Jak vybrat nejlepší skartovačku + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Dříve moderní výdobytek doby, dnes již absolutní základ každé kanceláře – ti, kteří se setkali s pojmem GDPR, jistě vědí, že skladování dat už není tak jednoduché, jako tomu bylo dříve. Některá z nich dokonce musela z kanceláří zmizet docela, a právě tehdy se většina z podniků vybavila skartovačkami papíru, které nás nepotřebných nebo „zakázaných“ papírů nadobro zbavily.

Recenze skartovaček

Do našeho testu skartovačů jsme jako vždy zahrnuli pětici nejoblíbenějších strojů mezi zákazníky. Zaměřili jsme se na jejich přednosti, ale také strasti, které by vás při výběru mohly ovlivnit (ať už šlo o rychlost skartace, hlučnost nebo velikost odpadní nádoby). V obecném rádci jsme následně sestavili návod toho, jak si takovou skartovačku vůbec vybrat. V některých kancelářích je totiž nutné dodržovat jakýsi bezpečnostní standard, který ne každá skartovačka splňuje. A nejen o kancelářské, ale také o domácí skartovačky papíru je potřeba se optimálně starat a promazávat jejich řídící mechanismus tak, aby nám dlouho a dobře sloužil.

Hama Basic X6A

Automatický podavačne
Typ řezukřížový
Úroveň zabezpečeníP3
Objem koše14 l
Pojme až90
Nutnost odstranění sponekne
SkartujePapír, plastové karty
Hlučnost72 dB
Trvalý provoz2 min
Výška33,8
Šířka31,1
Hloubka17,5
Rychlost skartace3,2

Skartovačka Hama Basic X6A vaše nepotřebné papíry rozřeže křížovým řezem. Se zabezpečením typu P3 však nepatří k nejbezpečnějším, proto bychom jí doporučili především do běžných kanceláří. Mimo papír je schopná skartovat také již nepotřebné platební či věrnostní karty. Díky tomu, že má širší skartovací otvor je možné nechat zničit až 7 papírů velikosti A4 najednou. Křížový řez zajišťuje rozřezání na menší části, než tomu je u řezu proužkového, proto se do odpadního koše vleze daleko více materiálu. Pozitivně hodnotíme také automatické vypnutí po odnětí skartovací hlavice a mechanismus, který automaticky vypne stroj, aby jej chránil před případným přehřátím i přetížením.

Nicméně je škoda, že výrobci nepoužili kvalitnějšího motoru, aby interval skartace byl delší než dvě minuty. Negativně hodnotíme také hlučnost při výkonu, která je celých 72 dB, což už je poměrně znát, když se vám k likvidaci sejde více dokumentů. Další nevýhodou je absence automatického podavače, která by uspořila váš čas. Podtrženo a sečteno – jedná se o skvělého pomocníka v domácnostech a menších kancelářích, kde nejsou velké nároky na bezpečnost a kde není potřeba se nepotřebných papírů zbavovat každý den.

 • křížový řez
 • mimo papír skartuje i plastové karty
 • poměrně velký objem koše
 • hlučnost
 • rychle se přehřívá
 • absence automatického podavače papírů
Zjistit cenu

Sencor SSK 160

Automatický podavačne
Typ řezupodélný
Úroveň zabezpečeníP2
Objem koše7 l
Pojme až45
Nutnost odstranění sponekano
Skartujepapír
Hlučnost70 dB
Trvalý provoz-
Výška38,6
Šířka31,2
Hloubka11,8
Rychlost skartace2,2 m/min

Naše druhá skartovačka Sencor SSK 160 je ideálním řešením pro všechny domácnosti. Vzhledem k její velikosti a objemu bychom jí však do kanceláří moc nedoporučovali, jelikož byste s ní mnoho papírů nezlikvidovali. Tohle však odsuňme stranou, protože v poměru výkon a cena je velmi dobrým zástupcem pro základní domácí použití i vzhledem k nízkému zabezpečení P2. Podélný řez v kombinaci s ručním podavačem a možností skartování až šesti papírů najednou ocení jistě všichni, takže spolu s funkcí automatického spuštění a ukončení skartace papírů do velikosti A4 se všech nepotřebných spisů zbavíte jedna dvě.

Zaseknutých papírů se bát nemusíte, jelikož přístroj je vybaven zpětným chodem pro uvolnění právě těchto neposedných dokumentů, takže by vám nemělo hrozit ani zahlcení nádoby. Nicméně si přece jen trošku hlídejte, abyste mašinu nepřehřáli, žádná kontrolka vás bohužel neupozorní a stroj z ničeho nic „zkolabuje“. Co bychom výrobcům mohli vytknout je malá nádoba na odpadní materiál a ne zcela bytelná stabilita. Na druhou stranu je tento zástupce poměrně malý, což opět vyhovuje hlavně domácnostem.

 • poměr cena / kvalita
 • automatické spuštění a ukončení skartace
 • nízká úroveň zabezpečení
 • malá zásoba na odpadní materiál
Zjistit cenu

Peach PS500-10

Automatický podavačne
Typ řezukřížový
Úroveň zabezpečeníP4
Objem koše11 l
Pojme až-
Nutnost odstranění sponekne
SkartujePapír, tenký karton, plastové karty
Hlučnost72 dB
Trvalý provoz-
Výška34 cm
Šířka15 cm
Hloubka29 cm
Rychlost skartace2,2 m/min

V pořadí třetí skartovačku vyrobila značka Peach, nabízí jednoduchou manipulaci a skartaci až pěti listů najednou. Výsledné proužky o velikosti 4 x 26 mm splňují úroveň zabezpečení P4. Kromě papíru dokáže zlikvidovat také tenký karton a plastové karty, CD tam však nevkládejte! Zpětný chod zabrání tomu, aby se 11l koš zahltil skartovaným materiálem, ovšem stále je to pouze poměrně malá odpadní nádoba, takže využití ve větších kancelářích se nevyplatí. Také byste se u skartace zřejmě rychle unavili, protože přístroj nedisponuje automatickým podavačem – někdy jsou takové přístroje nazývány jako ruční skartovačky papíru.

Na stránkách výrobce se o přístroji nedočtete téměř nic, což nás samozřejmě neuspokojilo. Minusové body odečítáme i za rychlé přehřátí – stroj je sice vybaven pojistkou proti takovému stavu, nicméně docela dlouho trvá, než je možné jej zase spustit – v poměru 2 minuty výkon a 40 minut odpočinek to není zrovna ideální stav. Kladně se však můžeme vyjádřit ke snadnému ovládání, autostartu i poměru cena / výkon. Z těchto důvodů bychom stroj viděli hlavně jako doplněk domácí kanceláře pro občasné použití.

 • poměr cena / výkon
 • vyšší úroveň zabezpečení
 • rychlé přehřátí motoru
Zjistit cenu

Bonsaii 3S16

Automatický podavačne
Typ řezukřížový
Úroveň zabezpečeníP3
Objem koše16 l
Pojme až180
Nutnost odstranění sponekne
SkartujePapír, plastové karty, CD/DVD
Hlučnost58 dB
Trvalý provoz60 min
Výška52 cm
Šířka34,5 cm
Hloubka24 cm
Rychlost skartace3,67 m/min

Ačkoli je nejdražším zástupcem, jedná se o kvalitní přístroj. Zničí až dvanáct papírů najednou, což jistě oceníte zejména proto, že nedisponuje automatickým podavačem a krmit skartovací otvor po jednom papíru je opravdu otravné. Nejen že se postará o již nepotřebný papír, ale dokáže si poradit i s plastovými kartami, a dokonce i CD/DVD, na které má samostatnou odpadní nádobu, tudíž se nemíchají papírové a plastové dílky dohromady. Nepřetržitě můžete skartovat až celou hodinu, na což by vám měla vystačit i nádoba odpadního koše o velikosti 16 l.

Další výhodu skartovačky Bonsaii představuje aktivní chlazení, což souvisí s vysokou výkonností stroje, a rovněž jeho téměř nehlučný chod. Aby však přístroj šlapal jako hodinky po celou dobu, měli byste mu jednou za čas dopřát olejový papír. Ovládání je velice jednoduché díky dotykovému ovládacímu panelu, který obsahuje pouhé tři tlačítka (On/Off, chod vpřed a chod zpět). Dvě kontrolky vás budou informovat o stavu zahlcení a přehřátí. Výjimkou není ani automatické spuštění a vypnutí stroje stejně jako ochrana proti zahlcení.

Při vložení více papírů se automaticky spustí zpětný chod. Poslední plus shledáváme rovněž v průhledné odpadové nádobě, díky níž budete mít vždy přehled o jejím stavu. Několik bodíků strháváme za hmotnost (10 kg), ovšem i na to výrobce myslel a pro lepší manipulaci namontoval kolečka. Co také jistě oceníte je pohotovostní režim a jeho téměř nulová spotřeba (0,5 W). Tak už nikdy nebudete muset stroj zbytečně vypínat a zapínat stále dokola.

 • skartace i CD/DVD
 • pohotovostní režim
 • velká odpadní nádoba
 • velmi nízká hlučnost
 • vysoká hmotnost
 • absence automatického podavače
Zjistit cenu

Rexel Auto+ 60X

Automatický podavačano
Typ řezukřížový
Úroveň zabezpečeníP3
Objem koše15 l
Pojme až100
Nutnost odstranění sponekne
SkartujePapír, plastové karty
Hlučnost60 dB
Trvalý provoz8 min
Výška35 cm
Šířka29,5 cm
Hloubka43 cm
Rychlost skartace2 m/min

Poslední z našich skartovacích strojů je zástupce značky Rexel. Ta mimo jiné nabízí velmi pohodlný automatický podavač, který ušetří mnoho vašeho drahocenného času, ten můžete využít třeba k uvaření kávy. J A zatímco vy si vychutnáváte vaši pravidelnou dávku kofeinu, Rexel automaticky skartuje až 60 listů na úrovni zabezpečení P3. Celkově se do jeho odpadní nádoby vleze až 100 listů velikosti A4. Není třeba odstraňovat žádné sponky, a dokonce vám přežvýká i plastové karty.

Pokud byste si však přece jen chtěli skartovat papíry sami, i to je možné. Při ručním plnění můžete skartovat až 5 listů najednou, a k tomu velice tiše, takže v kanceláři nebudete rušit ani vaše kolegy. Bohužel, co se týká výkonnosti, tam by mohla být skartovačka Rexel vybavena o něco lépe. Vydrží sice v chodu celých 8 minut, ale celých 40 si potom dává pauzu. Pokud byste si ještě několik stovek připlatili, mohli byste se poohlédnout po výkonnějším stroji, který vydrží téměř osminásobek výkonu a polovinu času odpočívá. Nicméně i tak můžeme říct, že pro malé kanceláře, kde není třeba skartovat dennodenně tuny papíru, je tento stroj ideálním základem.

 • automatický podavač
 • skartace plastových karet i sponek
 • poměr cena/výkon
Zjistit cenu

Jak vybrat skratovačku?

Skartovačku byste si měli pořídit hned z několika důvodů.

  

Ochrana dat

Zejména klientů a zákazníků, ale i ochrana uvnitř firem a jejich soukromých dat a korespondence. Mnohdy jistě doma máte nepotřebné smlouvy, jejichž platnost už vypršela, ale vyhodit jen tak do koše bychom vám nedoporučovali. Mnohdy se na nich objevuje vaše datum narození i rodné číslo, což je v dnešní době datové velmi nebezpečné.

Zákonná ochrana osobních údajů

GDPR jsme již nepatrně naťukli a opravdu byste jej neměli podceňovat. Široké okolí na nás tlačí, abychom chránili nejen sebe, ale i ostatní. Zřejmě ani nemusíme zmiňovat, že pokud se bavíme o citlivých informacích (např. v souvislosti s bankami nebo advokátními kancelářemi,…), jsou skartovače s certifikátem NBÚ a příslušným stupněm utajení nezbytné.

Typy řezů papíru

Papíry může stroj skartovar několika způsoby.

 • Proužkový řez – Neboli přímý či podélný řez skartovačky dokáže skartovat několik listů najednou, ale stupeň ochrany je velmi nízký.
 • Příčný řez – Jinak také řez křížový zajišťuje spolehlivou ochranu skartovaných údajů, navíc působí dojmem, že výsledného odpadu je menší množství.

Velikosti skartovaných části

Jednotlivé přístroje mají různou velikost odpadních (skartovaných) částic, které souvisejí s různými stupni utajení. Tyto stupně dělíme buď podle vyhlášky Národního bezpečnostního úřadu, anebo standardem DIN 66399 uvedeného jako P-rating. Čím vyšší tato hodnota je, tím vyšší je úroveň zabezpečení. V praxi to znamená větší počet rozřezaných kousíčků. Velikosti řezu dle vyhlášky NBÚ:

Velikost řezu339/1999 Sb.528/2005 Sb.
Proužky do 6 mmV1
Částice do 4 x 80 mm Proužky do 2 mmD2
Částice do 2 x 15 mmT3
Částice do 0,8 x 13 mmPT4

Velikosti řezu dle standardu DIN (P-rating)

Počet částí při velikosti papíru A4P-rating (stupeň zabezpečení)Použití
40P-2Dokumenty bez citlivých údajů
200P-3Dokumenty s citlivějšími údaji jako např. adresa
400P-4Pro důvěrné dokumenty jako bankovní výpisy
2 000P-5Důvěrné finanční a osobní dokumenty
6 000P-6Právní, vojenské a finanční dokumenty obsahující soukromé údaje
12 500P-7Nejvyšší stupeň zabezpečení pro přísně tajné zprávy

Nejen papír může do skartovače

Mnohé modely nabízejí skartaci:

 • DVD i CD
 • Dokumentů s kancelářskou sponkou
 • Dokumentů sešitých sešívačkou
 • Disket
 • Kartonů

Automatické nebo manuální plnění?

Skartovačky s automatickým podavačem

 • lze vložit celý štos papíru
 • není nutné u stroje stát
 • hrozí zaseknutí papírů nebo zahlcení, pokud nemáte hlídaný zásobník

Skartovačky s manuálním plněním

 • zpracují větší množství listů najednou
 • většina z nich má i zpětný chod, pokud ji přehltíte
 • u stroje musíte neustále stát

Technické vlastnosti

VyužitíVhodné proKapacita (počet listů)
Osobní1-2 uživatele60
Malá kancelář10 uživatelů300
Střední kancelář20 uživatelů600
Velká kancelář20 a více uživatelůVíce než 600
 • Obecně se uvádí velikost v litrech (10–50 l).
 • Čím větší počet skartovaných částeček ze stroje vypadne, tím méně budete mít odpadu.
 • Nikdy nepřekračujte doporučenou kapacitu stroje, jinak si poškodíte jeho řezný mechanismus.
 • Výrobci uvádějí, že A4 disponuje 70 g/m2, běžný kancelářský papír má však povětšinou o 10 g více, raději proto počítejte s těžší variantou, tedy 80 g/m2 a vložte raději o pár kousků papíru méně.

Obecná doporučení

 • Nepřekračujte doporučenou kapacitu zařízení.
 • Neskartujte materiály, které stroji nevyhovují.
 • Alespoň jednou týdně mechanismus promažte (novější a dražší stroje se o mazání řezného mechanismu starají automaticky díky integrovanému olejovému zásobníku – tam pouze pohlídejte, že oleje je dostatek).

Další vymoženosti

 • Ochrana proti zahlcení – pokud je stroj zahlcený, papíry jednoduše vrátí.
 • Ochrana proti přehřátí – stroj vás upozorní příslušnou kontrolkou a automaticky se vypne.
 • Informace o maximální době nepřetržité skartace – levné stroje nevydrží déle než 5 minut, ty dražší pak až 4 hodiny, nejlepší skartovačky z nejlepších i 24 hodin.
 • Automatický podavač neboli autofeeder – ideální pro velké kanceláře, kam vložíte až stovky listů a necháte skartovač pracovat za vás.
 • USB skartovačka – jedná se o tzv. přenosnou skartovačku, která se napojí pomocí USB kabelu a následně je schopná skartovat i bez přímého zapojení do elektřiny; bohužel není určena pro velkoobjemovou likvidaci papíru.

Odpadní pytle do skartovačky

 • Ty budete využívat pouze u strojů, které nemají vlastní odpadní nádobu.
 • Tedy zejména u velkých profesionálních strojů s otevíracími dvířky.
 • Velikost pytle musí odpovídat velikosti odpadní nádoby.
 • Lze je používat i opakovaně.

Jak se o skartovačku starat?

 • Pravidelný servis a údržba.
 • Včasné vyprazdňování nádoby.
 • Mazání (ať už to znamená jednou za čas nechat projet skartovačkou speciální olejový papír určený přímo pro ni, anebo hlídání a doplňování olejového zásobníku).
 • Nepřetěžování (vždy byste měli dodržovat čas aktivní skartace a odpočinku, který je doporučen výrobcem).
 • O tom, že všechno nejede, jak má, by vám mohl napovědět třeba neobvyklý šramot stroje, případně zasekávání papírů.

Jak a kdy mazat?

Jednou z možností je používat speciální olejový papír a jednou za čas jej nechat skartovat, mnohem účinnější možností však je pořízení speciálního čisticího oleje do skartovaček, který je k dostání ve všech obchodech a e-shopech, které se věnují prodeji těchto strojů.

 1. Naneste zhruba jednu polévkovou lžíci oleje na nože po celé délce přes vstupní štěrbinu.
 2. Papír při čištění neskartujte, pouze stroj na prázdno zapněte.
 3. Zhruba po třech sekundách spusťte i zpětný chod.
 4. Takto by se měl olej dostat do všech koutků.

Pokud jste si však pořídili přístroj se systémem automatického mazání, pak vám tato starost odpadá, jelikož tzv. auto-oiler se o všechno postará za vás.

Půjčovny skartovaček

Ačkoli je to k nevíře i tyto stroje se dají vypůjčit. Jsou to většinou:

 • kvalitní a drahé přístroje,
 • splňující ta nejvyšší bezpečnostní kritéria,
 • většinou jsou velmi nákladné, a proto se nevyplatí do nich investovat,
 • využívají se pouze nárazově jako profesionální skratovačky s největším stupněm utajení,
 • některé firmy nabízejí i odvoz a likvidaci papíru ze skartovaček.

Cena skartovaček

Nejlevnější skartovačky pořídíte za pár stovek, ty nejdražší pak i za sta tisíce.

Do 1 000 Kč (levné skartovačky)– jsou vhodné do domácnosti – většinou nemají automatický podavač – mají pouze základní ochranu P2-P3 (proužkový řez) – malá výkonnost – skartují pouze papír
Do 5 000 Kč (kvalitní skartovačky)– vhodné do menších kanceláří – je možné pořídit i automatický podavač – disponují větší DIN ochranou a křížovým řezem – větší výkonnost – jsou schopné skartovat i plastové karty, případně CD/DVD
Do 10 000 Kč (profi skartovačky)– obstojí i ve větších kancelářích – automatický podavač už je většinou samozřejmostí – vysoká DIN ochrana – vysoký výkon – skartují papír, plastové karty, CD/DVD i tenké kartony
10 000 Kč a více (nejlepší skartovačky)– top skartovačky okolo 100 000 Kč už jsou vnímány jako profi stroje – automatický podavač je samozřejmostí – odpadní nádoba je nahrazena odpadním pytlem – nemají problém skartovat i karton – mají vysoký výkon a označení DIN i P7 (skartování přísně tajných dokumentů)

Vždy si nejdříve uvědomte, k čemu budete přístroj využívat, ono je totiž zbytečné kupovat skartovačku na CD nebo kartony, když ve finále budete likvidovat pouze domácí korespondenci nebo účtenky z obchodu. V takových případech by bylo zcela zbytečné utrácet velké peníze, když vám tu samou službu udělají i levnější modely.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.9/5 20 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo