Jak vybrat moka konvičku nebo french press

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Rádi si ráno či po obědě rádi uvaříte šálek dobré kávy? Pokud uvažujete nad tím, jak si tento tradiční nápoj udělat ještě chutnějším a nechcete utrácet tisíce za elektrické kávovary, zkuste obyčejně neobyčejnou moka konvičku a třeba vás překvapí, jak se chuť kávy, na kterou jste byli doposud zvyklí, může proměnit.

Recenze moka konviček

AeroPress Aerobie Go
Bialetti Moka Express 3
French press TESCOMA TEO 0,6 l
BANQUET JADE 6
PEZZETTI Steelexpress 6
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Materiálpolypropylen/ silikonPotravinářský hliník + plastSklo, nerez, plastHliník, plast, nerez, silikonNerez
BarvačernáStříbrná/černá/zlatá/zelenočervenáČerno-stříbrnáStříbrnáStříbrná, matná stříbrná, citronová
Objem (l)0,250,150,60,40,3
Počet šálků1-32-34-665-6
Hodnocení
celkem
96 %
95 %
91 %
87 %
84 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Do testu moka konviček jsme tentokrát zařadili čtyři oblíbené modely a jeden french press, jelikož ne všichni milovníci kávy baží právě po klasické italské konvici. Níže si mimo jiné představíme jednotlivé rozdíly právě mezi těmito dvěma zástupci. Dále se zaměříme, jak se správně o konvičky starat, dozvíte se, k čemu je dobrá patina, jakou kávu do přístroje nasypat a třeba i to, jak správně a dobře si kávu v jednotlivých strojích připravit.

Bialetti Moka Express 3

MateriálPotravinářský hliník + plast
BarvaStříbrná/černá/zlatá/zelenočervená
Objem0,15 l
Počet šálků2-3

Klasika s dlouholetou tradicí, přesně tak se přezdívá konvičce Bialetti Moka Express, která je stálicí na trhu už od roku 1933 (zdroj), kdy jí její zakladatel Alfonso Bialetti poprvé uvedl na trh. Základní princip je však stále stejný, možná bylo provedeno jen pár „kosmetických“ změn. Jestliže sáhnete po tomto kousku, můžete si být jistí, že jste si domů pořídili osmihrannou konvičku se silným dnem, která se postará o rovnoměrný ohřev vody. Plastová rukojeť je zase praktická pro bezpečný úchop. Konvička se skládá celkem z pěti částí, a to ze spodní, osmihranné nádoby, pístu, těsnění, jemného sítka a horního dílu, který se na ten spodní jednoduše našroubuje.

Přestože výrobce píše, že je konvička je vhodná pro přípravu až tří šálků, počítejte s tím, že to jsou opravdu maličké šálky, zpravidla z něj připravíte buď 2 malá ristretta nebo jeden standardní šálek kávy. Výhodou je, že náhradní díly seženete bez problémů.

Výrobním materiálem těla je zde hliník, rukojeť je pak vyrobena z plastu. Barevných variant je více, od klasické stříbrné přes zlatou až po netradiční kombinaci zelenočervenou. Rozhodně bychom vám doporučili nevymývat konvici žádnými saponáty, ale obyčejnou vodou, a to neplatí jen v tomto případě, ale obecně. Jistou nevýhodu představuje fakt, že víčko konvičky nejde úplně odejmout a při vymývání nepatrně vadí. Vzhledem k tomu, že má konvička malé dno, je i nejmenší plotýnka na varné desce větší. Z tohoto hlediska se lépe hodí pro vaření na plynu.

 • originální osmihranný design
 • vrchní díl nelze zcela odejmout
 • nevhodné na indukční desky
Zjistit cenu

French press TESCOMA TEO 0,6 l

MateriálSklo, nerez, plast
BarvaČerno-stříbrná
Objem0,6 l
Počet šálků4-6

V případě, že dáváte přednost klasickému zalití kávy před vařením v moka konvici, ale přesto vám vadí lógrová zrníčka mezi zuby, pak zkuste french press TEO od výrobců Tescoma, ten se hodí nejen pro již zmíněný lahodný černý mok, ale je vhodný také k přípravě sypaného čaje. Tuto konvici je možné pořídit si buď ve velikosti 0,6 l, anebo ještě větší 1 l.

Jednoduchý a čistý design se žáruvzdorným borosilikátovým sklem, luxusním stojánkem a ergonomickým tvarem se vám v domácnosti bude jistě hodit. Samotná příprava je velice jednoduchá. Víčko s filtrem vyjmete z konvice, nasypete dostatečné množství kávy, zalijete horkou vodou, necháte zhruba tři minuty louhovat a jako poslední vložíte sítko a stlačíte. Velkou výhodou je, že skleněnou část lze vložit do myčky, nevýhodou pak ale, že část se sítkem a samotný držák už ne. Pokud si konvici koupíte přímo u výrobce, pak vám nabízí záruku po dobu tří let.

 • skleněnou část lze mýt v myčce
 • záruka až 3 roky
 • kávu je třeba ihned podávat a nelouhovat v konvici příliš dlouho
Zjistit cenu

BANQUET JADE 6

MateriálHliník, plast, nerez, silikon
BarvaStříbrná
Objem0,4 l
Počet šálků6

Banquet Jade 6 patří k tradičním konvičkám kulovitého tvaru, která byla vyrobena z potravinářského hliníku. Ten je vhodný pro všechny druhy vařičů, bohužel vyjma indukční desky. Stačí několik správně uvařených káv a tělo konvičky získá nepostradatelnou patinu, která je nutná pro ještě lahodnější kávu. Právě v tom spočívá nejvýraznější výhoda potravinářského hliníku, neboť s čistě nerezovým materiálem tohle nedokážete. Další výhodu představuje fakt, že konvička je vybavena bezpečnostním ventilem, který zabrání jakékoli nežádoucí nehodě a vašemu opaření.

Nevýhodou je, že konvičku nemůžete vložit do myčky a ani zcela odklopit její vrchní díl, a tak se nedá vevnitř pořádně vymýt. Na druhou stranu není doporučeno využívat k čistění žádný saponát ani houbičku s příliš hrubou čisticí částí, tudíž nadměrné drhnutí není vlastně ani žádáno. Poslední věc, kterou byste naopak ocenit mohli je poměr cena vzhledem ke kvalitě, jež je více než příznivá.

 • levnější varianta
 • velký objem
 • nelze mýt v myčce
Zjistit cenu

PEZZETTI Steelexpress 6

MateriálNerez
BarvaStříbrná, matná stříbrná, citronová
Objem0,3 l
Počet šálků5-6

Pezzetti Stelexpress 6 je nerezovým výrobkem od italské firmy se stejným názvem, která je na trhu od roku 1948 a od té doby patří ve světě kávy k dobře známým produktům. Konvice je vhodná jak pro sporáky elektrické, sklokeramické a plynové, tak i pro indukční varné desky. Příprava kávy je stejná jako u ostatních moka konviček, jenom si dejte pozor při nalévání do hrníčků, protože zobáček konvičky by mohl být přece jen o něco větší a odpovídat danému objemu.

Na druhou stranu, pokud byste u sebe v kuchyni či kanceláři přivítali méně obvyklý tvar než typicky kulatý či osmihranný, pak jistě sáhněte po této nerez moka konvičce s plastovými úchytkami a originálním vzhledem. Jistě vás také potěší, že konvičku je možné umývat v myčce nádobí. Před samotnou koupí si však ověřte, že budete schopni právě tento model používat i na své indukci, jelikož některé vařiče tohoto typu vyžadují minimální průměr dna – dno této konvice měří ve svém průměru 7 cm.

 • originální vzhled i tvar
 • moka konvička vhodná na indukci
 • menší velikost zobáčku  
Zjistit cenu

Ariete Scarlett 1368/01

MateriálKov, plast
BarvaČerná, bílá
Objem0,3 l
Počet šálků2-4

Tento výrobek společnosti Ariete patří k elektrickým moka konvičkám, které vám připraví „překapávanou“ kávu kdekoli a kdykoli. Stačí pouze připojení do elektrické zásuvky. Proto je ideální všude tam, kde nemáte přístup ke klasickému vařiči – například v kanceláři či na dovolené, kterou trávíte v rodinném karavanu či pod stanem, jelikož přístup k elektřině je většinou už i v tom nejmenším stanovém městečku.

Ovládání je velmi jednoduché, stačí pouze stlačit tlačítko a káva se automaticky začne připravovat. Po automatickém vypnutí zůstává stroj aktivní a káva vydrží teplá až po dobu třiceti minut. Konvičkou je možné otáčet o celých 360 °, a tak ji můžete vysunovat i zasunovat ze všech možných světových stran. Ovšem je nám trochu líto, že když už se jedná o elektrickou konvici, postrádá časovač, který by daný výrobek dovedl k dokonalosti – pouze byste večer nařídili „budík“ a ráno by vás probudila vůně kávy linoucí se po celé kuchyni. Nicméně to už by byl komfort navíc, který by zvedl příznivou cenu výrobku.

 • rychlá příprava
 • uvaření kávy i bez sporáku
 • plastová horní část
Zjistit cenu

Konvice sloužící k přípravě kávy

Existuje několik variant, jak si připravit lahodnou kávu a s tím souvisí i množství konvic a konviček, které se k této přípravě dají použít.

Moka konvička

Tento malý pomocník má své kořeny v Itálii, právě tam se totiž v roce 1933 zrodil a od té doby se usadil v 90 % domácností. U nás tolika procenty nedisponuje, nicméně si svou oblibu získal i u nás. Vedle klasických hliníkových variant se objevují i varianty skleněné, varianty s automatickou přípravou i varianty pro indukční desky. Výsledná káva by měla disponovat silnou chutí a na každý šálek by mělo připadnout zhruba 30 ml tekutiny – ta se připravuje pod tlakem 1,5 baru.

French press konvice

Na rozdíl od klasické moka konvičky, která funguje tak, že se vroucí voda dostane pístem a přes sítko s kávou dále nahoru, sítko french pressu tlačí veškerý lógr zpět dolů, kde jej udržuje a káva je s ním po celou dobu v kontaktu i nadále. Spousta milovníků kávy má díky tomu tento mechanismus mnohem raději, protože káva má daleko více času rozvinout se ve své plné chuti. Zmíněné konvice jsou vhodnější pro ty, kteří preferují velkou, zato však slabší kávu, kterou není možné ani v top moka konvičce správně připravit.

Varná konvice

Obyčejná konvička, kterou postavíte na sporák a čekáte, než vám dá zvukové znamení, že je voda uvařená. Samozřejmě, že si v ní kávu nepřipravíte, ale pokud jste zastánci pravého a nefalšovaného „turka“ do skleničky, pak vám v přípravě určitě pomůže.

Rychlovarná konvice

I těmi jsme se v našem rádci už zabývali, a pokud byste se o nich chtěli dozvědět více, klikněte zde. Samozřejmě, že ani ona vám nevykouzlí kávu, ale je to rychlejší obdoba klasických varných konvic – jistě nemusíme sáhodlouze vysvětlovat.

Džezva

Tu má jistě každý spojenou hlavně s Tureckem, kde od tohoto tradičního postupu v přípravě kávy ještě úplně neupustili. Jednoduše nasypete kávu spolu s vodou, postavíte na sporák a necháte celou kávu projít varem. Bohužel se vám vlezlá lógrová zrníčka nevyhnou.

Víte, že: Český turek není pravá turecká káva? V historii naší zemi se začal objevovat od konce 2. světové války, jelikož se jednalo o nejrychlejší a nejlevnější přípravu kávy. Kávovar byl pro většinu domácnostní cenově nepřístupný. Pravá turecká kávy je velmi silná a má plnou chuť. Připravuje se ve speciální nádobě zvané dževa z kvalitní kávy. Nejlepším způsobem je příprava v písku rozpáleném na 160-180 °C, ale samozřejmě ji můžete vařit i na sporáku. Rozdíl mezi českým turkem a tureckou kávou je v tom, že u české varianty zůstává lógr na dně šálku, kvůli čemuž se do kávy zbytečně dlouho uvolňují látky, které v ní být nemají. Z džezvy se káva nalévá do šálku bez lógru.

Perkolátor

Můžete si jej zaměnit s moka konvičkou, jelikož tvarově si jsou velice podobné. Na druhou stranu se princip v přípravě výrazně liší. V perkolátoru pára cirkuluje přes kávu několikrát dokola a káva se shromažďuje pouze v dolní části. Naproti tomu moka konvice vytlačí vodu parou nahoru, a to pouze jednou.

Nejlepší moka konvičky

Jelikož náš rádce nyní nezvykle pojednává o dvou sobě příbuzných produktech (frenč press a moka konvičky), zaměříme se proto na oba jeden po druhém.

Výrobní materiál

Moka konvičky se nejčastěji vyrábějí z těchto materiálů:

 • hliník – na trhu stále převládá tento výrobní materiál, a pokud se rozhodnete pro něj, budete si moct vybrat z nejrůznějších variant. Výhodou je, že se uvnitř konvička velice rychle potáhne patinou a kávové aroma se uchovává ještě déle. Už je to poměrně dlouhou dobu, co se hliník z domácností vyhazoval ve velkém, protože se lidé obávali o své zdraví. Nynější zdravotně nezávadný hliník nemá s tím z dřívějších let absolutně nic společného a můžete jej použít na všechny typy sporáků, tedy kromě indukce.
 • Nerezová ocelmoderní varianta posledních let, kterou si můžete pořídit nejen na sklo-keramiku, ale také na indukční desky, které jsou čím dál tím víc oblíbenější. Výhoda je v jejich lesklém povrchu a snadné údržbě.

Velikost moka konviček

Pokud chcete ušetřit a koupit si velkou konvičku pro případ, že máte v plánu kávu takto připravovat pro návštěvu, ale stejně tak i pro vás, nebude vám to fungovat. Celý princip správné přípravy a vyvážené chuti je založen na vyváženém poměru kávy, vody a potřebného tlaku, který při varu vytlačí vodu právě přes dostatečně napěchovanou nádobku. Jestliže se naopak rozhodnete nasypat více kávy jen pro vás, pak zase nic neušetříte.

 • Jeden šálekideální pro jednotlivce a jejich kávový rituál 30mililitrového lahodného moku.
 • Dva až čtyři šálky – tato konvička vám nabídne 90 až 120 ml kávy.
 • Šest až devět šálků – pokud často pořádáte kávové dýchánky s přáteli, anebo máte rádi velkou, silnou kávu v kelímku, který zásadně nosí američtí detektivové pořád plný, sáhněte po této variantě, která je schopná nabídnout vám 180 – 360 ml tekutiny.
 • Dvanáct šálkůnejvětší varianta, která byla zatím vynalezena. Pro vaši představu se jedná o 390 a více ml.

Typy moka konviček

Na trhu se můžete setkat s několika typy konviček.

 • Klasické konvičkypředpokládají, že máte po ruce sporák. Jednoduše nalijte vodu do spodní části nádobky, vložte sítko, kde upěchujete dostatečné množství kávy, přišroubujte horní díl, položte na sporák a počkejte.
 • Elektrické konvičky – hodí se zejména v případě, kdy odjíždíte pod stan, ale komfortu čerstvé a chutné kávy se vzdát nechcete. Pořizovací cena je sice o něco vyšší, ale zato mohou tito zástupci disponovat také časovačem, který vám ranní kávu připraví na minutku přesně.

Design

I když to není jediná přednost, pro mnoho lidí je i tento aspekt důležitý. Tradiční konvičky mají již léta neměnný design, stejný tvar i barvu. Pokud byste však chtěli modernější variantu, není to žádný problém, avšak i za to si budete muset něco málo připlatit – nejširším spektrem napříč nejrůznějších designů nabízejí konvičky značky Bialetti.

Těsnění

Myslete na jeho pravidelnou obměnu, protože jinak vás tato malá, nenápadná věcička dokáže trošku potrápit tím, že si nepřipravíte tak kvalitní kávu, jak by měla být. Hlavně si pořádně změřte průměr a hurá do obchodu.

Návod na přípravu kávy v moka konvici

 1. Spodní nádobu naplňte ideálně horkou vodou až po spodní hranu ventilu.
 2. Na spodní nádobu nasaďte nálevku se sítkem.
 3. Do sítka nasypte kávu a zarovnejte.
 4. Přišroubujte horní část konvice.
 5. Konvici umístěte na vařič a nechte vařit – jakmile konvička začne „chrčet“, všechna voda už je v horní nádobě.
 6. Konvici sejměte z vařiče a nalévejte do připravených hrníčků.

Vždy dbejte na to, abyste kávu do moka konvičky měli čerstvou a středně namletou, tedy ne tak jemnou, kterou byste použili na espresso, ale zároveň ne tak hrubou jako do french pressu. Také myslete na správný poměr vody a kávy, který by měl ideálně být 1:11 – 11 dílů vody na 1 díl kávy.

Jak se o moka konvici starat?

Péče o výrobek vyžaduje speciální přístup.

 • K umývání používejte pouze teplou vodu.
 • Nedávejte do myčky.
 • Nepoužívejte drátěnky, písek, hrubou houbičku,…
 • Pravidelně věnujte pozornost těsnění.
 • Zbytky kávy odstraňujte pečlivě, ale pozor na patinu.
 • Skladujte konvičku uloženou, ale nikdy neutahujte závit, ničíte si tak životnost těsnění.
 • Nikdy nezahřívejte konvičku bez vody.

Cena moka konviček

Moka konvičky jsou k dostání v různých cenových relacích.

Do 500 Kč– nejmenší a nejlevnější produkty – většinou hliníková konstrukce – pro občasné vaření kávy
500 – 800 Kč– kvalitnější provedení středně velkých produktů
800 – 1 500 Kč– obměny různých tvarů i barev – kvalitní materiály i materiály pro indukční desky – objevují se elektrické konvice
Nad 1 500 Kč– precizní elektrické konvičky – pro obyčejné uživatele je tato kategorie zbytečně luxusní

French pressy

Druhá část našeho rádce je zaměřena právě na tyto věcičky, abyste si mohli v klidu porovnat, která z variant je pro vaši přípravu kávy tou vhodnější.

Výrobní materiál

French pressy jsou dostupné v několika variantách.

 • Nerez – dobrá varianta, pokud se rozhodnete cestovat spolu s ním. Cestovní french press sice není průhledný, na druhou stranu je daleko bytelnější a téměř nerozbitný, avšak náročnější a údržbu.
 • Sklo – jedná se o materiál přizpůsobený vysoké teplotě, a proto se nemusíte bát do něj nalít horkou vodu. Materiál navíc vypadá elegantně a obsah konvice máte stále přehledně na očích.

Velikost french pressů

Podle svých nároků si můžete vybrat velikost přesně podle vašich představ.

 • Objem do 150 ml – vhodný pro jednu osobu.
 • Objem do 300 ml – dá se využít pro jednotlivce k přípravě jednoho sypaného čaje, případně pro dvě kávy.
 • Objem do 600 ml – ideální pro přípravu kávy pro 2–4 osoby.
 • Objem 800 ml a více – french pressy do 800 ml jsou vhodné zejména, pokud je v domácnosti větší počet lidí, anebo často připravujete kávu pro větší počet hostů. Zástupci, kteří disponují více, než 800 ml jsou na trhu už vzácnějším zbožím.

Příprava kávy ve french pressu

Některým druhům káv jsme se věnovali třeba tady, a proto víme, že každá z nich potřebuje odlišný čas pro rozvinutí svých charakteristických chutí a vůní. Proto řada milovníků kávy sáhne právě po principu louhování a filtrace. Mnohem raději tak dávají přednost french pressu než kávě z moka konvičky.

 1. Do nádoby vsypte kávu namletou přímo pro french press (zrníčka o velikosti krystalového cukru),
 2. zalijte téměř vařící vodou,
 3. kávu dobře promíchejte a následně přikryjte filtrem, zatím nestlačujte,
 4. počkejte zhruba 3 minuty a začněte opatrně stláčet ke dnu,
 5. následně celý obsah konvičky rozlijte do šálků,
 6. dlouho louhovanou kávu rozhodně nepijte, zaprvé nebude chutná a zadruhé to není zdravé.

Ceny french pressu

Levné french pressy do 300 Kč– malý objem – nižší kvalita – vhodné pro jednotlivce
300 – 600 Kč– menší zástupci – kvalitnější materiály
600 – 1 500 Kč– kvalitní kousky s citem pro detail – designově více propracované
Nad 1 500 Kč – zbytečně drazí zástupci pro domácnosti – dají se pořídit i levnější s poměrně stejnou kvalitou – zde najdeme především french pressy pro kavárny

Ať už se chystáte pořídit si nejlepší elektrickou moka konvičku, konvičku na indukci nebo french press, pouze si promyslete, která z variant vám bude chuťově i časově vyhovovat nejlépe a zbytečně si nepořizujte velký a drahý kousek, když vám stejnou službu zajistí i kvalitně provedené stálice na trhu.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.9/5 16 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo