Jak vybrat spacák

Spací pytel je vedle kvalitní karimatky a stanu naprosto zásadní součástí výbavy každého outdoorového nadšence a dobrodruha. Dobrý spacák totiž dokáže v jakýchkoli podmínkách zajistit potřebný komfort pro hluboký spánek a regeneraci. Ať už proto plánujete nocovat na chatě, v létě pod širákem nebo třeba v extrémních podmínkách na ledovci, připravili jsme pro vás obsáhlý článek, v němž se dozvíte vše potřebné a který vám pomůže krok za krokem vybrat spací pytel přesně pro vás.

Test spacáků 2019

Testování jsme podrobili celkem šest spacích pytlů. Zajímalo nás zpracování, komfort, tepelná izolace, loft, charakter použitých textilií, hmotnost, velikost ve sbaleném stavu či to, zda tepelný komfort odpovídá hodnotám, které udává výrobce.

COLEMAN Durango Single

Typletní
Tvardekový
Náplňsyntetická
Konstrukcejednovrstvá
Komfortní teplota12 °C
Limitní teplota8 °C
Maximální teplota-
Extrémní teplota-3 °C
Materiál vnější vrstvyPolyester Taffeta
Materiál vnitřní vrstvyPolycotton
Určeníunisex
Strana zipupravý/levý
Barvamodrá/červená
Délka v cm210
Šířka (v oblasti ramen) v cm80
Rozměry (ve sbaleném stavu) v cm22 x 22 x 40
Hmotnost1500 g

Coleman Durango Single patří mezi levné a jednoduché spací pytle dekového střihu, lze jej tedy bez problémů zcela rozepnout a použít místo přikrývky. Dva tyto modely je navíc možné spojit k sobě pomocí zipů, a vytvořit tak velký spacák pro dva.

U tohoto výrobku potěší zejména nízká cena a dostatečná velikost, která zaručuje vynikající komfort. Durango Single je ale vhodný pouze pro použití v letním období, případně na chaty a chalupy. Hodí se pro zahradní stanování, do kempů nebo na tábory. Pro nošení při turistice je nevhodný (mj. i pro velký objem při sbalení).

Zpracování je úměrné nízké pořizovací ceně. U tohoto modelu proto nelze počítat s vysokou kvalitou použitých materiálů i zpracování. Náplň je jednovrstvá, syntetická. Chválíme na dotek příjemný vnitřní materiál. Prošití je pouze jednoduché, tento typ má proto studené švy, jimiž částečně uniká teplo. Durango Single lze proto doporučit pouze do teplých letních nocí a místností.

Pokud sháníte levný spací pytel pro občasné použití za horkých letních nocí nebo na chatu, bude tento model s velkou pravděpodobnostní dostačující.

 • nízká pořizovací cena
 • méně kvalitní materiály
 • slabá tepelná izolace
 • vysoká hmotnost a objem ve sbaleném stavu
Zjistit cenu

HANNAH Micro 80

Typletní
Tvarmumie
Náplňsyntetická
Konstrukcejednovrstvá
Komfortní teplota14 °C
Limitní teplota11 °C
Maximální teplota24 °C
Extrémní teplota0 °C
Materiál vnější vrstvyNylon R/S WR
Materiál vnitřní vrstvyPolyester Micro
Určenídámské
Strana zipupravý/levý
Barvačerná / šedá / zelenošedá
Délka v cm195/220
Šířka (v oblasti ramen) v cm75/95
Rozměry (ve sbaleném stavu) v cm16 x 25
Hmotnost650 g

Letní spací pytel Hannah Micro 80 vyniká nízkou hmotností a objemem ve sbaleném stavu. Potěší také více než přijatelná cena. Vhodný je pro různorodé využití (turistika, cykloturistika apod.), ale pouze pro letní období. Tento typ nelze rozšířit propojením pomocí zipu s dalším totožným modelem, a vytvořit tak velký spacák pro dva.

Tento konkrétní model je určen pro ženy, výrobce ovšem nabízí i model pro muže. Spací pytel Micro 80 využijí středně vysoké i vyšší osoby, jelikož lze vybírat mezi dvěma délkami 195 cm (vhodný pro osoby měřící cca 175–185 cm) a 220 cm (pro vysoké osoby měřící nad 185 cm). Podobně lze volit různou šířku, a to buď klasických 75 cm (v nejširším místě v oblasti ramen), případně 95 cm pro atypické postavy.

Celkové zpracování je dobré. Vnější textilní vrstva zároveň brání úniku tepla, vnitřní je příjemná na dotek. Náplň tvoří syntetický materiál PrimaLoft, jedná se ale pouze o jednovrstvou konstrukci. Tepelný komfort je však pro typickou letní noc v našich zeměpisných podmínkách dostatečný.

Mezi výhody patří také snadná údržba (spacák lze prát v pračce). Při častém používání (či praní) ale musíte počítat se sníženou životností (vlákna se poměrně rychle slehnou), čímž rapidně klesá schopnost tepelné izolace.

Vyrážíte-li do přírody hlavně v létě, upřednostňujete nízkou hmotnost i rozměry a nechcete za spacák utratit majlant, může být Micro 80 dobrou volbou.

 • nízká pořizovací cena
 • nízká hmotnost a objem ve sbaleném stavu
 • v nabídce také rozšířená varianta
 • nižší životnost
 • slabší tepelná izolace
Zjistit cenu

PINGUIN Topas

Typtřísezónní
Tvarmumie
Náplňsyntetická
Konstrukcedvouvrstvá
Komfortní teplota-1 °C
Limitní teplota-7 °C
Maximální teplota-
Extrémní teplota-25 °C
Materiál vnější vrstvyNylon Ultralight DWR
Materiál vnitřní vrstvyPolyester Micro
Určenípánské
Strana zipupravý/levý
Barvamodrá/šedá
Délka v cm175 / 185 / 195
Šířka (v oblasti ramen) v cm85
Rozměry (ve sbaleném stavu) v cm19 x 30/21
Hmotnost1550 g

Pinguin Topas je třísezónní spací pytel se syntetickou náplní. Mezi jeho přednosti patří zejména nižší pořizovací cena, přijatelná hmotnost a poměrně malé rozměry ve sbaleném stavu. Lze jej využít od jara do podzimu ideálně v teplotách okolo nuly.

Standardně se prodává ve třech velikostech (pro osoby o výšce 175 cm, 185 cm a 195 cm), vhodný je tak jak pro osoby s menší postavou, tak i pro vyšší jedince. Maximální výška osoby ale činí cca 190 cm. Pokud proto měříte více než 190 cm, raději jej před koupí vyzkoušejte nebo se porozhlédněte po jiném modelu. Tento spací pytel je navíc možné spojit se stejným modelem, a vytvořit tak spacák pro dva. Šířka v oblasti ramen činí příjemných 85 cm.

Zpracování je na vysoké úrovni. Vnější vrstvu tvoří ripstop nylon, který brání oděru a roztržení. Zároveň je ošetřen proti pronikání vnější vlhkosti. Vnitřní tkanina je na dotek příjemná a dostatečně propustná. Nehrozí tak zvýšené pocení.

Náplň tohoto spacího pytle tvoří mikrovlákno. Dvojitá konstrukce navíc eliminuje tepelné ztráty. Tepelný komfort pomáhá udržovat také zateplovací límec. Chválíme také malou vnitřní kapsu na doklady, mobilní telefon apod.

Pytel Topas je zlatou střední cestou. Dobrou volbou bude pro všechny, kteří nechtějí za spacák utrácet tisíce korun, ale požadují dostatečnou kvalitu, nižší hmotnost a menší objem ve sbaleném stavu. Pokud jej budete používat v mírnějších podmínkách a při teplotách okolo nuly, s největší pravděpodobností budete spokojeni.

 • přijatelná pořizovací cena
 • dobrý poměr cena/kvalita
 • nevhodné pro osoby nad 190 cm
Zjistit cenu

HUSKY Anapurna

Typzimní
Tvarmumie
Náplňsyntetická
Konstrukcedvouvrstvá
Komfortní teplota-12 °C
Limitní teplota-19 °C
Maximální teplota-
Extrémní teplota-28 °C
Materiál vnější vrstvyTactel RipStop Nylon
Materiál vnitřní vrstvySoft Nylon
Určeníunisex
Strana zipupravý/levý
Barvačerná / červená / fialová / šedá
Délka v cm175 / 180 / 195 / 200 / 220
Šířka (v oblasti ramen) v cm85
Rozměry (ve sbaleném stavu) v cm26 x 40
Hmotnost2260 g

Zimní spací pytel Husky Anapurna patří mezi dražší, ale stále cenově poměrně dobře dostupné modely. Je potřeba počítat s vyšší hmotností a zejména s většími rozměry ve sbaleném stavu. Na druhou stranu se vám tento spacák odmění velmi dobrým tepelným komfortem.

Chválíme široký výběr velikostí (pro osoby od 175 cm do 220 cm) i barev. Šířka okolo ramen činí pohodlných 85 cm. Samozřejmostí je také zateplovací límec. Součástí tohoto modelu je ale navíc i odnímatelný zateplovací vak na nohy, vnější kapsa na drobnosti a protiskluzové pásy, které brání sesouvání z karimatky. Dva tyto modely však nelze spojit pomocí zipu v jeden velký pytel pro dva.

Celkové zpracování je na poměrně dobré úrovni. Vnější nylonový materiál je odolný vůči protržení i proti vodě. Při spaní pod širákem se proto nemusíte bát například ranní rosy. Bohužel vnitřní tkanina (nylon) není příliš příjemná na dotek, studí a u osob, které se více potí, může docházet k nepříjemnému zadržování vlhkosti. Také zip je méně kvalitní a hůře se zapíná (dostává se do něj léga).

Náplň je tvořena sedmikanálkovým dutým vláknem Invista Thermolite Quallofil. V rozbaleném stavu překvapí jeho nadýchaná struktura a vynikají loft. Bohužel po několika letech intenzivního používání dochází ke slehnutí náplně, což ale patří mezi nevýhody většiny syntetických vláken.

Každopádně tepelný komfort rozhodně neodpovídá hodnotám určeným výrobcem. Komfortní teplota pro většinu osob se pohybuje zhruba okolo -8 °C, s teplým oblečením pak okolo -10 °C. Maximum je přibližně 5 °C. Do vyšších teplot je nevhodný také kvůli netradičně krátkému zipu, který sice minimalizuje tepelné ztráty, ale zároveň jej nelze při vysokých teplotách rozepnout zcela.

Anapurnu rozhodně nelze doporučit do extrémních podmínek (velehory, extrémní mrazy apod.). Pro přenocování v české zimní krajině s vysokou vzdušnou vlhkostí ale může být tento model vhodný.

 • odolný proti vlhkosti
 • široký výběr velikostí
 • vysoká hmotnost a objem ve sbaleném stavu
 • nižší kvalita zipu
 • méně příjemný vnitřní materiál
Zjistit cenu

WARMPEACE Viking 600

Typtřísezónní
Tvarmumie
Náplňpeří
Konstrukcekomorová
Komfortní teplota-3 °C
Limitní teplota-9 °C
Maximální teplota-
Extrémní teplota-28 °C
Materiál vnější vrstvyLoft Nylon DWR+
Materiál vnitřní vrstvyLoft Nylon DWR+
Určeníunisex
Strana zipupravý/levý
Barvačerná / modrá / zelená / šedá
Délka v cm170 / 180 / 195
Šířka (v oblasti ramen) v cm80
Rozměry (ve sbaleném stavu) v cm20 x 35
Hmotnost1075 g

Oblíbený péřový třísezónní spacák Warmpeace Viking 600 patří do vyšší cenové kategorie. Jedná se však o vysoce kvalitní model, který nabízí vynikající tepelný komfort, nízkou hmotnost a velmi příznivé rozměry ve sbaleném stavu.

Co se týče délky, vyrábí se pro osoby o výšce v rozmezí 160 cm až zhruba 190 cm. Pokud jste vyšší než 190 cm, doporučujeme pytel Viking 600 vyzkoušet nebo se poohlédnout po jiném modelu. Šířka okolo ramen je 80 cm (varianta Wide je o 10 cm širší, tj. v oblasti ramen činí 90 cm).

Zpracování je na velmi dobré úrovni. Na vnější i vnitřní vrstvu byl použit stejný materiál (Loft Nylon DWR+), který je dostatečně prodyšný, příjemný na dotek (nestudí) a zároveň chrání před navlhnutím, což je v případě peří naprosto zásadní.

Náplň je tvořena kachním peřím. Konstrukce je komorová. Drobným negativem je, že se některá větší pírka dostávají skrze vnější tkaninu ven. U levnějších péřových spacáků se ale jedná o poměrně běžnou záležitost. Nevýhodou je zip, který se občas zasekne. Chválíme ale kapsičku na doklady a další drobnosti.

Přestože je Viking 600 určen zejména pro jarní a podzimní využití, lze jej za vhodných podmínek využít i v zimně, a to v suchém stanu při teplotách těsně pod nulou. Díky nízké hmotnosti a malým rozměrům ve sbaleném stavu jej lze brát s sebou i na cyklovýlety. Chválíme také speciální obal na uskladnění, v němž může peří dýchat.

Tento model patří mezi cenově dostupné péřové spacáky, jejichž kvalita je ale na překvapivě vysoké úrovni. Viking 600 proto lze jednodznačně doporučit.

 • tepelný komfort
 • dostatečný loft
 • nízká hmotnost a objem ve sbaleném stavu
 • v nabídce také široká varianta
 • vyšší pořizovací cena
 • zip se může zasekávat
Zjistit cenu

SIR JOSEPH Rimo II 600

Typtřísezónní
Tvarmumie
Náplňpeří
Konstrukcekomorová
Komfortní teplota-1,5 °C
Limitní teplota-9 °C
Maximální teplota-
Extrémní teplota-22 °C
Materiál vnější vrstvySoftex Diamonds RS
Materiál vnitřní vrstvySoftex DWR
Určenídámské
Strana zipupravý/levý
Barvafialová / modrá / šedá / žlutá
Délka v cm170 / 190 / 200
Šířka (v oblasti ramen) v cm81
Rozměry (ve sbaleném stavu) v cm18 x 36
Hmotnost1170 g

Za třísezónní péřový spací pytel Rimo II 600 renomovaného výrobce Sir Joseph sice zaplatíte více, na druhou stranu ale můžete očekávat vynikající tepelnou izolaci díky náplni z husího peří a perfektní zpracování. Výhodou je také nízká hmotnost a velmi dobré rozměry ve sbaleném stavu.

Vybírat můžete mezi třemi délkami: 170 cm, 190 cm a 200 cm. Bez problémů si tak vyberou nižší i vyšší osoby. Šířka v ramenou činí 81 cm. Chválíme vysoce kvalitní zpracování a použité materiály, které jsou příjemné na dotek, dostatečně prodyšné, ale zároveň brání pronikání vnější vlhkosti. Vynikající je také propracovaný zateplovací límec, které brání unikání tepla z vnitřního prostoru pytle. Pozitivně hodnotíme také zip, který se při manipulaci nezasekává a pohybuje se hladce.

Po vytažení z kompresního obalu dojde během chvilky k nafouknutí komorové konstrukce. Husí peří tak zajišťuje vynikající loft a tepelnou izolaci. I při déletrvajícím používání a za předpokladu správného skladování (nejlépe v dodávaném skladovacím pytli) lze očekávat velmi dlouhou životnost.

Ideální je do teplot okolo -5 °C, kdy vám v něm bude zaručeně teplo. Do teplot hluboce pod nulou a do oblastí s extrémními klimatickými podmínkami se ale nehodí. Přeci jen jde o spacák nikoli do zimního období, ale pro jarní a podzimní chladné noci. Každopádně se jedná o vynikající výrobek, který lze jen doporučit.

 • tepelný komfort
 • dostatečný loft
 • nízká hmotnost a objem ve sbaleném stavu
 • kvalitní zpracování
 • vysoká pořizovací cena
Zjistit cenu

Na co se zaměřit před výběrem

Před samotným výběrem je vhodné si položit několik základních otázek. Jakmile se vám totiž podaří najít na ně odpovědi, podstatně se zúží také počet modelů, jež přicházejí v úvahu.

 1. V jakém ročním období budu spací pytel používat (pouze v létě, v zimně nebo i na podzim)?
 2. Do jakých teplot a (nejen přírodních) podmínek bude určen (do chat, pod širák, do stanu)?
 3. Jak důležitá je pro mě nízká hmotnost a malý objem po sbalení?
 4. Kolik maximálně hodlám do spacího pytle investovat?

Hned na začátek je přitom důležité zmínit, že se při výběru nelze vyhnout kompromisu. Naše požadavky jsou totiž zpravidla protichůdné (nízká hmotnost se vylučuje s dobrou tepelnou izolací apod.).

zpět nahoru ↑

Teplotní určení

Teplotní určení znamená teplotu, do níž je spací pytel určen (obvykle se vyjadřuje pomocí limitů). Určité teplotní rozmezí je přitom typické pro dané roční období (např. od 0 °C do 7 °C můžeme očekávat na začátku jara). Spacáky se proto nejčastěji dělí právě podle období, do něhož jsou určeny, na několik základních kategorií: letní, ultraletní, třísezónní, zimní a případně expediční (extrémní). Většina výrobků ale nese jedno z těchto označení:

 • letní,
 • třísezónní,
 • zimní.

Pokud náhodou narazíte na celoroční spací pytle, uvědomte si, že se jedná pouze o reklamní trik. Nelze totiž vyrobit pytel, který bude stejně komfortní při +20 °C a -10 °C. Pokud proto nocujete v přírodě často, nejlepším řešením jsou čtyři samostatné spacáky (pro každé období jeden). Pokud ale víte, že nebudete venku přespávat v zimně, určitým kompromisem může být i kvalitní třísezónní spacák. Musíte ale počítat s tím, že vám v něm v létě bude horko.

Letní spací pytle

Letní spacáky nebývají příliš teplé, vyznačují se tenkou vrstvou náplně, a tedy také nižší hmotností a objemem po sbalení. Hmotnost se většinou podle druhu náplně pohybuje od 0,5 do 1,2 kg. Hmotnost a objem po sbalení jsou také obvykle nejdůležitější kritéria, která uživatele v této kategorii zajímají.

Vynikající jsou jak pro běžnou turistiku, tak pro cykloturistiku. Kromě letního období je lze využít také pro přenocování ve vyhřátých místnostech nebo na chatách (pro tyto případy jsou vhodné také letní dekové spací pytle). Zpravidla jsou vhodné pro teploty nad +10 °C.

Cenové rozpětí je přitom široké – od nejlevnějších za několik stovek (často dekové nebo syntetické), až po vysoce kvalitní či speciální (např. ultralehké, péřové) spacáky za několik tisíc korun. Nejčastějším typem náplně je syntetika, výjimečně se objevuje i peří, které šetří gramy i objem.

Péřové letní spacáky proto zpravidla volí milovníci Fast & Light, případně skialpinisté, kteří v zimně spí v tzv. Winterraumech (volně přístupných částech chat). U peří je ale potřeba zamezit navhlnutí, což může být v letním období náročnější.

Třísezónní spací pytle

Jedná se o nejoblíbenější kategorii, a to právě díky univerzálnímu využití – lze je používat nejen přes léto, ale i na jaro nebo podzim. Třísezónní spací pytle jsou zpravidla určeny pro teplotní rozmezí od -5 °C do +25 °C. V parných letních dnech lze větrat pomocí rozepnutého zipu.

Vybírat můžete z široké nabídky materiálů, náplní, tvarů i typů. Hmotnost se pohybuje zhruba od 0,8 do 2 kg. Podobně objem ve sbaleném stavu i cena může být různá – od několika stovek až po několik tisíc.

Péřové třísezónní spacáky nabízí nižší hmotnost a objem a větší tepelný komfort, je ale potřeba je ochránit před vlhkostí (např. v dešti), což může být na několikadenním treku náročné. Syntetika je těžší a objemnější, ale nemusíte o ni tolik pečovat.

Zimní spací pytle

Zimní (někdy také expediční nebo extrémní) spacáky jsou určeny pro nocování v zimním období, případně extrémních podmínkách (např. při horolezectví, výpravách do polárních oblastí). Teploty, do kterých jsou určeny, se pohybují pod -10° C. Aby byl zachován maximální tepelný komfort, musí být použito více náplně. Kvůli tomu je tento typ těžší (obvykle od 1,5 kg výše, nejčastěji okolo 2 kg) a objemnější. Obecně lze říci, že se jedná o nejdražší typ.

Pro zimní spací pytle je nejlepší náplní peří díky svým vynikajícím izolačním schopnostem i pro skutečnost, že při teplotách hluboko pod nulou (při tzv. suchých mrazech v -20 °C nebo -30 °C) nehrozí navlhnutí. V této kategorii doporučujeme volit modely s membránovým svrškem.

Syntetiku pak zvolte v případě, že se budete pohybovat ve vlhkém prostředí, případně chcete levnější pytel a vyšší hmotnost a objem pro vás nepředstavuje zásadní problém (např. v případě, že budete výbavu převážet autem).

Pytle, které nejsou určeny do příliš extrémních podmínek (většinou se syntetickou náplní), lze využít i pro jarní a podzimní období. Počítat ale musíte s tím, že vám v nich bude s největší pravděpodobností horko.

Teplotní limity a jak se v nich vyznat

Teplotní limity jsou zjednodušeně řečeno informace na štítku spacího pytle o teplotním komfortu vtěsnané do normy (konkrétně norma EN 13537). Přestože tato norma platí od roku 2002, ne všichni výrobci ji používají. Místo čtyř údajů tak můžete na některých výrobcích najít pouze tři (komfort, limit/max. a extrém), dva či pouze jeden. V takovém případě je potřeba nenechat se údajem zmást (místo komfortní může jít například o extrémní teplotu).

Teplotní limity zahrnují čtyři základní hodnoty:

 • MAX (Maximum) – jedná se o horní hranici teplotního komfortu, při které se zatím nepotíte. V podstatě jde o nedůležitý údaj.
 • COM (Comfort) – jde o spodní hranici teplotního komfortu, při které ležíte v poloze s nataženýma nohama, a přitom vám není zima. Tato hodnota je nejdůležitější ze všech uváděných.
 • LIM (Limit) – limitní teplota, při níž ležíte v poloze se skrčenýma nohama a stále nevnímáte chlad.
 • EXT (Extreme) – poslední hodnota, která udává teplotu, při níž vám bude zima, ale spací pytel vás ochrání před umrznutím.

Naopak starší pouze tříbodový systém zahrnuje:

 • Komfort – optimální rozmezí teplot, kdy vám není zima ani horko.
 • Limit (někdy také max.) – může dojít k prochladnutí nebo přehřátí, spacák vás ale stále ochrání.
 • Extrém – může dojít k prochlazení nebo úpalu, pytel nesmí být při těchto teplotách používán.

Velkou výhodou normy EN 13537 je skutečnost, že se tímto způsobem sjednotilo značení většiny výrobců, na druhou stranu je každý člověk jedinečný, a jeho teplotní komfort se proto nachází jinde. Udané hodnoty vychází z měření v laboratorních podmínkách pro standardní mužský nebo ženský subjekt (z čehož vychází rozdělení na spacáky pánské a dámské), což má ale často s realitou pramálo společného. Na problematiku subjektivního vnímání teploty se proto podíváme podrobněji.

Subjektivní vnímání teploty

Vnímání okolní teploty je závislé na řadě proměnlivých faktorů. Mezi nejdůležitější patří:

 • teplota okolního vzduchu,
 • teplota okolních ploch,
 • rychlost a proudění vzduchu,
 • okolní vlhkost,
 • vlhkost uvnitř spacího pytle,
 • izolace mezi spacím pytlem a zemí,
 • tepelná izolace samotného zemského povrchu,
 • oblečení osoby,
 • poloha, v níž osoba leží,
 • stlačení spacího pytle hmotností uživatele
 • či poměr objemu těla a prostoru uvnitř spacího pytle.

Mezi další faktory patří tělesná teplota, odolnost vůči zimně (otužilost), pohlaví, věk, kondice, metabolismus, schopnost pocení, míra únavy, hlad nebo druh stravy, psychický stav apod. Vnímání okolní teploty lze přirovnat k vnímání bolesti. U každého z nás se liší. Co z toho vyplývá? Teplotní limity uvedené na štítcích jsou pouze orientační, jelikož výsledná teplota uvnitř spacího pytle z velké míry závisí na vnějších podmínkách a osobě, která jej používá.

Přestože by se z výše uvedeného mohlo zdát, že vhodné teplotní rozmezí pro daný spací pytel nelze zjistit, naštěstí tomu tak není. Teplotní limity vám mohou pomoci při základní orientaci (ženy by se měly orientovat podle komfortní teploty, muži pak spíše podle limitní). Při výběru je ale důležitější druh a hmotnost izolační náplně.

zpět nahoru ↑

Materiál náplně

Vzhledem k tomu, že samotný spacák nehřeje, ale vyhříváte ho vy sami a on teplotu jen udržuje, schopnost hřát se úzce pojí s tím, který materiál dokáže zadržet více vzduchu. O udržení tepla uvnitř se totiž stará právě vzduch, který je zadržovaný v izolační náplni. Platí proto jednoduché pravidlo: Čím více vzduchu na sebe naváže izolační materiál, tím lépe bude bránit úniku tělesného tepla.

Z tohoto pohledu jsou ideální modely, které se po vybalení doslova nafouknou. Rozhodně proto neplatí, že těžké a objemné spací pytle musí být teplejší než lehké typy.

Kromě materiálu náplně má vliv na teplotní komfort také způsob šití, směr vláken v izolační vrstvě atp.

Mezi dva nejčastěji používané typy náplní patří syntetika a peří, přičemž každý z nich má své výhody i nevýhody.

Syntetické náplně

Jedná se o převažující typ náplně. Syntetika je obvykle levnější, lze ji používat i ve vlhku (minimálně absorbuje vlhkost), hřeje i vlhká (syntetická vlákna na sebe totiž dobře vážou vzduch i v případě, že jsou mokrá) a není náročná na údržbu. Naprosto zásadní předností je pak snadné a rychlé vysoušení. Případné navlhnutí navíc příliš nedegraduje vlastnosti syntetických vláken. Tento typ lze také bez větších problémů prát na šetrný program v pračce, což si u peří dovolit rozhodně nemůžete.

Syntetika je vhodná pro třísezónní využití (od jara do podzimu). A pokud je vlhko, lze ji použít také v zimně. Je také jediným řešením pro alergiky, kteří mají problémy s peřím. Syntetika se ale na rozdíl od peří vyznačuje nižší životností.

Pozor na kvalitu syntetických náplní

U syntetických náplní je ale nutné dbát na kvalitu. Vlastnosti tohoto typu náplně se totiž výrazně liší právě s ohledem na kvalitu materiálu, která je spjata s pořizovací cenou. Výrazně levné spacáky se syntetickou náplní (např. vlákno Hollowfiber) mají o poznání horší vlastnosti než třeba modely za více než tři tisíce, které jsou plněny prémiovými materiály (Climashield nebo PrimaLoft).

Duté vlákno nebo mikrovlákno

Syntetických materiálů, které se používají pro výrobu spacích pytlů, je nespočet (a stále jsou vyvíjeny další). V současné době se můžete nejčastěji setkat s dutým vláknem a mikrovláknem (příp. spirálovým nebo profilovaným vláknem). (Pozor: často se všechny syntetické náplně nesprávně označují jako dutá vlákna!)

Přitom platí, že zatímco duté vlákno je odolnější vůči mechanickému namáhání (např. při pěchování spacáku do obalu), mikrovlákno má přibližně 10x menší průměr vlákna než duté vlákno, díky čemuž na sebe mnohem lépe váže vzduch, a tedy i více hřeje. Jeho hmotnost i objem proto může být nižší (často proto patří mezi náplň ultra lehkých a cyklo spacáků).

Hlavní nevýhodou mikrovlákna je ale nízká odolnost vůči mechanickému poškození, s čímž souvisí nižší životnost. Mikrovlákno mnohem rychleji ztrácí objem, spolu s čímž se rychle zhoršují jeho izolační vlastnosti. V žádném případě proto nelze mikrovlákno doporučit do třísezónních a zimních modelů.

Vždy vybírejte pouze značkové náplně

Především při výrobě levnějších spacích pytlů jsou používány syntetické náplně, jejichž složení a původ nelze vystopovat, případně se pyšní smyšlenými a neregistrovanými značkami. Vlákna těchto náplní bývají velmi krátká, kvůli čemuž se snadno trhají a rozpadnou (často po prvním vyprání). Bohužel tyto náplně navíc bývají vyráběny z nevhodných či recyklovaných materiálů a mohou být i zdravotně závadné. V takovém pytli vám proto nemusí být jen zima, ale můžete vám způsobit také kožní či dýchací potíže.

Výrobci značkových syntetických náplní musí dodržovat řadu přísných pravidel, která zahrnují také zdravotní hledisko. Mezi renomované výrobce dutých vláken patří nadnárodní koncern DuPont (náplně Thermolite Extreme, Thermolite Extra, Thermolite Plus, Thermolite Active, Thermolite, Quallo, Quallofil, Hollofil II nebo Hollofil 608). Zajímavým řešením mohou být také silikonizovaná dutá vlákna Isoterm.

Nejznámější mikrovlákno nese název Thinsulate a vyrábí jej nadnárodní koncern 3M. Dalším kvalitním typem je Thermolite Micro (výrobce DuPont), vynikající jsou také mikrovlákna skupiny PrimaLoft (doporučujeme zejména PrimaLoft One).

Pokud chcete to nejlepší

V případě, že byste chtěli to nejlepší, určitě si připlaťte za materiály Polarguard (Polarguard Classic, Polarguard HV, Polarguard 3D) či jeho nástupce Climashield. Jedná se o nejlepší dostupné materiály pro výrobu syntetických náplní do spacáků na světě. Obě se vyrábí v USA, na trhu se ale objevují také jejich asijské kopie, je proto potřeba dávat při výběru pozor.

Nejlepším z nejlepších je pak téměř zázračný Climashield XP/APEX, který v sobě slučuje klady dutého vlákna, mikrovlákna i spirálového vlákna, nabízí tak jak nejlepší izolační schopnosti, tak i velmi slušnou životnost.

Péřové spacáky

Není to tak dávno, kdy bylo peří klasickou náplní všech teplých spacáků (jimž se podle toho říkalo péřáky). V současné době je peří téměř výlučně záležitostí špičkových pytlů určených do extrémních vysokohorských podmínek, kde panují suché mrazy (případně tam, kde je nízká vlhkost vzduchu a žádné srážky). Rozhodně se ale nehodí například do oblastí arktických a antarktických, kde je vzdušná vlhkost naopak velmi vysoká (pro tyto oblasti se vyrábí speciální polární spacáky).

Z výše uvedeného tak vyplývá hlavní nevýhoda, peří totiž snadno absorbuje vlhkost (i tu vzdušnou). Mokré peří přitom ztrácí veškeré své pozitivní vlastnosti, jelikož se slepí k sobě a výrazně ztratí na objemu. Pokud se to stane, místo silné nadýchané vrstvy na sobě máte pouze tenký mokrý hadr, který vás stěží může zahřát. Ve velkých mrazech vás tento efekt může snadno ohrozit na životě.

Bohužel promočený péřový spací pytel se velmi těžce vysouší (za ideálních podmínek může schnout dokonce až dva týdny), navíc hrozí napadení plísní. Tím ale výčet negativ končí. Peří je totiž přeci jen přírodní materiál s řadou vynikajících vlastností, které ani nejlepší syntetika nenahradí. Mezi ty nejdůležitější patří vynikající tepelná izolace (vzduch se na peří váže mnohem lépe než na syntetická vlákna), schopnost vstřebávat tělesnou vlhkost, velmi nízká hmotnost, skvělá stlačitelnost (malý objem), dlouhá životnost a tvarová stálost (pytel neztrácí tvar ani objem).

Kachní nebo husí peří

Nejčastěji se lze setkat s kachním a husím peřím. Kachní peří je levnější, proto i výrobky z něj budou cenově dostupnější. Na rozdíl od husího má kachní peří horší plnivost (pro stejné izolační vlastnosti je ho zapotřebí víc). Počítat musíte také s nižší životností a typických zápachem, který produkuje po navlhnutí. Výhodou je, že pokud kachní peří navlhne, negativní dopady nejsou tak citelné jako u peří husího. Kvůli nižší ceně se jím někdy doplňují spacáky s husím peřím.

Husí peří je sice kvalitnější (lépe tepelně izoluje a déle vydrží), ale také dražší. Citelnější je i negativní působení vlhkosti (husí peří výrazně ztrácí na objemu).

Impregnované peří

Zejména v poslední době se můžete setkat také s peřím, které je chemicky ošetřeno (zjednodušeně se nazývá impregnované). Toto peří ale ztrácí schopnost vstřebávat tělesnou vlhkost, která tak bohužel zůstává v prostoru mezi peřím, kvůli čemuž takový pytel ztrácí svoji schopnost izolace.

Peří se totiž impregnuje právě z toho důvodu, aby při případném navlhnutí, bylo možné spacák snadno vysušit (vlhkost se nedostane přímo do peří, sušení je proto rychlejší). Impregnované peří přesto nelze doporučit.

Poměr draného a nedraného peří

Důležitým údajem u péřových spacích pytlů je poměr draného (prachového) a nedraného peří. Prachové peří totiž velmi dobře váže vzduch (jedná se tedy o hlavní izolaci tvořící tzv. loft – vzduchový polštář), kdežto nedrané peří (celá malá pírka) slouží jako výztuha pro tuto směs. Nedrané peří proto eliminuje tvorbu chuchvalců a prodlužuje životnost náplně.

Ideální poměr je 90:10 (drané ku nedranému), který se často uvádí jako 90/10. Narazit můžete ale také na poměry 85/15 nebo 95/5. Čím vyšší je poměr prachového peří v náplni, tím lépe hřeje, ale tím nižší má životnost.

Plnivost

Dalším důležitým parametrem při výběru péřového spacáku je tzv. plnivost. Jedná se o hodnotu, která vyjadřuje celkovou rozpínavost a pružnost (schopnost peří zaujmout určitý objem, a tedy lépe vázat vzduch a lépe izolovat). Tato veličina se udává v kubických palcích (cuin). Pro představu – čisté prachové peří (tedy 100/0) má hodnotu 950–1000 cuin, směs o poměru 90/10 pak cca 650 cuin a 70/30 přibližně 500 cuin. Za standard je přitom považována plnivost 600 cuin. Obvykle se doporučuje volit co nejvyšší hodnotu, protože platí, že čím vyšší plnivost, tím lepší izolace.

Hmotnost peří

Za názvem každého spacího pytle plněného peřím by měla být uvedena hmotnost peří. Tento údaj může posloužit také pro snazší orientaci, co se týče vhodnosti použití. Rozhodně jej doporučujeme spíše než teplotní limity udávané evropskou normou.

Rozdělujeme čtyři základní skupiny spacích pytlů:

TypHmotnost péřové náplně
Letní290–450 g
Třísezónní500–850 g (muži) / 900–1 000 g (ženy)
Zimní900–1 400 g
Extrémnínad 1 200 g

Výhody a nevýhody syntetických náplní a peří

Na závěr přehledně srovnáme základní výhody a nevýhody syntetiky a peří:

Typ náplněVýhodyNevýhodyNejvhodnější pro
Syntetické materiályNižší pořizovací cena, snadná údržba, rychlé schnutí, neabsorbuje vzdušnou vlhkosti, horší tvarová stálost (ztrácí loft), vhodné pro alergiky.Horší izolační schopnosti, vyšší hmotnost a objem (sbalitelnost), kratší životnost, neabsorbuje tělesnou vlhkost během spánku.Jaro, léto, podzim (suché i vlhké prostředí).
PeříVynikající izolační schopnosti, nižší hmotnost a objem (sbalitelnost), dlouhá životnost, vynikající tvarová stálost (zachovává loft), absorbuje tělesnou vlhkost během spánku.Vyšší pořizovací cena, obtížná údržba, pomalé schnutí, (snadno navlhne) absorbuje vzdušnou vlhkost, ve vlhkém prostředí ztrácí izolační schopnosti, nevhodné pro alergiky na peří.Zima (silný a suchý mráz).
zpět nahoru ↑

Konstrukce náplně

Důležité je také uspořádání náplně uvnitř pytle. U nejjednodušších modelů najdeme pouze jednu prošívanou vrstvu izolace, která je ale vhodná pouze pro použití v létě. Pro třísezónní spací pytle je ideální tzv. sendvičová konstrukce, která je tvořená dvěma či více na sobě nezávislými vrstvami.

Setkat se můžete ale i s tzv. šindelovou konstrukcí, která vzniká prošitím vzájemně se překrývajícími pásy, mezi nimiž je prázdné místo. Takto vyrobený pytel proto působí dojmem, že je v něm více náplně, než ve skutečnosti je. Bohužel šindelová konstrukce je náchylnější k mechanickému poškození.

zpět nahoru ↑

Vnější a vnitřní tkanina spacáku

Kromě izolační náplně je důležitá také tkanina, z níž je zhotovena vnější a vnitřní vrstva. Nejdůležitější vlastností vnitřní tkaniny je prodyšnost. Vnější materiál by měl alespoň částečně bránit pronikání vlhkosti z okolí do náplně a zároveň by měl být dostatečně prodyšný a umožňovat odpaření tělesné vlhkosti (v průměru člověk za noc vypotí cca 0,5 až 1,5 l).

Z tohoto důvodu nemohou být spacáky nepromokavé (tuto funkci plní tzv. bivakovací pytle a žďáráky). Pokud se proto ve spacím pytli potíte, nemusí to znamenat, že je příliš teplý, ale chyba může být právě v nedostatečně prodyšné tkanině. Vlhký spacák přitom špatně izoluje a výrazně snižuje komfort.

Další vlastností tkaniny by měla být nízká hmotnost. Ta je důležitá především z toho důvodu, aby byla zajištěna co nejlepší rozpínavost náplně (lehkou látkou náplň snáze nadzvihne). V neposlední řadě by měla být vnitřní tkanina také příjemná na dotek. A zejména u péřových pytlů je potřeba dbát také na dostatečně hustou tkaninu, která zamezí pronikání jemného prachového peří a drobných pírek ven. Oba tyto požadavky je ale těžké splnit.

Mezi nejběžnější materiály patří klasický 100% polyamid (nylon), který bývá často upravený tak, aby odpuzoval vodu. Často se jedná o ripstop, tj. tkaninu odolnou vůči oděru a roztržení.

U nejlevnější spacích pytlů se lze často setkat s vnitřní vrstvou z bavlny, která je sice příjemná, ale také těžká, objemná, snadno absorbuje vlhkost, hůře schne a snadno se špiní. Bavlnu proto doporučujeme pouze pro dekové modely, které lze snadno prát.

U spacáků se syntetickou výplní i peřím se často používají mikrovláknové materiály (nejčastěji Meryl nebo Tactel), které jsou cenově dostupné a zároveň vysoce kvalitní a vhodné i do náročných podmínek. Pro péřáky byl dříve typický zejména Gore-tex (případně Gore Dry Loft, Excel Dry apod.). Pro tyto materiály ale byla charakteristická vyšší pořizovací cena a nižší životnost.

Pozornost věnujte také tomu, zda se jedná o membránovou nebo nemembránovou tkaninu (vnější vrstva). Membránová tkanina hůře vysychá, ale lépe izoluje, hodí se proto v případě, že plánujete krátký pobyt (v extrémních podmínkách, pro bivakování atp.) a víte, že jej budete moci brzy pořádně vysušit. Naopak nemembránový materiál je vhodný i pro déletrvající výlety, jelikož je prodyšnější a lépe vysychá. Počítat ale musíte s tím, že nemembránový svrchní materiál hůře izoluje.

zpět nahoru ↑

Tvar spacáku

Co se týče tvaru, nejčastější jsou dvě varianty: dekový spací pytel a mumie. Některé modely obou těchto typů lze přitom rozšířit (pomocí zipů spojit spacáky k sobě), a vytvořit tak spací pytel pro dva.

Dekové spací pytle

Dekový spacák je klasika obdélníkového tvaru, z něhož lze po rozepnutí vytvořit přikrývku (teplejší deku). Jelikož má pouze omezenou schopnost izolace a vyznačuje se vyšší hmotností a špatnou sbalitelností, doporučuje se pouze na chaty, do kempů, na tábory, letní přespávání na zahradě apod. Velkou výhodou je vynikající prostornost a komfort. Navíc se v něm pohodlně vyspí osoby s jakýmkoli typem postavy.

Mumiové spacáky

Drtivá většina spacích pytlů má tvar mumie. Mumie víceméně kopírují tvar lidského těla, rychleji se proto vyhřejí a lépe drží teplo, navíc jsou lehčí a ve sbaleném stavu mají menší objem. Výhodou je také možnost stažení okolo ramen a hlavy, díky čemuž lze efektivně zamezit úniku tepla. Praktická je i kapuce.

Mumie se hodí pro jakékoli využití (včetně extrémních podmínek). Nevýhodou je pouze nižší komfort. Majitelé atypické postavy si mohou pořídit pružné mumie, které se lépe přizpůsobí tvaru těla.

zpět nahoru ↑

Velikost spacáku

Mezi další zásadní parametr patří velikost pytle, tj. správná délka i šířka. Příliš velký spacák totiž tělo nevytopí a příliš malý zase neposkytuje dostatečný komfort, a navíc je v něm stlačována izolační vrstva. V ideálním případě by měl být pytel mírně volný, což poznáte podle toho, že se při otáčení neotáčíte s ním.

Výrobci u všem modelů uvádí také výšku postavy, pro kterou jsou určeny nebo samotnou délku pytle. Optimální délka spacího pytle by měla být o 15–20 cm větší, než je celková délka těla osoby, pro níž je určen. Označení S, M, L, XL apod. může být spíše matoucí, vždy se proto zajímejte pouze o údaje v cm.

Standardní šířka mumiového pytle činí v oblasti ramen 80 cm a v oblasti nohou 50 cm. Pro robustnější postavy jsou pak šity rozšířené modely, jež disponují šířkou obvykle o 10–20 cm větší.

Hmotnost spacáku

Zejména pokud preferujete cestování nalehko, bude vás zajímat také hmotnost. O celkové váze samozřejmě rozhodují výše uvedená kritéria (typ, materiál apod.), pro snazší orientaci přinášíme přibližné hodnoty u všech tří typů spacích pytlů:

 • letní: 0,5–1,2 kg,
 • třísezónní: 0,8–2 kg,
 • zimní: 1,5–2,5 kg.

Zip spacáku

Zip je samozřejmou součástí všech modelů. Je potřeba si ale uvědomit, že není zip jako zip. Neznačkové zipy se mohou pokazit zrovna v momentě, kdy to nejméně potřebujete, vždy proto doporučujeme sázet raději na kvalitu značkových výrobků. Doporučujeme zipy YKK nebo české zipy Ws20.

Zip by měl být vždy krytý vnitřní zateplovací légou, jež zabrání úniku tepla. Pravý nebo levý zip volte s ohledem na to, zda jste leváci nebo praváci. Obecně se doporučuje pro praváky zip levý a obráceně. V tomto ohledu ale závisí také na zvyku a osobních preferencích.

zpět nahoru ↑

Údržba

Přestože jsou na údržbu náročnější péřové spací pytle, pečovat je potřeba i o ty syntetické. Správnou péčí totiž nejenže výrazně prodloužíte životnost (někdy dokonce až na 10 let), ale zachováte tak i správné izolační vlastnosti.

Připravili jsme devět bodů, na které byste měli za každých okolností dodržovat:

 1. Kompresní obal na spacák používejte co nejméně (výrazně snižuje životnost náplně). Při balení pytel místo skládání raději zmuchlejte. Náplň se díky tomu namáhá vždy na jiném místě, a méně se tak opotřebovává.
 2. Pokud dojde k navlhnutí pytle, vždy jej co nejdříve vysušte.
 3. Po použití spací pytel vždy dobře vyvětrejte a vysušte (v letních měsících ideálně venku).
 4. Pytel skladujte vždy volně (např. vyvěšený nebo volně stočený). Vyvarujte se skladování v kompresním obalu! Vyhnete se tak nežádoucímu lámání vláken a degradaci výplně.
 5. Perte pouze spacáky se syntetickou náplní, a to pouze ve speciálních pracích prostředcích, na nízkou teplotu a šetrný prací program nebo nejlépe pouze v ruce. Praním dochází k degradaci vláken a výraznému snížení termoizolačních vlastností. Využít můžete nabídky některých českých výrobců (např. Prima), kteří vám pytel za poplatek odborně vyperou.
 6. Spacáky nepatří do čistírny. Použité chemikálie mohou pytel vážně poškodit.
 7. Při sušení nikdy nepoužívejte sušičku, fén ani jiné zdroje tepla.
 8. Znečištění je vhodné předcházet pořízením vložky do spacáku, kterou lze snadno prát v pračce a jež částečně zvýší tepelný komfort spacího pytle.
 9. Při čištění vždy postupujte podle pokynů výrobce.

Jak vybrat dětský spací pytel

Pokud si nevíte rady s výběrem dětského spacáku pro vaše dítě, kromě výše zmíněných kritérií doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost velikosti. Dětské tělo totiž funguje jinak než tělo dospělé, což v praxi znamená, že dětem bývá větší zima. Rozhodně proto nedoporučujeme volit větší spací pytel s tím, že do něj dítě časem doroste. Může se totiž snadno stát, že dítě velký pytel jednoduše nevyhřeje a bude mu v něm zima. Občas lze narazit i na dětské spacáky rostoucí (zmenšovací nebo prodlužovací), jež je možné přizpůsobit aktuální výšce dítěte.

Pro menší děti, které nocují hlavně v létě se hodí levnější spací pytle se syntetickou náplní. Pokud ale s dítětem vyrážíte ven v zimně, rozhodně bude potřebovat kvalitní péřový spacák.

zpět nahoru ↑

Cenové relace

Co se týče ceny spacáků, je důležité si položit klasickou otázku, zda jste tak chudí, abyste si mohli kupovat levné věci. U tohoto typu zboží totiž více než jinde platí, že značka (a tedy i vyšší cena) hraje skutečně velkou roli. Péřové pytle obvykle stojí dvakrát více než syntetické.

Na druhou stranu je třeba se mít na pozoru, jelikož některé nekvalitní a levné spací pytle do své nabídky zařazují i mnozí renomovaní čeští a zahraniční prodejci. Bohužel tito prodejci často nízkou a neatraktivní cenu uměle navýší, aby vytvořili zdání kvalitního výrobku.

Mezi nej, prověřené a oblíbené značky spacáků patří zejména: Husky, Hannah, Coleman, Pinguin, Prima, Ferrino, Warmpeace a další.

Pro snazší orientaci jsme vydělili několik základních cenových kategorií:

 • do 1 000 Kč,
 • od 1 000 Kč do 2 000 Kč,
 • od 2 000 Kč do 5 000 Kč,
 • nad 5 000 Kč.

Nejlevnější spacáky

Ty nejlevnější spací pytle seženete již do 1 000 Kč, většinou se jedná o dekové nebo dětské mumiové spacáky s levnou syntetickou výplní. Tyto výrobky jsou vhodné pouze pro letní období, na chaty, tábory apod. Rozhodně nelze očekávat vysokou kvalitu ani vynikající termoizolační vlastnosti.

Levné spacáky

Do 1 000 Kč do 2 000 Kč lze pořídit poměrně levné, ale trochu kvalitnější spací pytle dekového nebo mumiového tvaru vyplněné syntetickými vlákny. Obvykle se jedná o ultraletní či letní typ, lze ale narazit i na třísezónní. Hodí se pro nocování v běžných podmínkách.

Kvalitní spacáky

V cenovém rozpětí od 2 000 Kč do 5 000 Kč se již nachází kvalitní výrobky, které zahrnují zpravidla mumiové letní, třísezónní i zimní spacáky (i do -20 °C). Setkat se lze přitom jak se syntetikou, tak i s peřím. Tento typ se proto hodí i pro kratší pobyty v méně extrémních podmínkách.

Nejlepší spacáky

Do top kategorie nad 5 000 Kč spadají zejména nejlepší třísezónní a zimní spacáky, ale i letní, které se vyznačují nízkou hmotností a vynikajícími vlastnostmi. Tyto modely jsou určeny pro uživatele, kteří se vydávají na dlouhé výpravy do extrémních podmínek a potřebují se spolehnout na skutečnou kvalitu (ceny pytlů se ale mohou pohybovat i okolo 30 000 Kč) nebo pro fajnšmekry, kteří cestují nalehko a vyžadují maximální kvalitu.

zpět nahoru ↑

Tipy na závěr

 1. Rozhodujete-li se mezi dvěma modely, doporučujeme sáhnout raději po tom teplejším (tato rada platí dvojnásob pro ženy). Teplotní rezerva není nikdy na škodu. V horku lze větrat rozepnutím bočního zipu.
 2. Přestože hmotnost hraje při výběru důležitou roli, vyvarujte se koupi spacího pytle, u něhož je nízké hmotnosti dosaženo volbou nekvalitních materiálů.
 3. Pro cyklisty se vyrábí speciální spací pytle se sníženou hmotností.
 4. U žádného typu (ani u toho nejlevnějšího) by neměly být přítomny tzv. studené švy (tj. šev, jímž je prošit spacák jako celek). Ty poznáte tak, že otevřený pytel zvednete proti světlu – studené švy se projeví jako malé otvory. Vždy proto volte komorovou konstrukci.
 5. Jestli vám jde zejména o odolnost, můžete se porozhlédnout také v kategorii vojenských spacáků. Počítejte ale s tím, že vojenské spací pytle jsou obvykle výrazně těžší (okolo 3,5 kg) a objemné ve sbaleném stavu. Pro turistiku se tak příliš nehodí.
 6. Podobně, pokud patříte mezi vášnivé rybáře, doporučujeme zvolit přímo rybářský spací pytel. Rybářské spacáky jsou většinou dekové a často jsou doplněny o jednoduché lehátko, díky čemuž zajišťují maximální komfort.
 7. Při výběru správného spacáku doporučujeme projít uživatelské recenze a výsledky nezávislých spotřebitelských testů, které zveřejňují žebříčky vítězů a propadáků testu.
 8. V případě, že chcete pořídit spací pytel levně, porozhlédněte se po výprodejích, v nichž lze často nalézt (i dětské) spacáky za velmi výhodné ceny.
 9. Pokud vyrážíte do přírody v chladném období i se svým domácím mazlíčkem a chcete ho uchránit před vnějším chladem, můžete mu pořídit spací pytel pro psy.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.8/5 4 hodnocení

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.