Jak vybrat skener

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Uvítali byste pomocníka, který by vás zbavil přebytečného množství starých dokumentů, které musíte uchovat, ale nemáte na ně prostor? Nebo vlastníte velké množství starých fotografií, diapozitivů či negativů a přáli byste si je digitalizovat? Poradíme vám, jaký skener vybrat, aby splňoval vaše požadavky, ať již jde o přístroj do domácnosti či kanceláře.

Test skenerů 2023

Epson Perfection V370 Photo

  • Maximální velikost předlohy: A4
  • Automatický podavač: Ne
  • Nástavec na diapozitivy: Ano
  • Rozlišení:  4 800 x 4 800 dpi

Tento model získal ocenění ProduktRoku 2016 a ProduktRoku 2015. Jedná se o vynikající stolní skener, který je opatřen vestavěnou jednotkou pro snímání průhledných předloh, velmi dobře se proto hodí také ke skenování diapozitivů, filmů a negativů. LED osvětlení umožňuje rychlý start bez zahřívání a díky kolmému osvícení při skenování bez víka nedochází k oslnění, což si uživatelé velmi chválí. Díky výsuvnému kloubu víka lze s tímto přístrojem také pohodlně skenovat i velmi objemné knihy. Mezi další pozitiva patří tichý chod, snadné ovládání a instalace a přiložený software v českém jazyce. Avšak vzhledem k tomu, že je tento výrobek na trhu již tři roky přiložený software je již poměrně zastaralý, lze jej však bez větších problémů aktualizovat. S tímto přístrojem také můžete využít software pro optické rozpoznávání znaků (OCR).

Dalším kladem je také možnost ukládat výsledné soubory ve vícero formátech a možnost tvořit z jednotlivých stran formátu .pdf jediný soubor. Mezi negativa patří pomalejší ukládání skenů i samotné skenování (při použití nejvyššího rozlišení 4 800 dpi trvá oskenování jednoho políčka kinofilmu minutu i více). Někteří uživatelé si také stěžují na nedostatečně podrobný a srozumitelný návod a na špatný náhled oskenovaných dokumentů v počítači (náhled nelze měnit plynule, existují pouze tři přednastavené velikosti náhledu). Celkově lze však tento skener zhodnotit jako vynikající pro široké domácí využití.
Zjistit cenu

Canon CanoScan LiDE 220

  • Maximální velikost předlohy: A4
  • Automatický podavač: Ne
  • Nástavec na diapozitivy: Ne
  • Rozlišení:  4 800 x 4 800 dpi

Tento přístroj je modernější verzí mladšího modelu LiDE 120. Jedná se o malé a lehké zařízení, které můžete dokonce pomocí stojanu umístit do svislé polohy, v níž je také plně funkční. Tento plošný stolní skener vám proto ušetří spoustu místa na stole. Lze jej propojit s tiskárnou, poštovním klientem a programem Zoner. Skenování probíhá rychle a lze jej ovládat přímo pomocí tlačítek na skeneru (není tedy potřeba odbíhat k počítači). Na přístroji však chybí tlačítko pro zapnutí/vypnutí, z tohoto důvodu se zapíná vždy při spuštění počítače.

Mnozí uživatelé právě v tom spatřovali zásadní nedostatek. Mezi další negativa patřila složitá instalace a ovládání a zejména také nekvalitní skenování barevných předloh dokumentového charakteru (barevné písmo apod.). Tento model je totiž vybaven technologií CIS, která nedosahuje takové kvality jako CCD. Pro méně náročné uživatele a pro běžnou práci v malých a středních kancelářích je vyhovující.
Zjistit cenu

Canon CanoScan LiDE 120

  • Maximální velikost předlohy: A4
  • Automatický podavač: Ne
  • Nástavec na diapozitivy: Ne
  • Rozlišení: 2400 × 4 800 dpi

Jedná se o starší model výše zmíněného přístroje. Mezi jeho hlavní pozitiva patří cenová dostupnost, malé rozměry a ovládání tlačítky přímo na skeneru. Bohužel však musíme říci, že v tomto případě platí rovnice: přiměřená cena rovná se přiměřená kvalita. Přístroj je za chodu poměrně hlučný, proces skenování je velmi pomalý, přiložený software je nepřehledný a nepraktický. Napájení přes USB některé počítače nemusí zvládnout (v takovém případě je nutné pořídit USB hub s externím napájením). Hodí se tedy pro nenáročné uživatele, kteří nechtějí investovat do dražších přístrojů a spokojí se s málem.
Zjistit cenu

Epson Perfection V19

  • Maximální velikost předlohy: A4
  • Automatický podavač: Ne
  • Nástavec na diapozitivy: Ne
  • Rozlišení: 4 800 × 4 800 dpi

Přestože tento přístroj patří do cenově nižší třídy, odvádí kvalitní práci. Můžete jej využít jak pro skenování černobílých a barevných dokumentů, tak i fotografií. Pracuje rychle a nabízí mnoho možností nastavení. Uživatelé si pochvalují také snadnou a intuitivní obsluhu a velmi kvalitní výsledky skenování. Při nedostatku místa můžete využít integrovaný stojan, a skener tak můžete položit naplocho nebo postavit na bok. Pokud jste majiteli operačního systému Windows 10, můžete mít občas problém při využití dalších služeb (kopírování, skenování fotografií), základní skenování funguje bez problému. Software tohoto přístroje je však plně kompatibilní se systémem Linux.
Zjistit cenu

Canon CanoScan 9000F Mark II

  • Maximální velikost předlohy: A4
  • Automatický podavač: Ne
  • Nástavec na diapozitivy: Ano
  • Rozlišení: 4 800 × 4 800 dpi

Tento univerzální skener se řadí mezi dražší modely a nabízí dostatek funkcí pro náročnější uživatele. Díky nástavci se s ním můžete vrhnout na digitalizaci starých negativů, diapozitivů i svitkových filmů. Velmi dobře zvládá také skenování nejrůznějších dokumentů a fotografií. Kvalita skenování je výborná, instalace a ovládání jsou snadné. Nezanedbatelným negativem je však dodávaný software, který je nepřehledný a zastaralý. Přístroj je má také větší rozměry a je těžší, proto je nevhodný pro přenášení. Celkově však lze tento model doporučit. Výkon v tomto případě odpovídá vyšší ceně.
Zjistit cenu

Typy skenerů

Před koupí skeneru je nutné si ujasnit, co od něj očekáváte a k jakému účelu jej budete převážně používat. Základní typy rozdělujeme podle konstrukce a hlavních funkcí na:

  • ruční
  • plošné stolní
  • filmové
  • dokumentové
  • protahovací
  • přenosné
  • 3D
  • bubnové

Ruční skener

Prvním typem jsou skenery ruční. Jedná se o ručně ovládané přístroje malých rozměrů, které se využívají tam, kde je potřeba rychle nasnímat malé plochy nebo tam, kde nelze použít jiný typ skeneru. Nevýhodou je nízká kvalita skenovaného obrazu a nutnost přesného ovládání (konstantní rychlost a přesný tah přes předlohu).

Plošné stolní skenery

Patří mezi nejlevnější a nejčastěji používané. Najdeme je jak v domácnostech, tak v kancelářích. Fungují na podobném principu jako kopírky (předloha se položí na sklo, pod nímž projíždí snímací mechanismus). Vyrábějí se především pro předlohy A4, ale lze najít i skenery A3 formátů. Dražší modely v této kategorii jsou rozšířeny také o dianástavec, nástavec na kinofilm a přidaný světelný zdroj, díky čemuž stolní skener umožňuje nasnímat diapozitivy a negativy. Ani takto upravený model však nedosahuje takových výsledků jako kvalitní filmový skener.

Filmový skener

Používá se pro skenování negativů, diapozitivů a fotek, jež převádí do digitální podoby, a chrání je před poškozením, ztrátou či vyblednutím. Zároveň umožňuje jejich další úpravy či tisk. Na rozdíl od ostatních typů má zabudované prosvětlovací zařízení, a dokáže tak skenovat i průsvitné předlohy. Disponuje velkou barevnou hloubkou a vysokým rozlišením. Pro lepší orientaci jsme zvolili rozdělení těchto skenerů podle ceny do tří skupin:

Pořizovací cena nejlevnějších skenerů na diapozitivy se pohybuje kolem 3 000 Kč. Jde často o malé kompaktní přístroje, které mnohdy není potřeba připojovat k počítači, jelikož snímky ukládají například na SD kartu. U těchto zařízení však nemůžete očekávat vysokou kvalitu ani možnost skenování svitkového filmu. Hodí se proto především pro rychlý převod do digitální podoby nebo pro pohotové sdílení na sociálních sítích.

Střední třída se cenově pohybuje přibližně od 7 000,- do 20 000,-. Nabízí již o něco propracovanější přístroje. Často se ale jedná o klasické plošné skenery, které mají v horní desce zabudován mechanismus pro prosvícení filmu. Jsou opatřeny držáky na různé typy negativů či diapozitivů a mnoho modelů v této kategorii je schopno skenovat i svitkové filmy.

Nejdražší modely se cenově pohybují v řádech desítek tisíc korun. Nabízejí kvalitu odpovídající skenerům bubnovým a dokážou snímat i středoformátové filmy v nejvyšším možném rozlišení. Tyto skenery diapozitivů jsou vhodné pro profesionální fotografy, kteří používají kinofilm či svitkový film nebo pro ty, kteří potřebují používat skener na digitalizaci diapozitivů opakovaně, ve špičkové kvalitě a pro velké množství fotografického materiálu.

Dokumentové skenery

Dokážou převést obraz skenovaného dokumentu do digitální podoby, která se ukládá do připojeného počítače. Tyto přístroje jsou většinou vybavené automatickým podavačem dokumentů a funkcí oboustranného skenování.

Protahovací skenery

Jsou založeny na podobném principu jako faxové přístroje (skenovaný dokument je protažen snímacím mechanismem), lze s nimi tedy skenovat pouze jednotlivé listy, nikoli knihy či časopisy. Převážně jsou určeny nejvýše pro formát A4.

Přenosné skenery

Jsou malé a lehké, vhodné jsou především na cesty. Lze s nimi skenovat doklady i běžné dokumenty, velikost skenovaného obrazu však většinou nepřesahuje formát A4. Většina modelů je založena na principu protahování skenovaného dokumentu (podobně jako protahovací skenery). Tento typ je nejčastěji napájen přes USB.

3D skenery

Umožňují přenést skutečné prostorové tvary do virtuálních 3D modelů. Údaje o celkovém vzhledu předmětu, které přístroj při skenování shromáždí, jsou základem pro tvorbu digitálního trojrozměrného modelu. Jistě nepřekvapí, že 3D skenery se staly vynikajícími pomocníky v mnoha oborech (od strojírenských techniků, přes lékaře až po archeology).

Bubnový skener

Používá se pro profesionální snímání k digitalizaci v nejvyšší dostupné kvalitě.

Na co se při výběru zaměřit

Kromě typu přístroje se při výběru zaměřte také na vlastnosti daného skeneru. Mezi ty základní, které byste nikdy neměli přehlédnout, patří:

Rozlišení

Ve kterém je přístroj schopen předlohu naskenovat, se uvádí v DPI (hustota obrazových bodů na palec). Pochopitelně čím vyšší rozlišení skener má, tím lepší bude kvalita naskenované předlohy, ale tím vyšší budou také požadavky na hardwarovou výbavu počítače (grafická karta, paměť, rychlost zpracování). Většina modelů nabízí rozlišení 1 200 x 2 400 dpi, jež je pro běžné domácí i kancelářské využití dostačující. Pokud však potřebujete skutečně kvalitní výsledek a vlastníte výkonný počítač, sáhněte po rozlišení 4 800 x 9 600 dpi.

Rychlost skenování

Většina skenerů zvládá nasnímat předlohu formátu A4 za 20-30 sekund (rychlejší i za 10 sekund). Rychlost skenování je však ovlivněna také dalšími faktory: skenovaným formátem, rozlišením, ve kterém předlohu skenujete a samozřejmě také výkonem počítače, k němuž je daný přístroj připojen.

Typ připojení

Pro připojení skeneru k počítači se dnes standardně používá rozhraní USB. Existují však také skenery s SCSI rozhraním, kterým však není většina počítačů vybavena (můžete však použít redukci). Třetí možností je využití technologie Wi-Fi, kterou některé modely disponují. Ta umožní bezdrátově zasílat naskenovanou předlohu přímo do počítače či mobilního zařízení.

Maximální velikost předlohy

Většina skenerů umožňuje skenovaní předloh pouze do formátu A4. Existují i modely schopné naskenovat formáty A3 a větší, ty jsou však cenově podstatně dražší.

Barevná hloubka

Pokud se chystáte skenovat především grafické předlohy, důležitým kritériem výběru je také barevná hloubka. Čím vyšší je hodnota barevné hloubky, tím vyšší počet odstínů jednotlivých barev je skener schopen rozpoznat. Nejčastější hodnota maximální barevné hloubky je 48 bitů.

Další užitečné funkce

Mnohé moderní skenery kromě základních nabízejí také mnoho dalších funkcí a vlastností:

OCR je softwarová funkce, díky níž můžete převést naskenované dokumenty do textové podoby. Výsledný text pak můžete dále upravovat (kopírovat, přepisovat či v něm vyhledávat). Je však třeba upozornit, že tento software často nepodporuje české znaky, proto bývá výsledný text velmi často chybový (například bez diakritiky).

Pomocí technologie ICE dokáže skener odstranit prach či škrábance například ze starého filmového materiálu. Některé modely nabízejí dokonce také redukci zrna či automatickou obnovu vybledlých barev, což se může hodit především při skenování starších negativů.

Dianástavec je speciální rámeček, který je dodáván s některými modely. Lze s jeho pomocí do digitální podoby převést i velmi staré fotografie. Výsledná kvalita takto naskenovaných fotografií je však vhodná pouze pro domácí využití.

Automatický podavač je praktickým pomocníkem především, pokud potřebujete naskenovat větší množství dokumentů. Funguje na stejném principu jako podavač u tiskárny – ze zásobníku automaticky odebírá jednotlivé listy připravené ke skenování.

K mnoha skenerům je zdarma přibalen také software určený pro editaci naskenovaných obrázků či fotografií. Nemusíte si tedy lámat hlavu s jeho sháněním.

Samostatný skener nebo multifunkční zařízení?

Pokud uvažujete o koupi klasického skeneru, zvažte, zda pro vás nebude výhodnější investovat rovnou do multifunkčního zařízení, tj. do tiskárny se skenerem a kopírkou v jednom. Můžete tak ušetřit nejen náklady, ale i místo ve vaší kanceláři či pracovně.

Samozřejmě i v tomto případě je dobré, když si nejdříve položíte několik důležitých otázek:

  • Jaké množství budete tisknout?
  • Budete tisknout převážně černobíle nebo i barevně?
  • Chcete tisknout i fotografie?
  • Máte nějaké speciální požadavky (A3 formát, oboustranný tisk a kopírování aj.)?

Na trhu najdete nepřeberné množství multifunkčních zařízení. Základní rozdělení zahrnuje inkoustové tiskárny a tiskárny laserové.

Pořizovací náklady na inkoustovou tiskárnu a kopírku se skenerem jsou nižší, ale cena spotřebního materiálu je naopak vysoká, hodí se proto pro tisk menšího množství materiálu. Hlavní výhodou tohoto multifunkčního zařízení je schopnost tisknout ve vysoké kvalitě jak barevné obrázky či fotografie, tak i textové dokumenty. Nejvhodnější je tedy pro běžné domácí využití.

Klady inkoustových tiskáren

  • nízké pořizovací náklady
  • vysoká kvalita tisku (i fotografií)
  • tichý chod
  • velká rychlost (u dražších modelů)

Zápory inkoustových tiskáren

  • vysoká cena spotřebního materiálu

Naopak barevné laserové tiskárny se skenerem a kopírkou pro domácnost příliš vhodné nejsou. Jejich pořizovací cena je vyšší, ale provozní náklady naopak vaši peněženku příliš nezatíží. Ideální jsou proto pro velkoobjemový tisk například ve firmách. Do domácností je nedoporučujeme, protože jsou nevhodné pro tisk fotografií.

Klady laserových tiskáren

  • vysoká rychlost tisku
  • výrazně tichý chod
  • kvalitní tisk
  • nízké provozní náklady

Zápory laserových tiskáren

  • vysoké pořizovací náklady
  • nevhodné pro tisk na fotopapír

Tipy na závěr

  1. Pokud potřebujete archivovat malé množství fotografií, negativů či diapozitivů a sháníte za tímto účelem skener negativů a diapozitivů, doporučujeme zvolit spíše kvalitnější stolní skener (doplněný o potřebnou mechaniku), ten totiž budete moci používat i k jiným účelům (na rozdíl od mnohonásobně dražšího filmového skeneru).
  2. Čím vyšší je číslo v názvu multifunkční tiskárny, tím je obvykle rychlejší tisk a tím nižší jsou náklady na celkový provoz. Pořizovací cena však s tímto číslem obvykle roste. Pokud však plánujete tisknout velkoobjemově, s velkou pravděpodobností se vám investice do tohoto multifunkčního zařízení vyplatí.
  3. Vynikajícím pomocníkem pro studenty je černobílá laserová multifunkční tiskárna, skener a kopírka v jednom. Je ideální pro tisk i skenování velkého množství nebarevného materiálu.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 61 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo