Jak vybrat parní čistič + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Parní čističe si poradí i tam, kde ostatní čistící postupy a prostředky selhávají. Navíc jsou maximálně šetrné k přírodě, jelikož k jejich chodu nepotřebujete nic než vodu. To vše je možné jen díky páře. Kde všude v domácnosti tyto pomocníky oceníte a jak vybrat toho správného právě pro vás, se dozvíte v následujícím článku.

Test parních čističů 2023

Polti Vaporetto Lecoaspira FAV80
Kärcher SC 4
Kärcher SC 3
Polti VAPORETTO SV440
Concept CP2000 2v1 Perfect Clean
MAXXX Parní mop 5v1
Sencor SSC 3001YL
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Recenze----Recenze--
Tlak páry (bar)63,53,5-123
Příkon (W)24502000190015001 50013001000
Doba ohřívání vody (min.)84310,513
Dětská pojistkaanoanoanoanoneneano
Délka kabelu (m)74440,564
Hmotnost (kg)9,563,12,42,43,61
Objem nádrže (l)1,21,310,30,40,40,35
Hodnocení
celkem
92 %
89 %
85 %
81 %
80 %
77 %
73 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Do našeho testu jsme zahrnuli modely ze všech čtyř kategorií parních čističů (ruční, podlahové, mopy i vysavače).

Sencor SSC 3001YL

Tlak páry3 bar
Příkon1000 W
Doba ohřívání vody3 min.
Dětská pojistkaano
Délka kabelu4 m
Hmotnost1 kg
Objem nádrže0,35 l

Malý a základní jednokomorový parní čistič do domácnosti. Dostačuje na běžné znečištění v koupelně či kuchyni, ale na větší a starší nečistoty stačit nemusí. Je nutné mít na paměti, že se jedná o malý, levný a základní přístroj. Tudíž ani tlak páry není extra vysoký.

Litr vody zvládne nahřát už za 2,5 minuty. Díky tomu ho můžete použít skoro okamžitě po zapnutí. Objem nádrže činí 0,35 l (je pravda, že nádržka by se hodila o něco větší). Při doplňování nádobky je třeba dát si pozor na opaření. Doporučujeme vždy vyčkat, dokud voda úplně nevychladne. Další drobnou nevýhodou je velikost odměrné nádobky. Ta je menší než objem nádržky přístroje a je potřeba ji doplnit na dvakrát. Na jedno naplnění zvládnete vyčistit cca 10–15 metrů spár (podle míry znečištění).

Kromě rychlosti nabízí také příslušenství: rovnou trysku, zahnutou trysku, ohebnou hadici, hlavici mini mopu s krycí tkaninou a kulatý kartáč na čištění zrcadel. I přes nízkou pořizovací cenu je zpracování dobré. Spínač páry je třeba držet docela silně, při delším úklidu už vás může bolet ruka. Příjemný je naopak dlouhý přívodní kabel.

Abyste měli jistotu, že se při práci nepopálíte, je vybavený dětskou pojistkou a bezpečnostním ventilem. Potěší vás určitě také nízká váha – pouhý jeden kilogram. Hodně příjemná je i nízká cena. Doporučení produktu záleží na tom, jak ho chcete využívat. Pro občasné menší domácí práce je vhodný, ale musíte počítat s tím, že nejspíš narazíte také na špínu, se kterou si už neporadí. Pro velké a pravidelné čištění, bychom proto doporučili lepší stroj.

Zjistit cenu

Kärcher SC 1 Premium Floor Kit

Tlak páry3 bar
Příkon1200 W
Doba ohřívání vody3 min.
Dětská pojistkaano
Délka kabelu4 m
Hmotnost3,4 kg
Objem nádrže0,2 l

Hledáte malý parní čistič do ruky, se nímž se snadno dostanete i do hůře přístupných míst? A chcete mít zároveň k dispozici dostatečný výkon pro různé typy znečištění? V takovém případě zvažte tento model. Je to výkonný a spolehlivý pomocník do domácnosti. Zvládá tlak až 3 bary a má nádržku s objemem 0,2 litru. Velkou výhodou tohoto modelu je bohatá výbava v ceně: tryska na bodový paprsek, prodlužovací hadice, ruční hubice, podlahová hubice, kulatý kartáček, froté potah na podlahovou hubici, froté potah na ruční hubici.

Samozřejmě ve výbavě tohoto ručního čističe nechybí ani dětská pojistka a bezpečnostní ventil. Tím pádem nehrozí, že byste se při úklidu popálili. Tento model se skvěle hodí na menší úklid tvrdých ploch, koupelen, WC nebo zrcadel. Luxusně zvládá zanesené spáry a další obtížně dostupná místa. Na druhou stranu například se silně znečištěnou varnou deskou si příliš neporadí.

Kvalita zpracování je u tohoto modelu na velmi dobré úrovni. Rovněž nabídka nástavců i příslušenství je obrovská, na druhou stranu si za to, které není v základním balení, nechají dobře zaplatit. Nevýhodou je nižší kapacita bojleru, což znamená, že musíte častěji doplňovat vodu. Kromě toho je drobnou nevýhodou také poměrně rychlý úbytek tlaku páry.

Pokud hledáte malý, lehký spotřebič na občasný úklid těžko dostupných nebo znečištěných míst, může být tento model dobrou volbou. Cena je o něco vyšší, než by bylo příjemné, ale zpracování je solidní. Na pravidelné čištění podlah bychom však rozhodně doporučili větší model. A to zejména vzhledem k nutnosti častého doplňování vody.

Zjistit cenu

Kärcher SC 3

Tlak páry3,5 bar
Příkon1900 W
Doba ohřívání vody3 min.
Dětská pojistkaano
Délka kabelu4 m
Hmotnost3,1 kg
Objem nádrže1 l

Patří do střední cenové kategorie parních čističů. Je lehký, snadno se používá. Hned na po pár minutách vás překvapí příjemná manipulace a práce s přístrojem. Kombinace nízké váhy, dobře zpracovaného madla, velkých koleček a dostatečně dlouhé hubice přístroje znamená, že se s ním dobře pracuje i vysokým lidem. Po zapnutí a doplnění vody je rychle (cca 1 minuta) připraven k práci.

Na co ho můžete použít? Skvěle si poradí při čištění pevných podlah, ale nemusíte se bát ani starého a špinavého koberce nebo vodního kamene okolo vodovodní baterie. Ani dalšímu využití se meze nekladou. Zašlé kachličky v koupelně? Staré a zaneřáděné zrcadlo? S většinou z těchto problémů si dokáže poradit. Doporučení výrobce je nedávat do nádržky více než litr vody. Vlastní čištění je nečekaně účinné. Jen pozor, z kombinace nečistot a páry zůstává (hlavně na špatně přístupných místech) nehezký kal, který je potřeba hadříkem setřít.

Pokud máte doma hodně znečištěný koberec (na kterém si například zvykl snídat svoje granule pes), tak zkuste parní čistič od KÄRCHERu. Je až neskutečné, co pára za pár minut s tímto materiálem dokáže.

Závěrečné shrnutí? Rozhodně stojí za to. Mezi jeho hlavní přednosti patří rychlost a efektivita při čištění podlah, které zvládá čistit bez použití chemikálií. Kromě toho, že se snadno používá, tak je i snadné ho složit a přenést na jiné místo. Třeba na chatu nebo ho půjčit někomu z rodiny. Přívodní kabel by ale mohl být delší, v rodinných domech je tak zapotřebí měnit zásuvky docela často. Rovněž by mohl být automaticky namotávací. Přes tyto drobné nedostatky je to relativně malý a přesto výkonný pomocník, který se doma neztratí.

Možná přemýšlíte jestli Kärcher SC 3 nebo si připlatit (cca tisícovku) a jít rovnou do Kärcher SC 4. Domníváme se, že pro většinu situací postačí i Kärcher SC 3. Do modelu SC 4 bychom investovali v případě, že máte velký rodinný dům a nebo jednoduše z důvodu, že pro vás ten rozdíl v ceně nehraje žádnou roli. Oba každopádně patří mezi povedené výrobky a cena za jejich služby je velmi příznivá (hlavně u Kärcher SC 3).

Ukázka práce s přístrojem:

Zjistit cenu

Kärcher SC 4

Tlak páry3,5 bar
Příkon2000 W
Doba ohřívání vody4 min.
Dětská pojistkaano
Délka kabelu4 m
Hmotnost6 kg
Objem nádrže1,3 l

Ať už potřebuje uklidit mastnou podlahu v kuchyni nebo zašlé spáry v koupelně, tak vás čeká stejné dilema. Použití chemického přípravku nebo využití parního čističe? Použití chemie, zvlášť v uzavřených prostorách s malou možností větrání (jako jsou třeba koupelny), může vyústit ve vdechování škodlivých látek do vašich plic. A to je důvod, proč jsou parní čističe tak populární. Jedním z nejoblíbenějších (nejprodávanějších) je právě Kärcher SC 4.

Co se parameterů týče, je na tom velmi slušně. Příkon 2 000 W značí solidní výkon. Spotřeba v tomto případě není nijak tragická, protože se nejedná o spotřebič, který by pravidelně běžel každý den několik hodin. Přístroj vodu k prvnímu použití ohřívá zhruba čtyři minuty. To se může zdát jako vysoké číslo, ale na druhou stranu má nádržka na vodu půl litru a není třeba ji dolévat tak často, jako u konkurenčních modelů. Kromě toho obsahuje ještě druhou, 0,8 litru objemnou a odnímatelnou nádržku. Když voda v externí nádržce klesne pod určitou úroveň, ozve se hlasité pípnutí, které naznačí možnost doplnění vody. Délka přívodního kabelu čtyři metry a hmotnost 4 kilogramy pak patří k průměru. Při manipulaci vás nijak zásadně neomezí, ale pro úklid velkých prostor se nehodí.

Produkci množství páry lze regulovat (2 stupně: málo a mnoho), což se hodí s ohledem na různé povrchy, které je možné čistit. Zejména na jejich různou odolnost. Za nejužitečnější nástavec považujeme malý, kruhovitý kartáček. Proud páry koncentruje do jednoho bodu a výborně si poradí se zanesenou nečistotou. Na druhou stranu je opravdu malý a čistit s ním celou koupelnu se podobá čitštění koupelny zubním kartáčkem. Proto ho lze doporučit jen na opravdu znečištěné místa.

Jedná se o spotřebič, který urychlí a zlepší úklid domácnosti. Je vybaven poměrně bohatým příslušenstvím a umožnuje dokoupit i další. Počítejte však s tím, že ceny nejsou nízké. Bez doplňování vody dokáže nepřetržitě pracovat cca 45 minut. Dětská pojistka slouží jako ochrana před zvídavými dětmi.

Tento výrobek skutečně patří k tomu nejlepšímu, co je na trhu v tomto segmentu k mání. Jde o dobře vybavený přístroj za rozumnou cenu, který svoji úlohu plní na výbornou. Nic však není dokonalé a platí to i pro Kärcher SC 4. Zpracování by mohlo být na lepší úrovni. Na některých typech podlah jsou po čištění viditelné šmouhy (ale to trápí parní čističe obecně). Rovněž přívodní šňůra by mohla být navíjecí, takto se trochu motá pod kola.

Zjistit cenu

Kärcher SV 7 2015

Tlak páry4 bar
Příkon2200 W
Doba ohřívání vody5 min.
Dětská pojistkaano
Délka kabelu6 m
Hmotnost9 kg
Objem nádrže1,2 l

Kärcher patří mezi známé výrobce úklidových potřeb. Tentokrát nám přináší parní vysavač, který můžete použít i pro klasické vysávání. Vysáté nečistoty se ukládají do samostatné nádržky, která se snadno vyprazdňuje. Ze svého principu má kombinace vysavače a parního čističe několik výhod. Pára, která se použije pro čištění, je tlakem vzduchu z valné většiny ihned odsáta zpět, takže čištěný povrch zůstává vlastně pořád suchý, bez zbytků vlhkosti. Tím, že se jedná o kombinaci dvou spotřebičů, ušetříte v domácnosti místo, protože je nemusíte mít samostatně. Rovněž dochází i k úspoře času, protože nemusíte prvně uklízenou plochu vysát, a poté projet parním čističem. Bohužel, jak už to u takových řešení bývá, to znamená i nějaké nevýhody a k těm se dostaneme za chvíli.

Do nádržky můžete bez obav použít klasickou kohoutkovou vodu. Jestli je ve vaší oblasti tvrdší voda, tak určitě stojí za to namíchat kohoutkovou a destilovanou vodu. Ideálně v poměru půl na půl. Pro dřevěné podlahy nedoporučujeme používat páru soustavně, ale spíše v menších a krátkých intervalech. Když budete přístroj používat na citlivé materiály, třeba barvené látky, tak rozhodně snižte páru na minimální výkon.

Za tento stroj si ale rozhodně připlatíte, 12 000 Kč skutečně není málo. Na druhou stranu dostanete kombinaci vysavače (i když se sacím výkonem nemůže rovnat špičkovým vysavačům) a parního čističe. Přičemž u obojího lze regulovat výkon. Jak sílu sání, tak množství produkované páry. Výhodou je bezesporu také umyvatelný HEPA filtr se třídou 12. V balíčku příslušenství k tomuto modelu najdete množství nástavců: kartáčkové lamely, gumové stěrky, stěrky z tvrdé gumy, malou stírací gumu, velkou stírací gumu i kartáčový věnec.

Další nevýhodou je vyšší hmotnost. Kterou lze předpokládat již s ohledem na to, co všechno tento přístroj umí nebo obsahuje. Manipulace s ním tak není nejsnadnější. Co nám ale vadí o něco víc, je, že při čištění na podlaze zůstávají občas drobné šmouhy. Rovněž hadice je po delší době používání docela horká. Odpadní nádoba má nevhodně řešenou přepážku, nelze z ní snadno dostat všechny nečistoty. Poslední věc co nás nepotěšila je umístění tlačítka pro regulaci výkonu vysavače. To je umístěno na rukojeti, přesně tam kde přístroj držíte. Takže se může snadno stát, že uberete nebo přidáte výkon, aniž byste chtěli.

Přestože tento výrobek rozhodně nepatří mezi propadáky našeho testu, ale spíše naopak. V čem naopak přístroj exceluje je čištění spár, rohů a lišt okolo stěn. Není třeba používat chemii, vše vyčistí efektivně sám za pomoci páry. Vhodný je také pro větší prostory, ideálně velký rodinný dům nebo velké plochy v menší firmě. Do běžného bytu je zbytečný a podobnou práci zastanete i s výrazně levnější kombinací klasického vysavače a menšího ručního čističe k tomu.

Zjistit cenu

Polti Vaporetto Lecoaspira FAV80

Tlak páry6 bar
Příkon2450 W
Doba ohřívání vody8 min.
Dětská pojistkaano
Délka kabelu7 m
Hmotnost9,5 kg
Objem nádrže1,2 l

Extra silný parní vysavač s tlakem 6 barů hravě odstraní každou nečistotu z podlah. Dokonce i špínu hluboko zažranou v koberci. Doma s tímto modelem vyčistíte: dlažbu, skvrny, spáry, parkety, plovoucí podlahy, terakotu, koberce, skla, zrcadla, obklady, matrace a čalounění, interiér automobilu a další. Možná přemýšlíte, kde je háček. Ten je docela velký. Jedná se o cenu. Tento přístroj totiž stojí více než 15 000 Kč. Použité plasty nejsou tak kvalitní, jak by se podle ceny dalo očekávat. Opatrné zacházení proto doporučujeme. Nahřátí vody pár minut vezme, ale poté je už tvorba páry nekompromisní.

Součástí příslušenství jsou:

 • parní a sací nástavec – multifunkční příslušenství,
 • parní koncentrátor + nylonový kartáč – využívá kartáče a páry současně,
 • sací nástavec – určený k vysávání těžko dostupných ploch,
 • návlek na všechny povrchy,
 • štětka na čištění nádoby – k čištění sběrné nádoby,
 • bioecologico – 5 ampulek Bioecologico, přípravek zabraňující tvoření pěny ve vodním filtru a osvěžovač vzduchu,
 • taška na příslušenství,
 • odměrná nádoba,
 • návlek na citlivé povrchy – zachytává špínu rozpuštěnou párou,
 • 3 barevné variace mini kartáčů – pro čištění špíny i z těch nejmenších prostor,
 • textilní návlek – zachytává párou rozpuštěnou špínu, pro koberce a potahy v autě,
 • parní nástavec – díky své délce se probojuje i do nedostupných a úzkých míst,
 • kartáč na čištění oken,
 • univerzální kartáč s různými nástavci.

Parní vysavač má 10 přednastavených programů pro nejběžnější typy úklidu. Vysavač disponuje dvojnásobnou filtrací, takže vzduch, který vypouští zpět do místnosti, je naprosto čistý. S tímto pomocníkem budete mít doma uklizeno během okamžiku, navíc perfektně a do posledního smítka. Nevýhodou je pomalejší čištění odolnější špíny, s níž si ale nakonec poradí. V kvalitě čištění a výkonu je oproti dalším parním čističům o kus napřed, ale cenou je převyšuje mnohem více. Pro občasné parní čištění bude většině uživatelů stačit i výrazně levnější přístroj.

Zjistit cenu

MAXXX Parní mop 5v1

Tlak páry2 bar
Příkon1300 W
Doba ohřívání vody1 min.
Dětská pojistkane
Délka kabelu6 m
Hmotnost3,6 kg
Objem nádrže0,4 l

Šikovný domácí pomocník, který vám pomůže s úklidem. Ohřev vody je rychlý, obvykle do 1 minuty. Před použitím parního mopu doporučujeme předem vysát. Jinak je úžasným pomocníkem zejména na podlahy  ať už koberce nebo kachličky. Jestli máte lepenou podlahu, tak to nepřehánějte, teoreticky by mohlo dojít k porušení stability lepidla. To je ale krajní případ, moderní lepidla by to měla zvládnout bez úhony.

Účinně odstraní vodní kámen z okolí vodovodních kohoutků, van nebo umyvadel. Stejně dobře zatočí se zašlou mastnotou na dvířkách trouby nebo v okolí sporáku. Vzhledem k tomu, že čistí pomoci horké páry, tak není třeba přidávat žádné chemické přípravky. V takovém případě spíše riskujete poškození materiálu. Na jednu nádržku vydrží pracovat cca čtvrt hodiny. Za mě dostatečná doba, ale jednu drobnou stížnost k nádržce máme. Když je objem vody pod čtvrtinou, tak čerpadlo občas přestane čerpat vodu. V tomto případě je pak nutné vodu doplnit.

Součástí příslušenství je:

 • nylonový kartáček,
 • drátěný kartáček,
 • nástavec na koberce,
 • mikro utěrka na parní hlavici,
 • odměrka na vodu,
 • tryska.

Co se nám na něm líbí? Rozhodně nízká hmotnost, která usnadňuje přenášení, pohodlné ovládání a výměna nástavců. Nevýhodou je měkčí tyč, která se při zatlačení prohýbá a nedokonalé uchycení návleku na hlavici mopu. Celkově konstrukce není zrovna vzorem a ideálem dlouhé životnosti. Při slušném zacházení by ale měla něco vydržet.

Zjistit cenu

Polti VAPORETTO SV440

Tlak páry-
Příkon1500 W
Doba ohřívání vody1 min.
Dětská pojistkaano
Délka kabelu4 m
Hmotnost2,4 kg
Objem nádrže0,3 l

Parní mop se postará o všechny tvrdé podlahy v domácnosti. Váží jen 2,4 kg, takže s ním mohou pracovat i drobnější uživatelé. Spolehlivě zlikviduje 99 % bakterií roztočů a virů na podlaze, a k tomu díky dávkovači Frescovapor přidává při čištění do páry vůni podle vašeho výběru. Proto bude váš domov nejen čistý, ale i provoněný.

Tento model je oblíbený také proto, že jde o výrobek 2v1. Můžete ho totiž použít i bez nástavce jako obyčejný ruční parní čistič. Nádržku můžete plnit jednoduše přímo z vodovodního kohoutku. Nemusíte ji složitě odpojovat o přístroje. Tlak jednotky bohužel výrobce neuvádí a nelze ho ani snadno změřit. Co změřit naopak snadno jde, je doba nahřátí. Ta je opravdu velmi krátká. Opět s přehledem do jedné minuty, reálně spíše 20 sekund.

Součástí příslušenství je:

 • návlek na mop – absorpční návlek z mikrovláken,
 • kulaté kartáče s nylonovými štětinami – vhodné i na citlivé povrchy,
 • parní koncentrátor – zvyšuje koncentraci páry,
 • gumová stěrka – pro mytí oken, zrcadel a jiných skleněných ploch,
 • flexibilní parní hadice – zvyšuje rozsah a flexibilitu přístroje,
 • protektor na koberce – plastová konstrukce určená na čištění kobercových ploch,
 • příslušenství na čištění spár – k vyčištění spár mezi dlaždicemi,
 • textilní návlek – zachycuje špínu rozpuštěnou párou při čištění sedaček v autě, matrací a dalších čalouněních,
 • parní nástavec – nasměruje proud páry do skrytých prostor.

Celkově se jedná o zajímavý přístroj, který je sice dražší, ale zase se s ním opravdu příjemně pracuje. Nádobka na vodu je na větší úklid nedostatečná a bude třeba ji pravidelně doplňovat. Její umístění z hlediska dostupnosti není dokonalé, ale to jsou jen drobné detaily. Nízká váha přístroje a jednoduchost ovládání jsou hlavní důvody pro jeho pořízení. Běžná cena se pohybuje okolo 3 000 Kč.

Zjistit cenu

Co je a jak funguje parní čistič

Parní čistič je přístroj, pomocí něhož se snadno zbavíte odolných a zaschlých skvrn, mastnoty, bakterií i alergenů. Účinný je jak na podlahy a obklady, tak na tkaninu, matrace či interiér automobilu. Hodí se i k dezinfekci předmětů nebo potřeb pro domácí mazlíčky.

Kromě vysoké efektivity čištění je výhodou také absence jakékoli chemie. Parní čističe totiž fungují na základě jednoduchého principu – součástí jejich konstrukce je nádržka na vodu. Voda uvnitř se při zapnutí čističe začne ohřívat, a protože molekuly plynu jsou větší než molekuly vody, vzniká přetlak. Při čištění pak stačí pouze stisknout páčku, a pára o teplotě okolo 100 °C je následně tryskou odvedena ven. Jediné, co k provozu tohoto domácího pomocníka potřebujete, je elektrická zásuvka a destilovaná voda (u parních čističů s nerezovým bojlerem postačí obyčejná voda z vodovodu).

Hlavní výhody parního čištění

 • Univerzální využití v celé domácnosti.
 • Jednoduchost obsluhy.
 • Šetrnost k životnímu prostředí.
 • Vynikající řešení pro alergiky, astmatiky a osoby s citlivou pokožkou.
 • Při úklidu nedochází k víření prachu.

Kde všude můžete parní čištění použít

Kvalitní parní čistič (zejména parní vysavače) lze využít při úklidu celé domácnosti (čištění párou je vhodné i pro žaluzie, grily, lustry, hračky apod.). Často si navíc poradí i tam, kde vše ostatní selhává. Níže proto přinášíme přehled všech možností, kde lze parní čištění použít:

 • čištění plovoucích podlah, dlažeb, linolea a obkladů,
 • hloubkové čištění koberců, matrací a čalounění,
 • čištění škvír, spár, mezer a všech nedostupných míst,
 • čištění kuchyní, odpadkových košů, ledniček, mrazniček, digestoří, trub (včetně mikrovlnných), sporáků i dřezů,
 • čištění koupelen, WC, vodního kamene, odpadních sifonů a domácí sauny,
 • čištění dveří, okenních rámů, žaluzií, záclon, oken a zrcadel,
 • čištění nábytku (pouze nábytek, který snese horkou páru a který není napuštěný voskem),
 • čištění klecí, pelíšků, akvárií i terárií,
 • čištění automobilů (interiéru, exteriéru i hliníkových disků kol), jízdních kol, sekaček na trávu,
 • při žehlení, čištění látek a oděvů,
 • odstranění prachu z pokojových květin,
 • odstranění prachu z křišťálových lustrů a servisů,
 • odstranění prachu z umělohmotných vánočních stromečků,
 • k dezinfekci dětských hraček,
 • plení trávy mezi dlažbou (dojde ke spaření plevele),
 • čištění venkovních ploch a teras,
 • čištění a odmašťování dílenského a zahradního nářadí, mechanických částí strojů, zahradních grilů i sportovních potřeb.

Rizika a nevýhody parního čištění

Přestože se může zdát, že čištění párou má jen samé výhody, přeci jen skrývá také svá úskalí. Tento způsob gruntování je totiž poměrně nebezpečný. Horkou párou se totiž můžete snadno opařit. Při úklidu proto dbejte všech bezpečnostních opatření, která najdete na konci tohoto článku.

Parní čištění navíc není příliš efektivní na silně připálené povrchy (např. trub nebo sporáků). Nevhodné je také pro povrchy a materiály, které nesnesou vysokou teplotu a vlhkost (např. dřevěné voskované podlahy a nábytek, alcantra).

Další nevýhodou je také skutečnost, že po praním čištění na čištěných površích velmi často zůstávají šmouhy, které vznikají kondenzací páry a nečistot. Při čištění je tak vhodné místo zároveň stírat savou utěrkou.

Pro které povrchy a materiály se parní čištění nehodí

 • Všechny materiály citlivé na vysokou teplotu (vlna, hedvábí a některé plasty),
 • některé druhy potahových látek,
 • pravá kůže,
 • syntetická kůže (ekokůže),
 • veškerá elektronika a elektrická zařízení,
 • všechny materiály a povrchy, které jsou choulostivé na působení vlhkosti (papír, tapety, vodou ředitelné nátěry a barvy),
 • dřevěné podlahy a parkety s voskovou nebo olejovou povrchovou úpravou.

Rozdělení parních čističů podle systému komor

V současné době čističe používají dva typy komorových systémů (bojlerů), v nichž dochází k přeměně vody na páru. Jedná se o:

 • jednokomorový
 • a dvoukomorový systém.

Jednokomorový systém

Jde se o jednodušší systém, který využívá pouze jednu nádržku, do níž se nalévá voda a ve které zároveň dochází k přeměně na páru. Po nalití vody se nádržka pevně uzavře víčkem. Dokud je přístroj zapnutý a dokud je voda uvnitř horká, je zakázáno do ní dolévat další vodu. Nádržka je totiž při čištění pod neustálým tlakem (podobně jako tlakový hrnec) a musí zůstat uzavřená, dokud nedojde ke spotřebování veškeré páry nebo vychladnutí vody (až poté je možné do ní doplnit další vodu). Tento systém je proto vhodný pouze pro jednorázové a krátké čištění.

Dvoukomorový systém

Bezpečnější a pokročilejší systém využívá dvou nádržek (komor). Do jedné z nich se nalévá voda (rezervní nádrž) a ve druhé (bojler) dochází k tvorbě páry. Do této druhé nádržky je voda přiváděna speciálním čerpadlem. Hlavní výhodou dvoukomorového systému je tedy to, že můžete vodu do nádržky doplňovat, i když je přístroj zapnutý. Nehrozí totiž opaření.

Je tedy zřejmé, že dvoukomorové modely jsou jednodušší na obsluhu, bezpečnější, kvalita páry u nich nekolísá a jsou vhodné i pro dlouhodobé nebo přerušované čištění. I přes vyšší počáteční investici se proto z dlouhodobého hlediska vyplatí.

Rozdělení parních čističů podle typu konstrukce

Kromě počtu komor se ale parní čističe dále poměrně výrazně liší typem konstrukce a účelem využití. Nejdříve se proto zamyslete, na co, jak často a pro jak velké plochy budete čistič používat. Závisí také na velikosti vaší domácnosti, na tom, zda na podlahách máte koberce apod.

Nejčastěji se lze setkat se čtyřmi základními kategoriemi:

 • ruční parní čističe,
 • parní mopy,
 • pojízdné parní čističe,
 • parní vysavače.

Ruční parní čističe

Jak již název napovídá, jde o malé přístroje, s nimiž se snadno manipuluje. Ideální jsou pro čištění menších ploch a hůře dostupných míst (v kuchyni, koupelně, automobilu). Často se těmto přístrojům říká „kachny“, jelikož jsou vybaveny zobáčkem a hubicí, které připomínají kachní hlavu.

Jsou poměrně lehké (váží do několika kilogramů) a objem nádržky se pohybuje okolo 0,5 litru, vydrží tedy zhruba 5 minut nepřetržitého provozu. Z tohoto důvodu se nehodí pro čištění velkých ploch. Velmi dobře si ale poradí například s čištěním spár nebo špinavého sporáku. Potěší také příznivá pořizovací cena (obvykle od 600 Kč do 3 000 Kč).

Výhody a nevýhody ručních parních čističů

 • nízká pořizovací cena
 • rychle připraveny k použití (zhruba do 3 minut)
 • snadná manipulace
 • nižší výkon
 • pouze na menší plochy
 • krátká doba čištění

Parní mopy

Svým vzhledem se podobají klasickým tyčovým vysavačům a od ručních parních čističů se liší prodlouženou násadou. Jedná se o ideálního pomocníka při úklidu podlah, a to zejména těch hladkých (dlažeb, PVC, linoleem apod.). Pozor však dávejte při používání na dřevěných podlahách, u nichž může dojít vlivem vlhkosti k nežádoucímu bobtnání.

Pořizovací cena je průměrná (zhruba od 1 300 Kč do 5 000 Kč). Objem nádoby na vodu má přibližně 0,7 litru, vodu ohřívá velmi rychle (cca za 30 sekund). Nepřetržitě pracovat můžete 7–25 minut (v tomto případě záleží na konkrétním modelu). Hmotnost se pohybuje od 2,5 kg do 5,5 kg.

Bohužel se jedná o poměrně omezeného pomocníka, který si poradí pouze s podlahami a na nic jiného ho využít nelze (v podstatě jde o podlahový parní čistič bez nástavců). Mnoho profesionálů proto parní mop nedoporučuje pořizovat.

Výhody a nevýhody parních mopů

 • vynikající na čištění tvrdých podlah
 • rychle připraveny k použití (zhruba do 30 sekund)
 • snadná manipulace
 • slabší výkon
 • omezené možnosti použití
 • rozpuštěné nečistoty neodsává, ale stírá

Pojízdné parní čističe

Jde o větší čistící přístroje, které se svojí konstrukcí podobají klasickým vysavačům. Jejich součástí je nádoba na vodu, kolečka a hadice s nástavci, které lze podle potřeby měnit. Velkou výhodou pojízdného parního čističe je proto univerzálnost – efektivní bude jak při čištění oken nebo žaluzií, tak i na podlahy, spáry nebo obkládačky. Nevhodný je pouze na čištění koberců, matrací a čalounění, jinak ho můžete použít v podstatě na cokoli. Počítat však musíte s dodatečným setřením vody ze sražené páry a uvolněné špíny či prachu.

Vzhledem k větší velikosti a hmotnosti (okolo 5 kg) se tyto modely mohou pochlubit také větší nádobou na vodu o objemu 1,5–2 litry. Připraven k čištění je zhruba po 5 minutách. Kvalitní parní čističe by měly mít tlak páry alespoň 4 bary, optimálně 5 barů, špičkové modely pak 6 barů s teplotou až 140 °C. Díky vysokému tlaku i teplotě efektivně zatočí s bakteriemi i ostatními mikroorganismy. Počítat ale musíte s vyšší pořizovací cenou od 3 000 Kč do 15 000 Kč.

Výhody a nevýhody pojízdných parních čističů

 • univerzální využití
 • vysoký výkon
 • bohaté příslušenství
 • vyšší pořizovací cena
 • rozpuštěné nečistoty neodsává, ale stírá

Parní vysavače

Parní vysavače fungují stejně jako vysavače klasické, s tím rozdílem, že navíc disponují parní funkcí. V podstatě jde tedy o kombinaci vysavače a parního čističe. Velkou výhodou je, že tyto parní čističe lze efektivně využít i na čištění sedaček, matrací, čalounění a koberců. Na čištění podlah je možné navíc použít vhodné příslušenství, a proměnit je tak na parní mop.

Jde o vysavače, což znamená, že – na rozdíl od ostatních typů parních čističů – nečistoty nejen rozpouští, ale také vysávají (samozřejmě včetně sražené vlhkosti). Objem nádoby na vodu se pohybuje okolo 2 litrů a k úklidu je připraven zhruba po 5 minutách. Velkou výhodou představuje také silný tlak (vybírejte v rozmezí 4,5–6 barů, čím více, tím lépe) i teplota páry (až 140 °C),

Počítat však budete muset s vysokou pořizovací cenou v rozmezí 15 000 Kč až 20 000 Kč. V této kategorii najdete také profesionální parní čističe.

Výhody a nevýhody parních vysavačů

 • univerzální využití pro celou domácnost (včetně koberců a čalounění)
 • velmi vysoký výkon
 • odsává rozpuštěné nečistoty
 • vysoká pořizovací cena
 • náročnější manipulace

Důležité parametry

Při výběru kvalitního parního čističe se vždy zajímejte také o níže uvedené parametry. Ty totiž přímo ovlivňují kvalitu výrobku, a tedy i rychlost a efektivitu čištění. Jde zejména o:

 • objem nádrže na vodu,
 • materiál nádrže na vodu,
 • materiál topného tělesa,
 • elektrický topný výkon,
 • regulaci parního výkonu,
 • funkci odsávání.

Objem nádrže na vodu

U jednokomorových modelů má objem nádrže na vodu přímou souvislost s tím, jak dlouho bude možné čistit bez přerušení. Čím větší je kapacita, tím později voda dojde. Rychlost spotřeby vody v bojleru ale nezávisí pouze na velikosti nádrže, ale i na intenzitě výdeje páry. Přístroje, které jsou nastaveny na vyšší tlak, spotřebují za stejnou dobu větší množství vody než modely s nižším tlakem. Dalším úskalím je skutečnost, že čím je bojler větší, tím pomalejší bude nahřívání, tím později tedy bude přístroj připraven k práci a tím větší množství energie spotřebuje na udržování teploty.

Pokud proto zvolíte jednokomorový parní čistič, mějte na paměti, že příliš malá nádrž (0,5 l) na vodu se hodí pouze pro krátkodobé čištění (okolo 5 minut). Příliš velký bojler (nad 2,5 l) ale zase znamená dlouhou dobu nahřívání a větší spotřebu energie.

Elegantním řešením je proto volba dvoukomorového modelu. Přestože jsou tyto přístroje dražší, vyznačují se nižší spotřebou energie, rychlejší dobou nahřátí a nemusíte s nimi přerušovat čištění (podle potřeby jednoduše vodu dolejete). I u dvoukomorových čističů je ale dobré dodržovat vhodný poměr objemu bojleru s výstupním výkonem, aby byl k dispozici stále dostatek vody a její úbytek v podobě páry se stačil doplňovat (např. bojler o objemu 1,5 l je ideální pro tlak 4–4,5 barů, 2 l pro 5–5,5 barů a 2,5 l pro 6 barů).

Materiál nádrže na vodu

Materiál bojleru přímo ovlivňuje jeho životnost, ale třeba také to, zda je do něj možné lít vodu z vodovodu nebo jestli vyžaduje vodu destilovanou.

Nejčastěji se lze setkat s nádržemi z hliníku nebo z nerezové oceli. V každém případě doporučujeme volit nerezovou ocel. Nejenže je odolnější, ale disponuje také schopností samoodvápňování, a proto do ní můžete bez problémů lít vodu přímo z vodovodu.

U některých výrobků však tento údaj nenajdete. Pokud výrobce neuvádí materiál bojleru, vždy se o něm informujte, případně zvolte jiný model. Předpokládáme totiž, že pokud se má výrobce s čím pochlubit, rád to udělá. Leccos o kvalitě také můžete odvodit z délky poskytované záruky na bojler.

Materiál topného tělesa

Podobně jako bojler i topné těleso by mělo být v ideálním případě vyrobeno z kvalitní nerezové oceli, a to vzhledem ke stejným vlastnostem jako bojler.

Elektrický topný výkon

Co se týče topného výkonu, který ovlivňuje rychlost nahřátí vody a teplotu páry, vždy dávejte přednost vyšším hodnotám. Vyšší výkon by přitom měl být samozřejmostí také u přístrojů s větším objemem bojleru.

Regulace parního výkonu

Parní výkon znamená tlak a množství vypouštěné páry. Tlak i množství je možné u většiny čističů podle potřeby regulovat, jelikož k čištění různých povrchů je potřeba volit jiný tlak i množství páry. Velmi důležité je přitom umístění ovladače. Nepraktické je umístění na těle přístroje a daleko lepší je mít ovladač doslova po ruce, a to přímo na rukojeti parní hadice.

Funkce odsávání

Možnost odsávání disponují parní vysavače (nebo parní čističe s extraktorem). Tato funkce zajišťuje odstranění přebytečné vlhkosti i uvolněných nečistot. Na druhou stranu jsou tyto přístroje těžší a hůře se s nimi manipuluje. Dalším negativem je také vysoká pořizovací cena a nutnost po každém čištění vyčistit jak vysávací cesty, tak i odpadní nádobu.

Parní vysavače jsou ale nenahraditelnými pomocníky, zvlášť pokud se často věnujete úklidu koberců, matrací nebo čalounění.

Shrnutí – nejdůležitější vlastnosti kvalitních parních čističů

V této krátké kapitolce vám přinášíme přehled nejdůležitějších vlastností, které by měl dobrý parní čistič splňovat:

 • dvoukomorový systém,
 • bojler z kvalitní nerezové oceli,
 • objem bojleru alespoň 1,5 l,
 • tlak 4 bary a více.

Údržba parních čističů

Aby vám parní čistič dobře sloužil, je potřeba se o něj pravidelně starat. Hlavním nebezpečím je příliš tvrdá voda, jelikož nejvíce usazenin se z vody uvolňuje právě při teplotě od 40–90 °C (proto se rychlovarné konvice tak často zanášejí). Naopak studená voda vodní kámen nevytváří.

Z tohoto důvodu usazování vodního kamene nehrozí částem, jimiž prochází a ve kterých se kondenzuje pára (nádržka na páru, hadice, tryska).

Vápenné usazeniny jsou naopak problémem pro nádržku, v níž dochází k ohřívání vody (bojler) a pro topné těleso. U jednokomorových čističů by měla být nádržka vždy nerezová, u dvoukomorových si pohlídejte, aby byl z kvalitní nerezové oceli bojler.

Samočistící schopnost nerezu spočívá v tom, že se kvalitní ocel zahříváním roztahuje a smršťuje. Vápenné usazeniny však tomuto roztahování a smršťování nepodléhají, proto se drolí a samovolně odpadávají. Vzniklý prášek je ale nutné zhruba jednou za čtvrt až půl roku spolu se zbytkovou vodou vypustit a vypláchnout. Někteří výrobci navíc doporučují čas od času propláchnout nerezový bojler ředěným octem. Nerezové bojlery však lze považovat za v podstatě bezúdržbové.

Pokud bojler nebude z nerezu, ale například z hliníku, vápenné usazeniny jej mohou ohrozit mnohem více. Pro tento typ existují dvě doporučení: Buď budete používat destilovanou vodu, nebo do každé dávky přidáte chemický odvápňovací prostředek (tzv. AntiCalc). Bohužel pokud se rozhodnete pro druhou variantu, čištění s parním čističem již nebude zcela bez chemie a navíc se vám zbytečně prodraží.

Jak pracovat s parním čističem

Práce s parním čističem je poměrně jednoduchá. Nejdříve je potřeba naplnit nádržku na vodu požadovaným objemem buď destilované (hliníkové bojlery) nebo obyčejné vody (nerezové bojlery).

Druhý krok představuje zapnutí přístroje, a ihned poté zapnutí vyvíjení páry. Ovládání obou funkcí je záměrně oddělené, aby bylo možné po ukončení práce přebytečnou páru odpustit.

Nakonec na hubici nasadíte požadovaný nástavec a ovladačem určíte množství páry i tlak. Po provedení všech těchto kroků můžete zahájit čištění.

Po ukončení čištění, zařízení vypněte a odpusťte přebytečnou páru. U jednokomorových systémů v žádném případě neotvírejte bojler, dokud voda uvnitř zcela nevychladne!

Více o parním čištění a návody na čištění různých povrchů (např. okenních tabulí, dlaždic, koberců, sporáků apod.) najdete ZDE.

Bezpečnostní zásady práce s parním čističem

Přestože mnoho výrobců uvádí, že práce s praním čističem je snadná a zvládne ji i laik, málokdo upozorní na to, že při práci hrozí nejedno nebezpečí. Přeci jen se jedná o horkou páru. Níže proto uvádíme nejdůležitější zásady práce s parními čističi, které vám doporučujeme dodržovat:

 1. Před započetím práce vždy pečlivě zkontrolujte všechny spoje a těsnící kroužky.
 2. Při práci s parním čističem (pokud nejde o parní vysavač) používejte na pomocné ruce s hadrem na zachytávání nečistot gumovou rukavici s vložkou proti pocení. Ta alespoň částečně zabrání případnému opaření.
 3. Jestliže pracujete déle, myslete také na to, že poměrně rychle dochází k zahřátí kovové trysky. Dávejte si proto dobrý pozor, abyste se při kontaktu s ní nepopálili.
 4. Pokud budete chtít čištění přerušit, vždy použijte zajišťovací pojistku proti nechtěnému spuštění páry.
 5. Zvlášť pokud budete čistit plochy, z nichž se mohou uvolňovat kamínky nebo písek, používejte ochranné brýle (pokud již na očích nemáte brýle dioptrické). Natlakovaná pára je může velkou silou rozmetat do okolí.
 6. Čistíte-li parním čističem odpady nebo místa s výskytem plísní, vždy používejte ochranný respirátor.
 7. Pokud dojde k uvolnění hadice během čištění nebo k povolení některého ze spojů, což se projeví únikem páry z míst, která k tomu nejsou určena, okamžitě ukončete práci a předejte přístroj k odborné opravě.
 8. V místnosti, kde pracujete, se v žádném případě nesmí pohybovat děti ani domácí zvířata.
 9. Nikdy nenechávejte zapnutý praní čistič bez dozoru, i přestože jej zajistíte pojistkou proti spuštění.

Tipy na závěr

 1. Po zapnutí čističe a po každé pauze při čištění doporučujeme odstříknout usazenou vodu v hadici do hadru. Tato voda by totiž při čištění mohla promočit čištěný povrch (koberce, matrace, čalounění).
 2. Při výběru nejlepšího parního čističe (včetně vysavačů) doporučujeme věnovat pozornost také uživatelským recenzím, nezávislým testům a nejrůznějším diskuzím.
 3. Pokud sháníte levný, ale kvalitní parní čistič pro domácnost můžete se poohlédnout po bazarech anebo využít některou z půjčoven, které často nabízejí také celou řadu profi parních vysavačů, které jsou ideální pro čištění velkých ploch (zejména pevných podlah nebo koberců).

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 101 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo