struna se sama vysune a automaticky zkrátí na potřebnou délku. Vše se přitom děje za chodu stroje.

Automatické odvíjení struny

S automatickým odvíjením se mnohem častěji setkáte u malých elektrických a akumulátorových strojů. Jde o jednoduchý princip – při každém spuštění se struna sama o kousek povysune, čímž je zabezpečeno průběžné doplňování opotřebené struny. Modely s tímto mechanismem ale není dobré zapínat a vypínat v krátkých časových intervalech, struna pak totiž velmi rychle ubývá.

Výměna struny u strunové sekačky

Pokud nevíte, jak namotat strunu do sekací hlavy vyžínače, přinášíme vám krátký návod.

  1. Vhodným šroubovákem nebo přiloženým originálním klíčem demontujte žací hlavu a sundejte kryt.
  2. Vytáhněte vnitřní cívku (kolo se dvěma podélnými drážkami).
  3. Připravte si novou strunu o délce minimálně 1 m, ideálně mezi 3–4 m (delší struna se může špatně odvíjet).
  4. Připravenou strunu ohněte přesně v půlce a zahákněte do zářezu mezi drážkami cívky.
  5. Jedním směrem oba konce struny postupně namotejte (každý konec struny přitom musí být ve své vlastní drážce a nesmí se křížit).
  6. Posledních přibližně 30 cm struny zahákněte do příslušných zářezů, které najdete u každé drážky (tyto zářezy jsou v rovině proti sobě).
  7. Konce protáhněte otvory v sekací hlavě a cívku do ní opatrně vložte.
  8. Nasaďte kryt žací hlavy.

Extrémně snadný způsob navíjení struny do cívky strunové sekačky umožňují některé typy hlav se systémem Load & Go nebo také Easy Load. U nich se nevytahuje cívka ven z žací hlavy, ale struna se prostrčí otvorem přímo v hlavě. Aby to bylo možné, musíte nastavit ťukací klobouček tak, aby ryska na něm byla ve stejné rovině se dvěma šipkami po stranách. Pak prostrčíte strunu otvory (její konce měly být na obou stranách stejně dlouhé) a otáčením kloboučku ji postupně navinete dovnitř. Celý proces přitom trvá jen pár minut.

Na správnou délku se v obou případech struna při prvním sečení automaticky zkrátí o nůž, který je součástí ochranného krytu.

Kotoučové hlavy a žací nože

Kovové (někdy také plastové) žací kotouče, trojzubce a vyžínací nože křovinořezů jsou určené pro sekání přerostlé nebo poléhavé trávy, velkých ploch trávy, keřů i menších stromků, ideální jsou také do hůře přístupného terénu nebo jednoduše všude tam, kde již struna nestačí a rychle se opotřebuje.

Výrobci nabízí širokou škálu žacích kotoučů i nožů, které jsou opatřeny dvěma, ale klidně i osmi a více zuby. V nabídce jsou také pilové kotouče vhodné pro likvidaci slabých kmenů (až o průměru 15 cm). Ty mívají od 22 do 80 zubů, standardně pak 24 zubů.

Tento typ nástrojů můžeme rozdělit takto:

  • žací list na trávu se 2 a 3 břity – silná, suchá tráva, plevel, rákosí a kopřivy,
  • žací list na trávu se 4 břity – silná, suchá tráva, silné plevely, rákosí a slabé keře,
  • žací list na trávu s 8 břity – silná, suchá tráva, silné plevely, rákosí a keře.
  • trojramenný vyžínací nůž – tuhá, spletená tráva, nízké křoviny, ořez trnitých živých plotů,
  • pilový žací kotouč s ostrými zuby – sukovité křoviny, slabé kmeny apod.,
  • pilový žací kotouč s dlátovými zuby – zdřevnatělé křoviny, slabé kmeny apod.,
  • mulčovací nůž se 2 zuby – mulčování křoví a trní,
  • mulčovací nůž se 3 zuby – velmi výkonné mulčování křoví a trní.

Při výběru tohoto příslušenství si raději připlaťte několik stovek za kvalitní materiál. Mnoho uživatelů ve snaze ušetřit pořizuje levnější plechové žací nože a kotouče okolo 100 Kč. Levné nářadí ale obvykle špatně seče a nevydrží jediný náraz do kamene.

Příslušenství vybírejte vždy takové, které je doporučené výrobcem a splňuje technické požadavky konkrétního stroje. Žací nože se liší vnějším průměrem, průměrem centrálního otvoru i tloušťkou. Jsou tedy určeny pro daný typ křovinořezu.

Řetězové hlavy

Řetězové vyžínací hlavy používají místo strun, kotouče nebo nože, řetězy, řetízky nebo otočné segmenty, které zaručují vysokou účinnost sečení hlavně keřovitých ploch. Od ledna 2012 však platí zákaz používání řetězových hlav ve všech státech EU. Tento příkaz byl vydán s ohledem na bezpečnost tohoto typu nástavce (při práci s ním došlo k těžkému ublížení na zdraví s následkem smrti). Přesto jsou řetězové hlavy dále prodávány. Rozhodně vám ale doporučujeme se jim vyhnout.

Antivibrační systém

Pokud plánujete pracovat s křovinořezem často, vždy vybírejte model opatřený antivibračním systémem, který potlačuje přenos nepříjemných vibrací.

Antivibrační systémy mohou být tvořeny soustavu pružin nebo častěji tzv. silentbloky, které jsou vyráběny z pružné gumy.

Pokud nějaký typ antivibračního systému zcela chybí, počítejte s tím, že budete muset dělat častěji přestávky, rychleji se unavíte a práce nebude tak efektivní.

Příslušenství a ochranné pomůcky

Ke každému typu přístroje obvykle můžete přikoupit celou řadu praktického příslušenství. Mezi to patří zejména:

  • ramenní nebo zádový popruh,
  • adaptéry,
  • ochranné brýle,
  • ochranné štíty či přilby,
  • holení chrániče,
  • chrániče sluchu,
  • pracovní rukavice.

Ramenní nebo dvouramenný zádový popruh na zavěšení efektivně rozloží váhu křovinořezu a uleví rukám. Z práce díky němu nebudete tolik unavení a můžete ji snáze odvádět i v náročnějším terénu. Existují popruhy na jedno rameno, případně (pro větší profesionální stroje) na obě ramena a hrudník.

Adaptéry využijete hlavně v případě, pokud budete chtít křovinořez používat také jiným než obvyklým způsobem, např. jako kultivátor. Vhodný adaptér vybírejte vždy podle typu hřídele stroje a jeho technických parametrů.

Další příslušenství zahrnuje výhradně ochranné pomůcky. I při sekání obyčejné trávy velmi často létají od hlavy křovinořezu kamínky či kusy hlíny, které vám bez brýlí nebo ochranného štítu na obličej či přilby mohou vážně ublížit. V náročném terénu by pak měly být tyto pomůcky naprostou samozřejmostí.

Doporučujeme také holení chrániče, které ochrání vaše nohy před nechtěným poraněním, k němuž může např. při podklouznutí ve svažitém terénu lehce dojít. A zejména práce s výkonnějšími stroji vyžaduje také používání chráničů sluchu (sluchátka).

Cenové relace

Při výběru hraje nezanedbatelnou roli samozřejmě také cena. Při koupi kvalitního křovinořezu musíte samozřejmě počítat s vyšší cenou než za jakou byste pořídili vyžínač (strunovou sekačku). Cenově se můžete dostat i na cenu klasické levnější sekačky. Cena samozřejmě úměrně roste také s lepšími parametry a kvalitním zpracováním jednotlivých částí stroje, případně s vyšší kvalitou příslušenství.

Pro snazší orientaci jsme vyčlenili několik základních cenových kategorií:

  • do 2 000 Kč,
  • od 2 000 do 6 000 Kč,
  • od 6 000 do 11 000 Kč,
  • nad 11 000 Kč.

Nejnižší cenová kategorie

Do 2 000 Kč lze sehnat skutečně pouze základní akumulátorové či elektrické modely se strunovou hlavou, které jsou určeny především pro vyžínání špatně přístupných míst (pod stromy, okolo plotu nebo keřů atp.). Do této kategorie patří lehké stroje, jejich výkon zpravidla nepřesahuje 0,75 kW a objem 30 cm³. Typické jsou déčkové rukojeti, které zaručují přesné obsekávání objektů.

Na trhu najdete i výrazně levné křovinořezy, jejichž cena se pohybuje kolem několika stovek. V tomto případě se jedná spíše o dětské křovinořezy, které se hodí pouze pro dočištění malých ploch (např. okrajů trávníku, několika trsů plevele apod.).

Střední cenová kategorie

Pokud zainvestujete od 2 000 do 6 000 Kč, můžete získat kvalitní křovinořez pro domácí použití, a to jak na zahradu, větší zatravněné plochy, tak menší plochy keřů a slabších dřevin.

Najdete zde jak elektrické, tak aku a benzínové křovinořezy. Benzínové modely jsou většinou dvoutaktní, vybavené téčkovou rukojetí. Zvyšuje se také výkon strojů, a to přibližně až k 2 kW. Vyšší je však také hmotnost, a to zpravidla od 5 do 7 kg. Strunová hlava má záběr zhruba 40 cm, kotoučová přibližně do 30 cm.

Vyšší cenová kategorie

Modely, jejichž pořizovací cena se pohybuje v rozmezí od 6 000 do 11 000 Kč, patří mezi polo- nebo profesionální stroje, které využijete na větších zahradách a v hůře přístupném terénu, případně v lese. Obvykle jde o benzínové (dvoutaktní i čtyřtaktní) nebo akumulátorové křovinořezy, elektrických najdete v této kategorii skutečně poskrovnu.

Jedná se o těžší stroje s výkonem do 2 kW, ale vyšší hodnotou otáček, a to až do 9 000 ot./min. Záběr je také širší – pro strunové hlavy cca 44 cm, pro kotoučové o něco méně. S příslušným pilovým žacím kotoučem zvládnou i slabší stromky.

Nejvyšší cenová kategorie

V kategorii od 11 000 Kč výše nad ostatními typy převažují benzínové stroje určené pro profesionální využití. Jde o velmi výkonné modely, jež se pohybují běžně v hodnotách od 2 do 3 kW, ale i více. Rozhodně se ale nejedná o žádné drobečky – patří totiž do nejvyšší hmotnostní třídy, a to běžně o hmotnosti více než 8,5 kg. Můžete počítat také s širším záběrem strunové hlavy (okolo 45 cm), díky němuž jsou tyto stroje ideální pro sečení velkých zatravněných ploch. Pozadu ale nezůstávají ani kotoučové hlavy a žací nože, které jsou u těchto strojů vysoce účinné i v náročném lesním terénu.

Tipy na závěr

  1. Vždy si vybírejte takové modely, u nichž bude možné přizpůsobit polohu řídítek a popruhů vaší postavě. Stroj by měl být vždy také dobře vyvážen.
  2. Volte raději vám vyhovující velikost strunové sekačky než nejsilnější model. Vysoký výkon a kroutící moment jsou sice účinnější, ale tyto stroje jsou také výrazně těžší. Dlouhodobá (zejména profesionální) práce s nimi je pak velmi náročná. Podobně si všímejte také kvality než maximálního výkonu. Nejvyšší výkon totiž rozhodně neznamená nejlepší strunovou sekačku.
  3. Jestliže je to možné, pokuste se dohledat výrobce motoru, a vyhněte se výrobkům z Číny. Totéž platí i pro samotné stroje. Proto nikdy nekupujte levné kopie velkých značek.
  4. Při výběru si všímejte také toho, jak snadno lze jednotlivé hlavy a řezné nože měnit.
  5. Pro uskladnění křovinořezu doporučujeme zakoupit některý z kovových držáků, které se montují na stěnu. Díky němu zavěsíte stroj do správné polohy, a nebude tak hrozit jeho poničení.
  6. Cenné postřehy, které vám s orientací při výběru top sekačky mohou pomoci, naleznete také na nejrůznějších fórech, v uživatelských recenzích, výsledcích nezávislých spotřebitelských testů atp.
  7. Pokud sháníte nej, ale zároveň levný křovinořez, zkuste se porozhlédnout po bazarech, výprodejích nebo akcích, a pokud nesečete často můžete zkusit také půjčovny.
  8. V případě, že si nejste jisti, jakou značku křovinořezu vybrat, mezi doporučené výrobce se řadí: Stihl, Hecht, Husqvarna, Honda, Demon, Stiga, Oleo-Mac, Solo nebo Hitachi.
  9. Po použití strunové sekačky používat pro sekání trávy atp. budete potřebovat posekanou trávy pohrabat hráběmi. Doporučujeme podívat se na článek: Zahradní hrábě – Test a Recenze. Najdete tam rádce jak vybrat hrábě i jejich test.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 54 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo