Jak vybrat krumpáč

Krumpáč patří mezi neprávem podceňované nástroje. Přitom vám bude užitečný v celé řadě situací, a to jak při práci na zahradě, tak při stavebních úpravách kolem domu. Krumpáč slouží v první řadě k rozrušování hlíny, a to zejména tam, kde si neporadí samotný rýč. Často se využívá pro kopání úzkých výkopů a struh. Díky specifickému tvaru můžete krumpáč použít s trochou opatrnosti i jako páčidlo nebo s jeho pomocí přesekat například kořeny kolem pařezů.

Krumpáče – recenze

Fiskars ErgoComfort 171010
CAT J25-300
XTline XT069R
Fiskars ErgoComfort 171012
Hecht 909100
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Délka (cm)9086929091
Hmotnost (g)2 9502 4002 0003 0003 000
NásadaSkelná vláknaSkelná vláknaSklolaminátJádro ze skelných vlákenSkelná vlákna
HlaviceKovaná karbonová ocelKalená ocel tvrzená uhlíkemocelKovaná a kalená uhlíková ocelOcel
Hodnocení
celkem
91 %
88 %
88 %
87 %
82 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Krumpáč je univerzální nástroj, který by neměl chybět v žádném domě či na chalupě. Abychom vám usnadnili výběr toho nejlepšího, zaměřili jsme se na recenze top krumpáčů pro rok 2023. Na výsledky se podrobněji podíváme v následujících odstavcích.

O vítěznou příčku v testu krumpáčů se spolu dělí hned dva modely od výrobce Fiskars. Tuto značku jistě není třeba představovat, je pověstná vysokou kvalitou a zároveň dostupnými cenami.

Fiskars ErgoComfort 171012

Délka90 cm
Hmotnost3 000
NásadaJádro ze skelných vláken
HlaviceKovaná a kalená uhlíková ocel

Krumpáč Fiskars 171012 sklidil mezi uživateli chválu především díky neobvykle široké a ostré čepeli, která se skvěle hodí například k přesekávání kořenů. Celkově vzato dokáže suplovat i funkci motyky a je to tedy nejlepší krumpáč na zahradu. I při klasickém výkopu v měkčí půdě ho ale oceníte, protože bude hladce odkrajovat široké pásy zeminy. Majitelé si pochvalují široký záběr kopání, výrobní materiály, celkovou ergonomii i ostrost ocelové hlavice. Mužům připadá hmotnost 3 kg jako nízká, pro ženy však může být tento nástroj poněkud těžký. Lehká kritika se snáší na násadu, která je podle uživatelů krátká a zasloužila by prodloužit zhruba o 10 cm.


Pracovní část je vyrobená z prvotřídní kalené uhlíkové oceli. Rukojeť má tento krumpáč vyztuženou skelnými vlákny, je opatřena neklouzavým povrchem pro bezpečný úchop a také tlumí přenos vibrací na zápěstí.

Zjistit cenu

Fiskars ErgoComfort 171010

Délka90 cm
Hmotnost2 950
NásadaSkelná vlákna
HlaviceKovaná karbonová ocel

Velmi pozitivní hodnocení má i krumpáč Fiskars 171010, který se vyznačuje tradičnějším tvarem s úzkou čepelí na jedné straně a špičatým hrotem na druhé. Kvalitní materiál zajišťuje, že si krumpáče Fiskars poradí i s tvrdým a kamenitým povrchem, a tak tento model využijete nejen na zahradě, ale také při stavebních a bouracích pracích.

Stejně jako ostatní krumpáče Fiskars má i tento odolnou a přitom lehkou násadu se skelnými vlákny a tělo z kalené oceli. Uživatelé se shodují, že velmi příjemně sedí do ruky a lehce se s ním pracuje. Oceňují také to, že hlavice perfektně sedí na násadě a při práci nesjíždí. Výhodou je rovněž část násady, která tlumí vibrace. Jako negativum nejčastěji uživatelé uvádí vyšší cenu, která ale podle nich odpovídá vysoké kvalitě.

Zjistit cenu

CAT J25-300

Délka86 cm
Hmotnost2 400
NásadaSkelná vlákna
HlaviceKalená ocel tvrzená uhlíkem

Krumpáč výrobce Caterpillar je cenově i kvalitou srovnatelný s výrobky Fiskars. Značka CAT je však spojována spíš s těžkou mechanizací, jako jsou bagry a rypadla, takže jen poměrně úzký okruh uživatelů ví, že v sortimentu této americké firmy najdete i odolné a spolehlivé ruční nástroje.

CAT J25-300 je krumpáč pro každodenní těžkou práci, opatřený vylepšenou ochranou proti minutí, protiskluzovou rukojetí a technologií TPR pro absorbování vibrací. Oproti ostatním hodnoceným krumpáčům se tento vymyká ještě jednou „zvláštnůstkou“. Má totiž teleskopickou rukojeť. Rovněž jeho hmotnost je pouze 2,4 kg oproti výrobkům Fiskars, jejichž hmotnost se pohybuje okolo 3 kg.

Zjistit cenu

XTline XT069R

Délka92 cm
Hmotnost2 000
NásadaSklolaminát
Hlaviceocel

Český výrobce XTline se pomalu, ale jistě prosazuje, protože u svého nářadí sází na kompromis mezi kvalitou a cenou. Stejně jako krumpáče CAT nebo Fiskars se i tento český výrobek pyšní sklolaminátovou násadou, která nejen odolná proti zlomení, ale také dokáže tlumit vibrace. Pořídíte ho přitom za zhruba poloviční cenu ve srovnání s krumpáči Fiskars a Caterpillar. Výhodou je nízká hmotnost, která činí pouze 2 kg. Ostatně nízká hmotnost jej předurčuje především pro práci v měkké půdě, ve které byste se s těžkým krumpáčem zbytečně nadřeli.

Budete-li hledat výrobky XTline, pátrejte hlavně v menších prodejnách stavebnin nebo železářstvích. Obchodní partnery má tento výrobce ve všech krajích České republiky a většina nářadí se dá objednat i online.

Zjistit cenu

Hecht 909100

Délka91 cm
Hmotnost3 000
NásadaSkelná vlákna
HlaviceOcel

Hecht je druhý z tuzemských výrobců, který se probojoval se svým krumpáčem do žebříčku pěti nejlepších. Model 909100 je těžký a robustní krumpáč, vhodný na zahradu i pro stavební práce. Zklamat vás může snad jen to, že se prodává rozložený (nasazení krumpáče na plastovou násadu ale není složité).

Někteří uživatelé také nepříznivě hodnotí samotný materiál rukojeti, na kterém snadno vzniknou vrypy a škrábance. Jde však jen o estetické vady, které se dají při nízké ceně odpustit a nemají vliv na funkčnost krumpáče. Pro někoho může být nevýhodou vyšší hmotnost, která je 3 kg.

Zjistit cenu

Typy krumpáčů

Technicky vzato se krumpáče v rámci dělení pracovních nástrojů řadí do kategorie motyk. Typické je pro ně oboustranné zakončení pracovní části, která má jednu stranu se špičatým hrotem a druhou s úzkou horizontální čepelí.

  • Lehký lesnický krumpáč

Krumpáče pro lesní práce jsou typické nižší hmotností, neboť pro kopání v měkké lesní půdě není nutná velká kinetická energie. Váží obvykle kolem 1 500 g, a tak představují ideální nástroj pro každého, kdo se nechce či nemůže na zahradě ohánět tradičním téměř tříkilovým krumpáčem.

  • Malý krumpáč, krumpáček

Malé krumpáčky a mini krumpáče se váhově pohybují také okolo 1 500 g. Jsou určené pro jednoruční použití a oceníte je hlavně při práci na zahradě a kolem záhonů, kde nahradí klasickou motyčku a poradí si i s nepoddajnou tvrdou půdou.

  • Skládací vojenský krumpáč

Skládací krumpáče sice kvůli nízké hmotnosti nejsou tak efektivní, jako jejich větší a pádnější “sourozenci”, ale zato si je můžete pohodlně sbalit na cesty. Často váží méně než 1 000 g. Polní skládací krumpáč využijete při kempování a outdoorových aktivitách.

  • Klasický krumpáč na stavbu

Pokud nehledáte mini krumpáč, ale sháníte se po opravdovém pracantovi, nabízí se celá řada tradičních těžkých krumpáčů. Při váze kolem 3 000 g už dosahuje takový nástroj značné kinetické energie a dokážete s ním rozbít i velmi tvrdé povrchy či proniknout do kamenité půdy.

  • Široký zahradní krumpáč

Oblíbenou variantou jsou hlavně v posledních letech krumpáče s rozšířenou čepelí, které působí částečně jako motyka. Zachovávají si ale vysokou hmotnost až 3 000 g a jsou tedy schopné prorazit ostrým hrotem i kamenitou hlínu prorostlou kořeny.

Podle čeho vybrat nejlepší krumpáč

Při výběru zohledňujte v první řadě účel, ke kterému budete krumpáč používat.

Pokud se chystáte kopat dlouhý výkop ve tvrdé kamenité půdě nebo vás čeká bourání starých podlah v rodinném domě, hodit se bude těžký krumpáč s úzkým ostřím a sklolaminátovou násadou, která částečně absorbuje vibrace a nárazy při dopadu kovového těla nástroje na tvrdý povrch. Při hmotnosti přes tři kilogramy už vyžaduje takový krumpáč dostatečnou fyzickou zdatnost.

Naopak pro lehké práce na zahradě a kopání v kypré a měkké půdě se více hodí lehké krumpáče, se kterými se zbytečně nenadřete a zvládnou je i fyzicky slabší osoby. Zvolit můžete i krumpáček s kratší násadou, který se už trochu podobá motyčce. Lehký krumpáč se širokým ostřím navíc oceníte při přesekávání kořenů plevelných rostlin a náletových stromků a keřů. Materiál násady vybírejte podle osobních preferencí.

Násada na krumpáč

Zatímco pracovní část krumpáče je téměř vždy vykovaná z uhlíkové oceli a kalená pro zajištění vysoké odolnosti, materiál násady se může značně lišit.

Nejtradičnější a stále ještě velmi oblíbené jsou dřevěné násady. Taková kvalitně provedená dřevěná rukojeť je pevná a přiměřeně pružná, takže při správném zacházení vydrží řadu let. Když už se poškodí, dá se snadno vyměnit (správný postup, jak nasadit krumpáč na násadu, najdete dále v článku), a řada lidí dřevěné násady preferuje, protože nekloužou ve zpocených rukou a v chladném počasí nestudí. Na druhou stranu se ale jedná o poměrně těžký materiál.

Populárním materiálem pro výrobu násad na nejrůznější pracovní náčiní je dnes také sklolaminát. Plastová rukojeť vyztužená skelnými vlákny poskytuje ve srovnání se dřevem vyšší odolnost i při nízké hmotnosti. Zároveň se tento typ násady často spojuje s neklouzavým povrchem pro úchop a případně má i speciální úpravy, které snižují nepříjemný přenos vibrací na zápěstí.

Pokud řešíte, jakou délku má mít násada na krumpáč, můžete se řídit jednoduchým pravidlem: délka násady krumpáče se má vybírat podle výšky osoby, která s ním bude pracovat, a to tak, aby rukojeť končila zhruba ve výšce hrudního důlku (měla by dosahovat lidově řečeno “na solar”). Pokud však neplánujete s krumpáčem kopat dlouhé hodiny každý den, bude se vám dobře pracovat i s násadami tradiční délky kolem 90 cm, přestože vaší výšce možná neodpovídají.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 11 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo