Nejlepší kapesní outdoorové nože do lesa a přírody

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Nejen každý správný muž, ale všichni, kdo vyrážejí do přírody, by u sebe měli mít kvalitní nůž. Jedná se o neocenitelného pomocníka, který může v krajním případě dokonce zachránit život. Pokud proto sháníte nůž pro turistiku, survival nebo jiné outdoor aktivity, rádi vám pomůžeme s orientací a výběrem toho nejvhodnějšího nástroje právě pro vás.

Test outdoorových nožů 2023

Do našeho testu jsme zahrnuli celkem pět outdoorových nožů pro různorodé využití (běžné nošení, survival, lov). Zajímala nás kvalita zpracování, použité materiály, ostří a kvalita čepele, ergonomie anebo třeba to, zda má nůž tendenci klouzat v mokré ruce nebo při sekání.

OPINEL VRI 8

Typzavírací
Délka čepele8,5 cm
Celková délka19 cm
Materiál čepelenerezová ocel
Materiál rukojetibukové dřevo
Survivalne
Loveckýne
Multifunkčníne
Počet funkcí1
Pojistkaano
Pouzdrone
Hmotnost43 g

VRI 8 je zavírací kapesní nůž značky Opinel, která patří mezi renomované výrobce. Jedná se o levný, malý a lehký nožík jednoduchého designu vhodný pro každodenní nošení, krátké procházky do přírody (např. na houby) či pro krájení potravin. Pro hrubé práce se nehodí.

Lesklá kratší čepel je vyrobena z nerezové oceli, rukojeť ze světlého bukového dřeva. Nůž se drží pohodlně a při práci neklouže. Chválíme také dostatečně ostrou čepel, která překvapivě dobře drží ostří.

Tento model je vybaven otočnou pojistkou Viroblock, která brání nechtěnému otevření i zavření. Odjištění a zajištění této pojistky je snadné (i když zabere více času než jiné mechanismy). Počítat ale musíte s tím, že otočný mechanismus je méně spolehlivý než jiné typy (např. frame lock). Při neopatrném zacházení se vám tak může stát, že pojistku nechtěně odjistíte.

Pokud ale sháníte levný a jednoduchý zavírací nůž pro každodenní využití, na houby nebo první nůž pro odrostlejší dítě, může být Opinel VRI 8 dobrou volbou.

 • nízká pořizovací cena
 • kvalitní ostří
 • nízká hmotnost
 • otočná pojistka
 • pouze pro nenáročné využití
Zjistit cenu

VICTORINOX Spartan

Typzavírací
Délka čepele6 cm
Celková délka15,1 cm
Materiál čepelenerezová ocel
Materiál rukojetiplast
Survivalne
Loveckýne
Multifunkčníano
Počet funkcí12
Pojistkane
Pouzdrone
Hmotnost59 g

Švýcarský multifunkční zavírací nůž Victorinox Spartan potěší nízkou cenou a až 12 funkcemi. Kromě malé a velké čepele je vybaven také vývrtkou, otvírákem na konzervy s malým šroubovákem, otvírákem na lahve s větším šroubovákem, odstraňovačem izolace z drátů, výstružníkem, bodcem, kroužkem na klíče, pinzetou a párátkem.

Tento model přitom disponuje pouze šesti želízky, díky čemuž není příliš široký ani zbytečně těžký. Větší nerezová čepel je vhodná pro krájení potravin, tenčích lan, ořezání klacíku nebo houbaření, menší se hodí pro skutečně jemnou práci.

Co se týče ostatních nástrojů, praktický je zejména otvírák na konzervy, který funguje perfektně. S velkou pravděpodobností využijete i otvírák na lahve nebo vývrtku. Ostatní nástroje jsou méně praktické a pro mnoho uživatelů spíše nadbytečné.

Všechny nástroje jsou kvalitně zpracované a dostatečně pevné. U tohoto nože ale nenajdete pojistku. Jednotlivé nástroje se proto zavírají tak, že na ně silněji zatlačíte.

Pokud sháníte kvalitní švýcarský multifunkční nůž pro běžné nošení, k táboráku nebo na krátké výlety do přírody, může vám právě tento model vyhovovat. Rozhodně se ale nehodí pro náročnější práci (větev s ním opravdu neuseknete), takovou zátěž by pravděpodobně nevydržel. Navíc po delší době (např. řezání) je držení nepříjemné (vývrtka tlačí do dlaně).

 • nízká pořizovací cena
 • kvalita zpracování
 • nízká hmotnost
 • pouze pro nenáročné využití
 • nepohodlné držení
Zjistit cenu

MORA Bushcraft

Typs pevnou čepelí
Délka čepele10,9 cm
Celková délka23,2 cm
Materiál čepelenerezová ocel
Materiál rukojetiplast
Survivalano
Loveckýano
Multifunkčníne
Počet funkcí1
Pojistkane
Pouzdroano
Hmotnost154 g

Švédský survival nůž Bushcraft značky Mora vyniká jednoduchostí a účelností. Tvoří jej pevná čepel z kvalitní nerezové oceli a plastová protiskluzová rukojeť. Součástí je i plastové pouzdro na opasek. Co neoslní je jeho vzhled. Prodává se v černé, hnědé a zelené barvě.

Kvalita zpracování je na vynikající úrovni. Nůž se velmi dobře drží, v mokré ruce neklouže a bez problémů s ním lze jak řezat, tak sekat (useknete i silnější větve apod.). Čepel je dostatečně ostrá a snadno se brousí. Ovšem zejména při špatném zacházení může docházet k rychlejšímu ztupení. Velkou výhodou je ale skutečnost, že se o tento nástroj nemusíte téměř vůbec starat.

Pro některé uživatele může být na nošení méně pohodlné plastové pouzdro, které je sice pevné a odolné, ale u pasu může při pohybu překážet. Jedná se však o všeobecný problém všech plastových pouzder. Naopak u tohoto modelu chválíme otvor ve špičce pouzdra, jímž může například za deště volně odtékat voda.

Morak Bushcraft zcela jistě potěší všechny skutečné zálesáky, kteří shánějí jednoduchý, ale spolehlivý univerzální nůž do přírody. Pořizovací cena je přitom přijatelná.

 • dobrý poměr cena/kvalita
 • kvalita zpracování
 • univerzálnost použití
 • pouzdro může překážet
 • nepříliš atraktivní vzhled
Zjistit cenu

MORA Bushcraft Survival

Typs pevnou čepelí
Délka čepele10,9 cm
Celková délka23,2 cm
Materiál čepeleuhlíková ocel
Materiál rukojetiplast
Survivalano
Loveckýano
Multifunkčníne
Počet funkcí1
Pojistkane
Pouzdroano
Hmotnost229 g

Bushcraft Survival švédské značky Mora patří mezi dražší nože s vysoce kvalitní uhlíkovou (karbonovou) čepelí, která vyniká jedinečným ostřím. Svým tvarem (čepele i rukojeti) se neliší od levnějšího modelu Bushcraft (který zmiňujeme výše). Na první pohled najdeme rozdíl pouze v barevném provedení protiskluzové rukojeti, které je u tohoto typu pestřejší a zajímavější. Bushcraft Survival můžete zakoupit v sytě oranžové, černé nebo hnědé barvě.

Plastové pouzdro je možné částečně rozložit a nosit je buď u pasu (kde ale může překážet) nebo v batohu. Na pouzdru najdete diamantový brousek sloužící pro nouzové nabroušení nože a křesadlo, které lze v případě potřeby využít k rozdělávání ohně (škrtat je možné horní částí čepele, která je za tímto účelem speciálně zbroušena). V podstatě se tedy jedná o set pro přežití.

Uhlíková ocel oproti nerezové mnohem lépe drží ostrost, na druhou stranu je náchylnější ke korozi. Z tohoto důvodu je čepel Bushcraft Survival opatřena černou povrchovou úpravou DLC (Diamond Light Carbon), která do určité míry korozi brání. V průběhu času ale může docházet k sedření této vrstvy. Následně je proto potřeba se o nůž starat (čepel otřít dosucha a občas ošetřit olejem).

Tento model se hodí pro řezání i sekání. Díky vysoce pevné uhlíkové oceli a plastové rukojeti jej lze využít i při štípání menších polen. Pokud se proto poohlížíte po kvalitním a spolehlivém noži pro přežití, můžeme vám Bushcraft Survival doporučit.

 • kvalita zpracování
 • vynikající ostří
 • univerzálnost použití
 • čepel po čase vyžaduje péči
 • pouzdro může překážet
 • vyšší hmotnost
Zjistit cenu

VICTORINOX Hunter Pro Wood

Typzavírací
Délka čepele9,6 cm
Celková délka22,5 cm
Materiál čepelenerezová ocel
Materiál rukojetiořešákové dřevo
Survivalne
Loveckýano
Multifunkčníne
Počet funkcí1
Pojistkaano
Pouzdroano
Hmotnost161 g

Přestože si za švýcarský zavírací lovecký nůž Victorinox Hunter Pro Wood připlatíte, získáte jedinečnou kvalitu a design. Tento nástroj byl původně vyroben pro lovce ve Spojených státech, díky čemuž disponuje silnou čepelí a vynikající ostrostí. Tento model je dodáván včetně nylonového pouzdra, které je možné uchytit na opasek.

Rukojeť je vyrobena z vysoce kvalitního dřeva ořešáku vlašského, které hladké, tvrdé a odolné. Navíc vyniká jedinečnou kresbou. Čepel z nerezové oceli není leštěná, ale matná, díky čemuž jsou na ní méně patrné škrábance.

Hunter Pro Wood velmi dobře padne do ruky a neklouže (ani v mokré ruce). Výhodou je, že jej lze snadno otevřít pouze jednou rukou. Oko je přitom dostatečně velké i pro větší a širší prsty. Bohužel zavírání pomocí dlaňové pojistky, která se nachází ve středu rukojeti, jde více ztuha (pojistku je nutné silně stisknout). Zavřít nůž jednou rukou je proto obtížné.

Celkové provedení je na velmi vysoké úrovni. Potěší pevné usazení čepele, díky čemuž lze tento nástroj bez problémů využít i pro lovecké účely. Pro survival a extrémní pobyt v přírodě ale doporučujeme spíše nůž s pevnou čepelí. Např. na sekání do dřeva nebo štípání polen je Hunter Pro Wood nevhodný.

 • kvalita zpracování
 • vynikající ostří
 • atraktivní vzhled
 • vyšší pořizovací cena
 • obtížné zavírání jednou rukou
Zjistit cenu

Před výběrem

Před samotným výběrem je důležité si zodpovědět zejména otázku, k čemu budete nůž nejčastěji používat a v jakých podmínkách (prostředí). Jde tedy hlavně o to, k jakému účelu (činnosti) bude nejčastěji využíván (lov, myslivost, houbaření, vyřezávání, krájení chleba, otevírání konzerv, řezání lan, kácení stromků nebo jej prostě chcete mít vždy po ruce pro strýčka příhodu).

Od hlavního účelu využití se totiž dále odvíjí všechny ostatní charakteristiky (zda půjde o zavírací nůž nebo ten s pevnou čepelí, jaké budou rozměry, hmotnost, materiál atd.).

 

Základní dělení nožů

Nože pro outdoorové aktivity můžeme rozdělit do několika základních kategorií. Opět se toto dělení opírá především o jednu nebo více činností, k nimž je nůž primárně určen. Vydělujeme proto nože:

 • lovecké,
 • myslivecké,
 • survival,
 • turistické,
 • pro běžné použití,
 • multifunkční
 • či houbařské.

Lovecké nože

Lovecké nože obvykle mívají pevnou čepel (méně často jsou zavírací) a rukojeť vyrobenou z přírodních materiálů (dřevo, paroh). Zpravidla se jedná o robustnější, těžší a větší nástroje, které bývají doplněné pevným pouzdrem (často z kůže). Hodí se pro zálesáky, myslivce a lovce, můžete je ale využít i při nejrůznějších pobytech v přírodě (např. survival). Vzhledem k vyšší hmotnosti a velikosti je lze využít například i ke kácení stromků či stavbu přístřešku. Skutečné lovecké nože se hodí i ke stahování, vyvrhování či dorážení ulovené zvěře.

Myslivecké nože

Přestože se myslivecké nože často řadí mezi lovecké a skutečně se jim velmi podobají typem, liší se ve tvaru a materiálu rukojeti a částečně se odlišují i v účelu použití. Myslivecké totiž obvykle nebývají určeny ke stahování, vyvrhování či dorážení ulovené zvěře, ale hodí se spíše pro klasické využití a práce v lese.

Survival nože

Survival nebo také nože pro přežití jsou určeny do extrémních podmínek. Jednoduše řečeno by vám měly v nouzové situaci dokázat zachránit život. Abyste se na takového pomocníka ale mohli spolehnout, musí být vysoce kvalitní. Obvykle se jedná o robustní nástroje s pevnou čepelí o dostatečné délce, s níž pohodlně vykucháte zvíře nebo pokácíte tenčí strom a postavíte přístřešek. Samozřejmou součástí je také pevné pouzdro, které můžete zavěsit na opasek nebo batoh.

Mnoho uživatelů považuje za nejlepší tzv. Rambo nože, které mají v rukojeti místo pro uschování nejrůznějších pomůcek pro přežití v divočině (např. pro háček a vlasec, sirky a škrtátko, křesadlo, malou pilku atp.). Je ale potřeba mít na paměti, že dutá rukojeť znamená vyšší křehkost. Takový nástroj má proto zpravidla nižší životnost a bývá také hůře vyvážen, což znesnadňuje práci s ním.

Nejuniverzálnější survival modely mohou v případě potřeby posloužit dokonce jako mačeta, pilka, kladívko, lopatka případně oštěp nebo harpuna.

Turistické nože

Turistické nože zahrnují nejširší škálu modelů, od pevných čepelí po zavírací a malé kapesní varianty. Tento typ by měl být užitečný při kratších i delších turistických výpravách a výletech. Někdy se do této kategorie řadí také multifunkční a houbařské modely.

Nože pro běžné použití

Pod označením nože pro běžné použití se skrývá celá řada menších nožíků, které se hodí pro každodenní nošení např. v batohu nebo kabelce (často jsou vybaveny klipem na kapsu nebo očkem na zavěšení). Využijete je například při otevírání dopisů nebo krájení jablka (poslouží vám ale například i při houbaření). Do této kategorie spadá také tradiční nástroj – malý zavírací kapesní nožík tzv. rybička, který lze považovat i za jeden z nejvhodnějších dětských nožů (případně nožů pro ženy).

Multifunkční nože

Jak již název napovídá, hlavním specifikem multifunkčních kapesních nožů (tzv. multitoolů) je skutečnost, že disponují rozmanitou škálou funkcí v podobě mnoha nástrojů (želízek). Nejsou tedy určeny pouze pro řezání, ale například i šroubování, pilování či stříhání. Nejčastěji bývají tyto zavírací kapesní nože kromě čepele vybaveny pilkou, vedlejším nožíkem, vývrtkou, otvírákem na konzervy nebo šroubovákem.

Některé modely ovšem mohou nabízet i přes 40 funkcí (dokonce i teploměr, pravítko, kompas, digitální hodinky, alarm, výškoměr, barometr, pero, svítilnu nebo USB flash disk). Podle počtu nástrojů (želízek) se pak jednotlivé modely liší zejména tloušťkou a pochopitelně i hmotností. Bez výjimky se přitom jedná o zavírací kapesní nože, vřazeny bývají občas i do kategorie loveckých (např. modely s pilkou).

U levnějších variant multitoolů a těch, u nichž výrobci lákají na zbytečně velké množství funkcí, je kvalita obvykle tak nízká, že příslušné nástroje nelze v praxi téměř využít (snadno se zlomí, nejsou dostatečně ostré apod.). Doporučujeme proto volit jen tolik funkcí (nástrojů), kolik skutečně využijete.

Houbařské nože

Pokud rádi a často vyrážíte na houby, k vašemu vybavení nerozlučně patří kromě košíku také kapesní houbařský nůž. Tento typ bývá obvykle zavírací, menší s rukojetí z přírodních materiálů (nejčastěji dřeva), ale i plastu nebo kovu. Houbařské nože s pevnou čepelí jsou dodávány s pouzdrem. Některé zavírací nože na houby mohou být vybaveny také štětečkem na čištění hub a speciálně tvarovanou čepelí.

Toto dělení je přitom pouze orientační. Některé kategorie lze sloučit do jediné, a naopak z jiných lze vydělit více typů.  Záměrně jsme nezmiňovali nože bojové (útočné) a vojenské, vrhací, taktické, potapěčské, řezbářské, sběratelské, zahradnické či kuchyňské. Vyhneme se i popisu speciálních nožů (např. pracovní/bojový karambit).

Dělení nožů podle konstrukce

Podle konstrukce se nože dělí do dvou základních kategorií: na zavírací a s pevnou čepelí. Každá z nic má přitom své výhody i nevýhody a hodí se pro odlišné využití. Obecně platí, že čím těžší práci budete s nožem vykonávat (např. sekání do dřeva, porcování zvěře), tím vhodnější je zvolit model s pevnou čepelí. Naopak pro lehké činnosti postačí zavírací typ.

Zavírací nože

Zavírací nebo také otevírací či kapesní nůž je praktický především pro své menší rozměry. Díky tomu, že lze čepel zavíracího nože sklopit do rukojeti, je v podstatě poloviční než stejně velké modely s pevnou čepelí. Malé rozměry a skladnost proto tento typ předurčují pro pohodlné a každodenní nošení v kapse, při turistice i houbaření.

Na rozdíl od druhé skupiny jsou ale méně pevné (zejména při sekání a páčení). Hodí se proto spíše pro běžné činnosti a lehčí a jemnější úkony (krájení potravin, řezání provazů, otevírání krabic apod.). Pokud je to možné vybírejte modely, které jsou opatřeny poutkem nebo klipem (sponou), zavírací nože se totiž lehce ztrácejí.

Nože s pevnou čepelí

Nože s pevnou konstrukcí nelze zavřít, jsou proto méně skladné, ale zato daleko pevnější a odolnější. Všeobecně bývají také větší a těžší, jejich součástí bývá pouzdro. Oceníte je zejména při náročnějších činnostech (sekání klacků, kácení tenčích stromů, páčení). Výborné jsou i pro déletrvající pobyty v přírodě. Pro nejtěžší práci jsou ideální pevné nože vyrobené z jednoho kusu oceli, která prochází rukojetí a střenky rukojeti jsou k ní přinýtovány nebo přišroubovány.

Typ otevírání

U zavíracích nožů je důležité dbát také na způsob, jímž je možné nůž otevřít. To lze provést třemi způsoby: pouze manuálně, manuálně s pomocí pružiny (poloautomaticky) a plně automaticky. Do poslední kategorie patří tzv. vystřelovací kapesní nože. Specifickou kategorii pak tvoří tzv. motýlky.

Manuální mechanismus otevírání

Do této kategorie spadá většina modelů na trhu. Jedná se také o nejspolehlivější způsob otevírání, který rozhodně doporučujeme upřednostnit před zbývajícími dvěma mechanismy.

Manuální otevírání se provádí obvykle pomocí oka nebo čepu na čepeli nože. Přestože čep není tak ergonomický jako oko, mnohem lépe jej lze palcem zachytit, a díky tomu i otevřít. Oko je naopak méně ergonomické, ale líbivější, vhodné spíše pro útlejší a drobnější prsty.

Asistovaný mechanismus otevírání

Nože s tzv. asissted opening (asistovaným) mechanismem otevírání jsou vybaveny pružinou, ale i čepem. Otevírají se podobně jako plně mechanický typ pomocí čepu, ale jen částečně. Speciální pružina totiž část pohybu vykoná za vás, a dojde tak k vystřelení nože. Jedná se tedy o kombinaci klasického nože s vystřelovacím.

Automatický mechanismus otevírání – tzv. vystřelovací nože

Vystřelovací a vyhazovací nože využívají k otevření automatický mechanismus, který tvoří pružina, jež po stisknutí pojistky vystřelí čepel. Tento typ doporučujeme ze všech nejméně, a to jak kvůli bezpečnosti, tak z hlediska spolehlivosti. Čím více součástek totiž otevírací mechanismus obsahuje, tím vyšší je pravděpodobnost, že selže, případně přestane fungovat zcela.

Motýlkový mechanismus otevírání

Tento mechanismus je typický pro speciální nože, kterým se říká motýlky (balisongy). Sestávají z rukojeti, která je rozdělena na dvě části a v zavřeném stavu v sobě ukrývá čepel. K otevření dochází při otočení obou částí rukojeti přesně o 180°, čímž se odhalí čepel. Otevírání přitom může být velmi efektivní a existujte spousta triků, které jsou často k vidění např. v akčních filmech.

Na co je třeba dát při výběru mechanismu pozor

Nejspíš mnoho lidí překvapí, že při výběru mechanismu otevírání je důležité myslet také na legislativu. Například nože, které lze otevřít pouze jednou rukou, jsou v některých zemích zakázány (jako příklad můžeme uvést sousední Německo). Poloautomatické (asistované), plně automatické vystřelovací či motýlkové nože jsou přitom zakázány v mnoha zemích.

Typ pojistky

Kromě způsobu otevírání je u zavíracích nožů důležitý také typ zavíracího mechanismu, přesněji typ pojistky. Samozřejmě existují také nože bez pojistky, obvykle se ale jedná o menší typy (např. rybičku, multifunkční nebo dámské modely). U větších nástrojů rozhodně nějaký typ pojistky s ohledem na vaši bezpečnost doporučujeme.

Existují tři základní pojistky: liner lock, frame lock, back lock a mnoho dalších typů. Důležitější než typ pojistky je přitom skutečnost, jak snadno se vám daný mechanismus obsluhuje (a to ideálně pouze jednou rukou). Pojistka musí být také pevná a spolehlivá. V případě, že by vás pojistka zradila, může dojít ke škaredému zranění.

Liner lock – tento mechanismus využívá kovového listu, který je vložen do rukojeti. Při otevření nože se list vzpříčí, a tím zajistí čepel proti zavření. Při zavírání pak musíte tento list prsty oddlačit.

Frame lock – jedná se o mechanismus, který funguje podobně jako liner lock, jen s tím rozdílem, že čepel blokuje napjatý kov, který není vložený uvnitř, ale je přímo součástí rukojeti. Lze jej proto považovat za pevnější a spolehlivější.

Back lock – při otevírání dojde pomocí odpružené závěrky k zapadnutí čepu do vybraného místa čepele, čímž ji zajistí. Oproti předcházejícím typům se (nejčastěji na konci) rukojeti nachází závěrka, po jejímž stlačení dojde k odjištění čepele.

Čepel nože

Čepel je nejdůležitější částí každého nože. Zajímat byste se měli o materiál, z něhož je vyrobena, její typ a délku.

Materiál čepele

Hned na začátek můžeme říci, že čím tvrdší je ocel čepele, tím déle vydrží ostrá, ale tím hůře se brousí. A samozřejmě naopak – čím bude ocel měkčí, tím lépe se brousí, ale rychleji se ztupí. V nabídce většiny výrobců najdete čepele ze středně tvrdé oceli. Orientovat se podle Rockwellovy stupnice tvrdosti přitom příliš nedoporučujeme, zohledňuje totiž jen několik z mnoha důležitých faktorů.

Důležitější než tvrdost je proto spíše typ oceli. Vybírat můžete ze dvou základních: nerezové a uhlíkové oceli. Okrajově se lze setkat také s tzv. damaškovou ocelí.

Nerezová ocel

Čepele z nerezové oceli jsou nejrozšířenější a vždy by měly obsahovat příměs chromu 13 % a více. Mezi jejich předností patří to, že vydrží dlouho ostré, snesou horší zacházení a není potřeba o ně nijak zvlášť pečovat, jelikož jsou odolnější vůči korozi (rez). Mezi jejich nevýhody naopak patří, že se snáze otupí, hůře se brousí a jsou dražší než uhlíkové čepele.

Uhlíková ocel

Čepele z uhlíkové oceli jsou odolnější než nerezové, navíc se snáze brousí a mají lepší řezné vlastnosti. Jejich velkou výhodou je také to, že mohou být kovány diferencovaně, což znamená, že ostří může být pevné a odolné, zatímco zbytek čepele zůstane pružný. U tohoto typu je také zaručena vyšší kvalita než u čepelí nerezových. Mezi zásadní nevýhodu uhlíkových čepelí patří náchylnost ke korozi (rez, nevzhledná patina). A je proto nutné se o tento typ starat, což v praxi znamená po každém použití otřít dosucha a čas od času čepele ošetřit olejem.

Damašková ocel

Kapesní zavírací nože i ty s pevnou čepelí vyrobené z damaškové (přesněji damascénské) oceli jsou žádané zejména pro svůj jedinečný a charakteristický vzor. Zajímavé jsou rozhodně ale i její vlastnosti (např. ve starověku patřily zbraně z damascénské oceli mezi nejlepší, jelikož dokázaly rozseknout protivníkovu zbroj).

Výroba této jedinečné oceli byla uchovávána v tajnosti a nakonec zapomenuta. V současnosti se proto můžeme setkat pouze s tzv. nepravým damaškem. Ten se vyrábí mnohonásobným skováním a přeložením, čímž je vytvářen charakteristický vzor (tuto ocel tvoří desítky až stovky jednotlivých vrstev).

Každopádně díky kombinaci měkčí a tvrdší oceli s různými vlastnostmi i novodobá verze damaškové oceli nabízí jedinečné vlastnosti – čepel je pevná (jen tak se nezlomí), vydrží dlouho ostrá a zároveň se poměrně dobře brousí. Nevýhodou je výrazně vyšší pořizovací cena.

Povrchová úprava čepele

Okrajovou záležitostí je také možnost výběru lesklé nebo upravené (povrchově ošetřené) čepele. Většinou se lze setkat právě s klasickou, lesklou čepelí. Méně často můžete narazit na broušené nebo leptané čepele, které rozeznáte na první pohled. Výhodou takto upravených čepelí je kromě zajímavého designu také fakt, že jsou na nich méně patrné případné škrábance.

Zcela svébytnou kategorii pak tvoří černěné čepele. Černění se používá zpravidla pouze u uhlíkových čepelí a slouží jako ochrana před korozí.

Typy ostří

Při výběru správného nože byste měli zohlednit také typ ostří. Vybírat můžete ze tří základních variant: hladké, vroubkované (zoubkované) a kombinované čepele. Každá se přitom hodí pro odlišný způsob využití.

Hladká čepel

Nejčastějším a nejuniverzálnějším typem je bezpochyby čepel s hladkým ostřím. Hodí se pro řezání nejrůznějších materiálů a například i štípání dřeva. Přestože je na některé činnosti vhodnější vroubkované ostří, s hladkou čepelí si poradíte také (přestože daná činnost zabere trochu více času a úsilí). Pokud si proto nejste jisti, který typ zvolit, rozhodně doporučujeme čepel s hladkým ostřím.

Vroubkovaná čepel

Zoubkované ostří je ideální pro řezání všech vláknitých materiálů (lana, textilií, kůže), rozhodně si ale neporadí například se štípáním dřeva. Najdete ji proto zpravidla u specializovaných nožů (např. i takových, jimiž je možné vyříznout přední sklo automobilu). Velkou nevýhodou zoubkovaných čepelí je skutečnost, že je musíte nechat nabrousit u nožíře, případně se naučit pracovat se speciálním brouskem na zubaté ostří.

Kombinovaná čepel

Kombinované ostří je z jedné poloviny hladké (obvykle u špičky nože) a z druhé vroubkované, kombinuje tak v sobě výhody obou typů. I přesto je ale zejména sekání s tímto typem nože méně pohodlné (případně zcela nemožné). Navíc i kombinované ostří vyžaduje broušení u nožíře.

Délka čepele

Délka čepele opět souvisí zejména s účelem, k němuž bude nůž převážně sloužit. Delší čepel přitom automaticky neznamená lepší nůž.

Podle délky můžeme rozdělit tři základní kategorie:

Krátké nože s čepelí od 6 do 9 cm – ideální na nošení v kapse, pro méně náročné činnosti.

Středně dlouhé nože s čepelí od 10 do 12 cm – univerzální, vhodné i do přírody, na táboření.

Dlouhé nože s čepelí od 12 do 20 cm – modely obvykle s pevnou čepelí (lovecké, survivor), s nimiž lze bez problémů naštípat dříví či nasekat větve.

U tohoto parametru je přitom nutné vzít v potaz i legislativu jednotlivých států. Nože s délkou čepele nad 12 cm jsou totiž ve většině států považovány za zbraně a například na letištích nemilosrdně zabavovány. Naopak nože s čepelí do 12 cm je zpravidla možné bez problému nosit a držet kdekoli.

Rukojeť nože

Při výběru rukojeti (tzv. střenky) jde zejména o to, jak se bude držet (tedy o ergonomii), svoji roli hraje ale také použitý materiál.

Tvar rukojeti

Vhodný tvar rukojeti je spíše individuální záležitostí. Každému může vyhovovat něco jiného podle typu a velikosti jeho ruky. Obecně doporučujeme spíše širší a oválné rukojeti, které se dobře drží například i v rukavicích, netlačí a nesmekají se.

Rozhodně se vyplatí volba obyčejné střenky bez zbytečných detailů a okrasných prvků, které by mohly při (především déletrvající) práci překážet. Nepraktické jsou také oblíbené rukojeti s prohlubněmi na prsty. Pravdou totiž je, že nikomu nesedí přesně, a při práci se navíc úhel úchopu mění, a prsty tedy do prohlubní nezapadají vůbec.

Materiál rukojeti

Střenky jsou vyráběny z nejrůznějších materiálů, volba je tedy skutečně široká. Podobně jako u tvaru se i v tomto případě vyplatí vybírat zejména podle toho, k jakému účelu budete nůž používat nejčastěji a v jakém prostředí. Jestli s ním budete pracovat také v rukavicích, v dešti nebo s ním budete potřebovat čas od času něco zatlouct. Do extrémních podmínek volte pevné a odolné materiály, pro občasné využití u táboráku můžete zvolit i okrasné nebo jinak zajímavé materiály.

Mezi nejčastější materiály pro výrobu střenek se řadí:

 • umělé materiály (Kraton, Micarta, G10, guma),
 • přírodní materiály (dřevo a paroh),
 • paracord,
 • ocel, hliník.

Umělé materiály

V současné době jsou velmi oblíbené pro výrobu rukojetí nejrůznější umělé materiály, které jsou odolné, lehké a přitom nekloužou. Příkladem může být klasická guma, která zaručuje vynikající úchop i při používání v mokru, na druhou stranu se ale nemůže pochlubit dlouhou životností ani tvrdostí, která je potřebná například při zatloukání. Vyhledávanější jsou proto speciální umělé materiály, mezi které patří zejména Kraton, Micarta a G10. Ty jsou lehké, odolné, dostatečně pevné a zároveň nekloužou ani v mokré ruce. Díky vyjmenovaným vlastnostem je lze doporučit zejména pro použití v extrémních podmínkách.

Přírodní materiály

Stále oblíbené jsou i tradiční materiály (jakými je dřevo nebo paroh), a to zejména u loveckých a mysliveckých kapesních nožů. Přírodní materiály jsou nejen příjemné na dotek, ale mohou se pochlubit také jedinečným vzhledem. Obvykle jsou ale těžší a méně odolné než materiály umělé. O střenku ze dřeva je navíc vhodné pečovat.

Paracord

Paracord neboli padáková šňůra je oblíbeným materiálem zejména u survival nožů. Rukojeti z tohoto materiálu lze zakoupit buď namotané nebo si z nich střenku můžete vyrobit sami. Velkou výhodou takového typu rukojeti je skutečnost, že s sebou máte stále (doslova po ruce) pořádný kus pevné šňůry. Ne pro všechny osoby je ale rukojeť z paracordu příjemná.

Ocel, hliník

Ocelová nebo hliníková rukojeť je k vidění méně často. Naprosto zřejmou nevýhodou tohoto typu je vyšší hmotnost. Ta je ale na druhou stranu vyvážena odolností a vysokou pevností.

Velikost nože

Celková velikost nože souvisí s účelem využití, individuálními potřebami a schopnostmi uživatele. Při výběru se ale můžete přidržet pravidla, které doporučuje nepřekračovat délkou 2,5násobek velikosti pěsti osoby, pro kterou bude nůž určen, a přitom nejít pod 1,5násobek pěsti.

Při rozhodování je vhodné myslet také na to, že kratší nůž se lépe ovládá, ale při práci s ním je nutné vynaložit větší sílu. Naopak větší nůž je vhodnější pro těžší práci, ale vyžaduje více zkušeností a větší zručnost. Kromě toho velikost je zpravidla přímo úměrná vyšší hmotnosti.

Hmotnost nože

Podobně jako u velikosti, i u hmotnosti lze říci, že lépe se pracuje s těžšími noži (např. při sekání a dalších náročných úkonech). Na druhou stranu při dlouhotrvající práci oceníte spíše lehký nůž. Ten je vhodnější z hlediska komfortu i při dlouhých pěších pochodech apod. Opět proto vždy nejdříve zvažte, za jakým účelem jej budete pořizovat.

Vyvážení nože

Velmi důležitým kritériem správného výběru, na který se ale bohužel často zapomíná, je také správné vyvážení nože. Vyvážení můžete zkontrolovat tak, že si nůž v místě těsně před záštitou položíte na plocho na prst. V případě, že bude osa nože příliš vepředu, je velmi pravděpodobné, že vám při práci takový nástroj vyklouzne z ruky. Vhodná přitom není ani zbytečně těžká rukojeť.

Jak vybrat pouzdro

Pokud se rozhodnete pro nůž s pevnou čepelí a nebude spolu s ním možné zakoupit také pouzdro (což bývá méně časté), případně se vám dodávané pouzdro nebude líbit, budete si muset vhodné pouzdro pořídit zvlášť.

Možností je hned několik: buď si můžete dokoupit univerzální pouzdro nebo si nechat pouzdro vyrobit na míru, a pokud jste dostatečně zruční, můžete si pouzdro vyrobit.

Co se týče materiálu pouzdra, měl by být zejména dostatečně odolný proti pořezání zevnitř. Například tvrdá plastová pouzdra jsou zárukou vynikající ochrany nože, na druhou stranu jejich nošení není příliš komfortní. Textilie jsou sice pohodlné, ale málo odolné. Velmi dobrou a oblíbenou volbou jsou proto pouzdra kožená.

Výjimečně se můžete setkat i s pouzdry (nejčastěji koženými) pro zavírací kapesní nože. V tomto případě jsou vhodné zejména z toho důvodu, že eliminují riziko ztráty.

Cenové relace

Cena by v případě nožů neměla hrát hlavní roli, zejména pořizujete-li si nástroj do přírody, který by měl v ideálním případě dobře sloužit řadu let, nebo dokonce celý život. Mnohem vhodnější je proto rozhodovat se spíše na základě vlastních preferencí, a až poté zohlednit pořizovací cenu.

Pro snazší orientaci ale můžeme vydělit tři základní kategorie:

Levné nože do 500 Kč

Přestože nejlevnější nože seženete již zhruba za 200 Kč, obvykle se jedná o malé nožíky vhodné pro občasné využití (např. při houbaření). V kategorii do 500 Kč se nachází základní levné zavírací kapesní nože vhodné i pro každodenní nošení a lehkou turistiku. V nabídce jsou i některé multifunkční nože. Pokud sháníte nůž pro občasné využití (např na kratší výlety do přírody), je pravděpodobné, že si v této kategorii vyberete.

Kvalitní nože od 500 Kč do 2 000 Kč

V případě, že potřebujete nůž, který něco vydrží a který je vhodný i pro déletrvající pobyt v přírodě, doporučujeme vybírat v této cenové relaci. Nabídka je opravdu široká a vybírat můžete z nepřeberného množství nožů – outdoor, survival, multifunkčních, loveckých, mysliveckých, ale i speciálních houbařských a kvalitních švýcarských (zavíracích kapesních). Záleží proto jen na vašich preferencích.

Top nože od 2 000 Kč

Nej nože ale obvykle najdete až nad hranicí 2 000 Kč. Jedná se o spolehlivé pomocníky do běžných i extrémních podmínek. Tyto modely se mohou pochlubit nejlepšími materiály (jak čepele, tak rukojeti) a skvělými vlastnostmi (obvykle mají vynikající ergonomii a vydrží dlouho ostré), jedná se přitom jak o zavírací kapesní nože tak o nástroje s pevnou čepelí. Právě na hranici 2 000 Kč se objevují také nejlevnější damaškové nože (obvykle kapesní zavírací). Pořizovací cena některých luxusních damaškových nožů se ale může vyšplhat až na 50 000 Kč.

Tipy na závěr

 1. Pokud vyrážíte často do divočiny a potřebujete kvalitní nůž, doporučujeme nespoléhat se pouze na jeden, ale zakoupit raději dva – nejlépe jeden malý (zavírací) na drobné práce a druhý větší (s pevnou čepelí), s nímž pohodlně pokácíte slabší strom.
 2. Přestože dvojsečné nože a dýky vypadají efektně, ve skutečnosti jsou poměrně křehké. Druhá čepel může být navíc spíše nebezpečná než praktická. Pro využití v přírodě se proto tento typ vůbec nehodí.
 3. Při výběru nejlepšího nože vám mohou pomoci také uživatelské recenze, žebříčky vítězů, případně informace z internetových fór, která se této problematice věnují.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 73 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo