Jak vybrat soundbar

Jste skutečnými filmovými fajnšmekry a chcete si sledování svého oblíbeného filmu užít v pohodlí domova podobně jako v kině? Vybavili jste se televizí s Full HD nebo 4K rozlišením, ale přáli byste si také dosáhnout lepší kvality zvuku? Pokud ano, pak je nejlepším řešením investovat do samostatné zvukové soupravy. Jednoduchým a elegantním řešením je v takovém případě tzv. soundbar.

Test soundbarů 2018

NázevZvuk - hudbaZvuk - filmyVýbavaOvládáníCelkem
1.Yamaha YSP-2700 Zjisti cenu92%80%86%72%
84%
2.LG SJ9Zjisti cenu86%74%88%70%
80%
3.Sony HT-ST5000Zjisti cenu88%70%86%74%
79%
4.Samsung HW-K335Zjisti cenu82%80%70%72%
78%
5.Sonos PlaybarZjisti cenu86%76%78%58%
77%
6.Samsung HW-M450Zjisti cenu78%76%70%72%
75%
7.LG SJ5Zjisti cenu78%74%72%72%
75%
8.Sony HT-CT80Zjisti cenu80%68%74%72%
74%
9.Bose SoundTouch 300Zjisti cenu84%68%78%56%
73%
10.Samsung HW-MS650Zjisti cenu82%64%76%66%
72%
11.JBL Cinema SB 450Zjisti cenu82%62%68%64%
70%
NázevBluetoothSíťový vstupNoční režimDolby AtmosMultiroom
1.Yamaha YSP-2700 AnoAnoNeNeAno
2.LG SJ9AnoAnoAnoAnoAno
3.Sony HT-ST5000AnoNeAnoAnoAno
4.Samsung HW-K335AnoNeNeNeNe
5.Sonos PlaybarNeAnoAnoNeAno
6.Samsung HW-M450AnoNeNeNeNe
7.LG SJ5AnoNeNeNeNe
8.Sony HT-CT80AnoAnoAnoNeAno
9.Bose SoundTouch 300AnoAnoNeNeAno
10.Samsung HW-MS650AnoNeNeNeAno
11.JBL Cinema SB 450AnoNeNeNeNe
zpět nahoru ↑

Další oblíbené soundbary

Samsung HW-K450

Subwoofer: Ano
Bluetooth: Ano
FM tuner: Ne

Tento soundbar patří podle zákazníků mezi nejlepší soundbary, které jsou k dostání na českém trhu. Mezi špičku jej řadí především dobrá cena a velmi vysoká kvalita zvuku ve všech polohách, dále přednastavené režimy zvuku, snadné ovládání, bezdrátový subwoofer, HDMI vstupy a připojení přes Bluetooth. Díky němu lze soundbar ovládat televizním ovladačem nebo mobilním telefonem. Drobnou nevýhodou je nemožnost přímého připojení USB (je potřeba dokoupit speciální redukci).

Zjistit cenu

Sony HT-RT3

Subwoofer: Ano
Bluetooth: Ano
FM tuner: Ne

I u tohoto produktu je hlavním pozitivem poměr ceny a kvality zvuku, Bluetooth a elegantní vzhled. Kromě Bluetooth nabízí také technologii NFC pro snadné spojení s vašimi mobilními zařízeními. Je vybaven také HDMI vstupem, díky němuž si můžete vychutnat zvuk ve vysoké kvalitě z jakéhokoli zařízení připojeného k soundbaru. Negativem tohoto modelu je rušný ventilátor subwooferu.
Zjistit cenu

Samsung HW-J250

Subwoofer: Ne
Bluetooth: Ano
FM tuner: Ne

Mezi klady tohoto soundbaru patří především povedený design a menší velikost, díky níž nikde nepřekáží a je téměř neviditelný. Je vybaven USB vstupem i Bluetooth, které funguje na velmi dobrou vzdálenost. I u tohoto modelu můžete použít místo dálkového ovládání některé ze svých mobilních zařízení. Je však ideální spíše do malých místností, jelikož postrádá přidaný subwoofer, což je také jeho nejvýraznější slabinou.
Zjistit cenu

Samsung HW-J355

Subwoofer: Ano
Bluetooth: Ano
FM tuner: Ne

U tohoto základního modelu dostante subwoofer a má docela slušné basy, snadnou instalaci a poměrně kvalitní zvuk. Mezi nedostatky patří minimum vstupů (postrádá USB i HDMI). Někteří dokonce udávají nedostatečný a plochý zvuk ve středních a vyšších tónech, který nelze ani za pomocí korekcí a nastavení režimu vylepšit. Ocení ho proto nejspíš jen ti, kteří chtějí zlepšit zvuk oproti klasickým televizním reproduktorům a nechtějí utratit moc peněz.

Zjistit cenu

LG SH2

Subwoofer: Ano
Bluetooth: Ano
FM tuner: Ne

Tento soundbar se může pochlubit dobrou kvalitou zvuku za příznivou cenu a obsahuje také kvalitní subwoofer. Technologie ADS v reálném čase analyzuje hlasové úrovně a zlepšuje srozumitelnost dialogů tím, že automaticky snižuje basový výkon. Nevýhodou je, že Bluetooth je kompatibilní pouze s operačním systémem Android. Pokud tedy vlastníte telefon s jiným operačním systémem, hudbu si z něj prostě nepustíte.
Zjistit cenu

zpět nahoru ↑

Co je to soundbar

Soundbar neboli zvuková lišta je obvykle nevelký reproduktor, který se umisťuje pod televizor, nad něj nebo na stěnu. Existují jak jednodílné modely, tak i modely s externím subwooferem, což je samostatná zvuková jednotka reprodukující basové tóny. Ta může být i bezdrátová, nemusíte si tedy lámat hlavu s propojením s centrálním reproduktorem a stačí ji pouze připojit k elektrické síti. Můžete také sáhnout po rozměrnější ploché variantě soundbarů – tzv. soundbase nebo soundplate. Tyto modely jsou určeny přímo pod televizor, není tedy možné je zavěsit na zeď. Často také postrádají externí subwoofer, basové tóny proto nedosahují takové kvality.

Zjednodušeně řečeno je soundbar jednou z nejnovějších alternativ ke klasickému domácímu kinu. A jak funguje soundbar? V jedné skříňce obsahuje sadu reproduktorů, které jsou u domácího kina rozděleny do samostatných reprobeden.

zpět nahoru ↑

Soundbar nebo domácí kino

Přemýšlíte nad pořízením kvalitní audiotechniky, ale nevíte, co vám mohou tyto technologie nabídnout? Pak právě pro vás jsme připravili následující srovnání základních výhod a nevýhod domácích kin a soundbarů:

Domácí kina výhody a nevýhody

 • vysoká kvalita prostorového zvuku
 • vyšší cena, obtížná instalace i manipulace, hyzdí kabeláží
 • náročnější na prostor, vhodné spíše do velkých pokojů

Soundbary výhody a nevýhody

 • snadná instalace a manipulace
 • nenáročné na prostor
 • nehyzdí kabeláží, ideální do malých či středních pokojů
 • nízká kvalita prostorového zvuku
 • nevhodné do velkých pokojů

Pokud tedy patříte mezi ty, kteří:

 • nemají dostatek prostoru v bytě
 • nechtějí investovat do drahých zvukových souprav
 • upřednostňují snadnou instalaci
 • potrpí si na elegantní vzhled a
 • spokojí se i s nižší kvalitou ozvučení,

pak je pro vás soundbar vynikající alternativou. I obyčejné levné soundbary vám totiž poskytnou neporovnatelně bohatší zvukový prožitek než interní reproduktory televizorů. Mezi nejnovějšími modely dokonce najdete i soundbary s Dolby Atmos. Tato technologie slibuje zajistit perfektní iluzi prostorového zvuku. Snaží se tedy o to, co je u domácích kin zajištěno samostatnými reproduktory: vyvolat ve vás dojem, že jste součástí děje. Slyšíte, odkud přichází zvuk a jakou má intenzitu (například blížící se kroky za vašimi zády).

V žádném případě však od soundbarů neočekávejte kvalitu zvuku srovnatelnou s drahými domácími kiny či Hi-Fi systémy. Vždy je třeba mít na paměti, že i velmi kvalitní soundbary jsou tvořeny pouze jednou podélnou lištou (případně subwooferem), iluze prostorového zvuku je tak z velké míry dosaženo odrazem od okolních stěn, což nikdy nemůže zcela konkurovat ozvučení velkých zvukových souprav, ale může se jim kvalitou velmi přiblížit.

zpět nahoru ↑

Instalace soundbaru

Mezi nesporné klady soundbarů patří snadná instalace. Jak zapojit soundbar je velmi jednoduché a potřebujete k tomu přibližně patnáct minut času a přiložený návod.

Co se týče umístění soundbaru, můžete jej jednoduše postavit pod či nad televizor. Pokud navíc zvolíte soundbar vzhledově i velikostně podobný televizoru, získáte vizuálně velmi atraktivní součást vašeho bytu. Při nákupu je vždy dobré brát v potaz také rozměry vašeho televizoru a vzdálenost mezi podstavcem, na němž televizor stojí a dolním okrajem obrazovky. To je důležité proto, aby soundbar zbytečně nikde nepřečníval či dokonce nezakrýval část obrazovky. Z tohoto důvodu výrobci nabízejí nejen soundbary s reproduktory směřujícími dopředu, ale i s reproduktory směřujícími nahoru.

Pokud máte v bytě málo místa, můžete využít také držáku na soundbar a instalovat jej třeba na stěnu. Na trhu existují dokonce univerzální držáky, které můžete použít pro jakýkoli typ soundbaru. V tomto případě je však dobré zvážit, zda a jak zakryjete napájecí šňůru a kabel, kterým je soundbar k televizoru připojen.

zpět nahoru ↑

Co všechno soundbary umí

Soundbar, podobně jako mnohé jiné moderní technologie, nemusí sloužit pouze ke zkvalitnění zvuku vašeho televizoru, ale nabízí také další zajímavé funkce, mezi které patří například:

 • FM rádio
 • DVD přehrávač
 • USB vstup
 • Bluetooth
 • HDMI vstupy
 • noční režim

Na trhu již najdete mnoho soundbarů s FM tunerem. Nemusíte tedy uvažovat o koupi samostatného rádia, ale můžete si pořídit rovnou soundbar s rádiem. Běžně jsou dostupné také soundbary s DVD přehrávačem.

Stále častěji lze sehnat také soundbary s USB vstupem, který umožňuje poslech hudby z externího zdroje. Mezi tuto skupinu se řadí také tzv. mini soundbar. Jedná se o malé audio zařízení, které můžete připojit k vašemu chytrému telefonu, tabletu, notebooku či počítači, a užít si tak poslech své oblíbené hudby ve vyšší kvalitě téměř kdekoli. Podobně fungují i soundbary s Bluetooth rozhraním (bezdrátové soundbary) které mají tu výhodu, že je můžete používat ve více místnostech bez nutnosti připojení přes kabel. Kvalita zvuku však v tomto případě nemusí být tak vysoká jako při použití USB vstupu, jste limitování kvalitou Bluetooth signálu.

Lepší modely soundbarů disponují také HDMI výstupy pro spojení s televizorem a HDMI vstupy, které umožňují připojit přímo k soundbaru další zařízení (set-top box, DVD/blu-ray přehrávač, herní konzole). To se hodí především v případě, kdy televizor sám nemá dostatek vlastních HDMI vstupů.

Další zajímavou funkcí je noční režim. Ten vyrovnává rozdíly hlasitosti například akčních scén nebo některých dialogů. Ocení ho hlavně ti, kteří mají tenké stěny a méně tolerantní sousedy.

Mobilní aplikace

Mnoho soundbarů dokáže reprodukovat hudbu z mobilních zařízení přes Bluetooth. Řada z nich ale také nabízí zajímavé mobilní aplikace.

 • Music/Wireless Streaming
 • Multiroom
 • SongPal
 • Home Theater Controller

Music Streaming (často také označovaná jako Wireless streaming) je aplikace, která slouží jako základní hudební přehrávač. Vyžaduje pouze připojení soundbaru pomocí Bluetooth k vašemu chytrému telefonu nebo tabletu.

Pomocí Multiroomu se z vašeho mobilního zařízení může stát dálkový ovladač. Je však potřeba, aby byl soundbar připojen ke stejné síti jako telefon nebo tablet.

SongPal je vychytávka, pomocí které můžete vybírat zdroj zvuku či měnit jeho nastavení. Lze takto ovládat například subwoofer, noční režim, basy a výšky atp. Funguje opět pouze přes Bluetooth.

Také s Home Theater Controller si můžete zvolit zdroj zvuku nebo regulovat různá zvuková nastavení. I tato funkce vyžaduje spojení přes Bluetooth.

zpět nahoru ↑

Alternativy k soundbaru

Vedle soundbaru existují na trhu ještě další varianty audio souprav. Těmi základními jsou:

 • Hi-Fi systémy
 • Systémy 2.1
 • Systémy 5.1 a 7.1

Pokud již vlastníte mini Hi-Fi systém nebo klasickou věž, stačí vám pouze vhodný kabel, kterým své zařízení připojíte k televizoru, a nemusíte tak utrácet za jiné řešení. Pokud patříte mezi náročnější posluchače, můžete jej doplnit zesilovačem nebo AV receiverem a samostatnými reproduktory.

Systém 2.1 se skládá ze dvou předních reproduktorů a subwooferu. Jedná se tedy o základní sestavu domácího kina. V podstatě se však jedná o stereo soupravu (chybí zadní reproduktory), nelze tedy od něj očekávat plnohodnotný prostorový zvuk.

Systémy 5.1 a 7.1 již patří mezi plnohodnotná domácí kina, která vám mohou nabídnout autentický prostorový zvuk. Základní sestava se skládá z pěti satelitních reproduktorů (tři přední a dva zadní) a subwooferu. Systém 7.1 je rozšířen o dva další reproduktory, oproti systému 5.1 však nenabízí výrazné zlepšení kvality prostorového zvuku. Navíc mnoho filmů obsahuje prostorovou stopu pouze ve formátu 5.1.

zpět nahoru ↑

Tipy na závěr

 1. Ne všechny (i dražší modely) soundbarů v testech uspěly. Vysoká cena se v tomto případě nemusí rovnat kvalitě!
 2. Dobře zvažte, pro jaký soundbar se rozhodnete. Udělejte si jasno v tom, co od přístroje očekáváte, jaké jsou vaše priority a požadavky. Zeptejte se odborníků, jak vybrat soundbar ideální právě pro vás. Projděte maximum recenzí soundbarů od zákazníků.
 3. Nečekejte dokonalost. Žádný soundbar vám nenahradí složitější audio soupravu.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 90 hodnocení

Baví mě sledovat nové trendy v nejrůznějších odvětvích, zkoumat jednotlivé produkty, dělit se o získané poznatky s ostatními a být tak trochu o krok napřed. Navíc mám poměrně široký záběr koníčků od vysokohorské turistiky a vytrvalostního běhu, přes kutilství, moderní technologie, hudbu, kreativní psaní, fotografování, až po vaření a zdravý životní styl. Proto, ať už jde o kávovar, sportovní obuv, tiskárnu, stan, GPS navigaci, matraci, e-cigaretu, kameru do auta, dron, kancelářskou židli nebo třeba digestoř, vždy k tomu budu mít co říct a rád Vám poradím.

8 komentářů
 1. Dobrý den,
  který s testovaných soundbarů je vybaven FM tunerem.

  Děkuji

  • Dobrý den,

   pokud mě paměť neplete, tak žádný. V posledních letech fm tunery z nabídky mizí a přístroje hodně spoléhají na internetové připojení. Ale díky za tip, tenhle parametr nám chybí. Při aktualizaci článku doplníme.

 2. Dobrý den,
  rád bych vás poprosil o radu ohledně výběru soundbaru. TV Toshiba jsem si již na základě vašich rad vybral :-), a jsem zcela spokojený. Kromě zvuku- není tak špatný, ale oproti staré TV Sony, je značně chudší. Nejsem audiofil, potřebuji jen vylepšit zvuk z TV. Proto soundbar. Čím víc ovšem hledám, tím víc se v tom ztrácím. Přijde mi, že každému modelu něco chybí…
  Rád bych model, který vylepší zvuk v celém frekvenčním rozsahu, nejlépe ovšem s účinnou technologií typu „clear voice“. Uvažoval jsem o něčem jak je Samsung HW-MS650, ale to už je docela „macek“ a cena dost vysoká. Když už si nějaký model vyberu, tak z recenzí zjistím, že nemá HDMI, nebo samostatnou regulaci basů… Se subwooferem nemám vlastně vůbec zkušenosti – tady bych se rád zeptal, zda se systém se subwooferem dá vůbec provozovat tak, abych nerušil sousedy(pokud ano, tak bych asi volil system 2.1). Není tedy nakonec lepší soundbar bez něho? (typ 3.0 ), například?
  Nebudete samozřejmě za mne vyhledávat komkrétní model – Jen bych uvítal bych nějaké doporučení na základě vašich zkušeností, čeho se asi přidržet při výběru. V testu například velmi dobře obstál Samsung HW-K335(pokud tedy není problém se subwooferem).
  Děkuji za váš případný názor.
  Richard

  • Dobrý den,

   moderní tenké televizory přinášejí řadu výhod, ale fyziku neobelstí a proto je vydávaný zvuk takový jaký je. Je dobře, že jste si vědom omezení soundbaru co se týče poslechu hudby (ve srovnání s cenově adekvátní klasickou audiosoustavou). Ad subwoofer – přidá basy, ale samozřejmě je dunivý a pokud bydlíte v bytě, budou o něm sousedi vědět. Provozovat bez rušení sousedů jde, ale samozřejmě se musíte s hlasitostí držet na uzdě. Ono taky dost záleží na toleranci sousedů. Zažil jsem starší paní, které vadila i běžná chůze a během studentských let i velmi tolerantní sousedy, kteří toho snesli opravdu hodně 🙂 Samsung HW-K335 rozhodně posune zvuk vaší televize o kus dále. Běžně býval dostupný třeba v Datartu/Okay, tak si ho můžete zajít poslechnout, jestli máte některou z prodejen po ruce.

 3. Dobrý den,

  potřeboval bych od vás poradit a třeba vybrat. Co by jste doporučili domácí kino nebo soundbar, já jsem měl domácí kino canon a odešel mi subwofer, tak nevím co tedˇ, mám receiver onkyo a nevím jestli jde propojit receiver se soundbarem, že bych ho ještě využil. Poradte mi prosím, co bych si měl pořídit.

  • Dobrý den,

   strašlivě záleží k čemu ho chcete využívat. Zjednodušeně řečeno, pokud je pro vás důležitý i poslech hudby, tak bych se soundbaru vyhnul. Jestli to máte pro zlepšení diváckého zážitku tak soundbar stojí za zvážení. Co se týče propojení s recieverem, tak by to asi šlo. Soundbar připojíte k recieveru jako predni par repro. Receiver vlastně sloužil jako přepínač vstupu a předzesilovač. Ale praktickou zkušenost s tímto řešením nemám.

 4. Dobrý den,

  Bose Solo 5 má skutečně režim dialog, který sníží basy a naopak trochu zvýší středy. Žádné extra zázraky od něj čekat nelze, ale k určitému zlepšení zřetelnosti dochází. Jelikož se jedná o hodně subjektivní parametr, doporučil bych vám si ho někde poslechnout (pokud máte možnost). Druhou variantou je nákup přes internet a případné vrácení, pokud nebudete spokojen. Na to máte zákonný nárok do 14 ti dní od nákupu.

 5. Vážení,
  zajímá mne soundbar Bose Solo 5. Je mně 81 let a tak nemám již dokonalý sluch a mám problém s mluveným slovem u filmů. Zlepšení poslechu hudby nepotřebuji. U Bose Solo 5 v parametrech uvádějí velké zlepšení zvuku mluveného. Máte s ním nějaké zkušenosti?
  Děkuji předem za Vaši odpověď, s pozdravem V.Lejdar

  Napište svou recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.