Jak vybrat mikrovlnnou troubu

Známe to všichni. Přijdeme pozdě domů a večeře je studená jak psí čumák. A protože „umíráme hlady“, nechce se nám jídlo ohřívat na sporáku, nebo dokonce čekat, než se nahřeje trouba. Naštěstí nás v tomto ohledu může zachránit mikrovlnná trouba. Otázka ale zní, jak z hromady mikrovlnek, které na trhu najdeme, vybrat tu pravou? Máme pro vás tipy, které vám výběr usnadní. Tak pojďme na to!

Test mikrovlnných trub 2018

Samsung F300G

 • Objem: 23 l
 • Typ umístění: volně stojící
 • Hmotnost: 12 kg
 • Výkon: 800 W

Nejlépe hodnocený přístroj v téhle kategorii roku 2016 na srovnávači Heureka.cz. Nabízí kvalitní a ekologický ohřev a zároveň praktický a líbivý design. Vnitřek je z kvalitního keramického povrchu, který je odolný proti poškrábání a zároveň se snadno čistí.

Mikrovlnka je schopná výkonu 800 W, ale drží si současně nízký příkon – jen 1350 W. Nemusíte se bát, že by ji omylem zapnuly děti, protože má dětskou pojistku. Drobnou nevýhodou je příliš ostré světlo displeje a zbytečně násobené pípání při skončení ohřevu. Bohužel nenabízí nadstandardní funkce, takže se bude skvěle hodit všem, kdo ji použijí na ohřívání jídel.
Zjistit cenu

Electrolux EMS 21400 S

 • Objem: 18,5 l
 • Typ umístění: volně stojící
 • Hmotnost: 15 kg
 • Výkon: 800 W

Královna mezi mikrovlnkami podle hodnocení spotřebitelů v roce 2015. Její hlavní předností je nízký příkon 1250 W, a tedy i nízká spotřeba elektřiny. Sice nenabízí hromadu nadstandardních funkcí, ale umí grilovat. Při grilování se trouba dostane na výkon kolem 1000 W, standardní výkon je 800 W.

Určitě vás potěší automatický rozmrazovací program, který reaguje na hmotnost zmrazeného jídla. Nevýhodou je nešikovný způsob ochrany proti dětem. Tato trouba má totiž tužší zavírání a otevírání dvířek, takže se s ní těžko manipuluje jednou rukou. Kromě toho také svítí, když má otevřené dvířka. V takovém případě světlo nelze vypnout. Na běžné používání ale postačí.
Zjistit cenu

DAEWOO KOR 7G87WW

 • Objem: 20 l
 • Typ umístění: volně stojící
 • Hmotnost: 11,2 kg
 • Výkon: 700 W

Jeden z nejoblíbenějších základních modelů. Snadno ohřeje studené jídlo nebo rozmrazí zmrazené potraviny. Má sice výkon jen 700 W, takže neohřívá zrovna bleskově, ale za to šetří elektřinu. Vystačí si totiž s příkonem jen 1000 W. Ovládání je zcela mechanické, takže byste na tomto modelu displej hledali marně.

Zvládne několik přednastavených programů ohřevu a rozmrazování. Na jeden cyklus zvládne ohřívat maximálně 35 minut. Díky své bílé barvě se hodí takřka do každé kuchyně. Jde o základní přístroj, která vás nebude stát jmění a na ohřívání a rozmrazování stačí. Zázraky od ní ale nečekejte.
Zjistit cenu

Sencor SMW 1817BK

 • Objem: 17 l
 • Typ umístění: volně stojící
 • Hmotnost: 10,5 kg
 • Výkon: 700 W

Základní varianta, která je zajímavá svým vyladěným designem a nízkou pořizovací cenou. Sice nezvládne kromě ohřevu a rozmrazování žádné další vymoženosti, ale na běžné používání vám bude zcela určitě stačit. Výkon 700 W není nějak převratný a budete si muset počkat o něco déle, než se jídlo ohřeje.

Vnitřní otočný talíř je průhledný, takže je mikrovlnka hezká nejen zvenku, ale i zevnitř. Svým způsobem se vymyká také černou barvou, díky které bude nenápadná. Dovnitř se vejdou talíře o průměru maximálně 24,5 cm, takže pizzu v ní určitě neupečete, ale na ohřev vystačí.
Zjistit cenu

DAEWOO KOR 6S20W

 • Objem: 20 l
 • Typ umístění: volně stojící
 • Hmotnost: 9,7 kg
 • Výkon: 700 W

Volně stojící základní mikrovlnka, která si poradí s ohřevem a rozmrazováním potravin. Může se pochlubit výkonem jen 700 W, ale za to je poměrně levná a pořídíte ji kolem 1300 Kč. Výhodou je také nízká hlučnost. Spousta konkurenčních modelů ve stejné cenové relaci je o polovinu hlučnější.

Dovnitř se vejde nádoba o průměru maximálně 28 cm, takže na talíř s gulášem bohatě vystačí. Bohužel kromě zmíněného tato trouba ničím dalším neoslní, takže ji využijí hlavně ti, kdo chtějí jen ohřívat a rozmrazovat.
Zjistit cenu

Jak funguje

Základem všeho je voda. Molekuly vody při vystavení mikrovlnám začnou velmi rychle kmitat. Tím uvolňují ohromné množství tepelné energie. Té energie, která nám ve výsledku bleskově ohřeje jídlo. Při ohřevu se jídlo v mikrovlnce otáčí, protože při odrazu mikrovln od stěn dochází k vytvoření tzv. maxim a minim, tedy bodů, ve kterých by se naše jídlo spálilo, nebo naopak neohřálo.

Na co se při výběru zaměřit

Existuje mnoho otázek, na které byste si měli před nákupem odpovědět. Hlavní dvě zní:

 • Kam chci mikrovlnnou troubu umístit?
 • Jaké funkce využiji?

Kromě toho se pokuste rozhodnout, jak často budete mikrovlnku používat, jakou má účinnost ohřevu a jestli vám stačí menší trouba, nebo naopak potřebujete velikou, která zvládne upéct i pizzu.

Volně stojící vs. vestavné

Pokud nejste zapřisáhlým vyznavačem dokonalého designu, určitě můžete sáhnout po volně stojící mikrovlnce. Výhodou je možnost přemístění trouby, snadnější manipulace a nižší cena. Pořídíte ji už okolo 1 000 Kč. Nevýhodou je složitější čištění, protože je celý zevnějšek vystavený prachu a mastnotě.

Jestli chcete mít kuchyni designově čistou, bude pro vás lepší vestavná mikrovlnka. Ta je kromě předních dvířek celá schovaná v lince, a proto je její čištění snadné. Jsou ale náročnější na prostor, protože potřebují místo na odvětrávání. Mikrovlnná trouba totiž průduchy odvádí přebytečné teplo, kterého se potřebuje zbavit zamícháním s okolním vzduchem. Kromě toho jsou také většinou o něco dražší než ty volně stojící. Cenově začínají někdo od cca 3 000 Kč.

Základní vs. multifunkční

Záleží na tom, jak často a na co všechno ji chcete používat. Pokud by se vám líbila mikrovlnná trouba s grilem,  nebo chcete zavařovat ořechy či okurky, určitě vybírejte mezi multifunkčními mikrovlnnými troubami. S těmi zvládnete snadno nejen zavařování, ale také třeba vaření rýže.

A pokud vám zavařování v mikrovlnné troubě připadá moc snadné, můžete se nechat inspirovat nejrůznějšími recepty do mikrovlnky, kterých je plný internet. Připravte se ale na to, že multifunkční mikrovlnka vás bude stát víc peněz. Obvykle aspoň 3 000 Kč. Proto dobře zvažte, jaké funkce a jak často budete využívat. Existuje totiž také spousta základních modelů s grilem, což je nejpoužívanější nadstandardní funkce.

Základní mikrovlnka vám bude bohatě stačit, pokud v ní chcete jen ohřívat, rozmrazovat a grilovat. Sice nezvládne složitější úkony, ale zato jí seženete už i za tisícovku. Navíc leccos z nadstandardních funkcí zvládnou i klasické trouby. Proto se je skoro nesmysl hledat spotřebič typu kombinovaná mikrovlnná a horkovzdušná trouba.

Co dnešní multifunkční mikrovlnky umí?

Jet MenuFunkce pro snadnou přípravu zmražených jídel.
Auto ReheatAutomaticky ohřeje mléko nebo studené jídlo.
Forced AirHorký vzduch na přípravu drůbežího masa nebo zákusků.
Quick HeatRychlé předehřátí mikrovlnky na požadovanou teplotu.
Jet StartBleskové ohřátí potravin s vysokým obsahem vody.
Jet DefrostDokáže rozmrazit potraviny až 7x rychleji než u běžných trub.
Vaření v pářeZdravější ohřev. Zachová vitamíny, tvar, chuť i vůni potravin.
CrispUpeče jídlo do křupava, ale je nutný speciální talíř do mikrovlnky.
6. smyslAutomaticky optimalizuje využití energie během ohřevu.

Výkon a účinnost

Mikrovlnná trouba, ostatně jako každý spotřebič, oplývá určitým výkonem. Pokud chceme jídlo ohřívat co nejrychleji, měli bychom vybírat co nejvyšší výkon – kolem 1000 W. Má to však i svou stinnou stránku. Vysoký výkon většinou znamená i velký příkon – spotřebu elektřiny.

Obvykle platí, že čím vyšší výkon, tím vyšší příkon. Existují ale světlé výjimky. Mezi dražšími modely najdeme takové, které na vysoký výkon nespotřebují tolik elektřiny jako nižší modely, a jsou tedy účinnější. Obvykle se příkon pohybuje mezi 1000 a 3000 W. Výkon pak od 600 do 1000 W. S nárůstem funkcí mikrovlnky většinou stoupá i příkon.

Proto se před výběrem konkrétního modelu zamyslete, jak moc vám záleží na rychlosti ohřevu a nadstandardních funkcích. Jinak se může stát, že budete nemile překvapeni účtem za elektřinu. Hlavně, pokud mikrovlnku používáte často.

Jak se starat o mikrovlnku

Hlavní je udržovat ji v čistotě. Mikrovlnka k sobě elektrickým nábojem přitahuje prach. Ten se může v krajním případě dostat před odvětrávání v zadní části dovnitř a zničit ji. Nepodceňujte ani mastnotu, která v kuchyni vzniká téměř při každém vaření. Pokud přemýšlíte, jak vyčistit mikrovlnku, bude vám stačit hadřík, utěrka a běžné čisticí prostředky. Při extrémním znečištění můžete použít jiné prostředky, které schvaluje výrobce.

Dávejte pozor také na vlhkost. Opakované a dlouhodobé vystavení vodě může narušit vnější povrchovou úpravu a způsobit korozi. To se samozřejmě netýká nerezové mikrovlnné trouby.

Na co si dát pozor

Určitě víte, že do mikrovlnky nepatří kov. Proto se ujistěte, že vaše nádobí nemá kovové zdobení, které by ji mohlo zničit. Nádobí do mikrovlnné trouby ale není jediné úskalí, které vás čeká. Pokud používáte k ohřevu jídla plastové misky, ujistěte se, že jsou z odolného plastu, který je k tomu určený. Z odolného materiálu je například poklop, který se stará o udržování vlhkosti a vůně.

Opatrní buďte také v případě otočného talíře do mikrovlnné trouby. To je ten, na který pokládáte nádobu nebo talíř s jídlem. U některých modelů bývá skleněný a při vypadnutí by se mohl snadno rozbít o podlahu. Sice na internetu najdete nový, ale stál by vás 200-300 Kč.

Speciality

Buchta z mikrovlnky jako o Ládi Hrušky už dneska asi nikoho nepřekvapí, ale existuje spoustu dalších praktických tipů, jak vaši troubu využít naplno. Pokud patříte mezi zimomřivé lidi, určitě oceníte nahřívací polštářek do mikrovlnky. Ten naakumuluje teplo a vydrží vás hřát několik desítek minut.

Pro děti existuje hřejivý plyšák, se kterým se jim bude usínat samo. A pro nejmenší určitě využijete sterilizátor. V tom můžete párou snadno dokonale vyčistit dětské lahvičky na pití. Sterilizátor do mikrovlnné trouby při správném použití udrží nádoby sterilní 24 hodin.

Nádobí a příslušenství

Pokud váháte s tím, jaké nádobí můžete použít, máme pro vás tyto tipy:

MateriálVhodnost pro ohřev
 Sklo Propouští mikrovlny, ale nejlépe sáhněte po varném skle. Rozhodně se vyhněte sklu zdobenému kovem nebo tenkostěnným sklenicím (na víno apod.).
 Porcelán Nádobí z porcelánu je ideální, pokud nemá kovové zdobení na okraji. To by mikrovlnku ničilo.
 Keramika V keramice ohřívat můžete, ale měla by být glazurovaná a bez prasklin. Jinak hrozí prasknutí nádoby.
 Umělá hmota Na umělohmotných nádobách je označení udávající maximální a minimální teplotu. Ideálně by nádoba měla odolat teplotě do 140 °C.
 Hliník Hliníkové misky s hotovým jídlem můžete použít, ale nesmí se dotýkat stěn mikrovlnky a neměly by být vyšší než pár centimetrů.
Kov a dřevoV žádném případě do mikrovlnky nepatří!
Papír a ostatníLze použít na velmi krátký ohřev, ale pozor na vyšší teploty, aby papír nezačal hořet.

TIP Co vybrat: Pokud chcete ohřívat dvě porce na dvou talířích zároveň, pořiďte si stojánek, na který položíte druhý talíř. Ale pozor! Pokud budou mít jídla jiný obsah vody, pravděpodobně se jedno jídlo ohřeje a druhé nedohřeje.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 16 hodnocení
Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.