Nejlepší modelovací hmota + Recenze

Modelovací hmoty, do kterých se řadí plastelíny, modelovací hmoty fimo, Play foam a další jsou jednou z nejoblíbenějších kratochvílí dětí. Plastelíny si získají srdce opravdu všech, a to nejen dětí, ale také dospělých. Na trhu existuje celá řada modelín a její správný výběr může dát zabrat nejednomu rodiči. Proto jsme pro vás připravili přehled základních parametrů, na které se při výběru zaměřit. Představíme vám tak současné trendy v oblasti modelovacích hmot.

Jaký je rozdíl mezi plastelínou a modelínou

Každý modelovací hmotu nazývá jinak. Někdo ji říká modelína, někdo plastelína a někdo dokonce formela. Všechny tyto názvy však označují to samé. Původní název „plastelína“ je chráněná obchodní značka, která se však vžila a tak říkajíc zlidověla. Jako plastelínu označují modelovací hmotu lidé zejména v Evropě a v zemích Commonwealthu. Ve Spojených státech amerických se jí říká spíše modelína. Modelína se anglicky překládá jako play dough.

Něco jiného je Modurit, Fimo nebo keramická hlína, což jsou spíše modelovací hmoty nejen pro děti, jejichž cílem je vytvoření stálého a pevného výrobku. Klasické plastelíny jsou znovu použitelné, ke hraní a neměl by z nich zůstávat výrobek, který je trvalý.

Rozdělení modelovacích hmot podle věku

Jak jsme psali hned v úvodu, můžete na trhu narazit na modelovací hmoty určené výhradně pro děti, ale také na ty, které jsou spíše pro dospělé. Pojďme si představit jejich znaky!

Pro děti

Drtivá většina modelín na trhu je určena pro děti. Charakteristickým znakem je snadná tvarovatelnost, se kterou si poradí i ručičky 3letých dětí. Kromě samostatných plastelín jsou k dostání také sady, které obsahují nejrůznější vykrajována, válečky a nástroje, které dětem umožňují tvořivější a zároveň bezpečné hraní. Navíc díky nim mohou děti vytvořit složitější výrobky.

Kromě klasické plastelíny pro děti se na trhu můžete setkat i s modelovacími hmotami, které jsou samotvrdnoucí nebo se pro vytvrzení vkládají do trouby. To už je však spíše modelovací hmota Fimo nebo keramická modelovací hmota.

Modelovací hmota Modurit se také nazývá polymerovou modelovací hmotou a svojí oblibě se těšila zejména před a po revoluci v roce 1989. Její sláva však postupně upadala, protože se na trh dostalo odolnější a hlavně barevnější Fimo. Modurit se vytvrzoval buď vařením, nebo pečením a děti ho s oblibou zdobily korálky.

Pro začátečníky

Rozdělení modelovacích hmot není jednoznačné. Pro děti je nejlepší se poohlédnout po modelíně (plastelíně), na které se naučí, jak s hmotou zacházet. Pokud patříte mezi dospělé začátečníky, dívejte se po takových hmotách, které nejsou označeny jako dětské ani jako professional.

Pro dospělé začátečníky je lepší se dívat spíše po měkčí hmotě, která bude snadná na zpracování. Naučíte se na ní všechny základní techniky, jež najdete detailně popsané v knížkách nebo na internetu. Jakmile budete mít modelování v ruce, můžete si s klidem koupit modelovací hmoty pro „profíky“.

Pro pokročilé a zdatné

„Tvořimilové“, kteří mají modelování v malíčku, si pořizují spíše polymerové hmoty, jako je Modurit, ale mnohem častěji Fimo. Hmoty pro pokročilé mají různé stupně tvrdosti, náročnosti zpracování a způsoby vytvrzování.

Výrobci, kteří se zaměřují na produkci těchto hmot, mají svá vlastní označení, takže snadno poznáte, pro koho je výrobek určený. Z tvrdších materiálů se dobře vyrábějí detaily a obecně je tvorba přesnější. Počítejte však s tím, že práce s nimi je náročnější a rozhodně nejsou vhodné pro děti ani začátečníky.

Parametry modelovacích hmot

Pokud chcete vybírat tvrdnoucí modelovací hmotu podle parametrů, narazíte nejčastěji na:

 • zkušenosti (úroveň) tvůrce – děti, začátečník, pokročilý, profesionál…,
 • gramáž,
 • barva v čase a po vytvrzení,
 • doba a podmínky tvrdnutí.

U modelín pro děti se dívejte zejména na:

 • složení,
 • mastnotu,
 • barvení,
 • vůni,
 • údržbu,
 • odstranění fleků,
 • doplňkové příslušenství (vykrajovátka, válečky atd.).

Některé z těchto parametrů na obalu bohužel nenajdete, takže vám nejlepším pomocníkem budou diskusní fóra a recenze na modelovací hmoty.

Typy plastelín a vytvrzovacích modelových hmot

Na následujících řádcích si představíme jednotlivé typy plastelín, které netvrdnou a děti si s nimi mohou opakovaně hrát a modelových hmot, které se pečou nebo tvrdnou na vzduchu.

Plastelíny

Klasická plastelína

Nejčastěji se s ní setkáte ve školkách, ale svoje místo má i doma. Drtivá většina dětí ji miluje a nedá na ni dopustit. Dá se z ní vytvarovat cokoliv. Děti z ní nejčastěji tvoří panáčky, ovoce, zeleninu a zvířátka.

Součástí balení některých plastelín jsou nejrůznější pomůcky jako umělohmotná tvořítka, nožík (umělohmotný, děti se nemohou pořezat), váleček a vykrajovátka. Do modelíny je možné obtisknout přírodní materiály nebo ji použít k obtahování obrázků a písmenek.

Při výběru zvolte takovou, která je měkká, ale neměla by být příliš měkká. Příliš měkké plastelíny totiž mají tendenci brzy ztvrdnout jako žvýkačka. Plastelína by neměla být příliš mastná, protože teplem by v dětských ručkách mohla začít barvit. A rozhodně by to nebylo jen oblečení, které by bylo zabarvené!

Mezi maminkami se největší oblibě těší plastelíny od společnosti Play-Doh, protože se po zaschnutí snadno odstraňují z koberce a nejsou mastné. Jejích nevýhodou je opravdu vysoká pořizovací cena, za kterou však získáte dobrou hmotu. Musí se o ni ovšem dobře pečovat, skladovat ji v krabičce, aby se k ní nedostal vzduch, jinak není tak tvárná jako na začátku. Proto se doporučuje do krabičky přidat jednou za čas trochu vody.

Oblibě mezi dětmi

Moderní plastelíny se vyrábějí ze soli, vazelíny a mastných kyselin.

Výhody: měkká, dá se snadno tvarovat, syté barvy, dlouhá životnost, vhodná pro děti od 3 let.

Oblibě mezi dětmi i rodiči se těší také modelovací hmota JumpingClay. Mezi její největší výhody patří to, že se nedrolí, nemastí a hlavně je netoxická. Neobsahuje lepek a je vhodná i pro alergiky. Modelína má pěnovou strukturu a hodí se spíše pro starší děti zhruba od 4 let, které již mají lepší motorické schopnosti. Hmota po vyschnutí drží svůj tvar, takže z ní zůstanou permanentní výrobky. V případě, že chcete ztvrdlou modelínu uvést zpět do měkkého stavu, stačí ji lehce pokropit vodou a mnout v rukách dokud nezměkne. Modelínu jsme testovali i v redakci a naše postřehy si můžete přečíst zde.

Výhody: syté barvy, míchání barev, znovuobnovitelnost, permanentní výrobky, příjemná vůně, nemastí a nebarví.

Inteligentní plastelína

Chytrá neboli inteligentní plastelína je zvláštní hmota, která sice vypadá jako plastelína, ale ve skutečnosti není klasickou plastelínou. Je vhodná pro starší děti a dospělé, kteří ji mohou používat jako antistresovou pomůcku. K dostání je v mnoha barevných variantách a druzích.

Hlavním rysem inteligentní modelíny je to, že se po vytvarování začne roztékat. Pokud z hmoty uděláte kouli (míč) bude skákat neuvěřitelně vysoko, proto se můžete setkat s názvem skákací plastelína. Pokud do ní uhodíte kladivem, rozdrtíte ji na kousky. Dá se trhat jako papír, natahovat jako žvýkačka a je magnetická, takže se plastelína lehce přichytne k magnetu. Některé typy této plastelíny mohou být svítící nebo měnící barvu podle teploty.

Výhody: antistresová pomůcka, velmi zábavná, v plechové krabičce.

Kuličková plastelína

Známá je také pod názvem PlayFoam nebo česky „kuličáci“. Jedná se o alternativu ke klasické plastelíně, kterou tvoří drobounké polystyrénové kuličky přilepené k sobě. Kuličková modelína se snadno tvaruje, ale je možné z ní vytvořit jen jednoduché tvary. Rozhodně se nehodí pro detaily.

Když je nová, poměrně dost se lepí na ruce, ale po nějaké době hraní se ochytá, takže práce s ní je lepší. Děti ji mohou používat znovu a znovu.

Výhody: pro děti od 3 let, nevysychá, je lehká, nezašlapává se do koberce, snadno se uklízí.

Textilní kufry

Polymerové modelovací hmoty

Modelovací hmota Fimo

Tato hmota je variabilní. Můžete z ní vytvarovat šperky, přívěsky, náušnice, korálky, ale také jí zdobit porcelán, sklo i příbory. K dostání je v nejrůznějších barevných variantách a je množné ji i barvit. Výrobky z Fimo hmoty se vytvrzují v troubě. Musíte si však dát pozor na teplotu, protože pokud byste to s ní přepískli, barvy by se mohly změnit, přinejhorším ztmavnout. Po vytvrzení je možné Fimo brousit, navrtávat, barvit i lakovat.

Tato hmota je vhodná především pro dospělé, ale v současnosti na trhu najdete i sady Fimo Kids pro děti, které jsou typově určeny pro kluky nebo holky. Obsahují barevné Fimo čtverce, ze kterých je možné vyrobit konkrétní postavičky. Existuje tedy Fimo Kids princezny, obsahuje návod, jak si princeznu vymodelovat, nebo Fimo Kids s roboty s návodem na modelování robotů pro kluky.

Výhody: vhodné pro tvorbu čehokoliv, vytvrzení v troubě, vhodné pro děti od 8 let.

Modelovací hmota Cernit

Je velkým konkurentem Fima a pro děti je vhodnější. Velkým přínosem je to, že se lépe modeluje a tvaruje a jednotlivé barvy se o sebe nešpiní. Při modelování se nešpiní ani ruce. Vytvrzuje se stejně jako Fimo v troubě. Rozdíl je v tom, že po vytáhnutí z trouby je hmota měkká, jakmile vychladne, ztvrdne. Po ztvrdnutí je možné výrobek brousit, vrtat, pilovat, lakovat i malovat akrylovými barvami.

Výhody: měkčí, pro děti vhodnější, lze z ní vytvořit cokoliv, vytvrzuje se v troubě, je možné ji kombinovat s Fimem.

Silikonová modelovací hmota

Mezi nejoblíbenější silikonové hmoty patří ty od značky Think Doh. Silikon, ze kterého děti modelují, se používá i pro výrobu pomůcek do kuchyně, pro děti i do zdravotnictví. Je tedy čistý, netoxický, nebarví a ani nezpůsobuje alergie. Na trhu je k dostání mnoho barev včetně průhledné a svítící ve tmě.

Se silikonovou plastelínou si děti mohou hrát opakovaně, protože nevysychá snadno. Pro udržení dobré konzistence je dobré ho skladovat v uzavíratelných boxících. Pokud silikon upečete, jsou výrobky z modelovací hmoty ohebné a měkčí. Děti si mohou vyrobit zboží do obchodu, ale také šperky nebo si ozdobit příbory. Upečenou silikonovou hmotu je možné i namáčet.

Výhody: nedrobí se, nevysychá, je velmi dobře tvarovatelná, měkká je možné ji upéct v troubě.

Samotvrdnoucí modelovací hmoty

Jedná se o hmoty podobné plastelínám, které však na vzduchu ztvrdnou. Obvykle k vytvrzení potřebují 24 hodin. Pokud při práci nevyužijete veškerý materiál, je nutné ho schovat do hermeticky uzavíratelných obalů, aby se ke hmotě nedostal vzduch. Ztvrdlé hmoty se již dále nedají zpracovávat. Po vytvrzení je možné je kolorovat barvami.

Domácí výroba modelovací hmoty

Maminky se nejčastěji obávají toho, že dítě plastelínu sní. Plastelína se dětem obecně doporučuje od 3 let, protože v tomto věku už by měly vědět, že se „nepapá“. Aby se však maminky nemuseli obávat toho, že jejich drobeček plastelínu do pusy strčí, existuje poměrně dost receptů na výrobu domácí plastelíny. Její výroba stojí jen pár kaček.

Ingredience na jedlou plastelínu

Na půl kilogramu domácí modelíny budete potřebovat:

 • 300 ml vody,
 • 150 g hladké nebo polohrubé mouky,
 • 75 g soli,
 • 2 polévkové lžíce octa,
 • 1 polévkovou lžíci oleje,
 • potravinářské barvivo.

Postup pro zpracování jednotlivých přísad je následující:

Ve vodě rozmíchejte potravinářské barvivo, ocet a olej. Sypké ingredience, což je mouka a sůl dejte do hrnce nebo pánve s nepřilnavým povrchem. Pokud byste domácí plastelínu připravovali v klasickém hrnci, bude se nepříjemně lepit na stěny.

Mouku se solí zalijte vodou s ostatními rozmíchanými surovinami. Směs za stálého míchání vařte na středním plameni. Zhruba po 2 minutách se k sobě hmota začne lepit. S mícháním však vydržte co nejdéle, aby se mouka dobře provařila. Ideálně 3-5 minut. Pokud byste směs dobře neprovařili, bude se plastelína lepit.

Po dovaření nechte hmotu vychladnout, poté si ji dejte na vál a ještě dobře prohněťte v rukách. Aby plastelína hezky voněla, můžete při vaření do směsi kápnout vonnou esenci, třeba vanilkovou. Plastelína je slaná a kyselá, takže dětem nechutná, avšak pokud přeci jen ochutnají, nic jim nehrozí.

Hrnec nebo pánev, které jste použili na vaření, stačí umýt a můžete je i nadále používat k přípravě jídel. Modelovací hmoty, které sami vyrobíme, se uchovávají v lednici v mikrotenovém sáčku nebo potravinové krabičce. Při správném zacházení vám jako nové vydrží několik měsíců.

Pozitivní účinky plastelíny na děti

Možná se vám zdá, že plastelína je hračka, se kterou dítě dělá jen nepořádek, a nevíte, že tato hmota má vysoce pozitivní účinky na celé spektrum vývojových, vzdělávacích a smyslových dětských vjemů. A to je důvod, proč jakýkoliv druh plastelíny najdete téměř v každé školce.

Na co má modelína vliv

Jemné motorické dovednosti – díky mačkání, tlačení, tahání a rozbíjení mají děti větší sílu a rozvíjí zručnost, kterou potřebují při manipulaci s každodenními předměty, jako je tužka, papír, nůžky, zipy, knoflíky a podobně.

Sociálně emocionální dovednosti – děti při hraní mají spoustu příležitostí pro to zažít nezávislou a kooperativní hru. Děti se učí různým schopnostem, životním zkušenostem a emocím. Během hraní v kolektivu se navíc naučí spolupráci, sebeovládání a přátelství.

Kreativita – při modelování děti rozvíjí svou představivost, fantazii a kreativitu, protože z plastelíny mohou vymodelovat opravdu cokoliv.

Gramotnost a řečové schopnosti – tím, že děti budou diskutovat o tom, co tvoří a o tom, jak se jim to tvoří a co cítí, rozšiřují svoji slovní zásobu. Dítě se navíc učí poslouchat a naslouchat.

Věda a matematika – děti se učí metodou pokus omyl, učí se porovnávat velikosti, čímž rozvíjí matematické i vědecké cítění.

Pokud doma máte už větší děti, které už nebaví modelovat z plastelíny, mohou se venku prohánět na hoverboardu, což je „vozítko“, které můžete znát z filmu Návrat do budoucnosti II.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4/5 67 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo