Jak vybrat dobrý šicí stroj + recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Rozhodli jste se, že se vám sériově vyráběné oblečení nelíbí a chcete si ušít vlastní? V tom případě budete potřebovat kvalitní šicí stroj. V našem rádci vám poradíme, pro jaký stroj se rozhodnout. Představíme stroje mechanické i elektronické, poradíme, které šicí stroje se hodí pro začátečníky a seznámíme vás se slovíčky jako ryglovat nebo overlock. Pro snazší rozhodování jsme provedli test několika šicích strojů a vy si výsledky můžete přečíst v našem rádci, který jsme nazvali Jak vybrat šicí stroj.

Test stolních šicích strojů

V našem testu jsme se zaměřili na šicí stroje, které spadají spíše do kategorie pro začátečníky a pokročilé a k dostání jsou za ceny, které odpovídají jejich funkcím. Porovnávali jsme pět mechanických modelů od neznámějších výrobců šicích strojů. Test elektronických šicích strojů připravujeme. Přečtěte si, jaké jsou naše zkušenosti a dojmy!

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.JANOME 920Zjistit cenu
80 %
Recenze
2.Brother BQ 2500Zjistit cenu
75 %
Recenze
3.Guzzanti GZ 118Zjistit cenu
75 %
4.Veronica Optima 200Zjistit cenu
70 %
Recenze
5.Brother KE 14sZjistit cenu
70 %
Recenze
6.Veronica Prima 100Zjistit cenu
65 %
7.Singer SIMPLE 3229Zjistit cenu
65 %
Recenze
8.Singer SMC 2250Zjistit cenu
60 %

Parametry

NázevPro koho je určenýPočet stehů/programůAutomatická knoflíková dírkaAutomatický navlékač nitěOverlockový stehMaximální délka stehu (mm)Maximální šířka stehu (mm)
1.JANOME 920začátečníci, pokročilí21anoanoano45
2.Brother BQ 2500začátečníci25neanoano45
3.Guzzanti GZ 118Začátečníci, pokročilí50poloautomatickáanoano45
4.Veronica Optima 200začátečníci, pokročilí21neneano45
5.Brother KE 14sÚplní začátečníci od 14 let, pokročilí14nenene45
6.Veronica Prima 100začátečníci, mírně pokročilí12nenene54
7.Singer SIMPLE 3229Začátečníci, pokročilí29neneano45
8.Singer SMC 2250začátečníci10nenene45
NázevŠití dvojjehlouMateriál vnitřní konstrukceMateriál povrchuVolné ramenoRychloupínač na výměnu patkyZpětný chodRychlost šití
1.JANOME 920anokovplastanoanoano860 stehů/min
2.Brother BQ 2500anokovplastanoanoano800 stehů/min
3.Guzzanti GZ 118anokovplastanoanoanoneuvedeno
4.Veronica Optima 200anokovplastanoanoanoneuvedeno
5.Brother KE 14sanokovplastanoanoano650 stehů/min
6.Veronica Prima 100anokovplastanoanoanoneuvedeno
7.Singer SIMPLE 3229anokovplastanoanoano750 stehů/min
8.Singer SMC 2250anokov/plastplastanoanoanoneuvedeno
NázevOsvětleníTyp chapačeHmotnost (kg)Výška (cm)Výška (cm)Hloubka (cm)Schránka na příslušenství
1.JANOME 920klasická žárovkakyvný82837,514,5ano
2.Brother BQ 2500LEDrotační6323616ano
3.Guzzanti GZ 118ano, LEDkyvný vertikální5,5304317ano
4.Veronica Optima 200klasická žárovkakyvný5,7283516ano
5.Brother KE 14sano, LEDrotační5,73744,419,4ano
6.Veronica Prima 100klasická žárovkakyvný5,7283516ano
7.Singer SIMPLE 3229ano, žárovka 15 Wkyvný7,3344219ano
8.Singer SMC 2250LEDkyvný8283917ano

Slovníček pojmů

Než zaplujete do našeho obšírného článku, měli byste se seznámit s pojmy, které utváří svět šití.

 • Ryglování – zapošití
 • Chapač – ukládá se do něj cívka se spodní nití
 • Cívkové pouzdro – nachází se v chapači a vkládá se do něj cívka se spodní nití
 • Patka – kovový/plastový prvek, kterým projíždí jehla
 • Podavač – zoubky, po kterých se posunuje látka pod patkou
 • Stehová deska – je na ní podavač a pod ní se nachází chapač
 • Entl – zakončení látky, může nahradit i overlockový steh, ale není tak kvalitní
 • Volné rameno – plocha, na které je stehová deska, volné rameno znamená, že větší plochu, po které se sune látka, je možné zúžit a pohodlně na ní šít užší části oblečení, jako jsou rukávy nebo nohavice

  

Jak správně vybrat šicí stroj? Odpovězte si na 8 základních otázek

Výběr šicího stroje není zrovna procházka růžovou zahradou, ještě těžší to může být pro úplné začátečníky, kteří se šicími stroji nemají žádnou zkušenost. Test devíti jednoduchých otázek vám však ve výběru šicích strojů může výrazně pomoct.

1. Jak často chcete šicí stroj používat?

Na tuto otázku si musíte odpovědět upřímně. Zvažte všechny faktory, které zahrnují zejména pracovní vytížení a také kolik volného času máte. Možná máte představu, že k šicímu stroji zasednete každý den, pravdou však je, že pokud chodíte do práce, pravděpodobně se k šití dostanete nejdříve o víkendu.

Pokud víte, že jste právě tímto případem a že šití bude zahrnovat jen drobné úpravy na oblečení (zkrácení nohavic) nebo ušití nových povlaků na polštář, nepotřebujete nejlepší šicí stroje na trhu. Rozhodně však nekupujte ani levné šicí stroje od neznámých značek, protože ty vás mohou od šití odradit. Pokud se rozhodnete pro adekvátní elektronický stroj, na kterém se vám bude dobře šít, možná že se k této činnosti budete vracet dříve, než jen o víkendu.

Jestliže teprve začínáte, nemá cenu kupovat složitou mechaniku. Jejich tlusté manuály by vás mohly zbytečně od používání odradit. Důležité je se zaměřit na to, aby stroj zvládal základní úkony. Nejlepší šicí stroje pro domácí šití z vás neudělají toho nejlepšího krejčího na světě, ovšem je pravdou, že vás s nimi šití bude více těšit.

2. Co od šití očekáváte?

Pokud jste zvědaví a baví vás učit se nové věci, pak pro vás bude dobrou volbou i složitější šicí stroj, který nabízí mnoho funkcí. Pokud vás však představa spousty tlačítek, koleček a regulátorů děsí, bude tu velká pravděpodobnost, že do vašeho dobrého úmyslu naučit se šít pravděpodobně brzy ustoupíte.

Musíte se také zamyslet nad tím, jestli si chcete šít oblečení nebo třeba bytové dekorace, které mají vydržet několik let. V tomto případě se vyplatí investovat do dražšího přístroje, protože s levnějším modelem nemusíte dosáhnout kýžených úspěchů.

3. Jaký je váš rozpočet

Pokud máte omezený a spíše nižší rozpočet, rozlučte se s tím, že za něj získáte ten nejprofesionálnější šicí stroj. Nemusíte však zoufat. Velmi jednoduchá a účinná rada je, vybírat ve vaší cenové relaci to nejkvalitnější zboží, které můžete. Další mnohdy dobrou volbou je si zjistit, zda někdo neprodává použitý kvalitnější šicí stroj, který by se cenově vešel do vašeho rozpočtu, takže byste si pořídili šicí stroj s dobrým poměrem cena výkon.

Dobrá rada: Při koupi použitého zboží se vždy zaměřte na to, zda je ještě v záruce!

4. Kolik potřebujete stehů?

Jakmile si stanovíte rozpočet, popřemýšlejte nad tím, co při šití budete opravdu potřebovat. To co potřebujete, a to co vypadá lákavě, jsou dvě rozdílené věci. Pokud je vaším cílem naučit se dobře šít, bude vám stačit jen rovný a cikcak steh. Jedná se o dva základní stehy, se kterými ušijete snad všechno.

Ostatní „tuning“ šicího stroje závisí na tom, jak ho chcete používat. V nabídce některých strojů můžete najít i 200 různých stehů, což se promítne i na pořizovací ceně. Proto se dobře zamyslete nad tím, zda je opravdu využijete.

Svou pozornost byste určitě měli věnovat také tomu, zda si můžete upravit šířku a délku stehu.

5. Jaké příslušenství se dodává se strojem a jaké je možné přikoupit?

Zajímejte se o to, jaké patky jsou se strojem dodávány a jestli je možné si přikoupit i jiné. Zaměřte se také na pořizovací cenu patek.

Pokud chcete šít oblečení, budete potřebovat patku na knoflíkovou dírku, na zip a patku na neviditelný steh. Při šití dek budete potřebovat patku na patchwork. Pro základní šití je dobré mít několik patek s různou šířkou. Na stroji si také zkontrolujte, jak složité je vyměňování patek, zda má stroj rychloupínací zařízení nebo jiný systém výměny. Rychloupínák je však nejlepší.

6. Jaká je velikost motoru

Možná se vám to zdá jako velmi technická věc, ale velikost motoru hraje opravdu důležitou roli. Větší a těžší motor má svá pozitiva i negativa. Negativem bohužel je vyšší hmotnost, pozitivem však dobrý výkon. Silný motor se totiž lépe popere s častým používáním silné textilie, jako je kůže nebo riflovina.

Hmotnost přístroje vás bude zajímat především tehdy, pokud víte, že ho budete často schovávat nebo s ním cestovat. Rozhodně se ale nevyplatí si pořídit model s plastovými součástkami, které stroj odlehčí. Kvalitní šicí stroje mají vnitřní mechanismus kovový a vnější část může být plastová. Vybrat si však můžete i šicí stroj s kovovým tělem, ale tady už budete muset počítat i s větší hmotností.

7. Kde šicí stroj koupit a jakou značku vybrat?

Značka je u šicího stroje docela důležitým parametrem. Rozhodně neplatí, že jsou si všechny značky rovny a že se všechny šicí stroje skládají ze stejných součástek.

Důležité také je, kam si výrobek půjdete koupit. Pokud navštívíte klasický obchodní dům, pravděpodobně tam najdete značky jako Singer, Brother nebo Janome. Jedná se o značky dobrého jména, která se však zaměřují spíše na výrobu hobby šicích strojů. Výjimkou je Janome, který vyrábí jak hobby tak profi stroje.

Pokud se rozhodnete pro nákup ve specializované prodejně, pravděpodobně se setkáte se značkami jako Bernina, Pfaff, Husqvarna a Juki. Jedná se o velmi prestižní stroje, které se také cenově pohybují někde jinde. Jsou vhodné především pro profesionály nebo krejčí a švadleny, které se šitím živí. S těmito výrobky se v klasických obchodních domech příliš často nesetkáte.

8. Jaká je hlučnost šicího stroje

Toto je velmi důležitý parametr, protože pokud se k šití dostanete, až po tom, co uložíte děti, asi vám moc radosti nenadělá hluk, který se ze stroje může linout. Stejně tak, pokud bydlíte v bytě s tenkými stěnami, bude o vaší vášni pro šití vědět každý soused. A to je ten kritický okamžik, kdy pravděpodobně stroj odložíte do skříně a k šití se už nevrátíte.

Při výběru je dobré si nechat stroj předvést nebo si ho vyzkoušet osobně a na hluk se zaměřit. Berte však v úvahu i okolní ruch, který může hlasitost stroje výrazně ovlivnit. Pozornost také věnujte vibracím a tomu, zda při šití stroj na stole „neposkakuje“.

9. Chcete mechaniku nebo elektroniku?

Hlavnímu rozdělení šicích strojů věnujeme samostatnou kapitolu, takže vám v odpovědi jen nastíníme jejich rozdíl.

Většina špičkových strojů je v současnosti většinou plně počítačová, mají dotykové obrazovky i programovatelnou sekvenci stehů. Jejich cena je však opravdu vysoká, takže na řadu přichází otázka, zda se rozhodnout pro klasickou mechaniku nebo počítačem řízený přístroj.

Moderní mechanické stroje nemají tolik dílů, takže jsou lehčí, a to i přes to, že mají silný motor. Jejich údržba je snadnější, protože mají nejrůznější kryty, které můžete odstranit a třeba olejem na šicí stroj namazat motor. Také jejich servis je často levnější.

Přesto, že mechanika nenabízí tolik vychytávek jako elektronika (počítače), hravě zvládnou základní šití a výsledek rozhodně nevypadá, jako byste ho „spíchli horkou jehlou“. Starší a kvalitní mechanické stroje jsou ideální pro začátečníky, protože jsou odolnější a snadno se ovládají.

Počítačové nebo elektronické šicí stroje mají často lepší výkon a silnější motor, takže nemají problém se popasovat i s každodenním šitím hrubších tkanin. Tyto přístroje mají preciznější stehovou linku s rovnoměrně rozmístěnými stehy, které lépe drží.

Elektronika nabízí možnost programování a zapamatování si specifické sekvence stehů, má bohatou nabídku vyšívacích i ozdobných stehů a některé dokážou i nit ustřihnout (uříznout).

Náš tip: Nákup šicího stroje velmi ovlivňuje rozpočet, který na něj máte, ale vždy je lepší si raději koupit starší, ale kvalitnější model, než levný plastový.

Druhy šicích strojů

Elektronické šicí stroje

Základní elektronický šicí stroj má motor, který řídí jehlu a další části jako je cívka nebo podavač, který automaticky posunuje látku pod jehlou. Motor se pohání nožním pedálem, který může mít různé rychlosti. Ty se odvíjí od tlaku, který na něj vyvinete. Délka, šířka i typ stehu, se vybírá pomocí knoflíku. Obecně jsou elektronické šicí stroje rychlejší a přesnější a oblíbenější než mechanické, ruční šicí stroje.

Počítačové šicí stroje

Jsou také elektronické, ale nabízejí ještě více možností a funkcí. Díky počítači dochází ke správnému naprogramování napětí, délky i šířky každého typu stehu. Ovládají se pomocí touchpadu nebo obrazovky a některé modely je možné upgradovat pomocí počítače. Jejich velkou výhodou je, že si do paměti dokážou uložit vaši minulou práci a nabízejí stovky různých stehů.

Šicí stroj overlock a coverlock

Ptáte se, co je to overlock? V češtině se pro něj používá výraz obnitkovací stroj. Jedná se o typ šicího stroje, který zabraňuje třepení a profesionálně zakončuje švy na látce. Tento šicí stroj je doplňkem ke klasickému šicímu stroji. Není možné ho používat samostatně, protože má jen omezené funkce.

Hlavním úkolem overlocku je profesionální začištění švů, kterému pomáhá i automatický ořez. Pokud tedy chcete šicí stroj s ořezem látky, pravděpodobně se budete dívat po tomto typu. Overlockový stroj je šicí stroj s ořezem.

Profesionální okraje můžete vytvořit i na klasickém šicím stroji, ale zabere vám to více času než s použitím overlocku, protože musíte šít dvakrát, jednou rovně a jednou doprava.

Overlock pro domácí šití využívá 4 nitě a 2 jehly. Obnitkování tímto speciálním strojem je odolnější proti párání a steh je pružnější, než ten, kterého byste docílili na klasickém šicím stroji s overlockovým stehem.

Dobrá rada: Pokud stále nemáte jasno, co je to overlockový steh, podívejte se třeba na deku nebo jiný kus látky, který jste koupili v obchodě. Uvidíte dokonale olemované okraje, kterých docílíte jen overlockovým stehem.

Setkat se můžete i s pojmem coverlock. Jedná se o jiný typ stroje, který šije tzv. prádlové stehy, může se jim také říkat stehy krycí nebo pokrývací. Nejčastěji se používají pro začištění okraje oblečení a najdete je na okrajích rukávů nebo na spodním lemu triček.

Dobrá rada: Pokud vám stále není jasné, co coverlock s látkou dělá, zkuste se podívat na svoje tričko v oblasti kolem výstřihu nebo zakončení krátkého rukávu. Na lícové straně můžete najít dvě řady stehů a na rubové hustě prošitý steh. A to je právě coverlock.

Na trhu je možné sehnat coverlock a overlock v jednom ovšem obsluha tohoto šicího stroje je trochu komplikovanější, než u individuálního stroje. Nebude vám stačit jen stisknout tlačítko, nebo pohnout páčkou, která rozhodně o tom, zda bude šicí stroj šít overlockovým nebo coverlockovým stehem. Vždy bude nutná částečná přestavba, která zahrnuje přenastavení jehel, jiné navlečení nití, vypnutí nožů a další úkony, které se liší model od modelu.

Ruční šicí stroj

Jinak se nazývá také mechanický. Ovládá se mechanicky, často za použití otočných koleček. Mají na výběr méně typů stehů, nemají automatické zapošití a další vychytávky. Nicméně pro šití mají všechny předpoklady a důležité věci, takže pro začátečníka jsou ideální volbou. Mechanický stroj má čtyřkrokovou nebo automatickou prádlovou knoflíkovou dírku, je možné si na něm nastavit délku a šířku stehu. Některé modely umožňují i regulaci přítlaku patky a mají poloautomatické navlékače jehly.

Rozdíly mezi mechanickými a elektronickým šicími stroji

Chapač

 • elektronika – elektronické stroje mají nejčastěji chapač rotační. Hodí se pro švadlenky, které chtějí šít častěji. Šířka cikcak stehu je 9 mm.
 • mechanika – u mechanických strojů je nejčastěji kyvný. Je robustnější a není tak choulostivý na nevhodné zacházení. Proto je vhodný spíše pro začátečníky. Šířka stehu je omezená do 5 mm cikcak stehu.

Počet stehů

 • elektronika – kromě nejdůležitějších stehů pro běžné šití nabízejí i stehy ozdobné. Obecně platí, že čím lepší model šicího stroje, tím více stehů v nabídce.
 • mechanika – mechanické stroje nabízí jen ty nejdůležitější typy stehů, které jsou nezbytné pro běžné šití.

Ryglování=zapošití

 • elektronika – díky automatickému zapošití, což je zakončení stehů, stačí stisknout příslušné tlačítko a šicí stroj udělá zapošití automaticky.
 • mechanika – chybí automatické zapošití. Zapošití je nutné udělat manuálně dopředu a dozadu.

Pozice jehly

 • elektronika – umožňuje přednastavení pozice jehly. Můžete si nastavit, zda má jehla po došití zůstat nahoře nebo dole. Hodí se v případě změny směru šití. Šití nemusíte přerušit, stačí jen otočit látku.
 • mechanika – pozice jehly se zastaví v tom okamžiku, kdy přestanete šlapat na pedál. Dopředu tedy nevíte, jestli se zastaví nahoře nebo dole. Abyste jehlu dostali do požadované pozice, musíte ručně otočit kolem a vybrat správnou pozici.

Automatický odstřih nitě

 • elektronika – umožňuje automatický odstřih nitě. Nůž je zabudovaný pod stehovou deskou u chapače a dokáže odstřihnout spodní i horní nit. Automatický odstřih se ovládá pomocí tlačítka.
 • mechanika – mechanické stroje mají jen ořez nitě. Na stroji je umístěn nožík, kterým můžete nit manuálně oříznout.

Knoflíkové dírky

 • elektronika – mají plnoautomatické obšití knoflíkových dírek, a navíc umí i jiné typy dírek, které se běžně používají na prádlo, konfekci a kabáty.
 • mechanika – nejzákladnější mechanické stroje mají poloautomatickou knoflíkovou dírku, mechanické šicí stroje vyšší třídy mají plně automatické obšívané knoflíkové dírky. Vše se provádí zcela automaticky jen za použití pedálu.

Šířka a délka stehů

Tyto veličiny je možné nastavit jak u manuálního, tak u elektronického šicího stroje. Liší se pouze v rozsahu. U manuálního je možné šířku nastavit až na 5 mm, u elektronických v rozmezí 7-9 mm. Nastavení šířky je důležité zejména při šití ozdobnými stehy, které vypadají lépe, když jsou širší. Rozpětí délky stehu je stejné jak u manuálních, tak elektronických šicích strojů, a to od 4 mm do 5 mm.

Automatický navlékač nitě

V dnešní době jím disponují jak mechanické, tak elektronické šicí stroje. Tato vymoženost chybí jen u těch nejzákladnějších modelů.

Výběr šicích strojů podle kategorií

Podrobnější dělení šicích strojů je podle zkušeností konkrétního uživatele.

Šicí stroje pro začátečníky

Šicí stroj v této kategorii slouží spíše k občasnému šití, ale může se používat i častěji. Tento výrobek by měl hravě zvládnout šití tenkých i elastických materiálů, silnějších materiálů a také rifloviny, což je jeden z velmi běžných materiálů, které má doma snad každý z nás. Stroje by se měly snadno obsluhovat a veškerá obsluha s nimi spojená by měla být co nejjednodušší.

Obecně se pro začátečníky doporučují starší, ale kvalitní mechanické stroje, protože jsou odolnější a snadno se ovládají. Mechanické stroje se ovládají pomocí otočných koleček a dalších „hejblátek“. Sice mají menší nabídku stehů a chybí jim automatické zapošití, ale to vám jako začátečníkům nebude vadit.

Pro začátečníky jsou vhodné mechanické šicí stroje s kyvným chapačem. Vzhledem k tomu, že je robustnější, není tolik citlivý na nesprávné zacházení.

Zaměřte se především na:

 • jednoduché ovládání jak stroje, tak výběru stehů,
 • nabídku stehů, která by měla být složená z těch nejpoužívanějších,
 • kvalitní konstrukci, která si dobře poradí i s prošíváním velmi silných materiálů,
 • nízkou hmotnost přístroje, která je důležitá z uživatelského hlediska,
 • možnost volného ramena, které je důležité pro šití rukávů, nohavic a obecně užších částí oděvu.

Sama jsem v šití začátečník a bohatě mi stačí šicí stroj značky Janome, model JUNO E1015. Šicí stroj se snadno ovládá. Nejhorší pro mě bylo naučit se navlékat nit. Jelikož je to šicí stroj pro začátečníky, nemá automatické navlékání nitě. Nicméně návod je tak podrobný, že nit naučíte snadno navlékat.

Pro nastavení délky stehu slouží mechanické kolečko, které umožňuje nastavení 4 délek. Samozřejmostí je pak přepnutí stehu na šití pružných materiálů. Díky tomu je steh také pružný, takže se látka v oblasti stehu nekrabatí a nekrčí.

Důležitá je také možnost nastavení napětí horní nitě. K tomu slouží rovněž otočné kolečko s číselnou řadou. Nit musí mít optimální napětí. Spodní nit nesmí být vidět na lícové straně a horní na rubové straně. Stroj umožňuje výběr ze 7 stehů, které mně jako začátečníkovi stačí. Nejčastěji využívám rovný steh a cik-cak steh. Cik-cak steh je takovou „náhražkou“ za coverlockový steh. Další jsou podle mých zkušeností vhodné jako ozdobné stehy, a to v momentě, kdy už jakž takž umíte šít. Protože rovné šití je skutečně umění! Pokud vám ujede „linka“ při šití rovným stehem, není to tak do očí bijící, jako když vám ujede šití ozdobným stehem.

Můj šicí stroj má volné rameno, které oceníte i jako začátečníci. Díky možnosti odejmout desku, po které se sune látka, můžete pohodlně přišít třeba záplaty na proděravěná kolena kalhot nebo zašít rukávy.

Šicí stroje pro pokročilé

Jsou určeny především pro pokročilejší a hobby švadleny, které mají základy šití za sebou a troufnou si i na složitější úpravy.

Zaměřte se především na:

 • automatické funkce, které zahrnují automatické obšití knoflíkové dírky nebo automatický navlékač nití,
 • bohatý výběr stehů, který zahrnuje i pevné a vyšívané stehy,
 • dostatečné množství patek, které je již v základní výbavě,
 • větší pracovní plochu, díky které se vám budou lépe šít objemnější látky,
 • kvalitní konstrukci, která si poradí s prošitím i velmi silných látek,
 • nízkou hmotnost, která vám usnadní manipulaci,
 • volné rameno pro šití rukávů, nohavic a dalších užších částí oblečení.

Šicí stroje pro profesionály

Šicí stroje pro profesionály by měly odpovídat vysokým nárokům profesionálních krejčích, jsou vhodné do dílen a do náročného provozu.

Zaměřte se především na:

 • široký výběr vyšívacích stehů, které nabízejí i vyšití abecedy nebo čísel,
 • široký výběr klasických stehů,
 • provedení chapače, u kterého vidíte, kolik nitě na cívce zbývá,
 • možnost rozšířit si pracovní plochu,
 • nejrůznější automatické funkce, které vám usnadní práci (knoflíková dírka, navlékač nití),
 • opravdu rozsáhlý výběr patek, které jsou již v základní sestavě,
 • kvalitní konstrukci, která si poradí při šití silných látek,
 • volné rameno pro šití rukávů a nohavic a dalších užších částí oblečení,
 • nízkou hmotnost, která je uživatelsky příjemná.

Šicí stroj na silné materiály

Pokud se chystáte šít kůži, riflovinu, nebo prošívat více materiálů, budete potřebovat silný šicí stroj. Jak poznáte šicí stroj na silné materiály? Spolehlivou indicií vám může být, pokud se výrobce zmiňuje o několika vrstvách džínoviny nebo kůže, kterou stroj zvládne prošít. Další indicií, je pokud výrobce zdůrazňuje sílu stroje. Někde se píše například o silném vpichu jehly. Možná namítnete, že prodejce nemusí mít pravdivé informace. Já ale věřím na dodavatele, kteří jsou solidní. Doporučila bych výběr u odborníků a prodejců s dobrým jménem, kteří mají specializované obchody na šití. Opatrná bych byla u prodejců typu Lidl atd.

Jakmile objevíte takový stroj, neváhejte ho podrobit průzkumu na internetu. Rozhodně se vám budou hodit recenze uživatelů, protože síla stroje není úplně měřitelná. Proto jsou názory ostatních důležité.

České značky Lada a Garudan vyrábí šicí stroje, jež prošijí třeba i 8 vrstev shoftshellu a rifle včetně poutek. Například šicí stroj značky Lada v přijatelné cenově hladině okolo 6 000 Kč prošije i 10 vrstev džínoviny. Šicí stroje Garudan jsou pak k dostání za ceny, které začínají na 10 000 Kč. Šicí stroje Brother ve střední a nižší cenové hladině nejsou pro šití silných materiálů nejvhodnější volbou. I šicí stroje Janome s přítlakem patky zvládnou prošít docela dost vrstev materiálu. Šicí stroj JUKI s plovoucí patkou si rovněž poradí s více vrstvami látky.

Šicí stroj na riflovinu

Pokud hledáte šicí stroj na riflovinu, hledáte šicí stroj na silné materiály. Spolehlivou službu udělají zmiňované stroje značky Lada, Garudan, Janome nebo JUKI.

Na co se zaměřit při výběru? Na jednoduchost!

Šicí stroj se musí především snadno ovládat. Jednoduchost ovládání vám může předvést prodávající ve specializovaném obchodě a vyzkoušet si to pod jeho vedením můžete i vy sami. Jak se říká: „Líná ústa, holé neštěstí“, a to v tomto případě platí dvojnásob. V obchodě se vyptejte opravdu na každou maličkost, která vás zajímá, protože tím předejdete nedorozuměním a problémům. S sebou si přineste i několik typů látek (kromě klasických i streč, žerzej a silnější materiály) a vyzkoušejte si, jak se s jejich úpravou šicí stroj popere.

V obchodě si nechte předvést a také si sami vyzkoušejte tyto úkony:

 • navlékání horní nitě,
 • navíjení spodní nitě,
 • vložení cívky do chapače a protáhnutí spodní nitě,
 • nastavování délky a šířky stehu,
 • ovládání napětí nitě a přítlak patky
 • volbu programů a jejich přehlednost
 • jak se vyměňují patky,
 • ovládání nožního nebo ručního spínače.

Zaměřte se také na to, zda je možné regulovat rychlost šití. Šicí stroj by měl zvládnout pomalé tempo, které zahrnuje zhruba 70 stehů za minutu, ale i tempo rychlejší. Zeptejte se také na to, zda má stroj zpětný chod, který je důležitý nejen při zapošívání.

Během předvádění i vlastní zkoušce se soustřeďte na hluk, vibrace a na stabilitu přístroje. Rozhodně se vám nebude dobře pracovat na přístroji, který nedrží na svém místě, ale má tendence k poskakování. Bedlivě sledujte také stehy, ty by rozhodně neměly být chybné. Nejlépe se tento problém projeví při šití silnějších materiálů nebo při sešívání více vrstev dohromady.

S konkrétní značkou šicího stroje si kupujete i různé přidané hodnoty

Pokud si vyberete konkrétní šicí stroj, neplatíte jen za značku, ale i za další přidružené služby a servis. Zjistěte si, jak rychlý a kvalitní servis poskytuje daný výrobce, na co se vztahuje a nevztahuje záruka. Důležitá je také dostupnost náhradních dílů, a to i za mnoho let od zakoupení výrobku. V neposlední řadě byste na vybraný šicí stroj měli dostat dobré recenze a hodnocení od lidí, které na něm už šijí.

Návod bude vaše pravá ruka

Přesto, že čtení návodů není zrovna dobrodružná literatura, rozhodně je nutné, aby byl ke stroji přibalen. Měl by být dostatečně návodný, měl by obsahovat popis stroje i seznam příslušenství, které spolu se strojem dostanete.

Patky k šicímu stroji

Přítlačné patky jsou při šití velmi důležité, a proto se zaměřte i na ně. Některé modely mohou mít jen univerzální přítlačnou patku, nebo navíc ještě patku pro klikatý steh. Při šití však budete potřebovat i jiné druhy, proto si ověřte, zda jsou dostupné ty na prošívání zipů, slepý steh, obnitkování, knoflíkové dírky a podobně.

Údržba šicího stroje

Pokud je v návodu uvedeno, že se jedná o bezúdržbový stroj, neznamená to, že se o něj nemusíte starat. Vždy se musí čistit od vláken (zejména pokud šijete manšestr nebo jinou látku, která pouští vlákna) a také se musí promazávat. Pravidelnému čištění se věnujte zejména u mechanicky pohyblivých částí. Z podstehové desky vytáhněte veškeré nečistoty, které se usadily kolem podávacích zoubků. Na to se většinou používá kartáček, který je součástí balení. Nezapomeňte vyčistit také část chapače s cívkovým pouzdrem.

Co je dobré vědět

V tomto odstavci si představíme pár drobností, na které při šití jistě narazíte, a je dobré ještě před tím, než si stroj pořídíte.

 • Pokud se rozhodnete pro šicí stroj s kovovým tělem nebo bude mít kovovou desku, kam pokládáte ruku, může vás ruka začít studit.
 • Pedál k šicímu stroji se dnes většinou připojuje pomocí kabelu. Praktickou vychytávkou je, pokud je kabel samonavíjecí podobně, jako je tomu u kabelů vysavačů.
 • Každý šicí stroj by měl mít žárovku. Dneska už se většinou nepoužívají klasické žárovičky, protože při delším šití může teplo, které vydávají, začít do rukou pálit. V současné době se používají spíše LED osvětlení.
 • Praktickou pomůckou je také regulace rychlosti, kterou je možné nastavit na stroji, takže nezáleží na tom, jak rychle mačkáte pedál.

Jak vybrat správnou jehlu do šicího stroje

Při výběru jehly do šicího stroje musíte znát její typ. To zjistíte z krabičky s náhradními jehlami nebo z manuálu. Jehla je u každého stroje jiná a některé značky mají dokonce specifické jehly (např. Singer). Mezi nejkvalitnější jehly patří ty z dílen Organ a Schmetz.

Typy jehel

Jehelní systémPro jaký šicí stroj
130/705 HJedná se o jehlu, kterou můžete použít pro většinu domácích strojů, a dokonce i pro některé overlocky.
HAx1Typ jehly určený pro některé overlocky.
ELx750Typ jehly určený pro některé overlocky.
SYTyp jehly pro šicí stroje značky Singer.
287Typ jehly, která je vhodná pro starší typy šicích strojů.

Druhy jehel

Druhy jehel se odvíjí od materiálu, který budete šít. Na každý materiál je určená jiná jehla, která se odlišuje jak silou, tak tvarem špičky.

OznačeníPopisPoužití
Universal/Standard/RJedná se o nejpoužívanější jehly, které mají zakulacenou špičku.Tkaniny a při malém průměru i pro pleteniny.
Jeans/Denim/HJJsou speciálně kalené a mají ostrou špičku.Pro pevné látky, mezi které patří džínovina, montérkovina a kůže.
Strech/HS/SKLMají hlubší drážku v zadní části a špička je středně kulatá.Vhodné pro velmi pružné materiály jako je plavkovina.
Jersey Ball point/H-SUKTyp jehel s kulatým hrotem.Kvůli kulatému hrotu se hodí pro šití pleteniny, kterou nenatrhne ani neprosekne.
Sharp/HM/Mikro/SPITenké jehly, které mají velmi ostrou špičku.Pro materiály s velkou hustotou vláken, do kterých se řadí mikrovlákno, hedvábí a podobně.

Abyste při šití dosáhli dobrých výsledků, je nezbytné, aby jehla nebyla poškozená nebo tupá. Poškodit i ztupit se může i během delšího šití. Špatnou jehlu poznáte podle toho, že vynechává švy a šicí stroj může být dokonce během chodu hlasitější. Abyste jehlu udrželi co nejdéle v dobré formě, je nutné ji uchovávat v originálním balení, ve kterém má každá jehla svůj „chlíveček“.

Jak poznat tupou jehlu

Vezměte si staré silonky, natáhněte je mezi prsty a projíždějte po nich jehlou. Pokud se zachytává, je nutné ji vyměnit. Můžete také zkusit do napnutých silonek bodat, pokud se poškodí, je to znamení toho, že šijete tupou jehlou.

Co všechno můžete vyčíst z krabičky na jehly

Popisy na krabičkách jsou u všech výrobců stejné, odlišují se pouze typem jehly. Na krabičce najdete tyto údaje (ilustrativní příklad):

 • Schmetz – výrobce,
 • Jersey ball point – druh jehly,
 • 130/705H (SUK) – označení jehly pro domácí šicí stroje,
 • 70/10 – síla jehly, číslo 70 je evropské označení síly jehly (čím vyšší číslo, tím silnější jehla), číslo 10 je označení síly pro Ameriku a Asii.

Jaké vybrat nitě do šicího stroje

Na trhu existuje celá řada nití, které se liší svým použitím.

Typ nitěCo s ní šít
StehovkaJedná se o pomocnou bavlněnou nit označující díly, které chcete sešít. Dobře se páře i trhá. Na trhu je k dostání i rozpustná stehovka (stehovka se rozpustí ve vodě nebo za použití parní žehličky).
Polyesterová nitHodí se pro strojové i ruční šití a používá se pro sešívání a šití všech typů tkanin. Je nejvhodnější pro šicí stroje i overlocky.
Bavlněná nitJe možné s ní šít ručně i strojově, většinou se používá pro oděvy, které budou následně barveny.
Neviditelná nitJedná se o nylonovou velmi pevnou nit, kterou se šijí délky společenských kalhot, sukní i šatů skrytým stehem. Používá se i na korálkování.
Hedvábná nitJe jemná a pevná. Šijí se jí zejména hedvábné nebo vlněné materiály. Používá se především pro ruční šití.
Kovová nitVětšinou je k dostání ve zlaté a stříbrné barvě a používá se spíše pro prošívání nebo dekorativní šití, a to jak ruční, tak strojové. Je náchylná na teplo, a proto by se oblečení s touto nití mělo žehlit při nízkých teplotách.

Materiály a typ nitě

Typ materiáluTyp nitě
Jemné materiály: šifon, voál, žoržet, batistPolyesterová šicí nit o síle 100-120
Hedvábí, bavlna, viskózaPolyesterová šicí nit o síle 100-120
Riflovina, kůže, koženkaPolyesterová šicí nit o síle 30-40
Elastické materiály, plavkovina, dresyElastická šití nit
ÚpletElastická šicí nit, objemová nit
Přírodní materiályBavlněné a polyesterové šicí nitě

Nit, kterou rozhodně nic nezkazíte, je polyesterová šicí nit, která se hodí pro šití téměř všech materiálů. Pokud chcete ručně obšívat knoflíkové dírky, přišívat knoflíky nebo šít dekorativními a ozdobnými stehy, použijte dírkové hedvábí, což je hedvábná nit o síle 30-40.

Materiál, nitě a jehly

Pro šití na běžném šicí stroji, který budete využívat na domácí šití, mějte nachystané pomůcky a materiály, které najdete v tabulce. Mějte, prosím na paměti, že se jedná jen o orientační tabulku, takže se vždy řiďte návodem, který dostanete k vybranému šicímu stroji.

 

MateriálNit (a její síla v závorce)Velikost jehly
Krepina, voál, batist, organzy, žoržet, trikotJemná hedvábná, jemná bavlněná, syntetická, bavlna-polyesterová65 nebo 75
Podšívka, bavlna, pletenina, serž, perkálHedvábná (50), syntetická (50-60), bavlněná (50-80), balvna-polyesterová75 nebo 90
Denim, tvíd, flauš, drapérie, gabardén, čalouněníHedvábná (50), bavlněná (45-50), syntetická (40-50), bavlna-polyesterová90 nebo 100

Dobrá rada: Pokud si nejste jisti tloušťkou nitě a k ní správně zvolenou jehlou (nebo naopak), proveďte krátký test. Ustřihněte si asi 50 cm nitě a navlečte na ni jehlu. Pokud po ní jehla bude dobře klouzat (nebude se zasekávat a podobně), je vše v pořádku a nit můžete použít k šití. V případě, že by se jehla zasekávala, je potřeba zvolit buď tenčí nit nebo silnější jehlu.

Označení nití

Nitě, které se používají při šití na stroji, mají nejčastější označení síly v rozpětí 100 až 120. Pro šití silnější materiálů a džínoviny mají nitě sílu 30 nebo 35. Čím nižší číslo je, tím je nit silnější.

Jaké informace najdete na etiketách nití

 • Číslo barvy – např. Col. 9320
 • Síla nitě – např. No 35
 • Délka návinu – např. 100 m
 • Materiál, ze kterého je nit vyrobená – např. 100 % Polyester

Základní typy stehů

Mezi základní typy stehů, kterými disponují jak základní tak složitější modely šicích strojů patří tyto:

 • rovný a entlovací steh – jedná se o základní stehy, ze kterých vznikají různé užitkové stehy,
 • overlockový steh – začišťuje okraje,
 • neviditelný, slepý steh – slouží pro skryté lemování třeba při zahnutí dlouhých nohavic,
 • knoflíkové dírky – pro ušití knoflíkové dírky je potřeba použít speciální patku, do které se knoflík vloží a šicí stroj ho automaticky obšije. Pokud stroj automatiku nemá, je nutné velikost dírky na látce vyznačit a poté manuální obšít.

Časté dotazy

Co je to celokovový šicí stroj?

Při výběru šicího stroje se setkáte s pojmy:

 • celokovový,
 • plastový.

Co to znamená? Jako celokovový se označuje šicí stroj, který má kovový vnitřek neboli skelet. Pokud byste sejmuli kryt, uviděli byste kovové „tělo“. U plastového stroje by tato část byla z plastu. Mějte na paměti, že i celokovový stroj má plastové části. Vše totiž z kovu být vyrobeno nemůže. Jedná se o součástky, jako je například řemen a další, které jsou svým způsobem specifické, a proto se vyrábí z jiných materiálů. Vnitřní část a součástky stroje by však měly být vyrobeny z kvalitního kovu.

Jaké jsou výhody celokovový strojů?

 • Jsou odolné opotřebení,
 • není potřeba je tak často opravovat,
 • vydrží i zahřívání,
 • nedeformují se.

Jaké části jsou u celokovových strojů z plastu? Jde zejména o kryt, ale také o knoflíky či ovládací prvky. U celokovového šicího stroje je menší pravděpodobnost poruchy. Tyto stroje jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Kovový vnitřek stroje se samozřejmě podepíše na jeho hmotnosti. Pokud jej vezmete do ruky, bude těžší. Jestliže šicí stroj pořizujete na internetu, hledejte zmínku u kovu, který se nachází uvnitř stroje.

Dříve byly k dostání skutečně celokovové šicí stroje. To znamená, že i vnější část byla kovová. Možná jste takový stroj viděli u babičky. Takové šicí stroje se však dnes již nevyrábí. Jako celokovový šicí stroj se tedy označuje ten, který má sice plastový kryt, ale vnitřní kostra je kovová.

Pamatujte, že kovová vnitřní kostra není standardem, ale řada značek ji používá. Narazíte však i na věhlasná jména s dlouhou tradicí, které nabízí kompletně plastové šicí stroje. Šicí stroje z plastu jsou sice lehké a tiché, ale daní za to je větší poruchovost a kratší životnost. Kromě toho si tyto stroje většinou neporadí s šitím rifloviny a dalšími podobnými materiály.

Mezi značky, které mají ve své nabídce i celokovové šicí stroje, patří:

 • Singer,
 • Janome,
 • Brother,
 • Bernina,
 • Pfaff.

Jaké druhy stehů by neměly chybět šicímu stroji?

Existují klasické šicí stroje, ale také šicí stroje s vyšíváním. U vyšívacího šicího stroje můžete tedy svůj oděv zdobit nejrůznějšími výšivkami. Některé šicí stroje nabízí i dekorativní stehy. Jaké základní druhy stehů byste měli na svém šicím stroji mít?

 • Rovný steh – pokud začínáte šít, budete používat právě tento steh. Rovným stehem se šijí nepružné materiály. Podle nastavení jehly můžete šít rovný steh v pravé, levé či středové pozici jehly. To znamená, že někdy bude steh šitý více nalevo od kraje látky, jindy napravo, nebo bude procházet středem.
 • Cik-cak steh – jde o nejpoužívanější steh, který se časem naučí používat i začátečníci. Jde o steh začisťovací, ale používá se i pro látání nebo dekorování látky.
 • Pružný steh – používá se pro šití na pleteninách a dalších pružných látkách, jako jsou například úplety.
 • Entlovací steh – je klikatý a připomíná cik-cak steh. Využijete ho pro začištění okrajů látky, ale také jako ozdobný steh. Na mém šicím stroji Janome Juno entlovací steh nemám, ale dokonale si vystačím s cik-cak stehem.
 • Steh se zapošitím – používá se na začátku a konci šití. Je to pojišťovací steh, aby se vám ušité stehy nezačaly párat. Ne u každého stroje tento steh je. U některých strojů je potřeba stisknout speciální páčku pro zapošití. Tento způsob mám na svém stroji a je zcela dostačující. Každý steh se díky stisknutí páčky zapošije dozadu a následně dopředu. K párání nedochází.
 • Knoflíková dírka – jde o speciální steh, kterým se entluje knoflíková dírka, aby se látka u otvoru netřepila. K šití potřebujete speciální patku. Stroj podle návodu nastavíte a obšití otvoru už se postará sám.
 • Slepý steh – nemá ho každý stroj, například můj ne. Slouží k šití lemů, závěsů nebo třeba k zakládání kalhot. Slepý se mu říká proto, že není z lícové strany téměř vidět. Šije se speciální patkou.
 • Dekorativní stehy – najdete je spíše na dražších šicích strojích. Tak můžete šít stehy řetízkové, vlnkové, křížkové.
 • Znakové stehy – stejně jako u dekorativních ani tyto nejsou tak běžné. Slouží k vyšití písmen, čísel nebo znaků.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 98 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
 1. clanky su velmi prehladne usporiadane a obsahove vystizne

  co mi najviac chyba je dopatrat sa k oznaceniu velkosti ihiel / napr.velkost 120 je pre aku hrubku nite ,a pod/

  a v dalsom oznacenie hrubok niti

  dakujem! ing .stefanec

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo