Test outdoorových kamer + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Ať už patříte mezi milovníky cyklistiky, motokrosu, lyžování, snowboardingu, paraglidingu, horolezectví, surfování nebo třeba potápění, jistě oceníte malou kameru, na kterou můžete své výkony zaznamenat a podělit se o ně s přáteli či je sdílet na sociálních sítích. Outdoorových (sportovních nebo také akčních) kamer však existuje nepřeberné množství. Jak se při výběru zorientovat, na jaké parametry si dát pozor, a jak nakonec zvolit ten správný model, vám poradíme v následujícím článku.

Test outdoorových kamer 2023

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.GoPro HERO10Zjistit cenu
98 %
Recenze
2.GoPro HERO 9Zjistit cenu
96 %
Recenze
3.LAMAX W9.1Zjistit cenu
89 %
Recenze
4.LAMAX X10.1Zjistit cenu
88 %
Recenze
5.Niceboy VEGA X StarZjistit cenu
74 %
6.LAMAX X7.1 NaosZjistit cenu
69 %
Recenze
7.SJCAM SJ4000 WIFIZjistit cenu
65 %

Parametry

NázevVelikost displeje (palce)Full HD4K Ultra HDSnímková frekvence Full HD (FPS)Snímková frekvence 4K Ultra HD (FPS)Maximální úhel záběru (°)Rozlišení fotografií (Mpix)
1.GoPro HERO101,4" a 5,9"anoano240120, frekvence 5,3K - 60 FPS11523
2.GoPro HERO 91,4" a 5"anoano24060, frekvence 5K - 30 FPS11520
3.LAMAX W9.11,4“ (přední) + 2“ (zadní)anoano1206012020
4.LAMAX X10.12anoano1203017012
5.Niceboy VEGA X Star5,08anoano603017012
6.LAMAX X7.1 Naos2anone603017016
7.SJCAM SJ4000 WIFI2anone30-17012
NázevStabilizace obrazuZoomKapacita akumulátoru (mAh)Dálkový ovladačVodotěsné pouzdroUSB
1.GoPro HERO10anoano1720anoneano
2.GoPro HERO 9anoano1720ano, podporujeanoano
3.LAMAX W9.1anone1350anoanoano
4.LAMAX X10.1anone1050anoanoano
5.Niceboy VEGA X Staranoano1050ano (lze dokoupit)anoano
6.LAMAX X7.1 Naosneano900anoanoano
7.SJCAM SJ4000 WIFIanoano900neanoano
NázevHDMI výstupVýška (mm)Šířka (mm)Hloubka (mm)Hmotnost (g)
1.GoPro HERO10ano44,66232,7127
2.GoPro HERO 9ano44,66232,7117
3.LAMAX W9.1ano426432127
4.LAMAX X10.1ano44603373
5.Niceboy VEGA X Starano41315965
6.LAMAX X7.1 Naosano4159,229,858
7.SJCAM SJ4000 WIFIano41592958

Klasické versus akční (outdoorové) kamery

Na rozdíl od klasických kamer se akční kamery vyznačují některými specifickými vlastnostmi. Mezi základní z nich patří:

 • malé rozměry a nízká hmotnost
 • vysoká odolnost v extrémních podmínkách
 • vodotěsnost (až do 100m)
 • velmi variabilní uchycení
 • široký úhel záběru obrazu
 • velký výběr příslušenství
 • horší obsluha
 • menší možnosti nastavení
 • nižší výdrž baterie

Základní technické parametry

Zejména hmotnost, rozměry a tvar patří – na rozdíl od běžných kamer – u outdoorových záznamových zařízení mezi klíčové parametry.

Hmotnost a rozměry

Při sportu je víc než kde jinde kladen důraz na minimální hmotnost a rozměry jakéhokoli vybavení, kameru nevyjímaje. Čím menší a lehčí, tím snazší je manipulace, tím méně překáží a tím menší klade odpor vzduchu při vrcholových výkonech. Velmi často se outdoorová kamera připevňuje také přímo na tělo (helmu, hruď, zápěstí apod.). Myslete proto na to, že se s ní především musíte cítit volně a pohodlně.

Z tohoto důvodu vám doporučujeme nejdřív pečlivě promyslet, kde a jak budete přístroj připevňovat a za jakých okolností jej budete používat, a až s přihlédnutím k tomu, co zjistíte, vybírat konkrétní model, přičemž se zaměřte zejména na jeho hmotnost.

Výjimku samozřejmě tvoří outdoorové kamery, které budete upevňovat primárně do auta, na řidítka motocyklu či kola. V takovém případě nejsou hmotnost a rozměry až tak zásadní.

Tvar

Pozornost věnujte také tvaru kamery. Většinou se můžete setkat se dvěma typy: kamera s objektivem na delší hraně (která připomíná kompaktní fotoaparát) a kamera s objektivem na kratší hraně.

Kamera s objektivem na delší hraně je vhodná pro natáčení videí z předního skla auta, motocyklu či kola, případně ji lze upevnit doprostřed helmy nebo na hruď.

Varianta s objektivem umístěným na kratší hraně je zase vhodnější pro připevnění na bok helmy, zápěstí nebo jinde na tělo.

Doporučujeme vám řídit se jednoduchým pravidlem: Ideální je takový tvar, který nijak nebrání volnému pohybu při činnosti, kterou budete vykonávat.

Ovládání

I ovládání by u sportovních kamer mělo být víc než kde jinde uživatelsky příjemné, efektivní, intuitivní a hlavně jednoduché. Myslete na to, že kameru budete používat třeba v tlustých lyžařských rukavicích nebo při sjezdu divoké řeky. Pro každý případ se hodí trochu jiné ovládání, každopádně vždy volte maximální jednoduchost. V ideálním případě byste měli zvládnout všechny potřebné úkony i poslepu.

Doporučujeme také dávat přednost obyčejnému tlačítkovému ovládání (přestože od něj v posledních letech výrobci upouštějí), díky němuž můžete po hmatu zjistit, zda je kamera zapnutá, či ne. Praktické může být také zvukové upozornění při zapínání a vypínání, které se hodí pro případ, že budete mít přístroj umístěn třeba na helmě a neuvidíte na něj. Některé dražší modely lze ovládat také pomocí hlasu.

Naštěstí výrobci s potřebami uživatelů akčních kamer počítají a ovládání většiny modelů je skutečně velmi zjednodušené. Menu bývá poměrně strohé a s nastavením pokročilých funkcí příliš nepočítejte. U základních velmi levných outdoorových kamer dokonce můžete pouze zapnout a vypnout nahrávání.

Displej

Přestože si běžnou kameru či fotoaparát bez displeje neumíme představit, u outdoorových kamer se rozhodně nejedná o běžnou součást přístroje. Jednoduše je můžeme rozdělit na dvě základní skupiny:

 • bez displeje
 • s displejem

Bez displeje

Kamer, které nemají žádný displej, sice není většina, ale překvapivě stále existují. A ačkoli se to může zdát zvláštní, při natáčení akčních záběrů skutečně displej není nutně potřeba. Většinou je totiž kamera celou dobu upevněná na helmě, teleskopické selfie tyči či hrudi. Po připevnění se na něj stejně nemůžete podívat a musíte doufat v to, že se vám podaří natočit to, co jste zamýšleli. Většinou to není tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát, jelikož outdoorové kamery disponují širokoúhlými záběry.

Nespornou výhodou přístroje bez displeje je nižší cena a ušetřená energie akumulátoru.

S displejem

Je ale pravdou, že díky displeji získáte mnohem větší kontrolu nad tím, co chcete natočit.

Kamery, které jsou opatřeny displejem, nebo k nim lze připojit jiné zařízení disponující zobrazovací plochou, můžeme rozdělit takto:

 • se stavovým displejem
 • s dotykovým displejem
 • s bezdrátovým displejem
 • s displejem na chytrém zařízení

Se stavovým displejem

Některé modely akčních kamer jsou opatřeny tzv. stavovým displejem, jedná se o malý displej umístěný zepředu přístroje většinou hned vedle objektivu. Z něj lze vyčíst základní údaje (např. kapacitu baterie, aktuální čas, kvalitu pořizovaného videa, délku jeho trvání apod.). To je velmi praktické především v případě, že natáčíte sami sebe a kameru máte upevněnou na selfie tyči či zápěstí.

Často je u těchto modelů přítomný také běžný displej, na kterém si následně můžete prohlédnout pořízené záběry.

S klasickým displejem

Klasický LCD displej najdeme u většiny sportovních kamer. Jeho velikost se většinou pohybuje v rozmezí od 0,5″ do 3″.

S dotykovým displejem

Poměrně vysoké procento akčních kamer však disponuje také dotykovým displejem s úhlopříčkou mezi 1,5″ až 3″. Mnoho uživatelů na tento typ displeje nedá dopustit, jeho nevýhodou je však vysoká spotřeba energie.

S bezdrátovým displejem

K některým outdoorovým kamerám lze také dokoupit bezdrátový displej, který stačí upevnit například na zápěstí jako hodinky. Na něm pak uvidíte nejen to, co kamera aktuálně zaznamenává, ale můžete také ovládat její základní funkce. Přenos z kamery na displej probíhá pomocí WiFi modulu.

S displejem na chytrém zařízení

Sledovat právě natáčené video, ovládat kameru nebo upravovat pořízené záběry můžete také pomocí vašeho chytrého zařízení, které vám potřebný displej bez problémů nahradí. Stačí si jen pořídit outdoorovou kameru s integrovanou WiFi a stáhnout potřebnou aplikaci.

Další důležité parametry kamery

Většinu uživatelů zajímá u parametrů kamery pouze hodnota rozlišení obrazu (tj. z kolika pixelů se výsledný obraz skládá). Tento přístup se vám však může vymstít, jelikož ani 4K Ultra HD rozlišení nemusí být zárukou kvalitního obrazu. Důležitými hodnotami je totiž kromě rozlišení také snímková frekvence a datový tok.

Rozlišení

Rozlišení se udává v pixelech (zkratka „p“). Čím je hodnota vyšší, tím je obraz jemnější a obsahuje více detailů.

Nejčastěji se setkáte s těmito hodnotami rozlišení videa:

 • VGA (640×480 pixelů)
 • HD (1280 ×720 pixelů)
 • Full HD (1920×1080 pixelů)
 • 4K Ultra HD (3840×2160 pixelů)
 • 4K (4096×2160 pixelů)

VGA

Pokud se vám stane, že narazíte na rozlišení VGA, radíme vám dát od takového přístroje rychle ruce pryč. Jedná se o zastaralý formát, který vám může poskytnout jen velmi nekvalitní záznam.

HD

HD rozlišení je nejnižší použitelné, které vám sice nenabídne krásně vykreslený videozáznam, ale mezi jeho klady patří velmi nízké nároky na kapacitu úložiště, zabere tedy velmi málo místa. Pokud chcete nahrávat velké množství dat pouze pro dokumentární účely, případně zpomalené záběry, je pro vás HD rozlišení to pravé.

Full HD

Full HD rozlišení je dnes běžným standardem u většiny (i nejlevnějších) outdoorových kamer. Jedná se o kvalitní záznam, který zároveň nezabere tolik místa a mívá vysokou hodnotu snímkové frekvence (je tedy vhodný pro zpomalené záběry). Pokud to proto myslíte s akčním filmováním vážně, doporučujeme vám začínat na této hodnotě rozlišení.

4K Ultra HD

4K Ultra HD rozlišení se často označuje pouze jako 4K, případně pouze Ultra HD – obě varianty jsou však nesprávné (Ultra HD rozlišení totiž do budoucna bude také standardem pro rozlišení 8K Ultra HD).

4K Ultra HD rozlišení pomalu vytlačuje klasické Full HD. Získáte s ním daleko kvalitnější obraz, ale také veliké soubory, které kladou vysoké požadavky na přehrávání, kapacitu a přenosovou rychlost úložiště i vaši kapsu, jelikož si za něj pochopitelně připlatíte.

Je také důležité myslet na to, že ne všechny přístroje dokážou takto vysoké rozlišení přehrát, a nabídnou vám proto nakonec obraz „jen“ ve Full HD. Každopádně pokrok jde stále kupředu a již poměrně běžně se můžeme setkat s televizory i monitory počítačů, které podporují rozlišení 4K Ultra HD.

4K

4K rozlišení obsahuje ještě více obrazových bodů než 4K Ultra HD, a nabízí tak ještě kvalitnější obraz. Tento typ rozlišení se však používá výhradně při natáčení filmů určených pro promítání v kinosálech. Na televizorech, fotoaparátech, kamerách a jiných podobných zařízeních se s ním nelze setkat. Pokud tedy uvidíte u akční kamery rozlišení 4K, jedná se vždy o 4K Ultra HD. Důvod, proč výrobci rádi uvádí pouze 4K, je ten, že „4K“ je na pohled mnohem atraktivnější než zdlouhavé „4K Ultra HD“ nebo jen „Ultra HD“.

Rozlišení fotografií

U hodnoty rozlišení můžete ale narazit také na zkratku „Mpx“ (megapixely), která však vyjadřuje hodnotu rozlišení pořízených fotografií. Vzhledem k tomu, že akční kamery jsou přístroje určené primárně k zaznamenávání videa, nemusíte se hodnotou udávanou v Mpx příliš zabývat. Pokud byste však přesto chtěli s kamerou i fotografovat, velmi dobré kvality dosáhnete okolo hodnoty 16 Mpx (u levnějších modelů se však dočkáte pouze 2–8 Mpx).

Interpolace

Pozor dávejte také na pojem interpolace, což znamená umělé dopočítání a dokreslení obrazových bodů. V praxi jde o to, že se záznam pořízený v malém rozlišení roztáhne a doplní o dopočítané obrazové body. Konečný výsledek je často velmi špatný a mnohdy nedosahuje ani kvality při použití nižšího rozlišení.

Interpolaci najdete především u levnějších modelů, které se chlubí třeba rozlišením 4K Ultra HD, jejich skutečné (tzv. nativní) rozlišení však dosahuje například pouze Full HD. Vždy si proto přímo u výrobce, prodejce či na internetu zjistěte, jaké je nejvyšší nativní rozlišení, které daná kamera nabízí.

Snímková frekvence

Dalším, velmi důležitým, ale často opomíjeným parametrem je snímková frekvence (zkratka „FPS“, případně „sn/s“), která udává počet snímků za sekundu. Čím vyšší je číslo (a tedy i počet snímků za sekundu), tím plynulejší je výsledný záznam. U akčních kamer je tato hodnota velmi důležitá, protože jde především o záznam velmi rychlého pohybu, který by měl být co nejplynulejší.

Může se však stát, že narazíte na sportovní kameru, které se sice bude pyšnit rozlišením 4K Ultra HD, ale dosáhne jen 15 FPS, což je hodnota, která nestačí na vytvoření plynulého pohybu. Získáte tak sice krásně prokreslené obrázky, ale ne kvalitní video. Dávejte proto dobrý pozor na tuto hodnotu, a to především u levnějších modelů.

Pro představu – klasické filmy mají FPS okolo hodnoty 24. Doporučujeme vám však nejít pod hodnotu 30 FPS, ideálně zvolit snímkovou frekvenci v rozmezí 50–60 FPS.

Pokud byste navíc chtěli pořizovat zpomalené záběry (tzv. slow-motion), budete potřebovat okolo 120–240 snímků za sekundu. Opět ale platí, že čím vyšší je hodnota FPS, tím více místa zabere výsledný záznam. Také se velmi často stává, že vysoká hodnota FPS oslabuje kvalitu pořízeného záznamu (proto například video pořízené s 240 FPS ve Full HD, nemusí vůbec Full HD kvalitě odpovídat).

Datový tok

Kromě rozlišení a snímkové frekvence záleží také na hodnotě datového toku. Datový tok (neboli bit rate) se udává v Mbit/s a značí, kolik dat je kamera schopná zpracovat za sekundu. Čím je tato hodnota vyšší, tím více barev, přesnější kontury a ostřejší obraz získáte. Vysoká hodnota s sebou ale nese také vysoké nároky na kapacitu úložiště.

Běžně se lze setkat s 20 Mbit/s, což je dostačující hodnota. Velmi kvalitní videa plná ostrých detailů pořídíte s 30 Mbit/s, naopak méně prokreslený záznam získáte s 10 Mbit/s.

Audiozáznam

Kvalita zvukového záznamu u sportovních kamer nebývá obecně na příliš vysoké úrovni. Je to dáno především tím, že natáčení většinou probíhá při vyšší rychlosti, při níž přirozeně vzniká hluk, a navíc často ani není čas komentovat daný záběr. Z tohoto důvodu se pořízená videa opatřují zvukovou stopou většinou až po natočení.

Některé kamery však v tomto ohledu nabízí například redukci šumu nebo filtr proti větru. Pro uživatele s vyššími nároky na zvuk jsou určeny modely se zabudovaným mikrofonem či se vstupem pro připojení externího mikrofonu.

Objektiv

Objektivy outdoorových kamer jsou konstrukčně poměrně jednoduché, ale bývají zpravidla širokoúhlé (většinou více než 150°, u některých je možné konkrétní úhel dokonce nastavit) s vynikající hloubkou ostrosti. Zaostřené je tedy jak popředí, tak pozadí.

(Ne)užitečné funkce

Přestože sportovní kamery patří mezi zařízení, od nichž většina z nás kromě kvalitního záznamu nevyžaduje nic navíc, mnoho výrobců se snaží uživatelům zalíbit funkcemi, z nichž jsou však některé v praxi spíše zbytečné.

Ukážeme si proto několik užitečných i méně užitečných funkcí. Mezi ty užitečné jednoznačně patří:

 • bezdrátové připojení
 • GPS

Bezdrátové připojení

Připojení pomocí WiFi nebo Bluetooth najdeme u většiny dražších modelů. Po stažení potřebné aplikace tak můžete velmi jednoduše propojit outdoorovou kameru s vaším chytrým zařízením a využít jeho displej ke sledování záběrů či přímo k dálkovému ovládání kamery. Mnozí také ocení možnost snadno sdílet právě pořízený záznam na Facebooku, Instagramu, Twitteru a dalších sociálních sítích.

Výhodou WiFi oproti Bluetooth je větší dosah (i desítky metrů), což však u outdoorových kamer většinou nevyužijete. Bluetooth naproti tomu disponuje menším dosahem, ale nižší spotřebou energie, což se u sportovních kamer může vyplatit.

Velmi důležité je si předem ověřit, zda vaše chytré zařízení umožňuje propojení s danou kamerou. Některé modely vám navíc například nahradí pouze dálkový ovladač, ale už vám neumožní sledování pořízených záběrů.

GPS

Funkce GPS vám umožňuje uložit souřadnice trasy, kterou jste s kamerou absolvovali. To se může hodit zejména při delších sjezdech nebo při závodech. GPS však najdete spíše u dražších modelů.

U akčních kamer však najdeme i méně praktické funkce, mezi které patří:

 • web kamera
 • černá skříňka
 • zoom
 • stabilizace obrazu

Web kamera

Některé přístroje lze pomocí USB propojit s počítačem a používat je místo web kamery například při komunikaci s přáteli přes Skype. Přestože se najdou tací, kteří funkci web kamery jistě ocení, my ji považujeme u typu tohoto zařízení za nadbytečnou a vidíme v ní spíše reklamní trik výrobce, který se snaží nalákat zákazníka na velké množství dodatečných funkcí.

Černá skříňka

Poměrně mnoho akčních kamer umožňuje také nahrávání ve smyčce, díky čemuž je lze využít místo černé skříňky na čelním skle automobilu. Pro všechny, kteří chtějí outdoorovou kameru používat hlavně pro natáčení záběrů za jízdy, je taková funkce vítaná. Ostatním uživatelům však doporučujeme raději pořídit kvalitní kameru do auta, která je k tomuto účelu přímo vyrobena, a zajistí tedy bezpečnost za jízdy mnohem lépe. Přečtěte si článek, ve kterém se dozvíte jak vybrat tu nejvhodnější kameru do auta.

Zoom

Zoom je buď optický, nebo digitální. Při použití optického zoomu nedochází ke ztrátě kvality obrazu, kdežto digitální zoom je v zásadě totéž, co výřez obrazu v počítači a jeho následné přiblížení (tzn. že dochází ke ztrátě obrazových bodů).

Optický zoom u akčních kamer až na výjimky nenajdeme. Daleko běžnější bývá zoom digitální. V praxi je však zoom téměř nevyužitelný.

Stabilizace obrazu

Ačkoli i tuto funkci najdeme především u klasických kamer, v současné době je poměrně běžná i u kamer akčních. Stabilizace slouží k redukci otřesů obrazu a podobně jako zoom může být optická (mechanická) a digitální (elektronická).

Optická stabilizace funguje na principu pohybu optického snímače v opačném směru otřesů kamery. Lze takto dosáhnout velmi kvalitní eliminace nežádoucích efektů. Celý mechanismus však zabírá více místa, a je tedy potřeba počítat s větším objektivem.

Naproti tomu princip digitální stabilizace spočívá v provádění výřezu obrazu, díky čemuž sice také dochází k eliminaci rušivých otřesů, ale s mnohem horšími výsledky.

Pokud je však třes příliš silný, doporučujeme jakoukoli stabilizaci vypnout, protože může výslednému obrazu spíše uškodit.

A na závěr malé zamyšlení: Dali byste přednost videu s perfektně stabilním obrazem, nebo roztřesené, ale autentické verzi nadupané adrenalinem?

Paměťové karty

Velmi důležitým doplňkem každé sportovní kamery je také vhodné paměťové médium. Jen velmi málo kamer totiž disponuje vlastní vnitřní pamětí. Velmi často se naopak lze setkat se slotem pro paměťovou kartu, která je pro tento přístroj ideální především díky svým malým rozměrům.

Při rozhodování myslete na to, že pořizování akčních záběrů s outdoorovou kamerou většinou zabere více času, a tedy i více místa na úložišti než běžné natáčení. Doporučujeme vám proto vybírat raději mezi kartami s vyšší kapacitou. Všímejte si ale také rychlosti zápisu a značky.

Pro lepší orientaci vám přinášíme přehled základních typů karet, které lze v akčních kamerách použít.

Typy a kapacita paměťových karet

Před výběrem paměťové karty vždy zkontrolujte, zda je vaše zařízení vybaveno slotem pro příslušnou kartu a jestli daný typ (zejména novější) podporuje. V případě podpory novějších typů karet však nebývá problém se staršími typy díky zpětné kompatibilitě.

Základní paměťové karty vhodné do akčních kamer jsou:

 • SD
 • SDHC
 • SDXC
 • Micro SD
 • Micro SDHC
 • Micro SDXC
 • Compact Flash
 • Memory Stick Duo
 • Memory Stick Micro

SD karty

 • kapacita: 8MB – 2GB
 • rozměr: 24 x 32 x 2,1 mm

Jedná se o starší typ, který se v současné době kvůli nedostatečné kapacitě již téměř nepoužívá.

SDHC karty

 • kapacita: 4GB – 32GB
 • rozměr: 24 x 32 x 2,1 mm

Jedná se o v současnosti nejvyužívanější typ karty.

SDXC karty

 • kapacita: 64GB – 512GB
 • rozměr: 24 x 32 x 2,1 mm

Vysocekapacitní karty, které do budoucna slibují až 2TB paměti.

Všechny typy micro karet se vyznačují výrazně menší velikostí, jsou proto ideální do menších technických zařízení včetně akčních kamer či mobilních telefonů.

Často se také micro karty dodávají opatřené SD redukcí, díky čemuž je lze použít také ve starších zařízeních, které podporují pouze běžné formáty SD karet.

Micro SD karty

 • kapacita: 8MB – 2GB
 • rozměr: 15 x 11 x 1 mm

Micro karta s nejnižší kapacitou, která je v současnosti (podobně jako SD karta) téměř vytlačena typy s vyšší kapacitou.

Micro SDHC karty

 • kapacita: 4GB – 32GB
 • rozměr: 15 x 11 x 1 mm

Opět i v tomto případě se jedná o nejčastěji používaný typ micro karty.

Micro SDXC karty

 • kapacita: 64GB – 512GB
 • rozměr: 15 x 11 x 1 mm

I u micro verze karet se do budoucna počítá s navýšením kapacity až na 2TB.

Compact Flash karty

 • kapacita: 512MB – 256GB
 • rozměr: 43 x 36 x 3,3 (5,5) mm

CF karty nabízí oproti běžnějším SD a micro SD kartám vyšší rychlost zápisu i čtení a větší odolnost. Velmi vhodné jsou proto pro profesionální využití.

Memory Stick Duo karty

 • kapacita: 2GB – 32GB
 • rozměr: 20 x 31 x 1,6mm

MS Duo karty patří mezi dražší, zato ale vynikají velmi dobrou rychlostí zápisu i dostačující kapacitou.

Memory Stick Micro karty

 • kapacita: 2GB – 32GB
 • rozměr: 15 x 12,5 x 1,2 mm

MS Micro karty nabízejí stejnou rychlost i kapacitu jako MS Duo karty, ale vynikají svými malými rozměry.

Rychlost zápisu a rychlost čtení paměťových karet

Rychlost zápisu znamená, za jakou dobu se snímek či video ihned po pořízení na kartu uloží. Pokud tedy chcete pořizovat videozáznamy či fotografie ve vysokém rozlišení, doporučujeme vám pořídit i kartu s vyšší rychlostí zápisu. Docílíte tak menší prodlevy při pořizování jednotlivých snímků.

Rychlost čtení je čas, který je potřeba k přenosu dat z karty na jiné zařízení (např. počítač). Tato rychlost je vždy stejná nebo vyšší než rychlost zápisu.

Rychlost zápisu je vyjádřena pomocí třídy, kterou je označen daný model. V následující tabulce najdete přehledné rozdělení jednotlivých tříd i s doporučením, pro jakou kvalitu videa je tato rychlost dostačující:

TřídaMinimální rychlost zápisuDostačující pro
22 MB/sSD video
44 MB/sHD video
66 MB/sHD video
1010 MB/sFull HD video
UHS-110 MB/svideo v reálném čase
dlouhé HD video
UHS-330 MB/s4K Ultra HD video

Kapacita baterie

Dalším důležitým parametrem, na který je potřeba se při výběru outdoorové kamery zaměřit, je kapacita baterie. Protože pokud například patříte mezi vyznavače mountain bikingu, může vám jedna hřebenovka zabrat klidně i tři hodiny času, a na takový výkon je potřeba pořádná výdrž nejen tělesná, ale i dostatečná výdrž baterie ve vaší kameře.

Při výběru akumulátoru si proto dobře rozmyslete, co budete natáčet nejčastěji a jaká kapacita baterie vám bude stačit. Vždy však raději sáhněte po té, která výdrží o něco déle než jste si původně propočítali. Uvidíte, že se vám bude nakonec hodit.

Běžné baterie vydrží od 1 do 2,5 hodin. Pokud by vám to nestačilo, buď můžete zvolit baterii záložní anebo ji ve volných chvílích dobíjet například přes power banku.

Odolnost

Jelikož jsou akční kamery určeny pro použití v extrémních podmínkách, je také odolnost zcela zásadním parametrem.

Většina modelů je konstruována tak, aby vydržela nešetrné zacházení, otřesy a lehčí pády. Standardně se lze setkat také s voděodolností a prachuvzdorností. Přesto zvláště k modelům, které jsou používány při extrémních sportech, je vhodné přikoupit ještě ochranné pouzdro.

Myslete však na to, že ačkoli jsou sportovní kamery odolnější než kamery klasické, nemůžete od nich očekávat zázraky. Doporučujeme vám proto řídit se jednoduchým pravidlem: Kamera by měla vydržet to, co její uživatel (samozřejmě za předpokladu, že nedojde k jeho zranění).

Příslušenství

Přestože se mnozí často domnívají, že čím více nejrůznějších pásků, podložek, ministativů, držáků apod. je s daným modelem dodáváno, tím lépe, opak je pravdou. Většina lidí totiž používá sportovní kameru nejčastěji pouze k jednomu či dvěma hlavním účelům (např. při jízdě na kole a v zimním období na snowboardu). Je tedy zbytečné spolu s přístrojem platit v balení také spoustu nepotřebného příslušenství, když ve skutečnosti využijete pouze jednu nebo dvě z těchto věcí.

Při výběru nejvhodnějšího příslušenství vám proto doporučujeme odpovědět si na následující otázky:

 • Jaká je hlavní aktivita, při které budu kameru nejčastěji používat?
 • Jaké je nejvhodnější místo uchycení kamery (a to jak z hlediska pohodlí, tak estetiky výsledného záznamu)?
 • Jaké další příslušenství je nezbytně nutné pro správné fungování přístroje či jeho upevnění a stabilizaci?

A zaměřit se především na:

 • ochranné pouzdro
 • držáky

Ochranné pouzdro

Ačkoli jsou outdoorové kamery samy o sobě odolné, je vhodné myslet i na ochranné pouzdro, které bezesporu patří k velmi praktickým doplňkům. Ne pro všechna použití je však takový kryt vhodný. Pokud se tedy nemůžete rozhodnout, zda si pořídit přístroj s ním, či bez něj, přinášíme vám srovnání.

Ochranné pouzdro přístroj chrání především před mechanickým poškozením (což je u akčních kamer potřeba dvojnásob). A pokud náhodou praskne nebo se jinak poškodí, stačí ho jednoduše vyměnit. Často však vydrží neuvěřitelně mnoho a vyplatí se zejména v extrémních podmínkách.

Výjimkou nejsou ani vodotěsná pouzdra, která jsou konstruována tak, aby vydržela náročné potápění hluboko pod vodou (do 40 m, ale i 100 m). Kromě vodotěsnosti tak přístroj ochrání také před tlakem, který je pro hloubkové potápění typický.

S pouzdrem ale samozřejmě roste celková hmotnost přístroje a dochází také k výraznému zhoršení nahrávání zvukové stopy. Dalším negativním jevem je časté rosení čočky vlivem kondenzace uvnitř pouzdra, což může znehodnotit pořízený záznam. Tento problém však lze vyřešit koupí polštářků pohlcujících vlhkost.

Mezi klady a zápory ochranného pouzdra patří zejména:

 • vysoká odolnost
 • vodotěsnost
 • ochrana před tlakem vod vodou
 • vyšší hmotnost
 • horší přenos zvuku
 • způsobuje zamlžení čočky
 • složitější výměna akumulátoru

Bez pouzdra

Pokud je pro vás ale důležitý i záznam zvuku, budete se muset obejít bez pouzdra. Podobně také přístroje umožňující připojení externího mikrofonu se prodávají zásadně bez něj. Mezi výhody patří také snazší výměna akumulátoru či dobrá dostupnost USB konektoru.

 • nižší hmotnost
 • dobrý přenos zvuku
 • snadná výměna akumulátoru
 • nižší nebo žádná odolnost
 • horší nebo žádná vodotěsnost

Na trhu však můžete najít také modely, u nichž výrobce garantuje odolnost i bez použití ochranného pouzdra. Často se pyšní nárazuvzdorností, prachutěsností a vodotěsností (to však pouze do několika metrů).

Koupi ochranného pouzdra vám však jednoznačně doporučujeme.

Držáky

Myslete také na to, že sportovní kamery nejsou určeny pro natáčení videí z ruky a investice do kvalitního držáku se vám vyplatí, jedná se totiž o naprosto nutnou součást vybavení.

Základem je zjistit, kam budete kameru nejčastěji umisťovat a podle toho se rozhodnout, jaký držák pro vás bude ideální. Nejčastější místa upevnění jsou:

 • selfie tyč
 • helma
 • hruď
 • řidítka
 • zápěstí
 • stativ
 • čelní sklo automobilu

Selfie tyč je vynikajícím doplňkem akční kamery, jelikož se hodí pro velmi široké spektrum využití.

Připevnění kamery na helmu je zase ideální při nejrůznějších sjezdech (na lyže, snowboard, kolo, koně apod.) nebo když chcete zdokumentovat například přechod zajímavé trasy. Tento typ umístění je velmi vhodný pro akční záběry, které při sledování navozují pocit, jako byste sami byli aktéry dění.

Připevnění na hruď se provádí nejčastěji pomocí speciálního popruhu. Toto umístění je ideální pro všechny situace, při kterých je důležité, co děláte rukama. Tímto způsobem natočíte dynamické záběry plné akce.

Naprostou nutností každé outdoorové kamery je také držák na řidítka (či jinou „trubku“, kterou může být rám kola, pádlo kajaku či stěžeň surfu). Doporučujeme vybírat držáky na řidítka s větším průměrem.

Na zápěstí se kamera připevňuje pomocí speciálního řemínku. Toto místo je vhodné pro nejrůznější příležitosti (např. sjezdy na lyžích), případně v situacích, kdy chcete při akci natáčet sami sebe. Nevýhodou je, že ruce při sportu většinou používáte a je těžké uhlídat třes kamery či její správný směr.

Sportovní kameru lze také podobně jako běžnou kameru připevnit na stativ. Většinou je však potřeba dokoupit speciální redukci na stativ, případně zakoupit kameru se stativem již obsaženým v základním příslušenství.

Poměrně často slouží jako upevňovací plocha také čelní sklo automobilu. Zde se budou hodit nejrůznější přísavky či klipy.

Další příslušenství

Ačkoli nejsou nezbytně nutné, mohou se vám hodit také ochranné kryty na objektiv nebo polarizační filtry, díky nimž dosáhnete lepšího vykreslení oblohy a věrnějšího podání barev. Někteří výrobci dodávají spolu s kamerou také jednoduchý dálkový ovladač.

Cenové relace

Outdoorové kamery rozhodně nepatří mezi nejdražší elektroniku a již za pár tisíc si můžete pořídit velmi kvalitní přístroj. Každopádně pokud to s akčním natáčením myslíte skutečně vážně, doporučujeme vám investovat do prověřených značek outdoorových kamer a vždy si raději trochu připlatit – garantujeme vám, že to rozhodně poznáte na kvalitě pořízeného videa.

 • do 2 000,-
 • od 2 000,- do 5 000,-
 • nad 5 000,-

Nejnižší cenová kategorie

Již do 2 000,- seženete kvalitní outdoorové kamery, které většinou disponují Full HD rozlišením s 30–60 FPS (najdete zde sice také přístroje chlubící se rozlišením 4K Ultra HD, často ale s příliš nízkým počtem snímků za sekundu), LCD displejem i dostatečným příslušenstvím (držáky, řemeny apod.). Poměrně běžně je součástí základní výbavy také ochranné pouzdro (mnohdy vodotěsné), které však nebývá určeno do skutečně drsných extremních podmínek. K některým modelům je také dodáván jednoduchý dálkový ovladač.

Většinou se zde nesetkáte s možností bezdrátového připojení, GPS, stabilizací obrazu či funkcí (optického) zoomu.

Často se jedná o levnější alternativy známých značek, což nutně nemusí být špatně. Musíte však počítat s tím, že na úkor nízké ceny přístroje vyhoví jen vašim základním požadavkům. Natočíte poměrně kvalitní video a pořídíte dostačující fotografie, ale do extremních podmínek nebo pro speciální využití například při potápění nebo sjezdech na lyžích, vám doporučujeme zvolit dražší, kvalitnější a zejména odolnější model.

Střední cenová kategorie

V cenové relaci od 2 000,- do 5 000,- si vybere většina běžných a lehce náročnějších uživatelů.

Zejména u dražších kousků se často jedná o modely prestižních výrobců, které nabízejí WiFi, často 4K Ultra HD s poměrně dobrou snímkovou frekvencí, nejrůznější fotografické módy (např. funkci časosběrného videa), optickou stabilizaci obrazu, digitální zoom a najdeme tu i funkci web kamery. Lze je často ovládat také pomocí smartphonu nebo tabletu.

Některé outdoorové kamery této kategorie lze využít také místo jednoduché černé skříňky do auta (stačí ji jen pomocí přísavky připevnit na čelní sklo a zapnout cyklické natáčení). Samozřejmostí je bohaté příslušenství, obsahující většinou také ochranné vodotěsné pouzdro.

Oproti nejlevnější kategorii se jedná o odolnější přístroje, vhodné i do extremních podmínek, které vám nabídnou velmi kvalitní nahrávku. Jsou na tom však pořád poměrně špatně s podporou audia, většinou nedisponují vstupem pro připojení externího mikrofonu ani funkcí GPS.

Nejvyšší cenová kategorie

Od 5 000,- výš najdete modely od předních výrobců, které disponují vynikajícím rozlišením i snímkovou frekvencí (např. 4K Ultra HD s 30 FPS). Ideální jsou také pro natáčení zpomalených záběrů (tzv. slow-motion), jelikož některé modely z této kategorie v rozlišení HD dosahují neuvěřitelných 240 FPS, díky čemuž je možné výsledný záznam zpomalit až 8x. Mezi další režimy patří například: noční foto/video, časosběrné video či funkce smyčky.

Běžné je bezdrátové připojení pomocí WiFi či Bluetooth, díky kterému je možné kameru propojit s chytrým zařízením. Samozřejmostí je také GPS, vysokokapacitní baterie i paměťové karty. Velmi často se setkáte také s podporou nahrávání zvuku – buď se zabudovaným mikrofonem, nebo vstupem pro připojení externího mikrofonu.

Především do drsnějších podmínek je určena velmi praktická funkce zjednodušeného ovládání hlasem nebo pomocí jediného tlačítka. Často se u této kategorie outdoorových kamer setkáte s velmi odolnou konstrukcí, která se může pochlubit i vodotěsností až do 40 m (bez nutnosti použití ochranného pouzdra).

U nejdražších kamer se vyřádí také zkušenější uživatelé, kteří si mohou pohrát s manuálním nastavením kamery (na výběr je široká škála od nastavení expozice, světelnosti, hodnoty ISO, ostrosti, vyvážení bíle až po nejrůznější barevné filtry). Práci usnadní kvalitní české menu.

Můžete mít také jistotu, že vnitřní optika je u nejlepších outdoorových kamer na velmi vysoké úrovni, dosáhnete tedy vynikajícího videozáznamu či špičkových fotografií s širokým úhlem záběru až 170°.

Tipy na závěr

 1. Pokud s outdoorovými kamerami teprve začínáte a nevíte jakou zvolit, doporučujeme vám pro začátek zakoupit některý z levnějších modelů. Vyzkoušíte si natáčení, zjistíte, které funkce se vám hodí, kde budete mít kameru nejčastěji umístěnou a k čemu ji využijete. A pokud dojdete k závěru, že vás natáčení skutečně baví, můžete zainvestovat do dražšího modelu.
 2. Jelikož často i sami výrobci chybně označují rozlišení 4K Ultra HD, vždy se orientujte podle počtu pixelů.
 3. Protože kvalita videa je závislá na více parametrech a může se u jednotlivých modelů lišit, doporučujeme vám si ji vždy ověřit například na serveru Youtube, který nabízí nespočet videí, pořízených jednotlivými modely.
 4. Vždy nakupujte pouze od českých distributorů, jelikož ti vám vždy zaručí spolehlivý servis, český manuál či případné poradenství.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.7/5 44 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo