Nejlepší nosiče jízdních kol

Nosiče jízdních kol

Také máte rádi aktivní dovolenou, kterou trávíte jízdou na kole? Za poznáním přírodních krás určitě vyrážíte do různých koutů republiky, a pokud si kolo nechcete půjčovat na místě, musíte si dopravit vlastní. Pokud však máte malé auto, musíte přepravu řešit pomocí nosiče kola na auto.

Na trhu se setkáte s několika verzemi nosičů kol na auto. Pokud nevíte jaký nosič kol vybrat, přečtěte si náš článek, ve kterém vás seznámíme se základními druhy a radami, kterými se při výběru řídit.

Druhy nosičů na kola

Pokud váháte s tím, jaký nosič na kolo vybrat, jistě vás potěší, že můžete vybírat ze tří kategorií:

Nosič kola na střechu

 • Přeprava kola na střeše patří k nejběžnějším způsobům dopravy. Po finanční stránce jsou nejdostupnější, protože patří mezi nejlevnější typy nosičů kol na auto. Nejlevnější nosiče kol můžete pořídit za pár stovek, ale nižší pořizovací cena se také odráží v nižší kvalitě.
 • Nosiče kol na střechu rychleji rezaví a montáž se provádí matičkami, které mají tendenci se povolovat. Maximální doporučená rychlost je 90 km/hod.
 • Pokud však zvolíte dražší variantu, určitě neprohloupíte. Stojan bude vyrobený z kvalitnějších materiálů, jeho instalace bude mnohem rychlejší a upevnění kola jistější. Pro použití budete potřebovat příčníky, které se montují na střešní lišty. Celé ukotvení stojanu na střechu auta se provádí pomocí rychloupínáků.
 • Auto na střeše uveze až čtyři kola. Můžete se však setkat s případem, kdy budete muset povolit šrouby řídítek, aby se vám kola na střechu vešla.
KLADY
 • nízká pořizovací cena a velký výběr
 • snadná obsluha a montáž
 • skladnost, když se nosič nepoužívá
ZÁPORY
 • u vyšších vozů může být montáž složitější
 • musíte čelit riziku odření rámu v místě upínání kola

Nosič kola na tažné zařízení

Existují dva modely nosičů kol na tažná zařízení. Tažným zařízením se myslí „koule za autem“.

a) Plošinové modely

 • Jejich konstrukce odpovídá převozu několika kol. Existuje nosič kol na tažné zařízení pro 4 kola, 3 kola i 2 kola. U některých modelů je možnost rozšíření kapacity dokoupením speciálního adaptéru.
 • Hmotnost plošinových modelů je poměrně vysoká a tak je instalaci dobré provádět ve dvou lidech. Někdy budete potřebovat i nářadí.
 • Převoz kol probíhá v největším komfortu. Každé kolo má kolem sebe dostatek prostoru, a tak nedochází ke vzájemnému kontaktu. Vy se tak nemusíte bát, že by se kolo odřelo.
 • Kola jsou dobře zajištěná proti pohybu. Pomocí tyče jsou pevně spojeny s rámem nosiče. Tyč je zakončená čelistmi, které slouží pro uchycení horní nebo šikmé rámové trubky. Čelisti by měly mít gumovou nebo plastovou měkkou výložku, která zabraňuje poškození laku.
 • Čelisti, které svírají rám kola, se utahují pomocí plastových matic. Ty jsou vybaveny zámkem, který zabraňuje zlodějům, aby vám kolo ukradli.
 • Kola bicyklu jsou umístěna ve žlábcích a přichycena pásky. Pásky mohou být vyrobeny buď z plastu, nebo z textilu. Určitě je dobré, aby se s nimi dalo hýbat v závislosti na velikosti rámu nebo kol.
 • Obrovskou výhodou nosičů kol na tažná zařízení je sklápěcí mechanismus, díky kterému se do kufru můžete dostat i v momentě, kdy jsou kola upevněna v nosiči. Se sklápěcím mechanismem by se mělo dát jednoduše pracovat a měl by k němu být jednoduchý přístup.
 • Plošinový nosič můžete koupit buď vcelku, takže ho můžete začít hned používat, nebo jej musíte složit. Obecně je dobré, abyste nosič k tažnému zařízení nemuseli připevňovat pomocí nářadí. Prostě ho na kouli jen nasadíte a pákou upevníte svírací segment.

b) Závěsný nosič

 • U závěsných modelů je rámová trubka položena na dvou ramenech a kola visí ve vzduchu.
 • Instalace je oproti plošinovým nosičům snadnější. Pouze je postavíte na „kouli“, ramena tlačíte od sebe a dolní segment, který objímá kouli, se svírá.
 • Ramena, na kterých visí trubky kol, by měla být potažena měkkým materiálem, který brání podření laku. Ramena by také měla mít kolíbky pro uložení rámů, které tím pádem budou zajištěny proti pohybu. Dejte si pozor! Spousta závěsných modelů těmito kolíbkami není vybavena.
 • Dávejte dobrý pozor na vzdálenost ramen. Důležitý je vnitřní rozměr rámu pod horní rámovou trubkou. Čím blíž jsou ramena u sebe, tím víc různých rámů kol na nosič zavěsíte. Komplikace mohou nastat u tvaru moderních celoodpružených kol, který komplikuje zavěšení za horní rámovou trubku a někdy umístění není vůbec možné.
KLADY
 • jednoduchá montáž a obsluha
 • nižší spotřeba, protože kola jsou umístěna za autem
ZÁPORY
 • pořizovací náklady jsou vyšší
 • potřebujete 3. SPZ

U obou modelů (plošinové, závěsné) je problém zakrytí registrační značky. Plošinové nosiče kol mají rampu, která je vybavená rámečkem pro 3. SPZ a také mají vlastní zadní světla. U závěsných modelů se rampa připevňuje až v momentě, kdy jsou kola naskládaná na nosiči. K propojení s vozidlem budete potřebovat sedmi nebo třináctikolíkovou zásuvku, která bývá součástí balení.

Pokud si nejste jisti, kterou variantu nosičů kol zvolit, udělejte si osobní test nosiče kol na tažné zařízení. Nosič si vypůjčte třeba od známého a zkuste ho rovnou na všem autě.

Nosič kola na páté dveře

Nosiče kol na zadní dveře (= páté dveře) se používá tehdy, pokud nemáte nosiče kola na střechu a ani tažné zařízení. Upevnění se provádí upnutím ocelových pák s pryžovými plochami. Ovšem je zde velké riziko poškrábání laku, složitější instalace a pod velkým tlakem je i uchycení dveří.

Uživatelsky nejoblíbenější nosiče kol 2018

Thule ProRide 591

Thule ProRide 591Střešní nosič kol Thule ProRide 591 se skvěle hodí pro „vlky samotáře“. Pokud rádi jezdíte sami, je tento nosič tou nejlepší volbou. Je totiž vyroben pouze pro jedno kolo. Instalace je snadná, protože rám není těžký. Vyroben je z hliníkové konstrukce, kterou můžete připevnit na pravou i levou stranu střechy.

Zařazenístřešní nosič kol
Maximální počet jízdních kol1
Uzamčení kola k nosičiano
Maximální nosnost20 kg

Najít nejlevnější cenu

Hakr Speed ALU 0902

Hakr Speed ALU 0902Za univerzální nosič lze považovat Hakr Speed ALU 0902, který přepraví všechny typy kol i šíře rámů. Nemusíte se bát, že by vám nosič někdo ukradl. Můžete jej totiž uzamknout ke střešnímu nosiči. Namontovat ho můžete na klasické ocelové střešní nosiče i na hliníkové ALU profily s T – drážkou (T-drážka se používá pro připevnění moderního příslušenství jako je nosič lyží nebo kol).

Zařazenístřešní nosič kol
Maximální počet jízdních kol1
Uzamčení kola k nosičiano
Maximální nosnost25 kg

Najít nejlevnější cenu

Thule EuroClassic G6 929

Thule EuroClassic G6 929Lehký a přitom odolný. Těmito dvěma slovy lze charakterizovat nosič Thule EuroClassic G6 929. Je vyroben z hliníku a další lehkých a přitom pevných materiálů. I při naloženém nosiči můžete pohodlně otevírat kufr. Sklápěcí mechanismus se pohodlně ovládá nohou. Díky přídavnému adaptéru můžete nosnost rozšířit až o jedno kolo.

Zařazenínosič kol pro tažná zařízení
Maximální počet jízdních kol3
Uzamčení kola k nosičiano
Maximální nosnostcelková 60 kg (jedno kolo max 25 kg)

Najít nejlevnější cenu

Thule Freeride 532

Thule Freeride 532Pokud hledáte jednoduchost, pak byste si měli pořídit nosič Thule Freeride 532. Pomocí ocelových třmenů s plastovou ruční excentrickou maticí, připevníte nosič k základnímu střešnímu nosiči. Kolo na nosič připevníte opravdu snadno, pomocí rychloupínáků a rychloupínací pásky, kterým kolo připevníte, se dají nastavovat v závislosti na průměru pneumatiky.

Zařazenístřešní nosič kol
Maximální počet jízdních kol1
Uzamčení kola k nosičiano
Maximální nosnost17 kg

Najít nejlevnější cenu

Thule EuroRide 940

Thule EuroRide 940Jednoduchou instalaci k tažnému zařízení nabízí nosič Thule EuroRide 940. Nosič k tažnému zařízení nainstalujete pouze dotažením páky pomocí jednoho pohybu ruky. Díky sklopné funkci se do kufru dostanete, i když bude nosič plně naložen. Tento nosič je vhodný pro přepravu všech jízdních kol a rozměrů pneumatik.

Zařazenínosič kol pro tažná zařízení
Maximální počet jízdních kol2
Uzamčení kola k nosičiano
Maximální nosnostcelkem 36 kg (jedno kolo max 20 kg)

Najít nejlevnější cenu

Peruzzo Parma 4

Peruzzo Parma 4Pokud jste početná rodina, která ráda cestuje na kole, pak je pro vás dobrou volbou nosič Peruzzo Parma 4. Ten dokáže přepravit až 4 jízdní kola a při dokoupení držáku dokonce 5 jízdních kol. Díky sklápěcímu systému se pohodlně dostanete do kufru, aniž byste kola z nosiče museli sundávat.

Zařazenínosič kol pro tažná zařízení
Maximální počet jízdních kol4
Uzamčení kola k nosičine
Maximální nosnostcelkem 68 kg (jedno kolo max 17 kg)

Najít nejlevnější cenu

Peruzzo SIENA 3

Peruzzo SIENA 3Pro malou rodinu o třech členech je dobrou volbou nákup nosiče Peruzzo SIENA 3, který je určený pro převoz 3 jízdních kol. Se vzpíráním kol se nemusíte namáhat, protože pro umístění na nosič je zvedáte jen do malé výšky nad zem. Pokud máte rychlou jízdu, nemusíte se s nosičem omezovat. Má totiž vysokou odolnost k aerodynamické turbulenci při rychlé jízdě.

Zařazenínosič kol pro tažná zařízení
Maximální počet jízdních kol3
Uzamčení kola k nosičiano
Maximální nosnostcelkem 51 kg (jedno kolo max 17 kg)

Najít nejlevnější cenu

Peruzzo SIENA 2

Peruzzo SIENA 2Jestliže rádi vyrážíte na výlet jen ve dvou, pak vám bude bohatě stačit nosič Peruzzo SIENA 2 určený pro převoz dvou kol. Součástí balení je držák na druhé kolo. Díky sklápěcímu systému se pohodlně dostanete do kufru, aniž byste kola museli sundávat z nosiče.

Zařazenínosič kol pro tažná zařízení
Maximální počet jízdních kol2
Uzamčení kola k nosičiano
Maximální nosnostcelkem 34 kg (jedno kolo max 17 kg)

Najít nejlevnější cenu

Thule VeloCompact 926

Thule VeloCompact 926Nářadí klidně můžete vyhodit z okna. Nosič na kola Thule VeloCompact 926 je totiž předem sestaven. Montáž je velmi snadná díky nastavitelné spojce s ovládáním jednou rukou. Sklápění nosiče ovládáte pomocí nožního pedálu, takže máte ruce volné k přidržování nákladu.

Zařazenínosič kol pro tažná zařízení
Maximální počet jízdních kol3
Uzamčení kola k nosičiano
Maximální nosnostcelkem 60 kg (jedno kolo max 25 kg)

Najít nejlevnější cenu

Thule EuroClassic G6 928

Thule EuroClassic G6 928Jednoduchá instalace pomocí jedné ruky a přitom pevná stabilita a bezpečnost. Tyto výhody skýtá nosič Thule EuroClassic G6 928. LED osvětlení zajišťuje dobrou viditelnost. Maximální hmotnost kola je 25 kg, takže s klidem můžete převážet i elektrokola. Díky přidání adaptéru můžete přepravovat jedno kolo navíc.

Zařazenínosič kol pro tažná zařízení
Maximální počet jízdních kol2
Uzamčení kola k nosičiano
Maximální nosnostcelkem 50 kg (jedno kolo max 25 kg)

Najít nejlevnější cenu

Nakonec je dobré zmínit, že pro rozhodnutí o koupi nosiče na kola je dobré, abyste si sami provedli test nosičů kol, třeba tím, že si ho půjčíte od známého. Výsledek vám pak pomůže při rozhodování a volbě nejvhodnějšího typu. Rozhodně také nezapomeňte, že byste měli vybírat nosiče, které jsou uzamykatelné!

V dnešním článku jsme se věnovali tomu, jaký nosič na kola si můžete pořídit. Přehledně jsme vám nastínili, z jakých typů můžete vybírat a na co si dát při nákupu pozor. Pokud vás zajímají recenze nosičů na kola, nebo zkušenosti s nosičem kola, najdete je na nákupním portálu Heureka.cz.

Pomohl vám náš test vybrat ten správný produkt? Chybí vám v nákupním rádci nebo testu nějaká informace? Chcete doplnit vaši zkušenost pro ostatní? Podělte se o svoje názory a připomínky v diskuzi pod článkem, pomůžete tak ostatním lidem, kteří vybírají.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 92 hodnocení

3 komentáře
 1. Ještě by mě zajímala hmotnost držáků a jejich max. nosnost nákladu (kol dohromady) i tažné je omezené nosností, o páce na 5. dveře nemluvě. Né každý chce odstrojovat vše z kola a pak to opět na kola věšet.
  Kola se dosti svojí váhou i rozměry liší a to nepočítám elektokola. Pro mne rozhodující informace je max. nosnost. Díky

 2. Drzak na kouli je fajn, ale zkuste tam upnout celopero ve 29, to pak, pokud nemate zrova Hummer, vam to kolo cumi celkem dost do obou stran. Pak se stava, obzvlaste zuzena dalnice, velkou srandou. Nehlede na to, ze oproti jedouci auta s tim vubec nepocitaji. Mijeni cyklistu, chodcu, potkavani se s autama, to je vse o drzku. To bylo celkem OK pro 26 kola, fakt NENE pro 29 celopero.

  Napište svou recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.