Jak vybrat monitor

Kdo dnes nemá počítač, jako by nebyl. Ale ke každému počítači samozřejmě potřebujeme monitor. Ideálně LCD. Bez něj by se nám pracovalo opravdu těžko! Připravili jsme pro vás souhrn rad a tipů, ve kterých se dozvíte, na co si dát při výběru nového monitoru pozor. Tak pojďme na to.

Test monitorů 2018

Nejlepší monitory do 3 000 Kč

BenQ GW2270

 • Rozlišení: 1 920 x  1 080
 • Odezva: 5 ms
 • Úhlopříčka displeje: 21,5 “

Monitor se pyšní úhlopříčkou 21,5“ a zvládne Full HD rozlišení. Je oblíbený hlavně kvůli dvojici technologií Flicker-Free a Low Blue light, které omezují blikání displeje a  tlumí nadměrné modré záření. Tím šetří oči. Navíc díky LED podsvícení nabízí věrné zobrazení barev.

Své fanoušky si tento model ale našel také kvůli slušné odezvě 5 ms, se kterou zobrazí plynule i rychlé akční scény filmů a her. Navíc je matný, takže je dobře čitelný i za slunečných dní. Připojíte ho VGA nebo DVI kabelem a rozumí si taky s držáky VESA 100×100 mm. Pochvalu si tento monitor zaslouží zejména za vynikající poměr cena/výkon.
Zjistit cenu

Asus VP228H

 • Rozlišení: 1 920 x  1 080
 • Odezva: 1 ms
 • Úhlopříčka displeje: 21,5 “

Skvělá volba pro hráče a filmové fanoušky, kteří nechtějí do monitoru investovat horentní sumy. Tento monitor se chlubí odezvou jen 1 ms, takže by plynulost mohla být jeho druhým jménem. K tomu navíc přidává úhlopříčku 21,5“ a Full HD rozlišení.

Pokud byste k němu chtěli připojit herní konzoli, nebude to žádný problém, protože vedle VGA a DVI zvládá také HDMI. Výhodou je, že má integrované reproduktory, takže může při hraní na konzoli přehrávat nejen obraz, ale i zvuk.

Na zeď ho samozřejmě můžete připevnit pomocí držáků, které se vejdou do normy VESA 100×100 mm. Plusové  body také získává za různá nastavení barev a kontrastu, které ocení nejen hráči a milovníci filmů.
Zjistit cenu

Acer K242HYLbid

 • Rozlišení: 1 920 x  1 080
 • Odezva: 4 ms
 • Úhlopříčka displeje: 23,8 “

Monitor, který můžete bez obav sledovat ze všech úhlů. I tak zůstane perfektně čitelný. Obrazovka má totiž integrovaný IPS panel, který redukuje zkreslení na minimum. Dalšími plusy tohoto modelu jsou úhlopříčka 23,8“ a Full HD rozlišení.

Ať už byste tento monitor používali na práci, hraní nebo sledování filmů, vždy vám bude stačit s dechem, protože díky odezvě 4 ms vše zobrazí plynule. Matná úprava povrchu zaručí, že na obrazovku uvidíte dobře i ve slunečných dnech.

Připojit k počítači, notebooku nebo třeba herní konzoli monitor můžete pomocí VGA, DVi i HDMI. Kromě kratšího propojovacího kabelu v balení a ne zcela bytelnému stojanu, nemá při své nízké ceně žádné další nedostatky.
Zjistit cenu

Nejlepší monitory do 10 000 Kč

Dell U2515H

 • Rozlišení: 2 560 x  1 440
 • Odezva: 8 ms
 • Úhlopříčka displeje: 25 “

Další model, který se může pochlubit účastí ve finále soutěže o produkt roku 2016 na Heuréce. Své příznivce si získal hlavně díky QHD rozlišení (2560 x 1440 px) a 25“ úhlopříčce. Soulad těchto dvou vlastností nabídne na více než štědrém rozměru dokonale ostrý obraz plný jemných detailů.

Výhodou pro nadšence, kteří si k počítači rádi připojují více monitorů, je tenký rámeček. Díky tomu můžete vedle sebe postavit dva monitory Dell U2515H a užívat si téměř bezchybně jednolitý obraz roztažený přes oba monitory. To určitě využijí zejména ti z vás, kteří se v práci moří se složitými tabulkami.

Tento model k počítači připojíte pomocí HDMI kabelu nebo kabelem s DisplayPortem. Proto se skvěle hodí k dnešním notebookům. Většina z nich totiž oplývá nejméně jedním z těchto typů připojení. Vynikající je jas, který bohatě postačí i za slunečného dne. Navíc se monitor nebude díky matné úpravě obrazovky lesknout. Zamrzí snad jen o něco vyšší odezva 8 ms. Pro hráče to může být málo.

Monitor můžete snadno upevnit na stěnu, a to díky podpoře držáku se standardem VESA 100×100 mm. Snad jedinou nevýhodou je nepatrně světlejší černá, která je dána IPS technologií. Jinak můžeme monitor jedině doporučit.
Zjistit cenu

Samsung C27F591FD

 • Rozlišení: 1 980 x  1 080
 • Odezva: 4 ms
 • Úhlopříčka displeje: 27 “

Exkluzivní prohnutý monitor, který díky svému specifickému tvaru věrně kopíruje zorné pole člověka. Chlubí se úhlopříčkou 27“ (68,58 cm), díky které vás doslova obklopí multimediálním zážitkem. K tomu přidává Full HD rozlišení a skvělou odezvu jen 4 ms.

Pokud hledáte monitor střední třídy, který si levou zadní zvládne perfektní zobrazení vašich oblíbených filmů i her, určitě tento model doporučujeme. Matný povrch obrazovky je antireflexní, takže si můžete vizuální zážitek vychutnat naplno, i když bude venku slunečno.

Monitor sice můžete připojit přes VGA, ale doporučujeme využívat spíš HDMI, které lépe koresponduje s očekávanou kvalitou obrazu, kterou je monitor schopen nabídnout. K lepší obrazové kvalitě přispívá také AMD Free Sync, technologie, která synchronizuje obnovovací frekvenci monitoru a zobrazovaného obsahu. Výsledkem je dokonale plynulé zobrazení.

Tento model je vyrobený tak, aby vás bavil při každé příležitosti na maximum. Dokonce má herní režim, který vyladí zobrazení barev a optimalizuje kontrast, abyste si mohli užít zábavu v té nejvyšší kvalitě. K tomu ostatně přispívají i zabudované 5W reproduktory.
Zjistit cenu

Opravdu velký monitor

LG 43UD79

 • Rozlišení: 3 840 x  2 160
 • Odezva: 5 ms
 • Úhlopříčka displeje: 42 “

Kdo šetří, má za tři. Kdo nešetří, má geniální monitor. Tak bychom klidně mohli uvést tento model od LG. S úhlopříčkou 42“ (skoro 107 cm!) se velikostí rovná průměrným televizím! Navíc k tomu přidává Ultra HD rozlišení 3840 x 2160 bodů. Tím pádem dokáže zobrazit až 4x více detailů, než stejně velký monitor s Full HD.

Díky slušné odezvě 5 ms zvládne plynule zobrazit nejen filmy, ale také se stane splněným snem hráčů konzolových a PC her. Poradí si i s velmi rychlými pohyby ve hře, aniž by došlo k rozmazání obrazu. Celý zážitek navíc doplní pomocí integrovaných reproduktorů. Takže si budete moc plně vychutnat i zvuk.

Matná úprava povrchu obrazovky zajistí, že vás nebude rušit slunečné počasí venku a lesknout se při sledování monitoru budou maximálně vaše oči, obrazovka určitě ne. Připojit k počítači a dalším zařízením tento monitor nebude problém, protože si rozumí s HDMI a USB rozhraním. Dále ho můžete připojit i přes Display Port.

Vzhledem ke své velikosti bývá tento monitor často dál než na dosah ruky, abyste mohli pohodlně sledovat celý prostor obří obrazovky. Pro nastavování vám bude proto k ruce dálkový ovladač na 2 malé tužkové baterie AAA.

Monitor se pyšní speciálními funkcemi, jako je například zobrazení několika oken najednou, aniž byste mezi nimi museli složitě přepínat. To se bude hodit třeba programátorům, ale i sportovním fanouškům, kteří díky tomu mohou sledovat více přímých přenosů zároveň.
Zjistit cenu

zpět nahoru ↑

Co je LCD monitor

LCD monitor (displej z tekutých krystalů) je nástupcem klasického CRT monitoru (to je ten, co vypadá jako „krabice“). LCD monitor poznáte snadno, protože je na rozdíl od CRT monitoru plochý. Jako zdroj světla používají studené katody, které přes sérii filtrů a tekuté krystaly posílají světlo. To se následně rozděluje z bílého na červenou, zelenou a modrou. Z těchto tří barev v plné intenzitě se zpětně „míchají“ všechny odstíny, které můžeme vidět na obrazovce monitoru.

Existují 3 typy technologií LCD

Twisted Nematic (TN)

Nejlevnější panely monitorů, které jsou současně nejstarší ze tří popisovaných technologií. Zaručeně postačí, pokud sháníte kancelářský monitor a díky rychlé odezvě je ocení i příznivci počítačových her. Na práci s grafikou ale nestačí.

 • nízká pořizovací cena
 • rychlá odezva
 • slušný jas
 • kontrast
 • horší pozorovací úhly
 • nedokonalé zobrazení barev
 • poškozené pixely svítí

IPS a S-ISP

Mají vynikající zobrazení barev. Dokonce se v kvalitě zobrazení mohou srovnávat i s CRT monitory. Jejich další předností je nezkreslování obrazu ani při pozorování z úhlů. Poněkud ztrácejí, pokud jde o odezvu a kontrast. Jsou skvělé pro kancelářské využití i práci s grafikou.

 • kvalitní barvy
 • široké pozorovací úhly
 • průměrný kontrast i odezva

PVA/MVA

Oproti IPS monitorům vynikají daleko lepším kontrastem a slušnou odezvou. Navíc mají ještě o něco lepší zobrazení barev. Protože jsou kvalitní ve všech těchto parametrech, lze je použít v kanceláři, na hraní her i úpravu grafiky. Počítejte však s tím, že jsou o něco dražší.

 • špičkové barvy
 • skvělé pozorovací úhly
 • vynikající kontrast
 •  průměrná odezva
 • vyšší cena

Rozdíl mezi LCD a LED

Jak jsme si už řekli, původní LCD monitory využívali jako zdroj světla výhradně studené katody. Dnes už ale máme na trhu i takové monitory, které místo studených katod využívají jako zdroj světla pásy LED diod. Jde tedy v obou případech o stejnou zobrazovací technologii, která využívá jiný světelný zdroj.

zpět nahoru ↑

Jak velký monitor si mám vybrat

Záleží samozřejmě na tom, k čemu budete monitor používat. Obecně ale doporučujeme vybírat velikost obrazovky mezi 19 a 24 palci (jeden palec odpovídá délce 2,54 cm). Pokud samozřejmě nemáte speciální požadavky. Sice ještě i dnes najdeme v nabídkách prodejců sem tam monitor s poměrem stran 4:3 (jak tomu bylo u starších CRT monitorů), ale kromě kanceláře je rozhodně nedoporučujeme. Veškeré soudobé multimediální obsahy se totiž daleko lépe vejdou do poměru 16:9, popřípadě 16:10.

Na kancelářskou práci vám bude stačit monitor s úhlopříčkou 19—21“. Výjimkou jsou časté práce s více otevřenými okny najednou. Pokud potřebujete mít otevřené současně dva dokumenty, sáhněte raději po monitoru s úhlopříčkou 22—24 palců.

Hráči dobře vědí, že s malým monitorem herní zážitek nikdy nebude takový jako s velkým. Ale i vám postačí většinou monitor s úhlopříčkou 22—24 palců. Větší monitor doporučujeme jen v případě, že budete sedět dál od obrazovky. Pak se nebojte investovat klidně i do 27—30“, ale počítejte s vyšší cenou.

Grafici, pro vás není velikost monitoru prvořadá, ale myslete na to, že na 19“ obrazovce se grafika dělá nepohodlně. Proto vybírejte z úhlopříček aspoň 21“. Budete potřebovat hlavně monitor, který zobrazuje barvy co nejpřesněji. Pokud chcete dělat grafiku profesionálně, nechte si monitor kalibrovat tak, aby barvy na obrazovce co nejvíce odpovídaly barvám tisku.

Monitory a tiskárny totiž skládají výsledné odstíny z jiných barev. Zatímco obrazovky pracují s modelem RGB (z anglických názvů barev red – červená, green – zelená a blue – modrá), tiskárny skládají veškeré odstíny na papíře pomocí čtyř barev – tzv. CMYK (cyan – azurová, magenta – purpurová, yellow – žlutá a key/black – černá).

Myslete na správnou ergonomii. Pokud u počítače trávíte mnoho hodin v kuse, ujistěte se, že máte monitor v optimální výšce. Správně by měla být horní hrana monitoru v úrovni očí, abyste na obrazovku hleděli přímo. Tím předejdete případným problémům s krční páteří.

zpět nahoru ↑

Rozlišení monitoru

Rozlišení je jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují výslednou kvalitu obrazu. Je to počet zobrazovacích bodů, které dohromady poskládají zdánlivě jednolitý obsah na displeji. Zjednodušeně řečeno: čím více zobrazovacích bodů, tím jemnější obraz.

Maximální použitelné rozlišení je dané konkrétním modelem monitoru. Není ale pravda, že když si koupíte excelentní monitor, máte vyhráno. Kvalitu rozlišení totiž ovlivňuje grafická karta počítače. To je součástka, která se stará o veškeré zobrazování, ať už používáte počítač k čemukoliv.

Každá grafická karta má definovaná rozlišení, která zvládne zobrazit. Přes tyto hodnoty se nedostanete. Proto si vždy ověřte, že grafická karta vašeho počítače nebo notebooku zvládne požadované rozlišení vašeho vysněného monitoru zobrazit.

Při výběru monitoru myslete na to, že sebevětší monitor se špatným rozlišením nikdy nebude mít kvalitní obraz.

Pro představu: Obrazovka 16 x 10 cm s rozlišením 1920 x 1080 px bude mít k vykreslení obrazu stejný počet bodů jako obrazovka 160 x 100 cm s rozlišením 1920 x 1080. To znamená, že na druhé obrazovce budou zobrazovací body 10x větší, a tedy výsledný obraz méně kvalitní (spojitý).

Proto u větších úhlopříček monitorů vybírejte takové modely, které nabízejí vysoké rozlišení (nejméně Full HD – 1920 x 1080 px nebo lepší).

zpět nahoru ↑

Jak monitor připojím k PC

Existují čtyři typy kabelového připojení monitoru k počítači. Dávejte si při výběru dobrý pozor, abyste si nekoupili monitor, který nepůjde připojit k vašemu (staršímu) počítači. Sice situaci většinou můžete zachránit dokoupením patřičného kabelu, ale proč zbytečně plýtvat penězi… Představme si jednotlivé typy připojení:

VGA

Nejstarší ze čtveřice aktuálně používaných připojení. Většina současných monitorů upřednostňuje jiné typy, ale VGA obvykle taky zvládne. Ale ultrabooky, netbooky a moderní notebooky obecně nemají VGA konektor, takže byste případné připojení museli řešit redukcí. To je sice možné, ale rozhodně ne ideální. Proto se vždy nejprve přesvědčte, zda je daný typ připojení monitoru kompatibilní s vaším počítačem.

DVI

DVI je o něco novější typ připojení monitoru, které zvládá i vysoké rozlišení obrazu. Ale opět ho nehledejte ve výbavě notebooků. Pokud budete chtít monitor umístit dál než 10 metrů od počítače, doporučujeme přikoupit zesilovač signálu DVI. Můžete kabel použít i bez zesilovače signálu, ale s každým metrem navíc signál slábne, takže se budete muset obejít bez maximálního rozlišení.

HDMI

Ve verzi 2.0 toho dokáže opravdu hodně. Nejen že se vyrovná s přenosem 4K rozlišení (3140 x 2160 px), ale dokonce přenáší bez problému i zvuk. Výhodou HDMI kabelu je schopnost rozšiřovat signály dálkového ovládání. HDMI připojení lze redukcí změnit na DVI, a to bez ztráty kvality obrazu. DVI ale nezvládne přenos zvuku ani signálu dálkového ovladače.

Display port

Poslední provedení display portu 1.3, který se tvarem nápadně blíží USB konektoru, až na zkosenou boční stranu, zvládne přenášet obraz v kvalitě 8K (to je 16x větší rozlišení než Full HD) s obnovovací frekvencí 30 Hz. K tomu samozřejmě podporuje přenos zvuku i datový přenos obecně. Tím se odlišuje od předchozích typů připojení.

Obecně vám před nákupem monitoru doporučujeme vždy zjistit:

 • jaké typy připojení podporuje a jaké typy připojení zvládá počítač, popřípadě notebook, ke kterému ho chcete připojit,
 • typ připojení monitoru nemá zásadní vliv na kvalitu obrazu. Snad s výjimkou VGA. Ale může vám dopřát příjemné bonusy, jako je třeba přenos zvuku a obrazu jedním kabelem.
zpět nahoru ↑

Důležité vlastnosti

Kromě velikosti, rozlišení a typu připojení monitoru můžete vybírat také na základě lesku obrazovky. Monitory můžeme rozdělit do tří kategorií.

 • Lesklé – Zobrazují syté a přesné barvy, ale odráží světlo, takže jsou hůře čitelné, když na ně svítí slunce.
 • Matné – Neodráží světlo, takže jsou skvěle čitelné, ale nezobrazují tak syté barvy.
 • Antireflexní – Jsou to lesklé monitory s antireflexní úpravou. Lépe se čtou, když svítí slunce, ale ve srovnání s lesklými monitory nemají tak syté zobrazení barev.

Pokud uvažujete o dražším monitoru, můžete si vybrat například model s TV tunerem. Ten dokáže přijímat televizní signál. Vy tím pádem pořídíte monitor a televizi v jednom. Ale musíme dodat, že žádný monitor plnohodnotně nenahradí televizi. Stejně tak žádná televize zcela nenahradí monitor. Na občasné sledování televize je ale monitor s TV tunerem zajímavá volba.

Existují také monitory do auta, které se dají namontovat na sedačku, abyste mohli dětem během delší cesty pustit jejich oblíbenou pohádku. V takovém případě monitor využívá napájení autobaterie, tedy 12 V. Myslete na to, že takové monitory děti na cestách skvěle zabaví, ale protože jsou většinou poměrně malé (úhlopříčku mají nejčastěji méně než 10“), děti si při jejich častém sledování kazí oči.

Jestli jste u počítače často a třeba i několik hodin v kuse, vyberte model s technologií, která šetří oči. Zejména Flicker-free a Flicker-safe. Obě tyto technologie zamezují blikání podsvícení monitoru. Tím pádem ani při delším používání obrazovka neunavuje oči a nemá nepříznivé účinky na organismus. Pokud uvažujete o koupi monitoru do kanceláře, doporučujeme vybírat modely, které technologii Flicker-free nebo Flicker-safe mají.

Je vaší vášní text? V tom případě určitě oceníte možnost monitor natáčet do různých úhlů. Dnešní širokoúhlé monitory s poměrem stran 16:9 jsou ideální na sledování širokých záběrů (videí, filmů, apod.). Ale na čtení textu se lépe hodí monitor s poměrem stran 4:3, popřípadě širokoúhlý monitor s možností otočení o 90°.

Tím z něj totiž uděláte svislou a dlouhou obrazovku, na které se vám bude v textu lépe orientovat. Ideální délka řádku je mezi 50—110 znaky. Delší řádky, které by se na širokoúhlý monitor ve standardní pozici hravě vešly, unavují při čtení oči a odvádějí pozornost. Takže pro psavce a knihomoly rozhodně doporučujeme modely, které můžete otáčet do svislé polohy.

Nezapomeňte na odezvu. Odezva je rychlost reakce monitoru na změnu obrazu. Dnes se běžně pohybuje kolem 8 ms. Původně LCD monitory dosahovaly odezvy o mnoho pomalejší (přes 20 ms), což mělo vliv na plynulost zobrazení při posouvání stránek, rychlých záběrech ve filmu, ale i při hraní počítačových her. Sečteno a podtrženo, pro hráče je ideální monitor s odezvou 4 ms a méně, pro filmové fanoušky také. Na práci s textem a statickou grafikou bohatě postačí 8ms odezva.

S vysokým kontrastem si užijete hraní i filmy naplno. Ano, poslední a rozhodně ne nejméně důležitou vlastností monitorů, je kontrast. Většinou se uvádí jako tzv. kontrastní poměr a označuje rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem, který je monitor schopen zobrazit. Čím vyšší je číslo, tím hlubší obraz monitor nabízí. Pro běžnou práci bohatě stačí kontrastní poměr 400—900. Na hraní her a sledování filmů je kvůli extrémně tmavým a světlým scénám dobré uvažovat o monitoru s kontrastem kolem 1 500 a víc.

Pozor dávejte na čísla, které výrobci uvádějí jako tzv. dynamický kontrast. Jde většinou o marketingové číslo, které je například 20 000:1. To je ale zvlášť u levnějších modelů nereálné. Pokud hledáte monitor s vyšším kontrastem, nesnažte se ušetřit, ale vsaďte na kvalitní značku a počítejte s vyšší investicí.

zpět nahoru ↑

Doplňky

Vedle propojovacích kabelů, na které jsme už upozorňovali v části o typu připojení, je důležitý podstavec. Většina monitorů na trhu už se prodává se standardizovaným podstavcem. Pokud nemáte speciální nároky na umístění, na stole klidně může stát na podstavci z balení.

Pro náročnější z vás naštěstí existují stojany a držáky, díky kterým můžete monitor umístit do prostoru pokoje nebo třeba upevnit na zeď. Zejména držáky na zeď ale volte obezřetně, protože jsou standardizované tak, aby k nim šla obrazovka (ať už monitor či televize) správně upevnit.

Držáky na zeď mívají jednotnou normu, která označuje vzdálenost upevňovacích šroubů na těle držáku a zadní části monitoru. Můžeme se setkat s rozměry: 75×75, 100×100, 200×100, 200×200 a 400×400 mm. Vždy se přesvědčte, že se čísla držáku a monitoru shodují, aby byli mezi sebou kompatibilní. Když si nebudete jistí, zeptejte se raději prodejce.

Opět myslete na ergonomii. Ideální výška monitoru je taková, aby byla horní hrana obrazovky ve výši vašich očí. To platí i pro umístění monitoru na zeď. Nejprve si tedy pořádně rozmyslete, odkud monitor budete sledovat a jak vysoko přitom budete mít oči. Správným umístěním monitoru předejdete předčasné únavě očí, bolestem hlavy a krční páteře.

Pokud máte citlivější oči, určitě oceníte softwarové doplňky, které dokážou odfiltrovat přebytečné modré světlo. Díky tomu u obrazovky vydržíte déle, aniž byste byli unavení, nebo by vás dokonce začaly pálit oči. Využít můžete například f.lux, který navíc zvládne optimalizovat teplotu barev obrazovky podle denního světla, a to na základě vaší zeměpisné polohy a času. Počítejte ale s tím, že takovýto prográmek zkresluje barvy. Tím pádem ho nedoporučujeme pro práci s grafikou.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 43 hodnocení

Tři roky se živím jako copywriter. Baví mě přicházet věcem na kloub a své zkušenosti předávat texty dále. Zajímám se hlavně o elektro, ale nepohrdnu ani jinými poutavými věcmi. Mám radost, když moje texty pomáhají čtenářům se správným výběrem produktu, který zrovna shánějí.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.