Jak vybrat soundbar

Aktualizováno v září 2019

Jste skutečnými filmovými fajnšmekry a chcete si sledování svého oblíbeného filmu užít v pohodlí domova podobně jako v kině? Vybavili jste se televizí s Full HD nebo 4K rozlišením, ale přáli byste si také dosáhnout lepší kvality zvuku? Pokud ano, pak je nejlepším řešením investovat do samostatné zvukové soupravy. Jednoduchým a elegantním řešením je v takovém případě tzv. soundbar.

Test soundbarů 2019

NázevZvuk - hudbaZvuk - filmyVýbavaFunkceCelkem
1.Yamaha YSP-2700 Zjisti cenu86%92%78%76%
85%
2.Sony HT-ST5000Zjisti cenu84%93%70%79%
84%
3.Samsung HW-N850Zjisti cenu79%88%76%72%
81%
Recenze
4.Sonos PlaybarZjisti cenu81%87%73%74%
81%
5.Yamaha YAS-408 MusicCast BAR 400Zjisti cenu84%89%68%59%
80%
Recenze
6.Bose SoundTouch 300Zjisti cenu76%87%69%72%
78%
7.Samsung HW-Q70RZjisti cenu73%82%69%65%
74%
Recenze
8.JBL Cinema SB 450Zjisti cenu69%83%58%63%
71%
9.Sonos BeamZjisti cenu74%83%50%60%
71%
Recenze
10.Samsung HW-N650Zjisti cenu72%77%61%63%
70%
Recenze
11.Samsung HW-MS650Zjisti cenu68%77%60%62%
69%
12.Sony HT-X8500Zjisti cenu64%79%56%64%
68%
Recenze
13.LG SK6FZjisti cenu63%75%48%58%
64%
Recenze
14.Panasonic SC-HTB510Zjisti cenu58%71%64%49%
62%
Recenze
15.Samsung HW-R550Zjisti cenu64%71%48%49%
62%
Recenze
16.LG SJ4Zjisti cenu56%65%40%51%
56%
Recenze
17.LG SJ3Zjisti cenu55%65%39%47%
55%
Recenze
18.Samsung HW-K335Zjisti cenu53%63%44%49%
55%
19.Samsung HW-M360Zjisti cenu55%67%38%46%
55%
Recenze
20.LG SJ2Zjisti cenu51%63%34%41%
51%
Recenze
NázevBluetoothNoční režimDolby AtmosMultiroom
1.Yamaha YSP-2700 AnoNeNeAno
2.Sony HT-ST5000AnoAnoAnoAno
3.Samsung HW-N850anoanoanoano
4.Sonos PlaybarNeAnoNeAno
5.Yamaha YAS-408 MusicCast BAR 400anoanoneano
6.Bose SoundTouch 300AnoNeNeAno
7.Samsung HW-Q70Ranoanoanone
8.JBL Cinema SB 450AnoNeNeNe
9.Sonos Beamneanoneano
10.Samsung HW-N650anoanonene
11.Samsung HW-MS650AnoNeNeAno
12.Sony HT-X8500anoanoanone
13.LG SK6Fanoanonene
14.Panasonic SC-HTB510anoanoneano
15.Samsung HW-R550anoanonene
16.LG SJ4anoanonene
17.LG SJ3anoanonene
18.Samsung HW-K335AnoNeNeNe
19.Samsung HW-M360anoanonene
20.LG SJ2anoanonene
zpět nahoru ↑

Další oblíbené soundbary

Samsung HW-K450

Subwoofer: Ano
Bluetooth: Ano
FM tuner: Ne

Tento soundbar patří podle zákazníků mezi nejlepší soundbary, které jsou k dostání na českém trhu. Mezi špičku jej řadí především dobrá cena a velmi vysoká kvalita zvuku ve všech polohách, dále přednastavené režimy zvuku, snadné ovládání, bezdrátový subwoofer, HDMI vstupy a připojení přes Bluetooth. Díky němu lze soundbar ovládat televizním ovladačem nebo mobilním telefonem. Drobnou nevýhodou je nemožnost přímého připojení USB (je potřeba dokoupit speciální redukci).

Zjistit cenu

Sony HT-RT3

Subwoofer: Ano
Bluetooth: Ano
FM tuner: Ne

I u tohoto produktu je hlavním pozitivem poměr ceny a kvality zvuku, Bluetooth a elegantní vzhled. Kromě Bluetooth nabízí také technologii NFC pro snadné spojení s vašimi mobilními zařízeními. Je vybaven také HDMI vstupem, díky němuž si můžete vychutnat zvuk ve vysoké kvalitě z jakéhokoli zařízení připojeného k soundbaru. Negativem tohoto modelu je rušný ventilátor subwooferu.
Zjistit cenu

Samsung HW-J250

Subwoofer: Ne
Bluetooth: Ano
FM tuner: Ne

Mezi klady tohoto soundbaru patří především povedený design a menší velikost, díky níž nikde nepřekáží a je téměř neviditelný. Je vybaven USB vstupem i Bluetooth, které funguje na velmi dobrou vzdálenost. I u tohoto modelu můžete použít místo dálkového ovládání některé ze svých mobilních zařízení. Je však ideální spíše do malých místností, jelikož postrádá přidaný subwoofer, což je také jeho nejvýraznější slabinou.
Zjistit cenu

Samsung HW-J355

Subwoofer: Ano
Bluetooth: Ano
FM tuner: Ne

U tohoto základního modelu dostante subwoofer a má docela slušné basy, snadnou instalaci a poměrně kvalitní zvuk. Mezi nedostatky patří minimum vstupů (postrádá USB i HDMI). Někteří dokonce udávají nedostatečný a plochý zvuk ve středních a vyšších tónech, který nelze ani za pomocí korekcí a nastavení režimu vylepšit. Ocení ho proto nejspíš jen ti, kteří chtějí zlepšit zvuk oproti klasickým televizním reproduktorům a nechtějí utratit moc peněz.

Zjistit cenu

LG SH2

Subwoofer: Ano
Bluetooth: Ano
FM tuner: Ne

Tento soundbar se může pochlubit dobrou kvalitou zvuku za příznivou cenu a obsahuje také kvalitní subwoofer. Technologie ADS v reálném čase analyzuje hlasové úrovně a zlepšuje srozumitelnost dialogů tím, že automaticky snižuje basový výkon. Nevýhodou je, že Bluetooth je kompatibilní pouze s operačním systémem Android. Pokud tedy vlastníte telefon s jiným operačním systémem, hudbu si z něj prostě nepustíte.
Zjistit cenu

zpět nahoru ↑

Co je to soundbar

Soundbar neboli zvuková lišta je obvykle nevelký reproduktor, který se umisťuje pod televizor, nad něj nebo na stěnu. Existují jak jednodílné modely, tak i modely s externím subwooferem, což je samostatná zvuková jednotka reprodukující basové tóny. Ta může být i bezdrátová, nemusíte si tedy lámat hlavu s propojením s centrálním reproduktorem a stačí ji pouze připojit k elektrické síti. Můžete také sáhnout po rozměrnější ploché variantě soundbarů – tzv. soundbase nebo soundplate. Tyto modely jsou určeny přímo pod televizor, není tedy možné je zavěsit na zeď. Často také postrádají externí subwoofer, basové tóny proto nedosahují takové kvality.

Zjednodušeně řečeno je soundbar jednou z nejnovějších alternativ ke klasickému domácímu kinu. A jak takový soundbar funguje? – V jedné skříňce obsahuje sadu reproduktorů, které jsou u domácího kina rozděleny do samostatných reprobeden.

zpět nahoru ↑

Soundbar, nebo domácí kino

Přemýšlíte nad pořízením kvalitní audiotechniky, ale nevíte, co vám mohou tyto technologie nabídnout? Pak právě pro vás jsme připravili následující srovnání základních výhod a nevýhod domácích kin a soundbarů:

Domácí kina – výhody a nevýhody

 • vysoká kvalita prostorového zvuku
 • vyšší cena, obtížná instalace i manipulace, hyzdí kabeláží
 • náročnější na prostor, vhodné spíše do velkých pokojů

Soundbary – výhody a nevýhody

 • snadná instalace a manipulace
 • nenáročné na prostor
 • nehyzdí kabeláží, ideální do malých či středních pokojů
 • nízká kvalita prostorového zvuku
 • nevhodné do velkých pokojů

Pokud tedy patříte mezi ty, kteří:

 • nemají dostatek prostoru v bytě,
 • nechtějí investovat do drahých zvukových souprav,
 • upřednostňují snadnou instalaci,
 • potrpí si na elegantní vzhled
 • a spokojí se i s nižší kvalitou ozvučení,

pak je pro vás soundbar vynikající alternativou. I obyčejné levné soundbary vám totiž poskytnou neporovnatelně bohatší zvukový prožitek než interní reproduktory televizorů. Mezi nejnovějšími modely dokonce najdete i soundbary s Dolby Atmos. Tato technologie slibuje zajistit perfektní iluzi prostorového zvuku. Snaží se tedy o to, co je u domácích kin zajištěno samostatnými reproduktory: vyvolat ve vás pocit, že jste součástí děje. Díky ní slyšíte, odkud přichází zvuk a jakou má intenzitu (například blížící se kroky za vašimi zády).

V žádném případě však od soundbarů neočekávejte kvalitu zvuku srovnatelnou s drahými domácími kiny či Hi-Fi systémy. Vždy je třeba mít na paměti, že i velmi kvalitní soundbary jsou tvořeny pouze jednou podélnou lištou (případně subwooferem), iluze prostorového zvuku je tak z velké míry dosaženo odrazem od okolních stěn, což nikdy nemůže zcela konkurovat ozvučení velkých zvukových souprav, ale může se jim kvalitou velmi přiblížit.

zpět nahoru ↑

Instalace soundbaru

Mezi nesporné klady soundbarů patří snadná instalace. Jak zapojit soundbar je velmi jednoduché a potřebujete k tomu přibližně patnáct minut času a přiložený návod.

Co se týče umístění soundbaru, můžete jej jednoduše postavit pod či nad televizor. Pokud navíc zvolíte soundbar vzhledově i velikostně podobný televizoru, získáte vizuálně velmi atraktivní součást bytu.

Při nákupu je vždy dobré brát v potaz také rozměry vašeho televizoru a vzdálenost mezi podstavcem, na němž televizor stojí a dolním okrajem obrazovky. To je důležité proto, aby soundbar zbytečně nikde nepřečníval, či dokonce nezakrýval část obrazovky. Z tohoto důvodu výrobci nabízejí nejen soundbary s reproduktory směřujícími dopředu, ale i s reproduktory směřujícími nahoru.

Pokud máte v bytě málo místa, můžete využít také držáku na soundbar a instalovat jej třeba na stěnu. Na trhu existují dokonce univerzální držáky, které můžete použít pro jakýkoli typ soundbaru. V tomto případě je však dobré zvážit, zda a jak zakryjete napájecí šňůru a kabel, kterým je soundbar k televizoru připojen.

zpět nahoru ↑

Co všechno soundbary umí

Soundbar, podobně jako mnohé jiné moderní technologie, nemusí sloužit pouze ke zkvalitnění zvuku vašeho televizoru, ale nabízí také další zajímavé funkce, mezi které patří například:

 • FM rádio,
 • DVD přehrávač,
 • USB vstup,
 • Bluetooth,
 • HDMI vstupy,
 • noční režim.

Na trhu lze občas narazit i na soundbar s FM tunerem. Nemusíte tedy uvažovat o koupi samostatného rádia, ale můžete si pořídit rovnou soundbar s rádiem. Výjimečně jsou k mání i soundbary s DVD přehrávačem.

Stále častěji lze sehnat soundbary s USB vstupem, který umožňuje poslech hudby z externího zdroje. Mezi tuto skupinu se řadí také tzv. mini soundbary. Jedná se o malá audio zařízení, která můžete připojit k vašemu chytrému telefonu, tabletu, notebooku či počítači, a užít si tak poslech své oblíbené hudby ve vyšší kvalitě téměř kdekoli.

Podobně fungují i soundbary s Bluetooth rozhraním (bezdrátové soundbary) které mají tu výhodu, že je můžete používat ve více místnostech bez nutnosti připojení přes kabel. Kvalita zvuku však v tomto případě nemusí být tak vysoká jako při použití USB vstupu, jste limitování kvalitou Bluetooth signálu. Přesto je Bluetooth v součastné době již standardem u většiny zařízení.

Lepší modely soundbarů disponují také HDMI výstupy pro připojení k televizoru a HDMI vstupy, které umožňují připojit přímo k soundbaru další zařízení (set-top box, DVD/blu-ray přehrávač, herní konzole). To se hodí především v případě, kdy televizor sám nemá dostatek vlastních HDMI vstupů.

Další zajímavou funkcí je noční režim (označovaný někdy také jako DRC). Ten vyrovnává rozdíly hlasitosti například akčních scén nebo některých dialogů. Ocení ho hlavně ti, kteří mají tenké stěny a méně tolerantní sousedy.

Mobilní aplikace

Mnoho soundbarů dokáže reprodukovat hudbu z mobilních zařízení přes Bluetooth. Řada z nich ale také nabízí zajímavé mobilní aplikace:

 • Music/Wireless Streaming,
 • Multiroom,
 • SongPal,
 • Home Theater Controller.

Music Streaming (často také označovaná jako Wireless streaming) je aplikace, která slouží jako základní hudební přehrávač. Vyžaduje pouze připojení soundbaru pomocí Bluetooth k vašemu chytrému telefonu nebo tabletu.

Pomocí Multiroomu se z vašeho mobilního zařízení může stát dálkový ovladač. Je však potřeba, aby byl soundbar připojen ke stejné síti jako telefon nebo tablet.

SongPal je vychytávka, pomocí které můžete vybírat zdroj zvuku či měnit jeho nastavení. Lze takto ovládat například subwoofer, noční režim, basy a výšky atp. Funguje opět pouze přes Bluetooth.

Také s Home Theater Controller si můžete zvolit zdroj zvuku nebo regulovat různá zvuková nastavení. I tato funkce vyžaduje spojení přes Bluetooth.

zpět nahoru ↑

Alternativy k soundbaru

Vedle soundbaru existují na trhu ještě další varianty audio souprav. Těmi základními jsou:

Pokud již vlastníte mini Hi-Fi systém nebo klasickou věž, stačí vám pouze vhodný kabel, kterým své zařízení připojíte k televizoru, a nemusíte tak utrácet za jiné řešení. Pokud patříte mezi náročnější posluchače, můžete jej doplnit zesilovačem nebo AV receiverem a samostatnými reproduktory.

Systém 2.1 se skládá ze dvou předních reproduktorů a subwooferu. Jedná se tedy o základní sestavu domácího kina. V podstatě se však jedná o stereo soupravu (chybí zadní reproduktory), nelze tedy od něj očekávat plnohodnotný prostorový zvuk.

Systémy 5.1 a 7.1 již patří mezi plnohodnotná domácí kina, která vám mohou nabídnout autentický prostorový zvuk. Základní sestava se skládá z pěti satelitních reproduktorů (tři přední a dva zadní) a subwooferu. Systém 7.1 je rozšířen o dva další reproduktory, oproti systému 5.1 však nenabízí výrazné zlepšení kvality prostorového zvuku. Navíc mnoho filmů obsahuje prostorovou stopu pouze ve formátu 5.1.

zpět nahoru ↑

Tipy na závěr

 1. Ne všechny (i dražší modely) soundbarů v testech uspěly. Vysoká cena se v tomto případě nemusí rovnat kvalitě!
 2. Dobře zvažte, pro jaký soundbar se rozhodnete. Udělejte si jasno v tom, co od přístroje očekáváte, jaké jsou vaše priority a požadavky. Zeptejte se odborníků, jak vybrat soundbar ideální právě pro vás. Projděte maximum recenzí soundbarů od zákazníků.
 3. Nečekejte dokonalost. Žádný soundbar vám nenahradí složitější audio soupravu.
zpět nahoru ↑

Historie filmového zvuku

Následující přehled a shrnutí je pouze stručným a letmým úvodem do této problematiky. Pokud vás toto téma více do hloubky, můžu doporučit zdroje uvedené na konci této sekce, ze kterých jsem při psaní tohoto shrnutí čerpal i já.

Věděli jste, že první vícekanálové zvukové formáty byly v padesátých letech 20. století použity v kinech? Od klasického dvoukanálového stereo signálu přešly na čtyři kanály. Fungovalo to tak, že byly tři kanály pro zvuk „ve předu“ a jeden zvukový kanál byl takzvaně efektový. Ten zněl právě zezadu a používal se pro dramatické a lekavé scény. V té době se zvuková stopa ukládala na magnetický pásek a ty byly docela drahé. Což byl hlavní důvod, proč se šedesátých a sedmdesátých letech vícekanálový zvuk ve filmech nerozvíjel tak, jak by se očekávalo.

V polovině sedmdesátých let se objevila první z mnoha „Dolby“ technologií. Jednalo se o Dolby Stereo. Šlo o dvě zvukové stopy, které nebyly zachyceny na magnetickém pásku, ale pomocí optické technologie. Brzo se však ukázalo, že dva zvukové kanály jsou pro ozvučení kinosálu málo. Cílem bylo mít čtyři zvukové stopy. Jednu centrální, která měla zajistit dobré porozumění dialogům. K tomu levý a pravý kanál a na závěr jeden surroundový, který měl zajistit prostorovost zvuku. Šlo o technologii Dolby Surround. Jednou z hlavních výhod této technologie byla zpětná kompatibilita. Zvukové stopy byly uloženy takovým způsobem, že je šlo přehrát i ve starších kinech, které měli jen mono nebo stereo reproduktory.

Dalším v řadě byl Dolby ProLogic. De facto šlo o druhou generaci Dolby Surround. Oproti němu přinesl zlepšení v podání prostorového zvuku. Počet kanálu i jejich rozdělení zůstalo zachováno.

Dolby surround 5.1

Poprvé se objevuje pět samostatných zvukových kanálů. Tři jsou přední (středový, levý a pravý) a k tomu dva surroundové (levý a pravý).

Dolby Digital

Vznikl na konci osmdesátých let pro přenášení 5.1 kanálového zvuku srkze klasický 35 mm film. Jako první ho na filmová plátna přinesl film Batman se vrací od Tima Burtona. Můžete se také setkat s názvem Dolby AC-3. Do dneška platí, že se jedná o nejrozšířenější formát zvuku. V konfiguraci 5.1 ho nabízí u většiny svých filmů i třeba obří video služba Netflix.

Digital Theatre Sound – DTS 5.1

Jedná se o alternativu k Dolby Digital. Stejně jako on dokáže přenášet šest kanálů. Na rozdíl od něj má ale větší datový tok 1509 kb/s v tzv. full rate a 754 kb/s v half rate. DTS zvuková stopa se nezaznamenávala na filmový pás jako u Dolby Digital, ale na samotný disk, a při přehrávání docházelo k synchronizaci s přehrátím filmu. Většina moderních systémů domácího kina nebo recieverů ho podporuje. Ale DVD filmů v tomto formátu je výrazně méně u konkurenčního Dolby.

SDDS – Sony Dynamic Digital Sound

Jde o alternativu k DTS a Dolby Digital, která je od Sony. Nebyla zamýšlena pro domácí použití a mohli jste se s ní setkat jen v kinosálech. Oproti svým konkurentům se však nikdy pořádně neprosadil. Hlavní důvodem byla vysoká cena a také nižší spolehlivost.

Digital Surround EX

Je rozšířením formátu Dolby Digital. Zkratka EX znamená Extended. Dostává se na scénu v roce 2 000 a přidává u filmů třetí surroundový kanál. Jde tedy o tzv. 6.1 kanálový zvuk. Takže kromě levého a pravého je tu navíc i zadní. Díky tomu je možné lépe vyjádřit zvukovou kulisu. Formát je opět zpětně kompatibilní, což znamená, že je možné ho přehrát i v kinech, které nemají patřičné vybavení. Později přišla ještě verze 7.1, kdy došlo k dalšímu rozšíření surround kanálů na čtyři. Takže máme levý a pravý surround a levý zadní a pravý zadní surround.

DTS-ES

Rozšíření DTS, plný název je Digital Theatre Sound – Extended Surround. Objevuje se skoro ve stejný čas jako předchozí a přináší to stejné. Přidání zadního surroundového kanálu a 6.1 zvuk v podání DTS.

DTS HD Master Audio

Aktuálně nejvyšší úroveň zvuku v podání DTS. Teoreticky podporuje neomezený počet virtuálních zvukových kanálů, z kterých se pak vytváří zvuk podle nastavení a možností vaší domácí audio soustavy. U Blu-Ray disku umožňuje datový tok až 24,5 Mb/s a u HD DVD až 18 Mb/s. Abyste plně využili jeho možnosti, potřebujete ho přenášet HDMI kabelem verze 1.3 nebo vyšším. To by měl být dnes už jakkýkoliv volně prodejný kus. Je konkurencí pro Dolby True HD.

Dolby Digital Live

Nejde o samostatný formát, ale spíš o odlišné kódování a přenášení zvuku. Setkat se s ním můžete u počítačů nebo herních konzolí. Výhodou je, že se signál vede digitálně a skrze jeden kabel. Zvuk je veden ve formátu 5.1.

Dolby Digital Plus

Rozšíření předcházejícího, které podporuje více kanálů (teoreticky až 13.1) a vyšší datový tok (tedy ještě čistší zvuk).

Dolby TrueHD

Jde o bezztrátový audio kodek, vyvinutý pro použití v domácích podmínkách. Můžeme se s ním setkat u Blu-ray disků a k jeho přenesení budete potřebovat HDMI kabel. Jeho hlavní konkurencí je DTS-HD Master Audio, což je bezztrátový kodek od DTS. Dokáže přenášet až 16 samostatných zvukových kanálů. U Blu-ray disků se používá kanálů 8 (pro 7.1 soustavy). U Blu-ray se nejedná o základní kodek, ten je klasický Dolby Digital (2.0 nebo 5.1). Většina starších Blu-ray přehrávačů ho totiž nedokázala přehrát.

Dolby Atmos

Jde o poslední verzi technologie prostorového zvuku, která je s námi od roku 2012. Zásadní rozdíl je v tom, že nemá předem definované kanály, ale datový proud, který obsahuje tzv. objekty. To jak bude výsledný zvuk hrát, určuje až váš přehrávač, podle toho co dokáže. Atmos tedy může znít jinak u vás a jinak u někoho jiného i když bude ze stejného zdroje. Důvodem bude to, že se vaše audio soustavy liší. Pro jeho přenos vám bez problémů stačí HDMI 1.4 kabel nebo vyšší. Použití Dolby Atmos v domácích podmínkách je však velmi náročné, protože funguje v konfiguraci 11.1 nebo 11.2. Takže musíte mít v obýváku dvanáct či třináct reproduktorů. To znamená pečlivé a náročné plánování při vedení kabeláže a umístění reproduktorů. Proto se většina uživatelů spokojí se skromnějším řešením v podobě soundbaru či zesilovače a menšího počtu reproduktorů.

Rozdíl mezi Dolby TrueHD a Dolby Atmos

Jak jsme si řekli, Dolby TrueHD je bezztrátový audio kodek, který má na Blu-ray discích 8 zvukových kanálu. Oproti tomu Atmos obsahuje až 128 zvukových objektů, ze kterých se „složí“ výsledný zvuk dle nastavení vašeho systému nebo systému audia v kině. Atmos jde hodně zjednodušeně považovat za „rozšíření“ či nástupce TrueHD. Z toho plyne, že pokud váš přehrávač nepodporuje Atmos, tak ho dokáže přehrát jako Dolby TrueHD.

V současnosti mezi nejrozšířenější formáty patří Dolby Digital a DTS, obě v konfiguraci 5.1. U nich opět platí, že je de facto každý nový přehrávač či zesilovač umí zpracovat. Pokud chcete některý z pokročilých formátů, tj. Dolby Atmos, Dolby TrueHD nebo DTS HD Master Audio, tak je dobré si ověřit, zda ho dané zařízení podporuje.

Možné domácí prostorové konfigurace reproduktorů

1.0

Takzvané mono. Zastaralé a dávno překonané, v domácích podmínkách ho už skoro nemáte šanci najít.

2.0

Klasika v podobě levého a pravého zvukového kanálu. Stále se s ní lze setkat u valné většiny televizorů, kde jsou takto řešeny interní reproduktory.

2.1

Oproti předchozímu rozvržení je tu navíc subwoofer, který se stará o projekci basové části.

4.0

Dva přední reproduktory mají své zadní protějšky. Není příliš běžná.

4.1

To stejné jako v předchozím případě, navíc doplněné o subwoofer

5.0

Oproti 4.0 sestavě tu máme navíc centrální kanál. Výsledné složení jsou tedy tři přední reproduktory (levý, centr a pravý) a dva zadní (levý a pravý).

5.1

Stále nejrozšířenější systém domácího kina. Opět k předešlému typu přidává navíc subwoofer pro basy. V ideálním případě chcete jako posluchač mít centrální repro přímo před sebou. Zbylé dva přední by měli být pod úhlem 22-32 stupňů a ty zbylé zadní pod úhlem 90-100 stupňů.

6.1

Přidán zadní centrální kanál, který by měl být přímo za divákem.

7.1

Rozšíření 5.1 varianty, která ale v domácích podmínkách už tak úspěšná není. Navíc pro něj není ani tolik obsahu, protože stále neplatí, že by měl každý film uložen zvuk v tomto formátu. A často je i snazší rozmístit o dva reproduktory méně. Na druhou stranu takto získáte „více“ prostorový zvuk. Rozložení je v tomto případě 3x reproduktory vepředu a čtyři vzadu.

9.1

Oproti 7.1 tu jsou navíc dva přední reproduktory, které jsou umístěny výše.

Zdroje:

 • Surround Sound – Past, Present, and Future, Dolby Laboratories Inc., 1999.
 • The Evolution of Dolby Film Sound, Dolby Laboratories Inc. 2000.
 • Digital Audio Compression Standard (AC-3), Advanced Television Systems Committee, 1995.
 • www.dts.com
 • www.dolby.com

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 141 hodnocení
14 komentářů
 1. Dobrý den,

  děkuji za pěkné informace ve článku. Plánoval jsem pořídit klasické domácí kino 5.1+zesilovač, ale potom jsem zjistil že existují soundbary a nakonec jsem se rozhodl pro ně. Jelikož bydlím v bytě a obyvák není nijak moc velký, tak si myslím že soundbar je velice praktické řešení za rozumné peníze.Mám už 6 let starou Samsung TV (6 serie full HD) a chci vylepšit zvuk. Jedná se mi primárně o filmy a hraní na ps4. Rád bych měl aspoň „imitaci“ prostorového zvuku a aby šlo všechno pěkně propojit. Mám vybrané tyto favority: 1) Sony HT-RT3
  2) Samsung HW-M450 3)Samsung HW-N450 4)Samsung HW-K355
  Jaký by byl pro mě asi nejvhodnější?
  Děkuji za rady

  • Dobrý den,

   pro hraní her a sledování filmů je soundbar rozumnou volbou. Z těch co uvádíte bych volil nejspíš Samsung HW-K335. Ideální poměr cena výkon a zároveň by měl bez problémů spolupracovat s vaší tv. Je to starší model, tak se zvolna doprodává, ale za mě to není mínus, škoda jen že nechtějí s cenou klesnout ještě níž. Sony HT-RT3 je na tom s „prostorovostí“ o něco lépe, ale je také výrazně dražší a má nepříjemně hlučný ventilátor. Tím trpí velká část výrobní dávky a je to opravdu slyšitelné. Jinak nevím jaká máte očekávání, ale soundbarem v cenové hladině 5-10 000 Kč rozhodně vylepšíte zvuk z tv, ale zase nemůžete očekávat zázraky. Ty umí výrazně dražší mašinky. Ale jestli jste doteď měl jen zvuk z tv, rozdíl bude znatelný.

 2. Dobrý den
  1. dotaz: Soundbar Yamaha YSP 2700 má u vás hodnocení kvality zvuku pro hudbu 92%. Je to hodnocení k Hi-Fi?
  2. dotaz: Soundbar mohu umístit pouze nad televizi pod strop do výšky 2 m nad podlahu. Když bych jej obrátil reproduktory dopředu a dolů, zvládl by tu změnu soundbar? Šel by zvuk opět např. zleva doprava jako letící letadlo ve filmu?
  3. Chci soundbar hlavně pro hudbu a převážně pro vážnou hudbu. Má smysl Dolby Atmos?
  Přeji úspěšný rok 2019

  • Dobrý den,

   díky za přání do roku 2019, přeji ať se daří i vám. Začnu od toho nejdůležitějšího a tím je informace na konci. Pokud je vaším cílem poslouchat primárně hudbu a zvuk u televize je spíše doplněk, budete mnohem spokojenější s kombinací dvou klasických reproduktorů a zesilovače. Soundbary jsou primárně pro filmový zvuk, kde ty lepší z nich dokáží poskytnout velmi kvalitní zážitek. Ale v reprodukci hudby nemají šanci ani proti výrazně levnějšímu repro se zesilovačem. Jinak umístění soundbaru u stropu a blízko u stěny není moc rozumná volba, potřebuje kolem sebe trochu prostoru, jinak slyšíte dost dunivý zvuk.

 3. Dobrý den,

  chtěl bych poprosit o radu ohledně zvukové soupravy a připojení, jelikož se v tom moc nevyznám. Mám v plánu pořídit reproduktory 5.1 například Logitech z906 nebo 5.1 soundbar, třeba sony HT-RT3. Audio chci připojit PŘÍMO k TV SONY KD55XF9005. Důvodem je především sledování filmů z KODI. Rád bych poslouchal v 5.1 DOLBY a DTS. TV oba formáty podporuje, ale netuším, zda je musí podporovat i audio systém. Například Logitech z906 má integrované dekodéry, ale HT-RT3 nikoliv. Nevím tedy, zda by Soundbar SONY hrál V DOLBY a DTS. Dále jsem četl, že nejlepší připojení je přes HDMI, ale Logitech z906 má (mimo jiné) „jen“ optiku. Takže v tom nemám úplně jasno. Případně nejsem vyhrazen přímo k těmto produktům, jen mě oslovili. Cenový strop jsou právě zmíněné Logitech z906. Kdyby jste mi to mohli objasnit, byl bych velice vděčen.

  Děkuji za reakci a předem přeji hezké Vánoční svátky

  Ondra

  • Dobrý den,

   děkujeme za přání i za dotaz. Prvně k podpoře DOLBY a DTS. Pokud je chcete přehrávat, tak je musí soundbar či repro podporovat. To, že je některé zařízení nepodporují, není většinou tím, že by na něj neměli hardware, ale tím, že se musí licencovat. To znamená, že když má přístroj podporu DTS, musí z každého vyrobeného kusu odvést nějaké peníze vlastníkovi licence. Proto je někdy výrobci kvůli cenové politice vynechají. Co se týče „optiky“ vs „HDMI“, tak je to tak, že HDMI umí větší datový tok. Optika nedokáže přenést některé formáty, například Dolby TrueHD nebo DTS HD Master Audio. V obou případech se jedná nadstavby Dolby Digital a klasického DTS (obě tyhle zvládnete i s optikou). Uvádí se, že rozdíl mezi Dolby TrueHD a Dolby Digital (to stejné bude platit i pro DTS) zaslechnout jde, ale potřebujete k tomu mít opravdu slušné reproduktory (bavíme se o větších deseti tisících). Já ho neznamenal, ale to bude do velké míry tím, že nejsem obdařen hudebním sluchem 🙂 Ve zkratce, myslím že by vám měl Logitech z906 s optickým kabelem bez obav vyhovovat.

 4. Dobrý den,
  který s testovaných soundbarů je vybaven FM tunerem.

  Děkuji

  • Dobrý den,

   pokud mě paměť neplete, tak žádný. V posledních letech fm tunery z nabídky mizí a přístroje hodně spoléhají na internetové připojení. Ale díky za tip, tenhle parametr nám chybí. Při aktualizaci článku doplníme.

 5. Dobrý den,
  rád bych vás poprosil o radu ohledně výběru soundbaru. TV Toshiba jsem si již na základě vašich rad vybral :-), a jsem zcela spokojený. Kromě zvuku- není tak špatný, ale oproti staré TV Sony, je značně chudší. Nejsem audiofil, potřebuji jen vylepšit zvuk z TV. Proto soundbar. Čím víc ovšem hledám, tím víc se v tom ztrácím. Přijde mi, že každému modelu něco chybí…
  Rád bych model, který vylepší zvuk v celém frekvenčním rozsahu, nejlépe ovšem s účinnou technologií typu „clear voice“. Uvažoval jsem o něčem jak je Samsung HW-MS650, ale to už je docela „macek“ a cena dost vysoká. Když už si nějaký model vyberu, tak z recenzí zjistím, že nemá HDMI, nebo samostatnou regulaci basů… Se subwooferem nemám vlastně vůbec zkušenosti – tady bych se rád zeptal, zda se systém se subwooferem dá vůbec provozovat tak, abych nerušil sousedy(pokud ano, tak bych asi volil system 2.1). Není tedy nakonec lepší soundbar bez něho? (typ 3.0 ), například?
  Nebudete samozřejmě za mne vyhledávat komkrétní model – Jen bych uvítal bych nějaké doporučení na základě vašich zkušeností, čeho se asi přidržet při výběru. V testu například velmi dobře obstál Samsung HW-K335(pokud tedy není problém se subwooferem).
  Děkuji za váš případný názor.
  Richard

  • Dobrý den,

   moderní tenké televizory přinášejí řadu výhod, ale fyziku neobelstí a proto je vydávaný zvuk takový jaký je. Je dobře, že jste si vědom omezení soundbaru co se týče poslechu hudby (ve srovnání s cenově adekvátní klasickou audiosoustavou). Ad subwoofer – přidá basy, ale samozřejmě je dunivý a pokud bydlíte v bytě, budou o něm sousedi vědět. Provozovat bez rušení sousedů jde, ale samozřejmě se musíte s hlasitostí držet na uzdě. Ono taky dost záleží na toleranci sousedů. Zažil jsem starší paní, které vadila i běžná chůze a během studentských let i velmi tolerantní sousedy, kteří toho snesli opravdu hodně 🙂 Samsung HW-K335 rozhodně posune zvuk vaší televize o kus dále. Běžně býval dostupný třeba v Datartu/Okay, tak si ho můžete zajít poslechnout, jestli máte některou z prodejen po ruce.

 6. Dobrý den,

  potřeboval bych od vás poradit a třeba vybrat. Co by jste doporučili domácí kino nebo soundbar, já jsem měl domácí kino canon a odešel mi subwofer, tak nevím co tedˇ, mám receiver onkyo a nevím jestli jde propojit receiver se soundbarem, že bych ho ještě využil. Poradte mi prosím, co bych si měl pořídit.

  • Dobrý den,

   strašlivě záleží k čemu ho chcete využívat. Zjednodušeně řečeno, pokud je pro vás důležitý i poslech hudby, tak bych se soundbaru vyhnul. Jestli to máte pro zlepšení diváckého zážitku tak soundbar stojí za zvážení. Co se týče propojení s recieverem, tak by to asi šlo. Soundbar připojíte k recieveru jako predni par repro. Receiver vlastně sloužil jako přepínač vstupu a předzesilovač. Ale praktickou zkušenost s tímto řešením nemám.

 7. Dobrý den,

  Bose Solo 5 má skutečně režim dialog, který sníží basy a naopak trochu zvýší středy. Žádné extra zázraky od něj čekat nelze, ale k určitému zlepšení zřetelnosti dochází. Jelikož se jedná o hodně subjektivní parametr, doporučil bych vám si ho někde poslechnout (pokud máte možnost). Druhou variantou je nákup přes internet a případné vrácení, pokud nebudete spokojen. Na to máte zákonný nárok do 14 ti dní od nákupu.

 8. Vážení,
  zajímá mne soundbar Bose Solo 5. Je mně 81 let a tak nemám již dokonalý sluch a mám problém s mluveným slovem u filmů. Zlepšení poslechu hudby nepotřebuji. U Bose Solo 5 v parametrech uvádějí velké zlepšení zvuku mluveného. Máte s ním nějaké zkušenosti?
  Děkuji předem za Vaši odpověď, s pozdravem V.Lejdar

  Napište svou recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.