Jak vybrat nejlepší stan

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Stan patří mezi základní vybavení každého milovníka turistiky, cykloturistiky, horolezectví i nejrůznějších expedičních výprav. Využijete ho ale i na festivalech, v kempech případně na zahradě. Ať už sháníte jakýkoli typ, u všech platí totéž: na stanu velkou měrou závisí, jak si dobrodružství užijete. Proto se vyplatí jeho výběru věnovat náležitou pozornost. Připravili jsme pro vás článek, který vám pomůže vybrat ten nejlepší stan přesně pro vás.

Test stanů 2023

Testování jsme podrobili celkem pět různých typů stanů (rodinné, turistické i expediční). Zajímala nás především odolnost (zejména proti větru, dešti a mechanickému poškození), kvalita provedení, použité materiály, způsob a kvalita odvětrání, stabilita konstrukce, počet předsíní (apsid), reálná kapacita, pořizovací cena a samozřejmě také hmotnost či rozměry ve sbaleném stavu.

SEDCO Horizont 4

Typrodinný
Počet osob4
Tvartunel
Využitíjednosezónní
Dvouplášťová konstrukceano
Samonosná konstrukcene
Moskytiéraano
Počet křížení prutů0
Počet předsíní1
Počet apsid0
Počet vchodů1
Počet ventilačních otvorů2
Vodní sloupec tropika2000 mm
Vodní sloupec podlážky2000 mm
Materiál tropikapolyester
Materiál ložnicenylon
Materiál podlážkypolyethylen
Materiál prutůsklolaminát
Barva tropikamodrá/oranžová/zelená
Plocha předsíně3,4 m²
Rozměry ložnice (d x š x v) v cm240 x 210 x 145 cm
Celkové rozměry (d x š x v) v cm400 x 210 x 145 cm
Hmotnost4,8 kg

Rodinný stan Sedco Horizont 4 je určen pro 4 osoby a mezi jeho přednosti patří zejména výrazně nízká pořizovací cena.

Stavba tohoto modelu je snadná a i bez návodu ji zvládne opravdu každý. Velikost je dostatečná až pro 4 osoby (nejlépe dva dospělé a dvě děti). Výhodou je velká předsíňka o ploše 3,4 m², do níž lze bez problémů uložit batohy a jiné vybavení.

Dvouplášťová konstrukce tohoto modelu je vyrobena z levných materiálů, a to konkrétně tenkého polyesteru. Podlážku tvoří polyethylen velmi nízké kvality. Jedná se pouze o tenkou tkaninu, kterou snadno prorazí dokonce i ostřejší stéblo trávy. Pod Horizont 4 proto doporučujeme dokoupit footprint potřebných rozměrů. I přes udaný vodní sloupec 2 000 mm, do stanu při déletrvajícím dešti začalo zatékat.

Bohužel kvalita provedení je příliš nízká. Švy a očka, do nichž se navlékají pruty, mají tendenci se skutečně snadno trhat. Sklolaminátové pruty se při větší zátěži (např. silnější vítr) lehce zlomí. Podobně kotvící kolíky ohne i dítě.

Mezi pozitiva patří dva větrací otvory, které poměrně dobře odvátí přebytečnou vlhkost. Horizont 4 je navíc ve sbaleném stavu poměrně malý a především lehký (váží pouhých 4,8 kg). Složitě se ale skládá do přepravního obalu, který by mohl být větší.

Horizont 4 je levný a prostorný rodinný stan, který je ideální pro nocleh za letní teplé noci. Do špatného počasí a na delší dovolenou je ale naprosto nevhodný a nemůžeme jej k těmto účelům doporučit.

  • výrazně nízká pořizovací cena
  • dostatečný vnitřní prostor
  • snadná stavba
  • nekvalitní materiály
  • nízká kvalita provedení
  • výrazně nízká odolnost proti vodě i mechanickému poškození
  • nevhodný do špatného počasí
Zjistit cenu

JUREK Nano 1

Typultralehký turistický
Počet osob1
Tvartunel (kosočtverec)
Využitítřísezonní
Dvouplášťová konstrukceano
Samonosná konstrukcene
Moskytiéraano
Počet křížení prutů0
Počet předsíní0
Počet apsid0
Počet vchodů1
Počet ventilačních otvorů1
Vodní sloupec tropika3000 mm
Vodní sloupec podlážky10 000
Materiál tropikapolyester s PU zátěrem
Materiál ložnicenylon s hydrofobní úpravou
Materiál podlážkypolyester s PU zátěrem a silikonizací
Materiál prutůdural
Barva tropikazelená
Plocha předsíně-
Rozměry ložnice (d x š x v) v cm300 x 140 x 100 cm
Celkové rozměry (d x š x v) v cm300 x 140 x 100 cm
Hmotnost1,65 kg

Ultralehký turistický stan Nano 1 od české firmy Jurek je určen pro 1 osobu (případně 1 dospělého a 1 dítě nebo dva drobnější dospělé). Mezi jeho přednosti patří zejména nízká váha, dobrá odolnost a malé rozměry ve sbaleném stavu.

Rozměry tohoto modelu (délka 300 cm) z něj činí vynikající stan pro vysoké osoby (pohodlně se do něj vejde i člověk měřící více než 2 metry). 140 cm na šířku nabízí dostatek prostoru pro uložení batohu i vybavení, nic proto nemusíte nechávat venku. Navíc se v něm pohodlně posadíte i převlečete.

Kvůli snaze výrobců snížit hmotnost Nano 1 nedisponuje žádnou předsíní ani apsidou. Obývací prostor je proto zároveň také úložným. Překvapivě velký vnitřní prostor ovšem umožňuje pohodlné nocování také jedné dospělé osobě a dítěti. Poměrně dobře se do něj vejdou ale i dvě nižší a štíhlé osoby. V takovém případě se ale samozřejmě rapidně zmenší úložný prostor, uložení dvou menších batohů je ale i přesto možné. Naprosto jedinečnou předností Nano 1, kterou u ostatních modelů tohoto typu budete hledat jen těžko, je vynikající poměr celkové hmotnosti a velikosti vnitřního prostoru, který nabízí.

Potěšila nás také neuvěřitelně rychlá a jednoduchá stavba i skládání, které je dáno jednoduchostí celé konstrukce. Stavění je snadné také z toho důvodu, že tropiko i vnitřní stan jsou opatřeny suchým zipem, kterým lze obě části pevně spojit. Při stavbě proto stačí pouze provléct prut a zajistit kotvícími kolíky (upínací lanka nejsou do běžných podmínek potřeba). Celý postup přitom trvá méně než pět minut. Díky této vlastnosti se Nano 1 staví snadno i za deště nebo za tmy.

Nano 1 je dvouplášťový model vyrobený z velmi kvalitních materiálů. Odolnost tropika je 3 000 mm vodního sloupce, podlážky pak 10 000 mm. I při silném déletrvajícím dešti nedošlo k průniku vody. Nevýhodou je pouze absence předsíně nebo apsidy před vchodem. Při otevření za deště totiž vždy naprší dovnitř, což je do jisté míry dáno také atypickým tvarem konstrukce.

Mezi výhody neobvyklého kosočtvercového půdorysu však patří vynikající odvod vlhkosti, a to i přestože je tento model vybaven pouze jedním ventilačním otvorem. Překvapila také dobrá odolnost vůči větru a celková stabilita konstrukce. Tento tvar má však také své nevýhody. Najít rovné místo o délce 3 m není vůbec snadné. Bohužel pokud se to nepodaří, často nelze tropiko vypnout natolik, aby se alespoň v jednom místě nedotýkalo ložnice, čímž bohužel dochází k pronikání vlhkosti dovnitř stanu.

Nano 1 se navíc kvůli horší cirkulaci vzduchu příliš nehodí pro použití v parném létě. Jednoduše vám v něm bude s největší pravděpodobností horko. To je dáno jak pouze jedním větracím otvorem, tak hustěji tkanou moskytiérou. Schopnost zadržet teplo však oceníte za chladnějších nocí.

Chválíme také (na dvouplášťový model skutečně malé) rozměry ve sbaleném stavu (16 x 42 cm). Součástí balení jsou kromě jiného také lehké duralové kolíky a opravná sada.

Nano 1 vyniká skvělým poměrem ceny, kvality a hmotnosti, navíc se pyšní velkým vnitřním prostorem, který je u tohoto typu stanů spíše výjimečný. Pokud proto patříte mezi uživatele, kteří cestují sami a upřednostňují nízkou hmotnost a malé rozměry ve sbaleném stavu, Nano 1 vám můžeme vřele doporučit. Můžete si být jistit, že tento model vás před nepřízní počasí velmi dobře ochrání.

  • dobrý poměr cena/kvalita
  • nízká hmotnost
  • velký vnitřní prostor
  • malé rozměry ve sbaleném stavu
  • vysoká kvalita provedení
  • kvalitní materiály
  • vysoce stabilní konstrukce
  • odolnost proti větru, vodě i mechanickému poškození
  • velmi snadná stavba
  • chybí předsíň nebo apsida
  • při otevření za deště dovnitř zatéká
  • nevhodný do parného léta
Zjistit cenu

MSR Elixir 3

Typturistický
Počet osob3
Tvargeodetický
Využitítřísezonní
Dvouplášťová konstrukceano
Samonosná konstrukceano
Moskytiéraano
Počet křížení prutů2
Počet předsíní2
Počet apsid0
Počet vchodů2
Počet ventilačních otvorů2
Vodní sloupec tropika1500 mm
Vodní sloupec podlážky3000 mm
Materiál tropikapolyester s PU zátěrem
Materiál ložnicepolyamid s hydrofobní úpravou
Materiál podlážkypolyamid s PU zátěrem a silikonizací
Materiál prutůdural
Barva tropikašedá, zelená, šedočervená, zelenočervená
Plocha předsíně1,63 m²
Rozměry ložnice (d x š x v) v cm172 x 213 x 104 cm
Celkové rozměry (d x š x v) v cm324 x 213 x 104 cm
Hmotnost3,1 kg

Turistický stan MSR Elixir 3 je určen pro 3 osoby a vyniká nízkou hmotností i velmi malými rozměry ve sbaleném stavu.

Stavba je poměrně snadná, a to i přesto, že jde o složitější geodetický tvar. Je ale potřeba dbát na to, aby byly všechny části dostatečně vypnuty kotvícími kolíky a upínacími lanky, a tropiko se tak nedotýkalo vnitřního stanu. Bez toho totiž do ložnice zatéká vysrážená vlhkost z tropika.

Konstrukci tvoří dva duralové pruty doplněné dodatečnou tyčí, která vypíná předsíně. Ty jsou celkem dvě – na každé straně jedna. Samozřejmostí jsou dva vchody a dva ventilační otvory, díky nimž dochází k dobré cirkulaci vzduchu.

Díky téměř kolmým stěnám je prostor uvnitř skutečně překvapivě velký a komfortní. Bez problému se v něm lze posadit nebo převléknout. Elixir 3 je určen maximálně pro tři dospělé osoby, vhodnější je ale pro dvě dospělé osoby a jedno (nebo dvě menší) děti. Úložný prostor obou předsíní se ukázal být dostatečný i pro objemnější batohy a vybavení. Chválíme také pohodlný vchod a vysokou stabilitu konstrukce.

Ačkoli se jedná o dvouplášťový model, je možné využít pouze tropiko a postavit je na footprintu zvlášť. Footprint je totiž součástí balení. Chválíme také výrazně lehké pruty a kolíky. Po sbalení Elixiru 3 získáte opravdu malý balíček o rozměrech 20 x 51 cm.

Veškeré použité materiály tropika, ložnice i podlážky jsou kvalitní, ale zároveň velmi tenké. Výrazně nízké hmotnosti je však dosaženo částečně na úkor odolnosti. A ačkoli se stan za silného deště choval skvěle – neteklo do něj a s prudkým větrem si také dobře poradil, otázkou je, jak se v podobné situaci zachová za několik let. Podlážka je například natolik tenká, že použití footprintu je téměř nutností.

Elixir 3 je model, který vyniká výrazně nízkou hmotností, vysokou kvalitou, stabilitou a komfortem. Otázkou zůstává odolnost do budoucna, jelikož je vyroben ze skutečně tenké syntetické tkaniny. Pokud však sháníte stan pro 3 osoby, rozhodně byste na Elixir 3 neměli zapomínat.

  • nízká hmotnost
  • velký vnitřní prostor
  • vysoký komfort
  • samonosnost
  • variabilita (lze postavit jen tropiko)
  • malé rozměry ve sbaleném stavu
  • vysoká kvalita provedení
  • stabilní konstrukce
  • odolnost proti větru a vodě
  • vyšší pořizovací cena
  • nižší odolnost proti mechanickému poškození
  • tenká podlážka vyžaduje použití footprintu
Zjistit cenu

COLEMAN Galileo 5

Typrodinný
Počet osob5
Tvartunel
Využitíjednosezónní
Dvouplášťová konstrukceano
Samonosná konstrukcene
Moskytiéraano
Počet křížení prutů0
Počet předsíní1
Počet apsid0
Počet vchodů2
Počet ventilačních otvorů1
Vodní sloupec tropika3000 mm
Vodní sloupec podlážky3000 mm
Materiál tropikapolyester s PU zátěrem
Materiál ložniceprodyšný nylon
Materiál podlážkypolyethylen
Materiál prutůlaminát
Barva tropikazelenošedá
Plocha předsíně8,7 m²
Rozměry ložnice (d x š x v) v cm210 x 335 x 195 cm
Celkové rozměry (d x š x v) v cm470 x 335 x 195 cm
Hmotnost15,8 kg

Rodinný stan Coleman Galileo 5 je určen až pro 5 osob a disponuje také velmi prostornou předsíní, v níž mohou v případě potřeby přenocovat další lidé. Mezi jeho přednosti patří zejména velký a komfortní obytný prostor, v němž je možné se bez problému postavit. V případě potřeby se do něj vejde i cestovní dětská postýlka.

Ačkoli se jedná o větší rodinný model, stavba je poměrně snadná, jsou k ní ale potřeba dvě osoby. Vzhledem k tomu, že se jedná o tunelovou konstrukci, pruty se v žádném místě nekříží, a je tedy potřeba celou konstrukci zajistit dostatečným počtem kotvících kolíků. Výsledná stavba je však překvapivě pevná a odolná i vůči silnějšímu větru.

Použité materiály jsou poměrně kvalitní. Při stavbě je ale potřeba dbát na co největší napnutí tropika, které se nesmí dotýkat stěn vnitřního stanu. Pokud v některých místech nedopatřením ke kontaktu dojde a na těchto místech se tropiko trochu prověsí, při silnějším dešti se zde drží voda a po krátkém čase začne voda tkaninou protékat dovnitř.

Výhodu však spatřujeme ve vysokém komfortu uspořádání vnitřního prostoru. Velkou ložnici pro pět osob, lze rozdělit pomocí lehké přepážky na dvě místnosti. Jedná se však spíše o symbolickou přepážku, jelikož jde pouze o kus tenké látky. Za skutečně praktická ovšem považujeme velká slídová okna v předsíňce, která je možné zatemnit rolovatelnými clonítky. V předsíni lze navíc pohodlně sedět na židlích, případně zde mohou přespat další osoby. Oceňujeme také poměrně dobré větrání pomocí jednoho velkého ventilačního otvoru.

Celková kvalita provedení je ale nižší. Úchyty podlážky ložnice nepůsobí příliš pevně (může dojít k jejich vytržení). Pruty jsou navíc vyrobeny z laminátu, který se snadno láme a štípe. Jedná se o kompromis, který je s ohledem na velkost tohoto modelu a nižší pořizovací cenu nutností. Nevýhodou je také vyšší hmotnost Galilea 5.

Tento model bychom mohli s ohledem na jeho komfort a velikost doporučit pro letní dovolenou do kempu. S ohledem na horší odolnost vůči dešti ale doporučujeme zvážit také další nabídky.

  • nižší pořizovací cena
  • velký prostor
  • vysoký komfort
  • odolnost proti větru
  • nízká odolnost proti vodě
  • nižší kvalita provedení
  • nevhodný do špatného počasí
  • vysoká hmotnost
Zjistit cenu

Husky Bizon 4 PLUS

Typturistický
Počet osob4
Tvartunel
Využitítřísezonní
Dvouplášťová konstrukceano
Samonosná konstrukcene
Moskytiéraano
Počet křížení prutů1
Počet předsíní1
Počet apsid1
Počet vchodů2
Počet ventilačních otvorů2
Vodní sloupec tropika4000 mm
Vodní sloupec podlážky7000 mm
Materiál tropika185T Polyester, Polyurethan (zátěr 4 000 mm)
Materiál ložnicenylon 190T, síťová moskytiéra
Materiál podlážky190T Polyester (s PU zátěrem 7 000 mm)
Materiál prutůDurawrap
Barva tropikazelená
Plocha předsíně260x110 cm
Rozměry ložnice (d x š x v) v cm220 x 260 x 90 cm
Celkové rozměry (d x š x v) v cm420 x 260 x 130 cm
Hmotnost5,3 kg

Stan od českého výrobce outdoorového vybavení HUSKY patří mezi modely, které oceníte jak na výletech v přírodě, v kempech, tak třeba i k ubytování na letních festivalech. Pro své provedení, hmotnost a rozměry je dost univerzální a k použití se hodí od jara do podzimu. Je určen až pro čtyři osoby, kterým poskytne dost místa na spaní a díky kvalitním materiálům a preciznímu zpracování uživateli zajistí nocleh v suchu i při pořádném slejváku. Husky má v nabídce ještě jeden hodně podobný stan „Husky Bizon 4 classic“, který se od Husky Bizon 4 plus liší nejen cenou (model 4 plus je o něco těžší, dražší a liší se malinko rozměry, a hlavně použitými materiály. Nemá například durawrapové pruty, ale laminátové).

Stan Bizon 4 plus má dva vchody a jednu velkou hlavní komoru, ve které se vyspí čtyři osoby ležící vedle sebe. Dále má prostornou předsíňku a vzadu malinkou apsidu.
Hlavní komora je šitá je z nylonového materiálu a síťované moskytiéry pro dobré odvětrávání. Je prodyšná a obyvatele stanu ochrání před deštěm (vůbec se nedotýká vnější vrstvy stanu) i nálety hmyzu. Po stranách má dvě kapsy na uložení drobností a pod strop stanu lze zavěsit ještě síťku, do které můžete dát třeba svítilnu. Celá hlavní ložnice má z vnější strany všitá ucha na konci s plastovými háčky, které se jednoduše zacvaknou na pruty stanové konstrukce, což hodně zpříjemní a urychlí stavbu stanu. Spodní strana spací komory neboli podlážka je zpevněná, vyrobená z lehoučkého odolného polyesterového materiálu a opatřená 7 000mm vodním sloupcem, který jen tak neproteče.

Dovnitř hlavní komory – ložnice se dá dostat dvěma velkými vchody na zip, které jsou ze dvou protilehlých stran. Otevírají se do tvaru písmene velkého D a při úplném rozevření lze u obou vchodů část látky „dveří“ nebo moskytiéru přichytit na levou stranu pomocí gumiček. To se hodí k tomu, aby se volná látka jen tak všude neválela, nepoškozovala se nebo se zbytečně nešpinila. Velkými vstupními dveřmi skvěle vyvětráte a zároveň se vám jimi budou dovnitř dobře stěhovat všechny věci. Ložnice je přes metr vysoká. Nepostavíte se v ní, ale v pohodě si v ní kleknete. Oboje vstupní „dveře“ mají dvojí materiál, takže je můžete zazipovat pouze moskytiérou, nebo i nylonovou částí. Záleží, jak moc chcete větrat, být chránění před komáry, nebo vidět z venku.

Další částí stanu, do které můžete dát své věci, nebo si v ní něco malého přichystat k jídlu v případě nepříznivého počasí, je docela prostorná předsíňka. Tu odděluje, a její tvar vypíná jeden samostatný prut, který se nad ní ohne do oblouku a utvoří tak z tropika (vnější nepromokavé vrstvy stanu) její prostor. Ten vznikne mezi sešikmeným hlavním vstupem a vstupem do vnitřní ložnice. Za deště do této předsíňky dobře schováte věci, dokonce do ní nacpete na ležato třeba i kolo, nebo do ní pohodlně uložíte batohy, aby uvnitř nepřekážely při spánku. V předsíňce bohužel není žádná podlážka, takže od spod můžou uložené věci vlhnout od trávy. Z venku se do předsíňky dostanete rozepnutím tropika. Rozepnutou část můžete opět uchytit na levou stranu dvěma gumičkami. Zapnuté tropiko předního i zadního vstupu je chráněno ještě krycím pruhem látky, který zabraňuje proniknutí vody dovnitř stanu.

Zadní vchod stanu je již jen malá sešikmená část tropika. Taková apsida chránící zadní vstup do ložnice před deštěm. Pod ní dáte maximálně pár malých věcí, třeba boty a ani ta nemá žádnou podlážku. Tato část se musí vždy dobře vypnout kolíčkem k zemi, aby po ní v případě deště dobře stékaly kapky a nenapršelo vám do ložnice. Dva vstupy do stanu jsou praktické hlavně v případě, že jej obývá více lidí.

Materiál tropika je kvalitní 185T Polyester s 4 000mm vodním sloupcem a podlepenými švy. To zaručuje nepromokavost, která by vás měla ve stanu v pohodě udržet v suchu třeba i při vícedenním kempování za deště. Samozřejmě za podmínky, že je stan dobře vypnut, aby po něm kapky sjížděly. Vnější stan má UV povrchovou úpravu. V horní části jsou dva otvory pro větrání a odvod páry z vnitřku stanu, které v létě poslouží i pro snížení horka uvnitř. Otvory jde úplně zavřít a zajistit suchým zipem, nebo je nechat otevřené za pomoci podpůrného systému, který je součástí suchého zipu. Aby se dala dobře vypnout část předsíňky stanu, má tropiko zvenku tunýlek, kterým se provleče třetí ohebný prut. Dále tropiku nechybí vystupující ucha pro přichycení lanek, kterými se celý vnější stan vypíná do finálního tvaru. Lanka mají chytře řešený systém s plastovou brzdou, kterým je lze rychle zkrátit nebo prodloužit. Na čtyřech hlavních okrajích vnější vrstvy stanu, jsou chytře řešená ukotvení oček pro připevnění konců prutů. Ohnuté pruty do oček jen zabodnete a je to.

Celková hmotnost stanu je 5, 3 kg, což není ideální váha pro nošení stanu v batohu na dlouhých túrách. Pro dlouhé trasy sáhněte spíše po stanu s váhou ideálně do 3,5 kg.
Stan se dá připevnit k zemi ocelovými kolíky a v základní výbavě je i jednoduchá sada na drobné opravy stanu.

Konstrukci stanu tvoří tři durawrapové pruty, které jsou lehké, ohebné a odolné. Stan má parádní obal, do kterého se dobře vejdou všechny jeho součásti a ve kterém se snadno přenáší. Obal má dvě velká ucha, za která se se sbaleným stanem dobře manipuluje. Takže ať už jej lovíte z batohu nebo kufru auta, máte sbalený stan z a co chytit. Dovnitř obalu se dostanete rychle zipem na jeho horní části a člověk zvládne stan i sám uložit do obalu. Velikost sbaleného stanu je 55 x 18 cm a skládání v pohodě zvládne i jeden člověk a pokud má již se stany zkušenosti, hotovo bude mít do 15 minut.

  • univerzální stan do hor i do kempu
  • dvouplášťové provedení
  • durawrapové pruty
  • jednoduchý systém uchycení ložnice k prutům konstrukce
  • vyšší hmotnost
  • předsíňka bez podlážky
  • obyčejné ocelové kolíky, které se snadno ohnou
Zjistit cenu

Důležité otázky

Výběr stanu není nikdy snadný, a to nejen pro laiky, ale i pro zkušené turisty. Někdy jsou prostě požadavky takové, že je obtížné nebo dokonce nemožné, najít vyhovující model. Přesto se o to můžete pokusit. Nejdříve je nutné si udělat jasno v tom, co od stanu očekáváte. Zkuste si proto co nejpřesněji odpovědět na šest základních otázek, které vám pomohou si ujasnit, jaký by měl váš stan být.

  1. K jakému účelu jej hodláte využívat? Pořizujete stan na zahradu pro děti, do kempu na dovolenou, na turistiku do hor nebo do extrémních podmínek?
  2. Pro kolik osob bude určen? Kolik lidí bude ve stanu spát? Půjde pouze o dospělé nebo i děti? Kolik věcí by se do něj mělo kromě osob vejít?
  3. Jak často jej budete používat? V jakých ročních obdobích a klimatických podmínkách? Co všechno by měl vydržet?
  4. Je pro vás důležitá hmotnost a rozměry ve sbaleném stavu? Plánujete vozit stan autem anebo preferujete pěší túry nalehko?
  5. Jaká je míra pohodlí, kterou vyžadujete? Jaká velikost je ideální? Potřebujete předsíňku na uskladnění věcí nebo vaření?
  6. Jak vysokou finanční částku jste ochotni investovat? Jak kvalitní by měl být?

Doporučujeme vám si odpovědi přehledně sepsat podle důležitosti, jakou pro vás jednotlivé body mají. Získáte tak krátký seznam, který vám pomůže při orientaci.


Nejčastější mýty o stanech

Dříve než se vrhnete na jednotlivé typy a parametry, které vám s výběrem pomohou, pokládáme za důležité nejdříve vyvrátit několik zažitých mýtů, které kolem stanů panují.

Nízká hmotnost je zásadní

Přestože je snem každého turisty co nejlehčí batoh, důležitější než nízká hmotnost je vhodná kombinace všech vlastností (tvaru, velikosti, kvality použitých materiálů, odolnosti atd.). Je-li jeden z parametrů vyhnán do extrému, je téměř jisté, že se to negativně odrazí na těch ostatních. Extrémně nízká hmotnost proto bohužel často vede k výrazně nižší odolnosti a životnosti, a odolný stan naopak nemůže vážit pod jeden kilogram na osobu. Vždy je proto nutné udělat kompromis.

Čím vyšší vodní sloupec, tím lépe

Pokud patříte mezi běžné uživatele, kteří shání turistický stan, vodní sloupec valné většiny modelů je plně dostačující, konkrétně vám postačí hodnoty již okolo 1 500 mm pro tropiko (vrchní vrstva stanu bránící pronikání srážek) a 2 000 mm pro podlážku.

Tunelový tvar je nepoužitelný při silném větru

Je pravdou, že kopulovitý nebo ještě lépe geodetický tvar je pro použití ve větru vhodnější, zejména fouká-li z různých stran. Tunelový tvar se ale lépe hodí pro situace, pokud fouká vítr pouze z jednoho směru. Pokud jej v postavíte po směru větru, je jeho tvar co se odolnosti týče naprosto nepřekonatelný.

Jak vybrat stan?

Typy stanů

S otázkou ohledně účelu a způsobu využití (tj. kde a jak často jej budete používat) souvisí základní rozdělení stanů na pět typů:

  • rekreační a rodinné,
  • párty a plážové,
  • turistické a trekové,
  • ultralehké,
  • expediční.

Tyto typy se liší hlavně svými rozměry, hmotností, konstrukcí či pořizovacími náklady.

Rekreační a rodinné stany

U tohoto typu se předpokládá využití pouze několikrát do roka, a to zejména v nenáročných podmínkách (tj. na zahradách, v kempech, na louce apod.) a především v letním období. Mezi důležité parametry patří rozměry, konstrukce a pořizovací cena. Vzhledem k tomu, že jsou často převáženy automobilem a nevyužívají se příliš často, hmotnost a odolnost bývají zanedbatelné.

Podle počtu osob, pro které jsou určeny je lze rozdělit na malé a velké, které jsou určeny pro 4 a více osob a označují se spíše jako rodinné stany. U všech velikostí je však kladen důraz na velikost, komfort, soukromí a maximální pohodlí. Určené jsou zpravidla pro déletrvající pobyt na jednom místě. Vzhledem k vysoké hmotnosti a rozměrům ve sbaleném stavu jsou naprosto nevhodné pro přenášení na zádech při turistice. Také jejich stavba většinou zabere poměrně velké množství času.

Nejčastějším tvarem je kopule nebo tunel s konstrukcí z laminátových nebo ocelových tyček a podlážkou z PVC nebo polyethylenu (PE). Vzhledem k použitým materiálům bývají těžší (obvykle více než 2 kg na osobu). Pro rodinné stany jsou navíc typické velké předsíně, oddělené ložnice a množství úložného místa. Většinou je možné se v nich bez problému postavit.

  • pro kempování většího počtu osob
  • dostatečně prostorné
  • vysoký komfort a soukromí
  • pouze pro občasné využití
  • výrazně vysoká hmotnost a nízká odolnost
  • velké rozměry ve sbaleném stavu
  • stavba zabere mnoho času

Párty a plážové stany

Párty (někdy také zahradní) přístřešky (často nůžkové konstrukce) a plážové stany patří do zcela specifické kategorie. Párty přístřešky jsou určeny pro pořádání oslav, posezení s přáteli, grilování apod., jejich hlavním úkolem je ochrana proti slunci a nepřízni počasí. Podobně plážové stany či přístřešky mají především chránit před sluncem, případně větrem na dovolené u vody. S ohledem na odlišné využití tyto dva modely v článku zcela vypustíme.

Turistické a trekové stany

Stany pro turistiku jsou obvykle třísezónní, jejich využití je tedy mnohem širší – lze je s sebou brát na kempování, vodu, cyklistický výlet, na hory i dlouhé treky (pro náročnější akce jsou však vhodnější expediční modely). U tohoto typu je naprosto zásadní hmotnost (někdy i méně než 1 kg na osobu), objem ve sbaleném stavu a odolnost, až pak následuje cena či komfort.

Zpravidla jsou menší, určené pro 1 až 4 osoby. Tvar bývá kopulovitý, geodetický i tunelovitý, případně tzv. áčkový. Konstrukce pak téměř výhradně z duralových prutů, které jsou sice dražší, ale vyznačují se nižší hmotností a výrazně vyšší odolností. Tropiko bývá lehké, samozřejmostí je nepromokavý zátěr a silikonizace. Podlážka je vyrobena nejčastěji z polyamidu s PU zátěrem.

Podle počtu osob nezapomeňte zohlednit také počet vchodů a velikost úložného prostoru. Pro 4 nocležníky bude jeden vchod málo (představte si, že nejvzdálenější spáč bude muset překračovat zbývající tři, pokud se bude chtít dostat ven). Dva vchody mají také tu výhodu, že jeden z nich bývá často chráněn proti větru, a je proto možné vlézt do stanu, aniž by tam nafoukal déšť nebo sníh. Myslete také na dostatek úložného prostoru pro zavazadla, předsíně, případně menší apsidy (půlkruhový nebo mnohoúhelníkový výklenek z hlavního prostoru).

  • univerzální použití
  • nízká hmotnost
  • přijatelné rozměry ve sbaleném stavu
  • vyšší odolnost
  • snadná a rychlá stavba
  • nižší komfort
  • méně využitelného vnitřního prostoru
  • pro nižší počet osob

Ultralehké a cyklistické stany

Tento typ představuje specifickou kategorii stanů, pro něž je typická výrazně nízká hmotnost (běžně méně než 1 kg na osobu) a minimální rozměry ve sbaleném stavu. Tyto přednosti jsou však často vyváženy nižší odolností proti povětrnostním vlivům, často nižší životností a velmi nízkým komfortem.

Často jde o výrazně lehké stany pro 1 nebo 2 osoby, které se hodí na turistiku nebo cykloturistiku. Vyhledávají je většinou osoby, které preferují cestování nalehko s co nejmenším batohem.

  • mimořádně nízká hmotnost
  • výrazně malé rozměry ve sbaleném stavu
  • snadná a rychlá stavba
  • nižší odolnost
  • nízký komfort
  • méně využitelného vnitřního prostoru
  • pro nízký počet osob

Expediční stany

Expediční modely se od ostatních typů liší především vysokou odolností, životností a jednoduchostí stavby (ta je v nepříznivých podmínkách zásadní) a to na úkor hmotnosti i komfortu. Rozhodně proto nepatří mezi nejlehčí, ale můžete si být jisti, že vás velmi dobře ochrání i při skutečně extrémním počasí (na horách nebo třeba v džungli). Určeny jsou obvykle pro 2 a více osob (někdy až 6). Typická bývá také výrazně vyšší pořizovací cena. Je ale vysoce pravděpodobné, že vám vydrží dlouhá léta.

Z konstrukčního hlediska jde často o kopule a tunely s vícero křížením prutů, díky nimž je dosaženo samonosnosti a vysoké odolnosti proti nárazům větru, dešti i těžké sněhové pokrývce. Materiál prutů bývá téměř výhradně ze slitin duralu. Stavba je navíc výrazně jednoduchá a je ji možné zvládnout v silném větru, tmě i při chumelenici v rukavicích.

Naprostou samozřejmostí jsou kvalitní a extrémně odolné materiály tropika i podlážky se silikonizací. Výrobci těchto stanů se samozřejmě snaží také o minimalizaci hmotnosti, což se projevuje snížením komfortu. Samozřejmostí bývají předsíně určené k uložení batohů a dalšího vybavení, jež poskytují potřebné závětří také pro vaření apod.

  • mimořádně vysoká odolnost
  • pro celoroční použití v extrémních podmínkách
  • velmi kvalitní materiály
  • výrazně snadná a rychlá stavba
  • vysoká pořizovací cena
  • vyšší hmotnost i rozměry ve sbaleném stavu
  • nízký komfort

Na expedicích se vám nejspíše stan drobně roztrhne, nebo propíchne například mačkami. Proto si s sebou na expedici raději vždy zabalte sadu na opravu celty. Kdybyste celtu neopravili hned na místě po tom, co zjistíte problém, mohla by se roztrhnout na podstatně větší, nebo úplně rozpárat stan.

Rozdíl mezi jednoplášťovými a dvouplášťovými stany

Stany můžeme rozdělit také podle toho, zda jsou tvořeny jednou či dvěma vrstvami, odtud jednoplášťové a dvouplášťové.

Jednoplášťové stany

Tento typ je jednodušší, jelikož je tvořen pouze jednou nepromokavou vrstvou, která zahrnuje střechu i podlážku (tj. střecha a podlážka jsou spojeny). Mezi výhody patří zejména nižší hmotnost, menší rozměry ve sbaleném stavu a snadnější rychlejší stavba. Stan se dá postavit i bez „tyček“ – místo nich lze někdy využít lyže, nebo třeba trekingové hůlky.

Nevýhodou je obvykle vysoká kondenzace vnitřní vlhkosti, kvůli tomu mohou být stěny stanu vlhké až tak, že po nich stékají kapky vody (od kterých pochopitelně snadno navlhne vaše vybavení), nebo vám bude kapat na spacák (u těch nejhorších jednoplášťů; standard to není). Některé jednoplášťové modely jsou proto tvořeny polopropustnou membránou, která kondenzaci do jisté míry brání – ty jdou cenově docela vysoko. Uvnitř může docela foukat a teplotu udrží jenom ty lepší výrobky – to podstatně snižuje komfort spaní v takovém stanu – spíše jej volte pro extrémnější akce a když jste ostřílení a zkušení.

Jednopláště lze snadno rozdělit podle ceny. Ty do ceny okolo tisícovky budou mít více ze zmíněných negativ a jsou vhodné jako „hračky“, nebo na zahradu. Ty mají jeden plášť proto, aby udrželi cenu co nejníže. Dražší jednoplášťové stany jsou na výpravy a jeden plášť mají kvůli úspoře hmotnosti.

Dvouplášťové stany

Dvouplášťový typ je tvořen dvěma vrstvami: vrchní nepromokavá vrstva (tropiko) zabraňuje průniku srážek, kdežto propustná vnitřní vrstva (vnitřní stan), jehož součástí je i podlážka, brání kondenzaci par. Páry projdou vnitřní vrstvou a vysráží se na vnitřní straně tropika. Vzhledem k tomu, že tropiko není spojeno s vnitřní vrstvou a v ideálním případě se jí v žádném místě nedotýká, nadměrná vlhkost v podobě kapek steče po tropiku, aniž by se dostala dovnitř.

Dvouplášťové modely jsou pro svoji praktičnost oblíbenější a všeobecně častější. Musíte ovšem počítat s vyšší hmotností, většími rozměry ve sbaleném stavu a o něco náročnější stavbou.

Důležité parametry

Pokud již máte jasno v tom, za jakým účelem si budete stan pořizovat, můžete se zaměřit na důležité parametry, které vám pomohou při výběru konkrétního modelu. Jedná se hlavně o:

  • tvar,
  • velikost a kapacitu,
  • materiál,
  • hmotnost,
  • odolnost,
  • velikost ve složeném stavu,
  • obtížnost a rychlost stavby,
  • počet vchodů,
  • ventilační otvory a prodyšnost,
  • barvu.

Tvar

Tvar stanu do výrazné míru určuje jeho vlastnosti, zejména odolnost vůči povětrnostním vlivům, míru komfortu, velikost vnitřního prostoru a rozhoduje také o tom, jak snadno se bude stavět.

Přinášíme vám přehled čtyř základních tvarů, s nimiž se můžete při výběru nejčastěji setkat. Jedná se o stany:

  • kopulovité,
  • tunelovité,
  • geodetické
  • a „áčkové“.

Kopulovitý tvar

Kopule patří mezi nejčastější tvary. Tvoří ji zpravidla dva pruty, jejichž konce jsou umístěny do čtyř rohů a kříží se přesně uprostřed. Ty mohou být doplněny dalšími pruty, které mají za úkol zpevnit předsíně a vchody.

Výhodou kopulovitého tvaru je samonosnost (u některých modelů dokonce není potřeba kotvit do země a natahovat upínací lanka) a rychlá stavba. Jedná se o velmi stabilní konstrukci, která nabízí dostatek vnitřního prostoru (stěny nejsou strmé) a je dostatečně odolná proti větru (přičemž platí, že čím více prutů bylo použito, tím odolnější, ale i těžší stan bude). Nevýhodou je obvykle vyšší hmotnost. Konstrukci ve tvaru kopule najdeme u všech typů.

Mezi základní přednosti kopulovitého tvaru patří: odolnost, stabilita, samonosnost, prostornost a rychlá stavba.

Tunelovitý tvar

Tunely vyžadují použití alespoň jednoho prutu, zpravidla se však setkáme se dvěma až třemi pruty. Tento typ je ale potřeba vždy ukotvit, jelikož není samonosný (doporučuje se také použití upínacích lanek). Stavba navíc může být trochu složitější a časově náročnější, není to ale pravidlem. Na druhou stranu tunelovitý tvar nabízí nejlepší poměr vnitřního prostoru k hmotnosti stanu, bývají proto jak prostorné, tak zároveň lehké.

Pokud postavíte tunel po směru větru, který vane stále stejným směrem, můžete si být jisti, že mu velmi dobře odolá, i když bude skutečně silný. Pokuj jej ale postavíte bokem, anebo se směr větru změní, jeho odolnost se rapidně sníží (pak záleží na tom, jak kvalitně ho máte ukotvený).

Mezi přednosti tunelovitého tvaru patří nejefektivnější využití vnitřního prostoru, díky čemuž se pyšní nízkou hmotností a rozměry ve složeném stavu. Nevýhodou bývá větší množství prutů, nesamonosnost a s ní související horší odolnost.

Geodetický tvar

Geodetický tvar je zcela specifickým typem. Podobá se kopulovitému, bývá ale zpravidla větší a jeho konstrukce obsahuje větší množství prutů, které se kříží ve dvou a více bodech. Díky tomu jsou většinou samonosné a mnohem stabilnější, ale i těžší než kopule.

Výhodou geodetického tvaru je vynikající stabilita a odolnost proti nepříznivým vnějším podmínkám. Mezi nevýhody patří vyšší hmotnost i rozměry ve sbaleném stavu a složitější stavba.

„Áčkový“ tvar

Tzv. áčko (ve tvaru střechy) je v současnosti nejméně používaný tvar a narazíte na něj spíše výjimečně (obvykle u retro stanů). Důvod, proč se od něj upustilo je ten, že jeho vnitřní prostor nebyl využit tak efektivně jako je tomu u ostatních typů. Jeho konstrukce navíc patří k těm méně odolným a musela být zajištěna kolíky a napnuta pomocí upínacích lanek.

Na stejném principu se ovšem i nadále vyrábí některé speciální typy stanů (tzv. trapy), což jsou ultralehké přístřešky, jejichž konstrukci nepodpírají pruty ani tyče, ale trekové hole. Jedná se o extrémně lehké stany, které mají ve sbaleném stavu miniaturní rozměry. Nehodí se ale do náročných podmínek.

Mezi výhody tvaru písmene „A“ patří převážně výrazně nízká hmotnost, malé rozměry ve sbaleném stavu a snadná stavba. Jsou však málo odolné a jejich vnitřní prostor je nedostatečný.

Velikost a kapacita

Velikost volte vždy podle počtu osob, případně množství zavazadel, které se do stanu musí vejít. Velikost by také měla maximálně odpovídat potřebám uživatele. Stany jsou většinou určeny pro 1, 2, 3, 4 až 6 osob, čemuž odpovídají také jejich rozměry. Udávány jsou ale zpravidla rozměry vnější, proto si vždy raději ověřte také vnitřní rozměry.

Pro 1 osobu počítejte minimálně 55 až 60 cm na šířku, což je přibližně šířka karimatky nebo nafukovací matrace (např. pro 3 osoby by se měla šířka stanu pohybovat okolo 165–180 cm). Ideální délku zjistíte přičtením 25 cm k výšce nejvyšší postavy (např. pro osobu vysokou 175 cm bude ideální délka stanu 200 cm).

Při výběru rodinných a rekreačních modelů, které jsou určeny pro kempování, se samozřejmě výše uvedenými rozměry řídit nemusíte. V takovém případě si totiž můžete dovolit vyšší hmotnost, nebo dokonce i více ložnic.

Předsíně

Kromě rozměrů obytné části stanu hrají svou roli také rozměry přidružených prostor (přístřešků), zejména předsíní a apsid. Pokud zvolíte menší předsíň, celková hmotnost stanu bude nižší, ale příliš toho do ní neschováte. Ve velké předsíni si naopak můžete uvařit, uschovat batohy, lezecké potřeby a další vybavení – to oceníte hlavně za špatného počasí.

Apsidy

Někdy jsou apsidy volně zaměňovány za předsíně, ale ve skutečnosti je mezi nimi rozdíl. Apsida je přesah tropika nad podlážkou, tedy cíp tropika který se obvykle vypíná kolíky. Kdežto předsíň bývá podepřena samostatným prutem a vytváří tedy další stanový prostor. Předsíně navíc umožňují daleko efektivnější odvětrání než apsidy.

Apsidy jsou určeny pro úschovu menších věcí (bot, jednoho batohu apod.), kdežto předsíně se hodí i pro vaření nebo uložení většího množství věcí.

Vnitřní úložné prostory

Součástí většiny stanů jsou kapsy a síťky ve vnitřním prostoru, které využijete na uložení drobností (mobilního telefonu, svítilny, brýlí apod.). A zejména některé velké rodinné modely bývají vybaveny samostatnou vnitřní místností sloužící k uložení věcí.

Materiál

Materiál použitý pro výrobu jednotlivých částí, tj. tropika, vnitřního stanu i prutů je důležitý hned z několika hledisek: odolnosti, životnosti a celkové hmotnosti.

Vnější stan (tropiko)

Vnější vrstva je vyrobena ze syntetické tkaniny, konkrétně z polyamidu nebo polyesteru. Mezi jejich vlastnosti patří voděodolnost a odolnost proti profouknutí větrem. Samozřejmostí je úprava pomocí polyuretanového zátěru nebo úprava na bázi silikonu (občas se používá obojí).

Pokud se obáváte protržení, doporučujeme volit tzv. ripstopovou strukturu látky, která zabrání dalšímu zvětšování trhliny. Tento typ látky poznáte na první pohled, její struktura totiž tvoří malé čtverečky.

Renesanci prožívá také bavlněné tropiko, případně s příměsí polyesteru. Bavlna při namočení nasákne a zvětší objem, čímž zabrání propuštění vody. Zásadní výhodou je lepší prodyšnost. Kvůli vysoké hmotnosti se ale nehodí pro turistické stany a využívá se pouze u velkých rodinných modelů.

Vnitřní stan

Vnitřní stan (nazývaný někdy také ložnice) bývá většinou zhotoven ze síťoviny (nylonu) nebo jiné dobře prodyšné tenké látky, případně z jejich kombinace. Kromě prodyšnosti látka izoluje a chrání před větrem.

Poměrně často se ložnice vyrábí ve žluté barvě, která prostor uvnitř opticky zvětší, prosvětlí a celkově zútulní.

Podlážka

Podlážka bývá často vyrobena ze stejných materiálů jako vnější stan (tropiko) – polyesteru nebo polyamidu, pouze s větší odolností vůči vodě. U levnějších modelů se používá PVC, které je těžší a náchylnější na popraskání, což odolnost proti vodě snižuje. Nejlevnější typy podlážek jsou vyrobeny z polyethylenu (PE), který není téměř vůbec odolný proti protržení ani vodě.

Moskytiéra

V současné době je moskytiéra již běžnou součástí každého stanu. Obvykle ji lze rozepnout a zapnout pomocí zipu. Primárně slouží jako ochrana proti hmyzu, ale výrazně také napomáhá ke správné cirkulaci vzduchu ve vnitřním prostoru. Pohlídejte si proto, aby byla dostatečně prodyšná.

Pruty

Čím více prutů konstrukce zahrnuje, tím je pevnější. Kromě počtu ale závisí také na počtu křížení prutů a materiálu, z něhož jsou pruty zhotoveny.

  • Laminát/sklolaminát – jedná se o nejlevnější materiál s nejnižší životností, který je těžký a snadno se láme a třepí (může protrhnout tropiko nebo podlážku),
  • durawrap/wraplex – je speciálně ošetřený laminát, který má vyšší životnost (méně se láme), ale stejnou hmotnost, je také dražší,
  • ocel – používá se pro konstrukce největší rodinných modelů, při stavbě se neohýbá (je předtvarována z výroby), má nejvyšší hmotnost, ale i životnost a nosnost,
  • dural – je speciální slitinou hliníku, jedná se o velmi lehký materiál, který se pyšní vysokou životností, je dražší a používá se u turistických stanů vyšší kvality, jedná se o nejlepší volbu pro běžné použití,
  • skandium – ve skutečnosti se jedná o slitinu duralu a skandia, je lehčí a pevnější než dural, pořizovací cena je ovšem velmi vysoká, proto se s ním setkáme zřídka (zpravidla pouze u nejdražších expedičních modelů),
  • karbon/kevlar – jedná se o absolutně nejlehčí materiál, který si zachovává vysokou pevnost, k sehnání je pouze za příplatek u několika výrobců expedičních modelů, jeho cena se často rovná ceně samotného stanu.

Kromě prutů se lze setkat také se stanovými tyčemi, které na rozdíl od prutů nejsou ohebné a slouží výhradně k podepření částí konstrukce (např. apsidy). Vyrábí se ale obvykle ze stejných materiálů jako pruty.

Hmotnost

Celková hmotnost je například u rodinných stanů parametrem naprosto zanedbatelným, naopak u turistických a hlavně ultralehkých modelů jde o naprosto zásadní kritérium, podle něhož se mnozí uživatelé rozhodují.

Až na nepatrné výjimky přitom platí, že čím větší je kapacita stanu, tím je těžší. Ultralehké stany pro jednoho mohou vážit i méně než 1 kg. Lehké a kvalitní stany pro dva obvykle váží okolo 2,5 kg. Hmotnost většiny běžných modelů se pohybuje od 3,5 kg a velké rodinné stany přesahují hmotnost 7 kg.

Odolnost

Odolnost vůči vnějším vlivům zahrnuje odolnost vůči protržení, větru, ohni a vodě. Vyšší odolnost přitom znamená také vyšší pořizovací cenu. Pokud ale hodláte stanovat v extrémních podmínkách, doporučujeme nešetřit. Protékající tropiko vysoko v horách je to poslední, co byste si přáli.

Obecně počítejte s tím, že horské slunce, především opravdu vysoko v horách, dá stanu pořádně zabrat a časem odolnost otupí a sníží.

Naprosto zásadní je odolnost proti vodě, kterou udává tzv. vodní sloupec.

Vodní sloupec

Vodní sloupec se uvádí v milimetrech, číslo pak představuje počet milimetrů vody, která dopadá pod tlakem o rychlosti 80 až 90 km/h, aniž by tkaninou pronikla (např. tropiko s vodním sloupcem 2 000 mm zadrží při udaném tlaku vodní sloupec o výšce dvou metrů).

Protože podlážka na rozdíl od vnějšího stanu (tropika) vyžaduje větší odolnost proti vodě, liší se také jejich vodní sloupce.

Vodní sloupec tropika

Vodní sloupec tropika by měl být minimálně 1 500 až 2 000 mm, což je hodnota vhodná pro rodinné stany a kempování zejména za letního počasí.

Pro běžnou turistiku volte vodní sloupec tropika raději již od 2 000 do 3 000 mm. Výrazně odolné expediční modely vyžadují vodní sloupec tropika okolo 10 000 mm.

 

Vodní sloupec podlážky

Kvalitní podlážka by měla při výběru hrát zcela zásadní roli. Jedná se totiž o část, která těsně přiléhá k zemi. Z tohoto důvodu je naprosto zásadní, aby byla dostatečně odolná a měla vysoký vodní sloupec.

Materiály jako PVC fólie tkané z tenkých pásků jsou sice nejčastější, ale také nejméně odolné. Většinou se nacházejí u levných kempovacích a rodinných stanů. Vodní sloupec se v tomto případě pohybuje okolo 3 000 mm.

Naopak polyester a polyamid zaručují vyšší odolnost proti vodě, a jsou proto vhodné do náročnějších podmínek (při turistice a některých extrémních sportech). Pro běžnou turistiku by měl být vodní sloupec podlážky okolo 5 000 mm, do extrémních podmínek pak 8 000–10 000 mm.

Platí, že čím je vodní sloupec vyšší, tím stoupá také celková hmotnost stanu, tkanina je totiž ošetřena speciální vícevrstvou úpravou. Kromě toho se zvyšuje také pořizovací cena.

Kvalita švů

Kromě vodního sloupce si všímejte také švů a jejich ošetření. Jedná se totiž o slabinu každého stanu (právě skrze švy nejčastěji zatéká). Kvalitní švy by měly být vždy podlepené speciální nepropustnou páskou.

Většina modelů je navíc v současné době ošetřena nehořlavou úpravou a je vyrobena z tzv. ripstopové látky, která brání zvětšování případných trhlin.

Velikost ve složeném stavu

Ačkoli velikost (kapacita) stanu ovlivňuje do jisté míry i to, jaké rozměry bude mít ve složeném stavu, nemusí to být pravidlem. Výrazně totiž závisí také na použitých materiálech a množství doplňků.

Velikost ve složeném stavu je důležitá převážně pro turisty a cyklisty, kteří nemají místa nazbyt. Vždy však dávejte pozor, aby skladnost nebyla na úkor kvality a odolnosti.

Obtížnost a rychlost stavby

Hlavně u turistických a expedičních modelů je výhodné pokud stavba zabere co nejkratší dobu. Málokdo by se chtěl v dešti, prudkém větru nebo chumelenici dlouhé minuty trápit s navlékáním prutů, složitým kotvením a napínáním upínacích lanek. Naopak u rodinných a rekreačních stanů se jedná o zanedbatelný parametr.

Vždy vezměte v úvahu také to, jestli daný model bez problémů postavíte sami, nebo budete potřebovat pomoc druhé osoby.

Nový stan si určitě vyzkoušejte postavit někde doma, nebo v okolí, abyste měli nějakou zkušenost už před první výpravou. To se vám bude hodit především v horších podmínkách (tma, déšť, sníh, atp.).

Samorozkládací stany

Samostatnou skupinu tvoří tzv. sekundové stany. Jedná se o samonosné samorozkládací stany (často plážové), které stačí pouze vytáhnout z obalu a požadovaný tvar již získají samy, jelikož jsou tvořeny speciálními pruty tvořícími potřebné napětí k napnutí konstrukce. Vzhledem k měkké konstrukci ale nejsou příliš odolné vůči nepříznivému počasí. Další nevýhodou je větší objem ve sbaleném stavu. Své uplatnění proto nachází spíše jako přístřešky na pláž nebo letní stany pro občasné využití.

Nafukovací stany

Podobným typem jsou nafukovací modely, jejichž konstrukci místo pevných prutů tvoří rukávy (válce), jež po nafouknutí získávají potřebnou pevnost. Součástí balení bývá obvykle také ruční pumpa, pomocí níž se konstrukce nafukuje. Tyto modely jsou vhodné spíše pro letní táboření v kampu nebo na zahradě, zpravidla se jedná o větší rodinné stany.

Počet vchodů

Svoji roli hraje při výběru také počet vchodů. Pouze jeden vchod snižuje celkovou hmotnost, ale je méně praktický. U stanů pro 1 až 2 osoby je však nejčastější.

Dva vchody sice o něco zvýší celkovou hmotnost, výrazně ale usnadní přístup a zajišťují daleko lepší větrání. U modelů pro více než 3 osoby jsou dva vstupy téměř nutností.

Ventilační otvory a prodyšnost

Hned na začátek musíme říci, že neexistuje stan, ve kterém by se uvnitř nesrážela vzdušná vlhkost (který by se tzv. nepotil). Žádný z výrobců totiž prozatím nepřišel s tak dokonalým větráním.

Běžně se používají větrací otvory, kterých může být různý počet, obvykle od jednoho po čtyři nebo i více (ve výjimečných případech žádný). Ty mohou být umístěny jak ve spodní části tropika, tak ve středu nebo na vrcholu konstrukce. Každé z těchto umístění má své výhody i nevýhody.

Ventilační otvory ve spodní (příp. středové) části bývají v úrovni hlavy spícího člověka, díky čemuž lépe odvádí vydechovaný vzduch a zároveň přivádí čerstvý zvenčí. Ale vzhledem k tomu, že teplý vzduch stoupá vzhůru, nezabrání srážení vlhkosti v horní části tropika. Odvod vlhkosti proto není tak efektivní. Tento typ větrání bývá častý u velmi malých modelů, tzv. bivaků, které nejsou vybaveny vnitřním stanem (tj. jsou tvořeny pouze vnějším pláštěm).

Mnohem častější variantu představují větrací otvory v horní části konstrukce, které zaručují lepší cirkulaci vzduchu. Výhodou je lepší odvětrání par (jelikož teplý a vlhký vzduch stoupá vzhůru). Nevýhodou je větší únik tepla.

Proudění vzduchu a odvodu přebytečné vlhkosti může výrazně pomoci pořízení stanu se dvěma vchody. Umožňují totiž vytvořit průvan. Cirkulaci vzduchu pomohou také předsíně nebo apsidy.

V případě, že plánujete tábořit v zimě, je praktickým doplňkem také tzv. sněhový límec. Jedná se o speciální prodloužení tropika, které brání podfukování větru a nežádoucímu vniknutí sněhu dovnitř.

Barva

Ačkoli se výběr barvy nemusí zdát na první pohled důležitý, rozhodně není zanedbatelný. Při volbě vhodné barvy totiž nejde jen o vaše osobní preference, případně snahu splynout s okolní krajinou. Různé barvy totiž mají různé vlastnosti.

Světlé barvy lépe odráží sluneční světlo, a jejich vnitřní prostor se proto méně zahřívá. Na druhou stranu pozitivněji působí na lidskou psychiku (což může být velmi důležité zejména při delším pobytu ve stanu) a opticky zvětšují prostor.

Naopak tmavé barvy světlo pohlcují, díky čemuž lépe vyhřejí vnitřní prostor, hůře ale působí na psychiku a prostor zmenšují. Velkou výhodou tkaniny v tmavých barvách je ovšem schopnost rychle schnout.

Příslušenství a doplňky

Ačkoli součástí balení většiny modelů bývá také větší množství praktických doplňků, spoustu z nich můžete přikoupit také zvlášť. Mezi toto vybavení patří například:

  • stanové kolíky,
  • pruty a tyčky,
  • upínací lanka,
  • dodatečné předsíně,
  • footprinty,
  • opravné sady,
  • impregnační spreje.

Stanové kolíky

Kotvící kolíky patří mezi nejdůležitější příslušenství ke stanům, bohužel ne vždy bývají součástí balení skutečně kvalitní kolíky (často jsou těžké a měkké). Nejlepší kolíky ke stanům jsou maximálně pevné, ale zároveň lehké. Z tohoto pohledu jsou vynikající duralové kolíky, případně kolíky ze speciálního plastu.

Důležitý je také profil kolíků. Kolíky s klasickým kulatým profilem lze lehce ohnout. Odolnější jsou se čtvercovým nebo trojúhelníkovým průřezem.

V zimním období není možné použít běžné kolíky (ve sněhu by nedržely), vyrábějí se proto speciální sněhové kolíky ve tvaru písmene „U“.

Pruty a tyčky

Vždy je dobré mít v záloze také náhradní pruty (příp. tyčky) ke stanu. Může se totiž velmi snadno stát, že vlivem příliš silného větru nebo nešetrného zacházení dojde ke zlomení nebo poničení některého z prutů, celá konstrukce se tak většinou stává naprosto nefunkční.

Upínací lanka

Upínací lanka se používají k vypnutí těch částí tropika, na které již kolíky nestačí. Naštěstí v případě, že dojde k přetržení lanka, můžete snadno pořídit náhradní.

Dodatečné předsíně

Někteří výrobci umožňují dokoupení dodatečných předsíní nebo apsid, jimiž je možné stan v případě potřeby rozšířit.

Footprinty

Tzv. footprinty jsou speciální podložky pod stan vyrobené z velmi pevných a lehkých materiálů. Jejich hlavním úkolem je ochrana proti protržení, případně proti vodě.

Opravné sady

Opravná sada se skládá z několika záplat (zvlášť na tropiko a na podlážku), pevné izolepy pro nouzové slepení prutů, jehly a nitě pro zašití švů, případně dalších nástrojů, které jsou zapotřebí k opravě protržené tkaniny. Pokud vyrážíte na delší výpravu, rozhodně byste ji měli vzít s sebou.

Impregnační spreje

Na trhu existuje celá řada nejrůznějších sprejů zvyšujících voděodolnost tropika. U většiny stanů však impregnace není potřeba. Zda je pro váš model vhodná se dočtete v přiloženém návodu.

Jak pečovat o stan

Protože i stan potřebuje péči, aby vám dobře sloužil a dlouho vydržel, připravili jsme pro vás sedm základních pravidel, které byste měli dodržovat:

  1. Po každém použití stan důkladně vysušte, a to i v případě, že nepršelo. Uvědomte si, že tkanina vždy částečně navlhne vlivem vlhkosti vydechovaného vzduchu.
  2. Po každém použití jej zbavte případných nečistot.
  3. Pokud dojde k protržení, řešte je okamžitě, ideálně pomocí záplaty. Předejdete tak dalšímu poškození tkaniny.
  4. Stan stavte vždy na vhodném místě bez ostrých kamenů, větví apod.
  5. Neperte jej v pračce a nevkládejte do sušičky. Nečistoty omyjte pouze teplou vodou s mýdlem a nechejte důkladně vyschnout.
  6. Občas promažte zipy a pruty vhodným silikonovým sprejem nebo technickým olejem.
  7. Stan skladujte na tmavém, suchém a chladném místě.

Cenové relace

Výběr samozřejmě závisí také na pořizovací ceně. Cenu určuje nejen kvalita, ale i účel použití. Na zahradu vám bude stačit nejlevnější model ze supermarketu za několik stokorun, za odolný a lehký stan vhodný pro náročnější turistiku si ale výrazně připlatíte.

Orientaci v nabídce vám usnadníme pomocí pěti základních cenových kategorií:

  • do 1 000 Kč,
  • od 1 000 do 3 000 Kč,
  • od 3 000 do 5 000 Kč,
  • od 5 000 do 9 000 Kč,
  • nad 9 000 Kč.

Nejnižší cenová kategorie

Nejlevnější modely pořídíte již za několik stokorun, obvykle se ovšem jedná pouze o plážové a jednoduché stanové přístřešky, případně dětské stany na hraní do pokoje (oblíbené jsou s tunelem, nad postel apod.).

Do 1 000 Kč však seženete také nejlevnější jednoplášťové turistické stany nízké kvality, zpravidla pro 2 osoby. Tyto modely se hodí pro zahradní stanování případně letní noc v přírodě. Jsou vyrobeny z levných materiálů, čemuž odpovídá také jejich výrazně nízká odolnost (vodní sloupec dosahuje většinou maximálně 1 000 mm). Pruty bývají laminátové.

Nižší cenová kategorie

Pokud zainvestujete od 1 000 do 3 000 Kč, můžete získat již poměrně dobrý model dostačující pro kratší výlety do přírody a na hory, zpravidla pouze pro jednosezónní (letní) využití. Najdete zde jak turistické, tak i rodinné stany (obvykle pro maximálně 4 osoby) a nejnižší třídu levných expedičních modelů pro 2 až 3 osoby.

Obecně bývají použity kvalitnější materiály, což zvyšuje celkovou odolnost. Nevýhodou ale může být vyšší hmotnost. Pro výrobu prutů byl nejčastěji použit laminát nebo durawarp. Existují zde ovšem i výjimky v podobě kvalitních turistických modelů pro jednoho, které jsou zároveň dostatečně odolné i lehké.

Střední cenová kategorie

Od 3 000 do 5 000 Kč si vyberou i náročnější uživatelé. Jedná se o nejobsáhlejší kategorii, které zahrnuje všechny typy (rodinné, turistické, ultralehké, cyklo i expediční), které jsou zpravidla třísezónní, určené pro 2 až 4 osoby (prostorné rodinné stany pak i pro 5 osob). Jejich odolnost je na velmi dobré úrovni (vodní sloupec tropika bývá vyšší než 3 000 mm). Běžně se lze setkat také s mnoha doplňky i dvěma vchody, samozřejmostí jsou duralové kolíky. Negativem u většiny modelů je především vyšší hmotnost.

Vyšší cenová kategorie

V cenové relaci od 5 000 do 9 000 Kč si vyberou uživatelé, kteří se spokojí pouze s vysokou kvalitou a do přírody vyráží skutečně často, případně plánují nocování v náročných podmínkách. Do této kategorie proto spadají vysoce kvalitní turistické, ale i expediční modely. Kromě toho sem patří skutečně velké rodinné stany až pro 6 osob. Samozřejmostí je vysoká odolnost, kvalitní materiály a poměrně nízká hmotnost (najdete zde i vysoce kvalitní ultralehké modely). Vodní sloupec tropika většinou začíná na 6 000 mm.

Nejvyšší cenová kategorie

Za 9 000 Kč a více pořídíte stany všech typů špičkové kvality. Zejména turistické a expediční modely se mohou pochlubit speciálními odlehčenými materiály, pevnou a odolnou konstrukcí a vynikající hmotností. U expedičních typů si navíc můžete být jisti, že vás ochrání i ve skutečně extrémních podmínkách. Obrovské a luxusní rodinné stany, které připomínají spíše malé domy, jsou určeny až pro 7 osob a mohou se pochlubit pevnou konstrukcí a nejlepší odolností. Díky tomu mohou stát na jednom místě klidně i několik týdnů.

Tipy na závěr

  1. Některé modely umožňují postavit pouze tropiko, aniž byste museli použít vnitřní část (ložnici). To se hodí převážně pokud chcete cestovat nalehko (za příznivého počasí). Výrazně tak totiž snížíte hmotnost vašeho zavazadla.
  2. Pokud zvolený model není vybaven předsíněmi ani apsidami, myslete na to, že batohy a vybavení budete muset uložit uvnitř přímo v ložnici (příp. je nechat zakryté venku). Vybírejte proto trochu větší model s ohledem na množství a velikost věcí.
  3. Chcete-li si pořídit topení do stanu, vybírejte pouze vysoce kvalitní výrobky a při používání dbejte maximální opatrnosti. Může totiž velmi snadno dojít k požáru.
  4. Jestliže často cestujete autem, zajímavým řešením může být také speciální střešní stan, který jednoduše postavíte na střeše vašeho vozu.
  5. Při výběru se kromě dobré dostupnosti náhradních dílů a servisu informujte také o délce záruky.
  6. Pokud nevíte, jakému modelu dát přednost z hlediska výrobce, doporučujeme vybírat z prověřených značek stanů: Coleman, Husky, Jurek, Hannah, Pinguin, Ferrino, Vango, Nordisk, Terra Nova, Loap, Hilleberg, High Peak nebo Salewa.
  7. Pro cenné postřehy a zkušenosti s konkrétními modely doporučujeme navštívit nejrůznější fóra věnující se trekingové výbavě. S výběrem stanu vám mohou pomoci také uživatelské recenze a výsledky nezávislých spotřebitelských testů (např. dTest), které mimo jiné vyhlašují vítěze a top modely v různých kategoriích.
  8. Zavítat můžete také na výstavu stanů, což je typ akce, na které si můžete vybrané modely prohlédnout a často i vyzkoušet.
  9. Pokud si chcete pořídit levný rodinný, párty, rybářský nebo dětský stan (např. oblíbené indiánské teepee), případně plážový přístřešek, rozhodně vám doporučujeme porozhlédnout se také po výprodejích, bazarech apod. Tímto způsobem můžete výrazně ušetřit. Pořizování turistických a expedičních modelů z bazarů však příliš nedoporučujeme.
  10. Pro nejrůznější rodinné akce můžete využít také půjčovny stanů, které zajišťují pronájem zejména párty (zahradních) přístřešků s nůžkovou konstrukcí.

Často kladené otázky

Jak vybrat stan – Které vlastnosti a parametry jsou nejdůležitější?

Vše o tom, jak vybrat stan se dočtete v kapitole Jak vybrat stan. Když bychom měli vše shrnout do hlavních bodů: typ použití stanu: výlety, expedice, nebo jen rodinný stan na zahradu; jeho tvar; velikost a kapacitu na počet osob; materiál, ze kterého je vyrobený; hmotnost; odolnost proti dešti a větru; velikost ve složeném stavu; obtížnost a rychlost stavby; počet vchodů; ventilační otvory a prodyšnost; atp. Vše se dočtete výše v článku.

Z čeho se skládá stan?

Hlavní součásti jsou 2: samotný stan z 1, nebo 2 plášťů a pruty. Pruty tvoří konstrukci, která drží samotný stan ve správném tvaru. Pláště i pruty mohou být různě kvalitní a s různými funkcemi a vlastnostmi. Ty nejlevnější bývají jednoduché a často málo komfortní – ať už z pohledu stavby stanu, tak i pobytu v něm (teplota, vlhkost, atd.). Vše o těchto nejdůležitějších částech stanu se dozvíte v kapitole o materiálech a prutech stanů.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.8/5 41 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo