Jak vybrat nejlepší set top box DVB-T2

Aktualizováno v říjnu 2019

Protože v současné době (polovina roku 2018) dochází ke změně pozemního digitálního vysílání (z DVB-T na DVB-T2) a většina starších televizorů tento standard nepodporuje, je nutné si pořídit set-top box,  který dokáže nový signál zachytit. Tento přístroj ale využijete také tehdy, když chcete sledovat pořady, které váš současný přijímač nepodporuje. Orientace v této problematice se však může zdát na první pohled složitá, a mnoho lidí proto výběr set-top boxu odkládá. V článku se dozvíte všechno, co potřebujete. A navíc zjistíte, že na tom ve skutečnosti vůbec nic není.


Někdy narazíte na pojmy jako setop box, setopbox, setobox, nebo settopbox – vše jsou to zlidovělé názvy pro set top box, avšak jsou nesprávné – správné názvy jsou set-top boxy, nebo set top boxy. Ale i nám se občas stane, že použijeme volnější zlidovělou byť ne zcela správnou formu. Vždy ale budeme mluvit o krabičkách k TV pro sledování pozemního televizního vysílání.

Ještě malá poznámka – správné tvary zkratky nového standardudigitálního pozemního vysílání jsou DVB T2, nebo DVB-T2. Nesprávné tvary jako settopbox DVBT 2, DVBT-2, DVBT2 a setobox T2 zkusíme nepoužívat.

Test set top boxů DVB-T2 2019

Do recenzí a testu jsme zařadili celkem pět modelů set-top boxů, z nichž všechny splňují nový standard DVB-T2. Zajímala nás především kvalita vysílání (citlivost příjmu signálu, obraz, zvuk), typ konektorů, funkce, komfort ovládání (i v rámci dálkového ovladače), možnosti nahrávání a přehrávání, jazyková podpora apod.

STRONG SRT 8211

Typ signálupozemní digitální
Standard DVB-Tano
Standard DVB-T2ano
Kodek H.265/HEVCano
Certifikaceano
Vestavěný pevný diskne
Připojení externího diskuano
České menuano
Časovačano
Teletextano
TimeShiftano
EPGano
HbbTVne
MHPne
Operační systémne
HDMIano
SCARTano
RFano
USBano
Rozměry (h x š x v) cm10,2 x 16,9 x 4,1 cm
Hmotnost0,36 kg

První recenze je set-top-box Strong SRT 8211. Ten je určený pro pozemní digitální televizní vysílání DVB-T a DVB-T2. Jedná se o nejlevnější testovaný model, který pořídíte v řádech stokorun.

Kromě nízké ceny patří mezi jeho přednosti také certifikace Českých radiokomunikací, díky níž máte jistotu, že bude plně kompatibilní s novým digitálním televizním standardem DVB-T2.

SRT 8211 disponuje základními funkcemi (časovač, teletext, TimeShift, EPG, Ethernet a možnost nahrávání). Samozřejmostí je také české menu, HDMI, SCART, RF a USB konektor. Je tedy možné k němu připojit i externí pevný disk. V pohotovostním režimu zobrazuje hodiny. Přes Ethernet je možné sledovat počasí nebo využívat čtečky RSS kanálů.

Bohužel většina ze zmiňovaných funkcí nefunguje podle očekávání. Při ručním nahrávání se přístroj automaticky vypne po dvou hodinách. Pokud proto chcete tímto způsobem nahrávat déle než dvě hodiny, není to možné. Delší nahrávání musíte nastavit pomocí EPG. I v takovém případě však nemusíte získat kvalitní záznam. Přístroj se totiž při práci výrazně zahřívá a následně se zasekává, dochází k opožďování zvuku za obrazem nebo zvuková stopa zcela chybí. Pro potřeby nahrávání je tento model proto spíše nevhodný.

Ani v rámci pouhého sledování pořadů se ale SRT 8211 příliš nepředvedl, jedná se totiž o starý model, do něhož byl výrobcem implementován tuner pro příjem nového standardu DVB-T2. Ačkoli je proto slibován příjem audia ve standardu Dolby Digital, v praxi dochází k praskání, výpadkům a zvukovým zkreslením. Podobně nastává problém také se soubory ve formátu MKV. Ačkoli je tento formát podporován, při pokusu přehrát soubory v tomto formátu (zejména, jde-li o novější verzi), dochází k zasekávání obrazu a problémům se zvukem. Oblíbený formát AVI (se standardní sadou DivX nebo Xvid a MP3) ale tento model přehraje bez problémů.

Přestože se SRT 8211 pyšní přehledným českým menu, ovládání je komplikované, jelikož obsahuje zbytečně mnoho úkonů. Podobně složité je také řazení programů podle vaší preference a přidávání nových stanic. Musíte také počítat s absencí diakritiky u českých titulků. Chválíme však velká tlačítka u dálkového ovladače.

S ohledem na všechna negativa, která jsme uvedli výše, tento set-top box nemůžeme doporučit. Vyhovovat by mohl snad jen těm uživatelům, kteří potřebují výrazně levný přístroj pouze pro převod nového standardu digitálního televizního vysílání a nevyužijí žádné další funkce včetně možnosti nahrávání.

 • nízká pořizovací cena
 • přehřívání přístroje
 • výpadky zvuku a obrazu
 • nekvalitní nahrávání
 • nepodporuje některé formáty
 • absence diakritiky u českých titulků
 • složité ovládání
 • dlouhý start
Zjistit cenu

ALMA 2800

Typ signálupozemní digitální
Standard DVB-Tano
Standard DVB-T2ano
Kodek H.265/HEVCano
Certifikaceano
Vestavěný pevný diskne
Připojení externího diskuano
České menuano
Časovačano
Teletextano
TimeShiftano
EPGano
HbbTVne
MHPne
Operační systémne
HDMIano
SCARTano
RFano
USBano
Rozměry (h x š x v) cm14 x 18 x 4 cm
Hmotnost0,3 kg

Alma 2800 je DVBT2 settopbox pro pozemní digitální vysílání DVB-T a DVB-T2 s certifikátem od Českých radiokomunikací, díky čemuž by měl být příjem DVB-T2 naprosto bezproblémový.

Potěšilo nás poměrně velké množství funkcí a především RF modulátor, díky němuž je tento STB vhodný zejména jako levné řešení přechodu na nové digitální vysílání pro starší televizory. Kvalita obrazu je však při tomto typu připojení velmi špatná. Vyšší kvalitu získáte připojením přes HDMI či SCART.

Tento model disponuje dostačující nabídkou základních funkcí. Samozřejmostí je pokročilý časovač, možnost nahrávání na externí disk, TimeShift nebo EPG. Na displeji se ale nezobrazují hodiny, a to ani v pohotovostním režimu. Funkce EPG je sice praktická, bohužel písmena jsou velmi malá, což ztěžuje celkovou orientaci.

Pozitivně ale hodnotíme české menu, snadné ovládání a jednoduché nahrávání pořadů. Nahrávky je možné přehrát také např. v počítači. Je ovšem nutné změnit příponu souboru na „.ts“. Přístroj podporuje přehrávání souborů ve formátu MKV, AVI, MPG, MP4, MOV, MP3 a JPEG.

Ne vždy je však Alma 2800 spolehlivá. Obraz se při vysílání občas zasekne a je nutné odpojit přívodní kabel. Tyto problémy se objevují zejména při déletrvajícím provozu. Problematická může být také krátká přívodní šňůra a dálkový ovladač s malými tlačítky.

Tento model můžeme doporučit jen nenáročným uživatelům a také těm, kteří vlastní starý televizor pouze s anténním vstupem a jejichž prioritou je nízká pořizovací cena.

 • nízká pořizovací cena
 • podpora více formátů
 • zasekávání obrazu
 • špatně čitelné EPG
 • krátký přívodní kabel
 • malá tlačítka na dálkovém ovladači
 • dlouhý start
Zjistit cenu

EVOLVEO Omega T2 DT-3060

Typ signálupozemní digitální
Standard DVB-Tano
Standard DVB-T2ano
Kodek H.265/HEVCano
Certifikaceano
Vestavěný pevný diskne
Připojení externího diskuano
České menuano
Časovačano
Teletextano
TimeShiftano
EPGano
HbbTVne
MHPne
Operační systémne
HDMIano
SCARTano
RFne
USBano
Rozměry (h x š x v) cm11,3 x 16,8 x 3,8 cm
Hmotnost0,3 kg

Certifikovaný set-top box Omega T2 DT-3060 značky Evolveo je určen pro pozemní digitální vysílání standardu DVB-T i DVB-T2. Opět se jedná o poměrně levný přístroj, který pořídíte do jednoho tisíce korun.

Co se funkcí týče – disponuje veškerým základním vybavením (časovač, teletext, TimeShift nebo EPG). Bohužel na displeji nezobrazuje hodiny, ale číslo kanálu. Podle typu televizoru jej můžete propojit pomocí HDMI nebo SCART konektoru. Nahrávat lze na externí úložiště díky USB vstupu. Bez problému přehraje soubory formátu MKV, DivX, MPG, MP3, MOV a JPEG.

Na první pohled bohužel zklamal návod, který je nepochopitelně stručný a nenajdete v něm všechny potřebné informace ke zprovoznění ani ovládání přístroje. České menu je však přehledné a poměrně snadno se v něm orientuje.

Funkce EPG umožnuje zobrazení TV programu ve třech režimech a až na týden dopředu. Nahrávání funguje bez problému. Při současném nahrávání a sledování pořadů je ale výběr těchto pořadů velmi omezený, a to v rámci jednoho multiplexu.

Nejvíce zamrzel dálkový ovladač, který poměrně slušný přístroj naprosto degraduje. Ovladač je nutné mít zblízka namířený přesně na STB. Tlačítka jsou navíc malá a nereagují na běžný stisk, při silnějším stisku se pak často chovají, jako by byly zmáčknuty dvakrát. Nízká kvalita dálkového ovladače proto výrazně snižuje komfort při ovládání.

Pokud ale patříte mezi uživatele, kteří shání levnější externí přijímač vybavený základními funkcemi, který odvede průměrnou práci, Omega T2 DT-3060 vám může vyhovovat.

 • nízká pořizovací cena
 • nekvalitní dálkový ovladač
 • stručný návod
Zjistit cenu

STRONG SRT 2402

Typ signálupozemní / satelitní / kabelové digitální
Standard DVB-Tano
Standard DVB-T2ano
Kodek H.265/HEVCano
Certifikacene
Vestavěný pevný diskne
Připojení externího diskuano
České menuano
Časovačano
Teletextano
TimeShiftano
EPGano
HbbTVne
MHPne
Operační systémano
HDMIano
SCARTne
RFano
USBano
Rozměry (h x š x v) cm11,8 x 16 x 3,2 cm
Hmotnost0,3 kg

Strong SRT 2402 je nejen set-top box DVB T2 s wifi, ale podporuje příjem pozemního, satelitního, kabelového a internetového vysílání (podporuje DVB-T/T2/S/S2/C a IPTV). Jeho součástí je operační systém Android, slouží proto také jako multimediální centrum, díky čemuž dokáže starý televizor proměnit ve Smart TV.

Pořizovací cenou spadá tento model do střední cenové kategorie. Mezi jeho přednosti patří zejména kvalitní převod digitálního televizního vysílání do nových standardů (DVB-T2 a DVB-S2), multimediální funkce jsou až druhotné a nedosahují příliš vysokých kvalit.

Jedná se o přístroj vhodný pouze pro televizory s konektorem HDMI (případně pro připojení přes RF modulátor), není vybaven SCART. Samozřejmostí je USB pro připojení k počítači nebo propojení s externím diskem. K jiným zařízením jej můžete připojit pomocí Bluetooth. Disponuje také interní pamětí (SD kartou) o velikosti 8 GB. Ovládání je jednoduché a intuitivní. Dálkový ovladač funguje dobře a snadno se ovládá. Počítat ale musíte s pomalejším startem.

Samozřejmostí jsou základní funkce (časovač, TimeShift, EPG aj.), chybí však HbbTV a MHP. Potěší funkce CEC (zapnutí a vypnutí televizoru i set-top boxu zároveň). Citlivost a obrazová kvalita je na velmi dobré úrovni. Satelitní a kabelový přenos navíc umožňuje rozlišení obrazu až 4K (Ultra HD).

Při využití IPTV musíte počítat s pomalejší WiFi (2,4 GHz). Pro běžné využití (sledování YouTube, internet apod.) obvykle dostačuje. U některých serverů (Stream.cz, iVysílání, iPrima, TN.cz) ale může docházet k zasekávání, výpadkům obrazu apod.

SRT 2402 lze doporučit jako kvalitní přístroj pro příjem pozemního, satelitního i kabelového vysílání. Internetový příjem je ale méně spolehlivý, IPTV je u tohoto modelu spíše okrajovou funkcí. Pokud ale patříte mezi uživatele, kteří nemají na STB z hlediska chytrých funkcí příliš vysoké nároky, je velká pravděpodobnost, že s tímto přístrojem budete spokojeni.

 • přijímá všechny standardy vysílání
 • podpora mnoha formátů
 • kvalitní obraz i zvuk
 • vnitřní paměť
 • snadné ovládání
 • slabší multimediální funkce
 • pomalá WiFi
 • problematická komunikace s některými servery
 • dlouhý start
 • stručný návod
Zjistit cenu

TECHNISAT DigiPal DAB+

Typ signálupozemní / rádiové digitální
Standard DVB-Tano
Standard DVB-T2ano
Kodek H.265/HEVCano
Certifikacene
Vestavěný pevný diskne
Připojení externího diskuano
České menuano
Časovačano
Teletextano
TimeShiftano
EPGano
HbbTVano
MHPne
Operační systémne
HDMIano
SCARTano
RFano
USBano
Rozměry (h x š x v) cm13 x 21 x 4 cm
Hmotnost0,32 kg

DigiPal DAB+ je jedinečný set-top box od německého výrobce TechniSat, který kombinuje jak příjem pozemního digitálního vysílání DVB-T/T2, tak příjem digitálního rozhlasu DAB+, což je kombinace na světovém trhu ojedinělá. Je však potřeba počítat s tím, že se jedná o přístroj z nejvyšší cenové kategorie.

Ovládání je s ohledem na množství funkcí překvapivě snadné a intuitivní. Přepínání mezi televizními kanály (v HD a SD kvalitě) a rozhlasovými programy (v DAB+ a v DVB-T multiplexech) se provádí pomocí jediného tlačítka (TV/Radio) na dálkovém ovladači. Tento model podporuje také interaktivní internetové služby (např. YouTube) a HbbTV. Samozřejmostí je nahrávání pořadů na externí disk a možnost ovládat externí přijímač prostřednictvím aplikace. Podporuje obrovské množství foto, audio i vide formátů.

Mezi klady DigiPal DAB+ patří vysoká citlivost, díky čemuž je možné naladit i stanice s horším signálem. Obraz i zvuk jsou na velmi vysoké úrovni, HbbTV funguje bez problémů, dosah dálkového ovladače je dostatečný. Mezi nevýhody patří pouze jeden anténní svod pro TV i rádio. Bohužel také návod je v českém jazyce příliš stručný.

Jelikož se jedná o přístroj primárně určený pro německý trh, v České republice není možné dostatečně využít všechny funkce. Cena tohoto modelu je proto neúměrně vysoká tomu, co může českým uživatelům nabídnout. I přesto se jedná o špičkové zařízení, které vám poskytne především vynikající divácký zážitek a řadu zajímavých funkcí.

 • vysoká kvalita
 • vysoká citlivost
 • podpora všech formátů
 • množství funkcí
 • snadné ovládání
 • vysoká pořizovací cena
 • primárně pro německý trh
 • jeden anténní svod (pro TV i rádio)
 • stručný návod
Zjistit cenu zpět nahoru ↑

Kdy nepotřebujete set-top box

Přestože se často setkáte s názorem, že set-top box (zkráceně STB) je nepostradatelný, ne všichni majitelé televizorů jej potřebují a budou potřebovat. Níže uvádíme příklady, kdy toto zařízení nepotřebujete:

 1. Vlastníte televizor s integrovaným digitálním tunerem pro DVB-T/T2 podporující kodek HEVC-H.265.
 2. Používáte kabelovou televizi, což znamená, že všechny případné změny za vás řeší provozovatel.
 3. Přijímáte televizní digitální vysílání přes satelit. V současné době pravděpodobně nebude docházet ke změnám v satelitním vysílání.
 4. Používáte internetové vysílání. Ani tento způsob vysílání nečekají žádné změny.
 5. Pokud máte televizi připojenou pomocí společné televizní antény (STA). Signál, který STA vysílá, ve většině případů nelze použít jako vstupní signál pro set-top box. Změna digitálního vysílání se proto musí řešit výměnou nového přijímače STA.
zpět nahoru ↑

K čemu je set-top box dobrý

V letech 2008 až 2011 bylo na území České republiky ukončeno analogové televizní vysílání. To postupně nahradilo pozemní digitální vysílání (DVB-T), které přineslo lepší příjem signálu, nové televizní stanice, kvalitnější obraz a služby navíc. Bylo však nutné pořídit si nový televizor nebo externí přijímač, tzv. set-top box, který dokázal připojením k televizoru nové digitální vysílání zachytit a dekódovat.

V roce 2018 však započala druhá vlna digitalizace a postupný přechod na nový vysílací standard DVB-T2, který od 1. února 2021 zcela nahradí stávající pozemní digitální vysílání DVB-T. Tato změna přinese řadu výhod – zejména výběr z více programů a lepší kvalitu obrazu.

Přechod na nový typ vysílání je ale způsoben také požadavky mobilních operátorů, kteří potřebují uvolnit frekvenční pásmo 700 MHz, v němž v současné době probíhá televizní vysílání. Bez plánované změny standardů digitálního vysílání (tj. při zachování DVB-T) by proto obyvatelé České republiky přišli o část programů, na které jsou zvyklí.

zpět nahoru ↑

Jak postupovat při přechodu na nové digitální televizní vysílání DVB-T2

Pokud budete chtít v roce 2021 sledovat i nadále všechny programy ve stávající kvalitě, bude nutné pořídit si set-top box nebo nový televizor, který bude schopen přijímat digitální vysílání ve standardu DVB-T2. Starší externí přijímače pouze pro vysílání DVB-T nebudou nadále funkční.

Nový televizor

Koupě nového televizoru je snazší a komfortnější řešení, vyjde vás ale podstatně dráž. V tomto případě dávejte pozor na to, aby byl konkrétní model vybaven tunerem, který umí přijmout DVB-T2 vysílání v MPEG-4 s kodekem H.265/HEVC. Většina moderních televizních přijímačů s DVB-T2 je však konstruována jak pro příjem nového DVB-T2, tak i starší verze digitálního vysílání DVB-T.

Myslete také na to, že informace o DVB-T2 na obalu nebo v návodu ještě automaticky neznamená, že televizor bude s českým DVB-T2 spolupracovat. Některé z modelů totiž dovedou dekódovat pouze formát MPEG-4/H.264 AVC, ve kterém se ale na území České republiky vysílat nebude. Vždy proto vybírejte pouze televizory s DVB-T2 podporující kodek HEVC-H.265.

Nový set-top box

Pořízení nového digitálního přijímače vás vyjde nesrovnatelně levněji, než pořízení nové televize. Musíte ale počítat s další krabičkou u televize a dalším dálkovým ovladačem. Výhodou je, že set-top boxy můžete dokoupit ke každému televizoru (zpravidla se liší podle způsobu připojení). A obvykle není potřeba pořizovat žádnou dodatečnou anténu (ta bývá nutná pouze v oblastech s velmi špatným signálem).

Pořízení dodatečného zařízení je všeobecně nejčastějším a nejoblíbenějším řešením přechodu na nové pozemní digitální vysílání.

Jak poznám, že je televizor nebo set-top box kompatibilní s DVB-T2

Kromě kodeku HEVC-H.265 se můžete v nabídce televizorů a digitálních přijímačů orientovat mnohem snáze, a to pomocí certifikace – na přístroji je nálepka „DVB-T2 ověřeno“. České radiokomunikace totiž zveřejnily seznam všech přístrojů, které jsou vysíláním v DVB-T2 plně kompatibilní. Máte tak jistotu, že přístroj bude fungovat tak, jak má.

zpět nahoru ↑

Kdy je nutné vyměnit televizor nebo koupit set-top box

Přestože je celá Česká republika pokryta signálem DVB-T2 od jara roku 2018, často jde o zkušební a přechodovou verzi. Navíc do 31. ledna 2021 má být vysílán souběžně starý i nový signál (tj. zároveň DVB-T i DVB-T2), a zachytíte tak ten, pro který je uzpůsoben váš televizor nebo set-top box. Existují však výjimky a některé regionální vysílače postupně přestanou vysílat některé programy (např. TV Sport) v DVB-T. Od 1. února 2021 je potřeba vlastnit nový televizor nebo set-top box.

zpět nahoru ↑

Dělení set-top boxů podle typu signálu

Digitálních přijímačů existuje nepřeberné množství. Základní dělení je ale velmi jednoduché, jelikož vychází z typu televizního signálu, pro jehož příjem jsou tyto přístroje určeny. Jedná se o vysílání:

 • pozemní,
 • kabelové,
 • satelitní,
 • internetové,
 • kombinované.

Vždy si proto nejdříve vyjasněte, jaký signál chcete přijímat a zároveň, který signál je dostupný v místě vašeho bydliště. Obvykle se jedná o pozemní a satelitní signál.

Pozemní vysílání

Pozemní vysílání je zprostředkováno pomocí klasické TV antény a zpravidla je poskytováno zdarma. V současnosti se v Evropě setkáme se dvěma typy, a to DVB-T a DVB-T2. Pokud vaše televize není vybavena tunerem DVB-T2, budete potřebovat set-top box DVB-T2.

Kabelové vysílání

Pro příjem kabelového vysílání potřebujete televizor s DVB-C tunerem nebo set-top box DVB-C. Toto televizní vysílání je placené a je potřeba si je nejdřív u některého z poskytovatelů zřídit.

Satelitní vysílání

Televizní vysílání přes satelit můžete sledovat, pokud vlastníte satelitní anténu (parabolu) a televizor s tunerem DVB-S2 nebo set-top box DVB-S2, který je vybaven čtečkou dekódovacích karet. Dekódovací kartu pronajímá poskytovatel satelitního vysílání, jedná se tedy také o zpoplatněnou službu.

Internetové vysílání

IPTV je zkratka pro internetové televizní vysílání, k němuž opět potřebujete set-top box, který podporuje standard IPTV. Jde však o placené vysílání, které si musíte zařídit u některého z poskytovatelů IPTV.

Kombinované vysílání

Kromě výše uvedených možností se však můžete setkat také s jejich kombinacemi. Některé přístroje totiž umožňují například jak příjem pozemního, tak i satelitního vysílání (DVB-T2/S). Většina modelů, které jsou v současné době na trhu navíc přijímá jak starý tak nový signál (DVB-T/T2).

zpět nahoru ↑

Rozdělení podle typu připojení

Zcela zásadní je při výběru vhodného přijímače zjistit, jakým konektorem je vybaven váš televizor. Až podle toho vybírejte určitý set-top box.

Připojení přes HDMI

Mnoho moderních televizí disponuje digitálním konektorem HDMI. Trochu paradoxní však je, že tyto televizory mají často již integrovaný digitální tuner DVB-T2, a nepotřebujete tedy externí přijímač. Starší modely televizí (kterých je v současné době většina) však mají pouze DVB-T a v rámci několika let k nim tak jako tak digitální přijímač s DVB-T2 budete muset dokoupit. Set-top boxy s HDMI nabízejí nejvyšší kvalitu obrazu.

Připojení přes SCART

Naprostá většina klasických televizorů je opatřena jedním nebo více konektory SCART. A jelikož jsou všechny set-top boxy vybaveny konektorem SCART, můžete si vybrat jakýkoli model. Musíte však počítat s nižší kvalitou obrazu. Přesto SCART stále patří mezi oblíbený způsob propojení, je totiž levnější, univerzálnější a dostupnější. Pokud navíc vlastníte starý videorekordér nebo DVD přehrávač, můžete STB propojit také s ním. Na externím přijímači ale budete potřebovat dva vstupy SCART.

Připojení přes anténní vstup

Pokud vlastníte velmi starý televizor, může se stát, že na něm nenajdete SCART a už vůbec ne HDMI. V takovém případě musíte využít jediný způsob propojení, a to přes anténní kabel, který najdete u každé televize. Set-top boxy pro toto připojení musí být opatřeny tzv. RF modulátorem. Tento modulátor převádí obrazový výstup do analogového signálu. Počítejte však s tím, že získáte nejméně kvalitní obraz.

zpět nahoru ↑

Dělení set-top boxů podle typu vybavení

V současné době má každý externí přijímač určité specifické vlastnosti, díky nimž je vhodný pro různá využití. Představíme vám proto několik základních typů:

Jednoduché set-top boxy

Nejjednodušší přístroje převádějí digitální signál na analogový, a ten je následně zpracován televizorem. Jedná se o digitální přijímače pro pozemní televizní vysílání (DVB-T/T2) nebo pro satelitní digitální vysílání (DVB-S/S2). Pro příjem satelitního signálu je však zapotřebí také satelitní anténa (parabola) a svod této antény. S těmito jednoduchými modely je možné sledovat (nahrávat) pouze jeden program v jeden okamžik.

Set top boxy se 2 tunery

Tzv. dvoutunerové set top boxy (se dvěma tunery, twin, duální) jsou vyrobeny tak, aby dokázaly současně přijímat dva programy (např. z DVB-T2 a DVB-S), což umožňuje sledovat jeden program a přitom nahrávat (nejčastěji na připojený DVD/HDD rekordér) další. Tento typ se vyrábí také ve dražší variantě s vestavěným pevným diskem, kdy samozřejmě již není potřeba připojení k přehrávači. Využít jej navíc můžete také ke sledování rozdílných pořadů na více televizích současně z jednoho set-top boxu.

Kombinované set-top boxy

S těmito set-top boxy je možné současně sledovat jak stanice pozemního vysílání (DVB-T/T2), tak televizní pořady vysílané pouze přes satelit (DVB-S/S2).

Set-top boxy umožňující nahrávání

Jde o přístroje, které se označují jako PVR a disponují vestavěným pevným diskem, který slouží k zaznamenání zvoleného programu (pokud jde o model s jedním tunerem). Pokud jde o přístroj se dvěma tunery, můžete dokonce sledovat jeden pořad a druhý přitom nahrávat. Tyto přístroje jsou často vybaveny funkcí Time Shift. Důležité je si pohlídat, zda je možné záznam z pevného disku dále archivovat, stáhnout do počítače nebo třeba vypálit na DVD.

Set-top boxy pro počítače

Speciální kategorii tvoří přístroje, které jsou určeny pro počítače nebo notebooky. Buď je lze použít jako rozšiřující kartu nebo se zasunují do USB portu. Díky nim je pak možné sledovat programy přímo na obrazovce počítače, případně je nahrávat na pevný disk počítače.

zpět nahoru ↑

Jak vybrat set top box

Aby zařízení plnilo svoji funkci a bezproblémově fungovalo s vaším televizorem, je důležité myslet na několik kritérií, mezi něž patří zejména:

 • kompatibilita,
 • způsob připojení,
 • paměť,
 • citlivost,
 • jazyková podpora,
 • ovládání.

Kompatibilita

Naprosto zásadní je kompatibilita zařízení s nejnovějším vysíláním, což platí zejména v rámci pozemního digitálního vysílání. Ještě stále jsou totiž na trhu výrobky podporující pouze DVB-T. Ty se v současné době ale už nevyplatí pořizovat. Doporučujeme proto dát přednost set-top boxům uzpůsobeným pro příjem DVB-T2/HEVC. Tyto přístroje často bývají opatřeny nálepkou, potvrzující kompatibilitu s novým standardem vysílání.

Způsob připojení

Protože se výrobci obvykle snaží jedním modelem oslovit co největší počet zákazníků, často jsou k vidění set-top boxy, které kombinují několik konektorů. Nejčastěji HDMI a SCART, případně mají také RF modulátor. Samozřejmě ale narazíte i na produkty, které jsou určeny pouze pro jeden typ připojení.

Paměť

Dražší přístroje jsou opatřeny vestavěným externím diskem s různou kapacitou (doporučujeme alespoň 128 GB), levnější modely je potřeba doplnit o externí pevný disk.

Citlivost

Vysílání digitálního televizního signálu probíhá v tzv. multiplexech. Jedná se o označení balíčku programů, které jsou vysílané na jednom kanále, tedy v rámci jednoho frekvenčního pásma. Kvalita příjmu signálu se však může lišit. Slabý signál se projeví tzv. kostičkováním (rozpadem obrazu) nebo úplným výpadkem obrazu i zvuku.

Z tohoto důvodu je důležité vybrat takový přístroj, který bude dostatečně citlivý, a zajistí vám tak dobrý signál všech stanic v různých multiplexech.

Jazyková podpora

V každém případě vám doporučujeme vybírat přístroje podporující český jazyk, a to zejména, pokud sledujete teletext nebo průvodce programy. Externí přijímač lokalizovaný do českého jazyka poznáte podle toho, že disponuje ovládacím menu v češtině a splňuje normu pro kódování českého jazyka a diakritiky, která se označuje jako ISO 6937 (na multiplexu A) nebo ISO 8859-2 (na dalších vysílacích sítích). Pokud tato norma chybí, budete se muset potýkat s neoblíbenými čtverečky, které se zobrazují místo písmen s diakritikou.

Není překvapením, že právě česká diakritika pro mnoho výrobců představuje vážný problém. U levnějších přístrojů se proto velmi často setkáte s uživatelským menu v českém a jazyce, ale bez diakritiky.

Celkem existují tři oblasti, které mohou být převedeny do českého jazyka – menu, informace o právě vysílaném programu (zobrazující se dole v rámečku na obrazovce) a teletext.

Ovládání

Všechny set-top boxy se dodávají včetně dálkového ovládání, to se používá pro přepínání digitálních programů. Zapnutí a vypnutí televizoru je záležitostí původního ovladače.

Některé modely navíc umožňují ovládání pomocí univerzálního dálkového ovladače, který je možné dokoupit zvlášť. Získáte tak pouze jediný ovladač pro televizi, zvuk i digitální vysílání.

zpět nahoru ↑

Užitečné funkce

Set-top boxy neslouží pouze k převodu signálu, ale mohou nabídnout také poměrně velké množství užitečných funkcí. Mezi nejzajímavější funkce patří:

EPG

Elektronický programový průvodce (EPG) je praktická funkce, která umožňuje jediným stiskem tlačítka na dálkovém ovladači set-top boxu zobrazit TV program všech naladěných stanic (a to až na týden dopředu). Pokud se navíc jedná o externí přijímač s možností nahrávání na vestavěný pevný disk, velmi snadno lze díky EPG navolit program, který chcete nahrávat.

Duální tuner

Díky dvěma tunerům na externím přijímači můžete sledovat jeden pořad a současně nahrávat jiný.

Nahrávání

Pokud má externí přijímač tuto funkci, lze pomocí něj zvolený program nahrávat. Musíte si však k němu pořídit externí disk s dostatečnou pamětí (ideálně alespoň 128 GB) a zkontrolovat, zda je vybaven USB vstupem (pomocí USB kabelu se následně libovolný externí disk připojí). Dražší modely set-top boxů disponují vlastním pevným diskem. K samotnému nahrávání se používá EPG funkce nebo stisknutí tlačítka nahrávání.

USB vstup

USB vstup se využívá pro připojení externího úložiště k set-top boxu, které slouží k nahrávání i přehrávání programů.

Operační systém

Pokud má vámi zvolený model operační systém, do takového přístroje zpravidla lze nainstalovat aplikace, jimiž rozšíříte jeho funkce (např. televizní program, YouTube, hry apod.). Aby takovéto rozšíření fungovalo, potřebujete samozřejmě připojení k internetu.

TimeShift

Vynikající funkcí je také možnost sledovat nahrávaný pořad s určitým zpožděním. To se hodí zejména, pokud nestihnete začátek filmu, ale nahráváte jej. V takovém případě, si jej jednoduše pustíte od začátku a díváte se na něj se zpožděním, přičemž se pořad stále nahrává. Od filmu si také můžete kdykoli odskočit a následně si jej pustit z místa, kde jste skončili, případně můžete přeskočit reklamy. Cena takových přístrojů je ale pochopitelně vyšší.

HbbTV

Jedná se o kombinaci příjmu digitálního vysílání a internetového připojení (tzv. hybridní vysílání), díky němuž můžete využít televizor pro příjem dalšího interaktivního obsahu. Tuto funkci oceníte například v případě, že jste propásli nějaký pořad. Díky HbbTV si jej totiž můžete pustit z internetového archivu daného kanálu. HbbTV přináší také vylepšený teletext, přehlednější TV program, soutěžní otázky, videa, ankety apod.

Televizor však musí být připojen k internetu (a to buď pomocí kabelu nebo WiFi). HbbTV je možné využít v určité míře také bez připojení k internetu. V takovém případě ale rozšířené funkce závisí na poskytovateli televizního vysílání. HbbTV je distribuováno ve formátech DVB-T/T2, DVB-S/S2 a DVB-C.

Automatické vypnutí a časovač

Tzv. Sleep Timer (automatické vypnutí) a Timer (časovač) jsou praktické funkce, díky nimž se přijímač v nastavenou dobu zapne nebo vypne (lze uvést také čas začátku nějakého programu pomocí času z multiplexu). Pokud usínáte u televize, můžete si díky této funkci nastavit automatické vypnutí po skončení oblíbeného pořadu, případně vás může nějaký pořad ráno probudit. Umožňuje také v určitý čas automaticky spustit nahrávání. K tomu je ale také potřeba naprogramovat videorekordér. Bohužel ne všechny videorekordéry tuto funkci podporují.

MHP

MHP je zkratka pro podporu interaktivních aplikací. Pomocí MHP můžete realizovat zpětný datový kanál, tj. od diváka k vysílateli, v praxi to znamená, že můžete například během vysílání přímo provádět objednávky zboží, které je na obrazovce prezentováno.

Aktualizace firmware

Většina externích přijímačů umožňuje aktualizaci firmware (softwarového vybavení) přes sériový port RS-232C nebo USB, výjimečně je možné využít také automatické aktualizace přímo z vysílání. Poslední možnost je ale závislá na poskytovateli vysílání.

Užitečné funkce set-top boxů pro příjem satelitního vysílání

Krátce shrneme také základní funkce pro externí přijímače satelitního vysílání:

DiSEqC

Pokud vlastníte motorizovanou satelitní anténu (parabolu), díky této funkci se bude podle potřeby sama automaticky otáčet.

FastScan

Jedná se o automatické ladění programů a jejich aktualizaci.

CI/CI+ modul

CI nebo CI+ modul (čtečka dekódovacích karet) je nutnou součástí set-top boxu pro sledování většiny satelitních kanálů a vhodným doplňkem pro sledování placených (kódovaných) pořadů. Do CI slotu se vkládá dekódovací karta, kterou pronajímá poskytovatel satelitního vysílání, a díky níž je možné sledovat placené programy. Modul přitom musí podporovat šifrování karty. V Česku se používají karty se šifrováním Irdeto (Skylink, CSlink, FreeSat).

zpět nahoru ↑

Jak zapojit set top box

Zapojení externího přijímače není nic složitého. Přinášíme vám však jednoduchý návod, jak u jednotlivých typů připojení postupovat.

Zapojení přes HDMI

Pokud vlastníte televizor (obvykle LCD nebo plazmový) i externí přijímač vybavený HDMI konektorem, postačí vám pouze přikoupit propojovací HDMI kabel. Po zapnutí obou přístrojů dojde k automatickému zobrazení pokynů na obrazovce, podle kterých stačí jednoduše pokračovat.

Zapojení přes SCART

Starší televize jsou často vybaveny SCART konektorem, kterým zároveň disponuje také naprostá většina set-top boxů na trhu. Opět vám proto postačí pouze zakoupit propojovací SCART kabel, zasunout jej do televizoru i externího přijímače a podle pokynů na obrazovce pokračovat.

Zapojení přes RF modulátor

Velmi staré televizory, které nemají ani HDMI ani SCART konektor, je nutné propojit pomocí RF modulátoru. U tohoto typu je propojení nejsložitější. Nejdřív je nutné odpojit kabel antény vedoucí do televizoru a připojit jej do anténního vstupu set-top boxu. Navíc si musíte dokoupit anténní kabel, kterým propojíte externí přijímač s televizí. STB je v tomto případě jakýmsi mezičlánkem mezi anténou a televizorem.

Přímo v televizi je poté nutné naladit set-top box jako další stanici, a tu následně uložit do předvoleb. Může se však stát, že se v místě příjmu bude plést signál externího přijímače se signálem již naladěné televizní stanice. V takovém případě musíte STB znovu naladit. To provedete ladícím knoflíkem na zadní straně přístroje (zpravidla pomocí šroubováku otočíte ladícím knoflíkem). Pak opět vyhledáte novou stanici (tj. signál externího přijímače) v předvolbách a ověříte příjem signálu.

Zapojení DVB-S/S2 a kombinovaných set-top boxů

Připojení externího přijímače pro příjem satelitního signálu nebo kombinovaných modelů (pro DVB-S/S2/T/T2) probíhá tak, že anténu necháte zapojenou v televizoru a svod z paraboly zapojíte do STB. Ovšem v případě, že je přístroj vybaven pouze příjmem signálu pomocí RF modulátoru, musíte zapojení provést stejně, jak je popsáno výše (tj. zapojení přes RF modulátor).

Zapojení DVD/HDD rekordéru k set-top boxu

Způsob jak zapojit set top box, TV a DVD se odvíjí podle typu a množství konektorů. Pokud je televizor vybaven pouze jedním konektorem (SCART nebo HDMI), zapojíte do něj STB. Externí přijímač pak musí mít výstup jak pro připojení k televizi, tak i pro připojení DVD/HDD (často se jedná o další SCART).

V případě, že televize disponuje dvěma konektory, je možné do ní připojit, jak externí přijímač, tak DVD/HDD přehrávač.

Jestliže se jedná o starý televizor, který nemá konektor SCART ani HDMI, proběhne připojení set-top boxu přes anténu, DVD/HDD přehrávač je pak připojen přímo do externího přijímače.

Jak postupovat po zapojení

Po úspěšném připojení externího přijímače obvykle dojde k automatickému naladění stanic, které jsou v dosahu, a k jejich uložení do předvoleb. Následně můžete stanice přesouvat podle toho, jak vám to nejvíce vyhovuje nebo jak jste byli zvyklí (např. ČT1 nejvýše apod.). Navíc většina modelů automaticky přidává nově vznikající stanice, a následně je zařadí do vašeho seznamu.

U dvoutunerových modelů není nutné ladit každý tuner zvlášť, jelikož ladění proběhne u obou tunerů současně.

zpět nahoru ↑

Cenové relace

Cena set-top boxu je závislá zejména na tom, jaké funkce a vlastnosti přístroj nabízí. Jednoduché modely, které jsou určeny pouze pro převod signálu (nejčastěji DVB-T2) můžete pořídit za několik stokorun, kdežto ceny nejlepších set-top boxů disponujících celou řadou pokročilých funkcí (MHP, duální tunery, podpora HbbTV, WiFi, operační systém Android apod.) se pohybují v řádech tisícikorun. Otázku, jaký koupit set top box, si proto zodpovězte pouze na základě vašich požadavků.

Pro snazší orientaci jsme vyčlenili několik cenových kategorií:

 • do 1 000 Kč,
 • od 1 000 do 2 500 Kč,
 • od 2 500 do 4 000 Kč,
 • nad 4 000 Kč.

Nejlevnější set-top box

Do 1 000 Kč pořídíte základní a jednoduché přístroje pro příjem digitálního (DVB-T/T2) nebo satelitního (DVB-S/S2) vysílání. Nejlevnější mini set-top boxy seženete zhruba za 600 Kč. Počítejte však pouze se základními funkcemi (časovač, automatické vypnutí apod.). Již v této cenové relaci jsou ale samozřejmostí přístroje s HDMI konektorem.

Levné set-top boxy

V cenové kategorii od 1 000 do 2 500 Kč si vybere většina běžných uživatelů. Najdete zde přístroje, které jsou vhodné jak pro příjem pozemního a satelitního, tak kabelového vysílání, případně se jedná o kombinované modely (např. DVB-T/T2/C). Výjimkou není ani vestavěná externí paměť a některé praktické funkce (TimeShift, EPG, připojení k internetu).

Kvalitní set-top boxy

Pokud se rozhodnete investovat od 2 500 do 4 000 Kč, získáte velmi kvalitní přístroj, který vám již může mnohé nabídnout. Často jde o kombinované set-top boxy se 2 tunery, s nimiž je možné nahrávat na vysokokapacitní vestavěný pevný disk (např. z DVB-T2), a zároveň sledovat jiný program (např. na DVB-S). Samozřejmostí jsou mnohé funkce (TimeShift, EPG, operační systém, přenos ve vysokém rozlišení Ultra HD atp.).

Špičkové set-top boxy

Od 4 000 Kč výše se nachází nej set-top boxy, které trh nabízí. Poměrně často disponují kromě ostatních funkcí také funkci interaktivních služeb (MHP), která umožňuje v rámci sledování pořadu přímo reagovat (např. provádět objednávky nabízeného zboží). Pro běžné využití však obvykle postačí přístroje z nižších kategorií.

Tipy na závěr

 1. Kvalita obrazu u vysílání DVB-T2 v současnosti na většině stanic není v HD. Jedná se pouze o přechodný problém a po zrušení DVB-T (tj. začátkem roku 2021), bude vysílání v HD kvalitě realizováno. Současný stav je dán přetížením sítí, jelikož je souběžně vysíláno DVB-T i DVB-T2.
 2. Není nutné investovat do set-top boxů, které umožňují převod obrazu ve 4K (Ultra HD) rozlišení. Na většině běžných televizorů nepoznáte mezi rozlišením HD a Ultra HD příliš velký rozdíl. Pro sledování běžných pořadů je vysoké rozlišní navíc naprosto zbytečné, protože v něm nejsou vysílány.
 3. Při výběru nejlepšího settopboxu se vyplatí věnovat pozornost také uživatelským recenzím a nezávislým spotřebitelským testům (doporučujeme vybírat z vítězů těchto testů), které se v současné době nejčastěji věnují modelů pro příjem DVB-T2.

Slovníček

 • Set-top box – zkráceně STB, jinak také externí přijímač, je přístroj, který umí dekódovat digitální televizní vysílání.
 • Pozemní vysílání – někdy také terestrické vysílání je způsob digitálního vysílání realizovaný přes pozemní vysílače.
 • DVB-T – standard pozemního digitálního televizního vysílání, fungující od roku 2008.
 • DVB-T2 – standard pozemního digitálního televizního vysílání druhé generace, je nutné na něj přejít do konce roku 2020.
 • DVB-S – standard satelitního digitálního televizního vysílání. Ke sledování je potřeba vlastnit speciální dekódovací kartu, kterou lze obvykle zakoupit se satelitním talířem. Poplatek za dekódovací kartu je buď jednorázový nebo měsíční.
 • DVB-S2 – nový standard satelitního digitálního televizního vysílání.
 • DVB-C – standard pro kabelové digitální televizní vysílání. Jedná se o zpoplatněnou službu. Potřebný set-top box běžně dodává přímo provozovatel.
 • IPTV – zkratka pro televizní vysílání zprostředkované pomocí internetu. Signál je šířen pomocí internetu (ADSL, WiFi, optickým kabelem nebo jiným širokopásmovým připojením). Sledovat IPTV vysílání je možné přímo na počítači nebo pomocí set-top boxu určeného pro přenos IPTV. Jedná se o zpoplatněnou službu.
 • H.262/VCEG – nebo také MPEG-2 Video je standardní formát kódování videa a součást standardů MPEG-2 pro starší digitální vysílání DVB-T.
 • H.264/AVC – nebo také MPEG-4 AVC je formát kódování videa, který se ve formátu MPEG-4 nejčastěji používá pro nové digitální vysílání DVB-T2 ve Velké Británii nebo Rakousku (ne v ČR).
 • H.265/HEVC – je novější standard kódování videa, který se ve formátu MPEG-4 používá pro nové digitální vysílání DVB-T2 v České republice.
 • Kodek – nástroj, pomocí něhož dochází ke komprimaci a dekomprimaci dat. Pro DVB-T2 existují dvě verze: starší H.264/MPEG-4 AVC a novější HEVC-H.265.
 • Multiplex – označení pro skupinu několika (zpravidla 4 až 5) televizních a rozhlasových programů vysílaných na jedné frekvenci. V současné době existují 4 multiplexy a multiplex označený jako „1a“, díky čemu je možné sledovat mnohem více programů.
 • MPEG-2 – starší formát komprimace datového toku pro přenos digitálního vysílání DVB-T, DVB-S, DVB-C, případně IPTV.
 • MPEG-4 – novější datový komprimační formát určený pro přenos obrazu při nižší datové velikosti. Bývá používán zejména pro přenos HDTV, pro IPTV, DVB-C a DVB-T2.
 • HDTV – označení formátu televizního signálu ve vysokém rozlišení.
 • SCART – konektor pro propojení audio a video systémů (televizoru, DVD/HDD přehrávače apod.). Obvykle se do něj zapojuje také set-top box. Stále častěji je nahrazován digitálním konektorem HDMI.
 • HDMI – konektor určený pro přenos digitálního nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu, obraz i zvuk přenáší ve vysokém rozlišení a kvalitě.
 • RF modulátor – je určený pro připojení nejstarších televizních přijímačů, které nejsou vybaveny SCART ani HDMI konektorem.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 233 hodnocení

Kategorie:

Set top box DVB T2 recenze, zkušenosti a diskuze

10 komentářů
 1. Dobry den,
  aky set top box na iptv s moznostou prehravania roznych video formatov cez usb (nielen prehravanie nahranych programov z tv), popripade aj s hbbtv a wifi by s te mi poradili?
  Dakujem

 2. Dobrý den,
  u některých STB je i konektor LAN. K čemu slouží (Je IN nebo OUT) ?

  • Dobrý den,

   slouží k připojení na internet a stahování informací, případně souborů. Můžete pak využít aplikace jako FTP stahování, odběr RSS, příjem videa, informace o počasí nebo třeba Google Maps

 3. Zdravim , misto1 set up box s 2 tunery (zatim jsme neviděl dobry recenze) je možny instalovat 2x set up box s 1 tuner ?
  diky za odpověd

 4. Dobrý den ,Budu potřebovat sett box na chatu ,kde přijímám signál skrz anténu ,chytnu 20 programů, z toho 10 kostičkuje ,proto by mě zajímalo jak poznám ,který je nejcitlivější a tyto programy mi doladí, děkuji Marie

  • Dobrý den,

   pro svoji citlivost jsou oblíbené třeba TeleSystem TS6808 T2 nebo Emos EM170. Reálně nemáte moc šanci předem poznat, že přístroj co si koupíte zvládne doladit všechny požadované programy. Nejlepší možností (ale ne každý ji má) je si přístroj někde zapůjčit (třeba od známých) a vyzkoušet. Druhou možností je nákup přes internet, kdy můžete do 14 dní vrátit výrobek bez udání důvodu.

 5. Odpovědět
  normální uživatel 18/04/2019 at 11:44

  Katastrofa. Na výběr je mezi šmejdy, které jsou šité na míru našemu vysílání ale pořádně nefungují, nebo předraženému (4-5x dražší) výrobku pro německé DVB-T2, který náhodou fuguje i u nás až na pár služeb českého DVB-T2, které na tom nefungují.
  Nějaký funkční výrobek, který by byl maximálně 2x dražší než ty šmejdy neexistuje ?

  • Dobrý den,

   máte pravdu v tom, že od výrobku s nízkou cenou, nelze očekávat kvalitu a služby špičkového produktu. Uvedený přehled je spíše průřezový tím co je na trhu k mání a díky informacím uvedeným v článku může každý člověk vybrat výrobek podle svého uvážení. Přeci jen preference i cenové možnosti každého z nás mohou být jiné.

  Napište svou recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.