Jak vybrat správný opalovací krém / olej

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Ačkoli se zima teprve pořádně přihlásila o slovo, náš rádce přichází s článkem o opalovacích přípravcích. Možná si říkáte, že do léta je ještě hodně daleko, ale víte, že i horské sluníčko může být nebezpečné? Nejen v létě je slunce a opalování často skloňovanými výrazy, proto čtete dále a mimo recenzí opalovacích přípravků se dočtete třeba i o tom, jaký typ kůže (tzv. fototyp) máte a jak moc se před sluníčkem musíte chránit.

Nejlepší opalovací krémy a oleje

Do našeho testu jsme zařadili opalovací přípravky na bázi mléka, oleje i spreje. Zajímala nás především jejich účinnost ve vodě i jak často je potřebná opakovaná aplikace. Pozornost jsme věnovali i způsobu roztírání a následnému efektu, třeba zda nezanechává stopy. Nezapomněli jsme se věnovat ani složení nebo drobnějším detailům, mezi které se řadí i vůně. Přečtěte si, jak naše testování dopadlo.

Daylong Extreme lipozomální ochranné mléko SPF50+ 200 ml

Typ opalovacího přípravkuopalovací mléko
SPF faktor50+
Stupeň ochranyVelmi vysoká ochrana
Vhodný pro alergikyano
Vhodný pro fototypI, II
Vitamíny, antioxidantyAloe vera, vitamín E
Voděodolnýano
Velikost balení50 ml, 100 ml, 200 ml

Naším prvním zástupcem je opalovací mléko, které je vhodné zejména pro první a druhý fototyp. To znamená, že je určeno zejména pro pokožku, která je nadmíru citlivá, či dokonce alergická na sluneční záření. Nicméně pokud se chystáte do tropického nebo vysokohorského prostředí, přibalte si jej s sebou do kufru také.

Ačkoli můžete být zaskočeni částkou, kterou po vás paní prodavačka bude u kasy vyžadovat, po příchodu domů si můžete být jisti, že jste si za své peníze koupili přípravek, který se o vaši pokožku náležitě postará.

Po otevření tuby se nerozvinulo typické kokosové aroma opalovacích přípravků, nýbrž nevtíravá, téměř neznatelná vůně, která tak nenaruší ani váš letní parfém. Dostatečné množství mléka však musíte nechat řádně vstřebat, abyste byli vysoce chráněni po celý den. Sám výrobce uvádí, že ideální doba od namazání po dobu výskytu na slunci je 20 minut.

Přestože výrobce doporučuje pokožku namazat po každém plavání, musíme říct, že i přes potápění se v mořské vodě mléko obstálo na jedničku po dlouhou část dne. Neobjevily se stopy zarudnutí, ani žádné projevy alergické reakce. Pokožku je však lepší nevysoušet ručníkem, ale sušit na sluníčku. To však neznamená, že se stačí namazat jen jednou denně. Záleží pochopitelně na délce pobytu na slunci, ale 2-3x by mělo být při delším pobytu minimum.

V žádném případě byste neměli jít proti doporučení výrobce. Zejména velmi citlivé osoby s alergií na slunce by tyto pokyny měly brát v potaz.

 • Vhodné pro alergiky
 • Dlouhá výdrž
 • Voděodolné
 • Vysoký ochranný faktor
 • Dobrá roztíratelnost
 • Dostupný v různých velikostech
 • Vyšší cena
Zjistit cenu

Eucerin Sun Extra lehké mléko na opalování SPF30 150 ml

Typ opalovacího přípravkuopalovací mléko
SPF faktor30
Stupeň ochranyVysoká ochrana
Vhodný pro alergikyano
Vhodný pro fototypII
Vitamíny, antioxidantyLicochalcon A
Voděodolnýano
Velikost balení150 ml

Druhý přípravek vhodný pro všechny fototypy disponuje lepšími poměry, co se týká kvality a ceny. Na obalu se navíc dočteme, že díky obsahu kyseliny hyaluronové redukuje známky stárnutí pleti, což ocení zejména všechny ženy.

Opalovaní totiž, jak známo, není v dnešní době až tak zdravou záležitostí, protože UV záření pokožku velmi zatěžuje. Výrobce tohoto preparátu však slibuje, že vás ochrání i před těmito škodlivými vlivy. Jeho sliby je lepší nebrat úplně doslovně, ale nějaký malý efekt by kyselina hyaluronová mít měla.

Lehké opalovací mléko se po nanesení vstřebá téměř okamžitě, lehce se roztírá, příjemně voní a díky tomu, že je voděodolné, vydrží na pokožce i po koupání v bazénu. Přípravek je však nutno používat v průběhu dne opakovaně, jinak ztrácí své ochranné účinky.

Další věc, kterou oceňujeme je ta, že jej dobře snáší jak pokožka s atopickým ekzémem, tak pokožka alergiků.

Nutno podotknout, že podle testu opalovacích přípravků, které provedl tým z dtest, si Eucerin nevedl úplně nejlépe, co se týká složení. Obsahoval totiž potenciálně rizikové chemické látky, které při častém užívání mohou poškodit náš hormonální systém.

 • Poměr kvality a ceny
 • Vhodné pro alergiky
 • Lehce se roztírá
 • Voděodolné
 • Složení přípravku
Zjistit cenu

Bioderma Photoderm Bio Family spray SPF30 400 ml

Typ opalovacího přípravkuopalovací sprej
SPF faktor30
Stupeň ochranyVysoká ochrana
Vhodný pro alergikyano
Vhodný pro fototypII
Vitamíny, antioxidantyvýrobce neuvádí
Voděodolnýano
Velikost balení200 ml, 400 ml

Jak už název tohoto opalovacího spreje napovídá, jedná se o produkt vhodný pro celou rodinu. Jako spotřebitelé tak nemusíte kupovat jedno mléko pro sebe a druhý opalovací přípravek ještě pro vaše děti. Rozhodně se nemusíte bát, že by jej pro čtyřčlennou rodinu na týdenní dovolenou bylo málo.

Bioderma zaručuje rovnoměrnou ochranu proti UVA i UVB záření, to znamená, že nás chrání jak před stárnutím pokožky i alergickým projevům, tak před spálením.

Jako první musíme ocenit lehkou konzistenci spreje i jeho naprosto bezproblémovou aplikaci. Jednoduše na sebe nastříkáte přesně tolik množství, kolik potřebujete, což se u klasického mléka v tubě hůře odhaduje. Jedinou nevýhodou je to, že musíte chvíli počkat, než se přípravek dostatečně vsákne do kůže, protože jinak se ve vodě smyje, a to i přesto, že výrobce uvádí, že je voděodolný. Avšak po dostatečném vstřebání se pokožka nespálí ani, když na slunci budete ležet po opakovaném plavání.

Můžeme říci, že i na dětské pokožce se velmi lehce roztírá, na oblečení nezanechá žádné stopy, a dokonce ani mastné skvrnky. Jako plus vnímáme i ochranu pokožky, aniž bychom na sobě pociťovali lepkavou texturu, jako tomu je například u některých krémů.

 • Ekonomicky výhodné řešení
 • Lehká konzistence
 • Aplikace
 • Vhodné i pro děti
 • Vhodné pro alergiky
 • Pro ideální ochranu je potřeba čekat, než se přípravek dostatečně vsákne
Zjistit cenu

La Roche-Posay Anthelios XL výživný olej na opalování SPF50+ 200 ml

Typ opalovacího přípravkuOpalovací olej
SPF faktor50+
Stupeň ochranyVelmi vysoká ochrana
Vhodný pro alergikyano
Vhodný pro fototypI
Vitamíny, antioxidantyvýrobce neuvádí
Voděodolnýano
Velikost balení200 ml

Jestliže patříte mezi osoby, které nedají dopustit na opalovací oleje, pak i pro vás jsme jednoho z nejoblíbenějších zástupců otestovali.

Parfémovaný přípravek s ochranným faktorem 50+ je vhodný pro všechny typy pleti. Hodí se jak pro citlivou pokožku, tak pro pokožku se sklonem ke sluneční nesnášenlivosti. Výrobce navíc uvádí, že přípravek neobsahuje žádné parabeny, což jsou konzervační látky vyskytující se jak v kosmetice, tak dokonce i v lécích. Mnohdy je najdeme pod označením E126 či E214. Více si o parabenech můžete přečíst zde.

Oproti přípravkům, které jsme zmínili výše, je tento produkt však nutno aplikovat těsně před opalováním tak, aby ochrana byla co nejúčinnější. Nicméně, stále musíte mít na paměti, že se jedná o opalovací olej, a tak nemůžete nikdy počítat s úplnou absorpcí. Pokud neplánujete celý den lenošit u bazénu či moře, na běžnou každodenní ochranu jej nedoporučujeme, neboť na oblečení zanechává mastné stopy. A ani mastnější obličej nebude působit zrovna nejlépe, když budeme chtít navštívit některé ze světových letovisek.

Na druhou stranu je přípravek firmy La Roche výborný, pokud trpíte na pigmentové skvrny a potřebujete tak opravdu vysokou a kvalitní ochranu.

 • Vysoký ochranný faktor
 • Bez parabenů
 • Vysoká ochrana pigmentových skvrn
 • Úplně se neabsorbuje
 • Mastné stopy na oblečení
Zjistit cenu

Ladival mléko na opalování pro děti SPF30 200 ml

Typ opalovacího přípravkumléko na opalování
SPF faktor30
Stupeň ochranyVysoká ochrana
Vhodný pro alergikyano
Vhodný pro fototypI, II
Vitamíny, antioxidantyvitamín 5
Voděodolnýano
Velikost balení200 ml

Dětská pokožka reaguje na sluneční záření obzvláště citlivě a je opravdu důležité, abychom své drobečky chránili před nebezpečným UV zářením. Dětské tělíčko je na tento druh záření daleko citlivější než dospělý jedinec, a proto byste nikdy neměli zapomenout dítě dostatečně namazat, pokud víte, že se na slunci bude vyskytovat byť jen chvilku.

Ladival mléko na opalování pro děti slibuje okamžitou ochranu dětské pokožky, a to ihned po nanesení. Na základě klinických testů bylo prokázáno, že dětská pokožka, a dokonce i ta s atopickým ekzémem, dobře reaguje na přípravky z této řady. Díky vyššímu podílu olejových složek udržuje dětskou pokožku vláčnou a chrání ji před vysoušením, které po koupání v letních měsících většinou následuje. Mléko je navíc obohaceno o vitamín E, který zmírňuje nepříznivý dopad UV záření.

V porovnání s dětským sprejem na opalování Ladival, je krém o něco hůře roztíratelný, tak je tomu ale povětšinou u všech krémů které se srovnávají se spreji. Naproti tomu ochrana proti slunci byla výborná. Dětskou pokožku je vhodné promazávat pravidelně po celý den– dítě se nespálí, nezčervená a nebude mít projevy žádné alergické reakce. Mléko se nesmývá a příjemně voní. Mírně negativně hodnotíme pouze skutečnost, že po namazání zanechá mléko na oblečení stopy. Nicméně, za kvalitu, kterou si domů z obchodu (případně lékárny) přinesete, je cena optimální.

Lavidal v dTestu obstál jako jeden z nejlepších opalovacích přípravků vůbec.

 • Poměr cena/kvalita
 • Okamžitá ochrana dětské pokožky
 • Snáší i děti s atopickým ekzémem
 • Vyšší podíl olejových složek
 • Hůře roztíratelný než sprej ze stejné řady
 • Stopy na oblečení
Zjistit cenu

Jak vybrat opalovací krém?

  

Který opalovací přípravek je pro mě nejvhodnější?

Ať už se chystáte prožít zimu na horách, nebo pravidelně cestujete někam za exotikou, v obou případech budete potřebovat vhodný opalovací preparát. Jak si ale takový přípravek vybrat? Než vyrazíte na nákupy opalovacích krémů, měli byste vědět:

 • Jaký máte fototyp a který faktor zvolit k ochraně před sluníčkem.
 • Jaké jsou rozdíly mezi mlékem, sprejem, olejem.
 • V čem se liší přípravky pro děti a dospělé.
 • Co to je SPF, UV záření, UVA a UVB.
 • Kdy a jak se ideálně opalovat.
 • V čem tkví nástrahy solárií.
 • Jak o sebe pečovat po opalování.

Jaký máte fototyp a který faktor zvolit k ochraně před sluníčkem

Jistě jste už termín fototyp několikrát za život slyšeli, co konkrétně to ale vlastně je? Každý člověk má ve své kůži jisté množství kožního pigmentu, který nás typickými projevy chrání proti UV záření.

Celkem se rozdělují do šesti skupin, nicméně v typickém středoevropském pásmu se vyskytují hlavně první čtyři. Každá skupina pak reaguje na sluneční záření jiným způsobem. K určení fototypu nám stačí znát zejména pigment kůže, barvu očí a vlasů. Toto určení vám následně pomůže vybrat ten nejvhodnější přípravek pro vaši kůži.

Fototyp I

Typický člověk s tímto fototypem má velmi světlou kůži, citlivou na sluneční záření. Jeho obličej často lemují pihy, má světlé oči, zrzavé či blond vlasy. Na slunci rychle zčervená (prakticky se spálí) a nikdy nezhnědne. Typické zčervenání kůže nastane zhruba po 5-10 minutách na slunci, proto by se tito jedinci neměli na slunci vyskytovat moc dlouho. Pokud však musí, je nejideálnějším ochranným krémem ten, který má SPF 50+.

Fototyp II

I tato kůže se ještě řadí k těm citlivějším, co se slunečního záření týká. Tito lidé mají světlou kůži, šedé, modré či zelené oči, vlasy většinou blonďaté, případně světle hnědé. Na slunci rychle červenají a jen velmi pomalu zhnědnou. Práh zčervenání se u tohoto typu udává kolem 10-20 minut. Vhodný opalovací přípravek pro tuto skupinu je s SPF 20–40.

Fototyp III

Tato skupina se ve středoevropské populaci vyskytuje nejčastěji. Lidé s tímto fototypem snáší sluneční paprsky poměrně dobře, jejich pokožka se málokdy spálí a dobře hnědne. Obvykle nemají žádné pihy, jejich vlasy jsou hnědé, oči většinou šedé či hnědé. Doporučený SPF faktor se pohybuje v rozmezí 10–20.

Fototyp IV

Do čtvrté kategorie spadají hlavně lidé, jejichž pleť nikdy nezrudne a velmi snadno zhnědne. Pihy u nich nikdy neuvidíte, zato mají krásné hnědé až černé vlasy. Na slunci mohou pobývat až 45 minut a postačí jim přípravek s faktorem (SPF) 5–20.

Fototyp V a VI

Ačkoli tyto dvě skupiny nepatří do typického středoevropského pásma, je dobré se s nimi seznámit. Lidé, kteří patří do páté skupiny, mají tmavou kůži, tmavé oči i vlasy a nikdy se nespálí. Jejich kůže není citlivá na sluneční záření, a proto se na slunci mohou vyskytovat až 60 minut.

Do poslední skupinky patří zejména africká část populace, jelikož typickými projevy je velmi tmavá kůže, oči i vlasy. Jejich kůže na sluneční záření citlivá není. Práh zčervenání se uvádí až po neuvěřitelných 90 minutách. Avšak ani tito jedinci by neměli zapomínat na opalovací přípravky, aby se chránili proti výskytu rakoviny kůže a možnému poškození pokožky.

Každý fototyp může na slunci bez použití jakékoliv ochrany pobývat jen určitou dobu. Doba, během které můžete být slunečním paprskům vystavení bez obav, se nazývá Doba vlastní ochrany.

FototypDélka vlastní ochrany
I5-10  min
II10-20 min
III15-25 min
IV25-35 min

Jak určit hodnotu ochranného faktoru

Nejprve je nutné určit, jaký fototyp pokožky máte, dále se rozhodněte, jak dlouho chcete ležet na sluníčku. Dobu strávenou na sluníčku vydělte hodnotou délky vlastní ochrany. Tím získáte vhodnou hodnotu faktoru pro vaši pokožku.

Příklad: Pokud vaše pokožka zčervená po 11 minutách a vy chcete u vody být 120 minut, bude vzorec vypadat následovně: 120 : 11 = 10,9. Ochranný faktor by tedy měl být 10,9 a více.

Jaké jsou rozdíly mezi opalovacím mlékem, sprejem, olejem

Všichni čtyři zástupci nabízejí širokou řadu SPF ochrany (sluneční ochranný faktor) a ani jejich složení se velmi neliší. V čem jsou tyto čtyři produkty rozdílné, je zejména jejich konzistence.

Krém

Nejprodávanějším zástupcem je samozřejmě už po celé generace krém, který se vyznačuje zejména hustým složením, a tak se občas může stát, že se hůře rozmazává. Jeho aplikace trvá nejdéle.

Opalovací mléko

Opalovací mléko je řidší než krém a snadněji se roztírá. Díky snazší aplikaci dává pomalu, ale jistě většina lidí přednost raději mléku než krému.

Opalovací olej

Opalovací oleje často velmi intenzivně vyživují pokožku během celého opalování, jelikož jsou velmi mastné a nikdy se zcela nevstřebají. Nicméně si u nich musíme dávat pozor, aby nám neznečistily oblečení mastnými fleky.

Opalovací sprej

Nejpraktičtější řešení je v poslední době zejména opalovací sprej, jenž se snadno nanáší. Jeho největší výhoda je v tom, že jím pokryjete větší plochu pokožky a lépe jej rozmažete. O něco horší je to s odhadem požadovaného množství. Tlakové láhve s opalovacími spreji mají široký rozstřik, takže část krému může uniknout do okolí. Proto je lepší si sprej nanést do dlaně a až poté na pokožku. Zde se ovšem nabízí otázka, zda používat sprej nebo jiné skupenství krému, jež se nanáší do dlaně.

Přírodní opalovací krémy

Stále častěji se lidé zajímají o recenze přírodních opalovacích přípravků, proto bychom se rádi zmínili i o tomto druhu ochrany. Je vědecky prokázáno, že i přírodní suroviny jako olivový, mandlový či kokosový olej poskytnou ochranu proti škodlivému UV záření. Avšak je nutno si uvědomit také to, že jejich nevýhodou je neověřitelnost SPF a nízká trvanlivost. Proto buďte při používání těchto přírodních surovin opatrní. Na internetu dnes najdete spoustu „ověřených“ receptů na domácí opalovací krém, ale jejich negativní dopady nestojí za to.

Přírodní opalovací krémy? Ano, ale…

Čím dál tím více lidí dnes slyší na slova „přírodní“ a „bio“ opalovací krém. Bohužel, mnohdy jsou prodejci schopni takto pojmenovat i naprosto nevyhovující produkty, jen aby jejich tržby stoupaly vzhůru.

Opravdové přírodní opalováky se nevstřebávají do kůže, jako tomu je u těch chemických. Na kůži jednoduše vytvoří film, který sluneční paprsky odráží. Jako UV filtr slouží jen přírodní látky – zinek a titan. Tyto kovy však nejsou jen extrahované z půdy. Kromě pomletí se dále upravují a míchají s dalšími sloučeninami. Pokud by byly použity ve své vlastní podobě, museli by výrobci pracovat s dehtově černou látkou, jež obsahuje vysoký obsah olova.

Krémy, jež jsou vyrobeny pouze na bázi minerálů, mnohdy budí dojem, že jsou bezpečnější. To však nemusí být vždy pravda. Oxid titaničitý a zinečnatý se rozbíjejí na malé nanočástice, aby se lépe vstřebávaly do pokožky. Právě tyto nanočástice znepokojují odborníky, ovšem závěry zkoumání zatím nejsou definitivní, nanočástice jsou stále předmětem zkoumání. Od roku 2013 nicméně platí povinnost informovat zákazníka o použití nanočástic na obalu kosmetiky.

Abyste si byli opravdu jistí, že kupujete to, co skutečně požadujete, vsaďte na prověřené ekologické značky, které mají na domácím trhu dlouhou tradici a mohou své kvalitní opalovací krémy doložit certifikátem. Takové přípravky pak na svých lahvičkách často uvádějí např. EcoCert.

V čem se liší přípravky pro děti a dospělé

Pokud jste na dovolenou koupili pouze přípravek pro děti, neznamená to, že byste nutně potřebovali ještě jeden pro dospělého jedince. Dětské opalovací krémy se ve složení liší pouze použitými látkami.

Výrobci dětských opalovacích krémů se musí vyvarovat používání některých rizikových látek, mezi které patří zejména alergeny a tzv. edokrinní disruptory. Tyto látky narušují hormonální systém, ale bohužel v některých přípravcích pro dospělé (a to nejen v těch opalovacích) se vyskytují pravidelně. Proto pozorně čtěte složení veškerých produktů, jež na tělo používáte.

Pokud si ovšem koupíte opravdu kvalitní přípravek na opalování, můžete jím namazat i své dítě. Nejlepší opalovací krém pro děti se nijak výrazně neliší od toho pro dospělé.

Na výrobcích pro děti bývá často uvedeno tvrzení „hypoalergenní“. Rodiče se tak mohou mylně domnívat, že v opalovacím přípravku nejsou zastoupeny alergeny. Alergenem však může být jakákoliv látka, na kterou je lidské tělo alergické. Alergické reakce jsou proto velmi individuální a nelze je zcela vyloučit. Proto takovéto tvrzení berte vždy s rezervou a raději si přečtěte složení.

Co to je SPF, UV záření, UVA a UVB?

Vzhledem k opalovacím prostředkům se můžete setkat s několika zkratkami. Co však znamenají?

SPF

Sun protection factor neboli sluneční ochranný faktor udává, jak dlouho je naše pokožka chráněna proti UVB záření. Etiketa výrobku, která říká voděodolný opalovací přípravek SPF30 nám deklaruje, že tento produkt ochrání naši pokožku třicetkrát déle, než kdybychom se nenamazali. Mimo jiné si tak můžete spočítat, že takový krém propustí jednu třicetinu (asi 3 %) UVB záření.

Mylné je přesvědčení, že byste se měli striktně řídit velikostí SPF. Správně byste se měli řídit efektivitou ochrany daných krémů. Obecně se produkty dělí na ty s velmi vysokou ochranou (SPF 50+), vysokou ochranou (SPF 30–50), střední ochranou (SPF 15–25) a nízkou ochranou (SPF 5–10). Platí, že čím světlejší pleť, tím vyšší ochranu potřebuje.

UV záření

Ultrafialové záření, které má jak pozitivní účinky (stimulace vitamínu D, léčba ekzémů, posílení imunitního systému, zabíjí bakterie a viry), tak negativní účinky (vysychání pokožky, tvorba vrásek, ztráta pružnosti a pevnosti kůže, alergické reakce, vznik pigmentových skvrn, sluneční alergie, spáleniny, rakovina kůže). UV záření dále můžeme rozdělit na UVA a UVB.

UVA záření

Tvoří zhruba 99 % slunečního záření a není zachycováno atmosférou ani oblečením. Toto záření se nepodílí na spálení pokožky, naproti tomu proniká hluboko do kůže. Pokud na naši kůži dlouhodobě působí UVA záření, pak stárne, vznikají vrásky a pigmentové skvrny. Proti UVA záření vás nemusí automaticky chránit veškeré opalovací příprakvy.

UVB záření

Tvoří 1 % slunečního záření, z velké části je však blokováno atmosférou, oblečením i slunečními brýlemi. Toto záření způsobuje pigmentaci kůže, zhnědnutí, ale také zarudnutí v případě spálení. Výše ochranného filtru před UVB je označena hodnotou SPF.

Kdy a jak se správně opalovat

K ideální ochraně pokožky nestačí znát pouze výsledky testů opalovacích přípravků. Abyste předešli komplikacím, jež souvisejí s opalováním, dodržujte tyto rady.

 • Odpovídající ochranu zajistíte pouze tak, že se budete opakovaně mazat po celý den.
 • Optimální množství k jednomu namazání představuje zhruba 36 gramů pro dospělého jedince (6 čajových lžiček).
 • Mléko nanášejte zhruba 15–30 minut od plánovaného pobytu na slunci a každé dvě hodiny proces opakujte.
 • Nezapomínejte na to, že byste se na přímém slunci neměli vyskytovat mezi 11. až 15. hodinou.
 • Stoprocentně se nespoléhejte ani na voděodolnost přípravku. Raději se mažte opakovaně vždy po osušení, jelikož voděodolné mléko chrání pokožku pouze po jistou dobu při koupání, ne po celý den!
 • Před spálením ochraňte zejména nos, rty, uši, ramena a záda.
 • Používat byste vždy měli nejméně faktor s hodnotou 25.
 • Oči chraňte vhodnými brýlemi, ideálně spadajícími do kategorie 3, UV filtr by měl být minimálně 400.
 • Nezapomeňte, že na sluníčko byste neměli chodit ihned po holení epilátorem či depilátorem, mohlo by dojít k nežádoucí reakci.

A mimochodem, ani celodenní slunění vám nepomůže k rychlejšímu opálení. Jelikož je matka příroda opravdu chytrá hlavička, naprogramovala do našeho těla tzv. cut-off bod. Zjednodušeně bychom tento bod mohli nazvat jakousi „stopkou“, jež zastaví produkci melaninu (opalovacího pigmentu). Pokud tak ležíte u vody celý den, zaděláváte si ne na čokoládovou pokožku, ale na poškození UV zářením. Proto si mezi jednotlivými pobyty na slunci dělejte také pravidelné přestávky ve stínu.

Jestliže máte mateřská znamínka, potírejte je krémem s vysokou ochrannou, anebo rovnou použijte opalovací krém na pigmentové skvrny. Mnohdy není od věci trvat na přípravku, jehož součástí bude i nějaká ta složka navíc. Třeba bambucké máslo, které zlepšuje hebkost a vláčnost pokožky, či vitamín E, jež působí jako antioxidant.

V neposledním případě myslete také na svůj obličej a používejte na něj přípravek speciálně k tomu určený podle toho, zda máte pleť suchou nebo mastnější. Nejlíp snášený opalovací přípravek na obličej seženete s ochranným filtrem SPF 30–50.

Opalovací krémy na obličej s akné

Jedinci s pokožkou trpící na akné musí být při výběru obzvlášť obezřetní. Mastné složení některých krémů je pro ně zcela nevyhovující, proto by měli sáhnout raději po minerální alternativě, která obsahuje oxid zinečnatý či titaničitý. Oxid zinečnatý je totiž antialergenní, pomáhá při léčbě ran a zabraňuje tvorbě akné.

Zaměřte se také na rozdíly mezi nanočásticemi a mikročásticemi. Zatímco nanočástice jsou kůží hltány, mikročástice kůže odmítá, a právě toho chceme docílit. I když jsou krémy s obsahem mikročástic daleko hůře roztíratelné, jejich účinek stojí za to.

Samozřejmě, že i v opalovacích krémech najdete oleje. Dejte si ale pozor, aby to byly oleje žádoucí. Nejlepší opalovací krémy na obličej obsahují zejména tyto oleje: kokosový, arganový, jojobový, sezamový a na bambucké máslo. Naopak mezi nevhodné patří olej konopný, pupalkový, arašídový a různé éterické oleje.

Aby opálení vydrželo!

Buď můžete nanést opalovací krém, který podporuje zhnědnutí, anebo můžete začít pěkně přírodně, tedy stravováním. Věděli jste, že i správný výběr potravin urychlí opálení a dopomůže k jeho udržení? Zahrňte do jídelníčku tzv. „červené potraviny“ jako rajčata, mrkev, apod. Tyto potraviny zvyšují hladinu lykopenu, což je antioxidant, který chrání kůži podobně jako SPF.

Další takovou potravinou může být, světe div se, čokoláda! Antioxidanty obsažené v čokoládě zvyšují ochranu proti spáleninám, káva zase odráží riziko rakoviny kůže.

Známým kouzelníkem, který dopomůže k bronzové pokožce, je betakaroten. Už 25 g denně vám pomůže zvýšit obranyschopnost kůže a urychlí produkci melaninu (tmavý pigment pokožky). Jestliže nepatříte mezi zastánce doplňků stravy, nezoufejte. Stačí, když si před o či po opalování dopřejete sklenici mrkvové šťávy.

Jak o sebe pečovat po opalování

Základem je – nikdy se nezapomeňte po opalování osprchovat a použít dostatečné množství hydratačního krému. Krém nemusí být nutně s nápisem „po opalování“. Důležité je, aby pokožku hydratoval a dodal jí potřebné živiny.

Pokud jste na svém těle objevili byť jen malou spáleninku, postižené místo zchlaďte. Bohatě postačí i obyčejný obklad ze studené vody. Už naše babičky však znaly výborné účinky vychlazeného odvaru čaje, ať už to byl čaj černý či zelený. Jestliže jste zastánci klasické medicíny, použijte přípravky obsahující panthenol či aloe vera. Oba preparáty jsou již dlouho známé díky svým hojivým a chladivým účinkům.

Správné opalování dětí

Nezapomínejte na to, že dětská kůže je na slunce daleko citlivější než ta dospělá. Jejich pokožka totiž ještě neobsahuje dostatečné množství pigmentu, a tak je proti slunečnímu záření bezbranná. Pokud byste vaše drobečky vystavovali na slunce pravidelně, mohli byste se výrazně podílet na vzniku rakoviny kůže v pozdějším věku.

Malé děti by se na přímém slunci měly objevovat pouze sporadicky, avšak pokud vyjedete na dovolenou, vždy je chraňte oblečením i pokrývkou hlavy, která dostatečně ochrání jejich hlavu, uši i zátylek a používejte opalovací krémy s velmi vysokou ochranou, a to i když budete třeba jen ve stínu. Nikdy nezapomínejte, že opalovací krémy pro miminka by neměly mít méně než SPF50+! Malé děti totiž přijmou až třikrát více slunečního záření. Navíc nemají vyvinuté potní žlázy, proto je dostatečně hydratujte, abyste předešli riziku přehřátí a úpalu.

Zejména našim nejmenším se často doporučují minerální opalovací přípravky, které nedělají mastný film. Tyto produkty jsou oblíbenými hlavně pro jejich šetrnou ochranu. Oproti krémům, které bohužel často mívají různé chemické filtry a pronikají do pokožky, vytvářejí minerální přípravky ochrannou vrstvu pouze na povrchu našeho těla a fungují jako zrcadlo odrážející sluneční paprsky. Dejte si ale pozor na to, abyste si vybrali opravdu kvalitní minerální přípravek, protože mohou mít menší účinnost než klasické krémy.

Opalovací přípravky do solárií

Ačkoli jsou solária v posledním desetiletí navštěvována stále pravidelněji, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bychom se soláriím měli vyhnout hned z několika důvodů.

Ženy, které se zúčastnily studie pořádané WHO, měly zvýšené riziko výskytu nádoru, vyskytly se u nich strukturální změny kůže zapříčiněné právě působením UV záření, zvýšila se tvorba vrásek a následovala ztráta pružnosti pokožky.

Ve studiích, kde poskytují možnost umělého opalování, často chybí odborně proškolený personál, a proto jsou do solárií pouštěny i osoby s fototypem I či II, pro které je takové opalování následně spíše bolestivou zkušeností.

Několik evropských zemí jako například Švédsko, Belgie či Francie, mají v dnešní době tzv. regulovaný provoz solárií. Již zmíněná Francie požaduje hlášení všech solárií orgánu ochrany zdraví, osoby mladší osmnácti let mají vstup zakázán a zářiče mohou obsluhovat pouze proškolení odborníci.

Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením doporučuje vyhnout se soláriu lidem, kteří jsou: mladší osmnácti let, jakkoli nemocní, trpí na pigmentové skvrny, případně mají velká mateřská znaménka, mají tendenci k tvorbě pih, užívají jakékoli léky. Solária nejsou vhodná ani pro těhotné ženy.

Zajímá vás, jak solária fungují?

Je to velmi jednoduché. Přístroj vyzařuje umělé UVA a UVB záření. V současné době jsou ve studiích často nastaveny přístroje tak, aby se opalování urychlilo, a tak přístroje produkují až 20 % UVB záření, jež je o něco škodlivější než UVA záření.

Pokud se ani přes velká zdravotní rizika nedokážete bez umělého opálení obejít, pořiďte si kvalitní opalovací přípravky do solária, chraňte své oči a nepřekračujte doporučenou dobu takového opalování.

Opalovací krémy do solária často obsahují arganový olej, aloe vera a dokonce i vitamín E a další hydratační látky, které by měly zaručit obzvlášť kvalitní péči o pokožku. Mnohdy se v takové kosmetice používá účinná složka panthenolu zklidňující pokožku.

Horalové versus mořeplavci

I když se vám zdá, že mořský vánek vás pěkně ochlazuje, a tak není potřeba znepokojovat se sluncem, opak je pravdou. Mořský vánek pěkně mate, a pokud se po zbytek dovolené nechcete koupat v panthenolu, aplikujte ochranné krémy důsledně. Jaký opalovací krém k moři? SPF faktor, který u moře budete používat, by neměl být menší než 25.

Stejně jako voda, tak i sníh odráží velké množství UV paprsků. Proto na horách nezapomeňte pořádně namazat své lyže, ale i sami sebe. Opalovací krém na hory by měl mít opět aspoň SPF25.

Některé podmínky počasí vás mohou u moře i na horách přesvědčovat o tom, že ochranný přípravek není nutný. Jak se zodpovědně chovat na horách a u moře a čím se nedat zmást?

U mořeNa horách
Nenechte se zmást mořským vánkemI když je vám zima, sluníčko opaluje
Voda odráží UV paprskySníh odráží UV paprsky
Nezapomínejte na tmavé sluneční brýleNadmořská výška snižuje množství UV paprsků
Mezi 12-16 hodinou je slunce nejnebezpečnějšíOchranu nepodceňujte ani v létě, kvůli nadmořské výšce jste slunci blíže

Pozor na sluneční alergie

Protože je sluneční záření čím dál agresivnější, čím dále častěji se také objevují sluneční alergie známé jako světelná kopřivka. Těmto alergiím bohužel mnohdy nezabrání ani nejlepší opalovací krémy.

Alergie na slunce se stejně jako každá jiná alergie může projevit v jakémkoli věku. Žádný opalovací krém proti sluneční alergii tak nemůže poskytnout nezpochybnitelnou garanci.

Nejčastěji se tímto druhem alergie setkáme u žen mezi dvaceti a čtyřiceti lety. Po několika hodinách na slunci na sobě postižení objeví malé puchýřky, případně cítí nesnesitelné svědění, které nejčastěji postihuje dekolt, ruce a lýtka.

 • Mallorca akné = zarudlé fleky, které vypadají jako akné. Vzniká kvůli kombinaci nevhodných opalovacích přípravků a UV záření. Postihuje zejména lidi s mastnější pletí.
 • Fototoxicita = vzniká většinou také po aplikaci nevhodných opalovacích přípravků, které obsahují kamenouhelný dehet, dezinfekčních přípravků či požití rostlin a ovoce (třezalka, celer, petržel, citrusy). Fotoaktivní látky, jež jsou ve všech výše zmíněných produktech obsaženy, reagují na sluneční záření, a tím může vzniknout fototoxická reakce = pálení, puchýřky, zarudnutí.

Doufáme, že vám náš článek alespoň trochu pomohl a vy už teď víte, jak vybrat opalovací krém. Ať už se budete opalovat kdekoli, mějte na paměti, že ani nejlepší opalovací přípravek proti sluneční kopřivce vás nikdy stoprocentně neochrání před riziky slunečního záření. Proto se vždy dostatečně chraňte pokrývkou hlavy, dodržujte pitný režim a nevystavujte se přímému odpolednímu slunci.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.7/5 25 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo