Jak vybrat prohnutou televizi

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Na trhu už nějaký ten pátek existují tzv. prohnuté televize. Už jste o ní slyšeli, ale nevíte k čemu je dobrá? Následující řádky vám to prozradí. Výhodou je to, že při sledování se každý bod, který vidíte na obrazu, nachází ve stejné vzdálenosti od oka diváka. To je důvod, proč nedochází ke zkreslení obrazu jako u jiných televizí. Díky zakřivení přinášejí mnohem intenzivnější zážitek ze sledování.

Prohnutá televize

Poznámka: Výrobci od prohnutých televizí pomalu ustupují, v roce 2017 a dále je má v nových modelech zastoupen z větších výrobců pouze Samsung. Většina z níže testovaných televizí již není v prodeji, ale pokud na prohnuté televizi trváte, stále se dají zakoupit. Jejich přehled najdete zde:

Tento článek dále neaktualizujeme a všechny potřebné informace naleznete v našem průvodci výběrem televizoru.

Hlavní výhody:

 • prohnutá televize vás skoro obklopí
 • prožijete intenzivnější vizuální zážitek
 • rovnoměrná sledovací vzdálenost očí od obrazovky = nedochází ke zkreslení obrazu
 • tvar oceníte zejména při sledování filmů a sportovních utkání

Při koupi byste měli brát v úvahu také to, že prohnutá televize se dá připevnit na stěnu o něco obtížněji než klasické rovné televize a proto je pro ni vhodný televizní stolek. Maximálního zážitku ze sledování dosáhnete tím, že budete sedět naproti přímo uprostřed. Tohle je ovšem malé omezení, protože takto může televizi sledovat jen menší počet lidí. Pokud byste se na obrazovku dívali z příliš extrémního úhlu, může docházet k deformacím obrazu. Nepřítelem prohnuté obrazovky je také světlo, které může vytvářet nepříjemné rušivé odlesky při pohybu hlavy.

Test prohnutých televizí

Hodnocení jako ve škole, 1 nejlepší, 5 nejhorší.

Philips 55PUS8700

Jde o jednu z televizí, které na první pohled uchvátí svým vzhledem. Prohnutá, 139 cm obrazovka, s extrémně tenkým rámečkem. Pozor na nožičky, které jsou poměrně široké. Nemůže proto stát na vyloženě úzkém prostoru. Jako většina vyšších řad od Philipsu je vybaven technologií Ambilight, která zjednodušeně řečeno osvětluje prostor za televizí a vytváří lepší vizuální zážitek. Pokud by to někomu vadilo, je možné jej v menu deaktivovat. Obraz je v rozlišení 4K a je jednoduše výborný, velmi ostrý a detailní. O běh televize se stará systém AndroidTV. Systém není příliš svižný a občas se na pár sekund zasekne. Je velmi podobný tomu, na který jste zvyklí z telefonů s Androidem.

Zvuk je na interní reproduktory velmi slušný. Stará se o něj pět reproduktorů, tři v zadní části televize a dva ve přední. Spotřeba při zapnutém přístroji je 122 W. Jedinou slabinou je bohužel použitý systém. Kdyby byl rychlejší, k dokonalosti by nechybělo nic. A proto je to náš vítěz testu.

Celkové hodnocení1,6 
Design a výbava1,7
Kvalita obrazu1,4
Zvuk1,4
Spotřeba1,9

Najít nejlevnější cenu

Panasonic TX-55CR730E

Krasavec s úhlopříčkou 139 cm, rozlišením 3840 x 2160 a váhou 22,5 Kg. Umí 3D obraz a lze ji ovládat hlasem. Jednoduchý design je zakončen stříbrným rámečkem, vypadá vkusně a zapadne do každého obývacího pokoje. Ze zadní strany najdete 1x USB port 3.0, 2x starší USB 2.0, dále je ve výbavě Wi-Fi, síťový kabel a 3x HDMI konektor. Jako operační systém je použitý Firefox OS a v tomto případě je překvapivě svižný. Obraz ve 4K je skvělý, hlavně nastavení „True cinema“ zaručí dobrý výsledek ve většině případů. Rychlé pohybové scény zvládá se ctí, vše je plynulé a detailní. Bílá i černá jsou velmi věrné, ovšem za předpokladu že jste přímo naproti televizi. Čím více ze strany se díváte, tím k většímu zhoršení dochází. To je, ale obecný problém u všech prohnutých televizí. Při upscallingu (převodu z nižšího rozlišení na vyšší), je výsledek spíše průměrný.  K mírnému zlepšení došlo po zapnutí volby „IFC“ v menu.

O zvuk se starají dva reproduktory o souhrnném výkonu 20 W, které jsou namířené do zdi. Kvůli tomu musíte mít televizi na větší hlasitost než u modelů s reproduktory vepředu. Asi i díky tomu zní průměrně, protože při vyšší hlasitosti dochází k deformaci zvuku. Spotřeba je 112 W, to by při průměrném ročním provozu mělo udělat něco okolo 160 kWh. V celkovém hodnocení zamrzí horší audio, jinak se jedná o povedený model.

 

Celkové hodnocení1,7
Design a výbava1,4
Kvalita obrazu1,6
Zvuk1,9
Spotřeba1,9

Najít nejlevnější cenu

LG 55EG910V

Další televizor o úhlopříčce 139 cm, ale tento nemá 4K rozlišení, ale „pouze“ FullHD. Spotřeba je 110 W a ze standardních vstupů, zde chybí pouze ten sluchátkový. Co je ale zajímavé, že obrazovka není založena na klasické LCD technologii, ale na OLED. Díky tomu má dokonalou černou barvu a výtečný kontrast, který je lepší než u LED televizí. Dalším bonusem jsou skvělé pozorovací úhly. Oproti LCD obrazovkám je to velký posun. Vzhled je poměrně obyčejný, je černý, pouze okraj je lemovaný jemnou stříbrnou linkou. Televize je poháněna systémem WebOS 2.0, ten není vyloženě pomalý, ale spíše „líný“. Pohyb v menu prostě chvíli trvá.

Kvalita obrazu je díky OLED technologii fantastická, jen bílá trošku uletěla. Jedinou větší nevýhodou je stále cena OLED panelů, která je výrazně dražší než u běžných LCD. Zvuk zní vyrovnaně, prostorově je dobrý. Oceníte ho zejména u filmových efektů.

Celkové hodnocení1,7
Design a výbava1,9
Kvalita obrazu1,4
Zvuk1,6
Spotřeba1,9

Najít nejlevnější cenu

Samsung UE55KU6172

Stále oblíbená řada od Samsungu je atraktivní zejména svojí cenou. 138 centimerů velkou televizi máte za méně než 20 000 Kč. Nejde pochopitelně o žádný TOP model, který by byl nabitý nejnovějšími funkcemi a technologiemi. Takže na local dimming můžete rovnou zapomenout. Ale velká prohnutá obrazovka, se 4K rozlišením má i tak něco do sebe. Jen pozor na pozorovací úhly, ty jsou obecně u prohnutých televizí slabší a zde je to ještě o kousek horší. Pokud sedíte přímo naproti televizi na sedačce nebo křesle tak je vše v pořádku. Když z kuchyně pokukujete o televizi z ostrého úhlu, je obraz dost deformovaný. Když vám do místnosti s televizí svítí slunce, má trochu potíže s odrazy světla. Bude to chtít zatáhnout závěsy či žaluzie. Od repra nemůžete čekat žádné zázraky, hraje slušně do té doby, dokud ho více nezesílíte.

Celkové hodnocení1,8 
Design a výbava1,8
Kvalita obrazu1,7
Zvuk1,9
Spotřeba1,8

Najít nejlevnější cenu

Samsung UE40K6372

Je zástupcem menších prohnutých televizorů s úhlopříčkou 101 cm a extrémně nízkou spotřebou 55 W. Rozlišení je FullHD a neumožňuje 3D obraz, to je daň za nízkou cenu přístroje. Má šanci uspět proti ostatním modelům, které jsou dražší a více prošpikované technologiemi? Z pohledu připojení ostatních přístrojů je vše v pořádku, k dispozici jsou Wi-Fi, LAN, HDMI, USB i SCART konektory. Potěší i přítomnost HbbTV, díky které můžete své pořady obohatit o další informace, u nás to umožňuje například Česká Televize. Kvalitu obrazu je průměrná, netrpí ani tak pozorovacími úhly jako většina prohnutých televizí, ale podání barev není úplně věrné.

U zvuku je poznat, že se jedná o levnější model a muselo tedy dojít ke kompromisům. Zejména u scén kdy je více nástrojů současně, je to poznat. I když se nemůže rovnat s ostatními v tomto testu, je nutné brát v potaz, že je za poloviční cenu než většina z nich. V případě že chcete mít prohnutou televizi a máte napjatý rozpočet, můžete přemýšlet i o této. Ale spíše bych v této cenové relaci doporučoval běžný neprohnutý model.

Celkové hodnocení1,825 
Design a výbava2,0
Kvalita obrazu1,9
Zvuk1,9
Spotřeba1,5

Najít nejlevnější cenu

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 46 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo