Jak vybrat nejlepší odrážedlo + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Pohyb je pro děti velmi důležitý. Jen co se naučí chodit, pomalu směřují k jízdě na kole. Než se k ní však propracují je potřeba je naučit jezdit na dětském odstrkovadle a následně odrážedle. Připravili jsme pro vás článek o tom, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma výrobky a představíte i parametry, podle kterých vybrat nejlepší odrážedlo právě pro vašeho neposedu.

Recenze odrážedel

Do testu dětských odrážedel jsme zahrnuli i odstrkovadla. U odstrkovadel jsme věnovali pozornost multifunkčnosti a vybavení, které rozvíjí i další schopnosti dítěte, než jen motoriku. U obou typů produktů jsme sledovali bezpečnost, ale také to, jak se dětem na odrážedlech jezdí. Důležité pro nás bylo i to, zda umožňují výškové nastavení a jaká je kvalita provedení.

Yupee Enduro malé tyrkysové

Typodstrkovadlo
Výrobní materiálplast
Typ kolplastová
Pro děti12 měsíců
Nosnost25 kg
Hmotnostneuvedeno
Pohonnožičky
Brzda-
Vodící tyčne
Úložný prostorne
Zvukové prvkyne
Minimální výška sedadla od země25 cm
Nastavitelná výška sedla-
Blatníky-

Yupee Enduro je klasickým odstrkovadlem (známým také jako odrážedlo motorka), který se již dlouhou dobu těší velké oblibě. Pořídit ho můžete ve dvou výškách sedátka od země. Záleží tedy na tom, jak velké je vaše dítě. K dostání je ve výšce sedátka 25 cm nebo 30 cm od země. Vhodné je již pro děti od jednoho roku.

Toto odstrkovadlo je vhodné pro děti, které již samostatně sedí. Nemá žádné bezpečnostní prvky zabraňující pádu dítěte na zem. Pozor je dobré si dávat také na řídítka, která by se mohla přetočit, což by mohlo vést k pádu dítěte.

Yuppee Enduro je vyrobeno z plastu, a to včetně kol. Dvě kola vzadu a jedno vepředu poskytují dítěti dostatečnou stabilitu. Výrobek bohužel nemá žádné extra vybavení jakým je klakson nebo světelné efekty. Jeho nespornou výhodou však je lehkost, takže se dětem snadno ovládá a rodičům snadno nosí. Další výhodou je, že motorku není potřeba nijak skládat. Jedná se o kompaktní kus. Počítejte s tím, že samolepky nalepené po stranách se velmi brzy začnou odlupovat.

S odstrkovadlem je dobré jezdit spíše po rovném terénu, po trávě je jízda poněkud krkolomná. O něco delší by mohlo být i sedátko, ale to už je individuální záležitost. Každopádně bychom doporučovali odstrkovadlo vybírat přímo s dítětem.

 • nízká pořizovací cena
 • nízká hmotnost
 • dobrá nosnost
 • nálepky se rychle odloupnou
 • žádné zvukové ani světelné efekty
 • řídítka se protáčejí o 360°
Zjistit cenu

First Bike STREET světle modré

Typodrážedlo
Výrobní materiálsklolaminátový polyamid
Typ kolnafukovací
Pro dětiod 2 do 5 let
Nosnost35
Hmotnost3,9 kg
Pohonnožičky
Brzdaano
Vodící tyč-
Úložný prostor-
Zvukové prvky-
Minimální výška sedadla od země30,5 cm
Nastavitelná výška sedlaano
Blatníkyano

First Bike Street je v současnosti pravděpodobně jedním z nejkvalitnějších odrážedel pro děti od 2 let, na které můžete na trhu narazit. Umožňuje nastavování výšky sedla od 30,5 cm do zhruba 45 cm. Nastavování sedla je navíc velmi snadné. Stačí jen otočit velkým šroubem. Nepotřebujete žádné nářadí a tuto činnost hravě zvládnou i maminky.

Řídítka mají omezenou točivost, takže se nemusíte bát, že by došlo k jejich přetočení, a tím k pádu dítěte. Kolo je vhodné pro děti od 2 do 5 let. Model může být již v základu vybaven ruční brzdou, která je připevněná na zadní kolo. Brzda je bubnová. Bubnové brzdy se považují za kvalitnější a hlavně bezúdržbové. Ovládá se pomocí páčky na předním kole. Brzda na zmáčknutí není úplně volná, ale ani nepatří mezi ty, které by dítě nezvládlo zmáčknout.

Všechny rodiče jistě potěší atestace nezávadného výrobku, který kolu udělil nezávislý Institut pro testování a certifikaci ve Zlíně. Na rám a vidlici kola se poskytuje doživotní záruka, na ostatní části pak záruka 5 let. Rám kola je vyroben z odolného materiálu, na kterém škrábance nemají šanci. Proto je zde velká pravděpodobnost, že toto kvalitní odrážedlo dobře prodáte třeba ještě na bazaru.

Na předním i zadním kole najdete blatníky. U zadního kola je však zejména, když povytáhnete sedlo, zcela zbytečný. Na sedlovce je totiž pevně připevněný, a jakmile zvednete sedlo, zvedne se i blatník, který tak přestane plnit svou původní funkci.

Kolo je vzhledem k tomu, pro jak staré děti je určeno, poměrně lehké. Sedlo má obloukový tvar, takže se na něm dětem bude dobře sedět. Z tohoto typu kola děti plynule přejdou na jízdu na klasickém kole. Kolo obdržíte v rozloženém stavu, ale jeho montáž není obtížná.

 • kvalitní provedení
 • bubnová brzda
 • blatníky
 • řídítka se neprotáčí
 • snadné nastavení sedla
 • vyšší pořizovací cena
 • funkce zadního blatníku po zvýšení sedla
Zjistit cenu

Toyz Velo Natural

Typodrážedlo
Výrobní materiáldřevo
Typ kolnafukovací
Pro děti3-6 let
Nosnost30 kg
Hmotnost3,6 kg
Pohonnožičky
Brzdane
Vodící tyčne
Úložný prostorne
Zvukové prvkyano
Minimální výška sedadla od země34,5 cm
Nastavitelná výška sedla34,5 - 40 cm
Blatníkypřední

Pro děti od 3 do 6 let je určeno odrážedlo Toyz Velo Natural. Pomůže naučit vaše dítě držet rovnováhu, později mu to usnadní přechod na klasické kolo. Naučí se také zatáčet, udržovat směr jízdy a dávat pozor, aby nenarazilo do lidí, které se blízko něj pohybují, a zároveň sledovat, co se v okolí děje.

Odrážedlo nemá brzdy, a tak je potřeba naučit vašeho potomka odhadnout vzdálenost a potřebný čas k brzdění nožičkami. Na druhou stranu na odrážedla s brzdami si musí dítě také zvyknout a používat je s opatrností.

Hlavním materiálem tohoto modelu je dřevo. Model je vyrobený v retro stylu a najdete ho ve vícero barvách. V přírodní, zelené, růžové, šedé a modré. Konstrukce je jednoduchá, ale stabilní a pevná.

Líbí se nám nafukovací kola, díky nimž je odrážedlo pěkně odpružené a také to s nimi může prcek pořádně rozjet. Kola s ložisky mají průměr 29 cm a jejich šíře je 4 cm. Pokud byste píchli, oprava není nikterak složitá.

Výhodou tohoto odrážedla je nastavitelnost výšky sedadla, a to od 34,5 do 40 cm. Můžete ho proto využít delší dobu. Škoda, že nelze stejně nastavit i řídítka.

Sedadlo je měkké a pohodlné, proto dítě zvládne i delší jízdu. Protiskluzové rukojeti pomohou ručičky udržet na svém místě, a tím je pro dítě jízda bezpečnější. Najdete zde i malý přední blatník, tak i při horším počasí nebude prcek celý od bláta.

I přesto, že odrážedlo nepatří na silnice, mohlo by mít alespoň nějaké bezpečnostní reflexní prvky. Nemá také žádné doplňky, jako zvonek a jiné.

Odrážedlo je lehké, váží pouze 3,6 kg, takže manipulace s ním bude snadná. Pokud chcete koupit jednoduché, ale kvalitní odrážedlo a chcete pěstovat v dítěti dobrý vkus, neváhejte ho pořídit.

 • vkusný design, pěkné barvy
 • nafukovací kola
 • nastavitelnost výšky sedadla
 • lehké
 • chybí nastavitelnost výšky řídítek
 • žádné doplňky
Zjistit cenu

Bayo závodní se zvukem Červená

Typodstrkovadlo
Výrobní materiálplast
Typ kolplast
Pro děti1-3 roky
Nosnost23 kg
Hmotnost2,5 kg
Pohonnožičky
Brzdane
Vodící tyčne
Úložný prostorano
Zvukové prvkyano
Minimální výška sedadla od země23 cm
Nastavitelná výška sedlane
Blatníkyano

Pro ty nejmenší kluky, ale i holčičky najdete na trhu odrážedlo ve tvaru závodního auta Bayo. Upoutá je určitě na první pohled jak svým originálním tvarem, tak barvou. Můžete ho koupit ve veselé červené barvě, ale najdete ho i v jemné bílé. Pokud máte dvojčata, můžete jim uspořádat velké závody.

Děti si jízdou na něm rozvíjí své motorické schopnosti už v době, kdy se učí chodit. Také si s ním hodně vyhrají. Autíčko totiž troubí, hraje 3 melodie, bliká mu volant, a to už je pořádná porce zábavy. Děti si mohou hrát na opravdové řidiče. Auto navíc disponuje úložným prostorem pod sedlem, kam se dají schovat různé hračky a jiné dětské nezbytnosti.

Na odrážedle mohou jezdit děti zhruba od 1 do 3 let, s největší hmotností 23 kg. Je vyrobené z pevného plastu, má zaoblené hrany, pevná kola, takže je pro malé závodníky bezpečné.

V balení najdete nálepky, kterými autíčko polepíte, aby získalo ten správný závodnický šmrnc. A také nezapomeňte na koupi baterií 2x AA 1,5 V, abyste mohli hned při rozbalení vyzkoušet zvukové signály, v balení baterky nenajdete. Odrážedlo je lehoučké, váží pouze 2,5 kg, a tak jej mohou děti snadno dostat přes malou překážku. Délka výrobku je 65 cm, šířka 31 a výška 39 cm. Sedátko je od země vzdáleno cca 21 -23 cm a volant 39 cm. Od opěradla ke středu volantu naměříte 38 cm. Z těchto rozměrů můžete odvodit, pro jak velké děti je odrážedlo vhodné.

Není určeno na jízdu na delší vzdálenosti, sedlo je tvrdé, plastová kola také. Cena výrobku není vysoká, a proto nečekejte žádné vychytávky, jako například nastavitelná řidítka či pohon na baterie a pravděpodobně nevydrží dlouhé roky.

Určitě ale splní svoji roli, jestli hledáte hezké odrážedlo, na kterém se děti naučí základy jízdy, budou mít radost z pohybu a také si s ním užijí spoustu zábavy.

 • originální závodnický design
 • zvuková výbava
 • úložný prostor
 • nízká hmotnost
 • nízká cena
 • není žádné nastavení velikostí
 • plastová kola a tvrdé sedátko
Zjistit cenu

Lena Rolocykl modré

Typodstrkovadlo
Výrobní materiálplast
Typ kolplast
Pro dětido 12 měsíců
Nosnost40
Hmotnost0,88 kg
Pohonnožičky
Brzdane
Vodící tyčne
Úložný prostorne
Zvukové prvkyne
Minimální výška sedadla od země35 cm
Nastavitelná výška sedlane
Blatníkyne

Jestliže hledáte jednoduché, opravdu levné odrážedlo, které je určeno pro děti kolem 1 roku, můžete se podívat na naši recenzi tohoto výrobku.  Přestože tento model váží pouhých 0,88 kg, má překvapivě vysokou nosnost, a to 40 kg.  Jeho rozměry jsou však malé: 49 x 35,5 x 21 cm, proto je určeno pro menší děti. Protože je velmi nízké i drobnější děti hezky dosáhnou na zem.

Odrážedlo má kvalitní provedení a dobrou stabilitu. Už při prvních krůčcích dítěti pomohou v tom, že mu dodají jistotu a oporu. Jakmile se na něm děti naučí, můžete si být jisti, že na něm budou drandit a užijí si rychlost z pohybu. Lena 7168 je ideální na zahradu, ale v klidu na něm může dítě jezdit i doma. Odrážedlo je lehoučké dobře skladovatelné, vleze se i do košíku pod kočárek. To se hodí, když chcete jít někam dál do parku, kam by vaše ratolest ještě sama na odrážedle nedojela. Díky jeho nízké hmotnosti ho lze i snadno přenést v ruce, až dítě přestane jízda bavit.

Je lepší s ním jezdit na pevné zemi, ne na trávě nebo jiném nerovném terénu. Někteří uživatelé uvádějí, že konstrukce v bodě, kde se setkávají řídítka s tělem, není až zas tak pevná a mohlo by dojít k jeho zlomení. Mohlo se jednat o špatné kusy, je ale třeba na tuto možnost upozornit. Také sedátko odrážedla některým dětem nemusí vyhovovat, může být pro ně posunuto příliš vzadu, proto je vždy lepší výrobek vyzkoušet přímo s nimi.

Vyrábí se v modré, růžové, červené a vícebarevné kombinaci, takže si jistě vybere každý.

Odrážedlo je velmi snadno ovladatelné. Co se týká bezpečnosti výrobku, oceňujeme jak výše uvedenou stabilitu, tak také design bez ostrých hran, výstupků. Většina uživatelů (až na výjimky) se shoduje na pevné konstrukci.

Nenajdete zde žádné zvláštní doplňky jako klakson, zvukové efekty nebo košíky na hračky. Jde o jednoduché vozítko, přesto si myslíme, že u dětí se setká s velkým úspěchem. A někdy platí, že méně je více. Skvělá cena jistě potěší rodiče, děti budou mít výbornou hračku a získají na něm své první zkušenosti s jízdou. Navíc se jedná o českého výrobce, a pokud s ním budou děti jezdit po pevném terénu, vypadá to, že výrobek vydrží dlouhou dobu.

 • velmi nízká hmotnost
 • vysoká nosnost
 • dobrá skladovatelnost
 • hezké barvy
 • skvělá cena
 • český výrobce
 • žádné doplňky
 • plastová kola a tvrdé sedátko
Zjistit cenu

Rozdíl mezi odstrkovadlem a odrážedlem

Odráždlo i odstrkovadlo můžeme nazvat dopravním prostředkem pro děti, v případě odstrkovala spíše vozítkem pro miminka, i když odrostlejší. Tyto dva termíny se často zaměňují, ale rozdíl mezi nimi poznáte na první pohled. Jejich společným znakem je odrážení nohama.

Odstrkovadlo

Odstrkovadlo je dvoustopé vozítko, které má nejčastěji 3-4 kola a je vhodné pro děti, které mají 1-2 roky. Pokud najdete odstrkovdalo jen se dvěma koly, budou pravděpodobně dostatečně široká, aby vozítko dobře drželo balanc. Odstrkovadlo často najdete i pod heslem dětská odrážedla od jednoho roku.

Čemu se děti na odstrkovadle naučí

 • Děti se na něm naučí odrážet,
 • podporuje zdokonalení chůze a rovnováhy.

 

Odrážedla

Odrážedlo vypadá jako malé cyklokolo s tím rozdílem, že nemá šlapátka. Děti na něm většinou začínají jezdit od dvou let. Jedná se o jednostopé vozítko, které má jen dvě kola. Na tomto „dopravním prostředku“ se musí dítě odrážet nohama, ale navíc musí i držet rovnováhu.

Čemu se děti na odrážedle naučí

 • Naučí se držet rovnováhu, což budou potřebovat umět, aby mohly jezdit na kole,
 • zatáčet,
 • odhadovat vzdálenost.

Odstrkovadla

Na odstrkovadle se děti pohybují odrážením a není nutné, aby na něm drželi balanc. Jsou vhodné především pro děti, které začínají chodit a potřebují se při chůzi a držení rovnováhy zdokonalit. Navíc se malí naučí i odstrkovat, což se jim bude hodit v momentě, kdy přejdou na klasická odrážedla.

Toto dětské odrážedlo je k dostání nejčastěji v provedení motorky, ale vybrat si můžete i odrážedlo ve tvaru auta. Auto je pro děti vhodné především proto, že má nižší těžiště. Pokud je vybaveno volantem, může jím dítě měnit v omezeném rozsahu směr jízdy. Součástí může být i opěrka nebo úložný prostor pod sedátkem. Děti tak s sebou mohou vozit svou oblíbenou hračku nebo lahev s pitím.

Jak vybrat odstrkovadlo

Odstrkovadla se v drtivé většině vyrábějí z plastů. Ty musejí být zdravotně nezávadné (nesmí obsahovat toxické a zdraví škodlivé látky nebo barvy), nezapomeňte, že dítě může nejrůznější části olíznout, také na ně bude sahat rukama, které si následně strčí do pusinky.

Už pouhým pohledem můžete zjistit, zda jste vybrali správné odstrkovadlo. Plast kromě toho, že musí být pevný, nesmí mít žádné ostré hrany nebo části. Proto doporučujeme vybírat výrobky od renomovaných výrobců, kteří se na výrobu dětských hraček a výrobků specializují.

Výška sezení by u výrobků pro nejmenší děti měla být mezi 25 – 28 cm od země a kola by měla být dostatečně široká, aby poskytovala potřebnou stabilitu a jistotu.

Dělení odstrkovadel

Odstrkovadla můžete na trhu sehnat v nejrůznějším tvarovém i barevném provedení. Mohou mít také nejrůznější doplňkové funkce (multifunkční), nebo mohou být jen v základní výbavě, tedy co nejjednodušší.

Základní odstrkovadla

Jedná se o nejjednodušší modely, které mají jednoduchý tvar umožňující dítěti hlavně pohodlnou jízdu. Pohodlná jízda je závislá na správné výšce, ta ovlivňuje správné odstrkávání. Tento typ je nejlepším odrážedlem pro děti od jednoho do jednoho a půl roku.

Multifunkční odstrkovadla

Multifunkční odstrkovadla umožňují nejen jízdu, děti je mohou i tlačit, případně mohou fungovat jako houpačka nebo skákadlo. Možností je celá řada a my si některé z nich představíme.

 • Odstrkovadlo chodítko – odstrkovadlo je vybaveno opěradlem, které zároveň slouží jako rukojeť, o kterou se může dítě během chůze opřít. Tím pádem tlačí odstrkovadlo před sebou, a to při chůzi dodává potřebnou oporu. Dbejte na to, aby byl prostředek dostatečně stabilní a výška rukojeti odpovídala výšce vašeho dítěte.
 • Odstrkovadlo houpačka – jedná se o multifunkční výrobek, na kterém může dítě nejen jezdit, ale díky speciální houpací podložce ho může využívat také jaké houpačku.
 • Odstrkovadlo hopsadlo – další multifunkční varianta opatřená buď speciálními tlumiči, nebo pružinou, jež umožňují odrážedlo využít také jako hopsadlo.
 • Přeměnitelná odstrkovadla (odrážedlo s vodící tyčí) – jedná se o výrobek, který roste společně s vaším maličkým. V 1. fázi, kdy vaše dítě sedí, ale ještě neumí chodit, vám spolehlivě nahradí kočárek. Je opatřen vodící tyčí (rukojetí), má sedadlo s vysokou opěrkou a bezpečnostními pásy a podložku na nohy, aby dítěti nevisely volně dolů. Součástí by měl být i slunečník nebo jiná ochrana dětské hlavičky před sluncem. Kolečka by neměla být z levného plastu, na chodnících budou otravně „hrkat“ a navíc se mohou snadno ulomit. Ve druhé fázi, kdy je dítě schopné se odrážet nohama, přídavné komponenty odmontujete a dítě bude moci výrobek používat jako klasické odstrkovadlo.

Herní prvky

Kromě toho, že se děti na odstrkovadle naučí odrážet, mohou rozvíjet i logické myšlení nebo jemnou motoriku. Na trhu totiž existují i výrobky, které disponují nejrůznějšími světelnými a zvukovými efekty. Odstrkovadla tedy mohou svítit nebo mít klakson. Kromě toho je možné do hracích panelů vkládat kostky a klíčky. Některé modely mají i ozubená kolečka a podobně.

Odrážedla

Odrážedlo je přirozeným předstupněm před jízdou na dětském kole. Děti, které jezdí na dvoukolových odrážedlech začnou na klasickém kole jezdit zpravidla hned, a to bez nutnosti pomocných koleček. Rovnováhu totiž začnou držet zcela intuitivně. Mnohé z nich se vůbec nepozastavují nad tím, že po odrazu jedou vlastně bez opory. Dalším velkým přínosem odrážedel je to, že děti učí zatáčet, bez čehož se při jízdě na kole neobjedou.

Základní parametry pro výběr top odrážedla

Výška sedadla

Výška sedadla je jedním z nejdůležitějších parametrů, který ovlivní zejména to, jak dobře se bude dítku na „kole“ jezdit a jak bezpečná jízda bude. V nejnižší poloze sedla, by dítě mělo bez problémů dosáhnout na zem oběma nohama plnými chodidly. Rozhodně by dítě při sezení nemělo stát na špičkách. Pokud by na zem dosáhlo jen špičkami, nebude moct bezpečně brzdit a bude přepadávat do stran. Nejlepší dětské odrážedlo je tedy to, které perfektně sedí na výšku vašeho drobka.

Při výběru se zaměřte na minimální a maximální výšku, kterou můžete nastavit. Posuvnost sedla mají všechny odrážedla, liší se však v rozpětí. Minimální výška označuje, jak brzo bude moci dítě „kolo“ využít, maximální zase to, jak dlouho na něm bude moci jezdit. Nejčastěji nabízené rozpětí od nejnižší výšky je zhruba o 5 cm až 12 cm. Na trhu existují i hráči, jejichž výrobky umožňují výměnu sedlovky – tedy tyče sedla za ještě delší.

Dělení odrážedel podle velikosti

 • Pro nejmenší děti od 85 cm, věk 18 – 20 měsíců.
 • Pro děti s výškou 89 – 92 cm, věk 2-2,5 roku.
 • Děti vysoké 98-100 cm, věk 3,5 roku a více.

Náš tip: Chcete vědět, jak vybrat velikost odrážedla? Zaměřte se především na výšku. Ideální výšku odrážedla zvolíte podle výšky rozkroku vašeho dítěte od země. Dítě by mělo stát rozkročené ideálně tak, jakoby sedělo na odrážedle, metrem pak snadno změříte výšku od země k jeho rozkroku. Naměřenou výšku pak porovnejte s minimální výškou udávanou zvoleným výrobcem.

Pozor, vyhněte se nákupu výrobků, které nedisponují informací o výškovém rozsahu sedla. Informace o tom, že je výrobek vhodný pro děti od dvou let je nedostačující a zcela irelevantní!

Výrobní materiál

Jednotlivá odrážedla se liší zejména tím, z jakého materiálu je vyrobený rám. K výrobě se zpravidla používají tyto 3 materiály:

 1. dřevo – dřevěná odrážedla je stylová a můžeme je označit pojmem retro. Ve většině případů však neumožňují nastavování výšky sedla a řidítek. Ovšem můžete narazit i na zpracování, které nastavení umožňuje.
 2. Plast – největší výhodou plastových odrážedel je nízká hmotnost a dobrá odolnost proti povětrnostním vlivům. Nevýhodou zase omezená životnost a horší kvalita komponent, které se potřebují snadno otáčet, patří sem řídítka nebo náboje kol.
 3. Kov – tato odrážedla jsou nejčastěji vyrobena z oceli nebo různých druhů slitin a hliníku. Jsou nejpodobnější klasickým dětským kolům a pyšní se nejlepšími jízdními vlastnostmi. Jistě oceníte, že jejich opravu zvládnou udělat v každém cykloservisu.

Obecně můžeme říct, že spíše než na materiálu, záleží na provedení. Nikde není psáno, že plastové nebo dřevné odrážedlo nemůže dosahovat kvalit těch kovových. Stejně tak můžete narazit i na nekvalitní kovový výrobek.

Bezpečnostní testy

Při výběru odrážedla se zajímejte také o to, zda má test bezpečnosti. Nejčastěji se jedná o TUV testy a další. Kvalita výrobků se bohužel liší, a to i přes to, že disponují stejným bezpečnostním testem. Nicméně jsou tato opatření důležitá, protože dokážou odhalit opravdu nekvalitní produkty. Do testování musí výrobce svůj výrobek sám přihlásit, pokud to neudělá, tak i přesto, že bude kvalitní a zdravotně nezávadný, test u něj nenajdete. Doporučujeme proto sledovat recenze dětských odrážedel a také diskuze, které vám pomohou i s tím, jak dětské odrážedlo vybrat.

Hlavová konstrukce

Hlavová konstrukce je trubka, na kterou nebo do které jsou zasazena řidítka, je na ni také napojena vidlice předního kola. Hlavová konstrukce ovlivňuje to, jak snadno se bude s řidítky zatáčet a jaký bude celkový zážitek z jízdy. Může být řešena několika způsoby:

 • kuličkové složení – je stejné jako u klasických kol a je nejlepší,
 • uchycení pomocí plastových kroužků a úchytů (kluzná ložiska)– u tohoto způsobu velmi záleží na kvalitě zpracování, může se totiž stát, že se řidítka po čase začnou kývat,
 • rychloupínák – velmi usnadňuje nastavení, nepotřebujete žádné nářadí.

Existují však i dětská odrážedla, která mají jinak řešenou konstrukci a hlavové složení vůbec nemají, nebo je řešeno jinak.

Některá odrážedla mohou být vybavena zarážkou proti přetočení řídítek. Díky zarážce nedojde k přetočení řídítek, takže se zabrání pádu dítěte z odrážedla.

Pneumatiky a kola

U pneumatik se zaměřte na výrobní materiál a vzorek. U kola obecně na středovou část a ložiska.

Pneumatiky

Odrážedla mohou mít kola opatřena pneumatikami nafukovacími nebo nenafukovacími.

Nafukovací

Odrážedla s nafukovacími koly dobře odpruží kolo v terénu, umožňují rychlejší jízdu, ale na druhé straně přidají na váze (klidně až o 1 kg). Pokud je píchnete, bude oprava snadná.

Nenafukovací

Jejich výhodou je to, že je nepíchnete a navíc jsou lehká, takže nepřidají na celkové váze dětského odrážedla. Nevýhodou je však menší odpružení, takže se nehodí pro jízdu v terénu a také se nemusí tak dobře točit, jako kola gumová (ale to je záležitost především ložisek).

Kola mohou být vyrobená z kompaktní pěnové hmoty – nejčastěji se prodávají pod názvem EVA pneumatiky, je však možné se setkat i s jejich zapouzdřením v malé vrstvě plastu. Obě dvě provedení můžete trošku zmáčknout a kola jsou tichá. Rozhodně bychom nezavrhovali nenafukovací kola, protože dnes už se jedná o moderní materiál, který se ani trochu nepodobá tvrdému plastu, kterými jsou opatřena ta nejlevnější odrážedla (odstrkovadla) na trhu, pro něž je charakteristické otravné hrkání.

Vzorek

U některých odrážedel je možné si vybrat i vzorek pneu. Na výběr je buď klasický jemný, nebo hrubší, hodící se spíše do terénu. Co se funkčnosti týče, nemá vzorek na jízdu žádný zásadní vliv, takže se jedná spíše o designovou záležitost.

Kolo

Kolo je důležitou spojnicí mezi odrážedlem a povrchem, proto si ho dobře všímejte i při výběru.

Středová část

Středová část kola může mít výplň z plastových nebo kovových loukotí nebo může být vypletena dráty stejně, jako to mají klasická kola. Určitě nejde jednoznačně říct, zda je lepší výplň z loukotí nebo drátěný výplet. Nejvíce totiž záleží na kvalitě provedení. Pokud budou plastové nebo kovové loukotě kvalitní, klidně si vyberte odrážedlo s touto středovou výplní kola. Navíc velikost kol je zhruba 12“, jedná se tedy o malá kolečka, u kterých není loukoť na škodu.

Ložiska

Ložiska v kolech mají velký vliv na to, jak se budou otáčet kola. To má přímý dopad na kvalitu jízdy. Kvalitu ložišek poznáte podle roztočení kola. Podle toho jak dlouho se točí, tak je kvalitní jeho ložisko. Čím déle se kolo točí, tím lépe. Roztočením kola také poznáte vycentrování. Kvalita ložisek se podepíše na tom, jak rychle a snadno se na odrážedle pojede.

Blatníky

Blatníky nejsou při výběru tak důležitým parametrem, na který je potřeba se zaměřit. Stejně ven v případě deště asi chodit nebudete, takže není potřeba, aby blatníky odrážedlo mělo. Pokud jste si vybrali produkt s blatníkem, podívejte se, jakým způsobem je k němu přimontovaný. Pokud se nachází na sedlové tyči, kterou budete časem zvedat (v závislosti na růstu vašeho malého), nebude blatník po zvednutí sedla plnit svoji funkci, protože bude příliš vysoko a záda vašeho dítěte stejně neochrání.

Ideální blatník by měl vždy zůstat v takové poloze, aby opravdu plnil svoji funkci, tedy zabraňoval vodě, aby cákala na záda vašeho drobka.

Hmotnost odrážedla

Váha je důležitá nejen pro děti, ale také pro rodiče, protože se vám jistě velmi často stane, odrážedlo ponesete právě vy.

Na trhu jsou k dostání odrážedla ve váhovém rozpětí od 3,5 kg do 5,5 kg, což je přijatelné. Dětem se dobře ovládají, rodiče si jeho nošením neodrovnají záda. Pokud je rozdíl mezi jedním a druhým modelem třeba jen 100 g, nemá cenu nad hmotností přemýšlet v případě, že vám jiné parametry zcela vyhovují. Jiná váha se projeví až v případě, že je rozdíl mezi „vozítky“ v řádu kilogramů. K sehnání jsou však i odlehčené modely vážící 2-3 kg, za ty si však poměrně připlatíte.

Pro malé děti staré 18-24 měsíců je lepší volit spíše lehčí výrobek (záleží však také na tom, jakou stavbu těla má vaše dítě). Menší děti, staré zhruba 17 a 18 měsíců, by měly mít odrážedlo o hmotnosti zhruba 3,6 kg. Připravte se však na to, že sedátko bude velmi nízko. Pro dvouleté děti je vhodné zvolit odrážedlo o váze 4 kg (zpravidla bude mít nafukovací pneumatiky a brzdy). Starší, zhruba 2,5 roku, v pohodě zvládnou ovládat i odrážedla těžší než 4 kg. Jen pro představu, některé děti již od 3 let zvládnou jezdit na kole, které váží 8 kg a více.

Co ovlivňuje hmotnost

Váhu výrobku ovlivňuje nejen výrobní materiál, ale také použitá výbava a doplňky. Pokud se rozhodnete pro výrobek bez nafukovacích pneumatik, může být jeho váha až o 1 kg menší než u odrážedla s nafukovacími pneumatikami a kovovými ráfky. Další gramy přidává brzda, ta může celkovou hmotnost ovlivnit až o 500 g. Zapomenout nesmíme ani na pěnové sedlo, které bude sice měkoučké, ale těžší než plastové sedátko opatřeno koženkou.

Váhu ovlivňuje:

 • brzda,
 • typ sedátka,
 • typ pneumatik.

Nosnost

Nosnost uvádí to, kolik kilogramů odrážedlo unese. Setkat se můžete s poměrně slušným rozsahem 25-75 kg. V případě nosnosti 75 kg se jedná o hraniční nosnost ne maximální. To by pak na něm do práce klidně mohl jezdit i tatínek nebo maminka. Spíše jde o to, zda se jedná o doporučenou nebo hraniční nosnost. Doporučená znamená, že je to maximální hmotnost pro to, aby „kolo“ dobře jezdilo. Hraniční můžeme přirovnat k tomu, že pokud hranici překročíte, „kolo“ se třeba zlomí.

Můžete se tedy řídit tím, že sedmileté dítě na odrážedlo už nepatří. Jezdit by na něm měly děti ideálně do 25-30 kg.

Brzda

O tom, zda pořídit odrážedlo s brzdou nebo raději bez, se vydatně diskutuje. Někdo by se rozhodně nikdy nerozhodl pro odrážedlo bez brzdy, jiní zase tvrdí že je montáž brzdy zbytečná. Nejde však jednoduše říct, na čí straně je pravda.

U brzdy je velmi důležité, jak je seřízená. Dítě by mělo být schopné ji bez problémů zmáčknout. Existují totiž i takové, na které nemá dítě v rukou sílu. Pokud se rozhodnete pro variantu s brzdou, dítě se naučí jak s brzdou zacházet, zejména se naučí „dávkovat“ citlivost při brzdění, což pak využije při jízdě na kole.

Umístění brzdy

 1. Přední kolo – přední brzda je často doplňkovou záležitostí, kterou můžete přikoupit zvlášť a namontovat až v momentě, kdy ji vaše dítě cíleně využije. Jednodušší je ji připevnit na přední kolo, proto je nejdostupnější a nejčastější variantou.
 2. Zadní kolo – zadní kolo můžete mít osazeno brzdou čelisťovou, známou pod pojmem V nebo brzdou bubnovou. Bubnové brzdy jsou o něco kvalitnější a každopádně bezúdržbové. V každém případě však záleží na celkové kvalitě, všech komponentech a zejména na seřízení.
 3. Nožní brzda – nožní brzda je na odrážedlech umístěna jen ojediněle. Znát ji můžete z klasických koloběžek.

Páčkovou brzdu na předním kole doporučujeme před koupí vyzkoušet. Vezměte své dítě s sebou na prodejnu a vyzkoušejte, zda bude umět brzdu dobře zmáčknout. Pokud by to šlo příliš ztuha, nebude ji dítě používat, vy si zbytečně připlatíte a odrážedlo navíc bude mít větší hmotnost. Brzda je však pouze doplňkovým vybavením, protože se předpokládá aktivní brzdění nohama.

Dobrá rada: Uvědomte si, že dítě od 18 měsíců do 3 let většinou brzdu použít neumí, a tudíž brzdí nohama. Přesto, že se jejímu používání mohou naučit již ve 2,5 letech, stejně ještě nebudou umět odhadnout „dávkování“ brzdy, takže je může při jízdě spíše otravovat.

Pro brzdu se můžete rozhodnout v případě, že je kolem vašeho domu kopcovitý terén nebo je vaše dítko jako pytel plný blech a jízdu si užívá každým douškem. V těchto případech vás může uklidnit, že si dítě jízdu může přibrzdit. Pokud však bydlíte na rovině a vaše maličké je povahou spíše klidné, nebudete brzdu pravděpodobně potřebovat.

Sedlo

Sedadla můžete koupit buď měkoučká polstrovaná, ale v tom případě se připravte na celkovou vyšší hmotnost odrážedla, nebo jsou k dostání také plastová sedla potažená koženkou s vycpávkou. Třetí variantou jsou jen plastová sedla bez potahu. Výhodou plastových sedel je nízká hmotnost. V případě, že vybrané sedadlo nebude dítěti „sedět“, je možné zakoupit i jiný typ.

Řídítka

U řidítek se zaměřte na to, zda je možné je vysouvat. Pokud jde totiž zvyšovat výška sedla, mělo by jít to samé i u řídítek. Po vysunutí sedala, je lepší zvýšit i řídítka, aby se vašemu malému co nejlépe jelo. Ve většině případů je možné zvýšení o zhruba 5 cm, pokud máte typ bez kuličkového hlavového složení, je možné zvýšení až o 10 cm. Existují však i odrážedla s takovou konstrukcí, u kterých zvýšení není možné. Výrobek je však navržen tak, aby dítěti plně vyhovoval.

Pozornost věnujte i zakončení řidítek neboli gripům. Jedná se ideálně o gumové černé části na konci řídítek. Znát je můžete i z běžných kol nebo elektrokol. O elektrokolech jsme více rozepsali v článku Jak vybrat elektrokolo. Gumové gripy jsou obvykle zakončeny zvýšeným lemem, které zabraňují tomu, aby dětem klouzaly ruce z řídítek. Na trhu je možné narazit i na gripy molitanové, počítejte však s jejich nižší životností. Pokud se jsou gripy podřené nebo zničené kvůli tomu, že je děti často neopatrně pokládají na zem, nebo zavadí o zeď, je možné je vyměnit za nové. Důležité je se zaměřit na jejich správný průměr, aby na řídítka dobře seděly.

Bezpečnostní prvky

Odrážedlo samozřejmě není plnohodnotný dopravní prostředek a jako takové nepatří na silnice, ale jen na chodníky či cyklostezky. I přesto je však dobré, aby bylo vybaveno reflexními prvky nebo jasně viditelnými barvami. Dobrou viditelnost zajistí i dětská reflexní bunda.

Zapomínat byste neměli ani na dětskou helmu. Možná, že se vám to nezdá, ale odrážedlo dokáže jet i rychle, takže přilba je namístě. Navíc si tím dítě buduje návyk do budoucna, až bude jezdit na „opravdovém“ kole.

Doplňky

K odrážedlům je možné přikoupit několik doplňků, díky kterým si děti ježdění ještě více užijí. K dispozici jsou:

 • zvonky, odrazky, blikačky,
 • košíky a tašky na řídítka,
 • závodní číslo,
 • stojan nebo stojánek,
 • popruh – ten je hlavně pro rodiče, slouží pro přenášení odrážedla z místa na místo,
 • ochranné návleky na boty – opět něco pro rodiče, jedná se o gumové návleky, které se připevní na boty, chrání je tak proti odření a brzkému prošoupání,
 • pedály – někteří výrobci umožňují časem přikoupit pedály se setrvačníkem, díky kterým kolo proměníte ve šlapací bicykl. Za pomoci setrvačníku dochází k intenzivnějšímu přenosu energie ze šlapátek. Jedná se tak o ideální mezistupeň mezi odrážedlem a klasickým dětským kolem.

Cena dětských odrážedel a odstrkovadel

Odrážedla je možné rozdělit do několika cenových kategorií. K sehnání jsou výrobky od 900 Kč, ale i za 5 000 Kč. Samozřejmě s vyšší cenou stoupá i kvalita. Záleží na výrobních materiálech, kvalitě zpracování, ale také na zemi, ze které se produkt dováží.

Myslete i na to, že pokud zainvestujete do dražšího výrobku, budete jej pravděpodobně moct časem prodat dál. U kvalitnějších odrážedel se nemusíte bát, že by za dva roky měly potrhané gripy, odřené sedadlo, zrezivělé šrouby nebo poškozenou kostru. Kromě kvality však také záleží na tom, jak se k výrobku budete chovat. Nicméně prodat dětské odrážedlo na bazaru pro vás může být výhodné.

Rady pro rychlý a přesný výběr správného odrážedla

Možná, že se vám zdá výběr správného odrážedla složitý. Veškeré předchozí informace jsme pro vás shrnuli do užitečných bodů, kterých se stačí při výběru držet, a uvidíte, že to není žádná věda.

 • Vyberte si 2-4 parametry, které jsou pro vás důležité.
 • Změřte výšku vašeho dítěte od rozkroku k zemi.
 • Smiřte se s tím, že není možné vybrat odrážedlo, které vždy splní vše, co byste si přáli.
 • Odrážedlo nevybírejte příliš dlouho, zbytečně oddalujete radost vašeho malého z bezvadného dárku!

Bezpečnost během jízdy

Jízda na odrážedle může být i rychlá, celkově už dítě sedí na svém prvním „kole“, takže je potřeba dbát na jeho bezpečnost. Jakými pravidly se řídit?

 • Dítě by při jízdě mělo mít pevnou obuv, nikoliv „nazouváky“.
 • Nezapomeňte používat helmu a chrániče loktů a kolen, případně cyklistické rukavice.
 • Nikdy dítě nenechte jezdit bez dozoru a pamatujte, že odrážedlo NEPATŘÍ na silnici.
 • Jízdu na odrážedle trénujte, chce to čas, než vaše malé získá v jízdě jistotu.
 • Naučte dítě správnou techniku brzdění.
 • Pokud před vámi bude kopec, naučte dítě, aby před ním sesedlo a sešlo jej raději pěšky.
 • Nezapomeňte ho naučit také tomu, že před přechodem přes silnici musí zastavit a počkat na vás. Odrážedlo přes cestu přenášejte raději vy.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 60 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo