Jaký respirátor nebo rouška je nejlepší proti koronaviru?

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Tento rádce vznikl na četné žádosti ze strany našich čtenářů, které se poslední dny hromadí v mailové schránce. Jelikož se jedná o velmi aktuální a živou věc, je článek publikován v základní podobě v průběhu dní bude postupně doplňován o další informace. Na ověření některý z nich čekáme ze strany státních, či zdravotnických institucí, proto to může chvíli trvat. Hned v úvodu je důležité uvést, že ani ten nejlepší respirátor vám imunitu proti koronoviru nezaručí. Na druhou stranu však může výrazně snížit riziko infekce. Pojďte si přečíst jak je to možné.

Nejprodávanější respirátory:

Co je to koronavirus Covid-19

V médiích se nejčastěji setkáváme s označením koronavirus, případně anglickou verzí coronavirus. Jedná se o obecná označení pro specifickou čeleď virů (zdroj). Varianta viru, s kterou začátkem roku 2020 svět bojuje má přesně označení COVID-19 (jedná se o zkratku z anglických slov coronavirus disease 2019). Toto označení je oficiální a pochází přímo od Světové zdravotnické organizace (zdroj) . Jeho první výskyt byl ohlášen v prosinci 2019 v Číně. K 4. březnu je zatím po celém světě zhruba 100 000 potvrzených případů (zdroj). V nich bohužel došlo k zhruba 3 000 případů úmrtí. V realitě bude pravděpodobně počet nakažených vyšší.

Aktuální situace v ČR ohledně koronaviru

I když je to pro všechny nepříjemné, šíření nákazy je pomalejší, když je omezený mezi lidský kontakt. ČR postupně podnikla kroky, který kontakt mezi lidmi omezuje a to:

  • 10.3.2020 – zákaz návštěv v nemocnicích (existují výjimky, například hospitalizované děti) + zrušení veřejných akcí
  • 11.3.2020 – zastavení provozu škol
  • 14.3.2020 – omezení provozu obchodů
  • 16.3.2020 – omezení možnosti přechodu státních hranic
  • 16.3.2020 – „karanténa“ pro celou ČR (stále existuje docela důvodů pro které je možné legálně opustit domov)

(zdroj)

Inkubační doba

Jedno z největších nebezpečí koronaviru. Míra infekčnosti je vysoká (zdroj) a přenáší se vzduchem při kýchání nebo kašlání. Inkubační doba (tedy čas ve kterém může nemocný nakazit ostatní a ještě se u něj nemoc neprojevila) se pohybuje mezi 2 – 14 dny (zdroj). Průběh nemoci je velmi podobný chřipce. Proto je na první pohled obtížné rozeznat rozdíl mezi běžnou chřipkou a závažnějším onemocněním. Mezi příznaky nemoci patří horečka, únava a problémy s dýcháním. Časem může přijít i silný kašel, spojený s bolestí svalů a kloubů (zdroj). Aktuálně jedinou spolehlivou možností jak diagnostikovat koronavirus jsou krevní testy (zdroj).

Existuje na koronavirus lék?

Dosud žádná vakcína přímo proti viru neexistuje. Pesimistické odhady pro její vytvoření hovoří až o 18 měsících (zdroj). Objevuje se hodně informací o léčbě za pomoci alternativní medicíny, ale žádný z těchto způsobů nebyl Světovou zdravotnickou organizací potvrzen. K návodům či radám na léčbu, s kterými se můžete na internetu setkat doporučuji přistupovat s otevřenou myslí, ale zároveň zdravým rozumem.

Jaká je nejlepší obrana před nákazou?

Obecně je doporučováno dodržování přísných hygienických pravidel (mytí rukou, dezinfekce). Dále vyhýbání se osobám s respiračními potížemi a vyhýbání se místům s vysokou koncentrací osob. Typicky MHD či nákupní centra. Rovněž je doporučeno posilování imunitního systému (zdroj).

Rozdíl mezi rouškou a respirátorem?

Zásadní rozdíl je v jejich určení. Roušky slouží k ochraně před šířením virů a bakterií, nasazují si ji nakažení, aby nešířili nemoc dál. Zdravého před infekcí však příliš neochrání. Naopak respirátory jsou určené k ochraně zdravých lidí před infekcí a mohou výrazně snížit riziko infekce. Pokud se pohybujete mezi množstvím lidí, můžete jejich nákup zvážit.

Roušky

Vlna solidarity a domácí tvorby, která se strhla na poli roušek je skutečně neskutečná. Roušky dnes šijí snad všichni, kdo můžou. Známý je fakt, že rouška vás proti koronaviru neochrání. K čemu však rouška může pomoct, že před nakažením chráníte své okolí. Na toto téma je mnoho reklam v televizi, kde se setkáváme s heslem „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“. Myšleno ve smyslu, že když všichni budou nosit roušky, šance na nakažení se výrazně snižuje.

Účinnost doma vyrobených roušek

Profi chirurgické roušky mají účinnost okolo 90 %. Doma vyrobená loutka z bavlny může mít účinnost až přes 70 %, šátek nebo šála okolo úst a nosu má účinnost lehce nad 50 % (zdroj). Jak vidíte i domácí rouška dokáže ochránit slušně, i když pochopitelně vám stoprocentní imunitu nezaručí. Pokud máte doma šicí stroj a chcete si roušku ušít sami, můžete použít tento vzor. Hlavním měřítkem „kvality ochrany“ je u roušek domácí výroby hustota tkaniny. Ta je relativně řídká (minimálně v porovnání s rouškami z nanovláken). Je třeba, aby rouška zachytila co nejvíce virových částic, a proto je volba vhodného materiálu zásadní. A rozhodně nezapomínat i na možnost dezinfekce vyvařením.

Je díky dezinfekci může rouška fungovat efektivně dlouhodobě a opakovaně. Ideálním a zároveň levným materiálem, který je snad v každé domácnosti je bavlněná utěrka. Případně použijte starý antibakteriální povlak na polštář. Jednoduchou kontrolu vhodnosti látky můžete poznat tak, abychom proti světlu neviděli jednotlivé otvory mezi vlákny, ale zároveň látka umožňovala pohodlné nadechnutí. To, proč je nošení roušek tak důležité je jednoduché. Velká část nakažených nemá v úvodní fázi nemoci žádné příznaky (takže neví že je nemocná), ale už šíří nemoc dál.

Pokud chcete být opravdu důslední, mohou pomoct i ochranné brýle, které brání kontaktu kapének nakaženého s oční spojivkou. Dalším vhodným pomocníkem a ochráncem jsou jednorázové gumové rukavice (znáte ze supermarketů od pečiva, nebo z benzinek). Jdou koupit v balení po stovce kusů (na rozdíl od roušek jsou pořád relativně levné) a například v MHD, nebo při nákupu opět výrazně snižují riziko nákazy při kontaktu s nákupním košíkem, na poště, nebo při zadávání pinu na terminálu, když platíte kurýrovi.

Ceny roušek

S ohledem na vysokou poptávku vyrostla cena roušek několikanásobně. Jak vidíte z předcházejícího odstavce, „profi“ roušky nabízejí lepší ochranu, ale pokud si ji nemůžete (či kvůli extra vysokým cenám nechcete) dovolit, rozhodně dává smysl mít roušku šitou. Nechci vás tu přesvědčovat ať si roušku kupujete. Ale pro nás všechny mi přijde opravdu smysluplné, ať roušku (klidně doma vyrobenou) nosíte. Existuje několik bohulibých aktivit jako web https://www.damerousky.cz/ , facebookové skupiny nebo třeba vietnamská komunita v ČR, které domácí roušky poskytují lidem, kteří si je nemohou dovolit nebo vyrobit.

Povinnost nosit roušku

Od 18. 3. 2020 platí v ČR opatření na jehož základě musí obyvatelé ČR zakrývat při pobytu mimo domov svoje ústa a nos. Mohou využít respirátor, roušku, šálu nebo šátek. Už dříve zavedly tyto opatření některé supermarkety nebo MHD.

Sterilizace roušky

Často opomíjeným faktem je sterilizace roušky. Ideálně po každém použití. Existuje na to velmi snadný způsob, který může využít každý z nás. A tím je vyvaření ve starém hrnci. Ideálně nechte projít varem a teplotu udržujte aspoň dalších 10–15 minut. 100 % bavlna by s tímto zacházením neměla mít žádný problém a bez problémů by ho měla snášet opakovaně. V současné době zatím nejsou dostupné informace, při jaké teplotě přesně dochází k „zneškodnění viru“, ale projití varem by mělo sloužit spolehlivě. Pro zajímavost, u podobného onemocnění SARS je virus zneškodněn při teplotě 60 ℃, která trvá déle než 30 minut (zdroj). Samozřejmě je dobré roušku po sterilizaci ještě důkladně vyžehlit parní žehličkou na vysokou teplotu. Samo o sobě však žehlení není dostatečné.

Důležité shrnutí

  • Nezapomínejte na hygienu rukou, než si roušku nasazujete
  • Přiložte ji na obličej tak, aby dobře přiléhala k nosu i tvářím
  • Zkuste se během nošení vyvarovat dotýkání roušky
  • Když ji sundáváte z obličeje, snímejte ji zezadu (za „gumičky“)
  • Bavlněnou roušku po každém použití sterilizujte (vyvařte a nechte projít varem)
  • Důkladně si umyjte ruce po sundání roušky a příchodu domů

Respirátory FFP3

Jedná se o nejúčinnější třídu (udávaná účinnost 99 %) respirátoru dle ČSN EN 149. Tento typ respirátoru představuje nejvyšší stupeň ochrany dýchacích cest. Chrání až do hranice 50xNPK/PEL. NPK znamená nejvyšší přípustnou koncentraci a PEL je zkratka pro přípustný expoziční limit. FFP3 tedy poskytují ochranu až do výše 50ti násobku nejvyšší přípustné koncentrace. Pro některé látky jsou stanoveny v rámci Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. (zdroj), pro ostatní je určuje místně příslušná hygienická stanice (zdroj). Je však důležité mít na paměti, že i tento typ má omezenou dobu životnosti a nejsou určeny pro opakované použití. Obvyklá doba po kterou jsou schopny plnit svoji funkci je jeden den. Záleží ale na okolnostech (např. prašnost vzduchu) a na konkrétním výrobci. Rozhodně nedoporučuji používat respirátor déle, než uvádí výrobce. V takovém případě by pozbyl své účinnosti. Rozhodně mějte na paměti, že respirátor vám nezaručí stoprocentní ochranu před nákazou (zdroj). Ve spojení s dobrou hygienou však výrazně zvýší šance, že k nákaze nedojde. Kvalitní výrobci masek třídy FFP3: 3M, Pardam (ČR), Uvex, Wolfcraft

Respirátory FFP2

Poskytují střední stupeň ochrany (udávaná účinnost kolem 95%). Až do limitu 10xNPK/PEL. Pokud není k dispozici typ FFP3 může se jednat o vhodnou alternativu. Kvalitní výrobci masek třídy FFP2: Extol, 3M, Ardon SPIROTEK, Dedra, REFIL

Respirátory FFP1

Nejslabší třída ochrany mezi respirátory, která je určena do prací typu – stavitelství, zemědělství, čištění odpadních vod atp.. Výmluvná je i informace o ochraně do limitu 1xNPK/PEL, která je ve srovnání zejména s typem FFP3 poměrně zanedbatelná.

Respirační roušky

Jak bylo zmíněno v úvodu roušku představují proti nakažení virem velmi malou ochranu. Jejich smyslem je u nemocných osob zabránit šíření nemoci dále, která účinně zamezuje šíření kapének z úst či nosu při kýchání, mluvení a smrkání (zdroj).

Dostupnost respirátorů

S ohledem na aktuální situaci ve světě je po respirátorech extrémně vysoká poptávka, speciálně po typu FFP3. Dostupnosti nepřispívá fakt, že většina produkce se vyrábí v Číně, která v současné době respirátory zadržuje a “znárodňuje” na svém území. Dle posledních informací to vypadá, že by se situace měla zlepšit cca v polovině března 2020 (zdroj). Naštěstí ne všechny respirátory jsou vyráběny v Číně (např. společnost Pardam je vyrábí v Izraeli) a proto se do ČR stále dostávají nové přístroje. S ohledem na enormní zájem však musíte počítat s faktem, že nemusí být hned dostupné.

Historie respirátorů

Sahá až do roku 1785, kdy byl první respirátor sestrojen Jean-François Pilâtre de Rozier (zdroj). Samozřejmě si nemůžete představovat přístroj ve stejné podobě jako ho známe dnes. Ve většině případů se jednalo o “gumový pytel” který byl přes celou hlavu, s otvory na oči, aby jeho nositel mohl vidět. Prostor okolo úst byl pevně stažen, aby se do něj nedostaly žádné externí látky a čistý vzduch byl v malém zásobníku či napojené lahvi. Postupem času respirátory zdokonalovaly a k masivnímu využití došlo během první světové války, ve které bylo časté použití chemických zbraní.

Test respirátor 2020

V roce 2020 udělal dTest velký test 52 respirátorů a jiných ochran úst a nosu. Testy jsou laboratorní a pro inspiraci vám budou velmi pravděpodobně stačit – stáhnout výsledky si můžete zde.

Respilon

Jedná se o českou firmu, který vyrábí poměrně široké spektrum ochranných dýchacích pomůcek, které jsou mimo jiné určeny na ochranu před alergiemi, či vzduchem přenosnými nemocemi. Hodně oblíbený výrobek z jejich produkce je tzv. ReSpimask – maska Respilon. Jedná se vlastně o kombinaci roušky a lehké polomasky, která obsahuje membránu z nanovláken , díky které má poskytovat ochranu před viry. Je k dostání za velmi rozumnou cenu 60 – 80 Kč za kus (některé obchody aktuálně mají vyšší cenu), snadno se nosí a skrze ni dýchá. Upřímně nedokáži posoudit zda je ochrana na stejné úrovni jako u špičkových respirátorů typu FFP3, ale rozhodně poskytují slušný poměr ceny a ochrany kterou za ni získáte.

Zastaví HEPA filtry koronavirus?

HEPA filtry v domácích vysavačích nebo čističkách vzduchu dokáží zachytit opravdu malé organismy či částečky hmoty. Velikost viru by se měla pohybovat okolo 125 nanometrů (tj. 0,125 mikronu) v průměru (zdroj). Nejúčinnější HEPA filtry dokáží zachytit objekty až do velikosti 0,01 mikronu (zdroj). Není to rozhodně tak, že by byl po domácku vyrobený filtr na úrovni profesionální lékařské roušky. Ale ochranu (zejména ve srovnání s rouškou udělanou jen z bavlněného trička nebo šály omotané okolo obličeje), poskytuje výrazně vyšší. Samozřejmě jen hypoteticky – museli byste vyřešit správné doléhání na obličej a přes HEPA filtr se asi bude blbě dýchat. Sami bychom to nezkoušeli.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

3 Comments
  1. Dobrý den. Koupil jsem si respirátor KN95 s výdechovým ventilem ale nikde se nemohu dopátrat jak se má respirátor čistit. Návod žádný u respirátoru není a prodejce to neví. Můžete mi poradit?
    Děkuji. Liška Jaroslav, Plzeň

    • Pro čišťění je účinné převařit respirátor po dobu třech minut v hrnci s obyčejnou vodou kdy by se měly veškeré uchycené bakterie zlikvidovat. Respirátor potom nechat volně osušit. Pro dobrý pocit můžete nakonec použít žehličku.

    • Dobrý den,

      obvykle jsou možné a doporučované tři způsoby čištění (dezinfekce):

      1) Horkou párou nebo či dokonce v mikrovlnce (nesmí mít kovové části), doporučuje se předem trochu navlhčit a raději na začátku chvíli experimentovat s časem a výkonem
      2) Za pomoci UV lampy, tzv. takzvané horské sluníčko, z každé strany osvítit na tři minuty
      3) Chemická dezinfekce – koupit a použít speciální čistící prostředek 

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo