Test rotavátorů a kultivátorů Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Kultivátor je stroj na úpravy a rytí zahrady. Obzvlášť nápomocný bude vášnivým zahrádkářům, kteří chtějí mít každý rok bohatou úrodu plodin nebo květin. Výběr kultivátoru je závislý na velikost zahrady. Od té se budou odvíjet nároky na tento přístroj. Na trhu se můžete setkat s pojmy rotavátor a kultivátor. Myslíte, že je to jedno a to samé? To není! Pusťte se do čtení našeho článku, ve kterém vám rozdíly vysvětlíme a ještě poradíme, jak vybrat ten nejlepší kultivátor pro vaše potřeby.

Test Kultivátorů a Rotavátorů 2023

Do našeho testu kultivátorů jsme zařadili jak elektrické, tak benzínové kultivátory. Zaměřili jsme se především na výkon, ale také na variabilitu přístrojů. Čím více parametrů je možné si nastavit, tím pohodlnější práce na zahradě bude. Přístroje spadají spíše do hobby výrobků.

PowerPlus X POWXG7217
Fieldmann FZK 2005-E
MTD T/205
Riwall PRO RET 4014
HECHT 790 BS
HECHT 7100 SET
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Typ pohonubenzínovýelektrickýbenzínovýelektrickýbenzínovýbenzínový
Zpětný chodanoneneneanoano
Výkon (kW)4,21,421,44,85,1
Objem (cm3)208-208-208208
Otáčky/min36002801202801553200
Hmotnost (kg)641134115572
Pracovní záběr (cm)1054040-614084104
Hloubka při kultivaci (cm)312130,510-203831
Příslušenstvípluhžádnéžádnéžádnéžádnépřívěsný vozík, oj
Kolaanoanoanoanoneano
Hodnocení
celkem
90 %
80 %
75 %
69 %
68 %
67 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Nejlepší Rotavátory a Kultivátory Recenze

PowerPlus X POWXG7217 Recenze

Typ pohonubenzínový
Zpětný chodano
Výkon4,2 kW
Objem208 cm3
Otáčky/min3600
Hmotnost64 kg
Pracovní záběr105 cm
Hloubka při kultivaci31 cm
Příslušenstvípluh
Kolaano

PowerPlus X POWXG7217 je benzínový kultivátor na rytí s pluhem – a potěší vás hned několik parametrů. Při startování jistě oceníte sytič studeného startu. Startování se navíc obejde bez zpětného rázu.

Práci usnadňují dvě rychlosti směrem dopředu a jedna rychlost zpět, díky které se vám bude stroj snadněji otáčet na konci řádku. V případě, že budete rýt do kříže, nebo nebudete chtít chodit ve vyoraných brázdách, je možné nastavení řídítek a jejich zaaretování v té nejlepší pozici. Stejně tak si můžete nastavit výšku řídítek.

S tímto kultivátorem můžete i orat. Součástí balení jsou nejen kultivovací nože, ale také jednostranný pluh o šířce 24 cm. Výměna pluhu za kultivovací nože je snadná. U nožů je možné si nastavit pracovní šířku od 75 cm do 105 cm. Pohodlně se vám tedy bude obdělávat jak větší, tak menší plocha. Výkonný motor si dobře poradí s jakkoliv tvrdou půdou. Stroj je konstruován pro pravidelnou práci, takže má kvalitní převodovku, která vydrží i větší pracovní zátěž.
Pro snadnou manipulaci je v přední části kultivátor opatřen kolem. Před odlétávajícími kameny vás budou chránit blatníky.

Nevýhodou je vysoká pořizovací cena, která však odpovídá kvalitě a také velká hmotnost, kvůli které se zejména lidem menšího vzrůstu může s kultivátorem těžce pracovat. Vzhledem k velké hmotnosti by stroj uživil větší kola. Hodil by se také podrobnější návod a označení vypouštění náplní, mezi které patří olej a benzín.

 • možnost nastavení výšky řídítek
 • regulace pracovního záběru
 • pluh součástí balení
 • výkonný motor
 • dvě rychlosti
 • zpátečka
 • vysoká pořizovací cena
 • velká hmotnost
 • málo podrobný návod
Zjistit cenu

Fieldmann FZK 2005-E

Typ pohonuelektrický
Zpětný chodne
Výkon1,4 kW
Objem-
Otáčky/min280
Hmotnost11 kg
Pracovní záběr40 cm
Hloubka při kultivaci21 cm
Příslušenstvížádné
Kolaano

Fieldmann FZK 2005-E je elektrický kultivátor, který se hodí zejména na menší až středně velké zahrady. Obecně se doporučuje tak na pozemky zhruba o 100 m2. Pracovní záběr má šířku jen 40 cm, takže s ním obděláte i užší záhony a při troše šikovnosti s ním vjedete i do skleníku (Mrkněte na recenze skleníků).

V pohodě s ním zvládnete prokypřit pravidelně upravovanou zeminu, hodí se však pouze na občasné použití. Výrobce uvádí, že hloubka při kultivaci by měla dosahovat 21 cm, ze zkušeností však víme, že hloubka je průměrně kolem 15 cm.

Výrobky značky Fieldmann se vyrábí převážně v Číně, takže životnost není dlouhá. Kultivátor má plastová kolečka a při startování je potřeba mít ruce na jednom řidítku, abyste stroj bezpečně nastartovali. Ovšem když máte obě ruce na jednom řidítku, stroj se obtížně drží. Další nevýhodou Fieldmanna není příliš dobrý zákaznický servis. Je u něj obecně známo, že málokdy uzná reklamace.

Při práci si dejte pozor, aby v poli či záhoně nebyly kameny, protože i kvůli tomu kultivátor vyskakuje. Za to však může i jeho nízká hmotnost. Přístroj sice váží jen 11 kg, takže s ním mohou pracovat i ženy, ale nízká váha je dosažena mnoha plastovými prvky včetně těch ovládacích, takže dlouhou životnost u tohoto kultivátoru nepředpokládáme. Kultivátor by pro lepší práci a manipulaci s ním potřeboval závaží.

Stroj bychom rozhodně nedoporučili na kultivaci zaplevelených prostorů. Plevel a dlouhé kořeny se totiž namotávají na spojku, což vede k jejímu přehřátí a následnému vypnutí motoru. Navíc se zvyšuje riziko prodření gufera na převodovce.

Pokud hledáte kultivátor pro lehké kypření půdy a nemáte na něj vysoké nároky, bude vám Fieldmann stačit. V případě, že potřebujete kvalitní stroj, který si poradí i s překážkami, rozhodně se podívejte po jiné značce.

 • nízká pořizovací cena
 • nízká hmotnost
 • vhodný i do skleníků
 • kolečka
 • neumožňuje variabilní nastavení
 • pouze pro kultivaci
 • špatně se ovládá
 • nekvalitní materiál
 • nevhodný pro časté používání
Zjistit cenu

MTD T/205

Typ pohonubenzínový
Zpětný chodne
Výkon2 kW
Objem208 cm3
Otáčky/min120
Hmotnost34 kg
Pracovní záběr40-61 cm
Hloubka při kultivaci30,5 cm
Příslušenstvížádné
Kolaano

Tento hobby benzínový kultivátor MTD T/205 je určený na záhony, zahrady a políčka do 2 000 m2 plochy.

Můžete si vybrat ze dvou variant produktu. Model, který má nože za vodícím kolečkem disponuje dobře dimenzovaným krytem. Ten vás spolehlivě ochrání před hlínou, která při zpracování půdy odletuje. Šířka pracovního záběru je u tohoto typu 40 cm.

Druhý model, který má nože před vodícím kolečkem, má nastavitelnou šířku pracovního záběru až do šířky 61 cm. To se hodí, pokud máte různé rozměry záhonu a využijete odlišné nastavení. 

Ať už si vyberete kterýkoliv z nich, jisti si můžete být tím, že je výkonný a lehce ovladatelný. Hmotnost tohoto stroje je 34 kg a dá se říct, že i ženy by práci s tímto strojem zvládly. Ale přece by je v tom jejich muži nenechali.

U obou typů jsou dodávány pouze jedny šířky nožů. Vodící kolečka o Ø 180 mm jsou určena pouze pro přemísťování kultivátoru, neslouží k vedení stroje. Při práci se mohou buď odstranit, nebo přesunout do horní polohy.

S kultivátorem zpracujete půdu do rovného povrchu, zeminu prokypříte maximálně do hloubky 30 cm.

Tento stroj s 4taktovým motorem MTD THORX 55 nastartujete mechanicky lankem. Někteří uživatelé uvádějí, že startování je trochu obtížnější.

Kultivátor je vybaven celokovovou převodovkou s olejovou náplní.  Palivová nádrž je dostatečně velká /1,4 nebo 2,2l/, nemusíte se bát častého doplňování paliva.

Stroj pracuje pomocí 4 ks dvojitých kopinatých hvězdic, nože se nemusí brousit a ostří je dobře tvarované tak, aby výborně zvládlo zpracovat půdu. Samozřejmostí je bezpečnostní pojistka. Mezi základní výbavu patří ochranné plechy, zadní prohnutá radlička, která zajistí lepší stabilitu.  Můžete si zvolit možnost připojení kolečka do zadního závěsu a také kombinaci přetáčení kolečka s pevnou slupicí. Vodící boční talíře chrání rostliny v meziřádku. Ovlivnit hloubku a rychlost kultivace lze tak, že spustíte nebo zvednete madlo.

Tento kultivátor patří mezi jednoúčelové stroje, proto zde nenajdete žádné další doplňky a příslušenství
Při práci s ním se občas může vyskytnout problém u závlaček na uchycení kypřících nožů. Pokud zpracováváte půdu, na které je větší množství plevelu, může se plevel občas namotat. Závlačky se musí také často čistit, protože na nich zůstávají nalepené hrudy hlíny. I proto neobdělávejte promočenou půdu.

Co naopak velmi oceňujeme, je chování výrobce, který drží na skladě dlouhou dobu náhradní díly. Proto pokud se vám něco pokazí, není problém tyto díly objednat třeba i za deset let. A to se v dnešní době tak často nevidí.

Co se týká údržby, stroj vyžaduje vaši pravidelnou péči. Všechny kovové části po práci očistěte, nastříkejte olejem, zabráníte tak korozi materiálu. Je třeba také čistit filtrační systém, pravidelně měnit mazací ústrojí. Například první výměna oleje by měla být provedena po 5 hodinách, další po každých 25 provozních hodinách. Je toho dost, o co je třeba se starat, ale při pravidelné údržbě vám bude samozřejmě kultivátor sloužit delší dobu.

Naše celkové hodnocení je kladné, jedná se o ověřeného výrobce, který na své zákazníky nezapomíná, co se týká náhradních dílů a servisu. Cenově patří tento výrobek mezi střední třídu a materiál i zpracování kultivátoru je kvalitní. Má své nedostatky, ale nedá se říct, že by byly zásadní. Práci na zahradě vám jistě ulehčí jak na jaře, tak i na podzim při zapracování hnojiva a při přípravě půdy pro vaše jarní sázení.

 • přijatelná pořizovací cena
 • kvalitní zpracování
 • nízká hmotnost
 • ověřený výrobce
 • dostupné náhradní díly a servis
 • jednoúčelový stroj
 • zachytávání plevele a hrudek hlíny
Zjistit cenu

Riwall PRO RET 4014

Typ pohonuelektrický
Zpětný chodne
Výkon1,4 kW
Objem-
Otáčky/min280
Hmotnost11 kg
Pracovní záběr40 cm
Hloubka při kultivaci10-20 cm
Příslušenstvížádné
Kolaano

Riwall PRO RET 4014 je vhodný pro práci na menších až středních pozemcích. Má elektrický motor, takže od něj nečekejte výkony „benzíňáku“. I tak ovšem zastane tvrdou práci a poradí si i se ztvrdlou zemí. První kultivace po zimě může být trochu obtížnější, ale ta následující už půjdou snadno. Velmi dobrý je na zpracování zeminy po rytí. Dobře si poradí i s hroudami.

Kovová převodovka by měla mít dlouhou dobu životnosti. Díky svým skromnějším rozměrům je možné s ním upravit i užší záhony nebo zeminu ve skleníku. Jeho hmotnost je pouhých 11 kg, takže práci s ním zvládnou i ženy. Nevýhodu malé hmotnosti je horší práce v zemině, kdy z ní stroj poněkud vyskakuje a pro lepší ovládání by se hodilo závaží, které by stroj pevně udrželo v zemi.

Kultivátor se dokáže dostat jen do hloubky 10-20 cm, což není mnoho a při pořizování je potřeba s tímto počítat. Doporučujeme ho používat na kypření půdy, zapracování kompostu nebo drtě či na rozmělnění povrchové vrstvy půdy. Rozhodně by se hodily i lépe řešené „blatníky“, hlína totiž dost odlétává kolem.

Z praktického hlediska jistě oceníte držák na elektrický kabel, který ho chrání před poškozením, praktická je také tepelná pojistka, která ochrání motor před přehřátím. Díky skládací rukojeti se kultivátor lépe skladuje nebo převáží.

 • příjemná pořizovací cena
 • snadná manipulace
 • kovová převodovka
 • držák elektrického kabelu
 • špatná stabilita v zemi
 • na občasné použití na menších plochách
Zjistit cenu

HECHT 790 BS Recenze

Typ pohonubenzínový
Zpětný chodano
Výkon4,8 kW
Objem208 cm3
Otáčky/min155
Hmotnost55 kg
Pracovní záběr84 cm
Hloubka při kultivaci38 cm
Příslušenstvížádné
Kolane

Kultivátor Hecht 790 BS se přizpůsobí šířce obdělávané zeminy. Jeho maximální pracovní záběr může být 84 cm, ale díky úprav tohoto parametru to může být jen 50 cm nebo 32 cm. Snadno tak obděláte i užší záhony, které potřebují přesnější práci. Problém ale nebude asi s rozsáhlejším pozemkem. Obecně se kultivátor hodí na velké záhony a zahrady.

Ovládání je velmi pohodlné. Řidítka je možné naklonit na jednu či druhou stranu a v dané pozici zaaretovat. Veškeré ovládací prvky včetně řadicí páky jsou na řidítkách, takže pohodlné ovládání stroje je zaručené i zboku.

Hmotnost kultivátoru činí 55 kg, což není mnoho, ale ani málo. Je to optimální váha, která stroj dobře udrží v zemi. Díky zpátečce se vám bude se strojem dobře otáčet pro úpravu dalšího řádku. Brzdící kolík vám pomůže s přibrzďováním, takže je možné půdu kultivovat i na svažitých pozemcích.

Trochu nás zklamalo, že součástí kultivátoru nejsou kola s pneu, která si v případě zájmu musíte přikoupit zvlášť. Dalším příslušenstvím k dokoupení jsou ocelová lopatková kola, rozšiřující hřídele pro osazení kol, hrobkovač, vyorávač brambor nebo jednostranný pluh.

 • dobrá pořizovací cena
 • snadné ovládání
 • zpátečka
 • brzdící radlice
 • bez kol
Zjistit cenu

Rozdíl mezi rotavátorem a kultivátorem

Společným znakem těchto kypřičů půdy je to, že oba kypří a kultivují půdu. Používají proto nože, které se otáčí rychlostí zhruba 100-160 ot./min. Odlišují se od sebe však způsobem, kterým kultivaci půdy provádějí. Díky rozrušení zeminy se do půdy dostane potřebný vzduch a kromě toho tyto stroje umožňují i promísení s hnojivy, kompostem a podobně.

Půda se většinou prokypřuje na jaře před sadbou a na podzim po orání. Pokud máte půdu pravidelně obdělávanou, není třeba ji orat, postačí jen prokypření.

  

Rotavátory

Jsou levnější a jednodušší. Vyznačují se rotujícími hvězdicemi, které půdu dokážou prokypřit do hloubky 15 cm a zároveň celý stroj pohání pomalu kupředu. Jsou vhodné pro rozmělňování povrchové vrstvy půdy, drnů a dobře se s nimi „zaorává“ hnojivo, rašelina nebo mulč. Nedokážou však půdu zorat do hloubky, plevel nerozemelou, ale vytáhnout na povrch, takže jej budete muset ručně sebrat nebo vyhrabat hráběmi.

 • na menší pozemky
 • na povrchovou úpravu
 • zvládnou rozmělnit drny
 • vhodné pro zapravení hnojiva
 • půdu nezorají do hloubky
 • půdu nedokážou obrátit
 • plevel pouze vytáhnou na povrch

Kultivátory

Kultivátory jsou výkonnější stroje. Poznáte je podle ocelových kol nebo kol opatřenými pneumatikami. Kola táhnou sestavu radliček, které dokážu půdu zorat do hloubky, nakypřují mezi řádky. Kultivátorem můžete vyorávat plodiny a skvěle zvládne i předseťovou přípravu.

Výkonnější přístroje mohou být multifunkční, zvládnou obstarat celou zahradu. Dražší modely mohou mít i přídavné adaptéry na pluh, na tažení smyků, bran, hrobkovacích radlic a válců. V létě zase oceníte možnost udělat z kultivátoru bubnovou sekačku nebo obracečku sena. Během zimy je možné ho přetvořit na sněhovou frézu. Za některé můžete dokonce připojit i vozík.

 • multifunkční
 • na větší zahrady
 • orají do hloubky
 • možnost vícero nástavců
 • vyorávání plodin
 • dražší
 • větší hmotnost
 • náročnější na manipulaci

Dobrá rada: Při výběru ať už kultivátoru nebo rotavátoru se držte nejen parametrů, ale také renomé výrobce. Zajímejte se třeba o to, jaký servis vám dokáže poskytnout i po záruční době. Rozhodně se vyhýbejte neznámým čínským značkám. Při pořizování se nebojte zainvestovat. Přístroj vám to vrátí nejen kvalitou odvedené práce, ale také dlouhou životností.

Jak vybrat nejlepší kultivátor?

Provedeme vás celým procesem výběru stroje na rytí půdy na zahradě. Pojďme od úplného začátku:

Jaký typ pohonu? Elektrický, nebo benzínový kultivátor?

Motorové kultivátory se rozdělují podle zdroje energie na elektrické nebo benzínové (spalovací). Typ pohonu jednoznačně vyberte podle velikosti obdělávané plochy. Dále zohledněte četnost používání, kvalitu půdy a hloubku, do které budete chtít orat.

Elektrický kultivátor

Pro elektrický kultivátor se rozhodněte v případě, že chcete obdělávat menší pozemek nebo záhony s kvalitní a lehkou půdou. Tento typ kultivátoru je lehčí, takže s ním mohou pracovat i ženy.

Právě kvůli nízké hmotnosti není vhodný pro úpravu těžké půdy, má totiž tendenci z ní vyskakovat ven, takže byste si při této práci velmi nadřeli. Také se s ním nepouštějte do úpravy neobdělaných a kamenitých ploch. Pro elektrický kultivátor nebo rotavátor se rozhodněte v případě, že budete orat jen pravidelně obdělávané zeleninové a květinové záhony.

 • méně náročný na údržbu
 • nižší hmotnost
 • snadný na ovládání
 • vhodný pro úpravu menších a pravidelně obdělávaných pozemků
 • ekologický provoz
 • nehodí se pro úpravu těžké a kamenité půdy
 • je závislý na zdroji energie
 • nižší výkon

Benzínový kultivátor nebo rotavátor

Díky spalovacímu benzínovému motoru jsou kultivátory nezávislé na přítomnosti zdroje elektrické energie. Není proto problém s jejich využíváním i na odlehlejších pozemcích, výhodou je také větší výkon. Menší nevýhodou může být nutnost pravidelné údržby, seřizování a pravidelná výměna či doplňování provozních tekutin.

Ve spalovacích strojích se používají buď dvoutaktní, nebo čtyřtaktní motory s objemem do 200 ccm a výkonem od 4 do 6 HP (koňské síly). Díky většímu výkonu můžete využívat více nožů s větším průměrem, takže pracovní záběr i hloubka bude větší než u elektrických kultivátorů či rotavátorů.

S výkonnějším motorem roste také celková hmotnost stroje. Obecně jsou benzínové kultivátory těžší než kultivátory elektrické, takže dokážou lépe zpracovat půdu, při práci jsou stabilnější a hodí se i pro obdělávání větší plochy. Větší váha se však projevuje i na těžší manipulaci se strojem. Proto je součástí vybavení ostruha, která slouží jako brzda a zároveň s jejím nastavením délky jí můžete regulovat hloubku orby a kvalitu zpracování zeminy.

 • vhodnější pro úpravu větších ploch
 • poradí si i se špatnou kvalitou půdy
 • není závislý na přívodu elektrické energie
 • vysoký výkon
 • díky vyšší hmotnosti dobře sedí v půdě
 • pravidelné údržby
 • složitější na obsluhu
 • vyšší pořizovací cena
 • hlučnost

Třída kultivátoru: hobby nebo profesionální

Třída kultivátoru odpovídá tomu, jak často ho budete využívat. Pro běžného zahrádkáře, který půdu obdělává jen několikrát ročně, bude plně dostačující hobby varianta. Pokud však půdu obděláváte často a potřebujete dobrý výkon, je pro vás vhodnou variantou kultivátor profesionální.

Hobby kultivátor

I z hlediska konstrukce jsou tyto stroje předurčeny k pravidelnému obdělávání zeminy jen několikrát do roka. Jsou vhodné pro úpravu zeleninových a květinových záhonů, pro úpravu záhonů v zahrádkářských koloniích i kolem rodinného domu. U kvalitního hobby kultivátoru se můžete spolehnout na životnost po dlouhou řadu let. Využijete jej nejen na jaře, ale i během sezóny pro přípravu záhonů na setí a na podzim pro zapravení kompostu do hlíny.

Profesionální kultivátor

S profesionálními stroji si můžete vrhnout do časté úpravy i kamenité, neobdělané a nekvalitní půdy. Mají často několikanásobně předimenzované díly, a to včetně motoru. Většina profesionálních zemědělců však v případě pravidelného obdělávání pole, které vyžaduje dlouhodobou práci, volí raději multifunkční stavebnicové systémy, ze kterých je možné díky přídavným komponentům udělat i bubnovou sekačku, frézu na sníh a podobně.

Důležité parametry

Pokud nevíte podle čeho vybrat kultivátor, zaměřte se na důležité parametry, které mají vliv na celkovou práci přístroje. Mezi základní parametry patří pracovní záběr, průměr nožů a výkon.

Pracovní záběr označuje šířku, kterou nože dokážou zpracovat. Podle průměru nožů dokážete určit, do jaké hloubky je schopen stroj půdu prokypřit. Výběr pracovního záběru se tedy bude odvíjet od toho jak velký je záhon nebo pole, které chcete obdělávat. Průměr nožů vybírejte v závislosti na tom, co budou potřebovat plodiny, které se chystáte pěstovat. Výkon odpovídá práci, ke které je stroj určen a také se odvíjí od typu použitých nožů.

Malý elektrický kultivátor

Nejčastěji bývají osazeny 4 kultivačními noži. Pracovní záběr se pohybuje od 30 do 40 cm. Jsou vhodné pro zvelebování menších ploch, kde potřebujete půdu poměrně přesně prokypřit. Průměr nožů se pohybuje od 18 do 25 cm, takže s nimi dobře obděláte květinové záhony nebo záhony s drobnými plodinami.

U malých strojů pro obdělávání lehké zeminy a s pracovním záběrem 40 cm a průměrem nožů 20 cm bude stačit výkon 1 000 W.

Běžné hobby kultivátory

Nejčastěji mají 6-7 sad nožů a pracovní záběr se pohybuje v rozmezí 35-80 cm. Některé lepší modely umožňují i změnu pracovního záběru, který upravíte přidáním nebo odebráním nožů. Hodí se tedy pro práci na malých záhonech, které potřebují přesnější obdělání, ale je možné s nimi obdělávat i větší záhony, protože při větší šířce budete mít práci rychleji hotovou. Největší šířku je však nejlepší používat jen pro obdělávání lehké půdy. Průměr nožů se pohybuje v rozmezí 35-40 cm, takže odpovídá požadavkům i náročnějších plodin.

Stroje se spalovacími motory by měly mít výkon od 4 HP a větší. Pokud pracovní záběr přesahuje 70 cm, je potřeba, aby výkon motoru odpovídal průměru nožů a šířce záběru. Můžete se tedy setkat s výkonem 5,5 HP i 6,5 HP. Nezapomeňte však, že čím výkonnější motor si vyberete, tím těžší váš stroj bude. To odpovídá i jeho namáhavější obsluze.

Konstrukce kultivátoru

Použité materiály

U konstrukce stroje si všímejte toho, jaké materiály byly použity pro jeho výrobu. Dnes již najdete téměř u jakéhokoliv stroje plastové části. Plast nemusí být nutně známkou nekvalitního zpracování. Záleží ovšem na tom, v jaké části je použitý a jaká je jeho kvalita. Pokud je snadné ho zlomit rukou, moc parády zřejmě nenadělá. Pokud je však pevný a použitý na nezatěžované části a kryty stroje, může vám velmi usnadnit údržbu. Navíc je odolný proti korozi a je lehký.

Nože

Hřídele nožů a samotné nože musí být vyrobeny jen z kvalitní nebo kalené oceli. Tloušťka oceli musí odpovídat výkonu stroje. Nože se při práci velmi rychle obrušují a v případě nekvalitního materiálu by docházelo k jeho rychlému úbytku, ztenčování nože a ztrátě ostří. To vede k horšímu pronikání do půdy.

Dobrá rada: O kvalitě použitého materiálu pro výrobu nožů vám hodně napoví cena. Za kvalitu si totiž připlatíte.

Na nožích by neměly chybět odolné kryty, které vás ochrání před odlétávajícími kameny. Pokud stroj umožňuje měnit šířku pracovního záběru, mělo by být možné změnit i šířku krytů na nože.

Kvalita půdy určuje pro jaký typ kypřících nožů se rozhodnout. V případě, že bude pracovat na půdě, která je lehká a písčitá, vybírejte stroje s pravoúhle zakřivenými noži. Díky tomu nedojde k tak snadnému zahrabání stroje. Při práci na jiném typu půdy volte kypřící hvězdice s kopinatými noži. Ty lépe pronikají do půdy, a to až do hloubky 20 cm.

Bezpečné spouštění

Spuštění kultivátoru by mělo být zabezpečeno pojistkou. U elektrických variant je většinou nutné současné stisknutí tlačítka společně se spouštěcí pákou. Jinak nedojde k sepnutí spínače. Stroje s motorem mají páku spojky zabezpečenou pojistkou. Nemůže tedy dojít k náhodnému spuštění nožů.

Kola

Kvalitní kola jsou při práci velmi důležitá. Mohou vám ji totiž poměrně dost usnadnit. Pokud máte lehký elektrický kultivátor do 10 kg, kola nebudou potřeba. V případě, že jste hrdým majitelem výkonného stroje s váhou dosahující 20 kg, nadřeli byste se během práce doslova jako „kůň“. V tomto případě jsou kola nezbytností. Pokud si pořídíte stroj s koly, zaměřte se na to, aby bylo jejich použití co nejvíce jednoduché, rozhodně by vás při práci zdržovalo složité nastavování a šroubování. V případě, že budete přejíždět mezi několika záhony, složité montování kol by vás od práce jen zdržovalo.

Ocelový trn a jeho uchycení

Ocelový trn, který se také označuje jako ostruha, je doménou spíše větších a výkonnějších strojů. Elektrické kultivátory s menším výkonem se bez něj v pohodě obejdou. U silnějších strojů slouží trn jako brzda, kterou se určuje rychlost pojezdu i hloubka zpracování zeminy. Protože musí trn odolávat velké síle, mělo by i jeho uchycení být dostatečně pevné a kvalitně zpracované.

Madlo, řídítka

Madlo nebo řídítka by vám dobře měla sedět v ruce, měla by být hodně odolná a ovládací prvky kolem by měly být snadno dostupné. Určitě oceníte, pokud bude rukojeť výškově nastavitelná a uložení řídítek dostatečně tuhé.

Motor kultivátoru

Jak už jsme napsali výše, výkon motoru by měl odpovídat velikosti a náročnosti půdy. Nezapomeňte také na to, že pokud budete pracovat v prašném prostředí, měl by být motor opatřen kvalitním prachovým filtrem a všechny pohyblivé části by měly být uschovány za kvalitními a odolnými kryty. Zamezíte tak nejen úrazům, ale také poškození motoru.

Převodovka hřídele nožů

Převodovka se pohybuje společně s noži v obdělávané půdě, takže hrozí její poškození odlétávajícími kameny. Je proto nutné, aby byla schovaná ve kvalitní kovové skříni. U některých typů kultivátorů se můžete setkat s ocelovým štítem, který slouží jako ochrana navíc pro kovovou skříň spojky.

Převodovka

Převodovka je u každého typu kultivátoru řešená jinak. Minikultivátory, které mají objem motoru do 50 cm3, disponují šnekovou převodovkou. Hobby kultivátory s objemem motoru 50-200 cm3 mají spojku řešenou klínovými řemeny. Profi kultivátory mající objem motoru nad 200 cm3 mají odstředivou spojku a většinou vícerychlostní převody se šnekem a koly. Odstředivá a šneková spojka patří mezi nejodolnější a nejspolehlivější převodovky. U klínových řetězů je příjemná nižší pořizovací cena, ale nevýhodou je možné přetržení kvůli zátěži.

Rozdělení rotavátorů a kultivátorů podle způsobu využití

Zahradní rotavátory a kultivátory můžeme rozdělit podle toho, jak multifunkčně se dají využít. Podle toho mohou být tedy jednoúčelové a víceúčelové  se slabším či silnějším motorem.

Jednoúčelový minikultivátor se slabším motorem

Jeho motor má objem do 35 ccm. Je vhodný pro obdělávání půdy na menších záhonech nebo i ve sklenících. Šířka pracovního záběru je do 30 cm. Využijete je při pletí záhonů při přípravě na sadbu květin a menších rostlin. Motor v této kategorii je většinou čtyřtaktní. Cena kvalitního kultivátoru se pohybují kolem 15 000 Kč.

Malý víceúčelový kultivátor se čtyřtaktním motorem

Jedná se o malou stavebnici, která má objem motoru 50 ccm a výkon do 2,5 HP. Stavebnice znamená, že stroj nabízí více přídavných zařízení. Kromě nástavců pro úpravu půdy může disponovat i nástavcem pro péči o trávník. V tomto případě se promění na kultivátor na trávník (můžete s ním provádět vertikutaci – provzdušňování půdy, vyhrabávání stařiny – zaschlé trsy staré trávy nebo zařezávání okrajů trávníku). Disponuje malou šnekovou převodovkou a jednoduchou odstředivou spojkou. Nástavce se snadno vyměňují díky rychloupínacím kolíčkům nebo závlačkám.

Šíře záběru může dosáhnout až 45 cm, mají nízkou hmotnost v rozmezí od 12 do 15 kg a snadno se ovládají, takže s nimi mohou pracovat i ženy. Cena se pohybuje od 18 do 20 000 Kč.

Jednoúčelový kultivátor se silnějším motorem

Objem motoru u tohoto typu kultivátoru je od 135 do 160 ccm, výkon se pohybuje v rozmezí 3,5 – 4,5 HP a šíře záběru může dosahovat až 60 cm.

Je pro ně charakteristická jednoduchá celoplechová konstrukce s prvky, které jsou nenáročné na výrobní technologii. Zpravidla jsou jednorychlostní, rozvodovku od motoru pohání klínový řemen nebo řetěz. Nemají zpáteční chod, což komplikuje manipulaci a celkově vaši práci. Jsou vhodné pro lehčí kypření půdy. Nehodí se pro kultivaci trávníků, protože jsou pro ně příliš těžké, ale nejsou vhodné ani pro víceúčelové nasazení, protože na to jsou příliš slabé a jednoduché z hlediska konstrukce.

Tento typ kultivátoru však mezi zahrádkáři patří k těm nejvyhledávanějším, a to kvůli poměru výkon a cena, která je poměrně nízká. Stroj je k sehnání za 7 000 Kč až 15 000 Kč.

Malé stavebnicové systémy s účelněji využitým rozvodem hnací síly

Tento kultivátor není žádný drobek. Jeho motor má výkon 5,5 HP a šíře pracovního záběru dosahuje až 70 cm. Najdete u něj několika stupňovou převodovku a také zpátečku, kvůli tomu se poměrně snadno ovládá. Kypřící nože je možné vyměnit za kola a k tažné jednotce připojit další příslušenství pro úpravu půdy. Mezi toto příslušenství se řadí:

 • jednostranný pluh,
 • vyorávací radlice,
 • zahrnovací (hrobkovací) radlice,
 • kombinátor (díky němu můžete provádět více úprav zeminy naráz),
 • hřebenové brány,
 • smyk (slouží k rovnání povrchů, při kterém zároveň drobí hroudy a ničí povrchový plevel),
 • vozík a podobně.

Je možné jím pohánět i bubnové sekačky trávy nebo zametací kartáče. Jejich cena se však již pohybuje kolem 20 000 Kč až 25 000 Kč.

Velké stavebnicové systémy

Základem velkých stavebnicových systémů je jednoosý traktor, který má vysoký výkon, takže umožňuje i přepravu nákladů na vozíku, sečení trávní nebo odklízení sněhu. Kola je možné vyměnit za kypřící násadu a zemi kultivovat do šířky až 110 cm. K traktoru je možné napojit i další nesené nářadí, které zahrnuje třeba shrnovací radlici, transportní vozík a další adaptéry. Ceny těchto výkonných kultivátorů začínají na 25 000 Kč.

Malotraktor využívá různé nástavce, takže je možné z něj udělat i kultivátor. Pohon provádí spalovací motor, který má horizontální nebo vertikální konstrukci, o přenos síly se stará odstředivá rozběhová spojka nebo klínový řemen. Malotraktory, které využívají pro převod z motoru na převodovky klínové řemeny, nejsou vhodné pro časté práce s rotavátorem nebo obracecím pluhem. Jedná se o velkou zátěž, kterou řemen nemusí unést.

Ruční kultivátory

Zahradnické ruční kultivátory nepotřebují ke svému fungování motor. Potřebují pouze „pohon“ lidskou silou. Jedná se o malé kultivátory, které nejčastěji slouží pro zbavování se plevele na velmi malých plochách, jako jsou truhlíky, skleníky nebo záhonky.

Správné použití kultivátoru

Větší a výkonnější kultivátory jsou opatřeny radličkou neboli ostruhou. Všímejte si, zda je stroj dobře vyvážený a jak se vyvážení dá upravit. Radlici při práci zatlačte do země, díky ní dojde k přibrzdění a nože bude mít dostatečný čas půdu dobře rozrušit. Poté radličku vytáhněte, nechte stroj popojet a radlici znovu přitlačte do země. Tento postup opakujte na celé obdělávané ploše. Na menších kultivátorech je radlice přidělaná napevno, u větších je možné si výšku radlice, a tím i hloubku orby, nastavit.

Pro snazší ovládání stroje nasaďte jen tři levé a tři pravé hvězdice. Šíře záběru se sice zmenší jen na 80 cm, ale se strojem se vám bude na konci řádku lépe otáčet.

Při nasazování hvězdic je nezapomeňte na obou stranách rozvodovky umístit stejně, to znamená zrcadlově převráceně. Pokud toto neuděláte, bude se vám se strojem mnohem hůř pracovat. Stroj se bude stáčet na stranu a vy budete muset vynaložit velké úsilí na to, abyste ho posunuli vpřed.

Pro dokonalé prokypření je potřeba půdu kultivátorem projet nejméně dvakrát či třikrát. Pokud můžete, veďte po sobě následující přejezdy křížem.

V případě, že kultivujete zaplevelenou půdu, rozsekejte dlouhé plevele mlučovačem nebo křovinořezem. Pokud by se namotal do hvězdic, ztížíte si tím práci, protože se nože nebudou správně otáčet a vy plevel budete muset ručně odstraňovat. Tomu předchází vypnutí přístroje a to už vás může od práce dost zdržovat. Pro pletí se proto hodí spíše minikultivátory.

Optimální podmínky pro použití zahradního kultivátoru

Na práci s kultivátorem se nemalou částí podílí také vlhkost země. Rozhodně nikdy nepracujte v půdě rozmáčené, přemokřené nebo ihned po dešti. Dojde totiž k rychlému obalení nožů bahnem. Tím pádem stroj nepracuje správně, lépe řečeno přestává pracovat, protože není schopný se do země řádně zahloubit. Nože tedy kloužou jen po povrchu. Při práci v mokré půdě se také tvoří velké hroudy, které se po uschnutí obtížně rozbíjejí.

Dobrá rada: Správnou vlhkost půdy poznáte tak, že v dlani silně zmáčknete hlínu a volně ji pustíte na zem. Hrudka, která vznikla stisknutím v dlani, by se měla rozpadnout. Pokud je půda příliš vlhká, hrudka se nerozpadne. Příliš suchá hlína zase nevytvoří požadovanou hrudku.

Pokud není jiná možnost a vy musíte pracovat v přeschlé či velmi ztvrdlé zemi, je dobré stroj zatížit závažím, které pomůže nožům lépe pronikat do zeminy.

Bezpečnost práce

Práce s kultivátorem není žádná legrace. Myslete na to, že motor, kterým je poháněný má určitou sílu a rotující nože jsou ostré.

Bezpečnost práce mají na starosti nejen ochranné kryty, kterými by měl být stroj vybaven, ale také nejrůznější spínače a kombinace stisků, která vám umožní/neumožní zprovoznění kultivátoru. I přesto je však nezbytné, abyste svoje zdraví chránili i sami. Před začátkem práce nezapomeňte zkontrolovat nože, zda jsou pevně utažené a zda ochranné prvky dobře drží a nejsou uvolněné.

Rozhodně doporučujeme při práci nosit kvalitní obuv, která vás ochrání před odskočeným kamenem. V případě, že pracujete s elektrickým kultivátorem, držte přívodní šňůru tak daleko, aby nemohlo dojít k jejímu přeseknutí. Velký pozor dávejte i na to, aby se do nožů nemohlo nic namotat, případě aby se na zemi nepovalovalo nic, co by se mohlo odmrštit. Ze záhonu tedy odstraňte veškeré nářadí, ale také části oblečení. Ze stroje rozhodně NIKDY neodstraňuje bezpečnostní kryty.

V případě, že během práce ucítíte nezvyklý zápach, uslyšíte nezvyklé zvuky nebo pocítíte nezvyklé vibrace, stroj vypněte a nechte zkontrolovat v odborném servisu. U spalovacích motorů pravidelně kontrolujte stav provozních kapalin. U spalovacích i elektrických motorů je nutné, aby byly čisté a odvětrávací otvory a prachové filtry průchodné. Jinak by mohlo dojít k přehřátí stroje a k jeho nenávratnému poškození.

Pokud se rozhodnete pro jakoukoliv opravu nebo úpravu nastavení, vždy vypněte motor a v případě elektrického kultivátoru jej odpojte ze sítě. Před zakládáním nového záhonku nebo pole se přesvědčte, že v zemi nevedou žádné neodborně položené kabely nebo trubky.

Při práci používejte bezpečnostní vypínač, který je známý také pod názvem mrtvý muž. Ten zabrání tomu, abyste nad strojem v případě pádu a podobně ztratili kontrolu. Díky němu se stroj zastaví a nebude škodit.

Pokud máš váš kultivátor zpátečku, doporučujeme si couvání s ním vyzkoušet ještě před tím, než půjdete do „ostré“ akce. Vždy se přesvědčte, že za sebou máte dostatek místa, aby byl tento manévr co nejbezpečnější. Při nešetrném přidání plynu totiž může dojít k vzepnutí stroje, který na vás začne najíždět, což může vést ke snadné ztrátě kontroly. Pokud se toto stane, nesnažte se stroj přetlačit, spíše ustupte a uberte plyn.

Jak pečovat o pěstěný trávník

Aby byl váš trávník v perfektní kondici, je potřeba mu věnovat pravidelnou péči. Pokud nevíte, který měsíc se má kultivátorem dělat trávník, je snadnější si zapamatovat, že vertikutace (provzdušnění) se provádí dvakrát ročně – na jaře a na podzim a pročesávání se provádí 2x-3x za sezonu.

Vertikutace trávník nejen provzdušní, ale umožní také lepší přívod vody a živin ke kořenům. Speciální rotující nože travní drn proříznou jen do hloubky 2-3 mm. Řezem se zároveň odstraňuje i travní plst a mech, dojde i k omezení růstu dvouděložných plevelů. Váš trávník se omladí a zhoustne.

Pro pročesávání se používají rotující drátěné hroty, které z trávníku odstraňují odumřelé části, čímž porostu odlehčují, čistí ho a chrání před chorobami.

Pro zařezávání okrajů se používá ostrý rotující disk, který odřízne drn na okrajích trávníku. Díky tomu vytvoří přesný předěl mezi trávníkem a záhonem, cestičkami atd.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 68 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

1 komentář
 1. Díky moc za informace. Momentálně se mi hodí. Zdědil jsem zemědělství a teď potřebuji nakoupit zemědělskou techniku.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo