Jak vybrat lopatu?

Potřebujete si koupit novou lopatu? Ať už sháníte jakýkoliv typ lopaty za jakýmkoliv účelem, máme pro vás rady a tipy, čím se řídit při nákupu lopaty a podle jakých kritérií jí vybírat. Lopata je nástrojem, jenž se vyrábí v celé řadě různých provedení a pro spoustu činností. Nejčastěji se s lopatami můžeme setkat při práci na zahradě, dále pak při stavebních pracích nebo údržbě okolí domu apod. Svoje využití naleznou během celého roku – například v zimě jsou hojně využívané lopaty určené k odhazování sněhu, na jaře se pak hodí třeba lopaty k přesouvání zeminy ze záhonků na zahrádce. Lopaty se dají zakoupit ve specializovaných kamenných obchodech, ve velkých hobbymarketech, ale i v internetových e-shopech, kde si je můžete v klidu vybrat z pohodlí vašeho domova. Pro snadnější volbu té správné lopaty pro vás máme i pět tipů na vysoce kvalitní a spolehlivé lopaty, které si lze snadno objednat přes internet.

Lopaty recenze a testy

Do testu nejlepších lopat jsme vybrali pět kvalitních lopat, které patří k nejlepším na trhu. Vybírali jsme je tak, aby mezi nimi byly zastoupeny jak levnější, tak i dražší kousky a abychom měli zastoupeny lopaty pro různé druhy činností. Níže se tak můžete podívat, jak si jednotlivé lopaty v našem testu vedly.

Fiskars 132403
Fiskars 1019602
Lopata Yato YT-86801
Lopata hliníková velká s násadou
Lopata M.A.T. srdcovka s násadou
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Výrobní materiályocel, plast, kalená bórová ocelbórová ocelkov, ocelhliník, bukové dřevodřevo
Typvíceúčelová lopatavíceúčelována písek a štěrkzahradnísrdcovka
Výška (cm)127123120130153,3
Hmotnost (kg)2, 1501, 2202,51,62
Hodnocení
celkem
94 %
94 %
93 %
89 %
84 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Jak vybrat lopatu?

Vybrat si vhodnou lopatu nemusí být vždy úplně snadné, zvláště pokud s tím ještě nemáte žádné zkušenosti. Ještě před nákupem je třeba si říct:

 • k čemu budete lopatu používat,
 • jaký materiál preferujete,
 • kolik jste do nákupu lopaty ochotní investovat peněz atd.

Určitě se vyplatí investovat do kvalitní, spolehlivé a odolné lopaty, která vám dlouho vydrží a je vyrobená z kvalitního materiálu. Užitečným pomocníkem při výběru také mohou být portály jako je třeba Heuréka, kde najdete žebříček nejoblíbenějších lopat na českém trhu a také recenze uživatelů, což vám umožní udělat si lepší obrázek a snadněji se rozhodnout.

Volbu lopaty je třeba přizpůsobit zejména tomu, k jakému účelu má sloužit. Lopaty se mohou používat na:

 • na přehazování písku či půdy
 • na odhazování sněhu v zimě
 • na zarovnání záhonů a sázení.

Pokud si nejste jisti, která lopata je pro vás ta pravá, určitě se vám vyplatí poradit se s odborníkem. Dobré je také spolehnout se na známé a prověřené značky lopat, u kterých se nemusíte bát, že by šlo o nějaké nekvalitní zboží. Ideální je každopádně koupit si lopatu přes internet – jen tam naleznete ty nejvýhodnější ceny a nebudete tak zbytečně přeplácet za stejný výrobek.

Typ násady

Vybrat si tu správnou lopatu můžete mimo jiné i podle typu její násady – jednak lze vybírat podle délky násady (nejkratší mají kolem 30 cm, naopak ty nejdelší dosahují délky až 150 cm). Dalším kritériem pro výběr může být i materiál násady – nejčastěji se jedná o dřevo, nicméně se setkat se můžeme i s násadami zhotovenými ze sklolaminátu nebo kovu – u nich ale musíte počítat s tím, že si za ně budete muset trochu připlatit. Některé násady jsou vybaveny také speciálním ergonomickým držadlem pro příjemnější uchopení a snadnější práci s lopatou.

Výběr lopaty podle jejího tvaru

Lopaty jde vybírat také podle jejich tvaru – rozlišujeme tak lopaty:

 • rovné,
 • špičaté nebo jejich kombinace,
 • dále pak úzké lopaty
 • a velké lopaty.

Rovné lopaty jsou vhodné především na přemísťování materiálů (např. hlíny, uhlí, písku, štěrku nebo kamení) a použít je lze i na čištění povrchu nebo výkopů. Oproti tomu špičaté lopaty se svým tvarem podobají rýči a hodí se zejména na kopání nebo řezání zeminy a jiných materiálů. Třetím typem je pak kombinace, kdy jsou vidět oba tvary – pod tento typ patří např. zahradní lopaty. Jejich výhodou je, že je lze použít jak k přemísťování, tak i ke kopání.

Výběr lopaty podle její ceny

Tak jako u téměř jakéhokoli zboží, tak i zde může být pro mnoho lidí důležitým kritériem při výběru jeho cena. U lopat je cenové rozpětí velmi široké – ty nejlevnější se dají pořídit už v ceně okolo 100 až 200 Kč, nečekejte ale žádnou super kvalitu. Za tu už si budete muset trochu připlatit, každopádně u lopat kolem 400 až 500 Kč už se dají sehnat slušné kousky. Pokud ale chcete skutečně špičkovou lopatu, která toho hodně vydrží a bude vám dlouho sloužit, pak vybírejte mezi modely v ceně okolo 1 000 Kč a více.

Prověření výrobci

V neposlední řadě lze lopaty vybírat také podle značky jejich výrobce. Určitě doporučujeme zbytečně nešetřit a vsadit na prověřené značky, u nichž máte jistotu kvality. Patří mezi ně např. výrobci Fiskars nebo Caterpillar, z těch dalších můžeme jmenovat například Xtline, Gerber, lopaty Hecht, Stihl nebo lopaty Gardena. Každá z těchto značek má něco do sebe, ale všechny mají společné, že patří mezi přední výrobce na trhu.

Typy lopat

S jakými typy lopat se na trhu můžete setkat, a k čemu se používají?

 • Lopata s násadou – lopaty s násadou jsou drtivá většina lopat. Násada je nejčastěji vyrobena ze dřeva, ty kvalitnější jsou pak vyrobeny ze speciálního materiálu, kterému se říká fiberglass a je vyrobený ze sklolaminátu. Tyto lopaty pak dále rozdělujeme například podle jejich tvaru, podle využití, podle materiálu atd.
 • Lopata srdcovka – jeden z nejčastějších druhů lopaty. Vyznačuje se tím, že její pracovní část má tvar srdce. Lopata srdcovka se běžně používá třeba při zahradních pracích, ve výkopech, na stavbách a řadě dalších činností.
 • Lopata na uhlí – lopaty určené na doplňování uhlí, ale některé i na vybírání popele. Jejich pracovní část má obvykle hranatý tvar, většinou čtvercový nebo obdélníkový. Lopaty na uhlí se vyrábějí z ocele, hliníku, plechu, prostě z pevných a odolných materiálů. Rukojeti mívají rovné nebo ve tvaru písmene D.
 • Turistická lopata – v tomto případě se jedná spíše o menší skládací lopaty, jež se dají použít i jinak, například jako motyka nebo jako pilka. Zároveň mohou mít ve své rukojeti zabudované další užitečné pomocníky, jako třeba křesadlo, otvírák nebo píšťalku.
 • Lavinová lopata – tento méně známý druh lopat je určený hlavně pro záchranáře – díky svojí speciální konstrukci jim totiž pomáhá při záchraně osob zasypaných sněhem. Obvykle jsou lavinové lopaty vybaveny ergonomicky tvarovaným madlem a mají teleskopickou rukojeť.
 • Vojenská lopata – menší typ lopaty, která patří do armádního nářadí. Dá se použít při celé řadě venkovních činností, třeba při hledání cenných kovů nebo při táboření. Můžeme se ale setkat i se speciálním typem těchto lopat, který má po stranách ozubené hrany a může díky tomu sloužit jako pilka. Pro výrobu některých modelů se používá vysoce kvalitní ocel nebo dural.
 • Lopata na sníh – lopaty určené na odhazování sněhu by se měly vybírat i podle držadla a materiálu. Držadlo lopaty na sníh by mělo být ergonomické, aby se dalo dobře držet a dobře se tak s lopatou pracovalo. Co se týká materiálu, tak ideálně sáhněte po polypropylénu nebo hliníku. Frekventovaný je také plast – pak je ale dobré, aby měl náběrák lopaty odolný kovový břit, jenž snadno zvládne zpracovat i zmrzlý sníh. V neposlední řadě je dobré tento druh lopaty vybírat i podle toho, jak velké množství sněhu budete shrnovat – pro menší stačí lopaty o šířce kolem 41 cm, naopak pro velké prostory se vyplatí investovat do širší lopaty s šířkou až 82 cm.

Materiály pro výrobu lopaty

Lopaty se vyrábí z různých materiálů, které z určité míry ovlivňují, pro jakou činnost se bude lopata hodit.

 • Dřevěná lopata – spousta lopat má násadu vyrobenou ze dřeva, je to jeden z nejběžnějších materiálů, které se pro jejich výrobu používají. Existují ale také lopaty, jež mají dřevěnou nejen samotnou násadu, ale také svoji pracovní část. Jedná se např. o lopaty určené k pečení pizzy, dřevěné lopaty na chleba, nebo třeba malé lopatky na koření. K výrobě se často používá bukové dřevo. V tomto případě se již nejedná o lopaty na venkovní použití, ale o lopaty do gastronomických provozů.
 • Hliníková lopata – zatímco násady jsou obvykle vyrobeny z již zmíněného dřeva, pracovní část se nejčastěji vyrábí z hliníku. Hliníkové lopaty se hodí především pro práci na zahradě, svoje využití ale najdou i při jiných činnostech, např. při úklidu, při přehazování štěrku nebo při různých stavebních pracích. K hlavním výhodám hliníku patří zejména jeho vysoká odolnost a nízká hmotnost. Hodí se ale spíše pro práci s lehčím materiálem – pro ty těžší už je lepší zvolit jiný typ lopaty.
 • Ocelová lopata – s tímto materiálem se můžete nejčastěji setkat u lopat, které jsou určené pro stavební práce. Ocelové lopaty jsou vysoce odolné a tak naleznou svoje uplatnění i při práci s těžšími materiály. Hodně ale záleží na konkrétním druhu – některé levnější jsou vyrobené pouze z tenké oceli, jež není tolik kvalitní. Naopak ty nejodolnější jsou zhotoveny z legované nebo kovové oceli. Mohou být poměrně těžké.
 • Plastová lopata – z plastu se vyrábějí zejména lopaty na odklízení sněhu, lopaty na úklid smetí a odpadků nebo malé dětské lopatky. Plastové lopaty jsou oproti ocelovým mnohem lehčí a proto je lze využít pouze pro výrobcem vybrané druhy činností, jinak by mohlo dojít k jejich poškození.

Přední výrobci lopat

S lopatou jaké značky neuděláte chybu?

 • Caterpillar – významná americká firma, založená již v roce 1925. Vyrábí zejména stroje pro těžební průmysl, bagry nebo buldozery, ale její portfolio produktů je širší a zahrnuje mimo jiné i vysoce kvalitní lopaty, rýče a krumpáče. Lopaty Caterpillar patří mezi absolutní špičku ve svojí kategorii, a pokud si některou z nich vyberete, stoprocentně neuděláte chybu.
 • Fiskars – přední výrobce potřeb pro zahradu a kuchyň nabízí velmi široké spektrum produktů, od dětských zahradních nástrojů, přes drobné nářadí, košťata, nástroje na odklízení sněhu, nože, nůžky na živý plot, sekery nebo zahradní nůžky až po lopaty a rýče. Lopaty Fiskars se vyrábějí v několika produktových řadách a jsou tak vhodné pro různé účely – ať už se jedná o drobné práce na zahradě nebo náročnější práci s hlínou. K nejžádanějším druhům lopat od této renomované značky patří např. lopata Fiskars Solid (ze základní řady pro všestranné použití), lopata Fiskars ergonomic nebo Fiskars lopata Xact velká (patří mezi prémiové nářadí pro náročnější zákazníky).
 • Xtline – významný dodavatel stavebních nástrojů a nářadí pro řemeslníky, nabízí spoustu výrobků pro dílnu, stavbu i zahradu. Kromě lopat vyrábí i rýče, hrábě nebo krumpáče.
 • Gerber – další přední značka lopat a lopatek, patří pod společnost Fiskars. Pod značkou Gerber najdeme např. skládací polní lopatky, rýče a řadu dalších kvalitních produktů.
 • Hecht – společnost zaměřená na produkty pro zahradu. V jejím širokém sortimentu jsou např. plastové sněhové lopaty nebo lopaty pro děti.
 • Stihl – známý německý výrobce zahradní techniky nabízí např. lopatky s obracákem.
 • Gardena – oblíbený výrobce zahradního nářadí, v nabídce má např. květinové přesazovací lopatky nebo univerzální lopaty.

Lopata Fiskars 132403

Parametry

Výrobní materiályocel, plast, kalená bórová ocel
Typvíceúčelová lopata
Výška127 cm
Hmotnost2, 150

Špičková lopata, jež patří mezi nejprodávanější modely na našem trhu. Jedná se o výrobek z produktové řady Fiskars Solid, který zaujme zejména svou odolnou konstrukcí. Tato lopata je víceúčelová, takže najde své uplatnění u různých činností, zejména pro práci s půdou. Díky tomu, že je ergonomicky tvarovaná, se s ní velmi dobře pracuje. K její výrobě byla použita vysoce odolná ocel (pro násadu), odolný plast (pro madlo) a kalená bórová ocel (pro pracovní část lopaty). Lopata má velké držadlo ve tvaru písmene D, které se dobře drží jak velkou, tak malou rukou a to i v rukavicích.

Je vhodná zejména pro nakládání štěrku, písku nebo betonu, případně jiného materiálu, jenž je v sypké podobě. Po dodání bude lopatu potřeba pravděpodobně nabrousit, může totiž dojít tupá. Její největší výhodou je, že je určená i pro hodně velkou zátěž, můžete ji bez problémů použít třeba i na stavbě. Naopak mírnou nevýhodou je její vyšší hmotnost. Její délka činí 127 cm, šířka 23,5 cm a hmotnost 2 150 g. Na e-shopech se dá sehnat za cenu od 390 Kč.

Zjistit cenu


Lopata M.A.T. srdcovka s násadou

Parametry

Výrobní materiálydřevo
Typsrdcovka
Výška153,3 cm
Hmotnost2 kg

Tato dřevěná lopata se hodí jak na práci na zahradě, tak i pro práci na chalupě, ale třeba i na stavbě. Tato lopata je zkrátka univerzálním pomocníkem, který se může hodit kdykoliv a kamkoliv. Jedná se o typ lopaty, kterému se pro její tvar říká srdcovka. Její pracovní část je v černé barvě. Jde o velmi kvalitní a spolehlivou lopatu, jejíž koupí rozhodně nesáhnete vedle. Dobře vám poslouží během celého roku a hodí se jak pro začátečníky, tak i pro zkušenější zahrádkáře nebo pracovníky. Hmotnost této lopaty jsou rovné dva kilogramy. Není vůbec drahá, seženete jí v rozmezí od 186 Kč po 219 Kč.

Zjistit cenu

Lopata hliníková velká s násadou

Parametry

Výrobní materiályhliník, bukové dřevo
Typzahradní
Výška130 cm
Hmotnost1,6 kg

V tomto případě se jedná o lehkou hliníkovou lopatu s násadou z kvalitního bukového dřeva. Lopata najde svoje uplatnění především na chalupě nebo na zahradě, hodí se hlavně pro manipulaci se sypkými materiály, mezi něž patří například písek, hlína, štěrk, cement a řada dalších.

Násada této lopaty má délku 130 cm, hmotnost dělá 1,6 kg. Jedná se o jednu z nejlehčích lopat v našem testu, což mohou kvitovat snad všichni, kteří s ní budou přehazovat třeba štěrk. Díky nízké hmotnosti se s ní nenadřou ani ženy. Pracovní část lopaty je vyrobená z kovu, konkrétně z hliníku. Hliník je oblíbený pro svoji nízkou hmotnost, což se ostatně podepíše na celkové nízké váze lopaty.

Vzhledem k tomu, že je tento materiál lehký, není vhodné jej příliš zatěžovat. Pro přehrazování stavební sutě asi nebude nejlepší volbou. Navíc podezřele levné a nekvalitní hliníky se mohou poměrně jednoduše zdeformovat. Využijete ji zejména při zahradních pracích nebo kydání hnoje. Jde o skutečně kvalitní výrobek, jenž ve své kategorii patří k těm nejlepším. Cenově vychází od 243 Kč do 404 Kč.

Zjistit cenu

Lopata Yato YT-86801

Parametry

Výrobní materiálykov, ocel
Typna písek a štěrk
Výška120 cm
Hmotnost2,5 kg

Tato kovová lopata pochází od značky Yato. Yato je čínská pobočka skupiny TOYA SA, která je kótovanou společností v Polsku. V jejím portfoliu najdete nejen ruční nástroje, ale také pomocníky pro opravy automobilů či stavebních nástrojů. Je však potřeba počítat s tím, že kvalita není úplně špičková, ale pro hobby a nenáročné kutily budou její výrobky dostačující.

Lopata má kovovou, ergonomicky provedenou rukojeť a části násady jsou pogumované, což umožňuje jednodušší manipulaci. Rukojeť má profil ve tvaru DY. Násada lopaty má délku 120 cm, šířka čepele je 23,5 cm, výška čepele 32 cm, hmotnost je 2,5 kg. Nevýhodou je určitě fakt, že lopata je hodně těžká, na to je potřeba při nákupu myslet. Je potřeba počítat s tím, že samotná lopata váží 2,5 kg plus hmotnost materiálu, který budete nabírat. Proto tento výrobek nemusí být nejvhodnější pro osoby subtilnější postavy. Její cena se na e-shopech pohybuje od 328 Kč až po 562 Kč.

Produkty značky Yato patří do střední třídy, takže pro nenáročného zákazníka jsou zcela postačující, naopak některým náročným zahrádkářům by vyhovovat nemusely. Obecně jsou určeny zejména pro ty, kteří preferují především nižší pořizovací cenu a jsou srozuměni s tím, že nedostanou nejšpičkovější výrobek na trhu. Hobby zahrádkářům by měl tento model vyhovovat.

Zjistit cenu

Lopata Fiskars 1019602

Parametry

Výrobní materiálybórová ocel
Typvíceúčelová
Výška123 cm
Hmotnost1, 220

Opravdu kvalitní a spolehlivá ocelová lopata, jejímž nákupem zaručeně neprohloupíte. Vzhledem k tomu, že je vyrobená z lehoučkého materiálu, mohou s ní snadno pracovat i děti a ženy. Její čepel je zhotovená z bórové oceli. Předností bórové oceli je odolnost proti oděru a deformaci. Tato ocel se díky obohacení o bór řadí k vysokopevnostním ocelím. Na lopatě potěší také ergonomicky tvarovaná násada se speciálně upraveným držadlem pro snížení namáhání rukou, zápěstí a zad. Délka této lopaty je 123 cm, šířka 24 cm a hmotnost 1 220 g. Hodí se hlavně na manipulaci se sypkými materiály, jakými jsou písek, hlína nebo sníh, využít ji ale můžete i k rozprostírání hnojiva nebo k přesouvání půdy. Velkým plusem je, že lopata velmi dobře padne do ruky. Cenově vychází na 619 Kč až 784 Kč.

Každá z hodnocených lopat je vyrobena z materiálů, které ji předurčují pro různé práce. Hliníkové lopaty jsou vhodnější pro práci se sypkými materiály, ocelové zvládnou přehazovat i těžší materiály. Vždy proto vybírejte podle toho, k čemu budete lopatu používat. Nezapomeňte se zaměřit na délku, jelikož některé lopaty jsou příliš krátké a nemusí vyhovovat lidem vyššího vzrůstu, jiné jsou zase příliš těžké a mohou komplikovat práci lidem subtilní postavy.

Zjistit cenu

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 13 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo