Jak vybrat mrazák

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Je přítelem pro hladové a žíznivé. Nepřítelem pro obézní. Věrným pomocníkem. Moderním a stylově vyváženým šperkem v domácnosti. Požíračem energie i zdrojem nevídaných slastí. Kdo? No přece – mraznička. Už dávno neplatí, že chladnička či mraznička je pouze bílou škatulí, do které se schovávají potraviny. Dnešní mrazničky toho umí mnohem víc a kromě domácnosti je můžete využívat i v práci, na cestách nebo při podnikání.

Test mrazniček 2023

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.AEG AHB531E1LWZjistit cenu
96 %
2.Electrolux LCB3LF31W0Zjistit cenu
93 %
3.PHILCO PTF 823Zjistit cenu
90 %
4.Zanussi ZFG 06400 WAZjistit cenu
82 %

Electrolux LCB3LF31W0

Typvolně stojící
Konstrukcepultová
Užitný objem308 l
Energetická třídaA+
Klimatická třídaN, SN, ST, T
Hlučnost42 dB
Doba skladování při poruše37 hod.
Automatické odmrazovánínemá

Chováte doma prasátko, drůbež, králíky nebo rádi vyrážíte na velké nákupy akčních potravin? Potom se vám bude hodit tato samostatně stojící mraznička Electrolux LCB3LF31W0 s objemem 308 l, která je zárukou dostatečného místa pro zamražení většího množství surovin.

V mrazničce budete mít přehled díky LED osvětlení, které krásně rozptýlí světlo po celém prostoru a vy tak lépe najdete, to co potřebujete. Určitě vás potěší i fakt, že toto světlo má 10x nižší spotřebu než běžné žárovky.

Mraznička také disponuje stohovatelnými koši (3x), a to přispívá k přehlednému uspořádání a organizaci.  Co si budeme povídat, udržet v tak velké pultové mrazničce systém a pořádek není zas tak jednoduché.

Integrovaný systém LowFrost zaručí minimalizování hromadění námrazy a ledu, a proto bude údržba mrazničky méně pracná a také to samozřejmě kladně ovlivní výkon mrazničky. Tato technologie funguje na principu chladicích okruhů, které jsou skryté ve stěnách mrazničky a sníží nános námrazy až o 80 %. Nejde sice o automatické odmrazování, ale velmi vám tuto činnost usnadní.

Líbí se nám elektronické ovládání. Můžete si nastavit vnitřní teplotu, na LCD displeji se vám budou všechny údaje přehledně zobrazovat.

Úsporná energetická třída A+ sice nepatří k nejvyšším, ale i tak vám jistě pomůže šetřit. Při správné údržbě spotřebuje jen skutečně potřebné množství energie a zamezíte tak plýtvání. Je dobré myslet na tento fakt i z důvodu šetření životního prostředí.  Odhadovaná roční spotřeba u tohoto modelu je 277 kWh.

 Co se týká hlučnosti této mrazničky, 42 dB vás nebude nijak rušit. Existují i modely s nižší hlučností, ale mrazničku máte většinou v místech, kde vám mírné vrčení nevadí.

Mrazák má invertorový motor, jedná se o motor řízený elektronicky přímo. Liší se od standardních motorů tím, že nepřetržitě přizpůsobuje výkon i provozní rychlost. Zajistí výbornou efektivitu výrobku a spotřebič je díky němu spolehlivý a má i delší životnost. Jakmile se registrujete na electrolux.cz, začíná vám běžet záruka na tento motor 5 let a to na všechny škody, způsobené běžným provozem. Výhodou je i fakt, že během 24 hodin mraznička zvládne zmrazit až 21 kg surovin. Funkci Superfrost – zrychlené zmrazení tu ale nenajdete. 

Pokud by se náhodou stalo, že se příliš zvýší teplota v mrazničce, ať už z důvodu poruchy, či dlouhodobého výpadku elektrické energie, upozorní vás na to sama mraznička. A to jak zvukem, tak vizuálně. Ovšem celých 37 hodin po odpojení elektrické energie vydrží potraviny ve zmrazeném stavu.

Pokud máte doma malé a všetečné děti, které vlezou všude, či manžela “Otesánka”, bude se vám hodit fakt, že mraznička má uzamykatelné víko.

Electrolux LCB3LF31W0 je vybaven 4 kolečky. Díky nim je mrazák mobilnější, což se při malování nebo stěhování může hodit.

Závěrem snad už jen řekneme, že pokud se vám hodí opravdu velká mraznička, za solidní cenu, s dobrým motorem, výše uvedenými funkcemi a zároveň vám stačí energetická třída A+, neuděláte s koupí chybu.

 • velký objem
 • LowFrost
 • uzamykatelné víko
 • elektronické ovládání
 • invertorový motor
 • LED osvětlení
 • chybí automatické odmrazování
 • energetická třída A+
Zjistit cenu

PHILCO PTF 823

Typvolně stojící
Konstrukcezásuvková mraznička
Užitný objem82 l
Energetická třídaA+++
Klimatická třídaN, ST, T
Hlučnost42 dB
Doba skladování při poruše24 hod.
Automatické odmrazovánínemá

Jednodvéřová, volně stojící mraznička Philco PTF 823 se může pyšnit svou energetickou třídou A+++. Proto, pokud vám záleží na výši vašich účtů za elektřinu a také na životním prostředí, bude pro vás tento parametr velmi důležitý.  Roční spotřeba 94 kWh je skutečně nízká.

Mezi další klady tohoto výrobku patří jeho tichý chod. To si chválí velká skupina uživatelů. Jedná se o mrazničku, která je vybavena 3 šuplíky, díky kterým máte lepší přehled nad mraženými potravinami. Jeden je určen ideálně pro mrazení čerstvých potravin, druhý na skladování zmrazených potravin a třetí na dlouhodobé ukládání hluboce zmrazených produktů.

Vzhled modelu je jednoduchý, v klasické bílé barvě. Nerezové madlo, je hezkým designovým doplňkem. Na druhou stranu, madlo může trochu vadit, a tak si musíte před koupí uvědomit, kde bude mraznička stát a zda byste neocenili raději zapuštěné madlo. Máte na výběr, jakým směrem se budou dveře otevírat, je zde možnost přehození dveří na opačnou stranu, a to se v našich malých bytech může hodit. Mraznička disponuje termostatem, který umožní nastavit vnitřní teplotu na cca – 18 až – 23 stupňů.

 I přesto, že model není rozměrově příliš velký, čistý objem mrazničky 82 l může být dostatečný. Ve většině rodin je takový výrobek kupován jako doplňkový k setu chladničky s mrazničkou.

Během 24 hodin zvládne zamrazit až 10 kg potravin. Funkcí rychlého zmrazování tento model vybaven není.

Aby mraznička dobře fungovala a úspora energie byla co největší, měla by být zbavena námrazy, v ideálním případě, alespoň jednou za měsíc. Automatické odmrazování tento model nemá, nezbývá tedy než to zvládnout ručně. Celkově je tato mraznička na funkce chudší, chybí například indikace, že vnitřní teplota příliš stoupla a v případě poruchy tak mohou být potraviny znehodnoceny.

Jedná se zkrátka o kvalitní, jednoduchý spotřebič, který ale dobře mrazí a zároveň vám jeho provoz nezpůsobí průvan v peněžence.

 • energetická třída A+++
 • tichý chod
 • přehledné šuplíky
 • možnost prohození stran dveří
 • příznivá cena
 • jen ruční odmrazování
 • žádné přídavné funkce
Zjistit cenu

AEG AHB531E1LW

Typvolně stojící
Konstrukcepultová
Užitný objem308 l
Energetická třídaA++
Klimatická třídaN, SN, ST, T
Hlučnost42 dB
Doba skladování při poruše37 hod.
Automatické odmrazováníne, LOW FROST

Tento pultový mrazicí box se v mnohém podobá našemu prvnímu recenzovanému výrobku. Jeho silnější stránkou je vyšší energetická třída A++. V praxi to znamená, že za rok spotřebuje zhruba 217 kWh. Objem 308 l je velkorysý a vy si tak můžete dovolit výhodně nakoupit větší množství potravin nebo třeba zmrazit své výpěstky ze zahrádky, které v zimě jako když najdete. Se systémem Low Frost se vám bude mraznička jednodušeji udržovat. Nemusíte odmrazovat příliš často, a když se do této činnosti pustíte, půjde to snadno.

Elektronické ovládání s LCD displejem, který je umístěný na předním panelu vpravo dole, je jednoduché. Umožňuje vám přesné nastavení teploty. Na zmíněném displeji se zobrazují informace o nastavení a také o provozu.

Jestliže vám vypadne elektrický proud, nemusíte se hned bát, že se potraviny zkazí. Mraznička při výpadu udrží až 37 hodin potraviny zmražené. Navíc vás spotřebič upozorní jak akusticky, tak opticky, že se v něm zvýšila teplota na nežádoucí stupně.

Pokud potřebujete najednou zmrazit velké množství jídla, například po zabijačce, tento model zvládne za 24 hodin až 21 kg potravin.

Tento výrobek disponuje invertorovým motorem, který zajistí stabilní a efektivnější chlazení spolu s menší spotřebou energie a ještě při tom bude tišší, než spotřebič s klasickým motorem.

Hlučnost nepřekračuje 42 dB, což je standardní hodnota. A i vzhledem k výše uvedenému motoru, je provoz tichý.

Co se týká vnitřního vybavení, 3 kovové koše vám pomohou k lepšímu uspořádání a LED svítidlo osvítí všechny kouty této truhlicové mrazničky. Pokud budete potřebovat spotřebič, přemístit se 4 kolečky to hravě zvládnete.

Truhlicová mraznička AEG AHB531E1LW v klasickém bílém provedení vám poskytne velký prostor. Nemá uzamykatelné víko a automatické odmrazování. Na druhou stranu kladem je určitě nízká spotřeba a také pětiletá záruka na motor. Cena je trochu vyšší, ale úspora energie vám to zajisté vynahradí.

 • velký objem
 • energetická třída A++
 • LowFrost
 • elektronické ovládání
 • invertorový motor
 • LED osvětlení
 • chybí automatické odmrazování
 • nemá zamykací víko
Zjistit cenu

Zanussi ZFG 06400 WA

Typvolně stojící
Konstrukceskříňová mraznička
Užitný objem63 l
Energetická třídaA+
Klimatická třídaST, N
Hlučnost43 dB
Doba skladování při poruše14 hod.
Automatické odmrazovánínemá

Tato volně stojící skříňová mraznička má praktické rozměry a vejde se všude. Jde o malý, skladný výrobek s jednoduchou instalací, který je výborným doplňkem k velkému mrazáku. Má jednoduché ovládání. Její další předností přehlednost obsahu díky šuplíkům. Příjemným zjištěním je i nastavitelná regulace výkonu mrazničky.  Rezervy jsou v hlučnosti, horší manipulaci se zatíženými šuplíky a v malé velikosti spodního šuplíku. Také menší velikost ovládacího prvku pro nastavení výkonu, což může činit problémy především starším lidem.

V manuálu byste se měli také zaměřit na pasáž, ve které se píše, že provozní teplota okolí by se měla pohybovat od 16 °C do 32 °C. To znamená, že pokud mrazák umístíte třeba na chalupu, kde netopíte, může dojít k tomu, že nebude fungovat správně. Někdo také uvádí, že mrazák má malý vnitřní prostor. To je však dáno konstrukcí, rozměry a obecně tím, že tento mrazák ve většině případů slouží pouze jako doplňkový k velkému mrazáku.
Zjistit cenu

Liebherr GTP 23560

Typvolně stojící
Konstrukcepultová mraznička
Užitný objem200 l
Energetická třídaA+++
Klimatická třídaSN-T
Hlučnost38 dB
Doba skladování při poruše110 hod.
Automatické odmrazovánínemá

Jednou z nejsilnějších stránek této mrazničky je velmi dlouhá akumulační doba při výpadku proudu, určující dobu, po kterou vydrží potraviny uvnitř ve zmraženém stavu po odpojení napájení. Volně stojící pultová mraznička Liebherr GTP 23560 je tichým, prostorným a výkonným spotřebičem. Je vybavena praktickým vnitřním osvětlením a pyšní se nízkou spotřebou energie. Inteligentní ovládání je podpořeno digitálním ukazatelem teploty. Vnitřní uspořádání je zajištěno mimo jiné prostřednictvím tří košů s možností zavěšení.  Nevýhodu je slabší návod v češtině a ve vyšší pořizovací ceně.
Zjistit cenu

Liebherr GN 4113

Typvolně stojící
Konstrukcešuplíková mraznička
Užitný objem345 l
Energetická třídaA++
Klimatická třídaSN-T
Hlučnost40 dB
Doba skladování při poruše34 hod.
Automatické odmrazováníano

U tohoto velkého mrazáku jistě oceníte funkci No Frost, která se postará o odmrazování sama a vy si díky ní ušetříte několik hodin práce.
Její velkou výhodou je doslova obrovský prostor a tichý chod. Je mnohem praktičtější při ukládání a vyndávání potravin než pultový mrazák, do kterého se musíte nahýbat, což může vést k bolesti zad.

Díky skleněným policím se se šuplíky snadno manipuluje. U takto velkého přístroje jistě oceníte nízkou spotřebu energie. Velkou výhodou je jednoduché nastavení teploty přičemž každý stupeň má svůj údaj o teplotě (nemusíte se tak jen domnívat, co mohou označovat čísla od 1 do 6, která se často na ovládacích zařízeních mrazáků objevují). Zkrátka víte, na čem jste. Jistě také oceníte možnost přirazit mrazák až ke stěně, protože odvětrávání je vedeno dopředu.

Hlavním důvodem proč si ho koupit, je kvůli jeho velkému užitnému objemu, který činí 350 l. Pokud se i vy pro koupi rozhodujete na základě tohoto údaje, měli byste vědět, že tento údaj výrobce udává bez zohlednění šuplíků, polic a mrazící mřížky. Zkrátka jakoby mrazák byl úplně prázdný. Od užitného objemu byste tedy měli odpočítat 20 – 25 %. Do tohoto mrazáku se tedy skutečně vejde něco mezi 280 – 300 litry potraviny. Pokud však vyndáte šuplíky a necháte zde pouze poličky, můžete se dostat až ke zmiňovaným 350 litrům.

Za negativum můžeme označit dlouhou dobu prvního vychlazení. Na požadovanou teplotu se mrazák dostane za více jak 12 hodin. Také cena by mohla být menší.

Zjistit cenu

Pokud uvažujete o nákupu nové mrazničky nebo její kombinace s ledničkou, či pokud chcete pouze dovybavit stávající spotřebič, můžete se inspirovat níže.

Na co se zaměřit při výběru mrazničky

 • kolik prostoru je v kuchyni k dispozici,
 • jak početná je vaše domácnost a jak často nakupujete,
 • zda chcete mrazák samostatně stojící nebo v kombinaci s chladničkou,
 • k jakému účelu bude mraznička využívána a jakými doplňky a funkcemi by měla být vybavena,
 • kolik a jakých zásob do ní hodláte uložit,
 • důležitost povrchového provedení v kontextu prostor, ve kterých bude mraznička instalována (např. důraz na konkrétní barvy, tvar madel a jejich umístění),
 • zda chcete návštěvníky kuchyně pouze nakrmit a napojit, nebo zároveň i ohromit dalšími vychytávkami,
 • jaká cena za nákup mrazničky včetně doplňků je pro vás přijatelná a jaké budou náklady na provoz.

Typy mrazniček podle umístění

Mrazák lze do domácnosti pořídit buď jako volně stojící nebo vestavný.

Volně stojící mraznička je určena jak do domácností, tak i do nebytových prostor. Může být dobrým řešením pro situace, kdy stávající kuchyň pouze dovybavujete, když není v kuchyni dostatek místa pro vestavěný spotřebič nebo je umístění spotřebiče pouze provizorní. Výhodou volně stojící mrazničky je snadná manipulace. Při umístění je třeba počítat s několika centimetry prostoru navíc kolem spotřebiče kvůli správné cirkulaci vzduchu. Nevýhodou může být designová roztříštěnost kuchyně, v některých případech i oddělení místa skladování od místa zpracování potravin.

Jedním se zástupců kategorie volně stojících mrazniček jsou i mini mrazničky. Jde o malé a levné mini mrazničky vhodné například pro studenty, na chalupu, nebo jako příruční první pomoc při horkých dnech do práce. Lze je snadno přenášet a jejich provoz moc nestojí. Dvířka jdou u některých modelů přehodit na druhou stranu. Uživatel se ale musí připravit na jejich menší objem. Ač jsou miniaturních rozměrů, i tyto mrazničky bývají vybaveny vyjímatelným roštem nebo třeba zásobníkem ledu.

Vestavné mrazáky jsou často pořizovány při rekonstrukci nebo zařizování nové kuchyně na míru. O jejich koupi je vhodné uvažovat především v případě, že i ostatní kuchyňské spotřebiče jsou zabudované. Jejich instalace je oproti volně stojícím mrazničkám náročnější. Před ní je třeba promyslet, jaké místo bude mrazničce mezi skříňkami určeno a jak bude včleněna do celé sestavy. Nevýhodou vestavného spotřebiče je fakt, že s ním nelze dodatečně manipulovat. Moderním interiérům vestavné mrazničky nebo lednice s mrazničkou vyloženě sluší.

Typy mrazniček podle konstrukce

Podle konstrukce dělíme na:

 • truhlicové (pultové) s horním otevíráním,
 • skříňové (šuplíkové) s klasickým předním otevíráním,
 • mrazáky jsou vyráběny i v kombinaci s ledničkou.

Truhlicové neboli pultové mrazničky

Mají větší rozměry i objem a jsou určeny do domácností s velkorysejším prostorovým řešením, do skladů, restaurací, jídelen a jiných nebytových prostor. Vyplatí se při ukládání většího množství potravin. Lehce se do nich schová i zabijačka nebo sezónní zásoba zpracovaného ovoce a zeleniny. Mají většinou nižší spotřebu energie a výborné izolační schopnosti. Při výpadku proudu tyto mrazničky uchovají potraviny ve zmrazeném stavu až po několik dní.

Čistý využitelný objem pultového mrazáku je doporučován v poměru 40 litrů objemu/osobu. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 6 – 30 tisíc Kč.

Šuplíkové (jinak řečeno skříňové) mrazničky

Vypadají v podstatě jako velká lednička. Ideálně se uplatní při uložení standardní krátkodobé zásoby potravin. Zaberou méně místa než pultové mrazničky, oproti kterým však mají menší objem a vyšší cenu.

Jsou určeny ke každodennímu využití a většinou je najdeme přímo v kuchyni. Mají svůj obsah přehledně uspořádán do jednotlivých výsuvných nebo výklopných zásuvek – šuplíků. Ty jsou většinou opatřeny piktogramy, aby bylo uživateli hned jasné, kam má sáhnout.

Menší objem mrazničky je určitě vyvážen snadnou dostupností a samotným uspořádáním potravin např. dle pravidla maso zvlášť, zelenina zvlášť, ovoce samostatně.

Čistý využitelný objem mrazáku je doporučován v poměru 25 litrů objemu/osobu. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 8 – 35 tisíc Kč.

Kombinace mrazničky s chladničkou

Patří k nejčastějším volbám většiny domácností. Kloubí se v ní hned dvě důležité funkce – jednou z nich je potraviny zchladit a udržet je tak déle čerstvé, druhou je potraviny zmrazit a zajistit tím jejich dlouhodobé uchování.

Lednice s mrazákem se dále dělí podle toho, zda jsou opatřeny jedněmi dveřmi (chladnička s menším mrazícím prostorem) nebo dvoudveřové (ledničky s větším mrazícím prostorem). Užívání dvoudveřových kombinací zároveň staví spotřebitele před otázku, zda mrazničku chtějí mít umístěnu nad nebo pod lednicí. Ideální poměr chladící plochy k mrazící je 2:1.

Americká lednice s mrazákem

 • Je skvělým příkladem funkční a elegantní varianty kombinovaného spotřebiče. Vyznačuje se moderním designem a maximální účelností. Tato extravagantní krasavice s moderním outfitem a s dostatečným úložným prostorem uspokojí celou rodinu a vejde se toho do ní opravdu hodně. Její výhodou je velký užitný objem, šikovně a prakticky uspořádaný vnitřní prostor a oddělení mrazící a chladící zóny velkými dveřmi. Nevýhodou je vysoká spotřeba elektřiny, vyšší váha i cena.
 • Americká lednice se bude nejlépe vyjímat v dostatečně prostorné kuchyni. Může být dovybavena nápojovým automatem, který má v sobě zabudovaný i filtr vody. Ostudu určitě neudělá ani výrobník ledu a ledové tříště. Obě tyto vychytávky jsou umístěny na čelních dveřích, a to buď vpravo, nebo vlevo, podle modelu konkrétní lednice.
 • Některé modely amerických lednic mají v sobě zakomponován i minibar – malý oddělený prostor, ve kterém jsou uchovávány často používané potraviny či nápoje. Do minibaru se uživatel dostane přímo, aniž by otevíral dveře ledničky. Tyto vymoženosti si však žádají zvýšené nároky na instalaci. Lednici je třeba napojit na přívod vody a pravidelně (přibližně dvakrát ročně) měnit filtry.

Doplňkové funkce

 • Zrychlené mrazení Superfrost zajišťuje po stisku tlačítka prudký pokles teploty uvnitř mrazničky, čímž dojde k podstatnému snížení doby potřebné pro zmrazení nově vkládaných potravin. Po jejich zmrazení se funkce sama vypne a mrazák dál pracuje dle svého normálního výkonu.
 • Bez námrazový systém No Frost ušetří čas a energii věnované nešikovnému a zdlouhavému odmrazování. Ochlazování a zmrazení potravin zajistí suchý studený vzduch, který je rovnoměrně rozháněn ventilátorem. Protože při tomto procesu nevzniká vlhkost, mraznička nebo lednička nemůže ani namrzat. Protože mraznička vybavená systémem No Frost neobsahuje uvnitř žádný led, uskladněné potraviny nejsou pokryty studenými krystalky a jsou lehce identifikovatelné.
 • Termostat je šikovný pomocník, který v mrazničce hlídá stabilní předem nastavenou teplotu. S ohledem na skladbu uchovávaných potravin si tak uživatel může vnitřní teplotu regulovat. Termostat je instalován v podobě mechanického ovládání, u kterého teplotu snímá pevná kapilára, nebo moderního elektronického pojetí, jehož teplotu v chlazení snímá sonda. Mechanické termostaty se liší délkou kapiláry a počtem konektorů pro zapojení. Jejich výběr a instalace jsou jednoduché. Elektronický termostat už vyžaduje větší znalosti související se znalostí konkrétní mrazničky.
 • Zámek umístěný na madle dveří chrání obsah mrazničky před nevítanými zloději. Je ideálním doplňkem mrazáků umístěných ve společných prostorách.
 • Alarm informuje okamžitě uživatele o zvýšené teplotě nebo špatně zavřených dveřích.
 • Displej slouží k nastavení teploty mrazení nebo k aktivaci funkce Superfrost. Nahrazuje klasické otočné knoflíky.

Doplňkové vybavení

 • Šuplíky do mrazničky zorganizují její vnitřní prostor. Pokud se při manipulaci šuplík rozbije, je možné jej vyměnit. Samostatně se dodávají čela šuplíků mrazáků. Při výměně celého šuplíku je třeba znát rozměry, nejlépe také s údajem o konkrétním modelu chladničky nebo mrazáku.
 • Dózy na potraviny, doplněné přiléhavými víčky a vyrobené z plastu, umožňují zdravotně nezávadné, hygienické a bezpečné skladování potravin. Využití najdou nejen v lednicích a mrazácích. Jsou totiž lehce omyvatelné a nepřebírají pachy uchovávaných potravin. Odolávají i nízkým teplotám.
 • Prodávají se buď jednotlivě, nebo v praktických sadách tvořených stohovatelnými dózami několika velikostí. Navíc jsou průhledné, takže jejich obsah je rozpoznatelný bez nutnosti otevírání. Na trhu je zastoupena široká nabídka rozměrů a velikostí. S pomocí dóz na potraviny je prostor ledničky nebo mrazničky ideálně využit.

Správná teplota v mrazničce

Správná teplota zabezpečí déletrvající čerstvost skladovaných potravin. Zároveň zabraňuje (nebo alespoň omezuje) tvorbu a množení nežádoucích bakterií. Optimální teplota uvnitř ledničky nebo mrazničky také šetří spotřebovanou energii.

V chladničce by měla být ideální teplota nastavena zhruba na 5° C, v mrazáku – 18° C. Tato teplota však není v celém prostoru stejná – různí se ve spodní a horní části a i v držáku dveří a to řádově o jednotky stupňů. Tomu se dá předejít, pořídíte-li si model lednice vybavené funkcí Free Store, ve které obíhá studený vzduch. Teplota v prostoru je pak více konstantní, bez velkých výkyvů.

Klimatické třídy mrazniček

Klimatická třída, uváděná výrobcem, určuje ideální teplotu pro provoz ledničky/mrazáku. Klimatické třídy zohledňují teplotu místnosti, ve které je spotřebič umístěn. Je-li vnitřní teplota spotřebiče mimo doporučený rozsah, negativně se to projeví na spotřebě elektřiny a případně také i na jeho funkčnosti.

Rozlišují se čtyři klimatické třídy:

Klimatické třídyTeplota okolí spotřebiče
Subnormální teploty, zkratka SN+10 až +32 °C
Normální teploty, zkratka N+16 až +32 °C
Subtropické teploty, zkratka ST+18 až +38 °C
Tropické teploty, zkratka T+18 až +43 °C

Většina přístrojů je určena do více klimatických tříd zároveň. Je-li u ledničky stanoveno několik klimatických tříd, je plně a správně funkční v celém rozsahu teplot. Lednice určená do klimatických tříd SN, N, ST bude optimálně fungovat v teplotách, které vychází z rozpětí všech těchto tříd. To znamená pro SN, N, ST 10 – 38 °C.

Pokud ledničku či chladničku umístíme do chladné komory, určitě by měla být určena pro klimatickou třídu SN (od 10 °C). Horní hranice teplotního rozsahu není v našich klimatických podmínkách podstatná. Pokud nebude korespondovat klimatická třída přístroje s okolní teplotou, nebude mít přístroj správné podmínky pro svůj provoz. Uživatel to pocítí nejen zvýšenou spotřebou elektřiny, ale i nesprávnou funkčností.

Důležité vlastnosti

Kvalitu lednice či mrazáku lze odvodit i z ukazatele akumulační doby.

 • Akumulační doba stanovuje čas, po který zůstanou potraviny chlazené nebo zmrazené při výpadku dodávky elektřiny. Čím je tato doba delší, tím je lednička nebo mraznička kvalitnější. Většina modelů uvádí akumulační dobu v rozsahu 10 a více hodin.
 • Mrazící výkon udává, jaké množství čerstvých potravin v kilogramech dokáže mraznička zmrazit za 24 hodin. Toto množství kolísá od 2 do 24 kg.

Energetický štítek

Od 1.3.2021 došlo ke změně u energetického štítku a hodnot, které musí obsahovat.

 1. Rozsah energetických tříd – nejlepší hodnota je A a nejhorší G.
 2. Hodnota energetické třídy mrazničky – konkrétní hodnota energetické třídy pro danou mrazničku
 3. Roční spotřeba elektrické energie – odhadovaná roční spotřeba elektrické energie, reálné hodnoty nebudou příliš odlišné, protože se jedná o spotřebič, který běží nonstop. Není tedy odlišný počet cyklů v každé domácnosti jako u praček nebo sušiček.
 4. Dostupný objem pro mražené potraviny – jaká je kapacita v prostoru pro mražené potraviny
 5. Hlučnost spotřebiče – konkrétní hlučnost v dB, stejně jako třída hlučnosti pro porovnání. A je nejlepší, D je nejhorší.
 6. QR odkaz – vedoucí do databáze EPREL, kde jsou další podrobné informace o výrobku

U energetická třídy došlo k výrazné změně. Dosud jsme se mohli setkávat s třídami typu A+++ nebo A++. Ty však už nyní nejsou platné. Výrobky s nejvyšší energetickou účinností které spadaly do třídy A+++ nově po posunu škály přibližně odpovídají nové energetické třídě označené jako B nebo C, přestože se spotřeba energie daného výrobku nezmění. Pokud tedy při výběru chladničky vidíte samé třídy C a D, neděste se. V současné době jsou to dobré hodnoty.

Informační list

Informační list je další povinnou náležitostí spotřebiče. Mimo jiné obsahuje i následující informace. 

 • Minimální/maximální okolní teplota (°C) vhodná pro chladicí přístroj
 • Klimatická třída
 • Nastavení na zimní období
 • Parametry a hodnoty chladicího prostoru
 • Parametry světelného zdroje (druh světelného zdroje, třída energetické účinnosti)

Požadavky na energetickou úspornost

Od 1. března 2021 nesmí index energetické účinnosti (EEI) chladicích spotřebičů překračovat tyto hodnoty:

 • Specializované nízkohlučné chladicí spotřebiče s prostorem nebo prostory pro čerstvé potraviny – 375
 • Nízkohlučné chladicí spotřebiče s průhlednými dveřmi – 380
 • Ostatní nízkohlučné chladicí spotřebiče, s výjimkou nízkohlučných kombinovaných spotřebičů s prostorem pro zmrazené potraviny – 300
 • Spotřebiče pro uchovávání vína s průhlednými dveřmi – 190
 • Ostatní spotřebiče pro uchovávání vína – 155
 • Všechny ostatní chladicí spotřebiče, s výjimkou nízkohlučných kombinovaných spotřebičů s prostorem pro zmrazené potraviny – 125

Od 1. března 2024 nesmí index energetické účinnosti (EEI) chladicích spotřebičů překračovat tyto hodnoty:

 • Specializované nízkohlučné chladicí spotřebiče s prostorem nebo prostory pro čerstvé potraviny – 312
 • Nízkohlučné chladicí spotřebiče s průhlednými dveřmi – 300
 • Ostatní nízkohlučné chladicí spotřebiče, s výjimkou nízkohlučných kombinovaných spotřebičů s prostorem pro zmrazené potraviny – 250
 • Spotřebiče pro uchovávání vína s průhlednými dveřmi – 172
 • Ostatní spotřebiče pro uchovávání vína – 140
 • Všechny ostatní chladicí spotřebiče, s výjimkou nízkohlučných kombinovaných spotřebičů s prostorem pro zmrazené potraviny – 100

Funkční požadavky

 • Funkce rychlého zmrazování (či podobná funkce) – tato aktivovaná funkce se musí automaticky nejpozději po 72 hodinách přepnout na původní režim uchovávání potravin (kvůli úspoře energie)
 • Každý prostor pro uchování potravin musí být označen patřičným identifikačním symbolem.
 • VIP – takto je označen spotřebič pokud obsahuje vakuové izolační panely
 • U prostorů označených čtyřmi hvězdičkami je takový specifický mrazicí výkon, aby byla doba mrazení nutná ke snížení teploty lehké náplně (3,5 kg/100 l) z +25 na –18 °C při teplotě okolí 25 °C nižší nebo rovná 18,5 hodiny

Požadavky na náhradní díly a opravy

Výrobci, dovozci nebo zplnomocnění zástupci musí pro chladicí spotřebiče odborným opravnám poskytovat po dobu alespoň sedmi let poté, co byl na trh uveden poslední kus daného modelu tyto náhradní díly:

 • termostaty
 • teplotní čidla
 • desky plošných spojů a zdroje světla

Tyto náhradní díly musí být k dispozici nejpozději dva roky poté, co byl na trh uveden první kus daného modelu.

Výrobci, dovozci nebo zplnomocnění zástupci musí pro chladicí spotřebiče odborným opravnám a konečným uživatelům poskytovat po dobu alespoň sedmi let a těsnění dveří po dobu alespoň deseti let poté, co byl na trh uveden poslední kus daného modelu tyto náhradní díly:

 • dveřní kliky
 • dveřní závěsy
 • přihrádky a koše

Tyto náhradní díly musí být k dispozici nejpozději ve chvíli kdy je na trh uveden první kus daného modelu

Tyto náhradní díly musí být možno použít pomocí běžně dostupných nástrojů, aniž by došlo k trvalému poškození spotřebiče.

Tyto náhradní díly musí být k dispozici do patnácti pracovních dní po obdržení objednávky.

Požadavky na informace

Všechny uvedené chladící spotřebiče musí v rámci návodu nebo na webových stránkách výrobce obsahovat následující informace:

 • jaká kombinace zásuvek, košů a polic, která vede k nejúčinnějšímu využívání energie daným chladicím spotřebičem
 • pokyny o tom, kde a jak v chladicím spotřebiči skladovat potraviny za účelem co nejlepší konzervace po co nejdelší dobu
 • doporučené nastavení teplot v každém prostoru pro optimální konzervaci potravin
 • odhad vlivu nastavení teplot na plýtvání potravinami
 • popis účinků zvláštních režimů a funkcí, a zejména toho, jaký mají vliv na teplotu v jednotlivých prostorech a po jak dlouhou dobu
 • pokyny k správné instalaci a údržbě chladicího spotřebiče konečným uživatelem, včetně čištění
 • minimální dobu trvání záruky na chladicího spotřebič

Podmínky uchovávání a cílová teplota pro jednotlivé typy prostorů

SkupinaTyp prostoruMinimální teplotaMaximální teplotaCílová teplota
NázevNázev°C °C °C
Prostory pro nezmrazené
potraviny
spížový142017
pro víno52012
s mírnou teplotou21412
pro čerstvé potraviny084
Zchlazovací prostorzchlazovací-332
Prostory pro zmrazené
potraviny
bez hvězdiček a pro výrobu leduneuv.00
1 hvězdičkaneuv.-6-6
2 hvězdičkyneuv.-12-12
3 hvězdičkyneuv.-18-18
4 hvězdičky (mrazící)neuv.-18-18

Index energetické účinnosti (EEI)

Počítá se následujícím způsobem:

EEI = AE/SAE

 • kde AE je roční spotřeba energie – tedy spotřeba testovaného modelu
 • a SAE je normalizovaná roční spotřeba energie – spotřeba referenčního modelu

Roční spotřeby energie (AE)

Spotřeba energie se určuje zkouškou při teplotě okolí 16 °C a 32 °C. Jedinou výjimkou jsou nízkohlučné chladicí spotřebiče, kdy se spotřeba energie určuje při teplotě okolí 25 °C.

Spočte se jako:

AE = 365 × Edaily/L + Eaux

 • L je faktor zatížení u chladicích spotřebičů, které mají pouze prostory pro zmrazené potraviny má hodnotu 0,9 u všech ostatních spotřebičů má hodnotu 1
 • Edaily je denní spotřeba – spočítá se jako 0,5 × (E16 + E32) . Kdy E16 je spotřeba při okolní teplotě 16 °C a E32 při okolní teplotě 32 °C.

Normalizovaná roční spotřeba energie (SAE)

Počítá se následujícím způsobem:

SAE = C × D × Σ c=1 n Ac × Bc × [Vc /V] × (Nc + V × rc × Mc )

 • c je číslo typu prostoru od 1 do n, které se uvádí v dolním indexu, přičemž n je celkový počet typů prostorů
 • Vc je objem prostoru v dm3 nebo v litrech a zaokrouhlený na jedno desetinné místo
 • V je celkový objem v dm3 nebo v litrech a zaokrouhlený na jedno desetinné místo
 • rc , Nc , Mc a C jsou parametry modelování specifické pro každý prostor uvedené v následující tabulce č. 2
 • Ac , Bc a D jsou kompenzační faktory uvedené v následující tabulce č. 3

Tabulka číslo 2

Typ prostoruTermodynamický parametr (rc)Závislost spotřeby energie na objemu 1 (Nc)Závislost spotřeby energie na objemu 2 (Mc)Číslo typu prostoru (c)
Spížový0,35750,12mezi 1,15 a 1,56 u kombinovaných spotřebičů s prostory označenými třemi nebo čtyřmi hvězdičkami, 1,15 u ostatních kombinovaných spotřebičů, 1,00 u ostatních chladicích spotřebičů
Pro víno0,60
S mírnou teplotou0,60
Pro čerstvé potraviny1,00
Zchlazovací1,101380,12
Bez hvězdiček a pro výrobu ledu1,201380,15
1 hvězdička1,50
2 hvězdičky1,80
3 hvězdičky2,10
4 hvězdičky (mrazící)2,10

Tabulka číslo 3

Typ prostoruFaktor odmrazování (Ac)Faktor vestavění (Bc)Počet vnějších dveří nebo prostorů, podle toho co je menší (D)
Manuální odmrazováníAutomatické odmrazováníVolně stojící spotřebičVestavný spotřebič≤ 234> 4
Spížový1 111,0211,021,0351,05
Pro víno
S mírnou teplotou
Pro čerstvé potraviny
Zchlazovací1,03
Bez hvězdiček a pro výrobu ledu1,11,05
1 hvězdička
2 hvězdičky
3 hvězdičky
4 hvězdičky (mrazící)

Tolerance u naměřených hodnot

 • Celkový objem a objem prostoru – zjištěná hodnota nesmí být nižší než deklarovaná hodnota o více než 3 % nebo 1 litr (podle toho, která hodnota je vyšší)
 • Mrazicí výkon – zjištěná hodnota nesmí být nižší než deklarovaná hodnota o více než 10 %.
 • E16, E32 (naměřená teplota při 16 a 32 °C) – zjištěná hodnota nesmí být vyšší než deklarovaná hodnota o více než 10 %.
 • Eaux (pomocná energie spotřebovávaná antikondenzačním ohřívačem regulovaným podle okolí) – zjištěná hodnota nesmí být vyšší než deklarovaná hodnota o více než 10 %.
 • Roční spotřeba energie – zjištěná hodnota nesmí být vyšší než deklarovaná hodnota o více než 10 %.
 • Vnitřní vlhkost spotřebičů pro uchovávání vína (%) – zjištěná hodnota se nesmí od mezních hodnot předepsaného rozpětí lišit o více než 10 %.
 • Hlučnost (emise hluku šířeného vzduchem) – zjištěná hodnota nesmí být vyšší než deklarovaná hodnota o více než 2 dB.

Referenční hodnoty

 • Chladnička  s mrazničkou
 • Index energetické účinnosti (EEI): 59 %
 • Objem: 343 l
 • Roční spotřeba energie (AE): 146 kWh/rok

Mraznička

Skříňová malá:

 • Index energetické účinnosti (EEI): 52 %
 • Objem: 103 l
 • Roční spotřeba energie (AE): 95 kWh/rok

Skříňová středně velká:

 • Index energetické účinnosti (EEI): 63 %
 • Objem: 206 l
 • Roční spotřeba energie (AE): 137 kWh/rok

Mrazicí pult:

 • Index energetické účinnosti (EEI): 55 %
 • Objem: 230 l
 • Roční spotřeba energie (AE): 116 kWh/rok

  Výkon mrazení

  Je označen jednou až čtyřmi hvězdami.

  Délka skladováníTeplota skladováníVýkon mrazení
  krátkodobé (dny)– 6 °C*
  krátkodobé (týdny)– 12 °C**
  dlouhodobé (měsíce)– 18 °C***
  dlouhodobé (roky)– 24 °C****

  Opravy mrazáků

  Ač se zdá, že mraznička je vlastně jen jednoduchá chladná krabice a v podstatě se na ní nemá co pokazit, není to pravda. Platí, že opravy by uživatelé neměli dělat sami a lepší je svěřit spotřebič do péče odborníků. Může jít například o problémy s nedostatkem chladiva nebo opravu kompresoru. Laické zásahy jsou vhodné pouze při rutinním testování chodu spotřebiče – jde například o těsnění dveří, kontrolu žárovky osvětlující prostor uvnitř, správné nastavení termostatu nebo správné odsazení samostatně stojícího spotřebiče od zdi.

  Produktový kód mrazniček AEG

  (je společný pro mrazničky i chladničky, proto některé hodnoty nemusí u mrazniček dávat smysl)

  Níže uvedená logika platí od roku 2020 a dále, dříve mohl kód názvu vypadat jinak.

  Příklad názvu:  AEG SFE812E1AC

  1. písmeno – Produktová skupina

  • S – chladničky typu Santo
  • R – další produktová řada chladniček
  • A – mrazničky

  2. písmeno – Typ spotřebiče

  • K – monoklimatická chladnička
  • D – dvoudveřový spotřebič
  • B – mraznička
  • F – 4 hvězdičkový mrazicí box
  • C – kombinovaná chladnička s mrazničkou

  3. písmeno – Interní identifikační číslo

  • Nemá vliv na důležité parametry z pohledu uživatele spotřebiče.

  4. písmeno – Série

  • Čím vyšší číslo, tím vyšší série a lepší výbava.
  • Aktuálně jsou v nabídce tyto série: 4, 5, 6, 8

  5. a 6. písmeno – Výška

  • 10 – 103 cm
  • 12 – 123 cm
  • 14 – 145 cm
  • 16 – 158 cm
  • 18 – 178 cm 
  • 60 – 60 cm 
  • 72 – 72 cm 
  • 82 – 82 cm
  • 88 – 88 cm

  7. písmeno – Energetická třída

  • F – F
  • E – E
  • D – D
  • C – C
  • B – B
  • A – A

  8. písmeno – Vybavení 

  • 1 – standardní
  • 4 – CustomFlex (flexibilní systém přihrádek)
  • 6 – LongFresh / NoFrost (první je zóna s konstantní teplotou 0 °C, druhé brání tvorbě námrazy)

  9. písmeno – Technologie chlazení

  • A – statické
  • D – dynamické
  • L – LowFrost
  • N – NoFrost
  • T – NoFrost + dynamické
  • Z – chladící oddíl LongFresh 

  10. písmeno – Instalace

  • F – pevná dvířka 
  • S – spražená dvířka (současné otevírání nebo zavírání dveří nábytku a spotřebiče)
  • C – pevná dvířka + SoftClosing (jemné dovírání)

  MRAZNIČKOVÉ DESATERO

  1. Do malé kuchyně, pro nenáročnou domácnost či na chalupu je určena buď pouze chladnička bez mrazničky, nebo malá lednička s mrazničkou. Jejich předností je přijatelná cena a flexibilita při umístění.
  2. Kombinované ledničky se dělí na dvě skupiny podle toho, zda mají mrazák umístěný nad nebo pod ledničkou. Sestava ledničky s mrazákem dole je ideální pro jedlíky, kteří se při každodenních výpravách za chlazenou potravou neradi shýbají a raději hledají své poklady v chladničce pěkně ve stoje. Zmražené zásoby, které nejsou většinou určeny k přímé spotřebě, jsou umístěny dole v mrazáku, v nejméně pohodlném výškovém sektoru.
  3. Americká lednice s mrazákem (kombinovaný spotřebič) je hvězdou moderní kuchyně. Ocení ji zákazníci, kteří dávají přednost detailům a technickým vymoženostem. Bohužel je docela náročná na prostor.
  4. Vestavná mraznička se může pochlubit svým designem a pěkně se schová do jakékoliv kuchyňské sestavy.
  5. Pultová mraznička už je pořádně objemný macek, připravený uspokojit potřeby početných rodin nebo třeba malých obchodů.
  6. Pro osvěžení u kancelářské činnosti si můžete sáhnout do malé příruční mrazničky.
  7. Lednička do auta spolehlivě poslouží při cestování i v parném létě.
  8. Mrazničky lze vybavit teploměrem, sluší jim též termostaty, výrobníky ledu, koše nebo praktické sáčky na ukládání zmražených potravin.
  9. Pořádek v mrazničce zajistí například dózy nebo šuplíky. Jejich úkolem je postarat se o alespoň základní členění mražených potravin podle diktátu uživatele.
  10. Vyplatí se pořídit si mrazničku beznámrazovou, případně s funkcí superfrost, se zámkem, alarmem, displejem či s jinými vychytávkami.

  Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

  4.4/5 82 hodnocení

  Přihlašte se do newsletteru a
  získejte super tipy do emailu

  Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

  Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
  Načítáme ...

  Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

  Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

  Sledujte nás na sociálních sítích

  Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

  Budeme rádi za vaše názory a připomínky

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo