Jak vybrat elektrický olejový radiátor

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Zjistěte, na jaké topení se hodí olejové radiátory. Prozradíme vám, že po slabším modelu s výkonem okolo 1 000–1 500 W se vyplatí sáhnout při vytápění místností do 40 m3. Dočtete se, že je lepší připlatit si za silnější radiátor s výkonem přes 2 000 W a možností regulace. A kromě toho vás seznámíme s termostatem, časovačem i dalšími praktickými funkcemi olejových radiátorů. Pojďme na to.

Test olejových radiátorů 2023

NázevKde koupitPřibližná cena (Kč)Hodnocení
celkem
1.Concept RO 3209Zjistit cenu1500
91 %
2.ARDES 4R11BTZjistit cenu1900
89 %
3.SENCOR SOH 3211WHZjistit cenu1500
85 %
4.Orava OH-11 AZjistit cenu2200
83 %
5.Rowenta BU2620F0Zjistit cenu1800
81 %

Zblízka jsme se podívali na pětici olejových radiátorů, které vynikají mezi ostatními. Všechny tyto radiátory pořídíte přibližně do 2 800 Kč. Všechny vybrané modely mají regulaci výkonu topení a praktická kolečka na jednoduchý transport mezi místnostmi. Radiátory se liší výkonem a dalšími funkcemi. Přečtěte si o nich víc a seznamte se s jejich výhodami.

DeLonghi TRRS0715

Maximální výkon1500 W
Počet žeber7
Doporučená velikost místnosti do45 m3
Termostatano
Regulace výkonu3 úrovně
Zabezpečení proti přehřátíano
Ochrana proti zamrznutíano
Kolečkaano
Držadloano, vpředu
Speciální funkceo 35 % větší žebra (větší plocha topení)
Rozměry (Š x V x H) cm39,2 x 65 x 16
Hmotnost9,9 kg
Barvabílá

Olejový radiátor DeLonghi TRRS0715 se skvěle hodí na doplňkové vytápění v domech, bytech i na chalupách. Jakoukoliv místnost o velikosti až 45 m3 zvládne bez problémů vyhřát na požadovanou teplotu, kterou díky integrovanému termostatu průběžně udržuje. Stačí mu k tomu zapojení do zásuvky.

O distribuci tepla po místnosti se stará 7 žeber, která mají o 35 % větší plochu. Je to unikátní patentovaná technologie italského výrobce spotřebiče. Díky větší ploše žeber funguje topení efektivněji. Takže maximální výkon 1 500 W stačí na většinu středních a malých místností.

Nemusíte se bát ani v případě, že necháte radiátor topit přes noc. Má totiž pojistku proti přehřátí. V případě mezní teploty se sám vypne, zatímco vy můžete nerušeně spát. Pokud byste třeba přes noc potřebovali místnost udržovat na stálé teplotě, můžete klidně výkon radiátoru snížit. Na výběr máte ze tří úrovní.

Vítanou výbavou olejového radiátoru DeLonghi jsou transportní kolečka. Po nákupu přístroje je najdete namontovaná na trupu přístroje. Takže ihned můžete radiátor pohodlně převézt kamkoliv budete potřebovat. Jednoduše ho uchopíte za přední držadlo a můžete jet. Klidně i s teplým radiátorem. Madlo nepálí.

Kompaktní rozměry olejového radiátoru jsou ve skvělém poměru velikosti a výkonu. Šířka 39,2 cm, výška 65 cm a hloubka jen 16 cm vám dovolí radiátor umístit i do úzkých prostorů. Akorát ho raději nedávejte moc blízko k nábytku.

DeLonghi TRRS0715 je skvělý bojovník proti chladným ránům a večerům. Dokáže spolehlivě zvednout teplotu v místnosti a udrží ji, jak dlouho budete chtít. Využijete ho v bytě, domě i na chalupě a můžete ho snadno převážet. K tomu všemu je tichý a vydrží hřát desítky minut po vypnutí ze zásuvky.

 • větší plocha žeber
 • kompaktní rozměry
 • tichý chod
 • pojistka proti přehřátí
 • nevhodný pro větší místnosti
 • chvíli trvá, než začne hřát
Zjistit cenu

AEG RA 5589

Maximální výkon2500 W
Počet žeber11
Doporučená velikost místnosti do60 m3
Termostatano
Regulace výkonu3 úrovně
Zabezpečení proti přehřátíano
Ochrana proti zamrznutíano
Kolečkaano
Držadloano, výklopné
Speciální funkcečasovač, LED displej, kontrolka zapnutí
Rozměry (Š x V x H) cm50 x 62 x 29
Hmotnost14 kg
Barvačerná

AEG RA 5589 je těžká váha mezi olejovými radiátory. Se svým maximálním výkonem 2 500 W zvládne bez problémů vyhřát na požadovanou teplotu místnost o velikosti až 60 m3. Ale stejně dobře poslouží i ve středně velkých a malých pokojích. Tam si můžete snížit výkon na 1 200 nebo 800 W.

Kromě nadstandardního výkonu vás tento radiátor od AEG zaujme taky vyladěným designem. Zejména LED displej na přední straně spotřebiče chytne za oko na první pohled. A právě pomocí LED displeje a tlačítek pod ním si můžete nastavit všechny parametry ohřevu.

Tento olejový radiátor umí sepnout a vypnout přesně v dobu, kdy si přejete. Má totiž integrovaný časovač. Takže si jednoduše nastavíte, kdy chcete, aby začal radiátor hřát, i kdy se má zase vypnout. O zbytek už se postará sám. Doporučujeme načasovat topení třeba na ráno, než se probudíte.

Malou výtku si přístroj zaslouží za přiložený návod. V něm se budete možná chvíli ztrácet. Ale po několika minutách se určitě zorientujete a zvládnete si nastavit i cílovou teplotu v místnosti. Tu umí RA 5589 díky termostatu udržovat.

Pro přesun mezi místnostmi můžete využít praktická kolečka. Jsou otočná, takže vás při přesunu nepřibrzdí ani ostrá zákruta na chodbě. Při přesouvání raději držte radiátor jen za přední výklopné madlo, abyste se nepopálili o horký plášť přístroje.

AEG RA 5589 patří mezi univerzální olejové radiátory, které poslouží ve všech velikostech pokojů. Díky možnosti regulace výkonu si můžete sami nastavit rychlost ohřevu a s časovačem i dobu sepnutí či vypnutí. LED displej je přehledný, akorát v noci vás může trochu rušit. Jinak má od nás přístroj palec nahoru.

 • Vysoký výkon
 • Vyladěný design
 • Přehledný LED displej
 • Digitální časovač
 • Nepřehledný návod
 • Displej může v noci rušit
 • Vyšší pořizovací cena
Zjistit cenu

Concept RO 3209

Maximální výkon2000 W
Počet žeber9
Doporučená velikost místnosti do50 m3
Termostatano
Regulace výkonu3 úrovně
Zabezpečení proti přehřátíano
Ochrana proti zamrznutíano
Kolečkaano
Držadloano, vpředu
Speciální funkcedvojitá ochrana proti přehřátí
Rozměry (Š x V x H) cm45 x 60 x 14
Hmotnost10,6 kg
Barvabílá

Olejový radiátor Concept RO 3209 se hodí pro doplňkové vytápění malých a středně velkých místností. Díky svému výkonu až 2 000 W zvládne vyhřát pokoj o velikosti až 50 m3. Stačí, když ho zapojíte do zásuvky a necháte pracovat. Délka přívodního kabelu je 170 cm.

Radiátor Concept zvládne bez problémů vytápění i v malých místnostech nebo garsonkách. Pro menší pokoje můžete snížit výkon přístroje na 1 200 nebo 800 W. Tím ušetříte za elektřinu a topení bude pozvolnější. Pro rychlý ohřev vzduchu v místnosti nechte výkon přístroje na maximum.

Stálou teplotu v místnosti spotřebič udržuje po nastavení na termostatu. To, že radiátor topí, zjistíte na první pohled díky vypínači se světelnou kontrolkou. Vždycky budete mít jistotu, zda přístroj sepnul nebo ne. Samozřejmě ho můžete i tak kdykoliv ručně vypnout.

Nemusíte se bát topit ani v noci. Concept RO 3209 má totiž dvojitou ochranu proti přehřátí. Takže v noci můžete v klidu spát. Kdyby se vnitřek radiátoru vyhřál na mezní teplotu, čidlo ho automaticky vypne. Nehrozí vám tedy žádné nebezpečí nebo dokonce požár.

Radiátor má průměrné rozměry a snadno ho převezete mezi místnostmi. Má čtyři kvalitní kolečka, která zajišťují stabilitu při stání i přesunu. Akorát při přemisťování doporučujeme radiátor chytat jen za přední madlo, které není horké ani bezprostředně po maximálním výkonu topení.

Concept RO 3209 je střední třídou mezi olejovými radiátory. Nevyniká ničím speciálním, ale zároveň nabízí velmi slušný výkon s možností regulace. Je spolehlivý a bezpečný, a to především díky dvojité ochraně proti přehřátí a čidlu proti zamrznutí. Pokud hledáte univerzální topení se základními funkcemi, je dobrou volbou.

 • Spolehlivost
 • Výkon s regulací
 • Dvojitá ochrana proti přehřátí
 • Světelná kontrolka vypínače
 • Nemá nadstandardní funkce
 • Průměrný design
 • Ničím nepřekvapí
Zjistit cenu

ARDES 4R11BT

Maximální výkon2500 W
Počet žeber11
Doporučená velikost místnosti do75 m3
Termostatano
Regulace výkonu3 úrovně
Zabezpečení proti přehřátíano
Ochrana proti zamrznutíano
Kolečkaano
Držadloano, vpředu
Speciální funkce24hodinový časovač, termické otvory
Rozměry (Š x V x H) cm40 x 65 x 24
Hmotnost11,4 kg
Barvačerná

Ardes 4R11BT je silák mezi olejovými radiátory. Pyšní se výkonem 2 500 W, takže zvládne pomoct s vytápěním místností o velikosti až 75 m3. Tím o celých 15 metrů převyšuje standardně nejvyšší doporučenou velikost místností pro ohřev olejovými radiátory. Pomáhá mu v tom chytrá konstrukce.

O topení se stará hned 11 žeber, která rozvádějí teplo po pokoji. Kromě toho má radiátor Ardes také speciální termické otvory. Ty urychlují ohřev vzduchu, takže zvládne topit i v prostorech, které by už byly pro jiné olejové radiátory příliš velké. Stačí ho připojit do zásuvky a nechat hřát.

Maximální výkon samozřejmě není potřeba využívat vždy. Proto má 4R11BT regulátor výkonu. Můžete si tak nastavit 900, 1 400 nebo 2 500 W. Podle toho, jak rychle chcete vzduch v místnosti ohřívat. Na udržování teploty klidně můžete použít střední nebo i nejnižší stupeň.

Vítaným přídavkem nad rámec standardních funkcí je 24hodinový časovač. Díky němu si můžete snadno nastavit časové rozmezí, ve kterém se radiátor zapne a bude topit. Hodí se to například pro přitopení, než se vrátíte z práce nebo nad ránem na chalupě, ať se probouzíte do tepla.

Jedinou výjimkou elegantního černého designu je kontrolní panel na přední straně přístroje. Šedá plocha patří ovládacím prvkům, kde si pohodlně nastavíte výkon, cílovou teplotu nebo zmiňované časové rozmezí, kdy bude radiátor v provozu.

Ardes 4R11BT nás zaujal svým nadstandardním výkonem, který zajišťuje bleskový ohřev malých místností a poradí si i v rozlehlých pokojích. Přehledný ovládací panel nabízí vše potřebné, včetně časovače, a transport zvládnete díky praktickému úchytu a kvalitním kolečkům bez problémů.

 • Vytopí až 75 m3
 • Přehledné ovládání
 • Časovač
 • Vyladěný design
 • Časovač je mechanický
 • Vyšší spotřeba elektřiny
 • Průměrná kvalita materiálu
Zjistit cenu

SENCOR SOH 3211WH

Maximální výkon2300 W
Počet žeber11
Doporučená velikost místnosti do60 m3
Termostatano
Regulace výkonu3 úrovně
Zabezpečení proti přehřátíano
Ochrana proti zamrznutíano
Kolečkaano
Držadloano, vpředu
Speciální funkceautomatické vypnutí při převrhnutí přístroje, tichý chod
Rozměry (Š x V x H) cm52,4 x 64,2 x 28,5
Hmotnost13,48 kg
Barvabílá

Olejový radiátor Sencor SOH 3211WH má maximální výkon 2 300 W. Tím pádem zvládne vyhřát pokoj o velikosti až 60 m3. Výkon samozřejmě můžete regulovat, a to hned na tři úrovně. Pro malé pokojíky může stačit 1 000 W, na střední místnosti využijete 1 300 W a pro rychlý ohřev maximální výkon.

Výkon radiátoru je navíc umocněný díky patentovanému spojení topných článků. To zvyšuje efektivitu vytápění a zároveň zabraňuje přílišnému zahřívání krajních částí přístroje, kde potřebujete pohodlně nastavovat termostatem cílovou teplotu nebo regulovat výkon spotřebiče.

SOH 3211WH je spolehlivý pracant s důrazem na bezpečnost používání. Má zabezpečení proti přehřátí i zamrznutí. Takže ho můžete klidně nechat topit i v noci, zatímco spokojeně spíte. Vítaným bezpečnostním prvkem je taky automatické vypnutí při převrhnutí radiátoru.

Silnou stránkou radiátoru Sencor je dokonale tichý chod. Tím pádem se skvěle hodí na přitápění v ložnicích nebo jiných místnostech, kde potřebujete ticho a teplo. Nebude rušit vás ani spící domácí mazlíčky. Stačí ho zapnout do zásuvky a o zbytek už se potichu postará sám.

Převážení mezi místnostmi je díky čtveřici koleček vespod poměrně snadné. Při přesunu ale přístroj držte výhradně za úchyt v přední části, ať se nespálíte o horký plášť radiátoru. Před stěhováním samozřejmě nezapomeňte nejdřív navinout kabel na držák v přední části spotřebiče.

Sencor SOH 3211WH je dobrou volbou pro všechny, kdo hledají cenově dostupný olejový radiátor s možností univerzálního použití v malých, středních a příležitostně i velkých pokojích. Rezervu má spotřebič akorát v nepřehledném nastavení teploty a vyšší váze. Jinak mu nemáme co vytknout.

 • Výkonné topné články
 • Ochrana proti převrhnutí
 • Tichý chod
 • Ochrana proti přehřátí
 • Vyšší váha
 • Nepřehledné nastavení teploty
 • Po vypnutí brzy chladne
Zjistit cenu

Co je olejový radiátor a jak funguje

Olejový radiátor je skvělá pomůcka pro doplňkové topení interiérů. Většina modelů nemá dostatečný výkon a efektivitu na to, aby zvládly práci topení na plný úvazek. Jsou však skvělou volbou tam, kde musíte topit příležitostně a nejedná se o velké prostory – chata, pokoj pro hosty …. Ale při chladných podzimních ránech nebo večerech jsou to parťáci, na které je spolehnutí. Zbaví vás nepříjemného pocitu studených nohou i rukou.zdroj

 

Jak topí olejový radiátor?

Uvnitř je olej, který zvládne pojmout velké množství energie. Když radiátor zapojíte do zásuvky, přijímanou elektřinu mění na teplo, kterým se za pomocí topné spirály zahřívá olej. Horký olej potom proudí vnitřkem přístroje a ohřívá vnější plášť i okolní vzduch. A tím se postupně ohřeje i vzduch v celé místnosti.

Můžete si to představit jako akumulátor tepla. Třeba když nabíjíte mobil, tak baterka po nabití vydrží den nebo i déle dodávat dost energie pro bezproblémový chod telefonu. A když se pak vyčerpá, jednoduše jí znovu doplníte šťávu připojením k nabíječce. Podobný princip využívá i olejový radiátor. Samozřejmě nevydrží teplý celý den 🙂 Ale co jsem zkoušela, tak při vypnutí topení měl 80 °C a po půl hodině byla teplota na povrchu olejového radiátoru 35 °C. Opět bude hrát roli venkovní teplota, míra izolace atd.., ale vidíte že teplota opravdu neklesá nijak rychle.

Video pro názornou ilustraci, jak generování tepla funguje:

Olej jako nositel tepla

Pokud vás napadá otázka, proč je nosičem tepla v radiátoru právě olej, odpověď je nabíledni. Olej má vynikající vlastnosti vstřebávání a zachování tepla. Takže mu sice chvíli trvá, než se elektřinou zahřeje, ale pak zvládne topit ještě desítky minut po tom, co radiátor odpojíte od zdroje.

Princip zadržování tepla určitě dobře znáte. Voda v rychlovarné konvici zůstane teplá o hodně déle než žehlička, když oba přístroje vypnete ve stejnou chvíli. Je to právě kvůli schopnosti materiálu držet teplo. Voda v našem příkladu jasně vítězí nad ocelí.

Olej je navíc zcela bezúdržbový. Nemusíte ho uvnitř radiátoru vyměňovat ani vypouštět nebo čistit. Je tam jednou provždy a připravený pomoct vám ohřát místnost. Zároveň má oproti vodě výhodu v tom, že nepůsobí korozi materiálu pláště radiátoru. Tím je většinou ocel.zdroj

Na co se zaměřit před nákupem

Než se rozhodnete pro koupi olejového radiátoru, nezapomeňte se ujistit, že vybíráte vhodný zdroj tepla. Majitelé a recenze olejových radiátorů tyto spotřebiče doporučují pro vytápění menších a středních místností interiérů s tím, že je ideální vyhnout se prostorům s průvanem.

To je důležité hlavně proto, že olejový radiátor vyhřívá vzduch v místnosti. Takže když ho budete používat v pokoji, kde máte průvan, podstatně snížíte efektivitu přístroje. Prouděním vzduchu mezi pokoji by pak vzrostla cena topení olejovým radiátorem – což samozřejmě platí pro všechny druhy topení.zdroj

Jak výkonný radiátor potřebujete

Když už víte, že budete topení používat v uzavřené místnosti se zdrojem elektřiny, tak máte napůl vyhráno. Dost možná to bude olejový radiátor. Abyste vybrali správný model, sledujte hlavně výkon přístroje. K tomu vám pomůže následující přehled zohledňující výkon a prostor místnosti.

Výkon olejového radiátoru ve W Maximální doporučená velikost místnosti v m3
2 50060 a více
2 000do 50
1 500do 40
1 000do 25

To, jak výkonný olejový radiátor budete potřebovat, se dá spočítat také tak, že na každý 1 m3 budete počítat 30–50 W. Je potřeba přihlédnout i k tomu, jak dobře je místnost izolovaná a na jak vysokou teplotu budete místnost vytápět.

Stačí znát výšku, délku a šířku místnosti kde bude radiátor umístěn. Řekněme, že to bude 2,5 metru výška, 4 metry šířka a 5 metrů délka. V takovém případě se jedná o 2,5 * 4 * 5 = 50 m3 Pokud budeme brát jako průměr 40 W na metr krychlový, tak potřebujeme alespoň 2 000 W výkonu radiátoru. zdroj

Návratnost rozdílu v pořizovací ceně

Pořizovací cena olejového radiátoru je mírně vyšší než pořízení elektrického přímotopu. U přístrojů s nižším výkonem se bavíme o menších stokorunách, u těch s vyšším výkonem a u systémů pro vytápění domů to mohou být tisíce korun. Návratnost vyšší pořizovací ceny je úměrná tomu, jak velkou plochu vytápíme. Pokud uvážíme, že lze využitím olejových radiátorů ušetřit až 18 % za elektřinu, může se nám částka rozdílu v pořizovací ceně vrátit na úsporách již v řádu měsíců.

Modelový příklad 1:

(reálné produkty, schválně neuvádím konkrétní názvy)

 • elektrický přímotop, výkon 1500 W, pořizovací cena je 1 500 Kč
 • olejový radiátor, výkon 1500 W, pořizovací cena je 2 200 Kč

Přitápíte v dětském pokoji, kam jednou za 14 dní přijedou vnoučata na víkend (2 dny). Řekněme, že je tam třeba topit každý den 12 hodin (přímotopem 10 hodin olejovým radiátorem) a topná sezóna trvá 5 měsíců. Cena za 1 kWh máte 6 Kč.

 • Pro přímotop náklady budou 2 (dny) * 12 (hodin) * 10 (počet víkendů co u vás vnoučata budou) * 6 (cena za kWh) = 1 440 Kč
 • Pro olejový radiátor náklady budou 2 (dny) * 10 (hodin) * 10 (počet víkendů co u vás vnoučata budou) * 6 (cena za kWh) = 1 200 Kč

Ročně na olejovém radiátoru ušetříte 240 Kč a rozdíl v ceně se vrátí za tři roky. Čím častěji bude topit, nebo čím vyšší bude cena za kWh, tím se vám rozdíl vrátí rychleji. Naopak, když si přitápíte 10x do roka, tak vám nejspíš stačí i levnější přímotop. Jak vidíte je otázka který produkt je pro vás vhodnější dost individuální a záleží na tom kde a jak často budete topit.

Jak zjistím, kolik protopím

Ceny energií neustále kolísají, takže výpočet ceny za topení olejovým radiátorem je orientační. Pokud bychom vycházeli z předpokladu, že cena za 1 kWh je 6 Kč, vyšlo by nás topení olejovým radiátorem s výkonem 2000 W na 12 Kč za hodinu. Za celý den topení na plný výkon bychom tedy zaplatili 288 Kč.

Předností olejových radiátorů je však držení tepla, takže pokud budete pomocí termostatu teplotu řídit, nebude topit celou dobu (záleží na požadované teplotě, venkovní teplotě, izolaci …) a reálná spotřeba bude nejspíš výrazně nižší.

Budu topit ve více místnostech

Jakmile máte jasno o výkonu, dobře se zamyslete, kde všude radiátor využijete. Možná vás to přiměje vrátit se o krok zpět, abyste znovu vybrali správný výkon přístroje. Vždy vybírejte podle největší místnosti, ve které budete topit. V menších vysoký výkon vadit nebude. Prostě bude topit kratší dobu a dostane teplotu na stejnou hodnotu jako méně výkonný přístroj. Ten však k tomu potřebuje výrazně delší čas.

Olejovým radiátorem samozřejmě můžete topit v různých místnostech. Pokud to plánujete, zaměřte se při výběru modelu na madla k přidržování a kvalitu koleček. Samotný radiátor i kvůli oleji často váží přes 10 kg. Takže přenášení z místnosti do místnosti je pro jednoho člověka nepohodlné.

Radiátor převážejte raději až po vychladnutí, abyste se nepopálili o horký plášť spotřebiče – může mít i přes 80 °C. Speciální pozornost věnujte prahům mezi místnostmi. Prudký nájezd kolečky kolmo na práh by mohl skončit nepříjemnou nehodou a poškozením prahu, podlahy nebo koleček spotřebiče.zdroj

Budu topit v jediné místnosti

Jestli víte na 100 %, že budete olejový radiátor používat jen v jedné místnosti, máte na výběr jednu speciální variantu. Existují totiž modely olejových radiátorů na zeď. Připevní se natrvalo na jedno místo a pak jsou na místě na pořád. Podobně jako klasické litinové radiátory, které znáte z ústředních topení. Výhoda je jasná, nebude nikde překážet. Na druhou stranu tím přicházíte o jeho mobilitu.

V případě, že se rozhodnete připevnit olejový radiátor na stěnu, vyberte nějakou pevnější. Příčka z porézních cihel by nemusela váhu radiátoru dlouhodobě udržet. Dobré je také vyhnout se tapetovaným stěnám. Tapeta by totiž časem vlivem tepla ztratila přirozené barvy.

Budu vytápět celý byt/dům

Olejové radiátory se ukázaly jako zajímavý tepelný zdroj. Na trhu najdete firmy, které nabízejí olejové radiátory jako základní zdroj k vytápění celých objektů. Radiátory se pro tyto účely upevňují přímo na stěnu, vypadají jako standardní radiátory, které známe. I tyto nástěnné modely však lze opatřit kolečky. Vyrábí se ve výkonech od 500 do 2000 W. Fungují jako přímotopy, takže si můžete i přizpůsobit distribuční tarif tak, abyste pro vytápění mohli využívat jen levnější tzv. noční proud. Tyto radiátory mají vyšší pořizovací cenu, ale v základu najdete funkce jako termostat s možností programování denního a týdenního režimu, temperování, pojistky proti zamrznutí a přehřátí, nebo dokonce detekci průvanu, která radiátor při prudkém ochlazení vypne a později zapne. Při dokoupení modulu Wifi můžete kontrolovat a řídit radiátory na dálku. Výhodou také je, že nemusíte mít infrastrukturu (trubky) pro rozvod teplé vody mezi radiátory.

Kolik žeber má radiátor

Poslední zásadní vlastností, kterou můžete při výběru sledovat, je počet žeber. To platí u pojízdných modelů, které jsou takto konstruované. Olejové radiátory na zeď mají většinou plochý tvar, takže na nich žebra nenajdete. Smyslem počítání žeber je velikost plochy, která bude vyhřívat váš pokoj.

Zjednodušeně platí, že čím víc žeber pojízdný olejový radiátor má, tím větší plochou hřeje. Ale samozřejmě je to jen orientační údaj, protože se jednotlivé modely mohou lišit výškou nebo hloubkou. Přesto je to zajímavá vlastnost, na kterou je dobré při výběru nezapomenout.zdroj

Ovládání

Jak můžete vidět na přiloženém videu, je to opravdu snadné:

Zajímavé funkce

Jako u většiny spotřebičů i výrobci olejových radiátorů se předhánějí v nabídce zajímavých funkcí. Dneska už totiž olejový radiátor s termostatem nikoho nepřekvapí. Takže se není čemu divit, že se každý výrobce snaží ukořistit konkurenční výhodu něčím navíc.

Před nákupem si vždy pečlivě promyslete, jestli jsou funkce přístroje přínosem pro vás. Jinak by se vám mohlo stát, že zaplatíte zbytečně moc za spotřebič, u kterého nevyužijete všechny funkce. Tady je přehled nejčastějších funkcí olejových radiátorů.

 • Termostat – hlídá teplotu v okolí. Jakmile klesne pod nastavenou úroveň, radiátor automaticky sepne a začne místnost vyhřívat. Za mě nutnost pokud chcete topit více. Dokáže si hlídat teplotu a vy tím pádem šetříte, protože netopíte zbytečně.
 • Regulace výkonu – většinou je to otočné kolečko, kterým vybíráte sílu topení. Při nastavování se řiďte velikostí místnosti, kde chcete topit.
 • Časovač – existuje více variant. Základní umožňuje nastavit jeden interval, kdy přístroj sepne a začne na přednastavenou dobu hřát. Opakuje to každý den. Pokročilejší časovače zvládnou více intervalů, třeba ráno a večer.
 • Dálkové ovládání – je to pohodlnější způsob, jak nastavit potřebné parametry. S dálkovým ovládačem to zvládnete klidně z postele.
 • Kolečka – nutnost, pokud plánujete radiátorem topit ve více místnostech. Díky nim se spotřebič snadno převáží.
 • Bezpečnostní ochrana – pojistka, že se nic nestane, když by došlo k nečekané situaci. Týká se zejména naklánění přístroje nebo příliš vysoké teploty uvnitř radiátoru. V obou případech pojistka spotřebič vypne.
 • Ventilátor – pomáhá rozšířit horký vzduch po místnosti. Olejový radiátor s ventilátorem se vyplatí spíš u menších místností, kde není velký objem vzduchu. Tam může urychlit ohřev.

Výhody a nevýhody olejových radiátorů

Elektrický olejový radiátor se pyšní řadou výhod, ale vedle toho má i své mouchy. Hodně záleží na tom, kde přesně potřebujete topit. Tady je přehled nejzásadnějších výhod a nevýhod olejových radiátorů v porovnání s ostatními doplňkovými spotřebiči určenými k vytápění.

Výhody

 • Snadná instalace – stačí umístit na dosah zásuvky na rovný podklad
 • Nevysušuje vzduch a nevíří prach
 • Nepotřebuje údržbu, snad jen občas oprášit
 • Tichý chod – neruší ve dne ani v noci
 • Dlouhá životnost

Nevýhody

 • Vyšší pořizovací cena
 • Spotřebuje dost elektřiny
 • Vyšší hmotnost
 • Trvá, než se nahřeje a začne topit

Olejový radiátor vs přímotop

Pokud chceme vědět, jaký je rozdíl mezi spotřebami olejového radiátoru a jiných elektrických přímotopů, musíme si odpovědět na otázku kde a k jakým účelům chceme topidlo využívat. Pokud chcete jen na chvíli ohřát malý prostor koupelny a rychle zvýšit teplotu, abyste například přebalili dítě, hodí se vám spíše infrazářič, který ohřívá objekty, nikoli vzduch.

Tam byste s olejovým radiátorem čekali na stejný efekt mnohem delší dobu. Při vytápění menších a středních místností se výhoda olejových radiátorů, které pracují s naakumulovaným teplem, projeví právě na spotřebě energie.
Pokud chcete menší prostor vyhřívat plynule a dlouhodobě, nikoli nárazově, nabízí se z doplňkových topných těles právě olejové radiátory, které oproti elektrickému přímotopu ušetří 15–18 % elektřiny, protože olej v radiátorech drží mnohem déle teplo než nahřátý kov či spirály elektrického přímotopu.

V praxi to potom znamená, že po natopení olejového radiátoru můžete snížit teplotu a nemusíte topit na plný výkon. Elektrický olejový radiátor splňuje definici elektrického přímotopu, protože je napojen přímo na elektrickou síť.

Elektrický přímotop bývá také označován jako elektrický konvektor, nebo jen konvektor. Protože konvence je proces, který označuje šíření tepla prouděním vzduchu. zdroj

Video je sice anglicky, ale pro představu kolik si bere energie každý z typů radiátorů poslouží myslím dobře:

Jak funguje přímotop

Jedná se o typ topidla, které využívá procesu zvaného konvekce k ohřevu místnosti.

Představte si to jako plynový sporák, který zahřeje hrnec s vodou. Teplo od hořáku se přenáší na dno hrnce a odtud do vody, která se začne zahřívat. Teplo se šíří nahoru, protože teplý vzduch (nebo v tomto případě voda) je lehčí než studený, takže stoupá nahoru, zatímco studený vzduch klesá dolů, kde je opět ohříván. Konvektor funguje podobným způsobem. Uvnitř je elektrický topný prvek, který zahřívá vzduch kolem sebe. Tento teplý vzduch stoupá nahoru a vytváří tak místo pro chladnější vzduch, který se nachází dole. Tento chladnější vzduch je pak ohřát topným prvkem a celý proces se opakuje. 

Co je lepší olejový radiátor nebo přímotop / konvektor?

Záleží na využití. Pokud se chcete rychle ohřát, když dojdete zmrzlí zvenku je rozhodně lepší přímotop. Generuje teplo rychleji, protože hřeje okamžitě po zapnutí.

Naopak, pokud je cílem dlouhodobé udržení tepla v místnosti je lepší volbou olejový radiátor. Má větší tepelnou setrvačnost (laicky řečeno je déle teplý) – klidně i větší desítky minut. A jím získané teplo vás tak vyjde o trochu levněji. Také mu minuty (až klidně malé desítky minut) trvá než začne generovat teplo. To je závislé na konkrétním modelu.

Kolik stojí olejový radiátor

Cena závisí na výkonu a funkcích daného modelu. Obecně počítejte s tím, že čím vyšší bude výkon a počet funkcí, tím vyšší bude cena. Svou váhu má ale i kvalita materiálu a efektivita topení. V základu můžeme olejové radiátory rozdělit na základní, střední třídu a top.

Levné olejové radiátory

Sem patří low cost produkty, které vám nabídnou základní funkce ohřevu a termostat. Obvykle se výkonem nedostanou přes 1 500 W, takže se hodí jen na doplňkové topení v místnostech okolo 30–40 m3. Hodí se pro všechny, kdo nechtějí investovat hodně peněz, ale potřebují jen občas přitopit na chalupě nebo v koupelně. S cenou se vejdete i pod 1 000 Kč. Takže je to dobrá volba, pokud chcete pořídit olejový radiátor levně.

Kvalitní olejové radiátory

Sem spadá drtivá většina běžně na trhu dostupných spotřebičů. Nabízejí některé nadstandardní funkce s možností nastavení času a mají navíc bezpečnostní pojistky proti přehřátí, zamrznutí i převrhnutí radiátoru. Výkon můžou mít různý. Obvykle se blíží 2 000 W. To znamená, že vytopí pokoj o velikosti do 50 m3. Výhodou jsou kvalitnější materiály než u low cost modelů a tím pádem i delší trvanlivost přístroje. V peněžence si na radiátor střední třídy připravte 2 000 až 4 000 Kč.

Nejlepší olejové radiátory

Patří sem ty nejlepší modely, které jsou k mání. Mívají špičkově vyladěné funkce, jako jsou ovládání na dálku přes Wi-Fi, časovač s několika úseky nebo pokročilá regulace teploty a výkonu s přesnými čidly. Často se navíc mohou pochlubit kvalitním zpracováním z ušlechtilých kovů a nenápadným designem s možností umístění na zeď. Kromě toho vynikají v efektivitě topení. Netrhají rekordy ve výkonu, ale po vypnutí proudu vydrží hřát i několikanásobně déle než levnější modely. Cenově se pohybují kolem 5 000 Kč a výš.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 115 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo