Jak vybrat proteinovou tyčinku

nabíráte svalovou hmotu, nebo se zajímáte o zdravý životní styl a chcete zhubnout, proteinová tyčinka je vhodnou volbou. Výběr proteinových tyčinek je obrovský a ne všechny pro vás budou zdravou svačinou. Podívali jsme se některým z nich na zoubek a otestovali jejich složení i chuť, abyste si mohli vybrat tu správnou. I když svoji oblíbenou tyčinku v testu nenajdete, neznamená to, že je špatná. Podívejte se na její složení a srovnejte ho s těmi v článku a uvidíte, zda je opravdu tou správnou volbou.

Proteinová tyčinka vám pomůže navýšit denní porci bílkovin a částečně doplní minerály. Je rychlou a vhodnou alternativou, pokud nemáte čas na běžné jídlo. Má příjemnou chuť a připomíná klasické tyčinky typu Margot, Mars nebo Twix. Takže nepřijdete o příjemný pocit „dát si něco sladkého na zub“.

Jak vybrat proteinovou tyčinku

Složení

Složení je ze zákona uváděno sestupně od složky s největším podílem, až po tu co má podíl nejmenší. Pokud jsou na prvním místě ve složení sacharidy, tak i bez toho, aby u nich byl uveden počet gramů nebo procentní podíl na složení tyčinky, je jasné, že se nejedná o dobrou volbu. Nejlepší proteinové tyčinky budou mít na prvním místě ve složení bílkoviny. Nyní se podíváme na jaké ingredience si dát ve složení tyčinky pozor a jaké naopak vyhledávat.

„Špatné“ ingredience

 • Cukr – nadměrná konzumace cukru zvyšuje šanci cukrovky, obezitě, usnadňuje tvorbu plísní v těle a vede také k demineralizaci našeho těla. Ideální jsou proteinové tyčinky s minimem cukru nebo jiné formy sladidla.
 • Glukózo-fruktózový sirup – jedná se o levnější náhražku cukru, která je asi 2,5x sladší než klasický bílý cukr. Bez debat je ještě více škodlivý než klasický cukr.
 • Fruktózový sirup – nebezpečí fruktózy spočívá v tom, že se v našem těle přeměňuje na tuk, kterým se obalují vnitřní orgány.
 • Palmový tuk – jeden z nejčastěji používaných ztužených rostlinných tuků v proteinových tyčinkách, usazuje se v cévách, tím je ucpává a zvyšuje tak riziko infarktu.
 • Umělé barviva a aromata – jsou součástí skoro všech potravin v dnešní době, ale jak dobře víte, i u nich platí čím méně, tím lépe.

„Dobré“ ingredience

 • Sušené ovocečím více ovoce, tím lépe. Za předpokladu, že se nejedná o sířené ovoce. Síření je úprava ovoce siřičitany, díky které má původní barvu a méně se scvrkává. Může vyvolat bolesti žaludku nebo hlavy.
 • Vláknina – vláknina napomáhá čištění trávicího traktu a můžeme říct, že čím více jí tyčinka obsahuje, tím lépe. Také drobně pomáhá při hubnutí.
 • Syrovátka – vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů nebo tvarohu. Její hlavní výhodou je dobrá stravitelnost, aminokyseliny ze syrovátky se během několika hodin od pozření dostanou do krve a poskytují tak výživu pro svaly.
 • Proteinový izolát – technicky upravená syrovátka, ze které se tak stává nejčistší a skvěle stravitelná forma proteinu, který napomáhá růstu svalů.

Energetická hodnota

Preferujeme tyčinky s nízkou energetickou hodnotou. To znamená do cca 1600 kJ (382 kCal), maximálně 1900 kJ (453 kCal). Ve většině případů platí, že přítomnost polevy zvyšuje energetickou hodnotu tyčinky o cca 20%

Poměr bílkovin a sacharidů

Množství bílkovin v tyčince by nemělo být o mnoho nižší než množství sacharidů (z nich část tvoří cukry). Jako hraniční poměr lze brát, aby tyčinka měla maximálně o 10 g sacharidů více než bílkovin na 100 g výrobku. Nenechte se nalákat na marketingové slogany typu „proteinová tyčinka bez sacharidů“, jedná se ve většině případů jen o chytrou hru se slovy a cukry jsou v některé formě v tyčince obsaženy.

zpět nahoru ↑

Kdy jíst proteinové tyčinky

Rozhodně není dobré tyčinkou nahrazovat běžná jídla a jíst jich pravidelně více za den. Berte ji jako doplněk pro případ nouze a rychlé svačinky, když není po ruce lepší možnost. Určitě doporučujeme dlouhodobě užívat maximálně jednu tyčinku denně a to ještě ne každý den. Doporučené množství je 3 – 4 tyčinky za týden. Užívané s rozmyslem jsou proteinové tyčinky doplňkem zdravé výživy, ale při každodenním užívání přinesou do vašeho těla více energie, než je většina z nás schopna využít.

zpět nahoru ↑

Proteinové tyčinky na hubnutí

Proteinové tyčinky při dietě jsou vhodným doplňkem vaší výživy, pokud v práci nemáte možnost dát si regulérní svačinu jako např. jogurt se zeleninou. Určitě myslete na doporučené dávkování, o kterém jsme se bavili v předešlém odstavci. Pořád je lepší dát si proteinovou tyčinku s relativně nízkou energetickou hodnotou, než hladovět a nabourat si tak hladinu cukru v těle.

zpět nahoru ↑

Test proteinových tyčinek 2019

Hodnocení chuti je jako ve škole, 1 je nejlepší, 5 nejhorší. Energetická hodnota – menší je lepší a poměr bílkovin a sacharidu – větší je lepší.

Quest Nutrition Quest Bar 60 g

Nízký obsah sacharidů a slušný obsah bílkovin (24 g sacharidy a 20 g bílkoviny), lahodná chuť a trochu hustější konzistence. Tohle je podle našeho názoru ta nejlepší proteinová tyčinka, co se dá v ČR koupit a vítěz testu. Má velké množství příchutí a každému chutná něco jiného. Raději na začátku kupte několik kusů jednotlivě, než celé balení, ať si vybere tu, co vám chutná nejvíc. Nám například brownie příchuť přišla docela chemická. Pokud jde o tuhost, tak není rozhodně tak hutná jako MuscleTech Mission. Pokud ale máte k dispozici mikrovlnku a tyčinku do ní na chvíli dáte, tak je hned snáze stravitelná.

Celkové hodnocení1,3
Energetická hodnota na 100g1 325 kJ (316 kCal)
Poměr bílkovin a sacharidů 0,83
Chuť 1,5

Najít nejlevnější cenuPřečíst si hodnocení uživatelů

MusclePharm Combat Crunch 63 g

Vynikající proteinová tyčinka, chuť je lahodná a milovníci běžných sladkých tyčinek mohou na tyto neřesti s klidem zapomenout, tato tyčinka je lehce nahradí. Dostupná je ve spoustě příchutí, takže si vybere každý. Z tohoto také pramení naše jediná výtka k této proteinové tyčince a tou je obsah sacharidů. Přeci jen poměr 20 g bílkovin a 28 g sacharidů, nepatří mezi úplně ideální. Za kvalitu i v tomto případě platíte a tuto tyčinku bohužel za 30 Kč nekoupíte. Na závěr tu máme malou radu, tahle tyčinka chutná ještě lépe, když ji dáte na chvíli rozehřát do mikrovlnky.

Celkové hodnocení1,4
Energetická hodnota na 100g 1 400 kJ (334 kCal)
Poměr bílkovin a sacharidů 0,71
Chuť 1,4

Najít nejlevnější cenuPřečíst si hodnocení uživatelů

MuscleTech Mission 1 protein bar 60 g

Tahle tyčinka má nízký podíl sacharidů, pouze 22 g jich připadá na 21 g bílkovin. Přemýšlíte, co ji stálo první místo v našem testu?  Je to její tuhost. Než ji sníte, tak to chvíli trvá a hodně se u toho nažvýkáte. Zkusili jsme ještě další balení od jiného dodavatele, ale výsledek byl stejný. Abychom byli upřímní tak tyčinka je chuťově dobrá, ale nejí se úplně snadno.  Všichni jsme se shodli, že nejlepší příchuť je čokoláda-brownie. Pokud se rozhodnete tuhle tyčinku zkusit, doporučuji prvně koupit jen jeden kus a zjistit, zda vám tuhá konzistence příliš nevadí a případně až poté koupit celé balení.

Celkové hodnocení1,4
Energetická hodnota na 100g1 395 kJ (333 kCal)
Poměr bílkovin a sacharidů 0,95
Chuť 1,8

Najít nejlevnější cenuPřečíst si hodnocení uživatelů

Nutrend Excelent 85 g

Proteinová tyčinka Nutrend Excelent 85 g patří mezi levnější, ale bohužel také mezi méně vhodné. A to z důvodu vysokého obsahu sacharidů, z nichž skoro polovinu tvoří cukry. Díky tomu má tyčinka dobrou chuť, ale její užívání lze doporučit jedině osobám s velkým výdejem energie. Například jako doplněk pro hubnutí je absolutně nevhodná. V podstatě si dáváte takovou o trochu lepší velkou Snickers.

Celkové hodnocení2,2
Energetická hodnota na 100g1 834 kJ (438 kCal)
Poměr bílkovin a sacharidů 0,57
Chuť 1,2

Najít nejlevnější cenuPřečíst si hodnocení uživatelů

Aminostar Protein Star 65 g

Proteinová tyčinka Aminostar Protein Star 65 g si podle našeho názoru označení proteinová ani nezaslouží. Ve 100 g obsahuje úžasných 50 g sacharidů a pouze 19 g bílkovin.  Stejně jako v případě Nutrend Excelentu se této tyčince zdaleka vyhněte, pokud se snažíte zhubnout a její pravidelné užívání nemůžeme doporučit vůbec nikomu. Jednou za čas, takzvaně „na chuť“ je to v pořádku. Měli byste ale vědět, že tyčinka je poměrně tvrdá – pomůže, již několikrát zmiňované, nahřátí v mikrovlnce.

Celkové hodnocení2,9
Energetická hodnota na 100g1 830 kJ (436 kCal)
Poměr bílkovin a sacharidů 0,38
Chuť 1,5

Najít nejlevnější cenuPřečíst si hodnocení uživatelů
Pomohl vám náš test vybrat ten správný produkt? Chybí vám v nákupním rádci nebo testu nějaká informace? Chcete doplnit vaši zkušenost pro ostatní? Podělte se o svoje názory a připomínky v diskuzi pod článkem, pomůžete tak ostatním lidem, kteří vybírají.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 70 hodnocení

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.