Devět měsíců bylo miminko v bříšku a teď je na světě, z masa a kostí a tak závislé na rodičích. Už před porodem jste si jistě nakoupili všechno potřebné (a možná i nepotřebné 😉 ), aby se miminko mělo jako v bavlnce a vy měli pocit, že je o něj opravdu dobře postaráno. Objevila se na všem seznamu i dětská chůvička nebo monitor dechu? Vysvětlíme vám, jaký je mezi nimi rozdíl a zda si je vyplatí pořídit nebo nikoliv.
Test monitorů dechu 2023
Název | Kde koupit | ||||
---|---|---|---|---|---|
1. | ![]() | Jablotron Monitor dechu Nanny BM 02 | Zjistit cenu | ||
2. | ![]() | Hisense Monitor dechu Babysense 2 Pro | Zjistit cenu | Recenze | |
3. | ![]() | Baby Control Digital monitor dechu BC 230i pro dvojčata | Zjistit cenu | Recenze | |
4. | ![]() | Angelcare Monitor dechu a chůvička s kamerou AC1100 3v1 | Zjistit cenu | Recenze |
Parametry
Monitor dechu versus dětská chůvička
Při pročítání různých stránek a diskuzí můžete narazit na dva pojmy: dětská chůvička a monitor dechu (často nazývaný jako baby monitor). Jak se od sebe tyto dvě zařízení liší?
- Dětská chůvička přenáší zejména zvuky a někdy i video. Používat ji můžete pro malé, ale i větší děti. Využijete ji především, pokud máte velký dům či byt a miminko spí třeba v patře nebo ve vzdálenějším pokoji. Abyste měli jistotu, že drobek spokojeně oddychuje, dáte mu k postýlce vysílačku, která snímá zvuky v pokoji. Durhou pak máte u sebe, ta vás upozorní vždy, když se v pokoji začnou ozývat zvuky. Více o dětských chůvičkách si přečtěte v našem článku Jak vybrat dětskou chůvičku, kde najdete i recenze a hodnocení.
- Monitor dechu můžete používat zejména pro novorozence, ale také pro kojence. Jeho hlavním posláním je hlídat, zda miminko dýchá. Pokud ne, dá rodičům vědět hlasitým alarmem. Monitor dechu nesnímá zvuky, které vaše miminko vydává, ale zaměřuje se jen na dech, případně pohyb.
Monitor dechu: pořídit či nepořídit?
Názory na pořízení tohoto pomocníka se liší. Někteří rodiče jeho pořízením získají větší jistotu, že je o jejich potomka opravdu dobře postaráno. Jiní zase uvádějí, že se bez něj dobře obejdou. Jeho přítomnost v podstatě nejvíce pomáhá rodičům, zejména prvorodičkám, které jsou v nové roli maminky trochu nejisté, a monitor dechu je v tomto ohledu dokáže uklidnit. Mnohé z nich uvádějí, že mohou lépe spát a nemusí se každou chvíli budit, aby zkontrolovaly, jestli se hrudníček jejich drobka zvedá. Stačí se jen podívat na vyhodnocovací jednotku, jestli svítí správná dioda a mohou klidně spát. Maminky často zmiňují, že hlavně krátce po narození je každá minuta spánku navíc k nezaplacení.
Nejčastějším důvodem pro pořízení je obava ze syndromu SIDS – Syndrom náhlého úmrtí kojence, který se u dětí může nečekaně projevit do 1 roku, nejčastěji však v prvním půlroce. Za SIDS se označuje jakékoliv úmrtí dítěte, které bylo zdravé a umřelo náhle bez zjištění příčiny.
Mějte na paměti, že monitor dechu SIDS nezabrání, ale dokáže vás na něj včas upozornit, takže můžete začít bleskově jednat, a tím miminku zachránit život. Monitory dechu jsou nejčastěji nastaveny tak, že pokud do 20 vteřin nezaregistrují nadechnutí dítěte, začnou vydávat hlasitý poplach. Vy tak můžete vytočit 155 a začít provádět resuscitaci. Pro novopečené rodiče je dobré, aby ještě před narozením miminka absolvovali kurz první pomoci pro novorozence a byli tak schopni, v případě potřeby, maličkému poskytnout správnou první pomoc.
Monitory dechu vás na problém upozorní i v případě, kdyby miminko začalo zvracet a v závislosti na tom se dusit, nebo pokud by vdechlo cizí předmět a začalo se dusit nebo když špatně dýchá kvůli nemoci. Svoji úlohou mohou hrát i u větších dětí, které jsou třeba po úrazu hlavy nebo očkování. Jakmile dojde k zástavě dechu, nebo miminko dýchá v nepravidelných intervalech, monitor vás na to upozorní.
Jak předejít Syndromu náhlého úmrtí kojence?
SIDS nejde nikdy 100% předejít, může se dostavit náhle bez varování, a to jak u donošených miminek, tak u nedonošených. Rodiče se však mohou chovat tak, aby minimalizovali ohrožení potomka tímto syndromem.
- Během těhotenství nekuřte a nepijte alkohol.
- Nenechávejte miminko, které se neumí samo otočit, spinkat na bříšku.
- Nekuřte v místnosti, ve které malé spí.
- Pro větší pocit jistoty používejte monitor dechu.
- Používejte dudlík, protože ten zabraňuje ochabnutí svalů kolem horních cest dýchacích.
- Po krmení nechte miminko odbrknout.
- Nedávejte do postýlky plyšáky ani zbytečné polštářky a peřinky, kterými by se dítě mohlo udusit.
Rozhodnutí, zda je monitor dechu nutný či nikoliv už necháme na vás a vašem osobním pocitu stejně jako otázku, jak dlouho budete chtít monitor používat. Nejčastěji se však používá do 1 roku dítěte.
Typy baby monitorů: deskové, plenkové, s chůvičkou
Na trhu se můžete setkat se 3 typy monitorů. K rozhodnutí vám může pomoci otázka, zda bude miminko spát jen v postýlce nebo jej budete často přenášet mezi několika postýlkami a třeba kočárkem.
Deskový monitor dechu
Jedná se o nejrozšířenější typ monitoru dechu do postýlky. Při koupi v balení najdete snímací desku a vyhodnocovací jednotku, které se k sobě připojují kabelem. Snímací deska se nejčastěji pokládá pod matraci, na které miminko spí. Maximální povolenou tloušťku matrace zjistíte u výrobce a rozhodně nedoporučujeme tento fakt podceňovat. Pokud byste použili tlustší matraci, hrozí, že monitor nebude správně fungovat. U nedonošených miminek nebo miminek s nízkou váhou se monitor může pokládat i pod prostěradlo, aby byl schopen dech správně monitorovat.
Jedna snímací deska zpravidla nepokryje celou postýlku, což zpočátku, kdy je mimiko malinké, nevadí. Jak roste a začíná se přetáčet, může dojít k tomu, že se z desky odvalí, a ta pak situaci vyhodnotí jako alarmující. Proto je dobré, pokud jsou v balení desky 2, nebo je možnost si druhou časem přikoupit.
Nedoporučuje se, aby snímací deska ležela na laťkovém roštu, protože by se mohla zničit. Proto je dobré použít podložku pod monitor dechu, tedy pod snímací desku, ideálně z pevného materiálu (třeba dřevotřísky).
Výhodou 2 desek je i možnost používat 1 vyhodnocovací jednotku pro 2 desky, kdy jedna může být umístěna v postýlce ložnici a druhá třeba v postýlce v obýváku. V tomto momentě vám postačí přenášet jen vyhodnocovací jednotku.
Nezapomeňte, že jedním deskovým monitorem nemůžete snímat třeba dvojčata. Monitor dechu pro dvojčata musí mít 2 snímací desky a dvě vyhodnocovací jednotky.
Jak monitor dechu funguje?
Na snímací desce dochází díky drobným krystalkům k piezoelektrickému jevu. Krystalky tedy vytvářejí nepatrné elektrické napjetí, které je zesíleno a zpracováno vyhodnocovací jednotkou. Snímací desku můžeme připodobnit k elektrickému tlačítku podobnému zvonku u domovních dveří. Pokud se miminko pohne (za pohyb se považuje i nádech), tlačítko na okamžik sepne a vyšle signál do vyhodnocovací jednotky. Vyhodnocovací jednotka má nastavený určitý počet vteřin (nejčastěji 20, ale to je u každého výrobce jiné), po jejichž uplynutí čeká další impuls. Pokud k němu nedojde, spustí se alarm.
Kdy se hodí a kdy ne
Deskové monitory dechu se hodí v případě, že bude miminko nejčastěji spát ve své postýlce (tedy v jedné postýlce). Problém není ani v případě, kdy bude mít dvě postýlky.
Monitor však není vhodný pro časté převážení a přemisťování snímací desky. Kromě toho, že instalace sice není nijak obtížná, přece nějaký čas zabere, a navíc by se deska mohla poškodit.
Monitor dechu na plenku
Tento typ monitoru dechu můžeme označit za mobilní. Dítěti se pomocí klipu připíná na plenku z přední strany tak, aby se dotýkal bříška. Ke svému fungování nepotřebuje žádné kabely, takže se snadno přenáší. Na druhé straně, více aktivním dětem může překážet a omezovat je tak v pohybu. Mějte na paměti, že peřina nebo deka může snížit hlasitost případného poplachu. Jejich nespornou výhodou oproti deskovým monitorům dechu je funkce vydávání vibrací, které se aktivují, jakmile přístroj zjistí nepravidelné dýchání a podobně.
Kdy se hodí a kdy ne
Mobilní monitory dechu se hodí především, když víte, že miminko nebude spát jen ve své postýlce, ale také v posteli rodičů nebo třeba v kočárku na zahradě. Ani tento typ však není možné používat během pohybu (tedy když třeba s kočárkem jedete na procházku, nebo převážíte miminko v autě).
Monitor dechu s chůvičkou
Jak jsme již psali na začátku článku, chůvička i monitor dechu jsou dvě různá zařízení, ovšem je možné je pořídit i v kombinované formě.
Přístroj se skládá z deskové snímací podložky a elektronické chůvičky, která může mít i obrazovku (video). Výhody a nevýhody jsou stejné jako u deskových monitorů. Pořízení tohoto typu je o něco nákladnější, ale rozdíl není až tak markantní. Kombinace dvou přístrojů v jednom však s sebou nese i negativa, zejména pokud máte 2 děti v jednom pokojíčku a u jednoho chcete sledovat dech a u druhého to, jak si hraje.
Kam a jak monitor dechu umístit?
Záleží na typu monitoru. Ty, které připnete za plenku, se umisťují na bříško, v úrovni pupíčku, tak aby se dotýkaly bříška.
Deskové a kombinované s chůvičkou se dávají pod matraci. Velmi důležité je si zjistit, jakou maximální tloušťku může matrace mít. Deska by měla být položená tak, aby co nejvíce zabírala plochu pod miminkem. Pokud vám miminko vyroste, nebo se začne přetáčet, pořiďte si 2. snímací desku, díky které pokryjete plochu celé postýlky.
Planý poplach u monitoru dechu
V diskuzích se často dočtete, že rodiče sice monitor dechu mají, ale nepoužívají ho kvůli planým poplachům. Pamatujte, že nikdy nevíte, jestli se jednalo o pravý nebo planý poplach. Může se stát, že miminko opravdu přestalo dýchat, ale jakmile se spustil poplach, dostalo impuls a znovu se nadechlo.
K planým poplachům, ale, může docházet i špatnou instalací nebo příliš silnou matrací. Poplach se může spustit i v momentě, kdy se dítko přetočí a snímací deska ho přestane snímat.
9 nejčastějších otázek
1. Kde a kdy kalibrovat monitory dechu?
Pokud čekáte druhé dítě, je dobré monitor nechat kalibrovat, jakmile ho to první přestane používat. Tuto činnost by měl provádět výrobce.
2. Můžu si monitor dechu půjčit?
Pokud si nechcete tento přístroj pořizovat, protože ruku na srdce, opravdu se nejedná o zanedbatelnou částku, je možné si ho i půjčit. Domluvit se můžete hned v porodnici, kde rodíte. Každá má pravděpodobně jiné postupy, ale měli byste sepsat smlouvu, která by měla obsahovat, co si půjčujete, za kolik a na jak dlouho. Kromě porodnice by vám mohla pomoci i nejrůznější mateřská centra nebo spolky.
3. Bude mi pro monitorování dvou dětí stačit jedna snímací deska?
Rozhodně nebude, protože vyhodnocovací jednotka by poplach spustila až v okamžiku, kdy by nedýchalo ani jedno miminko.
4. Bude mi stačit jedna vyhodnocovací jednotka, když budu mít na každé dítě jednu snímací podložku?
Pamatujte, že každé miminko potřebuje vlastní vyhodnocovací jednotku a vlastní snímací podložku.
5. Můžu monitor dechu nainstalovat do postele, ve které spím s miminkem?
Toto se rozhodně nedoporučuje, protože monitor by nepracoval správně. Snímal by totiž i pohyby rodičů.
6. Je možné monitor dechu používat při vyjížďce v kočárku?
Monitor dechu je možné používat jen v klidovém režimu. Drncání kočárku by mohl monitor vyhodnotit jako dýchání, a pokud by miminko přestalo dýchat, neupozornil by na to, protože by tuto skutečnost nerozpoznal. Takže v kočárku za jízdy nikdy nepoužívat!
7. Může jako dýchání (pohyb miminka) monitor vyhodnotit i nějaký pohyb v místnosti mimo postýlku?
Monitor dechu může negativně ovlivnit třeba to, že se postýlka přímo dotýká postele rodičů nebo podlaha, která se při chůzi „houpe“.
8. Dokáže monitor dechu zabránit, aby miminko přestalo dýchat?
Určitě nedokáže. Monitor dechu na tento fakt pouze upozorní, ale to dostatečně včas, takže rodiče mají možnost děťátku poskytnout první pomoc.
9. Jak často měnit baterie?
Baterie zpravidla ve snímací jednotce vydrží půl roku i déle. Ale záleží na typu baterií i značce monitoru dechu. Pořizujte jen takové přístroje, které mají indikátor stavu baterie, tak budete nejlépe vědět, jak na tom jste. Je dobré si navyknout, že při každém vyndání miminka monitor vypnete, tím se velmi šetří baterie. Nezapomeňte, že jakmile miminko z postýlky vytáhnete, snímací jednotka to vyhodnotí tak, že miminko přestalo dýchat a spustí hlasitý alarm. To může být velmi nepříjemné, pokud děťátko potřebujete v noci nakrmit. Než dojde k samostatnému alarmu, začnou se nejdříve ozývat „předzvuky“, které vás upozorní na to, že se spustí alarm. Proto monitor vypněte už v tomto okamžiku. Při vkládání do postýlky jej však nezapomeňte opět zapnout.
Sledujte nás na sociálních sítích
Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.