Jak vybrat správnou matraci

V posteli trávíte skoro třetinu svého života, proto je důležité vybrat si správně. Nejedná se o lehký úkol. Na trhu jsou stovky modelů, ze kterých si můžete vybrat. Snažte se vybrat matraci, ve které se budete cítit pohodlně, během spánku se budete méně převalovat a díky tomu budete opravdu odpočinutí a dobře vyspaní.

Jak vybrat matraci

Při výběru správné matrace zvažte zejména materiál, ze kterého je matrace vyrobena, vaše spací návyky a vaši hmotnost. Všechny faktory si rozebereme v našem návodu, jak vybrat správnou matraci. Při svém výběru jakou matraci koupit zvažte i fakt, že přestože vám matrace vydrží i desítky let, je rozumné ji nahradit novou, jakmile se výrazně změní vaše spací návyky.

Tvrdost matrace

U matrací se můžete setkat se čtyřmi stupni tvrdosti.

 • Tvrdost č.1nejměkčí matrace, převážně ze studené nebo líně pěny a matrace latexové
 • Tvrdost č.2měkčí matrace, často ze studené nebo líně pěny, PUR pěny a pružinové
 • Tvrdost č.3tvrdší matrace, pružinové nebo z PUR pěny doplněné o kokosové vlákno nebo RE pěnu
 • Tvrdost č.4nejtvrdší matrace, pružinové nebo z PUR pěny doplněné kokosový vláknem

Materiál matrace

Základní rozdělení je na pěnové a pružinové matrace. Nejde říct, že by jeden byl lepší než druhý. Každému vyhovuje něco jiného a je dobré vědět, jaké má daný typ přednosti, ať si můžete vybrat správně. Pokud se ráno vzbudíte a bolí vás záda, velice pravděpodobně máte nevhodnou matraci. Buď příliš měkkou, nebo příliš tvrdou. Můžete se setkat i s antidekubitními matracemi. Jedná se o speciální typ matrace proti proleženinám, který je vhodný pro lidi trvale upoutané na lůžko. Pro běžné spaní nejsou příliš vhodné.

Pěnové matrace

Můžou být vyrobeny z jedné nebo více vrstev pěny, těm se říká sendvičové matrace. Výhodou pěnových matrací je jejich pružnost. Ukládají se do lamelových roštů. Je více druhů pěn, ze kterých mohou být matrace vyrobeny.

Klasická PUR pěna

Polyuretanové matrace dobře kopírují tvar vašeho těla, jsou pevné a přitom vzdušné. Při správném výrobním postupu jsou absolutně zdravotně nezávadné a mají dobrou životnost.

Studená HR pěna

Matrace ze studené pěny mají podobné vlastnosti jako ty latexové, ale jsou tvrdší. Studená pěna je vyráběna za přítomnosti vody, ale není v ní obsažen formaldehyd, ani jiné zdraví škodlivé látky. Tato pěna má otevřenou strukturu buněk, snadno vyrovnává teplotní rozdíly a odvětrává nadbytečnou vlhkost, díky které výrazně omezují výskyt roztočů. Spolu s pratelným potahem na matrace získáte zdravý prostor pro váš spánek. Samozřejmostí je dlouhá životnost, ale je nutné se o matraci dobře starat. To znamená, že je potřeba ji pravidelně otáčet a občas vyvětrat na čerstvém vzduchu.

Latex

Latexové matrace jsou známy svojí schopností, dokonale kopírovat tvar lidského těla. Ani po mnoha letech používání se neproleží a vrací se do původního tvaru, pokud na nich nikdo neleží. Stejně jako matrace ze studené pěny jsou vzdušné, to má za následek snadné odvětrání vlhkosti. Pokud máte problémy se zády, latexové matrace mohou být tou nejlepší volbou. Pohybují se v pomyslném středu tvrdosti matrací.

Líná pěna

Matrace z líné pěny (někdy se jim také říká matrace z paměťové pěny) mají otevřenou buněčnou strukturu. To znamená, že miliony miniaturních buněk, ze kterých je matrace vytvořena, se pohybují okolo vašeho těla a při kontaktu s tělesným teplem poskytují tělu oporu, ale nejsou příliš tvrdé. To také představuje i největší nevýhodu těchto matrací, v letních vedrech se díky tomu stávají až příliš měkké a některé typy mohou vydávat nepříjemnou chemickou vůni.

Kokosová pěna

Kokosová pěna zvyšuje nosnost a tvrdost matrace. Většinou se přidává jako doplňkový materiál, ale jsou i matrace vyrobené pouze z kokosové pěny. Výhodou tohoto přírodního materiálu je dobré odvětrání, to u matrace s kokosovým vláknem oceníte hlavně v letních měsících, kdy se tělo hodně potí.

RE pěna

Re pěna je většinou při výrobě matrací použita jako doplňkový materiál. Má vysokou pevnost a tuhost.

Pružinové matrace

Pružinové matrace jsou tvořeny z bloku pružin, které jsou charakteristické vysokou pevností. Pružinové matrace jsou klasikou, která se vyrábí velmi dlouhou dobu a jejich nabídka na trhu je široká. Moderní pružinové matrace ale mají daleko ke starým rozvrzaným matracím, které můžete znát od svých babiček. Ty dnešní vydrží opravdu dlouhou dobu bez proležení a jejich nákupu se nemusíte obávat.

Klasické pružinové matrace (Bonnel pružina)

Pružinové matrace jsou vždy tvrdší než pěnové. Výrobci obvykle slibují životnost alespoň 15ti let, bez proležení matrace. Tento typ matrací doporučujeme hlavně pro lidi s vyšší nadváhou, dokáže totiž poskytnout dostatečně pevnou podporu.

Taštičkové pružiny

Taštičkové matrace mají oproti klasickým pružinovým matracím výrazně více pružin (až několik set), které jsou uloženy v ochranné „taštičce“. Tím dokáže kopírovat tvar lidského těla a přitom mají vysokou pevnost, která zabraňuje proležení matrace. Jsou vhodné jako ortopedické matrace pro vyšší váhové kategorie.

Styl spánku

Spíte na boku

Celá váha vašeho těla je rozložena na relativně malou plochu vašeho boku. V tom případě je vhodnou volbou některá z měkčích matrací, jako jsou matrace klasické PUR pěny nebo matrace z líné pěny.

Spíte na břiše

Většina lidí co spí na břiše, nemá ráda paměťovou pěnu, protože se do ní jako trošku propadnete. Jsou pro ně příjemnější tvrdší matrace.

Spíte na zádech

Můžete si vybrat z jakéhokoliv typu matrace, podle vašich preferencí. Nemusíte se vyhýbat tvrdším ani měkkým matracím.

Tipy pro výběr matrace

 • Pokud trpíte na alergie, tak jak pěnové matrace, tak i ty latexové jsou nejvhodnější volbou.
 • Pokud přesto preferujete pružinovou matraci, doplňte ji antialergickou přikrývkou.
 • Při každodenním užívání oceníte matraci se sundavacím potahem, který můžete vyprat/vyčistit.
 • Pro děti je vhodnější pevná matrace, kvůli správnému vývoji páteře a ve vyšším věku naopak oceníte spíše měkčí matraci pro klidný spánek.
 • Pro manželské postele jsou vhodnější dvě samostatné matrace než jedna velká. Každý z partnerů má obvykle jinou hmotnost a s velkou matrací se také špatně manipuluje.
 • Matrace je po své délce rozdělena do několika zón. Ty mají různou tvrdost, protože naše tělo tlačí na matraci nerovnoměrně. Největší tlak na matraci je ve středu (bederní oblasti), směrem ke krajům matrace slábne (hlava a nohy). Ty nejlepší matrace mají až 7 zón.
 • Můžete si dokoupit i podložku na matraci, rovněž nazývané jako „čabraka“ nebo chránič matrace. Slouží jako ochrana matrace, udrží ji déle čistou a svěží. Podložky na matraci jsou vybaveny gumou v každém rohu, díky které ji snadno připevníte na matraci.

Rozměry matrace

Běžně se matrace vyrábí v níže uvedených rozměrech, v případě atypické postele je možné nechat si vyrobit matraci na míru.

 • 120 x 60 (dětská matrace)
 • 140 x 70 (dětská matrace)
 • 160 x 70 (dětská matrace)
 • 180 x 80
 • 190 x 80
 • 190 x 90
 • 195 x 80
 • 195 x 85
 • 200 x 80
 • 200 x 85
 • 200 x 100
 • 200 x 110
 • 200 x 120
 • 200 x 160
 • 200 x 180
 • 200 x 200

Test matrací 2018

U recenzovaných matrací jsme se zaměřili na tyto vlastnosti:

 • Tvrdost – oficiální stupeň tvrdostí matrace vs. náš vlastní pocit z ležení na matraci
 • Klidné spaní – pokud se váš partner při spánku hodně hýbe a matrace tyto pohyby přenáší, pravděpodobně se moc dobře nevyspíte.
 • Pot – Lépe hodnotíme ty matrace, které pot nenasávaly do sebe a nezůstávaly příliš mokré.

Hodnocení probíhá jako známkování ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Dřevočal Lima

Tahle matrace, vyrobená z PUR pěny, je vhodná i pro vyšší váhové kategorie. Má dva stupně tvrdosti, z jedné strany matrace stupeň 3 a z druhé 4. Snímatelný potah je vkusný, snadno se pere a doplněn o výtažky z rostliny aloe vera, která má mít antibakteriální účinky. Díky své tvrdosti si skoro nevšimnete, že má partner neklidné spaní a hodně sebou hýbe. Matrace do sebe příliš nenasávala ani vlhkost z lidského těla a s radostí ji můžeme označit za našeho vítěze testu matrací.

Celkové hodnocení1,35
Tvrdost 3 a 4
Klidné spaní 1,2
Pot 1,5

Najít nejlevnější cenuPřečíst si hodnocení uživatelů

Tropico Enigma

Matrace vyrobená z HR pěny také nabízí tvrdost 3 a 4, podle použité strany matrace. Sundavací potah jde rozepnout a rozdělit na dvě poloviny. Je tedy menší a snáze se pere/suší. Zvlášť majitele předchozích pružinových matrací potěší, jak je tahle matrace lehká, díky tomu se s ní snadno manipuluje. Příjemným bonusem je, že matrace je 20 cm vysoká. Matrace dobře eliminuje neklidné spaní partnera a vy tak můžete v klidu spát. S potem z lidského těla si poradí dobře, ale předchozí matrace byla dle našeho názoru o malý kousek v tomto ohledu lepší.

Celkové hodnocení1,4
Tvrdost 3 a 4
Klidné spaní 1,2
Pot 1,6

Najít nejlevnější cenuPřečíst si hodnocení uživatelů

Dřevočal Malaga

První zástupce matrací s tzv. línou pěnou, která je zde v kombinaci s HR pěnou. I tato matrace nabízí dvě tvrdosti, v tomto případě se jedná o 2 a 3. U této matrace máme jednu obavu, určitě bychom ji nedoporučovali lidem nad 100 kg, protože se po proležení pomalu vrací do původního tvaru a po delším užívání máme obavy z proležení. Pohyb partnera u této matrace mírně pocítíte, ale to je daň za menší tvrdost. Za udržení vlhkosti musíme matraci naopak pochválit, v tomto ohledu je jedna z nejlepších.

Celkové hodnocení1,55
Tvrdost 2 a 3
Klidné spaní 1,8
Pot 1,3

Najít nejlevnější cenuPřečíst si hodnocení uživatelů

Tropico Šárka Top

Zástupce latexových matrací si nevedl vůbec špatně. Uváděná tvrdost číslo 3 nám přišla subjektivně spíše jako 2. Rozhodně je tato matrace určena lidem, kteří preferují spíše měkčí matrace. Těm ostatním doporučujeme podívat se jinde. Potah je, jak je u slušných matrací zvykem, sundatelný a můžete ho prát v pračce. Když sundáte potah, uvidíte, že matrace má v oblasti ramen malé otvory. Ty pravděpodobně zlepšují odpařovaní absorbovaných par. Spánku v této matraci v letních dnech se bát nemusíte.

Celkové hodnocení1,6
Tvrdost 3
Klidné spaní 1,7
Pot 1,5

Najít nejlevnější cenuPřečíst si hodnocení uživatelů

Materasso Klasik

Matrace vyrobená z kombinace paměťové pěny a RE pěny. Jde o dalšího zástupce tvrdších matrací. Popravdě se jedná o matraci, která nemá žádnou výraznou negativní vlastnost, ale v ničem ani nevyniká. Dá se koupit za zajímavou cenu, a pokud máte napjatý rozpočet. Jedná se o zajímavou volbu. Pokud vám nedělá problém trochu si připlatit, doporučujeme jiné alternativy.

Celkové hodnocení1,6
Tvrdost 3 a 4
Klidné spaní 1,6
Pot 1,6

Najít nejlevnější cenuPřečíst si hodnocení uživatelů

Pomohl vám náš test vybrat ten správný produkt? Chybí vám v nákupním rádci nebo testu nějaká informace? Chcete doplnit vaši zkušenost pro ostatní? Podělte se o svoje názory a připomínky v diskuzi pod článkem, pomůžete tak ostatním lidem, kteří vybírají.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 14 hodnocení

Kategorie:

3 komentáře
 1. Dobrý den mě osobně tento článek zaujal, děkuji za něj.

 2. Dobrý den Marku,

  matraci iMemory Silver používám cca půl roku. Používám pouze její měkčí stranu (oranžovou), přehazovat jsem ji nezkoušela, protože mi plně vyhovuje. Nemám jí co vytknout. Jediná drobná přípomínka je, že společnost Dormeo je poměrně aktivní ve své marketingové oblasti a protože jsem se při nákupu matrace stala členkou jejich klubu (tuším 15% sleva nebo něco takového), tak mi pravidelně do schránky chodí papírové letáky.

 3. Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký máte názor na oboustrannou matraci 4v1 iMemory Silver od firmy dormeo.

  Napište svou recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.