Jak vybrat soundbar

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Jste skutečnými filmovými fajnšmekry a chcete si sledování svého oblíbeného filmu užít v pohodlí domova podobně jako v kině? Vybavili jste se televizí s Full HD nebo 4K rozlišením, ale přáli byste si také dosáhnout lepší kvality zvuku? Pokud ano, pak je nejlepším řešením investovat do samostatné zvukové soupravy. Jednoduchým a elegantním řešením je v takovém případě tzv. soundbar.

Test soundbarů 2023

NázevKde koupitZvuk - hudbaZvuk - filmyVýbavaFunkceHodnocení
celkem
1.Samsung HW-Q990BZjistit cenu83 %96 %79 %74 %
86 %
Recenze
2.Yamaha YSP-2700 Zjistit cenu86 %92 %78 %76 %
85 %
3.Samsung HW-Q930BZjistit cenu81 %92 %78 %70 %
83 %
Recenze
4.Panasonic SC-HTB900Zjistit cenu82 %88 %77 %82 %
83 %
Recenze
5.Sonos ArcZjistit cenu81 %91 %64 %74 %
81 %
Recenze
6.LG S80QYZjistit cenu82 %86 %77 %70 %
81 %
Recenze
7.Bose Smart Soundbar 900Zjistit cenu83 %87 %64 %74 %
80 %
Recenze
8.Samsung HW-Q800BZjistit cenu80 %86 %75 %69 %
80 %
Recenze
9.Sonos Beam Gen 2Zjistit cenu77 %88 %72 %69 %
79 %
Recenze
10.Samsung HW-Q700B Zjistit cenu79 %84 %72 %69 %
78 %
Recenze
11.Sony HT-G700Zjistit cenu74 %83 %69 %66 %
75 %
Recenze
12.Samsung HW-Q600BZjistit cenu77 %84 %61 %67 %
75 %
Recenze
13.LG S65QZjistit cenu73 %80 %72 %66 %
74 %
Recenze
14.Sonos RayZjistit cenu76 %85 %59 %58 %
74 %
Recenze
15.Bose Smart Soundbar 300Zjistit cenu77 %82 %66 %53 %
74 %
Recenze
16.Samsung HW-Q60BZjistit cenu68 %79 %68 %63 %
72 %
Recenze
17.Sony HT-X8500Zjistit cenu64 %79 %56 %64 %
68 %
Recenze
18.Panasonic SC-HTB510Zjistit cenu58 %71 %64 %49 %
62 %
Recenze
19.Creative Stage 2.1Zjistit cenu52 %61 %35 %44 %
52 %
Recenze
NázevBluetoothNoční režimDolby AtmosMultiroom
1.Samsung HW-Q990BAnoAnoAnoAno
2.Yamaha YSP-2700 AnoNeNeAno
3.Samsung HW-Q930BAnoAnoAnoAno
4.Panasonic SC-HTB900anoanoanoano
5.Sonos Arcneanoanoano
6.LG S80QYAno (ver. 5.0)AnoAnoNe
7.Bose Smart Soundbar 900anoneanoano
8.Samsung HW-Q800BAnoAnoAnoNe
9.Sonos Beam Gen 2neanoanoano
10.Samsung HW-Q700B anoanoanone
11.Sony HT-G700anoanoanone
12.Samsung HW-Q600BAnoAnoAnoNe
13.LG S65QAnoAnoNeNe
14.Sonos Rayneanoneano
15.Bose Smart Soundbar 300anonenene
16.Samsung HW-Q60BAnoAnoAnoNe
17.Sony HT-X8500anoanoanone
18.Panasonic SC-HTB510anoanoneano
19.Creative Stage 2.1anonenene

      

Nejlepší soundbar do 5 000 Kč

Dokud bude k dostání okolo této ceny, tak můžu jen doporučit Samsung HW-Q600B. Jedná se o soundbar střední třídy, který nabízí několik zajímavých funkcí a solidní zvuk. Má výrazný zvukový výkon s dobrou kvalitou basů díky bezdrátovému subwooferu. A cenovkou patří skoro mezi ty levnější soundbary.

Nejlepší soundbar do 10 000 Kč

O tisíc až dva pod tímto limitem je Sonos Ray, ten rozhodně stojí za bližší prozkoumání. Jde kompaktní a stylový soundbar, který nabízí vynikající kvalitu zvuku a snadnou integraci do Sonos multiroom systému.

Naopak, pokud vám nevadí si tisícovku nebo dvě připlatit, tak se podívejte na JBL Bar 5.1 Surround. Ten nabízí silný a působivý zvuk s podporou, poměrně realistický prostorový zvuk. Díky integrovanému subwooferu vytváří hluboké a bohaté basy pro napínavé zážitky z filmů a hudby.  Za aktuálních 12 000 Kč je to super kup!

Nejlepší soundbar do 20 000 Kč

Těžká volba. Okolo dvaceti tisíc jsou už k dostání opravdu skvělé kousky. Za sebe musím doporučit Samsung HW-Q990B, který nabízí skutečně hodně muziky za rozumný peníz. Poskytuje prvotřídní zvukový zážitek díky reálné schopnosti reprodukovat Dolby Atmos a DTS:X, které vytvářejí vydařený prostorový zvuk. Má 11.1.4 kanálový systém, který tvoří i bezdrátový subwoof a zadní reproduktory. Produkuje vyvážený zvuk pro filmy, hudbu i hry.

A velmi podobně je na tom i Sonos Arc. Rovněž doručí působivý zvukový zážitek s podporou Dolby Atmos, což umožňuje realistický prostorový zvuk s jasnými výškami a hloubkami. S jeho 11 vestavěnými reproduktory, Arc vytváří hutný zvuk s plynulým přechodem mezi kanály. Navíc, Trueplay tuning technologie do jisté míry skutečně automaticky optimalizuje zvuk na základě akustiky vaší místnosti,

Nutno uznat, že oba dva jsou lehce nad limit, ale tu tisícovku až dvě bych si rozhodně připlatil

Co je to soundbar?

Soundbar (i sound bar) neboli zvuková lišta je zařízení, které dokáže produkovat poměrně kvalitní a prokreslený prostorový zvuk z jedné ozvučnice. Ozvučnice je vlastně „skříňka“, ve které jsou jednotlivé reproduktory (ano soundbar obvykle obsahuje sadu malých reproduktorů) umístěny. Obvykle mívá protáhlý vodorovný tvar. Díky tomu se umisťuje zejména pod televizor, nad něj nebo na stěnu. Vypadá jako příjemný doplněk každé domácnosti. Existují jak jednodílné modely, tak i modely s externím subwooferem, což je samostatná zvuková jednotka reprodukující basové tóny. Ta může být i bezdrátová, nemusíte si tedy lámat hlavu s propojením s centrálním reproduktorem a stačí ji pouze připojit k elektrické síti. Můžete také sáhnout po rozměrnější ploché variantě soundbarů – tzv. soundbase nebo soundplate. Tyto modely jsou určeny přímo pod televizor, není tedy možné je zavěsit na zeď. Často také postrádají externí subwoofer, basové tóny proto nedosahují takové kvality.zdroj

Zjednodušeně řečeno je soundbar jednou z alternativ ke klasickému domácímu kinu. Příjemně překvapí i cenou, která je výrazně nižší než u rozsáhlých reprosoustav. Ačkoliv se jedná o akusticky velmi dobře promyšlenou sadu reproduktorů, nedokáže nabídnout stejně dokonalou iluzi prostorového zvuku jako soustavy 5.1 (či větší) reproduktorů, které jsou rozmístěny po místnosti. Prostorový efekt je u většiny modelů znatelný a pro značnou část uživatelů dostatečný. Získáte ho přijatelnou cenu, bez nutnosti tahat kabeláž po místnosti a ještě v líbivém designovém hávu. Zvlášť u moderních plochých televizorů, které v naprosté většině případů samy o sobě nijak úžasný zvuk nenabízejí.

Soundbar, nebo domácí kino?

Přemýšlíte nad pořízením kvalitní audiotechniky, ale nevíte, co vám mohou tyto technologie nabídnout? Pak právě pro vás jsme připravili následující srovnání základních výhod a nevýhod domácích kin a soundbarů:

Domácí kina – výhody a nevýhody

  • vysoká kvalita prostorového zvuku
  • vyšší cena, obtížná instalace i manipulace, hyzdí kabeláží
  • náročnější na prostor, vhodné spíše do velkých pokojů

Soundbary – výhody a nevýhody

  • snadná instalace a manipulace
  • nenáročné na prostor
  • nehyzdí kabeláží, ideální do malých či středních pokojů
  • nízká kvalita prostorového zvuku
  • nevhodné do velkých pokojů

Pokud tedy patříte mezi ty, kteří:

  • nemají dostatek prostoru v bytě,
  • nechtějí investovat do drahých zvukových souprav,
  • upřednostňují snadnou instalaci,
  • potrpí si na elegantní vzhled
  • a spokojí se i s nižší kvalitou ozvučení,

pak je pro vás soundbar vynikající alternativou. I obyčejné levné soundbary vám totiž poskytnou neporovnatelně bohatší zvukový prožitek než interní reproduktory televizorů. Proč to tak je, vysvětluje aperionaudio. Mezi nejnovějšími modely dokonce najdete i soundbary s Dolby Atmos. Tato technologie slibuje zajistit perfektní iluzi prostorového zvuku. Snaží se tedy o to, co je u domácích kin zajištěno samostatnými reproduktory: vyvolat ve vás pocit, že jste součástí děje. Díky ní slyšíte, odkud přichází zvuk a jakou má intenzitu (například blížící se kroky za vašimi zády).

V žádném případě však od soundbarů neočekávejte kvalitu zvuku srovnatelnou s drahými domácími kiny či Hi-Fi systémy. Vždy je třeba mít na paměti, že i velmi kvalitní soundbary jsou tvořeny pouze jednou podélnou lištou (případně subwooferem – o tom zda je pro soundbar nutný i subwoofer má moc povedený článek thehometheaterdiy.com), iluze prostorového zvuku je tak z velké míry dosaženo odrazem od okolních stěn, což nikdy nemůže zcela konkurovat ozvučení velkých zvukových souprav, ale může se jim kvalitou velmi přiblížit.

Instalace soundbaru

Mezi nesporné klady soundbarů patří snadná instalace. Jak zapojit soundbar je velmi jednoduché a potřebujete k tomu přibližně patnáct minut času a přiložený návod.

Co se týče umístění soundbaru, můžete jej jednoduše postavit pod či nad televizor. Pokud navíc zvolíte soundbar vzhledově i velikostně podobný televizoru, získáte vizuálně velmi atraktivní součást bytu.

Při nákupu je vždy dobré brát v potaz také rozměry vašeho televizoru a vzdálenost mezi podstavcem, na němž televizor stojí a dolním okrajem obrazovky. To je důležité proto, aby soundbar zbytečně nikde nepřečníval, či dokonce nezakrýval část obrazovky. Z tohoto důvodu výrobci nabízejí nejen soundbary s reproduktory směřujícími dopředu, ale i s reproduktory směřujícími nahoru.

Pokud máte v bytě málo místa, můžete využít také držáku na soundbar a instalovat jej třeba na stěnu. Na trhu existují dokonce univerzální držáky, které můžete použít pro jakýkoli typ soundbaru. V tomto případě je však dobré zvážit, zda a jak zakryjete napájecí šňůru a kabel, kterým je soundbar k televizoru připojen. Další inspirací při sepisování tohoto tématu mi byl i tento článek.

Co všechno soundbary umí?

Soundbar, podobně jako mnohé jiné moderní technologie, nemusí sloužit pouze ke zkvalitnění zvuku vašeho televizoru, ale nabízí také další zajímavé funkce, mezi které patří například:

Dřív šlo na trhu lze občas narazit i na soundbar s FM tunerem. Nemusíte tedy uvažovat o koupi samostatného rádia, ale můžete si pořídit rovnou soundbar s rádiem. Postupem času je doplnilo i DAB, což je vlastně digitální pozemní rozhlasové vysílání.zdroj V praxi však FM/DAB tunery moc dostupnou nejsou, a to zejména díky streamovacím službám. Prostě po klasickém rádiu je výrazně menší poptávka. Stejný osud postihl i soundbary s DVD přehrávačem

Jen o něco lépe jsou na tom soundbary s USB vstupem, který umožňuje poslech hudby z externího zdroje. Důvodem jsou opět streamovací služby a snadné propojení soundbaru s telefonem pomocí Bluetooth. Mezi tuto skupinu se řadí také tzv. mini soundbary. Jedná se o malá audio zařízení, která můžete připojit k vašemu chytrému telefonu, tabletu, notebooku či počítači, a užít si tak poslech své oblíbené hudby ve vyšší kvalitě téměř kdekoli.

Bluetooth

Kromě připojení soundbaru k televizoru pomocí kabelu se jedná asi o nejčastěji využívanou funkci. Pomocí Bluetooth propojíte se soundbarem svůj telefon, tablet, notebook atd… a zvuk co přehráváte na svém zařízení (film, spotify, youtube video …) hraje ze soundbaru.

Hlavní výhodou Bluetooth je snadnost jeho propojení. Stačí zapnout v telefonu, vybrat soundbar se kterým se chcete spojit a do pár sekund je hotovo. Na soundbaru vyberete jako zdroj zvuku Bluetooth a poté co na telefonu pustíte vaše oblíbené skladby, hrají skrze soundbar. Bluetooth v současné době již standardem u většiny zařízení.

Dosah závisí na konkrétní verzi Bluetooth, kterou používají, a na podmínkách prostředí, ve kterém jsou umístěny. Typicky, moderní soundbary používají Bluetooth 4.0 nebo vyšší (4.2, 5.0, 5.1 atd.), které nabízejí různý dosah a energetickou účinnost.

V ideálních podmínkách bez překážek a rušení může dosah Bluetooth 4.0 a 4.2 činit až 10 metrů (33 stop) – potvrzují to i oficiální stránky Bose. Bluetooth 5.0 a novější verze mohou teoreticky dosáhnout až 40 metrů (131 stop) v otevřeném prostoru. Avšak v praxi se dosah často zmenšuje kvůli překážkám, jako jsou stěny nebo nábytek, a rušení od jiných bezdrátových zařízení nebo elektroniky. 

Soundbar a Wi-Fi

Ve většině případů u soundbaru nepotřebujete Wi-Fi. Pro spojení s tv totiž využívají ARC (či eARC) HDMI nebo digitální optický výstup. Wi-Fi primárně slouží k propojení soundbaru s vaší domácí sítí a vy tím pádem můžete jednoduše přehrávat audio přes síť. Ve spolupráci s chytrými asistenty typu Google asistenta nebo Alexy od Amazonu může sloužit k ovládání soundaru (pokud to podporuje).zdroj

Jednoduše vyslovíte povel, chytrý asistent ho skrze Wi-Fi přepošle soundbaru a ten ho vykoná. Typicky může jít o něco ve stylu (zatím fungují pouze na angličtině) – „Ok Google, play Stranger Things soundtrack on Spotify„. A vy se už nemusíte o nic starat, požadované album se samo pustí.

Chromecast

Funguje principiálně velmi podobně jako Bluetooth – snadno propojíte vaše Android zařízení a soundbar. V čem je rozdíl? Zatímco snad všechny soundbary poslední doby podporují Bluetooth, zdaleka ne všechny podporují Chromecast (např. poslední roky Samsung).

Výhodou Chromecastu je nižší spotřeba baterie na vašem mobilu. Ale pokud z něj hudbu nepouštíte osm hodin denně, tak se nejedná o zásadní vlastnost – viz https://allaboutchromecast.com/. Když soundbar nepodporuje Chromecast a má Bluetooth, dokážete snadno pouštět hudbu z telefonu.

Apple AirPlay

Stejně jako je Chromecast pro Android zařízení, má podobnou technologii i Apple. Říkají jí Apple AirPlay. Platí pro ni úplně to stejné co pro Chromecast. Podrobnější info lze čerpat z článku na businessinsider.

Lepší modely soundbarů disponují také HDMI výstupy pro připojení k televizoru a HDMI vstupy, které umožňují připojit přímo k soundbaru další zařízení (DVB-T2 set-top box, DVD/blu-ray přehrávač, herní konzole). To se hodí především v případě, kdy televizor sám nemá dostatek vlastních HDMI vstupů.

Další zajímavou funkcí je noční režim (označovaný někdy také jako DRC). Ten vyrovnává rozdíly hlasitosti například akčních scén nebo některých dialogů. Ocení ho hlavně ti, kteří mají tenké stěny a méně tolerantní sousedy.

Mobilní aplikace

Mnoho soundbarů dokáže reprodukovat hudbu z mobilních zařízení přes Bluetooth. Řada z nich ale také nabízí zajímavé mobilní aplikace:

  • Music/Wireless Streaming,
  • Multiroom,
  • SongPal,
  • Home Theater Controller.

Music Streaming (často také označovaná jako Wireless streaming) je aplikace, která slouží jako základní hudební přehrávač. Vyžaduje pouze připojení soundbaru pomocí Bluetooth k vašemu chytrému telefonu nebo tabletu.

Multiroom je funkce, která umožňuje rozšířit zvukový systém na více místností nebo prostorů ve vašem domě. U soundbarů s podporou multiroom můžete poslouchat hudbu více místnostech (pochopitelně tam musí být zařízení s podporou Multiroom) současně nebo odděleně. Např. posloucháte oblíbené písničky na audio soustavě v obývacím pokoji a při přechodu na zahradu, jen přepnete na repro na zahradě a písnička plynule pokračuje na novém místě (či na obou současně).zdroj

Multiroom systémy obvykle fungují pomocí Wi-Fi a některé značky mají své vlastní multiroom systémy, které jsou navrženy tak, aby fungovaly pouze s produkty stejné značky. Příkladem může být Sonos, Yamaha MusicCast nebo Samsung Multiroom.

Alternativy k soundbaru k tv

Vedle soundbaru existují na trhu ještě další varianty audio souprav. Těmi základními jsou:

Pokud již vlastníte mini Hi-Fi systém nebo klasickou věž, stačí vám pouze vhodný kabel, kterým své zařízení připojíte k televizoru, a nemusíte tak utrácet za jiné řešení. Pokud patříte mezi náročnější posluchače, můžete jej doplnit zesilovačem nebo AV receiverem a samostatnými reproduktory.

Systém 2.1 se skládá ze dvou předních reproduktorů a subwooferu. Jedná se tedy o základní sestavu domácího kina. V podstatě se však jedná o stereo soupravu (chybí zadní reproduktory), nelze tedy od něj očekávat plnohodnotný prostorový zvuk.

Systémy 5.1 a 7.1 již patří mezi plnohodnotná domácí kina, která vám mohou nabídnout autentický prostorový zvuk. Základní sestava se skládá z pěti satelitních reproduktorů (tři přední a dva zadní) a subwooferu. Systém 7.1 je rozšířen o dva další reproduktory, oproti systému 5.1 však nenabízí výrazné zlepšení kvality prostorového zvuku. Navíc mnoho filmů obsahuje prostorovou stopu pouze ve formátu 5.1.

Na otázku zda je lepší soundbar nebo domácí kino není jednoznačná odpověď. Do zajímavé úvahy se pustil Ty Pendlebury.

Tipy na závěr

  1. Ne všechny (i dražší modely) soundbarů v testech uspěly. Vysoká cena se v tomto případě nemusí rovnat kvalitě!
  2. Dobře zvažte, pro jaký soundbar se rozhodnete. Udělejte si jasno v tom, co od přístroje očekáváte, jaké jsou vaše priority a požadavky. Potřebujete subwoofer? Chcete opravdu prostorový zvuk? Nebo „jen“ zlepšit audio kvalitu vašeho televizoru?
  3. Projděte maximum recenzí od zákazníků. Nicméně je berte s rezervou. Ti z nás, kteří mají na soundbar 5 000 Kč s takovým výrobkem budou nejspíše spokojeni a klidně mu dají čtyři nebo pět hvězdiček. Naopak ty s větším rozpočtem takový kousek naopak stěží zaujme.
  4. Nečekejte dokonalost. Žádný soundbar vám nenahradí složitější audio soupravu.

Historie filmového zvuku

Následující přehled a shrnutí je pouze stručným a letmým úvodem do této problematiky. Pokud vás toto téma více do hloubky, můžu doporučit zdroje uvedené na konci této sekce, ze kterých jsem při psaní tohoto shrnutí čerpal i já.

Věděli jste, že první vícekanálové zvukové formáty byly v padesátých letech 20. století použity v kinech? Od klasického dvoukanálového stereo signálu přešly na čtyři kanály. Fungovalo to tak, že byly tři kanály pro zvuk „ve předu“ a jeden zvukový kanál byl takzvaně efektový. Ten zněl právě zezadu a používal se pro dramatické a lekavé scény. V té době se zvuková stopa ukládala na magnetický pásek a ty byly docela drahé. Což byl hlavní důvod, proč se šedesátých a sedmdesátých letech vícekanálový zvuk ve filmech nerozvíjel tak, jak by se očekávalo.

V polovině sedmdesátých let se objevila první z mnoha „Dolby“ technologií. Jednalo se o Dolby Stereo. Šlo o dvě zvukové stopy, které nebyly zachyceny na magnetickém pásku, ale pomocí optické technologie. Brzo se však ukázalo, že dva zvukové kanály jsou pro ozvučení kinosálu málo. Cílem bylo mít čtyři zvukové stopy. Jednu centrální, která měla zajistit dobré porozumění dialogům. K tomu levý a pravý kanál a na závěr jeden surroundový, který měl zajistit prostorovost zvuku. Šlo o technologii Dolby Surround. Jednou z hlavních výhod této technologie byla zpětná kompatibilita. Zvukové stopy byly uloženy takovým způsobem, že je šlo přehrát i ve starších kinech, které měli jen mono nebo stereo reproduktory.

Dalším v řadě byl Dolby ProLogic. De facto šlo o druhou generaci Dolby Surround. Oproti němu přinesl zlepšení v podání prostorového zvuku. Počet kanálu i jejich rozdělení zůstalo zachováno.

Dolby surround 5.1

Poprvé se objevuje pět samostatných zvukových kanálů. Tři jsou přední (středový, levý a pravý) a k tomu dva surroundové (levý a pravý).

Dolby Digital

Vznikl na konci osmdesátých let pro přenášení 5.1 kanálového zvuku srkz klasický 35 mm film. Jako první ho na filmová plátna přinesl film Batman se vrací od Tima Burtona. Můžete se také setkat s názvem Dolby AC-3. Do dneška platí, že se jedná o nejrozšířenější formát zvuku. V konfiguraci 5.1 ho nabízí u většiny svých filmů i třeba obří video služba Netflix.

Digital Theatre Sound – DTS 5.1

Jedná se o alternativu k Dolby Digital. Stejně jako on dokáže přenášet šest kanálů. Na rozdíl od něj má ale větší datový tok 1509 kb/s v tzv. full rate a 754 kb/s v half rate. DTS zvuková stopa se nezaznamenávala na filmový pás jako u Dolby Digital, ale na samotný disk, a při přehrávání docházelo k synchronizaci s přehráním filmu. Většina moderních systémů domácího kina nebo receiverů ho podporuje. Ale DVD filmů v tomto formátu je výrazně méně u konkurenčního Dolby.

SDDS – Sony Dynamic Digital Sound

Jde o alternativu k DTS a Dolby Digital, která je od Sony. Nebyla zamýšlena pro domácí použití a mohli jste se s ní setkat jen v kinosálech. Oproti svým konkurentům se však nikdy pořádně neprosadil. Hlavní důvodem byla vysoká cena a také nižší spolehlivost.

Digital Surround EX

Je rozšířením formátu Dolby Digital. Zkratka EX znamená Extended. Dostává se na scénu v roce 2 000 a přidává u filmů třetí surroundový kanál. Jde tedy o tzv. 6.1 kanálový zvuk. Takže kromě levého a pravého je tu navíc i zadní. Díky tomu je možné lépe vyjádřit zvukovou kulisu. Formát je opět zpětně kompatibilní, což znamená, že je možné ho přehrát i v kinech, které nemají patřičné vybavení. Později přišla ještě verze 7.1, kdy došlo k dalšímu rozšíření surround kanálů na čtyři. Takže máme levý a pravý surround a levý zadní a pravý zadní surround.

DTS-ES

Rozšíření DTS, plný název je Digital Theatre Sound – Extended Surround. Objevuje se skoro ve stejný čas jako předchozí a přináší to stejné. Přidání zadního surroundového kanálu a 6.1 zvuk v podání DTS.

DTS HD Master Audio

Aktuálně nejvyšší úroveň zvuku v podání DTS. Teoreticky podporuje neomezený počet virtuálních zvukových kanálů, z kterých se pak vytváří zvuk podle nastavení a možností vaší domácí audio soustavy. U Blu-Ray disku umožňuje datový tok až 24,5 Mb/s a u HD DVD až 18 Mb/s. Abyste plně využili jeho možnosti, potřebujete ho přenášet HDMI kabelem verze 1.3 nebo vyšším. To by měl být dnes už jakkýkoliv volně prodejný kus. Je konkurencí pro Dolby True HD.

Dolby Digital Live

Nejde o samostatný formát, ale spíš o odlišné kódování a přenášení zvuku. Setkat se s ním můžete u počítačů nebo herních konzolí. Výhodou je, že se signál vede digitálně a skrze jeden kabel. Zvuk je veden ve formátu 5.1.

Dolby Digital Plus

Rozšíření předcházejícího, které podporuje více kanálů (teoreticky až 13.1) a vyšší datový tok (tedy ještě čistší zvuk).

Dolby TrueHD

Jde o bezztrátový audio kodek, vyvinutý pro použití v domácích podmínkách. Můžeme se s ním setkat u Blu-ray disků a k jeho přenesení budete potřebovat HDMI kabel. Jeho hlavní konkurencí je DTS-HD Master Audio, což je bezztrátový kodek od DTS. Dokáže přenášet až 16 samostatných zvukových kanálů. U Blu-ray disků se používá kanálů 8 (pro 7.1 soustavy). U Blu-ray se nejedná o základní kodek, ten je klasický Dolby Digital (2.0 nebo 5.1). Většina starších Blu-ray přehrávačů ho totiž nedokázala přehrát.

Dolby Atmos

Jde o poslední verzi technologie prostorového zvuku, která je s námi od roku 2012. Zásadní rozdíl je v tom, že nemá předem definované kanály, ale datový proud, který obsahuje tzv. objekty. To jak bude výsledný zvuk hrát, určuje až váš přehrávač, podle toho co dokáže. Atmos tedy může znít jinak u vás a jinak u někoho jiného i když bude ze stejného zdroje. Důvodem bude to, že se vaše audio soustavy liší. Pro jeho přenos vám bez problémů stačí HDMI 1.4 kabel nebo vyšší. Použití Dolby Atmos v domácích podmínkách je však velmi náročné, protože funguje v konfiguraci 11.1 nebo 11.2. Takže musíte mít v obýváku dvanáct či třináct reproduktorů. To znamená pečlivé a náročné plánování při vedení kabeláže a umístění reproduktorů. Proto se většina uživatelů spokojí se skromnějším řešením v podobě soundbaru či zesilovače a menšího počtu reproduktorů.

Soundbary s Dolby Atmos

Už dávno nejsou doménou jen velmi drahých modelů. Na druhou stranu je nutné počítat s tím, že „opravdový Atmos“ chce minimálně fyzické zadní reproduktory (pořád to bude mít daleko k tomu co slyšíte v kině, ale už je to velmi slušný prostorový zvuk). Jinak je to jen marketingové lákadlo na obalu, podobně jako značka HDR u levných televizorů.

Které soundbary mají podporu Dolby Atmos si můžete prohlédnout v následující tabulce. A jaký je nejlepší soundbar s Dolby Atmos? Za mě velmi povedené (a přitom v relativně dostupné ceně) jsou Sony HT-A7000, Samsung HW-Q990B či Sony HT-A9 (ale to není klasický soundbar a ani cena není lidová).

Samsung HW-Q990B
Yamaha YSP-2700
Samsung HW-Q930B
Panasonic SC-HTB900
Sonos Arc
LG S80QY
Bose Smart Soundbar 900
Samsung HW-Q800B
Sonos Beam Gen 2
Samsung HW-Q700B
Sony HT-G700
Samsung HW-Q600B
LG S65Q
Sonos Ray
Bose Smart Soundbar 300
Samsung HW-Q60B
Sony HT-X8500
Panasonic SC-HTB510
Creative Stage 2.1
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
RecenzeRecenze-RecenzeRecenzeRecenzeRecenzeRecenzeRecenzeRecenzeRecenzeRecenzeRecenzeRecenzeRecenzeRecenzeRecenzeRecenzeRecenzeRecenze
Dolby AtmosAnoNeAnoanoanoAnoanoAnoanoanoanoAnoNeneneAnoanonene
Hodnocení
celkem
86 %
85 %
83 %
83 %
81 %
81 %
80 %
80 %
79 %
78 %
75 %
75 %
74 %
74 %
74 %
72 %
68 %
62 %
52 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Rozdíl mezi Dolby TrueHD a Dolby Atmos

Jak jsme si řekli, Dolby TrueHD je bezztrátový audio kodek, který má na Blu-ray discích 8 zvukových kanálu. Oproti tomu Atmos obsahuje až 128 zvukových objektů, ze kterých se „složí“ výsledný zvuk dle nastavení vašeho systému nebo systému audia v kině. Atmos jde hodně zjednodušeně považovat za „rozšíření“ či nástupce TrueHD. Z toho plyne, že pokud váš přehrávač nepodporuje Atmos, tak ho dokáže přehrát jako Dolby TrueHD.zdroj

V současnosti mezi nejrozšířenější formáty patří Dolby Digital a DTS, obě v konfiguraci 5.1. U nich opět platí, že je de facto každý nový přehrávač či zesilovač umí zpracovat. Pokud chcete některý z pokročilých formátů, tj. Dolby Atmos, Dolby TrueHD nebo DTS HD Master Audio, tak je dobré si ověřit, zda ho dané zařízení podporuje.

Možné domácí prostorové konfigurace reproduktorů

1.0

Takzvané mono. Zastaralé a dávno překonané, v domácích podmínkách ho už skoro nemáte šanci najít.

2.0

Klasika v podobě levého a pravého zvukového kanálu. Stále se s ní lze setkat u valné většiny televizorů, kde jsou takto řešeny interní reproduktory.

2.1

Oproti předchozímu rozvržení je tu navíc subwoofer, který se stará o projekci basové části.

4.0

Dva přední reproduktory mají své zadní protějšky. Není příliš běžná.

4.1

To stejné jako v předchozím případě, navíc doplněné o subwoofer

5.0

Oproti 4.0 sestavě tu máme navíc centrální kanál. Výsledné složení jsou tedy tři přední reproduktory (levý, centr a pravý) a dva zadní (levý a pravý).

5.1

Stále nejrozšířenější systém domácího kina. Opět k předešlému typu přidává navíc subwoofer pro basy. V ideálním případě chcete jako posluchač mít centrální repro přímo před sebou. Zbylé dva přední by měli být pod úhlem 22-32 stupňů a ty zbylé zadní pod úhlem 90-100 stupňů.

6.1

Přidán zadní centrální kanál, který by měl být přímo za divákem.

7.1

Rozšíření 5.1 varianty, která ale v domácích podmínkách už tak úspěšná není. Navíc pro něj není ani tolik obsahu, protože stále neplatí, že by měl každý film uložen zvuk v tomto formátu. A často je i snazší rozmístit o dva reproduktory méně. Na druhou stranu takto získáte „více“ prostorový zvuk. Rozložení je v tomto případě 3x reproduktory vepředu a čtyři vzadu.

9.1

Oproti 7.1 tu jsou navíc dva přední reproduktory, které jsou umístěny výše.

Zdroje:

  • Surround Sound – Past, Present, and Future, Dolby Laboratories Inc., 1999.
  • The Evolution of Dolby Film Sound, Dolby Laboratories Inc. 2000.
  • Digital Audio Compression Standard (AC-3), Advanced Television Systems Committee, 1995.
  • www.dts.com
  • www.dolby.com
  • https://blog.scienceandmediamuseum.org.uk/brief-history-of-sound-in-film/

Často kladené otázky

Nejlepší soundbar – Který je vítěz testu?

Vítěz testu je Samsung HW-Q990B opravdu kvalitní soundbar s WiFi, HDMI, Bluetooth. Má skvělý zvuk a velmi dobrý prostorový zvuk. A za cenu lehce nad dvacet tisíc je to opravdu vydařená volba. Celý test soundbarů najdete ZDE a rovnou v tabulce můžete srovnat další testované soundbary podle parametrů.

Jaká je kvalita zvuku v porovnání soundbar vs. domácí kino?

Soundbary jsou skvělá volba, pokud potřebujete lepší zvuk než máte z televize, ale nepotřebujete vynikající prostorový zvuk. Ten mívají soundbary trochu horší – především proto, že set soundbaru bývá jen soundbar pod TV a subwoofer (někdy ani ten ne). A z jedné podlouhlé krabice jde udělat excelentní prostorový zvuk jen velmi těžko. Zároveň je soundbar dobrý, pokud doma potřebujete designovku, která nezabere moc místa.

K vyšším řadám soundbarů můžete někdy přikoupit a připojit pomocí Bluetooth bezdrátově další 2 zadní reproduktory. Tím získáte výrazně vyšší kvalitu prostorového zvuku, která může být srovnatelná s domácím kinem.

Jak propojit soundbar s TV, nebo herní konzolí

Připojení k soundbaru je nejčastěji možné pomocí HDMI (digitálně), nebo někdy (dnes už ne tak často) analogově. Díky HDMI ARC (a eARC) je propojení mezi TV a soundbarem jednoduché. Funkce ARC je ve specifikaci HDMI 1.4 (od května 2009), takže ho mohou podporovat i 10 let staré TV. U těch nových je to už standard. A u soundbarů jde o nejběžněji podporovaný typ připojení.

TV a soundbar spojíte HDMI kabelem přes HDMI ARC/eARC u TV (takový konektor bývá jen jeden a bývá viditelně označen) a HDMI OUT s ARC u soundbaru. Skoro hotovo. V televizi ještě zkontrolujte, že máte povolenu funkci CEC – která posílá signál pro zapnutí a vypnutí TV/soundbaru najednou.

Pokud potřebujete připojit ještě herní konzoli, nebo Blu-Ray přehrávač, tak jej připojíte do HDMI in v soundbaru. Ten pak přeposílá obraz dále do TV. Některé soundbary nemají HDMI in, takže vám nezbyde než externí zařízení zapojit do televizoru a nechat na TV, jak přepošle zvuk přes HDMI ARC do soundbaru. Obě řešení by měly s HMDI ARC fungovat.

Soundbar a podpora 4K

Podpora 4K u soundbaru znamená, že jeho HDMI port podporuje průchod videa v rozlišení 4K. Takže využít to můžete například za situace, že máte Blu-ray přehrávač (či podobné zařízení) připojeno přímo do soundbaru a ten je připojen do tv. Když bude video v rozlišení 4K, tak ho tv dokáže v 4K zobrazit i když „teče“ přes soundbar. Kdyby soundbar tuto funkcionalitu neměl, tak výsledný obraz byl jen fullHD.

Jaké soundbary do 5 000, 10 000 a 20 000 Kč?

  • do 5 000 Kč bychom volili – Samsung HW-Q600B
  • do 10 000 Kč bychom volili – Sonos Ray (lehce pod limit) nebo JBL Bar 5.1 Surround (lehce nad limit)
  • okolo 20 000 Kč bychom volili buď Samsung HW-Q990B, nebo výtečný Sonos Arc

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 508 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

196 Comments
  1. Dobrý den můžete mi prosím poradit pomoc při výběru soundbaru k tv LG 55 620S-ZA
    Místnost je velká cca 20m2 obývák v panelovém bytě 3+1
    Soundbar budeme využívat pro normální přehrávání pořadu
    Sem tam filmu a hudby z YouTube a mobilu
    Díval jsem se na některé ale moc tomu nerozumím např.

    Polk Sigma S2

    LG SL6YF

    Yamaha YAS-207
    Můžete mi poradit nebo říct který je vhodný a kvalitní pro nás? Popřípadně napsat jinou značku která je podle vás lepší nebo vhodnější JBL atd cena max 9000 kč
    Děkuji
    Pěkný den

    • Dobrý den,

      při dané ceně bych doporučil – LG SL8Y. Je to výborný soundbar, ke kterému lze případně dokoupit i zadní reproduktory a potom má opravdu excelentní zvuk na filmy. Pokud chcete trochu ušetřit a nejste tak náročný na kvalitu zvuku, lez pár tisíc ušetřit a vzít LG SL6YF.

  2. Dobry den podle recenzi bych si k nove tv vybral asi samsung Hw-Q90r,mohl by jste me v teto cenove relaci nabidnout neco co ma ješte lepši prostorovy zvuk myslim tím domaci kino??Máte prostě zkušenosti s nejakou značkou s cenou kolem 25000kč ktera by se ješte asi vice vyplatila z hlediska zvuku a prostorovosti nez zminovany samsung ? A ješte mám jeden dotaz vlastním kvalitni subwoofer k poslechu hudby nedá se tedy koupit od nejake značky at už soundbar či domaci kino bez basáku jednotlive ?? Předem dekuji za pomoc v orientaci.

    • Dobrý deň.. prosím poraďte mi neviem sa rozhodnúť medzi logitech z 906 a soundbarom samsung hw q60r…..chcem to do bytu hlavne na tv ..filmy…hry a sem tam hudbu…co hra lepsie.?..dolezite je aj hovorene slovo pri filme…dakukem

    • Dobrý den,

      Samsung HW-Q90R je na špičce mezi soundbary. Na to co ho chcete využít si myslím, že lepší nabídka není.Ad druhý dotaz, připadá mi vhodnější a snadnější koupit k doplnění starší repro přes nějaký audio bazar. A na poslech hudby (pokud si to můžete dovolit a chcete to nejlepší) bych se vyhnul soundbaru a volil klasické regálové, či sloupové repro. V podání zvuku je to opravdu znát.

      • Dobrý den, k televizi LG 65QNED bach chtěla soundbar. Rozhoduji se mezi LG SP8YA nebo LG SN10Y. Můžete mi poradit? Chci sledovat filmy, mistnost 5×5. Děkuji

        • Covybrat.cz 13/12/2022 at 06:56

          Dobrý den,

          LG SN10Y je „lepší“ 5.1.2 vs 3.1.2 (počet kanálů) a také v celkovém výkonu (570 vs 440 W), i bohatší podpora formátů AAC, 2x HDMI vstup oproti jednomu u druhého modelu. Na druhou stranu LG SP8YA lze koupit aktuálně za 8 000 Kč v electroworldu a SN10Y vidím za 15 000 Kč. To je šílený rozdíl. Kdyby SN10Y stálo do 10 000 Kč, byla by to jasná volba. Při vyšší ceně už bych koukal třeba po Samsung HW-Q800B (chápu, že jiná značka než jaký máte tv, ale není životně nutné mít obě zařízení od stejného výrobce), který nabídne ještě citelně lepší zvuk a jde koupit okolo 13 000 Kč.

  3. Dobrý den, neplánujete také recenzi soundbaru Anker Soundcore Infini Pro ? Na zahraničních serverech o něm mluví jako o nejlepším low budget produktu.

    • Dobrý den,

      uvidíme zda budu mít to štěstí mít ho aspoň chvíli k dispozici. Máte pravdu, že dosahuje velkých ohlasů na výtečný poměr ceny a výkonu v kategorii levných soundbarů.

  4. Dobrý den, vybírám soundbar k televizi, (Samsung ru8002) pro lepší zvuk z filmů. Nejvíce mě oslovili Sonos Beam a Samsung HW-Q60R/EN. Popřípadě Soundbar Sony HT-XF9000. Máte v plánu recenzovat HW-Q60R/EN? Který by jste mi doporučili? Mám rozpočet do 12 000, obývák má cca 19m2. Děkuji za radu a za Váš web, při výběru televize mi velmi pomohl. Děkuji

    • Dobrý den,

      z této trojice bych osobně bral Sony HT-XF9000. Má velmi podařený prostorový zvuk a solidní cenu. Přijde mi lepší než Sonos Beam. Samsung HW-Q60R/EN věřím, že bude na podobné úrovni jako to Sony (dle recenzí, které chváli jeho zvuk), ale neměl jsem možnost ho slyšet. Doufám, že se to změní a bude i recenze. Každopádně všechny tři možnosti posunou podání zvuku oproti tv reproduktorům skutečně hodně.

  5. Dobrý den,

    mám prosbu jestli jsem správně, uvažuji k koupi TV Samsung UE65RU7022 a doma mám soundbar Bose Solo 5. Jeden z motivátorů je ten, že bych rád používal jeden ovladdač. K TV bych tedy používal aplikaci O2 TV a zároveň potřebuji vyřešit zvuk. TV i Bose sice mají optické propojení, ale pak není možné na ovladači od TV nastavovat zvuk, takže nyní musím vytáhout ovladač Bose, nebo regulovat hlasitost přes STB od O2 (ten chci ale vyřadit).

    Asi to bude u podobných TV Samsung srovnatelné, ale poradíte mi jak propojit a používat jeden ovladač? Bose má jen optický vstup, 3,5 mm, coaxial, nebo BT – když propojím přes BT s telefonem, tak na telefononu mohu regulovat hlasitost – vím že to má své limity, ale dá se s tím standardně fungovat:)

    Při optickém propojení se po zapnutí TV samo zapne i Bose. Pak mě ještě napadlo naprogramovat DO o od TV jako univerzální a dostat do toho to Bose.

    Děkuji za radu

    • Dobrý den,

      bohužel vám neumím pomoci. Z čistě kabelového připojení je jedinou možností HDMI. Pokud ho Bose nepodporuje, tak nezbývá než ovládat skrze mobilní telefon a bluetooth. Co se týče poslední možnosti (přeprogramování dálkového ovladače), tak s tím nemám žádnou zkušenost. Pokud se vám povede situaci vyřešit nějakým jiným způsobem rád (stejně jako další čtenáři) něco přiučím a budu rád, pokud nám řešení napíšete do komentáře.

  6. Dobry den,
    Chtel bych Vas poprosit o radu s vyberem soundbaru nebo repro 2.1…mam tv panasonic tx 55cx670e bude zavesena na stene v obyvaku asi 4x5m…jde mi vylozene o zlepseni zvuku u filmu…mam momentalne soundbar s externim subwoofrem ale je to uplne zakladni typ takze pri dialogu slysim mirne huceni ze subwooferu…pri regalovych repro se bojim ze basy budou zbytecne moc hucet a zvuk a dialog u filmu bude tezkopadny…dekuji moc za odpoved O.Fiser

    • Dobrý den,

      v první řadě je důležité si odpovědět na co chcete nové audio použít. Pokud jen pro zlepšení zvuku televizoru, podíval bych se na nějaký dobře hodnocený soundbar z našeho testu na začátku článku (dle Vašeho rozpočtu). Pokud ho chcete využít i pro pouštění hudby doma, zvážil bych i reproduktory připojené skrze zesilovač. S podáním basů si můžete pohrát v nastavení a při pouštění hudby bude prožitek rozhodně vyšší. Soundbar je však rozhodně levnější řešení a pokud je cílem „jenL zlepšení tv zvuku, volil bych ho.

  7. Dobrý den,
    potřeboval bych poradit s výběrem soundbaru k TV Samsung QE55Q7FNA. Rád bych pouze zlepšil zvuk z TV a občas z herní konzole. Bydlíme v panelákovém bytě, takže velikost obývacího pokoje není velká. Nejsme náruživí posluchači hudby, spíš jde o vylepšení zvuku při sledování filmů.
    Rozpočet max. 10 tis. Kč.
    Koukal jsem po Samsung HW-R650/EN, Samsung HW-MS650, Samsung HW-R530/EN.
    Pozn.: nechci další ovladač.
    Předem děkuji za odpověď

    • Dobrý den,

      s ohledem na vaše očekávání a velikosti obývacího pokoje bude soundbar dobrou volbou. Osobně bych volil mezi R650 a MS650. U obou dvou půjde ovládat zvuk skrze ovladač od vašeho Samsung televizoru. R650 má subwoofer, MS650 se dodává bez něj. Zvukově by měli být na podobné úrovni (druhý jmenovaný jsem neměl možnost slyšet, vycházím z dostupných informací). Rozhodně mají oba dost výkonu pro menší obývací pokoj a zvuk z Q7FN dokáží hodně posunout.

  8. Dobrý den,

    děkuji za pěkné informace ve článku. Plánoval jsem pořídit klasické domácí kino 5.1+zesilovač, ale potom jsem zjistil že existují soundbary a nakonec jsem se rozhodl pro ně. Jelikož bydlím v bytě a obyvák není nijak moc velký, tak si myslím že soundbar je velice praktické řešení za rozumné peníze.Mám už 6 let starou Samsung TV (6 serie full HD) a chci vylepšit zvuk. Jedná se mi primárně o filmy a hraní na ps4. Rád bych měl aspoň „imitaci“ prostorového zvuku a aby šlo všechno pěkně propojit. Mám vybrané tyto favority: 1) Sony HT-RT3
    2) Samsung HW-M450 3)Samsung HW-N450 4)Samsung HW-K355
    Jaký by byl pro mě asi nejvhodnější?
    Děkuji za rady

    • Dobrý den,

      pro hraní her a sledování filmů je soundbar rozumnou volbou. Z těch co uvádíte bych volil nejspíš Samsung HW-K335. Ideální poměr cena výkon a zároveň by měl bez problémů spolupracovat s vaší tv. Je to starší model, tak se zvolna doprodává, ale za mě to není mínus, škoda jen že nechtějí s cenou klesnout ještě níž. Sony HT-RT3 je na tom s „prostorovostí“ o něco lépe, ale je také výrazně dražší a má nepříjemně hlučný ventilátor. Tím trpí velká část výrobní dávky a je to opravdu slyšitelné. Jinak nevím jaká máte očekávání, ale soundbarem v cenové hladině 5-10 000 Kč rozhodně vylepšíte zvuk z tv, ale zase nemůžete očekávat zázraky. Ty umí výrazně dražší mašinky. Ale jestli jste doteď měl jen zvuk z tv, rozdíl bude znatelný.

      • Dobrý den, měl jsem možnost poslechnout si Yamaha Yas-207. Chtěl bych ho do obýváku, který je propojený s kuchyní cca 35m2. Bude dostačující na pokrytí takové plochy? Vychází cca na 5.600,-. Dosavadní domácí kino Panasonic SC-HT540 5.1 které nemá optický vstup ani HDMI a s Tv musí být propojeno přes adaptér Optika/Jack.

        • Covybrat.cz 19/04/2020 at 17:34

          Dobrý den,

          řekl bych že skoro jistě ano. Záleží samozřejmě na tom jaké je rozvržení místnosti a z jaké pozice ho budete poslouchat. Pokud se bavíme, že budete sedět naproti televizoru, tak bych neměl žádné obavy. Celkově je s ohledem na cenu Yas-207 výtečnou volbou pro ty co chtějí zlepšit zvuk z televizoru za rozumnou cenu.

  9. Dobrý den
    1. dotaz: Soundbar Yamaha YSP 2700 má u vás hodnocení kvality zvuku pro hudbu 92%. Je to hodnocení k Hi-Fi?
    2. dotaz: Soundbar mohu umístit pouze nad televizi pod strop do výšky 2 m nad podlahu. Když bych jej obrátil reproduktory dopředu a dolů, zvládl by tu změnu soundbar? Šel by zvuk opět např. zleva doprava jako letící letadlo ve filmu?
    3. Chci soundbar hlavně pro hudbu a převážně pro vážnou hudbu. Má smysl Dolby Atmos?
    Přeji úspěšný rok 2019

    • Dobrý den,

      díky za přání do roku 2019, přeji ať se daří i vám. Začnu od toho nejdůležitějšího a tím je informace na konci. Pokud je vaším cílem poslouchat primárně hudbu a zvuk u televize je spíše doplněk, budete mnohem spokojenější s kombinací dvou klasických reproduktorů a zesilovače. Soundbary jsou primárně pro filmový zvuk, kde ty lepší z nich dokáží poskytnout velmi kvalitní zážitek. Ale v reprodukci hudby nemají šanci ani proti výrazně levnějšímu repro se zesilovačem. Jinak umístění soundbaru u stropu a blízko u stěny není moc rozumná volba, potřebuje kolem sebe trochu prostoru, jinak slyšíte dost dunivý zvuk.

  10. Dobrý den,

    chtěl bych poprosit o radu ohledně zvukové soupravy a připojení, jelikož se v tom moc nevyznám. Mám v plánu pořídit reproduktory 5.1 například Logitech z906 nebo 5.1 soundbar, třeba sony HT-RT3. Audio chci připojit PŘÍMO k TV SONY KD55XF9005. Důvodem je především sledování filmů z KODI. Rád bych poslouchal v 5.1 DOLBY a DTS. TV oba formáty podporuje, ale netuším, zda je musí podporovat i audio systém. Například Logitech z906 má integrované dekodéry, ale HT-RT3 nikoliv. Nevím tedy, zda by Soundbar SONY hrál V DOLBY a DTS. Dále jsem četl, že nejlepší připojení je přes HDMI, ale Logitech z906 má (mimo jiné) „jen“ optiku. Takže v tom nemám úplně jasno. Případně nejsem vyhrazen přímo k těmto produktům, jen mě oslovili. Cenový strop jsou právě zmíněné Logitech z906. Kdyby jste mi to mohli objasnit, byl bych velice vděčen.

    Děkuji za reakci a předem přeji hezké Vánoční svátky

    Ondra

    • Dobrý den,

      děkujeme za přání i za dotaz. Prvně k podpoře DOLBY a DTS. Pokud je chcete přehrávat, tak je musí soundbar či repro podporovat. To, že je některé zařízení nepodporují, není většinou tím, že by na něj neměli hardware, ale tím, že se musí licencovat. To znamená, že když má přístroj podporu DTS, musí z každého vyrobeného kusu odvést nějaké peníze vlastníkovi licence. Proto je někdy výrobci kvůli cenové politice vynechají. Co se týče „optiky“ vs „HDMI“, tak je to tak, že HDMI umí větší datový tok. Optika nedokáže přenést některé formáty, například Dolby TrueHD nebo DTS HD Master Audio. V obou případech se jedná nadstavby Dolby Digital a klasického DTS (obě tyhle zvládnete i s optikou). Uvádí se, že rozdíl mezi Dolby TrueHD a Dolby Digital (to stejné bude platit i pro DTS) zaslechnout jde, ale potřebujete k tomu mít opravdu slušné reproduktory (bavíme se o větších deseti tisících). Já ho neznamenal, ale to bude do velké míry tím, že nejsem obdařen hudebním sluchem 🙂 Ve zkratce, myslím že by vám měl Logitech z906 s optickým kabelem bez obav vyhovovat.

  11. Dobrý den,
    který s testovaných soundbarů je vybaven FM tunerem.

    Děkuji

    • Dobrý den,

      pokud mě paměť neplete, tak žádný. V posledních letech fm tunery z nabídky mizí a přístroje hodně spoléhají na internetové připojení. Ale díky za tip, tenhle parametr nám chybí. Při aktualizaci článku doplníme.

  12. Dobrý den,
    rád bych vás poprosil o radu ohledně výběru soundbaru. TV Toshiba jsem si již na základě vašich rad vybral :-), a jsem zcela spokojený. Kromě zvuku- není tak špatný, ale oproti staré TV Sony, je značně chudší. Nejsem audiofil, potřebuji jen vylepšit zvuk z TV. Proto soundbar. Čím víc ovšem hledám, tím víc se v tom ztrácím. Přijde mi, že každému modelu něco chybí…
    Rád bych model, který vylepší zvuk v celém frekvenčním rozsahu, nejlépe ovšem s účinnou technologií typu „clear voice“. Uvažoval jsem o něčem jak je Samsung HW-MS650, ale to už je docela „macek“ a cena dost vysoká. Když už si nějaký model vyberu, tak z recenzí zjistím, že nemá HDMI, nebo samostatnou regulaci basů… Se subwooferem nemám vlastně vůbec zkušenosti – tady bych se rád zeptal, zda se systém se subwooferem dá vůbec provozovat tak, abych nerušil sousedy(pokud ano, tak bych asi volil system 2.1). Není tedy nakonec lepší soundbar bez něho? (typ 3.0 ), například?
    Nebudete samozřejmě za mne vyhledávat komkrétní model – Jen bych uvítal bych nějaké doporučení na základě vašich zkušeností, čeho se asi přidržet při výběru. V testu například velmi dobře obstál Samsung HW-K335(pokud tedy není problém se subwooferem).
    Děkuji za váš případný názor.
    Richard

    • Dobrý den,

      moderní tenké televizory přinášejí řadu výhod, ale fyziku neobelstí a proto je vydávaný zvuk takový jaký je. Je dobře, že jste si vědom omezení soundbaru co se týče poslechu hudby (ve srovnání s cenově adekvátní klasickou audiosoustavou). Ad subwoofer – přidá basy, ale samozřejmě je dunivý a pokud bydlíte v bytě, budou o něm sousedi vědět. Provozovat bez rušení sousedů jde, ale samozřejmě se musíte s hlasitostí držet na uzdě. Ono taky dost záleží na toleranci sousedů. Zažil jsem starší paní, které vadila i běžná chůze a během studentských let i velmi tolerantní sousedy, kteří toho snesli opravdu hodně 🙂 Samsung HW-K335 rozhodně posune zvuk vaší televize o kus dále. Běžně býval dostupný třeba v Datartu/Okay, tak si ho můžete zajít poslechnout, jestli máte některou z prodejen po ruce.

  13. Dobrý den,

    potřeboval bych od vás poradit a třeba vybrat. Co by jste doporučili domácí kino nebo soundbar, já jsem měl domácí kino canon a odešel mi subwofer, tak nevím co tedˇ, mám receiver onkyo a nevím jestli jde propojit receiver se soundbarem, že bych ho ještě využil. Poradte mi prosím, co bych si měl pořídit.

    • Dobrý den,

      strašlivě záleží k čemu ho chcete využívat. Zjednodušeně řečeno, pokud je pro vás důležitý i poslech hudby, tak bych se soundbaru vyhnul. Jestli to máte pro zlepšení diváckého zážitku tak soundbar stojí za zvážení. Co se týče propojení s recieverem, tak by to asi šlo. Soundbar připojíte k recieveru jako predni par repro. Receiver vlastně sloužil jako přepínač vstupu a předzesilovač. Ale praktickou zkušenost s tímto řešením nemám.

  14. Dobrý den,

    Bose Solo 5 má skutečně režim dialog, který sníží basy a naopak trochu zvýší středy. Žádné extra zázraky od něj čekat nelze, ale k určitému zlepšení zřetelnosti dochází. Jelikož se jedná o hodně subjektivní parametr, doporučil bych vám si ho někde poslechnout (pokud máte možnost). Druhou variantou je nákup přes internet a případné vrácení, pokud nebudete spokojen. Na to máte zákonný nárok do 14 ti dní od nákupu.

  15. Vážení,
    zajímá mne soundbar Bose Solo 5. Je mně 81 let a tak nemám již dokonalý sluch a mám problém s mluveným slovem u filmů. Zlepšení poslechu hudby nepotřebuji. U Bose Solo 5 v parametrech uvádějí velké zlepšení zvuku mluveného. Máte s ním nějaké zkušenosti?
    Děkuji předem za Vaši odpověď, s pozdravem V.Lejdar

1 2

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo