Jak vybrat štípačku na dřevo

Začátek zimní sezóny s sebou tradičně přináší také přípravu dříví na zatápění v kotli nebo do krbu či krbových kamen. Nepříjemným důsledkem práce se sekerou je ale často silná bolest v zádech. Usnadnit těžkou práci vám mohou štípače na dřevo. Pokud jste se rozhodli si tento praktický stroj pořídit, ale nevíte, který pro vás bude nejvhodnější, s výběrem vám rádi pomůžeme v následujícím článku.

Test štípaček na dřevo 2020

Do našeho testování jsme zahrnuli celkem pět modelů štípaček na dřevo. Jedná se výhradně o stroje s elektromotorem, které jsou uživatelsky nejoblíbenější. Zajímala nás kvalita zpracování, obsluha a zejména skutečnost, jak si daný stroj vedl v praxi při štípání suchého a měkkého, ale i tvrdého, sukovitého nebo mokrého dřeva.

SCHEPPACH HL 650

Typhorizontální
Pohonelektrický motor
Tlačná síla6,5 t
Napětí230 V
Příkon1700 W
Maximální délka polena52 cm
Maximální průměr polena25 cm
Hmotnost44 kg

Horizontální štípačka na dřevo Scheppach HL 650 patří mezi uživatelsky nejoblíbenější modely. Zaujme zejména svojí nízkou pořizovací cenou a velmi dobrým poměrem ceny a výkonu.

Součástí štípače je jednoduchý stojan s kolečky. Přeprava i manipulace je tedy opravdu jednoduchá. Nezabere moc místa a lze jej uskladnit také ve vertikální poloze. Samotná obsluha je snadná a pohodlně ji zvládnou i ženy, odrostlé děti nebo starší osoby.

Model HL 650 překvapí především dostatečným výkonem a tlačnou silou 6,5 t. Poradí si nejen s měkkým, ale i s tvrdším dřevem. Přestože doporučený průměr špalků je 25 cm, tento stroj bez problémů rozštípe i tlustší polena (a to až 40 cm). Přesto příliš tvrdé (buk aj.), výrazně sukovité nebo zkroucené dřevo dělá tomuto stroji problémy. Také čerstvé (mokré) špalky je třeba dotrhávat ručně.

Stroj je opatřen několika bezpečnostními prvky. V případě přehřátí dojde k automatickému zablokování motoru. Motor také například běží pouze při stisknuté páčce a přestane pracovat, jakmile ruku z páčky sundáte. Píst se pak automaticky vrátí do výchozí polohy.

Tomuto stroji můžeme vytknout zejména nižší kvalitu zpracování (což je však s ohledem na nižší pořizovací cenu pochopitelné). Uvítali bychom celokovový odvzdušňovací šroub. Při práci totiž hrozí vlivem odštípnutého dřeva jeho ulomení. Také vodící tyč, která omezuje délku dojezdu tlačné kovadliny ke štípacímu klínu, by mohla být vroubkovaná. I při silném utažení aretačního šroubu se totiž kroužek vodící tyče povoluje, a je proto třeba šroub neustále utahovat.

V balení najdete také hydraulický olej. Čtyřramenný klín je možné dokoupit.

Štípač dříví HL 650 nás mile překvapil. S ohledem na nízkou pořizovací cenu se jedná o velmi slušný stroj vhodný pro méně časté využití na chalupě nebo na zahradě rodinného domku.

 • poměr cena/výkon
 • pro měkké, tvrdší i lehce sukovité dřevo
 • snadná obsluha
 • nižší kvalita zpracování
 • povolující se kroužek vodící tyče
Zjistit cenu

VEGA LS6

Typhorizontální
Pohonelektrický motor
Tlačná síla6 t
Napětí230 V
Příkon2200 W
Maximální délka polena52 cm
Maximální průměr polena30 cm
Hmotnost47 kg

VeGA LS6 je horizontální štípačka na dřevo z nejnižší cenové kategorie. Patří mezi lehčí modely a jeho součástí jsou také kolečka a stojan s kolečky.

Výkon a tlačná síla tohoto stroje je bohužel nižší než jsme čekali a než udává výrobce. LS6 si velmi dobře poradí s měkkým dřevem (smrk, borovice, bříza) o průměru 30 cm a délkou okolo 50 cm. Na špalky z tvrdého dřeva však jeho síla nedostačuje a může snadno dojít k zadření pístu (o sukovitých nebo mokrých polenech nemluvě). V případě suků trochu pomůže obrátit poleno sukem směrem ke kovadlině (a ne ke klínu).

K tomuto modelu je možné dokoupit čtyřramenný klín. Bohužel ačkoli je klín na tento stroj přímo určen, motor nezvládá vyvíjený tlak, práce proto není neefektivní. Rychlost pístu je všeobecně (i při použití standardního klínu) nižší, což výrazně prodlužuje dobu štípání.

Motor tohoto stroje běží neustále (tedy i v případě, že sundáte ruce z ovládacích páček), což může být výhodou (nemusíte jej neustále zapínat), ale i nevýhodou (zbytečně dochází ke zvýšení spotřeby elektrické energie).

Kvalita zpracování není nijak vysoká a bohužel stroj trpí vyšší poruchovostí. Navíc (podobně jako u předchozího testovaného modelu) také u štípače LS6 dochází k povolování kroužku vodící tyče, což se děje zejména při štípání kratších polen. Dostupnost servisu a náhradních dílů je přitom velmi špatná. Zamrzel také chybějící český návod.

LS6 je levný stroj, který se hodí pouze pro občasné štípání měkkých a suchých špalků, případně třísek na zatápění. Pro častější práci a tvrdé, sukovité nebo vlhké dřevo je naprosto nevhodný.

 • nízká pořizovací cena
 • nižší kvalita zpracování
 • nízký výkon
 • nízká rychlost
 • pouze pro měkké dřevo
 • povolující se kroužek vodící tyče
 • chybí český návod
Zjistit cenu

SHARKS SH 8 t

Typvertikální
Pohonelektrický motor
Tlačná síla8 t
Napětí400 V
Příkon3000 W
Maximální délka polena105 cm
Maximální průměr polena40 cm
Hmotnost145 kg

Stroj Sharks SH 8 t patří mezi vertikální štípačky na dřevo střední cenové kategorie. S tímto modelem je možné připravit větší objem palivového dříví.

Jedná se o těžší stroj, který je pro snazší manipulaci opatřen kolečky. Nechybí ani dvě postranní kleštiny, které brání odlétnutí štípaného dřeva a prostorný štípací stůl. Konstrukce je robustní a na první pohled působí kvalitním dojmem.

Model SH 8 t lze nastavit do tří poloh, které slouží pro štípání různých délek špalků (na výběr je 58 cm, 77 cm a 106 cm). Výkon a tlačná síla 8 t je dostatečná pro snadné rozštípnutí polen o průměru 40 cm (ale i více). Pozitivem tohoto stroje je, že poměrně dobře zvládá i tvrdší, sukovité a vlhké dřevo. Není však vhodný pro extrémně tvrdá a výrazně sukovitá dřeva.

Potěší také nízká hlučnost motoru, snadná obsluha a podrobný český návod. Součástí balení je také čtyřramenný štípací klín, který však doporučujeme používat spíše pro suchá polena a měkké dřevo.

SH 8 t je výkonný pomocník, který se perfektně hodí i pro štípání většího objemu dříví. K jeho připojení je ovšem zapotřebí třífázová zásuvka s 400 V.

 • kvalita zpracování
 • dostatečný výkon
 • tichý chod
 • snadná obsluha
 • nevhodný pro výrazně tvrdá a sukovitá dřeva
Zjistit cenu

PROMA HSP-14/450

Typvertikální
Pohonelektrický motor
Tlačná síla14 t
Napětí400 V
Příkon4000 W
Maximální délka polena130 cm
Maximální průměr polena45 cm
Hmotnost182 kg

HSP-14/450 je vertikální štípačka na dřevo české značky Proma. Tento stroj již spadá do vyšší cenové kategorie a je ideální zejména pro štípání sukovitého a tvrdého dřeva.

Na první pohled zaujme vysoce kvalitní a robustní provedení. Jedná se o těžký stroj, který je pro snazší transport opatřen kolečky. Kvůli bezpečnosti a pro jednodušší manipulaci disponuje také dvěma kleštinami po stranách. Samozřejmostí je pevná a dostatečně velká štípací plošina. Myslete však na to, že tento stroj vyžaduje připojení do třífázové zásuvky (400 V).

Štípač dříví je možné nastavit do tří základních poloh – pro polena o délce 59 cm, 90 cm a 130 cm. Díky vysokému výkonu a vysoké tlačné síle 14 t lze snadno a rychle štípat polena o průměru až 45 cm. Problémem nejsou ani vlhká, sukovitá nebo tvrdá dřeva. Tento stroj se ukázal být ideálním právě pro štípání velkých a rozvětvených polen. Pro zpracovávání měkkých druhů dřev je zbytečně výkonný a silný.

HSP-14/450 proto můžeme vřele doporučit všem, kteří potřebují stroj, který si poradí s velkými a sukovitými špalky z tvrdého dřeva.

 • kvalita zpracování
 • robustní konstrukce
 • vysoký výkon
 • pro tvrdé, rozvětvené a výrazně sukovité dřevo
 • vysoká pořizovací cena
Zjistit cenu

LUMAG HE16

Typvertikální
Pohonelektrický motor
Tlačná síla16 t
Napětí400 V
Příkon5100 W
Maximální délka polena110 cm
Maximální průměr polena40 cm
Hmotnost276 kg

Profesionální vertikální štípačka na dřevo Lumag HE16 německé výroby patří do vyšší cenové kategorie.

Jedná se o robustní a těžkou štípačku s vysoce kvalitním zpracováním. Pro usnadnění manipulace je opatřena velkými kolečky. Oceňujeme také speciální mechanismus, díky němuž lze do vertikální polohy zdvihat i skutečně těžké a velké špalky, což výrazně usnadňuje práci. Tento stroj není vybaven štípací plošinou, jelikož je určen pouze pro dlouhá a velká polena, která by bylo obtížné na plošinu ručně zvedat.

Vysoký výkon a tlačná síla 16 t předurčují tento stroj ke štípání velkých, sukovitých a mokrých polen z tvrdého dřeva o délce až 110 cm a průměru 40 cm (a více). Velkou výhodou jsou dvě rychlosti chodu. Při běžném stlačení páky, klesá klín pomalu, při stlačení páky až dolů, začne klín klesat rychleji.

Model HE16 je ideální volbou pro pravidelné štípání velkých objemů především tvrdého, sukovitého nebo mokrého dřeva, hodí se ale i pro štípání velkých špalků z měkčího dřeva. Na domácí využití je nejspíš až příliš výkonný a příliš drahý.

 • kvalita zpracování
 • robustní konstrukce
 • vysoký výkon
 • dvě rychlosti
 • zdvihací mechanismus
 • pro všechny typy dřeva
 • vysoká pořizovací cena
Zjistit cenu zpět nahoru ↑

Výhody štípaček na dřevo

Oproti běžnému způsobu štípání dřeva sekerou, má štípač mnoho výhod. Mezi ty nejpodstatnější patří:

 • snazší obsluha,
 • nízké riziko poranění,
 • lze štípat i mokré nebo vlhké dříví,
 • menší fyzická náročnost,
 • a šetrnost k zádům.

Důležité otázky

S výběrem konkrétního typu štípačky vám výrazně pomůže, pokud si nejdříve zodpovíte následující otázky:

 1. Jak často a kolik polen budete štípat?
 2. Kde budete dřevo štípat (na zahradě nebo přímo v lese)?
 3. Jaký druh dřeva (měkké nebo tvrdé) budete štípat?
 4. Jaká bude délka polínek (pod 45 cm nebo nad 45 cm)?
 5. Jaký bude průměr štípaných polínek (do 25 cm nebo nad 25 cm)?

Pro méně časté štípání (např. na zimu), spíše měkčích druhů dřeva (smrk, borovice, jedle, lípa, bříza, modřín atp.) a polínek dlouhých méně než 45 cm s průměrem pod 25 cm, doporučujeme zvolit některou z horizontálních štípaček.

Pokud ale štípáte častěji, spíše tvrdší druhy dřeva (dub, buk, habr, ořešák, jabloň, švestka, akát apod.) o délce větší než 45 cm a průměru nad 25 cm, vhodnější pro vás budou vertikální štípačky.

zpět nahoru ↑

Základní typy štípaček na dřevo

Jak jsme již uvedli výše, existují dva základní typy štípačů dříví: horizontální a vertikální (jako třetí typ se někdy uvádí stroj hybridní). Oba typy jsou si podobné – u obou najdeme štípací mechanismus, klín i hydraulický píst. Ovšem v něčem se také liší. Kromě rozdílné konstrukce se odlišují zejména v tlaku, který dokážou vyvinout, a tedy v efektivitě práce.

Horizontální štípačky na dřevo

Jak již název napovídá, horizontální stroje štípou polena ve vodorovné poloze, jejich obsluha je tedy o něco snazší než u druhého typu (vertikálních štípačů). Motor se nachází v přední nebo spodní části, horní část je vyhrazena pro píst, který tlačí špalek na klín.

Jedná se o levnější, lehčí (od 40 do 60 kg), menší, a tedy skladnější stroje. Vyvíjejí ale menší tlačnou sílu (zpravidla mezi 4 až 6 t). Modely s elektromotorem jsou napájeny z běžné elektrické zásuvky a jejich příkon se pohybuje mezi 1 500–2 200 W.

Horizontální štípačky se doporučují pro běžné uživatele, kteří potřebují naštípat dříví o objemu přibližně 10 m³ do krbu nebo krbových kamen. Těmto strojům ale rozhodně nesvědčí přetěžování. Štípané špalky by proto měly být vždy kratší než 45 cm s průměrem menším než 25 cm.

V případě horizontálních strojů také doporučujeme volit modely opatřené kolečky (pro snazší manipulaci) a s pevnou základnou (stojanem), pro komfortnější obsluhu.

Vertikální štípačky na dřevo

Na rozdíl od předchozího typu stoje do vertikálních štípačů se polena vkládají na výšku, a jsou tedy štípána podobně jako při sekání sekerou (klín je spouštěn na špalek z vrchu). Vertikální modely jsou větší a podstatně těžší (běžně přes 100 kg), disponují také velkou, stabilní a obvykle výškově nastavitelnou základnou.

Jejich velkou výhodou je silnější tlačná síla (tlak, který vyvíjí klín), zpravidla 7–12 t (maximálně okolo 22 t) a příkon nad 3 000 W. Proto je s těmito stroji možné štípat velké objemy dřeva, včetně delších a silnějších polen (nad 45 cm délky a 25 cm průměru) tvrdého, sukovitého a mokrého dřeva. S ohledem na vyšší výkon však budete k jejich napájení potřebovat třífázovou zásuvku, běžná 230 V vám pro stroje s elektromotorem nebude stačit.

Vertikální štípačky jsou vhodné pro profesionální využití a pro všechny uživatele, kteří připravují 15 m³ a více dřeva (převážně pro použití do velkých kamen).

Hybridní štípačky

Jedná se o modely, které umožňují zvolit horizontální nebo vertikální pracovní polohu podle typu štípaných polen. Ve většině případů jde ovšem o podstatně dražší stroje, které se používají téměř výhradně pro profesionální využití.

zpět nahoru ↑

Rozdělení štípaček na dřevo podle typu pohonu

Štípače dříví se dělí také podle typu pohonu, který využívají ke svému chodu. Dělíme je na štípačky s:

 • elektrickým motorem,
 • benzínovým nebo dieselovým motorem,
 • vývodem na hřídel traktoru,
 • s kombinovaným motorem.

Štípačky na dřevo s elektrickým motorem

Elektromotor je nejčastějším typem pohonu u většiny standardních štípačů. Tyto stroje jsou obvykle levnější, lehčí a méně hlučné. Menším modelům postačí běžná zásuvka (220–230 V), větší potřebují pro dostatečnou tlačnou sílu silnoproud (380–400 V).

Nevýhodou je nutnost připojení k elektrické energii (zásuvce). Vhodné jsou proto pouze pro použití na zahradách a chalupách.

Štípačky na dřevo s benzínovým nebo dieselovým motorem

Vlastní spalovací motor využívají těžší stroje, které jsou určeny zejména pro použití v terénu nebo všude tam, kde není dostupný zdroj elektrického napětí. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena a hmotnost. Na druhou stranu jsou výkonnější a můžete mít jistotu, že dovedou zpracovat i tvrdé, mokré a sukovité dřevo.

Menší modely bývají opatřeny benzínovým čtyřtaktním motorem, velké pak motorem dieselovým.

Štípačky na dřevo za traktor

Hydraulický píst štípačky na dřevo lze pohánět také pomocnou hřídelí traktoru. Tyto modely jsou opatřeny speciálním tříbodovým systémem, díky němuž se upevňují přímo za traktor, jehož motor využívají ke svému chodu.

Jedná se o levnější stroje (jelikož nemají vlastní, ale externí pohon), které lze velmi efektivně využít i při profesionálním zpracování dřeva přímo v lese.

Kombinované štípačky na dřevo

Štípače kombinující více typů pohonu jsou k vidění méně často. Jedná se o flexibilní stroje, které můžete podle potřeby připojit k elektrické síti nebo použít v terénu, disponují totiž elektromotorem a benzínovým nebo externím pohonem.

zpět nahoru ↑

Důležité parametry

Při výběru byste měli vzít v potaz několik důležitých parametrů. Jedná se především o:

 • tlačnou sílu,
 • délku a průměr polen,
 • příkon,
 • hmotnost.

Tlačná síla

Tlačná síla je jedním z nejdůležitějších kritérií. Tento parametr udává sílu tlaku, kterým stroj působí na špalek. Tlačná síla se uvádí v tunách (t). Platí, že čím větší je tlačná síla, tím snáze lze rozštípnout také polena o velkých průměrech a délkách.

Tento parametr volte vždy s ohledem na druh a velikost nejčastěji štípaného dřeva. Pro měkká dřeva o slabším průměru a délce postačí horizontální štípačky se silou okolo 4–6 t, pro větší špalky tvrdších a sukovitých dřev doporučujeme sílu 8–12 t (ideálně 10 t). Nej profesionální vertikální štípačky na dřevo určené pro časté zatížení, tvrdé, mokré a sukovité dřeviny dokážou vyvinout sílu běžně nad 15 t, ale často i 20 t.

Doporučujeme volit raději stroj s větší tlakovou silou. Budete tak mít jistotu, že i případná sukovitá nebo mokrá polena nebudete muset roztrhávat rukama.

Délka a průměr polen

S tlačnou silou úzce souvisí také velikost (délka a průměr) štípaných polen. Vždy si proto nejdříve ujasněte, jaké špalky budete zpracovávat nejčastěji.

Délka a průměr špalků se odvíjí od toho, zda budete štípat špalky do krbu nebo kotle. Velikost je ale důležitá také s ohledem na způsob uskladnění (aby se polena vešla tam, kam potřebujete).

Obecně platí, že horizontální štípače jsou určeny pro délku polen do 30 – 45 cm a průměr do 25 cm. Vertikální stroje zvládnou délku nad 45 cm (někdy až 135 cm) a průměr více než 25 cm (výjimečně dokonce nad 55 cm).

Příkon

Neméně důležitým parametrem je také příkon daného stroje. Příkon se udává ve Wattech (W) a přímo souvisí s výkonem štípače a jeho spotřebou (elektrické energie nebo pohonných hmot). Příkon levnějších modelů se pohybuje od 1 500 do 3 000 W, výkonnější stroje mají příkon 3 000–5 000 W. Silné profesionálně stroje ale běžně disponují příkonem nad 5 000 W.

Hmotnost

V případě hmotnosti platí, že čím větší a výkonnější štípačka dříví bude, s tím robustnější a těžší konstrukcí musíte počítat.

Hmotnost štípače pro vás bude důležitá zejména, pokud jej budete často přesouvat z místa na místo nebo dokonce dopravovat na vzdálená místa (např. do lesa, na chalupu apod.). Nejlehčí horizontální stroje váží okolo 40 kg, ty nejtěžší vertikální pak i přes 300 kg. Většina modelů je ale pro snazší transport vybavena kolečky. Přesto je v některých případech při manipulaci zapotřebí dvou osob.

zpět nahoru ↑

Typy štípacích klínů

Štípací klín (nebo dokonce více klínů) by mělo být samozřejmou součástí výbavy každého stroje. Obvykle jde o standardní klín, běžně však můžete výbavu doplnit o další praktické klíny, které usnadní vaši práci.

Čtyřramenný klín

Štípací klín se čtyřmi rameny (někdy také kříž) patří mezi nejoblíbenější příslušenství většiny štípaček na dřevo. Díky jeho tvaru při štípání dochází k rozdělení polena na čtyři části, což výrazně urychluje práci. Doporučuje se ale pouze pro špalky o maximálním průměru do 30 cm.

Šestiramenný klín

Pokud preferujete menší špalky, můžete využít šestiramenný klín, který poleno rozdělí na šest malých dílů.

Prodloužený klín

Prodloužený klín je určen pro štípání nadstandardně dlouhých polen (až 135 cm) na vertikálních strojích. Tento typ klínu má minimálně dvojnásobnou délku než klasický.

Rozšiřující klín

Jedná se o kratší klín, který je ale výrazně širší. Tento klín se zpravidla nasazuje na klasický klín. Rozšíření umožňuje snazší rozštípnutí sukovitých špalků s velkými průměry.

zpět nahoru ↑

Bezpečnost

Ačkoli jsou moderní štípače poměrně bezpečné, je důležité při práci dodržovat uvedená bezpečnostní pravidla.

 1. Vždy si nejdříve pečlivě pročtěte návod k použití a zásady bezpečnosti při práci.
 2. Při práci nezapomínejte na základní ochranné pomůcky – brýle a rukavice.
 3.  Každý štípač musí stát na rovném a pevném podkladě.
 4. Stroj spusťte pouze v případě, že máte obě ruce mimo štípací zónu.
 5. Pokud se jedná o model s elektromotorem, dávejte dobrý pozor, aby se kabel nedostal do štípací zóny.
 6. Štípač by měla ovládat vždy pouze jedna osoba, poblíž se nesmí zdržovat děti.

Většina štípaček je navíc upravena tak, aby k jejich zapnutí bylo potřeba obou rukou, přitom pokud ruku z tlačítka pustíte, klín se automaticky vrátí do výchozí polohy.

Proti odlétnutí rozštípnutého dřeva slouží dvě přidržovací kleštiny.

Výroba štípačky na dřevo svépomocí

Na internetu je mnoho návodů jak svépomocí vyrobit štípačku na dřevo. Často se jedná o návody na výrobu tzv. kuželové štípačky na dřevo, který sestává z motoru a štípacího kužele. S tímto typem stroje je možné podélně rozštípnout i velmi dlouhé špalky. U vlastnoručně vyrobených modelů však hrozí vysoké riziko poranění při práci.

zpět nahoru ↑

Cenové relace

Štípače dřeva patří mezi stroje pro náročnou práci, proto by měly mít především kvalitní a pevnou robustní konstrukci. Nevyplatí se na nich tedy šetřit. Doporučujeme kupovat pouze značkové výrobky u prověřených prodejců, u nichž je zaručen také kvalitní servis a dobrá dostupnost náhradních dílů.

Pro větší přehlednost jsme vyčlenili několik základních cenových kategorií:

 • do 10 000 Kč,
 • od 10 000 Kč do 20 000 Kč,
 • od 20 000 Kč do 50 000 Kč,
 • nad 50 000 Kč.

Levné štípačky na dřevo

Nejlevnější štípačky na dřevo pořídíte již do 10 000 Kč. Téměř bez výjimky se jedná o horizontální stroje s elektromotorem do běžné elektrické zásuvky. Obvykle nejsou těžší než 100 kg. Jejich tlačná síla dosahuje přibližně 7 t. Vhodné jsou spíše pro občasné využití a štípání polen dlouhých maximálně 40 cm o průměru menším než 30 cm.

Běžné štípačky na dřevo

Cena většiny vertikálních štípaček na dřevo začíná v rozmezí od 10 000 do 20 000 Kč. Tyto stroje jsou napájeny z třífázové zásuvky. Jejich příkon se přitom pohybuje okolo 3 000 W a tlačná síla mezi 7 až 12 t. Tyto stroje si již poradí i se špalky o délce do 125 cm a průměrem do 50 cm. V této kategorii lze najít také štípače za traktor.

Kvalitní štípačky na dřevo

Náročnější uživatelé si vyberou spíše až v cenové kategorii od 20 000 do 50 000 Kč. V této relaci se totiž objevují stroje vhodné pro časté štípání i velmi tvrdého, mokrého nebo sukovitého dřeva. Jedná se o těžké vertikální modely, které mohou vážit přes 300 kg. Tlačná síla může dosáhnout až 25 t, zpravidla se ale pohybuje od 15 do 20 t. Snadno však rozštípnou i polena o délce přes 125 cm a průměru 60 cm.

Profesionální štípačky na dřevo

Pokud se rozhodnete investovat více než 50 000 Kč, získáte top profesionální štípačky na dřevo, které jsou spíše štípacími poloautomaty nebo automaty. Tyto stroje bez problému odolají dlouhodobé a vysoké zátěži a jsou určeny také pro štípání velkých sukovitých nebo mokrých špalků o průměru i více než 60 cm. Cena nejvýkonnějších strojů pak může dosáhnout až 300 000 Kč.

zpět nahoru ↑

Tipy na závěr

 1. Suchá polena se štípají podstatně lépe než vlhká. Platí přitom, že dlouhé dřevo schne rychleji, pokud proto potřebujete urychlit schnutí, rozřezejte dřevo až před štípáním.
 2. Zejména menší horizontální štípače je nutné doplnit o vhodný stojan. Na trhu jsou k dostání speciální stojany s kolečky, u nichž je možné nastavit výšku.
 3. Nezapomínejte na to, že také štípače na dřevo potřebují údržbu. Kromě pravidelné výměny hydraulického oleje je potřeba mazat pohyblivé části stroje.
 4. Mezi prověřené značky štípaček na dřevo patří především Scheppach, Hecht, Holzkraft, Lumag, Proma, Vari nebo Güde.
 5. Při výběru nejlepší štípačky na dřevo vám mohou pomoci také recenze ostatních uživatelů, výsledky nezávislých spotřebitelských testů nebo nejrůznější žebříčky vítězů a propadáků.
 6. Pokud chcete pořídit kvalitní štípačku na dřevo levně, můžete se porozhlédnout také po internetových bazarech, na kterých majitelé prodávají použité horizontální i vertikální modely, případně stroje za traktor a často také kuželové štípače. Zajímavým řešením může být také koupě štípačky na dřevo v akci nebo výprodeji, kde levně seženete i stroje s tlačnou silou více než 12 t.
 7. V případě, že potřebujete štípačku na dřevo využít pouze nárazově, můžete zajít také do některé z půjčoven těchto strojů. Zapůjčení vás vyjde podstatně levněji než koupě samotného stroje.
4/5 13 hodnocení
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

   Covybrat.cz