Jak vybrat nejlepší odšťavňovač

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Chcete být zdraví, plní energie a elánu? Pořiďte si odšťavňovač! Šnekový, odstředivý, mechanický … Na trhu najdete stovky produktů, který je ale ten pravý? Pojďme společně najít odšťavňovač, který bude vyhovovat přesně vašim potřebám a požadavkům.

Test odšťavňovačů 2023

G21 Gracioso
Tefal ZC 420 E 38
ETA Vital Press 1032
Tefal ZC 255 B 38
Bosch MES25A0
Sencor SSJ 4041
Concept LO7028
Sencor SJE 741SS
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
RecenzeRecenzeRecenze-Recenze-RecenzeRecenze-
Typšnekovýšnekovýšnekovýšnekovýodstředivý šnekovýodstředivýodstředivý
Výkon (W)2001502002007004001000400
Otáčky (/min)7080neuvedeno82neuvádí601680013000
Objem nádoby na šťávu (l)10,810,81,250,811,2
Objem nádoby na zbytky ovoce (l)10,80,90,820,81,81,2
Počet rychlostí24112122
Hodnocení
celkem
88 %
88 %
87 %
86 %
84 %
80 %
79 %
73 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Typy odšťavňovačů

Odšťavňovače na ovoce a zeleninu lze rozdělit do několika kategorií:

Odstředivý odšťavňovač

Charakteristickým rysem odstředivky je rychlost. Tento přístroj využívá k odšťavnění otočné nože, které při několikatisícových otáčkách rozsekají suroviny na malé kousíčky. Tyto kousíčky pak odstředivou silou přitlačí na síto a vylisuje je téměř do sucha.

Poradí si s širokou škálou surovin, rychle odšťavní i tvrdé plody jako například jablka, mrkve, řepu. Odstředivka je rychlá, proto je vhodná pro přípravu většího množství šťávy najednou.
Šťáva bohužel neobsahuje takové množství vitamínů a enzymů jako šťáva ze šnekových odšťavňovačů. Otáčením nožů v přístroji vzniká tření a přístroj se zahřívá. Teplo pak ničí tělu prospěšné enzymy a vitamíny.

Dalším drobným mínusem je, že odstředivka vhání do šťávy kyslík, což vede k oxidaci a nápoj se nám pak rychleji kazí. Ve srovnání se šnekovými odšťavňovači mají menší výtěžnost. Při čištění musíme dbát zvýšené opatrnosti, protože je tu riziko poranění otočnými noži.

Plusy

 • rychlost
 • vhodný pro přípravu většího množství šťávy
 • odšťavní téměř všechny suroviny

Mínusy

 • zahříváním ničí vitamíny a enzymy
 • kvůli oxidaci se šťáva rychleji kazí

Šnekový jednohřídelový odšťavňovač

(vertikální/horizontální)

Jedná se o odšťavňovač, který drtí suroviny rotujícím válcem (šnekem). Po rozdrcení ovoce a zeleninu vylisuje přes síto jako mlýnek. Je vhodný téměř na všechny druhy ovoce a zeleniny včetně listové zeleniny a bylinek.

Tyto přístroje používají tzv. Low Speed Technology Systém (LSTS) neboli šetrné zpracování surovin – ke zpracování surovin využívají maximálně 100 otáček za minutu. Oproti odstředivým přístrojům tedy zpracovává šťávu pomalu, při nižších otáčkách a má větší výtěžnost.Díky LSTS nedochází při odšťavňování ke ztrátě vitamínů, naopak ze surovin získáte maximum výživových hodnot. Šťáva ze šnekových odšťavňovačů je hustá až krémová, matná, jemně zpěněná, může obsahovat kousky dužiny.

Šnekový odšťavňovač můžeme také označit jako multifunkční kuchyňský robot s odšťavňovačem. Obvykle má totiž doplňkové příslušenství a zastane tak více funkcí, například výrobu zmrzliny, ořechového másla, těstovin, dětských příkrmů. Čištění tohoto přístroje je jednoduché. Jednotlivé díly stačí propláchnout pod tekoucí vodou a síto pročistit kartáčem.

Plusy

 • zachová všechny vitamíny a enzymy
 • poradí si se všemi surovinami, včetně listové zeleniny a bylinek
 • multifunkční provedení

Mínusy

 • není vhodný pro přípravu většího množství šťávy
 • šťáva není čirá, obsahuje dužinu

Dvouhřídelový odšťavňovač

Jak je již z názvu zřejmé, tento typ odšťavňovače používá ke zpracování surovin dvě hřídele neboli dva šneky. Je vhodný ke zpracování kořenové zeleniny, jablek, hroznů. Tento přístroj si díky vysokému výkonu hravě poradí s odšťavněním bylinek i listové zeleniny (což zvládne i jednohřídelový odšťavňovač, ale s podstatně menší výtěžností).

Na druhou stranu, není vhodný na odšťavňování surovin s vysokým obsahem vlákniny jako je například ananas. Zpracování takových surovin je velmi zdlouhavé a někdy se nám to nemusí ani podařit. Díky dvěma hřídelím má opravdu velkou výtěžnost a produkuje skutečně čistou šťávu. Čištění je náročnější.

Plusy

 • zachová všechny vitamíny a enzymy
 • u listové zeleniny a bylinek má maximální výtěžnost
 • čirá šťáva bez dužiny

Mínusy

 • není vhodný pro přípravu většího množství šťávy
 • těžko odšťavňuje suroviny s vysokým obsahem vlákniny

Mechanický, ruční odšťavňovač

Mechanický odšťavňovač je zkonstruován obdobně, jako šnekový. Je to takový ruční odšťavňovací mlýnek. Lisování probíhá za pomocí lidské síly, kdy musíme otáčet klikou, aby se šnek rozpohyboval. Kvalita šťávy a výtěžnost je srovnatelná s elektrickým šnekovým odšťavňovačem, jen se více „nadřeme“. Je poměrně malý, takže si ho klidně můžeme sbalit i na cesty.

Ruční odšťavňovač zná snad každý z nás. Všeobecně nejznámější je pravděpodobně odšťavňovač citrónu – malá plastová miska s lisovacím hrotem. Odšťavnění je fyzicky náročnější. Tyto odšťavňovače jsou vhodné pro ty, kteří chtějí odšťavňovat spíše příležitostně a stačí jim vyprodukovat menší množství šťávy. Výroba několika litrů šťávy by vám zabrala opravdu hodně času a úsilí. Oproti předchozím přístrojům mají menší výtěžnost, ale získáte z nich stejně kvalitní šťávu jako ze šnekového či dvouhřídelového odšťavňovače.

Plusy

 • zachová všechny vitamíny a enzymy
 • nulová spotřeba elektrické energie
 • snadná údržba
 • nižší pořizovací cena

Mínusy

 • není vhodný pro přípravu většího množství šťávy
 • odšťavňování je fyzicky náročnější

Parní odšťavňovací hrnec

Jedná se o jednoduchý a poměrně levný nástroj pro odšťavňování. Parní odšťavňovač vypadá jako klasický zavařovací hrnec, který se skládá ze tří částí. Do spodní části nalijeme vodu, horní část naplníme ovocem, do kterého přidáme cukr. Odpařovaná voda ze spodní části hrnce vytlačí z ovoce šťávu, která pak stéká do prostřední části hrnce. Z prostředního hrnce pak vede hadička, kterou šťáva vyteče do připravené nádoby.

Šťávu plnou vitamínů a enzymů ale rozhodně nečekejte, zničí je totiž vysoká teplota páry. Odšťavňovací hrnec je vhodný spíš na výrobu sladkého sirupu bez vitamínů. Proto, pokud si chcete dopřát vitamínovou bombu, využijte raději jiný způsob odšťavňování.

Plusy

 • vhodný na výrobu sladkého sirupu
 • jednoduchý princip s rychlým výsledkem
 • nízká pořizovací cena

Mínusy

 • šťáva neobsahuje žádné vitamíny kvůli vysoké teplotě
 • přidává se cukr, aby ovoce „pustilo šťávu“

Jak vybrat odšťavňovač

Při výběru vhodného přístroje si musíme položit několik základních otázek:

Jaké suroviny budu nejčastěji odšťavňovat?

Tropické ovoce, ovoce s peckou typu ananas, kiwi, mango, meruňka, švestka, třešeň, broskev

 • ke zpracování jsou nejvhodnější vertikální šnekové odšťavňovače s jednou hřídelí

Citrusy typu citron, pomeranč, grep

 • ke zpracování citrusů jsou vhodné všechny typy odšťavňovačů, rozdíl u každého z nich bude pouze ve výtěžnosti a čistotě šťávy

Bobulové ovoce typu rybíz, hroznové víno, maliny, jahody, borůvky

 • ke zpracování jsou vhodné vertikální šnekové odšťavňovače s jednou hřídelí nebo dvouhřídelový odšťavňovač. Odstředivky mají malou výtěžnost.

Listová zelenina a bylinky typu špenát, zelí, polníček, máta

 • ke zpracování je nejvhodnější dvouhřídelový odšťavňovač. Poradí si s nimi i jednohřídelový šnek, ale s menší výtěžností. Odstředivky jsou naprosto nevhodné

Kořenová zelenina typu mrkev, petržel, řepa, křen

 • ke zpracování jsou vhodné všechny typy odšťavňovačů mimo ručních odšťavňovačů

Jablka, hrušky

 • ke zpracování jsou vhodné všechny typy odšťavňovačů. Na přezrálá jablka a hrušky je vhodná spíše odstředivka.

Na internetu najdete spoustu osvěžujících receptů na nápoje z odšťavňovače. Mnohé kombinace se vám možná budou zdát prapodivné, ale když ochutnáte, jistě změníte názor.

Jaké množství šťávy chci najednou připravit?

Pokud chceme připravovat větší množství šťávy, měli bychom zvolit odstředivku. Hlavním důvodem je úspora času, protože pracuje rychleji než šnekový odšťavňovač.

Budu šťávu pít ihned nebo průběžně celý den?

Pokud chcete šťávu pít ihned, jsou vhodné všechny typy odšťavňovačů. Jestliže ji chcete uchovávat nebo popíjet v průběhu celého dne, měli byste zvolit spíše nízkootáčkové odšťavňovače. Odstředivka produkuje teplo a způsobuje oxidaci, tím pádem se nám šťáva rychleji kazí. Šťáva by se měla skladovat na chladném místě – ideálně v lednici v neprůsvitné nádobě.

Jaký druh šťávy upřednostňuji?

Pokud vám nevadí hustší konzistence a kousky dužiny, měli byste upřednostnit šnekové odšťavňovače, mechanické či ruční. Šťávy obsahují více enzymů a vitamínů. Jestliže chcete šťávu čistou, spíše vodové konzistence měli byste zvolit odstředivku nebo dvouhřídelový odšťavňovač.

Čištění přístroje

Čištění může někoho od odšťavňování úplně odradit, což by byla velká škoda. Jedná se tedy o další velmi důležitý faktor při výběru odšťavňovače. Zde si musíte ujasnit, zda budete odšťavňovat denně či příležitostně.

Přístroj se musí čistit po každém odšťavňování! Pokud tedy chcete čerstvou šťávu denně, rozhodně si pořiďte přístroj, který se snadno čistí a neměl by vám zabírat příliš místa v kuchyni. Velký přístroj byste museli neustále schovávat, což by nebavilo nikoho z nás. Nejvíce práce s čištěním vám dá sítko. Čím větší sítko, tím víc práce s čištěním a naopak.

Náš tip: Nejmenší sítka mají horizontální a vertikální šnekové odšťavňovače.

Spotřeba

Jak jsme již zmínili, charakteristickým rysem odstředivky je rychlost. Ke zpracování surovin používá vysoké otáčky a tím pádem potřebuje motor s vyšším výkonem. Vyšší výkon znamená vyšší spotřebu elektrické energie. Na druhou stranu – ačkoliv šnekové odšťavňovače pracují pomaleji, což znamená nižší spotřebu, pracují delší dobu. Tento faktor tak spotřebu obou typů přístrojů dostává do roviny.

Odšťavňovač může být součástí kuchyňského robota, který mimo jiné nabízí i další funkce: hnětení, šlehání, mletí a podobně. Více jsme se o nich rozepsali v rádci Jak vybrat kuchyňský robot.

Technické parametry

Než se rozhodnete, který odšťavňovač si zakoupíte do své domácnosti, podíváme se také na technické parametry. Podle technických parametrů můžete v online obchodech filtrovat konkrétní výrobky a nemusíte se tak prokousávat celým nabízeným sortimentem.

Mezi základní parametry odšťavňovačů patří:

Výkon

Odstředivky pracují s vysokorychlostními motory, standardně mají 700 W. Šnekové odšťavňovače kolem 150 W. Rychlost odšťavňování má přímý vliv na kvalitu vyprodukované šťávy. V tomto případě se rozhodně neřiďte pravidlem, čím vyšší výkon, tím lepší šťáva. Opak je pravdou.

Plnící otvor

Velikost a tvar plnícího otvoru je velmi důležitý parametr z hlediska uživatelského komfortu. Čím menší plnící otvor, tím více práce budete mít s přípravou surovin – ovoce a zeleninu budete muset krájet na menší kousky, aby se do plnícího otvoru vešly. Odstředivé odšťavňovače mají obvykle větší plnící otvor než odšťavňovače šnekové.

Velikost nádoby na odpad

Tento parametr je důležitý zejména u odstředivek, při přípravě většího množství šťávy. Zde platí pravidlo, čím větší tím lepší. Nádoba na odpad je součástí přístroje, pokud ji tedy naplníte, musíte přestat odšťavňovat, přístroj rozebrat, vyprázdnit nádobu a opět složit. Naproti tomu šnekový odšťavňovač má nádobu na odpad jako samostatný díl, jeho vyprázdnění je tak otázkou chvilky.

Velikost nádoby na šťávu

Na vytékající šťávu z přístroje můžete použít plastovou nádobu, která je součástí balení u odšťavňovače nebo jakoukoliv jinou nádobu či sklenici, dle vašich požadavků. Tento parametr není nijak zvlášť významný.

Cena

Cena odšťavňovače je pro každého z nás jinak důležitým parametrem. Podle možností si můžete koupit dražší či levnější přístroj. Hlavní je, aby vyhovoval vašim požadavkům a splnil všechna očekávání. Neplatí zde vždy pravidlo, čím dražší, tím lepší.

Otáčky

Počet otáček za minutu je důležitý parametr zejména z hlediska kvality vyprodukované šťávy. Odstředivky pracují s tisíci otáčkami. Proces odšťavnění je sice rychlý, ale zahřívání přístroje způsobuje ničení vitamínů a vhání do šťávy kyslík. Vysoké otáčky však nejsou vždy na škodu, při zpracování určitých surovin můžeme získat i větší výtěžnost. Šnekové odšťavňovače pracují pomaleji – do 100 ot/min. a získáte z nich „zdravější šťávu“.

Jaký odšťavňovač je tedy nejlepší?

Jak je vidět, univerzální odšťavňovač vhodný na všechny druhy ovoce a zeleniny neexistuje. Před koupí se tedy nad těmito otázkami dobře zamyslete a v klidu si srovnejte všechna pro a proti. Pořizovací cena kvalitního výkonného odšťavňovače je sice trošku vyšší, ale investice se vám zaručeně vyplatí. Přístroj vám bude dlouhá léta sloužit a díky velké výtěžnosti ušetříte i na ovoci a zelenině.

Bosch MES25A0

Typodstředivý
Výkon700 W
Otáčkyneuvádí
Objem nádoby na šťávu1,25 l
Objem nádoby na zbytky ovoce2 l
Počet rychlostí2

Pochvalu zaslouží vysoký výkon, takže je šťáva zpracovaná opravdu rychle. Díky přiměřené velikosti se pohodlně vejde na kuchyňskou linku a nezabírá příliš mnoho místa. I když oplachování přístroje nebaví nikoho, je čištění jednoduché. Velkou výhodou je také cenová dostupnost. Práci s odšťavňovačem ztěžuje absence českého návodu. Přístroj bohužel nezvládá odšťavnit bylinky, takže zdravý nápoj plný zeleniny v něm připravíte jen těžko, a navíc produkuje větší množství odpadu.

Zjistit cenu

ETA Vital Press

Typšnekový
Výkon200 W
Otáčkyneuvedeno
Objem nádoby na šťávu1 l
Objem nádoby na zbytky ovoce0,9 l
Počet rychlostí1

Velkou výhodou přístroje je tichost, takže si lahodný nápoj můžete připravit i večer. Přístroj si poradí s většinou ovoce a zeleniny a zanechává tak minimum odpadu. Líbí se nám vzhled odšťavňovače a velký přínos je i sítko na rybíz. Přístroj se snadno čistí, takže u toho nestrávíte hodiny času. Za nevýhody považujeme malé plnící otvory, takže ovoce a zeleninu musíte nakrájet na menší kousky, což zabere nějaký čas a citlivý ovládací displej.

Zjistit cenu

Catler JE 4010

 • ravelký plnící otvor
 • LCD displej
 • díly jsou vhodné k mytí v myčce
 • 5 stupňů rychlosti

Budete si chválit velký plnící otvor, takže neztrácíte čas zdlouhavým krájením ovoce a zeleniny na malé kousky. Přístroj si poradí i s tvrdým ovocem a zeleninou, takže bez problémů odšťavníte kořenovou zeleninu a jablka nebo hrušky. Má vysoký výkon, takže si poradí i s odšťavněním bylinek a zanechává jen minimum odpadu. Nevýhodou je velikost přístroje, kvůli které se vám určitě nebude chtít vytahovat každý den z krabice, vyšší pořizovací cena a hlučnost přístroje, kvůli které se budete muset třeba při hovoru překřikovat.
Najít nejlepší nabídku

SENCOR SJE 741

Typodstředivý
Výkon400 W
Otáčky13000 /min
Objem nádoby na šťávu1,2 l
Objem nádoby na zbytky ovoce1,2 l
Počet rychlostí2

Velká přednost tohoto přístroje je poměr mezi cenou a kvalitou. Čištění je dobré a nemusíte se bát, že u něj strávíte zbytečně moc času. Odšťavňovač je pěkný na pohled, takže vám na lince udělá parádu, a navíc má menší rozměry, což znamená, že nezabere mnoho místa.

Zjistit cenu

Catler JE 4011

 • vysoký výkon
 • přídavný disk pro výrobu pyré
 • velký plnící otvor
 • LCD displej

Výhoda tohoto přístroje je rychlost, na šťávu nemusíte čekat několik desítek minut, ale lahodný drink si užijte během chvilky. Během chodu je odšťavnovač tichý, takže si v kuchyni můžete klidně povídat a přístroj vás nebude rušit. Odšťavňovač má pěkný design a kvalitní provedení a vy se nemusíte bát brzkého opotřebení. Jistě oceníte velký zásobník na odpad, díky kterému přístroj během lisování šťávy nemusíte rozebírat a znovu skládat, abyste dostali požadované množství nápoje. Radost nedělá vyšší pořizovací cena a horší údržba sítka. Kvůli větší váze přístroje vás nebude bavit ho při každém odšťavňování vyndávat z krabice, a proto je lepší mu vybrat prostor, na kterém bude neustále umístěný.
Najít nejlepší nabídku

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 64 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo