Nejlepší robotické sekačky

Robotické sekačky na trávu

Líbí se vám udržovaný trávník, ale nemáte čas každý den jezdit se zahradní sekačkou? Tento problém vám pomůže vyřešit automatická sekačka na trávu, kterou můžete na internetu nebo v obchodě najít také pod názvem robotická sekačka na trávu. Vyhněte se však líbeznému mámení jednoduchosti. Tento zahradní stroj totiž nestačí jen naprogramovat a nechat jezdit, jak se mu zlíbí. Samostatnému chodu robotické sekačky na trávu předchází poněkud zdlouhavá instalace. Tady je pár rad, jak na to!

 Jak vybrat sekačku na trávu?

Zásadní věc, kterou byste o robotické sekačce na trávu měli vědět, je to, že nezvládá velké kopce ani členitý terén. Jestliže máte za domem svažitý terén, investujte do zahradního stroje, který má dostatečně silný výkon (lištová sekačka, nebo benzínová sekačka s pojezdem).

Pokud si chcete automatickou sekačku na trávu pořídit, je dobré mít u domečku poměrně rovný terén. Velké problémy mohou automatické sekačce na trávu způsobit třeba cestičky, které rozdělují trávník, ale také zahrada plná stromů, nebo vystouplé kořeny.

Máte-li zahradu, která je spíše kopcovitá a nerovná, je dobré pořídit si spíše elektrickou sekačku na trávu, nebo benzínovou sekačku. Pokud chcete sekat vysokou trávu kolem stromů, nebo kosit na prudších svazích, je dobré zauvažovat o koupi elektrické ruční kosy na trávu, které se také říká strunová sekačka. Pokud je toto případ vaší zahrady, tak nezoufejte a zkuste náš test elektrických sekaček nebo test benzínových sekaček.

Důležitá je také rozloha zahrady, respektive velikost sečené plochy. Velikost si proto předem vypočítejte. Nejjednodušší způsob zjištění sekané plochy, je spočítat celkovou velikost vašeho pozemku a od tohoto čísla odečíst plochy, které určitě sekat nebudete. Jedná se o parcelu domu, záhonky, příjezdovou cestu, bazén a tak dále.

S problémem velikosti zahrady se také pojí výkonnost baterie. Zahradní techniku tedy vybírejte vždy podle doporučené velikosti trávníku, kterou dokáže robotická sekačka posekat na jedno nabití. Vyhnete se tak problému způsobeným slabou baterií, kvůli které může sekání 500 metrů zahrady trvat třeba celý den. Velmi důležitou hodnotou je časová délka nabíjení baterie. Čím kratší, tím lepší.

Při výběru dbejte na jednoduchost ovládání vaší automatické sekačky. Tyto modely sekaček na trávu jsou vybaveny LCD displejem s různým počtem tlačítek. Nemůže chybě tlačítko START a STOP, kurzorové šipky a další. Tlačítka vám slouží k naprogramování, a čím jednodušeji je můžete ovládat, tím snadněji se domluvíte s robotickou sekačkou. Některé modely mají i numerickou klávesnici, pomocí které se zadává PIN.

PIN kód slouží proti odcizení robotické sekačky. Pokud nezadáte správný PIN, zahradní sekačka nebude fungovat. Princip je podobný jako u mobilních telefonů. Velkou vychytávkou u některých modelů je dokonce alarm, který se stará o jejich bezpečnost.

Robotické sekačky se liší použitím nožů do sekačky, nebo čepelemi. Některé z nich vypadají jako klasický nůž do sekačky, jiné zase jako tři samostatné žiletky, kterou jsou upevněné na plastovém kole. Balení často obsahuje náhradní žiletky, protože ty se můžou snadno poškodit o kámen. Žiletky jsou však zcela bezpečné a zaručují dokonalý střih trávníku.

Nezapomeňte, že automatická sekačka na trávu nemá koš a trávu nechává za sebou. Z tohoto důvodu je důležitý kvalitní mulčovací efekt, díky kterému je posekaná tráva rovnoměrně rozprostřena na trávníku, a nejsou z ní chuchvalce.

Velkou výhodou je, pokud si automatickou sekačku na trávu můžete předem vyzkoušet na vašem pozemku. Jedná se váš malý osobní test robotických sekaček, díky kterým zjistíte, jestli jsou vhodné právě pro váš terén. Také si nechte poradit a raději investujte do kvality, než abyste kupovali tu nejlevnější sekačku na trávu, která vám pak bude k ničemu.

Robotické sekačky jsou bezpečné a nepředstavují žádné riziko ani pro děti, ani pro dospělé, protože se všechny ihned po zvednutí ze země automaticky vypnou. Váha automatický sekaček se pohybuje od 8 do 11 kg, což může být pro děti dost těžké, takže ani v tomto případě není předpoklad, že by se jim robotická sekačka podařila otočit břity nahoru.

Začínáme!

Pokud jste si pečlivě vybrali pro vás tu nejlepší sekačku na trávu, musíte ji naprogramovat a vytyčit jí hranice.

Vytyčení hranic pomocí hraničního kabelu je asi nejnáročnější části přípravy na sečení. Hraniční kabel robotické sekačce ohraničuje, kde má sekat. Tam kde kabel položený není, automatická sekačka neseká. Kabel automatické sekačky měří od 150 do 200 metrů. Společně s ním jsou v balení ještě kolíky, pomocí kterých se kabel připevňuje k zemi (90 – 320 kusů).

Při pokládání drátu musíte být důslední a dobře kolíkovat, aby kabel nevykukoval nahoru. Zahrabávat se nemusí a o jeho přeseknutí se bát nemusíte, protože čepele se nedostanou tak nízko. Pokud však chcete mít skutečně jistotu, že o kabel nezavadíte vy, nebo automatická sekačka, zahrabat ho můžete. Tím však strávíte třeba celý den! Instalujte ho bez přerušení v jednom kuse. Pro snadnou manipulaci při pokládání je dobré, pokud je kabel namotaný na cívce.

V současné moderní době mají ty nejlepší samochodné sekačky zabudovaný GPS, pomocí kterého si robotická sekačka vytváří mapu zahrady, která zahrnuje i hraniční kabely. Automatická sekačku na trávu tak umí rozeznat, které části zahrady, vymezené kabelem, už posekala a kam se má směřovat dál v rámci vytyčeného území.

Robotické sekačky na trávu musí pravidelně dobíjet baterii. Dobíjení se provádí v tzv. základně, která je tvořená plastovou deskou s dokem. Sem se robotické sekačky vracejí, když skončí sekání, nebo je potřeba se dobít. Umístění základny by mělo být pod střechou mimo trávník. Třeba na příjezdové cestě do garáže, nebo v garáži.  Základna je do elektriky připojena transformátorem, který se stará jak o přenos elektrické energie, tak o vysílání komunikačního signálu (délka přívodního kabelu je od 10 do 20 metrů). Měl by být sice vodotěsný, ale je lepší ho ponechat v suchém prostředí.

Automatickou sekačku na trávu je možné naprogramovat tak, aby sekala třeba dvakrát týdně a vy se o její chod nemuseli starat. Ale co když začne pršet? Vysoce inteligentní robotické sekačky jsou vybaveny dešťovým senzorem, díky kterému rozpoznají, že se mají jet schovat.

Důležité je nastavení výšky sečení. Dejte si pozor, aby byl tento úkon co nejjednodušší a vy nemuseli celou sekačku na trávu rozmontovávat. Nejjednodušší a nejrychlejší nastavení se provádí pomocí vhodně umístěného a dostupného otočného ovladače.

Nezapomeňte, že než na vás „green“ pustíte robotickou sekačku, musíte trávník nejdříve posekat klasickou sekačkou na vysokou trávu. Robotické sekačky totiž slouží pouze k udržování trávníku, kde není tráva příliš vysoká. Před použitím robota je dobré trávu upravit na výšku 5 centimetrů.

Test robotických sekaček 2018

Robomow RC 308 Pro S01862

Kvalitní robotická sekačka, která si klade za cíl ulehčit vašemu času a udržovat trávník v dokonalém stavu. Je určena pro plochy do 800 m2 a poradí si i s kopcovitým terénem. Mezi její hlavní výhody patří precizní sečení, tichý chod a zmiňovaná schopnost poradit si s kopečky. Ani ona ale není dokonalé a občas jí nějaké zákoutí uteče a neposeče ho. Cena také není zrovna nejmenší, ale dlouhodobě se vám vrátí v podobě ušetřeného času. Stačí vykolíkovat za pomoci drátu (součást balení) oblast, kterou má sekačka obhospodařovat a můžete ji pustit do práce.

Má takové vychytávky jako je automatické nabíjení v dockovací stanici. Sekat vydrží cca hodinu v kuse a nabíjení trvá o něco déle, ale do hodiny a půl se vejdete. Sekačka rozpozná déšť a jede se během něj schovat, po jeho konci pokračuje v sečení. Samozřejmostí je aplikace pro telefon s Androidem nebo iPhone, pomocí které můžete sekačku spustit nebo vidět zda se někde zasekla. Rozhodně si zaslouží naše doporučení.

 

Šířka záběru28 cm
Doba nabíjení60 – 90 min
Průměrná doba sečení na jedno nabití45 – 60 min
Pro plochy do800 m2

Najít nejlevnější cenu

Bosch Indego

Bosch IndegoRobotická sekačka Bosch Indego se skvěle hodí i do prudších terénů o stoupání do 35%. Její inteligence Logicut si vyměří zahradu a vypočítá si efektivní dráhu sekání. Posekanou trávu samochodná sekačka rovnoměrně rozprostírá, takže zajišťuje kvalitní mulčovací efekt a trávník je neustále hnojen. Automatická sekačka na trávu není příliš hlučná, má minimální spotřebu energie a znečištění vzduchu.

Šířka záběru26 cm
Doba nabíjení50 min
Průměrná doba sečení na jedno nabití50 min
Pro plochy do1 000 m2

Najít nejlevnější cenu

Al-Ko Robolinho 100

Al-Ko Robolinho 100Zahradní sekačka Al-Ko Robolinho 100 pečuje o trávník do 700m2. Má dvojitý systém umlčovacích nožů, díky kterému se zmenšuje znečištění krytu a ušetří odklízení posekané trávy. Výšku sekání můžete nastavovat a přenastavovat jednoduše jedním pohybem ruky. Díky jednoduchému ovládání LCD displeje jednoduše nastavíte požadované časy, ve kterých má automatická sekačka pracovat. 

Šířka záběru28 cm
Doba nabíjení70 min
Průměrná doba sečení na jedno nabití60 min
Pro plochy do700 m2

Najít nejlevnější cenu

Worx garden WG796E.1

U nás možná trochu méně známá značka, která má ve světě svoje renomé. Má ho právem? Podle nás rozhodně a vy se dozvíte proč. Můžete trávu sekat na 2 – 6 centimetrů, nastavení se provádí jednoduchým ovládacím prvkem v horní části sekačky. O hladké sečení se stará tří břitý sekací systém, který nechá posekanou trávu rovnoměrně rozprostřenu za sekačkou a nevznikají tak žádné chuchvalce ani kupky trávy. Doporučená maximální velikost pozemku k sečení je do 1000 m2. 400 m2 velký, poměrně členitý a kopcovitý pozemek, zvládla sekačka zpracovat za cca 12 hodin. Na rovném terénu by to dokázala nejspíše o něco rychleji.

Zvládne kopce do úhlu 35% na prudší ho senzory nepustí, hrozil by pád sekačky. Worx má dešťový senzor, který zaručí, že se sekačka schová pokud není příznivé počasí a pokračuje v sečení až déšť ustane. K dispozici je i ochrana proti krádeži ve formě PINu a alarmu, který začne houkat pokud sekačku zvedne někdo bez znalosti PINu z dokovací stanice. Oblast pro sečení se vymezuje drátem, který umístíte pod povrch trávníku. Takže stačí například skalku obehnat drátem a robot se jí vyhne. Na komplikovanější zahradách s mnoha objekty může nastavení chvíli trvat, ale poté se již o nic nemusíte starat. O bezpečnost vašich dětí a mazlíčků se stará několik senzorů, které zastaví sekací břity při potenciálním kontaktu.

Šířka záběru18 cm
Doba nabíjení90 min
Průměrná doba sečení na jedno nabití90 min
Pro plochy do1 000 m2

Najít nejlevnější cenu

AL-KO ROBOLINHO 4000

Je určena pro větší zahrady o velikosti až 2 000 metrů čtverečních, poradí si se strmým stoupáním do 35 stupňů. Má všechny moderní vychytávky, které od robotické sekačky čekáte. Stačí ji jen nastavit dny ve kterých má sekat trávník a o zbytek se postará sama. V případě deště vyhledá úkryt, posekanou trávu nechá za sebou mulčovanou, výška sekání je mezi 3 a 6 centimery a jde snadno nastavit. Mezi potenciální nevýhody patří trošku vyšší hlučnost při sečení a dále je potřeba dát si pozor na objekty menší než pět centimentrů (například malé hračky), ty senzor sekačky nezaregistruje a může dojít k poškození objektu nebo sekačky.

Šířka záběru30 cm
Doba nabíjení120 min
Průměrná doba sečení na jedno nabití90 min
Pro plochy do2 000 m2

Najít nejlevnější cenu

Gardena R130Li

V balení naleznete sekačku, nabíjecí stanici, 250 metrů ohraničujícího kabelu a devět kusů náhradních nožů. Primární určení je pro zahrady do 1 300 m2. Podle manuálu může sekat i za mokra, ale potom je riziko, že může sklouznout z nějakého prudšího svahu. Také mokrou trávu občas zbytečně hromadí, celkově doporučujeme sekat jen za suchého počasí. Senzor proti dešti nemá. Občas přejede ohraničující kabel a snaží se sekat i za ním. Proto doporučujeme umístit kabel cca 35 centimetrů od překážky. Máte tak jistotu, že bude sekat jen to co má. Ten se nezakopává do země, ale za pomoci skob upevňuje těsně na povrch trávníku. U nabíjecí stanice se osvědčilo nechat relativně prostor. Pokud je v omezeném prostoru, obložena překážkami, může mít robot problém trefit do ní zpět. Svahy zvládá do 35 stupňů. Přístroj má velmi slušný poměr ceny a získané hodnoty, ale to hlavně díky relativně nižší ceně (s ohledem na konkurenci a výbavu).

Šířka záběru22 cm
Doba nabíjení60 min
Průměrná doba sečení na jedno nabití60 min
Pro plochy do1 300 m2

Najít nejlevnější cenu

Stiga AUTOCLIP 221

Na první pohled vás vyděsí tlustý manuál. To je tím, že obsahuje snad všechny možné jazyky, jak si najdete ten náš, už to tak děsivě nevypadá. S instrukcemi z manuálu je nastavení robota docela snadné, přijde nám jednodušší než třeba u Robomow. Co je naopak komplikovanější je nastavení výšky sečení. K ní potřebujete přibalený šroubovák, který je zároveň i měřítkem pro nastavení výšky sekání.Není to zrovna snadná práce, zvláště pokud ji chcete častěji měnit. Po klasickém zakopání kabelu, který ohraničuje místa, které se nemá snažit posekat. V provozu je velmi tichý a nečekaně obratný. Dokonce si poradí se svahy až do 45 stupňů.

Šířka záběru25 cm
Doba nabíjení75 min
Průměrná doba sečení na jedno nabití45 min
Pro plochy do500 m2

Najít nejlevnější cenu

V tomto článku jsme vám poskytli návod jak na výběr robotické sekačky a zdůraznili jsme, co všechno by automatická sekačka měla splňovat. Pokud stále váháte, mohou vám být dobrým pomocníkem recenze robotických sekaček na trávu na nákupním portálu Heureka.cz. Tam se dozvíte zkušenosti s robotickou sekačkou přímo od uživatelů stejně jako cenové porovnání sekaček.

Vodítkem při výběru automatické sekačky vám může být vítěz testu zahradních sekaček. Absolutním šampionem dTestu se stala robotická sekačka Viking MI 632. Umí se poprat s vysokou trávou (100 mm) a dokáže uspokojivě posekat i neupravovaný a drnitý terén. Na jedno nabití poseče až 250 m2 trávníku a nabíjí se jen hodinu. Jeho přednosti jsou náležitě oceněny. Pořizovací cena se pohybuje kolem 58 000 Kč, což určitě není málo.

Jak na opravu sekačky na trávu?

Pokud nejste opravdovým odborníkem nebo výborným kutilem, nedoporučujeme se do servisu sekaček na trávu pouštět. Raději si sami neshánějte náhradní díly na sekačky a servis sekaček na trávu nechte na odbornících. Při koupi robotické sekačky od kvalitní firmy máte zaručený servis jak během záruční doby, tak po jejím uplynutí.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 40 hodnocení

2 komentáře
 1. Dobrý den,

  rozhodla jsem se koupit robotickou sekačku na rovný pozemek o rozloze cca 200 m. Potřebovala bych poradit, jaký typ zvolit. Pozemek je sice malý, ale je ohraničen palisády do různých tvarů. Mám obavy se zabudováním kabelů do země, když 2x do roka děláme kvůli mechu vertikutaci.

  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,

   pokud je váš pozemek opravdu hodně členitý a obsahuje z pohledu robotické sekačky „spoustu překážek“, tak s ohledem na jeho menší velikost by jsme doporučovali klasickou sekačku – mrkněte na https://www.covybrat.cz/nejlepsi-zahradni-sekacky/ . Pokud na robotické sekačce trváte, zkuste mrkněte na McCulloch RM 600. Máme na ni kladné ohlasy a díky svému náhodnému pohybu, by si mohla s vaším pozemkem poradit. V ideálním případě si ji zkuste prvně zapůjčit, vyzkoušet na pozemku a až poté koupit.

  Napište svou recenzi