Jak vybrat ruční pilu

Aktualizováno v září 2023

Kvalitní ruční pilka nesmí chybět ve výbavě žádného kutila ani zahrádkáře. Je nepostradatelným pomocníkem při údržbě stromků, prořezávání větví, ale také při kutilské práci se dřevem. Správnou pilu můžete používat rovněž na kov, cihly, dřevotřísku, sádrokarton a další materiály. V následujících odstavcích vám poradíme, jak vybrat pilu, která přesně splní vaše očekávání.

Nejlepší prořezávací pilky na stromy 2023

V našem prvním testu jsme se zaměřili na ruční pilky na větve (pokud vás zajímají stavební pily, můžete těchto pár odstavců přeskočit a pokračovat na druhý žebříček nejlepších pilek pro kutily dle hodnocení uživatelů). Prořezávací pilka je nutnou součástí výbavy pro pravidelnou údržbu stromů a keřů, ať už máte na zahradě jen pár ovocných stromků nebo třeba celý sad. Uplatnění nachází samozřejmě i u profesionálních arboristů. Z dostupných modelů jsme vybrali do testu na základě uživatelských recenzí pilky v různých cenových kategoriích.

Fiskars Xtract 123870
Extol Craft
Silky Zubat 330
Gardena CS 300 PP
BAHCO 396-HP
Fieldmann FZNR 1310
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Délka čepele (mm)255180330325190240
Přibližná cena (Kč)5001501900700550250
Hodnocení
celkem
93 %
90 %
89 %
88 %
85 %
81 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Pořadí v tabulce určuje poměr ceny a „výkonu/kvality“. To je důvod proč je na třetím místě fantastická pilka Silky Zubat, ale její cena je poměrně vysoká. Vítězem našeho testu je díky skvělému poměru ceny a výkonu prořezávací pila Fiskars Xtract, která doplňuje řadu již tradičně oblíbených nástrojů tohoto finského výrobce. Na druhé místo se probojovala levná, ale šikovná pilka na větve Extol Craft. Třetí místo obsadila japonská pila Silky Zubat z úplně opačného konce cenové škály, která si však vedla skvěle hned v několika spotřebitelských testech. Šestici nejlepších modelů doplňují pilky české značky Fieldmann, německá Gardena a pro mě ne tak známý (ale jak mě jeden čtenář upozornil velmi kvalitní) výrobce Bahco. Pojďme si je představit podrobněji.

Kterou pilu na větve vybrat

Šestice nejlepších ručních pil na větve umožňuje správný výběr pilky pro každého, ať už je pro vás nejdůležitější nadstandardní kvalita, nebo naopak řešíte hlavně cenové limity. Předem se zamyslete nad tím, jak často a jak intenzivně budete pilku používat a jestli se vám vyplatí investice do dražšího modelu. Zvažte také, zda budete prořezávat jen nízké stromy a keře, nebo potřebujete upravovat i vyšší koruny stromů. Chcete-li se vyhnout práci ze žebříku, vyberte si ruční pilku s možností upevnění na dlouhou násadu.

Fiskars Xtract 123870

Délka čepele255 mm
Přibližná cena500 Kč

Ruční pily Fiskars Xtract doplňují řadu univerzálních a štípacích seker X, takže se můžete pro veškerou práci na zahradě vybavit u stejné firmy. Prvotřídní zpracování, dlouhá životnost, spolehlivost – to jsou vlastnosti, které mají zákazníci se značkou Fiskars spojené už roky, a ani pilky Xtract v tomto směru nejsou zklamáním. Na výběr jsou dvě různé délky čepele pro řezání větví, doplněné ještě třetím modelem, kterým je stavební pilka Xtract s odlišným typem zubů.

Všechny ruční pily Fiskars mají ostří zasouvací celou délkou do držadla, takže je můžete pohodlně a bezpečně přenášet třeba upevněné na opasku. Vysunutá čepel se zajišťuje jednoduchým utažením šroubu. Rukojeť se speciálním povrchem SoftGrip zaručí pohodlný a jistý úchop. Velké zuby na čepeli snižují námahu i při prořezávání silnějších větví. Cenově se pilky Fiskars drží zhruba uprostřed žebříčku, pořídíte je za částky kolem 600 Kč.

Zjistit cenu

Extol Craft

Délka čepele180 mm
Přibližná cena150 Kč

Zavírací pila Extol Craft vyniká mezi konkurencí zejména svou nízkou cenou. Jednoznačně je to nejlevnější prořezávací pila v našem testu, koupit ji totiž můžete za pouhých 165 Kč. I přes nízkou cenu se ale výrobci daří udržet slušnou kvalitu pilky, která si díky tvrzeným zubům bez problémů poradí s prořezáváním suchých větví i syrového dřeva. Pro amatérské zahrádkáře může stačit. Zákazníci chválí rovněž kompaktní rozměry, za které pila Extol Craft vděčí své šikovné zavírací konstrukci. Ozubená čepel je po složení celá krytá rukojetí, a pila se tak dá přenášet bezpečně třeba v kapse.

Druhé místo v našem testu si zajistila primárně díky svojí extra nízké ceně. Upřímně, většina pilek z testu je o větší či menší fous lepší, ale také všechny stojí výrazně více. Před případným nákupem doporučuji zvážit jak moc pilku chcete používat. Pokud očekáváte častější využití, doporučuji trochu připlatit.

Zjistit cenu

Silky Zubat 330

Délka čepele330 mm
Přibližná cena1900 Kč

Japonská pila Silky Zubat vystupuje svými nevšedními kvalitami z řady ostatních modelů v našem testu. Soudě dle nadšených recenzí ze stran hobby zahrádkářů i profesionálních arboristů jde o nejlepší z nejlepších ručních prořezávacích pilek na českém trhu, a tomu odpovídá i její cena.

Připravte si lehce přes 2000 Kč a domů si přinesete pilu, která podle slov recenzentů zajede do dřeva stejně snadno, jako horký nůž do másla. Speciální technologie broušení a postavení zubů zajišťuje hladké odebírání vláken dřeva pod ostřím, takže i silnější větve uříznete rychle a s minimální námahou.

Stejně jako jiné japonské pily je však i model Silky Zubat určený pouze pro řezání tahem k sobě. Tenký pilový plátek by se jinak mohl snadno ohnout nebo zlomit, a proto je nutné správný postup řezání japonskou pilou respektovat. Pokud vám více vyhovují oboustranné pilky, poohlédněte se po jiném typu (vybrat můžete třeba některou ocasku nebo menší obloukovou pilu).

Zjistit cenu

Fieldmann FZNR 1310

Délka čepele240 mm
Přibližná cena250 Kč

Ruční pilka Fieldmann se řadí cenově i řemeslnou kvalitou zpracování lehce pod průměr, ale výbavou si nezadá i s dražší konkurencí. Stojí kolem 250 Kč a v ceně je i odolné pouzdro na opasek, které alespoň částečně kompenzuje poněkud neskladné rozměry pilky.

Přitom je ale prořezávací pila Fieldmann příjemně lehká a podle recenzí odvede i při nízké ceně velmi dobrou práci. I sám výrobce na svých stránkách uvádí jednoduše “vhodná k prořezávání větví”, Jasně, nemůže se rovnat profi modelům, ale za velmi nízkou cenu dostanete ucházející a spolehlivý pracovní nástroj bez nějakých speciálních vlastností.

Zjistit cenu

Gardena CS 300 PP

Délka čepele325 mm
Přibližná cena700 Kč

Prořezávací pila Gardena má hned dvě specifické výhody: je opatřena trhacím hákem a je kompatibilní s násadou ‚CombiSystem‘. Jste-li tedy rádi věrní jedné značce, můžete se vybavit zahradními nástroji tohoto německého výrobce od hrábí až právě po pilku na větve.

Hlavní výhodou Gardeny je precizní zpracování – podobně jako Fiskars je toto značka, která vám budou sloužit spoustu let. K dostání je za cenu kolem 700 Kč. Musíte si tedy trochu připlatit, ale osobně si myslím, že příplatek zde dává smysl.

Díky menší rukojeti sklízí tato ruční pila pozitivní hodnocení i od zástupkyň něžného pohlaví s drobnou rukou.

Zjistit cenu

Bahco 396 HP

Délka čepele190 mm
Přibližná cena550 Kč

Malá, kompaktní a spolehlivá, taková je ruční pilka Bahco. Patří mezi zavírací pily, takže ji pohodlně složíte a můžete nosit v kapse nebo v praktickém pouzdře na opasek. Svými rozměry se podobá levnější zavírací pile Extol Craft (na druhém místě v našem testu).

Líbí se mi bezpečností pojistka – lze ji snadno nosit v kapse a díky pojistce se nemusíte bát, že by se otevřela. Výborná kvalita ostří a ergonomická rukojeť s kterou se velmi dobře pracuje. S cenovkou kolem 600 Kč jsou náklady na pořízení pily Bahco srovnatelné se značkou Fiskars. I když se pro intenzivním používání zuby pilky postupně otupí, jsou u tohoto modelu k mání náhradní pilové listy, umožňující snadnou výměnu.

Zjistit cenu

Nejlepší ruční pilky na dřevo pro kutily

Fiskars SW30
Gardena 760 Comfort
Fiskars 1062919
Extol Premium pila ocaska, 450mm
Stanley 2-20-528
Stanley 1-15-379
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Délka čepele (mm)540760500500380530
Přibližná cena (Kč)300600650150600150
Hodnocení
celkem
94 %
89 %
88 %
87 %
83 %
79 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Nejen pro zahradníky je kvalitní pila nepostradatelným pomocníkem. Pokud doma nebo na chatě tu a tam potřebujete něco opravit, sestavit nebo vybudovat, rozhodně se vám bude hodit stavební ruční pila. Na některé práce je vhodnější rámová pilka, na jiné zase pila ocaska, v truhlářských dílnách pak najdete širokou škálu dalších typů pil pro různé účely (takřka nepostradatelná je například pokosová pila, ale pro přesnou práci se dřevem se hodí mít po ruce i menší pilku čepovku). Ze všech možných modelů na českém trhu jsme v našem testu ocenili šestici nejlepších pil pro kutily.

Pořadí v tabulce určuje poměr ceny a „výkonu/kvality“. To je důvod proč není na prvním místě Fiskars Powertooth – velmi dobrá pila, ale její cena je poměrně vysoká. Žebříčku dominuje již tradičně značka Fiskars, jejíž rámová pila SW30 se probojovala na první místo, zatímco Fiskars PowerTooth je o něco níže. Se dvěma pilami se do šestice nejoblíbenějších dostal i výrobce Stanley Black & Decker, opět jde o jednu rámovou pilu a jednu ocasku. Žebříček doplňuje cenově dostupná pila ocaska značky Extol Premium a oblíbená Gardena se svojí rámovou pilou Comfort.

Kterou vybrat ruční pilu na dřevo i další materiály

Výbavu téměř každé dílničky doplňují ruční pily na dřevo, na železo a další materiály. Do seznamu šesti nejoblíbenějších se dostaly pilky určené k řezání čerstvého dřeva, kmenů, ale i krácení stavebního řeziva, prken nebo menších kulatin. Pouze u poslední pily v testu, kterou je Fiskars PowerTooth, výrobce výslovně uvádí možnost použití i pro jiné materiály, než je dřevo.

Fiskars SW30

Délka čepele540 mm
Přibližná cena300 Kč

Rámová pila Fiskars SW30 je speciálně navržená pro řezání tlustých větví a kmenů do 20 cm v průměru, ale zvládne i krácení prken při stavebních pracích. Speciální výbrus zubů zajišťuje rovnoměrné řezání oběma směry a díky použití kvalitní kalené oceli vydrží list velmi dlouho ostrý. Pokud se přece jen po náročném používání otupí, nabízí výrobce náhradní pilové listy za příznivou cenu kolem 100 Kč. Samotnou rámovou pilu koupíte již za necelých 300 Kč a poslouží vám dlouhé roky.

Dobré recenze si získala rámová pila Fiskars i ze strany profesionálů z lesnického oboru a díky nízké hmotnosti si ji chválí také ženy. Kritiku sklízí jen za plastový kryt čepele, který má tendenci se kroutit nebo praskat.

Zjistit cenu


Stanley 1-15-379

Délka čepele530 mm
Přibližná cena150 Kč

Oblouková pila Stanley 1-15-379 s odolným ocelovým rámem je určená primárně k řezání vlhkého dřeva, čerstvých větví a kmenů. Materiál rámu má oválný průřez, takže se nekroutí a neohýbá ani při vynaložení větší síly. Pilový list je broušený do tzv. amerického typu zubů, které si hravě poradí i s živým dřevem. Je to zkrátka a dobře pracant, kterého pořídíte za pouhých 100 Kč, čemuž vděčí za své místo v žebříčku.

Je jasné, že při tak nízké ceně se pilka neobejde bez kosmetických chyb. Nejčastěji si zákazníci stěžují na lehce nepohodlný úchop (na rozdíl od dražších modelů chybí ergonomicky řešená rukojeť) a také upínací mechanismus může působit poněkud vratce. Po zajištění ale pilový list drží a řeže, jak má. Pokud chcete ušetřit za každou cenu berte ji, ale pokud si můžete dovolit trochu připlatit – udělejte to.

Zjistit cenu

Extol Premium pila ocaska, 450mm

Délka čepele500 mm
Přibližná cena150 Kč

Ruční pila ocaska Extol Premium nabízí hned několik variant pilového listu s různou délkou. Společným jmenovatelem je u nich trojbroušené ostří s indukčně kalenými zuby, což je za cenu pod 150 Kč víc, než by člověk očekával. O tom ostatně svědčí i zákaznické recenze, které by se daly shrnout jedním slovem: řeže.

Díky specifickému výbrusu navíc řeže tahem i tlakem, takže materiál pod jejím ostřím mizí hezky svižně a šetří vám zbytečnou námahu. Příjemným bonusem je také ergonomicky tvarovaná měkčená rukojeť. Za mě se jedná o lehce lepší volbu než Stanley 1-15-379 a 50 Kč příplatek mi přijde rozumný.

Zjistit cenu

Stanley 2-20-258

Délka čepele380 mm
Přibližná cena600 Kč

Ocaska Stanley má prý hned několik skvělých vlastností, kterými se odlišuje od konkurence. Výbrus zubů u této ruční pily umožňuje řezat oběma směry a to až o 30 % efektivněji (aspoň tak to tvrdí výrobce, změřit to v praxi je nemožné), než s jinými ocaskami. Navíc je povrch čepele pokrytý teflonem, který snižuje tření, brání zaseknutí pily a umožňuje řezat s minimální námahou. Toto povrchové ošetření slouží také jako ochrana proti korozi. Teflon se na povrchu čepelí používá u většiny značek. A co na to říkáme my? Je rozhodně výrazně lepší než její levnější sourozenec. Kvalitě ocasky Stanley však odpovídá i trochu vyšší cenová relace, pořídit se dá přibližně za 600 Kč. A za podobnou cenu vám toho Fiskars nebo Gardena nabídne více.

Zjistit cenu

Gardena 760 Comfort

Délka čepele760 mm
Přibližná cena600 Kč

Německá rámová pila Gardena Comfort je nejlepší volbou pro řezání silných větví a kmenů, ať už jde o čerstvé nebo odumřelé dřevo. Disponuje impulsně kaleným pilovým listem s drobnými zoubky, takže se při řezání nezasekává a dřevem hladce prochází.

Jedinečný je u této obloukové pily způsob uchycení pilového listu. Lze jej snadno vyměnit bez použití nářadí a pilka má šroubovací mechanismus pro maximální napnutí. Náhradní pilový list Gardena je k dostání za necelých 180 Kč a celou pilu řady Comfort koupíte v některých e-shopech i za méně než 700 Kč.

Cena je vyšší než u některých jiných značek, ale celkové zpracování je robustnější a vypadá trvanlivěji než u Stanley nebo Extolu. Vyplatí se připlatit si? Zvážila bych jak často chcete pilu používat. Pokud to bude skoro každý den, doporučovala bych Fiskars nebo Gardenu. Pokud je to jen čas od času, může vám stačit i levnější varianta.

Zjistit cenu

Fiskars PowerTooth 1062919

Délka čepele500 mm
Přibližná cena650 Kč

Univerzální ocaska PowerTooth od výrobce Fiskars je sice nejdražší z našeho žebříčku, ale za cenu kolem 800 Kč se jako jediná honosí tím, že ji výrobce doporučuje nejen na dřevo, ale i na řezání laminátu, PVC a dalších materiálů. Začátek čepele má menší zoubky, takže řeže přesně a prakticky bez zasekávání.

Rukojeť pilky Fiskars je již tradičně tvořena příjemným protiskluzovým materiálem a zároveň je dost velká i pro mužskou ruku v rukavici. Prostor pro širší držení prstů umožňuje vyšší přesnost práce, než je tomu u konkurenčních pil. Jedinou nevýhodou tedy zůstává vysoká cena, ale pro nadšené kutily je to rozhodně správná investice.

Zjistit cenu

Nejlepší pily 2023

Při výběru ruční pily zvažte hlavně náročnost a objem práce, která na ni u vás čeká. Pro malou zahrádku s několika ovocnými stromky stačí i levnější ruční vyvětvovací pila, neboť ji budete používat nejspíš jen jednou do roka. Prořezávací pila na vyšší stromy musí být kompatibilní s dostatečně dlouhou rukojetí – toto splňuje například CombiSystem značky Gardena. Pokud se ale nebojíte realizovat i složitější arboristické zásahy a jste připraveni vyšplhat se mezi větve, vyplatí se japonská pila Silky Zubat. Věřte, že investici do kvalitní japonské pilky na dřevo oceníte, protože při řezání nemusíte vynakládat velkou sílu a lépe tak udržíte stabilitu například na žebříku.
Mezi ocaskami a rámovými pilami zaujala svou sebevědomou prezentací nejvíc pilka Fiskars PowerTooth, která si troufá i na jiné materiály, než dřevo. Pokud vás čeká hlavně kácení nebo větší prořez stromů, hodí se mít po ruce také rámovou pilu. Pro občasné použití sáhněte s klidným svědomím po levné obloukové pile Stanley. Jestliže ale chystáte pro pilku na dřevo pravidelný zápřah, vyberte raději dražší model. Například Gardena 780 Comfort vás kromě dobré ergonomie a rychlého řezání potěší i  snadným napnutím pilového listu i jeho jednoduchou výměnou v případě ztupení.

 

Jaký typ pily vybrat

Pily se pro řezání nejrůznějších materiálů využívají již od starověku a vyvinuly se do mnoha různých podob. Pojďme se stručně seznámit s těmi nejčastěji používanými, které se mohou hodit pro zahrádkáře, kutily, truhláře, stolaře, ale třeba i pro modeláře.

Zahradní a kutilské pilky

Mezi zahradní pilky se dají zařadit především populární ruční prořezávací pily, kterými se provádí pravidelná úprava zejména ovocných stromků a keřů. K odstranění nadbytečných větví můžete použít ruční vyvětvovací pilu, ale na trhu jsou dnes k dispozici i akumulátorové ruční pilky. Těm se v tomto článku nevěnujeme. Praktickým nástrojem je pilka na dlouhé násadě pro odřezání větví ve vyšších částech koruny stromu.

ruční prořezávací pila

Jakmile dojde na řezání silnějších větví s průměrem nad 2 – 3 cm, přichází ke slovu oblouková pila (někdy zvaná také rámová pila). Tyto zahradní pily mají delší pilový plátek natažený v obloukovém rámu, díky němuž se ani při řezání syrového dřeva neohýbají a nehrozí jejich zlomení. Poslouží i při kácení menších stromků.

Oblouková pila

oblouková pila

Pro zdolání větších kmenů je už zapotřebí tradiční dvoumužná pila břichatka. Jde o pilu s dlouhým mohutným ozubeným listem, který má na každém konci dřevěné držadlo. Pro její obsluhu musí nastoupit dvě zdatné osoby, které se střídají v řezání vždy tahem k sobě. Dnes už je používání ruční břichatky spíš výjimečné, nahradily ji totiž výkonné motorové pily. Pokud jste však někdy potkali pouliční umělce, hrající na pilu s pomocí smyčce, téměř jistě byla jejich netradičním hudebním nástrojem právě břichatka.

dvoumužná pila břichatka

Nejoblíbenější pila ocaska nesmí chybět v žádné dílně. Pilový list má upevněný v rukojeti jen na jedné straně, proto je také silnější, aby se při řezání pila neohýbala nebo nezlomila. Ocaska bývá primárně určená k řezání dřeva, ale některé čepele jsou univerzální a vhodné i na laminát, PVC, sádrokarton, porobeton, cihly nebo železo. Při řezání těchto materiálů už se ale častěji setkáte s elektrickou nebo akumulátorovou ocaskou, která má tenčí pilový plátek a pracuje rychle a efektivně.

Za zmínku stojí ještě strunová pila, vhodná pro příležitostné použití. Tvoří ji struna (drátová pila), opatřená na každé straně rukojetí, nebo klasický pilový řetěz, ne nepodobný tomu na motorových pilách. Taková kapesní řetězová pila je ale určená hlavně pro kemping, takže při práci většího rozsahu nemůže konkurovat kvalitním prořezávacím a obloukovým pilám. Navíc pro manipulaci s ní potřebujete dostatek prostoru, takže v koruně stromu není ruční řetězová pila moc dobře použitelná.

Stolařské a modelářské pilky

Základním typem stolařské pily, která se hodí každému kutilovi, je rámová pila. Často se tento typ překrývá s pilami obloukovými, a skutečně mají řadu stejných vlastností. Například rámová i oblouková pila umožňují výměnu pilového listu, který je napnutý na konstrukci těla pily. Rozdíl je hlavně ve tvaru – pila rámová truhlářská má rám obvykle hranatý (často vyrobený z kombinace dřeva a kovu), zatímco u obloukové pily je, jak již název napovídá, rám zaoblený (většinou ocelový).

Stolařská pila

Pro řezání pod úhlem a tvorbu čepů ve dřevě slouží menší a přesná pilka čepovka, často s překlápěcím ostřím. Nesmírně užitečná je pokosová pila s pevně nastavitelným úhlem řezu. Profesionálním stolařům také nechybí precizní dýhořezka a tenká pilka zlodějka neboli pila děrovka, která umožňuje prořezávání otvorů ve dřevě.

K nejmenším pilkám se řadí pila lupenková (někdy též zvaná lupínková pilka). Precizní ruční lupínková pila je tvořena rámem ve tvaru písmene “U” s připojenou rukojetí, a díky své vysoké přesnosti je oblíbená nejen u stolařů, ale také u modelářů. Dá se využít na dřevo, ale také na řezání plastů či kovu.

Japonské pilky

Klasické pily západního typu mají mírně vyhnuté zuby střídavě na jednu i druhou stranu, aby se pilka “nedusila” pilinami a nezasekávala ve dřevě (ostří je díky tomu o něco širší, než samotný list pily). Tento takzvaný pilový rozvod umožňuje řezat pohybem k sobě i od sebe v závislosti na postavení zubů, ostří přitom odebírá značné množství materiálu a vzniká poměrně velký prořez.

Japonská pila oproti tomu řeže jen tahem k sobě a je jemnější. Díky speciálnímu způsobu výbrusu nepotřebují mít japonské pily zuby rozvedené do stran, takže výsledný řez je čistý a velmi precizní. Technika řezání tahem eliminuje riziko ohýbání a lámání pilového listu, takže se u japonské pily můžete setkat i s mimořádně tenkým ostřím, které prochází dřevem i jiným materiálem téměř bez odporu.

Při výběru japonské pily se připravte na vyšší pořizovací cenu. Pokud sáhnete po levné kopii, pravděpodobně se nevyhnete zklamání.

Kterou pilu použít podle řezaného materiálu

Nejběžnějším materiálem, se kterým se ostří pily setká, je nepochybně dřevo. Jak už jsme nastínili při představení nejlepších ručních pilek v našem testu, hodí se na řezání dřeva pily s většími zuby, které odebírají měkkou celulózu rychle a účinně. Velké zuby má také speciální pila na ytong (pro řezání porobetonu). Na čerstvé dřevo jsou oblíbenou volbou pilové listy s nepravidelnými americkými zuby. Alternativou hlavně pro vyvětvování a řezání tenčích větví jsou jemné japonské pily.

Pro krácení stavebního řeziva, prken, trámků či spárovek je nejlepší pila ocaska se střední velikostí zubů. Pokud potřebujete dosáhnout přesného a hladkého řezu, nabízí se také ocaska s jemnými zuby nebo pokosová pila.
Pilky s jemnými zuby se dají využít i pro řezání dřevotřísky, sádrokartonu, cihel i kovu. Speciální pilka na železo mívá typický tvar malé obloukové pily s rukojetí. Pro ostatní jmenované materiály jsou k mání různé vhodné pilové listy, které ale bývají určené nejčastěji pro akumulátorové pily ocasky.

Označení pily podle počtu zubů

Pilové listy a pásy mívají zpravidla v popisu uvedenou hodnotu TPI, která vyjadřuje počet zubů na palec (tedy na každé 2,54 cm).

Například 6-8 TPI je typický počet zubů u zahradních prořezávacích pilek, pila ocaska má nejčastěji 7-12 TPI, stolařská čepovka mívá 12-15 TPI. Pro řezání velmi tvrdých materiálů jsou potřeba jemné zuby, takže pilka na kov nebo pro řezání cihel bude mít kolem 18-36 TPI.

Zjednodušeně by se dalo říct, že čím tvrdší materiál chcete řezat, tím jemnější zuby by pila měla mít. Pak ale musíte počítat s pomalejším ubýváním řeziva pod ostřím. Vyšší hodnota TPI přináší ale také výhodu čistšího řezu, který nebude mít tak roztřepené hrany, jako od pily s velkými zuby.

Tipy a rady

Jak ořezávat větve stromů

Pravidelné prořezávání i výraznější zmlazování stromům prospívá, ale je potřeba tyto zásahy provádět s citem a takovými postupy, které strom nepoškodí. Vyvětvování a prořezávání se provádí v druhé půli zimy, jakmile pominou největší mrazy (nejčastěji připadá vhodný termín na únor). Menší větve a takzvané “vlky”, rostoucí kolmo vzhůru, můžete odstranit ostrými zahradními nůžkami, abyste umožnili přístup slunečního světla do koruny. Pokud strom potřebuje zmlazení velkého rozsahu a je v tomto směru poněkud zanedbaný, je lepší prořez rozdělit do několika částí a provést ho postupně v po sobě jdoucích letech. Na silnější větvičky s průměrem do 2 cm se vám bude hodit ruční prořezávací pilka, větve do 10 cm zvládnete s pomocí ocasky, při průměru dřeva do 20 cm už je lepší vzít si na pomoc obloukovou pilu.

Chystáte-li se odstranit silnější větev, začněte řezat 20-30 cm od kmene na spodní straně větve, zhruba do poloviny její síly. Tento řez bude bránit stržení kůry z kmene, až se větev oddělí. Druhý řez veďte o pár cm dál od kmene a z horní strany větve. Dřevo by se mělo v tomto místě vlastní vahou větve postupně otevírat, takže řezání půjde snadno, a nakonec se větev odlomí. Pak zbývá jen zkrátit pahýl takzvaně na větevní kroužek (viditelný prstenec v místě, kde větev vyrůstá z kmene) a ránu ošetřit vhodným přípravkem.

Jak řezat rovně ruční pilou

Truhlářské práce, vyžadující precizní práci s pilou, to už je jiná. Přesný řez ruční pilkou zajistí nejlépe pila pokosová, ve které si můžete řezaný materiál pevně upnout a i samotná pilka je zajištěná proti nechtěnému uhýbání. Pokud máte k dispozici jen jednoduchou ocasku, můžete improvizovat – k řezané desce či prknu si stahovačkou připevněte jednoduchý dřevěný hranol s rovnou hranou, který vám poslouží jako příložník a vodítko pro rovný řez.
Jaký je správný směr zubů pily při řezání

Některé pily mají zuby pravidelného tvaru, určené pro řezání pohybem od sebe i k sobě. Často jsou takto obousměrně řešené například pilové listy u rámové a obloukové pily. Odlišná je situace u většiny pil ocasek a také u japonské pily, kde jsou zuby zešikmené oproti rukojeti. Při řezání tahem k sobě by pak měly špičky zubů směřovat od rukojeti, aby se nezasekávaly v materiálu.

Jak nabrousit pilu svépomocí

Broušení pily patřilo dříve k běžným dovednostem na vesnicích i mezi chataři, domácími kutily a zahrádkáři. Doba se však změnila a dnešní pily s kaleným ostřím už pravidelné broušení nepotřebují. Moderní povrchové úpravy (jako je například potažení teflonem) a bimetalové materiály už ani zásah do čepele neumožňují, aniž by přitom pila ztratila své žádoucí vlastnosti. Brousit také nemůžete pilky s příliš jemnými zuby.

Pro naostření tupé pily je zapotřebí klasický pilník, speciální pilařský pilník, svěrák a rozváděcí kleště. Čeká vás mravenčí práce, při které je nutné pilový plátek postupně srovnat a vytvarovat, jednotlivé zuby kleštěmi přesně rozvést a nakonec naostřit. Nabrousit pilu tak, aby řezala jako nová, zabere značné množství času, nemluvě o tom, že bez potřebných zkušeností se vůbec nemusí dostavit kýžený výsledek.

Mnohem jednodušší a rychlejší je koupit nový pilový plátek. Váš rozpočet tím nijak neutrpí, cena nového ostří pro ruční pilku se pohybuje v řádu nižších stokorun a výměna bývá jednoduchá. Obloukové pily jsou obvykle řešené tak, aby se dal pilový list vyměnit bez nářadí, a u ocasek si zpravidla vystačíte s obyčejným imbusovým klíčem.

Jednoduše shrnuto: u kvalitní ruční pily se předpokládá, že si čepel zachová své vlastnosti takřka doživotně a neztupí se, u levných modelů zase výrobce umožňuje snadnou výměnu pilového listu za pár korun. Broušení pily svépomocí má tedy smysl snad jen v případě, že máte starou tradiční břichatku nebo jste zdědili pilku třeba po dědečkovi, a chcete ji používat i v další generaci.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.8/5 20 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

4 Comments
 1. No, pokud někdo bere jako plus známost značky Fiskars oproti značce Bahco, je to asi něco podobného, jako kdybych doporučoval auta a řekl, že Opel je mnohem lepší, než Bentley, protože Bentley je méně známá značka. Bahco je – v rámci alespoň trochu přijatených cen – naprostá špička (dříve se jmenovalo Sandvik a je to špičkové nářadí ze švédské oceli), Fiskars se k této kvalitě neblíží ani náznakem. V pilce to možná není tak očividné, ale pokud vezmete třeba zahradnické nůžky Bahco, tak Vás po půlhodině stříhání už nikdy nikdo nedonutí, abyste byť jen pomysleli na to, že chytnete do ruky Fiskarsy (a mám jich (Fiskarsů) doma asi 5 kusů různých typů. Stejně tak mám i prořezávací pily Bahco i Fiskars. Jediná „nevýhoda“ pilek Bahco je, že jsou tak ostré, že než se alespoň trochu ztupí, musíte si dávat sakra pozor, abyste si něco neuřízli).

 2. Odpovědět
  Tomáš Dřevojánek 21/02/2023 at 11:14

  Dobrý den, typově jakou byste doporučila pilku na řezání suchých smrkových větví-tloustka 3-8 cm- které jsou v hromadě po těžbě – takže by měla mít tenší list kvuli dostupnosti a dá se očekávat,že to dřevo bude suché a tvrdé. Motorovou pilu mám, ale na tuto činnost je těžká a potřebuji to udělat jemněji ruční pilkou. Ptám se proto, že jsem nabyl dojmu, že některé jsou vhodnější na syrové dřevo a jiné na suché tvrdé dřevo. Děkuji Dřevojánek

  • Dobrý den,

   pro řezání suchých smrkových větví o tloušťce 3-8 cm bych doporučila tzv. japonskou zahradní pilku. Tyto pily mají tenký a tvrdý list s jemnými zuby, což umožňuje rychlý a přesný řez, i když dřevo je suché a tvrdé. Výhodou je také to, že jsou lehčí a snadněji ovladatelné než motorová pila.

   Vhodnou volbou by mohla být například japonská zahradní pilka Silky Gomboy s délkou listu 210 mm a zubů o velikosti 8 zubů na 30 mm. Tato pilka je oblíbená mezi zahrádkáři i profesionály díky své kvalitě, přesnosti a výkonu. Je lehce dražší, ale zde se vyšší částka vyplatí.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo