Jak vybrat nejlepší sluchátka?

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Posloucháte rádi hudbu? Pořídili jste si nový telefon či přehrávač? Možná jste k nim dostali i sluchátka. Ta však nebývají v bůhví jaké kvalitě a pokud si rádi vychutnáváte tóny naplno, bude třeba se poohlédnout po něčem kvalitnějším. Proto jsme pro vás připravili tipy, jak vybrat sluchátka a oblíbené modely pro vás otestovali.

Jak tedy vybrat kvalitní sluchátka?

V dnešní době existuje hromada sluchátek v různém provedení, kvalitě i cenové hladině. Všechny uvedené parametry si uvedeme níže. Vždy je samozřejmě nejlepší daný model vyzkoušet, v ideálním případě i přímo s vašim přehrávačem.

Jedním ze základních kritérií výběru je komfort jejich nošení. Je proto potřeba zvážit, zda je budete využívat zejména doma u počítače, nebo naopak při cestách či sportu. Vždy je však dobré sluchátka vyzkoušet, abyste měli jistotu, že vám jejich provedení a nástavce vyhovují. Při zkoušení také zjistíte kvalitu zvuku – další důležitý parametr. Ta se odvíjí zejména od typu sluchátek. Nejkvalitnější zvuk většinou získáte od sluchátek s uzavřenou konstrukcí, nejhorší naopak od pecek přímo do ucha.

Typy sluchátek

Podle způsobu usazení můžeme sluchátka rozdělit do 3 kategorií:

Sluchátka s uzavřenou konstrukcí

Tato sluchátka obepínají celé ucho, většinou poskytují kvalitní zvuk a velmi dobře izolují okolní hluk. Patří mezi největší typy sluchátek a v závislosti na materiálu mohou být poměrně těžká. Vhodná jsou spíše pro domácí či studiové použití. Většinou bývají vyrobeny z koženky a textilu, někdy i z pravé kůže.

Sluchátka ležící přímo na uchu

Tato menší a lehčí sluchátka dokáží svým uživatelům rovněž dopřát kvalitní zvukový zážitek, i když jejich schopnost izolace je nižší. Jsou vhodná i pro přenos a jejich náušníky jsou vyráběny z molitanu nebo koženky.

Sluchátka přímo do ucha

Jak název napovídá, jedná se o nejmenší typ sluchátek vhodný zejména pro častý přenos a dělí se na:

 • Peckyusazují se u vyústění zvukovodu. Jejich izolační schopnost je tak vůbec nejhorší. Většinou bývají dodávány k přehrávačům a dají se sehnat za velmi nízkou cenu, čemuž bohužel odpovídá i kvalita;
 • Špunty – které se pomocí silikonového nebo pěnového nástavce zasouvají přímo do zvukovodu. Díky tomu mají dobré izolační vlastnosti. Jejich kvalita je většinou úměrná i ceně.

Bezdrátová sluchátka

Jedná se o model, u kterých není zvuk přenášen přes klasický drát. Umožňuje posluchači téměř neomezený pohyb, ten však bývá často vykompenzován nízkou kvalitou zvuku.

Zvuk se přenáší pomocí infračerveného přenosu, který však často bývá doprovázen rušivými hluky a ztrácí na kvalitě, dále pomocí rádiového či Bluetooth přenosu, jejichž kvalita je o poznání lepší.

Bezdrátová sluchátka však mají i nevýhody. Především je potřeba počítat s nutností jejich nabíjení. Před jejich koupí je dále nutné zkontrolovat výše uvedené formáty přenosu, zda jsou podporované vašim zařízením, zde totiž můžete narazit na jejich vzájemnou nekompatibilitu.

Odhlučňovací sluchátka

Aktivně potlačují hluk vytvářením protihlukového signálu na základě mikrofonů zachycujících okolní zvuky, ten je pak přimíchán do přehrávaného záznamu, a při setkání s původním hlukem se obě vlnění interferencí vyruší. Jejich nevýhodou je však potřeba baterie a někdy také snížená kvalita zvuku.

Sluchátka pro hráče

Hrajete rádi týmové počítačové hry? Pak možná sháníte sluchátka s mikrofonem neboli tzv. headsety. Jak tedy vybrat dobrá sluchátka s mikrofonem? Mají uzavřenou konstrukci, která dobře izoluje od okolních hluků. Při výběru je důležité se zaměřit na kvalitu zvuku – především basy a výšky stejně jako kvalitu mikrofonu.

Důležitá je i pohodlnost. Ta musí dobře sedět na hlavě i uších a mikrofon by neměl být na obtíž, pokud je máte na uších delší dobu během hraní. Některé modely nabízejí možnost úplného odpojení mikrofonu a fungují pak jako klasická uzavřená sluchátka.

Test sluchátek 2023

Nejprve se podíváme na rychlý výběr námi doporučených sluchátek v několika základních cenových hladinách a poté se podíváme na důkladnější test a porovnání, ať si můžete vybrat ta nejlepší sluchátka na hudbu. Hodnocení probíhá jako známkování ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší.

Nejlepší sluchátka do 500 Kč

Zvažujete jaká sluchátka do uší a nemáte moc peněz? U nás zabodovaly SoundMAGIC ES18. Tyto špunty za svou cenu okolo 400 Kč nabízí slušný a vyrovnaný zvuk i izolaci od okolních hluků. Nabízí se ve 3 barevných variantách, takže si určitě vyberou i ti náročnější z vás.

Nejlepší sluchátka do 1 000 Kč

Máme-li určit nejlepší sluchátka do 1 000 Kč, pak naším favoritem jsou špunty Sennheiser CX 2.00G, které kromě vyrovnaných bas nabízí i čistý a velmi kvalitní zvuk. Jsou příjemně tvarovaná a výborně drží v uchu, což oceníte zejména při sportu.

Nejlepší sluchátka do 1 500 Kč

Nejste-li příznivcem špuntů a sháníte kvalitní sluchátka za dostupnou cenu, pak určitě neprohloupíte při koupi sluchátek AKG K 81DJ. Tato sluchátka s uzavřenou konstrukcí nabízejí čistý zvuk s výraznými basy. Díky své konstrukci poskytují značnou izolaci od okolních hluků. Nás zaujala jejich lehkost a možnost vytočení mušlí. Na domácí použití v této cenové kategorii je to náš favorit.

Bose QuietComfort 35

Kdyby se vítězem testu stala jiná testovaná sluchátka, bylo by to velmi nečekané. Tyhle jsou totiž úplně dokonalé, teda až na jednu věc a tou je jejich cena. Ta je opravdu vysoká. V době tvorby tohoto článku se cena pohybovala skoro na 10 000 Kč. Ale ti, kteří si takový obnos mohou dovolit, rozhodně nebudou litovat. Pyšní se technologií izolující okolní zvuky a ta opravdu funguje dokonale. A to i v tramvaji plné lidí. Jediné selhání tohoto systému se stávalo při chůzi po velmi tvrdém povrchu, například tzv. „kočičích hlavách“, tady se naopak zdálo, že sluchátka rušivé zvuky chůze několikanásobně násobí.

Kromě uvedené funkce potlačení okolního zvuku, je hlavní výhodou bezdrátový přenos. Kvalita zvuku je perfektní, spárování s telefonem nebo počítačem proběhlo pokaždé rychle a bez komplikací. Také se zbavíte otravného zamotávání kabelu, kterému se u klasických drátových sluchátek nevyhnete. Jedná se o nejlepší bezdrátová sluchátka, jaké jsme kdy měli na hlavě. Přestože váží 319 g, nepůsobí vůbec těžce a jejich nošení je příjemné i po delší dobu. Ovládání je umístěno na pravém sluchátku a je velmi intuitivní. Kvalita zvuku je skvělá, a pokud pro vás cena není důležitá, berte je všemi deseti.

Celkové hodnocení 1,2
Kvalita zvuku 1,3
Jak jsou pohodlné na nošení 1,2
Izolace zvuku 1,1

Najít nejlevnější cenu

Shure SE215

V testu sluchátek nesmíme vynechat špunty. Tyhle na první pohled zaujmou svým průhledným tělem, ve kterém vidíte všechny vnitřní součástky. Ale to není zdaleka všechno čím jsou zajímavé. Velmi dobře tlumí okolní zvuky, na omak jsou z pevného materiálu a i kabel vypadá robustně. Červenou barvou je označeno pravé sluchátko, modré je levé (viz obrázek). Na začátku z nich můžou trochu bolet uši, ale to po několika nošeních přestalo. Zvuk produkují čistý a kvalitní, jen basy jsou slabší než by bylo zdrávo. Kabel od sluchátek je poměrně dlouhý a když s nimi jdete běhat, musíte vymyslet kam ho nacpat, aby nepřekážel.

Jsou zajímavou volbou pro lidi, kteří rádi kvalitní sluchátka, ale zároveň nepotřebují špičkovou kvalitu v ceně několika desítek tisíc. A díky jejich malé velikosti jsou snadno přenosné a vhodné i na sport. Jak se říká, za málo peněz, hodně muziky

Celkové hodnocení 1,5
Kvalita zvuku 1,7
Jak jsou pohodlné na nošení 1,5
Izolace zvuku 1,3

Najít nejlevnější cenu

Beats by Dr.Dre Solo 2.0

Lehká, 200 gramů vážící sluchátka s kabelem o délce 1,3 m. Na první pohled vypadají dokonale a díky svému vzhledu i lehkosti jsou jako dělané na cesty do práce nebo do školy. Když si pustíte hudbu příliš nahlas, moc okolních zvuků neuslyšíte, takže je potřeba zvýšená pozornost na tramvaje a auta. To ale není chyba sluchátek, spíše jejich chvála, že okolní zvuky tlumí dobře. I když tyhle váží o polovinu méně než vítěz testu Bose QuietComfort 35, tak při delším nošení nebyly na hlavě tak příjemné. Těžko říct čím to je, ale měl jsem tendence je na chvíli sundat, abych ulevil uším. Důležitá informace je, že sluchátka jsou primárně zamýšlena jako doplněk k výrobkům od Applu. To znamená, že například u některých telefonů s Androidem se může stát, že nebudou všechna tlačítka na sluchátcích funkční.

Při poslechu byl velký rozdíl ve vnímané kvalitě zvuku podle typu hudby. V rychlých písničkách plných bassů znějí skvěle, ale když si pustíte něco pomalejšího, tak už kvalita pokulhává. Ale co si budeme povídat, Beats by Dr.Dre sluchátka nebyly nikdy známy pro svoji dokonalou hudební reprodukci. Mají spíš reprezentativní charakter. Nezní špatně, ale stojí docela dost. Je už na každém, jestli je za „značku“ ochoten zaplatit.

Celkové hodnocení 1,66
Kvalita zvuku 1,7
Jak jsou pohodlné na nošení 2,0
Izolace zvuku 1,3

Najít nejlevnější cenu

Lamax Beat Blaze B-1

Cena je skoro lidová, vypadají hezky. Milým překvapením pro mě bylo, že se jedná o původní českou firmu, která rozšířila svoje portfolio o řadu sluchátek. Fungují bezdrátově na základě Bluetooth spojení nebo s klasickým kabelem o délce 1,2 m. Bezdrátový přenos je výrazně horší, a pokud jste od zdroje déle než cca 3 metry, vyskytují se občas tzv. lagy, na maličkou chvilku zvuk vypadne a poté opět pokračuje v pořádku. Okolní zvuk izoluje poměrně dobře, ale občas přeci jen něco zaslechnete. Ergonomie je na to podobně jako sluchátka od Dr. Dre, zpočátku vše bez problému, ale po delším poslechu jsem měl trochu otlačenou hlavu.

Co naopak potěšilo je skvělá spolupráce s různými mobilními telefony, kdy spojení i funkčnost všech tlačítek funguje na jedničku a můžete zvednout hovor bez nutnosti vytáhnout telefon z kapsy a to i na starším Androidu. Co říct závěrem? Jako sluchátka na doma přes kabel jsou dobrou volbou, zejména pokud nemáte volné tisíce na „více profi“sluchátka. Ale na venkovní poslech bez kabelu jsou vhodné tak možná na mluvené slovo nebo podcasty.

Celkové hodnocení 1,83
Kvalita zvuku 2,0
Jak jsou pohodlné na nošení 1,9
Izolace zvuku 1,6

Najít nejlevnější cenu

Sony MDR-ZX310

Už i cena okolo 500 Kč dávala tušit, že tyto sluchátka nebudou mířit na nejvyšší pozice. Velmi hezký vzhled kazí na první pohled patrné plastové části a napodobenina kůže, ale s ohledem na cenovou hladinu na víc prostě nebyl prostor. Co bylo naopak poměrně překvapením, je zvuk. Samozřejmě pro audiofily nebo pokročilejší posluchače nejsou vhodné ani omylem, nezní tak špatně jako některé modely konkurence v této cenové hladině. Basy snesou ještě trochu přísnější měřítko, ale vokály jsou vyloženě špatné, zní docela „plechově“.

Jsou vybaveny 1,2 m dlouhým kabelem a váží pouze 120 g. Jejich nošení je docela příjemné, přišli mi komfortnější než Dr.Dre, které stojí skoro šestkrát více. Na pokročilou technologii tlumící okolní zvuk zde můžete zapomenout, jediné co vám pomůže je zvýšit hlasitost. A to přímo ve vašem telefonu, protože na sluchátku ovládací tlačítko pro změnu hlasitosti chybí. Doporučit je mohu jen opravdu nenáročným posluchačům, nebo těm, pro které je levná cena tou největší prioritou.

Celkové hodnocení 2,33
Kvalita zvuku 2,8
Jak jsou pohodlné na nošení 1,7
Izolace zvuku 2,5

Najít nejlevnější cenu

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4/5 70 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

2 Comments
 1. Dobrý den,

  děkuji za skvělou recenzi sluchátek. Velmi by mě zajímal Vás názor na Koss Porta Pro, která už pár let používám a jsem s nimi maximálně spokojen. Samozřejmě od nich neočekávám nic zázračného, ale pro průměrného posluchače je to podle mě skvělá volba za skvělé peníze.Díky a těším se na další recenze.

  • Dobrý den,

   je to klasika, která je na trhu snad už od roku 2006 nebo jak dlouho. Současná špička je myslím o kus dále, ale na svoji cenu a pokud jim odpustíte starší vzhled, tak mohou stále sloužit dobře.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo