Jak vybrat nejlepší naslouchátko

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Problémy se sluchem dokážou hodně potrápit. Ať už souvisejí s pokročilým věkem nebo se projeví po nehodě či vrozenou vadou, představují velkou komplikaci v životě člověka. Naštěstí ale výzkumy a moderní technologie pomáhají s tímto problémem účinně bojovat, a tak spousta sluchově postižených může v dnešní době žít plnohodnotný život. Řešení pro téměř všechny druhy sluchových ztrát představuje kvalitní sluchadlo. Jaké jsou mezi nimy rozdíly, a jak vybrat to nejlepší ušní naslouchátko, které přesně vyhovuje svému nositeli, se dozvíte v dnešním článku.

O čem budete číst

Díky tomu, že se neustále vyvíjejí nová zařízení, může si dnes osobní zesilovač zvuku dovolit i méně movitý člověk. Šanci získat zpět svůj drahocenný sluch a žít normální život tak má spousta nedoslýchavých. Samozřejmě, že i mezi sluchadly najdeme mnoho rozdílů, od čehož se odvíjí i jejich cena. Za opravdu kvalitní a technologiemi nabité zařízení zaplatíte vysoké částky. Ale i levnější naslouchátka dokáží plnit svou funkci.

Stejně jako osobní glukometry nebo tlakoměry, které můžete mít doma, vám i pomohou žít plnohodnotný život. V našem článku se dočtete, jaké existují typy sluchadel a v čem se daná zařízení liší. Také se dozvíte, čeho se při nákupu vyvarovat a za co se vyplatí připlatit. Připravili jsme navíc srovnávací test 5 různých ušních naslouchátek tak, abyste mohli porovnat jejich vlastnosti a lépe se zorientovali v problematice těchto zařízení. Věříme, že vám tento článek usnadní výběr nej ušního naslouchátka na míru vašim potřebám a sluchovému postižení.

Recenze ušních naslouchátek

Je běžné a normální, že s sebou stáří přináší zdravotní problémy. Po komplikacích s pohybovým aparátem jsou výrazně ovlivněny také naše smysly – zrak a sluch. Avšak s tím, jak se doba posouvá, máme k dispozici skvělá řešení, jak narušené smysly navrátit zpět do života. Ať už máte sluchové problémy způsobené stářím nebo se vám vkradly do života i v nízkém věku, nabízí nové technologie, jak se opět začlenit do společnosti tak, abyste se cítili dobře a mohli si užívat života plnými doušky.

Připravili jsme pro vás hodnocení (založené na recenzích na jejich majitelů) pětice naslouchátek do uší, které jsou na trhu běžně k dostání. Věříme, že vám pomohou lépe se zorientovat v nabídce těchto zařízení, a vy si tak zvládnete vybrat top naslouchátko přesně podle vašich představ. Recenze se zaměřují na sluchadla s cenovkou do 3 000 Kč. Pokud uvažujete o koupi profesionálního naslouchátka, poraďte se se svým lékařem.

ZinBest Digitální nabíjecí naslouchátko za ucho VHP-1206
Beurer HA 20
Axon C-109 Naslouchátko nabíjecí
Mini naslouchátko do ucha ISO 8667
Platinium naslouchadlo JH-900A Mini
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Typzávěsnézávěsnézávěsnézvukovodovézvukovodové
Frekvenční rozsah v Hz450-3400220 - 5 000 300-4000450-3800220 - 5 000
Počet režimů21211
NapájeníUSB, adaptérbaterieUSB, adaptéradaptérbaterie
Max. hlasitost (dB)128128130120125
Max. zesílení (dB)404038výrobce neuvádí35
Šum cca (dB)výrobce neuvádí30výrobce neuvádí5021
Nástavce43443
Hodnocení
celkem
89 %
84 %
81 %
79 %
74 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Platinium naslouchadlo JH-900A Mini

Typzvukovodové
Frekvenční rozsah v Hz220 - 5 000
Počet režimů1
Napájeníbaterie
Max. hlasitost125 dB
Max. zesílení35 dB
Šum cca21 dB
Nástavce3

Jedno z nejlevnějších naslouchátek zvukovodového typu, které můžete na trhu sehnat je Platinium JH-900 A Mini. Sluchadlo je méně viditelné než typ závěsný, ale s cenou okolo 500 Kč nemůžete čekat zázraky. Nevýhodou je také neekonomické napájení přes baterie. Platinium JH-900A Mini řadíme mezi typ zvukovodový, proto bychom předpokládali, že bude opravdu malé a diskrétní. Podle uživatelských zkušeností ale víme, že většině majitelů poměrně výrazně trčí z ucha ven.

U takto levného výrobku nemůžete čekat velkou kvalitu, ani co se materiálů týká. Je vyrobeno z levného plastu tělové barvy, koncovka je pak silikonová. Co se týká zvukové kvality a přenosu, máme co dočinění se sluchadlem akustickým. Nenabízí vůbec žádnou možnost personalizace. Jediné, co můžete u tohoto přístroje ovládat je jeho hlasitost zvuků zvenčí, kterou navolíte pomocí otáčivého kolečka na těle. Při ovládání si dejte pozor, abyste prstem nepřekryli celý povrch, jinak vás čeká nepříjemné pískání. Dostanete ho v šikovné krabičce, ve které mimo samotné zařízení najdete tři silikonové nástavce do uší.

Můžete si tak zvolit nástavec dle šířky vašeho zvukovodu tak, aby vám dobře drželo v uchu. Dále v balení najdete speciální čisticí kartáček a štěteček, kterými se zbavíte ušního mazu, který může na naslouchátku ulpívat a pomohou vám tak udržovat váš přístroj čistý. Nechybí ani 4 knoflíkové baterie a návod k použití. Sluchadlo Platinium určitě nedoporučujeme pro běžné a každodenní používání. Víme, že zvukově není vyhovující. Sice zvyšuje hlasitost okolních zvuků, ale velmi šumí a při jeho používání často slyšíte vlastní hlas. Doporučujeme ho spíš jako náhradní sluchadlo pro případy, že vaše kvalitní naslouchátko potřebujete opravit.

  • nízká cena
  • čisticí kartáčky součástí balení
  • napájení na baterie
  • nekvalitní přenos zvuku
  • pouze jeden režim
  • poměrně velké, ačkoliv se jedná o typ zvukovodového sluchadla
Zjistit cenu

Beurer HA 20

Typzávěsné
Frekvenční rozsah v Hz220 - 5 000
Počet režimů1
Napájeníbaterie
Max. hlasitost128 dB
Max. zesílení40 dB
Šum cca30 dB
Nástavce3

Závěsné sluchadlo Beurer HA 20 patří stále do kategorie levnějších sluchadel, ale oproti předchozímu modelu už dosahuje lepších výsledků. Jakožto typ závěsného sluchadla je samozřejmě více viditelné na uchu, ale také lépe drží a tolik nevypadává. Naslouchátko Beurer patří mezi nejprodávanější, což je zapříčiněno jeho nízkou cenou a dobrými uživatelskými recenzemi. Pořád je to ale typ, který není nijak personalizovaný. Na záušní části najdeme ovládací prvky, kterých není mnoho. Pomocí kolečka můžeme nastavovat hlasitost přijímaných zvuků od stupně 1-5, další ovládací prvek je pak tlačítko pro zapínání a vypínání přístroje (označené I a O).

Naslouchátko Baurer je bohužel stále nabíjeno pomocí baterií. Jejich spotřeba je opravdu vysoká, proto se vám provoz tohoto zařízení docela prodraží. Dvě baterie najdete přímo v balení. Součástí balení jsou také 3 silikonové nástavce, které můžete volit dle vaší potřeby tak, aby vám z ucha nevypadávalo. Nástavce jsou důležité i k tomu, aby vám nepískalo. Pokud totiž nebude dobře v uchu sedět, počítejte s tímto častým iritujícím zvukem. Dále pak v balení najdete návod k použití a krabičku pro uložení. Zcela chybí čisticí štětečky, které budete muset dokoupit zvlášť. Bez nich ho totiž nebudete moct udržovat čisté a mohli byste ho poškodit.

Je vhodné na pravé i levé ucho. Díky béžové barvě se snaží být nenápadné, ale pokud máte krátké vlasy, určitě si ho vaše okolí všimne. Zvukově si nevede nejhůře, nicméně nenabízí možnost volby režimů nebo potlačení šumu, proto opravdu jen zesiluje zvuky v okolí. Hodí se pro nenáročné uživatele, kteří nemají možnost pořídit si dražší a profesionální zařízení.

  • nízká cena
  • průměrná kvalita zvuku
  • nápadné nabíjení na baterie a jejich velká spotřeba
  • pouze jeden režim
Zjistit cenu

Mini naslouchátko do ucha ISO 8667

Typzvukovodové
Frekvenční rozsah v Hz450-3800
Počet režimů1
Napájeníadaptér
Max. hlasitost120 dB
Max. zesílenívýrobce neuvádí
Šum cca50 dB
Nástavce4

Sluchadlo do ucha ISO 8667 mini patří mezi typy zvukovodové. Je celkem nenápadné, ale s profesionálními sluchadly se určitě nedá srovnávat. Jeho největší výhodu spatřujeme v možnosti dobíjení přes adaptér a ušetření peněz a času při každodenní výměně baterií. Cenově se s ISO 8667 pořád vejdeme pod 1 000 Kč, což je sympatické, nicméně i zde cena odráží velmi průměrnou kvalitu. Stejně jako předchozí modely nabízí  5 módů hlasitosti a žádnou možnost přepínání mezi režimy či frekvenčními pásmy. Hlasitost ovládáme pomocí miniaturního kolečka na těle, proto je potřeba mít opravdu hbité a šikovné prsty.

Další tlačítko ovládá zapínání a vypínání přístroje. Velkou výhodou tohoto zařízení je možnost napájení přes adaptér, který je součástí balení. Proto nemusíte utrácet za baterie, stačí zkrátka nabít pomocí adaptéru ze zásuvky. Počítejte s tím, že na jedno nabití vydrží přístroj fungovat celý den. Každou noc je tedy potřeba dobíjet. Je ale otázkou, jak dlouho vydrží integrovaná baterie. Vzhledem k velmi nízké ceně lze jen odhadovat, zda bude mít dlouhou životnost. Sluchadlo ISO jakožto zástupce zvukovodových sluchátek umisťujeme přímo do zvukovodu. Toto naslouchadlo má opět béžovou barvu, která ho v uchu maskuje.

Nezáleží na tom, jestli potřebujete variantu pro pravé nebo levé ucho, přístroj slibuje pasování do obou. Na výběr máte ze 4 různých typů silikonových nástavců, které by měly zajistit optimální usazení uvnitř ucha tak, aby nevypadávalo a nepískalo. V balení dále najdete nabíjecí adaptér a šikovné pouzdro, do kterého ho můžete odkládat. Hodí se také pro cestování. Toto nabíjející ušní naslouchátko opět ocení všichni, kteří chtějí ušetřit a za sluchadlo neplánují utrácet horentní částky. Velkou výhodou je možnost dobíjení. Přesto se jedná o levné zařízení, které nemůže uspokojit náročného uživatele.

  • poměrně diskrétní
  • 4 typy silikonových nástavců
  • nízká cena
  • napájení přes adaptér
  • nepříliš kvalitní přenos zvuku
  • nemožnost volby programů
  • chybí čisticí štěteček
Zjistit cenu

Axon C-109 Naslouchátko nabíjecí

Typzávěsné
Frekvenční rozsah v Hz300-4000
Počet režimů2
NapájeníUSB, adaptér
Max. hlasitost130 dB
Max. zesílení38 dB
Šum ccavýrobce neuvádí
Nástavce4

Závěsné naslouchátko Axon už patří do střední cenové kategorie. Nedoslýchaví uvítají možnost dobíjení přes USB i adaptér a také dva režimy, které velmi zpříjemňují nošení tohoto zařízení. Sluchadlo Axon C-109 oproti předchozím modelům disponuje trochu větší možností personalizace. Ovládací prvky na těle zavěšeném za uchem nám umožňují nastavit hlasitost opět na stupeň 1-5, dále tu ale máme možnost určit si sluchový režim. První je Normální režim, označený písmenem N, který využijeme v běžných situacích. Druhou možnost představuje Hlasitý režim, označený písmenem H, který zapínáme v případě, že se ocitneme v hlasitějším prostředí – např. v restauraci, v hlasité společnosti mnoha lidí atd. Díky této funkci můžeme mnohem lépe sladit svůj život s používáním sluchadla.

Výhodou oproti prvním dvěma modelům je také způsob napájení. Axon C-109 dobíjíme pomocí adaptéru nebo USB kabelu, který je součástí balení. Díky možnosti dobíjení přes USB můžeme nabít kdekoliv a kdykoliv, třeba přes notebook. Hodí se také pro případ dobíjení na cestách, kdy nemáme možnost využít zásuvku. Doba nabíjení do plné baterie je cca 4 hodiny s tím, že vám zařízení vydrží nabité asi 30 hodin provozu. V balení najdete závěsné naslouchátko, tři velikosti silikonových špuntů, které vám pomohou k tomu, aby sluchadlo dobře sedlo do ucha a nepískalo. Dále nabíjecí adaptér, USB kabel a český návod.

Bohužel opět chybí štětečky pro čištění, které si je zákazník nucen dokoupit zvlášť. Ze zkušenosti majitelů víme, že je poměrně velké a z ucha může vypadávat. Bohužel výrobce dodává pouze tři silikonové nástavce, takže nemáte moc velkou možnost přizpůsobit ho svým požadavkům. Na druhou stranu potěší možnost volby režimů i dobíjení přes USB. S cenovkou do 1 500 Kč patří mezi ta lepší naslouchátka, která můžete na běžném trhu sehnat.

  • dva typy režimů (normální a hlasité prostředí)
  • dobíjení přes USB a adaptér
  • lepší přenos zvuku
  • chybí štěteček pro čištění
  • vyšší cena
Zjistit cenu

ZinBest Digitální nabíjecí naslouchátko za ucho VHP-1206

Typzávěsné
Frekvenční rozsah v Hz450-3400
Počet režimů2
NapájeníUSB, adaptér
Max. hlasitost128 dB
Max. zesílení40 dB
Šum ccavýrobce neuvádí
Nástavce4

Závěsné digitální naslouchátko ZinBest VHP-1206 je bezpochyby vítězem našeho srovnávacího testu. Získalo si nás možností personalizace a přepínání mezi režimy, digitálním zvukem, možností dobíjení a také svým poměrně diskrétním vzhledem. ZinBest jako jediné nabízí digitální zvuk, jehož kvalitu ocení každý nedoslýchavý člověk. Tento model už na první pohled zaujme pěkným vzhledem. Ačkoli je vyrobený z plastu, je to plast matný a dobře vypadá. Hadička k naslouchátku spojující zařízení s reproduktorem je velmi tenká a oproti předchozímu modelu o dost méně nápadná. Designově se povedlo.

Výhodou je určitě způsob napájení, který je zde opět řešen pomocí adaptéru. Časy nabíjení a výdrže baterie jsou obdobné jako u předchozího srovnávaného modelu. Za 4 hodiny nabíjení očekávejte provoz cca 30 hodin. Sluchadlo ZinBest VHP-1206 opět skýtá možnost volby mezi dvěma režimy. Ovládání má jednoduché a obdobné jako předchozí zařízení. Přístroj zapnete přepnutím tlačítka na písmeno L a postupně si zvyšujete hlasitost ovládacím kolečkem. Když se ocitnete v hlučném prostředí, můžete přepnout na režim označený písmenem H, který vytěsní okolní hluk. Ovládání sluchadla je intuitivní, a protože nemusíte sahat přímo do zvukovodu, ale do prostoru za uchem, zvládnou ho i lidé s menší hybností prstů.

Tento typ ovládání navíc nezpůsobuje pískání. V balení najdete samostatné sluchadlo a 4 náhradní silikonové nástavce různých velikostí, které vám pomohou upravit zařízení přesně pro vaše ucho. Pořád je ale samozřejmě nesrovnatelné s lékařskými naslouchátky, která mají tvarovku vyrobenou přesně na míru. Dále je součástí balení nabíjecí adaptér, český návod a konečně i čisticí štětečky, které vám zajistí snadnou údržbu. ZinBest patří mezi to nejlepší, co můžete na běžném trhu sehnat. Počítat ale musíte s cenou okolo 3 000 Kč. Přesto si myslíme, že pro navrácení sluchu do vašeho života si stojí za to připlatit za takto kvalitní zařízení.

  • dva typy režimů (normální a hlasité prostředí)
  • diskrétní
  • kvalitní digitální zvuk
  • 4 typy nástavců
  • dobíjení přes adaptér
  • čisticí štětečky součástí balení
  • vysoká cena
Zjistit cenu

Jak poznám, že potřebuji naslouchadlo?

Protože se problémy se sluchem často vkrádají do života pomalu a postupně, mnozí z pacientů si ani nemusí uvědomit, že by naslouchátko potřebovali. Co vám může prozradit, že byste o něm mohli začít uvažovat?

  • Častěji žádáte lidi, se kterými mluvíte, aby vám ještě jednou zopakovali, co řekli.
  • Slyšíte mluvit ostatní, ale dělá vám problém rozumět konkrétním slovům.
  • Televizi nebo rádio si pouštíte hlasitěji než ostatní. Ti vás na to upozorňují.
  • Máte potíže zaslechnout zvonek u dveří nebo vyzvánění telefonu.
  • Někdy se nesmějete vtipům, které ostatní vyprávějí, protože máte problém porozumět všem slovům a unikají vám souvislosti.
  • Míváte pocit, že lidé kolem vás mumlají.

Pokud jste u sebe zaznamenali některý z těchto symptomů, určitě se neostýchejte a zajděte na prohlídku k foniatrovi, který vám změří sluch a popřípadě napíše kompenzační pomůcku – sluchadlo.

Co je to naslouchátko (sluchadlo)?

Naslouchátko je malé elektronické zařízení, které se nosí v uchu nebo za uchem. Jeho účelem je zesílit některé zvuky, tak aby člověk se ztrátou sluchu lépe slyšel jak v tichém, tak v hlučném prostředí.

Má tři základní části: mikrofon, zesilovač a reproduktor. Přijímá zvuk prostřednictvím mikrofonu, který převádí zvukové vlny na elektrické signály a posílá je do zesilovače. Zesilovač zvyšuje sílu signálů a pak je odesílá do ucha prostřednictvím reproduktoru​.zdroj

Kdo jsou to sluchově postižení?

Tento termín pokrývá mnoho různých problémů se sluchem. Někteří lidé mají jen lehké potíže se sluchem, zatímco jiní slyší velmi málo nebo vůbec nic. Toto postižení může být přítomno od narození, nebo se může vyvinout později v životě.

Podle míry poškození sluchu rozlišujeme:

  • Normální sluch: Může dobře slyšet a mluvit s lidmi bez problémů.Pokud člověk slyší zvuky, které jsou tišší než 20 decibelů, má sluch v pořádku.
  • Nedoslýchavost: Toto je stav, když člověk nemůže dobře slyšet kvůli problému s uchem nebo s tím, jak ucho funguje. Tento problém může být dočasný nebo trvalý.
  • Hluchota: Když je člověk hluchý, tak vůbec neslyší co lidé říkají.zdroj

Detailnější klasifikace:zdroj

  • 0 – 15 dB = normální sluch
  • 16 – 25 dB = velmi lehká nedoslýchavost
  • 26 – 40 dB = lehká nedoslýchavost
  • 41 – 55 dB = střední nedoslýchavost
  • 56 – 70 dB = středně těžká nedoslýchavost
  • 71 – 90 dB = těžká nedoslýchavost
  • 91 a více dB = velmi těžká sluchová vada

Podle míry trvalosti rozlišujeme dva základní stavy – „sluchovou vadu“ a „sluchovou poruchu“.zdroj

  • Sluchová porucha je dočasný stav, kdy je sluch narušen kvůli nemoci sluchového orgánu. Jakmile je sluchový orgán vyléčen, sluch se vrátí do normálu.
  • Sluchová vada je trvalý stav, kdy je sluch poškozen a nezlepší se. Toto poškození je výsledek narušení jakékoliv části sluchového orgánu a nelze ho léčit.

Jak naslouchadlo funguje?

Hluchotu můžeme popsat jako naprostou ztrátu akustického vnímání. Člověk, který má toto postižení, bývá často vyřazen z normálního běhu života a trpí tak nejen fyzicky, ale často i psychicky. Ne všechny ale trápí absolutní hluchota. Spousta lidí si nějaký sluch alespoň částečně zachovává, a právě těm může sluchadlo velmi pomoct. Tento elektroakustický přístroj dokáže zlepšit sluch při částečné hluchotě. Zachycuje zvuky z okolí, které zesiluje a moduluje.zdroj

Předchůdcem tohoto druhu naslouchátka bylo sluchadlo akustické, které mělo tvar obrácené trumpety. Naštěstí dnes nemusíme nosit v uších takto výrazné předměty, a současná bývají velmi diskrétní. V podobě, v jaké je známe dnes, byla roku 1902 vynalezena v Americe.

    Podle čeho vybrat ideální naslouchátko?

    Je jasné, že vybrat a koupit kvalitní sluchadlo není tak jednoduché jako pořízení nového telefonu. Rozdílná zařízení se hodí pro rozdílná sluchová postižení. Předně doporučujeme, abyste koupi nového naslouchátka konzultovali se svým ORL lékařem. Jedině specialista je schopný přesně určit vaši sluchovou vadu a doporučit vhodný typ zařízení, které přesně pokryje vaše potřeby. Naslouchátko od lékaře je vždy nejlepší volbou. Určitě ale není na škodu znát rozdíly mezi různými typy sluchadel, nebo si umět vybrat mezi analogovou či digitální technologií. Hodit se vám budou i znalosti zvukových kanálů a pásem. Mezi naslouchátky panují i značné cenové rozdíly, proto je určitě dobré vědět, za co si u dražších přístrojů připlácíte.

    Jak funguje zvuk

    Zvuk je vlastně vibrace, kterou zachytí naše uši. Tyto vibrace pak procházejí skrz náš ušní kanál a zasáhnou bubínek v našem uchu. Ten se rozechvěje a tyto vibrace poté přenášejí malé kosti uvnitř našeho ucha (kladívko, kovadlinka a třmínek) do vnitřního ucha.

    Zde je malý orgán nazývaný Cortiho orgán, který obsahuje buňky nazývané vláskové buňky. Tyto buňky jsou velmi citlivé a mohou se ohýbat podle vibrací, které přicházejí z těch malých kostí. Když se vláskové buňky ohýbají, vytvářejí elektrické signály, které naše mozek interpretuje jako zvuk.

    Pokud jsou vláskové buňky vystaveny příliš velkému hluku nebo pokud jsou poškozeny, můžeme ztratit schopnost slyšet.zdroj

    Proč velký hluk vadí?

    Hluk je definován jako nechtěný a škodlivý zvuk, jehož intenzita je měřena v decibelech (dB). Může způsobit řadu zdravotních problémů, od zhoršení sluchu až po hluchotu, tinnitus (zvonění v uších), stres, zvýšený krevní tlak a další. Pokud je hluk příliš intenzivní, může přerušit nervové spoje mezi vláskovými buňkami ve vnitřním uchu a sluchovým nervem, což vede k poruše sluchu.zdroj

    Hladina akustického tlaku (vyjadřovaná v decibelech, dB) a doba expozice (čas strávený v hluku) jsou dva hlavní faktory, které určují míru rizika poškození sluchu. Například pouhých 15 minut v prostředí s hladinou hluku 100 dB může být stejně škodlivé jako 8 hodin v prostředí s hladinou hluku 85 dB. Čím je hladina hluku vyšší, tím kratší může být doba bezpečné expozice. Impulzní, rázový hluk, například z výstřelu nebo bušení kladiva, může být obzvláště škodlivý a může způsobit okamžité a trvalé poškození sluchu.

    Mnozí z nás jsou každodenně vystaveni potenciálně škodlivému hluku, často ani neuvědomujíce si to. Příkladem mohou být hudební festivaly, rockové koncerty, nebo poslech hudebních přehrávačů na max. výkon, kde může hladina hluku dosahovat stejných úrovní jako v průmyslových provozech. I když se může zdát, že jsme na hluk zvyklí, dlouhodobá expozice může vést k trvalému poškození sluchu. Mějte to prosím na paměti.

    Jak dlouho je možné být vystaven určitému hluku než dojde k poškození sluchu

    Jak vidíte z tabulky níže vystavíme-li svůj sluch hlasitosti 140 dB a více, pro naše uši to znamená téměř okamžité ohluchnutí. Další věc co je z tabulky patrné, že hluk není lineární.zdroj

    Hlučnost
    (dBA)
    Doba trvání
    HodinyMinutySekundy
    802524
    812010
    8216
    831242
    84105
    858
    86621
    8752
    884
    89310
    90231
    912
    92135
    93116
    941
    954737
    963748
    9730
    982349
    991859
    10015
    1011154
    102927
    103730
    104557
    105443
    106345
    107259
    108222
    109153
    110129
    111111
    11256
    11345
    11435
    11528
    11622
    11718
    11814
    11911
    1209
    1217
    1226
    1234
    1243
    1253
    1262
    1271
    1281
    1291
    1301
    -140< 1

    Typy naslouchátek

    Není přesně dáno, kolik typů naslouchátek pro neslyšící vlastně existuje. Názory odborníků se v této věci různí. Na základě průzkumu a prostudování jednotlivých druhů jsme se rozhodli rozdělit do pěti různých skupin, u kterých některé podléhají dalšímu členění. Rozdíly mezi kategoriemi jsou značné, a proto věříme, že podrobnější rozdělení uvítáte i vy. Známe 5 typů naslouchátek:

    1. kapesní,
    2. závěsná,
    3. zvukovodová,
    4. kanálová,
    5. kostní.

    Kapesní sluchadla

    Mezi nejjednodušší a cenově nejdostupnější patří kapesní naslouchátka. Skládají se z ušního závěsu s malým reproduktorem a pouzdra, pomocí kterého zařízení ovládáte. K dispozici většinou máte několik ovládacích prvků, baterii a zvukový zesilovač. Kapesní sluchadla jsou nejlevnější možností, kterou si může dovolit každý. I za nízkou cenu získáte zařízení, které zvládne výrazně zesílit zvuk. Nečekejte ale extra komfort a přidané funkce nebo dokonce nějakou možnost personalizace. Navíc musíte řešit, kam umístit pouzdro na ovládání, které odpovídá velikosti balíčku karet. Nemáte kapsu? Máte problém.

    Závěsná sluchadla

    Ta získala svůj název logicky proto, že jsou zavěšena za uchem. V části za uchem se ukrývá elektronika zařízení společně s baterií. Pro hladký přenos zvuku slouží tenká průhledná hadička, která vede od této části do reproduktoru, umístěného ve zvukovodu. Tento typ sluchadla je vhodný pro pacienty, kteří mají příliš úzký zvukovod, který nedovoluje zavést zvukovodové naslouchátko. Oproti kapesnímu sluchadlu už u tohoto typu nemusíte hledat místo na uložení pouzdra s ovládáním. Navíc je závěsné sluchadlo diskrétnější, protože reproduktor je umístěný v silikonovém pouzdru přímo ve zvukovodu, díky čemuž má část za uchem mnohem menší rozměry.zdroj

    Pořídit si můžete dva typy závěsných sluchadel:

    1.BTE Závěsná (Behind-The-Ear) Standardní typ, jehož hlavní část spočívá na uchu. Zvuk se do ucha dostává pomocí tenoučké hadičky, která je spojena s ušní tvarovkou. Tu je možné nechat vyrobit na zakázku tak, aby perfektně sedla do vašeho zvukovodu. Sluchadlo BTE se hodí pro nedoslýchavé každého věku a dá se použít ve většině druhů sluchových ztrát.

    2. RIE Závěsná s externím reproduktorem (Receiver-In-Ear) Naslouchátka RIE jsou většinou menší než standardní závěsná BTE sluchadla. Hlavní část je skrytá za uchem, takže je tento typ mnohem diskrétnější. V porovnání s druhým typem není u naslouchátek RIE reproduktor součástí těla, ale je umístěn mimo, na tenké hadičce a společně s pružným kloboučkem výborně sedí v uchu.

    Zvukovodová sluchadla

    Jsou oblíbená ze dvou důvodů. Zaprvé se často vyrábějí přesně na míru podle otisku tvaru zvukovodu zákazníka. Proto nikdy netlačí a perfektně v uchu sedí. Druhou výhodou oproti předchozímu typu je jejich diskrétnost. Mohou být tak malá, že v podstatě nejsou skoro vůbec vidět. Toto naslouchátko ocení lidé nosící brýle, protože nezavazí za uchem. Bohužel mají i své nevýhody. Někteří lidé trpící zejména těžkou poruchou sluchu mohou mít problém se zpětnou vazbou, která se projevuje v podobě nepříjemného pískání. Tyto potíže souvisí s ventilací, kterou zajišťuje tenoučká trubička, která má také za úkol vyrovnávat vnitřní tlak v uchu.zdroj

    Pro tyto pacienty jsou vhodnější klasická závěsná sluchadla. Pro koho se nehodí? Zvukovodová sluchadla, popřípadě i další typ – kanálová, se nehodí pro pacienty s úzkým zvukovodem nebo pro ty, kteří trpí zvýšenou produkcí ušního mazu. Vyhnout se jim musí i lidé s omezenou hybností prstů, protože by měli problém sluchadlo z ucha vyndat. Nepomůže ani osobám s nadměrným poškozením zvuku – nad 70 dB

    . Opět rozlišujeme dva základní typy zvukovodových naslouchátek:

    1. ITE Nitroušní boltcová/konchální (In-The-Ear) Největší zástupce nitroušních sluchadel je ITE. Zabírá téměř celý prostor viditelného otvoru ucha, ale díky tomu zvládá pokrýt i středně těžké sluchové ztráty. Bývá vybaveno i pokročilejšími funkcemi, jako je “ear to ear” komunikace, kdy je pravé sluchadlo bezdrátově propojeno s levým, což má mnoho výhod pro uživatele. Například při zvednutí telefonu se automaticky hovor promítá do obou uší, nebo také není nutné nastavovat zvlášť každé sluchadlo, když potřebujete provést nějaké přenastavení.

    2. MIH Nitroušní s externím mikrofonem (Mic-In-Helix) Využívá anatomii lidského ucha k tomu, aby přenos zvuku vyzněl co nejpřirozeněji. Mikrofon je umístěn vně sluchadla, díky čemuž může být samotné naslouchátko velmi malé. Skvěle potlačí hluk způsobený větrem, a také hrozí menší nebezpečí zpětné vazby, protože je mikrofon od sluchátka umístěn ve větší vzdálenosti. Tento typ vyvinula firma ReSound a kombinuje výhody závěsných i zvukovodových sluchadel.

    Kanálová sluchadla

    Nejmodernější typ představují naslouchátka kanálová. Stejně jako zvukovodová jsou vyrobena na míru uživateli, takže skvěle padnou do ucha. Jsou ještě menší než předchozí typ, téměř neviditelná. Proto ten, kdo o sluchovém postižení pacienta neví, sluchadlo vůbec nezaznamená. Odvětrávání je uloženo hluboko v uchu a přenos zvuku je díky tomu reálný. Spousta sluchadel z této kategorie je vybavena chytrými funkcemi a můžete je propojit se svým telefonem.

    1. IIC Nitroušní diskrétní kanálová (Invisible-In-Canal) IIC je nejmenší typ nitroušního sluchadla, které je umístěno tak hluboko v uchu, že je prakticky neviditelné. Zaujme každého, kdo si žádá maximální diskrétnost a trpí střední až nízkou nedoslýchavostí.zdroj

    2. CIC Nitroušní plně kanálová (Completly-In-Canal) Malé nitroušní naslouchátko si oblíbí každý, kdo má rád své sluchadlo pod kontrolou. Díky maličko větší velikosti než u předchozího typu je totiž možné přidat volitelné prvky, jako je například tlačítko pro přepínání uživatelských programů. CIC je vhodné pro osoby s mírnou až střední nedoslýchavostí.zdroj

    3. ITC Nitroušní částečně kanálová (In-The-Canal) Nejoblíbenější typ nitroušních sluchadel je ITC. Nabízí spoustu praktických funkcí, jako třeba osazení duálním mikrofonem a regulátorem hlasitosti. ITC si také porozumí s vaším chytrým telefonem, protože podporuje bezdrátové funkce. Můžete si tak přímo do sluchadla nasměrovat přenos hovorů nebo vaši oblíbenou muziku.zdroj

    Kostní naslouchátka (BAHA)

    Tato zkratka znamená Bone-Anchored Hearing Aid. Pokud trpíte poruchou vzdušného vedení zvuku (což je způsob, jakým fungují běžná sluchadla), budete muset zvolit kostní naslouchátko. Tento typ zvuk přenáší pomocí vibrací, které rozkmitají tekutiny ve vnitřním uchu a vytvoří odpovídající zvuk. Pro zavedení kostní varianty budete muset podstoupit náročnější operaci, protože přístroj se připevňuje ke kosti za pomoci titanového šroubu.zdroj

    BAHA se skládá ze tří částí:

    • Zvukový procesor: Tato část zachytává zvuk a převádí ho na vibrace.
    • Titanový implantát: Tento implantát je chirurgicky umístěn do kosti za uchem. Slouží jako most pro přenos vibrací ze zvukového procesoru do kostí lebky.
    • Externí abutment: Tento malý výstupek propojuje zvukový procesor s titanovým implantátem.

    Podle kterých parametrů vybírat

    Naslouchátka se od sebe liší celou řadou parametrů. Které při výběru sledovat?

    Analogové a digitální systémy

    Zvolit si můžete mezi třemi typy systémů, které zásadně ovlivňují možnost nastavení sluchadla:

    • Nastavitelný analogový obvod – nejstarší typ systému, kdy nastavení naslouchátka provádí přímo váš lékař, který na základě svých zkušeností a potřeb pacienta nastaví sluchadlo v ordinaci. Doma ho nemůžete měnit, a proto nemusí každému vyhovovat. Zvuk z tohoto sluchadla je klasický (analogový).
    • Programovatelný analogový obvod – oblíbenější typ jsou naslouchátka s programovatelným analogovým obvodem. K základnímu jádru jsou k dispozici ještě některé další programovatelné obvody, díky kterým může lékař využívat mnohem širší možnost nastavení ke větší spokojenosti pacienta. Sluchově postižený navíc k tomuto typu dostane ovladač, kterým může změny podle svých potřeb provádět sám v pohodlí domova.
    • Digitální obvod – digitální naslouchátka patří mezi nejmodernější typy. Zcela digitální a flexibilní obvody přinášejí možnost ovládat zařízení zcela podle přání pacienta. Digitální sluchadla dokáží kompletně zredukovat zpětnou vazbu a okolní šumy. Dokonce automaticky ovládají prostorové mikrofony, takže pacient získá ten nejlepší zvuk za každé situace. Zvuk z tohoto sluchadla je digitální.

    Ušní sluchadlo můžete ovládat pomocí bezdrátového ovladače nebo díky mobilní aplikaci. Jedině s tímto typem naslouchátka má pacient možnost dosáhnout výsledků, které se maximálně podobají fungování zdravého ucha.

    Počet kanálů a pásem

    Je potřeba si uvědomit, že ne všechny zvuky se nacházejí ve stejném zvukovém pásmu. Například už samotné hlásky neleží v jedné frekvenci. Některé jsou frekvenčně položené výše (zejména souhlásky jako P, D, S, T a další), a některé zase níže (samohlásky A, E, I, O U). Spousta sluchových vad a částečná hluchota neznamená, že by dotyčný člověk přestal slyšet veškeré zvuky.zdroj

    Mnohdy se stává, že se u něho omezí vnímání vysokofrekvenčních zvuků, jindy zase těch nízkofrekvenčních. Kvůli tomu je potřeba, aby ušní naslouchátko mělo možnost nastavení většího množství kanálů a dotyčný si tak mohl sám určit, které z nich je třeba upravit. Obecně platí, že čím závažnější sluchové postižení, tím více kanálů bude potřeba k získání toho nejlepšího výsledku. Proto je důležité, aby mělo kanálů dostatek, ale zase ne příliš mnoho. Vždy uděláte nejlépe, když koupi nového sluchadla zkonzultujete s odborníkem.

    Směrový mikrofon

    Mikrofon využijete, pokud potřebujete slyšet konkrétní zvuk z určitého místa. Například si chcete povídat s člověkem, který k vám stojí čelem, ale protože se nacházíte ve velké společnosti, hlasy lidí v okolí vás ruší a matou. Směrový mikrofon umožňuje zesílit zvuk vycházející ze zdroje před vámi a ty ostatní utlumit. Mikrofony bývají běžnou součástí závěsných naslouchátek, ale najdete je i u zvukovodových zařízení. Mikrofon ovládáte manuálně, u lepších sluchadel bývá ovládán automaticky. Směrový mikrofon můžete vypnout, pokud si přejete slyšet zvuk ze všech směrů stejně hlasitě.

    Nabíjení

    Jsou to elektronické přístroje a je proto nutné je nějakým způsobem nabíjet. Na trhu existují dva druhy sluchadel dle napájení:

    • Sluchadla na baterie – s tímto druhem napájení se setkáte u levnějších sluchadel. Sice nákupem levného zařízení ušetříte, ale připravte se na to, že tato naslouchátka jsou opravdu extrémním žroutem baterií. Baterie do naslouchátek sice nejsou drahé, ale musí se měnit poměrně často. Frekvence výměny záleží na stylu a četnosti využití. Tento druh napájení je tedy vhodný hlavně pro nepříliš aktivní seniory nebo osoby, které většinu času tráví o samotě a sluchadlo nasazují jen občasně.
    • Dobíjecí sluchadla – modernější přístroje už nabízejí možnost napájení přes akumulátor. Baterie uvnitř těchto zařízení vydrží o dost déle a nabíjet je můžete třeba přes noc. Určitě se jedná o ekonomičtější a také ekologičtější typ bezdrátových sluchadel pro nedoslýchavé.

    Platí, že každý uživatel může své sluchadlo používat trochu jiným způsobem. Mít nastavenu jinou hlasitost, různou četnost provozu nebo využívat různé doplňkové funkce. Proto je těžké předem odhadnout jak dlouho vám může baterie v přístroji vydržet. Rovněž je dobré na začátku vyzkoušet pár typů baterií. Sluchadla mají různé proudové nároky a je možné, že jedna baterie bude vyhovovat více než jiná. Obecně mezi oblíbené a kvalitní baterie patří: Rayovac, Energizer, Panasonic a Widex.

    Životní styl

    Pro výběr vhodného osobního naslouchátka je vhodné soustředit se také na váš životní styl. Jiné požadavky bude mít člověk, který se běžně pohybuje mezi spoustou lidí a v hlučném prostředí, než třeba starší osoba trávící většinu života doma.

    • Náročný životní styl – jste velmi aktivní člověk, který tráví čas mezi spoustou lidí a potřebuje s nimi komunikovat. Většinu dne se pohybujete v hlasitém prostředí, například v restauraci, sportovním areálu nebo na hlasitých kulturních akcích.
    • Středně náročný životní styl – Rádi si povídáte v menších skupinách lidí a chodíte na společenské akce. Ve vašem životě má místo nakupování nebo návštěva kina či divadla.
    • Nenáročný životní styl – většinu času trávíte doma v tichu. Sluchadlo potřebujete pro občasné návštěvy a povídání obvykle s jedním člověkem.

    Než si zvolíte nové naslouchátko, určitě svému lékaři sdělte, jaký životní styl je ten váš. Je to velmi důležité pro to, abyste získali pomůcku přesně podle vašich představ.

    Jak se starat o naslouchátko

    Protože jsou sluchadla z pravidla poměrně drahým elektronickým zařízením, určitě byste mu měli věnovat důkladnou péči. Je potřeba hlavně dbát na to, aby bylo mimo používání uloženo na suchém místě. Důležité je udržovat čisté nejen sluchadlo, ale také vaše uši. I to nejlepší zařízení může přestat fungovat, pokud se ucpe mazem. Pokud tedy používáte sluchátko, zvažte pravidelné čištění uší u vašeho ušního lékaře. Ten si s mazem poradí mnohem lépe než vatové tyčinky a podobné předměty, které mohou při domácím čištění vašemu uchu spíše uškodit.

    Pokud se vám ve výčnělcích sluchadla zachytí ušní maz, zbavit se ho můžete pomocí speciálního čistítka, které bývá součástí balení každého zařízení. Pro odstranění mazu z naslouchátka používejte speciální profukovací balónek. Můžete si také pořídit filtry do sluchadel, které brání znečištění mazem. Vždy ho otírejte čistým, vlhkým hadříkem a nikdy nepoužívejte čisticí prostředky, vodu nebo jiné tekutiny. Nesmíte ho také vystavovat extrémním teplotám ani vlhkosti, jinak hrozí, že byste narušili jeho citlivé součástky a přestalo by fungovat. Pokud zrovna naslouchátko nepoužíváte, uložte ho do pouzdra či krabičky. Jedině tak mu zajistíte dlouhou životnost.zdroj

    Dobrá rada: Nikdy nepoužívejte sluchadlo ve sprše nebo ve vaně. Odkládejte ho i tehdy, pokud si chystáte fénovat vlasy nebo používat lak na vlasy. Pokud by se stalo, že vám přestane fungovat, můžete ho nechat opravit.

    Opravny a servisy naslouchátek v Česku existují, a pokud nejsou zrovna ve vašem městě, není problém odeslat ho poštou. Oprava může být dražší záležitostí, proto se snažte o svůj přístroj starat co nejlépe.

    Rady a tipy

    Neviditelná naslouchátka

     Neviditelná naslouchátka jsou charakteristická především svým malým tvarem. Vzhledem k tomu, že se často vyrábí na míru uživatele a dokonale se tak přizpůsobí jeho anatomii ucha, jsou na první pohled prakticky neviditelná a tudíž zcela diskrétní. Díky tomu jsou vhodné zejména pro mladé a aktivní lidi. Obecně je rozdělujeme na naslouchátka zvukovodová a kanálková.

    Zvukovodová naslouchátka

    Jedná se o mini naslouchátko, které se zavádí do vnějšího zvukovodu, což je sluchový kanálek, který se nachází od bubínku směrem ven z ucha.  Jeho hlavním benefitem je to, že téměř nejde vidět. Bohužel je s ním spjato několik mínusů. Jedním z nich je paradoxně právě samotné umístění. Citlivým osobám totiž může z důvodu špatné ušní hygieny způsobovat záněty zvukovodu. Proto je nutné o pomůcku pečovat v podobě pravidelného čištění (pomocí speciálních čisticích tablet, vysoušecích tablet, ubrousků apod.).

    Nehodí se na vážnější sluchové vady (kdy se velikost ztráty sluchu pohybuje zhruba od 70 dB, což odpovídá zhruba prásknutí dveřmi), protože jeho výkon nemusí být dostačující. Také samotné zavádění do zvukovodu může být problém a to zejména u lidí se špatnou hybností v prstech. Dalším negativem je pocit pískání nebo svištění, který v krajním případě může pacienta vést k použití naslouchátka závěsného. Cena zvukovodového naslouchátka často bývá vyšší, než u ostatních typů (např. závěsná koupíte už do 500,-, zvukovodová jsou minimálně 2x dražší).zdroj

    Kanálová naslouchátka

    Jedná se o technologicky nejpokročilejší mini naslouchátko, které se vkládá hluboko do ušního kanálku. Některé modely můžete spárovat s chytrým telefonem a následně je do něj přesměrovat telefonní hovor nebo hudbu. Hluboké uložení v kanálku zajišťuje nejrealističtější zvuk ze všech typů. Tento typ si můžete zavést i sami bez nutnosti návštěvy lékaře. Co se negativ týče, také o tyto zdravotní naslouchátka je nutné pravidelně pečovat. Někomu opět nemusí vyhovovat samotné hluboké zavedení do ušního kanálku, nemožnost nastavení bez vyjmutí z uší a samozřejmě i vyšší pořizovací cena, která se může pohybovat až v řádu desítek tisíc korun.zdroj

    Naslouchátko na lékařský předpis versus volně prodejné

    Na úvod je nutné říct, že je vhodné se před koupí zdravotního naslouchátka poradit se specialistou na sluchové vady. Podle anamnézy vám otorinolaryngolog nebo foniatr navrhne a předepíše konkrétní kompenzační pomůcku. Také vám ji nastaví na frekvence, které vaše ucho nepřijímá dostatečně. Nelze však jednoznačně říci, jestli jsou lepší volně prodejná naslouchátka nebo ta na lékařský předpis. Vždy záleží na konkrétním modelu.

    Zásadní rozdíl mezi nimi je, že na naslouchátka na předpis vám může přispět pojišťovna. Lékař vám nejprve doporučí sluchadlo bez doplatku. Ty bývají ale často viditelná a se základními funkcemi. K nim patří zesílení zvuků, které si určuje sám pacient nebo komprese, což je automatické zesílení na základě vyhodnocení hlasitosti zvuků z okolí. Také vám může být doporučeno naslouchátko s doplatkem v různé výši. Cena se odvíjí podle funkcí, kterými disponuje. Pokud se rozhodnete koupit si naslouchadlo na vlastní pěst, musíte samozřejmě platit plnou částku sami.

    Drahé versus levné naslouchátko

    Trh nabízí naslouchátka už okolo 500,-, ale také dražší modely i ty úplně nejluxusnější, které se prodávají v řádu mnoha desítek tisíců korun. Nelze říci, že levné modely jsou vyloženě špatné, ale počítejte s různými negativy. Jsou vhodné zejména pro osoby s mírnou sluchovou dysfunkcí. Často zvyšují hlasitost všech zvuků a to i těch, které člověk zesílit nepotřebuje. Většina lidí totiž potřebuje zvýšit především hlasitost řeči a ne okolní zvuky.

    Levná naslouchátka nejsou vhodná pro každodenní použití a pro lidi, kteří pracují v hlučném prostředí. Nejčastěji se prodávají s bateriemi, které je třeba po několika použitích měnit. Takže to, co jste ušetřili na pomůcce, utratíte časem za baterie. Alternativou je pořízení nabíjecí naslouchátka do ucha s bateriemi dobíjecími. Nejlevnější modely jsou často velmi nápadné, proto jsou vhodné pro lidi, kteří neřeší estetické hledisko.

    Dražší sluchové kompenzační pomůcky často nabízí kromě komfortu také zajímavé funkce jako je např. voděodolnost, spárování s chytrými mobilními telefony, možnost poslechu hudby, diskrétnost apod. Při výběru záleží samozřejmě na vašich finančních možnostech a požadavcích. Kvalitní naslouchátko jste však schopni pořídit už zhruba okolo 2 000,-.

    Digitální versus analogová naslouchátka

    Klasická analogová naslouchátka nastavuje lékař v ordinaci a pacient do programu už sám nezasahuje. V případě, že mu nastavení z nějakého důvodu nevyhovuje, musí opět navštívit lékaře a požádat ho o přenastavení. Zvuk z okolí je uniformní, protože neumožňuje omezit ruchy v pozadí. Některá novější analogová naslouchátka mají už programovatelný obvod. Lékař nastaví několik programů, mezi kterými si následně může pacient vybírat. To zaručuje alespoň jakousi flexibilitu. Nicméně sám si programy upravovat nemůže.

    Digitální naslouchátka patří mezi pacienty i seniory k nejoblíbenějším, protože jim umožňují vytěsnit okolní šumy a dopřát tak zvuk, který je nejvíce podobný při fungování zdravé sluchové soustavy. Pacient si na nich může měnit nastavení podle toho, jak mu to vyhovuje. Každopádně bývají dražší než analogová (analogová seženete už do 500,-, digitální stojí minimálně 3x více).zdroj

    Kde koupit naslouchátko

    Jak jsme již zmínili, naslouchátko můžete koupit prostřednictvím otorinolaryngologa nebo foniatra. Z pořizovací ceny lékařského naslouchátka tak může určitou část uhradit vaše pojišťovna. Nicméně spousta modelů je volně dostupná k volnému zakoupení. Můžete je pořídit v kamenných prodejnách jako jsou zdravotnické potřeby nebo některé lékárny, kde vám poradí s jejich výběrem. Případně je můžete zakoupit samozřejmě také na internetu. Na některých stránkách vám s výběrem poradí i online. Ceny v e-shopech jsou obecně mnohem přijatelnější než v kamenných prodejnách. Samozřejmě si ho ale nemůžete předem osahat nebo vyzkoušet.

    Proč píská naslouchátko

    Pískání v uších není samozřejmě nic příjemného. O to intenzivnější je pak se zdravotním naslouchátkem. V podstatě se jedná o zvuk, který měl přijít do zvukovodu, ale z nějakého důvodu přeskočil do mikrofonu naslouchátka a došlo k jeho zesílení, což se projeví právě jako ono nepříjemné pískání. V této části se zaměříme na to, co může pískání s naslouchátkem způsobovat a jak se ho zbavit.zdroj

    Ušní maz

    Ušní zátka může zablokovat zvukovod a způsobovat zpětnou akustickou vazbu v podobě pískání. Nechte si proto odborně vyčistit uši u otorinolaryngologa. Také zkontrolujte, jestli jím není ucpané vaše naslouchátko. V případě, že ano, vyčistěte ho pomocí speciálních pomůcek určených pro péči o naslouchátko (čisticí tablety, ubrousky, vysoušecí tablety).

     Špatná velikost

    V případě, že vám pomůcka z nějakého důvodu nesedí dobře (na vině může být třeba růst pacienta, ale dokonce i větší kolísání váhy), může docházet k úniku zvuku a následnému pískání. Dbejte proto na to, aby vám naslouchátko skutečně dobře vyplňovalo ucho. Můžete si také pořídit speciální ušní tvarovku nebo skořepinu, které k uchu dobře přilnou.

    Vysoká hlasitost

    Pokud zvýšíte hlasitost příliš, může dojít ke zpětné akustické vazbě a následnému pískání. V tomto případě stačí naslouchátko ztlumit a příště se vyvarovat příliš vysoké hlasitosti.

    Špatná hadička

    Zejména po dlouhodobém používání se může stát, že se hadička scvrkne, ztvrdne, nalomí se apod. a naslouchátko začne pískat. Vyměňte proto hadičku (nebo si ji nechte vyměnit v servisu sluchových pomůcek) a bude po problému.

    Problémy s mikrofonem

    Také uvolněné nebo špatně umístěné mikrofony mohou způsobovat pískání. V takovém případě kontaktujte příslušného specialistu zabývajícího se servisem sluchových pomůcek nebo vašeho lékaře.

    Jiné příčiny

    Je zajímavé, že i nošení šály, čepice, dokonce i obyčejné objímání může způsobit pískání. Zkuste proto snížit hlasitost nebo si vyndejte a zase dejte naslouchátko zpět. Pokud máte jakýkoliv dotaz nebo problém, kontaktujte vašeho foniatra nebo otorinolaryngologa.

    Nejčastější otázky

    Při výběru vás mohou napadnout nejrůznější otázky. Dvě z nich jsou nejčastější, a proto vám na ně přinášíme odpovědi.

    Potřebuji dvě naslouchátka, nebo stačí jedno?

    Protože máme dvě uši, je samozřejmě lepší pořídit si naslouchátka dvě. Tedy za předpokladu, že nemáte poškození jen na jednom uchu. Bohužel pojišťovna přispívá pouze na jedno sluchátko, s výjimkou sluchově postižených do 18 let, kteří mají nárok na příspěvek na sluchátka dvě. Pokud si pořídíte pouze jedno sluchadlo i přesto, že máte sluch poškozený v obou uších, dle rad odborníků je vhodné u praváka nosit ho na pravé straně, u leváka na levém uchu. S jedním sluchadlem ale přijdete o možnost využívání nižšího zesílení u obou sluchadel a také ztratíte možnost využívat směrového slyšení.

    Naslouchátka pro seniory?

    Můžete se ptát, jaké je nejlepší naslouchátko pro seniory, stejně tak si můžete pokládat otázku, které vybrat pro mladší osoby. Na tyto otázky ale neexistuje odpověď. Senioři jistě ocení sluchadlo, které nemá titěrné ovládání, a tak ho zvládnou snadno nastavit i méně obratnými prsty. To je ale jediné možné kritérium. Vždy je totiž důležité hlavně to, aby člověku sedělo v uchu a splňovalo majitelovy osobní požadavky bez ohledu na věk. Také záleží na tom, jak často ho budete využívat a pro jak závažnou sluchovou vadu kupujete přístroj. Určitě je nejlepší poradit se s lékařem, který vám může dát i sluchadlo na předpis.

    Vhodné je na něm nešetřit, pokud chcete žít skutečně plnohodnotně. Mnozí z vás možná tápou, kde naslouchátko koupit. Můžete si vybrat z dostupných modelů na internetu, nebo zvolit kvalitnější sluchadla do uší, která prodávají renomovaní výrobci. Opět vás odkážeme na vašeho lékaře, který vám rád dá doporučení na vhodné zařízení. Pokud chcete na zařízení ušetřit, můžete zkusit bazar, kde je také seženete.

    Cenové relace

    Cena ušních naslouchátek se může velmi lišit. Samozřejmě souvisí s tím, jak je kvalitní, pohodlné a funkcemi nabité. Vzhledem k tomu, že sluchově postižení bývají nejčastěji senioři, kteří nemají peněz nazbyt, sahá se v těchto případech často po levných modelech. Je potřeba si ale uvědomit, že špatným sluchem se člověk izoluje od ostatních a kvalita jeho života klesá.

    Dobrá rada: Víte, že můžete využít možnosti hrazení naslouchátka zdravotní pojišťovnou?

    Výše příspěvku vychází ze Zákona č. 48/1997 Sb. Zákon o veřejném zdravotním pojištění, kde jsou definovány jednotlivé typy sluchadel, maximální výše příspěvku a četnost příspěvku – jednou za kolik let je na příspěvek nárok.

    Levná sluchadla

    Nejlevnější seženete už okolo 500 Kč. Ve své podstatě jsou to ale opravdu pouhé zesilovače zvuku bez přidaných funkcí, často i bez možnosti jakékoliv personalizace. Tato sluchadla jsou určitě lepší než žádná, ale můžete se setkat s pískáním, nepohodlím, nekvalitním přenosem zvuku a dozajisté i s mizernou kvalitou. Navíc jsou tato sluchátka poměrně velká a rozhodně ne diskrétní.

    Střední třída

    S cenovkou pár tisíc až cca deset tisíc seženete už celkem slušné přístroje, která nabízí pokročilejší formy personalizace, množství frekvenčních kanálů, které můžete přepínat v různých prostředích.

    Nejdražší naslouchátka

    Pokud trpíte nedoslýchavostí a tento problém vám komplikuje život, určitě zvažte investici do kvalitního zdravotního bezdrátového naslouchátka. Dnešní profesionální přístroje už jsou vlastně miniaturními počítači, které se nesnaží zvuky pouze zesílit, ale také zvýraznit a přizpůsobit. Často mívají i chytré funkce a můžete je propojit s telefonem. Cena těchto nejkvalitnějších ušních sluchadel se pohybuje na úrovni desítek až stovek tisíc.

    Proč se vyplatí investovat do kvalitního naslouchátka do uší?

    • Diskrétnost – Málokdo si všimne, že ho vůbec v uchu máte.
    • Komfort – Můžete ho mít vyrobena na míru přímo pro vaše ucho. Nebude vás tak tlačit ani po celodenním nošení.
    • Skvělé zvukové vlastnosti – Díky mikro-reproduktoru a pokročilým funkcím získáte mnohem příjemnější výsledný zvuk v uchu. Můžete se vyhnout i iritujícímu pískání, které způsobuje zpětná vazba zvuku.

    Další výhody profesionálních moderních sluchadel

    • Můžete bez problémů podnikat své oblíbené aktivity – ačkoliv máte problém se sluchem, s dobrým naslouchátkem si můžete dopřát stejně kvalitní život, jaký má zdravý člověk. Můžete sportovat, chodit na koncerty, poslouchat hudbu i setkávat se ve větší skupině přátel či rodinném kruhu tak, jak jste byli zvyklí.
    • Možnost personalizace – moderní naslouchátka mají mnoho skvělých funkcí, které vám pomohou upravit si zařízení přesně podle vašich potřeb. Většinu lze propojit s aplikací v telefonu, přes kterou můžete vlastnosti nastavit tak, aby vám maximálně vyhovovaly. Novější modely zvládají velmi dobře odbourávat nepříjemné zvuky, které nedoslýchavého stresují a mohou bolet (křik dětí, skřípání židle, hlasité nákladní auto atd.) Citlivost těchto zařízení ale můžete upravovat a postupně tak získat opravdu kvalitního a nápomocného parťáka pro každou životní situaci.
    • Streamování – nikdo nechce přijít u společné chvíle s blízkými při sledování filmu nebo videí z dovolené. Díky možnosti propojení s chytrou televizí přes funkci Bluetooth můžete streamovat zvuk přímo do vašeho sluchadla.

    U levnějších sluchadel neočekávejte výbavu těmito chytrými funkcemi. S nižší cenou jde ruku v ruce nejen minimum funkcí a nemožnost osobního nastavení, ale hlavně nízká srozumitelnost.

    Historie pomůcek pro sluchově postižené

    Technické pomůcky pro sluchově postižené mají dlouhou a fascinující historii. První elektrická sluchadla se objevila koncem 19. století a od té doby se neustále zdokonalují. Dnes mají sluchově postižení k dispozici širokou škálu analogových a digitálních sluchadel, kochleárních implantátů a dalších technických pomůcek. 

    Vývoj sluchadel lze rozdělit do čtyř hlavních kategorií: neelektrická sluchadla, uhlíková sluchadla, elektronková sluchadla a tranzistorová sluchadla. Nejprve existovaly jednoduché akustické nástroje jako megafony a sluchové trychtýře, které zesilovaly zvuk a umožňovaly lidem slyšet lépe. Sluchové trubice se začaly využívat především ve školách, kde zachytávaly zvuk u úst mluvícího a přiváděly ho přímo do zvukovodu. V 20. století byly vynalezeny různé „zázračné“ vložky do boltce, ale ty pro nedoslýchavé neměly žádný praktický přínos.

    S rozvojem elektroniky na přelomu 19. a 20. století přišla na svět také uhlíková sluchadla. Tato sluchadla využívala elektrický proud a byla složena z mikrofonu, sluchátka a baterie. Významným průkopníkem v tomto oboru byl Miller Reese Hutchinson, zakladatel firmy Acouphone. Jeho firma vyráběla stolní i přenosné sluchadla, která přitahovala zákazníky po celém světě.

    Velkým zvratem byl vynález triody – elektronky schopné zesilovat – kolem roku 1920. To vedlo k vzniku prvních elektronkových sluchadel. Všechny tyto výrobky byly postupně miniaturizovány a zlepšovány, přičemž významnou úlohu hrála také výroba tranzistorových sluchadel, která se začala objevovat v 50. letech 20. století.Ty představují první skutečně moderní sluchadla. Tyto malé elektronické součástky nahradily starší elektronky a zlepšily kvalitu zvuku. První takové sluchadla byla kombinací elektronek a tranzistorů, ale už v roce 1953 firma Microtone vyrobila první sluchadlo jen s tranzistory.

    Poté přišlo několik dalších inovací. V roce 1957 firma Danavox vyráběla sluchadla, která se nosila za uchem, a v roce 1959 se objevila sluchadla, která se umisťovala přímo do boltce. Postupem času se sluchadla dále zdokonalovala – objevila se sluchadla s integrovaným obvodem, s funkcí potlačení šumu a zvýraznění mluvené řeči, se směrovým mikrofonem, funkcí potlačení zpětné akustické vazby a byla i programovatelná.zdroj

    Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

    4.4/5 290 hodnocení

    Přihlašte se do newsletteru a
    získejte super tipy do emailu

    Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

    Co můžete čekat?

    1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
    2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
    3. Rady k nakupování
    4. Nové recenze produktů
    5. Nové srovnávací testy
    6. Tyto e-maily jsou zdarma
    7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
    Načítáme ...

    Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

    Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

    Sledujte nás na sociálních sítích

    Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

    Kategorie:

    Budeme rádi za vaše názory a připomínky

        Přidejte váš dotaz nebo recenzi

        Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

        Covybrat.cz
        Logo