Jak vybrat nejlepší sporttester

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

V dnešní době si každý z nás rád udělá čas sám pro sebe a ještě mnohem častěji než dříve se uchyluje ke sportovním aktivitám. Spousta lidí si také ráda klade různé cíle – do léta vytvaruju figuru, po Vánocích zhubnu pět kilo,… K takovým cílům je však potřeba cvičebního plánu, který je však mnohem lépe představitelný, když máte nějakého malého pomocníka, jenž vám bude výsledné aktivity zaznamenávat a celý plán se stane viditelnějším a „hmatatelnějším“.

Recenze sporttesterů

Náš test sporttesterů opět potrápil svým drobnohledem pětici oblíbených značek. Snažili jsme se vybrat rozmanité modely, co se funkcí i ceny týká, abychom byli schopni vyhodnotit modely určené jak rekreačním sportovcům, tak profesionálům. Do druhé části rádce jsme zahrnuli všechno, co o těchto šikovných hodinkách potřebujete vědět – tedy to, že plavci sáhnou po jiném modelu než běžci, jaké další sporty je možné se sportovními hodinkami provozovat, co všechno jsou schopné vám po tréninku sdělit, ale třeba také to, že všechna data si můžete zálohovat a postupem času sledovat, jak vaše kondice narůstá. V jednom odstavci se také zabýváme výpočtem maximální tepové frekvence pro každou věkovou skupinu a tím, že není potřeba trhat světové rekordy, abyste nakrásně shodili přebytečná kila.

Garmin Fenix5 Optic

Barevný displejano
Navigační systémGPS
Možnost sdíleníBluetooth, USB, Wi-Fi
Vodotěsnost10 ATM
Monitoring spánkuano
Snímač srdečního rytmuano
Výdrž baterieaž 14 dní
Úhlopříčka displeje1,2 palce
Smart notifikaceano

Naše úvodní tabulka by musela být daleko prostornější, abychom mohli zaznamenat všechny přídavné funkce sporttesteru Garmin Fenix5. Ve sportovním světě platí totiž tato značka ke stálicím na trhu s nepřeberným množstvím různě pokročilých funkcí. Jako první vás jistě zaujme jejich provedení, které je vhodné jak pro sportovní nadšence, tak i k běžnému nošení, jelikož se řemínky dají měnit podle vaší nálady, stejně jako podle příležitostí, na které se chystáte. Řemínky si můžete vybrat v šířce 20–26 mm, o materiálech ani nemluvě. Tady je možností ještě daleko více, a to silikon, kůže, semiš i kov. Samotný sporttester se vyrábí ve třech možných velikostech – 42, 47 a 51 mm v průměru.

Pojďme se ale podívat do srdce přístroje a jeho hlavních funkcí. Základem je integrovaný optický snímač srdečního tepu, který je umístěn na spodní straně hodinek – ten je zaznamenávám celých 24 hodin, pokud si samozřejmě přístroj z ruky nesundáte. Co se týká displeje, tam si výrobci dali také záležet, jelikož vytvořili barevný Chroma displej, který je odolný vůči jakémukoli nárazu a jen tak lehce se nerozbije. A i když vám na něj zasvítí sluníčko, je dobře čitelný – s rozlišením 240 x 240 pixelů to vlastně ani taková práce není. A pokud se setmí, je k dispozici samozřejmě nezbytné podsvícení.

Tréninkové funkce jsou zastoupeny hned třemi zástupci – Training Effect 2.0, který z vaší výšky, hmotnosti, věku a provedené aktivity vypočítá intenzitu daného tréninku, a dále potom Training Status a Training Load – i tyto funkce vypočítávají danou kondici, ale jedna na základě VO2max (dočtete se níže) a ta druhá se na vaši kondičku dívá v dlouhodobějším intervalu (třeba několika dní, měsíců,…). Další skvělou funkcí, kterou ocení týmoví hráči, je tzv. Group Track – díky ní budete mít vždy přehled, kde jsou další členové vaší výpravy, což se hodí třeba při orientačních bězích po lese. Samozřejmě, že nesmíme opomenout ani rozmanitost profilů sportovních aktivit.

Model můžete využívat jak při obyčejném běhu, tak cyklistice, lyžování, plavání (a potápění až do 100 m), ale i golfu, veslování,… Vedle snímače srdečního rytmu je samozřejmostí také teplotní čidlo, snímač rychlosti, smart notifikace (neboli propojení s chytrým telefonem pomocí Bluetooth), propojení s hrudním pásem i počítačem díky USB kabelu. Rovněž chválíme výdrž baterie, která zvládne i několikadenní zápřah. Funkcí a možností je opravdu nepřeberné množství, i když v tomto případě zrovna platí, že si za kvalitu musíte připlatit. Cena je proto poměrně vysoká, ale vyrovná se kvalitě. Občas vás může pozlobit GPS systém či nepřesný výškoměr, ale nemělo by to být nic, co by správná kalibrace nenapravila.

  • Není zaměřen pouze na jeden druh sportu
  • Vysoká výdrž baterie
  • Rozmanité funkce
  • Cena
  • Nutno pravidelně kalibrovat
Zjistit cenu

Polar Vantage M

Barevný displejano
Navigační systémGPS
Možnost sdíleníBluetooth, USB
Vodotěsnost3 ATM
Monitoring spánkuano
Snímač srdečního rytmuano
Výdrž baterieaž 5 dní
Úhlopříčka displeje1,2 palce
Smart notifikaceano

Druhý sporttester Polar Vantage M vyniká svým lehkým designem už na první pohled. Aby vyhověl vašemu vkusu za každé situace, můžete si vybrat z mnoha řemínků – ať už pletených, sportovních, tak samozřejmě i v jiných stylech a barvách. Přesný fúzní snímač Precision Prime monitoruje vaši tepovou frekvenci po celou dobu sportovních výkonů a následně je schopen ukázat, jak trénink ovlivňuje vaše tělo i výkon. Systém Training Load zaznamenává zátěž pro váš kardiovaskulární systém a zohlední, jak tuto námahu vnímáte vy sami (kardio vs. subjektivní zátěž).

Tím, jak se vaše tolerance k zátěži bude postupně zlepšovat, tak se budou také vylepšovat zaznamenaná data v systému. Výsledky si pak jednoduše porovnejte v mobilu či tabletu. Velice zajímavou funkcí je tzv. běžecký program, jež vás dovede přesně tam, kam si přejete. Pokud víte, že byste do roka a do dne chtěli mít natrénováno na půlmaratón, zadejte tento cíl do sporttesteru a ten vám na základě naměřených hodnost a toho, jak se budete po každém tréninku zlepšovat, k tomuto cíli pomůže. Jednoduše vám sestaví cvičící plán a bude vás na něj během dne upozorňovat. Samozřejmě že po tak namáhavém tréninku umí Polar také vypočítat dobu relaxace vzhledem k vykonané zátěži.

Tyto hodinky jistě nemají za cíl vás přetěžovat, a proto vám také po každém odpočinku ukážou nejen jeho celkovou dobu, ale rovněž jeho kvalitu. A právě s odpočinkem souvisí také ještě jedna aplikace, kterou přístroj přináší, a to tzv. Serene – ta spočívá ve cvičení na hluboké dýchání, které vás zbaví nadmíry stresu a okysličí mozek. Šest dechů za minutu a je po starostech. Samozřejmě není problém Polar Vantage spárovat i s mobilním telefonem a udělat z něj částečně chytré hodinky, jež budou upozorňovat na všechny příchozí telefonáty, zprávy i e-maily. Přístroje stačí spárovat pomocí Bluetooth.

  • Dlouhá výdrž baterie
  • Kvalitní měření srdečního tepu
  • Možnost dokoupení Footpodu
  • Více než 100 sportů na výběr
  • Méně kvalitní ochranné sklíčko
Zjistit cenu

Suunto 9

Barevný displejano
Navigační systémGPS
Možnost sdíleníBluetooth, USB
Vodotěsnost10 ATM
Monitoring spánkuano
Snímač srdečního rytmuano
Výdrž baterieaž 14 dní
Úhlopříčka displeje1,97 palce
Smart notifikaceano

Finská značka sporttesterů Suunto přesně ví, co outdooroví sportovci potřebují. Výrobci proto přišli s polyamidovým tělem, navíc vyztuženým skleněnými vlákny a minerálním sklíčkem, jež je odolné proti poškrábání a zničení, to vše doplnili praktickým silikonovým řemínkem. Barevný displej je i zde samozřejmostí, co by vás však mohlo trochu zarazit je, že není dotykový. Po stranách jsou totiž zabudovaná tlačítka – na jednu stranu se vám to může zdát maličko zastaralé, ale zkuste si představit, jak se vám špatně píše na dotykovém telefonu, když prší.

Displej v tomto případě není moc kontaktní, a protože samotné hodinky byly testovány v nejrůznějších podmínkách, rozhodli se výrobci pro klasické manuální ovládání displeje, jelikož je spousta sportovců, kteří na počasí nehledí. Líbí se nám také nápadité využívání baterie v tréninkovém modu. Ty nabízí přístroj celkem tři – Perfotmance, Endurance a Ultra. Jedná se o mody využívané zejména při běžeckém tréninku za použití GPS systému.

Nejkratší režim vydrží 25 hodin, ten nejdelší pak až 120 hodin. Před tím, než začnete svou trasu nahrávat, přístroj vás upozorní na předpokládaný čas výdrže. Pokud se vám tento čas nezdá dostačující, vyberte si ze zbývajících dvou modů a přístroj sám vyhodnotí, jaké jiné „zbytečnosti“ lze pro tuto chvíli omezit. Jednotlivé nastavení modů můžete kdykoli během tréninku měnit.

  • Výdrž baterie a možnost její regulace
  • Možnost ponoru až do 100 m
  • Složitější manuální ovládání displeje
Zjistit cenu

Sigma PC 15.11

Barevný displejne
Navigační systémne
Možnost sdíleníne
Vodotěsnost3 ATM
Monitoring spánkune
Snímač srdečního rytmune
Výdrž baterieaž 1 rok
Úhlopříčka displeje0,9 palce
Smart notifikacene

Model sporttesteru Sigma PC 15.11 se hodí spíše pro začátečníky než pro pokročilé sportovce. Na jednu stranu sice nenabízí všechny vychytávky poslední doby, na tu druhou zjistíte, jak sporttester vlastně funguje, co všechno je vám schopen i základní model ukázat a také to, jestli třeba pro ten váš běžecký trénink nebude plně postačující tento základní model než ten, který nabízí sledování hodnot u golfu či veslování, když jste v ruce nikdy nedrželi golfovou hůl ani veslo.

V první řadě dostane trénink řád a vy jistě brzy získáte ambice, aby naměřené výsledky byly den ode dne ještě lepší. Součástí modelu je i hrudní pás. Vy tak budete moct sledovat svou aktuální, průměrnou i maximální tepovou frekvenci, dobu tréninku, počet spálených kalorií i počítadlo, čas okruhů, procentní maxima tepové frekvence a upozorňuje i na změnu sportovní zóny. Při tréninku se sportovní hodinky stávají vaším společníkem, který podle zvoleného tréninku ukazuje čas potřebný k dokončení běžeckého kruhu a dále také průměrnou i maximální tepovou frekvenci.

Výdrž baterie je podle návodu až jeden rok (samozřejmě záleží na četnosti využívání, realita může být výrazně kratší), ale druhou náhradní můžete mít vždy při sobě ve speciální přihrádce. Při plánované výměně se nemusíte bát, že o nasbíraná data přijdete, jelikož se vždy automaticky ukládají. Nedostatek, který jsme pozorovali, byly hlavně malé číslice, s jejichž přečtením můžete mít potíže při nepříznivém počasí i pokud si necháte brýle před tréninkem doma.

  • Intuitivní ovládání
  • Dlouhá životnost baterie
  • Pouze základní běžecké funkce 
Zjistit cenu

Hutermann PW06

Barevný displejne
Navigační systémne
Možnost sdíleníne
Vodotěsnost3 ATM
Monitoring spánkune
Snímač srdečního rytmuano
Výdrž bateriecca rok
Úhlopříčka displeje1,2 palce
Smart notifikacene

Poslední z uvedených modelů je opět pouze základním modelem bez chytrých funkcí a propojení s telefonem. Ale i on s jistotou poslouží všem, kteří s během teprve začínají a chtějí mít pod kontrolou své základní tělesné funkce jako je tepová frekvence, spotřeba kalorií při cvičení, a navíc si můžete v přístroji nastavit své pohlaví spolu s věkem a váhou. Podle toho už pak snadno spočítáte svou ideální i maximální tepovou frekvenci (k čemu je to dobré se dočtete níže ).

Další základní funkce, které přístroj nabízí, jsou samozřejmě hodiny, budík, stopky, upozornění po hodině (které by vás mělo motivovat k jakékoli aktivitě) a vodotěsnost do 3 ATM neboli 30 metrů. Ačkoli se může zdát, že přístroj nemůže zákazníkovi nabídnout žádné nadstandardní funkce, je na místě se zamyslet, zda tyto funkce opravdu potřebujete, když s tréninkovým plánem teprve začínáte. Třeba za několik měsíců zjistíte, že běhání není nic pro vás a chtěli byste se zaměřit na jiný druh sportu, ke kterému budete potřebovat buď jiný model, anebo vůbec žádný. Za nás je rozhodně velké plus to, že přístroj disponuje velmi jednoduchým ovládáním.

  • Dobře čitelný displej
  • Není možné propojit s chytrým telefonem
  • Neukládá získané informace
Zjistit cenu

Základní rozdělení

Mnoho z nás si stále plete základní rozdělení:

Fitness náramků neboli chytrých náramků

Jde o jednodušší verzi sporttesterů, která vás informuje o základních hodnotách. Disponují například krokoměrem, jsou schopny měřit tepovou frekvenci a jejich hlavní funkcí je donutit vás k jakémukoli pohybu v případě, že chcete primárně zhubnout. Pokud s pohybovými aktivitami teprve začínáte, jsou ideálními společníky. Jestliže by vás svět fitness náramků zajímal více, můžete se podívat také zde. V minulosti jsme se podívali na zoubek i světovým modelům jako Honor, Xiaomi i Fitbit.

Chytrých hodinek

Chytré hodinky, o kterých jsme už také psali třeba tady, slouží hlavně jako módní doplněk a jsou praktickým doplňkem k vašemu mobilního telefonu. Stačí jedno zavibrování a vy hned víte, kdo se po vás shání – upozorní vás na příchozí SMS zprávy, novinky na Facebooku a pokročilejší modely s mikrofonem jsou schopny vás spojit i s volajícím.

Sporttesterů neboli sportovních hodinek

Právě na ně se zaměřuje většina sportovců, kteří tyto malé přístroje používají namísto svého osobního trenéra, jež vyhodnotí a zaznamená daleko více hodnot najednou.

Proč právě sporttester?

Jestliže se sportu věnujete několikrát týdně a rádi byste zaznamenali přesné výsledky, je nejlepší volbou právě sporttester. Samozřejmě, že počet spálených kalorií či nachozených kilometrů vám zvládne naměřit i fitness náramek, nicméně sportovní hodinky jsou ještě o několik úrovní výše. Každý produkt je trošku jiný, a proto v případě, že běháte, měli byste si pořídit přístroj, jež vám naměří uběhnutou vzdálenost, a rychlost tempa. Plavci ocení zejména vodotěsné zástupce, turisté se zase zaměří na výškoměr a kompas, cyklisté na sporttestery s uchycením na kolo, respektive na řidítka. Naměřené hodnoty jsou nejpreciznější, pokud si zvolíte správný přístroj.

Jaký druh sportu máte nejraději?

Sporttestery zašly už tak daleko, že se dokážou zaměřit právě na sport, který preferujete nebo který zrovna vykonáváte. Pak tedy nezáleží na tom, jestli zrovna běháte, plavete nebo lyžujete. Základní rozdělení je následující:

Pro běžecký trénink

  • Základem je sporttester s GPS a měřením tepové frekvence,
  • tyto modely vás při běhu upozorňují na vychýlení z tréninkového plánu,
  • disponují nižší hmotností, aby vás nijak neomezovaly při běhu,
  • na pokročilejší modely lze upevnit hrudní pás, s jehož pomocí dosáhnete maximální, přesnosti, co se tepové frekvence týká.

Pro cyklistiku

  • Displeje jsou větší, abyste na ně viděli i při zběsilé jízdě,
  • mnohdy se dají upevnit i na řidítka pomocí speciálního držáku,
  • bývají také vybaveny cyklomapami, a to jak českými, tak těmi evropskými.

Pro plavce

  • Voděodolnost je zde samozřejmostí,
  • dražší přístroje zvládají také potápění do hloubky až 200 m,
  • dokážou vám vyhodnotit styl plavání, počet uplavaných bazénů i počet temp.

Multisport modely

  • Oceníte je, pokud jste sportovní fanoušek a nezabýváte se pouze jedním druhem sportu,
  • čím dražší modely, tím jsou samozřejmě (obvykle) přesnější a nebídnou vám hned několik sportovních variant,
  • věděli jste, že jsou modely, které vám nabídnou dokonce přes 50 možností?

Něco pro fajnšmekry

  • Zde bychom mohli zařadit třeba modely, které se zaměřují na veslování, lyžování, jachting, ale i takové lahůdky jako golf či přístroje pro horolezce.

Možnosti měření tepové frekvence

Ať už trénujete kvůli hubnutí nebo navýšení fyzické kondice, v obou případech je pro vás důležitá hodnota srdečního rytmu neboli tepové frekvence, která informuje o efektivním tréninku.

Optické snímače s umístěním na zápěstí

  • Umístěné na zadní straně přístroje,
  • snímají průtok krve, a tím vyhodnocují srdeční rytmus,
  • nejsou příliš přesné,
  • určitě se nemusíte trápit tím, na kterou ruku sporttester umístit, noste je stejně jako hodinky.

Hrudní pás

  • Sporttestery s hrudním pásem mají možnost bezdrátového propojení,
  • v kombinaci s hrudním pásem zajišťuje přesné hodnoty, které jsou shodné s naměřenými hodnotami EKG,
  • nejčastěji se tyto dva přístroje propojí pomocí Bluetooth či 5kHz – tedy bezdrátové propojení,
  • jistý dyskomfort spočívá v nutnosti připevnění pásu na tělo, a to po celou dobu tréninku.

Hranice tepové frekvence

V následující tabulce podrobně uvidíte, jak vysokou tepovou frekvenci udržovat vzhledem k požadované aktivitě.

Zdravý pohyb50-60 %
Úbytek hmotnosti60-70 %
Zvýšení kondice70-80 %
Zvýšení výkonnosti80-90 %
Závodní tempo90-100 %

Základní otázkou je, jaká je hranice vaší tepové frekvence? Pokud jste zdraví a netrpíte žádným kardiovaskulárním onemocněním, pomůže vám orientačně jednoduchý výpočet:

  • Žena:230 – věk
  • Muž: 220 – věk

Hranice tepové frekvence ženy, která má 30 let, je 200 tepů za minutu. Uvedená tabulka představuje procentové hodnoty tepové frekvence vzhledem k aktivitě. Tzn., že pokud by zdravá, třicetiletá žena chtěla pouze hubnout, její tepová frekvence by se při tréninku měla pohybovat v rozmezí 120–140 tepů za minutu.

Základní senzory

S jakými senzory se můžete na sporttesteru setkat?

GPS

Výhodou tohoto senzoru je, že nepotřebujete mobilní telefon, tedy zátěž navíc, a jednoduše vyběhnete pouze s „hodinkami“ na ruce. Navigační systém můžete použít jak při běhu, tak i při cyklistice. Naopak nevýhodu představuje rychlejší vybíjení baterie a někdy také větší displej.

Kompas

Jistě nemusíme zdlouhavě vysvětlovat. S ním jednoduše určíte všechny světové strany.

Teploměr

Ne ta vaše, ale okolní. Což se jistě hodí, abyste věděli, jestli zvolit lehčí outfit, anebo se naopak přiobléknout.

Výškoměr

Vhodný zejména pro horské turisty.

Akcelerometr

Pomocí něj sporttester určuje vaši frekvenci kroků. Večer se tak můžete podívat, co jste za den všechno zvládli.

Měřič tepu

Ten jsme nakousli již výše, a jak si jistě pamatujete, můžete se setkat buď se senzorovým měřením umístěným na spodní straně přístroje, anebo s daleko přesnějším napojením na hrudní pás.

Další důležité funkce

Co dalšího vám mohou sporttestery nabídnout?

Voděodolnost

Pokud jste zvyklí na hodinky za jakéhokoli počasí a v jakékoli situaci, jistě vás potěší i jejich voděodolnost:

VoděodolnostČinnost
30 m/3 ATM/ 3 BARNáhodný styk s vodou
50 m/ 5 ATM/5 BARRekreační plavání
100 m/10 ATM/10 BARŠnorchlování
200 m/20 ATM/20 BARPotápění s dýchacími přístroji

Další užitečné funkce, jsme shrnuli do přehledné tabulky

Budík– nastavte čas a klidně spěte
Doba regenerace– sporttester vyhodnotí vaší celodenní aktivitu a navrhne vám ideální dobu odpočinku i čas, kdy budete zase schopni kvalitního fyzického tréninku
Indikátor stavu baterie– přístroj vás upozorní vždy, když se baterie začne vybíjet
Intervalový trénink– náročná tréninková metoda, která spočívá ve střídání rychlého a pomalejšího tempa cvičení
Kódovaný přenos signálu– přijde vhod zejména tehdy, pokud vás cvičí více najednou – jednoduše vaše data zakódujete, aby si vás přístroj nespletl s někým jiným – například hrudní pás se propojuje s Bluetooth, a proto je potřeba si dát pozor, aby připojený telefon byl opravdu váš
Krokoměr– sporttestery s přesným krokoměrem zobrazují aktuální počet nachozených kilometrů
Laktátový práh– tímto ukazatelem disponují opravdu špičkové modely; ty vás upozorní na intenzitu cvičení, při které se začne akumulovat kyselina mléčná, a tím narůstat vaše únava
Měření času– například stopky apod.
Měření vystoupaných pater– monitoruje počet vystoupaných pater po celý den
Monitoring spánku– po probuzení se můžete podívat, jak hluboce a jak dlouho jste spali
Notifikace z telefonu– dražší modely fungují i jako chytré hodinky, a proto je možné spárovat je s telefonem a získat tak přehled o seznamu volajících či si přečíst aktuálně doručené zprávy
Obnovení srdečního rytmu– poukazuje na rozdíl mezi srdečním tepem při tréninku a dvě minuty po jeho skončení, tím zjistíte míru vaší kondice i hranice únavy
Podsvícení– využijete hlavně ve tmě
Rychlost– přístroje vám zobrazí aktuální, průměrnou i maximální rychlost
Spálené kalorie– při hubnutí vás nedokáže nic namotivovat víc, než tohle číslo
Tempo– oznámení o tom, jak dlouho vám trvá urazit plánovanou vzdálenost
Test kondice (VO2max)– určuje maximální aerobní kapacitu organismu tak, že vychází z tepové frekvence a odhaduje množství kyslíku spotřebovaného na 1 kg hmotnosti; jak roste vaše kondice, tak se zvyšuje i tento ukazatel
Vibrace– oznamují důležité mezníky, například splnění tréninku, snížení tempa, …
Záznam trasy– disponují jím modely se zabudovaným GPS systémem
Zobrazení vzdálenosti– opět jej mají zejména modely s GPS

Jednu vychytávku, kterou bychom ještě rádi zmínili je tzv. Footpod. Jedná se o nožní snímač, který je po správné kalibraci přesný až na 98 %. Dá se použít jak při interiérových, tak exteriérových aktivitách. Ačkoli vás nic neobtěžuje na ruce, bohužel se dá využít pouze při dvou aktivitách, a to buď při běhu, nebo chůzi.

Kvalita materiálu

Většina lidí nehledí pouze na funkčnost, ale často také na design a výrobci těchto přístrojů na to nezapomínají. Základem každého sporttesteru je ciferník, který se svým průměrem pohybuje někde mezi 30–50 mm a zhotoven bývá z:

  1. keramiky
  2. ocele a hliníku
  3. polyuretanu
  4. silikonu a plastu

Z obdobného množství si můžete vybrat i u řemínku:

  1. guma
  2. kůže
  3. nylon či polyuretan
  4. ocel a jiný kov
  5. silikon
  6. textilní provedení

Určitě vás neomezuje ani žádná barevná varianta – řemínky i pouzdra ciferníku si můžete jednoduše volit podle své nálady. Většina řemínků je dostupná v délce 20–22 centimetrů, kompletní váha sportovních hodinek pak nepřekračuje 300 gramů. Rozhodně nezapomínejte ani na displej, který se na kvalitním tréninku také nepřímo podílí:

  1. AMOLED displej – ačkoli vysoce ovlivňuje spotřebu energie, dokáže nabídnout maximální kvalitu barev
  2. P-OLED displej – jedná se o variantu, která má horší rychlost vykreslování a nižší rozlišení než AMOLED
  3. TFT displej– nejvíce používaný typ, který nabízí kvalitní rozlišení barev, zároveň je však shovívavý k vaší baterii

Řada dražších modelů nabízí samozřejmě dotykovou variantu displeje. Po stranách tak zmizí nadbytečná tlačítka, avšak opět musíte počítat s nárůstem spotřeby energie. Dotykové přístroje často nabízejí různé uspořádání a zobrazovaní výsledků a rovněž si můžete vybrat z nejrůznějších velikostí. Na druhou stranu však zvažte, nakolik pro vás maximální úhlopříčka až 2 palce bude omezující v ovládání.

Co se získanými daty?

Když už se na jednotlivé výkony tolik nadřete, zřejmě byste si je rádi zálohovali, případně si sestavovali grafy či tabulky, abyste viděli, jak to s vaším tréninkem pěkně pokračuje. Chytré telefony dnes již nabízejí nejrůznější mobilní aplikace, kam se data jednoduše přenesou za pomocí:

  • Bluetooth,
  • USB,
  • Wi-Fi sítě.

Následně vám samotná aplikace data vyhodnotí, uloží a paměť vašich sportovních hodinek, která se pohybuje v rozmezí 4 MB až 16 GB, bude opět nachystána na ukládání nových výkonů. Výhoda přesunu ze sporttesteru do mobilu spočívá ve snadnější orientaci a větším přehledu, a navíc mnoho mobilních aplikací bylo vytvořeno právě samotnými výrobci sportessterů aby byl zajištěn co nejhladší průběh párování.

Výdrž baterie

Výdrž baterie ovlivňují hlavně tyto parametry:

  • Jak výkonný model jste si pořídili.
  • Pro jakou velikost displeje jste se rozhodli.
  • Jak často přístroj budete využívat.

Samozřejmě vždy záleží na vybraném modelu, protože rozmezí výdrže je opravdu velké:

  • Běžné používání: 3,5 – 260 hodin.
  • Pohotovostní režim: 21 hodin – 56 dnů.

Jakmile se baterie ve sportovních hodinkách vybije, stačí je pouze napojit přes nabíječku do sítě a vyčkat desítky minut, případně několik hodin. Trochu jinak tomu je u hrudního pásu, většinou jde totiž pouze o jednorázovou záležitost, která se nenabíjí. Tyto produkty vám vydrží zhruba 450–3 500 hodin, potom je potřeba koupit nové.

Cena

Nepatří mezi nejdůležitější parametry, ale také tvoří podstatný parametr, protože i zde povětšinou platí, že čím dražší model, tím více funkcí.

Nejlevnější sporttestery– ukazují přibližné hodnoty – nízká spotřeba baterie – lze je umístit na cyklistická řídítka – mají omezené množství funkcí
Sportterstery do 5 000 Kč– disponují větším displejem – objevuje se GPS senzor – měří spálené kalorie i tepovou frekvenci poměrně přesně – Bluetooth technologie i poměrně vysoká voděodolnost
Sportterstery do 10 000 Kč– barevné displeje s vysokým rozlišením – přesně naměřené hodnoty – originální vzhled i kvalitní materiál – vysoká voděodolnost – rozmanité množství funkcí
Sporttestery pro profesionály– modely pro profesionální sportovce – přesně naměřené hodnoty – možnost monitoringu několika desítek sportovních aktivit – maximální voděodolnost i výdrž baterie

Nejlepší sporttestery roku 2023 ještě neznáme, ale věříme, že se výrobci brzy vytasí s něčím novým, co zaujme širokou veřejnost.  Co bychom vám určitě nedoporučovali je pořizovat si sporttester z bazaru, tam svůj top kousek jistě nenajdete. Naopak se bude jednat o přehlídku vyřazených modelů, které nosil na ruce kde kdo jak dlouho. Dejte si na výběru sporttesteru záležet, přece jen je to něco, co bude vaši kondici i zdraví, při správné péči, velice dlouho sledovat a tím vám dávat možnost zdravě posouvat vaše sportovní hranice.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 18 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo