Testy praček. Poradíme vám jak vybrat tu nejlepší pračku.

Dnešní pokroková doba nabízí všem lidem mnoho technologických smart vychytávek, které se uživatelům snaží co nejvíce zjednodušit život. Jedním z vyspělých vynálezů je dnes i automatická pračka. Výrobci se předhánějí v inovacích nejmodernějších technologií, a tak se může stát, že se v široké nabídce automatických praček na trhu začnete ztrácet. Proto jsme pro vás připravili článek, ve kterém si přiblížíme pračky s horním i bočním plněním, pračky se sušičkou a také rady, kterých se držet při výběru. Jak vybrat tu nejlepší pračku? Takovou, která kvalitně vypere a vymáchá a ještě bude mít nízkou spotřebu? Připravili jsme pro vás test praček pro rok 2017 a doporučení jakou značku vybrat.

Test praček 2017

AEG Lavamat 85470SL

AEG Lavamat 85470SLRozměry klasická pračka (s relativně malou hloubkou 45 cm) do které se vejde až šest a půl kila špinavého prádla. Při odstřeďování dosahuje nadprůměrných 1 400 otáček, takže je při vyndání prádlo slušně vyždímané. Pračka má asynchronní motor, díky tomu je při praní opravdu tichá. Napouštění, vypouštění a ždímání je pořád docela hlučné. Jako většina moderních praček, i tato v zájmu efektivity natahuje prací programy. V základním nastavení je vždy zvolen úsporný mód, který můžete v případě potřeby zkrátit. Také jdou upravit i další parametry jako je teplota nebo čas máchání.

Sama si přizpůsobí množství vody a času praní s ohledem na množství špinavého prádla. Díky tomu můžete prát i pár kusů prádla bez toho aniž by vás provoz pračky ruinoval. Pochopitelně je nejvýhodnější, když je pračka naplněna skoro celá. Ovládání je jednoduché, na velký displej se snadno zvyká. Někomu by mohl návod přijít příliš strohý, ale pokud to není vaše první pračka, pochopíte všechny funkce rychle. U některých specializovaných programů je omezeno množství prádla, které můžete do bubnu dát na 2 – 3 kg.

Pár zajímavostí na závěr: po dokončení cyklu pračka několik minut pípá a potom se vypne. Pokud to váš předchozí spotřebič nedělal, může se vám stát, že na prádlo zapomenete. Nádoba na prášek a aviváž jde snadno umýt. Při registraci na stránkách výrobce získáte desetiletou záruku na motor. Má funkci opožděného startu, takže může prát v době, kdy jste v práci a po návratu domů dáte jen prádlo na šňůru nebo do sušičky.

Jedná se o výborný produkt ve střední cenové hladině, za svoje peníze dostanete pračku, která je tichá, prostorná a velmi dobře pere.

Kapacita praní 6.5 kg
Energetická třída A+++
Příkon 2000 W
Počet otáček 1400 otáček
Roční spotřeba energie 151 kWh
Rozměry (výška, šířka, hloubka) 85 cm, 60 cm, 45 cm
Hmotnost 64 kg

Najít nejlevnější cenu

AEG Lavamat 86560TL4

AEG Lavamat 86560TL4

Kdo potřebuje úzkou pračku, protože nemá v koupelně či jiné místnosti dostatek místa, musí ocenit tento přístroj. Při šíři pouhých 40 cm má pochopitelně vrchní plnění. Jde o extrémně povedený model s celou řadou pozitiv.

Při úsporném programu sice spotřebujete menší množství energie i vody, ale trvá výrazně déle. Například program bavlna při 60 stupních Celsia trvá přes tři hodiny, což není málo. Naštěstí máte možnost zvolit, zda chcete program rychlejší a méně úsporný, nebo naopak pomalejší a s nižší spotřebou. Základní nastavení jsou delší a úsporné programy. Kdo nerad žehlí, toho potěší možnost parního programu. Nejen že lépe odstraní zápach i odolnější nečistoty, ale oděvy se skoro nemačkají a většinu stačí jen složit do skříně nebo pověsit na ramínko.

Při praní plné pračky prádla vás potěší opravdu tichý provoz. Díky tomu můžete zkusit prát i ve večerních hodinách, odstřeďování a vypouštění vody ale docela slyšet je. S tím souvisí i její stabilita. Ačkoliv u ždímání dosahuje až 1 500 otáček, stále stojí pevně na místě a „netancuje“, jako jste mohli být zvyklí u starších praček. Musíme ale přiznat že je u toho míra hluku trochu vyšší. A to byla přesně vyvážena za pomoci vodováhy. Když máte méně prádla a buben je jen z poloviny zaplněn, je míra hluku vyšší a vy můžete slyšet, jak se v bubnu prádlo přehazuje. Pořád je to ale v normě, jen noční praní doporučujeme kvůli pohodovým sousedským vztahům s plně zaplněnou kapacitou.

Snadno se ovládá, za pomoci manuálu si rychle zvyknete na nové programy a možnosti praní. Ze zajímavostí tu dále máme fakt, že otáčky i teplotu je možné měnit v předem definovaných krocích. U otáček je to 1 500,1 200 a 1 000. Podobně je tomu i u teploty. Disponuje programem pro samostatné odstřeďování (tzv. ždímání bez máchání).

 

Kapacita praní 6.5 kg
Energetická třída A+++
Příkon 2200 W
Počet otáček 1500 otáček
Roční spotřeba energie 124 kWh
Rozměry (výška, šířka, hloubka) 89 cm, 40 cm, 60 cm
Hmotnost 65 kg

Najít nejlevnější cenu

Goddess WFE1015M8

Goddess WFE1015M8

Jedna z nejlevnějších praček na trhu, která nabízí ucházející schopnost praní. Energetická třída je A+, což ji neřadí mezi nejúspornější pračky, ale ani nezruinuje rodinný rozpočet. Průměrná spotřeba energie na jeden cyklus je podle výrobce 0,85 kWh a spotřeba vody 43 litrů. Maximální kapacita je 5 kg, nicméně výrobce doporučuje buben naplnit jen 4,5 kg prádla. Nemusíte to vážit, jen pračku nedávejte zcela plnou.

Kvůli své levnější ceně nemá moderní vymoženosti jako je LCD panel. Ovládací prvky přístroje jsou jednoduché. Zásuvka na prací prostředky, kolečko kterým volíte prací program, kontrolka která říká zda je prací program v běhu nebo ukončen a pak tlačítka pro spuštění pračky a nastavení funkcí. Tlačítka reagují i na lehký dotek, nemusíte je nijak prudce mačkat. Kolečkem můžete točit v obou směrech, pokud chcete prací program během praní změnit, zmáčkněte tlačítko Start/Pauza, pak posunete kolečko do polohy 0. Nyní můžete vybrat nový program a cyklus spustíte dalším stisknutím tlačítka start.

Pro bezpečnost vašich dětí, má dětskou pojistku. Tu aktivujete i deaktivujete stejným způsobem a to stiskem 1. a 3. tlačítka po dobu zhruba tří sekund. K dispozici máte 15 pracích programů, včetně samostatného máchání i ždímání. Nenajdete u ní žádné „speciální“ programy pro džíny nebo sportovní oblečení. Díky tomu, že nemá displej, tak nevíte kolik doby z programu ještě zbývá. Při praní je poměrně tichá, u ždímání a máchání už u ní vědět budete. Při ždímání má jen 1 000 otáček, prádlo proto bude obsahovat větší množství zbytkové vody než u dražších praček. Špinavé prádlo vypere spolehlivě a jestli hledáte levnější pračku, jde o dobrou volbu.

Kapacita praní 5 kg
Energetická třída A+
Příkon 2000 W
Počet otáček 1000 otáček
Roční spotřeba energie 167 kWh
Rozměry (výška, šířka, hloubka) 85 cm, 60 cm, 51 cm
Hmotnost 64.5 kg

Najít nejlevnější cenu

Zanussi ZWY 61005WA

Zanussi ZWY 61005WA

Skladná a levná pračka, která se hodí do menších prostor. Pere dobře, ale prací programy docela trvají (3 hodiny a více). Zkrátit je sice můžete, ale poté už nedokáže dokonale vyprat více zašpiněné prádlo. Má displej, který informuje o zvoleném programu a jeho průběhu. Díky tomu vidíte kolik času ještě zbývá do konce. Displej je jednoduchý, obsahuje sedm dotykových tlačítek a kontrolky, které ukazují, jaký program byl zvolen.

Čas praní se přizpůsobuje podle množství prádla, které je v bubnu. Jeho maximální kapacita je 6 kg, energetická třída je průměrná – A+. Ždímání má standardně 1 000 otáček, prádlo je docela suché, ale při srovnání s výše uvedenou AEG pračkou a jejími 1 400 otáčkami pochopitelně pokulhává. Otáčky můžete i snížit (na 800 nebo 600), ale prádlo je poté výrazněji mokřejší a sušení déle trvá. Vhodné využití je pokud perete hodně mačkavé prádlo, tak

Během pracího cyklu je relativně tichá, při ždímání už je to horší ale má jen 1 000 otáček, takže to není jako startující letadlo 🙂 Prací program můžete kdykoliv přerušit a otevřít víko. Bohužel má i jeden nepříjemný problém – zůstává voda v nádržce pro aviváž – jedná se o častý jev, na který si uživatelé přístroje často stěžují na internetu. Celkově jde o slušnou horem plněnou pračku, která zaujme zejména svými rozměry a příjemnou cenou.

Kapacita praní 6 kg
Energetická třída A+
Příkon 2200 W
Počet otáček 1000 otáček
Roční spotřeba energie 192 kWh
Rozměry (výška, šířka, hloubka) 85 cm, 40 cm, 60 cm
Hmotnost 65 kg

Najít nejlevnější cenu

Whirlpool AWS 63013

Whirlpool AWS 63013

Velikostí klasická pračka, se slušnou kapacitou bubnu 6 kg a výbornou energetickou třídou A+++. Je stabilní při praní ani ždímání nevykonává žádný nechtěný pohyb po místnosti. Praní je tiché (jen napouštění vody slyšíte dost výrazně), ale při ždímání o ní rozhodně víte. Noční provoz doporučujeme, jen pokud máte tolerantní sousedy. Kvalita odstřeďování (ždímání) je průměrná, pračka, má jen 1 000 otáček. Vyndané prádlo má ještě docela velkou zbytkovou vlhkost. Když po skončení cyklu nevyndáte prádlo z pračky, sama se vypne. Ráno tak lze snadno zapomenout, že jste v noci prali.

Trošku matoucí může být funkce odložený konec. Většina praček disponuje funkcí odložený start. V tom případě se nastavuje doba, ve které se má přístroj spustit. Výhodné je to pro ty uživatele, kteří chtějí prát v nočních (levnějších) tarifech elektrické energie. Funkce odložený konec ale udává, kdy prací program končí. V případě, že vám levnější tarif začíná v 10 večer a prací cyklus trvá přes tři hodiny, nastavíte odložený konec na 2 hodiny v noci. Pračka si pak sama spočítá, že musí začít něco po desáté v noci a vy perete v levnějším tarifu. Je to trošku matoucí, ale jde si zvyknout.

U programů jde za pomoci funkce Rapid nastavit kratší čas praní. Ten sice nebude tak energeticky úsporný, ale hodí se pro chvíle, kdy jste omezeni časem a potřebujete prádlo vyprat rychle. Ovládání je snadné, uprostřed horní části je kolečko, kterým volíte program. Vpravo je displej ukazující jeho průběh a kolik času zbývá do konce. Zkušeným uživatelům bude z ikon u zbytku tlačítek jejich funkce jasná, ostatním po chvíli s manuálem také.

Nízká cena, nízká spotřeba energie a dobrá kvalita praní. Horší je to s kratší délkou přívodního kabelu a absencí několika oblíbených programů jako je bavlna při 30 nebo 50 °C. Taktéž ždímání má rezervy ve srovnání se špičkovými pračkami. Za svoje peníze dostanete dobrý výrobek, pokud vám nevadí jeho mouchy.

Kapacita praní 6 kg
Energetická třída A+++
Příkon 2000 W
Počet otáček 1000 otáček
Roční spotřeba energie 147 kWh
Rozměry (výška, šířka, hloubka) 59,5 cm, 84,5 cm, 45 cm
Hmotnost 58 kg

Najít nejlevnější cenu

zpět nahoru ↑

Jak vybrat automatickou pračku?

Typ

Obě varianty mají svoje výhody i nevýhody, vyberte si tu která vám více vyhovuje.

Horní plnění

 • Prostorově méně náročné, hodí se do stísněných prostor.
 • K vložení nebo vytažení prádla stačí jen volný prostor nad pračkou.
 • Nemusíte se tolik ohýbat.
 • Nemůžete na ni umístit sušičku.
 • Bohužel mezi nimi není takový výběr jako u druhého typu.

Plnění zepředu

Většina praček má přední plnění. K dispozici je široká nabídka modelů, které se liší svými rozměry, kapacitou i vlastnostmi.

 • Průhledné víko bubnu, vidíte v jakém stavu je praní.
 • Můžete na ni postavit i sušičku.
 • Vhodná pro zapuštění do kuchyňské linky nebo jiného nábytku.
 • Může mít vysokou kapacitu bubnu.
 • Nevýhodou je, že otevírání dvířek do boku potřebuje svůj prostor a proto se jedná o prostorově náročnější variantu.

Umístění

Při výběru je dobré si předem promyslet, kam pračku umístíte. Koupelna je většinou nejmenší místností v domě a pračka jedním z největších elektrospotřebičů. Ani v kuchyňské lince není většinou příliš volného místa. Pračky, které mají horní plnění, jsou v porovnání s pračkami s předním plněním užší. Mohou měřit na šířku 40 – 45 centimetrů, ale jejich hloubka je stejná, kolem 60 centimetrů. Výška dosahuje zhruba 90 centimetrů. Pokud chcete kupovat i sušičku, myslete na to kde ji chcete mít. V případě pračky s horním plněním, pochopitelně nemůžete na pračku umístit ještě sušičku, ale ta musí stát samostatně.

Na trhu jsou však k dostání i úzké pračky nazývané “slim”, které mají přední plnění, ale jejich hloubka je jen kolem 50 centimetrů. U praček s předním plněním jsou největší rozdíly ve hloubce. Ta se může pohybovat od 50 centimetrů (u slim varianty vhodné do malých koupelen) do 60 centimetrů, díky kterým je možné automatickou pračku lehce zastavět do kuchyňské linky. Nezapomeňte, že pračka s předním plněním potřebuje prostor pro otvírání dvířek. Tento problém odpadá u praček s horním plněním, které jsou o něco vyšší.

Objem bubnu

Dalším důležitým faktorem při výběru automatické pračky je množství prádla, které budete prát a s tím související obsah bubnu. Pro jednoho člověka stačí bohatě s objemem na 4 kilogramy. Pro rodinu je vhodnější zvolit větší objem, minimálně 6 kilogramů a pro větší rodiny samozřejmě ještě více. Je dobré plnit kapacitu bubnu skoro na maximum v závislosti na zvoleném programu. Tím je praní prádla efektivnější. Při výběru kapacity nezapomínejte na to, že se buben neplní až po okraj, protože pro pohyb a mechanické tření prádla je nezbytné, aby v bubnu zůstal prostor. Uvádí se, že prostor v bubnu by měl minimálně odpovídat velikosti pěsti.

Energetický štítek

Z energetického štítku je možné vyčíst, do jaké skupiny se spotřebič řadí.

 1. Energetická třída – V zemích Evropské unie je povoleno prodávat automatické pračky s nejnižší energetickou třídou A+. Nejlepší je třída A+++. Dříve prodávané pračky třídy A spotřebují při objemu 5 kg prádla asi 0,95 kWh. To je o 25% méně (0,3 kWh) než u pračky spadající do energetické třídy C.
 2. Roční spotřeba elektrické energie – počítá se s cca jedním praním každý všední den, tedy 220 praní za rok
 3. Roční spotřeba vody – to stejné jako výše, 220 pracích cyklů za rok
 4. Objem bubnu – kolik maximálně prádla pojme
 5. Účinnost odstřeďování – A je nejlepší, G je nejhorší. Udává, kolik vody po ždímání v prádle zůstane.
 6. Hluk při praní – rozebereme si podrobněji dále v textu
 7. Hluk při ždímání – rozebereme si podrobněji dále v textu

Tyto údaje vnímejte jen jako orientační, protože jsou zaznamenávány při programu pro praní bavlny na 60 stupňů. Při jiném programu mohou být hodnoty odlišné.

Otáčky

Cena praček se může lišit v závislosti na počtu otáček. Pračky s nižším počtem otáček jsou obyčejně levnější. Vyšší počet otáček je vhodný pro ty, kteří vlastní pračku se sušičkou. Pro běžné sušení venku počet otáček nerozhoduje, ale platí, že čím více je prádlo vyždímáno, tím rychleji se suší.

Úspornost

Každý z nás si jistě přeje co nejúspornější automatickou pračku. Aby se dosáhlo snížení elektrické energie, stačí zkrátit prací cyklus. Nezapomínejte, že u zkrácení programu sice dojde k úspoře energie, ale prádlo nemá dostatek času se důkladně vyprat, a proto se někdy celý proces musí opakovat znovu.

Třída účinnosti praní

Říká jaká je schopnost pračky zvládnout odolné skvrny. Udává se v rozmezí čísel A – G. A znamená nejlepší výsledek, G je proto ten nejhorší. Určitě bychom si vybrali pračku s třídou alespoň B.

Třída účinnosti odstřeďovaní

Ta vypovídá o tom jak zvládá odstřeďování (ždímání). Udává se ve stejném rozmezí, tj. A – G. S třídou A zbude po vypraní v prádle nejmenší množství vody, sušení bude trvat nejkratší dobu. Čím horší je schopnost odstřeďovat, tím více v prádle zbude vody a tím déle bude trvat sušení. Na odstřeďování má vliv i počet otáček. Čím více otáček, tím méně vody v prádle zbude. Aby to nebylo tak snadné, tak vysoký počet otáčet může vést k větší zmačkanosti prádla. Minimální počet otáček, který má smysl je podle nás 1 000. Čím více tím lépe, protože u většiny programů máte možnost počet otáček nastavit a pokud je prádlo mačkavé, tak je snížíte.

V současné době se na trhu můžete setkat s nabídkou automatických praček, které nabízejí program praní na 20 stupňů (ve studené vodě). Pokud prádlo perete jen kvůli zápachu, pak je tento program dostačující a ještě ušetříte elektrickou energii. Výhodou je zkrácení času dokonce až o hodinu a také to, že není nutné vodu ohřívat na vyšší teplotu. Ovšem, co se týče spotřeby vody, i ty nejlepší automatické pračky na trhu s úsporným programem spotřebují poměrně velké množství vody. Někdy se jedná pouze o několik litrů, jindy však i o deset.

Máchání je na tom při úspoře programu podobně jako praní. Jestliže snížíte množství vody, sníží se tím i kvalita výsledku.

Programy

Základní programy jako je bavlna, syntetika nebo jemné prádlo známe všichni. Tyhle programy se mohou dále upravit za pomoci rozdílné teploty praní. Jaké další speciality ještě existují?

 • Silně znečištěné prádlo – špinavé montérky, zaschlé skvrny od jídla atd …
 • Předpírka – hodně špinavé prádlo a skvrny, které lépe pouští ve studené vodě
 • Poloviční náplň bubnu – pro praní menšího množství prádla u praček bez fuzzy logic nebo podobného systému
 • Baby Care – pro malé děti nebo alergiky
 • Lůžkoviny – Speciální program, šetrný k lůžkovinám
 • Džíny – Účinný a šetrný program pro oděvy z tohoto materiálu
 • Rychlé praní – Krátce nošené a minimálně zašpiněné oblečení
 • Osvěžení – Nošené, ale čisté a suché oděvy
 • Sportovní oblečení – Další speciální program pro sportovní a funkční oděvy

Hlučnost

O tom, že jak jsou nyní pračky tiché jsme už všichni slyšeli. Během praní je to většinou pravda. Ale u ostatních činností, jako je napouštění a vypouštění vody, máchání a ždímání je to s hlučností horší.

Při praní se bavíme o hlasitosti okolo 50 – 60 dB, při ždímání je to 70 – 80 dB. Pro představu co která hodnota hlasitosti znamená, tu máme následující tabulku:

 • 20 dB – Padání listí
 • 30 dB – Šepot
 • 40 dB – Tlumený hovor
 • 50 dB – Běžný pouliční hluk
 • 60 dB – Hlasitý hovor
 • 70 dB – Rušná ulice
 • 80 dB – Křik / zvuk přijíždějícího metra
 • 90 dB – Jedoucí vlak

Nejtišší pračky mají i pod 50 dB u praní a kolem 70 dB u ždímání. Tyto hodnoty můžeme považovat za špičkové.

Funkce

Odložený start (odložený konec)

Výbornou funkcí, zejména pokud chcete ušetřit za spotřebu energie je odložený start. Díky němu může prací cyklus začít ve vámi stanovený čas. Tedy například v noci, kdy je v některých tarifech výrazně levnější cena elektrické energie. Další využití může být nastavení programu tak, aby skončil těsně před tím, než se vrátíte z práce. Pokud je vyprané prádlo v bubnu delší dobu, může zatuchnout a bude mnohem více pokrčené, než to které vytáhnete malou chvíli po vyprání.

U některých přístrojů se setkáte s funkcí odložený konec. V principu funguje zcela stejně, jen místo začátku nastavujete čas kdy má praní skončit. Když víte, že cyklus trvá tři hodiny a chcete prát v noci po půlnoci kvůli levnějšímu proudu, nastavíte konec třeba na čtyři hodiny ráno. Po půlnoci se začne s praním a do rána máte hotovo. Není tak to snadné na používání, protože musíte více počítat, ale svůj účel splní.

Sprchování prádla

Spočívá ve sprchování prádla za pomoci oběhové čerpadla. Během praní je prádlo dodatečně propírané a díky tomu je možné mít kratší dobu praní a šetří se spotřeba elektrické energie i vody. Navíc se díky tomu lépe rozptýlí prací prášek v bubnu. S touto funkcí se můžete setkat pod názvem JetSystem.

Fuzzy logic

Taktéž známý jako six sense u jiných výrobců je vlastně senzor na množství prádla, který dokáže zvážit kolik ho je. Případně i detekovat o jaké materiály se jedná. Díky tomu může upravit množství vody, otáčky, teplotu i délku praní. V případě menšího množství prádla, tak dojde k ušetření energie i vody a to bez ztráty kvality vyprání.

Dětská pojistka

V dnešní době je snad každá pračka vybavena funkcí, která automaticky zamkne dvířka během pracího cyklu. Je to z důvodu zvědavých dětí, aby nedošlo k nečekanému zranění. Některé přístroje umí i zablokování tlačítek, takže zvídavé dítě nemůže náhodou zapauzovat program nebo ho změnit. V praxi to funguje podobně jako u varných desek, při podržení určité kombinace tlačítek po delší dobu dojde k odblokování. Doporučujeme toto nepodcenit a jestliže máte malé děti, tak se zajímejte jakým zámkem je vybavena.

EcoBubble

Na počátku pracího cyklu dojde ke smíchání vody, pracího prostředku a vzduchu. Z této kombinace se vytvoří bublinky, které umožňují šetrnější praní při nižší teplotě.

Wi-Fi

Pomocí bezdrátové technologie s vámi může pračka komunikovat. Máte tak informace o tom co právě dělá a kdy bude program dokončen. Funguje to, ale i na druhou stranu a vy ji můžete na dálku zapnout nebo změnit její program. Příjemná vlastnost, na kterou se snadno zvyká.

Pára

Využívá parní generátor. Její výhodou je schopnost likvidovat alergeny a další nebezpečné bakterie. Tuto funkci by proto měli chtít všichni alergici. Je možné ji zapnout jako doplněk ke standardním programům, nebo ji pustit zcela samostatně. Má i další výhodu a tou je nižší spotřeba energie. Pomáhá totiž udržovat konstantní teplotu uvnitř bubnu a proto není nutné tolik ohřívat.

Cena

I cena je faktor, který napovídá, o jakou pračku se jedná. Neplatí to za všech podmínek, ale je logické že u levného modelu ve většině případů nenajdete stejné pokročilé funkce, jako u přístroje s dvojnásobnou cenou. Rozhodně neplatí, že levná pračka musí být nekvalitní. Jen musíme počítat s tím, že nabídne spíše základní funkce a mohlo dojít k ústupkům z pohledu použitého materiálu. Na druhou stranu ani drahá pračka neznamená vždy kvalitu. S ohledem na ceny, za které se pračky nejčastěji nakupují je můžeme rozdělit do několika kategorií:

Do 6000 Kč

Levné, ale přesto se mezi nimi dá najít spousta zajímavých modelů. V této kategorii najdeme hlavně pračky s horním plněním a pračky s předním plněním s menší kapacitou bubnu. Většinou nedisponují náročnějšími technologiemi, ale jsou mezi nimi vlaštovky, které nabízí fuzzy logic nebo šestý smysl. Třída odstřeďování nebývá tak účinná jako u dražších modelů.  A čekejte trochu vyšší poruchovost levných praček. V této kategorii se nejčastěji pohybují značky: Beko, ECG, Amica, HiSense, Candy, Orava. Tito výrobci nejsou jen „černé ovce“ – někteří umí vyrobit i dobrou pračku – jen ne pod 6000,-.  Z našeho testu praček jednoznačně doporučujeme: tyhle si nekupujte. Raději zvažte navýšení rozpočtu, nebo mrkněte na bazarové pračky – nějaká 10 let stará pračka AEG, nebo Miele v dobrém stavu by mohla být lepší varianta.

Do 10000 Kč

Nejvíce prodaných praček v ČR je právě do 10 000 Kč. Není se čemu divit, v této relaci již umí většinu funkcí a technologií, které potřebujete k životu. Setkáváme se u nich s třídou účinnosti odstřeďování A, která je ideální pro vlastníky sušičky.

Do 15000 Kč

Oproti předchozí kategorii se liší většinou svojí velikostí (do bubnu se vejde více prádla) a pokročilejšími technologiemi jako je parní praní, anti-alergické máchání, které kontroluje zbytkové množství pracího prášku ve vodě, vysoké otáčky při ždímání atd..

Nad 15000 Kč

Zde najdete buď vysoce designové modely, nebo kombinace pračky a sušičky v jednom přístroji. V nabídce jsou modely, které umí synchronizaci s mobilním telefonem, takže vám aplikace podá informaci, že pračka již doprala. Tato cenová hladina je určena pro uživatele, pro které peníze nehrají příliš velkou roli. Pokud hledáte ideální kombinaci cena výkon, bude to jedna z předchozích dvou kategorií.

zpět nahoru ↑

Typy motorů praček:

 1. Klasický motor je dnes považován za zastaralý. Je složen ze čtyř základních součástek: motor, řemen, řemenice, buben. K přenášení elektřiny na motor dochází pomocí uhlíků, což má za následek hlučnost a spotřebu. Pokud si takovou automatickou pračku pořídíte, nezapomeňte, že uhlíky je třeba čas od času vyměnit. Umístění motoru je mimo osu bubnu a je méně efektivní.
 2. Inventorový motor je řízený elektronicky, čímž dochází k plynulé a přímé regulaci. Také snižuje spotřebu a hlučnost pračky. Složení motoru i umístění je stejné jako u klasického.
 3. Direct drive motor je umístěný v ose bubnu a mají je ty nejlepší pračky (video s vysvětlením jak funguje). Tím dochází k přímému pohonu a není nutné používat řemen a řemenici. Díky tomu se zvyšuje jeho ovladatelnost, stabilita a snižují se vibrace. Tím, že se jedná o motor bez uhlíků je hlučnost nižší a efektivita vyšší.
zpět nahoru ↑

Na co se zaměřit při výběru automatické pračky?

Jak vidíte, tak výběr kvalitní pračky podléhá různým faktorům. Pojďme si je znova shrnout.

 • Důležitá je srozumitelnost a ovládání pračky.
 • U pračky s předním plněním je důležitý velký otvírací úhel dveří (nejméně 120 stupňů) pro snadné vkládání a vyndávání prádla z pračky.
 • Symboly na pračce by měly být snadno rozpoznatelné, abyste u každého praní nemuseli hledat manuál.
 • Rozměry pračky jsou důležité zejména v menších prostorech. Raději vše několikrát přeměřte, ať nekoupíte pračku, která se do prostoru nevejde.
 • Přestože jsou nové pračky energeticky úsporné, jsou mezi nimi rozdíly, které mohou znamenat rozdíl i několika set korun za rok.

Nejlepší pračky na trhu disponují funkcemi jako je:

 • Aqua Stop, která hlídá, aby pračka nevytekla.
 • OptiSense system nebo také „šestý smysl“, s ním si pračka sama navolí spotřebu energie, vody a času podle zaplněnosti bubnu.
 • Silent system, přináší  možnost praní i v noci, díky tichému provozu.

Kvalitní pračka není otázkou pár tisícikorun. Pod deset tisíc ji většinou neseženete. Při rozhodování o výběru nejlepší automatické pračky je dobré zaměřit se na spotřebu, a to zejména ve vícečlenných domácnostech, kde se pere každý den. Větší počáteční investice se vám může vrátit na účtech za energie. Při výběru pračky si důkladně pročtěte naše recenze a diskuzi pod článkem, kde se můžete dozvědět zkušenosti uživatelů vlastnící vybraný typ pračky.

Pokud plánujete výměnu pračky po delší době, tak budete možná překvapeni, že s novým modelem bude praní trvat déle. To je „daň“ za efektivitu a úspornost nových praček.

zpět nahoru ↑

Jak správně vybrat pračku se sušičkou?

Také patříte mezi ty, kteří doma nemají sušárnu ani balkon? Pokud jste odpověděli „ano“, je tu pro vás řešení v podobě pračky se sušičkou. Pokud nevíte jakou pračku se sušičkou vybrat, můžete se řídit radami z našeho článku.

Pračky se sušičkou fungují stejně jako pračky bez sušičky s tím rozdílem, že prádlo vytahujete z pračky suché. Ne vždy se tomu tak děje. I u těch nejlepších setů pračka sušička se objevuje nedostatek v tom, že mohou usušit méně prádla, než kolik ho vyperou. U kombinovaných praček (pračka + sušička) je spotřeba energií vyšší než u samostatně stojících sušiček, ovšem ušetříte spoustu prostoru.

Co se samostatného sušení týče, stává se, že prádlo se musí dosušit ještě na prádelní šňůře, což od pračky se sušičkou jistě neočekáváte. Set pračka sušička by měl být opatřený senzorem, který rozpozná moment, ve kterém je dosaženo požadované zbytkové vlhkosti prádla a v tu dobu program ukončit.

Zbytková vlhkost u programu „bavlna na žehlení“ by se měla pohybovat okolo 12%. Pokud je vlhkost větší, budete muset prádlo dosušit. Naopak při přehnaném vysušení bude žehlení trvat o to déle, protože prádlo nebude tak poddajné. Sušení v kombinovaných setech trvá v průměru o hodinu déle (u programu bavlna) než v samostatné sušičce s tepelným čerpadlem.

Výhodou kombinovaných setů pračka sušička je možnost využití kontinuálního programu. Tento program umožňuje zahájit sušení ihned po fázi praní, máchání a odstřeďování. Velkou výhodou kontinuálního programu je úspora času oproti použití na sebe navazujících samostatných programů. Nejlepší pračka se sušičkou je podle dTestu LG F84A8YD.

Pokud máte větší rodinu a dostatek místa pro pračku i sušičku, tak je rozumnější koupit dvě samostatně stojící zařízení. Samostatná sušička totiž obvykle vysuší prádlo daleko lépe. Zároveň je skvělé, že po praní prádlo hodíte do sušičky a mezitím co se suší, tak v pračce už můžete zase prát. Podívejte se na našeho rádce jak vybrat nejlepší sušičku prádla.

zpět nahoru ↑

Jak správně prát

Jaká teplota je správná

Jak postupuje evoluce ve vývinu praček, mění se i teplota při které se prádlo pere. Současné pračky ve spojení s pracími prostředky poslední generace dokáží velmi účinně odstraňovat nečistoty již za nízkých teplot, jako je 30 nebo 40 °C. Obsahují totiž enzymy. To jsou jednoduché či složené bílkoviny, které určují povahu i rychlost chemických reakcí (více info na wikipedii) a při vysokých teplotách nejsou funkční. Navíc s vysokou teplotou vody uvnitř pračky roste riziko vzniku vodního kamene, nemluvě o vyšší energetické náročnosti, která je nutná k ohřátí vody na požadovanou teplotu. Při praní při nižších teplotách ušetříte velké množství elektrické energie! Jen musíte používat hodný prací prostředek, ale o tom si řekneme víc za chvíli.

Množství aviváže

I u aviváže platí, že je dobrý sluha, ale špatný pán. Dávkujte ji s mírou. Příliš vysoké množství aviváže totiž neznamená jen extra vysokou jemnost vypraného prádla. Může totiž poškodit savost u ručníků nebo utěrek, nemluvě o funkčním sportovním oblečení. V jeho případě by jste aviváž neměli používat vůbec.

Prací prášek

Na trhu jsou dostupné klasické sypké prášky a rovněž jejich tekutá varianta. Obecně lze říct, že tekuté prášky se hodí spíše pro praní v nižších teplotách a kratších pracích cyklech. Oproti tomu sypké prášky jsou vhodnější pro praní velmi zašpiněného oblečení, jako jsou pracovní oděvy. Záleží na vašich osobních preferencích a vlastnostech konkrétního pracího prostředku. Pokud chcete experimentovat a zkusit něco nového, je lepší si koupit menší balení a zjistit zda vám prostředek vyhovuje.

Kolik pracího prášku používat? Stejně jako v případě aviváže platí, že více není vždy lépe. Větší množství v tomto případě neznamená lepší vyprání, ale naopak se tvoří hodně pěny, která poté zhoršuje prací možností směsi. Nesmíte ho použít ani málo, protože pak nedokáže odstranit zaschlé skvrny a odolné nečistoty. Správné dávkování najdete na obalu pracího prostředku a má smysl ho dodržovat.

Tipy a triky pro perfektní praní

Rozepněte všechny knoflíky, i ty malé například u límečku košile. Má to dva důvody. Přispěje to k důkladnějšímu odstranění na prvních pohled skrytých nečistot a také si tak chráníte knoflíkové dírky. Pokud by byl knoflík zapnutý, tak díky tlaku ostatního prádla a vlastnímu otáčení pračky může dojít k jeho utrhnutí, případně zvětšování knoflíkové dírky. To se nestane po jednom vyprání, ale když svoji oblíbenou košili budete bez rozepnutí prát po dobu několika let, rozdíl je patrný.

Nepřeplňujte buben. Musí v něm zůstat prostor pro pohyb prádla během praní. Když bude buben plný, prádlo nebude ideálně vyprané a mohou na něm zůstávat nečistoty. V případě jemného prádla je doporučení, aby zabíralo maximálně polovinu bubnu. Snížíte tak riziko jeho poškození. Důležité je i vhodně zvolit prací program. Vybíráme podle typu textilního vlákna a míry znečištění.

Snad každému se stalo, že někdy obarvil nějaké prádlo. A to mnoho radosti nenadělá. Naštěstí v dnešní době existují prostředky, které zabarvení prádla brání. Jsou jím speciální ubrousky, které dáte do bubnu společně s prádlem a ony zachycují uvolněnou barvu i nečistoty. Kdo chce trochu riskovat, může s nimi prát i bez třídění podle barvy prádla. My by jsme přeci jen zůstali trochu opatrnější, ale ubrousky proti zabarvení můžeme doporučit. Dobře fungují colour catcher a dalli protect color, ale podobných výrobků jistě najdete i více.

Pozor na podivné zvuky během praní. Pokud se z útrob pračky ozývají zvuky, na které nejste zvyklí, je dobré situaci nepodcenit. Často za to mohou nějaké drobné části oděvu, které se uvolní a propadnou do nitra pračky. Typicky se může jednat o sponku, jezdec zipu nebo něco podobného. Pračky jsou konstrukčně poměrně složité, proto doporučujeme kontaktovat servisního technika a do nápravy se nepouštět sami.

Na závěr jedna spíše úsměvná, ale přesto užitečná rada. Snad každý se setkal s tzv. lichými ponožkami. Nikdo nevím proč se tomu děje, ale každá domácnost po čase končí s ponožkami, kterým chybí ta druhá. Jedním ze způsobů jak zabránit, aby se v pračce ztrácely ponožky je prát pár ponožek společně. Může k tomu pomoci obyčejný kolíček na prádlo, kterým je k sobě připnete. Další možností je zamotat jednu ponožku do druhé. To ale může mít špatný vliv na dokonalé vyprání, zejména pokud jsou ponožky hodně špinavé.

zpět nahoru ↑

Jak předcházet poruchám?

Častým problémem je poruchovost a následná návštěva opraváře praček. Těmto problémům lze předejít šetrným zacházením. Když pračku nebudete přeplňovat, ušetříte tím motor. Při praní na nižších teplotách ušetříte nejen energii, ale také zamezíte usazování vodního kamene. Nepříjemnému zápachu z pračky můžete předcházet pravidelnou údržbou. Jak odstranit zápach z pračky? Nejjednodušším řešením je čištění pračky octem. Přímo do bubnu pračky nalijte alespoň litr octa a vroucí vodu. Pračku poté zapněte naprázdno (bez prádla) na nejvyšší stupeň. Tím docílíte jak odstranění zápachu, tak i vodního kamene.

A pokud by vás zajímalo, která z praček byla vítězem velkého dTestu automatické pračky pro rok 2015, tak se jí stala Samsung WW 10H9600EW.  Tato nejlepší pračka s bočním plněním je opatřena dveřmi, které se dají otevřít až na 170 stupňů, což usnadňuje vkládání a vytahování prádla z bubnu. Rovněž jsou umístěny výš, takže vás při obsluze nebudou bolet záda ze zbytečného předklánění. Nemusíte se již zabývat nepřehlednými tlačítky a složitým ovládáním. Pračka Samsung WW 10H960EW disponuje 5“ displejem, kde vše přehledně nastavíte. Tato nejlepší pračka na trhu si dokáže zapamatovat nejčastěji volený program a také má paměť pro ukládání oblíbených programů. Díky Smart Control přístupu můžete pračku ovládat pomocí vašeho chytrého telefonu odkudkoli. Zdokonalená technologie VRT-M snižuje hluk a vibrace. Pračka disponuje šesti speciálními programy, jestliže obyčejný typ programu nestačí. Můžete si tak navolit „zahradní“ cyklus, „vaření & stolování“ a třeba „aktivní děti“. Její jedinou nevýhodou je cena, která se pohybuje kolem 40 000Kč.

66 komentářů
 1. Odpovědět
  Lucka 01/04/2017 at 14:44

  Dobrý den,

  na jakou stranu se otvírají dvířka u pračky Lavamat 85470SL? Je možné si to při nákupu vybrat?

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 01/04/2017 at 23:07

   Dobrý den Lucko,

   dvířka se otvírají doleva a přehození na pravou stranu není možné.

 2. Odpovědět
  Libuše Kleinová 06/06/2017 at 15:42

  Zdravim,potřebovala bych poradit.Máme velmi maličkou koupelnu,tudíž se rozhoduji mezi rozměrem pračky klasické velikosti (pak ji ale musíme umístit mimo koupelnu)nebo pračkou která je úzká co se týče do hloubky.Potřebuji ale na více kg tj.7-8kg, jelikož nás je v domácnosti 5 členů a pračka u nás běží každý den i 2x-3x za den.A ještě se zeptam když bych zvolila pračku úzkou do hloubky a na 7kg prádla je buben stejně velký objemově(obsahem)jako u klasické pračka se stejným obsahem na 7 kg?Nebo je buben pak u té úzké obsahově MENŠÍ i když pojme hmotnost 7kg jako ta velká.Pokud mi doporučíte úzkou variantu do hloubky,můžete mi nějakou navrhnout?určitě si dyžtak připlatím,hlavně ať je kvalitní a vydrží větší nápor praní i aby byla trochu už šetrná na spotřebu a hlučnost.Předem moc děkuji p.Libuše.

 3. Odpovědět
  Covybrat.cz 06/06/2017 at 20:28

  Dobrý den paní Kleinová,

  pokud je mi známo, úzké pračky mají vzásadě vždy menší objem bubnu než jejich varianty v klasickém rozměru. Nejde, ale o zásadní rozdíl u úzké pračky to je třeba 42 litrů a u klasické 48-50 litrů. Z úzkých variant stojí za doporučení například:

  Whirlpool TDLR 70230 ZEN – jedná se o pračku s horním plněním, kapacita prádla je 7 kg a máenergetickou třídou A+++. Rozměry jsou šířka 40, hloubka 60 a výška 90 (s otevřenými dvířky pak cca 125) cm. Hlučnost je 49 dBA, tzn. je docela tichá.

 4. Odpovědět
  Zdenka Bartošková 26/07/2017 at 08:30

  Dobrý den,
  zvažuji koupit novou pračku, máme Whirlpool už skoro 20let zepředu plněnou. Už se mi zdá že nepere tak jak má. Je prádlo zmačkané i špatně vyprané. Poraďte prosím, asi zase tuto značku ale kterou? Děkuji Bartošková

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 26/07/2017 at 20:13

   Dobrý den paní Bartošková,

   dobrou volbou je Whirlpool AWS 63013. Prodává se již 5 let, málo se kazí a je k dostaní za velice příjemnou cenu. Pere dobře, je tichá, energetická třída A+++, jen při napouštění vody je hlučnější. Pokud se vám vejde rozměrově šířka 59.5 cm / hloubka 45 cm / výška 84.5 cm (hadice na vodu i elektrický kabel mají cca 1,5 metru) a jelikož jste s předchozím výrobkem od Whirpoolu spokojená, doporučuji zkusit tuhle.

 5. Odpovědět
  Kateřina Šebele 01/08/2017 at 10:29

  Dobrý den, potřebuji koupit pračku s hloubkou do 50 cm. Zvolila bych Miele, kterou mám v té nejvyšší řadě, ale bohužel v téhle velikosti je nevyrábějí. Na základě vašeho testu bych si vybrala Vámi doporučenou AEG Lavamat 85470 SL. Ještě jsem objevila AEG Pro Steam L7FBE68SC-5, ale odrazuje mě dotykový displej. Nezáleží mě na ceně, spíš jednoduchost, funkčnost. A alespoň trochu přiblížení Miele. Peru často malé množství prádla. Se sušičkou se tyhle malé pračky asi nedělají, že?
  Děkuji moc.

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 02/08/2017 at 17:59

   Dobrý den paní Šebelová,

   AEG Pro Steam L7FBE68SC-5 se nám nepodařilo dohledat, počítám že se vám do názvu produktu dostal i údaj o době záruky, která je pět let. Zaměřili jsme se proto na přístroj AEG ProSteam L7FBE68SC. Pozor na to, že jeho hloubka je větší než 50 cm. Někteří prodejci (např. Alza mají tento údaj na webu chybně). Pro ověření se stačí podívat do manuálu k pračce na stránkách výrobce AEG odkaz „návod k použití“ a v něm na straně 35 zjistíte, že má následující rozměry:

   Šířka / Výška / Hloubka /Celková hloubka
   600 mm/ 850 mm/ 571 mm/ 600 mm

   Druhá jmenovaná pračka, AEG Lavamat 85470SL, požadovanou hloubku splňuje. Upřímně Miele se zcela nevyrovná, ale myslíme si, že se jedná o kvalitní produkt a proto jeho koupi doporučujeme.

   Pračky se sušičkou existují i v SLIM variantě, která splňuje vaše požadavky na hloubku, např. LG F 72U2HDM0N. Nepodařilo se nám ale najít výrobek, který by jsme mohli s klidným srdcem doporučit. Mají často vysokou energetickou třídu a průměrnou třídu učinnosti sušení. V případě nouze, tj. pokud vám to prostorové omezení nedovolí jinak, bych tuto možnost zvažoval. Pokud se vám vejde samostatná pračka a sušička, tak je to výrazně lepší možnost.

 6. Odpovědět
  Kateřina Šebele 02/08/2017 at 19:12

  Dobrý večer, děkuji za odpověď. Našla jsem ji opravdu na Alze. V recenzích uvádí paní, že když se sundá vrchní deska, tak je 50cm. Na pračku místo mám, ale neprojdu dveřmi v chodbě. Sušičku právě nemám kam dát. Tak 20 let zpátky jsem měla pračku se sušičkou a nebylo to ono, ale říkala jsem si jestli se to za těch 20 let někam neposunulo ☺ tak já dám na Vaše doporučení. Ještě mě zarazilo, že je docela levná.

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 02/08/2017 at 20:33

   Dobrý večer paní Šebelová,

   pokud má AEG ProSteam L7FBE68SC opravdu po odstranění horní desky hloubku 50 cm, je lepší volbou. Z výběru jsem vyřadil právě kvůli oficiálním rozměrům. Nabídne vám navíc možnost praní v páře, větší kapacitu bubnu (+ 1,5 kg prádla) a lepší třídu odstřeďování (prádlo bude sušší). Možnost sundání horní desky a ověření hloubky, bych na vašem místě ověřil u prodejce. Pokud jde o pračky se sušičkou, tak za posledních dvacet let udělaly velký kus cesty. Stejný kus cesty ale ušly v samostatné podobě jak pračky, tak i sušičky. Rozdíl mezi samostatnou sušičkou + pračkou a kombinovaným spotřebičem proto stále zůstává relativně stejný. Pokud je to díky místu možné, vždy proto doporučujeme koupi samostaných spotřebičů. Ve vašem případě je poměrně limitující právě ona hloubka 50 cm. Dají se najít zajímavější kombinace pračka + sušička, ale to už se zase nevejdeme rozměrově.

 7. Odpovědět
  Kateřina Šebele 02/08/2017 at 21:15

  A co ten dotykový displej? V recenzích u Alzy s tím má pár lidí problém, že to moc nefunguje….

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 06/08/2017 at 19:22

   Dobrý večer paní Šebelová,

   osobně jsem se setkal asi s deseti různými AEG pračkami vybavenými dotykovým displejem a žádný problém jsem nezaznamenal. Samozřejmě, vadné kusy se mohou objevit všude, ale šance je malá a při nákupu na internetu máte 14 denní lhůtu na vrácení zboží. Věřím, že ji nebudete muset využívat. Další možností je zajít do elektro prodejny kde mají tuto pračku fyzicky skladem a zkusit si displej, ať víte jak se vám s ním pracuje.

 8. Odpovědět
  Lada Richterová 03/08/2017 at 13:35

  Slyšela jsem, že existuje pračka, která lze doplnit prádlem za chodu. Myslím tím, že ne, když ji pozastavím a doplním kusem prádla, že jsem zapomněla …., (mám vrchní plnění a jde to), ale myslím, za chodu praní… manžel s tím přišel od kamaráda, který takovou pračku koupil a ještě k tomu s bočním plněním! To přece není možné, aby pračka prala a já tam dodávala prádlo za chodu …voda by se musela vylít … nikde jsem o tom nečetla a zdá se mi to jako „blbost“. 🙂

  • Odpovědět
   Jarda z CoVybrat.cz 04/08/2017 at 07:30

   Dobrý den, taková pračka existuje. Tato vlastnost se jmenuje AddWash (u Samsungu, jiné firmy jej budou mít pojmenované jinak). Mám doma jednu takovou pračku s dvířky vepředu a budu o ní psát recenzi. Zatím vám můžu prozradit pár věcí, kterých jsem si všiml při používání modelu Samsung WW 80K6414QW.
   Funguje to tak, že dvířka od bubnu v sobě mají ještě jedna malá dvířka. Ta můžete skoro kdykoliv (pokud se napouští, nebo ždímá, tak už přidávat nejde) otevřít a přidat do bubnu ponožky, ručník, rifle, Použil jsem to už několikrát a bez AddWash už si pračku neumím představit. Má to i nevýhody – po doprání se z vnitřní strany AddWash dvířek (ta malá dvířka) drží vlhkost a dvířka se orosí. To řeším tím, že po doprání i ta malá AddWash dvířka nechávám otevřená. To mi ale nijak nevadí. Za tu výhodu to stojí 🙂

 9. Odpovědět
  Tomáš Čeněk 10/08/2017 at 18:12

  Vyjadřujete se pozitivně o pračkách Whirlpool. Jako naši první pračku jsme před čtyřmi lety zvolili jejich model AWS 63213. Po dvou letech jsem si všiml, že čelní plech od spodu rzí puchýřuje. Až později jsem si všiml, že z pračky plnícími dvířky občas vyteče krapet vody, což bude příčina koroze. Po dalším roce začala být původně tichá pračka hlučná při vypouštění vody a nyní ze dne na den začalo silně hučet ložisko u bubnu. Po těchto zkušenostech už se mi do koupě pračky od Whirlpoolu nechce, i když je to jinak lákavá volba. Napadla mě otázka, zda-li se může lišit kvalita stejného výrobku od různých prodejců? Také si říkám, co jsme dělali špatně, že jsme za 4 roky zrušili pračku, co jiným vydrží dvakrát déle? Pereme často menší množství prádla, vždy podle návodu.

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 11/08/2017 at 12:43

   Dobrý den pane Čeňku,

   u každého výrobce máte šanci, že narazíte na vadný kus. Může se to stát i u luxusních značek spotřebičů jako je Miele, přestože pravděpodobnost bude minimální. Tudíž odpověď na vaši poslední otázku klidně může být, že jste špatně nedělali nic, pouze jste měli smůlu. Chápu, že se vám po špatných zkušenostech se značkou Whirpoolu nechce znova vstoupit do stejné řeky. V tom případě se nebojte vyzkoušet i nějaký další model, třeba od AEG. Když nám napíšete svůj rozpočet a vaše požadavky na pračku (jak často perete, počet členů domácnosti), rádi vám zkusíme poradit.

 10. Odpovědět
  Lenuška 11/08/2017 at 19:11

  Dobrý den,
  sháním pračku s předním plněním, s jednoduchým displejem pro babičku (83 let). Nechce, aby prala 2-3 hodiny, takže potřebuje i funkci, která zkrátí program. Chce mít možnost opakovaně prádlo máchat, pokud možno úsporný model A+++. Hloubka pračky užší, než je klasika. Cenově do 10000 Kč. Existuje taková?
  Děkuji za radu.

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 12/08/2017 at 20:55

   Dobrý večer,
   z vašeho popisu mi pro přijde jako vhodná volba Whirlpool AWS 63013. Cena je vyloženě příznivá, pohybuje se okolo 7 000 Kč. Hloubka je 45 cm, energetická třída splňuje – A+++. Kromě klasického rychlého programu je možnost zkrácení i ostatních programů za pomoci tlačítka „Rapid“. S ním by se u klasické bavlny na 60 °C měla babička vejít do hodiny a půl, extra máchání podle manuálu také umí. Mezi její nevýhody patří menší kapacita bubnu (ale pro babičku bude 6 kg prádla bohatě stačit) a trošku větší hlučnost oproti dražším modelům.

 11. Odpovědět
  Franta 19/08/2017 at 12:56

  Dobrý den,
  napsali byste mi, prosím, tip na pračku? Ideálně na 6kg, rozumná spotřeba (voda i elektřina), možnost nastavit teplotu pro všechny progamy, přední plnění, krátký program samozřejmostí, s rozměry do 90cm x 60cm x ideálně 45cm (VxŠxH) a cena do 8000,-? Nevím, jak pračky v této cenové relaci, ale když bude i aquastop a 6.smysl/fuzzy logika, tak by to bylo super, popřípadě mi sem napište i tip s výše uvedenými parametry s nesplněním cenového požadavku. Předem děkuji za odpověď.

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 20/08/2017 at 16:23

   Dobrý den,

   na základě parametrů, které jste popsal nám jako nejzajímavější volba přijde Electrolux EWS 1066 S. Již pár let se na trhu prodává (od 2014) a vypadá spolehlivě, z informací co máme servisů tak se příliš neopravuje. Pokud jsem něco nepřehlédl, tak splňuje všechny vaše požadavky, včetně aquastopu a i šestého smyslu (jen se zde jmenuje OptiSense). Teplotu můžete nastavovat u základních programů, u těch speciálních jako je například hedvábí, sport nebo program pro košile je pevně daných 30 stupňů. Rozměrově i z pohledu spotřeby energie (A+++) by vše mělo být v pořádku. Z nevýhod má hlučnější ždímání – 78 dB je nadprůměrná hodnota. Vlastní praní je na tom lépe, nepatří sice mezí nejtišší pračky na trhu, ale rozhodně o ní ani nelze říct, že by byla u praní moc hlasitá.

   • Odpovědět
    Franta 20/08/2017 at 18:19

    Díky moc za rady, vypadá slušně, hlučnost mi tak nevadí. Nehodlám prát ani v noci, ani nad ránem a během dne je tu beztak šrumec.

 12. Odpovědět
  Vrečka Petr 21/08/2017 at 13:12

  chci se zeptat dá se dodat prádlo během praní u AEG Lavamat 85470SL?Děkuji za odpověd.

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 21/08/2017 at 18:18

   Dobrý den,

   uvedená pračka tuto funkci bohužel nemá.

 13. Odpovědět
  Kolomazníková Broňa 24/08/2017 at 13:13

  Dobrý den,
  bydlím sama v byte s malou koupelnou. Má představa pračky je slim, max.do 5 kg prádla.Vrchní nebo přední plnění nehraje roli….kladu důraz na délku pracího cyklu při 30-40st.C, počet otáček, hlučnost, energet. třídu A+++ a samozřejmě cenu (do 7000.-Kč). Poradíte mi, prosím, která by byla pro mne vhodná? Můžete nabídnout i více značek…. Děkuji moc.
  Kolomazníková

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 25/08/2017 at 08:54

   Dobrý den,

   neuvedla jste přesné rozměry pračky, proto počítám nás limituje jen hloubka a zařadím do výběru pračky s menší hloubkou. Pokud by rozměrově nevyhovovaly, dejte prosím přesněji vědět jaký prostor máte k dispozici. Na základě vašich požadavků a cenového limitu mi přijde zajímavou volbou Gorenje W 6543/S. Cenový limit splňuje, rozměrově je to šířka 60, hloubka 44 a výška 85 cm. Energetická třída dle zadání, výborná hlučnost 72 dB u ždímání a 56 dB jsou v téhle cenové relaci rozhodně nadprůměrné hodnoty. U otáček je to trošku slabší, protože výrobce sice uvádí jejich maximální počet 1 400 za minutu. Ty ale máte k dispozici jen u samostatného ždímání, u většiny ostatních programů se pohybují v rozmezí 1 000 – 1 200. Třída ždímání je B, prádlo bude po vyndaní ještě trošku vlhké. Co se týče délky pracího programu, tak jako všechny moderní pračky v základním nastavení pere pomalu a energeticky úsporně. Naštěstí u základních programů, tj. bavlna, syntetika, jemné a vlna máte možnost nastavit zrychlení pracího cyklu. S ním by jste se měla dostat na rozumné časy. Z dalších funkcí má odložený start a šestý smysl – množstevní automatiku, která přizpůsobí prací čas a spotřebu energií stavu a množství prádla. Pokud vám vyjde rozměrově, je to s ohledem na cenu a požadované vlastnosti velmi rozumná volba.

   • Odpovědět
    Kolomaznikova broňa 14/09/2017 at 13:30

    Dobry den, moc dekuji za odpoved i radu. Stale nejsem rozhodnuta. Ke znacce gorenje nemam az takovou duveru…. Co rikate znacceBeko a jejimu modelu WMB 51232 CSPTY? A spravne jste usoudil, potrebuji pracku slim, do 45 cm. Asi bych uvitala, kdyby se pracka otevirala zleva doprava, ale neni to podminkou. Dekujiza odpoved! Preji pekny den.

    • Covybrat.cz 17/09/2017 at 17:22

     Dobrý den,

     pokud netrváte na energetické třídě A+++ (tato od Beka má A++), a nízké hlučnosti při ždímání (72 vs 77 dB je znatelný rozdíl), tak vaše ostatní parametry splňuje. Ale je pravdou, že pokud perete pro jednoho člověka, tak cenový rozdíl ve spotřebě energie mezi A+++ a A++, není tak významný jako u větší rodiny. Co se důvěryhodnosti ke značce týče, tak Beko je na tom se spolehlivostí podobně jako Beko. Na vadný kus můžete narazit u každé značky, ale je to spíše nešťastná náhoda.

 14. Odpovědět
  Novotny 04/09/2017 at 07:33

  Dobry den, hledam pracku pro caste pouzivani 2x denne. Normalni rozmery s bocnim plnenim dekuji Novotny

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 04/09/2017 at 17:09

   Dobrý den,

   neuvedl jste cenové rozpětí, tak se do něj snad trefíme. Z vašeho popisu se zdá, že je pro vás zásadní aby pračka zvládala náročný každodenní provoz. V tom případě bych doporučil AEG Lavamat 85470SL, podrobněji je popsána v úvodu článku. Je známa svojí spolehlivostí, i ze strany servisu máme informaci, že je spolehlivá. Na motor máte desetiletou záruku a pere velmi dobře.

 15. Odpovědět
  Lenka 06/09/2017 at 08:34

  Dobrý den, potřebuji koupit pračku s bočním plněním, 3 členná rodina ( asi 7 kg), otáčky asi 1200, parní praní, poloviční náplň (asi 6.smysl ?), cena do 15 tisíc. Uvažovala jsem o AEG Lavamat L76479WFLC nebo
  LG F 74A8QDS, popř. BOSCH WAT24360BY. Děkuji za tip.

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 06/09/2017 at 18:36

   Dobrý den,

   z vámi uvedeného bych vynechal Bosch, pokud se nepletu tak tento model nemá parní praní. S AEG Lavamat L76479WFLC nemám osobní zkušenost, jedná se doprodej staršího modelu. Osobně bych od AEG šel radši do osvědčené a prověřené ProSteam L7FBE48SC. Nicméně je cca o 2 000 Kč dražší a ani předchozí model nechci zatracovat. Jen s ním nemám zkušenost. Nejvhodnější mi pro vás ale přijde LG F 74A8QDS. Má výbornou spotřebu vody na jeden prací cyklus – až o deset litrů menší než uvedená AEG, u praní je trochu hlasitější ale naopak v hlasitosti ždímání patří mezi výrazný nadprůměr. Je tišší než většina konkurence. Navíc má i účinnost ždímání A. To znamená, že pere i ždíme výborně. Rozhodně bych ji vyzkoušel.

   • Odpovědět
    Lenka 06/09/2017 at 19:46

    Děkuji za radu, mám teď dilema zda AEG nebo LG. Upřednostňujete LG, u té se mi ale nelíbí ty černý dvířka. Ale asi zvolím tuto, třeba si zvyknu. Děkuji moc za radu a rychlost odpovědi. Jste super !!!

 16. Odpovědět
  Andrea 09/09/2017 at 01:26

  Dobre rano,můžete mi prosim poradit potřebovala bych pračku s vrchnim plněnim a nevim jakou vybrat.Manžel koupil candy máme ji 3 měsíce z toho prala asi 1 měsíc už je vyměněn motor ted smrdi a dokonce už neždime.Děkuji za odpověď

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 09/09/2017 at 09:16

   Dobrý den,

   máte nějaká omezení co se týče rozpočtu nebo rozměrů? A jsou nějaké parametry, které od své pračky vyžadujete?

 17. Odpovědět
  Iveta 20/09/2017 at 13:00

  Dobrý den, prosím poraďte mi jakou pračku vybrat do 20000 Kč s co nejvíce funkcemi a perfektním výsledkem praní a odstřeďování, s plněním zepředu. Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 20/09/2017 at 17:26

   Dobrý den,

   v uvedeném cenovém limitu mi přijde výborná volba LG F104J8JS2W. Jako jedna z mála má nejvyšší účinnost odstřeďování – A. Má 1 400 (lze snížit i na 1200/1000/800/400) otáček a při ždímání není na pračku extra hlasitá – 73 dB. Samozřejmě má i maximální energetickou třídu A+++. Co se týče kvality praní patří mezi špičku a budete mít k dispozici technologie jako je pára nebo sprchování prádla čistou vodou. Díky tomu nepatří mezi nejúspornější co se spotřeby vody týče, ale na kvalitě vypraného prádla je to pozitivně znát. Můžete ji ovládat i na dálku za pomocí mobilní aplikace. Pračka se totiž může připojit na domácí Wi-Fi síť. Na výběr máte ze 14 základních programů a můžete přidat další prádlo i během praní. Drobným mínusem mohou být popisky pouze v angličtině a design, který se nemusí líbit všem. Plusy ale rozhodně převažují.

 18. Odpovědět
  Darina 26/09/2017 at 11:43

  Dobrý den, potřebovala bych poradit s výběrem pračky. Mám spoustu požadavků a nižší rozpočet. Potřebuji úzkou pračku (i s přesahy atd max 52cm). Kapacita 7kg, kvalitní motor, otvírání z boku, velký plnící otvor s velkou možností otevření (ideálně 180) , tichá, nízká spotřeba, pereme často, máme dítě a psa, takže nějaká prima funkce navíc by byla fajn. cenově ideálně do 10tis. Pračku potřebuji postavit mezi kuch. linku a zárubeň dveří a to bokem.Děkuji

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 28/09/2017 at 11:41

   Dobrý den,

   při šířce pračky do 52 cm a kapacitou 7 kg to bohužel nevyjde na přední plnění. Pračky v těchto rozměrech a předním plnění mají kapacitu okolo 4 kg. Neznám přesné situaci plánovaného umístění pračky a tak nevím zda budete muset skončit u menší kapacity nebo použít pračku s horním plněním, která jsou většinou o něco vyšší. Výška s otevřenými dvířky je většinou do 130 cm. Zadané parametry splňuje velmi dobře například Bosch WOT 24457BY. Energetická třída A+++ (takže minimální spotřeba), rozměry 40,65,90 (šířka, hloubka, výška). Aktuálně se prodává těsně nad 10 000 Kč. Nevýhody má dvě, tou první je vyšší hlučnost a druhou je slabší ždímání (třída C). Prádlo tak budete muset déle nechat na sušáku nebo v sušičce. Druhou a dražší alternativou je již v předchozích příspěvcích doporučovaná Whirlpool TDLR 70230 ZEN, která má rovněž energetickou třídu A+++, ale je výrazně tišší i lépe ždímá. Pořídit se dá za 12 000 Kč.

 19. Odpovědět
  Lenka 30/09/2017 at 14:06

  Dobrý den,
  chystám se koupit novou pračku. Chtěla bych k ní pořídit také sušičku a postavit je na sebe. Poradíte mi prosím pračku do 15tis., která bude mít funkci parního praní, program na rychlé praní, bude relativně tichá, úsporná, půjde k ní vybrat sušička pro vertikální sestavení a bude mít funkci přidání zapomenutého prádla během praní? Pokud tedy existuje… :). Děkuji za radu.

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 01/10/2017 at 21:12

   Dobrý den,

   máte štěstí, že tento rok LG představil F84J8TS2W. Seženete ji za 15 000 Kč, má požadované programy – tj. parní praní i rychlý program (turbo wash). Umí i přidání (nebo vyjmutí) prádla kdykoliv během pracího programu. Rozměry jsou standardní 60 x 56 x 85 (šířka x hloubka x výška). Pračku s takovými rozměry mám doma a sušička mi na ní stojí bez problémů už několik let. Účinnost praní i ždímání v nejvyšší třídě A. Energetická třída nejvyšších A+++. Hlučnost 52 dB při praní a 73 dB při ždímání, opět výborné hodnoty. Myslím, že ideálně naplňuje vaše představy o nové pračce.

 20. Odpovědět
  Zuzka 07/10/2017 at 11:37

  Dobrý den, poradíte mi prosím s vhodnou volbou pračky? S přítelem si budeme kupovat první pračku do společného bytu, jsme tedy začátečníci, ale doma si sem tam něco vypereme. Máme malou koupelnu a tak budeme potřebovat určitě pračku s vrchním plněním do 10 000 Kc. Žádné extra programy nepožaduji, ale měla by být úsporná a tichá pokud možno. Vůbec nevím, který model vybrat, ale celkem se mi „líbí“ (neviděla jsem ji na živo zatím) Electrolux EWT 1266 ELW.
  Jde do některého typu praček s vrchním plněním přidávat prádlo ještě po zapnutí?
  Děkuji.

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 10/10/2017 at 21:18

   Dobrý den,

   Electrolux EWT 1266 ELW je dobrá volba. Rozumná cena a solidní vybavení. Energetická třída A+++ vás rozhodně nezruinuje, třída účinnosti praní je výborná – A. Ždímání o fous horší, ale B je pořád dobrá hodnota. Extra tichá není, ale to platí pro většinu praček s horním plněním. 6 Kg buben je pro dva lidi naprosto dostatečný. Electrolux je spolehlivá značka, máme v rodině zkušenosti v řádu několika let jak se sušičkou, tak i pračkou a zatím bez problémů či oprav. Tedy, pokud vyhovuje cena, rozměry i vzhled tak kupujte.

 21. Odpovědět
  Tereza 10/10/2017 at 16:28

  Dobrý den, hledáme pračku se sušičkou do domácnosti s miminkem a psem, poradíte prosím? Musí mít plnění zepředu a „panty“ dvířek napravo (když stojíte k pračce/dvířkám čelem) max. rozměr v85, š65, h60. Cena ideálně kolem 15.tis. Líbí se mi LG, ale ty jsou, co jsem koukala dražší, také se mi líbí SAMSUNG WD80M4443JW, ale tam je energ. úč. jen „A“, jak moc je znát na spotřebě energie rozdíl mezi A a A+++ za rok? Známí jsou spokojeni se značkou Candy, ale já této značce moc nevěřím i když k tomu nemám nějak zvlášť důvod… Děkuji Tereza

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 10/10/2017 at 22:17

   Dobrý den,

   u praček jsou standardně panty nalevo a nejdou ve většině případů předělat, jako je běžné u lednic či sušiček. Pokud je tento váš požadavek platný, dost to limituje výběr. Pokud vím, tak pračky s panty napravo prodává Hotpoint nebo Fagor. Vaše požadavky by splňoval Fagor 1FSE-8214. Bohužel s ní nemám žádné zkušenosti, nemohu tedy s čistým svědomím doporučit. Jinak naprostá většina praček se sušičkou má energetickou třídu A. Na stránkách eshopů může být nepřesně uvedena třída A+++, ale tou se většinou myslí účinnost pouze u praní. V případě, že by mohlo být i klasické otevírání dvířek, doporučil bych při této ceně LG F84G6TDM2N.

 22. Odpovědět
  Milena Uzlova 16/10/2017 at 22:01

  Dobrý den,můžete mi,prosím,poradit pračku s funkcí direct spray ve slim provedení do 6 kg. Děkuji Milena.

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 18/10/2017 at 15:19

   Dobrý den,

   neuvedla jste cenový limit, tak zkusím takovou spíše levnější variantu. Tou je LG F72J7HY1W. Rozměrově je 60 cm šířka, 45 hloubka a 85 výška. Kromě sprchování prádla (u LG nazývaného Turbo Wash), má parní praní, možnost spojení pračky přes Wi-Fi s aplikací do telefonu. Energetická třída A+++ a z toho plynucí malá spotřeba vody i energie. Nastavitelná teplota praní studená/20/30/40/60/95 °C, české popisky na ovládacím panelu. Věřím, že budete spokojena.

 23. Odpovědět
  Martin Holakovský 25/10/2017 at 11:58

  Dobrý den
  Jaký máte názor na pračku Fagor FE-7212 A

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 25/10/2017 at 20:15

   Dobrý den,

   na první pohled nevypadá špatně, jen třída účinnosti odstřeďování C je jasně slabší. Na provoz je levná, pořizovací cena rovněž příznivá. Máte nějaké konkrétní požadavky co od pračky očekáváte? Jaké vlastnosti jsou pro vás důležité? Při znalosti těchto informací vám dokáži lépe poradit.

 24. Odpovědět
  Marek Krajan 03/11/2017 at 21:46

  Dobrý den,
  měl bych dotaz jestli existují pračky(nejlépeAEG) a sušičky s otvíráním do prava nebo záměnnými dvířky z leva do prava.
  Děkuji

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 05/11/2017 at 08:56

   Dobrý den,

   u většiny sušiček lze otevírání dvířek zaměnit (včetně AEG) u praček to příliš obvyklé není, pokud vím tak to umožňují některé kusy od Hotpointu nebo Fagoru.

 25. Odpovědět
  Tereza 04/11/2017 at 11:15

  Dobrý den,chystáme se na Vánoce udělat si radost a koupit pračku.Je to naše první,takže žádné zkušenosti nemáme.
  Od známých mám dobré recenze na značku AEG,můžete mi prosím něco doporučit?Pokud byste měli i jiný typ na značku pračky dle mých parametru,uvítám to.
  Pračka bude v kuchyni.lince,kde rozměry jsou 83x61x61 (VxŠxH),pravděpodobně trochu menší aby nebyla na knop,tedy i boční otevírání.Cenove do 10.000.Objem cca od 7kg,pokud možno ne moc hlučná,ždímání dosti,nebo velmi vysoké otáčky.Fce se nám líbí:odložený start na praní např.v noci,tím pádem a tichý režim,šestý smysl a aqua stop.Samozrejme úsporná,malá spotřeba energie i vody.
  Chystáme se koupit i sušičku,ale to už je požadavek asi na jiný odkaz že?
  Moc děkuji za doporuceni.

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 05/11/2017 at 09:27

   Dobrý den,

   s ohledem na cenu, rozměry a parametry je to poměrně obtížný výběr. U AEG bohužel nevím o žádném modelu, který by splňoval uvedené specifikace. Když odhlédnu od značky, tak mi pro vás jako zajímavá volba přijde Whirlpool AWOC 0714. Rozměrově je 820x595x540 mm (V x Š x H), kapacita 7 kg. S hlučností je na tom podle výrobce velmi dobře 50 dB u praní a 72 dB u ždímání jsou velmi dobré hodnoty. 1 400 otáček a třída odstřeďování B není úplná špička, ale za tuhle cenu a ještě s omezením na výšku se extra vybírat nemůžeme. Tím nechci říct, že bude prádlo vyndávat extra vlhké, hodnotil bych to jako takový lepší průměr. Kontrolu přetečení (AquaStop) má, šestý smysl i doložený start rovněž. Spotřeba je na tom podobně jako ždímání, A++ a takový trochu lepší průměr. Pokud je pro vás důležitá cena 10 000, tak jde o solidní volbu. Pokud chcete pračku s ještě úspornější spotřebou a lepším ždímáním, budeme se pohybovat někde okolo 14 – 15 tisíc. Co se dotazu na sušičku týče, položte ho prosím zde. Odpověď může pomoci jiným lidem, kteří budou hledat sušičku s obdobným zadáním jako vy.

 26. Odpovědět
  Tereza 06/11/2017 at 20:36

  Super,moc děkuji za odpověď,zeptám se ale zda i přesto nějaká pračka AEG neexistuje,popřípadě z jakých požadavků bychom museli polevit,krom rozměrů,ty jsou dané.Značce whirlpool zrovna moc nefandime,slyšeli jsme na ni mnoho špatnych názorů 🙁

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 07/11/2017 at 17:00

   Dobrý den,

   kolegyně pro jistotu kontaktovala přímo podporu AEG a skutečně AEG pračku s těmito rozměry určenou pro vestavbu nenabízí. Jestliže ve Whirpool nemáte důvěru, zkuste Electrolux EWG 147410 W. Je o něco úspornější – energetická třída A+++. Také se podle našich informací málo opravují, takže by měla sloužit spolehlivě. Je o něco dražší než je váš rozpočet, v tuto chvíli jde sehnat pod 13 000 Kč.

 27. Odpovědět
  Michal 07/11/2017 at 12:37

  Dobrý den chtěly by jsme si pořídit novou pračku. Bohužel se vtom už trošku ztrácíme a tak by jsme byly radi kdyby jste nám něco doporučily. Naše požadavky jsou: boční plnění , cena max 15000 , kapacita více jak 5kg, parní praní , energeticka třída A+++, odstřeďování nejlepe A, učinost praní A , odložený start , fuzzy logic. Super bybylo i propojeni s mobilnim tel. (Neni zas az tak dulezité) Předem moc děkuji za doporučení.

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 07/11/2017 at 17:26

   Dobrý den,

   zvážil bych LG F 74A8QDS – nedávno jsme ji docela podrobně rozebrali v recenzi. Kdyby jste chtěli novější model tak LG F94J7VY0W. Oproti prvnímu má větší kapacitu 9 kg (rozměrově jsou skoro totožné), umí podrobnější nastavení otáček a teploty 1400/1000/800/400 vs 1400/1200/1000/800/400 a studená/20/40/60/95 (°C) vs studená/20/30/40/60/95 (°C). Na druhou stranu má novější model o něco vyšší spotřebu (i když jsou obě A+++), je mírně hlučnější a taky dražší. Další slušnou volbou je AEG ProSteam L7FBE48SC. Parametricky je obdobná, jen má třídu odstřeďování B a oproti LG prostě ždíme o fous hůře. Osobně bych bral LG F 74A8QDS. PS: Jde ji ovládat i přes mobil.

 28. Odpovědět
  Michal 07/11/2017 at 18:41

  Chtěl bych se zeptat na tu AEG ProSteam L7FBE48SC nikde sem nenašel zda pere na 30 stupnu . Ktere by mi u Lg kterou doporucujete dost chybely. Popripade jak jsou na tom Aeg s kvalitou reklamaci atd.. děkuji za odpověd.

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 08/11/2017 at 18:22

   AEG ProSteam L7FBE48SC 30 °C umí. Co se týče reklamací a spolehlivost patří AEG i LG mezi kvalitní výrobce, kteří mají nízké procento reklamací/oprav.

 29. Odpovědět
  Jitka 15/11/2017 at 12:18

  Dobrý den, můžete mi poradit? Mám malou koupelnu a chtěla bych SLIM pračku s předním plněním se šířkou do 55 cm.Mám dobré zkušenosti se značkou LG, ale bohužel s těmito parametry jsem žádnou nenašla. Máte nějaký tip? Candy atd. opravdu nechci..Díky Jitka

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 15/11/2017 at 21:04

   Dobrý den,

   pokud jste se neupsala a skutečně myslíte šířku, tak to bude těžké. Slim pračkami se obecně myslí ty, které mají menší hloubku a většina známých výrobců je v těchto rozměrech vyrábí. V případě, že potřebujete opravdu přístroj s menší šířkou, tak se nám u předního plnění výběr dramaticky snižuje a na našem trhu jsou k dostání přístroje od Candy, případně nějaký doprodejový Fagor. Ty skutečně nepatří mezi prémiové výrobce. V případě, že na pračce nemáte sušičku, by šlo uvažovat na modelu s horním plněním.

 30. Odpovědět
  hamtáková 16/11/2017 at 14:43

  Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Vybírám set sušička pračka. Sušička je již vybrána (Beko DE8635RX0), tzn, že lepší bude mít set stejné značky. Budou stát na sobě. Mohl byste mi poradit prosím pračku. Nepotřebuji BABY Care, Pet program, naopak ocením !!možnost zkrácení pracího cyklu!!, důraz na úspornost elektřiny a vody, program na skvrny a černé prádlo, krátký program, rozumná délka normálního programu (40° kolem 60minut). Otáčky lépe 1400, přežiju i 1200, náplň 7-8 kg (2 osoby, ale občasné praní peřin a polštářů (duté vlákno)
  Našla jsem pračku, myslím jedinou s programem na skvrny – parní praní (Beko WMY 81443 STB1), ale přijde mi příliš levná na to, co umí ve srovnání s ostatními modely. Případně mi poraďte jinou, Parní praní není úpná nutnost. Může stát sušička hluboká 61cm na pračce hluboké 54cm nebo musím vybírat pračku o hloubce 60cm?
  Velice děkuji za radu. Gabriela

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 18/11/2017 at 17:13

   Dobrý den,

   Beko WMY 81443 STB1 patří k tomu lepšímu co mezi pračkami Beko nabízí a splňuje vaše požadavky. Obecně jsou výrobky od Beka levnější, než prémiové značky typu Miele, Siemens nebo AEG. Kvalita zpracování u Beka obvykle není tak dokonale precizní, opravuje se o malinko častěji než prémiovky, ale stala se z něj solidní a v ČR hodně populární značka. Je oblíbená právě kvůli poměru ceny a výkonu. Kdyby jste chtěla zkusit najít kombinaci pračky a susičky od jednoho ze zmiňovaných výrobců, tak vám můžu pomoct, stačí dopsat jaké vlastnosti preferujete od sušičky. Ale věřím, že i tohle Beko bude spolehlivé, má 10 let záruku na motor.

 31. Odpovědět
  Kateřina 17/11/2017 at 18:45

  Dobrý den, jak jsou na tom pračky LG se spolehlivostí? V Alze mi řekli, že na ně mají často reklamace a pokud ji chci ať si připlatím delší záruku. Líbí se mi LG F72J8HS2W jelikož potřebuji užší hloubku, ale nejsou na ní recenze. Také mě mrzí, že snad jen kromě Gorenje se nedá sehnat slim pračka v černé nebo tmavé barvě. Děkuji, Kateřina.

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 18/11/2017 at 17:26

   Dobrý den,

   nevím zda skutečně v Alze mají špatné zkušenosti s touto konkrétní pračkou, nebo vám jen chtěli prodat svoji službu. Z informací, které čerpáme od servisů patří LG mezi spolehlivé výrobce. Co se týče počtu recenzí, tak se jedná o letošní model, který je cenově nad průměrem a proto se neprodává tak často jako levnější přístroje. Osobně bych se jejího nákupu nebál.

 32. Odpovědět
  PAVLA 19/11/2017 at 12:33

  Dobrý den.
  Vždy jsem měla pračku s vrchním plněním. Mám dostatek prostoru třeba i na sušičku, ale u vrchního plnění lze přidávat nebo odebrat kusy prádla během cyklu, často nalévám do bubnu teplou vodu, aby ji pračka nemusela tolik ohřívat. Peru většinou pro 2 osoby, přesto bych chtěla takovou pračku, kde bych občas vyprala i péřovu deku. Nevadí pak pračce s větším bubnem časté praní menšího množství prádla (3 – 5 kg)? Vítané funkce jsou parní praní, sprchování, zkrácený cyklus, možnost regulace teploty, možnost přívodu teplé vody. Také uvítám prodlouženou záruku aspoň na motor. Hlučnost příliš neřeším, ani rozměry, peru v suterénu domku.
  Pročetla jsem spoustu „testů“, recenzí, popisů. Neumím se rozhodnout. Zaujaly mne pračky:
  AEG Lavamat 86560TL4, Electrolux EWT 1266 ELW, LG F 74A8QDS, AEG ProSteam L7FBE48SC, Electrolux EWF 1497 CDW2. Pomůžete mi?
  Děkuji

  • Odpovědět
   Covybrat.cz 20/11/2017 at 19:59

   Dobrý den,

   v uvedeném seznamu máte pračky jak s předním, tak i s horním plněním. Z horem plněných mi jako velmi dobrá volba přijde AEG Lavamat 88560TL. Výborně pere i ždímá, parní program, možnost nastavení teplot, 10 let záruka na motor. Jestli je možný přívod teplé vody nevím, v instalačních pokynech jsem to neobjevil a aktuálně k žádné naživo přístup nemám. Psali jsme o ní v této recenzi. To že v bubnu perete menší množství prádla nevadí.

   I u předem plněných jdou sehnat modely s možností přidat prádlo za chodu. Kolega si nedávno kupoval Samsung WW80K6414QW a své poznatky sepsal do článku. Ale cena už je o něco vyšší. Z vámi jmenovaných považuji za velmi dobrou volbu i LG F 74A8QDS. U ostatních uvedených praček mám ve většině případů výtky k odstřeďovacím schopnostem, které nepatří mezi nejlepší.

Odpovědět