Nejlepší postele + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Průměrně prospíme až jednu třetinu života a kvalitní spánek je zásadním předpokladem pro pevné zdraví i dobrou náladu. Pro kvalitní spánek ale potřebujeme nejen vhodnou matraci, ale také správně zvolenou postel. Vyznat se v nepřeberné škále lůžek ale může být stresující a obtížné. Připravili jsme proto pro vás rádce, který vás jednoduše krok za krokem provede výběrem. Po jeho přečtení by měla být volba správné postele hračkou.

Recenze postelí 2023

Do našeho testu jsme zahrnuli celkem pět typů postelí (z toho jedno dětské jednolůžko a čtyři manželská dvoulůžka) z různých materiálů. Zajímala nás zejména kvalita konstrukce, dílenské zpracování, stabilita, pevnost a celkový design.

DREWMAX LK 125

Typjednolůžko
Materiáldřevo
Z masivuano
Úložný prostorne
Včetně roštune
Rozměry matrace (Š x D)90 x 200
Rozměry (Š x D)97,5 x 207

Drewmax LK 125 je dřevěná postel z masivu (borovice), která je prodejci řazena mezi dětské modely, výrobce ale koncového zákazníka nespecifikuje. Její nosnost je dostatečná (do 100 kg), využít ji proto lze i pro dospělou osobu. Obvykle ji lze zakoupit bez roštu a matrace. Povrch je ošetřen bezbarvým ekologickým lakem.

Model LK 125 je určen pro klasickou matraci o rozměrech 90 x 200 cm, velikost rámu přitom měří 97,5 x 207 cm. Horní hrana bočnice je od podlahy vzdálena 39 cm, po připočtení výšky matrace proto získáte ideální výšku ložné plochy okolo 45 cm.

Toto lůžko je dodáváno v rozloženém stavu a je potřeba jej vlastnoručně složit (podobně jako většinu dalších modelů). Není se ale čeho bát, montáž je totiž velmi snadná. Dílenské zpracování bohužel odpovídá nižší pořizovací ceně. Každopádně jednotlivé díly jsou dostatečně masivní, doléhají a celek proto působí stabilně a pevně.

Počítat ale musíte s tím, že borovice patří mezi měkčí druhy dřevin, a je proto méně odolná vůči mechanickému poškození (škrábance, otlaky apod.). S ohledem na nízkou pořizovací cenu se ale jedná o kvalitní lůžko, které můžeme doporučit těm uživatelům, kteří shání jednoduchou a levnou postel z masivu.

 • nízká pořizovací cena
 • masiv
 • pevná a stabilní
 • snadná montáž
 • měkké dřevo (borovice)
Zjistit cenu

TEMPO KONDELA Duet

Typdvoulůžko
Materiállaminovaná dřevotříska
Z masivune
Úložný prostorano
Včetně roštune
Rozměry matrace (Š x D)140 x 200
Rozměry (Š x D)145 x 204

Manželská postel 140 x 200 cm z laminované dřevotřísky Tempo Kondela Duet s úložným prostorem není komplet, rošt a matraci proto musíte zakoupit zvlášť. Jednoduchý design zaručuje možnost sladění s téměř jakýmkoli interiérem. Vybírat můžete z dekoru buku, javoru nebo hnědé barvy.

Rozměry modelu Duet jsou 145 x 204 cm, velikost vhodné matrace je tedy 140 x 200 cm, což je spíše rozměr tzv. letiště (pohodlného lůžka pro jednu osobu), než rozměr vhodný pro manželské postele. Pokud vám ale nevadí nižší komfort, je možné tento model použít i pro pár. Výška pro rošt je 34 cm.

Přestože v rámci konstrukce Duo disponuje třemi šuplíky, bohužel tyto nejsou vybaveny pojezdy, ale pouze kolečky. Na koberci se s nimi proto hůře manipuluje. Zamrzely také úchyty na šuplících, které mají ostré hrany a je poměrně snadné se o ně zranit. Úložný prostor je bohužel navíc poměrně malý a například peřiny do něj neuložíte. Laminovaná dřevotříska je na některých místech ostrá (čelo) a poměrně snadno ji lze urazit (zejména na vysoce exponovaných místech, např. v rozích).

Montáž tohoto lůžka je snadná. Kvalita provedení patří mezi standard a odpovídá nižší pořizovací ceně. Po sestavení je tento model poměrně pevný, otázkou však zůstává, jak se zachová za pár let. Podle zátěžové zkoušky tuto postel přeci jen raději doporučujeme dvěma osobám s nižší hmotností nebo ještě lépe pouze jedné osobě (vhodná může být např. pro starší děti nebo dospívající).

 • nižší pořizovací cena
 • snadná montáž
 • ostré úchyty
 • malý úložný prostor
 • horší dílenské zpracování
Zjistit cenu

CASARREDO Hiero

Typdvoulůžko
Materiálkov, dřevo
Z masivuano
Úložný prostorne
Včetně roštuano
Rozměry matrace (Š x D)180 x 200
Rozměry (Š x D)190 x 210

Manželská postel 180 x 200 cm Casarredo Hiero je vyrobena kombinací kovu a dřeva z masivu (kovový rám a čela, dřevěné nohy) v barevném provedení antická třešeň. Tento model se prodává včetně lamelového roštu. Na první pohled zaujme jedinečný design.

Hiero má rozměry 190 x 210 cm. Jedná se tedy o prostornou manželskou postel určenou pro matraci 180 x 200 cm, které je ale nižší (rošt je od podlahy vzdálen 28 cm), což lze kompenzovat vysokou matrací. Tento model nedisponuje úložným prostorem.

Lůžko je dodáváno v demontu, montáž je ale překvapivě snadná. Celkové zpracování bohužel nepůsobí nejlepším dojmem a obáváme se, že po čase bude Hiero vrzat. Tento model proto nelze jednoznačně doporučit.

 • nižší pořizovací cena
 • snadná montáž
 • design
 • horší dílenské zpracování
Zjistit cenu

CASARREDO Lille

Typdvoulůžko
Materiálkov
Z masivune
Úložný prostorne
Včetně roštuano
Rozměry matrace (Š x D)180 x 200
Rozměry (Š x D)187 x 208

Kovová manželská postel Casarredo Lille v černé barvě se hodí do všech romanticky laděných ložnic. Dominují jí zejména krásně zdobená čela. Lůžko se prodává včetně roštu, matraci je ale potřeba dokoupit zvlášť.

Model Lille měří 187 x 207 cm a je vhodný pro matrace o rozměrech 180 x 200 cm. Nabízí tedy dostatek prostoru pro komfortní spánek dvěma osobám. Rošt je od podlahy vzdálen 28 cm, lůžko je ale možné zvýšit volbou vyšší matrace. Počítat musíte s tím, že Lille nemá úložný prostor.

Montáž je trochu obtížnější. Díly k sobě ale doléhají a po složení je postel pevná a stabilní. Nosnost činí 180 kg, pro běžné uživatele je proto dostatečná. Kovová lůžka však obecně častěji trpí rozvrzáním během času, otázkou proto zůstává, jak si povede Lille za několik let. Každopádně na nás působí velmi dobře, a proto ji můžeme doporučit.

 • pevná a stabilní
 • design
 • dílenské zpracování
 • složitější montáž
Zjistit cenu

TEMPO KONDELA Mikel

Typdvoulůžko
Materiálčalounění (eko kůže)
Z masivune
Úložný prostorne
Včetně roštuano
Rozměry matrace (Š x D)160 x 200
Rozměry (Š x D)169 x 215

Manželská čalouněná postel Tempo Kondela Mikel je potažena textilní kůží (eko kůží) a stojí na čtyřech dřevěných nohách. Prodává se v bílé a černé barvě a v oblíbeném dekoru wenge. Součástí rámu je lamelový rošt, matraci je nutné dokoupit zvlášť.

Lůžko Mikel je určeno pro velikost matrace 160 x 200 cm, jeho rozměry jsou ale pochopitelně větší (169 x 215 cm), ložný prostor je proto menší (pro jednu osobu šíře 80 cm). Rošt se nachází od podlahy pouze ve výšce 20 cm. Proto je nutné počítat s tím, že i s vyšším matrací bude tento model nižší. Z tohoto důvodu lůžko Mikel nedoporučujeme starším osobám a osobám, které mají problémy s klouby. A kvůli čalounění je nedoporučujeme ani alergikům.

Montáž je poměrně snadná. Potěšil bytelný rošt a kvalita zpracování. Díly k sobě doléhají a lůžko je i při zatížení pevné, stabilní a nevrže. Nosnost je zhruba 120 kg na jedno lůžko (podle typu matrace). Nevýhodou může být obtížnější údržba. Pokud ale preferujete čalounění a jednoduchý moderní design, je Mikel dobrou volbou.

 • dobrý poměr cena/kvalita
 • pevná a stabilní
 • design
 • dílenské zpracování
 • obtížná údržba
 • nízká ložná plocha
Zjistit cenu

Komu je postel určena

Prvním předpokladem pro výběr správné postele je jasná představa o tom, pro koho a pro kolik osob bude určena. Nejzákladnější dělení se totiž zakládá právě na tomto kritériu. Podle něj můžeme rozdělit lůžka na:

 • klasická jednolůžka,
 • manželská dvoulůžka,
 • dětská,
 • pro seniory,
 • pro hosty.


 

Klasické jednolůžkové postele

Tento typ je určen pouze pro jednu osobu (pokud jde o větší konstrukci, mohou na ní nouzově přespat také osoby dvě). Klasická jednolůžka se vyrábí v nejrůznějších provedeních a rozměrech, výběr proto můžete velmi snadno přizpůsobit vašim požadavkům.

Manželské dvoulůžkové postele

Manželská lůžka patří mezi nejprodávanější postele vůbec. A není divu, jsou totiž cenově výhodnější než jednolůžka. Přestože je tento typ primárně určen pro dvě osoby, poměrně často si je pořizují také jednotlivci, kteří preferují komfortní spánek na velké ploše.

Dětské postele

Lůžka pro děti by měla být vždy uzpůsobena věku a výšce dítěte. Do této kategorie proto spadají jak malé dětské postýlky pro kojence a batolata, tak velké modely pro školáky a teenagery, které se svým vzhledem již blíží klasickým jednolůžkovým postelím pro dospělé osoby.

Postele pro kojence a batolata by měly být hlavně bezpečné, ergonomické a funkční. Obvykle je lze používat až do předškolního věku, a některé modely je dokonce možné složit a převážet.

Postele pro menší děti obvykle poznáte podle vzhledu, bývají totiž barevně pestré a designově zajímavé (např. ve tvaru aut, vlaků nebo letadel). Často se může jednat také o dětské patrové postele, které šetří místo. Některá dětská lůžka jsou vyrobena tak, že je lze podle potřeby prodloužit (jedná se o tzv. rostoucí postele).

Pro starší školáky a teenagery již (obvykle podle dosažené výšky) volíme klasická jednolůžka splňující potřebnou ergonomii.

Postele pro seniory

S ohledem na speciální potřeby seniorů, by měla jejich lůžka splňovat dvě základní kritéria. Zaprvé musejí být postele pro seniory vyvýšené (pokud nejsou, doporučujeme je doplnit vysokou matrací končící ve výšce cca 60 cm od podlahy) a zadruhé by měly být polohovací (tj. vybaveny polohovacím roštem, který může být pro snazší ovládání elektrický). Polohovací mechanismus usnadňuje vstávání a při dlouhodobém ležení pomáhá předcházet proleženinám.

Postele pro hosty

Pokud často přijímáte návštěvy, rozhodně ve vaší domácnosti nesmí chybět lůžko pro hosty. V takovém případě můžete vybírat z více variant. Asi nejčastějším řešením je rozkládací sedací souprava (pohovka), z níž lze vytvořit improvizovanou postel. Oblíbeným řešením je ale i postel s přistýlkou, skládací nebo nafukovací lůžko, které je možné složit do malého rozměru a pohodlně skladovat.

Velikost postele

Správná velikost je hlavním předpokladem komfortního a klidného spánku. Každý uživatel ale vyžaduje odlišnou velikost lůžka (velikostí přitom rozumíme délku, šířku i výšku).

Délka a šířka postele

Délka postele se určuje podle výšky konkrétní osoby, která bude na lůžku spát. Ideální délku matrace přitom vypočítáte po přičtení 20–25 cm (tzv. patního prostoru) k výšce dané osoby. Za standard je považována délka 200 cm. Pro vyšší osoby jsou pak určena lůžka pro matrace o délce 210 cm, 220 cm, nebo dokonce 240 cm.

Naopak šířka lůžka je spíše otázkou komfortu a osobních preferencí, nikdy by ale neměla být menší, než je šířka ramen v poloze na zádech. Standardní šířka se pohybuje od 80 cm do 90 cm.

Výška postele

Výška lůžka bývá často opomíjena, jedná se ale o naprosto zásadní parametr. Hygienické minimum je 25 cm nad podlahou (pokud je lůžko nižší dochází ke vdechování rozvířeného prachu a vzlínání chladu z podlahy).

Výšku je možné ovlivnit jak výběrem postele, tak matrace nebo roštu, který je někdy nastavitelný (lze jej vertikálně posouvat pomocí kovových patek). Pro dospělého jedince by se měla ložná plocha nacházet ve výšce 40–50 cm nad podlahou. Tento rozměr je totiž pro vstávání a uléhání nejpohodlnější, kromě toho zajišťuje také efektivní odvětrání. Pro děti a seniory se však výška lůžka liší. Dětské postele by měly být vysoké okolo 40 cm, naopak ideální výška lůžka pro seniory se pohybuje až okolo 60 cm.

Jak velké má být dvoulůžko, jednolůžko, postel pro děti nebo seniory

Manželské postele (dvoulůžka) se obvykle vyrábí pro matrace 180 x 200 cm (tj. 2 x 90 cm), velká komfortnější varianta měří 200 x 200 cm, a pro menší ložnice pak 160 x 200 cm (2 x 80 cm). Přitom 160 cm na šířku se obvykle považuje za nejmenší rozměr pro dvoulůžko.

Postele pro jednu osobu (jednolůžka) mívají nejčastěji rozměry 90 x 200 cm, případně 80 x 200 cm nebo 100 x 200 cm. Vysoký komfort pak nabízejí tzv. letiště, což jsou postele o rozměrech 110 x 200 cm, 120 x 200 cm nebo 140 x 200 cm (výjimečně 160 x 200 cm), na nichž se v případě potřeby vyspí i dvě osoby. Pro vyšší jedince je pak nutné volit dlouhé postele 90 x 220 cm, případně ještě více.

Rozměry postelí pro děti předškolního věku mají zpravidla 60 x 120 cm, pro větší pak 90 x 160 cm nebo 90 x 180 cm. Tento typ by měl být nižší než běžná lůžka (tj. přibližně okolo 40 cm).

Postele pro seniory mají obvykle stejné rozměry jako klasická jednolůžka nebo dvoulůžka, s tím rozdílem, že jsou vyšší (ideálně 60 cm).

Specifickou kategorii pak tvoří postele s úložným prostorem, jejichž velikost může být podle potřeby různá (např. 140 x 200 cm, 170 x 200 cm).

Co se týče rozměrů, je potřeba vybírat také podle velikosti ložnice nebo dětského pokoje. Kolem postele by měl vždy zůstat průchod široký minimálně 60 cm ode zdi. Navíc pokud již vlastníte matraci, budoucí lůžko volte i s ohledem na její rozměry.

Z jakého materiálu je postel vyrobena

Materiál, z něhož je postel zhotovena, patří mezi další kritérium, které byste v žádném případě neměli podcenit. Materiál totiž nesouvisí pouze se vzhledem a komfortem, ale výrazně ovlivňuje také funkčnost, odolnost a zejména životnost vašeho lůžka. Investice do nového lůžka navíc zpravidla nebývá zanedbatelná, a proto se vyplatí sáhnout raději po modelu z kvalitních materiálů.

Nejčastěji se můžete setkat s těmito typy materiálů (případně s jejich kombinacemi):

 • dřevo,
 • dřevotříska (lamino),
 • kov,
 • čalounění.

Dřevěné postele z masivu

Dřevo patří mezi top materiály, které se pro výrobu postelí používají. Výrobky z masivu jsou pevné (nevržou), stabilní, vysoce odolné a obvykle máte jistotu, že vám dlouho vydrží. Kromě toho velmi dobře vypadají (čím je dřevo starší, tím vypadá lépe) a jsou vhodné i pro alergiky. Mezi nevýhody patří výrazně vyšší hmotnost a pořizovací cena. Při výběru se zaměřte zejména na rohové spoje. Jejich kvalita vypovídá o celkové pevnosti lůžka.

Cena a odolnost (životnost) dřevěné postele ale závisí také na druhu použitého dřeva. Měkké dřeviny (modřín, borovice, smrk) jsou levnější a méně odolné než tvrdší dřeviny (dub, buk, ořech, třešeň, jasan).

Mezi nejčastěji používané patří tyto druhy dřevin:

Dub – dubové dřevo patří mezi nejtvrdší, netěžší a nejkvalitnější. Dubové postele z masivu jsou proto vysoce odolné a trvanlivé. Pokud vám nevadí vyšší pořizovací cena, rozhodně vám doporučujeme zvolit tento typ materiálu.

Buk – buk se vyznačuje podobnými vlastnostmi jako dub, jeho pořizovací cena je ale nižší. Díky tomu patří mezi nejprodávanější druh. Mezi jeho výhody patří také homogenní struktura, která umožňuje snadné a kvalitní namoření na téměř jakýkoli odstín. Výběr jednotlivých barevných variant proto bývá velmi široký.

Smrk, borovice – tato měkčí dřeva jsou především výrazně levnější, a proto dostupnější. Jsou ideální volbou pro uživatele s omezeným rozpočtem, kteří upřednostňují modely z masivu s výraznou přírodní kresbou a jedinečnou texturou. Mezi nevýhody ale patří nižší odolnost vůči mechanickému poškození.

Jaký je rozdíl mezi dřevem průběžným a cinkovaným

Při výběru postele z masivu můžete velmi často narazit na dva termíny: dřevo průběžné (tzv. průběžné lamely či průběžky) a dřevo cinkované (parketové nebo tzv. cink).

Průběžné je dřevo rostlé, tedy jednotlivé desky jsou z jednoho kusu (což můžete poznat podle letokruhů), z něhož je následně zhotovena celá jedna část nábytku. Taková deska ovšem musí mít ideální vzhled (bez suků a dalších vad), což je náročné na výrobu a výrazně se to promítne také na konečné ceně.

Naopak nábytek z cinkovaného dřeva je tvořen z několika jednotlivých kusů dřeviny slepených dohromady. Kvůli tomuto postupu ale mohou být (a často jsou) vidět rozdíly mezi odstíny jednotlivých kusů. Výsledný produkt také zpravidla nebývá tak odolný a trvanlivý jako nábytek z průběžných desek. Výhodou je však opět nižší cena.

Výhody a nevýhody dřevěných postelí

 • vysoká odolnost, životnost a stabilita
 • jedinečný design
 • vysoká pořizovací cena
 • vysoká hmotnost
 • dřevo může časem tmavnout (zejména smrk a borovice)

Postele z dřevotřísky (lamina)

Dřevotříska (DTD desky, LTD lamino desky, obecně laminát) patří mezi nejlevnější materiál, z něhož může být nábytek vyroben. To se odrazí také na výrazně nízké pořizovací ceně samotné postele z dřevotřísky (laminátu). Tyto výrobky se zpravidla liší povrchovou úpravou. Dřevotřísková deska může být na povrchu pouze foliovaná (nejlevnější varianta), v lepším případě laminovaná (což je sice dražší, ale daleko odolnější úprava).

Při výběru si dejte pozor na počet vrstev lamina. Třívrstvá lamina (zhruba 16–25 mm) jsou považována za méně kvalitní a po čase se mohou prohýbat, vrzat apod. Naopak pětivrstvá lamina (o tloušťce 32–36 mm) jsou dostatečně pevná a odolná. Všímejte si také pevnosti rohových spojů.

Z nekvalitních desek se po čase může začít uvolňovat toxické lepidlo. I z tohoto důvodu proto doporučujeme vybírat pouze kvalitní výrobky.

Výhodou dřevotřísky je široký výběr nejrůznějších barev, odstínů a motivů (často i imitace dřeva). Sladit tento kus nábytku s designem pokoje proto bývá poměrně snadné. Laminované hrany jsou ale velmi náchylné na odštípnutí či ošoupání. Proto přednostně vybírejte nábytek s úpravou hran materiálem ABS (Akrylonitrilbutadienstyren), což je vysoce odolný plast.

Výhody a nevýhody dřevotřískových (lamino) postelí

 • nízká pořizovací cena
 • široký výběr barev a designu
 • nízká odolnost, životnost a stabilita
 • z nekvalitních materiálů se mohou uvolňovat toxické látky

Kovové postele

Kovové postele působí velmi luxusně (často jsou provedeny v rustikálním stylu) a je zaručeno, že každé ložnici budou svojí originalitou dominovat. Díky tomu se pro mnoho uživatelů stávají jasnou volbou. Podobně jako spoje z dřevotřísky ale také ty kovové mohou po čase začít nepříjemně vrzat. Při výběru proto dobře zkontrolujte všechny spoje, které by při zatížení neměly vydávat žádné zvuky. Nepotěší ani vyšší pořizovací cena.

Předností kovových lůžek je kromě vzhledu vysoká odolnost, životnost a hodí se i pro alergiky. Výhodou je také nižší hmotnost, vyrábějí se totiž často z dutých trubek. S nižší hmotností se ale pojí i výrazná nevýhoda, a to nižší nosnost (pouze u levných kovových postelí). Konstrukce může být buď svařovaná nebo šroubovaná. Povrchová úprava se provádí ekologickými práškovými barvami.

Elegantním řešením může být také spojení kovu a dřeva. Nejčastěji jde o kovový rám doplněný o dřevěné nohy nebo čelo.

Kované postele

Mezi kovové patří ale také malá skupina kovaných lůžek. Ta jsou vyráběna tvarováním rozžhaveného kovu kovářem. Jejich design je proto naprosto jedinečný a svébytný. Jedná se o velmi pevné a stabilní modely, které jsou ale výrazně drahé.

Výhody a nevýhody kovových (kovaných) postelí

 • jedinečný design
 • snadná údržba
 • vysoká odolnost a životnost
 • nízká hmotnost
 • vyšší pořizovací cena
 • nižší nosnost (u levnějších modelů)
 • mohou vrzat

Čalouněné postele

Čalouněné lůžko tvoří konstrukce (nejčastěji z dřevotřísky, překližky nebo masivního dřeva) a jednotlivé čalouněné části (obvykle čelo a bočnice). Lze se ale setkat i s celočalouněnými modely.

Tento typ nábytku dokáže v exteriéru vytvořit velmi příjemný, útulný a luxusní dojem. Jeho součástí obvykle bývá větší úložný prostor. Čalounění se vyrábí v nejrůznějších barvách a vzorech, výběr je proto obrovský. Zpravidla bývají velmi pohodlné a příjemné na dotek.

Při výběru je vhodné zkontrolovat kvalitu čalounění a způsob prošití. Čelo by mělo být vždy očalouněno zcela, i při volbě nižší matrace totiž působí kompaktně.

Nevýhodou tohoto typu je špatné odvětrání a rám náchylný na poškození. Problematická je také údržba (čalounění se obtížně čistí). Čalounění proto rozhodně nelze doporučit pro alergiky, jelikož se v textilii mnohem snáze drží prach, roztoči a plísně. Levné čalouněné postele jsou navíc často prodávány včetně matrace a roštu, které jsou na nich pevně přičalouněny, v případě potřeby je proto není možné vyměnit, ale musí se vyhodit celé lůžko.

Čalounění může být provedeno ve třech základních variacích: z textilie, eko kůže nebo pravé kůže.

 • Textilie – textilní materiály je možné velmi dobře sladit s interiérem ložnice, nabízí se totiž nespočet variací, vytváří útulný prostor a jsou příjemné na dotek. Nevýhodou textilu je špatná údržba (čištění, prach, roztoči) a nižší odolnost.
 • Eko kůže – umělá kůže je levnější náhražkou kůže pravé. Lze ji sehnat v mnoha barevných odstínech a provedeních. Nevýhodou oproti pravé kůži je nižší životnost.
 • Pravá kůže – z pravé kůže se vyrábí ty nejlepší a nejdražší čalouněné postele. Kůže přitom disponuje vyšší odolností a snáze se udržuje.

Co je Boxspring neboli kontinentální postel

Mezi čalouněná lůžka spadá také speciální typ, tzv. kontinentální postel (Boxspring), která je k vidění ve všech čtyř a pětihvězdičkových hotelích po celém světě. V běžných ložnicích je oblíbená také ve Skandinávii a USA. V posledních letech se ale stává populární i v České republice.

Jedná se o elegantní kus nábytku se spodní pružinovou matrací, která plně nahrazuje rošt, a slouží tak jako základ pro horní matraci, kterou si vyberete podle svých potřeb. Konstrukce je robustní, nehrozí proto rozvrzání a ložná plocha je typická svojí výškou (obvykle 60–70 cm). Mezi pozitiva patří zejména dlouhá životnost a maximální komfort. Méně potěší vysoká pořizovací cena.

Výhody a nevýhody čalouněných postelí

 • jedinečný design
 • úložný prostor
 • široký výběr barev a designu
 • obtížná údržba
 • nízká odolnost
 • nevhodné pro alergiky

Typy postelí podle konstrukce

Podle konstrukce je možné vydělit kromě jednolůžka a dvoulůžka také postele patrové, s přistýlkou, výklopné (sklápěcí) a skládací. Všechny tyto typy jsou určeny pro menší prostory, případně občasné použití (pro návštěvy).

Dvoupatrové a patrové postele

Klasické dvoupatrové postele usazené nad sebou v rámci jedné konstrukce obvykle najdeme v malých dětských pokojích. Jejich velkou výhodou je totiž právě úspora místa. Pro tento typ konstrukce ale platí, že na horním patře by z důvodu bezpečnosti nemělo spát dítě mladší šesti let.

Naopak patrová postele jsou vybaveny pouze jedním lůžkem, které je umístěno na vysokých nohách, pod nimiž vzniká volný prostor (např. na pracovní stůl, pohovku). Tato varianta se opět hodí do malých pokojů či garsonek.

Postele s přistýlkou

I tento typ lze využít v případě omezených prostor např. do dětských pokojů pro dvě děti. Pokud máte pouze jednu ratolest, určitě přistýlku oceníte v případě dětské návštěvy. Pro dlouhodobé spaní se ale rozkládací postele s přistýlkou příliš nehodí. Vlhkost z matrace na přistýlce totiž nemá po zasunutí možnost dostatečně proschnout, kvůli čemuž se stává ideální půdou pro množení bakterií, roztočů a plísní.

Výklopné postele

Při extrémním nedostatku prostoru si můžete pořídit tzv. výklopné (sklápěcí) lůžko, které je díky speciálnímu mechanismu zabudováno do rámu, který po vklopení dovnitř připomíná skříň, z části postele přitom obvykle vznikne pohovka. Přes den tedy lůžko poslouží k sezení.

Sklopná lůžka jsou určena pro každodenní využití, jsou k tomu uzpůsobena, a nemusíte se proto bát složité manipulace. Vyklápět je lze buď shora nebo z boku. Kotví se do podlahy nebo přímo do stěny. Ideální umístění je do výklenků, rohů nebo mezi dvě skříně (při sklopení pak nejsou téměř vidět). Nevýhodou tohoto typu je špatné odvětrání přebytečné vlhkosti, kterou matrace pojmou během spánku. A nevyhnete se ani každodennímu uklízení lůžkovin.

Skládací postele

Skládací lůžka jsou určena zejména pro návštěvy, lze je totiž snadno skladovat ve svinutém nebo složeném stavu. Jejich součástí může být kovový rošt a nohy, případně pouze samotná rolovací nebo nafukovací úložná matrace. Tento typ není kvůli špatné ergonomii vhodný pro každodenní spaní, pro občasné využití je ale ideální.

Rozkládací sedací soupravy

Mezi uživateli jsou oblíbené také rozložitelné pohovky, které šetří místo, jelikož je lze přes den použít klasicky k sezení a na noc z nich snadno vytvořit lůžko. Mnozí výrobci je propagují pro každodenní spaní, každopádně tento typ lůžka obvykle nesplňuje zásady zdravého spánku. Kromě špatné ergonomie sedací souprava po složení nemá, jak vyschnout. Většinou navíc bývá polstrovaná, což vytváří ideální půdu pro množení roztočů, bakterií a plísní.

Důležité části postele

 • čelo,
 • bočnice,
 • rám,
 • rošt,
 • matrace.

Čelo

Čelo bývá jak hlavové, tak nožní. Hlavová čela kromě estetické funkce plní také funkci praktickou. Chrání proti průvanu a zároveň nabízí oporu pro polštář, případně záda. Pro pohodlný posed bývá hlavové čelo zpravidla mírně nakloněné nebo prohnuté směrem ven.

Čelo v nohách postele je naopak spíše designovou záležitostí a neplní žádnou speciální funkci (pomineme-li bránění sesunutí peřiny). Modely bez nožního čela ocení hlavně vyšší osoby, které si tak mohou pohodlně protáhnout nohy i přes konec lůžka. Neodmyslitelně ale patří například ke kovovým lůžkům. Naprosto samozřejmé je i u dětských postýlek.

Bočnice

Kvalitně zpracované a dostatečně vysoké bočnice bráni pohybu matrace, vyplatí se jim proto věnovat zvýšenou pozornost. Minimální výška bočnic by měla být alespoň 10 cm. Matrace by přitom měla bočnice přesahovat nejméně o třetinu své výšky.

Naprosto zásadní je přitom výška bočnic u dětských lůžek, jelikož brání pádu dítěte ve spánku. Výška bočnic se odvíjí od stáří dítěte (čím starší, tím nižší by měly být). Pokud dětská postel nedisponuje dostatečně vysokými bočnicemi, můžete ji opatřit speciální zábranou.

Rám

Dalším důležitým prvkem je rám postele. Ten slouží pro uchycení roštu i matrace a podstatně utváří celkový vzhled lůžka. Vždy by měl být robustní a vyrobený z kvalitních materiálů s dlouhou životností. Bočnice, stranice i čela by měla mít tloušťku minimálně 25 mm. Protože rám je nejvíce namáhán, vyhněte se modelům, které se skládají z mnoha dílů.

Při výběru vhodného rámu je potřeba myslet i na jeho výšku, která ovlivňuje výšku ložné plochy. Kromě rámu ale tato výška závisí také na typu roštu a použité matraci.

Rošt

Rošt by měl rovnoměrně rozkládat zátěž matrace, zajistit matraci správné odvětrání a podpořit správnou ergonomii lidského těla. Pokud zvolíte kvalitní rošt, jeho životnost by měla být stejná nebo delší, než je životnost samotného lůžka. Na rozdíl od matrace jej proto nemusíte měnit.

V současnosti na trhu najdete tři typy roštů: laťkový, lamelový a destičkový (křídélkový). Vybírat přitom můžete i mezi modely pevnými nebo nastavitelnými (a to jak mechanickými, tak elektrickými).

 • Laťkový rošt je nejlevnější, ale přitom se může pochlubit dlouhou životností. Mezi jeho zásadní nevýhody však patří nulová pružnost, což výrazně zvyšuje opotřebení matrace.
 • Lamelové rošty patří mezi nejoblíbenější. Dokáží optimálně rozložit hmotnost těla i matrace a přizpůsobit se ergonomii těla. Přitom platí, že čím je počet lamel větší, tím lépe (volte minimálně 28 lamel na pro rošt o délce 2 m). Tloušťka lamel by se měla pohybovat v rozmezí 8–12 mm.
 • Destičkové (křídélkové) rošty jsou tvořeny množstvím bodových výkyvných talířů (destiček), které se velmi dobře přizpůsobí ergonomii těla. Tento typ roštu je ideální zejména pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko nebo seniory.

Matrace

Výběr vyhovující matrace tvoří samostatnou kapitolu, které je potřeba věnovat náležitou pozornost. Pokud si proto spolu s novou postelí chcete pořídit i novou matraci, doporučujeme vám našeho rádce Jak vybrat správnou matraci.

Úložný prostor postele

Zejména v malých ložnicích není místa nazbyt, a proto mnohdy přijde vhod úložný prostor přímo uvnitř postele, který nejčastěji slouží k úschově lůžkovin. Pokud vás ale nedostatek prostoru netrápí, je možné, že dáte raději přednost otevřenému a vzdušnému lůžku bez úložného prostoru, které zajišťuje dostatečnou cirkulaci vzduchu a odvětrání přebytečné vlhkosti z matrace.

I přes zhoršenou cirkulaci vzduchu se ale lůžka s úložným prostorem stávají mezi uživatele stále oblíbenějšími. Úložný prostor může být řešen různě, přinášíme vám dvě nejčastější varianty: integrovaný box a výsuvné šuplíky.

Integrovaný úložný box – tato varianta vznikne buď prodloužením bočnic až k podlaze anebo vytvořením (na rámu nezávislého) boxu, který je umístěn pod roštem postele. Přístup k úložnému prostoru je u tohoto typu řešen obvykle shora, a to pomocí vyklápěcích roštů. Nevýhodou tohoto typu je větší hloubka a objem úložného prostoru, který je nepřehledný a hůře se čistí.

Výsuvné šuplíky – zejména menší šuplíky jsou typickou součástí lůžek pro děti. Větší šuplíky (nebo pouze jeden velký šuplík) ale najdeme i u modelů pro dospělé. Jeden velký šuplík může být i poloviční nebo tříčtvrteční (tyto zkrácené délky počítají s umístěním nočního stolku). Pro snadnou manipulaci jsou šuplíky obvykle opatřeny PVC kolečky či pojezdy. Jedná se o levnější variantu, která nabízí menši objem úložného prostoru.

Doplňky

Kvalitní odpočinek je pro zdraví i psychickou pohodu naprosto zásadní, v ložnici byste se proto měli cítit maximálně příjemně a uvolněně. Na trhu existuje celá řada vizuálně přitažlivých, ale i praktických doplňků, díky nimž můžete ze své ložnice udělat oázu klidu.

Mezi nejčastější doplňky patří:

 • noční stolky,
 • osvětlení,
 • nebesa,
 • moskytiéra,
 • rohož,
 • doplňky pro děti.

Noční stolky

Praktickým doplňkem některých lůžek jsou noční stolky, které slouží k umístění lampičky, odložení budíku, knihy apod. Noční stolky jsou buď spojené s konstrukcí nebo je lze zakoupit jako samostatné prvky ve stejném designu. Veškerý nábytek je díky nim sladěný a působí celistvým dojmem.

Osvětlení

Osvětlení neznamená jen lampičku na nočním stolku, ale může být mnohem rafinovanější. Některé luxusní lůžka disponují integrovaným LED osvětlením, které může být zabudováno do čela nebo pod bočnice postele. Tento typ osvětlení působí tlumeně, nenásilně a dodá prostoru jedinečnou atmosféru.

Nebesa

Nebesa (baldachýn) vytvoří z vaší postele královské lůžko. Tento doplněk je typickou součástí ložnic, které jsou zařízeny v romantickém stylu.

Moskytiéra

Na rozdíl od nebes plní moskytiéra nad postelí zejména praktickou funkci, chrání totiž spící osobu před dotěrným hmyzem. Pokud nemáte okna vybavena sítí proti hmyzu a v letních měsících spíte při otevřeném okně, moskytiéru jistě oceníte.

Rohož za postel

Rohože, které se umisťují mezi lůžko a zeď mají jak dekorační, tak praktickou funkci. Rohože totiž slouží jako zateplení (zvlášť pokud lůžko přiléhá k vnější zdi), chrání zdi proti oděru a poškrábání a v případě zdí, které špiní, ochrání také lůžkoviny. Rohože se obvykle vyrábí z bambusu v poměrně široké paletě barev a provedení.

Doplňky pro děti

Protože si děti rády hrají, můžete pořídit dětskou postel v různých tvarech a variacích (auto, loď apod.) nebo se skluzavkou či stanem. Praktickým doplňkem dětských lůžek bývá také kapsář, do něhož si vaše ratolest může uschovat hračky, knížky apod.

Cenové relace

Cena nové postele nemusí být vůbec vysoká, stejně tak za ni ale můžete dát i přes 10 000 Kč. Závisí to samozřejmě na kvalitě použitých materiálů (nejvíce zaplatíte za lůžka z masivu a modely Boxspring, nejlevnější je dřevotříska), na kvalitě zpracování, velikosti, typu a pochopitelně tom, zda jde o sériovou výrobu nebo výrobu na zakázku.

Při výběru je potřeba dávat pozor také na to, jestli kupujete pouze rám, nebo rovnou i rošt a matraci. Pokud jde pouze o rám, počítejte s investicí navíc. Přestože se vám tak nákup s největší pravděpodobností prodraží, doporučujeme zvolit matraci raději vždy podle vašich preferencí.

Pro snazší orientaci přinášíme několik základních cenových kategorií:

 • do 3 000 Kč,
 • od 3 000 Kč do 10 000 Kč,
 • od 10 000 Kč do 25 000 Kč,
 • nad 25 000 Kč.

Levné postele

Nejlevnější postele seženete již od 1 000 Kč, obvykle se jedná o levná jednolůžka z dřevotřísky (2 jakosti) či lůžka skládací, která nejsou příliš pevná a nevydrží dlouho. Do 3 000 Kč se nachází i dvoulůžka, také obvykle z dřevotřísky, ale i jednolůžka z masivu (většinou cinkovaná borovice).

Běžné postele

Od 3 000 Kč do 10 000 Kč spadá nejvíce modelů, proto si v této cenové kategorii vybere nejvíce uživatelů. Nachází se zde všechny typy postelí (jednolůžka, dvoulůžka, patrové), vyrobené z různých materiálů v nejrůznějších barvách a provedeních, pro všechny věkové kategorie (dětské, manželské, vysoké seniorské). A najdete zde dokonce i levnější Boxspring. Pokud ale máte zálusk na kvalitní dřevěný masiv, budete si muset ještě připlatit.

Luxusní postele

V cenové relaci od 10 000 Kč zhruba do 25 000 Kč se nachází luxusní polstrované postele, některé modely Boxspring, ale především lůžka zhotovená z masivu (obvykle jde o tvrdší dřeva – např. buk), a to jak z průběžného dřeva, tak metodou cinkování. U těchto modelů můžete mít jistotou kvalitního zpracování, dlouhé životnosti a stability. Setkat se můžete již s některými sety (postel a dva noční stolky).

Top postele

Pokud zainvestujete nad 25 000 Kč, můžete se těšit na ty nej postele. Jedná se o vysoce kvalitní a komfortní výrobky – široký výběr čalouněných Boxspring, dřevěné postele z masivu (tvrdá dřeva – dub apod.) a lůžka atypických rozměrů. Do této kategorie přitom spadají také speciální polohovatelná zdravotní lůžka a celé sestavy z masivu (zahrnující lůžko, noční stolky i další ložnicový nábytek). Cena těchto luxusních sestav se ale pohybuje až okolo 100 000 Kč.

Umístění postele podle Feng Shui

Feng Shui je starodávné čínské umění, které se zabývá vytvářením rovnováhy a harmonie okolo nás. Učí, že umístění nábytku a ostatních bytových prvků má vliv na naši náladu i zdraví.

Pokud vás toto umění zajímá a chtěli byste je vyzkoušet přímo na své ložnici, připravili jsme několik základních bodů, které byste měli při uspořádání postele a dalšího ložního nábytku dodržet:

 1. Jestli můžete, umístěte ložnici co nejdál od hlavních dveří. Přitom by neměla sousedit s koupelnou ani toaletou.
 2. Ložnici zařizujte jen nezbytným množstvím nábytku.
 3. Do ložnice nepatří počítač, televizor, cvičební nářadí ani zrcadla.
 4. Postel volte nejlépe ze dřeva a bez úložného prostoru.
 5. Lůžko umístěte hlavou ke stěně a nejlépe na sever. Přitom je nestavějte nohama blízko ke dveřím.
 6. Postel musí být snadno přístupná ze všech tří stran (kromě hlavy).
 7. Nad postel neumisťujte poličky ani skříně apod. Ideální je obraz s příjemnou tematikou v pevném rámu.
 8. Do interiéru volte světlé a pastelové barvy, málo květin a tlumené osvětlení.

Tipy na závěr

 1. Nevýhodou (většinou čalouněných) postelí, které mají napevno zabudovaný rošt i matraci je, že se matrace rychleji opotřebí (proleží), nelze ji totiž otáčet. Jestliže se to stane, nezbude vám než vyhodit celé lůžko, matraci totiž není možné vyměnit za novou.
 2. V případě, že vybavujete novou ložnici nebo uvažujete o její rekonstrukci, můžete zakoupit celou sestavu (např. z masivu), která zahrnuje jak postel a noční stolky, tak i skříně a další ložnicový nábytek.
 3. U lůžek pro seniory jsou kromě polohovacího mechanismu praktická také madla, která usnadňují vstávání.
 4. Pokud si nejste jisti, jak vybrat správnou postel, mohou vám pomoci recenze ostatních uživatelů, případně žebříčky vítězů na nezávislých webech.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 36 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

3 Comments
 1. Nechali jsme si vyrobit masivní postel ze smrku na chatu a jsme s ní maximálně spokojení. Smrk je levnější oproti jiným dřevinám, ale pokud vám z něj postel udělají profesionálové, může vám sloužit velmi velmi dlouho, aniž by začala vrzat a vykazovat jiné neduhy..

 2. Ahojky, přestěhovala jsem se do nového bytu a nemohu sehnat kvalitní postel. Všechny jsou buď předražené, nebo nekvalitní. Chci, ale něco moderního a pohodlného. Jsem asi náročná. Našla jsem postel z masivu.

 3. Vždycky jsme s manželem toužili po podobné posteli. Už ji máme v ložnici druhý rok a jsme s ní velmi spokojeni..samozřejmě je důležité také vybrat dobrou matraci…tato je v kontinentálním stylu

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo