Jak vybrat školní batoh

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Ať už budete po prázdninách do školy vypravovat prvňáčka nebo již ostřílené školou několik let povinné dítě, budete pravděpodobně řešit otázku „Jak vybrat správný školní batoh“. Výběr školního batohu je důležitý jak pro mladší, tak pro starší děti, protože jejich těla se vyvíjí většinou až do 18 let, kdy končí střední školu. Právě proto, abyste podpořili jejich zdravý vývoj a předešli komplikacím spojených s bolestí zad a hlavy byste měli umět vybrat správný anatomicky tvarovaný školní batoh. Tato anatomicky tvarovaná školní zavazadla jsou dostupná nejen pro děti navštěvující první stupeň ZŠ, ale i pro studenty. My vám poradíme jaké školní batohy a aktovky jsou ty nejlepší!

Recenze školních batohů

Recenze batohů pro 2. stupeň nebo prvňáčky, ale i studenty vám pomohou zjistit, z jak kvalitních materiálů jsou tašky vyrobeny, jaké je jejich uspořádání, jaká je jejich hmotnost a vychytávky navíc. Nezapomeňte však, že vždy je nejlepší, abyste vybraný batoh nebo aktovku vyzkoušeli s vaším dítětem přímo v obchodě. Jen tak zjistíte, jestli mu dobře sedí, má dostatečnou délku zad a vyhovuje mu anatomické polstrování. Nejrůznější testy a certifikáty školních batohů vám pomohou v rozhodování, který výrobek vybrat.

Stil aktovka Cool Robot

Hmotnost1000 g
Nosnost7 kg
Vhodné pro1. stupeň
Materiálpolyester
Anatomicky tvarovaná zádaano
Vnitřní uspořádáníhlavní kapsa rozdělená látkovou přepážkou
Reflexní prvkyano
Kapsa na svačinuano
Kapsa na pitíano
Kapsa na klíče a drobnostiano
Pevné dnoano
Nožičkyano
Hrudní pásano
Bederní pásne
Horní nastavení ramenních popruhůano
Spodní nastavení ramenních popruhůano
Uchoano
Poutkone
Výška38 cm
Šířka32 cm
Hloubka22 cm

Tato anatomická a ergonomická školní aktovka je určena už pro prvňáčky a děti ji v klidu mohou nosit celý první stupeň ZŠ. Dodavatelem je česká firma Stil Trade, která se ve spolupráci s odborníky dobře stará o to, aby výrobky byly pro školáky bezpečné, zdravotně vhodné a pohodlně se nosily.

Tato aktovka disponuje 3D anatomickým zádovým panelem, který se perfektně přizpůsobí páteři malého školáčka. Taška na zádech výborně sedí. Tomu vypomůže i hrudní pás, který udrží batoh v té správné poloze, třeba i při běhu. Pás disponuje kvalitní přezkou, ostatně celý batoh má kvalitní a jednoduché zapínání. Jde o patent Fidlock, který je velmi praktický a pro děti snadno ovladatelný. Zapínání obsahuje magnet. Díky němu školák snadno, i jednou rukou, tašku otevře či zavře.

Dětem se ani v létě nebudou při nošení tašky potit záda, výrobce u tohoto modelu myslel na dobré odvětrávání a cirkulaci vzduchu. Může za to systém Air Flow a prodyšné polstrování.

 Když se podíváme na rozdělení a uspořádání tašky, zdá se, že i tento parametr je v pořádku. Hlavní prostor na pomůcky je rozdělen látkovou přepážkou na dvě části, to je pro tak malé děti nejlepší varianta. Budou mít v tašce přehled a zároveň je nebude při hledání sešitů zbytečně rozptylovat mnoho vnitřních kapes. Na svačinový box nebo na penál a na láhev s vodou najdeme venkovní přihrádky, stejně jako kapsu na drobnosti. Ty jsou uzavíratelné zipem.  Uvítali bychom karabinu na klíče, tu by jistě ocenili jak děti, tak i rodiče.

Samotná hmotnost tašky je 1 000 g, mohla by být lehčí, ale do 1 200 g, což je schválená norma se v pohodě vejde. Nosnost je 7 kg, ta je dostatečná, větší zátěž určitě děti nosit nebudou. Rozměr aktovky je 38 x 32 x 22 cm a objem je 17 litrů. Široké, měkké ramenní popruhy jsou samozřejmě nastavitelné a taška tak s dítětem roste a přizpůsobuje se mu. Aktovka je se svým příjemným designem i barvou vhodná pro kluky.  

Protože firma Stil Trade dodává na trh i další školní potřeby, můžete jim koupit v jednom designu třeba penál, sáček na přezůvky, peněženku na krk, desky a sešity a podobně. Děti si tak své věci snadno poznají a nedonesou vám domů penál svého kamaráda ze školní lavice.

Samozřejmě jsme se zaměřili také na bezpečnostní prvky aktovky. Jsou velmi důležitým parametrem, a i v tomto ohledu můžete být klidní. Taška je vybavena reflexními pásky na všech stranách, vaše dítě díky nim bude dobře viditelné i ve tmě.

Materiál, ze kterého je aktovka vyrobena, je odolný a konstrukce je silná. Dno aktovky je pevné, takže školní pomůcky se nepoškodí.  Pokud školák postaví tašku na zem, plastové nožičky ji alespoň částečně uchrání od špíny a vlhka. Na přenos na kratší vzdálenost postačí ucho, za které ji dítě rychle popadne. To musí posloužit i k zavěšení na háček u lavice, protože malé poutko u výrobku chybí.  Celkově nemáme této aktovce moc co vytknout, cena je také příznivá, proto s nákupem této tašky neuděláte chybu.

 • anatomicky tvarovaný zádový panel
 • příznivá pořizovací cena
 • široké, nastavitelné ramenní popruhy
 • dobrá cirkulace vzduchu-systém Air Flow
 • jednoduché zapínání-systém Fidlock s magnety
 • plastové nožky, pevné dno
 • hrudní pás
 • chybí poutko
Zjistit cenu

Topgal batoh ELLY 18002 B

Hmotnost880 g
Nosnost7 kg
Vhodné pro1. - 4. třídu
Materiálpolyester
Anatomicky tvarovaná zádaano
Vnitřní uspořádánídvě velké kapsy a přední kapsa
Reflexní prvkyano
Kapsa na svačinuano
Kapsa na pitíano
Kapsa na klíče a drobnostiano
Pevné dnoano
Nožičkyano
Hrudní pásano
Bederní pásne
Horní nastavení ramenních popruhůano
Spodní nastavení ramenních popruhůano
Uchoano
Poutkoano
Výška41 cm
Šířka30 cm
Hloubka21 cm

Batohy Topgal jsou na trhu oblíbené a tento model je podle výrobce určený již pro prvňáčky. Doporučujeme vám však při nákupu vzít svého malého školáka sebou, aby si batoh sám vyzkoušel. Zvláště, pokud je drobnějšího vzrůstu.

Batoh Topgal měří na výšku 40 cm, a protože jsou popruhy všité zároveň s horním okrajem batohu, může u menších dětí batoh přesahovat až na zadeček, místo aby končil na bedrech. To pak brání správnému postavení těla při chůzi, dítě se předklání, a to je špatně. Pokud je váš školák vyšší než 125 cm, neměl by mít s tímto žádný problém. 

Jinak musíme batoh z mnoha hledisek pochválit. Je lehoučký, váží jen 880 g, což jistě oceníte vy i váš potomek. Střih batohu zajišťuje velký objem a školák určitě nebude mít problém do něho vměstnat vše, co potřebuje. Má dvě boční kapsičky, vhodné například na láhev s pitím a další nezbytnosti. Snažte se, aby obě kapsy byly co do naplnění vyvážené. Pokud se přeci jen rozhodnete koupit batoh menšímu dítěti, naučte jej, používat nastavitelné hrudní dopnutí, ramenní popruhy mu nebudou sjíždět. To ostatně platí i pro větší děti. Popruhy jsou polstrované, široké cca 6-7 cm a netlačí.

Batoh Topgal je variabilní a opravdu prostorný. Co se týká objemu, celý první stupeň bude vašemu školákovi zaručeně stačit. Vlezou se do něho bez problémů všechny školní pomůcky. Do další kapsy můžete občasně dát věci například na plavání, tělocvik a podobně. Těžší věci vždy umístěte blíž k zádům dítěte. Zadní komora batohu je také nejširší, a proto je nejlepší sem vložit těžké učebnice a desky na sešity. Přední užší komora je vhodná na menší sešity, penál a podobně.

Praktická je také síťová kapsa a jmenovka. Je vhodné zvlášť prvňáčkům kromě jména na jmenovku udělat i nějakou značku třeba tu, kterou měli ve školce. Malí školáci jsou popletové a už se mnohokrát stalo, že přišli domů se stejnou taškou, která ale nebyla jejich. Oceňujeme i karabinku na klíče, pomůže dětem při udržení si pořádku. Nestane se tak, že před domem musí vysypat celý obsah tašky, aby klíče našly.

Co se týká zdravotního hlediska batohu, o tento parametr je postaráno. Polstrování zad je, řekli bychom vyhovující.  Jde v podstatě o takovou zlatou střední cestu. Záda jsou vyrobena z lehké, anatomicky tvarované lisované pěny. Tím je zajištěn správný vývoj zad i přesto, že někdy je tíha učebnic na tak malé dítě docela vysoká. Ergonomicky tvarované hrudní popruhy se dají utáhnout jako v horní, tak i v dolní části. Na konci popruhů jsou všité magnety, popruhy tak nebudou vlát a dětem zavazet. Bezpečnost dětí je zajištěna reflexními prvky, které jsou umístěny na čele, bocích a také na ramenních popruzích.

Dno batohu je pevné, vyrobené z materiálu TOPDURA. Nožičky budou batoh chránit proti špíně. A co si budeme povídat, děti školní batoh občas postaví třeba do menší kaluže a vlhkem zkroucené sešity by se paní učitelce moc nelíbily.

Líbí se nám i poutko na přenášení a zavěšení batohu u lavice. Cena tohoto výrobku je dost vysoká, ale vzhledem k dlouhodobějšímu využívání výhodná.

 • anatomicky tvarovaná záda
 • lehký a prostorný
 • široké, nastavitelné ramenní popruhy
 • plastové nožky, pevné dno
 • hrudní pás
 • karabina na klíče, jmenovka
 • není vhodný pro drobné prvňáčky
 • vyšší cena
Zjistit cenu

Boll Falcon 20 Truered new

Hmotnost750 g
Nosnost6 kg
Vhodné propro děti od 125 cm
Materiálpolyester
Anatomicky tvarovaná zádaano
Vnitřní uspořádánípřední a hlavní komora
Reflexní prvkyano
Kapsa na svačinuano
Kapsa na pitíano
Kapsa na klíče a drobnostiano
Pevné dnoano
Nožičkyne
Hrudní pásano
Bederní pásano
Horní nastavení ramenních popruhůne
Spodní nastavení ramenních popruhůano
Uchone
Poutkoano
Výška43 cm
Šířka27 cm
Hloubka23 cm

Tento víceúčelový batoh mohou děti využít jak na výlety či na sportovní aktivity, tak i do školy.  Firma Boll je na trhu již 34 let a dá se říct, že jeho výrobky splňují přísná kritéria v oblasti ergonomie a funkčnosti.

Konkrétně u tohoto modelu je třeba zdůraznit fakt, že by ho měly používat až děti, které měří více než 125 cm.

Je vhodný i pro časté nošení. Je totiž velice lehký, jeho hmotnost je pouhých 750 g. Má propracovaný zádový systém, který tvoří měkce polstrovaná a vyztužená záda batohu. Proto i při každodenním používání nebudou záda vašich dětí trpět. Stejně tak ergonomicky tvarované ramenní popruhy s krčním propojením, dále ergonomický bederní pás a stabilizační hrudní popruh zajistí, že se dětem bude batoh dobře nosit, nebude na zádech poskakovat a zkrátka jim přesně sedne. Kompresní popruhy a prvky pro fixaci mají také svůj výrazný podíl na pohodlném nošení batohu.

Air Flux systém – s ventilací vzduchu- děti ocení zejména v létě. Jejich záda se nebudou potit. A pokud, tak snad jen ve velmi extrémních podmínkách.

Batoh se hodí jak pro děvče, tak i pro chlapce. Najdete ho v různých barevných variantách, a to modré, červené, zelené, fialové a tyrkysové.  Členění batohu je velmi praktické. S objemem 20 l se do něj vejde vše potřebné. Hlavní komora má síťovanou kapsu na zip, přední 3 D kapsa je také na zip. Láhev s vodou mohou děti dát buď do boční kapsy ze síťoviny, nebo do vnitřního tunelu na stabilizaci lahve. Batoh disponuje postranními popruhy, kterými můžete optimalizovat objem, zkrátka jimi batoh zúžíte.

Vždy je třeba myslet na bezpečnost našich dětí, a proto řada reflexních prvků zajistí, aby vaše dítě bylo vidět při zhoršených viditelných podmínkách. Reflexní jsou například ptáci na batohu a také prvky na popruzích.

Pokud vaše děti zastihne déšť, nemusíte se bát, že by věci v baťůžku promokly. Na vnějším materiálu batohu je použita WR úprava, která zajistí jeho vodoodpudivost. Vytknout batohu můžeme tenčí materiál, ze kterého je vyroben. U hlavní přihrádky se látka zachytává do zipu, to může dětem způsobit problémy. 

Protože je batoh určený i na turistiku, uvítali bychom integrovanou pláštěnku. Naopak se nám líbí nadčasovost a pěkné barvy. Pokud potřebujete batoh pro vícero použití, není to určitě špatná volba. I když my si myslíme, že pro děti je lepší, když mají školní aktovku určenou přímo pro školu a batoh pro volný čas zvlášť.

 • propracovaná, anatomicky tvarovaná záda
 • lehký a prostorný
 • mnohostranné využití
 • výběr barev
 • odvětrání zad
 • ergonomicky tvarované popruhy a bederní pás
 • vodoodpudivá úprava
 • chybí integrovaná pláštěnka
 • tenký materiál
Zjistit cenu

Hama aktovka pro prvňáčky Gool

Hmotnost980 g
Nosnost7 kg
Vhodné pro1. třídu
Materiálpolyester
Anatomicky tvarovaná zádaano
Vnitřní uspořádáníhlavní kapsa s přední kapsou
Reflexní prvkyano
Kapsa na svačinuano
Kapsa na pitíano
Kapsa na klíče a drobnostiano
Pevné dnoano
Nožičkyano
Hrudní páslze doobjednat
Bederní pásano
Horní nastavení ramenních popruhůano
Spodní nastavení ramenních popruhůano
Uchoano
Poutkone
Výška38 cm
Šířka30 cm
Hloubka17 cm

Tato přehledná, jednokomorová aktovka je určena prvňáčky a co je z designu zřejmé, zejména pro kluky, kteří milují fotbal. První třída je pro děti dost náročná, a proto si myslíme, že aktovka by pro děti měla být komfortní jak z hlediska zdraví, tak používání. Hama aktovka pro prvňáčky Gool tyto požadavky splňuje. Její hlavní zapínání je na přezku, takže se školákům nestane, že by se jim zasekl zip. Ergonomicky tvarovaná záda zajistí pohodlné nošení. Má nastavitelné, měkce polstrované ramenní popruhy, které mají šev vedený v horních partiích středem popruhu. Díky tomu se nezařezávají do ramen. Jsou doplněné páskami, kterými se dají dobře dotáhnout a pěkně tak přilnou k zádům školáčka. Taška má i nastavitelný bederní popruh.

Dětem se bude taška dobře nosit i při přenášení na kratší vzdálenosti, z třídy do šatny a podobně. Má příjemnou pogumovanou ručku a nebude je tak nebude tlačit.

Prvňáčci se budou v tašce dobře orientovat. Má prostornou hlavní kapsu s vnitřní kapsou, do které děti umístí své nejtěžší učební pomůcky.  Boční kapsy na láhev jsou dostatečně velké a díky malému otvoru se i v případě nehody – vylití tekutiny, voda nedostane na sešity. Líbí se nám taková drobnost, jako je fóliová kapsička na rozvrh, školák má tak rychle přehled o tom, které předměty ho ten den čekají. Uvnitř hlavní komory je kapsa určená na další osobní věci jako klíče, peněženka a jiné.  Jak už jsme uvedli v předchozích recenzích, na klíče je nejlepší karabina, ta tu ale není.

Dobrá svačina, kterou dětem nachystáte, vydrží déle čerstvá, díky izolované kapse v přední části aktovky.

Aktovka má také dobrou stabilitu, plastové nožičky ji ochrání před vlhkem a špínou. Pevné dno zase před pokrčenými sešity. Nechybí zde ani reflexní prvky pro bezpečnost vašeho malého školáčka. Například i zámek disponuje odrazkou a pomůže tomu, aby vaše dítě bylo dobře vidět. K tomu výrobku si můžete objednat i pláštěnku na batoh a hrudní popruhy.

 Její cena není nízká, ale ani zas tak přehnaná. Myslíme si, že pokud si ji váš budoucí prvňáček vybere, můžete být i vy v klidu, že taška bude pro něj pohodlná a první třídu s ní zvládne skvěle.

 • ergonomicky tvarovaná záda, popruhy a bederní pás
 • přehledné uspořádání
 • zapínání na přezku
 • pogumovaná rukojeť
 • izolovaná kapsa na svačinu
 • fóliová kapsička na rozvrh
 • chybí odvětrávání
 • trochu vyšší cena
Zjistit cenu

Dakine Campus Carbon 25l

Hmotnostneuvádí se
Nosnostneuvádí se
Vhodné prostudenty
MateriálPolyester
Anatomicky tvarovaná zádane
Vnitřní uspořádání1 velká kapsa, 1 kapsa na 14" notebook
Reflexní prvkyne
Kapsa na svačinuano
Kapsa na pitíano
Kapsa na klíče a drobnostiano
Pevné dnone
Nožičkyne
Hrudní pásano
Bederní pásne
Horní nastavení ramenních popruhůne
Spodní nastavení ramenních popruhůano
Uchoano
Poutkone
Výška47 cm
Šířka31 cm
Hloubka23 cm

Americká značka Dakine se zaměřuje na výrobu sportovních batohů a oděvů, ale v nabídce mají i další věci. Přesto, že v jejich portfolilu můžete najít batohy, které jsou určené pro děti, rozhodně se nejedná o batohy vhodné pro děti prvního stupně základní školy. Ocení je především studenti a dospělí.

Dakine Campus Carbon 25l mohou studenti používat jako školní batoh, dospělí jej ocení třeba při výletech do přírody. Batoh nemá anatomicky tvarovaná záda, takže ho rozhodně nedoporučujeme dětem, které navštěvují první stupeň základní školy. Kvůli poměrně měkkým zádům bychom ho doporučili spíše studentům středních škol a dospělým. Přesto, že se můžete na některých stránkách distributorů dočíst, že jsou záda odvětrávána, rozhodně tomu tak není. Měkká zádovina zcela leží na vašich zádech, takže rozhodně nedoporučujeme s batohem třeba běhat, záda se zpotí i při celodenním výletu.

Vnitřním uspořádáním taška cílí především na studenty. Ve velké hlavní kapse najdete speciální kapsu na notebook o rozměrech 14“, 15“ do něj dostanete taky, ale už je to moc na sílu a hrozí, že v místech, kde jsou horní rohy počítače, by se batoh mohl protrhnout. Přední větší kapsa obsahuje prakticky rozdělený organizér, který má kapsu na telefon, přihrádky na propisky a další. Přední kapsa je termoizolační, takže se hodí na přenášení svačin nebo pití. Pokud nemáte batoh přecpaný věcmi, vejde se do této kapsy i 0,5 l láhev. Při přeplněném batohu je však lepší použít ty boční síťované, protože u přední by se mohl rozjet zip. Praktickou vychytávkou je malá polstrovaná kapsa v horní části batohu, která je určená především k přenášení brýlí, takže na ně nebudete potřebovat obal.

Batoh nemá zpevněné dno, takže pokud není plný, nemá úplně dobrou stabilitu. Ramenní popruhy jsou polstrované a nastavitelné. Díky nastavitelnému hrudnímu pásu si batoh na zádech můžete ukotvit tak, aby co nejlépe držel na zádech. U tohoto pásu si navíc můžete nastavit nejen jeho délku, ale také výšku, což je velmi praktické a batoh se tak stává atraktivní pro osoby různého vzrůstu.

Batoh je určen spíše chlapcům, ale díky bohaté barevné škále ho klidně mohou nosit i holky. Výrobce bohužel neudává údaje o hmotnosti samotného batohu a nezmiňuje se ani o nosnosti. Dostupná je však informace, že objem batohu je 25 l, což je pro školní batoh naprosto dostačující. Batoh je možné prát ručně nebo na velmi jemný program v pračce. Pokud se rozhodnete pro praní v pračce (při koupi nové si projděte velký test s recenzemi praček), dejte batoh do zhlavce polštáře nebo pytlíku na praní. Batoh nemá vodotěsné zipy, takže při velkém dešti může těmito částmi voda natéct nejdříve.

Celkově se jedná o dobrý batoh, který ani neurazí ani neohromí. Je vhodný spíše pro nenáročné uživatele, kteří si potrpí na styl.

 • taška na notebook
 • více barevných provedení
 • nastavitelná výška hrudního popruhu
 • praktické vnitřní uspořádání
 • netvarovaná záda
 • nezpevněné dno
Zjistit cenu

Rozdíl mezi školním batohem a školní aktovkou

Než se pustíme do samotných rad ohledně výběru, měli byste vědět, jaký je rozdíl mezi školním batohem a aktovkou do školy.

Školní aktovka

Školní aktovka je zavazadlo určené především pro prvňáčky. Ne, že byste snad prvňáčkovi nemohli pořídit batoh, ale podle našeho názoru a zkušeností je pro dítě ze začátku určitě lepší aktovka.

Pro aktovku pro prvňáčky se rozhodně v tom případě, pokud doma máte roztržité dítě, které by mohlo mít problém se vyznat ve více kapsách. Aktovka má většinou jednou velkou kapsu na učení i penál, takže vaše maličké vždy hned najde to, co potřebuje.

Výhodou školních aktovek je také to, že nemají zipy, ale přezky, které jdou snadno otvírat a zavírat. Nebudete se tedy muset bát, že by školáček něco z tašky vytrousil. Aktovka je také celá vyztužená, takže se nepřevrátí, ani když stojí na zemi prázdná. Toto celkové vyztužení může být trochu nevýhoda, protože je kvůli němu taška méně skladná.

 • přehledná díky jedné velké přihrádce
 • celá vyztužená
 • zapínání na přezku
 • horší skladnost

Školní batoh

Školní batohy pro prvňáčky mají více oddělených kapes, takže svou přihrádku může mít penál, sešity i učebnice. Má anatomicky tvarovaná a vyztužená záda, ale zbytek batohu vyztužený není, proto nemusí být jeho stabilita, pokud ho postavíte prázdný na zem, tak dobrá. Tím, že školní batoh není celovystužený je skladnější.

 • přehlednější uspořádání věcí
 • nenáročný na skladnost
 • špatná stabilita pokud není plný

Školní batoh na kolečkách

Jedná se o módní trend, kdy je vzhled batohu zkombinovaný s konstrukcí cestovních kufrů. Mnoha rodičům se zdá toto řešení velmi praktické a v dobré víře, že děti nebudou muset tahat učebnice na zádech jim tento „vynález“ pořídí.

My bychom se však k této variantě nepřikláněli. Kromě toho, že konstrukce přidává tašce na váze, není to pro děti pohodlné ani z hlediska manipulace. Školní batoh na kolečkách musí tahat v ruce, a když ho táhnout za sebou, vytáčí se jen na jednu stranu, což určitě není dobře pro jejich záda. Samozřejmě ruce střídají, ale ani přesto bychom tašku nedoporučovali.

Kolečka jsou malá, takže stejně nezvládnou nerovný terén, zabrat jim dají i dlažební kostky. V případě, že dítě dobíhá na autobus, šoupe se taška o zem a na dnu se udělají díry. Navíc jsou kolečka špinavá v zimě od břečky, v létě na nich mohou ulpívat psí bobky. Když si pak dítě dá takovou tašku na záda, raději nemyslet. Na kolečka se musejí shánět kryty, ale všichni víme, jak je to se ztrácením malých věcí a dětmi.

Pokud by někdo nad touto variantou uvažoval kvůli tomu, že je dítě příliš hubené nebo chodí na ortopedii, je možné si u ortopeda požádat o potvrzení do školy o dvojí učebnice. To znamená, že jedny učebnice si školák může nechávat doma a jedny má ve škole.

 • špatná manipulace
 • větší hmotnost
 • špinavá kolečka

Dobrá rada: Pokud se rozhodnete prvňáčkovi nebo jakémukoliv jinému žákovi či studentovi koupit batoh, vždy vybírejte ty s označením školní nebo studentské. Mají totiž odlišnou konstrukci od klasických sportovních batohů.

Školní batohy pro první stupeň

Při výběru školních batohů pro žáčky prvního stupně základní školy se zaměřte především na tyto aspekty:

1. Anatomicky tvarovaná záda

Při výběru se dobře podívejte, zda má batoh nebo aktovka anatomicky tvarovaná záda. Dalším důležitým prvkem je lehká výztuha z plastu nebo hliníku, která tvoří pro dětskou páteř oporu. Výztuha by měla být dostatečně polstrovaná, aby taška při nošení nikde netlačila. Dostatečnou sílu polstrování poznáte tak, že si na něj sáhnete, anatomické tvarování je zase hodně vystouplé. Vypadá to, jako by záda byla přišita k vystouplé měkčené části.

Nenechte se zmást zády, která mají jen nakreslené nebo lehce vylisované zádové opěry. Určitě je plusem, pokud má taška kromě anatomicky tvarovaných zad také vyztuženou bederní opěru (s nadsázkou by se dalo říct, že dítě má své vzdělání na svých bedrech, a nejen tam).

2. Ramenní popruhy

Jsou velmi důležitou částí, protože právě je bude mít dítě na svých ramenou. Popruhy by měly být nastavitelné a vyztužené s šířkou minimálně 4 cm. Je dobré, pokud mají protiskluzovou úpravu a rozhodně by se neměly dotýkat krku školáka, aby nedošlo k odřeninám kůže. Správně nastavené popruhy by měly celou svou plochou ležet na ramenou a neměly by odstávat, klíční kost by měly křížit zhruba v její polovině. Ramenní popruhy by se měly dát regulovat v horní i spodní části.

Vychytávkou k ramenním popruhům může být hrudní pás, což je prvek, který se ke školním batohům dostal ze sportovních batohů. A je to dobře! Hrudní pás totiž zlepšuje stabilitu aktovky a zamezuje jejímu pohybu do stran, nedostává se tak mimo osu páteře školáka. To se děje typicky při běhu a dobře víme, že děti si do školy ani ze školy nevykračují zrovna lázeňským tempem.

Víte, že: Při správném nastavení ramenních popruhů by se taška neměla svou spodní části přesahovat vrchol křížové kosti. Výška batohu by měla být taková, aby umožňovala volný pohyb krční páteři.

3. Bezpečnostní prvky

Kromě konstrukčního hlediska se zaměřte také na vzhled, a to nejen design, ale také praktické prvky. Školní taška by rozhodně měla mít reflexní prvky a odrazky. Najít byste je měli na ramenních popruzích, z pravé a i z levé strany tašky ideálně na kapsách pro pití a nejvíce by jich mělo být ze přední strany na víku/klopně. Vaše dítě musí být dobře jak za šera, tak v noci nebo mlze. Určitě nezaškodí, pokud bude na tašce signální barva, jako je výrazná růžová, žlutá nebo oranžová.

4. Pevné dno

Pevné dno je hned po anatomickém tvarování zad alfou a omegou školní aktovky. Nemělo by propustit vodu a mělo by být dostatečně široké, aby se na něj pohodlně naskládaly pevné desky, pracovní sešity, učebnice a další věci. Navíc pevné dno zamezuje tomu, aby se rohy učebnic a dalších materiálů krčily, opotřebovávaly a třepily.

Náš tip: Rozhodně je velmi praktické, pokud je dno opatřeno dostatečně vysokými plastovými nožkami, které zabraňují styku dna se zemí. Pokud třeba prší, může vaše dítě aktovku klidně položit na zem bez strachu, že se jí promočí dno.

5. Látkový materiál

Školní batoh nebo aktovka by měly být ušity z nepromokavých a snadno čistitelných materiálů, které jsou navíc pevné.

Náš tip: Není od věci, pokud jsou hrany tašek olemovány pevným a ohebným lemem, který je plastový. Snižuje odírání látky a chrání švy.

6. Ucho, poutko, víko

Děti budou tašku velmi často přenášet v ruce a také si ji nasazovat na záda. Proto je velmi důležité, aby měla ucho, za které ji budou moct snadno uchopit. Ucho by se nemělo do dětské ručky zařezávat, což je poměrně častý problém vzhledem k tomu, jak těžký náklad děti na zádech nosí. Praktickou vychytávkou je plastové držadlo, které je dostatečně široké a do dlaně se nezařezává jako textilní ucho. Velikost ucha by měla být taková, aby se do něj pohodlně vešla i ruka s rukavicí.

Poutko slouží k pověšení tašky na háček lavice nebo v šatně na věšák. Právě kvůli tomu na tašce je a k tomuto účelu by měl být výhradně využíván. Děti by si neměly plést ucho a poutko. Ucho není konstruované jako poutko a plastová ručka by v nejhorším případě mohla prasknout.

Víko neboli klopna by měla být pevná a měla by dobře pojmout celou horní část batohu/aktovky. Jen tak si můžete být jistí, že dovnitř nenaprší. Při otevření je nejlepší, aby zůstala vyset dolů a nevracela se nahoru. Je to nepříjemné při hledání v tašce a vytahování věcí. Otevírání by mělo být na přezku, která se na školní tašky dává již od nepaměti. Toto otevírání je velmi bezpečné, protože před samotným otevřením musíte přezku zmáčknout a vysunout nahoru. Nemusíte se bát, že by se sama od sebe otevřela. Navíc má dlouhou životnost, což se nedá tvrdit od zavírání na suchý zip, které není tak spolehlivé.

7. Hmotnost aktovky

Veličina, na kterou se velmi často zapomíná brát ohled je hmotnost prázdné tašky. Hodně rodičů se zaměřuje na to, jak těžkou aktovku dítě do školy nosí, ale málo kdo si uvědomí také fakt, že taška by neměla být těžká, už když je prázdná.

Podle normy ČSN 79 6506 by hmotnost nenaplněné školní tašky měla být pro děti na prvním stupni maximálně 1 200 g a pro děti na druhém stupni 1 400 g. Naštěstí jsou na trhu k sehnání i tašky, které mají váhu nižší než 1 kg, ale u takovýchto výrobků zpozorněte. Nízká váha by rozhodně neměla být na úkor kvalitní výztuže, polstrování atd. Školní batohy za levné ceny nemusejí být vždy kvalitní, přesto, že jsou hezké a lehké.

Víte, že: Žák by na zádech neměl nosit větší zátěž než je desetina jeho váhy. Pokud tedy váží 30 kg, měl by jeho batoh i s učebnicemi vážit 3 kg. Při samotné váze batohu 1 200 g pak zbývá jen 1 800 g na učebnice a další. Čím lehčí batoh, tím lepší, ale pozor na kvalitu.

8. Atesty a certifikace

Dobrým ukazatelem a pomocníkem při výběru nej školního batohu vám mohou být nezávislé certifikáty a atestace výrobku.

Náš tip: Existují také batohy s posuvnými zádovými systémy, které vám umožňují nastavovat délku zad batohu podle délky zad vašeho dítěte. Batoh tak poroste společně s ním.

Školní batoh: Sety

Moderním a velmi praktickým trendem jsou školní sety k batohům. Znamená to, že k vybranému školnímu batohu nebo aktovce můžete ve stejném designu koupit i pytlík na boty, penál, desky na sešity a třeba peněženku. Obsáhlost setu se u každé tašky liší. Musíte ovšem počítat s vyšší pořizovací cenou.

Pro děti je dobré, že si svoje věci rozeznají od věcí svých spolužáků. Rozměry tohoto dalšího příslušenství jsou takové, aby se pohodlně vešly do aktovky, a často jimi můžete ušetřit i místo.

Studentské školní batohy a školní batohy pro druhý stupeň

Na druhém stupni je dětem mezi jedenácti a dvanácti roky a začíná jim puberta. Později už je puberta v plném proudu a studenty asi přestane bavit nosit velký růžový batoh nebo batoh s motivem Spidermana či jiného oblíbeného hrdiny. Na řadu se tedy dostanou školní batohy pro studenty, které však musejí také splňovat zásadní pravidla, díky kterým si děti nebudou deformovat záda.

Školní batoh pro teenagery by měl mít tyto náležitosti:

 • zádová opora – stejně jako malé děti, potřebují i ty dospívající dobrou zádovou oporu. Proto se při výběru batohu zaměřujte na to, zda má ergonomicky tvarovaný systém s 3D síťovým materiálem. Tento systém by měl být zdravou oporou pro páteř a měl podpořit i bederní oblast. Zaměřte se na to, aby měla zádová opora dostatečné prohlubně, kterými může odvádět pot. Dochází tak k dobré cirkulaci vzduchu a záda se nepotí. Cirkulace vzduchu se u těchto batohů nazývá AIR Comfort systém. Určitě nevybírejte batoh, který má jen látková záda bez tvarování, tedy rovná.
 • ramenní popruhy – měly by být anatomicky tvarované a vyztužené dostatečně pevnou, ale zároveň měkkou pěnou a potažené síťovinou. Jejich šířka je větší než u aktovek pro prvňáčky a pohybuje se kolem 5 cm. Popruhům by určitě nemělo chybět volitelné nastavení délky a spousta studentů využije i hrudní pás.

Velikost

Abyste vybrali opravdu nejlepší batoh pro děti 2. stupně základní školy nebo pro studenty, měli byste se zaměřit na jeho velikost. Důležitá je jeho délka. Správnou délku zjistíte tak, že svému dítěti změříte záda od ramen po kostrč. Podle tohoto čísla pak vyberete správnou velikost. Batoh by rozhodně neměl být krátký, dno by mělo být zarovnané rovnoběžně s kostrčí.

Dobře si prohlédněte také vnitřní uspořádaní tašky. Nezapomeňte, že starší děti s sebou nosí více učebnic, větší lahev na vodu, větší svačiny, ale také další nezbytnosti jako sluchátka, telefon, tablet a další. Je dobré, aby taška měla velké kapsy, do kterých se pohodlně vejdou sešity a učebnice velkých formátů, hodí se také menší kapsa na telefon, klíče a drobnosti a také je důležitý prostor na pití.

V případě, že si studen píše poznámky do notebooku, je dobré si vybrat takový batoh, který má speciální kapsu na tuto elektroniku. Velikost vybírejte podle velikosti notebooku, která se nejčastěji udává v palcích. Počítač je možné samozřejmě nosit i v batohu bez speciální kapsy, ale tašky určené pro NTB jsou vhodnější. Chrání počítač před poškozením, protože dno batohu je polstrované a díky vlastní kapse notebook v tašce „necestuje“.

Pevné dno a pláštěnka

I u studentských školních batohů je důležité, aby měly pevné dno, a hodí se, pokud je materiál nepromokavý. V dnešní době jsou k sehnání i batohy, které mají integrovanou pláštěnku, což je naprosto ideální řešení, protože nemusíte myslet na to, že si ji musíte sbalit. Většinou je ve spodní části kapsa, do které se pláštěnka skládá. V případě, že vyberete batoh bez pláštěnky, je možné si ji dokoupit separátně a věřte, že už mnoha studentům zachránila nejen papírové poznámky, ale i elektroniku!

Dobrá rada: Rozhodně nedoporučujeme, aby děti nosily školní potřeby ve sportovních vacích nebo pytlích. Přesto, že je to v dnešní době moderní trend, tyto pytle nemají zpevněná záda a mají nevhodné ramenní popruhy, takže si jimi vaše děti přivodí akorát bolesti zad!

Školní batohy pro kluky

Mezi nejoblíbenější školní batohy kluků na prvním stupni patří ty s motivy z dětských pohádek. Velké oblibě se těší postavičky z animovaných pohádek Auta, Spiderman, dinosauři nebo motivy Lega a fotbalu. Nezapomeňte však, že školní aktovku budou kluci nosit déle než jeden rok, proto je dobré, aby byl motiv alespoň trochu univerzální, protože se může stát, že ve třetí nebo čtvrté třídě nebude motiv dostatečně cool a vy budete muset pořizovat další tašku přesto, že stávající je ještě v pořádku.

Na druhém stupni je dobré volit takovou školní tašku, která má abstraktní vzory nebo nápisy světových značek. Takové batohy pak můžou kluci nosit ještě na střední škole, případně s nimi mohou vyrazit i jinam.

Dívčí školní batoh

U holčiček na prvním stupni dominují školní batohy nebo aktovky růžové barvy. Nejoblíbenějšími motivy jsou koně, štěňátka, zvířátka, poníci, postavičky z pohádky Ledové království a podobně. Stejně jako u klučičích, tak i u holčičích batohů si dejte pozor, aby byl motiv na tašce pro děti zajímavý i po třech letech nošení a vy se tak vyhnuli nakupování nového batohu jen kvůli nedostatečně populárnímu vzoru na tašce.

U starších dívek je dobré se dívat po tašce jednobarevné, kombinacích více odstínů jedné barvy, taškách s nápisy nebo abstraktními motivy. U starších kluků a holek už nejsou, co se týče designu, takové rozdíly, takže výběr je snazší.

Co mohou způsobit nepohodlné školní aktovky

Pokud bude taška někde tlačit, bude žáček nucený do nepřirozených poloh, kterými se bude usnadňovat nepříjemné nošení. Jendou z možností je, že celé těžiště bude přesouvat dopředu. Bude tedy chodit s předsunutou hlavou a i rameny. To rozhodně není dobré pro pohybový aparát, který se zejména na prvním stupni základní školy, ale i na druhém, rychle vyvíjí. Kvůli špatně padnoucí tažce může dojít k jeho nesprávnému vývoji, což se v pozdějším věku odrazí na bolestech zad, hlavy, ale také skolióze.

Dbejte proto na to, aby váš potomek nosil tašku na obou ramenou (přestože je velmi cool a free ji nosit jen na jednom) a také kontrolujte, zda má správně nastavené ramenní popruhy.

5 rad jak správně nosit školní tašku

 1. Výška školního batohu by neměla výrazně převyšovat ramena.
 2. Taška by měla co nejvíce přiléhat k zádům.
 3. Horní hrana taška by měla být ve výšce ramen.
 4. Kontrolujte a utahuje, případně povolujte ramenní popruhy, podle toho, jak dítě roste.
 5. Dno aktovky (spodní hrana) by měla být ve výšce pánevní kosti.

Jak na přetíženou aktovku

Těžké školní batohy, které musí děti do školy nosit, netrápí jenom je, ale také jejich rodiče. Dětem můžete odlehčit třeba tím, že jim pomůžete nachystat sešity a učebnice podle rozvrhu a ty nejtěžší věci naskládáte co nejblíže zádům. Školní pomůcky, které jsou navíc, by měly děti nechávat doma. Další možnost je nechávat si učebnice ve skříňce, pokud z nich zrovna nemají domácí úkol. Pokud to není nutné, dětem velmi ulehčí, pokud si budou moct papučky, tělocvik i výtvarku nechávat ve škole.

Poměrně diskutovanou možností je, posílat děti do školy s prázdnou lahví na vodu, ve které si ponesou třeba jen sirup. Vodu si mohou natočit ve škole. Tato možnost má však své nedostatky v tom, že pitný režim je důležitý a rodič nemá jistotu, že si jeho potomek vodu ve škole opravdu natočí. Proto je rozhodnutí v této možnosti velmi individuální.

Ceny školních batohů?

Ceny batohů pro základní školy

Ceny školních batohů pro prvňáčky začínají kolem cifry 1 500 – 1 800 Kč. Batohy v cenové kategorii 1 800 Kč umožňují třeba i rozblikání batohu, což je další bezpečnostní prvek, díky kterému bude vaše dítko dobře vidět. Pokud budete chtít pořídit školní batoh v setu, připravte se na částku kolem 2 500 Kč.

Vypsané cenové relace odpovídají batohům a školním taškám, které splňují všechny nároky pro zdravé nošení, certifikáty, povolenou hmotnost a podobně. Dejte si pozor na podezřele levné školní batohy pro 1. stupeň, protože je tu velká pravděpodobnost, že se cena odvíjí od toho, že tašky nesplňují důležité náležitosti.

Ceny batohů pro starší děti

Levnější, ale stále kvalitní batohy pro starší děti a studenty pořídíte od 1 500 Kč, střední cenová třída se pohybuje v rozmezí 2 000 – 2 500 Kč. Je však možné pořídit i batoh za necelých 4 000 Kč. Většina těchto batohů by měla mít testy kvality a certifikáty pro zdravá záda a podobně. Batohy mají často kapsu na notebook, hrudní popruh a přehledně členěný vnitřní prostor.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

3 Comments
 1. Mě letos velmi mile překvapilo pepco, které vytvořilo batoh pro školáky za 119,-, který má dobře vyztužená záda, nastavitelné popruhy, je voděodolný a lehký. Jistě jsou i mnohem lepší batohy, ale pro ty, kteří bohužel na dražší batohy nemají, to není vůbec špatné

 2. Na střední mi mamka koupila batoh od Bagmasteru, ten jsem nosila celý 4 roky. Teď mám od nich studentský batoh Erasmus a je to parádní batoh na túry s přítelem. Ale i tyto značky nejsou vůbec špatné. :))

 3. Skvělé tipy a rady, díky za ně.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo