Jak vybrat projektor + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Uvažujete o koupi projektoru? Chtěli byste katapultovat váš divácký zážitek na zcela jinou úroveň, než jakou nabízejí televizory? Rádi byste si maximálně užili váš oblíbený film či videohru nebo potřebujete kvalitní techniku za účelem promítání prezentací? Pokud ano, poradíme vám, jaký vybrat, aby splňoval vaše požadavky, a na co se při výběru zaměřit.

Test projektorů 2023

BenQ MS506

  • Technologie: DLP
  • 3D projekce: Ano
  • Rozlišení: 800 x 600 pixelů
  • Světelný tok: 3200 lumenů

Patří podle uživatelů mezi nejlepší dataprojektory na trhu v této cenové relaci. Je ekonomicky i ekologicky šetrný a i v úsporném režimu vám zajistí velmi kvalitní obraz. Úsporný režim také zajišťuje delší životnost lampy (až 10 000 hodin). Hodí se do menších až středně velkých pokojů. Se světelným tokem 3200 lumenů jej lze velmi dobře použít i ve dne či za horších světelných podmínek, což je jeho velkou předností a uživatelé si jej v tomto ohledu chválí. Vhodný je nejen k prezentačním účelům, ale pro méně náročné také k domácímu použití (filmy, videohry). Vyznačuje se dobrým jasem a čistým obrazem a podporuje 3D technologii promítání. V úsporném režimu a při větší zátěží je hlučnější, v běžném chodu je však tichý. Ovládání je intuitivní a bezproblémové. Nabízí USB konektor, slabinou je však chybějící HDMI vstup. Celkově se jedná o výrobek, u nějž je poměr ceny a výkonu na velmi dobré úrovni. Škoda jen nepřítomnosti HDMI, takhle zvažte zda je to pro vás problém.
Nejlepší nabídka

GoClever CINEO Focus

  • Technologie: LED
  • 3D projekce: Ne
  • Rozlišení: 800 x 600 pixelů
  • Světelný tok: 1200 lumenů

Velmi levný dataprojektor se pyšní technologií LED a životnost světelného zdroje by se měla pohybovat až do 50 000 hodin. Vyznačuje se lehkou konstrukcí a příjemnou velikostí, díky čemuž je snadno přenositelný. Nabízí také přehrávání z mnoha zařízení (HDMI, USB, SD karty, AV, RGB či TV). Mezi klady patří také cena. Tím však bohužel výčet dobrých vlastností končí. Je do poměrně nedostačující výrobek se slabým a neostrým obrazem, vysokou mírou hlučnosti, malým kontrastem a špatným světelným tokem, z tohoto důvodu jej lze s poměrně dobrými výsledky použít pouze ve skoro úplné tmě. Z těchto důvodů lze tento výrobek doporučit snad jen těm, kteří nechtějí investovat do dražších a kvalitnějších přístrojů a spokojí se s málem.
Nejlepší nabídka

BenQ MS527

  • Technologie: DLP
  • 3D projekce: Ano
  • Rozlišení: 800 x 600 pixelů
  • Světelný tok: 3300 lumenů

Hodnotíme jej velmi pozitivně. I tento model šetří energii pomocí úsporného režimu. Technologie SmartEco inteligentně nastaví výkon lampy vždy tak, aby byla maximálně uspořena energie při zachování nejlepšího kontrastu a jasu obrazu. Vynikající světelný tok 3300 lumenů zajišťuje velmi dobrou viditelnost i při denním světle. Ovládání a nastavení funkcí je velmi intuitivní a hlučnost přístroje je zřetelná pouze při větší zátěži. Poměr ceny a výkonu je také velmi dobrý. Jen je škoda, že nenabízí vyšší rozlišení.
Nejlepší nabídka

Acer H6517ABD

  • Technologie: DLP
  • 3D projekce: Ano
  • Rozlišení: 1920 x 1080 pixelů
  • Světelný tok: 3400 lumenů

Patří mezi dražší modely, což se však velmi pozitivně promítá na množství a kvalitě nabízených funkcí a jeho celkovém hodnocení. Samozřejmostí je Full HD rozlišení a podpora 3D, rozhraní HDMI a USB. Pyšní se také korekcí horizontálního a vertikálního zkreslení. Vysoký světelný tok umožňuje promítání i při slabším zatemnění, barvy i kontrast jsou syté a výrazné. Montáž je velmi snadná. K přístroji lze také připojit bezdrátový síťový adaptér, což umožňuje zmenšit množství kabeláže na minimum (vystačíte si tak pouze s jedním kabelem). Sledování filmů, sportovních přenosů či hraní videoher bude skutečně požitek. Pokud vám tedy nevadí trošku vyšší cena, jedná se o výbornou volbu.
Nejlepší nabídka

BenQ TH683

  • Technologie: DLP
  • 3D projekce: Ano
  • Rozlišení: 1920 x 1080 pixelů
  • Světelný tok: 3200 lumenů

Další ze zástupců vyšší třídy nabízí fullHD rozlišení a rychlou odezvu, takže jde použít i pro hraní her. Je použitelný jak pro domácí zábavu, tak i pro profesionální prezentace v zaměstnání. Za nevýhodu jde považovat trochu tmavší barvy a to, že se občas bez vysvětlení přepne do defaultního barevného módu. Takže musíte nastavovat znova. Naštěstí se to nestávalo příliš často. V domácím použití a středně velkých místnostech  se cítí jako ryba ve vodě na obraz vypadá skvěle. Jako konektory tu jsou 2x VGA (ty už dnes moc nevyužijete) a naštěstí také 1x HDMI. Dokonce má v sobě vestavěný 10 W reproduktor, ale to je spíše pro případ nouze. Doporučujeme využít audio konektoru na boku přístroje a připojit externí reproduktory.
Nejlepší nabídka

Projektory nabízejí oproti televizorům mnoho výhod, ale mají také svá nezanedbatelná úskalí. Dříve než se na ně zaměříme, proto srovnáme základní specifika obou přístrojů podle těchto kritérií:

  • obraz
  • výbava
  • spotřeba energie
  • zvuk
  • hlučnost
  • zahřívání
  • přenositelnost

Hlavní předností projektorů je velký obraz, který žádný televizor nezprostředkuje. Nevýhodou však je, že projekce vždy vyžaduje zatemnění, kdežto televizor lze sledovat bez problémů i za světla. Kvalita obrazu se u televizorů i projektorů odvíjí od kvality daného přístroje, nelze tedy obecně říci, který z nich je v tomto ohledu lepší. V obdobné cenové relaci, ale většinou televize zvítězí.

Zásadní nevýhodou projektorů oproti televizorům vidíme v tom, že nejsou soběstačné a vždy vyžadují další zařízení (ať již počítač, herní konzoli, Blu-ray přehrávač či mobilní zařízení). Také mají často omezený počet konektorů. Při koupi musíte investovat do dostatečně dlouhých kabelů, kvalitního promítacího plátna či držáku na projektor.

Průměrná spotřeba elektrické energie je přibližně třikrát vyšší než u modernějších plochých televizorů. Podobně ozvučení je problematické. Přestože mnohé moderní televizory samostatně nenabízejí dostatečně kvalitní ozvučení, v případě projektorů je lepší vždy počítat s koupí samostatných reproduktorů (a to i v případě, že  má v sobě zabudované vlastní reproduktory).

Dalším negativem je poměrně vysoká hlučnost, kterou způsobuje především chlazení promítací lampy. Tento světelný zdroj generuje také teplo, které se uvolňuje do okolí (povrch některých dosahuje teploty i více než 70°).

Výhodou jsou menší rozměry a nižší hmotnost, ideálně se proto hodí pro nejrůznější prezentační účely, návštěvy či venkovní projekce.

Použití

Pokud se rozhodnete pro koupi projektoru, nejdůležitější otázkou, kterou si musíte položit, je, pro jaké účely ho plánujete používat. To znamená, jestli si jej chcete pořídit především pro zábavu (sledování filmů a hraní her), nebo zda vám bude sloužit převážně pro pracovní účely (prezentace). Zjednodušeně se také můžete zeptat, co a kde budete nejčastěji promítat. Od toho se pak odvíjí další důležité otázky, jakými jsou druh technologie, rozlišení, projekční vzdálenost či úroveň jasu.

Projektory tedy můžeme rozdělit do dvou základních kategorií: videoprojektory a dataprojektory. Ty první jsou určeny pro domácí zábavu, kdežto ty druhé využijete k mobilním, školním či konferenčním prezentacím. Oba typy se velmi liší svým parametry a rozdíl v kvalitě zobrazení je velký.

Videoprojektory

Pokud byste rádi ze svého obývacího pokoje vytvořili malý kinosál, a hlavní funkcí bude sledování filmů či hraní her, pořídíte si videoprojektor. Důležitými parametry, které byste měli při výběru zvážit jsou:

Rozlišení

Pokud si chcete pořídit přístroj, který má doplnit či úplně nahradit váš televizor, důležitým kritériem vašeho výběru je rozlišení obrazu. Určitě si vyberte takový, co má rozlišení alespoň HD Ready (1280 x 720 nebo 1280 x 800 pixelů). Pokud bude úhlopříčka promítacího plátna do 2,5 metru, toto rozlišení je ucházející. Pokud si však plánujete pořídit větší plátno, bude pro vás vhodnější přístroj s rozličením Full HD (1920 x 1080 pixelů) nebo můžete sáhnout po 4K (3840 x 2160 pixelů), který vám oproti Full HD nabízí dokonce čtyřnásobný počet detailů. Tyto top mašinky s vysokým rozlišením jsou ideální pro domácí kina a zprostředkují vám jedinečný divácký zážitek. A také pořádně provětrají peněženku.

FOV

Zkratka FOV (Field of view) v překladu znamená zorné pole. Jde o úhel svíraný mezi očima a promítaným obrazem. FOV ovlivňuje velikost úhlopříčky a vzdálenost od sledovaného obrazu. Čím větší FOV je, tím lepší iluzi reality nabízí sledovaný obraz. Při sledování televize je průměrné FOV menší než 30 stupňů. Projektor nám v tomto případě může nabídnout nesrovnatelně lepší zážitek.

Kvalita obrazu

Videoprojektory mají na rozdíl od dataprojektorů lepší úroveň černé, celkově lepší podání barev a také o mnoho lépe zobrazují plynulost pohybu. Disponují však nižším světelným tokem (svítivostí), kvůli čemu se příliš nehodí pro promítání za denního světla (barvy budou nevýrazné, kontrast malý a obraz bude celkově velmi špatně viditelný).

3D videoprojektory

Pokud jste fanoušky 3D filmů a chtěli byste si je užít nejen v kině, ale i u vás doma, můžete si pořídit některý z modelů, které jsou vybaveny technologií pro 3D projekci. Na trhu existují dvě základní technologie 3D: aktivní a pasivní.

Aktivní technologie je častější a využívá pouze jednoho projektoru, který disponuje dvojnásobnou zobrazovací frekvencí. Protože jsou vysílány obrazy pro pravé i levé oko, je potřeba speciálních aktivních 3D brýlí, které střídavě zakrývají levou a pravou očnici. Výhodou této technologie je vynikající 3D zobrazení (dokonce lepší než v kině) a možnost použití libovolné promítací plochy. Negativem jsou výrazně dražší 3D brýle a jejich složitější obsluha.

Pasivní technologie 3D projekce využívá dva synchronně pracující projektory. První z nich přivádí obraz pro levé oko, druhý pak pro pravé. Nevýhodou tohoto typu technologie je složitost instalace, potřeba dvou projektorů a plátno se speciálním povrchem, nespornou výhodou je, že tato technologie využívá levných brýlí s polarizačními filtry (na rozdíl od složitých a drahých brýlí pro aktivní 3D), z tohoto důvodu se s pasivní 3D projekcí setkáváme především v kinech.

Dataprojektory

Naopak jestli ho budete využívat k promítání prezentací (např. při firemních akcích), vybírejte mezi dataprojektory a zaměřte se zejména na:

  • velikost
  • předpokládanou projekční vzdálenost
  • světelný tok (svítivost)

Využití k prezentačním účelům neklade tak vysoké nároky na kvalitu obrazu jako je tomu u filmového použití. Můžete proto zvolit projektor i s nižším rozlišením než je HD Ready (třeba 800 x 600 či 1024 x 768 pixelů). Ty se pohybují v nižší cenové relaci a pro méně náročné prezentace jsou zcela dostačující.

Pokud přednášíte a prezentujete na různých místech, a dataprojektorem tedy často manipulujete, určitě zvažte jeho velikost. Na trhu najdete tzv. mini projektory, které jsou malé a lehké, velmi snadno se tedy přenášejí. Jsou ideální pro ty, kteří hledají snadno přenosný projektor na cesty. Vyplatí se zde také investovat do brašny, která jej ochrání před nepříznivými vlivy okolí a zjednoduší manipulaci.

V současné době si můžete vybrat také z poměrně velké nabídky kapesních projektorů, které jsou oblíbené především mezi obchodními zástupci. Propojení notebooku s dataprojektorem pomocí USB se zde jeví jako ideální řešení. Přesto však od těchto přenosných verzí nemůžete očekávat příliš, i zde totiž platí, že výhoda nízké hmotnosti a malých rozměrů se negativně odrazí na kvalitě promítaného obrazu.

Dalším důležitým kritériem při výběru dataprojektoru je plánovaná projekční vzdálenost. Volba správné projekční vzdálenosti se totiž velmi pozitivně odrazí na kvalitě promítaného obrazu. Existují takové, které jsou určené k projekci na vzdálenost několika desítek metrů, ale i takové, které dokážou kvalitně promítat ze vzdálenosti jednoho metru či menší (tzv. Short Throw projektory). Při tak extrémně krátké vzdálenosti však musí být projekční plocha maximálně hladká, každá nerovnost totiž způsobuje zkreslení obrazu.

Na rozdíl od videoprojektorů prioritou dataprojektorů je hodnota světelného toku (svítivosti). Předpokládá se u nich totiž, že promítání bude častěji probíhat ve dne či při určité míře osvětlení. Čím vyšší hladina okolního světla je v promítací místnosti nebo čím delší je projekční vzdálenost, tím vyšší hodnota světelného toku je potřeba. Negativem vysokého světelného toku je však horší úroveň černé, horší podání barev a při sledovaní ve tmě také zbytečná zátěž pro oči. Z tohoto důvodu není vhodné používat dataprojektor ke sledování filmů, které se promítají v polotmě či úplné tmě.

Interaktivní projektory

Dataprojektor vám umožní promítat obrázky, prezentace, videa apod. Pokud však potřebujete během projekce například udělat poznámku do prezentace nebo otevřít další soubor, musíte to udělat na počítači, k němuž je připojen. U interaktivních projektorů však již nemusíte odbíhat, protože poznámky či jakékoli změny lze provádět přímo pomocí elektronického pera na promítací ploše. Toto pero totiž také zcela nahrazuje počítačovou myš.

A jak funguje? V projektoru je zabudovaný snímač, který sleduje polohu pera a přenáší jeho taky přímo do počítače a z něj pak na projekční plochu. Uživateli to tedy umožňuje provádět změny v projekci v reálném čase. Jako projekční plocha je nejvhodnější tabule, která má hladký a tvrdý povrch.

Technologie projekce

Kvalitu obrazu u konkrétního modelu výrazně ovlivňuje použitá technologie projekce. Při výběru se jedná o jeden z nejdůležitějších parametrů, který byste měli zvážit, aby maximálně vyhovoval vašim požadavkům. V současnosti narazíte nejčastěji na tři hlavní typy technologií: DLP, LCD a LED.

DLP technologie

DLP projektory vytvářejí obraz rychlým střídáním tří základních barev, které jsou zobrazovány v rychle se opakující sekvenci. Výsledný obraz se tedy zdá být plnobarevný díky vysoké rychlosti střídání barev a nedokonalosti lidského oka. Někteří lidé jsou však na toto rychlé střídání citliví a mohou pozorovat nežádoucí jev tzv. duhový efekt.

Klady DLP technologie

  • vysoký kontrast
  • sytost barev a barevná přesnost
  • minimální poruchovost
  • vyšší kvalita a stálost obrazu (i po čase)

Zápory DLP technologie

  • duhový efekt
  • více se zahřívá
  • hlučnost

LCD technologie

Technologie LCD na rozdíl od první zmíněné zobrazuje všechny barevné složky najednou (podobně jako televizory). Barvy mají však horší sytost a navíc optická jednotka u LCD projektorů není neprodyšně uzavřena. Snadno tak dojde k zanesení prachem, což samozřejmě negativně ovlivní kvalitu promítaného obrazu. LCD technologii proto zásadně nedoporučujeme do prašného či zakouřeného prostředí.

Klady LCD technologie

  • nižší cena
  • vysoká životnost lampy
  • tišší než DLP
  • nehrozí duhový efekt

Zápory LCD technologie

  • citlivost na znečištění
  • nižší sytost barev, kontrast a podání černé
  • časem se mohou objevit mrtvé body
  • časem se zhoršuje kvalita obrazu

LED technologie

Mezi nesporné klady modelů využívajících LED technologii patří zejména nižší spotřeba energie a dlouhá životnost. Běžně používaná lampa do projektoru je u tohoto typu nahrazena LED diodami. V porovnání s ostatními typy však bývají LED varianty dražší a mají nižší světelný tok. Z tohoto důvodu nejsou vhodné k promítání do větších či nezatemněných prostor.

Klady LED technologie

  • nízká spotřeba energie
  • vysoká životnost
  • nízká hmotnost a malé rozměry
  • odolnost proti otřesům
  • možnost provozu na baterie

Zápory LED technologie

  • nízký světelný tok
  • nevhodné do velkých a nezatemněných prostor

Připojení projektoru

Připojení k PC, Blu-ray přehrávači nebo herní konzoli umožňuje většina modelů. Některé jsou však také kompatibilní i s mobilními zařízeními či internetem. Připojení pak může být provedeno buď pomocí kabelu nebo bezdrátově pomocí WiFi.

Dataprojektory můžete umístit pomocí stropního držáku. Ideální je umístění na strop především v případě, kdy plánujete promítat stabilně v jedné místnosti a nechcete s projektorem zbytečně manipulovat. V opačném případě (pokud ho chcete používat ve vícero místnostech) je vynikajícím pomocníkem stolek pod dataprojektor, který je pojízdný a nastavitelný.

U videoprojektorů se předpokládá, že budou mít u vás doma své stabilní místo. Ty s funkcí Lens Shift (která dokáže vyrovnat drobné nepřesnosti při instalaci) či s kvalitní digitální korekcí, můžete umístit v podstatě kamkoli (nemusí se tedy nacházet přesně uprostřed promítací plochy). Pokud se rozhodnete instalovat přístroj na strop, místo klasického držáku můžete použít stropní box nebo (v případě sníženého podhledu) motorický výtah.

Modely s krátkou ohniskovou vzdáleností (Short Row projektory) umožňují umístění také na stůl či v blízkosti promítacího plátna.

Tipy na závěr

Obecně platí, že čím kvalitnější plátno k projektoru si pořídíte, tím lepší obraz získáte.

Pokud je vaším kritériem co nejtišší chod projektoru, pořiďte si radši větší model. Čím větší jsou větráky (potažmo celý přístroj), tím lepší je odvětrání a tím nižší bude celková hlučnost.

Pokud v průběhu používání bude vykazovat váš projektor zhoršenou kvalitu obrazu, pak nejdříve měkkým hadříkem a obyčejnou vodou vyčistěte mu lampu. Pokud to nepomůže, může být závada v lampě. Její výměna není nijak složitá a zvládne ji i středně zručný kutil. Pokud však i po tomto úkonu váš přístroj nepracuje správně, pak je oprava projektoru v servisu či u autorizovaného prodejce nutná.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 63 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo