Jak vybrat aku stěrku / vysavač na okna

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Mytí oken nepatří snad u nikoho z nás k oblíbeným činnostem. Ovšem i tuhle práci si můžete ulehčit. Stačí si jen vybrat vhodného pomocníka. Rozhodnete se pro klasickou stěrku na okna nebo dáte přednost aku stěrce na okna či dokonce robotickému čističi oken. Se všemi produkty vás seznámíme a prozradíme, se kterými ušetříte nejvíce času.

Recenze aku stěrek na okna

Do našeho testu jsme vybrali 5 aku stěrek. Robotické vysavače oken jsme do testu nezahrnuli, protože nejsou uživatelům tak dostupné, jako stěrky. V recenzích se zaměřujeme na parametry, které při výběru hrají důležitou roli, ale také na výsledky a celkovou ergonomii práce, které jsou bez ohledu na parametry nejdůležitější.

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Kärcher 1.633-426.0 WV 2 Premium 10 Years EditionZjistit cenu
87 %
2.Kärcher 1.633-212.0 WV 2 Plus NZjistit cenu
85 %
3.Leifheit 51003 Window Cleaner vysavač na okna s mopem a tyčí 43 cmZjistit cenu
82 %
4.Concept CW1000 Perfect Clean 3v1 vysavač na oknaZjistit cenu
80 %
5.Vileda 153230 Windomatic s extra sacím výkonemZjistit cenu
79 %
6.Sencor SCW 3001 YLZjistit cenu
75 %

Sencor SCW 3001 YL

Napětí akumulátoru3,6 V
Doba provozu20 min
Doba nabíjení4 hod
Šířka sací hubice28 cm
Další hubice v baleníne
Počet oken50
Objem nádoby na špinavou vodu100
Rozstřikovač součástí baleníano
Mop na oknoano
Indikátor baterieano
Možnost prodloužení rukojetine
Hmotnost770 g
Rozměry v mm370 x 280 x 120

Sencor SCW 3001 YL je rozhodně dobrým pomocníkem, který by neměl chybět v žádné domácnosti, kde jsou velké prosklené plochy.

Společně v balení dostanete kromě adaptéru a samotného čističe také nádobu s mopovací utěrkou na rozstřik čisticího prostředku. Do nádobky můžete dát roztok z čističe, který běžně používáte, jelikož výrobce neuvádí, že by používání čisticího prostředku mělo nějaká omezení. Na okno tedy roztok jen nastříkáte a největší nečistoty odstraníte měkkým mopem. Objem nádobky na detergent je 200 ml.

Samotný vysavač působí masivně a tomu odpovídá i jeho hmotnost, která sice nedosahuje 1 kg, ale 770 g v ruce přeci jen ucítíte. Nádobka na špinavou vodu má objem 100 ml a je transparentní, takže dobře vidíte, kolik vody se do ní ještě vejde.

Nabíjení akumulátoru trvá 4 hodiny a jeho výdrž na jedno nabití je 20 minut, což je standard. Společně v balení dostanete pouze jednu stírací hlavu se šířkou 28 mm, takže vysavač dobře využijete na velká francouzská okna, kachličky, prosklené sprchové kouty a na jiné velké a hladké povrchy. Bohužel v balení není hlava menších rozměrů, takže malé nebo příliš dělené plochy se vysavačem příliš komfortně udržovat nebudou.

 • cena
 • rozprašovač
 • pouze jedna šířka hlavy
 • hmotnost
Zjistit cenu

Leifheit 51003 Window Cleaner vysavač na okna s mopem a tyčí 43 cm

Napětí akumulátoru3,7 V
Doba provozu35 min
Doba nabíjení2,5 hod
Šířka sací hubice28 cm
Další hubice v baleníne
Počet oken-
Objem nádoby na špinavou vodu100
Rozstřikovač součástí baleníne
Mop na oknoano
Indikátor baterieano
Možnost prodloužení rukojetiano, 43 cm
Hmotnost1600 g
Rozměry v mm480 x 230 x 100

Vysavač na okna od společnosti Leifheit je profesionálním pomocníkem každé hospodyňky, ale nejen jí, protože použití vysavače je natolik snadné, že mytí oken nevadí ani mužům. Společně s vysavačem obdržíte samozřejmě nabíječku, ale navíc také mop na okna a prodlužovací tyč.

Výrobce pro mytí oken doporučuje používat speciálním přípravek Leifheit 41414, ale je možné použití i jiných detergentů. Roztok si připravte v kbelíku, do kterého se podlouhlý mop na okna dobře vejde. Nejlepší je tedy obdélníkový rozměr. Opět je možné tento kbelík zakoupit u výrobce, ale tím se již navýší pořizovací cena. Mop myje okna dobře, ale jeho nevýhodou je to, že se musí ždímat ručně. Odpadá tak výhoda toho, že při mytí aku stěrkou nepřijdou vaše ruce do kontaktu s vodou. Na propagačních videích samozřejmě ženy mop neždímají a jen lehce jej namáčejí do vody, což samozřejmě v praxi nepůjde. Ruční ždímání tedy považujeme za nevýhodu.

Samotná stěrka okna myje dobře. Voda se sbírá do transparentní nádoby s kapacitou 100 ml. V balení dostanete hlavici o šířce 28 cm, takže jí dobře umyjete velké prosklené plochy, mezi které patří francouzská okna, zrcadla, ale také kachličky. Menší hlava o šířce 17 cm je k dostání také, ale stejně jako kbelík si ji musíte pořídit zvlášť. Se stěrkou můžete stírat ve všech směrech.

V balení obdržíte také násadu o délce 43 cm, která však není teleskopická. S vysavačem tak pohodlně dosáhnete i do vyšších míst, ale pokud by násada byla teleskopická, využili byste stěrku ještě účelněji. Násada disponuje Click systémem, díky kterému ji pohodlně připevníte jak na stěrku, tak na mop, ale je pravda, že její odejmutí je trochu pracnější. Není to však žádná hrůza.

Velmi oceňujeme velkou kapacitu baterie, díky které dokáže aku stěrka pracovat až 35 minut, což je nadprůměrná hodnota. Praktický je také klidový režim, který se aktivuje po 2 minutách nečinnosti vysavače, čímž šetří kapacitu jeho baterie. Nevýhodou je vyšší hmotnost výrobku, která dosahuje 1 600 g, což v ruce poznáte.

 • skvělé výsledky
 • vhodný i pro údržbu jiných hladkých ploch
 • umyjete i vysoko položené prosklené plochy
 • pouze jedna hlava v balení
 • kbelík speciálního tvaru
 • tyč není teleskopická
 • odejmutí tyče chce grif
 • velká hmotnost
Zjistit cenu

Kärcher 1.633-426.0 WV 2 Premium 10 Years Edition

Napětí akumulátoru3,7 V
Doba provozu35 min
Doba nabíjení3 hod
Šířka sací hubice28 cm
Další hubice v baleníano
Počet oken35
Objem nádoby na špinavou vodu100
Rozstřikovač součástí baleníano
Mop na oknoano
Indikátor baterieano
Možnost prodloužení rukojetine
Hmotnost600 g
Rozměry v mm120 x 280 x 320

Aku stěrka Kärcher v prémiové edici k deseti letům výročí je dodávána s postřikovačem a mopem na okna, druhou užší hlavicí a čisticím prostředkem.

Stěrka podává skvělé výkony jak na menších plochách, tak na velkých skleněných plochách. Je fakt, že si za přístroj připlatíte, ale na druhou stranu máte v balení vše, co můžete potřebovat. Výhodou je užší hlavice o šířce 17 cm, se kterou pohodlně vyčistíte i členitá okna nebo menší prosklené plochy. Aku stěrku využijete i při čištění autoskel, v koupelně na sprchový kout nebo na zrcadla.

Rozstřikovač je skutečně praktickou věcičkou, jelikož je vyroben tak, aby vaše ruce nepřišly vůbec do kontaktu s vodou. Láhev s postřikovačem je opatřena mopem, takže zatímco na okno stříkáte detergent, zároveň jej roztíráte a čistíte okno. Pak jen stačí vzít stěrku a vodu odsát.

Stěrka disponuje sběrnou nádobou o kapacitě 100 ml, což je standardní objem. Ocenili bychom ale u ní, kdyby šla lépe udržovat. Otvor pro vylití vody je sice dostatečně velký, ale nedostanete do něj houbičku nebo hadřík, abyste nádobu mohli dostatečně vyčistit. Přeci jen se v ní udržují nečistoty. Jedinou možností je úzký kartáč na vymývání sklenic, ale ani s tím se dokonale nedostanete do všech rohů.

Na těle přístroje najdete indikátor stavu baterie. Jste tedy upozorněni na dobu, kdy je potřeba akumulátor dobýt. Nicméně kapacita akumulátoru je 35 min, což je skutečně dobrá hodnota, která vystačí na umytí 4 klasických oken a prosklených dveří a jeho kapacita ještě stále není vyčerpaná. Výrobce uvádí, že na jedno nabití s výrobkem umyjete až 35 oken. Potěšující je také hmotnost stěrky, která je pouze 600 g.

 • hmotnost
 • dvě hubice
 • nepřijdete do kontaktu s vodou
 • dlouhá výdrž baterie
 • indikátor baterie
 • vysoká pořizovací cena
 • špatně se udržující nádoba na vodu
Zjistit cenu

Vileda 153230 Windomatic s extra sacím výkonem

Napětí akumulátoruneuvedeno
Doba provozu40 min
Doba nabíjení3,5 hod
Šířka sací hubice27 cm
Další hubice v baleníne
Počet oken120
Objem nádoby na špinavou vodu100
Rozstřikovač součástí baleníne
Mop na oknone
Indikátor baterieano
Možnost prodloužení rukojetine
Hmotnost640 g
Rozměry v mm175 x 120 x 320

Vysavač na okna od společnosti Vilda v balení obsahuje pouze stěrku a nabíječku. Kapacita akumulátoru je nadstandardní oproti jiným testovaným výrobkům. Na jedno nabití vydrží vysávat až 40 minut, ale nabíjecí doba je zhruba o půl hodiny delší než u konkurenčních výrobků. Nicméně hodnota 3,5 hodiny ještě spadá do standardu. Na jedno nabití umyjete až 120 oken.

Vysavač můžete používat nejen na okna, ale také do koupelny nebo na zrcadla. Výhodou Windomaticu je flexibilní hlava, se kterou díky pohyblivému krku umyjete okno až do kraje. Samozřejmě nějaké kapky po mytí objevíte, ale ty stačí jen setřít utěrkou z mikrovlákna.

Nádobka na vodu má obvyklou kapacitu 100 ml, ale co je neobvyklé je způsob údržby. Můžete ji totiž rozebrat a umýt v myčce. Nevýhodou práce s Viledou je to, že přijdete do kontaktu s vodou. Okno totiž musíte nejprve umýt, a jelikož není součástí balení rozstřikovač, musíte vzít klasický kyblík a hadru a okno umýt. Nicméně vysávání vody je hračka.

Součástí balení je pouze jedna stírací hlava o šířce 27 cm, takže se vysavač hodí na velké plochy, ale malá a úzká okna s ním umyjete buď jen s obtížemi, nebo vůbec. Nehodí se tedy například pro údržbu dveří s úzkým prosklením.

Čím se Windomatic odlišuje od konkurenčních modelů? Především tím, že nabízí dvě intenzity sání. Jednu klasickou a jednu s označením max, která se hodí pro vysávání vylitých tekutin nebo hodně mokrých oken.

 • dvě intenzity sání
 • pořizovací cena
 • mytí nádobky na vodu v myčce
 • nízká hmotnost
 • dlouhá výdrž baterie
 • pouze jedna stírací hlava
 • přijdete do kontaktu s vodou
Zjistit cenu

Concept CW1000 Perfect Clean 3v1 vysavač na okna

Napětí akumulátoru7,2 V
Doba provozu60 min
Doba nabíjení5 hod
Šířka sací hubice25 cm
Další hubice v baleníne
Počet oken-
Objem nádoby na špinavou vodu100
Rozstřikovač součástí baleníano
Mop na oknoano
Indikátor baterieano
Možnost prodloužení rukojetine
Hmotnost650 g
Rozměry v mm110 x 280 x 100

Přestože Sencor patří k zavedeným výrobcům, aku stěrka Perfect Clean 3v1 není zrovna vydařeným výrobkem. Sice vás může zlákat kompaktní provedení nabízející údržbu 3v1, ale v tomto případě by bylo lepší, kdybyste v balení dostali raději dva pomocníky než jednoho kombinujícího více funkcí.

Aku stěrka je zároveň vysavačem i mopem na okna. Disponuje dvěma nádobkami. Jedna o kapacitě 100 ml je na špinavou vodu, druhá na čistou s detergentem. Jeden přístroj tedy využijete jak na mytí, tak na stírání. Na okno nastříkáte čistou vodu s detergentem, mopem okno umyjete a vysavačem vysajete.

Ovládání výrobku je však řešeno poněkud nešťastně. Rozprašovač má malý tlak, který se nedá srovnat třeba s tím, který používáte na květiny, a páčka na rozprašování zase nepůsobí příliš kvalitně. Navíc musíte s výrobkem otáčet, abyste mohli použít mop a poté stěrku. Otáčení rukou není příliš pohodlné, což negativně ovlivňuje celkovou manipulaci s přístrojem.

Z nádobky na špinavou vodu občas voda vytéká, což nechcete. Napouštění nádobky na čistou vodu i její vypouštění, stejně jako vypouštění u nádobky na špinavou vodu není příliš pohodlné. Otvor je pouze malý a navíc nádobku nemůžete demontovat a dobře vymýt, takže je jen otázkou času, kdy se v transparentní nádržce začnou usazovat nečistoty.

Šířka sací hubice je 25 cm a druhou násadu v balení nedostanete. Překvapivá je však dlouhá práce tohoto pomocníka, jelikož baterie funguje 50-60 minut. Nabíjení se pohybuje mezi 4-5 hodinami, což je vzhledem k dlouhé době fungování zcela legitimní.

 • 3v1
 • dlouhá výdrž baterie
 • nekvalitní provedení
 • nemožnost vyčistit nádobky na vodu
 • nepohodlná práce
Zjistit cenu

Základní dělení stěrek na mytí oken

Na trhu se zpravidla setkáte se 3 typy stěrek:

 1. klasickou ruční stěrkou,
 2. aku ručním vysavačem na okna,
 3. robotickým vysavačem na okna.

  

Klasická ruční stěrka

Jedná se o finančně dostupnou variantu čištění oken, která je dobře známá každé hospodyňce. Její největší předností je nízká pořizovací cena, nevýhodou pak to, že při úklidu s tímto pomocníkem musíte vynaložit nejvíce energie. Výsledek při tom není 100% a občas na skle zůstane nějaká šmouha, kterou je potřeba doleštit utěrkou. Plusem této metody čistění je to, že se se stěrkou dostanete opravdu do každého rohu a skulinky okna.

Jak postupovat při práci:

 • nachystejte si kbelík s vodou, utěrku a čisticí saponát,
 • okno umyjte,
 • přebytečnou vodu setřete stěrkou.

Voda z okna však stéká na rám a následně na parapet, takže si při stírání musíte navíc řešit, jak vodu odsát. Obyčejně se používá buď hadra, se kterou myjete okna nebo starý ručník. Abyste se dostali i do vyšších míst, budete potřebovat buď schůdky, nebo teleskopickou tyč. Některé stěrky je možné pořídit s nastavitelnou rukojetí a pohyblivou hlavicí, která vám usnadní práci.

Pro výrobu ručních stěrek se používá nejčastěji plast, ale narazit můžete i na kovové provedení. Stírací plochu tvoří guma. Pokud se rozhodnete pro kovovou variantu, vybírejte nerezové provedení odolné proti působení vody.

Hmotnost plastových stěrek se pohybuje mezi 150 -200 g, u kovových je to o něco více, 200 -300 g. I šířka stírací hlavice může být různá. Širší modely (50 cm) jsou vhodné pro rychlý úklid velkých ploch, ale nesetřete jimi menší plochy, jako jsou dělená okna nebo dveře.

 • nízká pořizovací cena
 • nízká hmotnost
 • náročnější na výdej fyzické energie
 • na okně zůstávají šmouhy
 • musíte řešit, co dělat se setřenou vodou

Aku ruční vysavač na okna

Elektrická stěrka na okna také vyžaduje naši spoluúčast. Ta však není tak fyzicky náročná jako při práci s klasickou ruční stěrkou. Vysavač na okno můžete využít i pro úklidu jiných hladkých ploch. Typicky se používá na zrcadla, prosklené stolky, mytí autoskel i při úklidu koupelny.

Práce s aku stěrkou je snadná. Obvykle ji jen přiložíte na okno a táhlým pohybem z okna vysáváte vodu, která teče do sběrné nádoby, a zároveň okno leštíte. Samotná stěrka však nedokáže odstranit nečistoty z oken, což je potřeba provést před tím, než ji použijete.

Jak postupovat při práci:

 • pokud je vaše okno hodně špinavé, umyjte jej nejdřív buď klasickým způsobem, nebo mopem na okna,
 • okno vyleštěte ručním vysavačem.

Počítejte s tím, že se stěrka nedostane do všech míst okna, takže tyto části je potřeba dočistit ručně.

 • práce není tak namáhavá
 • okna je bez šmouh
 • široká možnost využití v domácnosti
 • voda se shromažďuje v nádobce
 • vyšší pořizovací cena
 • dobíjení baterie
 • nedostane se do všech míst

Robotický vysavač na okna

Robotické modely pracují naprosto samostatně. Jsou nejlepšími pomocníky zejména na úklid velkých prosklených ploch. Robot je vybaven celou škálou senzorů, podle kterých se na ploše orientuje a které mu zároveň neumožní z okna spadnout. Čistič je tedy možné využít i na bezrámová okna. Vysavač na čištění oken můžete samozřejmě využít i na klasická okna, ale v tomto případě vyžaduje vaši asistenci, protože jej musíte přenášet mezi užší a širší částí okna.

Vysavač na okně drží díky silnému podtlaku, takže se nemusíte bát, že by z okna spadl. Součástí balení bývá obvykle i jistící lano a přísavka, které v případě nouze zamezí pádu robota na podlahu. Robota je před prací nutné připojit do sítě. V případě, že by došlo k výpadku elektrické energie, je ve vysavači integrovaná baterie, která robota po určitou dobu (zhruba 10 minut) udrží na okně, takže ani v tomto případě, vysavač nemůže spadnout na zem.

Jak postupovat při práci:

 • pokud je okno silně zašpiněné a jsou na něm kousky bláta nebo jiných hrubých nečistot, je potřeba jich okno zbavit,
 • poté vysavač necháte přisát na okno, použijete čisticí roztok a necháte robota samostatně pracovat.

I u robotického vysavače oken je nutné počítat s tím, že nedokáže úplně precizně vyčistit rohy, které musíte doleštit ručně.

 • při mytí nepotřebuje vaši asistenci
 • je zapojený do zásuvky, takže není potřeba myslet na dobití akumulátoru,
 • dokáže mýt i okna ve výškách
 • vysoká pořizovací cena
 • nevhodný pro členitá okna a menší tabulky

Jak vybrat aku stěrku na okna

Kromě oken můžete stěrku použít i na jiné hladké plochy. Typickým příkladem jsou kachličky nebo zrcadla. Při výběru nejlepšího vysavače na okna zohledněte následující parametry.

Výdrž baterie

Kapacita akumulátoru je jedním z nejdůležitějších parametrů. Vždy si všímejte toho, jak dlouho vydrží spotřebič fungovat na jedno nabití a kolik času k jeho nabití potřebujete. Typicky se doba výdrže pohybuje v rozmezí 20-40 minut a nabíjení trvá 2-4 hodiny.

Přestože se může zdát, že za 20-40 minut okna neumyjete, je tato doba skutečně dostačující. Pamatujte na to, že vysavač neběží celou dobu úklidu, ale při konečné fázi, tedy při leštění. Na jedno nabití je tedy možné uklidit až 50 oken. Některé modely jsou dodávány i s náhradním akumulátorem, kterým se doba činnosti násobí. Plusem je rozhodně ukazatel stavu baterie. Pokud doma máte velká okna, vybírejte z řady profi aku stěrek na okno, které vydrží pracovat až hodinu.

Tvar hlavy

Tvar hlavy je při úklidu také velmi důležitý. Má totiž vliv na to, jak rychle a komfortně danou plochu uklidíte. Některé výrobky mají v balení více hlavic. Rozdíl je zpravidla v její šířce. Některé se hodí na úklid větší, jiné na úklid menších ploch.

Délka stírací plochy může dosahovat až 28 cm, což oceníte při mytí velkých ploch a klasických oken. Čím větší stěrka je, tím kratší dobu se budete úklidu věnovat. Na druhou stranu se však nehodí pro údržbu malých členěných ploch a nedostane se do rohů a okrajů. Hlavice se stírací plochou o délce zhruba 14 cm se hodí pro údržbu menších a členitých ploch.

Výkon

Na efektivitu čištění má vliv také výkon vysavače. Minimální výkon by se měl pohybovat kolem 12 W. Pro běžný provoz v domácnosti postačí vysavač s výkonem do 20 W

Objem nádrže na vodu

Nejčastěji se setkáte s objemem v rozsahu 100-200 ml, což je dostačující. Pamatujte na to, že čím větší nádoba, tím méně často ji budete muset vylévat. U větší nádoby je však nevýhoda větší hmotnosti, protože pojme více vody. Větší hmotnost se při manuální práci rychle projeví.

Příslušenství

I množstvím dodávaného příslušenství se jednotlivé modely liší. Společně s výrobkem můžete obdržet čisticí rozprašovací prostředek, čisticí mop, který zpravidla bývá integrovaný na rozprašovač, takže si nemusíte namáčet ruce a nabíječku k vysavači na okna. Je však možné sehnat také výrobek, který v sobě kombinuje funkci mytí a vysávání. Součástí balení může být i dokovací stanice, druhá baterie nebo druhá hlavice. V balení by měly být utěrky z mikrovláken pro malou i velkou hlavu.

Funkce

Funkce jsou vychytávky, které vám usnadní práci a také zlepšují ergonomii práce. Patří mezi ně:

 • integrovaný postřikovač – některé aku stěrky v sobě mají integrovaný postřikovač, takže získáte výrobek 2v1, tedy postřikovač i stěrku,
 • měkčená rukojeť – díky se přístroj drží v ruce pohodlně, neodírá kůži a nedochází ke tvorbě otlaků a puchýřů,
 • indikátor stavu baterie – většinou je na přístroji ve formě LED diody, která informuje o zbývající kapacitě,
 • dorazy na odsávací hubici – jedná se o inovativní prvek, díky kterému dosáhnete dobrých výsledků i u okrajů okna.

Cena

Cena výrobků se liší, a tak je dobré zamyslet se nad tím, jak často budete tohoto pomocníka používat. Pokud chcete vysavač na mytí oken používat jen několikrát do roka, určitě se nevyplatí investovat velkou částku. V případě, že chcete okna mýt každý týden a stěrku využít i na údržbu koupelny a jiných hladkých ploch, je lepší si připlatit.

Jak na mytí oken s aku stěrkou?

 1. Nástřik – na okno nejdříve nastříkejte koncentrovaný saponát a nechte jej chvíli působit.
 2. Čištění – souvislými tahy přejíždějte přes čištěnou plochu, úkon provádějte pomalu a pečlivě.
 3. Odsávání – špinavá voda se během pohybu nasaje do sběrné nádoby, takže okno zůstane očištěné bez šmouh.
 • relativní nízká pořizovací cena
 • využití na čištění dalších částí domácnosti (zrcadla, kachličky, prosklené plochy, autoskla),
 • špinavá voda se zachytává v nádobce
 • mytí je manuální
 • nedostane se do špatně přístupných míst
 • omezení kapacitou akumulátoru

Jak vybrat robotický vysavač na okna

Největší devízou robotického vysavače oken je to, že pracuje samostatně. Nevyžaduje tedy vaši asistenci. Nejúčinnější je při mytí velkých prosklených ploch. Je tedy jasnou volbou pro všechny, kdo mají prosklené stěny nebo velká francouzská okna. Samozřejmě jej můžete používat i na mytí klasických oken, ale v tomto případě, budete muset robota pro vyčistění širší strany okna přenést na okno užší.

Inteligentní čistič je vybavený senzorovou navigací, díky které si zmapuje čištěnou plochu. Senzory jej zároveň upozorní i na okraje okna, takže můžete robotem čistit i bezrámová skla. Stejně jako aku stěrku jej využijete pro čištění zrcadel nebo skleněných konferenčních stolků, ale není možné jím mýt autoskla, jelikož robot dokáže pracovat jen na rovném povrchu.

Robotickým vysavačem oken umyjete i střešní okna, ale v tomto případě musí dát okna do svislé polohy, aby si vysavač myslel, že jezdí po horizontální ploše. Vysavače jsou vybaveny mikroutěrkami pro čištění. Některé modely mohou mít dva typy utěrek. Jedny pro suché čištění a jedny pro vlhké čištění. Robotické modely by se měly na okno připevňovat vždy 10 cm od okraje nebo rámu.

Při výběru se zaměřte na následující parametry.

Provedení

Setkat se můžete se čtvercovým robotem nebo robotem, který má kulaté kartáče. Výhodou kulatých kartáčů je to, že se dobře přizpůsobí celé ploše okna včetně okrajů. Nevýhodou je ovšem to, že nedosáhnou do rohů. Do rohu se o něco lépe dostane vysavač čtvercový, se kterým však můžete čistit jen rovné povrchy, nikoliv ty zaoblené.

Minimální a maximální velikost okenní tabule

Jedná se o důležitý parametr, který vám odpoví na to, zda je pro vás tento způsob úklidu vhodný. Jak jsme již napsali výš, robot se nehodí na mytí malých oken. Na trhu jsou dostupné modely, které zvládají mytí okenních tabulí o nejmenším rozměru 35 x 35 cm, ale standardně najdete údaj o minimální čištěné ploše velikosti 50 x 50 cm. Maximální velikost plochy je prozatím do šířky 6 m.

Kapacita baterie

Kapacita baterie není u robotických vysavačů až tak důležitá jako u aku stěrek. Roboti se dodávají s napájecím kabelem, takže vysavač funguje na elektrickou energii přijímanou ze zásuvky. Akumulátor samozřejmě vysavač má, ale slouží pouze k tomu, aby jej jistil v případě výpadku elektrické energie. Na trhu jsou k dostání i vysavače, které fungují jen na baterii, ale je jich mnohem méně. Kapacita u těchto modelů vydrží na 50minutový úklid.

Hmotnost

Robota sice při čištění nedržíte v ruce, ale pamatujte, že celou vahou spočívá na skle. Hmotnost robotických vysavačů oken se pohybuje v rozmezí 1-3 kg, a proto by tloušťka skla měla dosahovat nejméně 3 mm.

Příslušenství

Ke každému robotickému vysavači oken dostanete minimálně dálkový ovladač. Kromě toho však může být v balení ještě přísavka a jistící lano, které vysavač zachytí v případě, že se z okna uvolnil. Některé chytré pomocníky můžete dálkově ovládat i přes aplikaci. Součástí balení obvykle bývají utěrky, kterými výrobek okno leští nebo přípravek pro údržbu skla.

 • při mytí nemusíte robotu asistovat (v případě mytí velkých ploch)
 • nemusíte myslet na nabíjení akumulátoru
 • umyje i výškově špatně dostupná okna
 • vysoká pořizovací cena
 • nevhodný na mytí malých ploch
 • neumyje zaoblená skla

Dobrá rada: Čističe oken můžete využít i na údržbu zrcadel, střešních oken, skleněných dveří, sprchového koutu, skleněných stolů nebo dlaždic.

Nejčastější otázky a odpovědi

Ještě před tím, než se rozhodnete pro koupi některého z pomocníků, vás mohou napadnout tyto otázky.

Mohu prát utěrky v pračce?

U většiny vysavačů je možné vyprat utěrku v pračce. Doporučujeme se podívat do návodu, kde bude kapitola týkající se údržby a doporučený způsob praní utěrek včetně teploty vody.

Má vysavač úsporný režim podobně jako třeba kávovar?

Mnohé vysavače oken disponují úsporným režimem. Pokud neumýváte okna, spotřebič se do něj automaticky po určité době přepne, aby šetřil kapacitu baterie.

Najdu na vysavač i nádobu na špinavou vodu?

Top vysavače na okna mohou disponovat jak nádobkou pro čisticí prostředek, tak nádobou pro sběr špinavé vody. Okna tak zůstávají bez šmouh.

Nejoblíbenější výrobci vysavačů na okna

Mezi zavedené značky, které se výrobou aku stěrek zabývají, patří většinou ty, které ve svém portfoliu nabízejí i jiné pomocníky pro domácnost. Pojďme si je představit.

Vysavače oken Leifheit

Tato značka se na úklid přímo specializuje. Vznikla v roce 1959 v Německu a dnes patří mezi největší výrobce úklidové techniky v Evropě. Kromě toho je její jméno zárukou kvality a profesionality. Kromě aku stěrek nabízejí i stěrky klasické, ale také vědra, mopy, pomůcky k sušení a žehlení a nezapomínají ani na kuchyni.

Aku stěrky Kärcher

Rovněž výrobce, který se zaměřuje na výrobu pomocníků do domácnosti. Velké oblibě se těší na poli vysávání. Do jejich portfolia patří klasické vysavače, ale i vysokotlaké čističe. Po jejich výrobcích sahá nejeden profesionál. I proto se můžete spolehnout na vysavače této značky.

Vysavače oken Vileda

Vileda se na trhu pohybuje déle než 30 let. Za tu dobu si své postavení ustálila, o čemž svědčí přívětivé uživatelské recenze a zkušenosti s výrobky této značky. Zakládá si na preciznosti, moderním designu a dlouhé životnosti.

Čističe oken Sencor

Sencor se specializuje na výrobu širokého spektra elektroniky. Pod touto značkou pořídíte rychlovarné konvice, televize, autorádia i kuchyňské spotřebiče. U uživatelů se velké oblibě těší zejména kvůli přívětivým cenám. V portfoliu výrobků najdete i čističe oken, který sice není mnoho, ale jak jsme zmínili, jsou k dostání za rozumnou cenu.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 22 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo