Jak vybrat sedací vak nebo pytel + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Obliba sedacích vaků a pytlů v posledních letech neustále roste. A není divu. Tento typ sezení či ležení totiž přináší řadu pozitiv jak pro fyzické zdraví, tak psychickou pohodu. Navíc se hodí pro všechny věkové kategorie – děti, dospělé, seniory, a dokonce i domácí zvířata. Pokud si i vy chcete dopřát maximální uvolnění a zažít pocit hluboké relaxace, ale nevíte, který sedací vak pro vás bude ten pravý, rádi vám s výběrem poradíme.

Test sedacích vaků a pytlů 2023

Do testování jsme zahrnuli celkem pět výrobků, které se liší zejména svým tvarem. Zajímala nás jak kvalita materiálu, prošití i náplně, tak zejména pohodlí při sezení (ležení).

BEANBAG Duo Limet Black

Určeníděti/dospělí
Nosnost120 kg
Tvarpolštář
Materiál potahunylon
Snímatelný potahne
Voděodolnýano
Antialergenní úpravaano
Typ výplněEPS polystyrenové kuličky
Plnící otvorano
Barvačerná/limetka
Nejdelší rozměr189 cm
Hmotnost7 kg

Sedací vak ve tvaru polštáře Duo od renomovaného výrobce BeanBag je určen jak pro děti, tak pro dospělé. Vybaven je dvěma odnímatelnými fixačními popruhy, lze jej proto využít jak pro sezení, tak ležení. Rozměry jsou 189 cm x 140 cm a maximální nosnost 120 kg, můžete jej proto využít jako hrací plochu pro více menších dětí, případně pro pohodlné ležení či sezení jednoho až dvou dospělých osob (s nižší hmotností). Náplň tvoří EPS polystyrenové kuličky. Samozřejmostí je antialergenní úprava. Tento model je dvoubarevný (z jedné strany černý, z druhé limetkový).

Potah vaku je vyroben z voděodolného nylonu. Ten lze snadno očistit (navlhčeným hadříkem, případně s trochou saponátu). Potah však není snímatelný a nelze jej prát v pračce. Disponuje ale otvorem pro doplnění či odsypání náplně. Chválíme dvojité prošití a zajištění suchým zipem.

Tento pytel je možné využít také na zahradě či terase (nedoporučujeme jej ale vystavovat dešti apod.). Textilie je na dotek poměrně příjemná. Bohužel po delším sezení či ležení se začne pokožka nepříjemně potit. Při sebemenším pohybu navíc textilie šustí, což může být například při sledování televize rušivé.

Dalším mínusem jsou kovová oka v rozích pytle, která slouží k uchycení fixačních popruhů. Jejich hrany jsou poměrně ostré, a hrozí tak poranění. Z tohoto důvodu tento vak nelze doporučit pro děti. Počítat také musíte s tím, že s jedná o skutečně velký pytel, který zabere velké množství místa a hůře se přenáší.

 • kvalitní prošití
 • snadná údržba
 • antialergenní úprava
 • design
 • ostré hrany kovových ok
 • textilie šustí
 • špatně prodyšný materiál
 • náročné na prostor
Zjistit cenu

BEANBAG OutBag Black

Určeníděti/dospělí
Nosnost150 kg
Tvarhruška
Materiál potahunylon
Snímatelný potahne
Voděodolnýano
Antialergenní úpravaano
Typ výplněEPS polystyrenové kuličky
Plnící otvorano
Barvačerná
Nejdelší rozměr90 cm
Hmotnost8 kg

Sedací vak BeanBag OutBag ve tvaru hrušky je určen pro děti i dospělé, spíše ale pro menší postavy. Se svými rozměry 80 cm x 80 cm x 90 cm poskytuje zároveň dostatečnou oporu i krční páteři a hlavě. Hmotnost tohoto vaku je 8 kg, maximální nosnost pak 150 kg.

Jak je u tohoto výrobce zvykem, výplň tvoří EPS kuličky, povrch je nylonový, voděodolný a antialergenní. Není ale snímatelný ani pratelný. Očistit jej lze ale snadno pomocí navlhčeného hadříku.

Zpracování je poměrně kvalitní s dvojitými švy. Samozřejmostí je také plnící otvor, díky němuž je možné podle potřeby přidávat či odebírat náplň. Po nějakém čase totiž může dojít k jejímu sesednutí, což patří mezi přirozené vlastnosti polystyrenových kuliček.

Díky černému provedení lze tento kus využít v téměř jakémkoli interiéru, a v případě potřeby i exteriéru (např. na zahradě). Sezení je poměrně pohodlné (a to zejména pro nižší osoby). Vyšším uživatelům se na tomto vaku sedí hůře (zejména máte-li delší nohy). Při dlouhodobém sezení navíc může docházet ke zvýšenému pocení kvůli voděodolné úpravě a snížené prodyšnosti.

 • kvalitní prošití
 • snadná údržba
 • antialergenní úprava
 • špatně prodyšný materiál
 • méně vhodné pro vyšší osoby
Zjistit cenu

BEANBAG Chair Fluo Orange

Určeníděti/dospělí
Nosnost150 kg
Tvarkřeslo
Materiál potahunylon
Snímatelný potahne
Voděodolnýano
Antialergenní úpravaano
Typ výplněEPS polystyrenové kuličky
Plnící otvorano
Barvaoranžová
Nejdelší rozměr80 cm
Hmotnost8 kg

BeanBag Chair Fluo je sedací vak ve tvaru křesla. Určen je pro jednu dospělou osobu či dítě. Jeho rozměry jsou 80 cm x 80 cm x 75 cm (délka x šířka x výška), hmotnost 8 kg a nosnost 150 kg. Výplň tohoto sedacího vaku je klasická kuličková (EPS). Voděodolný nylonový povrch je ošetřen antialergenní úpravou. Na první pohled zaujme design ve výrazné sytě oranžové barvě.

Potah lze snadno čistit, není ale snímatelný a pratelný. V případě potřeby lze polystyrenové kuličky doplnit nebo odsypat (za tímto účelem křeslo disponuje plnícím otvorem). Zpracování je kvalitní, chválíme dvojité švy a ergonomický tvar.

Sezení na tomto pytli je pohodlné, zejména starší osoby potěší snadné usedání i vstávání. Vhodný je ale spíše pro nižší osoby. Křeslo se přizpůsobí tělu, ale zároveň si do určité míry zachová svůj tvar. Po delším čase ale může docházet k výraznějšímu pocení (látka není příliš prodyšná). Díky voděodolné úpravě jej lze využít i na balkoně či zahradě (přesto nedoporučujeme vystavovat dešti a dalším nepříznivým vlivům počasí).

 • kvalitní prošití
 • snadná údržba
 • antialergenní úprava
 • pohodlí
 • špatně prodyšný materiál
Zjistit cenu

BEANBAG fotbalový míč Gray

Určeníděti/dospělí
Nosnost120 kg
Tvarmíč
Materiál potahunylon
Snímatelný potahne
Voděodolnýano
Antialergenní úpravane
Typ výplněEPS polystyrenové kuličky
Plnící otvorano
Barvašedá/bílá
Nejdelší rozměr90 cm
Hmotnost6 kg

Sedací vak BeanBag fotbalový míč je určen spíše pro dětské uživatele, využít jej ale mohou i dospělí, jeho nosnost je totiž dostatečná (120 kg). Průměr tohoto míče je 90 cm, výška sedu pak cca 70 cm. Materiál tvoří nylon s voděodolnou úpravou. Čistění tohoto vaku je proto snadné (stačí pouze vlhký hadřík). Potah ale není snímatelný a nelze jej prát v pračce.

Náplň je tvořena EPS kuličkami. Ačkoli se výplň snadno přizpůsobí tělu, sezení není příliš pohodlné, jelikož náplni je v míči zbytečně mnoho (nemůže proto dojít k úplnému zaboření). V případě potřeby je naštěstí možné náplň odsypat.

Při dlouhém sezení se může projevit také zvýšené pocení (zejména v letních měsících). Chválíme ale zdařilý design a variabilitu využití. Na tento vak si totiž můžete sednout téměř jakkoli a jeho tvar se vám vždy dokonale přizpůsobí.

 • snadná údržba
 • design
 • špatně prodyšný materiál
 • větší množství náplně
Zjistit cenu

G21 Lazy Bag Pink

Určenídospělí
Nosnost200 kg
Tvardvoukomorový polštář
Materiál potahunylon/polyester
Snímatelný potahne
Voděodolnýano
Antialergenní úpravane
Typ výplněvzduch
Plnící otvorano
Barvarůžová
Nejdelší rozměr200 cm
Hmotnost1,3 kg

G21 Lazy Bag Pink patří do specifické kategorie nafukovacích vaků, které jsou určeny zejména pro venkovní využití (u bazénu, na dovolené apod.). Mezi jeho největší přednosti patří malé rozměry a hmotnost ve složeném stavu, díky čemuž je velmi vhodný i na cesty. Lze na něm sedět i ležet.

Maximální nosnost je 200 kg, rozměry 80 cm x 60 cm x 200 cm. Pro výrobu byl použit materiál na padáky, který je dostatečně pevný a zároveň voděodolný. Jeho výhodou je také snadná údržba. Vzhledem k tomu, že odpuzuje vodu, můžete tento vak bez problémů použít také místo lehátka přímo na vodní hladinu. Své využití však nejde i v zimních měsících, kdy jej můžete využít jako snadno přenositelné křeslo. Dobře totiž odolává mrazu i dalším nepříznivým vlivům.

K nafukování nepotřebujete pumpičku, tento pytel se totiž nafukuje pomocí několika mávnutí ve vzduchu. Tato technika však vyžaduje trochu cviku. Počítejte proto s tím, že se vám to napoprvé nemusí podařit, a nafukování tak může trvat delší dobu.

Sezení je poměrně pohodlné. Při ležení počítejte s tím, že budete ležet spíše v mezeře mezi dvěma nafouknutými komorami. V letních měsících také doporučujeme přehodit přes vak například ručník, bez něj totiž dochází k poměrně výraznému pocení. Bohužel některé kusy tohoto výrobku trpí naprosto zásadním nedostatkem, a tím je vyfukování. Po 15 minutách užívání tak sedíte spíše na zemi než na pytli.

 • univerzální využití
 • snadná údržba
 • nízká hmotnost a skladnost
 • neprodyšný materiál
 • obtížnější technika nafukování
 • některé kusy mohou ucházet
Zjistit cenu

Výhody sedacích vaků a pytlů

Stále rostoucí oblíbenost sedacích vaků má své opodstatnění, nabízí totiž řadu výhod, které vám klasické židle nebo lůžka nemohou nabídnout. Jedná se zejména o:

 • široké možnosti využití,
 • vysoký komfort,
 • zdravé sezení a ležení,
 • nízká hmotnost,
 • snadná manipulace (mobilita),
 • snadná údržba (pouze u některých typů),
 • cenová dostupnost,
 • široká nabídka.

 

Naopak nevýhod je výrazně méně a často jsou diskutabilní. Našli jsme hlavně tyto:

 • obtížnější údržba (pouze u některých typů),
 • větší náročnost na prostor (pouze u některých typů),
 • náročné vstávání (pro starší osoby).

Na co se při výběru zaměřit

Při výběru sedacího vaku nebo pytle byste si měli nejdříve zodpovědět následující otázky:

 1. Komu bude určen?
 2. Budete na něm sedět, ležet nebo obojí?
 3. Kde jej hodláte umístit (uvnitř, venku)?
 4. Jak často jej plánujete používat?
 5. Bydlí s vámi domácí mazlíčci?

Od odpovědí na tyto otázky se odvíjí jak velikost a požadovaný tvar, tak i použité materiály (potah i výplň), odolnost, kvalita prošití a v neposlední řadě i pořizovací cena. Zajímat by vás mělo také to, zda je možné náplň podle potřeby doplnit nebo odebrat.

Rozdělení sedacích vaků podle určení

Základní dělení sedacích vaků se odvíjí od toho, kam a pro koho jsou primárně určeny. Nejzákladnější rozdělení proto zahrnuje pytle určené do interiérů (což jsou v podstatě všechny typy), do exteriérů (např. na zahradu), případně univerzální pytle, které je možné použít uvnitř i venku.

Dále je lze rozdělit podle toho, kdo na nich bude nejčastěji sedět nebo ležet. Vydělujeme proto dvě základní kategorie:

 • pro děti
 • a pro dospělé.

Sedací vaky a pytle pro děti

Dětské sedací vaky a pytle se od těch pro dospělé v podstatě liší pouze velikostí (jsou menší) a designem (bývají barevnější, často potištěné veselými vzory). Objem náplně se pohybuje zpravidla do 250 l. Přesto při výběru tohoto typu dbejte na to, aby byl co nejodolnější (a to jak vůči ušpinění, tak mechanickému namáhání).

Vyplatí se proto zainvestovat do omyvatelného (ale na omak příjemného) materiálu (např. nylon nebo ekokůže) a kvalitního prošití (nejlépe trojitým švem). Velkou výhodu v tomto případě představují také snímatelné a pratelné potahy. Výplň by měla být z odolných EPS kuliček nebo přírodní (pohankové nebo špaldové slupky).

Sedací vaky a pytle pro dospělé

V případě, že sháníte sedací vaky pro dospělé, váš výběr je v podstatě neomezený. Jediným kritériem, které byste měli dodržet je minimální objem náplně v rozmezí 250–350 l (pro ležení více).

Materiál potahu sedacích vaků

Potahy sedacích vaků a pytlů jsou vyráběny z různých druhů textilií. Konkrétní materiál vybírejte vždy s ohledem na způsob využití. Jiné nároky jsou kladeny na sedací vak pro dospělého, pro dítě, do interiéru či do exteriéru. Například do dětských pokojů se hodí sedací pytle z materiálů méně náročných na údržbu, ideálně se snímatelným potahem. A například u venkovních sedacích vaků a pytlů je důležité dbát na voděodolnost a vysokou odolnost materiálu.

Rozhodně doporučujeme přihlédnout k i tomu, zda máte nebo nemáte domácího mazlíčka. Psi a kočky totiž sedací vaky doslova milují a s velkou pravděpodobností je na nich najdete nejčastěji. Pokud proto doma nějakého toho chlupáče máte, vybírejte vysoce odolné a nejlépe snímatelné a pratelné potahy, na které se co nejméně chytají chlupy.

Nejčastěji se můžete setkat s těmito materiály:

 • nylon,
 • polyester,
 • kortexin,
 • bavlna a manšestr,
 • plyš,
 • eko kůže,
 • pravá kůže.

Nylon

Nylon patří mezi nejčastěji používané materiály. Jeho hlavní výhodou je totiž vysoká pevnost a odolnost (i vůči proděravění ostrými předměty nebo třeba zvířecími drápky). Navíc je voděodolný a snadno se udržuje (obvykle stačí očistit navlhčením hadříkem). Z těchto důvodů je vhodný jak do interiérů, tak pro venkovní využití.

Nylon je barevně stálý a prodává se v mnoha odstínech. Můžete jej proto libovolně kombinovat téměř s jakýmkoli vybavením. Na dotek je ale méně příjemný než třeba bavlna, eko kůže nebo kůže, můžete se v něm také více potit.

Polyester

Dalším materiálem, s nímž se setkáte nejčastěji, je polyester. Opět se jedná o vysoce odolnou a pevnou textilii, která se používá například také při výrobě batohů. Oproti nylonu je levnější, příjemnější na dotek (podobá se bavlně), ale výrazně hůře se udržuje (nestačí jej pouze setřít vlhkým hadříkem) a není voděodolný. Vaky z polyesteru proto sice lze v exteriérech použít, ale dlouhodobě by venku zůstávat rozhodně neměly.

Kortexin

Kortexin je 100% polyesterová tkanina, která je navíc z rubové strany opatřena PVC vodoodpudivou úpravou (W/R). Kortexin si zachovává všechny klady polyesteru, navíc se snáze udržuje a lze jej využít i pro dlouhodobé sezení na zahradě, u bazénu nebo na terase.

Bavlna a manšestr

Bavlna a manšestr sice patří mezi materiály, které jsou příjemné na dotek, ale podstatně hůře se udržují (většina nečistot včetně zvířecích chlupů se na ně přímo lepí). Z tohoto důvodu je dobré, pokud se jedná o snímatelné potahy (bavlnu i manšestr bez problémů vyperete v pračce). A rozhodně se hodí pouze do interiéru.

Odolnost vůči tahu i oděru bývá obvykle poměrně vysoká, horší je to s odolností vůči propíchnutí nebo proříznutí ostrým předmětem. Počítat musíte také s tím, že může časem dojít k mírnému vytahání látky. Každopádně se jedná o levnější variantu nabízející mnoho barevných odstínů a zajímavých vzorů. Bavlna i manšestr se hodí pro sedací vaky s přírodní náplní (např. pohankové slupky).

Plyš

Plyšové sedací vaky bývají často součástí dětských pokojů. Jsou hřejivé a příjemné na dotek. Jejich velkou nevýhodou je ale obtížná údržba, trpí také rychlejším opotřebením. Patří pouze do interiéru.

Eko kůže

Sedací vaky a pytle z umělé kůže (tzv. ekokůže) se svým luxusním vzhledem podobá pravé kůži, navíc je příjemná na dotek, prodyšná a snadno se čistí. Není ale tak odolná jako pravá kůže (nebo třeba nylon), a její životnost tak je nižší. Je však výrazně levnější. Primárně se hodí do interiérů, lze ji ale využít například i na terasy.

Pravá kůže

Pravá kůže patří mezi nejluxusnější materiály sedacích vaků. Nejenže jim dodává jedinečný vzhled, ale je také příjemná na dotek, velmi dobře udržuje teplo, a přitom je prodyšná. Lze ji využít jak do interiéru, tak exteriéru. Pravé kůži je ale třeba věnovat maximální péči. Může se také snáze poškodit.

Na co dát při výběru materiálu pozor

Ať už zvolíte jakýkoli materiál, vždy je dobré všímat si u něj čtyř základních kritérií. Jedná se o:

 • odolnost,
 • kvalitu prošití,
 • údržbu
 • a snímatelnost.

Odolnost

Odolností je myšlena jak odolnost vůči tahu a oděru, tak odolnost proti propíchnutí a proniknutí vody (voděodolnost). Souvisí s ní pevnost materiálu a jeho kvalita. Zkontrolovat odolnost se vyplatí zejména v případě dětských sedacích vaků, pytlů pro venkovní využití a v případě, že vlastníte domácího mazlíčka.

Kvalita prošití

S odolností úzce souvisí také kvalita prošití, tedy to, jak je pytel ušitý, jak pevné jsou švy a kolik jich je. Ať už bude využití vaku jakékoli, doporučujeme vybírat vždy dvojité až trojité prošití. Velkým obloukem se vyhněte pytlům šitým pouze jedním švem nebo těm se švy lepenými. V takovém případě hrozí, že se například při vyšší zátěži pytel roztrhne a náplň se rozsype.

Údržba

Jak již bylo řečeno výše, snadná údržba je nutná zejména u sedacích vaků pro venkovní využití, do dětských pokojů nebo v případě, že vlastníte domácího mazlíčka. Snadná údržba bývá obvyklá u odolných materiálů (např. nylon), případně je možné potah vyprat v pračce. Aby to bylo možné, musí být snímatelný.

Snímatelnost

Většina vaků je vyrobena pouze z jedné vrstvy textilie, tudíž neumožňují praní v pračce. Zpravidla jde o levnější varianty a o pytle ušité z vysoce odolných a snadno udržovatelných materiálů (např. nylon), které lze snadno očistit pouze vlhkým hadříkem. Naopak snímatelné a pratelné potahy v sobě skrývají jádro s náplní.

Výplň sedacích vaků

Stejnou pozornost jako materiál vyžaduje i náplň sedacích vaků. Drtivá většina je vyplněna kuličkami z kvalitního polystyrenu, narazit můžete ale také na vaky plněné vzduchem nebo přírodními materiály.

Protože se náplň po čase přirozeně sesedá (zmenšuje svůj objem), je vhodné kromě typu výplně věnovat pozornost také tomu, zda je možné obsah sedacího vaku či pytle doplnit a také, zda je možné do něj dokoupit náhradní náplň (nejčastěji polystyrenové kuličky). Pro některé osoby navíc může být pohodlnější menší množství náplně, než jaké bylo ve vaku po zakoupení. Proto by měl být vak vybaven plnícím otvorem, který umožňuje jeho pohodlné otevření a opětovné uzavření. Vnitřek doplňovatelného sedacího pytle je za tímto účelem obvykle přístupný přes klasický zip (někdy dvojitý) opatřený navíc suchým zipem.

Typ výplně patří mezi zásadní kritéria výběru. Rozhoduje totiž o tom, jak pohodlné sezení na vaku bude. Rozhodně je proto lepší si nejdříve ujasnit preferovanou výplň, a až poté vybírat mezi konkrétními výrobky.

Setkat se můžete s těmito základními typy výplní:

 • EPS kuličky,
 • polystyrenová drť,
 • přírodní výplň,
 • vzduch.

EPS kuličky

Velmi častou a oblíbenou náplní jsou kuličky vyrobené z polystyrenu. EPS kuličky jsou lehké, nadýchané a zdravotně nezávadné (vhodné i pro alergiky). Sezení na nich je pohodlné, jelikož se snadno přizpůsobí tělu. Oproti polystyrenové drti déle vydrží.

Obvykle se vyrábí o průměru od 2 do 7 mm. Platí přitom, že větší kuličky jsou pohodlnější na sezení, ale rychleji se slehnou (ztratí objem). Naopak malé kuličky jsou méně pohodlné (tvrdší) na sezení a hůře se přizpůsobí tělu, zato si déle udrží svůj objem, a pytel nemusíte tak často doplňovat. Pokud se nemůžete rozhodnout, doporučujeme jít zlatou střední cestou a vybírat vaky s kuličkami o objemu cca 4–5 mm. EPS kuličky je možné běžně zakoupit (200 l většinou vyjde na 400–500 Kč).

Polystyrenová drť

Polystyrenová drť je coby výplň sedacích vaků a pytlů méně vhodná. A to zejména proto, že rychle sesedá (ztrácí objem), a je tedy nutné ji neustále doplňovat. Nevýhodou je také horší přizpůsobivost tělu (a tedy i méně pohodlné sezení) a skutečnost, že se z ní práší. Uvolňující se částice mohou způsobovat respirační potíže (a to zejména u dětí nebo alergiků). Mnoho uživatelů tuto variantu volí pouze pro výrazně nižší cenu.

Přírodní výplň

Sedací vaky a pytle s přírodní výplní nabízejí spíše menší výrobci, což je dáno nižší poptávkou po tomto typu náplně. Zpravidla se jedná o pohankové slupky nebo slupky špaldové (případně jejich kombinaci). Vzhledem k tomu, že se jedná o čistě přírodní materiál, nehrozí alergie či respirační obtíže. Naopak můžete využít mnoha jejich zdravotních přínosů (doporučují se např. na vysoký krevní tlak, astma či migrény).

Počítat ale musíte s tím, že přírodní výplně nejsou tak poddajné a měkké jako EPS kuličky. Při sezení si tak budete muset chvíli zvykat na určitou míru tvrdosti, tělu se ale přizpůsobí dobře. Nevýhodou je také zvýšená absorpce vlhkosti, nejsou proto vhodné například na zahradu. Výhodou pohankových a špaldových slupek je ale velmi dobrá trvanlivost (tvarová stálost).

Vzduch

Poslední variantou jsou sedací vaky a pytle plněné vzduchem. Obvykle k nim není zapotřebí pumpička, jelikož se nafukují pomocí několika máchnutí ve vzduchu (poté stačí zajistit přezky, které udrží vzduch ve vzduchových komorách). Nejsou sice tak pohodlné jako vaky s polystyrenovými kuličkami, jejich výhodou je ale výrazně nízká hmotnost a vynikající skladnost (po použití je stačí vyfouknout). Hodí se tak zejména pro venkovní využití (např. k bazénu) a bez problémů je s sebou můžete vzít i na dovolenou.

Hustota výplně

Co se týče ideální hustoty náplně, platí, že čím je větší, tím déle náplň udrží svůj tvar. Příliš plné vaky se ale zase hůře přizpůsobují tělu. Průměrná hustota kuliček v sedacích pytlích je cca 10–20 g/l. Samozřejmě také platí, že s hustotou roste i hmotnost.

Velikost a nosnost sedacích vaků

Velikost (a s ní související maximální nosnost) pytle volte vždy s ohledem na jeho využití, tedy jak jej budete chtít používat (zda pro sezení, nebo ležení) a pro koho bude určen (dospělý, dítě, více osob).

Velikost se vyplatí vybírat spíše podle objemu než podle rozměrů, jelikož ty se mohou měnit v závislosti na pohybu náplně (po usazení osoby je vak na šířku větší a na výšku naopak menší). Přesto výrobci tyto dva rozměry často uvádějí.

Obecně lze říci, že nejdelší rozměr 140 cm postačí k pohodlnému sezení i vyšším osobám a rozměr 180 cm k pohodlnému ležení. Pokud si nevíte rady, vhodným řešením může být pořízení rozkládacího sedacího vaku, který lze pomocí fixačních popruhů snadno proměnit v křeslo nebo lůžko. Tento typ se hodí pro všechna využití (do dětských pokojů, pro dospělé nebo hosty).

Podle objemu rozdělujeme vaky na:

 • malé do 250 l – které se hodí spíše jako podnožky nebo sedátka pro malé děti,
 • střední od 250 l do 350 l – jsou ideální do menších prostor, pro jednu osobu a pouze na sezení,
 • velké nad 400 l – tyto vaky poskytují prostor i pro jednu nebo dvě sedící či ležící osoby.

Nejmenší sedací vaky jsou spíše taburety, které lze použít jako podnožky nebo sedátka pro děti. Větší jsou jednomístné sedací vaky ve tvaru hrušky nebo křesla. Maxi, XXL a XXXL sedací vaky a pytle jsou ve tvaru polštáře (někdy také např. fotbalového míče) a jsou určeny pro dvě a více osob (např. o velikosti 140 x 180 cm). Často jsou opatřeny fixačními popruhy.

Maximální nosnost bývá u každého výrobku uvedena. Obvykle se pohybuje nad 100 kg.

Tvar sedacího vaku

Vaše rozhodování by mělo zcela jistě zahrnovat i výběr správného tvaru sedacího pytle. Zde závisí jak na vašich preferencích a účelu použití (ležení, sezení, příp. obojí), tak i na velikosti prostoru v němž bude vak umístěn.

Vybírat můžete mezi těmito tvary:

 • polštář,
 • hruška,
 • křeslo,
 • míč,
 • banán,
 • taburet, puf a podnožník.

Polštář

Sedací vaky a pytle ve tvaru polštáře (obdélníku) jsou nejčastější variantou. Jejich oblíbenost se odvíjí zejména od univerzálnosti použití – lze je totiž využít jak k ležení, tak k sezení (jejich součástí totiž zpravidla bývají fixační popruhy), často i pro dvě osoby. Při sezení ale nebývají tak pohodlné jako třeba hrušky nebo křesla. Ležení je naopak velmi pohodlné a lze jej využít i jako lůžko pro hosty. Počítat ale musíte s větší prostorovou náročností.

Hruška

Další oblíbenou variantou jsou sedací vaky a pytle ve tvaru připomínající hrušku (dolní část je širší, horní užší), díky čemuž sedíte poměrně vysoko (lépe se z nich vstává) a zároveň máte dobrou oporu pro záda a hlavu. Tento typ lze využít pouze pro sezení, a to i dlouhodobé. Navíc se hodí i do menších pokojů, jelikož je prostorově nenáročný.

Křeslo

Sedací vaky a pytle ve tvaru křesla si částečně udržují svůj tvar a zároveň se přizpůsobí vašemu tělu, z tohoto důvodu poskytují určitou oporu a vysoký komfort při sezení. Tento typ se obvykle liší právě podle míry, do jaké jej lze tvarovat. Hodí se jak do bytu, tak například do kanceláře.

Míč

Velký zájem je také o dětské sedací vaky a pytle ve tvaru míče (nejčastěji fotbalového), které mohou využít ale také dospělí. Nejčastěji se jedná o pytle střední velikosti a kulovitého tvaru, které vás po dosednutí „obejmou“. Ideální jsou pro lenošení dětí, které je mají většinou nejraději. Jedinečný je také design, který velmi vkusně zapadne do každého dětského pokojíčku.

Banán

Banán je méně častá varianta sedacích pytlů. Používá se primárně k ležení namísto lehátka nebo kanape. Jeho výhodou je menší prostorová náročnost než u polštářů, hodí se proto i do menších interiérů nebo na balkony a lodžie.

Taburet, puf a podnožník

Taburety, pufy nebo podnožníky patří mezi nejmenší varianty sedacích vaků, které lze využít jako podložku pod nohy, tak na krátkodobé sezení. Vybírat můžete z více tvarů – nejčastěji krychlí, válců nebo koulí. A dvou provedení – měkkého (poddajného) a tvrdého, který drží tvar a nelze jej deformovat.

Barva a design sedacích vaků

Posledním kritériem je výběr barvy a celkový design. V tomto ohledu máte skutečně volnou ruku, jelikož výrobci nabízejí širokou paletu vzorů, potisků a nejrůznějších barevných variant (od klasických černých, bílých, šedých a hnědých sedacích vaků až po růžové, červené, fialové, modré nebo zelené pytle).

Doporučujeme nezapomínat na to, že se přeci jen pořád jedná o kus nábytku, který by měl do interiéru vkusně zapadnout. Obecně platí, že sedacím vakům sluší výraznější barvy (červená, růžová, tyrkysová nebo třeba limetková). Často lze narazit na vaky (především polštáře), které jsou z každé strany odlišně barevné a podle potřeby je můžete otočit.

Údržba sedacích vaků

Údržba sedacích pytlů je závislá zejména na materiálu, z něhož je vyroben potah a na tom, zda je tento potah snímatelný, a lze jej tedy prát v pračce. Tato informace musí být u každého výrobku uvedena.

Například umělá kožešina by měla být profesionálně vyčištěna v čistírně oděvů. Nejodolnější materiály (nylon a kortexin) lze čistit pomocí běžných čistících prostředků na textilie, kartáče a vlhkého hadříku. Pytle bez snímatelného potahu čistěte podle pokynů výrobce, které by měly být u daného výrobku vždy zřetelně uvedeny. V případě potřeby je můžete vyprázdnit a po vyčištění a uschnutí potahu opět naplnit.

Zdravotní přínosy sezení na vaku

Přestože se to na první pohled nemusí zdát, sedací pytle a vaky jsou doporučovány mnoha lékaři a odborníky i jako zdravotní pomůcky. Umožňují totiž pohodlné usazení, které nevyvíjí nadměrný tlak na páteř a klouby, naopak jim poskytuje dostatečnou oporu a uvolnění. Sedací pytle se totiž dokonale přizpůsobí tvaru těla. Jedná se tak o vynikající pomůcku pro:

 • osoby trpícími bolestmi pohybového aparátu,
 • osoby s omezenou pohyblivostí,
 • těhotné ženy (před i po porodu),
 • meditující osoby,
 • malé děti,
 • autistické děti
 • či nemocná zvířata.

Sedací vaky se maximálně přizpůsobují tělu, díky čemuž dochází k hluboké relaxaci svalstva. Pokud proto trpíte bolestmi zad nebo kloubů, doporučujeme vám tento typ odpočinku vyzkoušet. Překvapivě je lze využít nejen při relaxaci po dlouhém pracovním dni, ale třeba také při práci na počítači místo kancelářského křesla.

Podobně pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko, může vhodně zvolený sedací pytel pro své jedinečné ortopedické vlastnosti pomoci efektivně předcházet vzniku proleženin a otlaků.

Těhotné ženy pak tento typ sezení ocení jak před porodem při úlevě od bolestí zad a kloubů, tak po porodu při kojení pro jeho flexibilitu a pohodlí.

Vynikajícím řešením jsou menší sedací vaky také pro meditující osoby. Meditační polštář naplněný polystyrenovými kuličkami nebo třeba pohankovými slupkami totiž poskytne potřebnou oporu a zároveň maximální pohodlí.

Další vynikající vlastností sedacích vaků je také jejich naprostá bezpečnost, nemají totiž ostré hrany ani tvrdé části. Z tohoto důvodu jsou vhodné i pro malé děti, jelikož nehrozí zranění. Děti sedací pytle a polštáře milují, kromě sezení a ležení totiž poskytují také vynikající hrací plochu.

Sedací vaky a pytle se s velmi dobrými výsledky využívají také při terapii autistických dětí. Pocit bezpečí má za následek uvolnění a snazší komunikaci.

Díky vynikajícím ortopedickým vlastnostem jsou sedací pytle vhodné nejen pro lidi, ale také pro zvířata, a to zejména ta nemocná, která se nemohou hýbat.

Cenové relace

Při výběru nejlepšího sedacího vaku nebo pytle zcela jistě hraje roli také cena. Ta se odvíjí jak od velikosti, kvality provedení a použitých materiálů, tak i značky. Pokud si chcete pořídit značkový sedací vak, musíte počítat s tím, že do velké míry budete platit právě za značku. Na druhou stranu u renomovaného výrobce budete mít do jisté míry záruku kvality i případné reklamace. Přesto nelze říci, že vyšší cena automaticky znamená i vyšší kvalitu. Na druhou stranu výrazně levné sedací vaky a pytle jsou obvykle pochybné kvality a dlouho vám nevydrží.

Pro snazší orientaci lze vydělit čtyři základní cenové kategorie:

 • do 1 000 Kč,
 • od 1 000 Kč do 2 000 Kč,
 • od 2 000 Kč do 4 000 Kč,
 • nad 4 000 Kč.

Levné sedací vaky a pytle

Za nejlevnější sedací vaky a pytle zaplatíte zhruba 500 Kč. Okolo 1 000 Kč pořídíte menší (obvykle dětské) sedací pytle všech tvarů (převažují ale taburety, pufy a podnožníky). V této kategorii se lze přitom často setkat také s nafukovacími sedacími vaky a pytli. Tento typ většinou není opatřen snímatelným potahem. Nejčastěji se setkáte s polyesterem, případně nylonem. Klasickou výplní jsou polystyrenové kuličky, přírodní náplně (pohankové a špaldové slupky) najdete pouze u malých pytlů a taburetů (vhodných například pro meditaci).

Běžné sedací vaky a pytle

Většina výrobků se ale pohybuje od 1 000 Kč do 2 000 Kč. Jedná se o nejžádanější a uživatelsky nejoblíbenější pytle nejčastěji ve tvaru polštářů (často s fixačními popruhy), hrušek nebo křesel. Nejčastějšími potahovými materiály jsou polyester a nylon (případně ekokůže). Setkat se zde můžete i se sety ve stejném designu (např. křeslo a podnožník). V této cenové kategorii obvykle získáte jak dobrou kvalitu, tak dostatečné pohodlí.

Vysoce kvalitní sedací vaky a pytle

Při investici od 2 000 Kč do 4 000 Kč získáte velké sedací vaky (polštáře) určené pro ležení dvou osob (i velikosti XXXL) často se zajímavým potiskem, sedací pytle (pufy) z umělé kožešiny v luxusním provedení nebo třeba sety a luxusní sedací vaky – křesla. Kvalita je většinou vysoká. Setkat se můžete i se snímatelným potahem.

Top sedací vaky a pytle

Od 4 000 Kč výše se nachází nej sedací vaky a pytle. Pokud se jedná o menší typy, vynikají vysokou kvalitou provedení, luxusními materiály (může se jednat i o pravou kůži). Většinu jde ale o nadrozměrné pytle pro ležení dvou a více osob, případně sady (např. pěti taburetů). V této kategorii přitom najdete i velké sedací vaky (nejčastěji polštáře a hrušky) s přírodní výplní, které jsou obvykle šité na zakázku.

Tipy na závěr

 1. V případě, že sháníte více kusů sedacích vaků či pytlů (např. do odpočinkových místností, škol a školek, knihoven apod.), můžete zakoupit zvýhodněné sety více kusů.
 2. Jestliže trpíte alergiemi na roztoče apod. je vhodné zvolit antibakteriální úpravu potahu.
 3. Pokud vybíráte sedací vak přes internet, ověřte si velikost (příp. objem) v popisku u daného výrobku. Fotografie mohou často klamat (pytel může vypadat větší nebo naopak menší).
 4. Patříte-li mezi manuálně zručné osoby, můžete si zkusit sedací vak nebo pytel sami ušít, uplést nebo uháčkovat. Pokud vás zajímá tato možnost, potřebné návody nejdete na internetu.
 5. Pokud si nejste výběrem sedacího vaku nebo pytle jisti, mohou vám pomoci také recenze ostatních uživatelů nebo výsledky spotřebitelských testů, které zveřejňují žebříčky vítězů (často deset nejlepších produktů).
 6. Sedací pytle a vaky pro děti i dospělé můžete levně sehnat například v bazaru, výprodeji nebo ve slevě. Předmětem nejrůznějších akcí bývají často právě dětské sedací vaky a pytle.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 48 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo