Jak vybrat odsávačku mléka

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Odsávačka mléka bude zřejmě nezbytností do každé rodiny, která očekává příchod malého drobečka. Je zbytečné ji pořizovat před porodem, protože to ještě nevíte, jak u vás bude kojení probíhat. A právě okolnosti kojení hrají důležitou roli při výběru nejlepší odsávačky mateřského mléka. Rozhodně není od věci, pokud si maminky udělají o odsávačkách přehled ještě před porodem, protože pak už jí stačí jen koupit, případně vyslat na nákup tatínka a ušetřený čas můžete věnovat jen vaší rodince.


Test odsávaček mléka 2023

Pokud nevíte, která odsávačka mléka je nejlepší, připravili jsme pro vás test elektrických odsávaček mléka od předních výrobců. Během testování jsme se zaměřili na údržbu, doplňky a náhradní díly a nezapomněli jsme do našich stanovisek na odsávačky na mléko zahrnout ani recenze maminek, které daný model používají. Největší rozdíly jsou ve funkcích, ale také v možnosti sehnání náhradních dílů.

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Medela Swing dvoufázová elektrická odsávačkaZjistit cenu
90 %
2.Philips Avent odsávačka Natural elektronická Zjistit cenu
90 %
3.Tommee Tippee elektrická odsávačkaZjistit cenu
75 %
Recenze
4.Canpol Babies elektrická odsávačka EasyStartZjistit cenu
70 %
Recenze
5.MEDELA Mini elektrická odsávačkaZjistit cenu
60 %
Recenze
NázevPočet fázíPřepínání mezi fázemiPro kolik ňaderRegulace intenzity odsáváníObjem lahvičky (ml)Způsob přenášeníProvoz
1.Medela Swing dvoufázová elektrická odsávačka2automatické1ano150uchycení na opasek, šňůrkabateriový/síťový
2.Philips Avent odsávačka Natural elektronická 2manuální1ano125žádnýbateriový/síťový
3.Tommee Tippee elektrická odsávačka2manuální1ano150žádnýbateriový/síťový
4.Canpol Babies elektrická odsávačka EasyStart2manuální1ano120žádnýsíťový/bateriový
5.MEDELA Mini elektrická odsávačka1-1ano150-bateriový/síťový

Proč budu odsávačku mateřského mléka potřebovat

Odsávačku mléka během kojení používá skoro každá maminka. Důvodů je hned několik:

 • přesto, že je kojení velmi přirozenou věcí, některé maminky mohou mít problém s rozjetím laktace (tvorby mléka) a právě s tím jí může pomoct odsávačka, ale také trpělivost,
 • může se stát, že miminko nemůže z nějakých důvodů z prsů mléko sát, abyste mu hned od narození nemusela připravovat mléka instantní, můžete to své odstát a pak jím miminko krmit,
 • odsávačka vám pomůže se stimulací tvorby mléka v případě, že jste rodila císařským řezem nebo se miminko narodilo předčasně, takže ho k prsu nemůžete přikládat a kojit,
 • je účinná také při zvýšení tvorby mléka,
 • pomůže vám v případě, že si potřebujete udělat zásoby mléka na dobu, kdy nebudete moct kojit (operace, nemoc, pracovní doba),
 • nejčastěji se používá v případech, kdy maminky potřebují ulevit přeplněným prsům.

Základní dělení odsávaček

Z konstrukčního hlediska na trhu existují 2 typy odsávaček mléka. Rozhodující je situace, která kolem vašeho kojení panuje.

 1. Ruční odsávačka mléka
 2. Elektrická odsávačka mléka

Ruční odsávačka mléka

Nazývá se také mechanickou odsávačkou mléka. Je vhodná především pro maminky, které s laktací – tvorbou mléka – nemají žádný problém a potřebují sem tam uvolnit před kojením prsa nebo po kojení prsa dobře vyprázdnit. Odsávání mléka probíhá za pomocí rukou (někdy i obou) a často se jedná o docela fyzickou náročnost činnost, která není tak efektivní, jako při použití elektrické odsávačky. Síla sání se některým maminkám zdá slabá a nejsou schopny si jí prsa vyprázdnit. Je vhodná jen pro občasné použití.

Manuální odsávačka je oblíbená pro svou nízkou pořizovací cenu a nízkou hmotnost, díky které ji můžete s sebou vzít třeba na výlet. Odsávání je tišší a může probíhat buď pomocí pístu, páčky nebo balonku. Pístová odsávačka mléka se nedoporučuje používat během prvních dnů po porodu, protože k prsům není moc šetrná. Odsávačka mléka s balónkem není příliš účinná. Páková odsávačka mléka může být jednofázová i dvoufázová. O jednotlivých typech fází jsme se rozepsali níže.

Výhody

 • nízká pořizovací cena
 • nízká hmotnost
 • tišší provoz

Nevýhody

 • nepříliš efektivní
 • odsávání je zdlouhavé
 • fyzicky náročná činnost

Elektrická odsávačka mléka

Setkat se můžete také s názvem elektronická nebo mini elektrická. Ocení je především maminky, kterým se mléko tvoří hodně a prsa před kojením potřebují uvolnit několikrát denně, stejně jako potřebují několikrát denně prsa vyprázdnit. Mléko, které je navíc, je možné zamrazit a nechat na jindy. Uchovávání mléka jsme věnovali samostatnou kapitolu.

Výhody

 • efektivnější
 • rychlejší

Nevýhody

 • vyšší pořizovací cena
 • větší hmotnost
 • hlučnější provoz

Nemocniční elektronické odsávačky

Jedná se o speciální kategorii odsávaček, které jsou určené pro maminky, které nekojí, ale několikrát denně potřebují odsát plnou dávku mléka.

Dělení podle způsobu odsávání

Kromě dvou (třech) základních typů odsávaček si ještě budete muset vybrat, jestli raději sáhnete po jednofázové nebo dvoufázové odsávačce.

Jednofázové odsávačky mléka

Jednofázové odsávačky jsou vhodné pro maminky, které nemají problém s tvorbou laktózy (mléka). Umožňují regulaci vakua, které se stará o odsávání mléka. Je možné ho nastavit tak, aby se maminka během této činnosti cítila co nejpohodlněji.

Dvoufázové odsávačky mléka

Mohou je využívat i maminky, které s tvorbou laktózy nemají problém, ale nejvíce je docení ženy, které potřebují po porodu laktaci rozběhnout, aby mohly začít co nejdříve kojit. Dvoufázové odsávačky věrně napodobují způsob kojení miminka. Odsávání probíhá ve dvou fázích:

 1. stimulační fáze – miminko v tomto okamžiku začíná sát, ale mléko zatím neteče, prs se na tento úkon teprve připravuje,
 2. laktační fáze – samotné kojení miminka, v tomto případě jde o odsávání, během kterého již vytéká mléko.

Dvoufázová odsávačka mléka je velmi šetrná vůči bradavce, dvorci i prsní tkáni, takže se hodí pro maminky, které potřebují odsávat nejméně 3x za den.

7 základních otázek, které vám pomohou s výběrem odsávačky mléka

Jak jste se právě dozvěděly, na trhu existuje více druhů odsávaček mléka, s rozhodnutím pro tu nejlepší vám pomůže, pokud si odpovíte na několik základních otázek.

 1. Jak často budete mléko odsávat?

  Pokud budete od miminka pryč jen příležitostně a s tvorbou mléka nemáte problém, postačí vám ruční model odsávačky. Pokud však uvažujete, že se třeba vrátíte do práce na plný úvazek nebo bez miminka budete několik hodin denně, volte raději elektrickou odsávačku.

 2. Kolik času chcete odsáváním strávit?

  Odsávání mléka u jednoho prsu vám na klasické pumpě zabere zhruba 10-15 minut. Pokud budete chodit do práce nebo se nacházet v jiných situacích, kdy vás čas bude tlačit, bylo by asi nejmoudřejší se rozhodnout pro elektronickou odsávačku mléka, která vám umožní odsávat z obou prsou najednou. Tento přístroj pomáhá stimulovat produkci mléka a zároveň jím ukrátíte čas o polovinu.

 3. Jaký je váš rozpočet na pořízení odsávačky?

  Odsávačku mateřského mléka si můžete koupit v lékárně, v obchodních domech nebo v obchodech, které se zaměřují na děti. Elektrické odsávačky jsou dražší než mechanické. Je však možné si je pronajmout. Z hygienických důvodů se půjčuje jen mechanika a odsávací set si musí maminka zakoupit sama.
  Odsávací set se nejčastěji skládá z prsního nástavce, konektoru, ventilu, silikonové hadice, membrány, plastové lahve, šroubovacího uzávěru a víčka.

 4. Jde odsávačka snadno sestavit a je možné s ní cestovat?

  Pokud se odsávačka složitě sestavuje nebo čistí, pravděpodobně vás to od jejího používání odradí. Zaměřte se na to, jestli se všechny části dají snadno rozložit a složit, a hlavně, zda se dají dobře vyčistit (zejména ty, které přichází do styku s pokožkou nebo mlékem.
  Pokud budete s odsávačkou často cestovat, zaměřte se na její hmotnost. Některé modely mohou být dodávány v praktickém kufříku se speciálním prostorem pro uložení odsátého mléka. Zaměřte se také na hluk, pokud chcete, aby tato činnost probíhala diskrétně, měl by být provoz přístroje co nejtišší.

 5. Je možné si nastavit tlak a rychlost sání?

  Každé mamince vyhovuje něco jiného. Co je pro jednu pohodlné, nemusí být pohodlné pro jinou. Pokud se rozhodnete, že si pořídíte elektronickou odsávačku, vyberte takovou, u které si budete moct nastavit intenzitu i rychlost sání.

 6. Jakou velikost prsních nástavců potřebuji?

  Velikost prsního nástavce hraje důležitou roli v tom, jak se při této činnosti budete cítit. Odsávání by vás rozhodně nemělo bolet a k prsům by mělo být šetrné. Nástavec nesmí být příliš velký ani příliš malý. Před samotnou koupí si zjistěte, zda jsou k dispozici náhradní díly a jak dobře jsou dostupné. Pokud se rozhodnete pro variantu odsávačky na obě prsa, ujistěte se, že balení obsahuje dva prsní nástavce.

 7. Co když vypadne elektřina?

  V případě, že vypadne elektřina nebo nebude po ruce zásuvka, je dobré, aby odsávačka fungovala i na baterie. V nouzi nejvyšší ji můžete nahradit ruční odsávačkou mateřského mléka.

Pokud si ani teď nejste jistá jakou odsávačku mléka vybrat nebo se nemůžete rozhodnout mezi manuální nebo ruční odsávačkou mléka a potřebujete recenze, zkuste se zeptat svého pediatra nebo se obraťte na laktační poradkyni, která by vám měla také pomoct v tom, jak s odsávačkou zacházet.

Jak zjistit správnou velikost prsního nástavce

Odsávání mléka by pro maminku rozhodně nemělo být bolestivé. Proto je důležité si pohlídat správnou velikost prsního nástavce.

Jak zjistit, že používaná velikost není správná?

 • Bradavka se odírá o strany tunelu nástavce, takže se při odsávání necítíte komfortně.
 • Větší část dvorce je vtahována do tunelu nástavce.
 • Na prsou v oblasti nástavce vidíte začervenání.
 • Vaše bradavka nebo prsní dvorec zbělaly.
 • Po odsávání stále cítíte, že vám v prsu zbývá mléko.
 • Pokud se bradavka odírá o strany tunelu prsního nástavce, je pro vás nástavec příliš malý.
 • Pokud se bradavka a větší část prsního dvorce do tunelu příliš vtahuje, je pro vás nástavec příliš velký.

Pokud jste některé z těchto projevů zaznamenala, bude lepší, pokud se podíváte po jiné velikosti prsního nástavce. Pokud si velikostí nejste jistá, můžete se poradit s laktační poradkyní. U správně zvolené velikosti je bradavka umístěná ve středu tunelu, nikde se neodírá ani se příliš „nevcucává“ do tunelu, ale pohybuje se volně.

Podle čeho určit správnou velikost?

Změřte si průměr vaší bradavky od základny. Použijte k tomu pravítko nebo měřící pásek a výsledek si zaznačte v milimetrech. Do měřené oblasti nespadá prsní dvorec.

Velikosti prsního nástavce podle průměru bradavky

Obyčejně se k číslu, které jste naměřily, připočítává ještě +4 mm. Pokud jste si tedy naměřila průměr třeba 17 mm, bude velikost prsního nástavce 21 mm.

Tabulka velikostí

Průměr bradavkyOznačení velikostí nástavcePrůměr nástavce
do 17 mmS21 mm
do 20 mmM24 mm
do 23 mmL27 mm
do 26 mmXL30 mm
do 32 mmXXL36 mm

Může se stát….

 • Při odsávání můžete zjistit, že budete potřebovat na každý prs jinou velikost nástavce.
 • Velikost nástavce ovlivňuje také vaše prsní tkáň a elasticita kůže.
 • Po určité době odsávání mléka se může stát, že budete potřebovat jinou velikost prsního nástavce.
 • Pokud nástavec na prs příliš přitlačíte, může dojít k zablokování mlékovodů.

Jak postupovat při odsávání mléka

Při odsávání mléka je velmi důležitá pohoda a klid maminky, protože jen tak dosáhnete toho, že mléko odstříkáte buď ručně, nebo odsajete pomocí odsávačky.

Hygiena

Velmi důležitá je hygiena. Pokud odstříkáváte ručně, ale při používání odsávačky, je důležité si umýt ruce mýdlem a pak si je usušit buď do jednorázové utěrky, nebo ručníku, který je určený jenom vám. Teplou vodou by se měly umýt také bradavky. Mýdlo se na bradavky nepoužívá.

Komfort a klid

Než začnete s odsáváním nebo odstříkáváním, připravte si vše potřebné po ruce, abyste během této činnosti nemusela nikam odbíhat a přerušovat odsávání.

Ideální poloha je vsedě. Sedněte si třeba do křesla nebo na gauč a stimulujte prso. Stimulace může být buď mechanická, nebo psychologická. Psychologická spočívá v uvolnění, maminka by se neměla cítit ve stresu. Důležitý je také správný pitný režim, dostatek jídla a spánku. Při psychologické stimulaci může být dobrým pomocníkem třeba někdo z rodiny nebo kamarádka, která vám pomůže podpořit pozitivní myšlenky.

Při mechanické stimulaci si masírujete prso tak, aby došlo k uvolnění mléka. Většinou se masáž provádí jemně prsty od podpaží a hrudníku ke dvorci. Stimulovat prsa můžete i v předklonu. V žádném případě se prsa nesmí drtit ani mačkat. Pomoci vám může zahřátí prsu teplým obkladem, teplou vodou nebo sprchou. Můžete si také dát vlažné nebo teplé pití, ale ne kávu.

Údržba odsávačky mateřského mléka

Pokud uvažujete o pořízení odsávačky mléka, vyhněte se těm z druhé ruky. Pokud nevíte, jaká je historie odsávačky a ani neznáte předchozí majitelku, nevíte, jak bylo s přístrojem zacházeno a zda má ještě potřebný výkon. Navíc se jedná o velmi intimní pomůcku, kterou se mohou přenášet nemoci, bakterie a viry.

Pronájem

Lepší je si odsávačku na mléko půjčit, nebo spíše pronajmout, pokud víte, že ji nebudete používat každý den, ale jen občasně. Pokud byste si odsávačku chtěly pronajmout na celou dobu kojení, asi vás finančně lépe vyjde si pořídit vlastní. Cena pronájmu se pohybuje různě, nejčastěji kolem 60-70 Kč za den.

Pronájem elektrických odsávaček zprostředkovávají buď rentální stanice nebo i některé porodnice. V obou institucích by vám měli poradit a zodpovědět veškeré vaše dotazy. Pronajímá se jen čerpadlo, zbytek si maminka musí dokoupit sama. U pronajatých přístrojů máte jistotu, že jsou správně funkční.

Údržba

Vždy po odsávání přístroj ihned umyjte. Nenechávejte v něm mlíčko zaschnout. Odsávačku mléka rozeberte na všechny části, u kterých je to možné a každou z nich pečlivě umyjte teplou vodou. Pro důkladné čištění použijte kartáč, který bude určený jen pro čištění odsávačky. Kartáč někdy bývá součástí balení.

Při čištění se zaměřte na všechny úzké a malé prostory a také záhyby. Právě tam mohou zůstat zbytky a začít se tvořit viry a bakterie. Po vyčištění opláchněte všechny části v horké vodě a následně pod tekoucí studenou vodou. Posledním krokem je sterilizace, kdy necháte části po dobu 3-5 minut vyvařit.

Po vyvaření nechte mokré části pořádně uschnout nejlépe na jednorázové papírové utěrce. Elektrické části, do kterých se řadí adaptér a motorek se nečistí.

Zásoba mléka a jeho uskladnění

Ideální doba pro vytvoření zásoby mléka je šestinedělí. Právě v tomto časovém období se mléka tvoří víc, než je miminko schopné vypít. Mléko do zásoby odsávejte buď po kojení, nebo v době nejdelších pauz mezi kojením.

Zásady správného skladování mléka

 • Se zásobami to nepřehánějte. Složení mléka se mění podle stáří dítěte, jiné je při kojení novorozenců a jiné při kojení tříměsíčního miminka. Zásoby mléka by měly odpovídat tomu, kolik toho miminko vypije během jednoho kojení.
 • Mlíčko skladujte ve vhodných nádobách. Existují speciální plastové kelímky, sáčky, ale také plastové nebo skleněné lahvičky, které jsou určené jen pro uchovávání mateřského mléka. Nádoby by se neměly plnit až po okraj, protože při zmrazení se mléko rozpíná a nádobka by mohla prasknout. Alternativou mohou být také skleničky od přesnídávek, které je však nutné dobře umýt a vyvařit. Každou nádobku označte aktuálním datem, abyste měla přehled o stáří mléka.
 • V mrazáku může mléko zůstat až 3 měsíce, rozmrazovat můžete buď pod vlažnou tekoucí vodou, uložením do lednice (v lednici trvá rozmrazování při 4 °C zhruba 24 hodin) nebo při pokojové teplotě (potrvá to zhruba 2-3 hodiny). Jakmile je mléko rozpuštěné, nezapomeňte ho protřepat. Tím dojde ke spojení tukových a smetanových částí.
 • V pokojové teplotě nenechávejte mléko příliš dlouho. Pokud máte doma 27 °C, může zde mléko stát maximálně 4 hodiny, při 21 °C až 10 hodin.
 • Mlíčko se ohřívá ve vodní lázni a teplota by měla dosahovat maximálně 37 °C, nikdy mléko neohřívejte v mikrovlnce! V mikrovlnné troubě se ničí vitamín C a některé imunitní látky, které mléko obsahuje. Ohřívání by mělo trvat zhruba 20 minut a dávka se spotřebovat do 4 hodin.
 • Rozmražené mléko musíte spotřebovat do 24 hodin, nikdy ho nezamrazujte znovu!
 • Pokud se rozhodnete mléko nechat v lednici, nedávejte ho do dveří a v lednici ho nechte maximálně 24 hodin.
 • Pokud budete zásoby tvořit během celého dne, slévejte je dohromady až v momentě, kdy budou mít stejnou teplotu.

Mléčné banky

Pokud se vás kojení bude v nejbližší době týkat, pravděpodobně narazíte na slovní spojení „mléčná banka“. Jedná se o odborná pracoviště, která od maminek vykupují jejich mateřské mléko. Abyste se mohla stát dárkyní, měla byste denně vyprodukovat o 0,5 l více mléka než vaše miminko vypije.

V mléčných bankách prochází mléko procesem, aby se zjistilo, zda neobsahuje mikroby nebo jiné nežádoucí a nebezpečné látky, poté se pasterizuje, aby bylo 100 % nezávadné. Přesto, že prochází tímto složitým procesem, zachovává si všechny vzácné a důležité látky a vlastnosti. Kvůli náročnému procesu se cena mléka z mléčné banky může vyšplhat i na několik set korun.

Mateřské mléko z mléčných bank je z velké části určeno pro nedonošené a nemocné děti, které leží na oddělení intenzivní péče. Část se využívá pro dokrmování nedonošených dětí. Pokud je mléka dostatek, je možné ho prodávat zájemcům domů. Mléko z mléčných bank nehradí pojišťovna.

Rozhodně nedoporučujeme kupovat mléko od dárkyň, které je samy prodávají přes inzerát někde na internetu. Kromě toho, že je to riskantní, je to také nelegální. Navíc neznáte zdravotní stav dárkyně ani hygienické podmínky, za kterých bylo mléko odebíráno. Pokud je to nutné, obraťte se raději na mléčnou banku.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 63 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo