Nejlepší osobní váhy

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Proč je důležité mít správnou osobní váhu

Hlídat si vlastní hmotnost je důležité, a to nejen kvůli psychické pohodě a radosti ze sebe sama, ale také kvůli zdraví. Pokud zvažujete koupi osobní váhy, mějte na paměti, že v dnešní době vám váha neměří jen hmotnost. Dnes si můžete pořídit digitální osobní váhu s analyzérem, která je schopná určit podíl tuku nebo vody v těle, index tělesné hmotnosti, nebo množství kalorií, které byste měli dodržovat, pokud si chcete udržet, nebo snížit váhu.

Test osobních vah 2023

NázevKde koupitJak vážíCo umíVzhledHodnocení
celkem
1.Omron BF508Zjistit cenu85 %80 %90 %
84 %
2.Tanita RD-953Zjistit cenu90 %80 %80 %
84 %
3.Xiaomi Mi Body Composition Scale 2Zjistit cenu80 %85 %95 %
84 %
Recenze
4.Beurer BF 700Zjistit cenu80 %85 %90 %
83 %
5.Garmin Index S2Zjistit cenu80 %85 %90 %
83 %
Recenze
6.Omron BF511Zjistit cenu75 %85 %70 %
78 %
7.Tanita BC-545NZjistit cenu75 %90 %80 %
78 %
8.TrueLife FitScale W5 BTZjistit cenu75 %80 %85 %
77 %
Recenze
9.Emos PT718Zjistit cenu80 %60 %90 %
76 %
10.Sencor SBS 6015BKZjistit cenu80 %40 %80 %
68 %
11.Emos TY6108Zjistit cenu75 %20 %80 %
60 %

NázevPřesnost (g)Nosnost (kg)Počet profilůMěření tuku v těleBaterie (ks)
1.Omron BF5081001504Ano4x AA
2.Tanita RD-953502005ano4 AA
3.Xiaomi Mi Body Composition Scale 25015016ano4x AAA
4.Beurer BF 7001001808Ano4x AAA
5.Garmin Index S25018116ano4x AAA
6.Omron BF5111001504Ano4x AAA
7.Tanita BC-545N1001505Ano4x AAA
8.TrueLife FitScale W5 BT2001808ano4x 1,5V AAA
9.Emos PT71810015010Ano2x AAA
10.Sencor SBS 6015BK1001808Ano2x 3V baterie
11.Emos TY61081001800Ne3V baterie


   

Vítěz testu 2023

Jako nejlepší osobní váha z námi testovaných vzešla Omron BF508. A díky čemu si svoje místo zasloužila? V první řadě je to přesnost, rychlost i hodnověrnost výsledků, která je na domácí váhu velice slušná. Největší odchylka při opakovaném vážení byla 3%, ve většině případů okolo 1%. Což je hranice statistické chyby. Kromě váhy umí hlídat i množství tělesného tuku, množství viscerálního tuku v těle nebo BMI (Body Mass Index). K tomu má paměť na vstupní údaje pro 4 osoby + režim Host, který lze využít pro jednorázovou diagnostiku. Připočtěte k tomu jednoduché ovládání, srozumitelný návod a adekvátní cenu. Vydařená kombinace vlastností.

V testu osobních vah hodnotíme tři různá kritéria, která považujeme za důležité při výběru. Pro lepší pochopení čtenářů je zde vysvětlení metodiky:

  1. Přesnost vážení: Toto kritérium je velmi důležité, protože chceme aby váhy poskytovaly co nejpřesnější informace o hmotnosti váženého předmětu či osoby. Hodnocení přesnosti vážení probíhá na základě odchylky naměřené hmotnosti od oficiální váhy váženého předmětu. Nižší odchylka znamená vyšší přesnost a tedy lepší hodnocení.
  2. Funkce a výbava: Dalším důležitým kritériem je, co váhy umí a jakou mají výbavu. Zde se hodnotí přítomnost funkcí, jako je displej, uživatelské profily, další metriky (například BMI, metabolický věk atd.) a možnosti připojení k mobilním zařízením nebo aplikacím. Čím více funkcí a možností váhy nabízejí, tím lépe budou hodnoceny v tomto kritériu.
  3. Design: Ačkoli design nemá pro výkon váhy přímý význam, může být pro některé uživatele důležitý z estetického hlediska. Toto kritérium je subjektivní a závisí na osobním vkusu hodnotitele – proto je vliv na celkovém skóre minimální.

Jak vybrat osobní váhu?

Osobní váhy se od sebe vizuálně příliš neliší. Jedinými vizuálními rozdíly mohou být barva, velikost a design. Velkou odlišností však může být počet funkcí, kterými osobní váhy disponují. Pokud si na váhu stoupnete jen po Vánocích a před letní sezonou, postačí vám obyčejná mechanická osobní váha. Cenově se pohybuje v řádech několika stokorun.

Pokud zvažujete koupi kvalitní osobní váhy, zamyslete se nad tím, jak moc by měla být váha přesná. Na výběr máte osobní váhu mechanickou, která však ukazuje pouze orientační hmotnost, nebo váhu digitální.

Ať už vybíráte jakkoli chytrou osobní váhu, nezapomínejte na praktickou stránku jejího používání. Jednou z hlavních věcí je rozměr osobní váhy. Nenechte se zmást líbivým designem, protože pokud není rozměr přístroje dostatečný, tak se na ní člověk s velkýma nohama prostě nezváží. Proto si váhu osobně před koupí raději vyzkoušejte, pokud máte výrazně větší nohy než je průměr. Pokládejte to za váš základní test osobní váhy, ať jste si jisti, že vám vyhovuje. Při koupi váhy malého rozměru se vám na ni nevejdou obě nohy a vážení bude nepřesné.

Pokud vám jde o přesnost vážení, pak vybírejte podle stogramové přesnosti, což znamená, že vás váha změří přesně s přesností na 100 g – což je podle testu vitalia.cz standardní hodnota. Důležitá je také nosnost. Pokud si koupíte osobní váhu s maximální nosností do 150 kg, a při tom vážíte 170 kg, tak už vás váha nezměří. Existují osobní váhy do 150 kg, osobní váhy do 200 kg a dokonce i osobní váhy do 250 kg.

Pokud máte početnější rodinu, je důležité, kolik uživatelů je schopen si přístroj zapamatovat. Jestliže patříte mezi fanoušky smart technologií, nezapomeňte si před koupí digitální osobní váhy zjistit, zda je přístroj schopen spolupracovat právě s těmi technologiemi, které podporuje váš telefon nebo tablet. Některá multifunkční osobní váha komunikuje přes wifi, jiná má pouze bluetooth.

Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru osobní váhy je způsob používání. Mělo by se jednat o snadnou manipulaci. Veškeré informace by se měly objevovat na velkém LCD displeji, chytrá osobní váha s pamětí by měla být schopna si zapamatovat až dvanáct uživatelů. Tlačítka, pomocí kterých se ovládají funkce, by měla být srozumitelně popsána většími písmeny, abyste si při nastavování nemuseli brát lupu.

Materiál

Zajímavým kritériem, které může mít vliv na výběr je materiál, ze kterého je přístroj vyroben. Ten má totiž výrazný dopad na vzhled a co si budeme namlouvat, ten bude pro mnoho z nás jednou z věcí, které nás budou při výběru zajímat. Výrobci si to uvědomují a tak u váhy nejde jen o funkčnost, ale také o to, aby se stala designovým prvek v koupelně. Pochopitelně to neplatí pro všechny, ale nabídka je tak široká, že si vybrat může každý. Většina vah je vyrobena z plastu. Na něm není nic špatného a i z něj se dají vytvořit zajímavé kousky. Ten pravý punc exkluzivity ale nabízejí skleněné osobní váhy. Nemusí to být tak, že by byly celé ze skla. Jako doplněk jsou často použity prvky nerezu, imitace či pravého dřeva a u opravdu luxusních zařízení to mohou být i drahé kovy. Fantazii se v této oblasti meze nekladou a můžete si domů pořídit osobní váhu všech možných i zdánlivě nemožných podob a tvarů. U tohoto kritéria záleží na osobních preferencích. Pro někoho je absolutně nedůležité a pro jiného může být tím zásadním.

Funkce

Chytré váhy toho v dnešní době dokáží opravdu hodně. Proto se jim taky někdy říká inteligentní nebo smart váhy – jak vysvětluje známý český výrobce Eta. V následujícím odstavci představíme co všechno je možné s jejich pomocí měřit.

Svalovou hmotu

Měří podíl svalové hmoty na vaší celkové váze. Přemýšlíte jak to funguje? Jedná se o tzv. bioimpedanci. Laicky přeloženo, se jedná o odpor živé tkáně při průběhu slabého elektrického signálu. Za pomoci minimálně dvou elektrod je do těla veden velmi slabý elektrický proud o různých frekvencích. Na jejich základě se sleduje, jaký odpor mu tkáň při průchodu klade. Elektrický proud je v těle dobře veden svaly (protože se jedná o tkáně bohaté na vodu a elektrolyty). Tyto tkáně mají nízký odpor. Naopak velký odpor má tuková tkáň a kosti. Přístroje na základě zadaných hodnot – váha, výška, věk a pohlaví, vypočítá podíl svalové hmoty. Už ze svého popisu je jasné, že se nejedná o velmi přesné měření. Berte ho s rezervou, ale pro hrubou představu stačí. Mimochodem odchylka ve výši 5% se považuje z přístroje tohoto typu za zcela běžnou.

Jestliže chcete mít výsledky co nejpřesnější, dejte si pozor na následující doporučení:

  • den před měřením nepít alkohol nebo kofeinové nápoje
  • den před měřením nevykonávat náročnou pohybovou aktivitu (procházka je v pohodě, 10 km běh už vaše výsledky ovlivní více)
  • pár hodin před měřením nejíst a nepít
  • u žen vynechat měření během měsíční periody

Množství vody v těle

Samotné měření funguje na stejném principu jako u svalové hmoty výše. Lidské tělo je z nějakých 55 – 60 % tvořeno vodou. Toto množství se během života mění. Novorozenci mají přes 70% vody ve svém těle. V průběhu růstu toto množství klesá a v dospělosti mají muži okolo 60%, ženy okolo 55% vody ve svém těle. Ve stáří se tento podíl snižuje i pod 50%. Větší ztráta tělních tekutin (více než 3%), může vést k mdlobám či zvýšeným teplotám. Mimochodem věděli jste jak moc je voda důležitá pro naše tělo? Je součástí všech našich buněk, takže aby správně fungovalo, vaše tělo potřebuje vodu. A je jedno zda se jedná o svaly nebo mozek. Je také nositelem výživných látek a reaktorem při některých chemických reakcích v našem těle. V neposlední řadě funguje jako chladící systém, kdy pomocí pocení, dokáže vyrovnávat tělesnou teplotu.

Viscerální tuk

Z pohledu hubnutí máme v těle dva druhy tukové tkáně. Tou první je podkožní tuk a tou druhou viscerální tuk. Podkožní tuk je ten, který je nejvíce vidět. Z estetického pohledu nám vadíte nejvíce, ale z pohledu zdravotních problémů není tak škodlivý jako ten druhý. Viscerální tuk je totiž bílá tuková tkáň, která obklopuje tělesné orgány. Taky se mu říká nitrobřišní, útrobní nebi břišní tuk. Je nebezpečný z pohledu cukrovky nebo třeba aterosklerózy. Na první pohled není tak patrný, jako ten podkožní. Jako rizikový signál se obecně bere, pokud je obvod pasu větší než 90 cm u žen a 100 cm u mužů.

Opět se nejedná o hodnotu, kterou je nutno brát doslova. U člověka s výškou přes 190 cm může být 100 cm obvod pasu ještě v pohodě a u 150 cm vysokého může být rizikových i méně. Každopádně pokud tyto hodnoty překračujete, je dobré situaci probrat s lékařem a domluvit se s ním na patřičné prohlídce. V domácích podmínkách nikdy nedosáhnete tak přesného měření. To funguje na stejném principu jako v u svalové hmoty a množství vody v těle. Pokud přemýšlíte jak se viscerálního tuku zbavit, tak vězte, že bez pravidelné dávky pohybu či cvičení to nejde. Ať už vám různé diety slibují cokoliv, tak je možné že s nimi snížíte podíl podkožního tuku, ale toho viscrerálního nijak výrazně ne.

Hmotnost kostí

Analýza zobrazující celkovou hmotnost kostí v těle. I tento údaj vychází z bioimpedance. Takže opět berte jako orientační údaj, u kterého je drobná odchylka zcela na místě.

Fyzická kondice

Zde se skrývá všeobecně známá metrika BMI (Body Mass Index), která se spočítá jako váha člověka v kg děleno výška v metrech na druhou.(zdroj) Příklad: Pokud měřím 180 cm a vážím 80 kg, tak je moje BMI 80/1,8*1,8 = 24,7. Což je podle BMI skoro na hranici obezity a přesto se může jednat o běžnou váhu. Proč?

BMI nefunguje příliš dobře u sportovců nebo lidí s atletickou postavou. Svaly něco váží a proto těmto lidem vychází dle BMI nadváha, i když realita je jiná.

Kromě BMI existují i další rychlé způsoby jak si ověřit poměr výšky a váhy. Jedním z nich je tzv. Brocův index, pojmenovaný podle francouzského lékaře Paula Broca. Spočítá se jako (hmotnost x 100) v kg / výška – 100 (v cm). Jako ideální hodnoty se podle tohoto indexu berou 90-110%. Méně než 90% značí podváhu, vyšší hodnoty zase nadváhu. Podobně jako BMI však nepočítá s odlišnou svalovou stavbou u sportovců.

A jaké jsou tedy doporučené hodnoty BMI?

BMIKategorie
méně než 16,5těžká podváha
16,5 – 18,5podváha
18,5 – 25ideální váha
25 – 30nadváha
30 – 35obezita prvního stupně
35 – 40obezita druhého stupně
více než 40obezita třetího stupně

Bazální metabolická spotřeba

Setkáte se s ní pod zkratkou BMR (Basal Metabolic Rate) a označuje optimální denní spotřebu energie, zvýšenou o přibližný výdej energie na základě odhadnuté pohybové aktivity. Takové množství energie byste měli také přijmout. Pokud se chystáte snížit svoji hmotnost, měl by být Váš denní příjem energie o něco nižší. Opět se jedná o výpočet pro „průměrného člověka“ (postavou). Takže pokud z průměrné postavy vybočujete (příliš svalů, příliš hubený či obézní), tak je pro vás jen málo přesný. Pokud vás zajímá jak se BMR počítá, tak existuje několik vzorců. My uvádíme ten, který se nazývá Harris-Benedict a počítá se takto(zdroj):

  • BMR(ženy) = 655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) – (4,6756 × věk v letech)
  • BMR(muži) = 66,473 + (13,7516 × váha v kg) + (5,0033 × výška v cm) – (6,755 × věk v letech)

Další varianty výpočtů se po svých autorech nazývají Katch-McArdle a Mifflin – St Jeor. Ani jedna z nich není dokonalá a u některých typů postav dosahuje lepší výsledky, než u jiných.

AMR (active metabolic rate neboli aktivní metabolický výdej)

Podle renomovaného fitness magazínu fitnessvolt se jedná se o součet BMR a množství kalorií, které tělo potřebuje k základnímu pohybu a aktivitě. AMR je závislé na vaší aktivitě. Čím jste aktivnější, tím je hodnota AMR vyšší.

Metabolický věk

Tento údaj porovnává váš bazální metabolismus se stejně starými lidmi. Zjednodušeně říká, zda je vaše tělo v lepším stavu než u ostatních lidí ve vašem věku. Dejme tomu, že je vám reálně 40 let. Váš metabolický věk může klidně vyjít na 30 let, když máte zdravý životní styl a sportuje a stejně tak může vyjít na 50 let, pokud naopak příliš zdravě nežijete. Výpočet vychází z bazální metabolické spotřeby, která se porovná se statickými daty o dalších lidech ve vašem věku. O tom jak s tímto údajem pracují osobní váhy se můžete podívat na webu osobni-vahy.cz.

Složení našeho těla

Rozhodně vychází z genetiky. Podrobně to rozebírá Slavomír Mucha ve své bakalářské práci – tělesné složení a metody jeho stanovení. Nicméně je velmi ovlivněno naší stravou, pohybovou aktivitou a celkovým zdravotním stavem organismu. Pravidelné sledování tělesného složení můžeme využít pro sledování toho změny tělesné hmotnosti (nejde jen o úbytek hmotnosti, ale i poměr svalů vs tuků) či efektivity pohybového zatížení.

Tuk

Jedná se o jeden z nejsledovanějších parametrů lidského organismu. Upozorňuje na rizika pro zdravotní stav člověka, ale také vypovídá o naší fyzické zdatnosti a výkonnosti. Je poměrně snadno ovlivnitelný pomocí pohybové aktivity či zdravého životního stylu. Nutno mít na paměti, že jisté procento tělesného tuku je zdravé, protože je nutný pro základní fyziologické funkce. Vhodný procentní rozsah je různý (záleží zejména na věku a pohlaví). 

Tukuprostá hmota

V angličtině se s ní můžete setkat pod pojmem (Fat Free Mass, FFM) a referuje o ní například web healthifyme.com. Patří do ní: kostra, svalstvo a ostatní tkáně. Jejich vzájemný poměr je opět ovlivněn naším věkem a pohybovou aktivitou. Obecně se říká, že FFM je tvořena z 60 % svalstvem, z 25 % opěrnými a pojivovými tkáněmi, zbylých 15 % připadá na hmotnost vnitřních orgánů. K největšímu rozvoji svalstva dochází u mužů okolo 15. a 17. roku života, u dívek okolo 13. a 15. roku. Poté je rozvoj svalstva relativně stabilní až do cca 40 let. Ve stáří dochází k poklesu tukuprosté hmoty, mění se struktura kosterních svalů a také dochází ke zmenšení průměru a krevního zásobování svalových vláken.

Voda v těle

Voda je v našem těle zastoupena nejvíce ze všech složek. Podle webu wikiscripta.eu je to u dospělého muže cca 65 %, u ženy 55 %. Na wikiscripta.eu se uvádí průměrná hodnota 60 %. Nejvíce vody je pochopitelně v krvi a ostatních tělních tekutinách a poté ve svalové tkání a kůži. V kostech a tuku se také nachází voda, ale ve výrazně nižším množství. Jako i u ostatních faktorů, se podíl vody v těle v průběhu času mění. A během stáří snižuje.

Druhy osobních vah

Digitální osobní váhy s mechanickým jádrem sice nabízejí líbivý design, ale mají mechanický způsob vážení, který je stejně nepřesný, jako u osobních vah mechanických. Rozdíl je pouze ve způsobu zobrazení hodnoty, který můžete vidět na digitálním displeji. U osobní mechanické váhy se může odchylka měření pohybovat až okolo 3 kilogramů.zdroj

Za kvalitní osobní váhy můžeme považovat tzv. digitální váhy čtyřbodové, které jsou v měření hmotnosti velmi přesné. Tyto osobní váhy mají čidla na měření umístěna v rozích, takže se eliminuje nestejné zatížení v jednotlivých částech a výsledek vážení je velmi přesný. Většinou se odchylka pohybuje do 100 gramů.

Dalším typem přesné digitální osobní váhy je tzv. digitální osobní váha jednobodová, která má i velkou nosnost. K měření používá pouze jedno čidlo, které je umístěné přímo uprostřed osobní váhy.  Možná je to překvapivé, ale jsou ještě přesnějš než ty čtyřbodové. Jedinou nevýhodou této kvalitní osobní váhy je fakt, že se nevyrábí s analyzérem. Tím pádem vám kromě osobní hmotnosti nezměří nic víc.zdroj

Multifunkční osobní váha obsahuje počítač (jak takové zařízení může fungovat vysvětluje tento dokument), který ze zadaných informací jako je výška, pohlaví, věk a aktuální naměřená tělesná hmotnost, dokáže vypočítat procentuální podíl tuku v těle. Na podobném principu funguje i měření vody v těle. Nadstandardem jsou funkce, které měří svalovou a kostní hmotu a také BMI. Svalová hmota (viz. článek Bc. Marka Vrňáka) ukazuje obsah kosterního svalstva, hladké svaloviny a vody obsažené v těchto svalech. Kostní hmota představuje hmotnost kostí v těle.

Pokud patříte mezi přátele životního prostředí, jistě vás potěší typ solární osobní váhy, která energii čerpá ze světla.  Takovéto osobní váhy jsou určené jak pro sluneční, tak pro umělé osvětlení.  Můžete je používat i v tmavších místnostech od 15 LUX (LUX je jednotka intenzity osvětlení), pro příklad: umělé osvětlená koupelna má cca 60 LUX. Přístroj funguje na malé zabudované solární panely. Většinou se sám zapne po stoupnutí a při delší neaktivitě se sám vypne. Odpadá tak problém s nákupem baterie do osobní váhy. Cena osobní solární váhy se pohybuje v rozmezí od 400 Kč do 1800 Kč.

Vychytávkou poslední doby je mluvící osobní váha. Většinou se jedná o osobní váhu s tělesnou analýzou, která může mluvit i několika jazyky. Můžete vybírat mezi němčinou, angličtinou, francouzštinou, španělštinou, ruštinou a samozřejmě češtinou. Cena této multifunkční osobní váhy je poměrně vysoká. Pohybuje se mezi 1500 Kč až 2500 Kč.

Kde pořídit osobní váhu?

Prodej vah je možný jak na internetu, tak v běžném kamenném obchodě. Nákup na internetu v sobě skrývá výhodu srovnávání cen a recenzí osobních vah.

Jak se správně vážit

Možná si řeknete, že na správném vážení nic není. Nicméně to není úplně pravda, jak se můžete přesvědčit v tomto článku na zdravotnickém webu webmd.com. Pokud to s udržením či snížením vlastní tělesné hmotnosti myslíte vážně, tak je přeci jen dobré pár pravidel dodržovat. Zajistíte si tak relevantní srovnání mezi jednotlivými váženími.

  • Není dobré vážit se každý den. Váha během dne přirozeně kolísá, má na to vliv strava, stres či fyzické výkony, které podáváte. Proto srovnání po dni nemá vůbec smysl. Za smysluplné období se považují dva týdny, pokud jste nedočkaví, tak můžete zkusit i týden. Méně opravdu nemá cenu.
  • Pro co nejpřesnější výsledky mějte váhu na rovném a pevném povrchu.
  • Ideální čas je ráno pokaždé v cca stejnou dobu. Jen ve spodním prádle nebo spacím úboru. Někdy se doporučuje jít před vážením na toaletu. Za mě je to jedno, jen je důležité být v tomhle konzistentní. To znamená buď jít na toaletu pokaždé před, nebo naopak vždy až po vážení.
  • U žen se doporučuje nevážit se během měsíční periody. Díky hormonům zadržují v těle vodu a to se může projevit několika kg hmotnosti navíc.

Hmotnost rozhodně není jediným kritériem, podle kterého máte posuzovat svoji postavu – i když se tomu v praxi děje, jak se můžete přesvědčit zde. Jestli máte nadváhu a chcete s ní něco změnit, je možné že zpočátku váha dolů nepůjde a přesto děláte velké pokroky. Když budete cvičit, bude ve vašem těle růst svalová hmota a ta má mnohem vyšší hustotu než tuková tkáň. Takže i při stejné váze můžete „zhubnout“. Proto je dobré mít doplňkový způsob měření. Stačí vám k tomu obyčejný krejčovský metr, kterým změříte partie, které vás zajímají. Je jedno zda se jedná o stehna, zadek nebo břicho. Důležitá je opět pravidelnost a stejný způsob měření, jaký jsme si popsali u vážení.

Mít rozumnou váhu je dobré pro naše zdraví a také pro sebevědomí, pramenícího ze spokojenosti s vlastní postavou. Je ale důležité si uvědomit, že neexistuje přesná ideální váha a každý tu svoji vnímá jinak. A proto není třeba se hnát za ideály z Instagramu nebo filmů. Znovu opakuji, že důležitá je vaše spokojenost a dobrý zdravotní stav. A to může být u průměrně vysokého muže stejně tak 75 kg jako 95 kg. Jen ten druhý bude mít pravděpodobně výrazně víc svalové hmoty.

Jak lze měřit složení lidského těla

Bioelektrická impedance (BIA)

Jedná se o technologii (vycházíme z následujícího článku z Karlovy Univerzity), která využívá slabého elektrického impulsu k zjištění složení těla. Jde o neinvazivní metodu, která je relativně nenáročná a bezpečná. Její podstatou je, že vedení elektrického proudu je rozdílné v různých složkách našeho těla (svaly, kosti, tuky …). Voda je dobrým vodičem a hodnota odporu je nízká. Naopak tuk je špatným vodičem a má vysoký odpor.

Zjednodušeně řečeno při této metodě do vašeho těla putuje malé množství elektrického proudu a přístroj poté z naměřených dat dopočítá jednotlivé hodnoty podílu kostí, svalů a tuku ve vašem těle.

V ideálním případě jsou měřící diody (místa, skrze které do vás „jde“ proud) umístěny na levé i pravé části těla, jak na rukou, tak i nohou. Zde má většina osobních vah rezervy, protože měří jen „prostřednictvím nohou“.

  • Monofrekvenční bioelektrická impedance (SF-BIA) (svoji diplomovou práci tomuto tématu věnuje Bc. Monika Špinlerová)- využívá pouze jednu frekvenci proudu (0 – 50 kHz). Hůře prochází tělesnou strukturou a nefunguje dobře u obézních lidí, stejně jako u lidí se změněnou hydratací (odvodněných/převodněných). Většina osobních vah využívá tento princip.
  • Multifrekvenční bioelektrická impedance (MF-BIA) (zde vycházíme z informací z diplomové práce Jany Hajdučkové) – naproti tomu využívá více frekvencí a lépe proniká buněčnou strukturou, proto dosahuje přesnějších výsledků

Obecně platí, že bioelektrická impedance je velmi citlivá na množství vody v těle a teplotě kůže (pohyb na sluníčku, předchozí aktivita). Většinou jsou však tyto faktory zmíněny i v návodech.

Uživatelsky nejoblíbenější osobní váhy

AEG PW 5644

Přesnost100 g
Nosnost180 kg
Počet profilů10
Měření tuku v těleAno
Baterie2x AAA

Osobní elektronická analyzační váha AEG PW 5644 je kromě měření hmotnosti určena také k analýze tělesného tuku, obsahu vody, svalové hmoty či k zjištění hmotnosti kostí. Dovede také vypočítat ideální množství kalorií na jeden den (BMR) a BMI hodnotu (tzv. body mass index).

Design i zpracování jsou na vysoké úrovni. Tvrzenou skleněnou desku vkusně doplňují nerezové prvky. Tento model se navíc prodává v černé, bílé a titanové barvě. Zapíná se jemným tlakem na skleněnou desku, zapne se také v případě, že se na váhu jednoduše postavíte.Zjištěné hodnoty se zobrazují na displeji. Přestože není podsvícený, číslice jsou dobře čitelné i z větší dálky.

Váha disponuje pamětí až pro 10 uživatelů. Všichni proto mohou po uložení do paměti přehledně sledovat změny své hmotnosti od minulého vážení (mohou ale vznikat odchylky). Klasické vážení je ale přesné na desetiny kilogramu. Ovládání je snadné. Vážení i zjišťování ostatních hodnot ale vyžaduje naprosto rovnou podlahu (či podložku). Na nerovném povrchu či koberci se mohou hodnoty výrazně (v případě hmotnosti i o několik kilogramů) odchylovat od skutečnosti!

Co se týče funkce vážení, pokud přístroj postavíte na rovný povrch, zjišťování hmotnosti je rychlé a přesné. Bohužel přestože disponuje velkým množstvím pokročilých funkcí, dosažené hodnoty nejsou spolehlivé a neodpovídají skutečnosti (zejména měření tuku). Přestože musíte před měřením nastavit pohlaví, věk či výšku, odchylky jsou v tomto případě naprosto netolerovatelné (váha měří až dvojnásobné množství skutečného tuku). Nevýhodou je také fakt, že naměřené hodnoty (tuk, voda, váha kostí apod.) se zobrazí pouze na několik sekund, a poté zmizí. Počítat musíte také s tím, že přiložený český návod je méně přehledný.

V případě, že sháníte váhu, která kromě hmotnosti zjišťuje i další hodnoty, model PW 5644 nelze doporučit. Naměřené hodnoty jsou totiž nepřesné. Hmotnost ale (za předpokladu, že je ustavena na pevném povrchu) ukazuje přesně. Pokud proto potřebujete zjišťovat pouze tento údaj, poslouží vám dobře. Otázkou však zůstává, zda v takovém případě nesáhnout raději po jiném, jednodušším modelu, který měří pouze hmotnost.

Chybové zprávy:

  • 8888 – automatický test přístroje, který se spustí při vložení baterií, po chvíli zmizí,
  • Lo – vybité baterie,
  • Err – váha se nachází nad maximální (180 kg) hmotností,
  • Err2 – procento tělesného tuku je vyšší nebo nižší než měřící rozsah.

Další informace:

  • Minimální zatížení: 5 kg
  • Nastavení výšky: 80–220 cm
  • Nastavení věku: 6 až 100 let
Zjistit cenu

Emos PT718

EMOS PT718

Maximální nosnost150 kg
Napájení2x 1,5V AAA (součást dodávky)
Šířka330 mm
Výška20 mm
Hloubka320 mm

Chytrá osobní váha Emos PT718 vám nezměří jen hmotnost, ale také BMI index, tělesný tuk, vodu a svalovou hmotu v těle. Naměřené hodnoty se vám budou zobrazovat bílými číslicemi na podsvíceném LCD displeji. Číslice jsou velké a dobře čitelné, ale jednotlivé hodnoty (tuk, svaly, kosti …) se mění velmi rychle a není snadné si je zapamatovat. Vážící plocha je vyrobena ze 6 mm tlustého tvrzeného skla. To je však poměrně křehké a zrovna ve spojení s kachličkami v koupelně to při neopatrnějším zacházení nevypadá na dlouhou životnost.

Tuto chytrou osobní váhu může používat až 10 uživatelů a měří s přesností na desetiny kg. Některé ikonky mohou být na první pohled trochu matoucí. Třeba rozlišení mezi atletickou a neatletickou postavou není v objemu (tloušťce) postavy, ale v zachycení pohybu. Takže svalovou konstrukcí vypadají všechny postavy stejně, jen atletická postava je v běhu či výskoku. Když si nejste jistí, stačí se podívat do manuálu. V něm jsou všechny ikonky z displeje přístroje poctivě zobrazeny a popsány.

Přístroj ukazuje, jak se změnila vaše hmotnost od posledního měření. Např. hodnota „0,7 kg decrease“ a šipka dolů znamená, že člověk od minula zhubl 0,7 kg. Pokud by tam bylo „increase“ a šipka nahoru, znamenalo by to že člověk naopak přibral 0,7 kg. Bohužel výsledky měření nepatří mezi nejpřesnější a odchylka pár kilogramů (ať už směrem nahoru nebo dolů) je docela běžná, i když mezi jednotlivými měřeními uplynulo jen pár minut. I z toho důvodu jsou pro mě překvapivé ocenění, které přístroj získal v dTestu nebo na Heurece. Svými schopnosti a přesností odpovídá svojí ceně, ale ze zmiňovaných ocenění by člověk očekával něco víc. Na pokročilé komunikační funkce, jako je přenos zjištěných údajů do mobilu nebo PC můžete rovnou zapomenout. Takže jestli chcete vědět orientačně i další hodnoty než jen svoji hmotnost, tak proč ne. V případě, že se chcete jen vážit, tak za stejné peníze dopadnete lépe s klasickou mechanickou váhou.

Chybové kódy:

  • 8888 – automatický test, který se pustí po zapnutí přístroje, po chvilce by měl zmizet
  • —– – nestabilní umístěný váhy, přesuňte ji na rovný a pevný povrch
  • Lo – značí že baterie jsou již skoro vybité
  • Err – procento tělesného tuku je mimo měřící rozmezí váhy
  • EEEE – překročena maximální nosnost váhy, mohlo by dojít k jejímu poškození

Další informace

  • Minimální zatížení: 2,5 kg
  • Měřicí rozlišení: 0,1 kg/0,2 lb
  • Měrná jednotka: kg/lb/st (st = kámen)
  • Paměť: max. 10 uživatelů
  • nastavení výšky: 75–225 cm
  • nastavení věku: 10 až 85 let
  • jednotka, rozsah měření tuku: 0,1%, 4,0%–50%
  • jednotka, rozsah měření vody: 0,1%, 35%–85%
  • jednotka, rozsah měření svalové hmoty: 0,1%, 10%–50%

Najít nejlevnější cenu

Beurer BF 700

BEURER BF 700

 

Tato osobní diagnostická váha se stala vítězem dTestu. Ve vážení je opravdu velmi přesná a při opakovaném měření dosahuje obdobných výsledků. Měří s přesností na desetinu kilogramu. Navíc je velmi jednoduchá z hlediska ovládání. Pokud máte pocit, že při opakovaném vážení dosahujete odlišných hodnot, tak zkontrolujte, jestli nejste u zdroje tepla. Zapnuté topení nebo trouba na pečení dokáže váhu pěkně rozhodit. Na základě doporučení výrobce by tento přístroj také neměli používat lidé s lékařskými implantáty (jako je třeba kardiostimulátor). Teoreticky by mohlo dojít k poruše jejich funkčnosti. Rovněž není doporučeno váhu používat během těhotenství.

Důležité je, že bez propojení s mobilním telefonem přístroj zjišťuje jen hmotnost. Pro všechny další veličiny je spárování skrze Bluetooth nutné. A zde nastává kámen úrazu. Se spárováním je občas potíž, zejména pokud vlastníte telefon s Androidem staršího ražení, nebo některého okrajového výrobce. Stížností na spárování jsou plné i stránky aplikace na Google Storu. Obecně lze říct, že pokud máte maximálně 2-3 roky starý telefon od známějších značek jako je třeba Lg, Sony nebo Samsung, tak by potíže být neměly. Telefony od Applu pracují v tomto ohledu zdá se spolehlivěji. Každopádně jediným a spolehlivým způsobem je před nákupem zkusit stáhnout aplikaci do telefonu a ideálně u známého nebo na prodejně zkusit zda se vám výrobek spáruje. Řešení je i objednat si na internetu a do 14 dní můžete bez udání důvodu vrátit. Ale zase musíte balit a platit poštovné. To platí hlavně pro majitele starších telefonů.

Bez propojení totiž získáte „jen“ váhu co váží hmotnost. Nutno říct, že ji váží hodně přesně, ale také něco stojí. Kromě aplikace je možné se na data dívat skrze webové rozhraní, ale to je velmi nepřehledné a uživatelsky nepřívětivé. Ono ani aplikace není vzorem uživatelské přívětivosti, ale pořád se s ní pracuje lépe. Přesto ve své cenové kategorii jedná pravděpodobně o osobní váhu s bluetooth, která dokáže kromě hmotnosti změřit i tuk, vodu, svalovinu, kosti, BMI, BMR a AMR. Disponuje pamětí až pro 8 uživatelů a černým LCD displejem s bílými číslicemi o velikosti 23 mm.

Pro vaši představu, aplikaci Beurer Healthmanager lze nastavit následují údaje:

  • Jméno/přezdívka – max. 3 znaky (písmena i čísla)
  • Výška – 100 až 220 cm
  • Věk – 10 až 100 let
  • Pohlaví
  • Stupeň aktivity v rozmezí 1-5, kdy:
    • 1 – žádná aktivita
    • 2- Malá: Nárazová a lehká tělesná námaha (např. procházka, lehká práce na zahradě, gymnastická cvičení)
    • 3 – Střední: Tělesná námaha minimálně 2 až 4 krát týdně, vždy 30 minut.
    • 4 – Vysoká: Tělesná námaha minimálně 4 až 6 krát týdně, vždy 30 minut.
    • 5 – Velmi vysoká: Intenzivní tělesná námaha, intenzivní trénink nebo těžká tělesná práce, denně, vždy minimálně 1 hodinu.

Pro zajímavost, pokud údaje vyplníte špatně a chcete celou paměť smazat, podržte na tři sekundy tlačítko reset. Na displeji se zobrazí nápis „del“ a je hotovo. Na displeji se každá měřená veličina zobrazuje s patřičnou ikonkou nebo zkratkou. Vše je intuitivní, jen pro jistotu dvě vlnky jsou podíl vody v těle a činka je podíl svalové hmoty. V manuálu jsou i doporučené hodnoty pro sledováné metriky v jednotlivých věkových skupinách pro obě pohlaví.

Chybové kódy:

  • Full – pro daného uživatele už není v paměti místo na žádné další měření
  • Lo – vybité baterie
  • Err – všeobecná chyba, která může znamenat, že váha není na rovném podkladu, nebo že byla překročena maximální nosnost.
  • —- – zjištěná hodnota je mimo měřící rozsah přístroje. Jestli se vám ukazuje často, může se jednat o výrobní vadu a zkuste reklamaci.

V případě, že máte vyhovující telefon a překousnete slabiny mobilní aplikace, tak se jedná o velmi hezkou domácí smart váhu za rozumné peníze. Už z principu jejich fungování berte naměřené hodnoty jako orientační a pár procent odchylka je zcela v normě. Nemohou se měřit dokonalejším lékařským nebo profi přístrojům, s kterými se můžete setkat ve fitness centrech. Ale ty také stojí výrazně více. Celkově je škoda, že software naprosto degraduje jinak kvalitní výrobek.

Najít nejlevnější cenu

Omron BF511 – B

Omron BF511 – B

Maximální nosnost150 kg
Napájení4 x 1,5 V alkalický baterií DC typu AA (součást dodávky)
Šířka303 mm
Výška55 mm
Hloubka280 mm

Pokud hledáte opravdovou spolehlivost, tak je pro vás chytrá osobní váha Omron BF511 – B tou správnou volbou. Jedná se totiž o certifikovaný lékařský přístroj, který pomocí osmibodového měření zaručuje exkluzivní přesnost a spolehlivost naměřených hodnot. Aspoň to tvrdí výrobce. Berte ho trochu s rezervou, ale mezi běžnými osobními váhami se jedná o relativně přesnou metodiku. Jedná se o rodinný model, který je vhodný i pro děti od 6ti let. Osobní váha Omron BF511 – B má paměť pro 4 osoby a 1 hosta. Na víc vám změří tuk, svalovinu, BMI a viscerální tuk. Balení obsahuje návod na digitální osobní váhu v češtině.

Měření provádějte na rovném a pevném povrchu. Když váhu umístíte na vyšší koberec, může to výsledky docela zkreslit. Měření je možné provádět pod jedním z nastavených profilů a kromě toho je zde i mód „guest“ (host) pro jednorázové měření. Správný postoj u měření je s rovnými zády a měřící jednotkou v úrovni očí. Opět je velmi hezky graficko znázorněno v manuálu. Ten je doplněn i interpretaci výsledků. Tedy jaké hodnoty tuku jsou běžné v dané věkové hladině. Zajímavé je, že se tělesný tuk zobrazuje v procentech, zatímco viscerální (ten okolo orgánů) ve stupnici od 1 do 30. Přičemž hodnoty 1-9 jsou brány jako normální, 10-14 zvýšená hladina a vyšší hodnoty už jsou velmi vysoké.

Dokáže měřit:

  • Tělesnou hmotnost: 0 až 150 kg v krocích po 0,1 kg
  • Procento tělesného tuku: 5,0 až 60,0 % v krocích po 0,1 %
  • Procento kosterního svalstva: 5,0 až 50,0 % v krocích po 0,1 %
  • BMI: 7,0 až 90,0 v krocích po 0,1
  • Bazální metabolismus: 385 až 3999 kcal v krocích po 1 kcal
  • Hladina viscerálního tuku: 30 úrovní
  • Klasifikace BMI: 4 úrovně (podváha / normální / nadváha / obezita)
  • Klasifikace procenta tělesného tuku a procenta kosterního svalstva: 4 úrovně (nízká / normální / vysoká / velmi vysoká)
  • Klasifikace hladiny viscerálního tuku: 3 úrovně ( normální / vysoká / velmi vysoká)

I v tomto případě se jedná o měření metodou bioelektrické impedance. Dle informací od výrobce přístroj vysílá do těla slabý elektrický proud o kmitočtu 50 kHz, o hodnotě menší než 500 μA. Pokud vás zajímá zda ho cítíte tak nikoliv. Snad jen v případě, že jste extrémně citliví.

Po prvním spuštění přístroje se na displeji zobrazí nápis „Cal“ (kalibrace), který by se po chvíli měl změnit na 0,0 Kg. Poté stisknete tlačítko pro výběr profilu a provedete základní nastavení:

  • věk – 6 – 80 let
  • pohlaví
  • výška – 100 – 199,5 cm

Tyto data lze kdykoliv upravit, případně je zcela smazat. Oba kroky jsou vysvětleny v návodu. Ten je velmi důkladný a srozumitelný. I když si možná říkáte, že co je na použití spotřebiče tohoto typu složitého, doporučuji si ho pořádně projít.

Lze nastavit zda chcete zobrazovat váhu v kilogramech nebo librách. Při jejich výběru se automaticky přizpůsobí i jednotka váhy a to buď na centimetry nebo palce.

Chybové hlášky:

(některé z nich jsou poměrně vtipné)

  • Err1 – dlaně nebo chodidla nemají dostatečný kontakt s elektrodou
  • Err2 – opět nedostatečný kontakt s elektrodou
  • Err3 – vaše pokožka je příliš suchá, špatný kontakt s elektrodou (řešení je navlhčit vodou)
  • Err4 – zjištěné hodnoty jsou mimo rozmezí, které je přístroj schopen identifikovat
  • Err5 – obecná chyba, kdy přístroj nefunguje správně. Pokud přetrvává, tak reklamace či servis
  • Err – pohnuli jste se během měření, případně jste vstoupili na váhu ještě předtím než se zkalibrovala. Tato chyba by se měla vypsat i v případě, že vaše váha překračuje 150 kg, což je maximum co přístroj dokáže změřit.

Pár zajímavostí na závěr. Jestli budete při koupi váhat mezi variantami BF511-B a BF511-T, tak se liší jen barvou. B (Blue) modrá a T je tyrkysová. Oproti Omron BF508 má pár funkcí navíc (dětský mód, metabolismus ..), ale zase nepatrně hůře měří (BF511). Možná to byl jen rozdíl konkrétních kusů, těžko říct. Obě dvě jsou výborné váhy, u kterých zamrzá nemožnost poslat data do počítače nebo mobilního telefonu a mít možnost dlouhodobého srovnání. Dle výrobce by při zakoupení běžných baterií měla při každodenním vážení vydržet v provozu alespoň dva roky.

Najít nejlevnější cenu

Tanita RD-953

Přesnost50 g
Nosnost200 kg
Počet profilů5
Měření tuku v těleano
Baterie4 AA

Využít ji mohou osoby s hmotností do 200 kg, přičemž do 100 kg hmotnosti váží s přesností 50 g, do 200 kg pak s přesností 100 g. Tento model disponuje pamětí až pro čtyři uživatele a jednoho hosta (tj. osobu, která se měření podrobí pouze jednorázově a její data nejsou uložena do paměti přístroje). Zvolit můžete režim pro dospělé (18–99 let), děti (od 5 let a výšky 90 cm) a režim pro sportovce (tedy osoby, které v průběhu 1 roku trénují alespoň 12 hod týdně).Chytrá osobní váha Tanita RD-953 je pokročilý model s 12 různými funkcemi. Kromě zjištění tělesné hmotnosti umí vypočítat také index tělesné hmotnosti (BMI), procentuální podíl tělesného tuku, kvalitu svalů a jejich tělesný podíl, vyhodnotit fyzickou konstituci, hmotnost minerálů v kostech, hladinu viscerálního tuku, bazální rychlost metabolismu, metabolický věk, somatotyp a procento tělesné vody. Měření je přitom prováděno pomocí duální frekvence bioimpedanční analýzy k měření odporu intrabuněčných i extrabuněčných tkání (tzv. metoda BIA).

Vyrábí ve třech barevných provedeních – červené, bílé a černé. Nejpřehlednější a nejlépe čitelná je bílá varianta. Bohužel design nepatří mezi příliš líbivé, pokud proto dbáte i na vzhled, určitě si položte otázku, zda chcete mít tuto váhu doma. Na obou okrajích je deska ztenčená, což může na první pohled vypadat jako úchyty, jde ale mnohem spíše o designový prvek, který váhu vizuálně odlehčuje. Napájena je ze čtyř AA tužkových baterií, které jsou součástí balení.

Do střední části vážící desky je vsazen LCD displej o velikosti 5 x 6,8 cm, na němž se zobrazují naměřené hodnoty. Přestože jsou informace velké a poměrně dobře čitelné, vhodnější by bylo umístění displeje v horní části váhy horizontálně, a nikoli tedy mezi chodidly svisle.

Displej je lemován dvěma liniemi, které se při procesu vážení rozsvítí (vybírat můžete ze čtyř barev: modré, bílé, světle modré a růžové – každá z barev je přitom určena pro jednoho uživatele). Těsně pod displejem najdete čtyři tlačítka (šipka nahoru, kroužek, šipka dolů a závaží). Těmito tlačítky lze nastavit datum a čas, vybrat osobní číslo, barvu, nastavit osobní údaje a procházet historii měření. Tato tlačítka jsou určena pro nastavení zařízení bez použití smartphonu. V takovém případě váha uchovává v paměti posledních deset měření (pro každého uživatele).

Pokud ale zařízení používáte ve spojení s chytrým telefonem nebo tabletem přes Bluetooth 4.0 (maximální vzdálenost je 5 m), veškerá historie měření se ukládá do něj, díky čemuž můžete snadno sledovat své pokroky (k tomu vám pomůže také vyobrazení v podobě přehledného grafu). Váhu je po spárování možné použít do 5 minut. Přehledná mobilní aplikace je navíc k mání v českém jazyce.

Poté, co (po prvním vážení) vstoupíte na vážící desku, Tanita RD-953 sama pozná, o jakého uživatele jde, a podle toho se rozsvítí příslušná barva a zobrazí jeho jméno. Ať už se rozhodnete pro zjištění indexu tělesné hmotnosti, procentuální podíl tělesného tuku, hladinu viscerálního tuku, svalovou hmotu, skóre kvality svalů, bazální rychlost metabolismu nebo kostní hmotu, naměřené hodnoty se zobrazí nejdříve v modré barvě, a poté barvu změní na zelenou, oranžovou nebo červenou.

Zelená barva znamená normální hodnoty, oranžová mírně nedostatečné hodnoty a červená nedostatečné hodnoty (tedy zdraví ohrožující). K tomuto vyhodnocení samozřejmě dochází na základě interpretace dat, která jste při registraci nového uživatele do zařízení vložili (věk, pohlaví) a podle vaší hmotnosti. Pokud byste si nebyli jisti s nastavením i samotným vyhodnocováním hodnot, pomůže vám podrobný návod v českém jazyce.

Měření je přitom velmi stabilní a přesné (mezi dvěma po sobě následujícími měřeními jsme nezaznamenali téměř žádný rozdíl). Zamrzela nás ale skutečnost, že osoby do 17 let mohou zjišťovat pouze svoji tělesnou hmotnost, BMI a procento tělesného tuku.

Osobní váha Tanita RD-953 je určena pro sportovce, osoby se zdravotními potížemi nebo náročné uživatele, kteří chtějí mít přehled o stavu a složení svého těla. Podle výrobců jde dokonce o produkt srovnatelný s profesionálními medicínskými analyzátory. Pokud proto toužíte po chytré osobní váze, která o vás zjistí téměř vše a nevadí vám vysoká pořizovací cena, rozhodně vám můžeme tento model doporučit.

Nejčastější chybové zprávy:

  • LO – blížící se vybití baterií / špatně vložené baterie (opačná polarita),
  • LO (během měření) – překročení maximální hmotnosti (200 kg),
  • Err (po měření) – upozornění na chybné (neúplné) zadání osobních dat / výběr jiného uživatele / měřené hodnoty přesáhly maximální kapacitu,
  • Err (před zobrazením 0.0) – uživatel se na váhu postavil příliš brzy / při vážení se příliš pohybuje / procento měřeného tuku překročilo maximální hranici (75 %).

Důležité informace:

  • U dětí od 5 do 17 let váha zobrazuje pouze hmotnost, BMI a procento tělesného tuku.
  • U dětí do 4 měsíců a méně a dospělých nad 100 let lze zjišťovat pouze hmotnost.
  • Měření není přesné u těhotných žen, osob podrobujících se dialýze a osob trpících otoky.
  • Váhu nesmí používat osoby s lékařským implantátem (např. srdečním přístrojem), jelikož analyzátor využívá slabý elektrický proud, který by mohl ovlivnit činnost přístroje.
  • Těhotné ženy by měly používat pouze funkci vážení.
Zjistit cenu

Servis vah

Pokud si chcete být naprosto jistí, že vaše osobní váha ukazuje správné hodnoty, měli byste jí dopřát každoroční kontrolu. U osobní a digitální váhy by se pravidelně měla kontrolovat její kalibrace. Kalibrace vah se dá zjednodušeně popsat jako zjištění odchylek během vážení. Ty jsou následně upraveny tak, aby dodržovaly specifikované standardní podmínky pro vážení. Vaše váha bude prostě měřit přesněji.

Možná jste už také slyšeli o cejchování vah. Pokud nevíte, co toto slovní spojení skrývá, tak to vůbec nevadí. Cejchování se totiž provádí pouze u takových druhů vah, které se používají při obchodním styku nebo ve zdravotnictví. Neprovádí se u osobních vah. Cejchování vah znamená, že má váha požadované metrologické vlastnosti. Následně obdrží ověřovací list a označí se nálepkou. Zkrátka je schválena pro použití v obchodě nebo zdravotnictví.zdroj

Časté dotazy

Jaká chytrá osobní váha je nejlepší?

Porovnali jsme diagnostické chytré osobní váhy pro analýzu kondice vašeho těla. Najdete je v tabulce testu. Aktuálně jsou na prvních příčkách 3 velmi podobně hodnocené váhy – Omron BF508, Tanita RD-953 a Xiaomi Mi Body Composition Scale 2.

Podle kterých parametrů vybírat osobní váhu?

Nejdůležitější je předem si říct, co čekáte od váhy a co potřebujete měřit, s jakou přesností a jak budete sledovat váš vývoj v čase – jestli se data uloží do nějaké aplikace. Všechny důležité parametry, popisy hlavních funkcí atd. najdete v návodu Jak vybrat osobní váhu.

Další zdroje které byly použity při tvorbě a aktualizaci článku:
BUNC, V., et al. Body composition determination by whole body bioimpedance measurement in women seniors. Acta Universitatis Carolinae Kinanthropologica. 2000, vol. 36, no. 1, p. 5-21.

DEURENBERG, P. Limitations of the bioelectrical impedance method for the assessment of body fat in severe obesity. American Journal of Clinical Nutrition. 1996, vol. 64, no. 3, p. 449S-452S. Dostupné z: <http://www.ajcn.org/content/64/3/449S.full.pdf>.

KYLE, U. G., et al. Bioelectrical impedance analysis – part I: review of principles and methods. Clinical Nutrition. 2004a, vol. 23, no. 5, p. 1226-1243. Dostupné z: <http://www.ake-nutrition.at/uploads/media/bia1_Kyle_et_al.pdf>.

KYLE, U. G., et al. Bioelectrical impedance analysis – part II: utilization in clinical practice. Clinical Nutrition. 2004b, vol. 23, no. 6, p. 1430-1453. Dostupné z: <http://www.seen.es/pdf/nutricion/BIA2.pdf>.

MAREČKOVÁ, A. Stanovení tělesného složení na základě metody bioelektrické impedance u seniorské populace. Olomouc, 2010. 90 s. Diplomová práce.

MURRAY, C. J.; LOPEZ, A. D. The global burden of disease. Geneva: World Health Organization, Harvard School of Public Health, World Bank, 1996.

NEČAS, E., et al. Obecná patologická fyziologie. 3. vyd. Praha: Karolinum, 2009. 377 s. ISBN 978-80-246-1688-9.

PAŘÍZKOVÁ, J. Složení těla, metody měření a využití ve výzkumu a lékařské praxi. Med Sport Boh Slov. 1998, roč. 7, č. 1, s. 1-6. ISSN 1210-5481.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4/5 160 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

18 Comments
  1. Dobrý den,
    jakožto jedinec s vyšší váhou řeším dost zásadní problém. A tak mě napadlo se vás zeptat, jaký máte názor na můj problém.
    K čemu mi je váha do 200 kg, když mi neumí změřit tuk a vodu, i když to výrobce a prodejce uvádí, že to umí? Resp. proč není rozsah měření tuku a vody společný s rozsahem váhy? Přece jedinec vážící třeba 190 kg by spíš chtěl vědět, jak na tom je s tukem a vodou, než ten, co váží 80 kg, nemyslíte?
    Přitom se NIKDE u žádné váhy neuvádí v jakém rozsahu se tuk a voda dokáže změřit. Já osobně už zakoupil asi 5 vah, ale žádná mě toto nezměří!! Škoda, že se váš test nezaměřil i na toto. Jistě by to nemálo lidí uvítalo.
    Luboš

    • Dobrý den,

      díky za zajímavý podmět. Musím přiznat, že s tímto zatím nemám zkušenost, ale zkusím k této věci zjistit více a info doplnit.

  2. Dobrý den, potřeboval bych doporučit nějakou chytrou osobní váhu (měření BMI, tuku, vody atd.) do 1000 Kč či okolo tisícovky, ze které bych mohl data přes třetí aplikaci a synchronizaci přenést do aplikace Garmin connect. Mám hodinky Garmin forerunner 45, ale nechce se mi dávat 3500 za váhu Garmin. Viděl jsem, že některé váhy mají aplikace, ze kterých pak jdou data převést do další aplikace. Garmin connect mám např. napojenou na aplikaci Strava.cz, kde si sledujeme výkony s kamarády běžkaři (běžky, kolečkové lyže, běhání, kolo), protože někteří máme hodinky Garmnin a někteří hodinky Polar. Nebo to bude moc komplikované. Děkuji

    • Dobrý den,

      při takovém rozpočtu bych doporučil Beurer BF 700. Data jdou exportovat pomocí csv formátu a pokud aplikace umožňuje vstup, můžete je importovat. Jen doplním, že při této cenové kategorii jsou naměřené hodnoty (tuku, vody, atd..) spíše orientační a doporučuji je nebrat doslova, ale spíše sledovat dlouhodobý trend.

      • Děkuji,tak to bych rozpočet navýšil, od jaké ceny to jíž nebude orientační? Ta Xiaomi je také jen orientační?

        • Covybrat.cz 20/01/2022 at 19:53

          Dobrý den,

          přeji ať jste s ní spokojený.

        • Děkuji, absolutní přesnost nevyaduji. Asi půjdu do té Garmin kvůli propojení s Garmin Connect a mým hodinkám forerunner. Viděl jse, že existuje starší levnější předchozí typ Garmin Index, ale už asi nejde sehnat.

        • Covybrat.cz 15/01/2022 at 07:53

          Dobrý den,

          pokud chcete absolutní přesnost, tak se bavíme o profi přístrojích s cenou v desítkách tisíc korun. Všechny levnější váhy jsou na tom v tomto ohledu stejně. Osobně si myslím, že si nějak výrazně nepomůžete i když rozpočet zdvojnásobíte. Třeba zmiňovaná Garmin váha má svoji vysokou cenu kvůli zapojení do Garmin ekosystému. To je její největší výhoda, pokud máte i další produkty od Garminu. Na druhou stranu to nemusíte brát tak skepticky. Nebudete mít tak přesné hodnoty jako když budete požadované hodnoty měřit na profi přístroji, ale můžete sledovat jak se hodnoty vyvíjejí v průběhu času.

  3. Dobrý den,

    chtěl bych se zeptat na názor váhy Xiaomi Mi Body Composition Scale 2. Všude se s ní setkávám a čtu na ní samé dobré recenze. Proto mě překvapilo, že u Vás není zařazena na seznamu. Jak si vede ve srovnání s Vámi vybranými nejlepšími váhami?

    Děkuji za odpověď.

  4. Potřebuji váhu, která umí měřit váhu, tuky, svaly, vodu, kosti a to vše po jednotl. částech a aby to uměla přenést do počítače. Potřebuji to vytisknout a navíc i v grafu.

    • Dobrý den,

      pokud již používáte sportovní doplněk od Garminu, tak by pro vás mohla být zajímavá váha Garmin Index. Dále by vašim potřebám mohla vyhovovat i Tanita RD 953. Oba jsou to dražší spotřebiče, ale jsou (na domácí váhy) relativně přesné a spolehlivé.

  5. Moje osobní digitální váha měří podle toho, jak si na ni zrovna stoupnu. To mě rozčiluje, protože rozdíl mezi váhou když stojím rovně a váhou když se předkloním a dívám na stupnici, je víc než kilo. Nevíte, jestli existuje váha, která ukazuje nezávisle na tom, jak na ní člověk stoupne?

    • Dobrý den,

      můžete zde prosím uvést seznam značek, jejichž modely byly pro tento test vybrány?

      Děkuji

      • Dobrý den,

        zastoupeny jsou tyto značky: Omron, Beurer,Tanita, Aeg, Emos, Sencor, Eta

        • Covybrat.cz 18/01/2022 at 08:04

          Dobrý den,

          ETA špatná není, na druhou stranu to mezi váhami není ani žádná špička. Taková střední až vyšší střední třída – dle modelu.

        • Dobrý den,
          ve výčtu značek uvádíte i značku Eta, v tabulce sem ji ale vůbec neviděl. Mám to chápat tak, že je tak špatná, že se ani nevlezla ddo první 10?

    • Dobrý den,

      u většiny digitálních vah se bude vaše hmotnost lišit i když budete stát úplně stejně, natož když se hýbete. Odchylky u měření v řádu jednotek procent jsou běžné a nepříkládejte přílišnou důležitost, každému půl kilu nahoru nebo dolů. Důležitý je spíše dlouhodobý trend, který ukazuje kterým směrem se váha vašeho těla hýbe.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo