Jak vybrat kulmu

Nechce se vám utrácet za kadeřnici pokaždé, když jdete na večírek, oslavu narozenin nebo když chcete jít hezky upravená do práce? Hoďte tyto starosti za hlavu, stačí když si pořídíte kulmu na vlasy. Na své hlavě během pár minut vytvoříte dokonalé dílo, za kterým se otočí každý fešák a které vám budou všechny kolegyně závidět. Jak ale vlasy správně kulmovat a jak vybrat tu nejlepší kulmu na vlasy? To vám poradíme v našem článku!

Kulmy na vlasy TEST 2020

Kónická kulma Remington Ci95 Pearl

Typkónická kulma
Počet nástavců1
Automatické vypnutíano
Délka kabelu3 m

Tato kulma se řadí mezi levnější modely a disponuje zdokonaleným keramickým Ultimate povrchem, studeným koncem, teplovzdorným pouzdrem a teplu odolnou rukavicí.

Uživatelky na ní nejvíce oceňují dostatečně dlouhou šňůru, která má 3 metry. Odpadá tak omezení vzdálenější zásuvkou, což je jistě velmi pohodlné a navíc se nemusíte bát, že by vám kvůli krátkému kabelu kulma vypadla z ruky. Její velkou výhodou je, že dělá krásné vlny nejen na dlouhých vlasech, ale potěší i majitelky krátkých střihů. Díky nízké hmotnosti se s kulmou dobře zachází, vytvořené lokny jsou krásné a vydrží i několik dní. Uživatelky si velmi chválí konický tvar, díky kterému jsou vlny přirozené. Velkým plusem je podstaveček na odkládání a chladný konec. Velmi spokojené jsou také majitelky velmi dlouhých vlasů, které uvádějí, že kulmu stačí nahřát jen na 160 °C a lokny vydrží i 2 vyspání. Celou hlavu mají hotovou za čtvrt hodiny.

Co by uživatelky kulmě vytknuly? Třeba rukavici, která není příliš teplovzdorná, přirovnávají ji k zimním rukavicím. Na displeji lze vyčíst pouze to, na jakou teplotu je kulma nastavená, ale aktuální teplotu neukazuje. Není tedy možné třeba zjistit, kolik stupňů ještě chybí do nahřátí na požadovanou teplotu.

Výrobce tuto kulmu doporučuje používat na suché a čisté vlasy. Zapnutí i vypnutí se provádí podržením vypínače po dobu 2 vteřin. Tlačítky „+“ nebo „-“ si můžete regulovat nastavení teploty.
Zjistit cenu

Horkovzdušná kulma Remington CB 65

Typkulmofén, horkovzdušná
Počet nástavců1
Automatické vypnutíano
Délka kabelu1,8 m
Počet teplot2

Má povrch kartáče vyrobený z keramiky, která je zdokonalená mikrokondicionéry s keratinem, čímž je velmi šetrný k vlasům. Díky smíšeným štětinám kartáč po vlasech snadno klouže.

Uživatelky si chválí dobrou ergonomii, díky které přístroj padne dobře do ruky a snadno se s ním zachází. Dokáže snadno a rychle zkrotit nepoddajné vlasy a vytvořit geniální účes. Chválí si ho také uživatelky s vlnitými vlasy, protože kulmofén je dokáže krásně vyrovnat a vyhladit. Je možné ho používat každé ráno místo hřebenu a ani tak nejsou vlasy přesušené.

Ve specifikaci není zřetelné, že se nejedná přímo o kulmofén, ale o kulmu s kartáčem. Horký vzduch z přístroje nefouká. Vzhledem k velikosti kartáče není vhodný pro krátké vlasy. Kvůli tlačítku na rukojeti může docházet k nechtěnému vypnutí ohřívání. U některých hodnocení se objevují zprávy o delší době nahřívání a zvláštního zápachu vlasů, který zřejmě způsobuje přípravek, kterým je kulma prý napuštěna. Kulmě chybí poutko na zavěšení, což je nepraktické, pokud ji chcete zavěsit a nechat vychladnout na žáruvzdorném povrchu. Uživatelky by ocenily dva objemy kartáčů. Na nepoddajných vlasech účes příliš dlouho nevydrží.

V manuálu od výrobce se dočtete, že disponuje tlačítkem pro uvolnění kadeře, takže se s odvinutím pramene tolik nenadřete. Výrobce uvádí, že pokud zařízení používáte, vlasy by měly být čisté, suché, nezacuchané a nenalakované. Laky na vlasy totiž obsahují hořlaviny, které nesmí přijít do styku s kulmofénem.
Zjistit cenu

Multifunkční horkovzdušná kulma Sencor SHS 7551

Typkulmofén, horkovzdušná kulma
Počet nástavců7
Automatické vypnutíne
Délka kabelu1,8 m
Počet teplot2

Tento typ kulmofénu se řadí mezi multifunkční. Za velmi dobré peníze si pořídíte pomocníka, který vám na hlavě vykouzlí jakýkoliv typ účesu. Má 7 výměnných nástavců s pojistkou, mezi které patří: koncentrátor, kulmovací kleště (průměr 18 mm), kulatý kartáč (průměr 20 mm), poloviční kartáč (šířka 39 mm), kulatý kartáč se zatahovacími trny (průměr 28 mm), velký kulatý kartáč (průměr 31 mm) a rovnací kartáč (šířka 38 mm).

Uživatelky především oceňují bohaté příslušenství, díky kterému zvládnou na své hlavě vytvořit několik typů účesů. Velmi přínosná je také možnost regulace studeného vzduchu, díky kterému se účes perfektně zafixuje i na delší dobu, dále dvě teploty a dvě rychlosti. Velmi často je kladně hodnocen vzhled kulmofénu a velmi příznivá cena. Často oceňovaná je také nehlučnost přístroje.

Mezi negativními ohlasy se objevují stížnosti na robustnost přístroje, s čímž souvisí ne příliš pohodlné držení v ruce. Velmi často se také setkáte s názorem, že na to, kolika nástavci přístroj disponuje, chybí přiložený fotografický manuál, který by uživatelkám pomohl ujasnit, jaký nástavec vytvoří jaký účes.

V manuálu výrobce se můžete dočíst, že jednotlivé nástavce se na tělo nasazují tak, aby šipka na kulmě a značka na nástavci směřovaly proti sobě. Následně nástavec pootočte, tak dojde k aretaci pojistky. Pro dosažení co nejlepších výsledků vlasy umyjte šamponem a vysušte ručníkem, abyste je zbavili přebytečné vlhkosti. Vlasy následně rozčešte. Tlačítko „COOL CARE“ můžete použít s jakýmkoliv výkonnostním stupněm. Jeho úkolem je ideální zafixování účesu po sušení horkým vzduchem. Po každém použití by se měla vyčistit mřížka, kterou se do přístroje nasává vzduch. Velmi často tam totiž uvíznou vlasy.
Zjistit cenu

Loknovací kulma BaByliss C1200E

Typautomatická loknovací kulma
Automatické vypnutíano
Délka kabelu1,8 m
Počet teplot2

Plně automatická loknovací kulma c1200e se řadí do vyšší cenové kategorie, ale na oplátku vám poskytne rychlé a profesionální služby. Je vhodná pro dlouhé a středně dlouhé vlasy. Pramen vlasů se automaticky vtáhne do ze všech stran zahřívané automatické komory, kde se lokny vytvoří během pár vteřin.

Uživatelky oceňují především krásný výsledný vzhled loken. Kulma se jednoduše používá a můžete si vybrat, zda chcete mít kadeře natočené na pravou nebo levou stranu. Je vhodná i pro polodlouhé vlasy a vlny drží i na tvrdých vlasech.

Práce s automatickou loknovačkou nemusí být hned na poprvé jasná. Proto je dobré si přečíst návod na webových stránkách výrobce nebo se podívat na instruktážní videa jak používat loknovací kulmu.

Výrobce hned v úvodu návodu upozorňuje, že během prvního použití můžete cítit zvláštní zápach. Tato situace se stává poměrně často, ale nemusíte se znepokojovat, protože hned při druhém použití zápach zmizí. Strach nemusíte mít ani při vzniknu slabého kouře. Příčinou je odpařování kožního mazu, zbytky vlasových přípravků nebo vlhkost obsažená ve vlasech. Generátor iontů zase může vyluzovat slabý zvuk podobný syčení.

Naše rada: Práce s automatickou kulmou je poněkud složitější, proto radíme si před prvním použitím dobře pročíst návod, jak s přístrojem zacházet a jakým způsobem do něj vkládat prameny vlasů.
Zjistit cenu

Kulma Philips ProCare Auto Curler HPS940/00

Typautomatická loknovací kulma
Počet nástavců0
Délka kabelu3 m
Počet teplot2

Popisovaná automatická kulma Philips patří mezi drahé a profesionální výrobky, které používají i profesionální kadeřníci. Bezkartáčový motor v keramickém ohřívacím válci automaticky natáčí vlasy a dokonale je tvaruje. Díky rychlému nahřívání je kulma k použití připravena už za 30 vteřin. Díky pohodlnému ergonomického držení hravě vytvoříte lokny i ze zadní strany hlavy.

Uživatelky se ve velké míře shodují, že před prvním použitím je nutné si pořádně přečíst návod. První vlnění většinou nemá valný úspěch, ale po pár pokusech už se můžete kochat účesem jako z časopisu. Ovládání je díky zvukovým signálům snadné a jednoduché i pro méně technicky zdatné jedince. Díky rychlému nahřátí kulmy vytvoříte parádní účes během chvíle a lokny navíc opravdu dlouho vydrží. Velmi oceňovaný je také kryt, díky kterému se prakticky nemáte jak spálit.

K negativnímu hodnocení patří vyšší pořizovací cena, která je však vyvážená perfektním výsledkem. Setkat se můžete také se smazáváním písmenek u tlačítek teploty a směru. Některé uživatelky také uvádějí, že kulma není vhodná pro příliš dlouhé vlasy, třeba do pasu ani pro jemné a málo husté vlasy. Tam je efekt minimální. Někdo také uvádí nekomfortní zacházení s kulmou při natáčení vlasů ze zadní strany hlavy a zmiňují se také příliš hlasité zvukové signály.
Zjistit cenu

AEG HC 5665 kulma

Typkónická
Počet nástavců1
Délka kabeluneuvedeno
Počet teplot1

Tato kónická kulma má turmalínový válec, který rovnoměrně vedle teplo, takže se nemusíte obávat častého nešvaru, kdy je část vlasů spálená a část vlasů studená. Turmalín je navíc unikátní kov, jenž je zdroje negativní iontů.

Nemusíte se tedy obávat nechtěného statického efektu vlasů. Díky ionizaci jsou vlasy vlhčí a lesklejší. Nedochází ani ke krepatění. AEG HC 5665 bychom doporučily všem uživatelkám s jemnými vlasy.

Díky kónickému provedení budou mít vlny přirozený vzhled. Průměr válce je od 13 mm do 25 mm a špička je opatřena termoizolačním zakončením, takže kulmu můžete bez obav za tuto část chytit a přitom se nepopálíte. Izolovaná špička je výrazným pomocníkem při manipulaci s vlněním.

Dalším plusem je otočný přívodní kabel. Kabel se otáčí o 360°, což usnadňuje manipulaci a práci s kulmou. Na výrobku nám však chybí displej, který by nás informoval o tom, na jaký stupeň je kulma zahřátá. Jediné tlačítko na rukojeti slouží pro zapnutí a vypnutí. Teplotu bohužel nelze nastavovat. Práci by usnadnila kontrolka nahřání, která však výrobku chybí.

Plusem je rychlé zahřívání a rovnoměrné vedení tepla. Lokny vytvoříte během chvilky a jejich krásy si můžete užívat po dlouhou dobu.

 • šetrná pro jemné vlasy
 • rychlá doba nahřání
 • otočný kabel
 • termoizolační zakončení
 • chybí displej
 • chybí nastavování stupňů
 • chybí ukazatel správné teploty
Zjistit cenu

Rowenta CF9540F0

Typkulmofén
Počet nástavců2
Délka kabelu1,8 m
Počet teplot2

Kulmofén od Rowenty disponuje dvěma nástavci. Výrobce uvádí, že objemnější z nich je vhodný na dlouhé vlasy, válec s menším objemem na vlasy kratší. Ze zkušeností však vyplývá, že i užší válec má na krátké vlasy příliš velký objem, takže je s tímto výrobkem dobře upravíte jen vlasy dlouhé a polodlouhé.

Nespornou výhodou je fakt, že válce jsou opatřeny přírodními kančími štětinami, které se však bohužel po pár prvních použitích poměrně dost třepí, což vyvolává dojem kratší životnosti. Výrobek disponuje dvojitými ionizátory, které vlasy zvlhčují a ty pak působí zdravějším a lesklejším dojmem. Povrch hlavice je vylepšen o výtažky z kašmíru, keratinu a arganového oleje, které se starají o zdraví vlasů.

Rowenta CF9540F0 umožňuje vysoušení s rotací kartáče na pravou nebo levou stranou a nastavení dvou teplot foukání plus foukání studeného vzduchu na dotvarování. I při foukání studeným vzduchem se hlavice točí. Lehce nepraktické je nastavování teploty, které se provádí pomocí otočného kroužku poblíž přívodního kabelu. Pro nastavení teploty totiž potřebujete obě ruce.

Co se týče rozměru výrobku, tak se jedná o poměrně masivní kulmofén, který se ženám s menšíma rukama může obtížněji držet. Samozřejmě je vše o zvyku, ale je fakt, že se přístroj v ruce pronese. Velmi oceňujeme, že jsou součástí balení i dva chrániče na hlavice, takže si neponičíte štětiny. Přívodní kabel je otočný, což je z hlediska ergonomie práce s výrobkem přínosné a jeho délka je 1,8 metrů.

Výsledný účes vypadá jako od kadeřníka, ovšem musíte se smířit s tím, že si za Rowentu CF9540F0 v porovnání s jinými kulmofény připlatíte.

Před výběrem automatické loknovací kulmy se zamyslete nad tím:

 • Jakého tvaru, velikosti a stylu vln chcete dosáhnout?
 • Jaký typ vlasů máte?
 • Jaké funkce navíc budete potřebovat?
zpět nahoru ↑

Typ kulmy

Víte, že nemusíte nutně chodit jen s jedním typem loken? Záleží jen na vás, jestli se rozhodnete pro drobné prstýnky, retro lokny ze 30. let nebo ležérní vlnobití. Na každý typ se však hodí jiná kulma.

Klasická, neboli klešťová kulma

 • jak již název napovídá, je to běžná elektrická kulma na vlasy, která disponuje kleštěmi, díky kterým se s uchyceným pramenem snadno manipuluje,
 • je vhodná pro pravidelné vlny po celé délce pramene,
 • pravidelné vlny však mohou působit nepřirozeně a klešťový úchyt nejenže na vlasech zanechá viditelný otlak, ale může poškodit i konečky vlasů.

Kónická kulma na vlasy

 • poznáte ji podle rozšiřujícího se tvaru, od úzké špičky k objemnějšímu konci,
 • na rozdíl od klasické kulmy nemá kleště, takže si neničíte konečky,
 • špička kulmy je vyrobena z nevodivého materiálu, takže nepálí,
 • je to skvělý typ kulmy na vlny
 • konečky vlasů musíte přidržet na špičce, což může být pro začátečníky velmi obtížné a je zde velká pravděpodobnost, že, než dostanete ten správný grif do ruky, se popálíte. Proto s touto kulmou pracujte velmi opatrně.
 • Jako prevence proti popálení prstů bývá součástí balení také ochranná rukavice,
  díky zužujícímu se tvaru vytvoříte přirozenější vlny, které budou u kořínků objemnější a u konečků slabší.

Eliptická kulma

 • je velmi podobná klasické a kónické kulmě,
 • má nepálivou špičku jako kónická a stejnou velikost válce jako klasická,
 • dosáhnete pravidelných vln bez viditelného otlaku od kleští.

Automatická samonavíjecí loknovací kulma

 • někdy ji můžete najít také pod označením samonatáčecí, neboli samonavíjecí kulma
 • jedná se o speciální druh kulmy, která vlasy natáčí automaticky,
 • její součástí je motor, který pohání váleček, na který se pramen sám namotává, takže odpadá práce s manuální rotací kulmy,
 • její výhodou je velmi snadná a rychlá manipulace
 • je to výborná kulma na malé i velké vlny
 • za velkou nevýhodu se považuje vyšší pořizovací cena.

Trojkulma

 • je ideální volbou pro vytvoření prvorepublikových vln zvaných fingerwaves,
 • práce s ní je velmi jednoduchá, pramen jednoduše vložíte mezi 3 válce, které ovládáte podobně jako kleště a necháte chvíli nahřát,
 • výsledná podoba účesu je podobná vzhledu vlasů po použití krepovací kulmy, ale s tím rozdílem, že vlny jsou přirozenější.

Spirálová kulma na vlasy

 • je velmi jednoduchou pomůckou pro vytvoření pravidelných loken,
 • na válci je umístěna drážka, do které vlasy namotáváte,
 • u některých typů kulem si jednoduchým otočením chladné špičky můžete navolit velikost kadeří

Horkovzdušná kulma, kulmofén

Neboli foukací kulma na vlasy (potkáte i název kulmo fén) je v podstatě kulatý kartáč, který je možné zapnout do elektřiny, hlavice se otáčí a zároveň vlasy vysouší. Vy tak zvládnete dva kroky v jednom. Vlasy si nejen vysušíte, ale rovnou z nich vytvoříte krásný a nadýchaný účes.

Součástí balení kulmofénu mohou být dvě rotační hlavice s různým průměrem. Takovým se pak říká rotační kulmy. Horkovzdušné kulmy na vlasy většinou disponují 2 nastaveními rychlosti a teploty, studenou vlnou (studeným foukáním) a možností nastavení směru rotace kartáče

Parní kulma na vlasy

V současnosti se napařovací kulmy těší velké oblibě, protože používají jinou technologii úpravy vlasů, než klasické kulmy. Díky nim získají vaše vlasy lepší vzhled, více lesku a celkově je tato metoda vlnění zdravější.

Hlavní funkce parních kulem je stejná, jako u těch klasických. Máte si pomocí nich vytvořit nádherné vlny. V čem se tedy liší? Zejména technologií. Parní žehličky totiž využívají kombinaci tepla a páry.

Vzhled

Parní žehličky se od těch klasických příliš neliší. Jediným rozdílem je malý zásobník na vodu, který se zpravidla umisťuje do špičky kulmy. Zásobníky mohou být i dva. Jeden je pro destilovanou vodu, druhý třeba pro arganový olej, jehož mikroskopické kapičky se po zahřátí dostávají do vlasů.

Použití

Hlavní předností kulem je to, že je můžete použít i na vlhké vlasy. Celý proces přípravy účesu se tedy maximální zkrátí. Nemusíte totiž čekat, až vám vlasy po umytí uschnou.

Pramen vlasů vložíte do kleští a obtočíte kolem kulmy. Poté stisknete nádobu s vodou a necháte páru několik vteřin působit. Některé modely jsou vybaveny časovačem, který vás upozorní na to, kdy pramen z kulmy vytáhnout.

Na rozdíl od klasických kulem, ty parní vlasy nevysušují, zabraňují tepelnému poškození a vlasy nechávají hebké a lesklé. Ovšem neobejdete se bez přípravků chránící vlasy proti poškození teplem!

Pára má silné účinky, které zkrotí i nepoddajné a tvrdé vlasy. Každá žena jistě ocení, že vlny vytvořené parní kulmou vydrží déle než ty z klasických kulem.

Do nádobky se nalévá destilovaná voda a kulmu byste nikdy neměli používat bez vody. Zásobník pravidelně doplňujte. Četnost doplnění záleží na velikosti zásobníku, ale obvykle se uvádí interval po 10 až 20 minutách. I přesto, že je používání napařovací kulmy pro vaše vlasy zdravější, doporučuje se používat maximálně 3x za týden.

zpět nahoru ↑

Typ povrchu

Na trhu existuje řada kulm s různými povrchy. Každý z nich má svoje přednosti i slabší stránky. Důležité však je, že každý povrch se hodí k určitému typu vlasů. Pojďme si jednotlivé povrchy elektrických kulem na vlasy představit blíže.

Keramické kulmy

 • stará se o rovnoměrně rozložení teploty, což je důležité pro hladký skluz, a navíc se na ploše neobjevují místa s teplotními výkyvy,
 • velmi rychle se nahřívá, čímž šetří váš čas,
 • je zlatou střední cestou pro všechny typy vlasů.

Turmalínové kulmy

 • najít ji můžete také pod názvem ionizační kulma (ale existují i ionizační kulmy, které mají jiný, než turmalínový povrch),
 • kulmy s tímto povrchem vyzařují negativní ionty a infračervené světlo. Díky tomu jsou vlasy lesklejší a vlhčí, navíc zabraňují krepatění a nevzhlednému povlávání vlasů,
 • turmalínová kulma je nejvhodnější volbou pro jemné vlasy.

Titanové kulmy

 • jedná se o nejlehčí a nejtrvanlivější materiál,
 • jeho výhodou je rychlé a rovnoměrné zahřátí,
 • dokáže zkrotit nepoddajné, hrubé a husté vlasy.

Věděli jste, že: při výběru kulmy se pravděpodobně setkáte i s nejrůznějšími kombinacemi materiálů. Nejčastější je kombinace keramika-turmalín nebo titan – turmalín, které v sobě snoubí výhody obou materiálů.

zpět nahoru ↑

Průměr hlavice

Velikost loken má na svědomí průměr hlavice. Na trhu jsou k dostání loknovací kulmy na vlasy s průměrem hlavice zhruba od 19 do 38 mm. Čím užší hlavice, tím menší prstýnky vytvoříte a naopak.

Užší hlavice (průměr cca 19 mm)

 • kulmy s užší hlavicí jsou vhodné zejména pro krátké vlasy,
 • díky úzké hlavici vytvoříte drobnější lokny a prstýnkové kudrlinky.

Širší hlavice (průměr nad cca 19 mm)

 • kulma s širší hlavicí je vhodná na dlouhé vlasy, ale velmi oblíbená je i žen s kratším střihem vlasů, protože dokáže zvětšit jejich objem,
 • jedná se o kulmu na velké lokny, protože s hlavicí o průměru 38 mm vykouzlíte maxi ležérní, plážové nebo bohovlny, které jsou v současnosti velmi populární u nevěst, které si přejí mít přirozený vzhled.

Zlatá střední cesta (průměr kolem 25 mm)

 • tento průměr hlavice je vhodný pro úplné začátečníky,
 • je zlatou střední cestou, pokud nevíte, jaký průměr hlavice zvolit,
 • tato velikost patří mezi univerzální a je vhodná pro jakýkoliv typ vlasů (pro krátké i dlouhé).
zpět nahoru ↑

Funkce a rady na kulmování vlasů

Základní rozdělení a parametry kulem jsme si už představili. Kromě toho, byste však měli vědět, že kulmy mají ještě doplňkové funkce, které vám velmi usnadní používání, a také příslušenství, díky kterému se z vaší kulmy může stát multifunkční kulma.

Regulace teploty a směru vln

 • Při výběru kulmy se podívejte, jakým regulačním tlačítkem kulma disponuje.
 • U levnějších typů se pravděpodobně setkáte pouze s označením „vyšší“ a „nižší“ teplota a podobně.
 • Dražší modely už vás nechají si vybrat přesnou teplotu nahřátí podle typu vašich vlasů. Vhodné je se dívat po kulmě s LCD displejem a přesném digitálním nastavení teploty.

Teplota kulmy podle typu vlasů (jedná se pouze o obecné doporučení)

Do 150 °Cvhodné pro vlasy velmi křehké, slabé a poškozené
Do 170 °Cvhodné zejména pro vlasy řídké a jemné
Do 200 °Cteplota vhodná pro normální vlasy
Do 240 °Cideální teplota pro nepoddajné, silné a odolné vlasy
 • Kromě tlačítka na regulaci teploty mohou kulmy disponovat tlačítkem na směr natočení vln. Vlasy si tak můžete vlnit buď doprava, nebo doleva.

Věděli jste, že: Při kulmování je nutné použít vyšších teplot, než je tomu u žehlení, aby si vlny svůj tvar a vzhled zachovaly během celého dne. Proto se kulmování doporučuje jen při výjimečných příležitostech a ne pro každodenní použití.

Automatické vypnutí

 • Velkou výhodou je funkce automatického vypnutí. Ocení jí především ti z vás, kteří často na vypínání spotřebičů zapomínáte.
 • Automatické vypnutí se většinou aktivuje po 45 – 60 minutách.

Délka kabelu a rukojeť

 • Aby se vám s kulmou snadno manipulovalo, měl by mít přívodní kabel délku minimálně 2, 5 m.
 • Velmi praktické je, pokud je kabel v otočném provedení.
 • Pro snadné zacházení s kulmou si vyberte takovou, která se vám bude snadno držet v ruce. Ideální variantou je pogumovaná rukojeť. Nebojte se v obchodě zeptat a kulmu si v ruce klidně podržte.

Ochranný obal

 • Ten využijete nejvíce na cestách. Pokud často cestujete, jistě také oceníte variantu mini kulmy (též cestovní kulmy), která se prodává téměř ve všech typech.
 • Ochranný obal v sobě může mít zabudovanou odkládací plochu, na kterou můžete bez obav rozžhavenou kulmu odložit.

Držák na kulmu

 • Může být součástí kulmy. To znamená, že je v kulmě zabudovaný. Nejčastěji se jedná o drátové ouško podobné tomu, se kterým se můžete setkat u tavných pistolí.
 • Další variantou mohou být přídavné stojany, které jsou podobné třeba těm na mobilní telefony.
 • Držák na kulmu je velmi praktickou a bezpečnou záležitostí, kterou bychom rozhodně doporučovali přikoupit, pokud už není součástí balení.

Multifunkční kulmy a příslušenství

Za multifunkční kulmy se považují především ty, které mají několik vyměnitelných hlavic nebo se dají používat i jako kulmofén (ten jsme popisovali už v kapitole „Typy kulem“ výše).

Kulma s nástavci

Pokud nechcete investovat do jednotlivých samostatných přístrojů pro úpravu vlasů, jakými jsou žehličky, krepovačky, kulmy, kartáče, pořiďte si takový přístroj, k němuž dostanete i tyto jednotlivé nástavce.
Z jednoho přístroje tak můžete mít žehličku na vlasy s kulmou nebo krepovací i horkovzdušnou kulmu s kartáčem. Tento typ kulem se označuje slovem multistyler.

Další funkce

Izolovaná špička

Kulma může disponovat také izolovanou špičkou, která nehřeje, takže se o ní nepopálíte. Kulmu můžete klidně za špičku chytit, což vám pomůže s namotáváním vlasů.

Rychlé zahřátí a ionizace

Funkce rychlého zahřátí kulmu rychle rozehřeje na požadovanou teplotu, takže neztrácíte drahocenný čas čekáním. Ionizace se postará o krásný a zdravý vzhled vlasů.

zpět nahoru ↑

Jak připravit vlasy na kulmování

Na správné kulmování vlasů existuje několik názorů. Jeden z nich doporučuje mytí vlasů den před kulmováním. Jiný zase uvádí, že si vlasy můžete kulmovat hned po umytí a vysušení fénem. Nejlepší je vyzkoušet obě varianty a následně se rozhodnout, kterou z nich budete do budoucna využívat.

Před samotným loknováním byste vlasy měli ošetřit přípravkem na termoochranu vlasů. Na trhu je jich celá řada. Pořídit je můžete ve formě spreje nebo mléka. Do vlasů je použijte buď před fénováním nebo samotným kulmováním. Termoochranné prostředky zabraňují vysilování vlasů, kvůli kterému dochází ke třepení, lámání a dokonce i vypadávání.

Než vlasy začnete natáčet, umyjte je pouze šamponem bez kondicionéru. Poté vlasy vyfoukejte, pořádně rozčešte a začněte s natáčením.Kulmu před použitím nechejte pořádně nahřát na požadovanou teplotu. Stačit by měly 2 – 4 minuty. Stylingové produkty jakými jsou laky, vosky a podobně se používají až po samotném natočení a vychladnutí vlasů. Jedině tak dosáhnete kýženého výsledku. Pokud byste vlasy začali upravovat ještě „za tepla“ vlny by neměly dost času se zafixovat a vy byste celou práci museli opakovat znovu.

Vlasy začněte natáčet od spodní vrstvy vlasů. Horní vrstvu si přichyťte buď sponkou, nebo někoho požádejte, aby vám vlasy podržel. Až budete mít natočenou spodní vrstvu, můžete začít natáčet tu horní. Jedině tímto způsobem dosáhnete bohaté hřívy. Nezapomeňte, že pramen vlasů by na kulmě měl zůstat natočený maximálně 2 – 5 vteřin. Nikdy nepřekračujte časovou délku 10 vteřin.

Věděli jste, že: Čím tenčí pramínek vlasů budete natáčet, tím výraznější vlnky si vytvoříte. Pokud chcete dát vlasům přirozený vlnitý vzhled, natáčejte spíše silnější prameny vlasů.

Rozžhavenou kulmu odkládejte buď do stojanu, nebo na nehořlavou podložku.

Jen správná péče zajistí dlouhé a perfektní kulmování

Přípravky, které před kulmováním vlasů použijete, se postupně usazují na válci kulmy, a proto byste jej měli pravidelně čistit (ideálně po každém použití). Zbytky, které se na válci usazují, způsobují slabší výkon kulmy, protože teplo musí nejdříve proniknout usazenou vrstvou přípravků a teprve potom, se dostane k vašim vlasům.

zpět nahoru ↑

Jak na čištění kulmy?

 • Kulmu po použití vypněte a vypojte ze zásuvky.
 • Nechte ji vychladnout, cca 2 minuty, poté zkontrolujte, zda je válec jen mírně vlažný.
 • Válec otřete vlhkým papírovým ubrouskem. Tím, že bude válec mírně teplý, se vám budou nečistoty odstraňovat snadněji.
 • Silnější nános odstraníte vatovým tamponkem namočeným v technickém alkoholu nebo odlakovači na nehty. Po očištění válec přetřete vlhkým papírovým ubrouskem, který odstraní zbytky použitého rozpouštědla.
zpět nahoru ↑

Jak si natočit vlasy bez kulmy?

Pokud v sobě máte morální blok a nechcete si vlasy oslabovat kulmou, můžete si vlny vytvořit i za použití vlasové vložky donut (to určitě znáte, díky ní si na hlavě vytvoříte úžasný drdol, jaký nosí třeba baletky) nebo elastické čelenky. S přípravou účesu začněte už večer předem. Vlasy byste neměli mít úplně mokré, ale měly by být dostatečně vlhké. Nezapomeňte do nich aplikovat tužidlo pro dosažení lepšího objemu.

Vlny s donutem

 • S donutem si můžete vytvořit několik velikostí vln. Záleží na tom, jak velký donut vyberete. Malý donut pro malé kudrlinky, velký donut pro ležérní vlny.
 • Vlasy si vyčešte do vysokého culíku až na temeno hlavy, aby se vám přes noc dobře spalo.
 • Přes culík protáhněte donut, který připevněte sponkami, aby se v noci nehýbal.
 • Vlasy si rozdělte na polovinu nebo na tři prameny. Každý z pramenů obtočte kolem donutu tolikrát, kolikrát to půjde. Volné konce zafixujte sponkami.
 • Nezapomeňte si povytáhnout vlasy nad čelem, aby v této části nezůstaly zplihlé a bez objemu.

Vlny bez donutu

 • Pokud doma nemáte vlasovou vložku a nemáte čas si ji jít koupit do obchodu, můžete to vyzkoušet i bez ní.
  Udělejte si vysoký culík na temeni hlavy.
 • Z culíku postupně odebírejte prameny vlasů, tloušťku zvolte podle toho, jak velké lokny chcete mít.
  Jednotlivé prameny stočte přes tři prsty ruky a kroužek z vlasů, který vám vznikne, připevněte nejméně dvěma sponkami k základu culíku.
 • Nad čelem opět vlasy trochu povytáhněte, ať je ráno nemáte zplihlé
 • Takto smotané vlasy u obou variant, byste na hlavě měli mít nejméně osm hodin. Poté sundejte všechny sponky, donut, pokud jste ho použili, a gumičku. Lokny jemně pročešte rukou a zafixujte lakem na vlasy. Tyto dva postupy jsou vhodné především pro dlouhé vlasy.

Vlny s elastickou čelenkou

 • Tato varianta je vhodná především pro dámy, které mají kratší vlasy.
 • Navlhčete si vlasy, promačkejte je tužidlem a nakonec pročešte kartáčem.
 • Nasaďte si elastickou čelenku tak, aby vám během spánku nesklouzla z hlavy.
 • Směrem od obličeje až k zadní části hlavy odebírejte asi 2 cm silné prameny a postupně je obmotávejte kolem čelenky.
 • Prameny, které vám zbudou na krku, zastrčte do čelenky tak, aby nečouhaly.
 • Ráno vlny opatrně pročešte prsty nebo řídkým hřebenem, aplikujte sprej na zvětšení objemu a lak pro fixaci účesu.

Víte, že: Kromě kulem na vlasy existují také kulmy na řasy. Většinou se používají až po nanesení řasenky pro oddělení slepených řas. Kulma řasy oddělí, natočí a zafixuje pomocí kartáčku s tepelným tělískem.

4/5 83 hodnocení
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

1 komentář
 1. Odpovědět
  Veronika Zmeskalova 18/12/2019 at 21:44

  Vypadla nahřívací destička u kulmy na vlasy 2v1 curling Iron straihgtener ,midel-Cl-105 nebo Ql,-105

  Napište svou recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]

  Covybrat.cz