Jak vybrat nejlepší snowboard

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Pokud jste příznivci zimních sportů, ale namísto lyží (o kterých jsme zde psali už dříve) preferujete raději jedno „prkno“ neboli snowboard, pak je tento článek určen hlavně vám. Víte například, jaký snowboard si pořídit, pokud se sjížděním teprve začínáte a jak takového zástupce vybrat na základě nejen vašich zkušeností, ale i například výšky či váhy? S námi budete mít všechny typy pod palcem a žádných složitostí s výběrem už se nebudete muset obávat.

Recenze snowboardů 2023

Do naší pětice se zařadily snowboardy, u kterých nás zajímalo zejména to, komu jsou určeny, v jakých délkách jsou dostupné a také jestli s nimi vyrazit pouze na sjezdovku nebo jsou vhodné i mimo ni na tzv. Freestyle.

Ve druhé části rádce se zabýváme správným výběrem šířky i délky prkna, řekneme vám, proč je ve výběru důležitá váha jezdce, jaké tvary nám výrobci v dnešních dnech dopřávají, co je vhodné pro začátečníky a co bychom jim zásadně nedoporučovali.

NázevKde koupitPřibližná cena (Kč)Hodnocení
celkem
1.Gravity Symbol 20/21Zjistit cenu4500
91 %
2.Gravity Sirene 20/21Zjistit cenu4000
90 %
3.Nidecker Play 19/20Zjistit cenu4500
86 %
4.Nitro Lectra 20/21Zjistit cenu5500
85 %
5.Gravity Thunder 20/21Zjistit cenu4500
83 %

Nitro Lectra

UrčeníDámský snowboard
Dostupné délky v cm138; 142; 146; 149; 152
TvarDirectional
ŠířkaStandard
Styl jízdyAll mountain

Dámský snowboard Nitro Lectra je vhodný jak pro začátečnice, tak pro pokročilejší jezdkyně. Prkno je dostupné celkem v pěti délkách, pokud však zvolíte tu správnou, pak vám hodně odpustí a budete se na něm učit rychle, snadno a dobře.

Výrobci konstruovali model Nitro Lectra tak, aby nabídl uvolněnou jízdu s funkcemi usnadňujícími pokrok jezdkyně tak, aby byla po čase schopna zazářit i ve snowparcích při zkoušení nejrůznějších triků.

Ačkoli primárně bylo prkno určeno pro styl jízdy All mountain, podrží vás ve všech terénech, i když ve vysokém prašanu budete mít samozřejmě trochu problém. Tvar ani profil snowboardu není k takové jízdě uzpůsoben, proto na Freeride rovnou zapomeňte.

V poměru cena kvalita jsme zde celkem spokojeni, protože výrobci nabízejí širokou škálu dostupných délek a díky tomu, že brali v potaz tvrdost jádra odpovídající začátečníkům, vytvořili skutečně pružný a měkčí model, který hodně odpustí. A když vezmeme na vědomí také fakt, že systém insertů neboli závitů je zde v umístění 2 x 4 cm, pak může každá začínající jezdkyně zkoušet, jaký je její ideální postoj.

 • Poměr cena / kvalita
 • Několik dostupných variant délky
 • Nevhodný do prašanu
Zjistit cenu

Gravity Thunder

UrčeníDámský snowboard
Dostupné délky v cm145; 148; 151; 154
TvarKombinace Camber / Rocker
ŠířkaStandard
Styl jízdyAll mountain

Druhý snowboard Gravity Thunder spadá opět do dámské kategorie. Nabízí celkem čtyři varianty délek, které v kombinaci s měkkým flexem umožňují rychlé podmanění si sjezdovky všem začátečnicím i pokročilejším jezdkyním.

Prkno je poměrně lehké a kombinace tvaru Camber / Rocker zmírňuje tlak kontaktních míst na špičce i patce, čímž docílíte volnější jízdy. Jednoduše se nebudete muset tolik snažit, abyste jely přesně tam, kam potřebujete.

Inserty neboli závity jsou umístěny v pozici 2 x 4 cm, což zajišťuje lepší nastavitelnost vázání. S tím jde ruku v ruce ideální nastavení postoje, který se dá volně postavit podle individuálních preferencí.

I když je prkno docela lehké, nemusíte se bát, že by nezajišťovalo pevnost a odolnost. Jeho nízká váha naopak mnoha začátečníkům vyhovuje, protože se při zatáčení tolik „nenadřou“.  Taktéž stejná vzdálenost insertů od špičky i patky umožňuje jízdu v přirozeném i opačném směru.

 • Lehký a snadno ovladatelný model
 • Systém závitů 2 x 4 cm
 • Klasické prkno pro začátečníky
Zjistit cenu

Gravity Sirene 20/21

UrčeníDámský snowboard
Dostupné délky v cm144; 148; 151; 154; 156
TvarDirectional
ŠířkaStandard
Styl jízdyAll mountain / Freestyle

Gravity Sirene je lehké, celodřevěné prkno určené zejména začínajícím jezdkyním, které se nebojí žádného terénu a naučí je všechny potřebné základy jízdy.

Klasický (Directional) tvar a prohnutí snowboardu umožňuje stabilní jízdu po hraně a maximální pružnost při odrazu do případného skoku. Pokud byste rády začaly jezdit Freestyle styl, toto je ideální prkno pro položení jeho základů.

Tvar typu Directional umožňuje dobrou flexibilitu a nečekaně dobré klouzání i v prašanu. Díky promyšleně zvolenému materiálu v kombinaci s klasickým tvarem prkno lehce zatáčí a je vhodné jak na klasické sjezdovky, tak i do snowparků.

Co se týká přichycení, pak se i zde setkáváme s propracovanějším systémem uchycení 2 x 4 cm. Vzhledem k tomu, že výrobce proklamuje, že je prkno vhodné také pro freestyle styl, divili bychom se, kdyby uchycení insertů bylo jinak. Taktéž pozitivně chválíme střídmý design a velmi dobrou cenu v poměru ke kvalitě.

 • Kvalitní celodřevěné jádro
 • Vhodné pro začínající freestyle jezdkyně
 • Klasické prkno pro začátečníky
Zjistit cenu

Gravity Symbol

Určenípánský snowboard
Dostupné délky v cm150; 153; 156, 159; 161; 162
TvarTrue twin
ŠířkaStandard i Wide varianta
Styl jízdyAll mountain / Freestyle

Samozřejmě, že jsme v našem výběru nezapomněli ani na pány. Pánský snowboard Gravity Symbol představuje vyladěnou kombinaci grafiky i konstrukce celého prkna. True twin tvar s údajnou kombinací profilu Camber dává jezdcům maximální pocit kontroly, ať už se jedná o klidnější All mountain styl, anebo živější Freestyle. Jenom bychom chtěli podotknout, že výrobce sice uvádí, že se jedná o Camber profil, my bychom však řekli, že jde spíše o méně výrazný Flat profil.

Klasické prohnutí snowboardu umožňuje stabilní jízdu po hraně, přesnost a maximální pružnost při odrazu do skoku. První ze zmíněných vlastností ocení všichni jezdci klasické All-mountain jízdy, naproti tomu druhý z výčtu se bude hodit zejména Freestyle jezdcům.

Co se týká vzdálenosti insertů od špičky a patky, ta je stejná, a proto umožňuje jízdu jak v přirozeném, tak i opačném směru jízdy.

Orientace insertů je i u tohoto modelu 2 x 4 cm, což umožňuje přesnější nastavení postoje vyhovujícího pro All mountain i Freestyle jízdu.

Co u tohoto snowboardu rovněž oceňujeme je jeho dostupnost ve dvou šířkách. Standardní šířku nabízejí všechny délky, avšak délka 161 cm je dostupná ve Wide verzi. Škoda je, že zástupců v širší verzi není vícero.

 • Poměr cena / kvalita
 • Vhodné pro All mountain i Freestyle jízdu
 • Výrobce uvádí profil prkna Camber, ale jedná se spíše o Flat
 • Wide verze pouze u jediné délky
Zjistit cenu

Nidecker Play

Určenípánský snowboard
Dostupné délky v cm156; 159
TvarDirectional twin
ŠířkaWide
Styl jízdyAll mountain

Poznávacím znamením snowboardu Nidecker Play je univerzálnost. Výrobci snowboardu zkombinovali profily Camber (mezi vázáním) a Rocker (ve špičce a patce) a připravili tak prkno pro All-mountain jízdu v různých podmínkách.

Directional twin tvar má totožný tvar špičky i patky, avšak závity jsou více posazeny směrem vzad. To umožňuje větší vzdálenost od předního vázání ke špičce, což poskytuje velmi dobrou kontrolu nad samotnou jízdou.

Co však výrobci propracovali na tvaru, to podcenili u umístění insertů. Systém 4 x 4 cm není až tak perfektní jako druhá možnost 2 x 4 cm, kterou tento model nenabízí.

Na druhou stranu však chválíme skluznici, která je univerzální a byla navržena tak, aby dobře absorbovala vosk a vydržela v dobré kondici co nejdéle.

Závěrem je potřeba říct, že samotné prkno vám toho hodně odpustí a je dobré pro začínající jezdce, kterým sem tam dovolí i nějakou tu chybku. Navíc je tento model dostupný v tzv. Wide šířce, což znamená, že je vhodné i pro muže, kteří jsou většího vzrůstu a mají tak i větší chodidla.

 • Wide šířka prkna
 • Absorpce vosku skluznicí
 • Systém insertů pouze 4 x 4 cm
Zjistit cenu

Pro člověka, který se snowboardem teprve začíná, nemusí být jeho výběr jednoduchý. Záleží na mnoha aspektech, které je potřeba při jeho výběru sledovat, a které vám usnadní samotnou jízdu. Špatně zvolené „prkno“ totiž dost komplikuje ten správný požitek z jízdy, kterého chcete jistě docílit.

Jak vybrat délku a šířku snowboardu

Délka a šířka patří ke dvou zásadním parametrům.

Délka snowboardu

Pokud někdo říká, že na délce až zase tolik nezáleží, není tomu tak. A dokonce tak úplně neplatí ani tvrzení, že by vám měl být snowboard po bradu, jako tomu bývalo kdysi.

   

Správná délka předchází například komplikacím, které souvisejí s propadáním se do prašanu anebo se správně provedeným hraněním, které nebude přecházet do smyku či zbytečnému oblouku.

S délkou jde samozřejmě ruku v ruce také váha jezdce, a proto pro lepší přehled přicházíme s malou orientační tabulkou.

Výška v cmVáha v kgDélka snowboardu v cm
14750–60125-135
15250–60130-140
15850-65138-148
16350-70142-152
16855-75147-156
17360-80150-158
17865-90153-160
18370-95155-164
18880+159-168
19380+164-172

Délka je však opravdu pouze orientační, jelikož samotná tabulka počítá s mírně pokročilým jezdcem. Pokud už však máte něco za sebou a preferujete Freestyle, pak můžete sáhnout i po kratším modelu. Freerider styl si naopak vyžaduje o něco delší kousek. Rovněž pro začátečníky je vhodnější kratší snowboard než delší, tolik se na něm nenadře a prvotní zatáčení půjde o něco snáz.

Váha je velmi důležitým faktorem v souvislosti s daným flexem prkna a dovednostmi jezdce. Při výběru je proto nutné držet se doporučeného rozsahu váhy jezdce.

Obecně se také začínajícím jezdcům radí sáhnout po měkčím a 3–5 cm kratším prknu, než je jejich doporučená délka.

Šířka snowboardu

Existují celkem tři šířky snowboardu, a to Standard, Mid-wide a Wide. Při výběru je nejlepší držet se velikosti své boty. Pokud máte chodidlo do velikosti 44, pak vám postačí šířka Standard. Nad velikost 44 už odborníci doporučují Mid-wide případně Wide. Výjímkou není ani značení XL.

Pokud jste však někde na hraně, držte se pravidla, že vaše bota na snowboard by měla přesahovat vpředu i vzadu maximálně o 1–2 cm.

Jestliže si pořídíte příliš širokou desku, pak vám bude zatáčení dělat veliké problémy. V opačném případě vám budou nepříjemně přesahovat boty, které vám budou ve finále při obloučcích pouze zavazet.

Pro lepší orientaci i v šířce prkna přikládáme tabulku, která vám pomůže se v daných šířkách zorientovat:

Šířka prkna v mmUrčení
225-235Dámská noha vel. 37
236-245Dámská noha vel. 37–40; Pánská noha vel. 36–39
246-250Dámská noha vel. 39–42; Pánská noha vel. 38–42
251-254Dámská noha vel. 42 a víc; Pánská noha vel. 41–43
255-259Pánská noha 42–44
260 a vícePánská noha 45 a více

Tvrdost snowboardu

Neboli také flex či flexibilita (měkkost/tvrdost). Tady hodně záleží na výrobci. Co je u jednoho výrobce střední tvrdost, jiný výrobce už jej považuje za měkčí typ. Dalším aspektem, který je nutné brát v potaz je opět váha. Čím lehčí člověk je, tím měkčí snowboard by si měl pořídit.

 • Měkký flex – Preferují jej hlavně jezdci Freestylu, protože způsob jízdy je hravější a živější. Je oblíbený mezi začátečníky, jelikož se na nich lépe učí samotná jízda než pokročilejší triky.
 • Tvrdý flex – Po tomto typu sahají jezdci, kteří jsou už vyježdění a přišli na to, co od své jízdy chtějí. Tvrdý flex je spolehlivý ve vysokých rychlostech a velmi dobře drží v zatáčkách.

Další označení, se kterým byste se u snowboardů mohli setkat, je:

 • Soft = označení pro měkká prkna
 • Mid-stiff = označení pro středně tvrdá prkna
 • Stiff = označení pro tvrdá prkna

Hrana a skluznice prkna

Co je dobré vědět o hranách a skluznicích?

Hrana prkna

Pro někoho se jedná o nepodstatný detail, avšak samotná hrana je velice důležitá, jelikož má vliv na otáčení se na prkně. Z typů hran, které jsou po celém světě známé také jako „edges“, rozeznáváme:

 • Sidewall – Ideální pro Freeride jezdce, kteří mají v oblibě kdejakou překážku. Zboku prkna jsou vidět jednotlivé vrstvy, nejsou překryty žádným laminátem. Na druhou stranu je samotné jádro chráněno polyetylenem, nebo jiným plastem, díky němuž hrana snese velkou zátěž a je velmi odolná.
 • Cap – Skluznice a horní laminátové vrstvy tvoří celek. Samotné jádro je uzavřené a přechody vrstev nejsou vidět. Dovnitř se proto nedostanou žádné nečistoty ani sníh. Nevýhodou je, že v případě poškození takového obalu můžete celý snowboard vyhodit.

Skluznice prkna

Nejde o nic jiného, než o spodní část snowboardu, která přichází do kontaktu se sněhem. Mezi tři varianty tak patří:

 • Extrudovaná skluznice – Je velice levná, jelikož bývá většinou vyrobena z polyetylenu. Není náročná na opravu ani množství vosku. Ovšem žádnou závratnou rychlost nečekejte.
 • Grafitová skluznice – Jedná se o nejrychlejší typ skluznice, a proto také nejdražší. Její černá grafitová barva se odráží taktéž v jejím názvu. Doporučovali bychom ji spíše znalým jezdcům, jelikož pořizovací cena není nejmenší, stejně jako cena jejího voskování.
 • Sintrovaná skluznice – Nejpoužívanější model, který je takovou zlatou střední třídou. Je poměrně rychlá, ale její voskování je náročnější. Ve své podstatě jde o propracovanou polyetylenovou vrstvu.

Jak se odlišují jádra a profily snowboardů?

Na styl jízdy má vliv jádro i profil snowboardu. Vyberte proto takové, které bude odpovídat vašim zkušenostem a požadavkům.

Jádro snowboardu

Jádro jako takové je pro jízdu důležité, i když se může zdát, že ne. Výrobní materiál je totiž alfou a omegou stejně jako u všeho. Celková kvalita a odolnost prkna se tak odvíjí od několika typů jader, kterými jsou:

 • Pěnové jádro – Snowboard s takovýmto jádrem je vyroben ze speciální pěny. Nízká hmotnost a minimální cena je jedna stránka věci, ta druhá však už tolik potěšující není, jelikož si pořídíte nulovou kvalitu. Pro úplného laika, který si chce zkusit, zda ho vůbec jízda na prkně bude bavit, je to však ideální věc. Počítejte však s tím, že po sezóně poletí prkno na smetiště.
 • Dřevěné jádro – Známé také jako Woodcare je materiálem pro výrobu snowboardů velmi vhodným. Dnešní výroba spočívá v kladení dřevěných špalíčků vertikálním směrem. Ačkoli se dřeviny různě kombinují, zkuste se poohlédnout po javorovém dřevě. Takový kousek je totiž k nezaplacení svou pružností, tvarovou pamětí, pevností i dlouhou životností.
 • Pěnově-dřevěné jádro – Kombinovaná varianta označována jako RYM, kdy jde o jednoduché sloučení pěny a dřeva. Může se tak zdát, že oproti čistě „pěnovému“ modelu jde o kousek kvalitnější, avšak opak je pravdou. Dřevo použité do těchto kombinací nebývá kvalitní. Jedinou výhodu představuje opět nízká hmotnost.
 • Laminátové jádro – Rozhodující je počet vrstev, mohou být totiž dvě i čtyři. Dvě vrstvy mají většinou měkká prkna s dobrou ovladatelností, ty čtyři potom tvrdší kousky pro rychlejší jízdu.

Výjimku nepředstavují ani kombinace kevlaru či karbonu, díky čemuž je dobře regulovatelná pevnost a pružnost prkna.

Profil snowboardu

Existují tři klasické skupiny, do kterých můžeme prohnutí snowboardu zařadit. Těmi jsou:

 • Camber – Nejběžnější tvar, který je lehce sehnatelný a nabízí kombinaci dobrého odrazu a dynamické jízdy. Kontaktní body takovýchto zástupců jsou na koncích snowboardu, zatímco mezi vázáním jsou modely vypruženy směrem od země nahoru. Začátečníkům se však obecně spíše nedoporučuje.
 • Rocker – Naprostý opak prvního typu. Mezi vázáním se prkno země dotýká, avšak na svých koncích je odlehčené. Tyto tvary mají dobrou průjezdnost i prašanem a jednoznačně jsou vhodné taktéž pro začátečníky, jelikož jsou poddajnější a jednodušeji se s nimi zatáčí.
 • Flat – Jestliže umíte alespoň trochu anglicky, možná poznáte už z názvu, že se jedná o snowboard, který je plochý a přiléhá tak v celé kontaktní ploše. Navíc se jedná o kompromis mezi dvěma tvary zmíněnými výše.

Výrobci však v dnešní době kombinují všechny profily, aby tak docílili co největšího komfortu pro jezdce. Existují například kombinace Rocker/Camber/Rocker, kde Camber zóna je kratší, a tím pádem je celý model ještě vhodnější pro začátečníky. Kombinace Rocker/Flat/Rocker je zase ideálnější pro Freestyle jízdu.

Tvar snowboardu a styl jízdy

Při výběru snowboardu byste měli brát v potaz i tvar a styl jízdy.

Tvar snowboardu

Na výběr máme celkem ze čtyř základních tvarů, které jsou podstatně spojeny s jízdou a prožitkem z ní.

 • True twin – Symetrický tvar, kde jde špička i pata stejně široká a jejich vzdálenost od závitů je totožná. Potenciál prkna tkví právě v jeho symetrii a stejném flexu. Inserty (neboli závity) jsou navrtány dál od sebe, což je ideální pro širší postoj a stabilní dopady. Ocení jej hlavně fanoušci Freestyle a All mountain.
 • Directional twin – Špička je zde delší než patka, jízda je vhodná pro stabilní Freestyle a snadné proplouvání hlubokým sněhem. Některá prkna tohoto tvaru mají stejnou špičku i patku, ale mají asymetrický flex. Postoj je směřován více směrem k patce a inserty jsou navrtány blíže k sobě. Tento typ tvaru je vhodnější pro živější jízdu než skokánky, ale jistě jej ocení jezdci Freestyle i All mountain.
 • Directional – Jízda jedním směrem je pro tento tvar typická. Špička má tak úplně jiný tvar než patka. Vykrojení snowboardu není symetrické – volný rádius u špičky většinou volně přechází v ostřejší vykrojení směrem k patce. Pak jsou oblouky daleko snadnější. – V případě flexu se zde také nejedná o symetrii. Špička je měkčí než střed a zadní část desky. Postoj je usazen dozadu směrem k patce a samotné závity jsou disponovány blíž k sobě. – Directional doporučujeme pro All mountain a Freeride jezdce.
 • Tapered directional – Pro tento tvar je charakteristický viditelný rozdíl mezi šířkou špičky a patky (patka je velmi úzká). Odlišnosti mezi špičkou a patkou jsou velmi viditelné (šířka, flex, délka,…). Tito zástupci jsou ideální pro jezdce, kteří už mají nějaké zkušenosti za sebou a nebojí se plné rychlosti.
 • Asymmetrical – Tato prkna nemají stejně vykrojený rádius a mají speciálně poskládané jádro. Větší vykrojení u pat s kombinací měkkého jádra zajistí zaříznutí oblouku a sjetí po hraně. Ideální volbou je opět pro jedince, kteří už mají na prknech klasičtějšího typu něco odježděno a nyní chtějí zažít maximální kontrolu nad svým snowboardem.

Styl ježdění

Podobně jako u lyží je nutné si i u snowboardu uvědomit, kde chcete jezdit, a proto existuje několik různých stylů, stejně jako prken pro tyto styly navržené.

 • All mountain – Patří sem klasičtější prkna, která byla navrhnuta jak pro sjezdovky, tak pro prašan. Jsou ideální pro začátečníky.
 • Freestyle – Pokud patříte k milovníkům snowparku, pak byste se mohli poohlédnout právě po typu prkna, které disponuje kratší délkou a podrží vás ve všelijakých kaskadérských kouscích. Prostě přesně v tom, co je nutné splňovat ve Freestyle stylu.
 • Freeride – Po těchto modelech sahají zásadně vyježdění snowboarďáci, kterým přestala klasická jízda po upravených sjezdovkách vyhovovat, a mají potřebu jezdit mimo upravený terén. Tito zástupci mají tvrdší flex a jsou delší.
 • Powder – Patří hlavně do prašanu a mají ještě širší špičku než Freeride prkna. Většinou se odlišuje také specifickým tvarem zadní části a vázání je umístěno daleko za středem.
 • Carving – Jeden oblouk za druhým, přesně tak kdysi snowboarding začínal. Pokud se i vy chcete vrátit k tomuto (dnes už retro) stylu, který je nyní preferován hlavně na lyžích, pak si musíte pořídit speciální snowboard, který nabízí různé retro tvary. On totiž carving taky není nic moc nového. 

Vázání na snowboard a jeho fixace

Se snowboardem je neodmyslitelně spjato také vázání, které lze rozdělit do čtyř kategorií:

 • Rozsah pro začátečníky;
 • rozsah pro All mountain;
 • rozsah pro Freestyle;
 • rozsah pro freeride.

Začátečníci

Vázání je ideálně nastaveno tím směrem, kterým chceme jezdit. Přední noha, tedy ta, která pojede ve směru první, by měla být natočena zhruba 15° směrem ke špičce, zadní noha zůstává v kolmém úhlu, tedy 0°.

All mountain

Zkušenější jezdci někdy i v tomto stylu občas preferují jízdu na switch (tedy styl, kdy nepřirozená noha plní funkci přední nohy), a proto si nechávají seřídit vázání silné nohy do 18° směrem ke špičce a 9° směrem k patce. Nikde však není striktně napsáno, že přesně tak to musí být. Hodně záleží na individuálních preferencích jezdce.

Jsou také jedinci, kteří ani, když jsou dostatečně vyježdění, nebaží po switch jízdě, a nechávají si tak svou zadní nohu „uvázat“ např. 3°směrem ke špičce.

Freestyle

Freestyle jezdci zvládají jízdy na všechny strany a všemi směry, proto si často nechávají „namontovat“ vázání ve stylu „kačer“, kdy je každá noha stejně, anebo téměř stejně, vychýlená směrem ke špičce i patce.

Freeride

V prašanu se logicky jezdí pouze jedním směrem, protože se v něm velmi špatně dělají jakékoli otočky. Obě nohy proto směřují svým vázáním ke špičce. Např. přední noha až 21°, ta zadní potom třeba 6°.

Jaké je ideální vázání?

Jestliže jste si mysleli, že existuje jenom jeden typ vázání, pak jste na omylu. Důležité samozřejmě je, abyste si nejdříve ujasnili, jaký typ snowboardu chcete a až následně potom vybírali daný typ příslušného vázání.

Velikost vázání

S nesprávnou velikostí bude špatně fungovat přenášení vaší energie do samotného snowboardu. Je důležité, aby tato velikost seděla jak na botu, tak na samotnou velikost snowboardu. V tom případě hraje největší roli hlavně obutí.

Typ vázání

Donedávna existovaly dva základní typy vázání. Pak se však výrobce Burton „vytasil“ se svými novinkami, které většinou pasovaly pouze na jejich snowboardy a speciální boty. Nicméně postupem času přišel i tento výrobce na to, že by nebylo špatné udělat univerzálnější model.

 • Strap-In – Klasika, která je zde téměř od prvopočátku tohoto sportu a která se hodí na jakýkoli styl jízdy. Ale nebojte se, za tu dobu se i toto vázání tolikrát inovovalo, že dnes poskytuje rychlé a snadné zapínání. Tenhle typ disponuje základnou, patkou a dvěma pásky s přezkou. Horní přezka se zapíná v úrovni kotníku, spodní pak přes nárt či špičku.
 • Rear-Entry – Neboli známé také jako vázání se sklopnou patkou. Preferují jej hlavně jezdci, co mají rádi komfort, jelikož umožňuje nástup do vázání zezadu. Pásek s přezkou stačí nastavit jenom jednou dle bot a následně už v případě potřeby pouze sklopit či odklopit patku.
 • Burton Step On – Jedna taková novější varianta vázání od výše zmíněného výrobce Burton. Právě k tomuto vázání je potřeba dokoupit si i speciální boty tohoto výrobce. Investice se však vyplatí. Vázání je velmi lehké a minimálně omezující

Tvrdost vázání

Stejně jako všude, i zde záleží na dovednostech jezdce. Obdobně jako u tvrdosti snowboardu platí pravidlo, že pro menší rychlosti bude vhodné vybrat vázání měkčí a naopak. Pokud bychom měli tvrdost vázání směřovat na styl jízdy, potom bychom se měli držet:

 • Začátečník = měkké vázání
 • Freestyle = měkké nebo střední vázání
 • All mountain = měkké až tvrdé vázání (záleží na preferencích a schopnostech)
 • Freeride = střední až tvrdé vázání

Uchycení vázání

Pokud se nebavíme o patentech různých značek, pak je nejobvyklejším způsobem přichycení systém:

 • 2 x 4 a 4 x 4 – Jedná se o způsob přichycení pomocí závitů, které jsou připevněny čtyřmi šrouby. 2 x 4 znamená, že závity jsou umístěny s 2cm rozestupem. Systémy 4 x 4, kde jsou závity dál od sebe, se dnes objevují už pouze u méně kvalitních a levných snowboardů, jelikož nenabízejí tolik variant nastavení. To pak souvisí i s omezeným nastavením postoje.

Rozdíl mezi dámským a pánským snowboardem

Tohle rozdělení neslouží jen kvůli designu, i když i ten hraje pro mnohé svou roli. Dámské snowboardy jsou konstruovány tak, že závity z pochopitelných důvodů blíže u sebe. Prkna jsou také o něco užší (protože ženy mívají menší nohu než muži) a měkčí.

Pár tipů navíc pro úplné nováčky

Chystáte se „snoubit“ poprvé? Možná se vám bude hodit následující rady:

 • Hlavně pozor na šířku snowboardu. Jestliže bude prkno moc úzké, špička boty se bude zbytečně zasekávat při zatáčení do sněhu.
 • Ze začátku hledejte prkno s extrudovanou skluznicí, je pomalejší, lépe se udržuje a je levnější. Proto vás nebude ani tolik bolet pár začátečnických šrámů.
 • Oproti tomu sintrovaná skluznice se musí voskovat a je spíš pro rychlou jízdu.
 • Nikdy, opravdu nikdy si nekupujte snowboard se špatnou délkou. Učení na delším prkně bude daleko namáhavější.
 • Pamatujte na podobné charakteristiky celého kompletu. Pokud máte měkčí prkno, měli byste mít také měkčí vázání i boty.
 • A co boty? Obtáhněte si na papír tužkou své chodidlo a pak celý obrázek změřte.
 • K výslednému číslu připočítejte ještě půl centimetru.
 • Boty zkoušejte v ponožkách, ve kterých budete jezdit
 • Botu pořádně utáhněte a zkuste se v ní pohybovat minimálně půl hodiny.
 • Bota by vás neměla tlačit, ale perfektně objímat.
 • Vždycky zkoušejte obě boty!
 • Tuhost by měla odpovídat tuhosti prkna. Jestli máte měkčí prkno, sáhněte i po měkčích botách a opačně.
 • Pro Freestyle jsou určeny měkčí boty.
 • Freeride vyžaduje tvrdší zástupce.
 • Vedle klasického šněrování si můžete pořídit i systém rychlého utahování, který je sice dražší, ale o to pohodlnější.

Která noha patří na snowboardu dopředu?

V případě, že máte pochybnosti, kterou nohu byste si měli nastavit jako přední, pak tady máme několik typů:

 • Představte si, že chcete přeskočit kaluž. Kterou nohou půjdete jako první, ta bude na prkně sloužit jako přední. Odrazová noha zůstane vzadu.
 • Když jedete na koloběžce nebo na skateboardu, noha, která na daném prostředku stojí, bude vepředu.
 • Není pravdou, že pokud jste pravák, musí být pravá noha vepředu, pokud levák, tak levá. Každý to má postaveno jinak.

Cena snowboardů

Ceny snowboardů záleží na jejich kvalitě, výrobci, ale i modelové kolekci či použitém materiálu. Rozdíl je také v tom, zda budete kupovat jednotlivé části zvlášť, anebo dáte přednost sestavě prkna spolu s vázáním.

Levné snowboardy do 4 000 Kč

Tyto kousky jsou určeny zejména začátečníkům a dětem. Mají dřevěná jádra a jejich kvalita není až tak vysoká. Na druhou stranu vás nemusí mrzet, pokud prknu ze začátku uštědříte sem tam nějaký větší škrábanec. Dokonce můžete narazit i na dětská prkna pohybující se v ceně od 1 200 Kč.

Kvalitní snowboardy do 10 000 Kč

Zde nalezneme zástupce, kteří už bývají dost kvalitní. Občas se vám dokonce poštěstí ve výprodeji najít loňský model, který v předešlé sezóně stál dvojnásobek. V nabídce najdete také soupravu bot, vázání i prkna, avšak kvalita v případě setu nebude závratná. Samostatné prkno spolu s vázáním by však měla uspokojit většinu jezdců. Najdete zde jak Freestyle tak Freeride prkna v různých provedeních. Bez omezení se také pohybuje šířka a délka zástupců.

Luxusní snowboardy

Tady už se jedná o speciální kousky pro fajnšmekry, anebo opravdu profi snowboardy. Do této cenové kategorie sahají většinou lidé, kteří už mají několikaleté jízdní zkušenosti. Ale pozor, i zde můžete natrefit na předražené kousky, u kterých zaplatíte spíše za značku, anebo technické či modelové novinky než za opravdovou kvalitu. Pokud však víte, co chcete, můžete se spolehnout, že v této cenové kategorii najdete i kompletní soupravy pohybující se kolem 30 000 Kč.

Věříme, že po přečtení našeho článku už víte, po jak správně vybrat velikost, délku, vázání na snowboard i samotný snowboard. Nyní už se v obchodě jistě lépe zorientujete a budete vědět, že nejdražší snowboardy nemusejí být nutně ty nejlepší na trhu.  

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.8/5 23 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo