Jak vybrat mikrofon

Chystáte se vybavit domácí studio na nahrávání zpěvu nebo rovnou celé kapely? Pro začátek se neobejdete bez dvou základních mikrofonů: kondenzátorového a dynamického. Důležité je také vědět, jakou charakteristiku snímání zvuku by měly mít a svoji podstatnou roli hraje i správné umístění. Podrobně vám veškeré náležitosti spojené s výběrem mikrofonu představíme v následujícím článku a nezapomeneme ani test mikrofonů.

Recenze mikrofonů

Do našich recenzí jsme vybrali 5 nejoblíbenější mikrofonů, které se hodí jak na nahrávání ve studiu, tak na zvučení koncertů. Ovšem najdete zde i model, který je vhodný jen pro hraní online gamesek. Při testování jsme se zaměřili především na kvalitu zaznamenaného zvuku i na prostředí, ve kterém se mikrofon nejlépe uplatní. Přečtěte si, jak testování dopadlo.

Yenkee YMC 1020GY

TypKondenzátorový
Směr snímání zvukuvšesměrový
Frekvenční rozsah50-16000 Hz
Impendance≤ 2200 kΩ
PřipojeníJack 3,5 mm

Mikrofon Yenkee YMC 1020GY je možné k PC připojit pomocí klasického 3,5 mm Jacku a je vhodný výhradně k hraní online her, chatování, na videokonference a podobně. Kvalitní záznam zvuku s ním však neuděláte, ozvěny i zašumění jsou patrné i po úpravě zvuku.

S mikrofonem je dodávaný i stojan s protiskluzovými nožičkami, což je velmi praktické. Díky rozptylu mezi nožkami stojí mikrofon stabilně. Abyste po každém ukončeném chtaování nemuseli přístroj vytahovat ze zdířky PC, je možné ho vypnout pomocí tlačítka, které se nachází přímo na těle.

Mikrofon snímá všesměrově, což znamená, že zaznamenává vše, co se děje v okolí kolem vás. Pokud tedy hrajete třeba online gamesku a přijde vás máma nebo partnerka volat na oběd, vaši spoluhráči tuto informace spolehlivě uslyší také. Pokud budete natáčet youtube video bude kolem vás také slyšet každý zvuk.

Celkově je designově pěkný, ale jinak se jedná o velmi podřadný mikrofon, který je spíše nekvalitní stejně jako materiály, ze kterých je vyroben. Plusem mu zůstává dlouhá délka kabelu 1,8 m.

 • nízká pořizovací cena
 • délka kabelu
 • vypínat na těle
 • stojan v balení
 • nekvalitní provedení
 • velmi nekvalitní záznam zvuku
Zjistit cenu

SHURE SM 57

Typdynamický
Směr snímání zvukukardioidní
Frekvenční rozsah10-15000 Hz
Impendance310 Ω
Připojení3pinový XLR konektor

Shure SM 57 je dynamický mikrofon, který by neměl chybět v žádném studiu. Jedná se o instrumentální mikrofon, který je vhodný ke snímání intenzivních zdrojů zvuku, jako jsou kytarová komba, basové zesilovače, saxofony nebo bicí. Rozhodně vás nezklame při snímání kytary na živém vystoupení a skvělých výsledků dosáhnete i při snímání zvuku z bicích ve studiu. Díky jeho kovovému tělu je vysoce odolný, takže s ním můžete bez obav třeba cestovat.

Charakteristika snímání je ledvinová, což znamená, že se jedná o směrový mikrofon, který dobře bere zdroj zvuku, který je před ním, ale potlačuje ten, který přichází zezadu. Je možné ho použít nejen ve studiu, ale také pro živé zvučení. Díky pneumaticky zavěšené mikrofonní vložce se eliminuje manipulační hluk.

Shure je známý výrobce mikrofonů s dlouhou tradicí a dobrými výsledky své práce, proto není na místě mít obavu, jak bude mikrofon znít. Součástí balení je také úchytka na stojan a obal. Kabel je nutné přikoupit zvlášť. Jeho jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Ale za tu dostanete velmi kvalitní mikrofon.

 • zavedená značka
 • kvalitní provedení
 • vysoká odolnost
 • vhodné na snímání instrumentů i zpěvu
 • pro profesionály
 • vyšší pořizovací cena
Zjistit cenu

Behringer C-1U

TypKondenzátorový
Směr snímání zvukukardioidní
Frekvenční rozsah40-20000 Hz
Impendanceneuvedeno
PřipojeníUSB

Behringer C-1U je vhodný zejména pro záznam hlasu, takže jej ocení všichni youtubeři. Pro ně bude velkou výhodou, že se mikrofon k počítači nebo Macu připojuje pomocí USB. USB kabel je součástí balení, takže není potřeba jej dokupovat zvlášť. Mikrofon se chová jako samostatná zvuková karta, takže nejsou potřeba žádné další investice. Nedoporučili bychom ho profesionálům, ale pro amatéry je jako dělaný.

C-1U má velkou 16 mm membránu, díky které dokáže zaznamenat zvuk velmi „podrobně“. Navíc se jedná o kondenzační mikrofon, který je velmi citlivý. Charakteristika snímání zvuku je ledvinová, což znamená, že zaznamenává zdroj zvuku, který je před ním a potlačuje zvuk přicházející zezadu. Právě proto jej ocení všichni speakeři. Pokud s ním budete chtít zaznamenávat instrumenty, tak je nejvhodnější pro ty akustické.

Model kvůli USB připojení není možné připojit do mixážního pultu. Je lepší si k němu pořídit kvalitní stojan, protože váha mikrofonu se pohybuje kolem 0,5 kg. Z praktického hlediska by bylo fajn, kdyby měl mikrofon tlačítko pro vypnutí přímo na těle. Pokud chcete mikrofon vypnout, je nutné ho vypojit z PC. Zvuk je velmi kvalitní a přínosné je, že není potřeba instalovat žádný software pro mikrofon. Je vhodné si k němu dokoupit pop filter, který odstraní případné vyražené P a B.

 • kvalitní zvuk
 • USB kabel je součástí balení
 • velká membrána
 • zvuk zachytí detailně
 • vhodný hlavně pro audio
 • snadné použití i instalace přes USB
 • váha
 • vzhledem k váze a ceně by balení mohlo obsahovat i stojan
 • pro amatéry
Zjistit cenu

RODE SmartLav+

TypKondenzátorový
Směr snímání zvukuvšesměrový
Frekvenční rozsah60-18000 Hz
Impendance3000 Ω
PřipojeníJack 3,5 mm

Všesměrový kondenzátorový mikrofon RODE SmartLav+ patří do kategorie klopových mikrofonů, které se připevňují na oblečení. Je jako dělaný pro rozhovory. Součástí balení je pěnový pop filtr, který odstraňuje „hluky“ způsobené větrem, ale odfiltruje také vyražená písmena B, T a P, která mohou mít charakteristický „plivací“ zvuk.

Instalace mikrofonu na oblečení je snadná. K mikrofonu se dodává držáček se sponou na klopu. Kabel je zakončen klasickým 3,5 mm Jackem, díky kterému zařízení pohodlně připojíte do jakéhokoliv chytrého telefonu. Pro záznam zvuku je nutné si do vašeho telefonu nebo tabletu stáhnout aplikaci RODE Rec. Majitelé Apple zařízení za aplikaci zaplatí necelých 6 Euro, pro telefony s Androidem je bezplatná aplikace Easy Voice Recorder, jedná se o základní verzi. Rozšířená verze Pro je zpoplatněná. Pro záznam zvuku je však možné použít i aplikaci Rec Forge II.

Kvalita zaznamenaného zvuku je velmi dobrá, šum je jen nízký. Nastavení v aplikaci RODE může být pro laika z počátku trochu komplikované. Nesmíte zapomenout vytáhnout senzor snímání zvuku. Negativem je to, že mikrofon jde připojit jen k chytrým telefonům. Pro ostatní nahrávací zařízení je nutné si pořídit redukci na vstup. Mikrofon se hodí spíše pro dokumentární tvorbu, natáčení venku, kde dobře potlačuje ruchy nebo webcasty typu Youtube. Není příliš vhodný pro studiovou tvorbu ani pro studiové rozhovory, kde je výrazné ticho.

 • pro dokumentární tvorbu nebo youtube
 • dobrá kvalita zvuku při natáčení venku
 • pro smartphone
 • není vhodný pro studiovou tvorbu
 • kabel je kratší
 • nutná redukce při připojení na jiné nahrávadlo než telefon
Zjistit cenu

Rode NT-USB

TypKondenzátorový
Směr snímání zvukukardioidní
Frekvenční rozsah20-20000 Hz
Impendanceneuvedeno
PřipojeníUSB

Rode NT-USB je skutečně kvalitní mikrofon, který rozhodně ocení nejen youtubeři. Disponuje USB připojením, takže ho snadno připojíte do jakéhokoliv PC (jedná se o Plug&Play systém). Není potřeba instalovat žádný ovladač, jen mít program či aplikaci pro záznam zvuku. Součástí balení je i USB kabel.

Mikrofon se nehodí pro natáčení v exteriérech, protože je velmi citlivý a bere veškeré zvuky v blízkosti mikrofonu. Díky kardiodinímu snímání dobře bere hlas nebo zdroj zvuku, který je přímo před mikrofonem a potlačuje zadní zvuky. Ovšem stačí, abyste před mikrofonem upustili na stůl špendlík a i to bude slyšet. Dokáže tedy hlas zaznamenávat v celé svojí kráse, což oceníte především při studiovém nahrávání.

Pro exteriérové natáčení se nehodí, jak jsme již zmínili kvůli tomu, že je citlivý na každý zvuk, ale také kvůli tomu, že se v ruce docela pronese. Váží zhruba 0,5 kg, takže určitě oceníte, že bude stát na stole. Součástí balení je i stojan, který bychom však považovali spíše za provizorní řešení a pořídili si o něco stabilnější. Důležitější ovšem je, že mikrofon má stativový držák, takže je možné ho našroubovat třeba na klasický stativ. Společně s RODE NT-USB obdržíte i pop filtr, který zachytí zvýrazněné P, B, T a odstraní i nedostatky v podobě sykavek.

Na těle mikrofonu se nachází zdířka pro připojení sluchátek s 3,5 mm Jackem. Pomocí otočného voliče si můžete zvuk v sluchátkách upravovat. Druhý otočný volič slouží k ovládání podkresu, který může jet pod vaším projevem.

 • kvalitní výrobek
 • odolné kovové tělo
 • bohatá výbava
 • kvalitní zvukový záznam
 • vhodné pro studiové nahrávání
 • vyšší pořizovací cena
 • funguje jen po zapojení do PC
 • nehodí se pro exteriérové práce
Zjistit cenu

Jak mikrofon funguje

Mikrofon přeměňuje akustický signál na elektrický, který zpracovávají další zařízení. Zapisuje se do zvukové stopy v softwaru vašeho nahrávacího zařízení. Podle toho, jak kvalitní mikrofon si pořídíte, takovou kvalitu zvuku můžete očekávat. Před nákupem si promyslete, k čemu chcete a v budoucnu budete mikrofon používat a také kolik peněz jste do něj ochotni investovat.

Typy mikrofonů

Mikrofony se dělí podle principu snímání a podle snímací charakteristiky (snímací charakteristika je směr, ze kterého mikrofon snímá nejcitlivěji).

Principy snímání

Mikrofony, které neslouží pro studiové účely

Uhlíkový mikrofon

Patří k nejstarším mikrofonům a v současné době se s ním můžete setkat především v telefonní technice. Je schopen dodávat relativně silný signál v malém kmitočtovém rozsahu (200-4 000 Hz), což je však pro jeho účel plně dostačující.

Piezoelektrický mikrofon

Pro svou funkčnost využívá schopnost krystalů některých látek, které při mechanické deformaci poskytují elektrický signál. Kmitočtový rozsah tohoto mikrofonu je 60-10 000 Hz a má velké zkreslení. Nejčastěji se s tímto principem snímání zvuku setkáte u bezmembránových mikrofonů, které se využívají pro snímání zvuku pod vodou. Některé z nich mohou pracovat i v hloubce přes 1 000 m a snímají i v ultrazvukovém pásmu.

Elektromagentický mikrofon

Změny magnetického toku převádí na elektrický signál. Tento mikrofon nemá moc dobré elektroakustické vlastnosti. Kmitočtový rozsah je 300-5 000 Hz a znát ho můžete třeba ze sluchadel pro nedoslýchavé.

Mikrofony na domácí nahrávání

Dynamický mikrofon

Setkat se můžete i s pojmem elektrodynamický mikrofon. Jedná se o nejuniverzálnější mikrofon, který se hodí třeba pro živé ozvučování a pro snímání zblízka. Je možné je však použít i ve studiích. Jsou oblíbené pro svou velkou mechanickou odolnost, silný výstupní signál a snadnou konstrukci. Z hlediska kmitočtového rozsahu tento mikrofon končí na hranici 15 kHz.

Uvnitř dynamického mikrofonu se nachází membrána s magnetem. K magnetu je připojený tenký drátek, který na základě zvuku rozpohybuje membránu. Tyto mikrofony nepotřebují napájení ani příliš výkonný předzesilovač a dobře se vyrovnají s velkou hlasitostí. Stačí je jen připojit.

Jedná se o mikrofony, které svoje uplatnění najdou při snímání zpěvu, ale hodí se také pro nahrávání kytary a kytarových komb nebo jednotlivých bubnů. Obecně se hodí pro nahrávání agresivnějších zvuků.

Dynamiky jsou méně citlivé než kondenzátorové mikrofony, mají pomalejší odezvu, takže jsou méně detailnější a brilantnější. Mají úbytky na vysokých frekvencích, zvuk sice není nejdetailnější, ale je kultivovaný a zakulacený.

Do dynamických mikrofonů také spadá tzv. páskový (ribbon) mikrofon. Má vyrovnaný frekvenční rozsah (dobře bere zvuk na vysokých i nízkých frekvencích) a z hlediska kmitočtové charakteristiky přesahuje 20 kHz. Funguje podobně jako dynamický mikrofon, ale s tím rozdílem, že se místo membrány a cívky v okolí magnetu pohybuje tenký vodivý pásek. Je nejideálnější volbou pro snímání symfonické hudby, ale používají se i pro záznam hlasu. Díky příjemnému podání výšek je možné na ně zaznamenávat i housle.

Kondenzátorové mikrofony

Nazývají se také elektrostatické. Využijete je především pro detailní snímání zblízka, ale i ze vzdálenějšího zdroje. Uvnitř mikrofonu se nachází membrána, která je jednou z elektrod kondenzátoru a je rozechvívaná akustickými kmity, tedy zvukem. Za kondenzátorové mikrofony se označují i mikrofony elektretové, které při nízkých nákladech na výrobu dosahují tak vynikajících parametrů, že se velmi přibližují „pravým“ kondenzátorovým výrobkům.

Kondenzátorové mikrofony mají vlastní napájení a potřebují 48 V zdroj. Jedná se o tzv. phantomové napájení. Toto napájení dnes již najdeme téměř na všech mixážních pultech a je i součástí zvukových karet.

Kvůli slabému výstupu mají kondenzátorové mikrofony vnitřní zesilovač. Tyto mikrofony jsou velmi citlivé a svoje uplatnění najdou při snímání vokálů, ale také sólových akustických nástrojů, mezi které patří housle, saxofon, klarinet nebo piano.

Do kondenzátorových mikrofonů spadá i USB mikrofon. Díky USB rozhraní je ideální volbou pro všechny ty, kteří chtějí být při nahrávání flexibilní. Jedná se o studiový mikrofon, který lze snadno propojit s počítačem, takže můžete začít ihned nahrávat. Nepotřebujete zvukovou kartu, protože je zabudovaná v mikrofonu. USB mikrofony jsou oblíbené pro nahrávání podcastů, videí na youtube a další.

Dobrá rada: Pokud si doma zřizujete nahrávací studio, bude vám pro začátek rozhodně stačit dynamický a kondenzátorový mikrofon.

Charakteristika snímání zvuku

Snímání zvuku vám prozradí v jakém směru/úhlu a v jaké intenzitě mikrofon přijímá zvukový signál. Právě charakteristika snímání zvuku je důležitá už při výběru mikrofonu. Podle směrové charakteristiky si budete moc vybrat ten nejlepší mikrofon pro vaše nahrávání.

Všesměrový mikrofon

Jedná se o kulovou charakteristiku snímání, což znamená, že mikrofon zaznamenává zvuk ze všech směrů stejně a nemusí být tedy natočen ke zdroji zvuku. Snímá nejen zdroj zvuku, ale také jeho okolí. Nejčastěji se používá pro záznam zvuku větší skupiny lidí, na konferencích nebo pro snímání klasické hudby.

Kardioidní (ledvinová) charakteristika

Mikrofon s ledvinovou charakteristikou potlačuje zvuk přicházející zezadu. Soustředí se na zdroj zvuku, který je před ním. Tyto mikrofony jsou nejlepší na zpěv, protože potlačují zpětnou vazbu, ale hodí se také pro nahrávání mluveného slova. Ledvinová charakteristika se nejčastěji používá jak na pódiu, tak ve studiu.

Hyperkaridoidní charakteristika

Tento mikrofon snímá zvuk ještě více ze svého směru, ale částečně snímá i zezadu. Abyste dosáhli dobrých výsledků, je nutné ho natočit ke zdroji zvuku. Svoje využití najde především ve špatně akusticky řešených prostorách, takže dochází k co největšímu potlačení snímání okolí.

Úzce směrová charakteristika

Úzce směrový mikrofon se využívá především ve filmovém průmyslu. Příjem zvuku zezadu je výrazně potlačen ovšem za cenu zřetelného zhoršení frekvenční charakteristiky.

Osmičková charakteristika

Mikrofon snímá stejně zepředu i zezadu. Zvuk, který přichází z boku je nejvíce potlačený. Hodí se pro přijímání zvuku ze dvou zdrojů, kdy se mikrofon nachází mezi nimi. Používá se především při rozhovorech v rozhlasovém vysílání, kdy hovořící dvojice sedí proti sobě.

Velikost membrány

Mikrofony s velkou membránou mají nižší vlastní šum, takže nabízejí zvuk „vřelejší“ a „teplejší“. Zvuk z malé membrány je přesnější, rychlejší a brilantnější. Malomembránové mikrofony méně zabarvují zvuk, který přichází mimo osu. Velkomembránové mikrofony jsou směrovější, takže se na nich méně projeví špatná akustika prostoru.

S průměrem membrány souvisí také frekvenční charakteristika. Každý nástroj produkuje zvuk na určité frekvenci, takže budete potřebovat mikrofon, který tuto frekvenci dokáže dobře zaznamenat. Mikrofony, které mají větší membránu, jsou lepší pro basy, ale méně citlivé jsou k výškám. Mikrofony s malou membránou zase dobře zaznamenají vyšší tóny, které produkují housle, trubka nebo mandolína.

Obecně platí, že frekvenční charakteristika by měla být co nejvyrovnanější, aby zachycený zvuk zněl co nejvěrohodněji.

Parazitující jevy

U všech směrových charakteristik snímání zvuku (osmička, ledvina atd.) se projevují dva neduhy: retnice a proximity efekt.

Proximity efekt

Výhodou směrových mikrofonů je dosažení kvalitnějšího záznamu zdroje zvuku, ovšem musíte vědět, jak s mikrofonem zacházet.

Proximity efekt se objeví v případě kdy zdroj zvuku (mluvícího člověka) přiblížíte velmi blízko mikrofonu. V tom okamžiku dojde k tomu, že hlas začne nabírat na hloubkách a dojde ke změně barvy zvuku.

Retnice

Retnice určitě v nějakém záznamu zvuku slyšel každý z vás. Jedná se o vyražení hlásky B a P. Laicky můžeme říct, že slyšíte jakoby „plivání“ do mikrofonu. Tomuto neduhu můžete předejít tak, že si přikoupíte pop-filtr, kterému se přezdívá plivátko.

Ve studiích se nejčastěji používá pop-filtr na husím krku, což je materiál, který je natažený na kruhu a připevněný před mikrofon.

! Proxmity efektem a retnicí netrpí mikrofony se všesměrovým neboli kulovým snímáním!

Modely mikrofonů

Mikrofon do ruky

Lidově se mu říká také „handka“, ovšem je známý také pod názvem zpěvový mikrofon do ruky. Jedná se pravděpodobně o nejznámější mikrofon. Vidět ho můžeme u zpěváků na koncertech, řečníků nebo reportérů jak televizních, tak rozhlasových. Nejčastěji se jedná o dynamické provedení. Nejlepší zpěvové mikrofony mají celkovou konstrukci upravenou tak, aby kapsle nezachycovala pohyb ruky po mikrofonu. Speaker nebo zpěvák, který jej má v ruce se nemusí obávat, že by třeba bylo slyšet vyťukávání rytmu do kapsle nebo zvuky prstýnků.

Klopový mikrofon

Známý také pod názvem lavalier nebo klopák. Jde o malý, nenápadný mikrofon, který se nejčastěji používá v televizních pořadech. Připíná se na šaty.

Stolní mikrofony

Jak již název napovídá, pokládají se na stůl. Řadí se mezi ně i mikrofony k PC.

Bezdrátový mikrofon

Má v sobě zabudovanou vysílačku, takže zpěváka na pódiu neomezuje šňůra. Je vhodný v případě, že se člověk na pódiu potřebuje volně pohybovat. Pokud to však není nezbytně nutné, je lepší používat mikrofony drátové. Odpadne vám hodně starostí zejména s bateriemi, ale také s vysílacími kmitočty a k nim přidružené rušení. Wireless neboli bezdrátové mikrofony jsou mnohem dražší než mikrofony drátové.

Boundary mikrofon

Jedná se o nástrojový mikrofon, který se pokládá na zem a slouží ke snímání basového bubnu nebo piana.

Lampové a FET mikrofony

Předzesilovače mikrofonů se dělí na modernější FET elektroniku a lampy.

Lampové mikrofony – lépe snášení přebuzení, navíc nepotřebují výstupní transformátor. Jejich nevýhodu je určité lampové zkreslení, které zvuku propůjčují. Některé mikrofony ho mají více a jiné méně. Lampy v mikrofonech stárnou, takže je potřeba je po čase vyměnit za nové. Kvůli potřebě vysokého napětí je potřeba k nim použít zvláštní externí napáječ.

FET mikrofony – jsou levnější, nestárnou a nevadí jim ani horší zacházení během cestování. Je možné je napájet phantomem a mají čistý zvuk.

Zapojení mikrofonů

Při pořizování mikrofonu si přečtěte, zda je nebo není součástí balení také kabel. Kabel většinou bývá součástí balení jen u levnějších mikrofonů. Výrobci kvalitních a dražších mikrofonů se soustředí pouze na výrobek jako takový, takže kabeláž si budete muset pořídit zvlášť.

Typy připojení:

 • XLR konektor – nazývá se také kanon a nejčastěji je třípinový, ale existují i dvoupinové varianty. Tzv. samice má tři zdířky, do kterých se piny vsunou. Samec má zase tři vývody, které se zasouvají. Tento princip zapojení je odolnější, nejkvalitnější a nejprofesionálnější (v porovnání se zapojením přes Jack).
 • Jack konektory – pro zapojení se používá klasický Jack 6,3 mm nebo 3,5 mm. Mikrofon pomocí nic snadno připojíte k PC a dalším přístrojům.
 • USB port – připojení přes k PC přes USB dnes již není výjimkou, nahrávat můžete prakticky kdekoliv.
 • Phantom napájení – potřebují kondenzátorové mikrofony, proto si zkontrolujte, zda vaše nahrávadlo nebo zvuková karta umí phantomové napájení generovat. Nejčastěji na všem přístroji najdete poznámku „phantom“ nebo „ phantom power“, další variantou je značka +48V. Pokud tato označení nenajdete, budete si muset pořídit buď zdroje phantomového napájení nebo mikrofonní předzesilovač s touto funkcí. Bez phantomového napájení se kondenzátorový mikrofon zkrátka neobjede.

Technické parametry mikrofonů

Při výběru mikrofonu nezapomeňte sledovat tyto parametry:

Citlivost mikrofonu (Sensitivity)

Tento parametr se udává v jednotkách mV/Pa (milivolty na Pascal). Čím vyšší číslo bude, tím vyšší bude i odstup výsledného užitečného signálu od šumu. Není totiž nutné tolik zesilovat mikrofonní signál ve vstupních obvodech mixážních pultů, procesorů nebo zvukových karet. Pokud bude údaj o citlivosti uveden v dB, bude se jednat o poměrnou hodnotu vztaženou k referenční úrovni 1 V/Pa.

Šum mikrofonu (Equivalent noise level)

Jedná se o odstup šumového napětí, které se vyjadřuje v dB. Čím nižší je tato hodnota, tím lépe.

Maximální SPL (Max. sound pressure)

Jedná se o hodnotu maximálního akustického tlaku, který je mikrofon dokáže zpracovat. Tato hodnota pro vás bude důležitá v okamžiku, kdy budete chtít snímat intenzivní zdroje zvuku, jako jsou třeba bicí.

Kmitočtová charakteristika (Frequency range, frequency response)

Tato hodnota označuje závislost vstupního napětí na kmitočtu. Hodnoty naměřené v ose mikrofonu se uvádí v tabulce.

Impedace (Impedance, Nominal Impedance)

Udává se v Ohmech (Ω). Impendace je frekvenčně závislá, takže se její hodnota vztahuje k určitému kmitočtu, který je nejčastěji 1 kHz. Tato hodnota je důležitá pro správné připojení do vstupního obvodu, tedy předzesilovače. Vstupní impedance by měla být nejméně 5x vyšší než výstupní. Výrobci mikrofonů udávají doporučenou minimální impedanci jako minimal terminating impedance. Pokud tato podmínka nebude splněna, bude zvýšen šum v signálu a zkreslená frekvenční charakteristika.

Příslušenství k mikrofonům

Aby se vám s mikrofony co nejlépe pracovalo a abyste dosáhli kvalitně zaznamenaného zvuku, budou se vám hodit nejrůznější doplňky. Níže uvádíme přehled těch nejzákladnějších.

Pop filtr

Jedná se o filtr, který eliminuje retnici. Jedná se o vyražené hlásky B a P, jejichž nahraný zvuk může znít tak, jakoby dotyčný na mikrofon prskal. U nahrávání lidského hlasu se opravdu může stát, že z úst „vyletí“ slina, která se na zvukovém záznamu projeví jako zvuk plivnutí. Proto se pop filtru přezdívá plivátko, které tyto neduhy zachytí, takže nedoletí přímo na mikrofon.

Ochrana proti větru

Reportéři nejčastěji používají kryt z transparentní pěny, který dokáže odfiltrovat případné nárazy větru. Ochrana proti větru vypadá, nadneseně řečeno, jako nos klauna.

Stojany na mikrofon

U držáků a stojanů na mikrofon je důležité sledovat výrobní materiál a průměr pro usazení mikrofonu. Je vhodné, abyste si stojan mohli nastavit do požadované výšky. Vyplatí se i možnost nastavitelného ramena pro mikrofon. Držáky na mikrofony by měly jít upevnit třeba na stůl. Nepostradatelným držákem kondenzátorového mikrofonu je tzv. pavouk neboli odpružený stojan. Ten eliminuje přenášení zvuků, které by mikrofon mohl snímat ze stojanu (vibrace, nechtěné zavadění apod.).

Dobrá rada: Velký vliv na kvalitu zaznamenaného zvuku má zejména umístění mikrofonu. Proto doporučujeme před začátkem nahrávání si vyzkoušet několik poloh mikrofonu a poté mezi sebou jednotlivé záznamy porovnat. Jen tak docílíte opravdu zvuku, který bude kvalitní a který chcete. Mikrofon se stojanem vám usnadní práci při hledání nejlepší polohy.

Cena mikrofonů

Ceny mikrofonů začínají na pár stovkách, ale zdaleka nekončí v řádu desetitisíců. Mikrofon pro začínající youtubery můžete pořídit kolem 500 Kč, nemůžete však od něj očekávat zázraky. Pokud chcete kvalitní audiozáznam, nebuďte překvapeni, když se cena vyšplhá třeba až na 5 000 Kč.

Rozhodně doporučujeme se vyvarovat mikrofonů z asijských zemí. Méně kvalitní výrobky poznáte podle toho, že mají pevně připojení kabel bez konektoru XLR, plastový korpus, nejasné parametry a nekvalitní zvuk. Kvalita zvuku a obecně výrobku je velmi často úměrná pořizovací ceně. Tedy, čím dražší výrobek, tím kvalitnější. Navíc počítejte s tím, že kvalitní výrobky vám opravdu vydrží dlouho, tedy několik let. Nemusíte se obávat brzkých investic do oprav nebo pořizování nových přístrojů.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 52 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo