Jak vybrat rychlovarnou konvici

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Také patříte mezi ty, kteří si den bez šálku kafe nebo čaje neumí představit? Tak to už je jistě vaše varná konvice právoplatným členem domácnosti. A možná má i jméno. Proto když vás potká ta bolestná ztráta a miláček rodiny odejde do věčných lovišť, je třeba vybrat jeho nástupce. Ale jak na to a na co si dát pozor?

Test rychlovarných konvic 2023

Domo DO 9019

Objem – 1, 7 l
Příkon – 2 200 W
Regulace teploty – ne
Materiál – plast

Jako první uvádíme vítěze dtestu rychlovarných konvic. Zasloužila si to jednoduchým ovládáním, uvařením vody pod dvě minuty a odpovídajícím příkonem 2 200 Wattů. Uživatelé si tuto plastovou konvici o objemu 1,7 litrů chválí také pro její tichost, takže ráno při vaření kávy nevzbudíte celou rodinu. Titul nejlepší rychlovarné konvice si zasloužila také díky úzké nálevce, proto skončí voda v šálku a ne na lince. Navíc má funkci automatického vypnutí a ochranu proti chodu naprázdno. K dostání je však jen v černé barvě.
Najít nejlepší nabídku

Rohnson R 770

Objem – 1, 5 l
Příkon – 2 000 W
Regulace teploty – ne
Materiál – sklo

I zástupce skleněných rychlovarných konvic dokáže uvařit vodu pod dvě minuty díky příkonu 2 000 Wattů. Kromě toho má pěkné moderní provedení, takže v kuchyni bude lahodit oku. Je ovšem o něco těžší, takže při delším nalévání vás bude bolet ruka. Nalévací zobáček je hodně malý, takže navíc konvici musíte hodně naklonit. Při varu může šplíchat voda z konvice ven. Konvice o objemu 1,5 litru má ale pojistku proti přehřátí a mechanizmus pro tlumené otevírání víka.
Najít nejlepší nabídku

Concept RK 0010

Objem – 0, 8 l
Příkon – 1 000 W
Regulace teploty – ne
Materiál – keramika

Jak se dá u keramické rychlovarné konvice čekat, je těžší než třeba plastová. Tato o objemu 0,8 litrů váží téměř dvě kila. Nemá vodoznak, takže pohledem nepoznáte, kolik je uvnitř vody. Kromě toho vodu ohřívá hodně pomalu. Tomu také odpovídá příkon 1 000 Wattů. Kvůli materiálu je také náchylnější na rozbití a po ohřevu je horká. Co se týká designu, tak se na ní ale výrobci skutečně vyřádili a hodí se tak do každé kuchyně a má bezpečnostní výklopné víko.
Najít nejlepší nabídku

Sencor SWK 1710

Objem – 1, 7 l
Příkon – 2 150 W
Regulace teploty – ne
Materiál – nerez

Rychlovarná konvice Sencor s objemem 1,7 litru je vyrobená z nerezu, takže je také odolnější a hned tak nějaký ťukanec ji nepoškodí. Vodu ohřeje se svým příkonem 2 150 Wattů pod dvě minuty a milovníky jednoduchosti potěší také její střízlivý vzhled. Ve srovnání s jinými konvicemi je ale ve stojanu nestabilní. Výrobce také slibuje funkci automatického vypnutí, která ale zkušeností uživatelů často nefunguje jak má. Má ale světelnou indikaci chodu pro sluchově postižené.
Najít nejlepší nabídku

ETA Mini 6188

Objem – 0, 5 l
Příkon – 1 000 W
Regulace teploty – ne
Materiál – nerez

A nesmíme zapomenout zástupce konvic sbalených na cesty. Půl litrová konvice je pevná a stabilní, takže se vám voda nikde nerozlije. Díky příkonu 1000 Wattů také rychle ohřívá vodu. Konvice ale nemá podstavec a funkci automatického vypnutí, takže ji musíte neustále vypojovat a zapojovat do elektřiny, což může být pro někoho nepohodlné. Aretace víka v uzavřené poloze zajišťuje bezpečnost při případném převržení.
Najít nejlepší nabídku

 

Při výběru by se každý měl zamyslet nad:

  • objemem konvice
  • příkonem
  • umístěním topného tělesa
  • materiálem
  • funkcemi
  • vzhledem

Objem

Důležité je si uvědomit, jak často a pro kolik lidí se bude voda vařit. Dá rozum, že pokud chcete rychlovarnou konvici pro dva lidi, nebudete si ji kupovat o objemu 1,2 l. Pro menší spotřebu existují modely s objemem od 0,5 l. Pokud však máte často návštěvy, doporučuje se konvice s objemem o něco větším.

Pokud třeba pořizujete konvici do práce, vyplatí se pořídit si model s větším objemem. Najít se dají takové, ve kterých uvaříte až 3 litry vody. Důležité je, kde v kuchyni najde své místo. Nejčastěji to bývá na lince, kde je nejvíce po ruce. Takže když si dáme dohromady velikost prostoru na lince a pro kolik lidí bude konvice sloužit, snadno také vyřešíme hádanku, jak má být velká.

Příkon

Příkon nám kromě spotřeby energie u varné konvice ukazuje také to, za jak dlouho začne voda vřít. Platí tedy jednoduché pravidlo. Čím větší příkon, tím rychleji uvařená voda. A také čím větší konvice, tím i příkon by měl být větší.

Topné těleso

Topná spirála má na svědomí ohřev vody. U starších typů konvic ji při nahlédnutí dovnitř můžeme vidět. Rychleji ohřívá vodu, ale nezabraňuje usazování vodního kamene. Pokud je topné těleso zabudované ve dnu, velmi to usnadňuje její čištění. Nevýhodou ale je pomalejší ohřev vody a tím pádem delší čekání na ranní životabudič. Většina modernějších chytrých rychlovarných konvic má spirálu skrytou.

Materiál

V otázkách objemu, příkonu i ohřívání máme jasno. Jaký ale vybrat materiál? Na výběr máme z plastu, nerezu, skla a keramiky.

  • Plastová rychlovarná konvice – Tento typ je určitě nejlevnější variantou. Z hlediska ceny i údržby je praktická. Někdy se ale stává, že po uvaření vody z ní jde cítit typický plastový pach, který nemusí zmizet ani po několika použitích. Hrozí tedy nové varianty kávy a čaje s příchutí plastu.
  • Nerezová rychlovarná konvice – Jsou sice dražší, ale za to bez zápachu. Získávají si také čím dál větší oblibu, a protože většina kuchyňských spotřebičů je z nerezu, tak skvěle doladíte celkový vzhled vaší kuchyně. Při vaření se ale můžou hodně zahřívat. Tak pozor, ať se nespálíte.
  • Skleněná rychlovarná konvice – Sklo se tak často nepřehřívá, ale víme, že na skle je vše vidět. Takže budete muset konvici častěji čistit. Kdo se chce ale vytáhnut před návštěvou a přitáhnout pozornost, ať si ji pořídí. Je to totiž skvělý designový prvek do domácnosti. Tento spotřebič z očí nesejde, tak ať je se na co dívat. Na druhou stranu je ale o něco těžší, a to může být pří nalévání více šálků nepohodlné.
  • Keramická rychlovarná konvice – Keramika je pro změnu kouskem, který potěší milovníky klasiky a retra. Originální porcelánový vzor navíc připomíná oblíbené nádobí našich babiček. Mladé generace se také stále častěji vracejí k tradicím. Navíc keramika velmi dobře izoluje hluk a patří tak k nejtišším. Díky materiálu může být po ohřevu horká a náchylnější na prasknutí.

Konvice…Ale co víc?

V dnešní době chceme už od konvic trochu více, než jen ohřívání vody. Snadné ovládání je samozřejmostí. V první řadě musíme poznat, že je přístroj v provozu. K tomu slouží podsvícení. Ohřev samozřejmě stále zůstává prvotní funkcí, ale taková rychlovarná konvice s termoregulací, kdy si můžete nastavit teplotu, na kterou se voda ohřeje. To už je něco! Tuto funkci ocení především milovníci čajových rituálů.

Čajoví nadšenci ocení také rychlovarné konvice s teploměrem, které udrží jejich oblíbený nápoj v požadované teplotě. Některé mají oproti konkurenci výbavu navíc. Může to být například vyjímatelný filtr nebo vodoznak určující hladinu vody na obou stranách. Další prvek představuje například navíjení elektrického kabelu.

Čištění usnadňuje rychlovarná konvice s vyjímatelným filtrem. Filtr totiž všechny nečistoty zachytí a vy nemusíte odvápňovat tak často.

Design je to, oč tu běží

Materiál je to, co určuje celkový vzhled. A jak už jsme si řekli,  je to plast, nerez, sklo i keramika. Designéři nabízejí také mnoho vzorů a tvarů.

Designovka může mít klidně tvar retro konvičky na sporák. Ostatně tvar se postupem let také mění. Zatímco dříve byly spíše podlouhlé a vysoké, kvůli úspoře jsou nyní nižší a širší. Tento tvar umožňuje lepší využití a rozložení tepla ze dna, kde je uloženo topné tělísko.

Bráníte se pořízení dalšího elektrického přístroje? Nevadí, řešením je pořízení nerezové konvice, která na indukční desce vodu ohřeje stejně rychle, a navíc nepřekáží na lince.

Hlavně bezpečně

Kvalitní rychlovarné konvice mají velké množství ochranných prvků. Prvním z nich je automatické vypnutí po dosažení varu pomocí bezpečnostní pojistky. Tato funkce představuje naprostý základ u běžných konvic. Dalším bezpečnostním prvkem je také pojistka, která přístroj vypne, pokud ji zvedneme při varu. Nechybí většinou ani vypnutí pro případy, ve kterých by začala vařit bez vody. Zabrání tedy jejímu přehřátí.

Rychlovarné na cesty

Pokud se chystáte na dlouhou cestu nebo třeba kempovat a víte, že bez kávy se prostě neobejdete, můžete si pořídit do výbavy cestovní rychlovarnou konvici. Ta se vyrábí většinou z plastu a do objemu 0,7 l a v příslušenství najdete šálky, sítko na čaj, lžičku, vidličku a někde i podstavec pro ohřev kojeneckých lahví. Má zástrčku do zásuvky automobilového zapalovače.

Cestovní rychlovarné konvice do auta lze snadno připevnit ke stěně nebo podlaze auta. Zastánci retra na svých kempových výpravách ještě stále používají cestovní varné spirály. Bohužel se na ně dá zapomenout, a jak víme, ty se samotné nevypnou. Snadno může dojít k požáru. Takže pro příznivce spirál, pozor na to!

Vodní kámen

Všechny spotřebiče, které využívají vodu, trpí na usazování vodního kamene. Množství nánosu závisí na tvrdosti vody. Ale přeci jen bychom měli čas od času konvici vyčistit i tak.

4 důvody, proč odvápňovat

  • Vrstva vodního kamene snižuje efektivitu ohřívání a prodlužuje ho – stojí více peněz.
  • Představuje riziko přehřívání přístroje, a tedy možného poškození.
  • Vyplavování odloupnutých kousků vodního kamene do vody a dále do nápojů (pokud nemáme dostatečně jemné sítko v hubici konvice).
  • V usazeninách se lépe daří bakteriím, které sice varem vždy zneškodníte, ale jejich metabolismus může produkovat toxické látky, které ve vodě zůstanou.

Jak na čištění rychlovarné konvice

Co potřebujeme

  • potravinářská kyselina citrónová
  • lžíce
  • pitná voda
  • ocet a houbička na dočištění hubice a okrajů pod víkem.

Kyselina citrónová je vhodným prostředkem, protože je dostatečně účinná na odstranění vodního kamene, a šetrná ke spotřebiči i našemu zdraví. Oproti octu má výhodu v tom, že nezapáchá. Lze ji zakoupit v drogeriích nebo supermarketech v oddělení potřeb pro konzervování.

Jdeme čistit

  • Do konvice nalijeme vodu po rysku
  • Nabereme lžíci kyseliny citrónové a vsypeme do vody
  • Zapneme konvici a necháme vyvařit
  • Necháme roztok 30-60 minut působit
  • Vylijeme a před dalším používáním alespoň jednou necháme převařit čistou vodu
  • S pomocí octa a houbičky dočistíme zbývající části konvice – hubice a okraj

Tento postup je dostačující při pravidelném čištění. Pokud máme již silný nános, tak po převaření ještě znovu nasypeme 1-2 lžíce kyseliny a necháme působit přes noc, aby se nám bakterie dále nemnožily.

Pozor! Kyselinu nedávejte sobě ani nikomu jinému do očí, silně dráždí!

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 50 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo