Jak vybrat školní batoh

Ať už budete po prázdninách do školy vypravovat prvňáčka nebo již ostřílené školou několik let povinné dítě, budete pravděpodobně řešit otázku „Jak vybrat správný školní batoh“. Výběr školního batohu je důležitý jak pro mladší, tak pro starší děti, protože jejich těla se vyvíjí většinou až do 18 let, kdy končí střední školu. Právě proto, abyste podpořili jejich zdravý vývoj a předešli komplikacím spojených s bolestí zad a hlavy byste měli umět vybrat správný anatomicky tvarovaný školní batoh. Tato anatomicky tvarovaná školní zavazadla jsou dostupná nejen pro děti navštěvující první stupeň ZŠ, ale i pro studenty. My vám poradíme jaké školní batohy a aktovky jsou ty nejlepší!

Recenze školních batohů

Recenze batohů pro 2. stupeň nebo prvňáčky, ale i studenty vám pomohou zjistit, z jak kvalitních materiálů jsou tašky vyrobeny, jaké je jejich uspořádání, jaká je jejich hmotnost a vychytávky navíc. Nezapomeňte však, že vždy je nejlepší, abyste vybraný batoh nebo aktovku vyzkoušeli s vaším dítětem přímo v obchodě. Jen tak zjistíte, jestli mu dobře sedí, má dostatečnou délku zad a vyhovuje mu anatomické polstrování. Nejrůznější testy a certifikáty školních batohů vám pomohou v rozhodování, který výrobek vybrat.

Topgal batoh CHI 877

Hmotnost840 g
Nosnost7 kg
Vhodné pro1.-3. třída
Materiál100 % Polyester
Anatomicky tvarovaná zádane
Vnitřní uspořádání2 velké kapsy
Reflexní prvkyano
Kapsa na svačinuano
Kapsa na pitíano
Kapsa na klíče a drobnostiano
Pevné dnoano
Nožičkyano
Hrudní pásano
Bederní pásne
Horní nastavení ramenních popruhůano
Spodní nastavení ramenních popruhůano
Uchoano
Poutkoano
Výška39 cm
Šířka29 cm
Hloubka19 cm

Školní batoh ChI 877 pochází od českého výrobce školních tašek Topgal. Je určený pro žáčky prvního stupně, konkrétně od 1. do 3. třídy. Kluci menšího vzrůstu ho však mohou nosit i do 5. třídy. Z hlediska rozměrů se batoh řadí spíše k těm menším, takže ho klidně můžete pořídit i pro prvňáčky. Potěší vás také nízká hmotnost samotné tašky, která je pouhých 840 g, což je mnohem méně, než je normou schválených 1 200 g. Nosnost školního batohu je 7 kg.

Co se týče rozměrů a vzoru batohu, je zaměřený především na menší děti. Takže nám zacílení na třídy 1. – 3. přijde vhodné. Ani pořizovací cena, která se pohybuje kolem 1 400 Kč, nám nepřijde přemrštěná na to, abyste za tři roky kupovali školní batoh nový.

Batoh má 2 velké kapsy, v prostřední najdete síťovanou kapsu na drobnosti, rozvrh a jmenovku. Přední kapsa je určená pro uložení svačiny a najdete v ní i karabinu na klíče, což je velmi praktické, protože se klíče nebudou povalovat na dně a díky karabinovému uchycení nemohou z tašky vypadnout.

V této recenzi školního batohu pro prvňáčky bychom rádi upozornili na pevná záda z lisované pěny, která nejsou anatomicky tvarovaná. Samozřejmě určité vytvarování pro správné nošení tašky na zádech je, ale kvůli absenci hliníkové výztuhy není možné tvarování označit za anatomické. Výhodou lisované pěny je to, že batoh je lehčí. Systém zádového tvarování byl testovaný v ITC Zlín, kde dopadl výborně.

Jistě oceníte možnost nastavovat ramenní popruhy nahoře i dole, takže batoh bude na zádech vždy dobře sedět. Opravdu dobrou vychytávkou je zakončení spodních pásků na utahování magnetem, díky kterému je snadno připnete k ramenním popruhům, ve kterých se magnet nachází taky. Pásky tak nebudou z tašky viset dolů, nebudou omezovat vašeho školáčka a v případě položení na zem se neušpiní. Praktický je také hrudní pás, díky kterému nebude taška při běhu na zádech školáčka poskakovat.

Aby se pevné dno tašky neušpinilo, když bude stát na zemi, najdete na něm 4 plastové, dost vysoké nožky, které se postarají o to, aby se dno tašky nedotýkalo země. To je velmi praktické, zejména když prší nebo sněží.

Počet reflexních prvků je opravdu velký. Najdete je jak na ramenních popruzích, tak na přední a bočních částech batohu. Kapsička na láhev s vodou je na zip. Pokud láhev vaše dítě nenese, můžete být kapsička zapnutá. V případě, že chcete láhev do batohu umístit, stačí kapsičku rozepnout a vytáhnout z ní síťku na lahev. Jedná se praktické opatření, které není samozřejmostí u každého batohu.

 • nízká hmotnost
 • příznivá pořizovací cena
 • horní i dolní nastavení ramenních popruhů
 • magnet pro přichycení ramenních popruhů
 • chybí anatomicky tvarovaná záda
Zjistit cenu

OXY Sport NEON LINE

Hmotnost880 g
Nosnost8 kg
Vhodné pro2. stupeň ZŠ a studenty
MateriálPolyester/Ripstop
Anatomicky tvarovaná zádaano
Vnitřní uspořádání2 velké kapsy, 1 kapsa na 17" notebook
Reflexní prvkyano
Kapsa na svačinune
Kapsa na pitíano
Kapsa na klíče a drobnostiano
Pevné dnone
Nožičkyne
Hrudní pásano
Bederní pásne
Horní nastavení ramenních popruhůne
Spodní nastavení ramenních popruhůano
Uchoano
Poutkone
Výška46 cm
Šířka32 cm
Hloubka15 cm

Pod značkou Oxybag vyrobila česká firma Karton P+P studentský batoh OXY Sport NEON LINE. Ten má dvě velké kapsy a jednu malou přední kapsičku. Protože je batoh určený starším dětem, nenajdete v něm speciální kapsu na svačinu. Starší děti a studenty však potěší kapsa na notebook s obrazovkou 17“. V přední velké kapse najdete kapsičku na drobnosti, kam se pohodlně vejde mobilní telefon a také karabinu na klíče.

Dno batohu není pevné a nemá ani nožičky, které by ho ochránily před vlhkem, pokud jej položíte na zem. Proto je dobré, aby si studenti na tento fakt dávali pozor. Dno je polstrované, což je dobře vzhledem k tomu, že se v batohu může nosit notebook. Látka je snadno omyvatelná, takže v případě potřeby vám k očištění postačí vlhký hadřík a voda s prostředkem určeným k praní. Pro výrobu byly použité pevné materiály (polyester a ripstop). Ripstop je materiál, který je velmi odolný proti otěrům a navzdory svým pevným vlastnostem je lehký.

Reflexních prvků na batohu není mnoho. Najdete je jen ve přední části. Tyto chybějící prvky nahrazuje výrazná žlutá barva.

Záda jsou anatomicky tvarovaná a měkčená výztuží. Díky speciálnímu tvarování dochází k dobrému odvětrávání a záda se potí jen opravdu v extrémních situacích. Ramenní popruhy se nedají upravovat nahoře i dole, jako je tomu u batohů pro žáčky 1. stupně ZŠ. Délku je možné si nastavit jen spodními pásky, utažení jde snadno, pro zvětšení velikosti je nutné si pomoct oběma rukama. Aby batoh dobře seděl, má nastavitelný hrudní pás.

Poutko na batohu úplně chybí, takže jeho roli bude pravděpodobně suplovat ucho, které nemá plastovou krytku. Absence poutka je trochu škoda, protože děti budou batoh věšet za ucho, které pro tento účel není zrovna vhodné.

Láhev s vodou je možné umístit na boční stranu do síťované kapsy. Celkově není stabilita batohu moc dobrá, pokud není zcela naplněný.

OXY Sport NEON LINE mohou studenti používat nejen jako školní batoh, ale mohou s ním vyrazit i za sportem nebo do přírody.

 • anatomicky tvarovaná záda
 • dobrá cirkulace vzduchu
 • kapsa na notebook
 • využití i pro sportovní aktivity
 • hrudní pás
 • špatná stabilita pokud není plný
 • málo reflexních prvků
 • nezpevněné dno
Zjistit cenu

Stil Junior Flower Dreams

Hmotnost600 g
Nosnost7 kg
Vhodné pro1.-3. třída
MateriálPolyester
Anatomicky tvarovaná zádaano
Vnitřní uspořádání3 velké kapsy
Reflexní prvkyano
Kapsa na svačinuano
Kapsa na pitíano
Kapsa na klíče a drobnostiano
Pevné dnone
Nožičkyne
Hrudní pásano
Bederní pásne
Horní nastavení ramenních popruhůne
Spodní nastavení ramenních popruhůano
Uchoano
Poutkoano
Výška39 cm
Šířka32 cm
Hloubka22 cm

Český výrobce papírnických potřeb a školních pomůcek má ve svojí nabídce také školní batoh Junior Flower Dreams, který je určený, vzhledem k barvě a motivům, pro holčičky. Batoh by měl být vhodný pro žáčky 1.-3. třídy.

Jak první bychom rádi zmínili velmi nízkou váhu samotného batohu, která činí jen 600 g, a to nabízí anatomicky tvarovaná záda s pevnou konstrukcí. Z tohoto hlediska je batoh jistě vhodný pro děti na prvním stupni základky. Z hlediska jeho velikostních rozměrů a vnitřního uspořádání bychom ho však prvňáčkům nedoporučovali.

Pro prvňáčky má zbytečně moc kapes. Má 3 velké kapsy, z čeho jedna je ještě rozdělena látkovým děličem. Samozřejmě je výhodné, že děti budou moct mít věci přehledně uspořádané, ale pro prvňáčky může být toto dělení až příliš chaotické a školní potřeby v něm budou zbytečně hledat. Prvňáčkům bohatě stačí jedna, maximálně dvě kapsy.

Na šířku se nám zdá batoh pro prvňáčky příliš široký. Pokud se na batoh zaměříme obecně, ne v kontextu nejmenších žáčků, je batoh nepraktický v tom směru, že nemá pevné dno s nožičkami. Dno je samozřejmě zesíleno polstrováním, ale není pevné, takže se s velkou pravděpodobností budou krčit rohy učebnic a pracovních sešitů. Také je tu větší pravděpodobnost promočení batohu zespodu, ale to snad opravdu jen v případě, že by jej vaše dítko položilo do kaluže. Absence nožiček nezabrání ušpinění dna batohu, pokud jej dítě položí na zem.

Batoh má anatomicky tvarovaná záda s dobrou cirkulací vzduchu, ale je trochu škoda, že ramenní popruhy se dají upravovat jen dole. Lepšího usazení batohu byste dosáhli, pokud by bylo možné je upravit i nahoře, nicméně aktovka má hrudní pás, který v případě potřeby udrží školní batoh ve správné poloze. Reflexními prvky je opatřena každá strana batohu včetně ramenních popruhů.

Jako správný batoh pro žáky základních škol má i tento dostatečně velké ucho, které je polstrované, takže se dobře drží v ruce a také poutko, za které je možné batoh pověsit na háček u školní lavice.

Samozřejmostí je oddělená kapsa na svačinu a boční kapsa na láhev s pitím. Z hlediska designu se nám zdá aktovka atraktivní jak pro prvňačky, tak pro starší holčičky. Na tašce nad růžovou převládá fialová barva, které se hodí i pro starší holky a květinový motiv potěší jak malé, tak velké slečny. Všechny rodiče jistě potěší nízká pořizovací cena, za kterou získají batoh s nízkou hmotností a kvalitně anatomicky tvarovanými zády s dobrou cirkulací vzduchu.

 • anatomicky tvarovaná záda
 • design pro mladší i starší holčičky
 • příjemná pořizovací cena
 • nízká hmotnost
 • nezpevněné dno
 • absence nožiček
 • pro prvňačky příliš kapes
Zjistit cenu

Stil batoh Indian Summer

Hmotnost800 g
Nosnost7 kg
Vhodné pro2. stupeň ZŠ a studenty
MateriálPolyester
Anatomicky tvarovaná zádaano
Vnitřní uspořádání3 velké kapsy a 1 na notebook
Reflexní prvkyano
Kapsa na svačinuano
Kapsa na pitíano
Kapsa na klíče a drobnostiano
Pevné dnone
Nožičkyne
Hrudní pásano
Bederní pásne
Horní nastavení ramenních popruhůne
Spodní nastavení ramenních popruhůano
Uchoano
Poutkone
Výška48 cm
Šířka34 cm
Hloubka16 cm

Batoh Indian Summer vyrobil český výrobce Stil. Školní batoh je určený pro děti navštěvující 2. stupeň ZŠ a studenty.

Díky svému předurčení pro starší děti, má batoh větší rozměry a přehledné uspořádání. Má 2 velké a jednu menší kapsu. Do té je možné si dávat svačinu, ale přesně určená na to není. V jedné z velkých kapes najdete i kapsu na notebook s praktickým páskem pro zabezpečení. Do této kapsy se však pohodlně vejdou i velké složky se sešity. V batohu studenti najdou také menší kapsu na drobnosti jako je peněženka, klíče nebo telefon. K dokonalosti nechybí ani otvor pro protažení sluchátek.

Batoh má anatomicky tvarovaná a vypolstrovaná záda, která odpovídají správnému držení páteře. Navíc má dobrou cirkulaci vzduchu, takže se záda potí jen při opravdu velké zátěži, která však zase tak často nenastává. Pro lepší stabilitu mohou děti využívat hrudní pás, který zabezpečí, že bude batoh na zádech dobře sedět i při běhu. Ramenní popruhy jsou ergonomicky tvarované, měkčené a umožňují nastavení ve spodní části.

Taška nemá zpevněné dno, což však u školních batohů pro větší děti není takový problém. Dno je vyrobeno z odolného materiálu, který by neměl propouštět vodu. I tak bychom však batoh nedoporučovali pokládat do kaluží a podobně.

Batoh má reflexní prvky na přední straně, bočních stranách a dokonce i na ramenních popruzích, což nemusejí mít všechny batohy určené pro starší žáky. Za to batohu dáváme velké plus. Trochu nepraktické nám však přijdou postranní kapsy na vodu. Kapsy jsou na zip, takže v nich lahev nedrží tak dobře, jako v síťovaných kapsách s gumičkou, ve kterých je menší pravděpodobnost, že z nich lahev vypadne.

Designově je batoh určen pro holky. Vzor indiánského lapače zlých snů se již několikátým rokem těší velké oblibě, a proto si myslíme, že má batoh velký potenciál být populární i několik let. Rodiče jistě potěší, že batoh je možné sehnat i za méně než 1 000 Kč.

 • přehledné členění
 • kapsa na notebook
 • anatomicky tvarovaná záda
 • cirkulace vzduchu
 • otvor na sluchátka
 • polstrované ucho
 • reflexní prvky i na ramenních popruzích
 • design
 • nezpevněné dno
 • kapsa na lahev
 • chybí poutko
Zjistit cenu

Dakine Campus Carbon 25l

Hmotnostneuvádí se
Nosnostneuvádí se
Vhodné prostudenty
MateriálPolyester
Anatomicky tvarovaná zádane
Vnitřní uspořádání1 velká kapsa, 1 kapsa na 14" notebook
Reflexní prvkyne
Kapsa na svačinuano
Kapsa na pitíano
Kapsa na klíče a drobnostiano
Pevné dnone
Nožičkyne
Hrudní pásano
Bederní pásne
Horní nastavení ramenních popruhůne
Spodní nastavení ramenních popruhůano
Uchoano
Poutkone
Výška47 cm
Šířka31 cm
Hloubka23 cm

Americká značka Dakine se zaměřuje na výrobu sportovních batohů a oděvů, ale v nabídce mají i další věci. Přesto, že v jejich portfolilu můžete najít batohy, které jsou určené pro děti, rozhodně se nejedná o batohy vhodné pro děti prvního stupně základní školy. Ocení je především studenti a dospělí.

Dakine Campus Carbon 25l mohou studenti používat jako školní batoh, dospělí jej ocení třeba při výletech do přírody. Batoh nemá anatomicky tvarovaná záda, takže ho rozhodně nedoporučujeme dětem, které navštěvují první stupeň základní školy. Kvůli poměrně měkkým zádům bychom ho doporučili spíše studentům středních škol a dospělým. Přesto, že se můžete na některých stránkách distributorů dočíst, že jsou záda odvětrávána, rozhodně tomu tak není. Měkká zádovina zcela leží na vašich zádech, takže rozhodně nedoporučujeme s batohem třeba běhat, záda se zpotí i při celodenním výletu.

Vnitřním uspořádáním taška cílí především na studenty. Ve velké hlavní kapse najdete speciální kapsu na notebook o rozměrech 14“, 15“ do něj dostanete taky, ale už je to moc na sílu a hrozí, že v místech, kde jsou horní rohy počítače, by se batoh mohl protrhnout. Přední větší kapsa obsahuje prakticky rozdělený organizér, který má kapsu na telefon, přihrádky na propisky a další. Přední kapsa je termoizolační, takže se hodí na přenášení svačin nebo pití. Pokud nemáte batoh přecpaný věcmi, vejde se do této kapsy i 0,5 l láhev. Při přeplněném batohu je však lepší použít ty boční síťované, protože u přední by se mohl rozjet zip. Praktickou vychytávkou je malá polstrovaná kapsa v horní části batohu, která je určená především k přenášení brýlí, takže na ně nebudete potřebovat obal.

Batoh nemá zpevněné dno, takže pokud není plný, nemá úplně dobrou stabilitu. Ramenní popruhy jsou polstrované a nastavitelné. Díky nastavitelnému hrudnímu pásu si batoh na zádech můžete ukotvit tak, aby co nejlépe držel na zádech. U tohoto pásu si navíc můžete nastavit nejen jeho délku, ale také výšku, což je velmi praktické a batoh se tak stává atraktivní pro osoby různého vzrůstu.

Batoh je určen spíše chlapcům, ale díky bohaté barevné škále ho klidně mohou nosit i holky. Výrobce bohužel neudává údaje o hmotnosti samotného batohu a nezmiňuje se ani o nosnosti. Dostupná je však informace, že objem batohu je 25 l, což je pro školní batoh naprosto dostačující. Batoh je možné prát ručně nebo na velmi jemný program v pračce. Pokud se rozhodnete pro praní v pračce (při koupi nové si projděte velký test s recenzemi praček), dejte batoh do zhlavce polštáře nebo pytlíku na praní. Batoh nemá vodotěsné zipy, takže při velkém dešti může těmito částmi voda natéct nejdříve.

Celkově se jedná o dobrý batoh, který ani neurazí ani neohromí. Je vhodný spíše pro nenáročné uživatele, kteří si potrpí na styl.

 • taška na notebook
 • více barevných provedení
 • nastavitelná výška hrudního popruhu
 • praktické vnitřní uspořádání
 • netvarovaná záda
 • nezpevněné dno
Zjistit cenu zpět nahoru ↑

Rozdíl mezi školním batohem a školní aktovkou

Než se pustíme do samotných rad ohledně výběru, měli byste vědět, jaký je rozdíl mezi školním batohem a aktovkou do školy.

Školní aktovka

Školní aktovka je zavazadlo určené především pro prvňáčky. Ne, že byste snad prvňáčkovi nemohli pořídit batoh, ale podle našeho názoru a zkušeností je pro dítě ze začátku určitě lepší aktovka.

Pro aktovku pro prvňáčky se rozhodně v tom případě, pokud doma máte roztržité dítě, které by mohlo mít problém se vyznat ve více kapsách. Aktovka má většinou jednou velkou kapsu na učení i penál, takže vaše maličké vždy hned najde to, co potřebuje.

Výhodou školních aktovek je také to, že nemají zipy, ale přezky, které jdou snadno otvírat a zavírat. Nebudete se tedy muset bát, že by školáček něco z tašky vytrousil. Aktovka je také celá vyztužená, takže se nepřevrátí, ani když stojí na zemi prázdná. Toto celkové vyztužení může být trochu nevýhoda, protože je kvůli němu taška méně skladná.

 • přehledná díky jedné velké přihrádce
 • celá vyztužená
 • zapínání na přezku
 • horší skladnost

Školní batoh

Školní batohy pro prvňáčky mají více oddělených kapes, takže svou přihrádku může mít penál, sešity i učebnice. Má anatomicky tvarovaná a vyztužená záda, ale zbytek batohu vyztužený není, proto nemusí být jeho stabilita, pokud ho postavíte prázdný na zem, tak dobrá. Tím, že školní batoh není celovystužený je skladnější.

 • přehlednější uspořádání věcí
 • nenáročný na skladnost
 • špatná stabilita pokud není plný

Školní batoh na kolečkách

Jedná se o módní trend, kdy je vzhled batohu zkombinovaný s konstrukcí cestovních kufrů. Mnoha rodičům se zdá toto řešení velmi praktické a v dobré víře, že děti nebudou muset tahat učebnice na zádech jim tento „vynález“ pořídí.

My bychom se však k této variantě nepřikláněli. Kromě toho, že konstrukce přidává tašce na váze, není to pro děti pohodlné ani z hlediska manipulace. Školní batoh na kolečkách musí tahat v ruce, a když ho táhnout za sebou, vytáčí se jen na jednu stranu, což určitě není dobře pro jejich záda. Samozřejmě ruce střídají, ale ani přesto bychom tašku nedoporučovali.

Kolečka jsou malá, takže stejně nezvládnou nerovný terén, zabrat jim dají i dlažební kostky. V případě, že dítě dobíhá na autobus, šoupe se taška o zem a na dnu se udělají díry. Navíc jsou kolečka špinavá v zimě od břečky, v létě na nich mohou ulpívat psí bobky. Když si pak dítě dá takovou tašku na záda, raději nemyslet. Na kolečka se musejí shánět kryty, ale všichni víme, jak je to se ztrácením malých věcí a dětmi.

Pokud by někdo nad touto variantou uvažoval kvůli tomu, že je dítě příliš hubené nebo chodí na ortopedii, je možné si u ortopeda požádat o potvrzení do školy o dvojí učebnice. To znamená, že jedny učebnice si školák může nechávat doma a jedny má ve škole.

 • špatná manipulace
 • větší hmotnost
 • špinavá kolečka

Dobrá rada: Pokud se rozhodnete prvňáčkovi nebo jakémukoliv jinému žákovi či studentovi koupit batoh, vždy vybírejte ty s označením školní nebo studentské. Mají totiž odlišnou konstrukci od klasických sportovních batohů.

zpět nahoru ↑

Školní batohy pro první stupeň

Při výběru školních batohů pro žáčky prvního stupně základní školy se zaměřte především na tyto aspekty:

1. Anatomicky tvarovaná záda

Při výběru se dobře podívejte, zda má batoh nebo aktovka anatomicky tvarovaná záda. Dalším důležitým prvkem je lehká výztuha z plastu nebo hliníku, která tvoří pro dětskou páteř oporu. Výztuha by měla být dostatečně polstrovaná, aby taška při nošení nikde netlačila. Dostatečnou sílu polstrování poznáte tak, že si na něj sáhnete, anatomické tvarování je zase hodně vystouplé. Vypadá to, jako by záda byla přišita k vystouplé měkčené části.

Nenechte se zmást zády, která mají jen nakreslené nebo lehce vylisované zádové opěry. Určitě je plusem, pokud má taška kromě anatomicky tvarovaných zad také vyztuženou bederní opěru (s nadsázkou by se dalo říct, že dítě má své vzdělání na svých bedrech, a nejen tam).

2. Ramenní popruhy

Jsou velmi důležitou částí, protože právě je bude mít dítě na svých ramenou. Popruhy by měly být nastavitelné a vyztužené s šířkou minimálně 4 cm. Je dobré, pokud mají protiskluzovou úpravu a rozhodně by se neměly dotýkat krku školáka, aby nedošlo k odřeninám kůže. Správně nastavené popruhy by měly celou svou plochou ležet na ramenou a neměly by odstávat, klíční kost by měly křížit zhruba v její polovině. Ramenní popruhy by se měly dát regulovat v horní i spodní části.

Vychytávkou k ramenním popruhům může být hrudní pás, což je prvek, který se ke školním batohům dostal ze sportovních batohů. A je to dobře! Hrudní pás totiž zlepšuje stabilitu aktovky a zamezuje jejímu pohybu do stran, nedostává se tak mimo osu páteře školáka. To se děje typicky při běhu a dobře víme, že děti si do školy ani ze školy nevykračují zrovna lázeňským tempem.

Víte, že: Při správném nastavení ramenních popruhů by se taška neměla svou spodní části přesahovat vrchol křížové kosti. Výška batohu by měla být taková, aby umožňovala volný pohyb krční páteři.

3. Bezpečnostní prvky

Kromě konstrukčního hlediska se zaměřte také na vzhled, a to nejen design, ale také praktické prvky. Školní taška by rozhodně měla mít reflexní prvky a odrazky. Najít byste je měli na ramenních popruzích, z pravé a i z levé strany tašky ideálně na kapsách pro pití a nejvíce by jich mělo být ze přední strany na víku/klopně. Vaše dítě musí být dobře jak za šera, tak v noci nebo mlze. Určitě nezaškodí, pokud bude na tašce signální barva, jako je výrazná růžová, žlutá nebo oranžová.

4. Pevné dno

Pevné dno je hned po anatomickém tvarování zad alfou a omegou školní aktovky. Nemělo by propustit vodu a mělo by být dostatečně široké, aby se na něj pohodlně naskládaly pevné desky, pracovní sešity, učebnice a další věci. Navíc pevné dno zamezuje tomu, aby se rohy učebnic a dalších materiálů krčily, opotřebovávaly a třepily.

Náš tip: Rozhodně je velmi praktické, pokud je dno opatřeno dostatečně vysokými plastovými nožkami, které zabraňují styku dna se zemí. Pokud třeba prší, může vaše dítě aktovku klidně položit na zem bez strachu, že se jí promočí dno.

5. Látkový materiál

Školní batoh nebo aktovka by měly být ušity z nepromokavých a snadno čistitelných materiálů, které jsou navíc pevné.

Náš tip: Není od věci, pokud jsou hrany tašek olemovány pevným a ohebným lemem, který je plastový. Snižuje odírání látky a chrání švy.

6. Ucho, poutko, víko

Děti budou tašku velmi často přenášet v ruce a také si ji nasazovat na záda. Proto je velmi důležité, aby měla ucho, za které ji budou moct snadno uchopit. Ucho by se nemělo do dětské ručky zařezávat, což je poměrně častý problém vzhledem k tomu, jak těžký náklad děti na zádech nosí. Praktickou vychytávkou je plastové držadlo, které je dostatečně široké a do dlaně se nezařezává jako textilní ucho. Velikost ucha by měla být taková, aby se do něj pohodlně vešla i ruka s rukavicí.

Poutko slouží k pověšení tašky na háček lavice nebo v šatně na věšák. Právě kvůli tomu na tašce je a k tomuto účelu by měl být výhradně využíván. Děti by si neměly plést ucho a poutko. Ucho není konstruované jako poutko a plastová ručka by v nejhorším případě mohla prasknout.

Víko neboli klopna by měla být pevná a měla by dobře pojmout celou horní část batohu/aktovky. Jen tak si můžete být jistí, že dovnitř nenaprší. Při otevření je nejlepší, aby zůstala vyset dolů a nevracela se nahoru. Je to nepříjemné při hledání v tašce a vytahování věcí. Otevírání by mělo být na přezku, která se na školní tašky dává již od nepaměti. Toto otevírání je velmi bezpečné, protože před samotným otevřením musíte přezku zmáčknout a vysunout nahoru. Nemusíte se bát, že by se sama od sebe otevřela. Navíc má dlouhou životnost, což se nedá tvrdit od zavírání na suchý zip, které není tak spolehlivé.

7. Hmotnost aktovky

Veličina, na kterou se velmi často zapomíná brát ohled je hmotnost prázdné tašky. Hodně rodičů se zaměřuje na to, jak těžkou aktovku dítě do školy nosí, ale málo kdo si uvědomí také fakt, že taška by neměla být těžká, už když je prázdná.

Podle normy ČSN 79 6506 by hmotnost nenaplněné školní tašky měla být pro děti na prvním stupni maximálně 1 200 g a pro děti na druhém stupni 1 400 g. Naštěstí jsou na trhu k sehnání i tašky, které mají váhu nižší než 1 kg, ale u takovýchto výrobků zpozorněte. Nízká váha by rozhodně neměla být na úkor kvalitní výztuže, polstrování atd. Školní batohy za levné ceny nemusejí být vždy kvalitní, přesto, že jsou hezké a lehké.

Víte, že: Žák by na zádech neměl nosit větší zátěž než je desetina jeho váhy. Pokud tedy váží 30 kg, měl by jeho batoh i s učebnicemi vážit 3 kg. Při samotné váze batohu 1 200 g pak zbývá jen 1 800 g na učebnice a další. Čím lehčí batoh, tím lepší, ale pozor na kvalitu.

8. Atesty a certifikace

Dobrým ukazatelem a pomocníkem při výběru nej školního batohu vám mohou být nezávislé certifikáty a atestace výrobku.

Náš tip: Existují také batohy s posuvnými zádovými systémy, které vám umožňují nastavovat délku zad batohu podle délky zad vašeho dítěte. Batoh tak poroste společně s ním.

Školní batoh: Sety

Moderním a velmi praktickým trendem jsou školní sety k batohům. Znamená to, že k vybranému školnímu batohu nebo aktovce můžete ve stejném designu koupit i pytlík na boty, penál, desky na sešity a třeba peněženku. Obsáhlost setu se u každé tašky liší. Musíte ovšem počítat s vyšší pořizovací cenou.

Pro děti je dobré, že si svoje věci rozeznají od věcí svých spolužáků. Rozměry tohoto dalšího příslušenství jsou takové, aby se pohodlně vešly do aktovky, a často jimi můžete ušetřit i místo.

zpět nahoru ↑

Studentské školní batohy a školní batohy pro druhý stupeň

Na druhém stupni je dětem mezi jedenácti a dvanácti roky a začíná jim puberta. Později už je puberta v plném proudu a studenty asi přestane bavit nosit velký růžový batoh nebo batoh s motivem Spidermana či jiného oblíbeného hrdiny. Na řadu se tedy dostanou školní batohy pro studenty, které však musejí také splňovat zásadní pravidla, díky kterým si děti nebudou deformovat záda.

Školní batoh pro teenagery by měl mít tyto náležitosti:

 • zádová opora – stejně jako malé děti, potřebují i ty dospívající dobrou zádovou oporu. Proto se při výběru batohu zaměřujte na to, zda má ergonomicky tvarovaný systém s 3D síťovým materiálem. Tento systém by měl být zdravou oporou pro páteř a měl podpořit i bederní oblast. Zaměřte se na to, aby měla zádová opora dostatečné prohlubně, kterými může odvádět pot. Dochází tak k dobré cirkulaci vzduchu a záda se nepotí. Cirkulace vzduchu se u těchto batohů nazývá AIR Comfort systém. Určitě nevybírejte batoh, který má jen látková záda bez tvarování, tedy rovná.
 • ramenní popruhy – měly by být anatomicky tvarované a vyztužené dostatečně pevnou, ale zároveň měkkou pěnou a potažené síťovinou. Jejich šířka je větší než u aktovek pro prvňáčky a pohybuje se kolem 5 cm. Popruhům by určitě nemělo chybět volitelné nastavení délky a spousta studentů využije i hrudní pás.

Velikost

Abyste vybrali opravdu nejlepší batoh pro děti 2. stupně základní školy nebo pro studenty, měli byste se zaměřit na jeho velikost. Důležitá je jeho délka. Správnou délku zjistíte tak, že svému dítěti změříte záda od ramen po kostrč. Podle tohoto čísla pak vyberete správnou velikost. Batoh by rozhodně neměl být krátký, dno by mělo být zarovnané rovnoběžně s kostrčí.

Dobře si prohlédněte také vnitřní uspořádaní tašky. Nezapomeňte, že starší děti s sebou nosí více učebnic, větší lahev na vodu, větší svačiny, ale také další nezbytnosti jako sluchátka, telefon, tablet a další. Je dobré, aby taška měla velké kapsy, do kterých se pohodlně vejdou sešity a učebnice velkých formátů, hodí se také menší kapsa na telefon, klíče a drobnosti a také je důležitý prostor na pití.

V případě, že si studen píše poznámky do notebooku, je dobré si vybrat takový batoh, který má speciální kapsu na tuto elektroniku. Velikost vybírejte podle velikosti notebooku, která se nejčastěji udává v palcích. Počítač je možné samozřejmě nosit i v batohu bez speciální kapsy, ale tašky určené pro NTB jsou vhodnější. Chrání počítač před poškozením, protože dno batohu je polstrované a díky vlastní kapse notebook v tašce „necestuje“.

Pevné dno a pláštěnka

I u studentských školních batohů je důležité, aby měly pevné dno, a hodí se, pokud je materiál nepromokavý. V dnešní době jsou k sehnání i batohy, které mají integrovanou pláštěnku, což je naprosto ideální řešení, protože nemusíte myslet na to, že si ji musíte sbalit. Většinou je ve spodní části kapsa, do které se pláštěnka skládá. V případě, že vyberete batoh bez pláštěnky, je možné si ji dokoupit separátně a věřte, že už mnoha studentům zachránila nejen papírové poznámky, ale i elektroniku!

Dobrá rada: Rozhodně nedoporučujeme, aby děti nosily školní potřeby ve sportovních vacích nebo pytlích. Přesto, že je to v dnešní době moderní trend, tyto pytle nemají zpevněná záda a mají nevhodné ramenní popruhy, takže si jimi vaše děti přivodí akorát bolesti zad!

Školní batohy pro kluky

Mezi nejoblíbenější školní batohy kluků na prvním stupni patří ty s motivy z dětských pohádek. Velké oblibě se těší postavičky z animovaných pohádek Auta, Spiderman, dinosauři nebo motivy Lega a fotbalu. Nezapomeňte však, že školní aktovku budou kluci nosit déle než jeden rok, proto je dobré, aby byl motiv alespoň trochu univerzální, protože se může stát, že ve třetí nebo čtvrté třídě nebude motiv dostatečně cool a vy budete muset pořizovat další tašku přesto, že stávající je ještě v pořádku.

Na druhém stupni je dobré volit takovou školní tašku, která má abstraktní vzory nebo nápisy světových značek. Takové batohy pak můžou kluci nosit ještě na střední škole, případně s nimi mohou vyrazit i jinam.

Dívčí školní batoh

U holčiček na prvním stupni dominují školní batohy nebo aktovky růžové barvy. Nejoblíbenějšími motivy jsou koně, štěňátka, zvířátka, poníci, postavičky z pohádky Ledové království a podobně. Stejně jako u klučičích, tak i u holčičích batohů si dejte pozor, aby byl motiv na tašce pro děti zajímavý i po třech letech nošení a vy se tak vyhnuli nakupování nového batohu jen kvůli nedostatečně populárnímu vzoru na tašce.

U starších dívek je dobré se dívat po tašce jednobarevné, kombinacích více odstínů jedné barvy, taškách s nápisy nebo abstraktními motivy. U starších kluků a holek už nejsou, co se týče designu, takové rozdíly, takže výběr je snazší.

Co mohou způsobit nepohodlné školní aktovky

Pokud bude taška někde tlačit, bude žáček nucený do nepřirozených poloh, kterými se bude usnadňovat nepříjemné nošení. Jendou z možností je, že celé těžiště bude přesouvat dopředu. Bude tedy chodit s předsunutou hlavou a i rameny. To rozhodně není dobré pro pohybový aparát, který se zejména na prvním stupni základní školy, ale i na druhém, rychle vyvíjí. Kvůli špatně padnoucí tažce může dojít k jeho nesprávnému vývoji, což se v pozdějším věku odrazí na bolestech zad, hlavy, ale také skolióze.

Dbejte proto na to, aby váš potomek nosil tašku na obou ramenou (přestože je velmi cool a free ji nosit jen na jednom) a také kontrolujte, zda má správně nastavené ramenní popruhy.

5 rad jak správně nosit školní tašku

 1. Výška školního batohu by neměla výrazně převyšovat ramena.
 2. Taška by měla co nejvíce přiléhat k zádům.
 3. Horní hrana taška by měla být ve výšce ramen.
 4. Kontrolujte a utahuje, případně povolujte ramenní popruhy, podle toho, jak dítě roste.
 5. Dno aktovky (spodní hrana) by měla být ve výšce pánevní kosti.

Jak na přetíženou aktovku

Těžké školní batohy, které musí děti do školy nosit, netrápí jenom je, ale také jejich rodiče. Dětem můžete odlehčit třeba tím, že jim pomůžete nachystat sešity a učebnice podle rozvrhu a ty nejtěžší věci naskládáte co nejblíže zádům. Školní pomůcky, které jsou navíc, by měly děti nechávat doma. Další možnost je nechávat si učebnice ve skříňce, pokud z nich zrovna nemají domácí úkol. Pokud to není nutné, dětem velmi ulehčí, pokud si budou moct papučky, tělocvik i výtvarku nechávat ve škole.

Poměrně diskutovanou možností je, posílat děti do školy s prázdnou lahví na vodu, ve které si ponesou třeba jen sirup. Vodu si mohou natočit ve škole. Tato možnost má však své nedostatky v tom, že pitný režim je důležitý a rodič nemá jistotu, že si jeho potomek vodu ve škole opravdu natočí. Proto je rozhodnutí v této možnosti velmi individuální.

Ceny školních batohů?

Ceny batohů pro základní školy

Ceny školních batohů pro prvňáčky začínají kolem cifry 1 500 – 1 800 Kč. Batohy v cenové kategorii 1 800 Kč umožňují třeba i rozblikání batohu, což je další bezpečnostní prvek, díky kterému bude vaše dítko dobře vidět. Pokud budete chtít pořídit školní batoh v setu, připravte se na částku kolem 2 500 Kč.

Vypsané cenové relace odpovídají batohům a školním taškám, které splňují všechny nároky pro zdravé nošení, certifikáty, povolenou hmotnost a podobně. Dejte si pozor na podezřele levné školní batohy pro 1. stupeň, protože je tu velká pravděpodobnost, že se cena odvíjí od toho, že tašky nesplňují důležité náležitosti.

Ceny batohů pro starší děti

Levnější, ale stále kvalitní batohy pro starší děti a studenty pořídíte od 1 500 Kč, střední cenová třída se pohybuje v rozmezí 2 000 – 2 500 Kč. Je však možné pořídit i batoh za necelých 4 000 Kč. Většina těchto batohů by měla mít testy kvality a certifikáty pro zdravá záda a podobně. Batohy mají často kapsu na notebook, hrudní popruh a přehledně členěný vnitřní prostor.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

3 komentáře
 1. Mě letos velmi mile překvapilo pepco, které vytvořilo batoh pro školáky za 119,-, který má dobře vyztužená záda, nastavitelné popruhy, je voděodolný a lehký. Jistě jsou i mnohem lepší batohy, ale pro ty, kteří bohužel na dražší batohy nemají, to není vůbec špatné

 2. Na střední mi mamka koupila batoh od Bagmasteru, ten jsem nosila celý 4 roky. Teď mám od nich studentský batoh Erasmus a je to parádní batoh na túry s přítelem. Ale i tyto značky nejsou vůbec špatné. :))

 3. Skvělé tipy a rady, díky za ně.

  Napište svou recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]

  Covybrat.cz